Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σας αρεσουν οι νεες εμφανισεις ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
half-man half-maverick


εμενα προσωπικα μου αρεσουν. κατι το διαφορετικο απο οτι ειχαμε συνηθισει τοσο καιρο! smile.gif
Paris87
Εμενα, οταν την ειδα πρωτη φορα δεν μου πολυ αρεσε, θα προτιμουσα κατι σε πρασινο παλι, απλως αλλο σχεδιο...
Αλλα θα την συνηθισω, μπορω και αλλιως? rolleyes.gif
nicolicius
Kαι μένα μου αρέσουν αν και θα η γαλάζια μου φαίνεται κάπως! happy.gif

Θα προτιμούσα κατι προς στο μαύρο του ποδοσφαίρου!

Πότε βγαίνουν σε κυκλοφορία?
Green Warrior
Και εμένα η 3η εμφάινιση με χαλάει κάπως. Θα προτιμούσα πχ. μαύρο όπως του ποδοσφαίρου ή μπλεαλλά πιο σκούρο. Επίσης το τριφύλλι έπρεπε να παραμείνει αριστερά στο στήθος ...
Paris87
Ναι οντως το μαυρο θα "σκοτωνε" smiley.gif
Αλλα τι να κανουμε....θα το υποστουμε..
j-kidd13
Εμενα μου αρεσει και η γαλαζια...Ειναι διαφορετικη!Αληθευει οτι και καλα ειναι αφιερωμενη στην εθνικη ομαδα γι αυτο και το γαλαζιο χρωμα?
Omar Little
Μαύρο χάλι κατ'εμέ η γαλάζια. Απορώ ποιος σκέφτηκε ότι μπορεί να πουλήσει αυτό το πράγμα από τη στιγμή που είχαν και το παράδειγμα της ποδοσφαιρικής ομάδας που το είχε δοκιμάσει πριν κάτι χρόνια.

Άλλο θέμα ότι δεν χωράνε τα αστεράκια στη φανέλα:



Το σήμα, ενώ πράγματι είναι καλύτερο από το περσινό άσπρο, έχει μπει σε τελείως λάθος μέρος. Ενώ με τόσα σηματάκια που έχει πάνω η φανέλα μοιάζει σαν αγωνιστικό αμάξι Nascar. Ξέρω ότι κάποια θα είναι υποχρεωτικά αλλά τουλάχιστον δεν χρειαζόταν να μπουν στη φανέλα της παρουσίασης. Προχειροδουλειά...
lakersdynasty
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 17 2009, 20:41 ) *
Εμενα μου αρεσει και η γαλαζια...Ειναι διαφορετικη!Αληθευει οτι και καλα ειναι αφιερωμενη στην εθνικη ομαδα γι αυτο και το γαλαζιο χρωμα?


oχι για την εθνικη...για το οτι ειμαστε ο αξιος εκπροσωπος της Ελλαδας στην Ευρωπη.
kolokotronis
Με τα αστέρια όντως αρχίζει σιγά σιγά να υπάρχει πρόβλημα.
Όταν φτάσουμε τα 7-8 τι θα γίνει?
Το λογικότερο για μένα είναι να κάνουνε δύο σειρές πάνω από τη μπάλα και να τα μικρύνουνε λίγο.
Giorgos#4
QUOTE(kolokotronis @ Oct 17 2009, 21:24 ) *
Με τα αστέρια όντως αρχίζει σιγά σιγά να υπάρχει πρόβλημα.
Όταν φτάσουμε τα 7-8 τι θα γίνει?
Το λογικότερο για μένα είναι να κάνουνε δύο σειρές πάνω από τη μπάλα και να τα μικρύνουνε λίγο.



Να βαζουμε 1 πλατινενιο για καθε πεντε smiley.gif τουλαχιστον εχουμε μονο τετοια προβληματα!
giannis_
Η γαλαζια μπορω να πω οτι δεν με ενθουσιασε και μαλλον δεν θα εχει μεγαλη απηχηση αν και ειναι φθηνοτερη απο τις αλλες!
Και νομιζω οτι δεν θα πολυφορεθει και απο την ομαδα!
Αυτο με τα αστερια που δεν χωρανε οντως ειναι προβλημα smiley.gif Αφηστε που καθε χρονο πρεπει να αγοραζουμε καινουργια γιατι δεν λεει να σκας στο γηπεδο με ενα αστερι λιγοτερο,θα εισαι πολυ πισω..

Και αυτο το cosmote πολυ μεγαλο βρε παιδι μου...καπως πιο μικρο και διακριτικο θα μου καθοταν καλυτερα!
Flexo
Εμένα πάλι μου άρεσε η νέα εμφάνιση.
Το χρώμα είναι πολύ πρωτότυπο παρόλο που θυμίζει πυτζάμα!
giannis_
QUOTE(Flexo @ Oct 18 2009, 03:39 ) *
Εμένα πάλι μου άρεσε η νέα εμφάνιση.
Το χρώμα είναι πολύ πρωτότυπο παρόλο που θυμίζει πυτζάμα!

Πρωτοτυπες ειναι αλλα δεν θυμιζουν καθολου παναθηναικο(αν εξαιρεσεις το σημα)ενα μαυρο με πρασινες ριγες οπως της μπαλας θα μετραγε πολυ περισσοτερο νομιζω
half-man half-maverick
εγω 100% θα παω να την αγορασω! με τρελαινουν οι κουφες εμφανισεις της μιας χρονιας που δεν θα τις ξαναδεις ποτε.
να ρωτησω κατι αν και λιγο οφ-τοπικ ? μπορω να βρω καπου να πουλουνται ρετρο εμφανισεις της ομαδας ? (πχ την εμφανιση που ειχαμε παρει το ευρωπαικο, την εμφανιση απο τη χρονια 1990 κτλπ)
traveller
Οι πράσινες : Μου αρέσουν πολύ

Οι λευκές : Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Αδιάφορες.

Η γαλάζια : Αηδία, ελπίζω να μην τη φορέσουμε ποτέ.
Alexandris Eleftherios
Kαλησπέρα κι απο μένα.
Ποια εμφάνιση να μου αρέσει βρε παιδιά? Που το σήμα της ομάδος χρειάζεται κανείς μεγενθυτικό φακό για να το δει.
Γενικά δεν μου αρέσουν οι εμφανίσεις των Ευρωπαικών ομάδων μπάσκετ. Το 80% αυτης αποτελείται απο το σήμα του χορηγού και το υπόλοιπο 20% απο το σήμα της ομάδος και τα λοιπά σήματα της κάθε διοργάνωσης της οποίας μετέχει.

Πραγματικά τις βρίσκω άσχημες.

Κάπου είχα σχεδιάσει για πλάκα στο photoshop μια φανέλα για τον μπασκετικό Παναθηναικό σε πρότυπα ΝΒΑ. Αυτη μάλιστα θα τα έσπαγε!!! smiley.gif

Αν βρώ το σχέδιο θα σας το ανεβάσω...

Γενικά παίδες το μάρκετινγκ είναι πίσω στην Ευρώπη σε οτι αφορά το Promotion των ομάδων.
Βλέπεις στο ΝΒΑ πχ το σήμα των BULLS (τον ταύρο) και ξέρεις πως είναι η ομάδα του Σικάγο.
Εδώ πέρα τα εμβλήματα των ομάδων κρύβονται πάνω στις φανέλες λες και είναι ασήμαντα. Παρακολουθεί ο Αμερικάνος Ευρωπαικό αγώνα μπάσκετ και η ερώτηση που κάνει είναι ποιες ομάδες παίζουν? COSMOTE VS VODAFON ??????? Ούτε καν το όνομα της ομάδος δεν αναγράφεται πάνω στις φανέλες.

Το γνωρίζω πως ο χορήγός σε μια ομάδα μπασκετ έχει μεγάλο ρόλο και πληρώνει πολλά χρήματα για να είναι στην φανέλα αλλα ρε παιδακι μου... Εσάς σας αρέσει αυτό που επικρατεί?

Andre_Iguodala
Δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως φιλε.Αλλα ειναι τα οικονομικα μεγεθη στην Αμερικη αλλα εδω.Στην Αμερικη δινουν 82 αγωνες τον χρονο τους μισους στην εδρα τους σε γηπεδα που το μικροτερο ειναι γυρω στις 18000 θεσεις ξερω εγω και οταν γεμιζουν σε 5-6 αγωνες βγαζουν λεφτα με τη σεσουλα


Επισης κατι αλλο.Οι Αμερικανοι δεν ενδιαφερονται να δουν Ευρωπαικους αγωνες για να δουν ομαδες.κυριως βλεπουν παιχτες που ειναι υποψηφιοι να μπουν στο ΝΒΑ(δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο αλλα ετσι φανταζομαι)


Εδω και ειδικα στην Ελλαδα Οι μισες ομαδες basket μπαινουν μεσα καθε χρονοκαι απλα οι ιδιοκτητες γουσταρουν και ριχνουν λεφτα(βλεπε Αγγελοπουλους ξερω εγω) .
Alexandris Eleftherios
Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλα αν θέλει η Ευρωλίγκα να δημιουργήσει ένα υψηλού επιπέδου πρωτάθλημα θα πρέπει να αλλάξουν πολλά.
Αν και μιλάμε για την νέα φανέλα θα μου επιτρέψουν οι Mods να παρεκκλίνω λίγο του θέματος.

Χάζευα στο site της Euroleague τα εισιτήρια των αγώνων.
Ο Παναθηναικός ηταν μακράν πρώτος με 15.400. Είχε τα μισά εισιτήρια απο αυτά που κόπηκαν στους 5 υπόλοιπους αγώνες.
Εκείνη την ημέρα που έπαιζε ο ΠΑΟ με την ΡΕΑΛ έγιναν συνολικά 6 αγώνες με συνολικό αριθμό εισιτηρίων στις 31.000.
Τα μισά λοιπόν τα έκοψε ο ΠΑΟ. (Βεβαια έπαιζε με ΡΕΑΛ για αυτό.)

Στο σύνολο των 12 αγώνων της αγωνιστικής κόπηκαν 60.000 εισιτήρια. 5.000 εισιτήρια μέσο όρο ανα αγώνα. Το πρόβλημα λοιπόν ξεκινάει απο κεί. Το μπάσκετ στην Ευρώπη έχει χαμηλότατη προσελευση. Άσε που το τμήμα μάρκετινκγ της Ευρωλίγκα (για μένα) δεν κάνει σωστή δουλειά.

Δεν θα γίνουμε ΝΒΑ ποτέ, ουτε καν θα το πλησιάσουμε. Τα budget των ομάδων με εξαίρεση ΠΑΟ ΟΣΦΠ ΡΕΑΛ CSKA BARCELONA είναι μονοψήφια στον αριθμό. (Όσο κοστίζει ένας καλός παίκτης στο roster μιας ομάδος του ΝΒΑ κοστίζει όλη Σιένα για παράδειγμα.)

Πιστεύω πως η Ευρωλίγκα θα έπρεπε να μετανομαστεί σε EBA (European Basketball assosiation) και να γίνει κλειστό πρωτάθλημα.
Αυτό σημαίνει πως οι ομάδες που θα μετέχουν σε αυτό δεν θα αγωνίζονται πλεον στα Εθνικά τους πρωταθλήματα. (Δεν βλέπω που είναι το κακο.)
Όταν θα μετέχουν 24 Ευρωπαικές ομάδες σε μια κλειστή επαγγελματική λίγκα με μεγάλα πλεον ποσά απο τα τηλεοπτικά δικαιώματα, τους χορηγούς και τις διαφημίσεις, το επίπεδο θα εκτιναχθεί στα ύψη.
Και για να μην κατακρεουργηθούν εντελώς τα Εθνικά πρωταθλήματα και χάσουν εντελώς την όποια δυναμική τους, οι πρωταθλητές κάθε χώρας θα δικεδικούν την συμμετοχή τους στην κλειστή λίγκα καθώς θα διεκδικούν τις τέσσερις τελευταίες θέσεις απο το πρωτάθλημα της Ευρώπης.
Έτσι και θα ανανεώνονται οι ομάδες της EBA και θα παραμείνει και ένα μεγάλο ενδιαφέρον για τα Εθνικά πρωταθλήματα.

Επίσης θα μπορούσε να εφαρμοστεί το σύστημα DRAFT και στην Ευρώπη έτσι ώστε να δυναμώνουν οι αδύνατες ομάδες.

Βέβαια όλα αυτά τα σκέφτομαι εγώ. (Ναι το ξέρω έχω μεγάλη φαντασία.) smiley.gif

Sorry για το σεντόνι που έγραψα...

Πάρτε και την παρουσίαση της νέας φανέλας του ΠΑΟ (και με τον σπόνσορα επάνω της...)






colonel gomelsky
QUOTE(Alexandris Eleftherios @ Dec 20 2009, 16:12 ) *
Επίσης θα μπορούσε να εφαρμοστεί το σύστημα DRAFT και στην Ευρώπη έτσι ώστε να δυναμώνουν οι αδύνατες ομάδες.

Βέβαια όλα αυτά τα σκέφτομαι εγώ. (Ναι το ξέρω έχω μεγάλη φαντασία.) smiley.gif


Το να κάνουμε ντραφτ στην Ευρώπη το βλέπω από δύσκολο έως ακατόρθωτο καθώς δεν υπάρχει αυτό που λέμε κολλεγιακό-πανεπιστημιακό μπάσκετ (που είναι στην αμερική η κύρια βάση της προεπιλογής)

Για τα άλλα ενδιαφέροντα που γράφεις επιφυλάσσομαι να τοποθετηθώ στο εγγύς μέλλον.

ΥΓ. Καλώς ήρθες και καλά ποστ.
Alexandris Eleftherios
QUOTE(colonel gomelsky @ Dec 20 2009, 16:18 ) *
Το να κάνουμε ντραφτ στην Ευρώπη το βλέπω από δύσκολο έως ακατόρθωτο καθώς δεν υπάρχει αυτό που λέμε κολλεγιακό-πανεπιστημιακό μπάσκετ (που είναι στην αμερική η κύρια βάση της προεπιλογής)

Για τα άλλα ενδιαφέροντα που γράφεις επιφυλάσσομαι να τοποθετηθώ στο εγγύς μέλλον.

ΥΓ. Καλώς ήρθες και καλά ποστ.


Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Για να καταλάβουμε πόσο πίσω είναι σε οργάνωση και marketing το Ευρωπαικό μπάσκετ ακούστε αυτη την ιστορία.

Την περίοδο 2001-02 Έγινε η διάσπαση του μπάσκετ και δημιουργήθηκαν δυο πρωταθλήματα Ευρώπης. Το γελοίο της υπόθεσης όμως ηταν το ΄΄ξεβράκωμα΄΄ της FIBA Europe απο την διοργάνωση της ιδιωτικής (ULEB) και τι εννοώ?

Η Fiba Europe διοργανωνε το πρωτάθλημα Ευρώπης και μετέπειτα με την ονομασία Ευρωλίγκα. Είναι όμως τοσο προχειράτζες οι ΄΄μασώνοι΄΄ της Fiba που δεν σκέφτηκαν-δεν τους έκοψε τόσα χρόνια να κατοχυρώσουν την ονομασία Euroleague, δηλ να πάρουν το copyright της ονομασίας της διοργάνωσής τους.

Έτσι όταν οι ιδιώτες της ULEB αποφάσισαν να δημιουργήσουν μια νέα λίγκα με περισσότερα χρήματα η μάλλον, με την ελευθερία της διαχείρισης των τηλεοπτικών δικαιωμάτων στις ομάδες, χρειαζόντουσαν και μια ονομασία για το νέο πρωτάθλημα.
Έτσι απο το να του δώσουν μια οποιαδήποτε άγνωστη ονομασία ξενίζοντας κάπως τον κόσμο, του έδωσαν την ονομασία EUROEAGUE καθώς η ονομασία αυτή ήταν ΕΛΕΥΘΕΡΗ χωρίς να έχει κρατήσει το copyright αυτής η Fiba.

(Έτσι μπερδεύτηκε και ο κόσμος νομίζοντας πως όσες ομάδες μετείχαν στην Ευρωλίγκα του 2001-02 έπαιζαν στο κλασσικό πρωτάθλημα της fiba ενω στην ουσία έπαιζαν στο νέο.)
Οπότε και ο Παναθηναικός έχει χάσει και ένα κανονικό (fiba) τελικό με την Μακάμπι. Οπότε έχουμε 5/6 και όχι 5/5 όπως πολλοί πίστευαν.
Και γω είχα την λανθασμένη εντύπωση πως είχαμε χάσει τον τελικό του νέου πρωταθλήματος αλλα αλλιώς είχαν τα πράγματα.

Ο Ολυμπιακός είχε παίξει στο καινούριο πρωτάθλημα.

Το πιστεύετε λοιπόν? Οτι ήταν τόσο προχειράτζες εκει στην fiba και δεν είχαν το copyright της ονομασίας Euroleague ? Είχαν την ονομασία του πρωταθλήματος τους στον αέρα έτοιμο για να τους το πάρει ο καθένας. smiley.gif

Οπότε τι να συζητάμε τώρα για πρόοδο του Ευρωπαικού μπάσκετ όταν το τόσο απλό, ήταν τόσο δύσκολο για να σκεφτούν?
Ας μην μιλήσω για τον δικό μας ΕΣΑΚΕ ο οποίος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝ ΤΜΗΜΑ ΜΑRKETING. (Άγνωστη λέξη για αυτούς...)

Φαντάζεστε αυτο να συνεβαινε με το ΝΒΑ? Να τους έπαιρνε κάποιος την ονομασία γιατι δεν θα είχαν το copyright? ΜΠΟΥΧΑ !!! Θα γέλαγαν και οι πέτρες !!!
Sorry για το off topic.
vastravoud
Αυτό είναι και δική μου σκέψη, το έχω γράψει και στο παρελθόν.

Κλειστή λίγκα 24 ομάδων με σύστημα υποβιβασμού - προβιβασμού στις Εθνικές λίγκες
alexanderthegreat
εμένα θα μου άρεσε το cosmote να είναι γραμένο με το ανάποδο χρώμα της φανέλας πχ στην άσπρη με πρασινα και στην πράσινη με άσπρα και όχι μέσα σε πλαίσιο
ALdaperan
εμενα θα μου αρεσαν όπως ειναι του ολυμπιακου τέτοιο στυλ ... ειναι πολυ ωραιες

αυριο λεει θα παρουσιαστουν οι νεες μας εμφανισεις

να δειτε εδω : http://news.trikki.gr/images/stories/secti...fp_faneles1.jpg του τλιλνρεσσ και του κλειζα δεν ειναι ομορφες ... φανταστειτε τες σε πρασινο tongue.gif
Ginobili
Η τρίτη πάλι γαλάζια πιτζάμα θα είναι? Ελπίζω πως όχι....Η τρίτη πρέπει να είναι ή μαύρη ή σκούρο μπλε.
ALdaperan
την τριτη δεν ειδα να τη χρησιμοποιουν πουθενα ...γιατι την εχουν?
lakersdynasty
Περισότερο για να ικανοποιήσουν τις απαιτησεις της Ευρωλιγκα. Επρεπε να δημιουργηθει τριτη εναλλακτικη εμφανιση και αυτο εγινε.

Τωρα το να την χρησιμοποιησουν ισως εχει να κανει και με την ανταποκριση του κοσμου.

Αν βλεπουν οτι δεν πωλειται η συγκεκριμενη εμφανιση γιατι να την χρησιμοποιησει η ομαδα για να ξενερωσουν τον κοσμο?

Δεν πιστευω οτι ειχε μεγαλη ανταποκριση η γαλαζια εμφανιση.

Ειναι η 2η πιο παραξενη επιλογη εμφανισης-μπλουζας που εχω δει ποτε μετα απο μια καταπρασινη μπλουζα των Lakers που δημιουργηθηκε για να τον εορτασμο του Αγιου Πατρικιου στην Αμερικη torture.gif



αντε φετος την εναλλακτικη εμφανιση να την φτιαξουν κοκκινη tongue.gif
ALdaperan
http://www.contra.gr/Basketball/Hellas/A1B...kos/290790.html

ιδιες με τις περσινες δεν ειναι? ή τα ματια μου κάνουν πουλάκια? rolleyes.gif

δε μου αρεσουν...καλα για τη γαλαζια ουδεν σχολιο 68.gif
Ginobili
http://prasinanea.gr/basket/article557248.ece


Ήθελα να ήξερα γιατί επέμειναν και φέτος στην γαλάζια σαν τρίτη...δεν πήραν πρέφα ότι δεν αρέσει στον κόσμο??
Κατά τα άλλα μου αρέσει το σχέδιο της νέας φανέλας(αν και την είχαμε δει από την Τουρκία στον Μουντομπάσκετ,όπως κάθε καλοκαίρι).Και το περιλαίμιο φέτος έχει χοντρή άσπρη γραμμή(στην πράσινη εμφάνιση,και πράσινη στην άσπρη)
kolokotronis
Πέρυσι, την βάλαμε πουθενά τη γαλάζια εμφάνιση?

Πάντως αν δεν παίξουμε και κανα ματς με αυτή την εμφάνιση, πως να πουλήσει?
Είναι που είναι περίεργη, αν ο κόσμος δεν έχει ποτέ την ομάδα να παίζει με αυτή, ποιος να την αγοράσει μετά?
ALdaperan
QUOTE(Ginobili @ Sep 30 2010, 21:10 ) *
http://prasinanea.gr/basket/article557248.ece


Ήθελα να ήξερα γιατί επέμειναν και φέτος στην γαλάζια σαν τρίτη...δεν πήραν πρέφα ότι δεν αρέσει στον κόσμο??
Κατά τα άλλα μου αρέσει το σχέδιο της νέας φανέλας(αν και την είχαμε δει από την Τουρκία στον Μουντομπάσκετ,όπως κάθε καλοκαίρι).Και το περιλαίμιο φέτος έχει χοντρή άσπρη γραμμή(στην πράσινη εμφάνιση,και πράσινη στην άσπρη)

εμενα δε μου αρεσει ...ειδικα με το περιλαιμιο που λες μου μοιαζει σαν το φανελακι του παππου μου tongue.gif

1000 φορες καλυτερα οι περσινες! Περιμενα να δω κατι τελειως διαφορετικο

τεσπα αυτο ειναι το λιγοτερο
Ginobili
QUOTE(kolokotronis @ Sep 30 2010, 19:16 ) *
Πέρυσι, την βάλαμε πουθενά τη γαλάζια εμφάνιση?

Πάντως αν δεν παίξουμε και κανα ματς με αυτή την εμφάνιση, πως να πουλήσει?
Είναι που είναι περίεργη, αν ο κόσμος δεν έχει ποτέ την ομάδα να παίζει με αυτή, ποιος να την αγοράσει μετά?

Την βάλαμε.Σε ένα παιχνίδι πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ με μικρή ομάδα.Αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πια.

QUOTE(ALdaperan @ Sep 30 2010, 19:17 ) *
εμενα δε μου αρεσει ...ειδικα με το περιλαιμιο που λες μου μοιαζει σαν το φανελακι του παππου μου tongue.gif

1000 φορες καλυτερα οι περσινες! Περιμενα να δω κατι τελειως διαφορετικο

τεσπα αυτο ειναι το λιγοτερο

Δεν έχεις γούστο ρε...πιο ωραίες από τις περσινές είναι ρε γκρινιάρη! laugh.gif
Το μόνο που με χαλάει είναι το 0 στους μονοψήφιους αριθμούς.


Υ.Γ Το σημείο αναφοράς της σημερινής μέρας πάντως είναι δηλώσεις του Ζοτς.Ότι αλλάζει το μπάσκετ,και πλέον με τα νέα δεδομένα σκοπεύουμε να παίζουμε διαφορετικά.
tassos87
Πως θα σας φαινόταν μία "τρίτη" εμφάνιση ανάλογη με τη λαχανί της μπάρτσα το 2007?. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.