Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Barcelona - Παναθηναϊκός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ > Older Tournaments > Final 4 Turkey 2012
sacarame
VS


Μικρός τελικός 13/5 ώρα 18.00
Old fashioned
ευκαιρία να πάρουν χρόνο συμμετοχής σε υψηλό επίπεδο Πατ, Κυρίτσης, Σμιθ, Ζούμπος... Εννοείται οτι δεν πρέπει να παίξουνε δευτερόλεπτο οι Μήτσος, Σάρας και Μάικ. Την Πέμπτη παίζουμε τον 1ο τελικό...
Gravedigger
Δεν θα δω καν το ματς.Δεν ανήκουμε εδώ.
vastravoud
Κακώς γίνεται μικρός τελικός - δε νομίζω ότι θα το δω καν.
Anubis
Βασικα γιατι να τιμησουμε μια διοργανωση η οποια δεν μας σεβεται? Ας γυρισουμε στην Αθηνα καλυτερα.
Οταν μιλαω για σεβασμο http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=XTlOEjTLG5Q
lightday
QUOTE(Anubis @ May 12 2012, 10:47 ) *
Βασικα γιατι να τιμησουμε μια διοργανωση η οποια δεν μας σεβεται? Ας γυρισουμε στην Αθηνα καλυτερα.
Οταν μιλαω για σεβασμο http://www.youtube.com/watch?feature=playe...p;v=XTlOEjTLG5Q


Γιατί το μέγεθος του συλλογου είναι πολύ μεγαλύτεο από μικρότητες και αστειότητες.Οφειλεις να μπείς μέσα και πρωτίστως να χαρείς το παιχνίδι και να παλέψεις για το καλύτερο ..Το 2005 πάτησες την τσσκα μέσα στην ρωσία άλλωστε σε μυθικό παιχνίδι..Κύριος από την αρχή ως το τέλος...
Anubis
QUOTE(lightday @ May 12 2012, 15:51 ) *
Γιατί το μέγεθος του συλλογου είναι πολύ μεγαλύτεο από μικρότητες και αστειότητες.Οφειλεις να μπείς μέσα και πρωτίστως να χαρείς το παιχνίδι και να παλέψεις για το καλύτερο ..Το 2005 πάτησες την τσσκα μέσα στην ρωσία άλλωστε σε μυθικό παιχνίδι..Κύριος από την αρχή ως το τέλος...


Αγαπητε lightday,
δεν θα διαφωνησω σε αυτα που λες, ΑΛΛΑ επειδη ο Παναθηναικος ως συλλογος εχει προσφερει στην Ευρωλιγκα, περισσοτερα απο αυτα που του δινει η ιδια σαν θεσμος είναι καιρός κάποιες μεγάλες ομάδες να αναλάβουν δραστικά τα μέτρα τους απέναντι σε αυτό το θίασο που βλέπουμε καθε ένα ή δύο F4.
Στην τελική, ας μην κάνει καθόλου F4 η ευρωλίγκα και ας χαρίζει το κύπελλο εκεί που θέλει.
lightday
QUOTE(Anubis @ May 12 2012, 16:08 ) *
Αγαπητε lightday,
δεν θα διαφωνησω σε αυτα που λες, ΑΛΛΑ επειδη ο Παναθηναικος ως συλλογος εχει προσφερει στην Ευρωλιγκα, περισσοτερα απο αυτα που του δινει η ιδια σαν θεσμος είναι καιρός κάποιες μεγάλες ομάδες να αναλάβουν δραστικά τα μέτρα τους απέναντι σε αυτό το θίασο που βλέπουμε καθε ένα ή δύο F4.
Στην τελική, ας μην κάνει καθόλου F4 η ευρωλίγκα και ας χαρίζει το κύπελλο εκεί που θέλει.

Συμφωνώ είναι άλλο αυτό όμως ... rolleyes.gif .... άλλο ο αγώνας που κατεβαίνεις να παίξεις. Και εκεί πρέπει να δείξεις την εικόνα που βγάζει το μέγεθός σου..
Θα πώ κάτι που πολλοί κόκκινοι θα παρεξηγηθούν αν φιλτράρουν με κόκκινα γυαλιά. Για το μέγεθος και την ιστορία που έχεις φτιάξει δεν επιτρέπεται να δείξεις εικόνα σαν αυτή του ολυμπιακου το 2009 ...που ουσιαστικά το παράτησε..Η φανέλα σου ζυγίζει τόνους κι μόνο για αυτό πρέπει να το παλέψεις και να κάνεις το καλύτερο..έτσι φτιάχνεις υγιείς ομάδες και θεμέλια ...ανωτερότητα λέγεται ... bball.gif
Anaz
Aς καταργησουν επιτελους τον μικρο τελικο..
bbplayer
QUOTE (lightday @ May 12 2012, 16:46 ) *
Η φανέλα σου ζυγίζει τόνους κι μόνο για αυτό πρέπει να το παλέψεις και να κάνεις το καλύτερο..έτσι φτιάχνεις υγιείς ομάδες και θεμέλια ...ανωτερότητα λέγεται ... bball.gif


νομίζω ότι πάντα παίζουμε σοβαρά στους μικρούς τελικούς και αυτό έχει να κάνει με τη γενικότερη νοοτροπία της ομάδας.

Θα συμφωνήσω όμως με τον φίλο Anaz ότι είναι ένα παιχνίδι αχρείαστο
basketikos2813
Επειδή από χθες βλέπω παίζει πολύ το "να μην κατέβει ο Παναθηναϊκός στο μικρό τελικό", θα πω την άποψή μου.

Καταρχάς, πρώτα και κύρια, το final4 δεν είναι ένα προϊόν που διοργανώνεται από τη Euroleague (άσχετα αν είναι ΚΑΙ αυτό), αλλά ένα από τα κορυφαία μπασκετά γεγονότα παγκοσμίως. Ο Παναθηναϊκός, από τη στιγμή που προκρίθηκε, οφείλει να το σεβαστεί. Το γεγονός καθευατό, τους φιλάθλους που πλήρωσαν εισιτήριο για να παρακολουθήσουν 4, κι όχι 3, αγώνες, εμένα που έκανα άνω κάτω το σκ μου για να μπορέσω να περάσω 4 ώρες την Παρασκευή και 4 την Κυριακή μπροστά την tv μου. Ακόμα κι αν του στερήθηκε η πρόκριση στον τελικό από διαιτητικά λάθη (που για την οικονομία της συζήτησης θα δεχτώ), δεν έχει κανένα λόγο να κάνει κι αυτός ένα τέτοιο. Η λογική των ανόητων συμψηφισμών και του "δυο λάθη ισούνται μ' ένα σωστό" είναι, δυστυχώς, καθαρά ελληνική. Πολιτική μπορούν να κάνουν οι Γιαννακόπουλοι με τους Αγγελόπουλος, ο Μπερτομέου με το Ρήγα, οι παίκτες κι οι προπονητές στις δηλώσεις τους, αλλά όλα αυτά μακρυά από τις τέσσερις γραμμές.

Κάθε φορά που μια ομάδα αρνείται να αγωνιστεί, επειδή θεωρεί ότι αδικήθηκε, το μπάσκετ πεθαίνει, το χερι ενός ηλίθιου οπλίζεται και μια εμετική φυλλάδα ανεβάζει τις πωλήσεις της. Όσοι ζητάνε να μην κατέβει η ομάδα να αγωνιστεί είναι πρώτα παναθηναϊκοί και μετά μπασκετικοί, περισσότερο οπαδοί παρά φίλαθλοι. Η λογική τους είναι συγγενική, ευτυχώς κατά βάση μακρυάς συγγένειας, με την αντιστοιχη που έχουν οι αθεράπευτα φασίστες που σήμερα πλακώνονταν έξω από την Αγία Σοφία.
Anubis
Η ομαδα δεν εχει τιμησει το μπασκετ και την χωρα της ολα αυτα τα χρονια με την παρουσια της? Δεν μιλαω για το κομματι των φιλαθλων της υγειων και μη, μιλαω για την ομαδα σαν ομαδα. Συνεπώς αφου η ομαδα σεβεται τις ευρωπαικες διοργανωσεις(την μια) στις οποιες συμμετεχει δεν καταλαβαινω τον λογο γιατι να μην διεκδικησει το σεβασμο που του αξιζει το προπονητικο τιμ και η ομαδα. Στην τελικη ας προτεινετε μια λυση και ας μην το γυρναμε στο αν ειναι νομιμο η ηθικο.
Το μπασκετ χανει καθε φορα που η αξιοπιστια της οποιαδηποτε διοργανωσης πεφτει και εχθες επεσε για ακομα μια φορα(και στον πρωτο και στον δευτερο ημιτελικο).
vastravoud
Καλά, προφανώς και πρέπει να κατέβουμε, δεν το συζητάμε καν. Εγώ απλώς λέω ότι είναι ηλίθιο σαν παιχνίδι.
Gravedigger
QUOTE (Anaz @ May 12 2012, 22:43 ) *
Aς καταργησουν επιτελους τον μικρο τελικο..

+1

Αδιάφορο ματς,τζάμπα κούραση.
ALdaperan
Αδιάφορο μπορεί να είναι από την άποψη ότι δεν διεκδικούμε τίτλο πλέον.

Δεν είναι όμως αδιάφορο αγωνιστικά . Παίζουμε με μια μεγάλη ομάδα που ενδεχομένως να θέλει να πάρει εκδίκηση για τα περσινά αφού για φέτος συναντιόμαστε πρώτη φορά..
Επίσης είναι μια καλή προπόνηση για τον 1ο τελικό στο σεφ

Αδιάφορο δεν είναι γιατί άλλο να είσαι "3ος" στο final4 , σε απόσταση αναπνοής από τον τελικό (αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι άδικα δεν πέρασες γιατί ήσουν καλύτερος ΚΑΙ απο τη barcelona) και άλλο να είσαι "4ος" παραδίδοντας τα όπλα.

Πάμε να πατήσουμε για άλλη μια φορά τη barcelona wink.gif

Εμπάργκο Παναθηναϊκού στο Γκαλά της Ευρωλίγκας
Γι αυτό ποιά είναι η άποψη σας ; Αφου πήγαν οι βραβευθέντες δεν είναι λίγο περίεργο να λείπει η υπόλοιπη ομάδα ; :S
Ή όλοι ή κανένας είναι η άποψη μου
j-kidd13
Ρε ουτε ενα ποστ για το παιχνιδι.....tongue.gif
Ξενερα ολκης....
vastravoud
Ε οι μικροί τελικοί είναι τελείως ανόητοι....
Razorblade Fish
Ο Καιμακογλου εχει ανεβει επιπεδο,για να μην πω επιπεδα...Ο Λογκαν κλασικα,στα αδιαφορα παιχνιδια η σε αυτα που εχουν κριθει MVP.
bbplayer
Ευχάριστο ματσάκι, παρά τη στενοχώρια μας. Δεν έπαιξε καθόλου ο Σάρας. Φτάσαμε στο 1.52 το ματς στο -4 αλλά δύο άστοχα , ένα του Καϊμάκ, κι ένα του ΔΔ (3/4 συνολικά) έγραψαν το τέλος.
Με πολλή όρεξη μόνο ο Μάριτς ενώ δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται αλλά Σάτο και Σμιθ δεν υπάρχουν για την ομάδα. Εντύπωση μου προκάλεσε ο μικρός χρόνος συμμετοχής του Πέρπε.

Τε σπα, πάμε γι άλλα
ALdaperan
Ρε παιδιά ακούω όλοι και λέτε ότι ήταν αδιάφορο τελείως
Αδιάφορο για τους παίκτες μπορεί γιατί δεν κρινόταν τίτλος αλλά και πάλι άλλο ηθικό ,να φεύγεις με 2 ήττες και άλλο να κάνεις μια νίκη στο final4 .

Για εμάς τους φιλάθλους γιατί είναι αδιάφορο ; Είναι ένας αγώνας μεταξύ δυο κορυφαίων ομάδων . Μόνο αδιάφορο δεν το λές.
Μήπως καλομάθαμε στους τίτλους και οτιδήποτε λιγότερο δεν μας αρκεί ;
rchos
QUOTE(ALdaperan @ May 13 2012, 20:19 ) *
Ρε παιδιά ακούω όλοι και λέτε ότι ήταν αδιάφορο τελείως
Αδιάφορο για τους παίκτες μπορεί γιατί δεν κρινόταν τίτλος αλλά και πάλι άλλο ηθικό ,να φεύγεις με 2 ήττες και άλλο να κάνεις μια νίκη στο final4 .

Για εμάς τους φιλάθλους γιατί είναι αδιάφορο ; Είναι ένας αγώνας μεταξύ δυο κορυφαίων ομάδων . Μόνο αδιάφορο δεν το λές.
Μήπως καλομάθαμε στους τίτλους και οτιδήποτε λιγότερο δεν μας αρκεί ;


απολυτως μαζι σου.
δεν αντιλαμβανομαι την απαξιωση που υπαρχει για αυτο το παιχνιδι.
j-kidd13
QUOTE(rchos @ May 13 2012, 20:21 ) *
απολυτως μαζι σου.
δεν αντιλαμβανομαι την απαξιωση που υπαρχει για αυτο το παιχνιδι.

Θα την καταλαβαινες αν ηταν ο Ολυμπιακος ομαδα με 6 ευρωπαικα και αλλα ποσα f4 και σημερα επαιζε μικρο τελικο,εχοντας χασει με τετοιο τροπο στον ημιτελικο....
rchos
QUOTE(j-kidd13 @ May 13 2012, 20:23 ) *
Θα την καταλαβαινες αν ειχε παρει ο Ολυμπιακος 6 ευρωπαικα και σημερα επαιζε μικρο τελικο,εχοντας χασει με τετοιο τροπο στον ημιτελικο....


ακριβως επειδη ειστε τοσο μεγαλη ομαδα δεν πρεπει να απαξιωνετε πραγματα.
δηλαδη το 9 που αποκλειστηκα και απο τον παναθηναικο θαρρεις οτι τα 6 ευρωπαικα που δεν ειχα παιζαν μεγαλο ρολο?

το πα και σε συμφορουμιτη αλλου.


καποιοι εχουν γινει πολυ poor losers μου φαινεται.

ακου με και μενα εχω μεγαλη εμπειρια στις απογοητευσεις smiley.gif
j-kidd13
QUOTE(rchos @ May 13 2012, 20:25 ) *
ακριβως επειδη ειστε τοσο μεγαλη ομαδα δεν πρεπει να απαξιωνετε πραγματα.
δηλαδη το 9 που αποκλειστηκα και απο τον παναθηναικο θαρρεις οτι τα 6 ευρωπαικα που δεν ειχα παιζαν μεγαλο ρολο?

Στον μικρο τελικο τοτε δηλαδη ειχες αγωνια και τοσο ενδιαφερον για το αν θα κερδισει ο Ολυμπιακος τη Μπαρτσελονα?
Προσωπικα δεν μου κανει καμια αισθηση το αν θα φυγω με 2 ηττες,γιατι εχω συνηθισει ετσι απο τον Παναθηναικο,να παιζει σε τελικους και να τους κερδιζει,και οχι σε μικρους...Ναι,θα προτιμουσα να κερδιζαμε για τους τυπους,αλλα τιποτα παραπανω,αφου δεν συμμετεχω στον τελικο.
vastravoud
Τι διαφορά κάνει η τρίτη από την τέταρτη θέση;

Η αξία είναι να προκριθείς στο FF και έπειτα να το κατακτήσεις. Τώρα αν έρθεις 2ος, 3ος, 4ος, μικρη σημασία έχει.

Θα έλεγα δηλαδή πως υπάρχουν 3 διακριτά "σκαλιά".

1. κατάκτηση τροπαίου
2. συμμετοχή στο FF
3. μη συμμετοχή στο FF

Εμείς καταφέραμε το 2ο, και μπράβο μας!
Razorblade Fish
Εγω παντως και το 09 που αποκλειστηκαμε και βγηκαμε 4οι και το 99 που αποκλειστηκαμε και βγηκαμε 3οι σκασιλα μου μεγαλη.Πραγματικα δεν μου κανει καμια διαφορα το 3ος με το 4ος σε final-4 Ευρωλιγκας.Δε μιλαω για Εθνικες διοργανωσεις που δινουν μεταλιο.Καμια σχεση.Ο μικρος τελικος του final-4 ειναι το πιο αδιοφορο παιχνιδι που υπαρχει για μενα.Δυο ομαδες απογοητευμενες χωρις κανενα απολυτως στοχο.Καταργηστε το(και πουληστε πιο φθηνα τα εισιτηρια,αφου τα ματς θα ειναι 3...)
rchos
καμια σχεση αυτο που λεω με αυτο που λετε.

αυτο που λεει ο αλνταπεραν λεω και εγω.

ειναι ενα παιχνιδι σε μια μεγαλη διοργανωση απο δυο μεγαλες ομαδες.


το οτι δεν χαιρομαι για το οτι νικησα και οχι δεν τρελενομαι για το οτι εχασα δεν αλλαζει οτι ειναι ενα παιχνιδι αναμεσα στις 2 απο τις 4 κορυφαιες ομαδες της ευρωπης εκεινη την χρονια.

vastravoud
Ουδεμια αντίρρηση γι' αυτό!

Απλώς τα μεγάλα παιχνίδια αντλούν την αξία τους από το διακύβευμα. Όταν λοιπόν δεν υπάρχει τίποτα "at stake", αυτομάτως η αξία του παιχνιδιού μειώνεται.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.