Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αμερικανοι guard στην Ευρωπη.Οχι για τα δυσκολα?????
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
tuareg
Απο το να χαλιομαστε για τη συγκριση Γκαλη-ΔΔ βαζοντας και λιγο Παπαλουκ στην ιστορια σκεφτηκα κατι αλλο.
Παρακινουμενος απο την αποδοση του Παργκο στο φ4 και εχοντας στο μυαλλο οτι η διαφορα της εκπληκτικης Μακαμπη του 04-05 με αυτην του 06 ηταν μονο ο Σολομον στη θεση του Σαρα εκανα μια ανασκοπηση στους pg των πρωταθλητρων Ευρωπης απο το 82 (που ειδα για πρωτη φορα σηη τβ Κσντου-Μακαμπη).
Το συμπερασμα ειναι οτι τριαντα χρονια τωρα οι μονες ομαδες που το πηραν με Αμερικανους ασους ηταν 4
α)Ρομα 1984 (Ραιτ)
β)Ολυμπιακος 1997 (Ριβερς)
γ)Ζαλγκιρις 1999 (Εντνι)
δ)Μακαμπη 2001 (ΜακΝτοναλντ)
(Ισως καποιοι θεωρουν Αμερικανο και το Ντ'Αντονι οποτε παμε στις 5).
Λοιπον τι λετε??
Ειναι αξιωμα το οτι για να φτιαξεις μεγαλη Ευρωπαικη ομαδα πρεπει να εχεις Ευρωπαιο ασο??
berry
εντυπωσιακο !

δεν το χα παρατηρησει ομολογω

παρολα αυτα η απαντηση μου ειναι ... ΕΤΥΧΕ

αν ο οσφπ ή η ζαλγκιρις δεν ειχαν αυτους (που το πηραν σχεδον μονοι τους) δεν θα χαν καμια τυχη

ισχυει παντως οτι πολλοι αμερικανοι ποιντ που ερχονται ευρωπη εχουν μαθει διαφορετικο στυλ παιχνιδιου , πιο αναρχο γρηγορο, κρατουν την μπαλα περισσοτερο και επιθετικα παιρνουν ισως πιο πολλες προσπαθειες απο οσο πρεπει κανοντας καταχρηση ντριμπλας κλπ και ισως δεν ταιριαζουν στην φιλοσοφια του ευρωπαικου μπασκετ τοσο πολυ οσο οι ευρωπαιοι

παρολα αυτα οφειλω να ομολογησω οτι εχω βαρεθει τα τελευταια χρονια να βλεπω ευρωπαιους ποιντ , οι οποιοι δεν μπορουν να βαλουν την μπαλα στο καλαθι και επικεντρωνονται καθαρα σε οργανωτικα καθηκοντα (μην αρχισετε για σαρας , μιλος κλπ - μιλαω για τι γινεται κατα κανονα)

Υ.Γ ο παργκο δεν εκανε τοσο κακο φ4 οσο νομιζουν καποιοι. αυτο ειναι το στυλ του. σχετικα αναρχο ραν εν γκαν με τριποντα στον αιφνιδιασμο σαν τον γιαννακη . ειχε και 8 ασιστ μ.ο εκτος απο 4,5 λαθη αν παιχνιδι και γενικα οι εμφανισεις του δεν απειχαν πολυ απο αυτες της κανονικης περιοδου
berry
πιστευω οτι μπορει να εξελιχθει σουπερ για τα ευρωπαικα δεδομενα αν βρεθει καποιος προπονητης να τον στρωσει λιγακι
Air Kef
Εγώ βέβαια θα πω ότι και η ΤΣΣΚΑ που πήρε 2 κούπες κι έχασε άλλες 2 με συνολική διαφορα 4 πόντων, είχε βασικούρες Χόλντεν-Λάνγκτον, μαζί με Θόδωρα. icon_blahblah.gif
tuareg
QUOTE (Air Kef @ May 12 2011, 20:36 ) *
Εγώ βέβαια θα πω ότι και η ΤΣΣΚΑ που πήρε 2 κούπες είχε βασικούρες Χόλντεν-Λάνγκτον, μαζί με Θόδωρα. icon_blahblah.gif


ο λανγκτον ειναι 2αρι και το χωρο τον εσερνε ο παπαλουκας....
Σε καθε περιπτωση παντως αντε να παμε στο 5-6/30.
Ειμαι της γνωμης οτι ομαδα dominant στην Ευρωπη κανεις με Ευρωπαιο ασο.
baskethood
QUOTE (Air Kef @ May 12 2011, 20:36 ) *
Εγώ βέβαια θα πω ότι και η ΤΣΣΚΑ που πήρε 2 κούπες κι έχασε άλλες 2 με συνολική διαφορα 4 πόντων, είχε βασικούρες Χόλντεν-Λάνγκτον, μαζί με Θόδωρα. icon_blahblah.gif

Μα ο Χολντεν ειναι Ρωσος Κεφ rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.