Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Shaquille O'Neal
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
Pages: 1, 2
T.W.Is.M.
Δεν ξερω αν ειναι το σωστο κομματι του φορουμ για ενα τετοιο τοπικ, μαλλον δεν ειναι, οποτε καποιος μοντ ας το μεταφερει εκει που πρεπει. Μολις διαβασα για την αποσυρση του Shaquille O'Neal και αποφασισα για πρωτη φορα να ανοιξω ενα τοπικ.
Πιστευω πως ηταν ο μεγαλυτερος παιχτης της μετα-Τζορνταν εποχης, αυτος με το μεγαλυτερο impact στο παιχνιδι και αυτος που αλλαζε περισσοτερο απ ολους τις ισορροπιες στα καλα του χρονια.
Προσωπικα ηταν ο λογος που με εκανε να "ζεσταθω" παλι για τους Λεικερς απο πλευρας υποστηριξης μετα την αποσυρση του Ματζικ. Ηταν απ τους παιχτες που ειχα ιδιαιτερη αδυναμια ανεξαρτητως ομαδας(ο αλλος ηταν ο Καρτερ) και δεν κρυβω οτι και μετα την ανταλλαγη του και τη φυγη απ τους Λεικερς παντα ειχα μια συμπαθεια στην ομαδα του(οχι τοσο στους Καβαλιερς, γιατι στη συγκριση Κομπι-Λεμπρον ημουν εναντιον του Λεμπρον).
Αλλα και εκτος γηπεδου ηταν παντα μια ιδιαιτερη και ισχυρη προσωπικοτητα. Μερικες φορες το θεωρουσα δυσκολο να τον αντιπαθησει κανεις, εστω κι αν δεν του αρεσε ο τροπος παιχνιδιου του. Θυμαμαι ακομα την εισοδο του στο all-star game του 2009 στο(τοτε) "σπιτι" του στο Φοινιξ. Θυμαμαι επισης το 1994 που ειχε ερθει στην Ελλαδα για επιδειξη στο ΣΕΦ απο τη Reebok και μας εστησε ολους για ωρες. Περιμενα για κανα 3ωρο πριν φυγω χωρις να τον δω... smiley.gif
Σ ευχαριστουμε Shaq... smile.gif
captain charisma
δυστυχως το μπασκετ εγινε φτωχοτερο με την αποσυρση του μεγαλου σακιλ...μπορει τα τελευταια χρονια να μη κυριαρχουσε λογο ηλικιας αλλα και μονο η παρουσια του στο παρκε προκαλουσε δεος...ειμαι τυχερος που προλαβα το σακιλ στα prime του με ορλαντο 1995 και λεικερς 2000,2001,2002 και τη πορεια του μεχρι τωρα, και οπως ο twism ετσι κι εγω υποστηριζα οποια ομαδα πηγαινε ο σακ με εξαιρεση τους καβς λογο τζειμς...
για μενα ειναι ο κορυφαιος σεντερ ολων των εποχων και ο πιο κυριαρχικος παικτης στη μετα-τζορνταν εποχη και αυτο δεν αλλαζει.τον τοποθετω πανω απο τσαμπερλεν ρασελ τζαμπαρ...αυτος και ο νοβιτσκι ειναι οι 2 λογοι που παρακολουθω νβα....τωρα εχω ενα λογο να βλεπω....

σε ευχαριστουμε ΣΑΚ για ολα οσα προσφερες εντος και εκτος παρκε.απλα ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ

λογικα πρεπει να του κανουμε και ενα αφιερωμα οπως τους αλλους μεγαλους θρυλους...
baskethood
Ηταν τοσο μεγαλος παικτης ο Σακιλ,που,στο 3-peat των Λεικερς καταφερε κατι που ,εγω,τουλαχιστον,δεν το χω ξαναδει.
Ειχε μεσο ορο 35.9 ποντους,15.2 ριμπαουντς,2.9 μπλοκς και ,ταυτοχρονα,σουταρε με 60% εντος πεδιας.
Και ολα αυτα σε 15 τελικους.
The Warlus
Πραγματικά έχει μεγάλο ενδιαφέρον να εξετάσει κανείς τον τρόπο παιχνιδιού των αντιπάλων ομάδων όταν είχαν απέναντί τους τον Shaq.Μόνο και μόνο με αυτό βγάζεις κάποια ασφαλή συμπεράσματα.

Τιμή και δόξα
Murdoc
Τελος και για τον καλυτερο σεντερ της 15ετιας!!!Απιστευτο μου φαινεται θα λειπει μια μεγαλη μορφη απο την επομενη σεζον!!!
Ο κορυφαιος ολων των εποχων δεν ειναι για μενα προσωπικα παντος, μιας και ολους τους σεντερ θα τους επισκιαζουν οι απιστευτες επιδοσεις του Γουιλτ Τσαμπερλαιν και του Μπιλ Ρασελ και στην συνεχεια το ταλεντο του Χακιμ Ολαζουον που ειναι και ο καλυτερος αμυντικος ολων των εποχων!!!
Badass
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 1 2011, 23:18 ) *
Δεν ξερω αν ειναι το σωστο κομματι του φορουμ για ενα τετοιο τοπικ, μαλλον δεν ειναι, οποτε καποιος μοντ ας το μεταφερει εκει που πρεπει. Μολις διαβασα για την αποσυρση του Shaquille O'Neal και αποφασισα για πρωτη φορα να ανοιξω ενα τοπικ.
Πιστευω πως ηταν ο μεγαλυτερος παιχτης της μετα-Τζορνταν εποχης, αυτος με το μεγαλυτερο impact στο παιχνιδι και αυτος που αλλαζε περισσοτερο απ ολους τις ισορροπιες στα καλα του χρονια.
Προσωπικα ηταν ο λογος που με εκανε να "ζεσταθω" παλι για τους Λεικερς απο πλευρας υποστηριξης μετα την αποσυρση του Ματζικ. Ηταν απ τους παιχτες που ειχα ιδιαιτερη αδυναμια ανεξαρτητως ομαδας(ο αλλος ηταν ο Καρτερ) και δεν κρυβω οτι και μετα την ανταλλαγη του και τη φυγη απ τους Λεικερς παντα ειχα μια συμπαθεια στην ομαδα του(οχι τοσο στους Καβαλιερς, γιατι στη συγκριση Κομπι-Λεμπρον ημουν εναντιον του Λεμπρον).
Αλλα και εκτος γηπεδου ηταν παντα μια ιδιαιτερη και ισχυρη προσωπικοτητα. Μερικες φορες το θεωρουσα δυσκολο να τον αντιπαθησει κανεις, εστω κι αν δεν του αρεσε ο τροπος παιχνιδιου του. Θυμαμαι ακομα την εισοδο του στο all-star game του 2009 στο(τοτε) "σπιτι" του στο Φοινιξ. Θυμαμαι επισης το 1994 που ειχε ερθει στην Ελλαδα για επιδειξη στο ΣΕΦ απο τη Reebok και μας εστησε ολους για ωρες. Περιμενα για κανα 3ωρο πριν φυγω χωρις να τον δω... smiley.gif
Σ ευχαριστουμε Shaq... smile.gif



Άρα φέτος συμπαθούσες τους Σέλτικς, έτσι; smiley.gif

Κι εγώ το διάβασα σήμερα το πρωί. Περίμενα πως κάποια στιγμή θα ερχόταν η στιγμή της απόσυρσής του. Το NBA χάνει έναν τεράστιο παίχτη με μεγάλη καριέρα και μια μεγάλη προσωπικότητα γενικότερα. Περιμένω τα αφιερώματα των αφιερωμάτων τις επόμενες μέρες στην Αμερική καθώς και διαφόρων ειδών εκδηλώσεις κτλ. Ελπίζω να φιλοτιμηθούν και να κάνουν κάνα αφιέρωμα και στην Ελλάδα τα ΜΜΕ. Δυστυχώς δεν το βλέπω 68.gif

Κρίμα που ο Σακ δεν τελείωσε την καριέρα με το 5ο δαχτυλίδι που ήθελε τόσο πολύ. Θα έφτανε τον Κόμπι και θα το έπαινε με την αγαπημένη μου ομάδα. sad-smiley-009.gif
Ginobili
QUOTE(Badass @ Jun 2 2011, 12:56 ) *
Κρίμα που ο Σακ δεν τελείωσε την καριέρα με το 5ο δαχτυλίδι που ήθελε τόσο πολύ. Θα έφτανε τον Κόμπι και θα το έπαινε με την αγαπημένη μου ομάδα. sad-smiley-009.gif

YEEEEEEEEEEEEES!!!! Δεν ξεπέρασε τον Ντάνκαν!!!
Dwyane ''the flash'' Wade
ενας απο τους αγαπημενους μου παικτες...μεγιστος,τεραστιος παικτης με απιστευτο impact!!ειχε δειξει τα πρωτα δειγματα γραφης με το που ξεκινησε στο ΝΒΑ,πηγε το ορλαντο για πρωτη φορα στους τελικους και παροτι ηταν σε μικρη ηλικια σταθηκε πολυ καλα απεναντι στο hakeem,σαρωσε τα παντα με τους λεικερς κι εδωσε στην ομαδα μου την ωθηση να γινει πρωταθλητρια.σ'ευχαριστουμε ΣΑΚ για ολα...respect...
Murdoc
Οι Λεικερς θα τιμησουν την 8ετη καρριερα του Σακ(3 πρωταθληματα) και θα αποσυρουν τη φανελα με το νουμερο 34!!! link!!
baskethood
QUOTE (Murdoc @ Jun 2 2011, 15:44 ) *
Οι Λεικερς θα τιμησουν την μεγαλη προσφορα του Σακ και θα αποσυρουν τη φανελα με το νουμερο 34!!! link!!

Ο Κομπε τι λεει για αυτο αραγε? smile.gif
Johnnys
Απειρο respect ενας απο τους καλυτερους παικτες ολων των εποχων ισως ο δυνατοτερος σεντερ και ενας τρελος που ολοι αγαπανε.Σεβας.
Quincy
QUOTE(baskethood @ Jun 2 2011, 13:46 ) *
Ο Κομπε τι λεει για αυτο αραγε? smile.gif



Έκαναν συμφωνία να αποσυρθούν και οι δύο φανέλες του Κόμπε. Έτσι θα βγει κι εκεί από πάνω icon_drunk.gif
Murdoc
Σε 2-3 χρονια θα ερθει η σειρα του!!
Μπορει να εγιναν εχθροι για το ποιος θα ειναι ο ηγετης αλλα δεν νομιζω να μην πει κατι ο Κομπε για αυτον!!!
Air and King
Mολις τωρα το διαβασα και παρολο που ηταν κατι λιγο πολυ αναμενομενο με στενοχωρησε(λες και περιμενα να παιζει μεχρι τα 50)...
Καταρχας αυτο το τοπικ πρεπει να παει στο Ηιstory(ο NBAholic ειμαι σιγουρος οτι θα το βαλει)...O Σακιλ ειναι μερος της Ιστοριας του Παγκοσμιου μπασκετ και μαλιστα πολυ ψηλα...Ειναι Ιερο Τερας,Θρυλος,Μυθος και οτι αλλο θελει ο καθενας...

Ενας απο τους δυο πιο κυριαρχους παιχτες στην Ιστορια του μπασκετ,ενα απο τα 3-4 καλυτερα Πικ παιχτη στην Ιστορια του μπασκετ,ενας παιχτης που στο prime του ξεραμε οτι ηταν ο καλυτερος του κοσμου χωρις συζητηση,ενας απο τους καλυτερους ψηλους πασερ ολων των εποχων,ενας απο τους λιγους παιχτες με ταβανι G.O.A.T...
Μπορει να μην ηξερε να σουταρει αλλα μπασκετ ηξερε....Ηταν λιγο τεμπελης και για αυτο δεν εφτασε ακομα ψηλοτερα...Αλλα στα Playoff ηταν σχεδον παντα εξαιρετικος.....
Πανω απο ολα ομως ειναι ενας γιγαντας με χρυση καρδια....Νομιζω οτι φευγει απο το μπασκετ με πολλες συμαθειες και σχεδον καθολου αντιπαθειες...
Μεγαλε Σακ θα μας λειψεις.....!
Quincy
Aς τον βάλουν τουλάχιστον να διοργανώνει τα All Star Game.. Τα τρία-τέσσερα τελευταία τα είδα μόνο και μόνο λόγω του Σακίλ..
Ginobili
QUOTE(baskethood @ Jun 2 2011, 12:46 ) *
Ο Κομπε τι λεει για αυτο αραγε? smile.gif

Τίποτα...θα κάνει πως χειροκροτάει...θα κάνει πως χαμογελάει

Ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και από μένα στον Σακίλ
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(Murdoc @ Jun 2 2011, 12:49 ) *
Σε 2-3 χρονια θα ερθει η σειρα του!!
Μπορει να εγιναν εχθροι για το ποιος θα ειναι ο ηγετης αλλα δεν νομιζω να μην πει κατι ο Κομπε για αυτον!!!


δεν εγιναν εχθροι για το ποιος ειναι ηγετης αλλα επειδη στους λεικερς τοτε ο σακ ηταν ο ηγετης....
sacarame
QUOTE(korompos#3 @ Jun 2 2011, 19:07 ) *


Αυτό το σέντερ των Χιτ μου κατσε κάπως...Τώρα να υποθέσω ότι θεωρούν ως σημαντικότερη ομάδα του Ο'νιλ τους Χιτ ή ότι έχουν γράψει το κείμενο από το 2007-08 και απλά περίμεναν πότε θα το δημοσιεύσουν.... 39.gif 39.gif


Μου φαίνεται πρέπει να κάτσω να το κάνω το αφιέρωμα στον Σακίλ...
T.W.Is.M.
QUOTE(Badass @ Jun 2 2011, 14:56 ) *
Άρα φέτος συμπαθούσες τους Σέλτικς, έτσι; smiley.gif

Κρίμα που ο Σακ δεν τελείωσε την καριέρα με το 5ο δαχτυλίδι που ήθελε τόσο πολύ. Θα έφτανε τον Κόμπι και θα το έπαινε με την αγαπημένη μου ομάδα. sad-smiley-009.gif


Ποτε δεν αντιπαθουσα τους Σελτικς. Μπορει να ειμαι φαν των Λεικερς, αλλα την κοντρα με τους Σελτικς την κραταω καθαρα σε μπασκετικο επιπεδο. Οι Σελτικς ειναι(για λιγα χρονια ακομα tongue.gif ) η ομαδα με τους περισσοτερους τιτλους και το πρωτο πραγμα που σκεφτομαι γι αυτους ειναι σεβασμος στον αντιπαλο.
Ετσι οπως κατεληξαν τα φετινα πλει ωχ, αν επαιζαν οι Σελτικς στους τελικους, θα εβλεπα τα ματς live και θα τους υποστηριζα! Ειδικα αν ο Ο'Νιλ ηταν υγιης και επαιζε

QUOTE(baskethood @ Jun 2 2011, 15:46 ) *
Ο Κομπε τι λεει για αυτο αραγε? smile.gif


Δε νομιζω οτι λεει κατι, γιατι παρα την κοντρα μεταξυ τους καταλαβαινει οτι αν δεν ηταν ο Σακ δε θα ειχε γινει το κορυφαιο ονομα που εγινε, εχοντας ηδη 3 πρωταθληματα στα 24 του.

QUOTE(sacarame @ Jun 2 2011, 19:26 ) *
Μου φαίνεται πρέπει να κάτσω να το κάνω το αφιέρωμα στον Σακίλ...


Να το κανεις, αν και νομιζω οτι ο πιο αρμοδιος για αυτο ειμαι εγω. Εγω αλλωστε ειμαι αυτος που εχει παρει το ονομα του απο κατι σχετικο με τον Ο'Νιλ.
Το θεμα ειναι αν θα εβρισκα το χρονο εγω...

Το μονο αρνητικο που μπορω να βρω στο συνολο της καριερας του παντως ειναι οτι δεν εμεινε σε ολα τα καλα χρονια της καριερας του σε μια ομαδα, ωστε να συνδεθει στο μυαλο ολων με εκεινη. Σιγουρα η πρωτη ομαδα που μας ερχεται στο μυαλο ειναι οι Λεικερς, γιατι εκει επαιξε το καλυτερο μπασκετ της καριερας του, αλλα και στο Ορλαντο και το Μαιαμι ειχε επιτυχιες. Δεν ειναι οπως πχ ο Τζορνταν που θα συνδεεται παντα με το Σικαγο(η Ουασινγκτον για τον Τζορνταν ειναι σαν τη θρυλικη φραση του επιτιμου για τη Μακεδονια shot.gif -ποιος θα τη θυμαται σε λιγα χρονια?), ο Ολαζουον με το Χιουστον, ο Μαλοουν με τη Γιουτα κλπ.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(sacarame @ Jun 2 2011, 17:26 ) *
Μου φαίνεται πρέπει να κάτσω να το κάνω το αφιέρωμα στον Σακίλ...



περιμενουμε με ανυπομονησια!!!!!!
Zoys
QUOTE(Quincy @ Jun 2 2011, 16:11 ) *
Aς τον βάλουν τουλάχιστον να διοργανώνει τα All Star Game.. Τα τρία-τέσσερα τελευταία τα είδα μόνο και μόνο λόγω του Σακίλ..

Τα All Star Game αξίζουν να έχουν το όνομα του Σακ!

RESPECT απλά! 77.gif 77.gif
Flash
Ο πιο dominant παίκτης στη μετά Jordan εποχή, ο πιο dominant center μετά τον Stilt και ο πιο star παίκτης στη μετά Magic εποχή.

Το ότι ένα τόσο θηριώδες σκαρί άντεξε 19 χρόνια καταπόνησης στην καλύτερη λίγκα του πλανήτη δείχνει και τον επαγγελματισμό του Shaq.

Μοναδικός αστερίσκος ότι στο peak του δεν υπήρχε κανένα αντίπαλο δέος. Οι Robinson-Ewing-Olajuwon ήταν στη "δύση" τους όταν ο Shaq ξεκίναγε και ο Howard πιτσιρικάς στα τελευταία καλά χρόνια του Big Aristotle.

Θα μας λείψει εντός γηπέδων αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα τον απολαύσουμε από διαφορετικό πόστο σύντομα. Αδημονώ να δω Shaq μαζί με Sir Charles σε σχολιασμό αγώνων!!!
vc15
QUOTE(Flash @ Jun 3 2011, 01:19 ) *
Θα μας λείψει εντός γηπέδων αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα τον απολαύσουμε από διαφορετικό πόστο σύντομα. Αδημονώ να δω Shaq μαζί με Sir Charles σε σχολιασμό αγώνων!!!

Αυτό περιμένουμε όλοι στην πραγματικότητα!!! Έχουμε να ακούσουμε φοβερές ατάκες.

Θα λείψει σίγουρα ο Shaq από το nba και ιδιαίτερα από το all star game. Θα θεωρείται σίγουρα ένας από τους 10 ή 15 καλύτερους μπασκετμπολίστες όλων των εποχών και μέσα στους 3 καλύτερους ψηλούς που έπαιξαν μπάσκετ. Το όνομα του συνδέθηκε με πολλές σημαντικές στιγμές της σύγχρονης ιστορίας του nba και πιστεύω ότι δε θα βγει ποτέ πιο dominant παίχτης από το Shaq.

Τώρα που τελείωσε ελπίζω (είναι σίγουρο βασικά) να συνεχίζει να κάνει κάτι για να τον απολαμβάνουμε, να πετάει τις γνωστές του ατάκες, αλλά να μη ξαναραπάρει και να μη ξαναπαίξει σε ταινία γιατί δεν το έχει και πολύ. biggrin.gif
Murdoc
Ειμαι σιγουρος οτι θα γινει σχολιαστης!!!Δισκο ισως βγαλει δεν αποκλειεται eιναι τρελος!!!
Παντος απο θεμα τραγουδιστων του NBA νομιζω πως ο καλυτερος ειναι ο Ron Artest!!!

captain charisma
ριχνοντας μια ματια στο basketball-reference στα στατιστικα του σακ παρατηρησα οτι εχασε 320 παιχνιδια κανονικης περιοδου και αυτο μεταφρασεται ως 4 χαμενες σεζον...μιλοντας υποθετικα αν επαιζε σε ολα αυτα τα παιχνιδια που εχασε οπως ο μαλοουν θα μιλουσαμε τωρα για τον 2 σκορερ ολων των εποχων...θα ηταν ακομα πιο ψηλα στις λιστες με τα ριμπαουντ και τα μπλοκς....λεει πολλα το γεγονος οτι ειναι 2 σε ποσοστα ευστοχιας ολων των εποχων...
απλα RESPECT
Dwyane ''the flash'' Wade
http://nba.sport24.gr/article/1094837/giat...a-ton-shaquille
NBAholic
QUOTE(vc15 @ Jun 3 2011, 02:32 ) *
Αυτό περιμένουμε όλοι στην πραγματικότητα!!! Έχουμε να ακούσουμε φοβερές ατάκες.

Θα λείψει σίγουρα ο Shaq από το nba και ιδιαίτερα από το all star game. Θα θεωρείται σίγουρα ένας από τους 10 ή 15 καλύτερους μπασκετμπολίστες όλων των εποχών και μέσα στους 3 καλύτερους ψηλούς που έπαιξαν μπάσκετ. Το όνομα του συνδέθηκε με πολλές σημαντικές στιγμές της σύγχρονης ιστορίας του nba και πιστεύω ότι δε θα βγει ποτέ πιο dominant παίχτης από το Shaq.

Τώρα που τελείωσε ελπίζω (είναι σίγουρο βασικά) να συνεχίζει να κάνει κάτι για να τον απολαμβάνουμε, να πετάει τις γνωστές του ατάκες, αλλά να μη ξαναραπάρει και να μη ξαναπαίξει σε ταινία γιατί δεν το έχει και πολύ. biggrin.gif


Για να 'μαι ειλικρινής, μόνο ένας hater θα έβαζε το Σακίλ μέσα στους 10-15 κορυφαίους όλων των εποχών. Κάπου στο 5-8 θα έπρεπε να είναι, ιδίως από τη στιγμή που οι μισοί από τους 10-12 κορυφαίους ever είναι big men. Γι'αυτό και θεωρώ ως σχετικά υποτιμητικά σχόλια του στιλ "από τους κορυφαίους σέντερ της τελευταίας 20ετίας", τη στιγμή που θα έπρεπε να αναφέρεται σαν "από τους κορυφαίους παίκτες όλων των εποχών", period.
Η κορυφή του Σακ είναι συγκρίσιμη με αυτήν οποιουδήποτε παίκτη στην ιστορία, αλλά δυστυχώς ένα μέρος από αυτή την κυριαρχία κάλυπταν εξωαγωνιστικά χαρακτηριστικά του, όπως ο χαρακτήρας του, οι ατάκες του, οι τραυματισμοί του και η σχέση του με τον Κόμπι. Το άρθρο του Ronin πιο πριν αποτελεί παράδειγμα. Προσωπικά, θα θυμάμαι το Σακίλ για τις απίστευτες σειρές τελικών στα 2000-02, τα τρομερά σωματικά του προσόντα, τους 10 τίτλους FG%, τα 4000+ καρφώματα καριέρας, τη στιγμή που τα τελευταία 20 χρόνια ουδείς άλλος έχει φτάσει έστω τα 2000, τις εμφανίσεις του στα ASG, όλη τη σεζόν 2000, κοκ. Και, ναι, κάπου στο τέλος, ότι ήταν κι από τους πιο διασκεδαστικούς παίκτες των παρκέ.
Leon_cp3
Θυμάμαι το 2009 μετά το Ολ Σταρ γκέιμ του Φοίνιξ και το σόου του Σακ για μία ακόμη φορά, έγραφα κάπου (θα σας γελάσω, φόρουμ ήταν; Μσν ήταν; Φουμπου ήταν; Ένιγουει... tongue.gif) ότι όταν αυτός ο άνθρωπος αποσυρθεί από την ενεργό δράση θα γίνει κάτι σαν αυτό που διαβάζαμε στα θρησκευτικά μια φορά κι έναν καιρό... Θα κλάψει ο ουρανός και θα...σκιστεί το παραπέτασμα...
Από προχθές προσωπικά κάπως έτσι νιώθω,σα να έχει χάσει ο κόσμος του μπάσκετ ένα όχι απλά μεγάλο,αλλά τεράστιας σημασίας κομμάτι της αίγλης του (ευτυχώς ο άνθρωπος είναι μια χαρά από πλευράς υγείας γιατί έτσι όπως τα λέω τρόμαξα τον εαυτό μου rolleyes.gif και σίγουρα θα συνεχίσει να προσφέρει από άλλα πόστα,βέβαια τίποτα δε θα είναι ξανά το ίδιο...)

Ps. Το ένα αλμπουμάκι του που έχω την χαρά να κατέχω "You can't stop the reign" θα κοσμεί από ακόμα ψηλότερα πλέον τη δισκοθήκη μου... Ακόμα κι αν δεν ήταν ποτέ το φόρτε του η συγκεκριμένη ασχολία. smile.gif
vc15
Καμία εμπάθεια δεν έχω με το Shaq. Ίσα-ίσα τον συμπαθώ τρελά (πως γίνεται να τον αντιπαθήσεις άλλωστε; ) και είναι μέσα στο top 10 για μένα (το 10-15 που έγραψα παραπάνω πρόχειρα).

Απολαυστικός και στην επίσημη συνέντευξη που έδωσε για να ανακοινώσει την αποχώρηση του. Τα είχε οργανώσει πολύ καλά αυτά που ήθελε να πει και οι ατάκες πήγαν σύννεφο.

Boom Dizzle
O Σακ ειναι ενας LEGEND.... bball.gif
Eιναι η πιο χαρακτηριστικη μορφη του ΝΒΑ την τελευταια 15ετια κ ο τελευταιος μεγαλος
σταρ των 90's.Για μενα το γεγονος της αποσυρσης του σφραγιζει μια ολοκληρη εποχη...Μπορει τα τελευταια χρονια
να μην πρωταγωνιστουσε αλλα το κυρος του κ η δημοτικοτητα του παρεμεναν στα υψη...Ειμαι σιγουρος οτι η φυγη του θα κλονισει εμπορικα κ αγωνιστικα τον κοσμο του ΝΒΑ.....Οι δηλωσεις του,οι κοντρες του(ιδιαιτερα με τον Κομπε icon_headbang.gif )θα λειψουν αλλα θα μεινουν στην ιστορια...Προσωπικα ξεκινησα να βλεπω ΝΒΑ λογω Σακ οταν επαιζε στους Λεικερς....Μου ειχε δημιουγηθει ενας θρυλος γυρω απο το ονομα του(οπως κ κατα περιεργο λογο μου συνεβη κ με τον Πειτον)....Γι αυτο κ υποστηριζα ολες τις ομαδες του Σακιλ(με εξαιρεση τους Καβς)..Παντως οι lal1-sm.gif ειναι πιστευω η ομαδα που με την οποια θα συνδεσουμε περισσοτερο το ονομα του καθως το πικ του ως παικτης το εφθασε εκει.Μετα ακολουθουν κατα σειρα magic1-sm.gif heat1-sm.gif κλπ.....

Η αποχωρηση του με στενοχωρησε οσο δεν παει...Για μενα εχει ανετα θεση στο τοπ 5 των σεντερ ολων των εποχων.Ο Τελευταιος ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕΝΤΕΡ του ΝΒΑ...Ενα θαυμα της φυσης....Shaq Dominance οπως λενε κ στο Αμερικα...Τετοιος θα αργησει πολυ να ξαναβγει(κ μην ακουσω για Χαουαρντ γιατι η συγκριση αδικει κ τους δυο)...

Aπο εμενα ενα μεγαλο RESPECT....DIESEL ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
morfi
Μεγάλωσα μπασκετικά με το Σακίλ Ο'Νιλ στο prime του και ήταν ένα από τα είδωλα μου. Αλλά έτσι όπως κατάντησε στα τελειωματά του, πραγματικά δεν θα μου λείψει καθόλου. Έπρεπε να είχε πάρει αυτή την απόφαση τουλάχιστον δύο χρόνια πριν.
captain charisma
http://www.superbasket.gr/permalink/140953.html

o σακιλ τηλεοπτικος σχολιαστης...αυτος μαζι με το μπαρκλει εκτος απο τεραστιοι παικτες σιγουρα θα πουν πολλες καλες ατακες..και ο ενας θα συναγωνιζεται τον αλλον για το τιτλο του G.O.A.T στις ατακες...
ειμαι σιγουρος οτι κατα διαστημα θα πεταει και σποντες προς τον κυριο με το νο24
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(captain charisma @ Jun 4 2011, 21:10 ) *
http://www.superbasket.gr/permalink/140953.html


ειμαι σιγουρος οτι κατα διαστημα θα πεταει και σποντες προς τον κυριο με το νο24


σιγα μην αφησει την ευκαιρια να παει χαμενη... shot.gif
morfi
QUOTE(captain charisma @ Jun 4 2011, 23:10 ) *
ειμαι σιγουρος οτι κατα διαστημα θα πεταει και σποντες προς τον κυριο με το νο24

Από ζήλια θα το κάνει.
SlobodaN
QUOTE(morfi @ Jun 6 2011, 19:43 ) *
Από ζήλια θα το κάνει.


Στοιχειοθέτησε το μου αυτό.
morfi
QUOTE(SlobodaN @ Jul 23 2011, 14:59 ) *
Στοιχειοθέτησε το μου αυτό.

Δεν υπάρχει κάτι να στοιχειοθετήσω. Πιστεύω πως ότι κάνει εναντίον του Κόμπι το κάνει από κακία.
a bullet for your head
QUOTE(morfi @ Jul 23 2011, 16:58 ) *
Δεν υπάρχει κάτι να στοιχειοθετήσω. Πιστεύω πως ότι κάνει εναντίον του Κόμπι το κάνει από κακία.

Απο κακια & απο ζηλια,για το παραπανω δακτυλιδι?
morfi
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 23 2011, 17:25 ) *
Απο κακια & απο ζηλια,για το παραπανω δακτυλιδι?

Για όλα.
a bullet for your head
QUOTE(morfi @ Jul 23 2011, 17:47 ) *
Για όλα.

Δηλαδη?... rolleyes.gif
morfi
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 23 2011, 17:57 ) *
Δηλαδη?... rolleyes.gif

Όταν ο Σακίλ τραγουδούσε σε ρυθμούς ραπ και έλεγε ότι ο Κόμπι δεν τα καταφέρνει χωρίς εκείνον από κακία δεν το έκανε;
a bullet for your head
QUOTE(morfi @ Jul 23 2011, 18:03 ) *
Όταν ο Σακίλ τραγουδούσε σε ρυθμούς ραπ και έλεγε ότι ο Κόμπι δεν τα καταφέρνει χωρίς εκείνον από κακία δεν το έκανε;

Απο κακια,απο υπερμετρο ανταγωνισμο η' τελος παντως απο μια διαφαινομενη αντιπαθεια.
Ουσιαστικα παντως,ο χοντρος δεν εχει να ζηλεψει κατι απ τον Κομπε..
SlobodaN
QUOTE(morfi @ Jul 23 2011, 18:03 ) *
Όταν ο Σακίλ τραγουδούσε σε ρυθμούς ραπ και έλεγε ότι ο Κόμπι δεν τα καταφέρνει χωρίς εκείνον από κακία δεν το έκανε;


Εντάξει τώρα με την ίδια λογική και ο Κόμπε όταν τον είχαν ζώσει τα φίδια στην υπόθεση του βιασμού και δήλωσε «… έπρεπε να κάνω ό,τι και ο Σακίλ. Να πληρώνω τις γυναίκες με τις οποίες πηγαίνω, για να μην πουν τίποτα» δεν είχε λοιπόν τότε και αυτός καμία δουλειά να ανακατέψει τον Σακίλ. Πρώτη του προτεραιότητα έπρεπε να ήταν να ασχοληθεί με την δική του "υπόθεσή" γιατί ειδικά σε αυτό δεν του έφταιγε κανένας..

Και εν πάση περιπτώσει αν καθόμαστε να ασχολούμαστε τι ειπε ο ένας και τι ο άλλος δεν βγάζουμε άκρη. Οι απόψεις μας θα πρέπει να βασίζονται αποκλειστικά σε μπασκετικά επιχειρήματα και οχι σε "κίτρινα φύλλα". Αυτά είναι για άλλους.

Eν κατακλείδι συμφωνώ με Bullet. Το θηρίο έχει γράψει την δική του Ιστορία σαν ηγέτης και δεν έχει ανάγκη να μπει σε κανένα τέτοιο ζήτημα με Κόμπε.
lakersdynasty
Ο Σακιλ αν δεν ηθελε να φτασει τον Κομπι σε πρωταθληματα δεν θα υπεγραφε στην Βοστωνη.

Ηταν τελεια η συγκιρια ναρθει στους τελικους με τον Κομπι απεναντι και με τους Σελτικς για ομαδα του. Αλλα τελικα κανεις τους δεν κατεληξ στους τελικους.

SlobodaN ο Σακιλ ειχε κανει ηδη αρκετα για να προκαλεσει και αυτος τον Κομπι για να φτασει στο σημειο να πει οσα ειπε.

Και τα παντα δεν αρχισαν απλα απο τον κωλοπαιδισμο του Κομπι αλλα απο το γεγονος οτι ο Κομπι οταν πηγε στους Λεικερς ο Σακ προσπαθισε να τον παρει υπο την προσατασια του και προφανως ο Κομπι του ειπα "αντε γεια δεν χρειαζομαι κανεναν"

Η θεληση του Κομπι το 2000 να αναλαβει το ηνια της ομαδας ηταν το επομενο βημα δεν ηταν η αρχη.

Ετσι ειναι τα πραγματα. 2 μεγαλοι εγωισμοι δεν ειναι δυνατον να επιβιωσουν στην ιδια ομαδα.
captain charisma
http://3-ponto.blogspot.com/2011/08/retro-...uile-oneal.html

ενα ωραιο αφιερωμα στο σακ
vonzuchter
O Σακιλ ειναι ο μεγαλυτερος Σταρ στην Ιστορια του ΝΒΑ μετα τον Τζορνταν. Παικτικα , παντα προσωπικη μου αποψη, τον κατατασω στο τοπ 3 των μεγαλυτερων σεντερ ολων των εποχων αν και πιστευω οτι ειναι χαζο να συγκρινουμε παικτες διαφορετικων εποχων. Παντως αν υπηρχε μηχανη του χρονου και εστελνες τον σακιλ στα 60ς και στα 70ς θα ειχε απλα ΠΟΛΤΟΠΟΙΗΣΕΙ κατι τσαμπερλεην και κατι ρασελς.. αλλα ειπαμε ειναι εντελως ανοητο και ανουσιο να συγκρινεις παικτες τοσο διαφορετικων εποχων. Ο σακιλ ειναι ο παικτης που αλλαξε εντελως την αντιλιψη που εχω για το αθλημα. μεγαλωνοντας στα 80'ς και στα 90'ς με bad boys kai trash talking και ξυλικι kai αλάνια οπως bird lambier worthy McHale barkley oakley ktlp και βλεποντας το μπασκετ να μεταμορφωνεται απο αθλημα για αντρες σε αθλημα για παλιοφλωρους με γελοιους κανονισμους και τεχνικες ποινες για το "απανθρωπο" και "σκληρο" finger wag (ρε ουυυυστ ) που μονο αηδια προκαλουν, ο Σακιλ ηταν ο μοναδικος παικτης που θυμιζε τη δυναμη και τη σωματικη επαφη που ειχε καποτε το αθλημα. Ηταν ο τελευταιος ΟΛΝΤ ΣΧΟΥΛ παικτης της χρυσης γενιας των 80'ς και 90'ς. Οσον αφορα το εμπορικο κομματι του αθληματος, ηταν μαζι με τζορνταν μπερντ και ματζικ ο μοναδικος ΣΟΥΠΕΡ σταρ σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ επιπεδο που απογειωσε το αθλημα και κρατησε τη δημοτικοτητα του αθληματος ψηλα για ενα διαστημα ουσιαστικα ολομοναχος ειδικα τη δυσκολη εποχη της αποχωρησης τζορνταν και ολων των θρυλων των 80΄ς και 90'ς. παικτικα τωρα ισαξιος του (και για πολλους καλυτερος του ) ηταν μονο ο Ντανκαν, αλλα οΤιμ λογω του ταπεινου και σιωπηλου χαρακτηρα του δε μπορεσε να βοηθησει το ΝΒΑ με το τροπο που το βοηθησε ο Σακ sto εμπορικο κομματι. Απο τους παικτες της επομενης γενιας νομιζω μονο ο κομπε και ο λεμπρον εχουν φτασει στα επιπεδα Stardome του Σακιλ και της γενιας του.
Ηταν παικτης φαινομενο και πραγματικα απο τα τελη της δεκαετιας 80 που βλεπω μπασκετ δεν εχει υπαρξει παικτης (ουτε καν ο τζορνταν ) που με το να πιανει μπαλα να ειναι ΑΥΤΟΜΑΤΟ νταμπλ τιμ και πολλες τριπλ τιμ. Στο Πικ της καρριερας του (1998 εως 2002) ο Σακιλ ηταν απλα ασταματητος αν δεν εβαζες τρεις πανω του και αν δε προσαρμοζες ΟΛΑ τα συστηματα και ΟΛΕΣ τις αμυνες στο να τον εξουδετερωσεις ή να τον στειλεις τις βολες. Στα κρισιμα εβαζε και τις βολες (when they count, I make them ελεγε).
Αλαζονας υπερηφανος αντιπαθητικος για πολλους αλλα ολοι οι μεγαλοι ετσι ειναι.
το βιντεο που ποσταρω δειχνει πραγματικα το φαινομενο ονηλ σε ολο το μεγαλειο του. Δυναμη ταχυτητα τεχνικη απιστευτο πραγματικα. τετοια κινηση δε νομιζω αυτη τη στιγμη στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ μπασκετ να υπαρχει σεντερ 2.16 και 145 κιλα να μπορει να τη βγαλει . και σχετικα με τη κοντρα με τον κομπε νομιζω οτι ο σακιλ δε θα ειχε προβλημα να κανει πισω αν ο κομπε δεν ηταν τοσο ανοητος και τοσο χυδαιος. ο κομπε ηταν αυτος που πηγε στα ακρα τη κατασταση πρωτος. Η ιστορια δικαιωσε τον σακιλ νομιζω που πηγε μαιαμι και πηρε το δαχτυλιδακι του και δεν ειχε ουτε στιγμη προβλημα να ειναι το Νο2. Ηταν πολλα πραγματα αλλα ανοητος ποτε. Ηξερε οτι το σωμα του δεν αντεχε αλλο 40λεπτα συμμετοχη και εμφανισεις οπως την περιοδο 2000. Ομως η συμπεριφορα του κομπε ηταν τοσο χυδαια που δε μπορουσε να την ανεχτει. κ φανηκε οτι ο κομπε δεν ηταν και τοσο παιχταρας οσο πιστευε αφου χωρις τον φιλ τζακσον και τον γκασολ δε πετυχε απολυτως τιποτα. και περσι ο ρον και ο παου το πηραν . στον 7ο τελικο ηταν για γελια οι εμφανισεις του. ουτε ο σακιλ ουτε ο τζορνταν υπηρχε ποτε περιπτωση να κανουν τετοια εμφανιση σε 7ο τελικο
captain charisma
http://www.gazzetta.gr/article/item/237282...-ton-kobi-o-sak

πρεπει να ειναι ενδιαφερουσα η βιογραφια του σακ...
NBAholic
QUOTE
Παντως αν υπηρχε μηχανη του χρονου και εστελνες τον σακιλ στα 60ς και στα 70ς θα ειχε απλα ΠΟΛΤΟΠΟΙΗΣΕΙ κατι τσαμπερλεην και κατι ρασελς.. αλλα ειπαμε ειναι εντελως ανοητο και ανουσιο να συγκρινεις παικτες τοσο διαφορετικων εποχων.


Αν με το "ΠΟΛΤΟΠΟΙΗΣΕΙ" αναφέρεσαι με την έννοια ότι θα κάρφωνε πολλές φορές στα μούτρα τους, μπορεί, αλλά αυτό το έκανε και στον Ολάζουον και στον Ντάνκαν και στον καθένα, χωρίς να τους μειώνει σε τίποτα. Ομοίως, δε νομίζω ότι θα μείωνε σε τίποτα την αξία και των παλιότερων, χώρια που σε ένα υποθετικό ταξίδι στο χρόνο, ο Σακίλ θα είχε να αντιμετωπίσει τις ίδιες συνθήκες ζωής των αθλητών της εποχής και λογικά δε θα παρέμενε σε εξίσου καλή φόρμα και επίπεδα υγείας, άρα δε θα είχε και την ίδια διάρκεια.

Γενικώς, μισώ σχεδόν απάνθρωπα το επιχείρημα του ταξιδιού στο χρόνο. Όχι μόνο δεν έχει αποδειχτεί ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά, στην προσπάθειά του να εκτιμήσει ο καθένας ένα φανταστικό σενάριο, υποπίπτει σε διάφορα σφάλματα και παραλείψεις. Κάποιοι κάποτε έκαναν την ίδια προσπάθεια εκτίμησης για τον Ολάζουον. Κανείς σχεδόν σε σκέφτηκε ότι αν ο Ολάζουον μεταφερόταν, πχ, στα τέλη των 40'ς, δε θα υπήρχε σχεδόν καμιά περίπτωση να τον αφήσουν καν να ασχοληθεί με το επαγγελματικό μπάσκετ. Πιθανότερο είναι να ζούσε και να πέθαινε, άγνωστος, σε κάποια βαμβακοφυτεία.
Για εμένα, το μόνο σενάριο που έχει νόημα είναι να λέμε "τι θα γινόταν αν ο Χ γεννιόταν την Ψ εποχή" και δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος προσπαθεί να χρησιμοποιήσει το επιχείρημα του ταξιδιού στο χρόνο. Ανασφάλεια; Ο Σακίλ γεννημένος μια γενιά πιο πριν (ή πιο μετά) δε θα ήταν ο ίδιος παίκτης κι ακόμη κι αν "τηλεμεταφορόταν", θα παρέμενε ο ίδιος μόνο για λίγο.
vonzuchter
QUOTE(NBAholic @ Nov 1 2011, 22:28 ) *
Αν με το "ΠΟΛΤΟΠΟΙΗΣΕΙ" αναφέρεσαι με την έννοια ότι θα κάρφωνε πολλές φορές στα μούτρα τους, μπορεί, αλλά αυτό το έκανε και στον Ολάζουον και στον Ντάνκαν και στον καθένα, χωρίς να τους μειώνει σε τίποτα. Ομοίως, δε νομίζω ότι θα μείωνε σε τίποτα την αξία και των παλιότερων, χώρια που σε ένα υποθετικό ταξίδι στο χρόνο, ο Σακίλ θα είχε να αντιμετωπίσει τις ίδιες συνθήκες ζωής των αθλητών της εποχής και λογικά δε θα παρέμενε σε εξίσου καλή φόρμα και επίπεδα υγείας, άρα δε θα είχε και την ίδια διάρκεια.

Γενικώς, μισώ σχεδόν απάνθρωπα το επιχείρημα του ταξιδιού στο χρόνο. Όχι μόνο δεν έχει αποδειχτεί ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά, στην προσπάθειά του να εκτιμήσει ο καθένας ένα φανταστικό σενάριο, υποπίπτει σε διάφορα σφάλματα και παραλείψεις. Κάποιοι κάποτε έκαναν την ίδια προσπάθεια εκτίμησης για τον Ολάζουον. Κανείς σχεδόν σε σκέφτηκε ότι αν ο Ολάζουον μεταφερόταν, πχ, στα τέλη των 40'ς, δε θα υπήρχε σχεδόν καμιά περίπτωση να τον αφήσουν καν να ασχοληθεί με το επαγγελματικό μπάσκετ. Πιθανότερο είναι να ζούσε και να πέθαινε, άγνωστος, σε κάποια βαμβακοφυτεία.
Για εμένα, το μόνο σενάριο που έχει νόημα είναι να λέμε "τι θα γινόταν αν ο Χ γεννιόταν την Ψ εποχή" και δεν καταλαβαίνω γιατί ο κόσμος προσπαθεί να χρησιμοποιήσει το επιχείρημα του ταξιδιού στο χρόνο. Ανασφάλεια; Ο Σακίλ γεννημένος μια γενιά πιο πριν (ή πιο μετά) δε θα ήταν ο ίδιος παίκτης κι ακόμη κι αν "τηλεμεταφορόταν", θα παρέμενε ο ίδιος μόνο για λίγο.


Συμφωνω απολυτα με ολα τα επιχειρηματα σου. Παραθεσα το παραδειγμα με το ταξιδι στο χρονο για να τονισω ποσο χαζο ειναι να συγκρινουμε παικτες διαφορετικων εποχων. Ειδικα για παικτες που τους χωριζουν 2 και 3 δεκαετιες ειναι εντελως γελοιο να ασχολουμαστε. Ο Τσαμπερλεην (τον οποιο εχω δει μονο στο γιουτιουμπ και σε ντοκιμαντερ) φανταζε γιγαντας τοτε. Αν εβλεπαν τον Sακιλ η ακομα και το Xαουαρντ που δεν ειναι τοσο ψηλος αλλα εχει μυικο ιστο ισα με 3 παικτες των 70's, οι οπαδοι και οι αντιπαλοι θα ετρεχαν πανικοβλητοι να φυγουν απο το γηπεδο νομιζωντας οτι εισεβαλαν γοριλες στον αγωνιστικο χωρο. Η διατροφη των αθλητων που πλεον ειναι επιστημη με ειδικους διατροφολογους με 677259579 μεταπτυχιακα, η γυμναστικη επιστημη (γιατι και αυτο πλεον εχει γινει επιστημη) , η εξελιξη στην ιατρικη επιστημη και στην αποθεραπεια τραυματισμων, ο εξοπλισμος (nike air εναντιον converse all star και "ελβιελας" ) οι αλλαγες στους κανονισμους (πχ handcheking) και οι διαφορετικοι αντιπαλοι ανα εποχη ,εχουν κανει οποιαδηποτε συγκριση παικτων διαφορετικων εποχων εντελως ανουσια και παραλογη.
Ο Σακιλ λοιπον στην εποχη του Τσαμπερλεην χωρις τις αεροσολες να αποροφανε τους κραδασμους απο το τεραστιο βαρος του και χωρις τους συγχρονους επιστημονες γιατρους διατροφολογους φυσικοθεραπευτες κτλπ το πιο πιθανο ειναι αν ταξιδευε στο χρονο να ειχαν διαλυθει τα γονατα του σε 6 μηνες το πολυ. Σε αυτους τους 6 μηνες ομως θα ειχε 80 ποντους μεσο ορο 45 ριμπαουντ και 20 ταπες ενω ο τσαμπερλεην το πιο πιθανο ειναι να εβγαινε στη δευτερη περιοδο με 6 φαουλ οσες φορες συναντιοταν...
morfi
QUOTE(vonzuchter @ Nov 10 2011, 09:09 ) *
Σε αυτους τους 6 μηνες ομως θα ειχε 80 ποντους μεσο ορο 45 ριμπαουντ και 20 ταπες ενω ο τσαμπερλεην το πιο πιθανο ειναι να εβγαινε στη δευτερη περιοδο με 6 φαουλ οσες φορες συναντιοταν...

Η περίοδος του Τσάμπερλαιν υπήρξε ίσως η καλύτερη γενιά ψηλών της ιστορίας. Ο Σακίλ θα τα έβρισκε πολύ δύσκολα και στις δύο πλευρές του γηπέδου αφού τότε ο συνδυασμός άμυνας-επίθεσης των παικτών ήταν ίσως ο καλύτερος που έχουμε δει. Τώρα αν βασίζεις τους 80 πόντους, τα 45 ριμπάουντ και τις 20 τάπες στον όγκο του να σημειώσω πως ο παράγοντας δύναμη των δεκαετιών αυτών είναι περίπου ίδιος.

QUOTE(vonzuchter @ Nov 10 2011, 09:09 ) *
ενω ο τσαμπερλεην το πιο πιθανο ειναι να εβγαινε στη δευτερη περιοδο με 6 φαουλ οσες φορες συναντιοταν...

Δεν το πιστεύω. Ο Τσάμπερλαιν είναι ίσως ο πιο δυνατός άνθρωπος που έχει παίξει ποτέ μπάσκετ και τα έβγαλε πέρα με εξίσου δυνατούς παίκτες χωρίς να αποβληθεί ούτε μία φορά. Ίσως ο Σακίλ λόγω τεχνικής να του ξέφευγε καμιά φορά αλλά και ο Σακίλ δεν θα έκανε λιγότερα φάουλ απέναντι σε ένα τόσο δυνατό και τεχνίτη παίκτη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.