Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Το pc του happy donnut!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τεχνολογία και www
Xaroumenos loukoumas
Ψάχνω παιχνίδι ή strategy ή στυλ unreal tournament (αυτό θα δοκιμαστεί σίγουρα) για να δοκιμάσω το νέο υπερ-pc μου. Περιμένω ιδέες smile.gif
dizzy_fingers
To crysis?
Xaroumenos loukoumas
To crysis ε; Χμμ...
dizzy_fingers
Θέλεις να παίξεις ή να τεστάρεις το μηχάνημα? tongue.gif

Για πες, τί του έβαλες?
PanosIlio
Το crysis είναι και για να παίξεις αλλά και να τεστάρεις tongue.gif tongue.gif

Υπέρ pc ε? για πες, για πες biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
Αχεμ... Βασικά θέλω και τα δυο! smile.gif

Επεξεργαστής: Intel Q6600 = 4x2.4GHz @ 1066MHz FSB (ο 9300 δεν εχει έρθει ακόμη επισήμως από την Intel στην Ελλάδα)
RAM: Kingston 2x1GHz (Bridged), DDR3@1066MHz FSB
Μητρική: ASUS P5E3 (με το FSB να μπορεί να φτάσει τα 1600ΜΗz, επιτρέποντάς μου άνετα μια μελλοντική, φθηνή, αναβάθμιση wink.gif )
Κάρτα γραφικών: NVIDIA 9600GT chipset
Οθόνη: LG L246WH-BN 24" TFT

Αυτά ειναι τα βασικά, και κατά τα άλλα,
Αθόρυβο κουτί: THERMALTAKE VF4000BWS BACH VX WINDOW (Fan μπροστά 14cm@16dbA, Fan πίσω 12cm@15dbA)
αθόρυβο τροφοδοτικό: ENERMAX LIBERTY 500W
Πληκτρολόγιο/ποντίκι: Logitech Wave Desktop.

Νομίζω δεν ξέχασα κάτι, τα έγραψα όλα γιατί τα βλέπω και πορώνομαι tongue.gif

(Αν υπάρχουν σχόλια, τύπου αυτό δεν ειναι καλό, βάλε κάτι άλλο κτλ, ειναι απολύτως επιθυμητά, καθώς το pc θα το πάρω αύριο, και σήμερα προλαβαίνω να του κάνω αλλαγές smile.gif - το εχω ηδη παραγγειλει, αλλά από γνωστό μου, οπότε οι αλλαγες γίνονται on-the-fly - )
dizzy_fingers
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα.

Μόνο ότι ζηλεύω tongue.gif.

Πόσο πήγε περίπου το μαλλί?
PanosIlio
Το μόνο που έχω να πω εκτός από μεγιά είναι, γιατί μόνο 2 GB μνήμη? Βάλε εκεί 4 wink.gif
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Apr 16 2008, 08:43 ) *
Το μόνο που έχω να πω εκτός από μεγιά είναι, γιατί μόνο 2 GB μνήμη? Βάλε εκεί 4 wink.gif


Μάλλον δεν πρόσεξες πόσο κοστίζουν οι DDR3 μνήμες tongue.gif
Εκεί πήγαινε η "μελλοντική αναβάθμιση".

@Dizzy: Εκτός οθόνης, τα υπόλοιπα βγαίνουν 850. Με την οθόνη σκέψου, γύρω στα 1200. wink.gif
Όταν παίρνω pc, κάνω επένδυση happy.gif
PanosIlio
Ναι ξέρω πόσο κοστίζουν οι DDR3 αλλά θα μπορούσες να πάρεις 4 giga σε DDR2, για να έχεις ίδια απόδοση και αργότερα που θα πέφτανε οι τιμές στις DDR3 να πάρεις εκεί πάλι 4 giga tongue.gif

Αλλά και πάλι 2giga σε DDR3 είναι εξαιρετικό οπότε λαλακίες λέω άρα μεγιά biggrin.gif
dizzy_fingers
Υπ'όψιν μόνο πως αν δε βάλει 64bitο σύστημα, δεν έχει κανένα λόγο να ξοδευτεί για 4GB ram.

Όλα τα 32bita λειτουργικά μπορούν να διαβάσουν μέχρι 3 GB. Περισσότερα είναι περιττά.

HD, τα αξίζει τα λεφτά της η οθόνη.
Xaroumenos loukoumas
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Apr 16 2008, 08:56 ) *
Ναι ξέρω πόσο κοστίζουν οι DDR3 αλλά θα μπορούσες να πάρεις 4 giga σε DDR2, για να έχεις ίδια απόδοση και αργότερα που θα πέφτανε οι τιμές στις DDR3 να πάρεις εκεί πάλι 4 giga tongue.gif

Αλλά και πάλι 2giga σε DDR3 είναι εξαιρετικό οπότε λαλακίες λέω άρα μεγιά biggrin.gif


Δεν είναι τόσο απλό, μετά θα έπρεπε να αλλάξω και μητρική wink.gif tongue.gif

Thnx anyway, αυτό που έθεσες ήταν ένα θέμα που με προβλημάτισε πολύ, κι ακόμα με προβληματίζει.. sad.gif

Edit: Dizzy, έχω vista 32bit και 64bit, και τα δύο δωρεάν και καθόλα νόμιμα. Έλεγα να βάλω τα 64bit, έχεις αντίρρηση; Είσαι σαφώς πιο έμπειρος από εμένα βασικά γι αυτό.. (φυσικά και όποιος άλλος ξερει smile.gif απλά ο Dizzy μου το θύμισε)
Xaroumenos loukoumas
Και κάτι άλλο, ειναι χρήσιμα αυτά τα post, αλλά μήπως θα έπρεπε να μπουν στο τόπικ των υπολογιστών ή σε ένα καινούριο τύπου αγορά pc, ώστε να να μη χαραμίζονται στο τόπικ των video games?
dizzy_fingers
Στα 64bit δεν έχω εμπειρία.

Λογικά, τα κλασσικά θέματα με hardware,driver,backward(32) compatibility θα παίζουν αλλά δε γνωρίζω περισσότερα.

Για δες αυτό.
Xaroumenos loukoumas
Ρε μάγκα, πιο specific δε μπορούσες να ονομάσεις το thread? tongue.gif

Πάω να τσεκάρω το link!!

Edit: Το διάβασα, λέει τα κλασικά περί hardware κτλ.. Με προβλημάτισε περαιτέρω..
Μάλλον θα βάλω τα 64bit και στη συνέχεια, αν δεν υποστηρίζονται επαρκώς τα περιφερειακά μου, θα ξανακάνω format (ούτως ή άλλως ψωμοτύρι το έχω) να βάλω τα 32..
dizzy_fingers
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Apr 16 2008, 12:07 ) *
Και κάτι άλλο, ειναι χρήσιμα αυτά τα post, αλλά μήπως θα έπρεπε να μπουν στο τόπικ των υπολογιστών ή σε ένα καινούριο τύπου αγορά pc, ώστε να να μη χαραμίζονται στο τόπικ των video games?

Διάβασες τη σκέψη μου biggrin.gif.

Έκανα ξεχωριστό τόπικ για το pc σου καθώς είναι μία σύνθεση.
Για κάποια άλλη σύνθεση ή αγορά, μπορούμε να ανοίξουμε άλλο τόπικ.
PanosIlio
lol άντε και ψαχνόμουνα, υπάρχουν μητρικές που υποστηρίζουν και DDR2 και DDR3 αλλά πάει μακριά η βαλίτσα tongue.gif

Αυτό το άρθρο καλά τα λέει, για την εποχή του, είναι γραμμένο πριν 2 χρόνια και τροποποιήθηκε πριν 1 χρόνο.

Πιθανό είναι τα προβλήματα τα τότε να έχουν εκλείψει.

Και ακόμα πιο πιθανό αν το κουτί και όλα τα συμπράγκαλα είναι καινούργια να υποστηρίζουν 64bit, τσέκαρε το στις σελίδες του αντίστοιχου κατασκευαστή ή χώσε αυτόν που θα στο φτιάξει tongue.gif να δει αν είναι συμβατά biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
Βασικά μόλις είδα και κατέβασα drivers για την κάρτα γραφικών, την embedded κάρτα ήχου (7.1 παρακαλώ), τον εκτυπωτή και το wireless για Vista Business x86_64, οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα!!!

Thnx thumbsup.gif
PanosIlio
Ε μεγιές τότενες, καλά παιχνίδια και καλές προβολές (υποθέτω πως θα βλέπεις και HD ταινίες εκεί αλλιώς τσάμπα η 24" οθόνη tongue.gif )
jois21
Ενταξει δε το λες και υπερ-πισι.
mid-range ισως.

Κατα τη γνωμη μου εκανες καποιες λαθος επιλογες.

Quad: μονο αν κανεις επεξεργασια εικονας και βιντεο, για ολα τα αλλα ειναι πολυ προτιμοτερος ενας 8400.
9600GT: Σε 24αρα;;; Και θες και κραισις;;; Απλα δε γινονται αυτα. Η 8800 εχει 150Ε.
m/b: Χ38 και ασους, οκ. Με τετοια αναλυση επρεπε να σκεφτεις πολυ σοβαρα το sli αν θες παιχνιδια, πραγμα που δεν κανουν τα intel chipset...
ραμ: ddr3; και μαλιστα 1066αρες; γιατι τσαμπα λεγτα; ddr2 υπαρχουν ενα σωρο 1066αρες και μαλλον θα ειναι και πιο γρηγορες εκτος απο φτηνοτερες. Δεν αξιζουν ακομα οι ddr3, εκτος αν ψαχνεις τις απολυτες επιδοσεις και εχεις λεφτα για πεταμα. Οι ddr2 θα υπαρχουν για αρκετα χρονια ακομα.
κουτι: απλα δε μ' αρεσουν τα Tt. tongue.gif
οθονη: οτι σε ικανοποιει.
psu: το ενερμαξ δεν ειναι και απο τα λεγομενα "αθορυβα"... Ισως κατι σε κορσερ, ζαλμαν και αφου θεωρεις οτι κανεις επενδυση μαλλον περισσοτερα watt.

υγ.ελπιζω τουλαχιστον σκληρους και καρτες να μη τις πηρες απο ι-σοπ
Xaroumenos loukoumas
Θα συμφωνήσω με όλα σχεδόν τα λεγόμενά σου! smile.gif

Με όλα από αυτά ίσως, εκτός από αυτό με τις μνήμες, καθώς αν στο μέλλον θελήσω να κάνω αναβάθμιση θεωρώ ότι πιο εύκολα θα βρω μνήμες DDR3. Επίσης ήμουν έτοιμος να παρω μνήμες 1333 αλλά ο επεξεργαστής που έλεγα να παρω αρχικά δεν έχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα, κι αυτός που πήρα έχει δίαυλο στα 1066 αντί για τα 1333. Οπότε μου φάνηκε περιττό να πάρω μνήμες 1333..

Κατά τα άλλα, παιχνίδια ιδιαίτερα δεν παίζω, οπότε δε με ενδιέφερε πολύ η κάρτα γραφικών. Σκεφτόμουν να πάρω την 8800 αλλά μετά είπα ότι δεν έχει νόημα..

Αυτό με τον επεξεργαστή, με προβλημάτισε πολύ όταν σκεφτόμουν πώς θα τον φτιάξω..
Μπορείς να μου εξηγήσεις το λόγο για τον οποίο είναι προτιμότερος ένας διπλού από έναν τετραπλού πυρήνα;

Edit: Ειναι αθόρυβο το τροφοδοτικό ευτυχώς. Όχι δεν τα πήρα από e-shop. Γιατί;;
rchos
μολις εντοπισα το τοπικ και ελεος που ανοιξαμε καινουριο τοπικ για το πισι του hd.

δυο σχολια εχω να κανω.
1) τα ποσα που αναφερει ο λουκουμακος ειναι ειδικα για αυτον.εχει γνωριμιες και τις εκμεταλευεται.κανονικα ερχεται πιο ακριβα το ολο συστημα.

2)βρε συ τζοις εσυ εισαι ο τυπος που λενε φερτον στον γαμο σου να σου πει και του χρονου?για σενα γραφτηκε αυτο? tongue.gif
ασε εναν ανθρωπο να ονειρευτει λιγο.μην του τα γκρεμιζεις ολα!δεν αναφερομαι στις παρατηρησεις για λαθος επιλογες.στο πρωτο σχολιο αναφερομαι.προφανως συγκρινοντας με το τι θα μπορουσες να παρεις εχοντας απεριοριστο μπατζετ δεν ειναι υπερπισι αλλα δωσε στον αλλον το δικαιωμα να ειναι λιγο υπερβολικος οταν μολις πηρε το καινουριο του μηχανημα.
παντως μπροστα στο δικο μου υπερπισι ειναι! tongue.gif
jois21
Γιατι αν σου χαλασει κατι την εκατσες. Το ακριβως αντιθετο του πλαισιου.

Αφου δε θες πολλα απο παιχνιδια, οκ.

λολ, μαλλον ειχες καιρο να παρεις/φτιαξεις καινουριο πισι, οπως και γω πριν μερικους μηνες. Οι ραμ δε τρεχουν απαραιτητα στο fsb του cpu. Αν δεις το ΒΙΟΣ υπαρχει σχεση μεταξυ των 2 ταχυτητων που ρυθμιζεται, πχ. 1/1, 1/2, 3/4 κτλ. Οταν η μητρικη λεει 1600, σημαινει οτι παιρνει και 1600αρες ραμ ανεξαρτητως cpu.


Οι νεοι intel οπως ο 8400 ειναι προτιμοτεροι γιατι:
ειναι 45νμ αντι 65νμ του 6600 αρα πολυ πιο κρυοι και ευκολοι στο o/c
fsb 1333 αντι 1066 (λεπτομεριες)
3ghz αντι 2,4 και παει 4 πανευκολα, ο quad οχι
οι περισσοτερες εφαρμογες που χρησιμοποιουμε καθημερινα οχι μονο δεν αξιοποιουν 4 πυρηνες, αλλα ουτε 2 πολλες φορες. Εξαιρεση αυτα που εγραψα. Γενικα σε γκειμς και σε πολλα αλλα τα mhz μετρανε πιο πολυ.
Αυτο δεν προκειται να αλλαξει συντομα αφου ο προγραμματιστες δε θελουν να κουραστουν παραπανω για να υποστιριξουν 3 και 4 πυρινες, αυτο θα το ξερεις εσυ καλυτερα αφου εγω δε ξερω απ' αυτα.

αφου πηρες 6600 παρε μια καλουτσικη αεροψυξη και εχε τον στα 3-3,2, δε θα χασεις ουτε θα σου χαλασει.

Επισης διαφωνω στα 64-βιτ με 2 γκιγκα ραμ αφου μονο ασυμβατοτητα θα σου προκαλεσει. Αν ειχες 4, τοτε οκ.



QUOTE
2)βρε συ τζοις εσυ εισαι ο τυπος που λενε φερτον στον γαμο σου να σου πει και του χρονου?για σενα γραφτηκε αυτο? tongue.gif
ασε εναν ανθρωπο να ονειρευτει λιγο.μην του τα γκρεμιζεις ολα!δεν αναφερομαι στις παρατηρησεις για λαθος επιλογες.στο πρωτο σχολιο αναφερομαι.προφανως συγκρινοντας με το τι θα μπορουσες να παρεις εχοντας απεριοριστο μπατζετ δεν ειναι υπερπισι αλλα δωσε στον αλλον το δικαιωμα να ειναι λιγο υπερβολικος οταν μολις πηρε το καινουριο του μηχανημα.
παντως μπροστα στο δικο μου υπερπισι ειναι!


2.Ναι, εγω ειμαι!
Ο hd εγραψε πιο πριν οτι θελει να ακουστουν γνωμες, ετσι εγραψα. Μου εχει δωσει την εντυπωση οτι ξερει το αντικειμενο και δεν ειναι απ' αυτους που απογοητευονται μολις τους πεις οτι μπορουσες να παρεις κατι αλλο.
Εξαλλου ενα πισι ειναι, οχι η νυφη. Ειμαι βεβαιως οτι την νεα σου 24" μονο που την κοιτας, την ευχαριστιεσαι ανεξαρτητως τι εχει μεσα το κουτι απο κατω.
Xaroumenos loukoumas
Ωραίος wink.gif
Τελικά τα 32 έβαλα (έκανα μια βλακεία στο partitioning και αναγκάστηκα να κάνω φορμάτ πάλι) και είναι όντως καλύτερα!

Όντως είχα να φτιάξω pc 5.5 χρόνια biggrin.gif
Η ψύξη είναι ικανοποιητική προς το παρόν, αφού ο επεξεργαστής δουλεύει στους 31 βαθμούς τώρα.. Λες να τον πουσάρω τελικά;
jois21
Ο 6600 εχει το ονομα, το ιδιο και το Χ38.
Δως τους και τη χαρη. tongue.gif
h4ck3r
S.T.A.L.K.E.R. Shadow Of Chernobyl ----) Tρελές απαιτήσεις σύμφωνα με πάρα πολλούς παίκτες, αλλά αξίζει τον κόπο smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.