Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "And the Oscar goes to..."
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
IraTmac
Actor In A Leading Role
E. Jamie Foxx - Ray

λογικότατο. οι κλασικοί κριτικοί των Όσκαρ, δίνουν το βραβείο στον ηθοποιό που τους κάνει να κλάψουν περισσότερο... αυτό δεν σημαίνει οτι είναι άδικο, αφού ο Depp ήταν καλός αλλά όχι για Όσκαρ, ο Βουτυρομπεμπές δεν το άξιζε με τίποτα, ενώ ο Carrey κατά τη γνώμη μου άξιζε τουλάχιστον την υποψηφιότητα, αλλά με τα καραγκιοζηλίκια του στην μέχρι τώρα καριέρα του έφαγε τα μούτρα του... ο Foxx είχε δύο πολύ καλές ερμηνείες φέτος (Ray, Collateral) και μάλιστα το να παίξεις τον τυφλό μουσικό φαίνεται τρομερά δύσκολο.

Actor In A Supporting Role:
D. Morgan Freeman - Million Dollar Baby

έτρεχε μόνος του στην κούρσα και φυσικά κέρδισε. απόλυτα δίκαια για μένα, παρότι δεν είδα το Million Dollar Baby, γιατί τόσα χρόνια παίζει άψογα κάποτε έπρεπε να ανταμειφθεί.

Actress In A Leading Role:
D. Hilary Swank - Million Dollar Baby

δεν είδα τη Swank αλλά φαντάζομαι οτι είναι πολύ δύσκολο να υποδυθείς τη γυναίκα μποξέρ. δύσκολο τόσο στην υποκριτική, όσο και σχετικά με τις αλλαγές που πρέπει να κάνεις στο σώμα σου (να πάρεις κιλά, να κάνεις μύες) κλπ. οπότε πιθανώς να άξιζε το Όσκαρ που πήρε. πάντως, προσωπικά θα προτιμούσα την Kate Winslet που κατάφερε να επιδείξει 2 υπέροχες ερμηνείες μέσα σε μια χρονιά (Eternal Sunshine of the Spoteless Mind, Finding Neverland). Ήταν το πρόσωπο που ήθελα να πάρει περισσότερο από όλους το Όσκαρ.

Actress In A Supporting Role:
A. Cate Blanchett - The Aviator

δεν είδα καμία...

Costume Design:
A. The Aviator

δίκαιο μάλλον. στο Finding Neverland, τα κοστούμια ήταν εντυπωσιακά στις γυναίκες, σε μετέφεραν στην εποχή που εκτυλισόταν η ιστορία, αλλά ο Johnny φορούσε σε όλες πλην μιας σκηνής το ίδιο σκούρο κοστούμι...

Directing:
B. Clint Eastwood - Million Dollar Baby

εδώ είχαμε στην ουσία 2 υποψήφιους. οι άλλοι ούτε καν χρειαζόταν να πάνε στην εκδήλωση. ο Eastwood μετά το Mystic River έκανε ακόμα μια πολύ καλή δουλειά, αλλά ήθελα το αγαλματάκι να πάει στον Σκορτσέζε, για τις προηγούμενές του ταινίες. οι συνεργασίες του με τον De Niro έμειναν στην ιστορία. δυστυχώς τώρα επέλεξε να δουλεύει με τον Di Caprio...

Foreign Language Film:
D. The Sea Inside

δεν είδα ούτε μια...

Music (Score):
A. Finding Neverland

πράγματι, η μουσική "έντυνε" πολύ καλά την ταινία.

Visual Effects:
C. Spider-Man 2

για μένα, το I Robot ήταν το καλύτερο.

Writing (Original Screenplay):
B. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

μακράν το κορυφαίο σενάριο της χρονιάς. αν δεν έπαιρνε το βραβείο θα ήταν έγκλημα.
IraTmac
περιμένω τα σχόλιά σας. εγώ είδα μόνο τις μισές ταινίες από τις υποψήφιες οπότε δεν έχω διαμορφώσει απόλυτα τη γνώμη μου. θα δω το Million Dollar Baby το σαββατοκύριακο και θα επανέλθω tongue.gif
dizzy_fingers
QUOTE
ο Depp ήταν καλός αλλά όχι για Όσκαρ


Αυτός ο ηθοποιός έχει τόσο ψηλό στάνταρ υποκριτικής που αν του δίναν το όσκαρ πέρσι ή φέτος στο Finding Neverland θα έπρεπε να του το δίνουν κάθε χρόνο...Όταν το πάρει (που θα το πάρει) θα είναι για ταινία - σταθμό... 41.gif

Ο Τζέιμι Φοξ άξιος...μας ήρθε και από το πουθενά μάλιστα καθώς μέχρι πριν το Ali (και άντε το εντυπωσιακό Any Given Sunday του Στόουν με τον Πατσίνο) δεν είχε να επιδείξει ΤΙΠΟΤΑ (δείτε το booty call όπου κάνει τον απελπισμένο για σεξ που μέχρι και...ιατρικό γάντι αντί για προφυλακτικό βάζει και θα καταλάβετε τι λέω biggrin.gif ).
Αυτό είναι μεταμόρφωση... ohmy.gif



QUOTE
Actor In A Supporting Role:
D. Morgan Freeman - Million Dollar Baby


Άκουσα πολλά για την υποψηφιότητα του Άλαν Άλντα (ο ένας από τη διάσημη τριπλέτα της τηλεοπτικής σειράς Μ.Α.S.Η. των '70s) όπου εμφανίζεται για μερικά λεπτά μόνο...άγραφος κανόνας της ακαδημίας είναι τα βραβεία β'ρόλων να δίνονται σε τέτοιου είδους ολιγόλεπτες ερμηνείες...αλλά φέτος είχε Φρήμαν.
ΑΞΙΟΣ!!! 41.gif



QUOTE
στο Finding Neverland, τα κοστούμια ήταν εντυπωσιακά στις γυναίκες, σε μετέφεραν στην εποχή που εκτυλισόταν η ιστορία, αλλά ο Johnny φορούσε σε όλες πλην μιας σκηνής το ίδιο σκούρο κοστούμι...


Είδα σκηνές όπου ο Ντεπ έκανε τον πειρατή σε κάτι σουρεαλιστικές σκηνές...πέρα από το μαύρο σακάκι μήπως φόραγε και διάφορα τέτοια κοστούμια σε άλλες παρόμοιες σκηνές?


Για τις άλλες κατηγορίες δε χρειάζεται να πω πολλά...είτε δεν είδα τις ταινίες, είτε με κάλυψες wink.gif.

Θα σχολιάσω θετικά τον παρουσιαστή Κρις Ροκ που ναι μεν φάνηκε ότι ήταν πρωτάρης (λίγο άγχος - άφηνε ευκαιρίες για χιούμορ να πάνε χαμένες...εκεί που στις αντίστοιχες περιπτώσεις ο Κρίσταλ θα πέταγε ένα πετυχημένο σχόλιο) αλλά όποτε μπορούσε διασκέδαζε το κοινό με πολύ έξυπνα και πετυχημένα αστεία! Του χρόνου που θα είναι ξεψαρωμένος θα πέσει πολύ γέλιο.

Επίσης, πολλά βραβεία δόθηκαν στα γρήγορα σε στύλ "άντε πάρε το βραβείο σου να τελειώνουμε....και μην είναι μεγάλος ο λόγος σου" με μικρόφωνο στημένο στο διάδρομο.. 68.gif "Fast oscars"...Αν είναι ας μην τα δίνανε.

Και, να τονίσουμε την παρουσία της Μπιγιόνσε αλλά και την αναπάντεχα καλή ερμηνεία του Μπαντέρας δίπλα στον Σαντάνα (στην παρουσίαση της υποψηφιότητας του τραγουδιού της ταινίας με τα νεανικά χρόνια του Γκεβάρα)!!!!
IraTmac
QUOTE (dizzy_fingers @ Mar 1 2005, 08:24 PM)
QUOTE
στο Finding Neverland, τα κοστούμια ήταν εντυπωσιακά στις γυναίκες, σε μετέφεραν στην εποχή που εκτυλισόταν η ιστορία, αλλά ο Johnny φορούσε σε όλες πλην μιας σκηνής το ίδιο σκούρο κοστούμι...


Είδα σκηνές όπου ο Ντεπ έκανε τον πειρατή σε κάτι σουρεαλιστικές σκηνές...πέρα από το μαύρο σακάκι μήπως φόραγε και διάφορα τέτοια κοστούμια σε άλλες παρόμοιες σκηνές?


της ταινίας με τα νεανικά χρόνια του Γκεβάρα!!!!

πράγματι, αυτό δεν το σκέφτηκα. τελικά ήταν μια χαρά και στα κοστούμια η ταινία... και ήταν πολύ έξυπνο να διαλέξουν τη συγκεκριμένη στολή για τον Depp, φαίνεται οτι ήταν πειρατής στην προηγούμενη ζωή του biggrin.gif

περιμένω να δω την ταινία με τον Benicio Del Toro να υποδύεται τον Τσε, μοιάζουν καταπληκτικά!
MAVROGATA
QUOTE (dizzy_fingers @ Mar 1 2005, 08:24 PM)
Αυτός ο ηθοποιός έχει τόσο ψηλό στάνταρ υποκριτικής που αν του δίναν το όσκαρ πέρσι ή φέτος στο Finding Neverland θα έπρεπε να του το δίνουν κάθε χρόνο...Όταν το πάρει (που θα το πάρει) θα είναι για ταινία - σταθμό... 41.gif

Εγώ το μόνο που έχω να πώ είναι πως συμφωνώ και επαυξάνω και:Johnny Depp RULES....!!!!!!!!!!!Μόνο αυτό...!
fatboy
O Depp έχει παίξει τον πειρατή στο "Pirates of the Caribbean"...

Και τα όσκαρ έχουν καταντήσει ένα μάτσο μ...κίες.

Οι ταινίες που παίζουνε είναι πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων είτε της πλάκας, είτε φτιαγμένες για να πάρουν όσκαρ (οπότε της πλάκας). Το επίπεδο των ηθοποιών έχει πέσει κατακόρυφα πάντα πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων.

Φυσικά δεν περίμενα από τους Αμερικάνους κάτι καλύτερο.

Να σημειώσω εδώ ότι δεν είμαι fan του Ευρωπαϊκού κουλτουριάρικου κινηματογράφου. Μάλλον περισσότερο του Αμερικάνικου, αλλά τα τελευταία χρόνια έχουνε καταντήσει αηδία πιά.
stormy
Οι βραβεύσεις των oscar φέτος νομίζω ήταν "δίκαιες", όμως κατά τη γνώμη μου δεν ήταν δίκαιες οι υποψηφιότητες wink.gif Άρα δεν ασχολήθηκα καθόλου φετος .. tongue.gif

Κατα τ'άλλα φέτος ήθελα ένα μόνο πράγμα, να μη το πάρει το σκηνοθεσίας ο Scorsese. Δε το πήρε όταν ήταν υποψήφιος για το "Goodfellas" ή το "Raging Bull" και να το παίρνε για το Aviator; Ή σε τόσες άλλες ταινίες του που δεν προτάθηκαν καν για όσκαρ. tongue.gif
IraTmac
QUOTE (fatboy @ Mar 3 2005, 12:35 PM)
O Depp έχει παίξει τον πειρατή στο "Pirates of the Caribbean"...

Και τα όσκαρ έχουν καταντήσει ένα μάτσο μ...κίες.

ναι, i know για' αυτό έκανα και το σχόλιο wink.gif

συμφωνώ οτι τα Όσκαρ τώρα είναι της πλάκας, για παλιότερα δεν ξέρω τα παρακολουθώ λίγο καιρό.
IraTmac
QUOTE (stormy @ Mar 4 2005, 08:39 AM)
Οι βραβεύσεις των oscar φέτος νομίζω ήταν "δίκαιες", όμως κατά τη γνώμη μου δεν ήταν δίκαιες οι υποψηφιότητες  wink.gif  Άρα δεν ασχολήθηκα καθόλου φετος ..  tongue.gif

Κατα τ'άλλα φέτος ήθελα ένα μόνο πράγμα, να μη το πάρει το σκηνοθεσίας ο Scorsese. Δε το πήρε όταν ήταν υποψήφιος για το "Goodfellas" ή το "Raging Bull" και να το παίρνε για το Aviator; Ή σε τόσες άλλες ταινίες του που δεν προτάθηκαν καν για όσκαρ. tongue.gif

συμφωνώ απόλυτα στις τρεις πρώτες σειρές σου.

συγκριτικά με τις προηγούμενές του ταινίες ο Σκορτσέζε δεν έπρεπε να πάρει το Όσκαρ, αλλά νομίζω οτι είναι τεράστια αδικία να μην είναι βραβευμένος με τόσες εκπληκτικές δουλειές...

υγ. βρήκα κι άλλο De Niro - Martin, το Mean Streets. από την υπόθεση φαίνεται τέλειο, είναι?
stormy
Πολύ καλή κι αυτή wink.gif
Με την ευκαιρία δες αυτή τη φώτο απο τα γυρίσματα της ταινίας :

..απο αριστερά προς τα δεξιά.. De Niro, Scorsese, Keitel 24.gif
NBAholic
QUOTE
συμφωνώ οτι τα Όσκαρ τώρα είναι της πλάκας, για παλιότερα δεν ξέρω τα παρακολουθώ λίγο καιρό.


Η κατάσταση ήταν καλύτερη, αλλά όχι σε όλες τις περιπτώσεις. Η ιστορία έχει δικαιώσει ταινίες που δεν κατάφεραν σχεδόν τίποτα και έχει σχεδόν ξεχάσει άλλες που τα πήγαν καλά. Η κατά πολλούς κορυφαία ταινία όλων των εποχών ("Πολίτης Κέιν") κέρδισε μόλις 2 όσκαρ, κι όχι τα βασικότερα. Για την ανάδειξη της καλύτερης ταινίας της χρονιάς τερμάτισε 3η! Κι από την άλλη, ο Τιτανικός να παίρνει 11.

Αυτό και μόνο δείχνει πόσο (μη) αξιόπιστη είναι η σύγκριση ταινιών με βάση τα όσκαρ: Περίπου όσο και η σύγκριση μεταξύ δύο παιχτών με βάση αποκλειστικά τα πρωταθλήματα που κατέκτησαν.
tsitum
Ξεθαβω ενα topic 10 ετων (υποδηλωτικο της ιστοριας του forum) για να μην ανοιχτει καινουργιο και να μη γραψω σε γενικοτερο θεμα.

Σε 10 μερες εχουμε oscars και προσωπικα βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να εχω δει τις μισες υποψηφιες ταινιες για τα καλα βραβεια και να δρομολογουνται και οι υπολοιπες icon_wave.gif .

Οι υποψηφιοτητες και οι επικρατεστεροι ειναι οι εξης (εντος παρενθεσης ελαχιστα σχολια):

Καλύτερης Ταινίας: Φαβορι το Birdman και λιγοτερο το Βoyhood. (το Ιnterstellar θα επρεπε να το παλευει εξισου)

Σκηνοθεσίας: Eπισης φαβορι το Birdman του Inarritu και λιγοτερο το Βoyhood του Linklater

Best Original Screenplay: Φαβορι το birdman και μετα το grand budapest hotel

Best Adapted Screenplay: Φαβορι το The Imitation Game

Best Foreign Language Film: Φαβορι το Ida και μετα το Leviathan

Best Documentary Feature: Φαβορι το Citizenfour και μετα το Virunga

Best Animated Feature Film: Φαβορι το How To Train Your Dragon 2 και μετα το Big Hero 6

1ου Ανδρικού Ρόλου: ο Redmayne (Χοκινς) απο το theory και μετα ο keaton (εντυπωση μου κανει που το παιδι απο το whiplash δεν ειναι καν υποψηφιο)

1ου Γυναικείου Ρόλου: μπετον αρμε η Τζουλιαν

2ου Ανδρικού Ρόλου: καραστανταρισμενο ο JK Simmons

2ου Γυναικείου Ρόλου: σιγουρο απο δω μεχρι το hollywood η Patricia Arquette του Boyhood

Best Film Editing(μονταζ): φαβορι το boyhood και μετα το whiplash (χωρις να ειδα το boyhood πως γινεται να μη το παρει το whiplash?)

Best Cinematography(φωτογραφια): το birdman και απο μακρια το grand budapest hotel

Best Visual Effects(οπτικα εφε): το Interstellar (πoυ χαθηκε) και ακολουθει το Dawn of the Planet of Apes

Best Production Design(σχεδιασμος παραγωγης):φαβορι το The Grand Budapest Hotel.


Συμπερασματα:
Φαινεται λοιπον οτι για ολα τα μεγαλα βραβεια θα μονομαχησουν το Birdman με το Boyhood.
Αδικημενο το Interstellar που ειναι πολυ καλη ταινια και το Whiplash, τη πιο τρανη αποδειξη οτι με μια απλη ιστορια που δε καθοριζει Παγκοσμιους Πολεμους, μπορεις να κανεις το θεατη να αγωνια. Πισω απο αυτες και απο τα φαβορι, θα εβαζα το πολυ καλο Ιmmitation game.
Το Αmerican Sniper δε παιρνει τιποτα και αντιπροσωπευει γνωστo κομματι πιτας των Oscar, οπως και το Foxcather που δεν εχω δει ακομη.
SteveNashidis
Tesla
Δυστυχως λογω στρατου δεν καταφερα να δω την Δουνκερνη. Κατα τα αλλα οι υπολοιπες ταινιες εντελως νεροβραστες, και ιδιαιτερα το 'Τρεξε' το οποιο υπερπροβληθηκε για κοινωνικους λογους και οχι για την ταινια καθαυτη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.