Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπλεικ Γκριφιν
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Pages: 1, 2, 3
a bullet for your head


Ο Μπλεικ Γκριφιν επειτα απ την εξαιρετικη του σεζον με το Οκλαχομα,θα ειναι οπως ολα δειχνουν(εδω και πολυ καιρο..),το φετινο Νο1 του ντραφτ.
Οι περισσοτεροι ειδικοι αναφερονται με τα πλεον κολακευτικα λογια,οσον αφορα το ταλεντο,την αθλητικοτητα και τη προοπτικη του.
Τα προηγουμενα χρονια,οι συγκρισεις των Ντανκαν,Γκαρνετ,Νοβιτσκι,''εδιναν & επαιρναν'',για το ποιος ειναι ο καλυτερος παουερ-φοργουορντ της λιγκα.
Μπορει ο Μπλεικ Γκριφιν στα επομενα χρονια, να κυριαρχησει στη θεση του παουερ-φοργουορντ,εναντι των Αμαρε,Μπος,Ουεστ,Αλντριτζ,Τ.Σμιθ,Π.Γκασολ,Μπ
ουζερ,Μπισλει,Αλ Τζεφερσον,Κεβιν Λοβ κ.α.?
kseplenhs
λευκός είναι ή γέρασα και έχω χάσει τα χρώματα?tongue.gif

καλή περίπτωση μου μοιάζει.βέβαια συνάρτηση της εξέλιξης του παίχτη είναι και η ομάδα(και οι φολοδοξίες της κυρίως) που θα τον επιλέξει.
γιατί και ο έλτον μπραντ παλιότερα φαινόταν μπουλντόζα αλλά τελίκά δεν εξελίχθηκε σε κάτι το ιδιαίτερο για νο.1 επιλογή στο ντράφτ...

αν δεν κάνω λάθος οι κλίπερς δεν έχουν την πρώτη επιλογή φέτος?
a bullet for your head
QUOTE(kseplenhs @ Jun 20 2009, 22:00 ) *
λευκός είναι ή γέρασα και έχω χάσει τα χρώματα?tongue.gif

καλή περίπτωση μου μοιάζει.βέβαια συνάρτηση της εξέλιξης του παίχτη είναι και η ομάδα(και οι φολοδοξίες της κυρίως) που θα τον επιλέξει.
γιατί και ο έλτον μπραντ παλιότερα φαινόταν μπουλντόζα αλλά τελίκά δεν εξελίχθηκε σε κάτι το ιδιαίτερο για νο.1 επιλογή στο ντράφτ...

αν δεν κάνω λάθος οι κλίπερς δεν έχουν την πρώτη επιλογή φέτος?

Εμενα σαν μιγας μου φαινεται..η' πολυ ''ανοιχτοχρωμος-εγχρωμος''.. smiley.gif
Ο Μπραντ εχει κανει αξιολογη καριερα απο πλευρας αριθμων(20π,10ρ,2κοψ μ.ο. καριερας).
Βεβαια,οι Μπουλς που τον ειχαν επιλεξει στο Νο1 του ντραφτ τον ανταλλαξαν μετα απο κανα-δυο χρονια για τον Ταισον Τσαντλερ..και οι Κλιπερς σαν ομαδα τοτε,δεν διεθεταν και μεγαλη δυναμικη..μετα ηρθαν και οι τραυματισμοι,ομως δεν μπορουμε να πουμε πως δεν ηταν η' εξελιχθηκε σε κατι ιδιαιτερο.
Ναι,οι Κλιπερς εχουν τη 1η επιλογη φετος.
Το υλικο που εχουν δεν ειναι ασχημο..Με υγιη τον Μπαρον Ντειβις,τον νεαρο σκορερ Ερικ Γκορντον και τους Γκριφιν,Ραντολφ,Καμαν,Καμπι(φροντ-λαιν,αν και πιστευω πως θα δωσουν καποιον σε ανταλλαγη για καποιο 3αρι),συν καποιους συμπληρωματικους καλους παικτες,μπορουν να διεκδικησουν την εισοδο τους στα πλει-οφς.

spysta
Πρεπει να βελτιωσει το σουτ του .. τις λοου ποστ κινησεις του .. να γινει ακομα πιο ντουκι και τοτε ΑΝΕΤΑ γινεται ΤΡΟΜΕΡΟΣ παικτης!!!Εχει ολα τα φοντα για να γινει το νεο monster star του ΝΒΑ
a bullet for your head
QUOTE(spysta @ Jun 20 2009, 22:25 ) *
Πρεπει να βελτιωσει το σουτ του .. τις λοου ποστ κινησεις του .. να γινει ακομα πιο ντουκι και τοτε ΑΝΕΤΑ γινεται ΤΡΟΜΕΡΟΣ παικτης!!!Εχει ολα τα φοντα για να γινει το νεο monster star του ΝΒΑ

http://www.nbadraft.net/players/blake-griffin

Νομιζω οτι στο λοου-ποστ(και απ τις 2 πλευρες),διαθετει καλο ρεπερτοριο,καλα τελειωματα,ενω πασαρει καλα.
Με μετωπο επισης ειναι καλος,εχει πολυ γρηγορο 1ο βημα,καλη ντριμπλα για το υψος και καλο drive.
Αν βελτιωσει και το σουτ απο μεση-μακρινη αποσταση,τοτε θα ειναι ασταματητος!
Παντως δεν θα ηθελα να γινει πιο ''ντουκι'' οπως λες..115 κιλα ειναι μια χαρα για τη θεση που αγωνιζεται(PF),συν οτι ειναι ουτως η' αλλως πολυ δυνατο παιδι.
morrison
Ομολογώ οτί δεν τον έχω δει σε ολόκληρο παιχνίδι παρά μόνο σε 4-5 βιντεάκια σαν και αυτό που ανέβασε ο bullet όμως μυρίζει από μακριά οτί ο μικρός είναι ήδη σπουδαίος παίχτης.
Δεν είναι καθόλου εύκολο να προβλέψει κάποιος με σιγουριά την εξέλιξη κάποιου παίχτη,μπορεί να εξελιχθεί σε Τζο Σμιθ και Γκλεν Ρόμπινσον μπορεί από την άλλη σε Τιμ Ντανκαν.Το σίγουρο είναι οτί έχουμε να κάνουμε με ένα 4αρι χαρισματικό σε φυσικά και αθλητικά προσόντα,τέρας δύναμης που θα προσπάθησει στη πορεία να αναδείξει και την τεχνική του ικανότητα πράγμα που αν το καταφέρει θα μπει στην ελίτ του πρωταθλήματος.
Σε στιλ μου θυμίζει παίχτες τύπου Κενιον Μαρτιν,Τσαρλς Μπαρκλευ στο πιο αλτικό,να πω την αλήθεια εύχομαι να πιάσει γιατί έχω βαρεθεί τα soft 4αρακια που δεν πατάνε στο ζωγραφιστό σαν τον Γουεστ για παράδειγμα.
a bullet for your head
QUOTE(john morisson @ Jun 20 2009, 22:47 ) *
Δεν είναι καθόλου εύκολο να προβλέψει κάποιος με σιγουριά την εξέλιξη κάποιου παίχτη,μπορεί να εξελιχθεί σε Τζο Σμιθ και Γκλεν Ρόμπινσον μπορεί από την άλλη σε Τιμ Ντανκαν.Το σίγουρο είναι οτί έχουμε να κάνουμε με ένα 4αρι χαρισματικό σε φυσικά και αθλητικά προσόντα,τέρας δύναμης που θα προσπάθησει στη πορεία να αναδείξει και την τεχνική του ικανότητα πράγμα που αν το καταφέρει θα μπει στην ελίτ του πρωταθλήματος.
Σε στιλ μου θυμίζει παίχτες τύπου Κενιον Μαρτιν,Τσαρλς Μπαρκλευ στο πιο αλτικό,να πω την αλήθεια εύχομαι να πιάσει γιατί έχω βαρεθεί τα soft 4αρακια που δεν πατάνε στο ζωγραφιστό σαν τον Γουεστ για παράδειγμα.

Πολυ καλα τα παραδειγματα των Σμιθ & Ρομπινσον που αναφερεις,οι οποιοι ειχαν σπουδαια κολεγιακη καριερα με το Μεριλαντ & Περντιου αντιστοιχα,ειχαν επιλεγει στο Νο1 του ντραφτ,υπηρχαν πολυ υψηλες προσδοκιες γι'αυτους,αλλα τελικα δεν φτασαν στο υψηλοτερο σημειο & επιπεδο.
Εμενα προσωπικα ο Γκριφιν μου θυμιζει πολυ εντονα τον Ουεμπερ,της εποχης Μιτσιγκαν & Ουωρριορς..

morrison
QUOTE(a bullet for your head @ Jun 20 2009, 23:30 ) *
Πολυ καλα τα παραδειγματα των Σμιθ & Ρομπινσον που αναφερεις,οι οποιοι ειχαν σπουδαια κολεγιακη καριερα με το Μεριλαντ & Περντιου αντιστοιχα,ειχαν επιλεγει στο Νο1 του ντραφτ,υπηρχαν πολυ υψηλες προσδοκιες γι'αυτους,αλλα τελικα δεν φτασαν στο υψηλοτερο σημειο & επιπεδο.
Εμενα προσωπικα ο Γκριφιν μου θυμιζει πολυ εντονα τον Ουεμπερ,της εποχης Μιτσιγκαν & Ουωρριορς..

Έχω την αίσθηση οτί ο C-Web ήταν πολύ πιο ντελικάτος απ'τον Γκριφιν ακόμα και στα νιάτα του όταν έπαιζε στους Γουόριορς.Πάντως αφού δεν έχω πλήρη εικόνα για τον Γκρίφιν πέρα απ΄τα βιντεάκια και τα στατιστικά μπορεί να κάνω και λάθος.
Άσχετο αλλά πώς βλέπετε την πιθανή συνύπαρξη στην ίδια πεντάδα του Ράντολφ με τον Γκρίφιν;Λέτε να χρειαστεί να παίξει ο Γκρίφιν στο 5 δεδομένου οτί είναι ψηλότερος και αθλητικότερος του Ράντολφ;
a bullet for your head
QUOTE(john morisson @ Jun 21 2009, 00:00 ) *
Έχω την αίσθηση οτί ο C-Web ήταν πολύ πιο ντελικάτος απ'τον Γκριφιν ακόμα και στα νιάτα του όταν έπαιζε στους Γουόριορς.Πάντως αφού δεν έχω πλήρη εικόνα για τον Γκρίφιν πέρα απ΄τα βιντεάκια και τα στατιστικά μπορεί να κάνω και λάθος.
Άσχετο αλλά πώς βλέπετε την πιθανή συνύπαρξη στην ίδια πεντάδα του Ράντολφ με τον Γκρίφιν;Λέτε να χρειαστεί να παίξει ο Γκρίφιν στο 5 δεδομένου οτί είναι ψηλότερος και αθλητικότερος του Ράντολφ;

Εμενα παλι ο Γκριφιν μου θυμιζει τον ''πρωιμο'' Ουεμπερ.Ψηλοι,δυνατοι,αθλητικοι,που ξερουν πολυ καλο μπασκετ.
Οσον αφορα τη συνυπαρξη των Γκριφιν & Ραντολφ,θα το θεωρουσα τεραστια βλακεια,αν ο Ντανλιβι εβαζε τον Γκριφιν σεντερ..
Ο Γκριφιν αποτελει πολυ μεγαλο κεφαλαιο για τους Κλιπερς,αλλα & για το ΝΒΑ.Νομιζω οτι ο Ραντολφ πρεπει να αναλωθει στη θεση του σεντερ.Ο Γκριφιν ειναι ενα αθλητικο παιδι που μπορει να ανταποκριθει και αμυντικα & επιθετικα στη θεση 4 και αυτη θα πρεπει να ειναι η θεση του ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
Επισης πιστευω πως ο Καμπι θα πρεπει να παραμεινει ως κομπο-ψηλος,που να καλυπτει και τις 2 θεσεις ερχομενος απ τον παγκο και ο Καμαν να δοθει ως ανταλλαγη για να ερθει ενα καλο τριαρι.
Παντως και ο Σοφο,θα ηταν ευπροσδεκτος νομιζω.. biggrin.gif
red pyramid88
Συγνώμη που θα ακουστώ ξενέρωτος, αλλά δεν είναι λίγο υπερβολή χωρίς να έχει κάνει καν τη πρώτη του season ως επαγγελματίας να συζητάμε κάτι τέτοιο? Εννοώ, ας τον δούμε πρώτα 2-3 χρόνια και τότε οκ, θα υπάρχει κάποια βάση...
a bullet for your head
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 21 2009, 01:10 ) *
Συγνώμη που θα ακουστώ ξενέρωτος, αλλά δεν είναι λίγο υπερβολή χωρίς να έχει κάνει καν τη πρώτη του season ως επαγγελματίας να συζητάμε κάτι τέτοιο? Εννοώ, ας τον δούμε πρώτα 2-3 χρόνια και τότε οκ, θα υπάρχει κάποια βάση...

Δεν ακουγεσαι ξενερωτος και εχει μια λογικη αυτο που προτεινεις.
Παρολα αυτα εχουν ακουστει πολλα κολακευτικα λογια για τον Γκριφιν και ειναι λογικο να δημιουργουνται συζητησεις για το μεχρι που μπορει να φτασει.
red pyramid88
Σίγουρα, απλά μου δημιουργεί ένα προβληματισμό το πόσο ψάχνουμενα βρούμε ένα καινούργιο όνομα να κάνει αίσθηση. Προσπαθώ π.χ. τι θα γράφαμε σε ένα αντίστοιχο τόπικ που είχει ανοιχτεί πριν 2 χρόνια για τον Oden, σήμερα. Έχει και η ομάδα του κακή προιστορία με τα υψηλά draft, έτσι δεν είναι tongue.gif ?
Η περίπτωση να μην διαλέξουν αυτόν οι Clippers αλλά κάποιο άλλο παίκτη παίζει ή είναι σίγουρο ότι θα καταλήξει στο Los Angeles?


a bullet for your head
QUOTE(red pyramid88 @ Jun 21 2009, 01:25 ) *
Σίγουρα, απλά μου δημιουργεί ένα προβληματισμό το πόσο ψάχνουμενα βρούμε ένα καινούργιο όνομα να κάνει αίσθηση. Προσπαθώ π.χ. τι θα γράφαμε σε ένα αντίστοιχο τόπικ που είχει ανοιχτεί πριν 2 χρόνια για τον Oden, σήμερα. Έχει και η ομάδα του κακή προιστορία με τα υψηλά draft, έτσι δεν είναι tongue.gif ?
Η περίπτωση να μην διαλέξουν αυτόν οι Clippers αλλά κάποιο άλλο παίκτη παίζει ή είναι σίγουρο ότι θα καταλήξει στο Los Angeles?

Για τον Οντεν ειχα ανοιξει παλι εγω ενα τοπικ.Νομιζω οτι ο Οντεν χρειαζεται μια πιστωση χρονου,μιας και εχασε μια ολοκληρη σεζον,ενω φετος ειχε και παλι μικροτραυματισμους και σκαμπανεβασματα.Περιμενω & ευελπιστω να δω καλα πραγματα απ'αυτον την επομενη σεζον.
Νομιζω οτι ειναι σχεδον απιθανο να μην επιλεχθει ο Γκριφιν στο Νο1.
a bullet for your head
http://sports.yahoo.com/video/player/nba/Y...verage/13954199

Mερικα σχολια για τον Μπλεικ Γκριφιν & τους Κλιπερς απ τον Γκρεγκ Αντονι.
Air and King
Ο Γκριφιν εχει σιγουρα τις προδιαγραφες για να γινει το επομενο μεγαλο 4αρι του ΝΒΑ.Θεωρω οτι ειναι αυτος που εχει τα φοντα να φτασει σε επιπεδο Ντανκαν,Μπαρκλει,Μαλοουν και οχι οι ηδη καλοι βεβαια παιχτες Αμαρε,Μπος κ.α.
Εστω και αν ακουγετε παρακινδυνευμενο δεν ειναι τοσο συχνο φαινομενο να βλεπεις ενα παιχτη στο κολλεγιο να ηταν τοσο καλυτερος απο τους συνομιληκους του η και καποιους μεγαλυτερους του στο ΝCAA.Ξερει μπασκετ,ειναι αθλητικοτατος,μπορει να βαλει την μπαλα στο παρκε και συνεχως θα εμλουτιζει το ηδη αρκετα καλο ρεπερτοριο του.
Θεωρω οτι εχει το ιδιο potential που ειχε και ο Ντανκαν οταν μπηκε στο ΝΒΑ απο το Wake Forest.Πιστευω οτι εχουμε μπροστα μας το νεο μεγαλο 4αρι του ΝΒΑ.Υγεια να εχει και ολα θα πανε καλα!
Νομιζω οτι και ο Bullet που μπηκε στον κοπο να ανοιξει το Τοπικ αφιερωμενο στον μικρο δειχνει μια πιστη γενικα που επικρατει οτι "θα βγει".
Παντως εγω θα ηθελα να γινει και λιγο "Trash Talker".Θελω το ΝΒΑ να αποκτησει τον "Νεο Μπαρκλει".Λειπει απο το ΝΒΑ ενας τετοιος παιχτης.
Σωστα λεει επισης ο Bullet οτι δεν χρειαζεται να "τον φουσκωσουν" αλλο γιατι ειναι ωραιο που ειναι ευκινητος.Αν και φοβαμαι οτι ενα μυικο 10κιλο θα το παρει!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jun 21 2009, 10:37 ) *
Παντως εγω θα ηθελα να γινει και λιγο "Trash Talker".Θελω το ΝΒΑ να αποκτησει τον "Νεο Μπαρκλει".Λειπει απο το ΝΒΑ ενας τετοιος παιχτης.
Σωστα λεει επισης ο Bullet οτι δεν χρειαζεται να "τον φουσκωσουν" αλλο γιατι ειναι ωραιο που ειναι ευκινητος.Αν και φοβαμαι οτι ενα μυικο 10κιλο θα το παρει!

Δεν τον κοβω για Trash Talker.Παρολο που ειναι πολυ δυναμικος σαν παικτης,διατηρειται αρκετα νηφαλιος και προσγειωμενος.Μου θυμιζει λιγο Ντανκαν σ'αυτο.
Γενικα παντως και εγω θα ηθελα να μπουν στη λιγκα και λιγο πιο τσαμπουκαλεμενα παιδια.
Οσον αφορα τα κιλα του, δεν ξερω τι θα σκεφτουν οι Κλιπερς..Νομιζω παντως οτι τα σχεδον 115 μυικα κιλα & το γερο μυικο συστημα που διαθετει,ειναι μια χαρα.
Ειναι εξαιρετικος αθλητης,διαθετει καλη τεχνικη,εχει πολυ γρηγορο 1ο βημα,δηλαδη τα πλεον απαραιτητα συστατικα-χαρακτηριστικα,για να παιξει με μετωπο(αν βελτιωσει και το μακρινο του σουτ).
Στο λοου ποστ,περαν του ρεπερτοριου του,διαθετει το κορμι(και την ισορροπια αυτου),προκειμενου να ανταπεξελθει στις ''επαφες''.
Προσωπικα δεν θα ηθελα καποια διαφοροποιηση στο βαρος του.
a bullet for your head
http://sports.espn.go.com/espn/eticket/story?id=4246127
a bullet for your head


Ο Μπλεικ Γκριφιν και ο ''σκιωδης'' προσωπικος του γυμναστης..
a bullet for your head
Μερικες εκτιμησεις για τον Μπλεικ Γκριφιν..
http://www.nba.com/video/channels/nba_tv/2...ft_griffin.nba/
CAMPEON
Ειναι πολυ νωρις ακομα να πουμε οτιδηποτε για τον Γκριφιν. Ο χρονος και η εξελιξη που θα εχει αυτο το παιδι θα δειξουν αν ειναι οντως ο μεγαλος Power Forward που περιμενουν ολοι οι ειδικοι!!
a bullet for your head
Ο Μπλεικ Γκριφιν δουλευει σαν τρελος..και προσπαθει να βελτιωσει και το παιχνιδι με μετωπο στο καλαθι..
Αν αποκτησει το σουτακι απ τα 5-6 μετρα,αντε πιαστε τον μετα!

http://myespn.go.com/blogs/truehoop/0-42-6...Like-Crazy.html
a bullet for your head
Μια χαρα φαινεται οτι ξεκινησε ο Μπλεικ Γκριφιν στα σαμερ-λιγκ..
http://www.youtube.com/watch?v=yYYVTq6Jkx0

With both the Orlando and Las Vegas Summer Leagues in the books it's time to start handing out grades for the first round picks. Throughout the next five days we'll look at how all thirty players performed going in the order in which they were drafted. We start off from the top today, looking at the players who have the most expectations going into year one:

Blake Griffin – Los Angeles Clippers
Averages: 19 points, 10 rebounds, three assists.
Noteworthy Performance: 27 points and 12 rebounds vs. the Los Angeles Lakers
Grade: A+
Review: Things pretty much went as expected for Blake Griffin individually at Las Vegas. He was always the best player on the court with too much size, strength, and athleticism for opposing big men to handle. The full arsenal was on display as he showed off improved range on his face up jump shot and the ability to create for others. Griffin walked away with MVP honors from the Las Vegas Summer Pro League and as of right now looks like a lock to come away with the Rookie of the Year award.

πηγη:HOOPSWORLD
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2009, 23:58 ) *
Μια χαρα φαινεται οτι ξεκινησε ο Μπλεικ Γκριφιν στα σαμερ-λιγκ..

Τι λες bullet το χανει το Rookie της χρονιας?Μοιαζει "σιγουροχαρτι" ο μικρος!
Οπως ξαναειπα εινα ο καλυτερος παιχτης που εχω δει σε κολλεγιακο επιπεδο την τελευταια 10ετια και μετα μαζι με Ντουραντ και Καρμελο Αντονι!Θα μπορουσα να προσθεσω και τον Ντερον στο Ιλλινοις αλλα αυτοι οι τρεις ξεχωριζαν σαν την μυγα μεσα στο γαλα στο κολλεγιο οπως και την 10ετια του 90 για παραδειγμα οι Σακιλ,Γουεμπερ και Γραντ Χιλλ η οπως και το 80 ο Μπαιας και ο Χακιμ!
OnLy_PAS-AthEnS
Ο Βασιλιας δεν εκανε καλλες εμφανησεις στο κολλεγιο?..
Ο Φλασ?.
Ο Κομπε??
Ρωταω γιατι δεν παρακολουθω/ουσα πολυ κολλεγιακο...
Air and King
QUOTE(PasGiannna @ Jul 22 2009, 00:33 ) *
Ο Βασιλιας δεν εκανε καλλες εμφανησεις στο κολλεγιο?..
Ο Φλασ?.
Ο Κομπε??
Ρωταω γιατι δεν παρακολουθω/ουσα πολυ κολλεγιακο...

Ο Βασιλιας και ο Κομπι δεν πηγαν κολλεγιο μπηκαν στο ΝΒΑ κατευθειαν απο το High School ενω ο Γουειντ ηταν πολυ καλος στο Μαρκετ(Πανεπιστημιο που επαιζε) αλλα οχι στο επιπεδο Καρμελο-Ντουραντ-Γκριφιν αλλο αν τωρα εχει εξελιχθει σε καλυτερο παιχτη!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jul 22 2009, 00:25 ) *
Τι λες bullet το χανει το Rookie της χρονιας?Μοιαζει "σιγουροχαρτι" ο μικρος!

Μονο αν τον αρχισουν σε τιποτα ΒΟΥΝΤΟΥ..και παθει κανα τραυματισμο!(χτυπα ξυλο.. biggrin.gif ).
Το σημαντικοτερο ειναι πως δειχνει να εχει αποκτησει την επαφη(δουλευει σταματητα γι'αυτο),με τη μεση-μακρινη αποσταση & παιζει και το pick n' pop..
Στο 1 vs 1 με μετωπο,δειχνει πολυ ικανος να δημιουργει τις δικες του φασεις.
Το παλληκαρι θα κανει πολυ μεγαλη καριερα!
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2009, 00:39 ) *
Μονο αν τον αρχισουν σε τιποτα ΒΟΥΝΤΟΥ..και παθει κανα τραυματισμο!(χτυπα ξυλο.. biggrin.gif ).
Το σημαντικοτερο ειναι πως δειχνει να εχει αποκτησει την επαφη(δουλευει σταματητα γι'αυτο),με τη μεση-μακρινη αποσταση & παιζει και το pick n' pop..
Στο 1 vs 1 με μετωπο,δειχνει πολυ ικανος να δημιουργει τις δικες του φασεις.
Το παλληκαρι θα κανει πολυ μεγαλη καριερα!

Ετσι οπως τα λες ειναι!Μιας και ο Θαμπιτ δεν θα τον απειλησει για Ρουκι της Χρονιας βλεπεις καποιον αλλο "να τον ενοχλησει"?Ο ΝτεΡοζαν ισως?
OnLy_PAS-AthEnS
Παιδια εγω τον Μπλεικ δεν ετυχε να τον δω ακομα.Αν και θα συμφωνησω αφου ολοι το λενε οτι ειναι ταλεντακι.
Μπορειτε να μου δωσετε κανα λινκ που να τον δειχνει να παιζει σαμερ λιγκ η να κοιταξω Youtube??
Επισης ο Βινς Καρτερ τι εκανε στο κολλεγιακο και τι πιστευετε θα κανει φετος???


Υ.Γ ηταν καποτε στο φορουμ ενας φιλος KostasVC νομιζω..Τι απεγινε??
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jul 22 2009, 00:42 ) *
Ετσι οπως τα λες ειναι!Μιας και ο Θαμπιτ δεν θα τον απειλησει για Ρουκι της Χρονιας βλεπεις καποιον αλλο "να τον ενοχλησει"?Ο ΝτεΡοζαν ισως?

Να ανοιξουμε κανα poll για τον ρουκι της χρονιας που ερχεται απο τωρα?? 65.gif icon_drunk.gif
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2009, 00:45 ) *
Να ανοιξουμε κανα poll για τον ρουκι της χρονιας που ερχεται απο τωρα?? 65.gif icon_drunk.gif

Σε αυτα εισαι ειδικος!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jul 22 2009, 00:47 ) *
Σε αυτα εισαι ειδικος!

Νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις.. rolleyes.gif
Ποιοι θα μπορουσαν να ''ενοχλησουν'' τον Γκριφιν?
Κυριως αυτοι που θα παιξουν κατευθειαν βασικοι και επιλεχθηκαν και ψηλα.
Χαρντεν,Εβανς,Φλιν,Καρρι,Ντε Ροζαν,ο Τζενιγκς αν παιξει βασικος(φυγει δηλαδη ο Σεσσιονς).
Παντως,υπο ''φυσιολογικες συνθηκες'',ο Γκριφιν θα ειναι 2 ''κλικ'' καλυτερος απ τους αλλους ρουκι.
Gravedigger
QUOTE (Air and King @ Jul 22 2009, 00:42 ) *
Ετσι οπως τα λες ειναι!Μιας και ο Θαμπιτ δεν θα τον απειλησει για Ρουκι της Χρονιας βλεπεις καποιον αλλο "να τον ενοχλησει"?Ο ΝτεΡοζαν ισως?

Και εγώ πιστεύω ότι δύσκολα θα απειληθεί για το ROY.Και αν γίνει αυτό θα είναι από παίχτες που ξεκινούν όπως ανέφερε και ο bullet.DeRozan,Curry και Flynn οι επικρατέστεροι.Ο Sessions δεν νομίζω να φύγει οπότε δεν το βλέπω να ξεκινάει ο Jennings.

QUOTE (PasGiannna @ Jul 22 2009, 00:44 ) *
Υ.Γ ηταν καποτε στο φορουμ ενας φιλος KostasVC νομιζω..Τι απεγινε??

Στρατιώτης.
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 22 2009, 00:39 ) *
Μονο αν τον αρχισουν σε τιποτα ΒΟΥΝΤΟΥ..και παθει κανα τραυματισμο!(χτυπα ξυλο.. biggrin.gif ).

Αρχισαμε... dry.gif
3 με 4 βδομαδες θα μεινει εξω, λογω προβληματος στον δεξιο του ωμο...
http://www.hoopsworld.com/TheWireStory.asp?id=19475
http://sports.yahoo.com/nba/news;_ylt=AhsB...p&type=lgns
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 21 2009, 23:39 ) *
Μονο αν τον αρχισουν σε τιποτα ΒΟΥΝΤΟΥ..και παθει κανα τραυματισμο!(χτυπα ξυλο.. biggrin.gif ).

Ενω αρχικα ειχε εκτιμηθει οτι ο Γκριφιν θα επανεμφανιζοταν στα μεσα Δεκεμβρη,τελικα μαλλον θα καθυστερησει ακομα περισσοτερο...προς στις αρχες του καινουργιου χρονου.... gdi.gif gdi.gif
http://www.hoopsworld.com/Story.asp?story_id=14537

Τουλαχιστον να επιστρεψει 100% υγιης....
captain charisma
φοβαμαι μην καταληξει νεος οντεν που ειχε χασει ολη τη πρωτη σεζον...παντως οταν γυρισει τον περιμενει πολλη δουλεια γιατι με τις εμφανισεις που εχει κανει μεχρι τωρα ο τζενινγκς και με τη δικη του απουσια για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα, ο τιτλος του ρουκι απομακρυνεται επικινδυνα...
a bullet for your head
QUOTE(captain charisma @ Dec 3 2009, 20:11 ) *
παντως οταν γυρισει τον περιμενει πολλη δουλεια γιατι με τις εμφανισεις που εχει κανει μεχρι τωρα ο τζενινγκς και με τη δικη του απουσια για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα, ο τιτλος του ρουκι απομακρυνεται επικινδυνα...

Αναμενεται να ντεμπουταρει στις 20 του μηνος κοντρα στους Μπουλς...
Δεν προσθεσε σωματικο βαρος..και δουλεψε παρα πολυ στα σουτ 3 ποντων & στο ballhandling..
Λογικα θα ερχεται απ το παγκο..
Τον τιτλο του ρουκι της χρονιας λογικα θα τον χασει..ομως μπορει να κερδισει τις εντυπωσεις στο 2ο μισο του πρωταθληματος και να δωσει & την επιπλεον ωθηση στους Κλιπερς,προκειμενου να κυνηγησουν την 8η θεση..
http://sports.yahoo.com/nba/news?slug=mc-g...o&type=lgns
15#kostas
QUOTE(captain charisma @ Dec 3 2009, 20:11 ) *
φοβαμαι μην καταληξει νεος οντεν που ειχε χασει ολη τη πρωτη σεζον...


Ακριβως αυτο εγινε απ' οτι φαινεται...

Η σεζόν τελείωσε πριν καν αρχίσει για τον Μπλέικ Γκρίφιν! Ο πάουερ φόργουορντ των Κλίπερς (νούμερο ένα του ντραφτ του 2009) θα χρειαστεί να υποβληθεί σε νέα επέμβαση στο αριστερό γόνατο και δεν θα παίξει καθόλου μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, όπως συνέβη και την προπερσινή σεζόν με τον Γκρεγκ Οντεν. Ο σέντερ των Μπλέιζερς ήταν το αντίστοιχο νούμερο ένα το 2007 αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου στη ρούκι σεζόν λόγω σοβαρού τραυματισμού…

απο basketblog.gr

68.gif
a bullet for your head
QUOTE(15#kostas @ Jan 14 2010, 01:10 ) *
Ακριβως αυτο εγινε απ' οτι φαινεται...

Η σεζόν τελείωσε πριν καν αρχίσει για τον Μπλέικ Γκρίφιν! Ο πάουερ φόργουορντ των Κλίπερς (νούμερο ένα του ντραφτ του 2009) θα χρειαστεί να υποβληθεί σε νέα επέμβαση στο αριστερό γόνατο και δεν θα παίξει καθόλου μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, όπως συνέβη και την προπερσινή σεζόν με τον Γκρεγκ Οντεν. Ο σέντερ των Μπλέιζερς ήταν το αντίστοιχο νούμερο ένα το 2007 αλλά δεν αγωνίστηκε καθόλου στη ρούκι σεζόν λόγω σοβαρού τραυματισμού…

απο basketblog.gr

68.gif

4 με 6 μηνες εκτος...
http://www.nba.com/clippers/news/breakingn...ls=iref:nbahpt2
http://sports.espn.go.com/los-angeles/nba/...tory?id=4823032

captain charisma
α καλα...τι να πει κανεις...η καταρα του νο1 του ντραφτ τα τελευταια 2 χρονια...πολυ κριμα.
traveller
Ton είχα δει πέρσι στα τελικά . Moυ άρεσε πολύ. Τέρας δύναμης και ωραίες κινήσεις. Περίμενα να τον δω πώς και πώς φέτος στο ΝΒΑ. Κρίμα για το παιδί.



aegeansheed
QUOTE(captain charisma @ Jan 14 2010, 02:46 ) *
α καλα...τι να πει κανεις...η καταρα του νο1 του ντραφτ τα τελευταια 2 χρονια...πολυ κριμα.


το NFL και το MLB καταράστηκαν το ΝΒΑ tongue.gif

p.s. Griffin και Oden θα μπορούν να συμμετέχουν στη διαδικασία για το ROY του χρόνου?
Gravedigger
QUOTE (aegeansheed @ Jan 14 2010, 09:18 ) *
το NFL και το MLB καταράστηκαν το ΝΒΑ tongue.gif

p.s. Griffin και Oden θα μπορούν να συμμετέχουν στη διαδικασία για το ROY του χρόνου?

Ο Griffin από την στιγμή που δεν έπαιξε καθόλου νομίζω μπορεί.Ο Oden γιατί???
aegeansheed
QUOTE(Gravedigger @ Jan 14 2010, 12:45 ) *
Ο Griffin από την στιγμή που δεν έπαιξε καθόλου νομίζω μπορεί.Ο Oden γιατί???


Γιατί να μην του χαρίσουν τα πρώτα 20κάτι παιχνίδια φέτος και να ξαναμπεί για το Rooky της χρονιάς και του χρόνου??? tongue.gif

Greg Oden ζεις, εσύ μας οδηγ... Rooky forever !!!

p.s. και τον Griffin τον κόβω για 3η χρονιά rook

Αφιερωμένο στα...παιδιά

a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Jan 14 2010, 21:05 ) *
Γιατί να μην του χαρίσουν τα πρώτα 20κάτι παιχνίδια φέτος και να ξαναμπεί για το Rooky της χρονιάς και του χρόνου??? tongue.gif

Greg Oden ζεις, εσύ μας οδηγ... Rooky forever !!!

p.s. και τον Griffin τον κόβω για 3η χρονιά rook

Αφιερωμένο στα...παιδιά

Μαλλον σου διαφευγουν τα 61 περσινα ματς της κανονικης περιοδου & τα 6 των πλει-οφς..οποτε δυσκολο αυτο που λες..
Ο Γκριφιν θα λογιζεται πλεον ρουκι απ του χρονου..(πρωτα ο θεος..)..
aegeansheed
QUOTE(a bullet for your head @ Jan 15 2010, 03:16 ) *
Μαλλον σου διαφευγουν τα 61 περσινα ματς της κανονικης περιοδου & τα 6 των πλει-οφς..οποτε δυσκολο αυτο που λες..


Πραγματικά τα είχα ξεχάσει και δεν κανω πλάκα. Δε θυμόμουν ότι είχε παίξει.

Για την ακρίβεια αν υποθετικά σταματούσε το μπάσκετ (φτου φτου...) ο Oden αυτή τη στιγμή, δε θα θυμόμουν πραγματικά τίποτα από αυτόν τον παίχτη. Πιο έυκολα θυμάμαι τα τρίποντα του Rodney Rogers ή το timing στα blocks του Ratlif. Aναρωτηθείτε για μια στιγμή...

Air and King
Μακαρι και οι 2 να γυρισουν υγιεις στα Παρκε.....Κατι που πιστευω!

Ο Γκριφιν ειναι το καλυτερο prospect που ειδε το NCAA την τελευταια 10ετια μαζι με τον Καρμελο και τον Ντουραντ και βεβαια εχει προδιαγραφες να γινει το επομενο μεγαλο 4αρι του ΝΒΑ που θα μπει στο Πανθεον!Αν μεινει υγιης μπορει να αφησει εποχη!Μια χρονια χαθηκε αλλα δεν λεει τιποτα....Θα επανελθει και θα σαρωσει!

Ενω και ο Οντεν αρχισε να ανεβαινει φετος αλλα χτυπησε παλι!Δεν παυει ομως να ειναι μονο 22 χρονων και σε καμια περιπτωση δεν τον ξεγραφω!Ας χαθει η φετινη χρονια δεν πειραζει!He'll Be Back!
a bullet for your head
QUOTE(aegeansheed @ Jan 15 2010, 20:29 ) *
Για την ακρίβεια αν υποθετικά σταματούσε το μπάσκετ (φτου φτου...) ο Oden αυτή τη στιγμή, δε θα θυμόμουν πραγματικά τίποτα από αυτόν τον παίχτη. Πιο έυκολα θυμάμαι τα τρίποντα του Rodney Rogers ή το timing στα blocks του Ratlif. [color="#ff0000"]Aναρωτηθείτε για μια στιγμή...

Εγω αναρωτηθηκα...
Αν σταματουσε τωρα το μπασκετ θα τον θυμομουν ως ενα Νο1 του ντραφτ χωρις καθολου attitude...& ως ενα παρα πολυ καλο παιδι...ενω αγωνιστικα θα τον θυμομουν ως εναν C,που θα εβγαζε πολυ καλους μ.ο. αναλογικα με τα λεπτα συμμετοχης του..
Απο κει & περα,επειδη ειναι ακομη πολυ νεαρος(22 ετων),εχει μπροστα του μελλον...& θα επιμενω να πιστευω πως θα γινει καποια στιγμη, ο καλυτερος αμυντικος ψηλος της λιγκα..& ενας απ τους top ψηλους..

QUOTE(Air and King @ Jan 16 2010, 19:00 ) *
Μακαρι και οι 2 να γυρισουν υγιεις στα Παρκε.....Κατι που πιστευω!

Ειναι κατι, που θελω να πιστευω πως θελουμε ολοι μας.. wink.gif
morrison
Πρωτη με 20π-14ρ-4α και δυο μεγαλες φασεις στο πρωτο πενταλεπτο...

Παιχταρας με τα ολα του,την υγεια του να εχει...
a bullet for your head
Υπαρχουν Νο1 & Νο1 στα ντραφτ,αλλα αυτος παιδια πραγματικα ξεχωριζει!
Τα ξημερωματα παρακολουθωντας το ματς σκεφτηκα,οτι ισως να μην ειναι υπερβολη να πω,πως ο Γκριφιν ειναι ο Λεμπρον των PF...
Ειναι τρομερα αθλητικος,εκρηκτικος,δυνατος,εχει πολυ καλη τεχνικη καταρτιση,μπορει να ανοιξει & ο ιδιος τον αιφνιδιασμο,βλεπει γηπεδο,διαθετει καλο σουτ απο μεση-μακρινη αποσταση...
Εντωμεταξυ ειναι & μεγαλος μαχητης & παλευει σ'ολες τις φασεις..
Αν δεν αντιμετωπισει αλλα προβληματα με τραυματισμους,εχει ολα τα φοντα να γινει ο επομενος μεγαλος PF..
Βλεποντας τον δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι ειναι ρουκι...αλλα ηδη φτασμενος ολ-σταρ παικτης..

Τι ανεφερε ο ΜακΜιλαν για αυτον:
"A monster," McMillan said. "Just so powerful, explosive. Attacking ... if he starts knocking down his jump shot, which he did knock one down tonight, he is going to be an unbelievable player for this organization."
captain charisma
τετοια καρφωματα ουτε απ το σακιλ δεν εχω δει! ωραιος παικτης ο γκριφιν..για να δουμε..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.