Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιος θα αναδειχθεί σε μεγαλύτερο draft steal από τη φετινή draft class;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
GK_23
Είπα να κλέψω λίγη από τη δόξα του bullet και να ανοίξω και εγώ ένα poll... smile.gif

Ψηφίζουμε για το ποιος παίκτης από τους φετινές πιο χαμηλές επιλογές του draft, θα κάνει μακροπρόθεσμα την καλύτερη καριέρα στο NBA. Για αυτό το λόγο έβαλα στην ψηφοφορία και παίκτες οι οποίοι φέτος θα αγωνιστούν εκτός NBA. Θεώρησα επίσης ενδιαφέρον να συμπεριλάβω μόνο picks 2ου γύρου.
GK_23
Είδα ήδη μία ψήφο στον Harangody και νομίζω ότι ξέρω από που είναι... smile.gif

Εγώ πάντως έδωσα την προτίμηση μου στον Lance Stephenson των Πέισερς καθώς ανοίγονται τεράστιες προοπτικές μπροστά του αν η ομάδα του του εμπιστευτεί τη θέση του βασικού PG, κάτι που άρχισε να διαφαίνεται από το summer league του Ορλάντο.

Θα πρέπει όμως και ο ίδιος να βελτιώσει πολύ την εξωαγωνιστική συμπεριφορά του...
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Aug 18 2010, 18:15 ) *
Είπα να κλέψω λίγη από τη δόξα του bullet και να ανοίξω και εγώ ένα poll... smile.gif

Πολυ καλη η πρωτοβουλια σου... biggrin.gif
Ειναι μονη ψηφος η πολλαπλη?... rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 18 2010, 18:36 ) *
Πολυ καλη η πρωτοβουλια σου... biggrin.gif
Ειναι μονη ψηφος η πολλαπλη?... rolleyes.gif

Προτίμησα να είναι μονή... smile.gif
a bullet for your head
Ολες οι αρχικες ενδειξεις δειχνουν τον Λανς Στηβενσον...
Παικτης που κατω απο αλλες συνθηκες θα ηταν λοτερι πικ & απο φετος.
Μιλαμε για τον καλυτερο πλεον σκορερ,στην ιστορια της Ν.Υορκης σε γυμνασιακο επιπεδο & ενα σπουδαιο επιθετικο ταλεντο,αλλα με αστατο χαρακτηρα..
Και ηδη απο επικοινωνιακη αποψη ξεκινησε ασχημα τη καριερα του..
Παντως εριξα τη ψηφο μου στην επιλογη ''Αλλος''... rolleyes.gif
Πονταροντας σε εναν παικτη,που ημουν απ τους ελαχιστους ισως που πιστευε,οτι θα επιλεχτει τελικα στο ντραφτ...τον 19χρονο Βρετανο F-C & επιλογη στο Νο49 απ τους Σπερς,τον Ραιαν Ριτσαρτς...
Δεν ξερω γιατι,αλλα βλεπω πανω του μια πολυ μεγαλη προοπτικη & ισως αποδειχθει μελλοντικα το πιο αναπαντεχο draft steal..
Απ τους παικτες που δεν εχεις βαλει σε επιλογη,βλεπω & τον Αρμον Τζονσον των Μπλειζερς,να κανει μελλοντικα πολυ καλη καριερα.
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 18 2010, 18:48 ) *
Παντως εριξα τη ψηφο μου στην επιλογη ''Αλλος''... rolleyes.gif
Πονταροντας σε εναν παικτη,που ημουν απ τους ελαχιστους ισως που πιστευε,οτι θα επιλεχτει τελικα στο ντραφτ...τον 19χρονο Βρετανο F-C & επιλογη στο Νο49 απ τους Σπερς,τον Ραιαν Ριτσαρτς...
Δεν ξερω γιατι,αλλα βλεπω πανω του μια πολυ μεγαλη προοπτικη & ισως αποδειχθει μελλοντικα το πιο αναπαντεχο draft steal..

Βασικά μόνο μέσω των δικών σου posts έχω εικόνα για τον Ρίτσαρντς...
Έχεις βέβαια καλές πιθανότητες να δικαιωθείς αφού οι Σπερς είναι μια ομάδα με παράδοση στα draft steals, με πιο τρανό παράδειγμα τον Μανού στο Νο 57 41.gif

Εγώ σαν 2η επιλογή θα έβαζα τον Warren ενώ είμαι περίεργος να δω και την εξέλιξη του Whiteside.
Nostradamus
ψήφισα Stephenson καθώς έχει πολύ ταλέντο πιστεύω και στα 15 του τον θεωρούσαν ένα από τα 20 καλύτερα ταλέντα στη χώρα. Ίσως ο προβληματικός χαρακτήρας του να τον κρατήσει πίσω, όμως κατά τα άλλα διαθέτει το κλασσικό "αμερικανικό" πακέτο που πρέπει να έχει ένας combo guard της τάξης του όπως athleticism, έκρηξη, δύναμη και ικανότητα να πατήσει ζωγραφιστό και να πάει στη γραμμή. Τα υπόλοιπα θα τα βρει στην πορεία πιστεύω αν το work ethic του είναι λίγο πάνω από το μέσο όρο των παικτών του ΝΒΑ. Πάντως το versatility του στις θέσεις 1 και 2 τον καθιστά ικανό να ξεχωρίσει αμέσως (ειδικά σε μία ομάδα που την φετινή σεζόν ίσως την παρατήσει αν το πρώτο μισό της δεν πάει κατ ευχήν!).
a bullet for your head
QUOTE(sixama23 @ Aug 18 2010, 18:58 ) *
Βασικά μόνο μέσω των δικών σου posts έχω εικόνα για τον Ρίτσαρντς...
Έχεις βέβαια καλές πιθανότητες να δικαιωθείς αφού οι Σπερς είναι μια ομάδα με παράδοση στα draft steals, με πιο τρανό παράδειγμα τον Μανού στο Νο 57 41.gif

Εγώ σαν 2η επιλογή θα έβαζα τον Warren ενώ είμαι περίεργος να δω και την εξέλιξη του Whiteside.

Τον ειχε παρει το ματι μου ολως τυχαιως σε ενα ξενο σαιτ & καθησα & μελετησα λιγο την περιπτωση του..
Απ την πρωτη στιγμη μου εκανε κλικ..
Εντωμεταξυ μολις εριξα μια ματια στα 4 τελευταια δικα μου mock draft...& επεσα παρα πολυ κοντα,καθως τον ειχα 3 φορες στο Νο51 για τους Θαντερ & μια φορα στο Νο47 για τους Μπακς...
Και επειδη ξερω οτι παρακολουθουσες ολα τα γνωστα mock draft,νομιζω οτι θυμασαι & μπορεις να επιβεβαιωσεις,οτι δεν συμπεριλαμβανοταν σ'αυτα,ο νεαρος Βρετανος..
Για τον Ουιλι Ουωρεν ξερουμε ολοι οτι ''το 'χει''...& οτι η επιλογη του στα τελη του 2ου γυρου,δεν του αξιζε...
Ομως,ισως & να μην επιλεγοταν & καθολου,καθως ειχε εναν τραυματισμο,αλλα & μια συλληψη...& γενικα οι συστασεις για τον χαρακτηρα του δεν ηταν & οι καλυτερες..
Δεν αποκλειεται ομως να τον προτεινε ο πρωην συμπαικτης του στο Οκλαχομα,ο Μπλεηκ Γκριφιν..
Το ταλεντο το 'χει,ομως δεν ξερω αν στους Κλιπερς θα παρει πολλες ευκαιριες.
Για τον Ουαιτσαιντ εκτιμω οτι θα αρχισουμε να βλεπουμε αρκετα πραγματα απ τη 2η σεζον του,οταν & θα ληξει το συμβολαιο του Νταλεμπερτ..
Επιθετικα ειναι λιγο αγουρος,ομως αμυντικα εχει τεραστιο potential..
GK_23
Για την ώρα έχουμε πέσει όλοι έξω... rolleyes.gif

Ο Λάντρυ Φιλντς των Νικς, κερδίζει μέχρι τώρα με το σπαθί του, το τίτλο του draft steal της σεζόν.
10,3 πόντοι, 7,4 ριμπάουντ, 1,8 ασίστ και συμμετοχή σε όλα τα ματς ως βασικός για τον απόφοιτο του Στάνφορντ, ο οποίος τον μήνα Νοέμβριο πήρε το βραβείο του καλύτερου ρούκι της Ανατολικής περιφέρειας. 41.gif
HLR CENATION
Στην ουσία είναι k ο μονος από την λίστα που παίρνει k λεπτά...Αλλα όντως κάνει καταπληκτική χρονια.

Επίσης ο Bledsoe έχει βγει λύρα εκατό(θυμάμαι τον bullet από τον ιούνιο την νυχτα του draft έγραφε σχετικά με το ποσο καλός παίκτης είναι k δικαιώνεται) που μάλλον θα φάει k την θέση από τον Davis...Χθες που καταφερα να δω το ματς ήταν μέσα στους καλύτερους της ομάδας.Σουτ δεν έχει k αυτός...

Αντιθετα τον warren δεν βλεπω μεχρι στιγμης να παιρνει ευκαιριες...
HLR CENATION
Παντως αυτος που αρπαζει την ευκαιρια απο τα μαλλια μετα τον τραυματισμο του Μπατλερ ειναι ο Στηβενσον..Σπουδαιος μπομπερ φαινεται,στυλ Ρεντινκ...Το ερωτημα ειναι αν μετα την επιστροφη του γερμανου θα συνεχισει να παιρνει πολυ χρονο...
T.W.Is.M.
QUOTE(laclippers @ Jan 5 2011, 20:59 ) *
Παντως αυτος που αρπαζει την ευκαιρια απο τα μαλλια μετα τον τραυματισμο του Μπατλερ ειναι ο Στηβενσον..Σπουδαιος μπομπερ φαινεται,στυλ Ρεντινκ...Το ερωτημα ειναι αν μετα την επιστροφη του γερμανου θα συνεχισει να παιρνει πολυ χρονο...


Μηπως μπερδεψες το Lance Stephenson με το τρελοκομειο DeShawn Stevenson? Ο DeShawn παντως εχει βαλει και τις καλτσες του φετος. Οσες φορες εχω δει το Νταλας σουταρει με πολυ καλα ποσοστα.
Aυτος που οντως φαινεται να ξεχωριζει ειναι ο Landry Fields που ειναι βασικος στους Νικς.

P.S. And I quote... smiley.gif
HLR CENATION
QUOTE(T.W.Is.M. @ Jan 13 2011, 00:26 ) *
Μηπως μπερδεψες το Lance Stephenson με το τρελοκομειο DeShawn Stevenson? Ο DeShawn παντως εχει βαλει και τις καλτσες του φετος. Οσες φορες εχω δει το Νταλας σουταρει με πολυ καλα ποσοστα.
Aυτος που οντως φαινεται να ξεχωριζει ειναι ο Landry Fields που ειναι βασικος στους Νικς.

P.S. And I quote... smiley.gif


Με τέτοια πατάτα πρέπει να ριξω ban στον ευατό μου από μονος μου...



P.S. Can i have your attention please? smiley.gif
GK_23
Με αφορμή το χθεσινό triple double του Stephenson, θυμήθηκα τη συζήτηση που κάναμε για αυτόν πριν από 3 χρόνια...

Από ότι φαίνεται η ψηφοφορία δικαιώθηκε, ο Lance είναι τελικά ο παίκτης που ξεχώρισε περισσότερο από τον 2ο γύρο του ντραφτ του 2010.

Από περιέργεια, έψαξα να δω που αγωνίζονται σήμερα οι υπόλοιπες επιλογές του poll...

O Landry Fields είναι ο μόνος πλην Stephenson που αγωνίζεται στο ΝΒΑ αλλά η καριέρα του έχει πτωτική πορεία, δυσανάλογη της ρούκι χρονιάς του...

O Hassan Whiteside αγωνίζεται στο Λίβανο icon_drunk.gif

Ο Terrico White αγωνίζεται στην τουρκική Γκαζιάντεπ ενώ πέρυσι έκανε πολύ καλή χρονιά με τη φανέλα της Σερβικής Ραντνίσκι. Πολύ καλός παίκτης, στάθηκε άτυχος με ένα σοβαρό τραυματισμό αμέσως μετά το ντραφτ του 2010.

Ο Jarvis Varnado, γνωστός για την έφεσή του στα μπλοκς, πέρασε από Ιταλία και Ισραήλ, είχε μια σύντομη παρουσία με τους Χιτ και τώρα παίζει στο NBDL...

O Da'Sean Butler αγωνίζεται στη βελγική Ααλστάρ...

Ο Devin Ebanks ήταν στους Λέικερς για μια τριετία και τώρα παίζει στο NBDL...

O Solomon Alabi αφού έγινε γυρολόγος του NBDL, πέρασε και δεν ακούμπησε από τον Ίκαρο, τώρα παίζει στο πρωτάθλημα της Ταϊβάν...

Ο Stanley Robinson αγωνίζεται στη λίγκα του Καναδά...

O Willie Warren αγωνίζεται στην ουγγρική Σζολνόκι. Πέρυσι έκανε πολύ καλή σεζόν στο Ισραήλ με τη Μακάμπι Ρισόν...

Ο Luke Harangody έπαιζε 2 χρόνια στο ΝΒΑ και τώρα παίζει στην Ουνίξ του Τρινκιέρι. Πολύ καλός παίκτης, η Ευρώπη του ταιριάζει καλύτερα. Νομίζω θα τον δούμε στην Ευρωλίγκα σύντομα...

Ο Ντέρικ Κάρακτερ, παίζει σε μια λιθουανική ομάδα που αδυνατώ να γράψω σωστά το όνομά της. Γυρολόγος πια και αυτός...
Nuntius
QUOTE (GK_23 @ Dec 23 2013, 14:13 ) *
Ο Ντέρικ Κάρακτερ, παίζει σε μια λιθουανική ομάδα που αδυνατώ να γράψω σωστά το όνομά της. Γυρολόγος πια και αυτός...


BC Pieno žvaigždės. Η λέξη žvaigždė σημαίνει αστέρι και βρίσκεται στον πληθυντικό αριθμό εν προκειμένω ενώ η λέξη pieno σημαίνει γάλα και βρίσκεται στην γενική (η ονομαστική μορφή της λέξης είναι pienas). Ναι, η ομάδα ονομάζεται "Αστέρια του Γάλακτος". Αυτός είναι ο χορηγός, τι να κάνουμε? smiley.gif
a bullet for your head
[quote name='GK_23' date='Dec 23 2013, 15:13 ' post='637304']


O Hassan Whiteside αγωνίζεται στο Λίβανο icon_drunk.gif

[/quote Τελικά χρειάζεται και πολύ τύχη..και οι συγκυρίες να ειναι τόσο ''διαβολικες'', ώστε να δοθεί σε κάποιον μια πραγματική ευκαιρία και να μην την αφήσει να πάει χαμένη!
Boom Dizzle
Ο Whiteside ειναι χαρακτηριστικη περιπτωση παικτη που ενω ειχε το ταλεντο λιγο ελειψε να παει χαμενο αλλα τον αξιοποιησαν οι Χιτ...Θυμαμαι πισω στο 2010 γινοταν συνεχεις αναφορες και απο σενα bullet και απο αλλους για το ταλεντο του στην αμυνα..Απ τν αλλη ειμαι σιγουρος πως σε ολα τα ντραφτ υπαρχουν παικτες στον 2ο γυρο που δεν αξιοποιουνται σωστα απ τις ομαδες τους και καταληγουν στα αζητητα...Αν και το αυτο ισχυει και σε παικτες 1ου γυρου που χωρις να παρουν τρελες ευκαιριες βγαινουν bust rolleyes.gif
a bullet for your head
QUOTE(Boom Dizzle @ May 24 2015, 14:17 ) *
Ο Whiteside ειναι χαρακτηριστικη περιπτωση παικτη που ενω ειχε το ταλεντο λιγο ελειψε να παει χαμενο αλλα τον αξιοποιησαν οι Χιτ...Θυμαμαι πισω στο 2010 γινοταν συνεχεις αναφορες και απο σενα bullet και απο αλλους για το ταλεντο του στην αμυνα..Απ τν αλλη ειμαι σιγουρος πως σε ολα τα ντραφτ υπαρχουν παικτες στον 2ο γυρο που δεν αξιοποιουνται σωστα απ τις ομαδες τους και καταληγουν στα αζητητα...Αν και το αυτο ισχυει και σε παικτες 1ου γυρου που χωρις να παρουν τρελες ευκαιριες βγαινουν bust rolleyes.gif

Όπως είπα και πάνω, θέλει τύχη και συγκυρίες που να σε ευνοήσουν,έστω και μετά από χρόνια! Θα συμπλήρωνα και υγεία. Το συγκεκριμένο poll μιλούσε για μακροπρόθεσμα, οπότε η παρουσια του Whiteside, έδωσε ενα ενδιαφέρον αν μη τι άλλο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.