Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Αναντολου Εφες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
T.W.Is.M.
vs

Τεταρτη 1/2 20.45 Nova Sports 3

Το ροστερ της Εφες:

No. Player Country Pos. Height Born
4 BALBAY, DOGUS Turkey Guard 1.85 1989
5 YIKILMAZ, SOYKAN Turkey Guard 1.86 1992
8 KINSEY, TARENCE USA Forward 2.00 1984
10 TUNCERI, KEREM Turkey Guard 1.90 1979
11 AKYOL, CENK Turkey Guard 1.97 1987
12 GONLUM, KEREM Turkey Forward 2.08 1977
15 BATISTA, ESTEBAN Uruguay Center 2.08 1983
19 VUJACIC, SASHA Slovenia Guard 2.00 1984
20 SAVANOVIC, DUSKO Serbia Forward 2.04 1983
23 KUQO, ERMAL Albania Center 2.07 1980
32 GULER, SINAN Turkey Guard 1.92 1983
33 LAFAYETTE, OLIVER USA Guard 1.88 1984
34 SIRIN, OSMAN Turkey Forward 2.07 1990
42 BARAC, STANKO Croatia Center 2.17 1986
Head Coach
SARICA, UFUK Turkey

Μετα το ατυχο ματς με τη Γαλατασαραι αλλος ενας τελικος. Με ηττα χανεται καθε ελπιδα προκρισης. Με νικη ολα παραμενουν ανοιχτα. Καλο ειναι βεβαια σε περιπτωση νικης να προσεξουμε και τη διαφορα, γιατι μπορει να παιξει ρολο.
Θα ελεγα οτι η Εφες φοβιζει πιο πολυ με το ονομα παρα με το αγωνιστικο προσωπο. Μαλλον ειναι μια ομαδα που δεν εκμεταλλευεται απολυτα τις δυνατοτητες των παιχτων της και γι αυτο ειναι θεωρητικα μια βατη αντιπαλος.
damian
Δύσκολο διότι θεωρώ ότι υστερούμε στους ψηλούς με δεδομένη την απουσία του Λάζαρου
Reggie Miller #31
Το ότι η Εφές δεν θα έρθει των προγραμματισμένη ώρα και λόγω της γενικότερης ταλαιπωρίας,μας λέει κάτι;
Μας αρέσει;
berry
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 31 2012, 17:30 ) *
Το ότι η Εφές δεν θα έρθει των προγραμματισμένη ώρα και λόγω της γενικότερης ταλαιπωρίας,μας λέει κάτι;
Μας αρέσει;


κατσε να ρθει πρωτα
Reggie Miller #31
QUOTE(berry @ Jan 31 2012, 18:56 ) *
κατσε να ρθει πρωτα


Δε μας νοιάζει να βρει τρόπο να έρθει!
Αλλιώς 20-0!! smiley.gif
vastravoud
Αν υπάρχει όντως ανωτέρα βία και ο φιλοξενούμενος δεν μπορέσει να αγωνιστεί τότε τι γίνεται;

Θεωρητικά μιλάω φυσικά, απλώς γενικά θα είναι άδικο να χάσεις ματς στα χαρτιά αν δεν φταις.
kotzito
Ας μου στειλει καποιος ενα link αν εχει.
Nuntius
Κάτσε να δούμε αν θα ξεκινήσει.
kurtz
Και εμένα κανένα λινκ παρακαλώ
Zephyr
Όποιος μάγκας βρήκε Link της προκοπής ας μου στείλει pm.
ALdaperan
link και εγω please smile.gif
Manu7
Και εγώ please...Λινκ της προκοπής...
Zoys
Προφανώς έχουμε ανοίξει όλοι link από το ME GOM TV που σήμερα είναι τραγικά παγωμένο. 68.gif
Πολύ καλό ξεκίνημα, αν και λόγω του λινκ δεν έχω δει σχεδόν καθόλου ματς...
frenchman7
Κι εγώ πλιζ rolleyes.gif
sakissab
Καλό δεκάλεπτο αν και τα λαθάκια ειδικά στο τέλος, ευχής έργου, θα ήταν να λείπουν. Καλό ξεκίνημα αμυντικά κυρίως.

Το γήπεδο θυμίζει εκκλησία. Ντροπή... Τέτοια προσπάθεια να πηγαίνει στράφι. Ποδοσφαιροτέτοιοι.... (βρισίδια βρισίδια βρισίδια)

Ωραίο μπάσκετ, με συγκρότηση στην άμυνα. Και φαίνεται ότι σκοράρουν με το σταγονόμετρο οι Τούρκοι κάτι το οποίο ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ έτσι σε άμυνα δε θα συνεχιστεί για πολύ.
duncan21
Πολύ σοφτ ομάδα οι Τούρκοι,αυτή την εντύπωση μου δίνουν.Κάνουμε πάρτι μέσα στο ζωγραφιστό.Πολύ καλό παιχνίδι από τους Αμερικανούς μέχρι στιγμής.
kotzito
Παιζουμε καλα μεχρι τωρα.Ειδικα στην επιθεση βγαζουμε ωραιες συνεργασιες και εχουμε ωραια τελειωματα γενικα.Λιγα λαθη και ολιγωριες να ειχαμε αποφευγει και στην αμυνα.Τουλαχιστον εχουμε κρατησει τον Σαβανοβιτς χαμηλα.Ελπιζω μην χαλαρωσουμε βεβαια στην συνεχεια.


Ο Ντορσει μπορει να μην ειναι τοπ ψηλος,αλλα για τα λεφτα του φαινεται λαβρακι.Τουλαχιστον για 10-15 λεπτα δειχνει αρκετα λαθος.Αν προσεχε και λιγο με τα φαουλ.Επισης ο Πελεκανος μου φαινεται αρκετα ντεφορμε τον τελευταιο καιρο.
Zoys
Είμαστε πιο ομάδα από την Εφές που παρ' ότι διαθέτει ταλέντο και πολύ καλούς παίκτες είναι λίγο ασύνδετη σε αντίθεση με εμάς που στο κομμάτι των συνεργασιών και της ομαδικής προσπάθειας πάμε καλύτερα. Δεν πρέπει να χαλαρώσουμε γιατί η Εφές είναι ύπουλη και μπορεί να σε σκοτώσει άνετα με το τρίποντο.
j-kidd13
Αν υπαρχει κανας χριστιανος να μου στελει και μενα καλα λινκ...τον μερσω.....tongue.gif
Johnnys
O Γλυνιαδακης απο εα Λιθουανο-Ρωσσο που ακουω εχει μετονομαστει σε Αντρεας Γλυνικιαδης icon_drunk.gif icon_drunk.gif
frenchman7
Λαζαρούμπα Παπαδόπουλος = Ζεντ από Σούπερμαν .... ΤΕΛΟΣ
Zoys
QUOTE(Johnys @ Feb 1 2012, 21:23 ) *
O Γλυνιαδακης απο εα Λιθουανο-Ρωσσο που ακουω εχει μετονομαστει σε Αντρεας Γλυνικιαδης icon_drunk.gif icon_drunk.gif

smiley.gif Κι εγώ το άκουσα πριν από λίγο! Η πιο αποτυχημένη προσπάθεια προφοράς Έλληνα μπασκετμπολίστα από ξένο speaker μετά τον Βασιλε ϊ άδη όπως τον αποκαλούν οι Ισπανοί.
kseplenhs
Είχαμε ένα πολύ γοητευτικό διάστημα άκρατης αμπαλίασης που περιλάμβανε:
-2 χαμένες βολές
-Καπάκι ριμπάουντ και χαμένο λέι απ χωρίς άμυνα που απλά δεν μπήκε στον κόπο
-τρίποντο στο ρολόι

είναι σαν να τους λέμε "έλα δεν γίνεται να είστε τόσο καφενείο όσο φαίνεστε.Πλησιάστε..."
HLR CENATION
Καλος στην αμυνα ο Ολυμπιακος στο πρωτο δεκαλεπτο τα μουσκεψε στο δευτερο.

Πολυ καλος στην δημιουργια ο Σπανουλης αν και στο β τα εκανε τα λαθακια του.Πολυ καλος στην αμυνα ο Ντορσει,πολυ καλη εμφανιση μπρος-πισω απο τον Χαινς.

Κακο για τον Ολυμπιακο οτι εκαναν νωρις τα 2 φαουλ οι Ντορσει-Χαινς.
Johnnys
Θετικοτερη εικονα απο τα προηγουμενα παιχνιδια...Με συνεχεια Σπανουλη καλη με παρουσια Ντορσει που ηταν παρα πολυ καλος το λιγο που επαιξε(γι αυτο προστατευυτηκε νομιζω μετα)και με καλυτερες αμυνες απο αυτες στο τελος η Εφες σιγουρα ειναι μια αντιπαλος που μπορουμε να νικησουμε..Και αν ολα πανε καλα μπορεις να παρεις και μια εστω πανω απο 6-7 ποντους διαφορα..Με αυτη την ομαδα μας κι ολας ποτε δεν ξερεις ας περιμενουμε τι θα δουμε...Οπως και με την Εφες που εχει παικτες που μπορει να αρχισουν να μπουμπουνανε απο παντου (+τον πικταρα Σασα) ΥΓ ποση διαφορα θα εκανε ενα καλο 3αρι...
T.W.Is.M.
Τι εμπνευση ηταν αυτη για μαρκαρισμα του Μπαρατς απ το Χαινς? 68.gif
Manu7
Τρελό fail το 3ο δεκάλεπτο σε όλους τους τομείς...
Johnnys
Αντε να δουμε καταφεραν και μας ισοφαρησαν..Συνεχιζω να πιστευω πως στο χερι μας ειναι να παρουμε το παιχνιδι και τους 5+ ποντους..Αντε ας παιξουν γερα ενα δεκαλεπτο..
Zoys
QUOTE(Johnys @ Feb 1 2012, 22:08 ) *
Συνεχιζω να πιστευω πως στο χερι μας ειναι να παρουμε το παιχνιδι και τους 5+ ποντους..Αντε ας παιξουν γερα ενα δεκαλεπτο..

Γιατί, το 'παιξες στο στοίχημα;
damian
sloukas on fire........
Manu7
Ναι ρε Σλούκα πάρτο πάνω σου ρε φίλε! smile.gif
Johnnys
Οχι δεν το παιξα απλα μπορουν να πανε στην Τουρκια και τουλαχιστον να παλεψουν ως το τελος..Αλλα και να το παιζα εκει 6-10 θα το εβαζα icon_drunk.gif icon_drunk.gif

Χαινς απλα χωρις λογικη φαουλ..Ξαναβαλε το θεριο μεσα Ντουντα icon_drunk.gif
Zoys
Ο Σλούκας έχει εξελιχθεί για τα καλά στον αγαπημένο μου παίκτη (στη μετά-Τεόντοσιτς εποχή) από την ομάδα και νομίζω ότι όλοι θέλουμε και απολαμβάνουμε να τον βλέπουμε να προοδεύει. Μακάρι να συνεχίσει έτσι!
kotzito
Κωστας Σλουκας οεοεοεοεοε


Στα αξιωσημειωτα μεχρι τωρα τα μονο 5 λαθη.Νομιζω οτι κανουμε το καλυτερο φετινο δεκαλεπτο σε αυτα τα 5 λεπτα.
Manu7
Aπό το fail της 3ης περιόδου

στο success της 4ης...Και οι 3 περιφερειακοί on fire για τα καλά!
plo koon
Νταξει μπορεί να μην είναι εκρηκτικός στην άμυνα ο Σλούκας αλλά αυτή η τελευταία φάση έδειξε πολύ καλή αμυντική αντίληψη. (βασικά μου θύμισε λίγο Παπαλουκά)
damian
Ο Διαμαντίδης στα 22 ήταν γατάκι μπροστά στον Σλούκα.....

επειδή είμαι και μικρός ...............έχω δίκιο?
Zoys
Νομίζω ότι ο Σλούκας είναι πιο κοντά στο στυλ του Παπαλουκά απ' ότι σε αυτό του Διαμαντίδη αν κι εγώ εύχομαι να εξελιχθεί (ακόμα παραπάνω) αγωνιστικά στο στυλ του προκατόχου του "18" στον Ολυμπιακό.

Τα "στάζει" η ομάδα και από τα 6,75!!! w00t.gif Χρήσιμη φυσικά και η διαφορά οπότε ας τη διατηρήσουμε όσο είναι δυνατόν.
xristos_metal
O Σλουκας ειναι εξαιρετικος παιχτης. Εχει σουτ, καλη αντιληψη του παιχνιδιου και τσαμπουκα. Η αμυνα δουλευεται.

Η Εφες αποχαιρετα νομιζω μετα απο αυτη την ηττα, και ο Ολυμπιακος αν βοηθησει και η Τσσκα, θα περασει στους 8.
Johnnys
Τεοντοσιτς Κριστιτς Κιρλενκο και λοιποι προσεξτε μην μου κανετε καμια **** και χασετε απο κανεναν Τουρκο icon_drunk.gif icon_drunk.gif
HLR CENATION
Τεραστια νικη του Ολυμπιακου απο ολες τις αποψεις.

Μεγαλο ματς απο τον Σλουκα που αποδεικνυει στον Ιβκοβιτς οτι κακως προτιμουσε τον Κατσιβελη.

Πολυ καλος και ο Σπανουλης,οπως και ο Ντορσει.Πολυ μ αρεσει αυτος ο παικτης.Στην αμυνα ειναι σκυλος.
Johnnys
Βασικα κανεις δεν υστερησε σημερα πιστευω..Εκτος απο Πελεκανο Γλυνιαδακη που επαιξαν πολυ λιγο και τον Λο που ακομα ψαχνεται αλλα παρ ολ αυτα εκανε αυτα που επρεπε μετρια προς καλα..Ολοι οι αλλοι παιρνουν θετικοτατο προσημο και ο Παπανικολαου (8π-8ριμπαουντ) και καλες αμυνες νομιζω στον Βουγιαασιτς,και Αντιτς που εκανε δουλεια στην αμυνα εσταξε τριποντακια εβγαλε alley-oop στον Ντορσει ..Α και ο Πριντεζης απλα δεν ηταν στην μερα του..
petrovic
o Σλούκας "εχει" και αυτο το mid range shot που δεν ξέρω γιατί είναι τόσο σπανιο σήμερα, ενω είναι τόσο χρήσιμο. μακάρι να συνεχίσει καλα.
kseplenhs
Η ομάδα γενικά φέτος είχε ένα θέμα σχετικά με τον ρόλο του γκαρντ δίπλα στον σπανούλη.Σήμερα βλέποντας έτσι όπως έπαιξε ο law με τον σλούκα,φαίνεται πως ο ντούντα κάπως έτσι το είχε στο νου του το σχέδιο και ας φαινόταν εξ αρχής ο law παρεμφερής παίχτης με τον μπίλι.Γενικά σήμερα ο ντούντα έτσι όπως το είχε ετοιμάσει το ματς και πως το διαχειρίστηκε ήταν τουμπανιστάν.Τα ΄σπασε άσχημα ο παππούς...

Σήμερα ίσως είχαμε το καλύτερο φετινό παιχνίδι στην ευρωλίγκα.Πάμε για διπλό στην (μ)πόλη τώρα...
T.W.Is.M.
Κατ αρχην να πω οτι στο 4ο δεκαλεπτο εμπαιναν ολα για μας και τιποτα για αυτους. Αυτα δεν μπορει να γινονται καθε μερα φυσικα. Το λεω γιατι ειμαι ο πρωτος σε ολοκληρο το φορουμ που γκρινιαζω για τα τριποντα που βαζουν οι αντιπαλοι ή για την υπερβολικη αστοχια των δικων μου ομαδων.
Εκτος απ αυτο ομως ειδα την Εφες να ειναι αδρανης στην αμυνα στο διαστημα που εμπαιναν τα συνεχομενα τριποντα, ενω ο Ολυμπιακος ειχε περισσοτερη ενεργεια. Δεν ξεχναω επισης οτι στο προηγουμενο διαστημα ειχαμε χασει ευκολα καλαθια, που θα μπορουσαν να μας εχουν δωσει το προβαδισμα. Νομιζω οτι οι Τουρκοι επικεντρωθηκαν παραπανω απ οτι επρεπε στο μαρκαρισμα του Σπανουλη και το πληρωσαν απο το Σλουκα. Αυτος ηταν που εδωσε την ωθηση και ξεκολλησε την ομαδα απο ενα διαφαινομενο κλειστο φιναλε οδηγωντας την σε μια ανετη νικη στο τελος.
Ο Ντορσει ηταν επισης καλος, εστω και με καποια ατσαλα τελειωματα. Αυτα τα ξερουμε ομως και τα περιμενουμε. Αμυντικα ειναι δυνατος και μπορει να βοηθησει. Για το Λοου δεν εχω ακομα αποψη(οχι τοσο για τις ικανοτητες, που πιστευω οτι τις εχει, οσο για το ποσο θα βοηθησει). Ηταν καλυτερος απο αλλα ματς παντως.
Πλεον θεωρω οτι καλυφθηκε σε ενα βαθμο η ηττα απο τη Γαλατασαραι λογω της διαφορας. Αν κερδισουμε και τη Γαλατασαραι στο ΣΕΦ, θα ειμαστε φαβορι σε ενδεχομενη τριπλη ισοβαθμια. Το κερδος ομως σημερα πιστευω οτι ειναι πως μπορουμε να παμε στην Κωνσταντινουπολη την επομενη εβδομαδα χωρις πολλη πιεση. Ακομα κι αν χασουμε με μια φυσιολογικη διαφορα, δε χαθηκε τιποτα. Φυσικα ανησυχουμε μηπως οι Τουρκοι γινουν master chef στο μεταξυ τους παιχνιδι, αλλα επειδη η Γαλατασαραι ειναι η ομαδα με τους πολλους οπαδους, θελω να πιστευω οτι δε θα θελησει να δωσει το ματς. Η Εφες δεν εχει αποκλειστει σε καμια περιπτωση, οσο κι αν δεν πειθει με την αποδοση της. Το προγραμμα την ευνοει πολυ(εχει και την ΤΣΣΚΑ στην εδρα της την τελευταια αγωνιστικη και θα πρεπει να καταφυγουμε σε ταρω και χειρομαντειες για να βρουμε τι θα κατεβασει ο Καζλαουσκας τοτε), αλλα αγωνιστικα δειχνουμε να ειμαστε μπροστα τους μεχρι στιγμης. Ολα ειναι ανοιχτα παντως.
duncan21
Στο πρόσωπο του Σλούκα έχουμε βρει μάλλον το go-to-guy που λένε και στο χωριό μου,όταν για διάφορους λόγους δεν θα μπορεί ο Σπανούλης.Ναι είναι μικρός,ναι έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης αλλά το παλικάρι διαθέτει κάκαλα και τα καταθέτει στο παρκέ.Εμένα δεν μου μοιάζει το στυλ του ούτε μ'αυτό του ΔΔ ούτε του Παπαλουκά και προφανώς είναι πάααρα πολύ νωρίς ώστε να μπει στην ίδια πρόταση μ' αυτούς τους 2.Επίσης νιώθω ότι όταν σηκώνεται ελεύθερος,οι πιθανότητες να χάσει το σουτ είναι κάτω από 5%.Μου εμπνέει μια ανέλπιστη σιγουριά για 21χρόνο που 1-2 μήνες πριν ήταν παροπλισμένος.Πριν 2-3 χρόνια τσακωνόμουν για τις προοπτικές του Σλούκα μ' αυτές του Βαγγέλα του Μάντζαρη 65.gif ...
kseplenhs
QUOTE(duncan21 @ Feb 1 2012, 23:08 ) *
Εμένα δεν μου μοιάζει το στυλ του ούτε μ'αυτό του ΔΔ ούτε του Παπαλουκά και προφανώς είναι πάααρα πολύ νωρίς ώστε να μπει στην ίδια πρόταση μ' αυτούς τους 2.


έλα ντε.Και εγώ παραξενεύομαι όταν τον παρομοιάζουν με αυτούς.Είναι τελείως διαφορετικός παίχτης.
Reggie Miller #31
Απλά Σλούκας!Τίποτε άλλο.Ξεκόλλησε την ομάδα όταν οι άλλοι είχαν μπλοκάρει και η μπάλα έκαιγε.
Όπως λέει ο dunkan έχει κάκαλα και τα δείχνει.

Και ας μην ξεχνάμε ότι το καλοκαίρι λείγει το συμβόλαιο του.Μην του κάνετε ανανέωση,αφήστε τον ΚΑΙ αυτόν...

Ο Ντόρσει τελικά όσο περνάει ο καιρός δείχνει ότι αμυντικά κυρίως μπορεί να βοηθήσει.
Σίγουρα θα πρέπει να βελτιώσει πολλά,αλλά δίνει αρκετές βοήθειες...
T.W.Is.M.
Οποιος μπορει να βρει τον τελικο του Ευρωμπασκετ Νεων(U-20) του 2007, ας το κατεβασει κι ας το δει. Περα απο τη μονομαχια Κουφου-Ματσβαν θα δει εναν 19χρονο πλει μεικερ να προσπαθει να γυρισει ενα χαμενο παιχνιδι. Απο εκει φαινοταν οτι ο Σλουκας δε φοβαται να παρει το παιχνιδι πανω του. Σε ενα τουρνουα μικρων εθνικων, που οι ηλικιες μετρανε και ο ενας χρονος κανει τη διαφορα(πχ δε θυμαμαι αν ο Παπανικολαου ηταν σε εκεινη την ομαδα, εστω σαν μπακ απ του Γιαννοπουλου), αυτος καταφερε να δειξει κατι.
Οσοι λετε οτι το παιχνιδι του θυμιζει λιγο Διαμαντιδη, λιγο Παπαλουκα ή καποιον αλλο, εγω θα πω οτι στα τελειωματα των αγωνων θυμιζει και λιγο απο Σπανουλη. Το καλυτερο ομως θα ειναι αν στο τελος της καριερας του βλεπουμε τον Χ πλει μεικερ γεννημενο το 2000 και λεμε "ο Χ μοιαζει στο παιχνιδι του με το Σλουκα".
Ο κινδυνος ομως ειναι τωρα. Επειδη ειμαστε στην Ελλαδα κι οχι στις ΗΠΑ, υπαρχει ο φοβος μη μεινει στασιμος τωρα που αρχιζει να κανει το ξεπεταγμα. Αυτο που κανει τωρα ειναι το πρωτο βημα. Το πιο δυσκολο ισως, αλλα μονο το πρωτο και ελπιζω να το εχει βαλει στο μυαλο του(ή εστω να του το βαλουν). Φυσικα και πρεπει να ανανεωθει το συμβολαιο, αλλα πρεπει κι ο ιδιος να συνεχισει να προσπαθει περισσοτερο.
kseplenhs
πάντως εντύπωση μου κάνει ο πελεκάνος σε όλη τη φετινή σεζόν που όχι απλά δεν βοηθάει αλλά τώρα τελευταία μοιάζει πιο ανήμπορος απο άστεγο στη μέση του χιονιά.Υφος ψαρωμένο και κινήσεις 18χρονου ρούκι.Μέχρι και ο παπανικολάου μοιάζει βετεράνος μπροστά του.
Με τον κέσελ να βγαίνει φύρα και τον παπανικολάου να μην είναι και ο τρελλός ανταγωνισμός για αυτή τη θέση,ήταν ευκαιρία του να καθιερωθεί.Αλλά να μου πεις,πότε καθιερώθηκε σε ομάδα υψηλού επιπέδου για να το κάνει στα 30 του...

Δέν πειράζει,του χρόνου θα έχει Γ.Σ.Περιστερίου για να κλείσει την καριέρα του στην ομάδα που τον ανέδειξε...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.