Help - Search - Members - Calendar
Full Version: vertical jump bible
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
chris17
geia sas paidia eimai neos sto forum!!!!!arxisa to basket edo kai 4minesperipou eimai 17xronon kai exo ipsos giro sto 1.73!!!!thelo na afksiso to alma mou alla to air alert tha m katastrepsei ta gonata mias kai edo kai 4xronia exo oliki riksi xiaston!!!!!!kserei kaneis pos mporo na vro to vertical jump bible???? m eipan pos einai pio xalaro gia ta gonata!!!!!!as m apantisei kapoios efxaristo!!!! blove.gif
Flash
QUOTE(chris17 @ Jan 6 2010, 18:54 ) *
geia sas paidia eimai neos sto forum!!!!!arxisa to basket edo kai 4minesperipou eimai 17xronon kai exo ipsos giro sto 1.73!!!!thelo na afksiso to alma mou alla to air alert tha m katastrepsei ta gonata mias kai edo kai 4xronia exo oliki riksi xiaston!!!!!!kserei kaneis pos mporo na vro to vertical jump bible???? m eipan pos einai pio xalaro gia ta gonata!!!!!!as m apantisei kapoios efxaristo!!!! blove.gif


Kαλώς όρισες. Σε παρακαλώ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί τα greeklish είναι κουραστικά.

Ως προς το ερώτημα σου, την VJB μπορείς εύκολα να τη βρείς δωρεάν η επί πληρωμή με μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο.

Απλά επειδή παλιότερα είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο βιβλίο και είχα κάνει ένα πρόγραμμα (κυρίως για φυσική κατάσταση και όχι τόσο για άλμα), να σε πληροφορήσω ότι εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο απαιτητικό από το air alert, ειδικά αν κάνεις συνδυασμό ενδυνάμωσης με πλυομετρική. Έχει πολλές χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες πάντως σχετικά με τα καθοριστικά στοιχεία και το μηχανισμό του άλματος.
chris17
QUOTE(Flash @ Jan 6 2010, 23:50 ) *
Kαλώς όρισες. Σε παρακαλώ γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί τα greeklish είναι κουραστικά.

Ως προς το ερώτημα σου, την VJB μπορείς εύκολα να τη βρείς δωρεάν η επί πληρωμή με μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο.

Απλά επειδή παλιότερα είχα ασχοληθεί με το συγκεκριμένο βιβλίο και είχα κάνει ένα πρόγραμμα (κυρίως για φυσική κατάσταση και όχι τόσο για άλμα), να σε πληροφορήσω ότι εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ πιο απαιτητικό από το air alert, ειδικά αν κάνεις συνδυασμό ενδυνάμωσης με πλυομετρική. Έχει πολλές χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες πάντως σχετικά με τα καθοριστικά στοιχεία και το μηχανισμό του άλματος.




Εύχαριστω ρε φιλε!!!!απλα θελω να αφξισω λιγο το αλμα μου!!!!αν βρεισ την σελιδα που blove.gif το εχει δοστιν μου γτ εχω πσακσει και δεν μπορω να το βρω!!!! εύχαριστο!!!!
nic
Ο καλύτερος τρόπος για τη βελτίωση του άλματος είναι οι πλειομετρικές ασκήσεις.

Υπάρχει όμως περίπτωση τραυματισμού και δε θα πρέπει να γίνονται χωρίς την επίβλεψη ειδικού.

Έχω ανεβάσει ανάρτηση σχετικά με αυτό το θέμα στο παρακάτω link:
http://ask4sports.blogspot.com/2010/02/blog-post_22.html
Alekkos
QUOTE
Ο καλύτερος τρόπος για τη βελτίωση του άλματος είναι οι πλειομετρικές ασκήσεις.

Αυτο δεν ισχυει παντα. Για να κανεις plyo πρεπει να εισαι ιδι δυνατος στα ποδια η να εισαι πολυ ελαφρης. Αμα δεν αντιστοιχει ουτε το ενα ουτε το αλλο τοτε ειναι πολυ πιθανο να τραυματιστεις. Το καλυτερο πραγμα ειναι τα olympic lifts οπως το hang clean και το power snatch π.χ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.