Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 2006/2007
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4
Igor
Ολα τα νεα της ομαδας για την τρεχουσα χρονια.

1ο ματς : ΟΣΦΠ - ΠΑΟ. (ΣΕΦ), κεκλεισμενων θυρων.

Γλυτωσαμε απο shot.gif shot.gif shot.gif .
hellenic
Tha ginei kalo match!An kai fetos kapos den ton blepo kala ton PAO!Den ksero giati!
Igor
Εχεισ δικιο φιλε γιατι και εγω δεν εμπιστευομαι πληρως την ομαδα. Κατι μου λεει οτι με την φυγη Σπανουλη αλλα κυριως Λακοβιτς η ομαδα εχει αποδυναμωθει.

Το στοιχειο που λειπει στην ομαδα ειναι το σιγουρο μακρινο σουτ. Ο ΠΑΟ δεν εχει τον παιχτη που θα παρει πολλα σουτ, δεν εχει καποιον τριποντο οπως ελεγε και ο σχολιαστης της ΕΡΤ.

Ας παρουμε τις βασικες αντιπαλους του ΠΑΟ σε Ευρωπη ως αποδειξη.Ο ΟΣΦΠ εχει π.χ τον Ματσιγιαουσκας και τον Ντομερκαντ για αυτον τον ρολο. Η Μπαρτσελονα εχει τον Ναβαρο,Λακοβιτς ενω η Ταου εχει Ερντογκαν και Χαους. Η ΤΣΚΑ εχει Χολντεν, Λανκγντον. Η Μαλαγα εχει Μαρκους Μπραουν. Η Ντιναμο εχει τον Χανσεν. Η Μακαμπι τον Γιασαιτις. Η Εφες Πιλσεν εχει τον Νικολας και τον Γκρειντζερ. Η Κλιμαμιο τον Μπελινελλι. Οπως διαπιστωνω προσοπικα ο ΠΑΟ με Διαμαντιδη, Μπετσιροβιτς, Ντελκ, Χατζηβρεττα και αντε Σισκαουσκας εχει καλους σουτερ αλλα οχι και δεινους σκορερ.
Δεν λεω μπορει να βγει σε καλο αυτο. Αλλαγη φιλοσοφιας και ευκολα καλαθια μετα απο πικ εν ρολ.

Απο την αλλη λιγες ομαδες εχουν το βαθος στους ψηλους. Αν εξαιρεσουμε, Ολυμπιακο (Ζιζιτς, Σοφο, Στακ), ΤΑου (Σπλιτερ, Σκολα, Πεκερ) αντε και Ντιναμο με Λαζο, Φωτση, Σεργκει Μονια. Καμια αλλη Ευρωπαικη ομαδα δεν εχει τοσο πολλους ποιοτικους ψηλους (Γιαβτοκας, Μπατιστ, Τσαρτσαρης, Τομασεβιτς, Ντικουδης).

Μηπως απο κλασικη ομαδα που στηριζεται στο σουτ ο ΠΑΟ γινει ομαδα που πεζει πολλα πικ εν ρολ και inside game πολυ συχνα ???
Bonzo
Καταρχήν ο Ντόμερκαρντ δεν έδειξε πέρσι ούτε ότι είναι δεινός σκόρερ ότι έχει το σίγουρο μακρινό σουτ..
Πίστευω ότι είναι πάιχτης αίνιγμα...
Επίσης πολύ καλο μακρινό σουτ δεν είχε ούτε ο Σπανούλης όυτε ο Λάκοβιτς...Τουλάχιστον όχι σταθερά..
Αντιθέτωσ(ιδιαίτερα αν ανατρέξεις λιγο στα στατιστικά του)θα δεις ότι το "σιγουρο μακρινο σουτ" το διαθέτει με το παραπάνω ο Σισκάουσκας(41% πέρυσι στη euroleague)
Όσο για τον σκόρερ αν βγει ο ντελκ σε συνδυασμό με σισκάουσκας,μπετσίροβιτς πιστεύω ΄τι δε θα έχουμε πρόβλημα...Αν έρθει και ο Βούγιανιτς και παίξει η ομάδα θα είναι η πλυρέστερη ευρωπαική ομαδα σε περιφέρεια που μπορώ να θυμηθώ τα τελευταία χρόνια...(Διαμαντίδης,Βούγιανιτς,Σισκάουσκα
ς,Μπετσίροβιτς,Ντελκ και ...έκτος ο Χατζηβρέττας)
mikri prasini ollandeza
Μην την γρουσουζεύσετε την τριφυλλάρα 68.gif !Μόνο αυτό σας ζητάω!Αν και έχω κι εγώ την εντύπωση της μικρής αποτυχίας... sad.gif Μέχρι πέρσι είχαμε μια σταθερή ομάδα και είχαν μάθει να συνεργάζονται αλλά είχαν μάθει με τον ΣΠΑΝΟΥΛΗ και τον ΛΑΚΟΒΙΤΣ μέσα...τώρα που έφυγαν...δεν ξέρω αν θα καταφέρουν να καλύψουν τα κενά τους!Απ΄την άλλη όμως ο ΟΣΦΠ έχει σχετικά καινούρια έκθεση και μέχρι να συνηθισουν όλοι όλοι μαζί νομίζω ότι θα χάσει σε κάποια παιχνιδάκια!!Όπως και να'χει καλή επιτυχία στην τριφυλλάρα που είναι πάντα πρώτη σε όλον τον κόσμο και σ΄όλη την Ευρώπη!! wink.gif wink.gif
rchos
QUOTE
Καταρχήν ο Ντόμερκαρντ δεν έδειξε πέρσι ούτε ότι είναι δεινός σκόρερ ότι έχει το σίγουρο μακρινό σουτ..
Πίστευω ότι είναι πάιχτης αίνιγμα...


τον ντομερκαντ θα ηταν τεραστιο λαθος να τον κρινεις απο την περσινη χρονια!την εβγαλε ολη τη χρονια τραυματιας!ειχε το ιδιο προβλημα με τον τομασεβιτς που μια επαιζε και δυο οχι!
αντιθετα επειδη στην εφες ο ντομερκαντ ηταν το πρωτο βιολι επαιζε με πονους ολη τη χρονια!παρολα αυτα στην ευρωλιγκα ειχε 12,4 ποντους μεσο ορο!
τωρα αν κοιταξεις τα στατιστικα του σε ολοκληρη την καριερα του θα δεις οτι το 35,6 που ειχε στην ευρωλιγκα στα τριποντα ηταν το χειροτερο στην καριερα του!την πρωτη του χρονια στην εφες ας πουμε ειχε μεσο ορο στα τριποντα 45% και σε τουρκια και σε ευρωλιγκα!υποθετω οτι απο ποσοστα και μονο μπορει να θεωρηθει οτι το κατεχει το αθλημα των τριποντων και μαλιστα πολυ καλα!απλα δεν ειναι μονοδιαστατος και εχει και αλλους τροπους να σκοραρει!

τωρα καθαρα για τον παναθηναικο δεν βρισκω λογους απαισιοδοξιας!το πληρεστερο υλικο στην ιστορια της ομαδας ειναι!κατα τη γνωμη μου ο παο ειναι το γκραν φαβορι και στις 3 διογανωσεις!
Igor
Αρχικα δεν μιλαω για ποσοστα αλλα για παιχτες που θα παρουν πολλα αλλα και κρισιμα σουτ. Ο Λακοβιτς επαιρνε πολλα σουτ. Ελπιζω να συμφωνουμε σε αυτο.

Τελως παντων τωρα που ηρθε ο Βουγιανιτς ισως αλλαζουν τα δεδομενα.

ΥΓ: Γιατι να μην φυγει ο Ντεγιαν ωστε να εχουμε Βουγιανιτς στο πρωταθλημα ???
Igor
Μηπως ξερει κανεις τα νουμερα που θα φορουν οι παιχτες. Για τους καινουργιος αναφερομαι κυριως. Ξερω οτι ο Ντελκ θα εχει το 5.
Απο εκει και περα αν μπορει καποιος να βοηθησει...
dizzy_fingers
QUOTE
ΥΓ: Γιατι να μην φυγει ο Ντεγιαν ωστε να εχουμε Βουγιανιτς στο πρωταθλημα ???

Και να μείνουμε με ένα καθαρό 5άρι για όλη τη σεζόν?
Προσωπικά δε θα το ήθελα με τίποτα.
Πέραν του ότι ο Τομάσεβιτς είναι χρησιμότατη μονάδα (αν ήταν ο Φέμερλινγκ, δηλαδή, θα το συζητούσα biggrin.gif).
Bonzo
Αυτό που λέω απλώς είναι ότι και ο Σισκαουσκας λογικά θα παίρνει κρίσιμα σουτ..
Όσο για τον Βουγιανιτς και αν θα παίξει στο ελληνικό πρωτάθλημα υπάρχουν τα εξείς δεδομένα..
Αφενώς προέρχεται από τραυματισμούς και ισως θα ήταν καλύτερα να μην χρησιμοποιηθεί και στο ελληνικο πρωτάθλημα λόγω καταπόνησις...
Από την άλλη Θα ξεκουράζει τον ΔΙαμαντίδη και σίγουρα θα είανι πιο χρήσιμος από τον Τομασεβιτς σε κρισιμα ματς...
Πάντως γενικά πιστεύω ότι καλύτερα να μη συμμετέχει στην Α1 για να τον έχουμε και του χρόνου και να επανλέλθει πλήρως..Όσο για τα Σέντερ πιστεύω ότι με Ντικούδη και ΜΠατίστ μπορούμε να υποστούμε την ενδεχώμενη απώλεια του Τομάσεβιτς..
dizzy_fingers
Ενδεχόμενη απώλεια του Γιαβτόκας πως θα την υποστούμε όμως? wink.gif

Τόσα χρόνια φωνάζαμε για τους ψηλούς.
Τώρα που έχουμε δύο πολύ καλούς, γιατί να διώξουμε τον έναν? smile.gif
trefoil 13
Ένα έχω να πω εγώ βλέποντας και την κλήρωση της ευρωλίγκα:
ΝΤΕΓΙΑΝ ΜΠΟΝΤΙΡΟΓΚΑ ΕΟΕΟΕ

Ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ να αποθεώνει τον πανμέγιστο Ντέγιαν! Θα έχουμε επανάληψη των αξέχαστων στιγμών στο σπορτιγκ με τον Μποντιρόγκα να φεύγει δακρυσμένος! Και αυτή την φορά θα τον αποθεώνουν 20000! Ανυπομωνώ!
mikri prasini ollandeza
Mακάρι να βγεις αληθινή!Εγώ τέτοιες προβλέψεις δεν ξανακάνω γιατί θα βγω έξω!!
thrylos7
QUOTE
Ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ να αποθεώνει τον πανμέγιστο Ντέγιαν! Θα έχουμε επανάληψη των αξέχαστων στιγμών στο σπορτιγκ με τον Μποντιρόγκα να φεύγει δακρυσμένος! Και αυτή την φορά θα τον αποθεώνουν 20000! Ανυπομωνώ!


Αν βάλει κανένα buzzer beater να σας δω... tongue.gif

Τελικά ο Ντελκ καθαρά στο 2 θα πάει ε;

Όντως, ο Ντόμερκαντ στις προπέρσινες αναμετρήσεις με ΑΕΚ και ΠΑΟ έκανε τρελά πράγματα(συμπεριλαμβανομένου του μακρινού σουτ)...

Δε νομίζω να έχει πρόβλημα ο ΠΑΟ στο σουτ...πουθενά βασικά. Καμιά τρανταχτή αδυναμία, κάθε άλλο.
Απλά υπάρχουν κι άλλες ομάδες με τις ίδιες ιδιότητες.. cool.gif
Kobe
QUOTE(thrylos7 @ Sep 15 2006, 01:54 AM) *
Όντως, ο Ντόμερκαντ στις προπέρσινες αναμετρήσεις με ΑΕΚ και ΠΑΟ έκανε τρελά πράγματα(συμπεριλαμβανομένου του μακρινού σουτ)...


Περυσι ειχε 6 ποντους σε εντος, εκτος αγωνες tongue.gif
thrylos7
Πφ... εκεί που λέω ότι θα με πειράξεις για τη 50άρα βλέπω τους 6 πόντους...

Ναι, είχε παίξει και με Ολυμπιακό πρόπερσι(άστο πέρσι εσύ, τα είπαμε, είχε προβλήματα! rolleyes.gif )
αλλά όλως παραδόξως μου διέφυγε...
Kobe
laugh.gif στο ψαχνο

Μαρεσει να σε πειραζω, να περιμενεις κ αλλα cool.gif
thrylos7
Θα μας παρεξηγήσουν... wub.gif

biggrin.gif

Αν θέλεις "πόλεμο" ψάξε να βρεις το topic του "Ζούκι" στο forum του Ολυμπιακού...
Εκεί να δεις πείραγμα... shot.gif
Kobe
I m on my way 69.gif
Anaz
QUOTE
τωρα αν κοιταξεις τα στατιστικα του σε ολοκληρη την καριερα του θα δεις οτι το 35,6 που ειχε στην ευρωλιγκα στα τριποντα ηταν το χειροτερο στην καριερα του!την πρωτη του χρονια στην εφες ας πουμε ειχε μεσο ορο στα τριποντα 45% και σε τουρκια και σε ευρωλιγκα!υποθετω οτι απο ποσοστα και μονο μπορει να θεωρηθει οτι το κατεχει το αθλημα των τριποντων και μαλιστα πολυ καλα!απλα δεν ειναι μονοδιαστατος και εχει και αλλους τροπους να σκοραρει!
Aν μαλιστα εχεις δει κ το (θλιβερο) παιχνιδι που αναφερει ο thrylos απο πανω καταλαβαινεις σιγουρα αν κατεχει το αθλημα των τριποντων! 19.gif

Oσο για τον Παο..Σισκαουσκας,Ντελκ ειναι πολυ καλοι σουτερ,ενω κ ο Διαμαντιδης δειχνει να εχει βελτιωθει.. Ουτε ο Σπανουλης παντως ειναι καλος σουτερ!

Μην την ψαχνετε ο ΠΑο ειναι Υπερπληρης κ διαθετει το πιο γεματο ροστερ απο ποτε κ απ'τον οποιονδηποτε!Μενει να τους δουμε κ στο παρκε..
rchos
QUOTE
Aν μαλιστα εχεις δει κ το (θλιβερο) παιχνιδι που αναφερει ο thrylos απο πανω καταλαβαινεις σιγουρα αν κατεχει το αθλημα των τριποντων! 19.gif


ποιο παιχνιδι?δεν ξερω εχει βγει απο την μνημη μου καθε τι απο εκεινο το βραδυ!με 5 ευρω ειδα τσοντα απο τις λιγες! 19.gif

οσο για αυτα που λες για τον παο συμφωνω απολυτα!
thrylos7
Πολλοί κακοί μαζευτήκατε... tongue.gif

Όντως, ο Διαμαντίδης! Μπορεί να σουτάρει πάρα πολύ καλά...

Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά του ΠΑΟ από τον δεύτερο(αν θεωρηθεί ο ΠΑΟ καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη)
Alexmei
QUOTE(thrylos7 @ Sep 15 2006, 05:47 PM) *
Πολλοί κακοί μαζευτήκατε... tongue.gif

Όντως, ο Διαμαντίδης! Μπορεί να σουτάρει πάρα πολύ καλά...

Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλη η διαφορά του ΠΑΟ από τον δεύτερο(αν θεωρηθεί ο ΠΑΟ καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη)



αφού ο ΠΑΟ έχει την μισή εθνική στο ρόστερ του..... έχει και παίχτες που έχουν παίξει στην εθνική (Αλβέρτης) και ακόμα κινηγάει παίχτες... ο Βασίλης έφυγε φέτος μόνο... wink.gif (λέω για παίχτες της Εθνικής Ελλάδος!)
rchos
παιδια θα κανω ενα σχολιο εντελως μη μπασκετικο!μην παρεξηγηθει κανεις φιλος παναθηναικος!δεν κρυβει καμια μομφη η υπονουμενο αυτο που θα πω!
ειδα φωτογραφιες του ντελκ.ρε παιδια στη φατσα ο ανθρωπος δειχνει πολυ μεγαλος ηλικιακα!αν μου δειχνες φωτο του προσωπου του και μονο και μου ελεγες να υπολογισω την ηλικια του θα σου ελεγα οτι τα 45 τα εχει κλεισει στο νερο!

επισης κατι μου θυμιζε και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω τι!ειναι ιδιος ο πανθρο απο τους θαντερκατς!(αχ πολυ μου αρεσε αυτο το παιδικο)
Anaz
QUOTE
επισης κατι μου θυμιζε και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω τι!ειναι ιδιος ο πανθρο απο τους θαντερκατς!(αχ πολυ μου αρεσε αυτο το παιδικο)
24.gif 24.gif
Τωρα το ειδα αυτο το ποστ!Aπιστευτη παρομοιωση εκανες ρε θεε!!ΙΔΙΟΣ ειναι...!! w00t.gif 77.gif laugh.gif
V@Roxe##13
Μια χαρα ειναι το σουτ του Παναθηναικου και Μπετσιροβιτς-Ντελκ ειναι μεν για μενα χειροτερο διδυμο απο Λακοβιτς-Σπανουλη αλλα ειναι καλυτεροι σουτερ.

Τελικα Βουγιανιτς η Τομασεβιτς?
Igor
Χμ ειδατε εμφανιση ο Ντεγιαν. Παιζεται το θεμα. Μαλλον νομιζω Βουγιανιτς γιατι ο ΠΑΟ εχει προβλημα οταν βγαινμει εξω ο Διαμαντιδης..
Kobe
Ωπ να με και γω

Και ξαναρωτω εναν φιλο..(ξερει αυτος tongue.gif ) beci h lako? Κατ εμε επιβεβαιωνει ο 1ος οτι ειναι απ τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος guard (οχι pg) που μπορει να παιξει αριστα το pick en roll με τους ψηλους. Και ειμαι σιγουρος οτι θα φτιαξει κ ακομη καλυτερο σουτακι. Πολυ μυαλωμενος και κοντρολαρισμενος παιχτης εν αντιθεση με yaka..
thrylos7
Έχουμε ολόκληρη χρονιά να κρίνουμε...
Εξάλλου, ποτέ δεν έβγαλα άχρηστο τον Μπετσίροβιτς...

QUOTE
Κατ εμε επιβεβαιωνει ο 1ος οτι ειναι απ τους καλυτερους αν οχι ο καλυτερος guard (οχι pg) που μπορει να παιξει αριστα το pick en roll με τους ψηλους.

Από τους καλύτερους, συμφωνω αλλά αυτό σήμερα πού το είδες;
Είχε πιο ολοκληρωμένη παρουσία..

Αν μπορεί να ειπωθεί κάτι με κάποια σιγουριά από το σημερινό παιχνίδι, αυτό είναι το παρακάτω:
QUOTE
Πολυ μυαλωμενος και κοντρολαρισμενος παιχτης εν αντιθεση με yaka..
Kobe
Νταξ, σημερα ηταν κ επιθετικα καλος. Και αμυνα εδωσε..
Εκανε 1-2 φασεις με τομα. Αυτος παλι παρολο που οι αριθμοι του λενε οτι ηταν απ τους κορυφαιους, θεωρω πως του βγηκαν ευκολες φασεις κ απλα τις τελειωνε. Απο ενα σημειο κ μετα η αμυνα του ολυμπιακου ανοιξε σαν τριανταφυλλο.

Ο σισκ παντως, για μενα σπανιο τετοιο στυλ παιχτη στην ευρωπη. Ειναι πραγματικα all around και ενα καμουφλαρισμενο τριαρι που ειχε αναγκη η ομαδα.
mikri prasini ollandeza
Η μελλοντική αντίπαλος της Τριφυλλάρας, Ολύμπια Λάρισας νίκησε μια αλλη ομάδα 147-46(κτ τέτοιο...)!!!Χωρίς να σημαίνει κτ!Απλά το αναφέρω!!
Kobe
Σημαινει tongue.gif

Ο Μακεδονικος κατεβασε εφηβικο στο ματς
Anaz
Eγω παλι λεω οτι ειναι πολυ αδικη αυτη η συγκριση γιατι ειναι νομιζω ΠΟΛΥ διαφορετικοι παιχτες!! Ο Μπετσι μου θυμιζει λιγο τον Μουλα.. Αλλα δεν ειναι πολυ καλος σουτερ! Κ βεβαια ειναι πιο κοντρολαρισμενος απ'τον Λακοβιτς!
Στα συν οτι φανηκε να δενει-πολυ γρηγορα μαλιστα-με την ομαδα κ τις απαιτησεις του Ζοτς!Με τον Διαμαντιδη φαινεται οτι θα κανουν πολυ καλο διδυμο!

Συμφωνω απολυτα για τον Σισκαουσκας!Ισως η καλυτερη μεταγγραφη του Παο!
qspock
Ο Λακοβιτς ειχε μια συνολικη παρουσια πολλων χρονων. Δε νομιζω οτι απο ενα και μονο ματς μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα για τον Μπετσιροβιτς. Ειναι νωρις ακομη. Ακομη και στο σουτ δε μπορουμε να πουμε ποιος υπερεχει, αν και δε μπορω να φανταστω οτι διαθετει πιο αξιοπιστο τριποντο ο Μπετσιροβιτς απο τον Λακοβιτς.

Γενικα ειναι νωρις ακομη για συμπερασματα.
Nick
Η αποψη μου για το φετινο Παναθηναικο (αν και ειναι νωρις και ειμαι και λιγο εμπαθης tongue.gif )

Ντελκ:Μπορει στο nba να εβγαζε ματια ,αλλα σε 2 ματς που τον ειδα ηταν κακιστος. Οχι καλη αμυνα και πολλες φορες πεταγε κατι τουβλα

Γιαφτοκας:Κατι ξερει που δεν τον βαζει ο Ομπραντοβιτς. Μπορει εσεις να νομιζετε, οτι επειδη παιρνει 1.5 εκ ευρο ειναι παικταρας ,αλλα η αληθεια ειναι αυτη. Ειναι τρομερα ατεχνος. Ακομα και κατω απο το καλαθι αν δεν καρφωσει θα την στειλει στο απεναντι γηπεδο

Τομασεβιτς: Δυστυχως αυτος ειναι το κλειδι του Παο (και οχι ο Διαμαντιδης). Οποτε μπαινει βελτιωνεται παρα πολυ ο Παο. Ειναι εξαιρετικος πασερ και ειναι πολυ καλος κατω απο το καλαθι και το κυριοτερο ειναι πανεξυπνος

Διαμαντιδης: Εξαιρετικος αμυντικος και πασερ ,αλλα μετριος σκορερ.

Μπατιστ: Γενικα ειναι καλος παικτης ,αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.

Σισκαουσκας: Χρυση μετριοτητα. Απορω με μερικους που δηλωσαν εντυπωσιασμενοι. Με τον Ολυμπιακο βαρεσε απλα κατι τριποντα και μπηκαν. Με την Ολυμπια εχασε αρκετα

Μπετσιροβιτς: Καλος παικτης ,αλλα πολυ χειροτερος απο Λακοβιτς

Χατζηβρεττας: Καλος αμυντικα ,αλλα απο τοτε που πηγε στο Παο επαψε να ειναι σκορερ (αν και με την Ολυμπια εβαλε κατι τριποντα)

Τσαρτσαρης : Μετριος προς καλος στους περισσοτερους τομεις

Ντικουδης:Ειναι καλος παικτης,αλλα στον Παο δεν εχει προσαρμοστει ακομα

Γενικα ο Παο εχει μετριους προς καλους παικτες και αυτο που τον σωζει ειναι η ομοιογενεια. Οταν παιζει ο Παο με τους παλιους παιζει καλα. Οταν βαζει μεσα τους νεους ειναι για να τον κλαινε οι ρεγκες.


Θα περασει την πρωτη φαση των ομιλων της Ευρωλιγκας ,αλλα δεν βλεπω να πηγαινει παραπερα
Στο Ελληνικο πρωταθλημα ο Ολυμπιακος μολις ''δεσει'' θα κανει περιπατο( αν τον αφησουν)
mono maroussi
QUOTE(Nick @ Oct 2 2006, 09:19 PM) *
Η αποψη μου για το φετινο Παναθηναικο (αν και ειναι νωρις και ειμαι και λιγο εμπαθης tongue.gif )

Ντελκ:Μπορει στο nba να εβγαζε ματια ,αλλα σε 2 ματς που τον ειδα ηταν κακιστος. Οχι καλη αμυνα και πολλες φορες πεταγε κατι τουβλα

Γιαφτοκας:Κατι ξερει που δεν τον βαζει ο Ομπραντοβιτς. Μπορει εσεις να νομιζετε, οτι επειδη παιρνει 1.5 εκ ευρο ειναι παικταρας ,αλλα η αληθεια ειναι αυτη. Ειναι τρομερα ατεχνος. Ακομα και κατω απο το καλαθι αν δεν καρφωσει θα την στειλει στο απεναντι γηπεδο

Τομασεβιτς: Δυστυχως αυτος ειναι το κλειδι του Παο (και οχι ο Διαμαντιδης). Οποτε μπαινει βελτιωνεται παρα πολυ ο Παο. Ειναι εξαιρετικος πασερ και ειναι πολυ καλος κατω απο το καλαθι και το κυριοτερο ειναι πανεξυπνος

Διαμαντιδης: Εξαιρετικος αμυντικος και πασερ ,αλλα μετριος σκορερ.

Μπατιστ: Γενικα ειναι καλος παικτης ,αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.

Σισκαουσκας: Χρυση μετριοτητα. Απορω με μερικους που δηλωσαν εντυπωσιασμενοι. Με τον Ολυμπιακο βαρεσε απλα κατι τριποντα και μπηκαν. Με την Ολυμπια εχασε αρκετα

Μπετσιροβιτς: Καλος παικτης ,αλλα πολυ χειροτερος απο Λακοβιτς

Χατζηβρεττας: Καλος αμυντικα ,αλλα απο τοτε που πηγε στο Παο επαψε να ειναι σκορερ (αν και με την Ολυμπια εβαλε κατι τριποντα)

Τσαρτσαρης : Μετριος προς καλος στους περισσοτερους τομεις

Ντικουδης:Ειναι καλος παικτης,αλλα στον Παο δεν εχει προσαρμοστει ακομα

Γενικα ο Παο εχει μετριους προς καλους παικτες και αυτο που τον σωζει ειναι η ομοιογενεια. Οταν παιζει ο Παο με τους παλιους παιζει καλα. Οταν βαζει μεσα τους νεους ειναι για να τον κλαινε οι ρεγκες.
Θα περασει την πρωτη φαση των ομιλων της Ευρωλιγκας ,αλλα δεν βλεπω να πηγαινει παραπερα
Στο Ελληνικο πρωταθλημα ο Ολυμπιακος μολις ''δεσει'' θα κανει περιπατο( αν τον αφησουν)

λιγο υπερβολικο σε βρισκω ρε φιλε..δεν εχουν και τοσο ασχημη ομαδα οπως την λες και ασε που και αυτοι χρειαζοωται χρονο για δεσιμο..απο τη αλλη και συ δεν εχεις και τους παικταραδες ασε που ειχες και την ατυχια με ματσιγιαουσκας..ακερ,πεν ειναι μετριοι και δεν πιστευω οτι ειναι αμερικανοι που μπορουν οδηγησουν την ομαδα στα δυσκολα..πιστευω οτι και φετος ο παναθηναικος υπερεχει αν και πολυ λιγοτερο σε σχεση με αλλες χρονιες
Pierce
QUOTE(Nick @ Oct 2 2006, 09:19 PM) *
Η αποψη μου για το φετινο Παναθηναικο (αν και ειναι νωρις και ειμαι και λιγο εμπαθης tongue.gif )

Ντελκ:Μπορει στο nba να εβγαζε ματια ,αλλα σε 2 ματς που τον ειδα ηταν κακιστος. Οχι καλη αμυνα και πολλες φορες πεταγε κατι τουβλα

Γιαφτοκας:Κατι ξερει που δεν τον βαζει ο Ομπραντοβιτς. Μπορει εσεις να νομιζετε, οτι επειδη παιρνει 1.5 εκ ευρο ειναι παικταρας ,αλλα η αληθεια ειναι αυτη. Ειναι τρομερα ατεχνος. Ακομα και κατω απο το καλαθι αν δεν καρφωσει θα την στειλει στο απεναντι γηπεδο

Τομασεβιτς: Δυστυχως αυτος ειναι το κλειδι του Παο (και οχι ο Διαμαντιδης). Οποτε μπαινει βελτιωνεται παρα πολυ ο Παο. Ειναι εξαιρετικος πασερ και ειναι πολυ καλος κατω απο το καλαθι και το κυριοτερο ειναι πανεξυπνος

Διαμαντιδης: Εξαιρετικος αμυντικος και πασερ ,αλλα μετριος σκορερ.

Μπατιστ: Γενικα ειναι καλος παικτης ,αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.

Σισκαουσκας: Χρυση μετριοτητα. Απορω με μερικους που δηλωσαν εντυπωσιασμενοι. Με τον Ολυμπιακο βαρεσε απλα κατι τριποντα και μπηκαν. Με την Ολυμπια εχασε αρκετα

Μπετσιροβιτς: Καλος παικτης ,αλλα πολυ χειροτερος απο Λακοβιτς

Χατζηβρεττας: Καλος αμυντικα ,αλλα απο τοτε που πηγε στο Παο επαψε να ειναι σκορερ (αν και με την Ολυμπια εβαλε κατι τριποντα)

Τσαρτσαρης : Μετριος προς καλος στους περισσοτερους τομεις

Ντικουδης:Ειναι καλος παικτης,αλλα στον Παο δεν εχει προσαρμοστει ακομα

Γενικα ο Παο εχει μετριους προς καλους παικτες και αυτο που τον σωζει ειναι η ομοιογενεια. Οταν παιζει ο Παο με τους παλιους παιζει καλα. Οταν βαζει μεσα τους νεους ειναι για να τον κλαινε οι ρεγκες.
Θα περασει την πρωτη φαση των ομιλων της Ευρωλιγκας ,αλλα δεν βλεπω να πηγαινει παραπερα
Στο Ελληνικο πρωταθλημα ο Ολυμπιακος μολις ''δεσει'' θα κανει περιπατο( αν τον αφησουν)

οντως σε βρισκω φιλε λιγο υπερβολικο.ο παναθηναικος ειναι μια ομαδα που χαιρεσαι να τη βλεπεις να παιζει ανεξαρτητος ομαδας που υποστηριζεις και πανω απο ολα νιωθω υπερηφανος που ειναι ελληνικη ομαδα. ο ντελκ ειναι απιστευτος ο παιχτης ο γιαφτοκας μπορει να ειναι ατεχνος αλλα θα σου παρει 7-8 σκουπιδια και δεν τον εχεις για να σου βαζει 20 ποντους και ο μπετσιροβιτς ειναι παρα πολυ καλυτερος του λακοβιτς. αν ειναι ετσι οπως τα λες γιατι ο γιακα τρωει παγκο στην εθνικη και ο μπετσιροβιτς παιζει 30-35 λεπτα?
Igor
Ρε Νικο αφου εχει τοσο μετρια ομαδα ο ΠΑΟ γιατι νικησε τον Ολυμπιακο. Θα συμφωνησω οτι ο Ντελκ ηταν κακος με τον ΟΣΦΠ και μετριος με την Ολυμπια αν και ακομα ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ!!! Ο Γιαβτοκας εχει παιξει φετος 12 λεπτα. Οσο για την αμπαλοσυνη που λες οτι τον διακατεχει για δες λιγο. { Ο Στακ ειναι ο ξανθος στο ενα καρφωμα}
http://www.youtube.com/watch?v=wzE0HYjuSuY...related&search=

Ο Μπετσιροβιτς ειναι βασικος και key player στην Εθνικη Σλοβενιας, οχι ο Λακοβιτς. Ο Σισκα δεν αποκτηθηκε για να σουταρει αλλα γιατι ειναι απο τα πολυ λιγα πραγματικα 3αρια που παιζουν στην Ευρωπη.
Nick
Igor το εχω δει το βιντεακι. Σχεδον ολες οι φασεις καρφωματα ειναι. Αν παρατηρησεις π.χ τον Σχορτσιανιτη θα δεις οτι κανει και πιρουετες (θυμησου την φαση με τον Μπατιστ)

Παιδια μπορει να ειμαι καφρος Ολυμπιακος, αλλα παρακολουθω χρονια μπασκετ. Ο Ντελκ δεν νομιζω να βοηθησει κυριως, γιατι ειναι μεγαλος σε ηλικια και ειναι ακομα πιο δυσκολο για αυτον να προσαρμοστει στα ευρωπαικα δεδομενα.(σε αντιθεση με τον Ακερ που ειναι πιτσιρικας. Αυτο το παιδι θα βγει καλυτερος απο τον Παρκερ)

Δεν ξερω ρε παιδια που την ειδατε την ανωτεροτητα του Παο στο μπασκετ. Στο κυπελλο ο Ολυμπιακος νικουσε εως το 35 λεπτο (και μαλιστα στην αρχη του παιχνιδιου απο το τρεξιμο ειχαν σκασει οι Διαμαντιδης,Χατζηβρεττας κ.τ.λ ) και στην μεγαλυτερη διαρκεια του παιχνιδιου επαιζε με Πεν,Ακερ,Ντομερκατ,Στακ που ειναι νεοι παικτες ενω ο Παο στηριζοταν στους παλιους και για αυτο πηρε το ματς στο τελος. Επισης ο Γκερσον ψιλοκοιμοταν στον παγκο και δεν βοηθησε την ομαδα να βρει επιθετικες λυσεις στο τελος.

Επισης δεν μπορω να καταλαβω που βλεπετε οτι παιζει θεαματικο μπασκετ ο Παο. Ετσι και αλλιως η φιλοσοφια του Ομπραντοβιτς δεν ειναι το θεαματικο μπασκετ ,αλλα το κοντρολαρισμενο παιχνιδι και η σκληρη αμυνα. Σχεδον σε καθε παιχνιδι σουταρετε 40-50 βολες. Αυτο δεν ειναι θεαματικο μπασκετ ,αλλα διαγωνισμος βολων
Kobe
Nick κριμα η φαια ουσια που σπαταλησες για να γραψεις αυτα τα ποστ. Επρεπε απ την αρχη να πεις 'παιδες με πονεσε ΚΑΙ αυτη η ηττα' και θα γινοσουν απολυτα κατανοητος cool.gif biggrin.gif
Nick
Oτι πεις. Εγω ειπα την αποψη μου και θα δουμε αν θα επιβεβαιωθω. icon_wave.gif icon_wave.gif
reth1
θα σε χαρακτήριζα τουλάχιστον ...αστείο!

QUOTE
Γιαφτοκας:Κατι ξερει που δεν τον βαζει ο Ομπραντοβιτς. Μπορει εσεις να νομιζετε, οτι επειδη παιρνει 1.5 εκ ευρο ειναι παικταρας ,αλλα η αληθεια ειναι αυτη. Ειναι τρομερα ατεχνος. Ακομα και κατω απο το καλαθι αν δεν καρφωσει θα την στειλει στο απεναντι γηπεδο


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif τι άλλα νέα;

QUOTE
Διαμαντιδης: Εξαιρετικος αμυντικος και πασερ ,αλλα μετριος σκορερ.


αααα... ξέρεις και το Διαμαντίδη; καλός είναι μωρέ, παίζει νομίζω και στην Εθνική

QUOTE
Μπατιστ: Γενικα ειναι καλος παικτης ,αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο.


laugh.gif laugh.gif laugh.gif ναι...είναι απλά ένας από τους καλύτερους PF στην Ευρώπη

QUOTE
Σισκαουσκας: Χρυση μετριοτητα. Απορω με μερικους που δηλωσαν εντυπωσιασμενοι. Με τον Ολυμπιακο βαρεσε απλα κατι τριποντα και μπηκαν. Με την Ολυμπια εχασε αρκετα


ακόμα "κλαίνε" στο Τρεβίζο για την απώλεια του

QUOTE
Μπετσιροβιτς: Καλος παικτης ,αλλα πολυ χειροτερος απο Λακοβιτς


αν ο Becirovic δεν τραυματιζόταν θα ήταν αντίπαλος του Τζινόμπιλι και του Πάρκερ

QUOTE
Χατζηβρεττας: Καλος αμυντικα ,αλλα απο τοτε που πηγε στο Παο επαψε να ειναι σκορερ (αν και με την Ολυμπια εβαλε κατι τριποντα)


καλός αμυντικός, βάζει και κανα τρίποντο, βασικός στην Εθνική και στον Παο τα τελευταία 3 χρόνια... 2 κιλά, να τ' αφήσω;

QUOTE
Τσαρτσαρης : Μετριος προς καλος στους περισσοτερους τομεις


thanks man!

QUOTE
Ντικουδης:Ειναι καλος παικτης,αλλα στον Παο δεν εχει προσαρμοστει ακομα


συνήθως οι Ντικούδηδες προσαρμόζονται μετά το ...τρίτο ματς

QUOTE
Ο Ντελκ δεν νομιζω να βοηθησει κυριως, γιατι ειναι μεγαλος σε ηλικια και ειναι ακομα πιο δυσκολο για αυτον να προσαρμοστει στα ευρωπαικα δεδομενα


ναι είναι σχεδόν ...32!


QUOTE
Nick κριμα η φαια ουσια που σπαταλησες για να γραψεις αυτα τα ποστ. Επρεπε απ την αρχη να πεις 'παιδες με πονεσε ΚΑΙ αυτη η ηττα' και θα γινοσουν απολυτα κατανοητος cool.gif biggrin.gif
Nick
Xαρακτηρισε με οπως νομιζεις. Μην φοβασαι τα πληκτρα δεν θα σου κανουν επιθεση 69.gif 69.gif 69.gif

Αν ο Μπατιστ ειναι το καλυτερο 4αρι εγω ειμαι αστροναυτης. Επισης ασχετουλι κατα κυριο λογο παιζει 5αρι.

Ειπα εγω ασχετουλι ,οτι ο Διαμαντιδης δεν ειναι καλος ? Απλα δεν ειναι ο παικταρας που μας λενε οι δημοσιογραφοι

Εχεις ανθρωπο στην Ιταλια που σου λεει, οτι κλαινε στο Τρεβιζο? Εγω λεω οτι μαλλον ανακουφιστηκαν

Αν δεν τραυματιζοταν ο Μπετσιροβιτς τι θα ηταν? blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif icon_wave.gif icon_wave.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif shot.gif 19.gif 19.gif 19.gif 19.gif

Ασχετουλι αν εχεις αλλες αποριες εδω ειμαι εγω να σε ενημερωνω
Bonzo
Δε θα κάνω τον κόπο να σου απαντήσω αναλυτικά σε έναν προς έναν παίχτη γιατί θα ναι χάσιμο χρόνου αλλά θα σε συμβούλευα να αχολείσαι περισσότερο με την ομάδα σου γιατί εκτίθεσαι...
Πρώτον ο Μπατίστ είανι καθαρό 4αρι και ως τέτοιο ήρθε στον ΠΑΟ αλλά λόγω ειδικών συνθηκών(έλλειψη ψηλού) παίζει 5άρι(όχι ότι είναι η φυσική του θέση).Ως σκόρερ είναι εξαιρετικός..Από τους καλύτερους στην Ευρώπη.
Δεύτερον ο Διαμαντίδης είναι παιχταράς είτε το θες είτε όχι..Αλλίως δεν θα σε είχε κερδίσει 2 φορές μόνος του μέσα σε ένα χρόνο..Εξάλλου κατα γενική ομολογία είναι μέσα στους δύο τρεις καλύτερους Ελληνες παίχτες(δεν λεω ο καλύτερος για να μην με πείτε υπερβολικό).
Τέλος η χρυσή μετριότητα πέρσι βγήκε πολυτιμότερος παίχτης των τελικών στην Ιταλία σε μια ομάδα που έπαιζε το Νο 1 του φετινού Ντραφτ,ο Νικολας και ο Ζήσης..Πρέπει να είναι πραγματικά χρυσή αυτή η μετριότητα.Δεν νομίζω ότι στον Ολυμπιακό υπάρχει αν εξαιρέσεις τον Μάτσε εξίσου καλός παίχτης...
Όσο για τον Γιαφτόκας για το λογο που τον πείρε ο ΠΑΟ(Άμυνα και ριμπάουντ) νομιζω ότι δεν υπήρχε καλύτερη επιλογή.Νομίζω ότι μέχρι ένα βαθμό το εδειξε και σήμερα με την Ολύμπια..
kolossos
QUOTE
Ειπα εγω ασχετουλι ,οτι ο Διαμαντιδης δεν ειναι καλος ? Απλα δεν ειναι ο παικταρας που μας λενε οι δημοσιογραφοι


Kαι είναι παικταράς ο χοντρός που μας τα έχουν ζαλίσει οι δημοσιογράφοι ε; Αν δεν ήταν ο Μητσάρας και σε δεύτερη φάση ο Παπαλουκάς να βλέπαμε που θα ήταν η εθνική σήμερα. Έκανε ένα παιχνίδι πέρσι στον δεύτερο τελικό και 2 στο μουντομπάσκετ (που και εκεί αν δεν υπήρχαν οι 2 παραπάνω @@ θα έκανε) και τον βγάλαμε διαστημάνθρωπο.
Εμείς πάντως σας περιμένουμε να δέσετε. Και πέρσι μετά την 30αρα τα ίδια λέγατε. Βέβαια φάγατε το 3-0 στους τελικούς και ησυχάσατε. Φέτος ευτυχώς για εσάς και εμείς ήμασταν νέα ομάδα και φάγατε μόνο 8.
Αν δηλαδή ο Ταρτσαρής είναι μέτριος προς καλός και ο Γιαβτόκας άτεχνος (ένας παίχτης που παίρνει τα βήματα από το κέντρο και καρφώνει στην μούρη του αντιπάλου του πόσο άτεχνος μπορεί να είναι αλήθειαwink.gif τότε ο Στακ και Μπουρούσης τί είναι;
thrylos7
Ρε παίδες, γιατί δεν πάτε σε καμιά Τατιάνα-Λαμπίρη ή δεν ξέρω εγώ τι... ; Λίγη ψυχραιμία πια...

Αν δεν έχουν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός καλούς παίκτες τότε ποιος έχει;
Μια υποσημείωση, ο Μπατίστ, όταν ήρθε δεν ήταν καν 4άρι... περισσότερο 3άρι ήταν...

Θα είχε πλάκα οι δύο ομάδες να αντάλλαζαν ρόστερ...
Προφανώς θα εξακολουθούσαν να υπάρχουν προκλητικές φράσεις... που δεν ωφελούν πουθενά...
reth1
δεν έχεις άδικο- 3άρι έπαιζε στο ΝΒΑ αλλά στο σημερινό Ευρωπαικό μπάσκετ με τίποτα
Nick
O Στακ ειναι ισως το μοναδικο 4αρι στην Ευρωπη με τετοια τεχνικη καταρτιση. Οπως και ο Ζιζιτς στο 5. Δες τι καλαθακια εβαζε στον Μπατιστ στην αρχη του παιχνιδιου. Ας αντεχε 5 λεπτα ακομα ο Σοφοκλης και θα σας ελεγα αν κερδιζατε. Οποτε σας βρισκει ασελγει στα πτωματα των ψηλων σας. Νικατε απλως και δεν βλεπετε την αληθεια. Φταιει και ο Γκερσον που κοιμαται στον παγκο. Με τοσους νεους παικτες ο Ολυμπιακος ,με νεο προπονητη και εις βαρος του διαιτησια καταφερε να παρει και διαφορα 10 ποντων και να προηγειται για 35 λεπτα.

Περυσυ η Μαλαγα σας νικησε μεσα-εξω και μετα απο λιγο που την βρηκε ο Ολυμπιακος την διεσυρε 2 φορες και μαλιστα ευκολα.

Σε λιγο καιρο ο Ολυμπιακος παιζει με την Ταου που εχει παικταραδες μεσα. Θα χασει και μαλιστα ευκολα η Ταου και θα το δειτε. Αν παιζατε εσεις θα χανατε με 20 ποντους. Στην Ελλαδα ομως με Πιτσιλκες ,Ζαβλανους,Κουκουλεκιδηδες και Βορεαδηδες ειστε οι πρωτοι μαγκες.

Θεαματικο μπασκετ επαιζε και θα παιζει μονο ο Ολυμπιακος. Ποτε παιξατε θεαματικο μπασκετ? Το 96 που ζητησε συγγνωμη η Fiba? Εγω θυμαμαι τον Γκερσον να βγαζει αφρους οταν νικησατε την Μακαμπι και πηρατε το κυπελλο. Ακομα και τοτε η διαιτησια αδικησε την ομαδα του Ισραηλ. Φανταστειτε τι δυναμη ειχατε για να αδικησετε την Μακαμπι

Εγω βλεπω σκληρες αμυνες και να βαρατε 100 βολες σε καθε παιχνιδι. Μα θυμηθειτε και το ματς του κυπελλου. Ο Ολυμπιακος εβαζε καλαθια και εσεις βαραγατε βολες
Anaz
icon_drunk.gif
Nick βγαλε τα κοκκινα γυαλιά.. 68.gif
Nick
QUOTE(Anaz @ Oct 2 2006, 11:51 PM) *
icon_drunk.gif
Nick βγαλε τα κοκκινα γυαλιά.. 68.gif



Oxι αρνουμαι tongue.gif tongue.gif

Αλλωστε αν κανω λαθος και παρει ο Παο πρωταθλημα και Ευρωλιγκα θα ειμαι εδω και θα δεχτω ευχαριστως ολη μα ολη την καζουρα. Εγω αυτο που λεω ειναι το εξης. Ο Ολυμπιακος ειναι ανετοιμος και μετα τα Χριστουγεννα θα φορτσαρει αφου θα εχει δεσει. Αντιθετως ο Παο εκανε καποιες προσθηκες και ειναι πιο δεμενη ομαδα. Σαν δυνατοτητες ο Ολυμπιακος εχει περισσοτερες. Αυτη ειναι η αποψη μου και δεν αλλαζει
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.