Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Γερμανία-Ισπανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Eurobasket 2017
Zoys


Οι θριαμβευτές επί των Γάλλων Γερμανοί έφτασαν στους προημιτελικούς εκεί που θα αντιμετωπίσουν ένα μεγαθήριο, την Ισπανία που επιβίωσε χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα στο παιχνίδι με τους Τούρκους σε μια καυτή ατμόσφαιρα. Μπορεί να αντεπεξέλθει σε ένα ακόμα απαιτητικό ματς η Γερμανία ή οι Ισπανοί θα έχουν νέο περίπατο στην πορεία τους προς την τετράδα;
Giwrgos1
Ενδιαφερον ματς οπωσδηποτε. Αναμφισβητητα η Ισπανια υπερτερει ποιοτικα. Οι Γερμανοι ομως παντα εχουν μια πειθαρχημενη και μαχητικη ομαδα. Να υπενθυμισω οτι στο μακρινο 2002 ειχαν κηδεψει τους Ισπανους στα προημιτελικα του Μουντομπασκετ στο χιαστι και ηταν και 4οι μαλιστα στο ζευγαρι της διασταυρωσης. Βεβαια αλλη ομαδα τοτε με τον μεγαλο Ντιρκ Νοβιτσκι. Θα πω το ιδιο οπως και για το Γαλλια-Γερμανια παρολο που πολλοι πεσαμε εξω, Ισπανια εστω και δυσκολα
yorgos
Εύκολα οι Ισπανοί νομίζω.
ΜΑχητικοί οι Γερμανοί αλλά δεν πάει παραπέρα.
ssoulliss
Η Γερμανία έχει κερδίσει μόλις δύο φορές τους Ισπανούς σε Ευρωμπάσκετ(έχει 10 ήττες). Η πρώτη φορά ήταν ο προημιτελικός του 1993, σκορ 79-77, με buzzer-beater του μεγάλου Κρίστιαν Βελπ(αφού πρώτα οι Ισπανοί είχαν χάσει 2 βολές). Η δεύτερη στο Ευρωμπάσκετ του 2005,σκορ 74-73, με buzzer-beater του τεράστιου Ντίρκ.

Νομίζω όπως προαναφέρθηκε ότι η Γερμανία έχει εκπληρώσει το στόχο της και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να κοντράρει την Ισπανία. Ειδικά αν το παιχνίδι πάει σε γρήγορο ρυθμό, ίσως δούμε και μεγάλη διαφορά. Από την άλλη η Ισπανία παίζει πολύ δυνατή άμυνα και πιστεύω θα καταφέρει να περιορίσει τον Σρέντερ. Θα είναι πολύ μεγάλη έκπληξη αν περάσει η Γερμανία.
sarounas
πάντως εμένα η Ισπανία με απογοητεύει επιθετικά μιας και λογικά θα είναι η τελευταία παράσταση των Γκασολαίων. Ας όψεται βέβαια η ανυπαρξία των μετριότατων αντιπάλων της που δεν τους βάζει σε διαδικασία να φορτσάρουν 68.gif
Coach Periklis
Τρομερή άμυνα η Γερμανία στην 1η περίοδο . Και φοβερά Κορμιά

Manu7
QUOTE(Coach Periklis @ Sep 12 2017, 19:08 ) *
Τρομερή άμυνα η Γερμανία στην 1η περίοδο . Και φοβερά Κορμιά

Παίδαροι παιδί μου παίδαροι icon_drunk.gif
Coach Periklis
QUOTE (Manu7 @ Sep 12 2017, 19:09 ) *
Παίδαροι παιδί μου παίδαροι icon_drunk.gif


Μαναρια smiley.gif
belalik
QUOTE(Coach Periklis @ Sep 12 2017, 19:10 ) *
Μαναρια smiley.gif


Και 'γρηγορα κορμια' οπως ειπε ενας απο τους δυο αστερες της ερτ .. rolleyes.gif
yorgos
QUOTE(Coach Periklis @ Sep 12 2017, 19:10 ) *
Μαναρια smiley.gif

Σταματήστε Σαρδανάπαλοι.

Εγώ έχω παίξει διψήφια νίκη Ισπανίας και παρά το κακό ξεκίνημα δε νομίζω να αποφευχθεί. Αξιόμαχοι οι Γερμανοί και με καλή τακτική, δεν είναι αυτό που λένε "πετάει ο Σρέντερ και τα κάνει όλα μόνος του". Γενικώς το γερμανικό μπάσκετ έχει πολύ ενδιαφέροντα πρότζεκτ και είναι μεγάλο κρίμα ορισμένα από αυτά (με αγορά, εισιτήρια, υποδομές, μη νεοπλουτίστικη λογική) να πετάγονται εκτός Ευρωλίγκας στη νέα συρρικνωμένη διοργάνωση για να πάρει μισό μύριο παραπάνω ο ΔΓ κι οι Αγγελόπουλοι, εντελώς λάθος προσέγγιση, κοντόφθαλμη και ανόητη.
pan24
Οι ισπανοι λογικα μετα θα ανοιξουν διαφορα αλλα οι γερμανοι πολυ μαχητικοι
Σρεντερ αλητη κλεισε τους το σπιτι
Andre Miller
Πως έχει γίνει έτσι ο Ρούμπιο; Ευτυχώς που τον ανταλλάξαμε και δεν θα είμαι αναγκασμένος να τον βλέπω συνέχεια biggrin.gif
yorgos
QUOTE(Andre Miller @ Sep 12 2017, 19:30 ) *
Πως έχει γίνει έτσι ο Ρούμπιο; Ευτυχώς που τον ανταλλάξαμε και δεν θα είμαι αναγκασμένος να τον βλέπω συνέχεια biggrin.gif

Τραγωδία πραγματική.
G-arenas
QUOTE (Andre Miller @ Sep 12 2017, 19:30 ) *
Πως έχει γίνει έτσι ο Ρούμπιο; Ευτυχώς που τον ανταλλάξαμε και δεν θα είμαι αναγκασμένος να τον βλέπω συνέχεια biggrin.gif

παντως φετος εκανε την καλυτερη του χρονια στο nba. ειχε 11 ποντους και 9 ασσιστ και νομιζω ειχε και τα καλυτερα ποσοστα σε σουτ στην καριερα του. τεραστια απογοητευση καθως εχει περιπου τα ιδια νουμερα με την rookie χρονια του.

σημερα απο την αλλη ειναι τραγικος και ο σκαριολο αντι να τον αφησει εξω και να βαλει σαστρε που ναι πολυ καλος ξαναβαζει ρουμπιο.

αν δεν βαλει 2-3 σουτ ο βοιτμαν δεν εχει ελπιδα η γερμανια. ολοι πεφτουν πανω στον σρεντερ και δεν μπορει να εκτελεσει. και αν δεν βαλουν τα σουτ οι αλλοι δεν θα εχει χωρο να δρασει.
taselen
φανταζομαι οι ισπανοι παιχτες εκπροσωπουν τον τυπο αντρα που ειναι ολο στη μουρμουρα με την κοπελα του
yorgos
Έλα με το Ρούμπιο πια! Ό,τι κάνει πίσω το καταστρέφει μπροστά και τουμπαλιν.

QUOTE(taselen @ Sep 12 2017, 19:45 ) *
φανταζομαι οι ισπανοι παιχτες εκπροσωπουν τον τυπο αντρα που ειναι ολο στη μουρμουρα με την κοπελα του

Οι Έλληνες εκπροσωπούν τον τύπο άντρα που του τα χει πρήξει τόσο η δικιά του που τη βγάζει σε συμπαίκτες, διαιτητές κλπ

(σόρι, αλλά το θάψιμο στις ελεεινίδες δε γνωρίζει από οφ τόπικ)
Manu7
QUOTE(yorgos @ Sep 12 2017, 19:51 ) *
Έλα με το Ρούμπιο πια! Ό,τι κάνει πίσω το καταστρέφει μπροστά και τουμπαλιν.


Οι Έλληνες εκπροσωπούν τον τύπο άντρα που του τα χει πρήξει τόσο η δικιά του που τη βγάζει σε συμπαίκτες, διαιτητές κλπ

(σόρι, αλλά το θάψιμο στις ελεεινίδες δε γνωρίζει από οφ τόπικ)

Απίστευτο που ειναι εξω ο Σερχιο τοση ωρα.
pan24
QUOTE (Manu7 @ Sep 12 2017, 19:51 ) *
Απίστευτο που ειναι εξω ο Σερχιο τοση ωρα.

Εχει μια λογικη γιατι αν ο ρουμπιο δυσκολευεται με τον σρεντερ οποιοσδηποτε αλλος τον βλεπει στο ριπλει

Ο μαρκ μαλλον το τελειωσε
Manu7
Ε βρήκε ΝΒΑικό ρυθμό ο άλλος και το λήξανε...
yorgos
Επιμέρους σκορ μόλις βγήκε ο Ρούμπιο;;;
Manu7
Να σου λένε πριν το ματς ότι θα χάσεις από το πικ ν ποπ του Μαρκ και να τρελαίνεσαι
yorgos
Ρούμπιο -5, Σέρχι +23.

Α ρε Σκαριόλο γίγαντα.
G-arenas
μονο μαρκ. κανει το ματς της ζωης του αλλιως θα ηταν ντερμπι μεχρι τελους παρα το οτι ο βοιτμαν ειναι αλλου για αλλου σημερα. κριμα για γερμανια αξιζε κατι καλυτερο.
Coach Periklis
QUOTE (yorgos @ Sep 12 2017, 19:51 ) *
Έλα με το Ρούμπιο πια! Ό,τι κάνει πίσω το καταστρέφει μπροστά και τουμπαλιν.


Οι Έλληνες εκπροσωπούν τον τύπο άντρα που του τα χει πρήξει τόσο η δικιά του που τη βγάζει σε συμπαίκτες, διαιτητές κλπ

(σόρι, αλλά το θάψιμο στις ελεεινίδες δε γνωρίζει από οφ τόπικ)



Λες να φταίει αυτό τόσο καιρό ;; smiley.gif

Ο Μαρκ πυροβολεί κατά ριπάς . Τεράστιος
yorgos
QUOTE(Coach Periklis @ Sep 12 2017, 20:05 ) *
Λες να φταίει αυτό τόσο καιρό ;; smiley.gif


Για όλα φταίνε οι γκόμενες, οι πρώην και οι επόμενες. Αν είναι Ελληνίδες φταίνει και μετά θάνατον κι από καταβολής ανθρώπινης ομιλίας.
Andre Miller
Παικταράς ο Μαρκ. Είναι εντυπωσιακό πόσο έχει βελτιωθεί σε όψιμο στάδιο της καριέρας του. Και συνεχίζει.
shtarkws
Χωρις τον Γιουλ η περιφερεια της Ισπανιας μου φαινεται μετρια. Καλος ο Ροντριγκεζ αλλα δεν μπορει μονος του, αφηστε που τα ποδαρια του πλεον αρχιζουν να βαραινουν. Ο Ρουμπιο οταν δεν του παει το σουτ ειναι καταστροφικος. Ο Σρεντερ φαινεται πυραυλοκινητος μπροστα τους

Επισης δεν βλεπω να ερχονται σπουδια ταλεντα, πλην Αμπρινες

QUOTE(yorgos @ Sep 12 2017, 19:51 ) *
Έλα με το Ρούμπιο πια! Ό,τι κάνει πίσω το καταστρέφει μπροστά και τουμπαλιν.


Οι Έλληνες εκπροσωπούν τον τύπο άντρα που του τα χει πρήξει τόσο η δικιά του που τη βγάζει σε συμπαίκτες, διαιτητές κλπ

(σόρι, αλλά το θάψιμο στις ελεεινίδες δε γνωρίζει από οφ τόπικ)


Οι Ισπανοι πρεπει να ειναι οι μοναδικοι που κανουν αυτη τη μοδα με τα μουσια, να φαινεται ακομη χειροτερη και απο εμας
gerorge
QUOTE (shtarkws @ Sep 12 2017, 20:15 ) *
Χωρις τον Γιουλ η περιφερεια της Ισπανιας μου φαινεται μετρια. Καλος ο Ροντριγκεζ αλλα δεν μπορει μονος του, αφηστε που τα ποδαρια του πλεον αρχιζουν να βαραινουν. Ο Ρουμπιο οταν δεν του παει το σουτ ειναι καταστροφικος. Ο Σρεντερ φαινεται πυραυλοκινητος μπροστα τους

Επισης δεν βλεπω να ερχονται σπουδια ταλεντα, πλην Αμπρινες



Οι Ισπανοι πρεπει να ειναι οι μοναδικοι που κανουν αυτη τη μοδα με τα μουσια, να φαινεται ακομη χειροτερη και απο εμας


Ε καλα ο Schroeder σε αυτο το Ευρωμπασκετ μπροστα στους περισσοτερους πυραυλοκινητος φαινεται.Μη σε πω οτι και στο ΝΒΑ δυσκολα μπορουν να του κοψουν τη διεισδυση.

Κατα τ'αλλα η Γερμανια νομιζω οτι εχει χτισει εξαιρετικη ομαδα γυρω απο τον Schroeder,με αρκετους σουτερ που απλα θα επρεπε να μπορουν να κανουν λιγα πραγματα παραπανω για να πανε ψηλοτερα
Manimal
Δεν τρομάζει η περιφέρεια των Ισπανών γιατί δεν βγαίνουν οι χρόνοι και μετά τις απουσίες Γιουλ-Αμπρίνες παίζουν με αλχημείες και σχήματα βαριά και δυσκίνητα. Ούτε το δίδυμο Γκαζόλ στο 4-5 λειτουργεί ούτε με Χερνανγκόμεζ στο 3 τσουλάει η ομάδα. Σε αυτές τις συνθήκες δεν μπορεί να λειτουργήσει ούτε ο Ρούμπιο ο οποίος μπορεί να κάνει πάρα πολλές δουλειές εκτός από το να σουτάρει. Βέβαια αν μείνει ελεύθερος θα πάρει και τα σουτ και αν βρει ρυθμό μπορεί να κάνει μίνι-ζημιά. Η αποτελεσματικότητα του Ρούμπιο μεγαλώνει όσο αυξάνεται το pace και space, το οποίο στην προκειμένη λείπει σε μεγάλο βαθμό από αυτή την Ισπανία.

Ο Μαρκ έχει βελτιωθεί πάρα πολύ στα σουτ μέσης απόστασης, που στην Ευρώπη μπορούν να μεταφραστούν και σε τρίποντο. Και είναι ικανός να πάρει την ομάδα πάνω του ακόμα και με αυτά τα σουτάκια. Εκτός αυτού είναι και από τους πιο clutch παίχτες του ΝΒΑ. Οπότε, σε σχετικό σχόλιο παραπάνω, δεν φαντάζει και τόσο απίθανο ούτε και τόσο τρελό να χαθεί παιχνίδι από το πικ ν ποπ του Μαρκ.
KingCrimson
o Rubio ειχε 1/8
Manu7
Για μένα δυστυχώς μετά τα προπέρσινα όσο υπάρχει Πάου Γκασόλ δεν ξέρω ποιος μπορεί να τους απειλήσει.
basket72
Ο Μαρκ Γκασόλ τεράστιος όπως άλλωστε το συνηθίζει τα τελευταία 5 χρόνια. Και πιν εν ρολ και πικ εν ποπ και πάσες άλα Σαμπόνις και νούμερα που ζαλίζουν. Ο ξυλοκόπος μωρέsmiley.gif , που είναι σταθερά μέσα στους καλύτερους σέντερ του ΝΒΑ.
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ο Σρέντερ είναι μια ταχύτητα πάνω από όλους όσοι παίζουν στο Ευρωμπάσκετ, ενώ ακόμα κι με την έλλειψη του Γιουλ η περιφέρεια των Ισπανών είναι τοπ για τέτοιες διοργανώσεις. Απλά παίζουν στο ρελαντί. Αυτή είναι η άποψη μου, μιλάμε για το χειρότερο Ευρωμπάσκετ των τελευταίων χρόνων σχετικά με το επίπεδο των 5-6 μεγάλων-παραδοσιακά- ομάδων.
Ο Ρούμπιο τα έβαλε πάντως με την Τουρκία και έχει φτιάξει το σουτ του και στην αντίπερα.
Οι 2 Ερνανγκομεθ θα είναι εδώ για χρόνια, με τον Μίροτιτς δεν ξέρω τι θα γίνει, ενώ υπάρχουν και μερικοί ακόμα ξένοι που πήραν ισπανική υπηκοότητα που είναι στα +-20.
Δεν την βλέπω να μένει εκτός μεταλλίων τα επόμενα χρόνια, ακόμα και χωρίς τους δυο Γκασόλ. Προφανώς βέβαια και θα χάσει σημαντικό μέρος της δυναμικότητας της, όπως άλλωστε έχει ήδη χάσει, από την στιγμή που Καλντερόν, Ρούντι και κυρίως Ναβάρο πήραν την κάτω βόλτα.
Αυτό που έχει καταφέρει πάντως την τελευταία δεκαετία δύσκολα να το επαναλάβει άλλη ομάδα στην Ευρώπη.
pan24
Το συγχρονο μπασκετ επιβαλλει οι σεντερ να σουταρουν και τριποντο για να ειναι στο τοπ επιπεδο
Για αυτο ο μαρκ ο οποιος ουτε ειχε το φοβερο ταλεντο η την τεραστια αθλητικοτητα το δουλεψε και του αξιζει τεραστιο ρισπεκτ
Δικαιως ειναι στους τοπ ψηλους του nba

https://www.basketball-reference.com/player.../gasolma01.html
Απο το 2008 μεχρι και την σεζον 2015-2016 ο μαρκ ειχε ευστοχησει σε 12 μονο τριποντα σουταροντας λιγοτερα απο 20 τριποντα καθε σεζον
Φετος ευστοχησε σε 104 και επιχειρησε 268 δηλαδη ποσοστο 38,8% με 3,6 τριποντα ανα παιχνιδι
Απλα ρισπεκτ
basket72
QUOTE (pan24 @ Sep 12 2017, 21:17 ) *
Το συγχρονο μπασκετ επιβαλλει οι σεντερ να σουταρουν και τριποντο για να ειναι στο τοπ επιπεδο
Για αυτο ο μαρκ ο οποιος ουτε ειχε το φοβερο ταλεντο η την τεραστια αθλητικοτητα το δουλεψε και του αξιζει τεραστιο ρισπεκτ
Δικαιως ειναι στους τοπ ψηλους του nba

https://www.basketball-reference.com/player.../gasolma01.html
Απο το 2008 μεχρι και την σεζον 2015-2016 ο μαρκ ειχε ευστοχησει σε 12 μονο τριποντα σουταροντας λιγοτερα απο 20 τριποντα καθε σεζον
Φετος ευστοχησε σε 104 και επιχειρησε 268 δηλαδη ποσοστο 38,8% με 3,6 τριποντα ανα παιχνιδι
Απλα ρισπεκτ


Θα συμφωνήσω σε όλα πλην του ταλέντου, είναι στιγμές που ο Μαρκ Γκασόλ δείχνει να έχει μια σπάνια αντίληψη του παιχνιδιού και ανεφέρομαι κυρίως στην ικανότητα του ως πασέρ. Επίσης να συμπληρώσω ότι και το ΄13 που κατέβηκε μόνος του στην γραμμή ψηλών, τα κόλλαγε από το τρίποντο με πολύ καλά ποσοστά -απλώς δεν έπαιρνε πολλές προσπάθειες.
Σίγουρα πάντως κάθησε και δούλεψε πολύ, αλλά το ταλέντο και η αντίληψη -πέραν των σωματικών προσόντων- είναι δεδομένα στην περίπτωση του.
Να συμπληρώσω για τους ψηλούς που σωστά λες ότι πια πρέπει να σουτάρουν απέξω, εκτός κι αν έχουν την ικανότητα του Κάζινς ξέρω έγω στο smiley.gif ότι ένα ωραίο παράδειγμα είναι οι Βούτσεβιτς και Ντούμπλιεβιτς που συνθέτουν ένα τοπ δίδυμο στο 4-5 του Μαυροβουνίου και μαζί με την αρμάδα των Λεττονών μας χάρισαν ίσως το πιο χορταστικό ματς του Ευρωμπάσκετ.
Giwrgos1
Τα αδερφια Γκασολ μπορουν να παιξουν με μεγαλη ευκολια και στο 4 και στο 5 και οι δυο. Αν θεωρησουμε οτι λογω ηλικιας πιθανον να ειναι η τελευταια τους διοργανωση σιγουρα θα λειψουν απο την Ισπανια τα επομενα χρονια (πιο πολυ ο Πο εννοειται) αλλα και απο το παγκοσμιο μπασκετ γενικοτερα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.