Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τι μπορώ να κάνω;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Jo7
Καλησπέρα και πάλι από μένα παιδιά!
Έχω ένα πρόβλημα, όταν παίζω μπάσκετ συνήθως κουράζομαι εύκολα και λαχανιάζω. Είχα να παίξω καιρό και τώρα επειδή θα πάω σε ομάδα να με δούνε άρχισα μόνη μου κάποιες προπονήσεις και παίζουμε με άλλα παιδιά σε εξωτερικούς χώρους. Βέβαια είναι και η ζέστη ένα θέμα σίγουρα.. Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό.
Όποιος ξέρει μπορεί να βοηθήσει!
Ευχαριστώ πολύ!
duncan21
QUOTE(Jo7 @ Jun 20 2013, 04:37 ) *
Καλησπέρα και πάλι από μένα παιδιά!
Έχω ένα πρόβλημα, όταν παίζω μπάσκετ συνήθως κουράζομαι εύκολα και λαχανιάζω. Είχα να παίξω καιρό και τώρα επειδή θα πάω σε ομάδα να με δούνε άρχισα μόνη μου κάποιες προπονήσεις και παίζουμε με άλλα παιδιά σε εξωτερικούς χώρους. Βέβαια είναι και η ζέστη ένα θέμα σίγουρα.. Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό.
Όποιος ξέρει μπορεί να βοηθήσει!
Ευχαριστώ πολύ!

Aν δεν αντέχεις κόψτο.Καλύτερα να σε γειώσω εγώ που είμαι άμπαλος παρά ο προπονητής που ξέρει και δυο πράγματα όταν σε δει.
sacarame
QUOTE(duncan21 @ Jun 20 2013, 22:43 ) *
Aν δεν αντέχεις κόψτο.Καλύτερα να σε γειώσω εγώ που είμαι άμπαλος παρά ο προπονητής που ξέρει και δυο πράγματα όταν σε δει.



καλα μην παίρνεις κι όρκο για τον γνώστη-κοουτς.. Μπορεί να είναι Ποποβιτς.... 19.gif
Jo7
Αρχικά περιέγραψα την κατάσταση μου πως έχω να παίξω καιρό (4 χρόνια περίπου). Αυτό βέβαια θα το μάθει και ο προπονητής μου.
Επίσης για να απαντήσω στον duncan. ένας παίκτης μπαίνει στην ομάδα με κριτήρια. Εννοώντας πως ένας είναι καλός στα σουτ, άλλος στην άμυνα , άλλος στην ταχύτητα και άλλος στο να κυκλοφορεί άψογα την μπάλα. Όλα αυτά τα κομμάτια κάνουν μία πετυχημένη ομάδα. Πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να πω.
Τέλος κατά την γνώμη μου όταν κάποιος κάνει μία ερώτηση εδώ στο φόρουμ θα πρέπει να παίρνει εμπεριστατωμένες απαντήσεις και όχι πρόχειρες.. Γιαυτό άλλωστε είναι και το φόρουμ..
Πάντα φιλικά!
Tapanic
Κοιταξε εαν πας σε καποια ομαδα να δοκιμαστεις κ εχεις χρονο κανε μια προετοιμασια σε αυτα που υστερεις!ααα κ το βασικοτερο...να χεις πιστη στον εαυτο σου!Και εγω προκειται να παω σε καποια ομαδα ή σε καποιον ειδικο του μπασκετ να μου πει αν αξιζω να παιζω κ σε τι επιπεδο...αλλιως σπιτι μαμ κακα κ νανι biggrin.gif
Jo7
QUOTE(Tapanic @ Jun 23 2013, 03:50 ) *
Κοιταξε εαν πας σε καποια ομαδα να δοκιμαστεις κ εχεις χρονο κανε μια προετοιμασια σε αυτα που υστερεις!ααα κ το βασικοτερο...να χεις πιστη στον εαυτο σου!Και εγω προκειται να παω σε καποια ομαδα ή σε καποιον ειδικο του μπασκετ να μου πει αν αξιζω να παιζω κ σε τι επιπεδο...αλλιως σπιτι μαμ κακα κ νανι biggrin.gif

χαχα σίγουρα πρέπει να κάνεις προετοιμασία..
Προσωπικά έχω αρχίσει εδώ και 1 μήνα κοντά ..έχω ακόμα ως το Σεπτέμβριο!!
Αν έχεις ξανα παίξει σε ομάδα όπως εγώ το έχεις πιστεύω απλά θέλει λίγη κούραση (προπόνηση), ενδυνάμωση (κανένα βαράκι),αντοχή και είσαι κομπλέ! cool.gif
jimmythefirst
QUOTE (Jo7 @ Jun 20 2013, 04:37 ) *
Καλησπέρα και πάλι από μένα παιδιά!
Έχω ένα πρόβλημα, όταν παίζω μπάσκετ συνήθως κουράζομαι εύκολα και λαχανιάζω. Είχα να παίξω καιρό και τώρα επειδή θα πάω σε ομάδα να με δούνε άρχισα μόνη μου κάποιες προπονήσεις και παίζουμε με άλλα παιδιά σε εξωτερικούς χώρους. Βέβαια είναι και η ζέστη ένα θέμα σίγουρα.. Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω αυτό.
Όποιος ξέρει μπορεί να βοηθήσει!
Ευχαριστώ πολύ!


λογικα πιστευω θα εχεις θεμα καθως το μπασκετ χρειαζεται ιδιαιτερα φυσικη κατασταση εκτος απο τεχνικη...σημειωτεον οτι το μπασκετ αλανα ειναι πολυ πιο χαλαρο σε σχεση με το κανονικο μπασκετ...αρα θα σου προτεινα ή να δουλεψεις πολυ ή να το σκεφτεις ξανα ...
Jo7
QUOTE(jimmythefirst @ Jun 23 2013, 17:26 ) *
λογικα πιστευω θα εχεις θεμα καθως το μπασκετ χρειαζεται ιδιαιτερα φυσικη κατασταση εκτος απο τεχνικη...σημειωτεον οτι το μπασκετ αλανα ειναι πολυ πιο χαλαρο σε σχεση με το κανονικο μπασκετ...αρα θα σου προτεινα ή να δουλεψεις πολυ ή να το σκεφτεις ξανα ...

Έπαιζα μπάσκετ και παλιά σε ομάδα κανονική επί 2 χρόνια συνεχόμενα οπότε δεν νομίζω πως δεν το έχω.. δεν πειραματίζομαι. Απλά το ξανα ξεκινάω μετά από καιρό δεν είμαι άβγαλτη ή άσχετη. Στην ομάδα με είχε μέσα και στις 4 περιόδους και στην τελευταία λαχάνιαζα και κουραζόμουν αυτό είναι φυσιολογικό πιστεύω. Τώρα που είχα να παίξω χρόνια το παθαίνω αλλά δεν είπα πως λαχανιάζω όσο δεν πάει, είπα ότι λαχανιάζω λίγο και ειδικά όταν έχεις ζέστες. Τώρα που παίζω μονό στην αλάνα όπως είπες (θεωρώ πιο κουραστικό προσωπικά) ,ναι κουράζομαι γιατί περιστρέφομαι γύρω γύρω από την περιοχή χωρίς κίνηση και κινυγάω τον παίκτη που μαρκάρω γύρω γύρω. Οπότε θεωρώ πως το διπλό είναι πιο οργανωμένο όπως και να'χει και πιο ξεκούραστο γιατί διανύεις κάποια μέτρα δεν περιστρέφεσαι στο ίδιο χώρο από αυτης της άποψης. Σίγουρα χρειάζομαι βελτίωση οπότε θα το πράξω. Για να τα παρατήσω αποκλείεται γιατί το κατέχω. Να'σαι καλά που μοιράστηκες την άποψη σου!
επαθα λαστιχο
Συγγνωμη βρε κοπελια για να καταλαβω,αφου εχεις αλλεργια στις απαντησεις που δεν σου αρεσουν,τοτε τι μπαινεις στο φορουμ και ρωτας?Για να σου πουμε αυτα που θες να ακουσεις?
carmela15
Γεια σου Jo7! Λογικο μετα απο τοσο καιρο να κουραζεσαι ευκολα και οπως καταλαβαινεις, καλη φυσικη κατασταση χρειαζεσαι. Αν επαιζες οντως μπασκετ οπως λες λογικα θα ξερεις πως να την αποκτησεις, εκτος και αν σας συστηθηκε το μπασκετ ως το αθλημα “ριχνω την μπαλα και οτι γινει”. Συμβουλη μου 2-3 μηνες να ασχολεισαι μονο με την βελτιωση της φυσικης σου καταστασης (προπονησεις χωρις μπαλα) και οταν νιωσεις ετοιμη τοτε μπες στο παρκε. Μιση ωρα την ημερα τροχαδι και σιγα σιγα οσο αντεχεις (εχει και καλο καιρο, θα παρεις και χρωμα). Γενικοτερα, στοχος σου ειναι η αυξηση της μυικης σου μαζας και η μειωση του λιπους (αν στοχευεις για καριερα περαν της Α1, αρχισε τις πρωτεινες). Αν θες μπορω να σου στειλω λεπτομερεις για ενα αρκετα καλο προγραμμα κυριως για την βελτιωση της φυσικης σου καταστασης!

Ακομα ενα σημαντικο σημειο, αν νομιζεις οτι κατι αλλο φταιει και κουραζεσαι τοσο ευκολα κανε εξετασεις αιματος (σιδηρο). Μπορει να χρειαστεις και κανενα σφιξιμο! tongue.gif
SteveNashidis
QUOTE(Jo7 @ Jun 26 2013, 03:38 ) *
Έπαιζα μπάσκετ και παλιά σε ομάδα κανονική επί 2 χρόνια συνεχόμενα οπότε δεν νομίζω πως δεν το έχω.. δεν πειραματίζομαι. Απλά το ξανα ξεκινάω μετά από καιρό δεν είμαι άβγαλτη ή άσχετη. Στην ομάδα με είχε μέσα και στις 4 περιόδους και στην τελευταία λαχάνιαζα και κουραζόμουν αυτό είναι φυσιολογικό πιστεύω. Τώρα που είχα να παίξω χρόνια το παθαίνω αλλά δεν είπα πως λαχανιάζω όσο δεν πάει, είπα ότι λαχανιάζω λίγο και ειδικά όταν έχεις ζέστες. Τώρα που παίζω μονό στην αλάνα όπως είπες (θεωρώ πιο κουραστικό προσωπικά) ,ναι κουράζομαι γιατί περιστρέφομαι γύρω γύρω από την περιοχή χωρίς κίνηση και κινυγάω τον παίκτη που μαρκάρω γύρω γύρω. Οπότε θεωρώ πως το διπλό είναι πιο οργανωμένο όπως και να'χει και πιο ξεκούραστο γιατί διανύεις κάποια μέτρα δεν περιστρέφεσαι στο ίδιο χώρο από αυτης της άποψης. Σίγουρα χρειάζομαι βελτίωση οπότε θα το πράξω. Για να τα παρατήσω αποκλείεται γιατί το κατέχω. Να'σαι καλά που μοιράστηκες την άποψη σου!


Σίγουρα έχεις παίξει διπλό και 4 περιόδους ; Γιατί η άποψη ότι το μονό είναι πιο ξεκούραστο από το διπλό ανήκει σε σφαίρα της φαντασίας ...και σε παρακαλώ μην χρειαστεί να το αναλύσουμε...
Jo7
QUOTE(Voyager @ Jun 27 2013, 03:08 ) *
Σίγουρα έχεις παίξει διπλό και 4 περιόδους ; Γιατί η άποψη ότι το μονό είναι πιο ξεκούραστο από το διπλό ανήκει σε σφαίρα της φαντασίας ...και σε παρακαλώ μην χρειαστεί να το αναλύσουμε...

Eϊπα ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.