Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Απορίες για στατιστικά
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
benchwarmer
Ελπιζω να ειναι εδω ο καταλληλος χωρος για να το ρωτησω αυτο...

Λοιπον....

1) Αν ενας παικτης δεχτει φαουλ κατα το σουτ, και αστοχησει, το αστοχο σουτ περναει στα στατιστικα του?
2) Αν ενας παικτης δεχτει ταπα, αυτο μετραει ως αστοχο σουτ?
3) Αν ενας παικτης Α παρεμβει σε μια πασα αντιπαλου και μετα η μπαλα καταληξει στα χερια του συμπαικτη του Β, σε ποιον χρεωνεται το κλεψιμο?

Ας απαντησει καποιος αν ξερει... smiley.gif

Επισης,
4) Αν καποιος παικτης παρει "ριμπαουντ" μετα απο αιρμπολ, αυτο χρεωνεται ως ριμπαουντ η ως κλεψιμο?
5) Το αιρμπολ μετραει ως αστοχο σουτ φανταζομαι ε?
Gravedigger
QUOTE(benchwarmer @ Jun 14 2008, 17:38 ) *
Ελπιζω να ειναι εδω ο καταλληλος χωρος για να το ρωτησω αυτο...

Λοιπον....

1) Αν ενας παικτης δεχτει φαουλ κατα το σουτ, και αστοχησει, το αστοχο σουτ περναει στα στατιστικα του?
2) Αν ενας παικτης δεχτει ταπα, αυτο μετραει ως αστοχο σουτ?
3) Αν ενας παικτης Α παρεμβει σε μια πασα αντιπαλου και μετα η μπαλα καταληξει στα χερια του συμπαικτη του Β, σε ποιον χρεωνεται το κλεψιμο?

Ας απαντησει καποιος αν ξερει... smiley.gif

1)Όχι
2)Στο ΝΒΑ ναι,για Ευρώπη δεν είμαι σίγουρος
3)Στον Β
smile.gif
benchwarmer
Ευχαριστω gravedigger. Αμεση απαντηση 41.gif 41.gif

Εχω προσθεσει και καποια αλλα, αν βεβαια ξερεις... smile.gif
Gravedigger
QUOTE(benchwarmer @ Jun 14 2008, 17:44 ) *
Ευχαριστω gravedigger. Αμεση απαντηση 41.gif 41.gif

Εχω προσθεσει και καποια αλλα, αν βεβαια ξερεις... smile.gif

Τίποτα smile.gif
Για το 4 νομίζω ως rebound,για το 5,ναι μετράει ως άστοχο σουτ!

Edit για το 3.Αν ο παίχτης Α παρέμβει στην πάσα και δεν έχει κατοχή,τότε το κλέψιμο χρεώνεται στον Β.
benchwarmer
QUOTE(Gravedigger @ Jun 14 2008, 17:48 ) *
Τίποτα smile.gif
Για το 4 νομίζω ως rebound,για το 5,ναι μετράει ως άστοχο σουτ!

Edit για το 3.Αν ο παίχτης Α παρέμβει στην πάσα και δεν έχει κατοχή,τότε το κλέψιμο χρεώνεται στον Β.


Thanks και παλι!!
Προφανως και λεω για την περιπτωση που δεν εχει κατοχη.. Για ενα απλο χτυπημα στη μπαλα λεω smile.gif

Ουφ.... Πολυ δυσκολο τελικα να προσπαθεις να φτιαξεις στατιστικα αγωνων... (Οπως καταλαβαινεις, αντι να διαβαζω για την εξεταστικη, εχω βρει κατι πιο ενδιαφερον tongue.gif )
NBAholic
3) Αν ενας παικτης Α παρεμβει σε μια πασα αντιπαλου και μετα η μπαλα καταληξει στα χερια του συμπαικτη του Β, σε ποιον χρεωνεται το κλεψιμο?

Εδώ θα διαφωνήσω με τον digger, τουλάχιστον στο ΝΒΑ μετρά το κλέψιμο υπέρ αυτού που έδιωξε την μπάλα, εφόσον η μπάλα φτάσει σε συμπαίκτη. Τουλάχιστον με βάση τα όσα έχω παρατηρήσει, μιας και είχα κάποτε κι εγώ αυτή την απορία.
Gravedigger
QUOTE(NBAholic @ Jun 14 2008, 18:39 ) *
3) Αν ενας παικτης Α παρεμβει σε μια πασα αντιπαλου και μετα η μπαλα καταληξει στα χερια του συμπαικτη του Β, σε ποιον χρεωνεται το κλεψιμο?

Εδώ θα διαφωνήσω με τον digger, τουλάχιστον στο ΝΒΑ μετρά το κλέψιμο υπέρ αυτού που έδιωξε την μπάλα, εφόσον η μπάλα φτάσει σε συμπαίκτη. Τουλάχιστον με βάση τα όσα έχω παρατηρήσει, μιας και είχα κάποτε κι εγώ αυτή την απορία.

Χμμμ...Για να το λες κάτι θα ξέρεις...! smile.gif Πάντως ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι πηγαίνει στον παίχτη που παίρνει κατοχή...
captain charisma
και γω εχω μια απορια.οταν καποιοσ αστοχει στο σουτ και ο παικτης της αντιπαλης ομαδας παει για το ριμπαουντ και δεν πιανει καλα την μπαλα και την διωχνει,και την πιανει ενας συμπαικτης του τη μπαλα σε ποιον χρεωνεται το ριμπαουντ?

οσο για το β δεν νομιζω οτι μετα απο ταπα μετραει για αστοχο σουτ.δεν ειμαι σιγουρος βεβαια.
και κατι αλλο οταν ενας παικτης παει να βαλει καλαθι αλλα του κανει φαουλ ο αντιπαλος και το σουτ του ειναι αστοχο δεν μετραει στη στατιστικη του.διορθωστε με αν κανω λαθος.
NBAholic
QUOTE
οσο για το β δεν νομιζω οτι μετα απο ταπα μετραει για αστοχο σουτ.δεν ειμαι σιγουρος βεβαια.
και κατι αλλο οταν ενας παικτης παει να βαλει καλαθι αλλα του κανει φαουλ ο αντιπαλος και το σουτ του ειναι αστοχο δεν μετραει στη στατιστικη του.διορθωστε με αν κανω λαθος.


To δεύτερο που λες ισχύει. Για το πρώτο, τσεκάρετε το play-by-play ενός αγώνα από το nba.com. Ένα παράδειγμα, ο Σαμ Κασέλ στο δεύτερο τελικό:

Cassell Jump Shot: Missed Block: Farmar (1 BLK)

Συν άλλο ένα άστοχο σουτ πιο μετά. Το boxscore λέει 0/2 σουτ για τον Κασέλ. Οπότε είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι η τάπα μετρά σαν άστοχο σουτ.

QUOTE
και γω εχω μια απορια.οταν καποιοσ αστοχει στο σουτ και ο παικτης της αντιπαλης ομαδας παει για το ριμπαουντ και δεν πιανει καλα την μπαλα και την διωχνει,και την πιανει ενας συμπαικτης του τη μπαλα σε ποιον χρεωνεται το ριμπαουντ?


Μάλλον χρεώνεται σε αυτόν που θα την πιάσει καλά. Αν κάποιος διεκδικήσει το ριμπάουντ και η μπάλα περάσει εκτός, δε μετρά για ριμπάουντ κανενός (δηλαδή είναι ομαδικό ριμπάουντ).
captain charisma
αλλο ενα που εχω να ρωτησω ειναι το εξης.

αν ενας παικτης σουταρει και το σουτ του ειναι airball και ο συμπαικτης του που ειναι κοντα στη ρακετα πιασει την μπαλα στον αερα και κανει καρφωμα θεωρειται ασιστ?
NBAholic
Mπα, μάλλον όχι, εκτός κι αν ξεγελαστεί ο υπεύθυνος. Συνήθως όμως φαίνεται ποιες προσπάθειες είναι για σουτ και ποιες για άλλεϊ ουπ πάσα.
benchwarmer
QUOTE(NBAholic @ Jun 15 2008, 03:47 ) *
Mπα, μάλλον όχι, εκτός κι αν ξεγελαστεί ο υπεύθυνος. Συνήθως όμως φαίνεται ποιες προσπάθειες είναι για σουτ και ποιες για άλλεϊ ουπ πάσα.


Εκτος αν παιζει η Εφες rolleyes.gif rolleyes.gif
basket is life
τι ακριβως ειναι το tendex?γραφεται σε ολα τα περιοδικα με στατιστικα παικτων,αλλα ποτε δεν καταλαβα τι ειναι!
NBAer
QUOTE
1) Αν ενας παικτης δεχτει φαουλ κατα το σουτ, και αστοχησει, το αστοχο σουτ περναει στα στατιστικα του?
2) Αν ενας παικτης δεχτει ταπα, αυτο μετραει ως αστοχο σουτ?
3) Αν ενας παικτης Α παρεμβει σε μια πασα αντιπαλου και μετα η μπαλα καταληξει στα χερια του συμπαικτη του Β, σε ποιον χρεωνεται το κλεψιμο?
4) Αν καποιος παικτης παρει "ριμπαουντ" μετα απο αιρμπολ, αυτο χρεωνεται ως ριμπαουντ η ως κλεψιμο?
5) Το αιρμπολ μετραει ως αστοχο σουτ φανταζομαι ε?


European basketball:
1)ΟΧΙ
2)ΝΑΙ
3)Στον Α(σε αυτον που προκαλει πρωταρχικα την κατοχη μπαλας να φυγει απο τον αντιπαλο)
4)Ριμπαουντ
5)ΝΑΙ


QUOTE(big dirk @ Jun 14 2008, 20:08 ) *
και γω εχω μια απορια.οταν καποιοσ αστοχει στο σουτ και ο παικτης της αντιπαλης ομαδας παει για το ριμπαουντ και δεν πιανει καλα την μπαλα και την διωχνει,και την πιανει ενας συμπαικτης του τη μπαλα σε ποιον χρεωνεται το ριμπαουντ?

Σε αυτον που πρωτος ανακτα κατοχη για την ομαδα του.
Αν θεωρηθει οτι ο πρωτος παρολο που δεν επιασε καλα την μπαλα ανεκτησε κατοχη τοτε χρεωνεται σε αυτον.

Το ωραιο ειναι οτι ακομα και αν καποιος σουταρει και κοπει απο καποιον αμυντικο, τοτε αν καποιος παρει την χαμενη μπαλα θεωρειται ως ριμπαουντ!
Το ακομα πιο ωραιο ειναι οτι μετα απο τζαμπολ αυτος που θα πηδηξει και θα κερδισει το τζαμπολ θα χρεωθει με επιθετικο ριμπαουντ, το οποιο ομως δεν θα χρεωθει στην ομαδα του!!

QUOTE(NBAholic @ Jun 14 2008, 20:30 ) *
QUOTE
και γω εχω μια απορια.οταν καποιοσ αστοχει στο σουτ και ο παικτης της αντιπαλης ομαδας παει για το ριμπαουντ και δεν πιανει καλα την μπαλα και την διωχνει,και την πιανει ενας συμπαικτης του τη μπαλα σε ποιον χρεωνεται το ριμπαουντ?

Μάλλον χρεώνεται σε αυτόν που θα την πιάσει καλά. Αν κάποιος διεκδικήσει το ριμπάουντ και η μπάλα περάσει εκτός, δε μετρά για ριμπάουντ κανενός (δηλαδή είναι ομαδικό ριμπάουντ).

Δεν ξερω για το ΝΒΑ αλλα αυτο που λες για την ευρωπη ειναι λαθος.
Αν καποιος διεκδικησει το ριμπαουντ μετα απο αστοχο σουτ, ακουμπησει τη μπαλα ενω ειναι μονος του(αποκτησει κατοχη δηλαδη), αλλα την χασει και αυτη βγει εκτος αγωνιστικου χωρου αουτ, τοτε χρεωνεται με ριμπαουντ και λαθος.
Αν βεβαια δεν διεκδικησει την μπαλα μονος του (και ετσι δεν αποκτησει ποτε κατοχη) αλλα διεκδικουν πηδωντας και αντιπαλοι, αλλα βγει η μπαλα αουτ απο τα χερια του πανω στην διεκδικηση, τοτε δεν χρεωνεται με ριμπαουντ.

QUOTE(basket is life @ Jun 15 2008, 10:47 ) *
τι ακριβως ειναι το tendex?γραφεται σε ολα τα περιοδικα με στατιστικα παικτων,αλλα ποτε δεν καταλαβα τι ειναι!

Το TENDEX (βγαινει απο το TEN INDEX δηλαδη επεξεργασια ΔΕΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ) ειναι ενας τροπος εκτιμησης της αποδοσης καθε παικτη και καθε ομαδας.

Το TENDEX υπολογιζεται ως εξης:

Εχουμε την ποσοτητα Α(x) Οπου x η ομαδα ολη ή ενας συγκεκριμενος παικτης πχ Α(Παπαλουκας) ή Α(Παρτιζαν).
Οποτε αν μιλαμε για ομαδα τοτε με τον ορο κλεψιματα πχ εννοουμε τα συνολικα κλεψιματα της ομαδας, ενω οταν μιλαμε για παικτη εννοουμε τα κλεψιματα του παικτη,

Α(x) = (Ποντοι - Χαμενες βολες -Χαμενα σουτ εντος παιδειας + Ριμπαουντ + Ασιστς + Κοψιματα + Κλεψιματα - Λαθη) / (Χρονος που εγιναν ολα αυτα)

Οπου "Χρονος που εγιναν ολα αυτα" ειναι ο χρονος που επαιξε ο παικτης ή χρονος ομαδας που ειναι 200 λεπτα(40 για καθε παικτη που επαιξε)

Σε αγωνα λοιπον ομαδας-Ε με ομαδα-Ρ το TENDEX παικτη-Φ υπολογιζεται απο:
TENDEX(Φ) = Α(Φ) / (Α(Ε) + Α(Ρ))

Για παικτη-Φ ομως που επαιξε τουλαχιστον 7 λεπτα στον αγωνα.


QUOTE(big dirk @ Jun 15 2008, 03:29 ) *
αν ενας παικτης σουταρει και το σουτ του ειναι airball και ο συμπαικτης του που ειναι κοντα στη ρακετα πιασει την μπαλα στον αερα και κανει καρφωμα θεωρειται ασιστ?

Οχι, αλλα θεωρειται επιθετικο ριμπαουντ και καλαθι φυσικα. biggrin.gif
NBAholic
QUOTE
Δεν ξερω για το ΝΒΑ αλλα αυτο που λες για την ευρωπη ειναι λαθος.
Αν καποιος διεκδικησει το ριμπαουντ μετα απο αστοχο σουτ, ακουμπησει τη μπαλα ενω ειναι μονος του(αποκτησει κατοχη δηλαδη), αλλα την χασει και αυτη βγει εκτος αγωνιστικου χωρου αουτ, τοτε χρεωνεται με ριμπαουντ και λαθος.
Αν βεβαια δεν διεκδικησει την μπαλα μονος του (και ετσι δεν αποκτησει ποτε κατοχη) αλλα διεκδικουν πηδωντας και αντιπαλοι, αλλα βγει η μπαλα αουτ απο τα χερια του πανω στην διεκδικηση, τοτε δεν χρεωνεται με ριμπαουντ.


Αναφερόμουν μόνο στην περίπτωση της μη κατοχής. Τουλάχιστον έτσι αντιλήφθηκα και την ερώτηση πιο πάνω. Αλλιώς, για να υπάρξει κατοχή χωρίς να διακοπεί ο χρόνος, προφανώς πρέπει κάποιος να μαζέψει το ριμπάουντ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.