Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναγιώτης Γιαννάκης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
Germany96
QUOTE(traveller @ May 14 2010, 00:22 ) *
Aπό το λινκ που έβαλε ο φίλος colonel κρατάω το παρακάτω :

".. Ο Ολυμπιακός φέτος, παίζει ένα μπάσκετ που δεν αρέσει στον Γιαννάκη, δε στηρίζεται στην προπονητική του φιλοσοφία και είναι επόμενο να μην το «υπηρετεί» πιστά. Ο Δράκος έχει μάθει να βασίζεται στην άμυνά του, αλλά με το φετινό υλικό του Ολυμπιακού (που ο ίδιος επέλεξε ή όφειλε να έχει επιλέξει), ζει και πεθαίνει από την επίθεσή του. Το αποτέλεσμα αυτής της… διχασμένης ομάδας, είναι ορατό στο παρκέ κι αυτό δεν θα αναιρείται ακόμα κι αν ο Ολυμπιακός θριαμβεύσει στους τελικούς της Α1…"

και απορώ γιατί περνάει στο ντούκου

Δεν περναει στο ντουκου, ισα ισα η στροφη 180ο του Γιαννακη στην μπασκετικη του φιλοσοφια απο της μερες του στην εθνικη, στον φετινο ΟΣΦΠ ειναι δειγμα ενος προπονητη που δεν μενει αγκυλωμενος σε εμμονες και δεν επιδεικνυει στειρο εγωισμο αλλα σπαει δογματισμους και δεν δισταζει να αναπροσαρμοσει τις αγωνιστικες του κατευθυνσεις συμφωνα με το υλικο που εχει στα χερια του. Η μεταμορφωση αρχικα μοιαζει εξτρεμεστικη, αφου ο ΟΣΦΠ του 2010 ειναι το απολυτο flipside της Εθνικης του 2005 αλλα η αληθεια ειναι οτι συντελεστηκε με πολυ πιο αργους ρυθμους απ' οτι νομιζει ο περισσοτερος κοσμος (κι αμα θελετε συζηταμε τα στοιχεια του περυσινου ΟΣΦΠ που σηματοδοτουσαν αυτη την αλλαγη πορειας). Η μεταστροφη αυτη του Γιαννακη που εγινε μεθοδικα καθως περνουσαν τα χρονια ειναι ισως το σημαντικοτερο παρασημο της καριερας του (περα απο μεταλλια και αποτελεσματα που σοκαραν την μπασκετικη υφηλιο) αφου καταφερε να παιζουν οι ομαδες του μπασκετ υψηλοτατου επιπεδου την πρωτη φορα με φανατικη προσηλωση στην αμυνα και πλεον με τους ακριβως αντιθετους προσανατολισμους στο παρκε.

Εν κατακλειδι το σχολιο του Β. Παπανδρεου περι διχασμενης ομαδας εγω το κρινω ως οπαδικη μπουρδολογια ενδεδυμενη τον μανδυα αντικειμενικοτητας (καθως αλλοι φορανε τα "έξυπνα καλλιεργημένα προσωπεία" για τα οποια μιλα ο εν λογω κυριος). Κι οι Knicks του Riley μεσα στον διχασμο ηταν επειδη πριν απο μερικα χρονια ο Pat ηταν ο πρεσβευτης του Showtime κι η Νεα Υορκη δεν πηρε πρωταθλημα οχι γιατι οι Bulls ηταν σαφως ανωτεροι αλλα γιατι κατα βαθος του coach δεν του πηγαινε η καρδια του να παρει δαχτυλιδι με λυσσασμενη αμυνα κοντρα στις αρχες που ειχε διδαξει στο L.A. icon_drunk.gif Καποιοι "κολλημενοι" τον θεωρουν απο τους σημαντικοτερους προπονητες στην ιστορια του παγκοσμιου μπασκετ λογω του τζελ και των κουστουμιων και δεν καταλαβαινουν οτι καμια αξια δεν εχουν τιτλοι που παιρνεις με Kareem Abdul-Jabbar, Magic Johnson και James Worthy αφου τετοιοι παικτες και χωρις προπονητη το ιδιο μπασκετ θα επαιζαν χωρια που ο αPatεωνας ηταν και γνωστος γκρινιαρης και κατα καιρους εκανε και προκλητικες δηλωσεις. icon_drunk.gif icon_drunk.gif
QUOTE( Ιερό Τοτέμ ή Χλωμό Πρόσωπo- Βασίλης Παπανδρέου @ May 13 2010, 13:23 )
Δεν είναι τυχαίο ότι ανάμεσα στους φιλάθλους του Παναθηναϊκού, ο Γιαννάκης είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, καθώς ουδείς επιθυμεί την αποχώρησή του από τον Πειραιά.

Ειναι τοσο δημοφιλης που γι' αυτο σε πρωτη ευκαιρια πρασινες φυλλαδες και φανατισμενοι πρασινοι οπαδοι ξερνανε εναντιον του αρκετη χολη ικανη να αναγκασει κι ενα κουναβι να φυγει τρεχοντας αηδιασμενο απο την μποχα, που και σε βοθρο να κατεληγε το ζωντανο καθαροτερο αερα θα ανεπνεε. Οι "μετριοπαθεις" καραγκιοζη τον ανεβαζουν, Πανουλη τον κατεβαζουν γιατι κατα βαθος το καλο του ΟΣΦΠ τους κοφτει και καθολου δεν τους καθοδηγει ο ξετσιπωτος οπαδισμος τους.

ΥΓ: traveller επειδη το υφος μου στο post ειναι μαλλον επιθετικο θελω να ξεκαθαρισω πως σε καμια περιπτωση δεν αποτελει αιχμη προς το προσωπο σου αλλα απευθηνεται ξεκαθαρα προς το αρθρου του Παπανδρεου.
kseplenhs
καλά τέτοια αρθρα εντάσσονται στην γενικότερη κατηγορία του "μάθαν οτι μαμιόμαστε...πλακώσανε και οι γύφτοι".

βγήκε τώρα και ο μπαζίλης ο μπαμπαντρέου για να μας δώσει την extra (και καταδικαστική για το μέλλον του προπονητή στην ομάδα) πληροφορία πως οι παίχτες ...δεν θα πήγαιναν για ένα ποτό με τον γιαννάκη.

ήδη νιώθω συγκλονισμένος!που πάει μια ομάδα όταν δεν πετάνε ένα λουλουδι στην πίστα μαζί παίχτες και προπονητής.πώς θα γίνουν πιο ειλικρινείς οι σχέσεις τους όταν δεν μπει το αλκοόλ ανάμεσα...

περιμένω και άλλα τέτοια "ειλικρινή" άρθρα για να μου εξηγήσουν πως η ομάδα έφτασε στο ναδίρ της με την δευτερη θέση στην ευρωλίγκα.
rankin
QUOTE(colonel gomelsky @ May 13 2010, 19:45 ) *
Εγώ έχω μια ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να δούμε προπονητή από το ΝΒΑ; Υπάρχει κάποιος που μπορούν οικονομικά να καλύψουν οι Αγγελόπουλοι;

Δεν νομίζω ότι είναι οικονομικό το πρόβλημα.. Είναι ξεκάθαρα θέμα φιλοσοφίας. Ένας προπονητής από το ΝΒΑ στην ευρώπη, θα αντιμετώπιζε πελώρια προβλήματα και κατά πάσα πιθανότητα θα γινόταν τροφή για τα θηρία.
Μόνο κάποιος κολεγιακός θα είχε ελπίδα να επιβιώσει στα μέρη μας (και πάλι με επιφύλαξη)..

Νομίζω πάντως πως πριν αναλάβει ο Γιαννάκης, είχε κυκλοφορήσει το όνομα του Λάρι Μπραουν (αν δεν κάνω λάθος)
Δε ξέρω όμως πόση σχέση με την πραγματικότητα είχε αυτή η φήμη.

QUOTE(kseplenhs @ May 14 2010, 08:29 ) *
βγήκε τώρα και ο μπαζίλης ο μπαμπαντρέου για να μας δώσει την extra (και καταδικαστική για το μέλλον του προπονητή στην ομάδα) πληροφορία πως οι παίχτες ...δεν θα πήγαιναν για ένα ποτό με τον γιαννάκη.

Εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω πως όταν ο Ομπράντοβιτς εμφανίζεται στο Ροκ&Ρολ, οι παίχτες του Παναθηναϊκού φεύγουν από τα παράθυρα! τόσο πολύ δεν θέλουν να πιουν ποτό μαζί με τον προπονητή τους και αυτοί!!! laugh.gif
colonel gomelsky
QUOTE(rankin @ May 14 2010, 09:46 ) *
Δεν νομίζω ότι είναι οικονομικό το πρόβλημα.. Είναι ξεκάθαρα θέμα φιλοσοφίας. Ένας προπονητής από το ΝΒΑ στην ευρώπη, θα αντιμετώπιζε πελώρια προβλήματα και κατά πάσα πιθανότητα θα γινόταν τροφή για τα θηρία.
Μόνο κάποιος κολεγιακός θα είχε ελπίδα να επιβιώσει στα μέρη μας (και πάλι με επιφύλαξη)..

Νομίζω πάντως πως πριν αναλάβει ο Γιαννάκης, είχε κυκλοφορήσει το όνομα του Λάρι Μπραουν (αν δεν κάνω λάθος)
Δε ξέρω όμως πόση σχέση με την πραγματικότητα είχε αυτή η φήμη.


Εγώ μπορώ να επιβεβαιώσω πως όταν ο Ομπράντοβιτς εμφανίζεται στο Ροκ&Ρολ, οι παίχτες του Παναθηναϊκού φεύγουν από τα παράθυρα! τόσο πολύ δεν θέλουν να πιουν ποτό μαζί με τον προπονητή τους και αυτοί!!! laugh.gif


Λογικό αυτό που λες για του ςπροπονητές από το ΝΒΑ, αλλά το έβαλα σαν θέμα επειδή ακριβώς ποτέ δεν άκουσα κάτι. Ενώ από την άλλη ακούστηκε π.χ. χιλιάδες φορές το ανάποδο (βλ. Μεσίνα σε Ράπτορς).

Οι παίχτες του Ζοτς μπορεί να μην θέλουν να βγουν μαζί του για ποτό απλά για να μην ξεφτιλιστούν. Με βάση τις φήμες τους βάζει όλους κάτω ο Σέρβος...

ΥΓ. Παιδιά το άρθρο ξεκαθάρισα ότι είναι γραμμένο από βαμένο ΠαναθηναΪκό όταν παρέθεσα το λινκ. Τώρα σ αυτό που λέει για αλλαγή αγωνιστικής φιλοσοφίας δεν είναι μόνο δικιά του άποψη, αλλά και του Μαγουλά και άλλων.

ΥΓ.2 Για πες κάποιους καλούς κολλεγιακούς ράνκιν, αν έχεις υπόψιν σου.

ΥΓ.3 Με βάση τα γραφόμενά σου και σε άλλα sites (όπου ζητάς ονόματα προπονητών ή ...σκασμό) βλέπω ότι ξεγράφεις με μονοκοντυλιά των Ιβάνοβιτς με το επιχείρημα "θα παίξει μπουκέτα με τον Κλέιζα". Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Αν φύγει ο Γιαννάκης πιστεύω ότι είναι κατάλληλος.
nickomcbr
QUOTE(Germany96 @ May 14 2010, 02:57 ) *
Εν κατακλειδι το σχολιο του Β. Παπανδρεου περι διχασμενης ομαδας εγω το κρινω ως οπαδικη μπουρδολογια ενδεδυμενη τον μανδυα αντικειμενικοτητας (καθως αλλοι φορανε τα "έξυπνα καλλιεργημένα προσωπεία" για τα οποια μιλα ο εν λογω κυριος).
.....
Ειναι τοσο δημοφιλης που γι' αυτο σε πρωτη ευκαιρια πρασινες φυλλαδες και φανατισμενοι πρασινοι οπαδοι ξερνανε εναντιον του αρκετη χολη ικανη να αναγκασει κι ενα κουναβι να φυγει τρεχοντας αηδιασμενο απο την μποχα, που και σε βοθρο να κατεληγε το ζωντανο καθαροτερο αερα θα ανεπνεε. Οι "μετριοπαθεις" καραγκιοζη τον ανεβαζουν, Πανουλη τον κατεβαζουν γιατι κατα βαθος το καλο του ΟΣΦΠ τους κοφτει και καθολου δεν τους καθοδηγει ο ξετσιπωτος οπαδισμος τους.


+1

Εκτός από μπουρδολογία είναι και μεθοδευμένη πολεμική... Έχει πολλά προβλήματα ο κόσμος...
rankin
QUOTE(colonel gomelsky @ May 14 2010, 11:01 ) *
Λογικό αυτό που λες για του ςπροπονητές από το ΝΒΑ, αλλά το έβαλα σαν θέμα επειδή ακριβώς ποτέ δεν άκουσα κάτι. Ενώ από την άλλη ακούστηκε π.χ. χιλιάδες φορές το ανάποδο (βλ. Μεσίνα σε Ράπτορς).


Ο Μεσίνα και οι Ράπτορς είναι μονίμως ένα θέμα συζήτησης λόγω του Τζεραρντίνι που είναι αντιπρόεδρος, και φυσικά λόγω της Ιταλικής καταγωγής του προέδρου Κολάντζελο..
Παρόλα αυτά, φυσικά και ο Μεσίνα ή ο Ομπράντοβιτς, από τεχνικής άποψης, θα μπορούσαν να τα καταφέρουν μια χαρά στο ΝΒΑ, ακριβώς επειδή γνωρίζουν άριστα πως να είναι 100% ανταγωνιστικοί.. Δε ξέρω κατα πόσον βέβαια θα μπορούσαν να συνεννοηθούν με τους παίχτες τους και να τους κάνουν να ακούν τις εντολές τους! Μιλάμε για δύσκολους χαρακτήρες και street wise τύπους.. Εδω πέρα ο Ομπράντοβιτς έναν Χέισλιπ είχε και τον έστειλε στον αγύριστο, που να είχε 10 σαν αυτόν, αλλά ταυτόχρονα να ήταν και σουπερ σταρς! Δύσκολα πράγματα!
Mόνο ο μέγας Γκέρσον θα τα κατάφερνε στο ΝΒΑ!!!

η αντίστροφη διαδρομή πάντως είναι δύσκολη.. Όσο καλός και να είναι ένας κόουτς, θα είναι τρομακτικά δύσκολο να μπει στην κουλτούρα του ευρωπαϊκού μπάσκετ (πόσο μάλλον του Ελληνικού μπάσκετ). Μέχρι να καταλάβει πως εδώ δεν είναι show time και πως πρέπει να κερδίζει ακόμα και στα φιλικά θα τον έχει φάει η μαρμάγκα....


QUOTE(colonel gomelsky @ May 14 2010, 11:01 ) *
Οι παίχτες του Ζοτς μπορεί να μην θέλουν να βγουν μαζί του για ποτό απλά για να μην ξεφτιλιστούν. Με βάση τις φήμες τους βάζει όλους κάτω ο Σέρβος...

Ισχύει, αλλά όχι για όλους! Μην ξεχνάς πως έχει και λιθουανό στην ομάδα του, που πίστεψε με, κοπανάει ένα μπουκαλάκι βότκα, straight, χωρίς παγάκια-χυμούς και αηδίες, για την πλάκα του! Ο Ομπράντοβιτς είναι περισσότερο κρασοκανάτα.
Οι Λιθουανοί είναι πρωταθλητές στα hard core αθλήματα.. Ο Ματσας την εποχή της αποθεραπείας του, σερνόταν κάθε βράδυ σαν τη σαύρα από το πιόμα!!!! laugh.gif

QUOTE(colonel gomelsky @ May 14 2010, 11:01 ) *
ΥΓ.2 Για πες κάποιους καλούς κολλεγιακούς ράνκιν, αν έχεις υπόψιν σου.

Πραγματικά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.. Ίσως κάποιος φίλος με περισσότερη ενασχόληση με το ΝΒΑ και το NCAA να μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο.. (Air&King για ποιόν χτυπά η κουδούνα; )

QUOTE(colonel gomelsky @ May 14 2010, 11:01 ) *
ΥΓ.3 Με βάση τα γραφόμενά σου και σε άλλα sites (όπου ζητάς ονόματα προπονητών ή ...σκασμό) βλέπω ότι ξεγράφεις με μονοκοντυλιά των Ιβάνοβιτς με το επιχείρημα "θα παίξει μπουκέτα με τον Κλέιζα". Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Αν φύγει ο Γιαννάκης πιστεύω ότι είναι κατάλληλος.

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν θεωρώ τον Ιβάνοβιτς κακό προπονητή. Κάθε άλλο..
Θεωρώ όμως πελώριο ρίσκο να ανατεθεί η ομάδα σε τύπο με τόσο κακό παρελθόν σε θέματα σχέσεων με τους παίχτες του
Μιλάμε για τύπο που αφήνει τους παίχτες του να πάνε για κατούρημα την ώρα της προπόνησης!

Δεν ξέρω και δεν έχω καταλήξει σχετικά με το προφίλ που θα πρέπει να έχει ένας προπονητής για τον Ολυμπιακό αυτή τη στιγμή
Όταν ο Γιαννάκης είχε αναλάβει τον Ολυμπιακό, ήμουν πεπεισμένος πως ήταν ο κατάλληλος για την δεδομένη χρονική στιγμή, και θεωρώ πως δεν έπεσα έξω, αφού η ομάδα έχει κάνει άλματα προόδου έκτοτε.
Την τωρινή δεδομένη χρονική στιγμή (μιλάω για το καλοκαίρι) δεν έχω καταλήξει ακόμα σχετικά με το προφίλ που θα πρέπει να έχει ο "κατάλληλος" κόουτς.. Πάντως, ένας δικτάτορας, όπως ο Ιβάνοβιτς, δεν νομίζω πως είναι αυτό που χρειαζόμαστε τώρα...
LFO
QUOTE(colonel gomelsky @ May 14 2010, 10:01 ) *
ΥΓ.3 Με βάση τα γραφόμενά σου και σε άλλα sites (όπου ζητάς ονόματα προπονητών ή ...σκασμό) βλέπω ότι ξεγράφεις με μονοκοντυλιά των Ιβάνοβιτς με το επιχείρημα "θα παίξει μπουκέτα με τον Κλέιζα". Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό. Αν φύγει ο Γιαννάκης πιστεύω ότι είναι κατάλληλος.


αμα θελει να ερθει ο Ιβανοβιτς, ψαχνουμε κοουτς στο ποδοσφαιρο. Εκει οντως υπαρχει αναγκη για σιδηρα πειθαρχια και σκληροτατες προπονησεις....Στο μπάσκετ μια χαρα ειμαστε. Εχουμε προπονητη και μαλιστα πολυ καλο.
Redalert
Κατ'αρχην πιστευω οτι αν θα παρουμε πρωταθλημα ο Γιαννακης θα μεινει!
Απο εκει και περα σε περιπτωση αποτυχιας θεωρω απιθανο να μεινει οπως επισης θεωρω απιθανο λυσεις οπως "Ιβανοβιτς,Σπαχια" κλπ.
Πιστευω οτι η λυση θα ερθει απο την εγχωρια αγορα με πιθανοτερους κατα την γνωμη μου τους "Σφαιροπουλο,Μπλατ"
Ειδωμεν!!
saou
Ποιό ακριβώς ήταν το έργο του Ιβάνοβιτς ρε παίδες στη Μπάρτσα ώστε να τον λάβουμε σοβαρά υπόψιν μας ως top ευρωπαίο προπονητή?

Ότι έπαιξε τυχάρπαστο μπάσκετ?
Ότι μαζί με το Σάβιτς αγόρασαν πανάκριβες σαβούρες?
Ότι πήγε σε ένα final 4?
Ότι δεν κατέκτησε παρά ένα κύπελο με τους Καταλανούς?

Το ότι στα 5 χρόνια του στην Ταού έφτιαξε καλή ομάδα δε μου λέει κάτι. Εδώ δε δίνετε πίστωση χρόνου στο Γιαννάκη, θα φέρουμε το Σέρβο να ξεκινήσουμε πάλι από μηδενική βάση?

Καλός ο Ντούσκο, για την Ταού. Εκεί έχει βρει την υγειά του, τους χαίρεται και τον χαίρονται.
Air Kef
QUOTE
Παρόλα αυτά, φυσικά και ο Μεσίνα ή ο Ομπράντοβιτς, από τεχνικής άποψης, θα μπορούσαν να τα καταφέρουν μια χαρά στο ΝΒΑ, ακριβώς επειδή γνωρίζουν άριστα πως να είναι 100% ανταγωνιστικοί.. Δε ξέρω κατα πόσον βέβαια θα μπορούσαν να συνεννοηθούν με τους παίχτες τους και να τους κάνουν να ακούν τις εντολές τους! Μιλάμε για δύσκολους χαρακτήρες και street wise τύπους.. Εδω πέρα ο Ομπράντοβιτς έναν Χέισλιπ είχε και τον έστειλε στον αγύριστο, που να είχε 10 σαν αυτόν, αλλά ταυτόχρονα να ήταν και σουπερ σταρς! Δύσκολα πράγματα!
Mόνο ο μέγας Γκέρσον θα τα κατάφερνε στο ΝΒΑ!!!


Μεσίνα και Ομπράντοβις, αν ήθελαν να καταφέρουν κατι στο ΝΒΑ θα έπρεπε να μάθουν απο την αρχή αμυντικές τακτικές.
Μεγαλύτερες αποστάσεις για περιστροφές, αμυντικά 3 δευτερόλεπτα, τι συζητάμε τώρα..

QUOTE
αμα θελει να ερθει ο Ιβανοβιτς, ψαχνουμε κοουτς στο ποδοσφαιρο. Εκει οντως υπαρχει αναγκη για σιδηρα πειθαρχια και σκληροτατες προπονησεις....Στο μπάσκετ μια χαρα ειμαστε. Εχουμε προπονητη και μαλιστα πολυ καλο.


Ωραίος.. +1
Ιβάνοβιτς ρε φίλε.. Η μεγαλύτερη απάτη της δεκαετίας.
Ο άνθρωπος με απίθανα ρόστερ δεν πήρε ποτέ τπτ στην Ευρώπη ενώ στην Ισπανία έχανε απο Ερβέλ κτλ πρωτάθλημα, έχοντας και πλεονέκτημα έδρας..
Razorblade Fish
Προτεινω Σπαχια που δεν εχει ακουστει,αλλιως Πιανιτζανι.Ο Ιβανοβιτς ειναι ακαταλληλος,δεν κανει για κανενα λογο και ειναι σαφεστατα υπερεκτιμημενος.Μπλατ δεν τρελαινομαι,ενω προτιμω Σφαιροπουλο απο Μπαρτζωκα.
LFO
QUOTE(Air Kef @ May 14 2010, 13:16 ) *
Ωραίος.. +1
Ιβάνοβιτς ρε φίλε.. Η μεγαλύτερη απάτη της δεκαετίας.
Ο άνθρωπος με απίθανα ρόστερ δεν πήρε ποτέ τπτ στην Ευρώπη ενώ στην Ισπανία έχανε απο Ερβέλ κτλ πρωτάθλημα, έχοντας και πλεονέκτημα έδρας..


καποιος ειπε πριν απο καμια 10αρια μερες εδω στο φορουμ μια μεγαλη κουβεντα, οτι ο Ιβανοβιτς επειδη ειναι Σερβος νομιζει οτι ειναι και συμπεριφερεται σαν ο μεγας κοουτς....πιο σωστη περιγραφη για τον τυπο δεν υπαρχει....

Προσωπικα αν φύγει ο Γιαννακης , που δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο ευκολο να γινει κατι τετοιο, η επιλογες που πραγματικα κανουν την διαφορα και που ειναι εφικτες παντα, μετριουνται στα δαχτυλα ενος τυφλου χασαπη....

Ασε που εχω την υποψια οτι οι Αγγελο θα επιμεινουν οσο δεν παει να ριξουν τον ΠΑΟ απο την κορυφη με τον Γιαννακη προπονητη....και ας τους παρει κιαλλο χρονο.
rankin
QUOTE(Razorblade Fish @ May 14 2010, 14:31 ) *
Προτεινω Σπαχια που δεν εχει ακουστει,αλλιως Πιανιτζανι.Ο Ιβανοβιτς ειναι ακαταλληλος,δεν κανει για κανενα λογο και ειναι σαφεστατα υπερεκτιμημενος.Μπλατ δεν τρελαινομαι,ενω προτιμω Σφαιροπουλο απο Μπαρτζωκα.

Αλήθεια όμως, αντικειμενικά, ποιος από όλους αυτούς είναι καλύτερος από τον Γιαννάκη;;;;;

Είχα γράψει πριν από καιρό (2-3 μήνες) ότι είμαι υπέρ του να φύγει ο Γιαννάκης, ακόμα και αν η ομάδα κάνει το τριπλ κράουν, αρκεί να με πείσει κάποιος ότι αυτός που θα τον αντικαταστήσει, είναι καλύτερος...
Εγώ όμως δεν βλέπω κανέναν καλύτερο, απλούστατα, γιατί δεν υπάρχουν και πολλοί σπουδαίοι προπονητές στην ευρώπη
Υπάρχουν 1-2 κορυφαίοι και μετά οι υπόλοιποι είναι πάνω κάτω το ίδιο, και διαλέγεις ανάλογα με το τι θες να πετύχεις... Αυτή είναι η αλήθεια


kseplenhs
QUOTE(LFO @ May 14 2010, 14:37 ) *
Ασε που εχω την υποψια οτι οι Αγγελο θα επιμεινουν οσο δεν παει να ριξουν τον ΠΑΟ απο την κορυφη με τον Γιαννακη προπονητη....και ας τους παρει κιαλλο χρονο.


ασε γιατί τότε μπορεί να αναλάβουν δράση ο "πυρηνος κόσμος που δεν λυγά ποτέ",η θύρα 7 και ο χριστόγλου...

επιφανείς και μέντορες ολυμπιακοί,με αίσθηση της κατάστασης για κάθε άθλημα,σε κάθε θέμα που τα αφορά
PanosIlio
QUOTE(kseplenhs @ May 14 2010, 14:46 ) *
ασε γιατί τότε μπορεί να αναλάβουν δράση ο "πυρηνος κόσμος που δεν λυγά ποτέ",η θύρα 7 και ο χριστόγλου...

επιφανείς και μέντορες ολυμπιακοί,με αίσθηση της κατάστασης για κάθε άθλημα,σε κάθε θέμα που τα αφορά


Εγώ πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να βγει ένας από τους διοικούντες τον Ολυμπιακό και να πάει κόντρα στη Θ7 και σε τύπους σαν τον Χριστόγλου και ας μην ξαναπατήσουν το πόδι τους ποτέ στο μπάσκετ.

Πραγματικά θα το χαιρόμουν.

Εδώ στην Ελλάδα έχουμε παρεξηγήσει κατάφωρα τη φράση "Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" σε ότι αφορά τη σχέση οπαδών και ομάδας. Μια υπενθύμιση για το ποια είναι η θέση του καθενός δεν βλάπτει που και που.
ALdaperan
αφου χασατε τη ευκαιρια να παρετε μεσινα ...νομιζω δύσκολα θα βρείτε άλλο αξιόλογο προπονητη!! Αν και ακομα και ο μεσινα δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνε με το υπάρχον ρόστερ που έχετε τώρα , γιατι ειναι αλλο το στυλ παιχνιδιου του !!

κατα την άποψη μου , ο γιαννακης ειναι αξιόλογος προπονητης αλλα θέλει χρόνο να προσαρμώσει την ομαδα στα μέτρα του... με το να αλλαζεις συνεχεια προπονητες κανεις κακο στην ομαδα παρα καλο
lamar
QUOTE(Razorblade Fish @ May 14 2010, 14:31 ) *
Προτεινω Σπαχια που δεν εχει ακουστει,αλλιως Πιανιτζανι.Ο Ιβανοβιτς ειναι ακαταλληλος,δεν κανει για κανενα λογο και ειναι σαφεστατα υπερεκτιμημενος.Μπλατ δεν τρελαινομαι,ενω προτιμω Σφαιροπουλο απο Μπαρτζωκα.


Για τον Σπαχια ουτε καν θα μπω στην διαδικασια να σκεφτω οτι θα ερθει στον Ολυμπιακο.

Αν ερθει ο Πιανιτζιανι, ο Ομπραντοβιτς θα χοροπηδαει απο τη χαρα του που θα ερθει ο Νο2 καρπαζοεισπρακτορας του, Νο1 ποιος αλλος απο τον Εκτορα.
Razorblade Fish
QUOTE(rankin @ May 14 2010, 14:45 ) *
Αλήθεια όμως, αντικειμενικά, ποιος από όλους αυτούς είναι καλύτερος από τον Γιαννάκη;;;;;

Είχα γράψει πριν από καιρό (2-3 μήνες) ότι είμαι υπέρ του να φύγει ο Γιαννάκης, ακόμα και αν η ομάδα κάνει το τριπλ κράουν, αρκεί να με πείσει κάποιος ότι αυτός που θα τον αντικαταστήσει, είναι καλύτερος...
Εγώ όμως δεν βλέπω κανέναν καλύτερο, απλούστατα, γιατί δεν υπάρχουν και πολλοί σπουδαίοι προπονητές στην ευρώπη
Υπάρχουν 1-2 κορυφαίοι και μετά οι υπόλοιποι είναι πάνω κάτω το ίδιο, και διαλέγεις ανάλογα με το τι θες να πετύχεις... Αυτή είναι η αλήθεια

Κοιτα να δεις.Ο Σπαχια με εχει εντυπωσιασει φετος.Η Βαλενθια παιζει πολυ καλο μπασκετ και προσαρμοζεται στις αναγκες καθε αγωνα,παιζει καλα ΚΑΙ σε υψηλο ΚΑΙ σε χαμηλο τεμπο και σκορ και ειναι πολυ σκληρη.Στο παρελθον τα εχει παει πολυ καλα με την Κροατια,εχει παρει πρωταθλημα με την Ταου και γενικα τον θεωρω ανερχομενο,σε αντιθεση πχ με τον Μπλατ που σε συλλογους δεν ειναι και ιδιαιτερα πετυχημενος τελευταια.

Τωρα για το αν καποιος ειναι καλυτερος απο τον Γιαννακη:

Η αληθεια ειναι πως ο Ολυμπιακος ειχε καταπληκτικο ροστερ,σιγουρα το 2ο καλυτερο στην Ευρωπη,ισως και το καλυτερο.Δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια οτι καποιος απο αυτους θα τα πηγαινε χειροτερα.Και ποσο χειροτερα να τα παει;Το επιχειρημα οτι η ποιοτητα αυτων των παικτων αρκει απο μονη της για να κερδισει την Παρτιζαν σε ημιτελικο Ευρωλιγκας δεν ειναι και ακριβως εξωπραγματικο.Ξεκαθαριζω οτι εμενα με καλυπτει η φετινη προοδος της ομαδας αλλα δεν μπορω να ξερω αν καποιος απο αυτους με αυτο το υλικο θα τα πηγαινε χειροτερα.
kseplenhs
εγώ τον πιανιτζάνι θα τον ήθελα γιατί μου έχει λείψει εικόνα ομάδας που πάει στο final4,σουτάρει 67 τρίποντα στον ημιτελικό και μετά παει πίσω στο χωριό της με συνοπτικές διαδικασίες.
ομολογουμένως είναι μια πρωτότυπη προσέγγιση παιχνιδιού...
colonel gomelsky
QUOTE(kseplenhs @ May 14 2010, 15:05 ) *
εγώ τον πιανιτζάνι θα τον ήθελα γιατί μου έχει λείψει εικόνα ομάδας που πάει στο final4,σουτάρει 67 τρίποντα στον ημιτελικό και μετά παει πίσω στο χωριό της με συνοπτικές διαδικασίες.
ομολογουμένως είναι μια πρωτότυπη προσέγγιση παιχνιδιού...


ΟΚ για τα 67 τρίποντα. Μήπως όμως τα περισσότερα ήταν ελεύθερα; Τι να κάνει ο Πιανιτζιάνι, να μπει να τα βάλει αυτός;
spysta
QUOTE(rankin @ May 14 2010, 12:45 ) *
Αλήθεια όμως, αντικειμενικά, ποιος από όλους αυτούς είναι καλύτερος από τον Γιαννάκη;;;;;

Είχα γράψει πριν από καιρό (2-3 μήνες) ότι είμαι υπέρ του να φύγει ο Γιαννάκης, ακόμα και αν η ομάδα κάνει το τριπλ κράουν, αρκεί να με πείσει κάποιος ότι αυτός που θα τον αντικαταστήσει, είναι καλύτερος...
Εγώ όμως δεν βλέπω κανέναν καλύτερο, απλούστατα, γιατί δεν υπάρχουν και πολλοί σπουδαίοι προπονητές στην ευρώπη
Υπάρχουν 1-2 κορυφαίοι και μετά οι υπόλοιποι είναι πάνω κάτω το ίδιο, και διαλέγεις ανάλογα με το τι θες να πετύχεις... Αυτή είναι η αλήθεια

Εεε κοιτα .. αυτα ειναι υποκειμενικα κριτηρια!!Καποιος μπορει να λαβει ως μετρο συγκρισης τους τιτλους .. ενω καποιος αλλος το μπασκετ που απεδωσε η ομαδα του εκαστοτε προπονητη!!

ΟΠΩΣ το παρει κανεις ...

αντικειμενικη προσεγγιση ΑΝ εξαιρεσουμε Ζελικο και Ετορε που ειναι ξεκαθαρα μπροστα .. ΔΕΝ μπορει να γινει.Πανω κατω στα ιδια επιπεδα ειναι οι προπονητες που αναφερουμε ..


αν εμενα παντως μου εβαζαν να επιλεξω το επομενο προπονητη μας .. τοτε θα πηγαινα με εναν απο τους εξης

###---Σκαριολο .. ωστε να δουμε το Ισπανικο μοντελο εφαρμοσμενο πανω σε ενα ΠΟΛΥ καλο υλικο +θα ειχαμε μια ΣΟΒΑΡΗ ευκαιρια να πεισουμε πχ τον Ρουντι να ερθει Ελλαδα. 69.gif
Παντως ΑΝ ερθει ο Ισπανος .. τοτε χαλαρααα θα βγουν και θα πουν για τον λουζερ προπονητη κτλ κτλ
Γενικα παντως ο Σερτζιο φτιαχνει ΚΑΛΕΣ γρηγορες ομαδες,ειναι αρκετα εμπειρος,εχει μαθει να συνυπαρχει με αστερες τυπου Κλειζα,Μιλος,Τεο,Τσιλι κτλ απο την εθνικη Ισπανιας και ισως η φιλοσοφια ταιριαζει πολυ καλα με αυτο που θελει ο κοσμος και η διοικηση του ΟΣΦΠ.

###---Πιανιτζιανι .. εχει δειξει εργο ..ειναι σιγουρα απο τους ανερχομενους .. βεβαια δεν εχει βγει ΠΟΤΕ εκτος Ιταλιας .. εντουτοις η Σιενα των 5-6 μυριων μπατζετ αποτελει μια καλοδουλεμενη μηχανη .. ακρως ανταγωνιστικη σκληρη ομαδα με ταυτοτητα το γρηγορο μπασκετ και την πολυ σκληρη αμυνα.+παιρνεις πανευκολα το καλοκαιρι οποιον εκ των Μακινταιρ,Σατο,Ξιστοφ επιθυμεις 69.gif

###---Μπλατ .. εμενα μ αρεσει ο Ντειβιντ !!Ειναι ψαγμενος προπονητης .. και το μπασκετ που πρεσβευει ταιριαζει με αυτο που θελουμε..γρηγορο,επιθετικο και με αμυνα!!Μην ξεχναμε οτι ειναι ο μονος που πηγε και κερδισε στα ΙΣΑ το πολυφημισμενο Ισπανικο μοντελο μεσα στο σπιτι του .. παιζοντας ακριβως το ιδιο μπασκετ!!Τελικα ανανεωσε ή οχι με τον Αρη ??
LFO
Από την Βαλενθια του Σπάχια, μπορω να μην παρω τον Σπάχια και να πάρω τον Κελάτι?

@ spysta, ο Σκαριολο Ιταλος δεν ειναι???
rankin
QUOTE(Razorblade Fish @ May 14 2010, 15:04 ) *
Η αληθεια ειναι πως ο Ολυμπιακος ειχε καταπληκτικο ροστερ,σιγουρα το 2ο καλυτερο στην Ευρωπη,ισως και το καλυτερο.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα ρόστερ πάρα πολύ καλό, από τα καλύτερα στην ευρώπη, με φανερές δυνατότητες και επίσης φανερές αδυναμίες, όπως συμβαίνει και σε κάθε ομάδα ....

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, κυριότερη αδυναμία στο ρόστερ του Ολυμπιακού, όχι φετινή, αλλά διαχρονική δεν είναι η έλλειψη σουτέρ (όπως θα έλεγε κάποιος εκ πρώτης όψης), αλλά το γεγονός ότι οι μισοί παίχτες του Ολυμπιακού είναι σουπερ επιθετικοί και μέτριοκακοί αμυντικοί, και οι άλλοι μισοί είναι σουπερ αμυντικοί και μετριοκακοι επιθετικοί.

Αποτέλεσμα είναι οι αμυντικές πεντάδες να μην μπορούν να σκοράρουν και οι επιθετικές να μην μπορούν να αμυνθούν..
Και μιλάω κυρίως για την περιφέρεια... Παπαλουκάς-Μιλος-Τσιλς κεντάνε στην επίθεση, αλλά χωλαίνουν στην άμυνα, και ατομικά και ως "πακέτο", ενώ Πεν-Μπεβερλι-Βασιλόπουλος, μπορούνε να σπάσουν κόκαλα στην άμυνα, αλλά θα σκοράρουν μόνο με καμιά βολή...
Το ίδιο ισχύει και για τον Βούισιτς (για τον Χαλπερίν δεν ισχύει τίποτα)
Το ζητούμενο για έναν κόουτς (στην προκειμένη περίπτωση για τον Γιαννάκη) είναι να βρει την κατάλληλη χημεία ώστε να μην έχει μόνο επιθετικογεννείς μέσα, ούτε μόνο αμυντικογεννείς. Να κάνει μια μίξη για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα..
Ελα μου όμως που όταν τα ζωνάρια σφίγγουν, οι περιστάσεις απαιτούν την επιθετική πεντάδα των Τεόντοσιτς-Παπαλουκα-Τσιλντρες στο παρκέ, άρα η "μίξη" πάει ταξίδι...
Δεν είναι λοιπόν και τόσο εύκολα τα πράγματα, και η κουβέντα για τα "ρόστερ" και τα "μπάτζετ" καλό θα ήταν να γίνεται σε σωστή βάση..
Δεν αμφιβάλει κανείς ότι ο Ολυμπιακός έχει μεγάλο μπατζετ και εξαιρετικό ρόστερ, αλλά δεν είναι ο μόνος που τα έχει αυτά, και δεν εξασφαλίζει το μπατζετ, ότι δεν θα υπάρχουν ατέλειες στο ροστερ..

QUOTE(kseplenhs @ May 14 2010, 15:05 ) *
εγώ τον πιανιτζάνι θα τον ήθελα γιατί μου έχει λείψει εικόνα ομάδας που πάει στο final4,σουτάρει 67 τρίποντα στον ημιτελικό και μετά παει πίσω στο χωριό της με συνοπτικές διαδικασίες.
ομολογουμένως είναι μια πρωτότυπη προσέγγιση παιχνιδιού...

Θα μας φέρει και τον Ντομερκαντ πίσω!!!!



@ Spysta: Σκαριόλο (κυρίως) και Μπλατ, είναι ενδιαφέροντα ονόματα... Για τον Μπλατ έχω την κύρια διαφωνία όσον αφορά τη ζώνη. Ήμαρτον δηλαδή!!!!
Ο Mr ζελέ, Πιανιτζιάνι δεν μου αρέσει.. Με εκνευρίζει το στυλ της Σιένα.
kseplenhs
QUOTE(colonel gomelsky @ May 14 2010, 15:16 ) *
ΟΚ για τα 67 τρίποντα. Μήπως όμως τα περισσότερα ήταν ελεύθερα; Τι να κάνει ο Πιανιτζιάνι, να μπει να τα βάλει αυτός;



έλα τώρα που ήταν ελέυθερα.τον μακιντάρη θυμάμαι να κρατάει τη μπάλα 20 δευτερόλεπτα και να την πετάει απο τα 8,5 μέτρα.
α και κάτι τουβλα απο τον γίγαντα τον στόουνρουκ.

τώρα να μου πεις πως τους έπνιξε η άμυνα του μέντορα σβικα σερφ?

δεν λέω,πέρσι η σιένα ήταν βελτιωμένη,αλλά ομάδα για final4 δεν είχε ούτε τότε.μόνο απο το παράθυρο όπως θα έλεγε και ο γκέρσον.για φέτος ας μην μιλήσουμε καλύτερα
spysta
QUOTE(LFO @ May 14 2010, 12:18 ) *
@ spysta, ο Σκαριολο Ιταλος δεν ειναι???

Eχεις δικιο μαν .. Ιταλος ειναι !!Τον μπερδεψα με Ισπανο .. αλλα η αληθεια ειναι οτι με τοσο τζελ στο μαλλι .. ΜΟΝΟ Ιταλος θα μπορουσε να ειναι !! tongue.gif
Το ισπανικο μοντελο το πρεσβευει παντως αναμφησβητηα .. ειναι Ισπανοθρεμενος

QUOTE(rankin @ May 14 2010, 12:21 ) *
@ Spysta: Σκαριόλο (κυρίως) και Μπλατ, είναι ενδιαφέροντα ονόματα... Για τον Μπλατ έχω την κύρια διαφωνία όσον αφορά τη ζώνη. Ήμαρτον δηλαδή!!!!
Ο Mr ζελέ, Πιανιτζιάνι δεν μου αρέσει.. Με εκνευρίζει το στυλ της Σιένα.

Μα νομιζω ειναι ξεκαθαρα οι καλυτερες επιλογες απο τους προπονητες που υποθετικα ειναι διαθεσιμοι ..

Η ζωνη του Μπλατ ειναι ενα θεματακι .. αν θυμασαι παντως με την Εθνικη Ρωσσιας που ειχε τα κορμια να ματσαρει .. επαιζε man to man αρκετα συχνα και δεν στηριζοταν αποκλειστικα στη ζωνη.Το ιδιο ακριβως μπορει να κανει και στον ΟΣΦΠ ..τωρα ομως με τον Αρη των αδυναμων αμυντικα Κλαρκ,Μαιλς,Ριτσαρτσον,ΟυολςΧατζηβρετα στην περιφερεια .. ΔΕΝ μπορει να κανει κι αλλιως

ο Mr ζελε παντως .. ειναι αποτελεσματικος προπονητης .. οντως ειναι εκνευριστικο το στυλακι της Σιενα με τα απεριοριστα τριποντα .. αλλα δεν σημαινει οτι το ιδιο ακριβως θα δουμε στον ΟΣΦΠ .. οχι οταν στον ΟΣΦΠ θα εχεις ψηλους τυπου Σοφο,Μπουρου,Μαυρο,Κλειζα ..που μπορουν να ποσταρουν .. ενω στην Σιενα αντιστοιχα εχει Εζε,Ρες,Μαρκονατο,Ξιστοφ .. που αν μη τι αλλο δυσκολευονται να παιξουν με πλατη και αναγκαστικα βλεπεις να τραβιουνται ολοι εξω για σουτ
(μονο ο Ξιστοφ την παλευει καπως με πλατη .. ο οποιος βεβαια ειναι και καταπληκτικος σουτερ)
Flash
QUOTE
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, κυριότερη αδυναμία στο ρόστερ του Ολυμπιακού, όχι φετινή, αλλά διαχρονική δεν είναι η έλλειψη σουτέρ (όπως θα έλεγε κάποιος εκ πρώτης όψης), αλλά το γεγονός ότι οι μισοί παίχτες του Ολυμπιακού είναι σουπερ επιθετικοί και μέτριοκακοί αμυντικοί, και οι άλλοι μισοί είναι σουπερ αμυντικοί και μετριοκακοι επιθετικοί.


Ρε γαμώτο και ήθελα να γράψω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό μετά τον τελικό αλλά έλεγα ότι θα με πάρετε με τις πέτρες tongue.gif

Έτσι πιστεύω κι εγώ πως είναι. Ώρες ώρες σκεφτόμουν ότι ο Ολυμπιακός αν ήταν ομάδα αμερικάνικου football* θα τα σάρωνε όλα καθώς έχει εξαιρετική "επιθετική" και "αμυντική" πεντάδα. Οι κατάλληλες αλχημείες για να βρεθεί το ενδιάμεσο απέναντι στους αξιόμαχους αντιπάλους είναι το ζητούμενο (τους υπόλοιπους φτάνει και περισσεύει το ταλέντο των παιχτών του Ολυμπιακού ανεξάρτητα από τον οργανωτικό προσανατολισμό).

Και όπως πολύ σωστά σημειώνεις, επειδή σαν εμπειρία, συνολική αξία, ειδικό βάρος, "όνομα" κλπ οι "επιθετικοί" είναι αυτοί που θα βρίσκονται στο παρκέ στα κρίσιμα λεπτά, τίθεται ένα ζήτημα...

*Φανταστείτε quarterback τον Παπαλουκά και αμυντικό τον Σοφοκλή με wide receiver τον Childress... Πωωωωωωωω !!!!
rankin
QUOTE(Flash @ May 14 2010, 15:59 ) *
*Φανταστείτε quarterback τον Παπαλουκά και αμυντικό τον Σοφοκλή με wide receiver τον Childress... Πωωωωωωωω !!!!

Και ως είθισται στο american football, ο quarterback είναι το αστέρι και παίρνει όλα τα γκομενάκια (και δη τις τσιρλίντερς)
Με λίγα λόγια, πάλι φτιάχτηκε ο Θόδωρας!!!!
apkat
Παντως το να θεωρει καποιος οτι ο Παπαλουκας χωλαινει στην αμυνα μου φαινεται αστειο..Συμφωνω σε ενα βαθμο με το πευμα στο ποστ του ρανκιν αλλα πραγματικα ο Παπαλουκας στην αμυνα παιρνει συνηθως τον δυσκολοτερο παικτη και σχεδον παντα τα πηγαινει πολυ καλα..Ειτε τον ποσταρουν ειτε πρεπει να κυνηγαει τον σουτερ μεσα απο τα σκριν..ναι δεν πιεζει στην μπαλα ιδιαιτερα αλλα δεν ειναι αυτη η αμυντικη του θεση..Για την δουλεια που κανει τον θεωρω σιγουρα καλυτερο αμυντικο απο Μπεβερλι και Πεν..βεβαια αλλο ρολο εχει ο καθενας στην αμυνα αλλα εχω την αισθηση οτι αν εβαζες τον Μπεβερλι να κανει την δουλεια του Θοδωρη την αμυνα θα εχανε τα αβγα και τα πασχαλια αφου εκτος απο την δεδομενη ικανοτητα που εχουν και οι 2 χρειαζεται και εμπειρια και γιαυτο ο Θοδωρης ειναι συχνα ενα κλικ μπροστα απο τον επιτιθεμενο..

Και γενικα αν και εχει λογικη το ποστ σου υπαρχουν οι Σοφο Μπουορουσης Τσιλι που και στις 2 ακρες του γηπεδου ειναι εξειρετικοι..Ε μαζι με τον παπαλουκα αυτοι ειναι 4 παικτες..Φανταζομαι δεν υπαρχει ομαδα που να εχει 12 παικτες εξισου καλους μπροστα και πισω..
vastravoud
QUOTE
Εγώ πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να βγει ένας από τους διοικούντες τον Ολυμπιακό και να πάει κόντρα στη Θ7 και σε τύπους σαν τον Χριστόγλου και ας μην ξαναπατήσουν το πόδι τους ποτέ στο μπάσκετ.


Ποιός πρόεδρος πήγε ενάντια στον όχλο; Όλοι τον "υπέροχο λαό" γλείφουν χυδαία......
rankin
QUOTE(apkat @ May 14 2010, 16:22 ) *
Παντως το να θεωρει καποιος οτι ο Παπαλουκας χωλαινει στην αμυνα μου φαινεται αστειο..Συμφωνω σε ενα βαθμο με το πευμα στο ποστ του ρανκιν αλλα πραγματικα ο Παπαλουκας στην αμυνα παιρνει συνηθως τον δυσκολοτερο παικτη και σχεδον παντα τα πηγαινει πολυ καλα..Ειτε τον ποσταρουν ειτε πρεπει να κυνηγαει τον σουτερ μεσα απο τα σκριν..ναι δεν πιεζει στην μπαλα ιδιαιτερα αλλα δεν ειναι αυτη η αμυντικη του θεση..Για την δουλεια που κανει τον θεωρω σιγουρα καλυτερο αμυντικο απο Μπεβερλι και Πεν..βεβαια αλλο ρολο εχει ο καθενας στην αμυνα αλλα εχω την αισθηση οτι αν εβαζες τον Μπεβερλι να κανει την δουλεια του Θοδωρη την αμυνα θα εχανε τα αβγα και τα πασχαλια αφου εκτος απο την δεδομενη ικανοτητα που εχουν και οι 2 χρειαζεται και εμπειρια και γιαυτο ο Θοδωρης ειναι συχνα ενα κλικ μπροστα απο τον επιτιθεμενο..

Και γενικα αν και εχει λογικη το ποστ σου υπαρχουν οι Σοφο Μπουορουσης Τσιλι που και στις 2 ακρες του γηπεδου ειναι εξειρετικοι..Ε μαζι με τον παπαλουκα αυτοι ειναι 4 παικτες..Φανταζομαι δεν υπαρχει ομαδα που να εχει 12 παικτες εξισου καλους μπροστα και πισω..


Ο Παπαλουκάς είναι καλός αμυντικός για να μαρκάρει ψηλά γκαρντ, δεν μπορεί όμως να κυνηγάει κοντά και γρήγορα γκαρντ. Αυτό θα λυνόταν, αν ο μπορούσε να τα κυνηγάει ο Τεόντοσιτς, αλλά αυτός έχει ακόμα πιο αργά πόδια, έστω και αν το προσπαθεί όσο μπορεί και αυτός.. Αρα, συνδυαστικά οι δυο τους, ενώ είναι πραγματικά σπουδαίοι στην επίθεση, ίσως και το κορυφαίο δημιουργικό δίδυμο γκαρντ στην Ευρώπη, δεν μπορούν να τα βάλουν με γρήγορα αντίπαλα γκαρντ στην άμυνα.. ταλαιπωρούνται..

Ο δε Τσιλς, εμένα δεν με έχει πείσει ότι είναι σπουδαίος αμυντικός. Μέτριο θα τον έλεγα. Είναι καλός κυρίως ψηλά, αλλά λόγω του ότι είναι λεπτό σκαρί, απέναντι σε δυνατά τριάρια (πχ Γουντς ή Βεσελι) έχει μεγάλο πρόβλημα..

Οι Σόφο και Μπουρούσης είναι το ίδιο καλοί και στις 2 μεριές του παρκέ για αυτό και δεν τους ανέφερα πουθενά.
dimdan
Είμαστε όλοι off topic γιατί το τόπικ δεν λέγεται '' Νέος Προπονητής Ολυμπιακού''
smiley.gif
Όσον αφορά προπονητές κολεγίων τα μεγαλύτερα ονόματα είναι Σιζέφσκι, Καλιπάρι, Ντόνοβαν. Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να έρθει κανένας προπονητής κολεγίου στην Ευρώπη. Εδώ δεν πάνε ΝΒΑ με απίστευτα λεφτά (Ντόνοβαν σε Ορλάντο...)
Το θέμα είναι να στηρίξουμε μια νέα επιλογή, γιατί είμαστε προπονητολάγνοι .(βλ. Γκέρσον ''ταβερνιάρη'') Ας πούμε για Σπάχια, θα λέμε ''που πάει ο μαγειρας χωρίς πινακάκι??''
Εξακολουθώ να πιστέυω πως η λύση θα ήταν νέος προπονητής που θα δει το Θρύλο σαν την ευκαιρία ζωής και όχι σαν αρπαχτή (Σφαιρόπουλος, Μπαρτζώκας)
rankin
QUOTE(dimdan @ May 14 2010, 16:52 ) *
Είμαστε όλοι off topic γιατί το τόπικ δεν λέγεται '' Νέος Προπονητής Ολυμπιακού''
smiley.gif
Όσον αφορά προπονητές κολεγίων τα μεγαλύτερα ονόματα είναι Σιζέφσκι, Καλιπάρι, Ντόνοβαν. Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να έρθει κανένας προπονητής κολεγίου στην Ευρώπη. Εδώ δεν πάνε ΝΒΑ με απίστευτα λεφτά (Ντόνοβαν σε Ορλάντο...)
Το θέμα είναι να στηρίξουμε μια νέα επιλογή, γιατί είμαστε προπονητολάγνοι .(βλ. Γκέρσον ''ταβερνιάρη'') Ας πούμε για Σπάχια, θα λέμε ''που πάει ο μαγειρας χωρίς πινακάκι??''
Εξακολουθώ να πιστέυω πως η λύση θα ήταν νέος προπονητής που θα δει το Θρύλο σαν την ευκαιρία ζωής και όχι σαν αρπαχτή (Σφαιρόπουλος, Μπαρτζώκας)

Εντάξει, γενικά το συζητάμε το θέμα και πάνω απο όλα θεωρητικά..
Για μένα είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι και ο Γιαννάκης δεν είναι "λίγος", αλλά και οτι γενικά, δεν υπάρχουν και πολλοί προπονητές ανα την ευρώπη..
και μετά να επικεντρωθούμε στα ουσιαστικά, που είναι τα αγωνιστικά... !!!!!!!

***Πάντως, νομίζω πως ο Μπαρτζώκας δεν κάνει για αυτο το επίπεδο... αν και τον συμπαθώ, νομίζω ότι δεν είναι για πολλά πολλά..
καλό παιδί και τρελός ολυμπιακός, αλλά ως εκεί
Ο Σφαιρό... χμ... μπορεί και να είναι ο νέος μεγάλος έλληνας κόουτς. Αλλά δεν πρέπει να φορτωθεί ακόμα με υπερβολικό βάρος.
apkat
Μα ο παπαλουκας δεν μαρκαρει αυτα τα γκαρντ παρα σπανια.Ειναι και λογικο.Ειναι 2 μετρα δεν μπορει να κυνηγα παικτες 1,80.Οταν η τριπλετα ειναι 2 τεο τσιλς συνηθως θα παει ο τσιλς στον εκρηκτικο παικτη της αντιπαλης τριαδας ο Τεοντοσιτς στο δυαρι και ο Παπαλουκας στο τριαρι..

Παντως και με πιο εκρηκτικους παικτες ο Θοδωρης δεν μπορεις να πεις οτι μπαζει..Απλα δεν πιεζει στην μπαλα πολυ..

ΥΓ:Τον Μπαρζτοκα μαζι με τον καμπουρη και τον Ελληνιαδη τους ειδα να πηγαινουν με μετρο στο Μπερσι..!!!Δεν μπορουσε η καε να τους δωσει ενα αμαξι;Ηταν ψιλοαστειο θεαμα..!! tongue.gif tongue.gif
kolokotronis
Δηλαδή αν κάνει νταμπλ ο Γιαννακης και έχει παίξει τελικό ευρωλίγκας, θα τον διώξετε??

Εμεις που ούτε ΤΟΡ16 είδαμε ούτε τίτλο θα δούμε (αν χαθεί το πρωτάθλημα) τι θα έπρεπε να κάνουμε?

Η φιλοσοφία μου για σήμερα:Καλύτερα τυχερός παρα ικανός.

-Σκεφτήτε όλα τα ευρωπα'ι'κά του ζέλικο.
-Απίστευτο τρίποντο τζόρτζεβιτς με την εκπνοη.
-Τρίποντο του κορνήλιους-χαμένες βολές πασπαλιε.
-Με τη ρεαλ του Σαμπόνις το έπαιρνα και εγώ.
-Το 5ο στην χώρα μας με μπόντι-ρέμπρατσα κτλ
-Το 6ο στην έδρα μας με 2 πόντους διαφορά
-Το 7ο για ένα χαμένο τρίποντο

Αν έχεις τύχη διάβαινε.
Βέβαια την τύχη του την εκμεταλλεύτηκε και η ομάδα μου και μαζί με την αγάπη του κόσμου και των προέδρων ζήσαμε ανεπανάλληπτες στιγμες.

Ας τελειώσει το πρωτάθλημα και τότε ας μιλήσουμε για προπονητές.
Κακό στην ομάδα σας κάνετε με την προπονητολογία αυτή τη στιγμή.
Γνώμη μου.

ΥΓ Όχι ότι με νοιαζει... peace.gif
saou
Ο πράσινος τελικά είπε το πιο σωστό...

Ούτε που το πιστεύω ότι άρχισαν πάλι να ακούγονται Πιανιτζάνιδες και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις...

Να πάρουμε την κούπα να μείνει και ο Γιαννάκης να ησυχάσουμε. Μόνο αυτό εύχομαι. Δε θέλω άλλους σωτήρες, δε θέλω ξένους που μέχρι να καταλάβουν που βρίσκονται θα έχουν αρπάξει ένα σωρό φάπες, το κλίμα στην ομάδα δε σηκώνει νέο Έλληνα κόουτς γιατί εκτός αν πάει την ομάδα τρένο μέχρι το triple crown αλά Πασκουάλ θα τον φάνε ζωντανό οι 'γκουρού' του μπάσκετ.

ΥΓ. Ο Παπαλουκάς είναι εξαιρετικός αμυντικός όπου υπεισέρχεται η χρήση του κορμιού και του μυαλού. Έχει τρομερό positioning, έχει τα φυσικά προσόντα να κοντράρει αντιπάλους πολλών διαφορετικών θέσεων, ενώ παίζει άμυνα χώρου σαν λίμπερο.

Ο Παπαλουκάς δεν μπορεί να ακολουθεί εκρηκτικά γκαρντ, ούτε να κυνηγάει πίσω από πολλαπλά σκριν αντιπάλους. Στο Παρίσι το πληρώσαμε αυτό τόσο στον τελικό όπου στο κάτω κάτω κανείς δε μπορεί να του ζητήσει τα ρέστα γιατί η κίνηση του Ναβάρο είναι μοναδική , αλλά και στον ημιτελικό όπου τα βαρούσαν μόνοι τους ο Κέτσμαν, ο Μπόζιτς και ένας άλλος περίεργος που δε θυμάμαι το όνομά του.

Μπορεί δηλαδή να μην αποτελεί σε καμία περίπτωση τρύπα στα μετόπισθεν, έχει όμως και αυτός τις αδυναμίες του. Όταν δε στην ίδια πεντάδα δεν υπάρχει και ένας καμικάζι τύπου Μπέβερλι-Βασιλό-Πεν να αναλάβει αυτές τις βρωμοδουλειές, αλλά η περιφέρεια συμπληρώνεται με τους βελούδινους Μίλος-Τσίλι τότε απέναντι σε καμικάζι όπως ήταν οι παρτιζάνοι, αλλά και απέναντι στην ποιότητα της Μπάρτσα έχεις πρόβλημα.

il postino
προσωπικα εχω καλη γνωμη για τον γιαννακη και την εκφρασει και παλιοτερα. δε θα το ξανακανω αλλα θα θεσω καποια ερωτηματα που δε μου κολανε.

1- μηπως εχει παραμαζευτει κοσμος και κοσμακης εκει στον παγκο του ολυμπιακου? μανουσελης , τομιτς , μαρμαρινος , μπουντουρης + 1-2 κουστουματους που εχω δει τωρα τελευταια!!!

2-μηπως μπλεκονται πολλοι στα μεταγραφικα του ολυμπιακου? δε γινεται να μην ειναι γνωστης του ευρωπαικου μπασκετ ο γιαννακης! π.χ ο ζοτς τρωγοταν 2-3 χρονιες να παρει τον καλο βουισιτς απο τη μακαμπι και δεν τα καταφερνε. απο ενα σημειο και μετα ο παικτης αντιμετωπιζε σοβαρα προβληματα τραυματισμων και ο παο δε ξανασχοληθηκε! πώς λοιπον πας και του σκας 2 εκ/χρονο και τον φερνεις στην ομαδα σου και στηριζεσαι πανω του? ψαχνεις τριαρι για την ομαδα σου και φερνεις τον τσιλντρες με 4,5 εκ/χρονο , εναν παικτη καλο , χωρις σουτ με κασε που διαταρασσει τις ισορροπιες! ειναι δυνατον ο τσιλντρες να ειναι 100% εισηγηση του γιαννακη? ασχετα αν φετος ο παικτης δουλεψε και ηταν μεταμορφωμενος!

θες δυαρι , οκ! ειναι δυνατον η μοναδικη εισηγηση που εγινε αποδεκτη απο τον γιαννακη να ειναι ο ουειφερ? και πιο πριν μονο ο κελατι του εκανε? δεν υπηρχε αλλος? ολοκληρος ολυμπιακος και δε μπορουσε να βρει ενα στοιχειωδως καλο δυαρι?

αυτα ειναι καποια τυχαια παραδειγματα που με κανουν να πιστευω οτι καποιες μεταγραφες δεν ειναι αποκλειστικα και μονο επιλογες του γιαννακη , μπλεκονται και αλλοι!

3-τον γιαννακη σαν παικτη τον ξερουμε. τον γιαννακη σαν κοουτς στην εθνικη και αυτον τον ξερουμε! σαν κοουτς στο μαρουσι επισης. πού υπρχαν σημαδια απειθαρχιας στο παρκε και στη συμπεριφορα παικτων? ΠΟΥΘΕΝΑ! μηπως στον ολυμπιακο υπαρχουν λογοι που τον κρατουν απο το να παγωσει καποιον στον παγκο? μηπως αν εκανε τα περσινα (παγκο) στον φετινο τεοντοσιτς σε καποιο κρουσμα απειθαρχιας θα τον ειχαν ηδη απολυσει? μηπως τον κραταει καποιος/οι στο να σφιξει τα λουρια σε καποιους που εχουν υφος/χαμηλη αποδοση/αδικαιολογητα νευρα/προσφατο μεγαλο συμβολαιο (ποιος αραγε)? γιατι στην εθνικη ομαδα ολοι (ακομα και οι φιρμες) ηταν ολοι στρατιωτακια και ολοι μια γροθια?

4- βγηκαν οι αγγελοπουλοι να εκφρασουν την απολυτη στηριξη τους στον κοουτς οταν γινεται χαμος απο οπαδους κ δημοσιογραφους που θελουν την απολυση του? εγινε αντιληπτο σε κανεναν κατι τετοιο?

τετοια χλευη και τοσα σχολια δε νομιζω οτι εχει ακουσει αλλος κοουτς!!

pete7
http://www.redplanet.gr/html/ent/847/ent.268847.asp
Λεει τον θελει η τουρκια
traveller
QUOTE(kolokotronis @ May 14 2010, 16:41 ) *
Η φιλοσοφία μου για σήμερα:Καλύτερα τυχερός παρα ικανός.

-Σκεφτήτε όλα τα ευρωπα'ι'κά του ζέλικο.
-Απίστευτο τρίποντο τζόρτζεβιτς με την εκπνοη.


Μια χαρά φυσιολογικό τρίποντο έβαλε ο Τζόρτζεβιτς και καθόλου απίστευτο. Έτρεξε το γήπεδο , πάτησε καλά, σηκώθηκε μπροστά από κοντύτερο αντίπαλο (τον Γιοφρέσα) και το σταξε. Το απίστευτο που είναι???? εκατοντάδες τέτοια καλάθια έχουμε δει. Για τον Τζόρτζεβιτς μιλάμε όχι για τον Κοπρίβιτσα. Με έξω τον Νταντίλοβιτς άφησαν τον Τζόρτζεβιτς κι έτρεξε όλο το γήπεδο. Η βλακεία των άλλων δε σημαίνει τύχη του Ομπράντοβιτς. Για αυτό και τον πήραν μετά, για να τους φτιάξει ομάδα, όπως και έγινε.

QUOTE(kolokotronis @ May 14 2010, 16:41 ) *
-Τρίποντο του κορνήλιους-χαμένες βολές πασπαλιε.


Εντελώς άσχετο. Επειδή ο Ρόι είχε πάει για τσιγάρα (αυτός νομίζω έκανε την τελευταία άμυνα) και ο Ζάρκο δε μπορούσε να βάλει με τίποτα βολές, αυτό έχει να κάνει με τον Ομπράντοβιτς???

QUOTE(kolokotronis @ May 14 2010, 16:41 ) *
-Με τη ρεαλ του Σαμπόνις το έπαιρνα και εγώ.


Ναι, όπως ακριβώς ο Ολυμπιακός των 2ΝΒΑers πήρε τη φετινή Παρτίζαν . Η Ρεάλ είχε 2-3 παιχταράδες και 7-8 ξυλοκόπους. Το ότι τους έκανε ομάδα της προκοπής αυτό και μόνο φτάνει. Δεν έπαιζε ο Σαμπόνις άμυνα στον Εντι που σε μας έχωσε καμια 25αριά

QUOTE(kolokotronis @ May 14 2010, 16:41 ) *
-Το 5ο στην χώρα μας με μπόντι-ρέμπρατσα κτλ


Επίσης καμια σχέση. Η ΤΣΣΚΑ του Ίβκοβιτς και του απύθμενου μπάτζετ , το έχασε στο σπίτι της. Τα ίδια και χειρότερα έπαθε η Βίρτους

QUOTE(kolokotronis @ May 14 2010, 16:41 ) *
-Το 6ο στην έδρα μας με 2 πόντους διαφορά


Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε όταν ήδη το παιχνίδι είχε κριθεί. Βάλαμε στην καλύτερη άμυνα της Ευρώπης πάνω από 90 πόντους παίζοντας το πιο όμορφο μπασκετ του είχε δει μέχρι τότε τελικός της διοργάνωσης.

QUOTE(kolokotronis @ May 14 2010, 16:41 ) *
-Το 7ο για ένα χαμένο τρίποντο


Για ένα 3ποντο έμεινε έξω το Τρεβίζο του Ομπράντοβιτς και πέρασε στον τελικό ο ξυλοκόπος. Για ένα τρίποντο μείναμε έξω από την Πράγα παρ ότι είχαμε παίξει εξαιρετικά εκείνη τη χρονιά. Για να φτάσει ο τελικός του Βερολίνου στο "χαμένο 3ποντο" μεσολάβησαν και άλλα πράγματα που σου διαφεύγουν μάλλον. Επίσης ο Ντρου "κρεμόταν" πάνω στο Σισκάουσκας την ώρα που σούταρε και εκείνη τη μέρα ο Σίσκα δεν είχε ματώσει το διχτάκι...2/6 είχε

QUOTE(kolokotronis @ May 14 2010, 16:41 ) *
Αν έχεις τύχη διάβαινε.


Σόρυ αδερφέ αλλά δεν έχεις επαφή. Όταν παίρνει κάποιος 7 ευρωλίγκες με 4 διαφορετικές ομάδες δεν έχει να κάνει με τύχη, κοίτα αλλού.


Υ.Γ Για τη Μπολόνια δεν είδα να γράψεις τίποτα


Ζητώ συγγνώμη για το of topic
vastravoud
Εγώ θεωρώ ότι ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ δεν υπάρχει "τύχη" και καθένας λίγο πολύ παίρνει ό,τι του αξίζει. Κάπου θα σταθεί τυχερός, κάπου άτυχος αλλά ο νόμος των πιθανοτήτων λέει ότι σε μεγάλο αριθμό επαναλήψεων οι κατανομές των αποτελεσμάτων τείνουν να "κανονικοποιούνται"
kolokotronis
-Για το τρίποντο του τζόρτζεβιτς-->συμφωνώ ότι είναι δυνατον ένας παίκτης να κάνει κοουστ του κουστ να πατήσει γερά και να το βάλει με τη λήξη. Τι πιθανότητες έχει όμως αυτό να συμβεί?
Αν το κάνει 10 φορές θα το βάλει το πολύ 3. Το τριποντο του Σισκα περυσι είχε πιο πολλες πιθανότητες να μπει.
-Ναι εντελώς ασχετο.....
Εκείνο το τρίποντο ήταν το πρώτο και τελευταίο του Κορνήλιους στη διοργάνωση. Μέγιστος μπομπερ....
Και μου λες ότι τον αφήσατε και ελεύθερο.... Και το έβαλε την πιο κρίσημη στιγμή. Αυτό δεν είναι τύχη.
Ή μήπως είχε πάρει εντολή από τον κόουτς να το ρίξει.
-Την επόμενη χρονιά, μέσα στην έδρα του, είχε ένα από τους δύο καλύτερους παίκτες όλων των εποχών (Πέτροβιτς ο άλλος?) Το μπάσκετ δεν ήταν όπως είναι σήμερα.Είχες 2-3 παικταράδες και οι υπόλοιποι χαμάληδες. Δες τον ΠΑΟ το 96', δες τη λιμόζ το 93', δες την παρτιζαν το 92'.
-Στη θεσσαλονίκη ήμασταν με διάφορα η καλύτερη ομάδα στην ευρώπη.
-Την μπολόνια την ξέχασα (είναι και πολλά βλέπεις). Αντρίκιο, εκτός έδρας, ενάντια σε παίκτες όπως τζινόμπιλι,Σμόντις κ.α. Του βγάζω το καπέλλο.
-Αν ο τελικός το 07' γίνονταν στη Μόσχα αντί στο ΟΑΚΑ είσαι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα?
-Το πράγμα που γράφεις ότι μου διαφευγει είναι μάλλον ο αρτεάγκα.
Τώρα όποτε σε συμφέρει τα τρίποντα είναι λογικό που μπήκαν (τζόρτζεβιτς) και αλλού λογικό που δεν μπήκαν (σίσκα).

Κλείνοντας και λέγοντας καλύτερα τυχερός παρά ικανος, δεν εννοούσα ότι ο ζέλικο είναι ανίκανος!!
Να πέσει φωτιά να με κάψει.
Απλά έχει το χάρισμα να τα έχει και τα δύο. Δεν τον έβγαλα εγώ γκαστόνε.

Τελείως οφ τόπικ.

ΥΓ Ο ΠΑΟ παίρνει το πρωτάθλημα, ο ζέλικο βαρέθηκε και φεύγει, παίρνουμε Γιαννάκη και κοπανάμε 3 σερί τρεμπλ. 69.gif
Germany96
QUOTE(kolokotronis @ May 15 2010, 05:27 ) *
...Δεν τον έβγαλα εγώ γκαστόνε...

Φυσικα και δεν το εβγαλες εσυ, οι Ελληνες δημοσιογραφοι τον βαφτισαν ετσι καθως εβλεπαν τις Ελληνικες ομαδες να σπανε τα μουτρα τους στη προσπαθεια τους να πατησουν την Ευρωπαικη κορυφη και δεν αντεχαν να βλεπουν ενα μειρακιο (οπως ηταν ακομα τοτε ο Ζοτς) να μαζευει τα τροπαια με καθε πιθανο κι απιθανο τροπο, κι αντι να εστιασουν σε αγωνιστικα αιτια, εψαχναν καταρες και εριχναν το φταιξιμο σε Σερβικα λομπι και στην τυχη προς επιδειξη της μικροψυχιας και της ασχετοσυνης τους.

Οι περισσοτερες ομαδες που κατεκτησαν την Euroleague χρειαστηκαν και την βοηθεια της τυχης καποιες στιγμες μεσα στην σεζον αλλα δεν μας εξηγησαν τοτε οι Ελληνες δημοσιογραφοι πως οι ομαδες του Ζοτς που ηταν τοσο τυχαρπαστες, εφτασαν στο σημειο να διεκδικουν Ευρωπαικα τροπαια, απλα αυτοι που τοτε απαξιωναν τον Obradovic δεν ειχαν μπει καν στον κοπο να κατασκευασουν επιχειρηματα εναντιον του και βολικοτατα τα εριχναν στην τυχη αφου και το κοινο τους αλλο που δεν ηθελε να ακουσει. Οταν με την Real κατεκτησε παλι την Euroleague, αφου ηδη τον ειχαν βγαλει τυχερακια, παλι δεν του εδωσαν το παραμικρο credit αλλα πιστωσαν την επιτυχια αποκλειστικα στον Sabonis, που φυσικα και ηταν τεραστιο μεγεθος αλλα σε 17 χρονια Ευρωπαικης καριερας αυτος παρεμεινε ο μοναδικος τιτλος Euroleague που κατεκτησε, ουτε φυσικα ανεφεραν ποσες και ποσες ομαδες πιο ταλαντουχες απο την Real του 95 δεν καταφεραν τελικα να πιουν νερο ή ακομα χειροτερα δεν πλησιασαν καν στην πηγη. Μεσα στα βυθισμενα στην εμπαθεια μυαλα τους, το να διαχειριζεται καποιος ταλαντουχο roster εγινε κατηγορια, κι η βοηθεια της τυχης κακουργημα.

Μολις πατησε το ποδι του στην Ελλαδα αρχισαν να "μαζευονται" και μετα απο τοσα χρονια αδιακοπων επιτυχιων απλα καποιοι παριστανουν οτι οι γραφικες γελοιοτητες που ξεστομιζαν καποτε, απλα δεν ειπωθηκαν ποτε.

Δεν διαφωνουμε λοιπον οτι βοηθηθηκε απο την τυχη κατα καιρους ο Obradovic, απλα ολοι οι νικητες χρειαστηκαν καποια στιγμη και την βοηθεια της τυχης. Επισης το ορνια που τοτε στοχοποιουσαν τον Zeljko, αφου γελοιοποιηθηκαν απο την ιδια την Ιστορια, βρηκαν αλλα θυματα για τα αηδιαστικα δοντακια τους που δεν ειχαν τις ιδιες αποστομωτικες απαντησεις οπως ο Σερβος για να τις τριψουν στα σιχαμενα μουτρα τους ή ακομα κι αυτοι που τις ειχαν, ηταν Εβραιοι ταβερνιαρηδες που στην Ελλαδα ειναι αντιπαθεις και που τα ακομα και τα πιο μονομερη των επιχειρηματων ειναι επαρκη για να τους επιτραπει ο κανιβαλισμος.
spysta
QUOTE(spysta @ May 14 2010, 13:17 ) *
###---Μπλατ .. εμενα μ αρεσει ο Ντειβιντ !!Ειναι ψαγμενος προπονητης .. και το μπασκετ που πρεσβευει ταιριαζει με αυτο που θελουμε..γρηγορο,επιθετικο και με αμυνα!!Μην ξεχναμε οτι ειναι ο μονος που πηγε και κερδισε στα ΙΣΑ το πολυφημισμενο Ισπανικο μοντελο μεσα στο σπιτι του .. παιζοντας ακριβως το ιδιο μπασκετ!!Τελικα ανανεωσε ή οχι με τον Αρη ??

τελικα ΔΕΝ εχει ανανεωσει με τον Αρη ακομα .. μαλλον περιμενει τον ΟΣΦΠ .. να δει τι θα γινει με το θεμα Γιαννακη μετα τους τελικους
lakersdynasty
αυτος περιμενει? Η ο Αρης για να δει αν εχει τα λεφτα?

Γιατι αυτο ακουγεται μεχρι τωρα...
massey
Ο Μπλατ εχει ραντεβου με την διοικηση του ΑΡΗ στις 22 ή 23 του μηνος στην Θεσ/νικη ενω 2 μερες πριν θα εκλεγει νεα διοικηση μεσω της προγραμματισμενης ΓΣ.Σε δηλωσεις του προχθες ελεγε οτι ηδη δουλευει σαν να ειναι προπονητης του ΑΡΗ ψαχνοντας παικτες κτλ ενω οι περισσοτεροι θεωρουν το θεμα τυπικο καθως η διαφορα στο οικονομικο ειναι ελαχιστη,καπου 30.000 ευρω.
GK_23
QUOTE(traveller @ May 15 2010, 01:58 ) *
Ναι, όπως ακριβώς ο Ολυμπιακός των 2ΝΒΑers πήρε τη φετινή Παρτίζαν . Η Ρεάλ είχε 2-3 παιχταράδες και 7-8 ξυλοκόπους. Το ότι τους έκανε ομάδα της προκοπής αυτό και μόνο φτάνει. Δεν έπαιζε ο Σαμπόνις άμυνα στον Εντι που σε μας έχωσε καμια 25αριά

Η ένστασή μου δεν αφορά την γενικότερη φιλολογία περί τύχης του Ζοτς αλλά τη συγκεκριμένη χρονιά...
Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι εκείνη η Ρεάλ είχε καλύτερη ομάδα από τον Ολυμπιακό. Δίκαια βέβαια κατέκτησε τον τίτλο αφού στους αγώνες του F4 εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως έπαιζε εντός Ισπανίας αλλά και το ότι ο Ολυμπιακός προερχόταν από έναν εξουθενωτικό τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά ημιτελικό. Πάντως τη διετία 94-96 με τον Ομπράντοβιτς στον πάγκο, η Ρεάλ δεν κατέκτησε κανένα άλλο τρόπαιο, ούτε εγχώριο ούτε ευρωπαϊκό. Και αν θυμάμαι καλά (αν κάνω λάθος διόρθωσε με), τη σεζόν 94-95 η Ρεάλ είχε χάσει μέσα-έξω στους ομίλους του Πρωταθλητριών από τον ΠΑΟ. Νομίζω ότι συνολικά οι καλύτερες ομάδες εκείνης της σεζόν στην Ευρώπη, ήταν οι 2 ελληνικές.

Πάμε και στα on topic rolleyes.gif

Μετά το F4 ακούσαμε για ενδιαφέρον από ισπανικές ομάδες για τον Γιαννάκη, ακούσαμε για ενδιαφέρον της ομοσπονδίας της Τουρκίας, σε λίγο ίσως ακούσουμε ότι είναι και ο υποψήφιος αντικαταστάτης του Ντελ Νέγκρο στους Μπουλς... tongue.gif

Όλα αυτά, όλως τυχαίως μετά το F4 και την γενικότερη κριτική για τις επιλογές του...

QUOTE(massey @ May 15 2010, 23:13 ) *
Ο Μπλατ εχει ραντεβου με την διοικηση του ΑΡΗ στις 22 ή 23 του μηνος στην Θεσ/νικη ενω 2 μερες πριν θα εκλεγει νεα διοικηση μεσω της προγραμματισμενης ΓΣ.Σε δηλωσεις του προχθες ελεγε οτι ηδη δουλευει σαν να ειναι προπονητης του ΑΡΗ ψαχνοντας παικτες κτλ ενω οι περισσοτεροι θεωρουν το θεμα τυπικο καθως η διαφορα στο οικονομικο ειναι ελαχιστη,καπου 30.000 ευρω.

Δε ξέρω αν ο Μπλατ θα παραμείνει στον Άρη (αν και το θεωρώ δύσκολο) αλλά είμαι σίγουρος πως θα καθυστερήσει αρκετά να πάρει απόφαση περί του θέματος. Τόσο, που στο τέλος δεν θα είναι έκπληξη αν ο Άρης αναζητήσει άλλον προπονητή. Και δεν νομίζω ότι περιμένει να δει τι θα γίνει με τον ΟΣΦΠ μόνο...

Μη ξεχνάς πως με το Μουντομπάσκετ, ολοκληρώνονται οι υποχρεώσεις του Μπλατ με την εθνική Ρωσίας και λήγει το ασυμβίβαστο με τη λίγκα ΑCB, οπότε ενδεχομένως ανοίξουν και άλλες επαγγελματικές πόρτες. Επίσης αν τα ισραηλινά playoffs δεν έχουν ευτυχή κατάληξη για τον Πίνι, ίσως παίξει και εκεί το όνομά του. Γενικότερα πιστεύω πως ο Μπλατ θα ψάξει πολύ καλά την αγορά πριν κάνει οτιδήποτε με τον Άρη. Ίσως σε περίπτωση που φύγει ο Γιαννάκης ακουστεί το όνομά του και για τον Ολυμπιακό δεδομένου πως και το 2007, πριν έρθει ο Γκέρσον, είχε ακουστεί πως οι δύο πλευρές είχαν έρθει κοντά σε συμφωνία.

QUOTE(dimdan @ May 14 2010, 16:52 ) *
Όσον αφορά προπονητές κολεγίων τα μεγαλύτερα ονόματα είναι Σιζέφσκι, Καλιπάρι, Ντόνοβαν. Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να έρθει κανένας προπονητής κολεγίου στην Ευρώπη. Εδώ δεν πάνε ΝΒΑ με απίστευτα λεφτά (Ντόνοβαν σε Ορλάντο...)

Ξέχασες τον Tom Izzo και δικαίως θα διαμαρτυρηθεί ο φίλος μου ο traveller smile.gif

Φέρε ρε Αγγελόπουλε τον Izzo στον Θρύλο να τα σαρώσουμε όλα tongue.gif
traveller
sixama23 : Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Δεν είχε τίποτα η Ρεάλ πέρα από Σαμπόνις-Αρλάουσκας άντε και τον Καργκόλ (που δεν είχε προσφέρει και τίποτα στον τελικό), γι αυτό διαφώνησα με το "κι εγώ με το Σαμπόνις το έπαιρνα". Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Το ότι ο Ολυμπιακός έβγαινε σωματικά και ψυχολογικά εξουθενωμένος από τον ελληνικό εμφύλιο είναι μια άποψη που ακουγόταν πολύ εκείνη την εποχή και πιθανόν να έχει βάση, δε μπορώ να γνωρίζω περισσότερα.
Δε μπόρεσα να βρω κάτι για τις αναμετρήσεις μας με τη Ρεάλ, βασικά ουτε καν θυμόμουν ότι παίξαμε μαζί τους. Για να το λες , έτσι θα είναι.


Υ.Γ πλάκα , πλάκα κάπου πήρε το μάτι μου ότι ο Καλιπάρι πάει για Bulls ή για Knicks
kolokotronis
Όντως ο ΠΑΟ εκείνη τη χρονιά είχε κερδίσει τη ρεάλ μέσα έξω.
Είχαμε βράνκοβιτσ όμως που τουλάχιστον κοντά στο καλάθι αντιμετώπιζε τον άρβιντας πολύ καλύτερα από τον φασούλα.
GK_23
QUOTE(kolokotronis @ May 16 2010, 00:26 ) *
Όντως ο ΠΑΟ εκείνη τη χρονιά είχε κερδίσει τη ρεάλ μέσα έξω.
Είχαμε βράνκοβιτσ όμως που τουλάχιστον κοντά στο καλάθι αντιμετώπιζε τον άρβιντας πολύ καλύτερα από τον φασούλα.

Για του λόγου το αληθές:
Κύπελλο Πρωταθλητριών 06/01/1995 Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 77-64
Κύπελλο Πρωταθλητριών 23/02/1995 Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 66-68

Και για να επανέλθουμε στο topic biggrin.gif

http://www.superbasket.gr/?c=136&a=125232
vastravoud
Τι σκ@τ@ φάγανε όλοι τους, βατράχια; tongue.gif tongue.gif
rome97
Οι ομάδες κτίζονται δεν γίνονται από τη μία μέρα στην άλλη.

Ο Γιαννάκης πρέπει να καταφέρει να κρατήσει την ομάδα ενωμένη, και οι παίκτες να λειτουργήσουν για το κοινό καλό και όχι ο καθένας μόνος του . Αν το πετύχει αυτό θα είναι επιτυχιμένος και πρωταθλητής.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.