Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SUPER MOMENTS
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
sarounas
τονίζω το live γιατί εννοώ μία φάση στην ώρα ενός παιχνιδιού που δεν την έχετε ξαναδεί και δεν ξέρετε τί έχει γίνει σ' αυτό το ματς. Επομένως έγινε κάτι που σας ανάγκασε να εκτοξευθείτε από την καρέκλα ή τον καναπέ σας tongue.gif
δηλαδή εξαιρούνται φάσεις από αφιερώματα, ρετρό, top 10 κλπ

πήρα αφορμή από το χθεσινό παιχνίδι MIA-PHO διότι έδειξαν εκείνη την μαγική στιγμή του wade από τον μεταξύ τους αγώνα προ 3ετίας


οι κορυφαίες όπως τις θυμάμαι τώρα


3. το κάρφωμα του Τζόρνταν στον Γιούιν στα πλέι οφ του πρώτου πρωταθλήματος από τους Bulls, βλέπαμε το ματς με τον αδερφό μου (1,5 χρόνο μικρότερος μου) που ήταν με τον Τζόρνταν ενώ εγώ τότε κλασικά αντιτζορντανικός και υπέρ των Νικς. Στην αρχή ο MJ πάει να περάσει από πλάγια αλλά βλέπει τον Γιούιν και γυρίζει πίσω, τότε φωνάζω ΚΟΤΑ αλλά ο MJ γύρισε αμέσως και έκανε το γνωστό κάρφωμα, το τί δούλεμα έφαγα δεν περιγράφεται.

2. το κάρφωμα του Στάρκς δύο χρόνια μετά στα μούτρα του Μάκη και όλων των Μπουλς, η εκδίκηση.....

1. η τάπα-κλέψιμο του Ουέιντ στον Αμάρε και αμέσως το εύστοχο σουτ της απελπισίας στο τέλος της τρίτης περιόδου την σεζόν 2004-05, μαύρα μεσάνυχτα Παρασκευής προς Σάββατο με τον Παπαδογιάννη ή τον Καρύδα στο σούπερσπορτ


βέβαια είναι και πολλές άλλες φάσεις και μάλιστα από πρόσφατους αγώνες που με ξεσήκωσαν όπως εκείνο το κάρφωμα του Μπαρόν στον Κιριλένκο πέρσι στα πλέι οφ αλλά για τώρα αυτές τις τρεις έχω στο μυαλό

επίσης, προσωπικά συνήθως με ξεσήκωναν όσο τίποτα τα άλει ουπς των Πέιτον- Κεμπ από τα 90s
Pantel
η top στιγμή που έχω δει LIVE ήταν η τρίπλα και το buzzer beater στο τελευταίο παιχνίδι του Jordan. Δεν πίστευα στα μάτια μου και νιώθω τυχερός που φάση που θα μνημονεύεται σε ένα σωρό αφιερώματα και highlights το είδα ζωντανά. 77.gif 77.gif blove.gif blove.gif
NBAholic
QUOTE
1. η τάπα-κλέψιμο του Ουέιντ στον Αμάρε και αμέσως το εύστοχο σουτ της απελπισίας στο τέλος της τρίτης περιόδου την σεζόν 2004-05, μαύρα μεσάνυχτα Παρασκευής προς Σάββατο με τον Παπαδογιάννη ή τον Καρύδα στο σούπερσπορτ


Με το που είδα τον τίτλο και τον υπότιτλο του τόπικ ήξερα αμέσως ποια φάση θα έβαζα στο Νο1. Κι όπως είδα, έχεις την ίδια γνώμη. Στα όσα highlights έχω δει, τέτοιο συνδυασμό φάσεων μέσα σε 2'' δεν έχω πετύχει. Θα πρέπει να υποστήριξα Μαϊάμι ίσα και με ένα δίλεπτο στη συνέχεια μέχρι να επανέλθω στα φυσιολογικά μου...

Δυστυχώς δεν είδα ζωντανά του Κάρτερ μπροστά στο Βαις (ο υπόλοιπος κόσμος...ήθελε θάλασσα εκείνη την ώρα), αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι φάση ΝΒΑ. Επειδή όμως ανάλογες αντιδράσεις πυροδοτεί ένας παίκτης όταν ξεκινά και δε λέει να σταματήσει, ενθουσιάστηκα με τα 8 τρίποντα του Κάρτερ το 2001 στον 3ο ημιτελικό Ανατολής με τους 76ερς. Δυστυχώς, η τύχη δε θέλησε ποτέ να δω ζωντανά κάποιο από τα θρυλικά παιχνίδια του Κόμπι (νομίζω ότι ζωντανά μέχρι 43 πόντους τον έχω δει να βάζει) ώστε να νιώσω αναλόγως.
jjc
QUOTE
1. η τάπα-κλέψιμο του Ουέιντ στον Αμάρε και αμέσως το εύστοχο σουτ της απελπισίας στο τέλος της τρίτης περιόδου την σεζόν 2004-05, μαύρα μεσάνυχτα Παρασκευής προς Σάββατο με τον Παπαδογιάννη ή τον Καρύδα στο σούπερσπορτ


Τη συγκεκριμενη φαση τη θυμαμαι κι εγω. σε εκεινο τον αγωνα ειχα μεινει ξυπνιος γιατι ειχα πυρετο και ο υπνος δε με επαιρνε με τιποτα, μολις το ειδα φυγανε ολ¨α: θερμομετεα πετσετες, πραγματικα φοβερη στιγμη
mj23lbj23
Η καλυτερη live φαση που θυμαμαι ειναι το εκπληκτικο καλαθι του μεγαλου ΑΙR JORDAN στους τελικους με τους Λεικερς το 1991 που αλλαξε χερι στον αερα απο το δεξι στο αριστερο.Το ματς το εδειχνε η ΕΡΤ.Επισης το τελευταιο καλαθι του εναντιον της Γιουτα.Του Καρτερ βεβαιως το 2000 πανω απο τον Βαις και του Λεμπρον το 2004 στον αγωνα πρωτοετων εναντιον δευτεροετων που καρφωσε μεσα στον αγωνα παιρνοντας την μπαλα κατω απο τα ποδια.
saou
QUOTE(NBAholic @ Nov 10 2007, 13:33 ) *
Δυστυχώς δεν είδα ζωντανά του Κάρτερ μπροστά στο Βαις (ο υπόλοιπος κόσμος...ήθελε θάλασσα εκείνη την ώρα), αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι φάση ΝΒΑ. Επειδή όμως ανάλογες αντιδράσεις πυροδοτεί ένας παίκτης όταν ξεκινά και δε λέει να σταματήσει, ενθουσιάστηκα με τα 8 τρίποντα του Κάρτερ το 2001 στον 3ο ημιτελικό Ανατολής με τους 76ερς.


Μιας και ανέφερες εκείνη τη χρονιά, θυμάμαι να βλέπω live ένα ματς στο Μιλγουόκι μεταξύ Μπακς-Σίξερς (τελικοί ανατολής) όταν στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ το ματς ήταν πολλά με λίγα, πήρε φωτιά ο Άιβερσον και σκόραρε κάπου 30 πόντους μαζεμένους, ενώ την ίδια ώρα απαντούσε ο Allen αν δεν κάνω λάθος από την άλλη μεριά με αποτέλεσμα το ματς να έχει μείνει στη μνήμη μου μέχρι σήμερα.
Air Kef
QUOTE
1. η τάπα-κλέψιμο του Ουέιντ στον Αμάρε και αμέσως το εύστοχο σουτ της απελπισίας στο τέλος της τρίτης περιόδου την σεζόν 2004-05, μαύρα μεσάνυχτα Παρασκευής προς Σάββατο με τον Παπαδογιάννη ή τον Καρύδα στο σούπερσπορτ


Το βλέπαμε μαζί με τον Keyser Soze και άλλα 2 παιδια σπίτι του,την επόμενη μέρα σε επανάληψη,χωρίς ομως να ξέρουμε το παραμικρό για το ματς.

Με το που γινεται,πεταχτηκαμε πανω και το βλέπαμε ξανα και ξανα.Έτρεξα και με το κντ μου να το τραβήξω με την κάμερα μέσα απο την τηλεόραση.


Αυτά από live.. sad.gif

Συστηματικά live NBA είδα μονο στα τελευταία πλέι οφ,όπου δυστυχώς δν ετυχε κατι το συγκλονιστηκά αξιοσημείωτο.
Pantel
QUOTE(Air Kef @ Nov 12 2007, 00:00 ) *
Συστηματικά live NBA είδα μονο στα τελευταία πλέι οφ,όπου δυστυχώς δν ετυχε κατι το συγκλονιστηκά αξιοσημείωτο.



άντε, η απόδοση του LEbron στο τελευταίο ματς με τους Πίστονς στην έδρα τους smiley.gif
Air Kef
Την οποια δν ειδα,μιας και ειχα ξενερωσει με το ζευγαρι. biggrin.gif

Ειδα τον επομενο αγώνα,τον τελευταια,και δν ξερω αν ειναι κορυφαιο χαι λαιτ,ο τροπος με τον οποιο οι διαιτητες καθαρισαν το Ντιτροιτ. 19.gif
j-kidd13
Eγω θυμαμαι το αναποδο καλαθι του air στο mcdonald's απεναντι στον οσφπ...
a bullet for your head
Σαν 1η φαση,θα εβαζα το καρφωμα του air στον Γιουιν,ξεφευγοντας απο double team στο corner κ περνωντας απο την beseline.2η φαση,το καρφωμα με το δεξι απο την baseline του Κεβιν Τζονσον στον Χακιμ.3η φαση καρφωμα του rookie τοτε Σον Κεμπ,μετωπο προς το καλαθι,σπασιμο της μεσης προς τα αριστερα κ' καρφωμα με τα δυο.4η καρφωμα του Μουρνιγκ μπροστα απο τον Μουτομπο,μετα απο επιθετικο ρημπαουντ,σε αγωνα Χορνετς vs Ναγκετς(Αν θυμαμαι καλα).5η καρφωμα του Χορει με το αριστερο μπροστα στον Μαλοουν,σε πλει οφ την χρονια που πηραν οι Ροκετς τον τιτλο.6η το buzzer του air μπροστα στον Ιλο(Που προσγειωθηκε 3'' πιο μετα απο τον Ιλο),7η το σωριασμα του Γιουιν απο τον rookie τοτε Σακ κ καρφωμα του τελευταιου.8η το καρφωμα του Τζον Σταρκς με το αριστερο,εναντιον των Μπουλς.9η η ταπα του Μπαρκλει στον Ρομπινσον σε αγωνα πλει οφ Σανς vs Σαν Αντονιο.10η το καρφωμα του Λεμπρον μπροστα σε 2-3 Πιστονς,στους τελικους ανατολης 2007.
Air and King
"Oooo a spectacular move by Michael Jordan" Marv Albert.1991 δευτερος τελικος Σικαγο-Λεικερς αλλαγη χεριου απο το δεξι στο αριστερο του Αερινου αλλα με ελληνικη περιγραφη και οντας 13 χρονων δεν θυμαμαι τοτε τι ειχε ειπωθει απο την μεταδοση της ΕΡΤ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.