Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Iverson VS Billups
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
Achilleas13
Ποιος ειναι καλυτεροσ απο τους 2???
Φυσικά και είναι ο iverson
harris
Ε...οχι.....

ΕΛΕΟΣ .... Ποιός μπορεί δηλαδή να πει πως ο Μπίλαπς είναι καλύτερος; Βρείτε μου έναν...

ΕΓΩ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ... ΑΡΝΟΥΜΑΙ...
thrylos7
QUOTE
Ε...οχι.....

ΕΛΕΟΣ .... Ποιός μπορεί δηλαδή να πει πως ο Μπίλαπς είναι καλύτερος; Βρείτε μου έναν...

ΕΓΩ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ... ΑΡΝΟΥΜΑΙ...

Eίχαμε ανεπίσημες πληροφορίες ότι στο forum μπαίνει και ο ίδιος ο Billups οπότε... αυτός θα το πιστεύει! biggrin.gif

Ψήφισε καλού κακού μην έχουμε κανένα ντέρμπι... tongue.gif
harris
Θρύλε δεν πιστευω πως κάποιος από εδω μέσα θα διάλεγε τον Μπίλαπς από τον Αϊβερσον εάν έπρεπε να το κάνει...

100 μπασκετικούς να βάλεις να διαλέξουν, θα πουν Αϊβερσον οι 99,9....

Το 0,1 που αφήνω είναι για τους αντιδραστικούς...
Alexmei
QUOTE
Το 0,1 που αφήνω είναι για τους αντιδραστικούς...


όπως εγώ που ψήφισα Billups! tongue.gif tongue.gif tongue.gif XAXAXXAXAAXXAXA



teneatis
QUOTE(Alexmei @ Apr 14 2006, 05:06 PM)
όπως εγώ που ψήφισα Billups! tongue.gif  tongue.gif  tongue.gif XAXAXXAXAAXXAXA


για να μην αναρωτιεστε ποιος είναι ο 2ος ΟΜΟΛΟΓΩ!
ψήφισα billups
hellenic
to # 3 eimai ego!kai to ekana derby!!psifisi omos giati etsi niotho...
NBAholic
Ο Χόλικ δίνει στον ΑΙ το προβάδισμα ξανά, κι ας μην τον πολυσυμπαθεί. smile.gif

Από άποψης καριέρας, δεν υπάρχει ζήτημα: Ο Άλεν απέχει παρασάγγας. Αλλά το ίδιο θα έλεγα ότι συμβαίνει και από άποψης ατομικού ταλέντου. Ο Άιβερσον είναι σούπερ σταρ. Έχει 2 μεγάλες αδυναμίες (ποσοστά ευστοχίας, λάθη), αλλά σε κάθε λίστα που περιλαμβάνει τους 10 καλύτερους όλων των εποχών σε

1) Σκοράρισμα
2) Ταχύτητα-ευκινησία
3) Ηγεσία-ψυχή (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το)

, το όνομα του συχνά θα προταθεί.

Ο Μπίλαπς είναι ουσιαστικά ένας πολύ καλός παίχτης που ευτύχησε να ευωδώσει χάρη στο σύστημα. Αυτό είναι το μόνο σημείο όπου υπερέχει. Ένας gunner σαν τον ΑΙ δεν μπορεί εύκολα να μπει στο πνεύμα ομάδων σαν τους Πίστονς, κι αν μπει, χάνει ένα μέρος της αποτελεσματικότητάς του...Αλλά από την άλλη, ποιος θα γνώριζε τον Μπίλαπς αν έπαιζε σε μια ομάδα σαν τη Φιλαδέλφεια; Και για να μην πάμε σε υποθέσεις, ποιος τον γνώριζε όσο έπαιζε σε Βοστώνη, Μιννεσότα, Ντένβερ, κτλ; Είχε καταντήσει γυρολόγος, τον βρήκε μια ομάδα με πολλούς καλούς παίχτες, τον ενέταξε δίπλα της και τον έκανε πρώτο μάγκα...Α, παρεπιπτόντως, το ποσοστό εντόςπαιδιάς του Μπίλαπς είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι χειρότερο από του Άιβερσον.
NBAholic
Παρεπιπτόντως, μου ανοίγουν την όρεξη αυτά τα "vs", ακόμη και αν είναι Σακίλ vs ΛαΦρεντζ. 41.gif

EDIT: Ας μην προτρέχω...
harris
χεχεχε
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 14 2006, 06:00 PM)
Ένας gunner σαν τον ΑΙ δεν μπορεί εύκολα να μπει στο πνεύμα ομάδων σαν τους Πίστονς, κι αν μπει, χάνει ένα μέρος της αποτελεσματικότητάς του...Αλλά από την άλλη, ποιος θα γνώριζε τον Μπίλαπς αν έπαιζε σε μια ομάδα σαν τη Φιλαδέλφεια;
*

Στο εχω ξαναπει.Εισαι ρατσιστης.Ποιος θα γνωριζε τον πιππεν αν δεν επαιζε στους μπουλς?

QUOTE(NBAholic @ Apr 14 2006, 06:00 PM)
Και για να μην πάμε σε υποθέσεις, ποιος τον γνώριζε όσο έπαιζε σε Βοστώνη, Μιννεσότα, Ντένβερ, κτλ; Είχε καταντήσει γυρολόγος,
*

Οποιος παρακολουθουσε ΝΒΑ τον ηξερε....

QUOTE(NBAholic @ Apr 14 2006, 06:00 PM)
τον βρήκε μια ομάδα με πολλούς καλούς παίχτες, τον ενέταξε δίπλα της και τον έκανε πρώτο μάγκα...
*

Αυτο δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα.
Ο γκαρνετ περασε τον πρωτο γυρο των πλεοφ οταν επαιξε διπλα στους κασελ και σπριουελ.Ο ρομπινσον πηρε πρωταθλημα οταν επαιξε με τον ντανκαν.ο μιτς ριτσμοντ πηρε πρωταθλημα επειδη επαιξε με τους λεικερς.Πρωτος μαγκας εγινε και στογιακοβιτς διπλα στον γουεμπερ και τον τζεισον γουιλλιαμς.Πρωτος μαγκας δεν εγινε και ο νοβιτζκι διπλα σε μαικλ φινλει?Α, ναι.Θυμασαι τους συμπαικτες του λαρρι μπερντ και του ματζικ τζονσον?

QUOTE(NBAholic @ Apr 14 2006, 06:00 PM)
Α, παρεπιπτόντως, το ποσοστό εντόςπαιδιάς του Μπίλαπς είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι χειρότερο από του Άιβερσον.
*

Μικρη διαφορα.416 ο μπιλαπς, 448 ο αιβερσον.Πολυ καλυτερος στα τριποντα ο ο μπιλαπς, 435 εναντι 329.
Α!και ο αιβερσον παιζει και γυρω στα 7 λεπτα παραπανω και ειναι και λιγοτερο ομαδικος....
Αλλα μην ξεχνατε!Διαφορετικη η δουλεια του καθενος μεσα στο παρκε.



Τι καθομαι και λεω και εγω?Δεν μπορουμε να τους συγκρινουμε.Ο ενας (μπιλλαπς) ειναι πλειμεκερ και ο αλλος (αιβερσον) ειναι δυαρι.Και μην πειτε οτι παιζει στο 1.Απο αναγκη το κανει.
Την επομενη φορα να συγκρινεται τον μπεν γουαλλας με τον ερλ μποικινς. 24.gif
NBAholic
QUOTE
Στο εχω ξαναπει.Εισαι ρατσιστης.Ποιος θα γνωριζε τον πιππεν αν δεν επαιζε στους μπουλς?


Συγκρίνεις τον Πίπεν με τον Μπίλαπς; Κακή σύγκριση. Ή ανήκεις σε αυτούς που νομίζουν ότι ο Πίπεν ήταν απλά ένας καλός παίχτης που εκμεταλλεύτηκε το ότι έπαιξε κοντά στον Τζόρνταν;

QUOTE
Ο γκαρνετ περασε τον πρωτο γυρο των πλεοφ οταν επαιξε διπλα στους κασελ και σπριουελ.


Περισσότερα οφείλουν ο Κασέλ και ο Σπριούελ στον Γκαρνέτ απ'το αντίστροφο. Μου συγκρίνεις 2 πολύ καλούς παίχτες με έναν MVP (τη χρονιά εκείνη).

QUOTE
Ο ρομπινσον πηρε πρωταθλημα οταν επαιξε με τον ντανκαν.


Ο Ρόμπινσον είχε ήδη αναδειχθεί πριν τον Ντάνκαν σε κορυφαίο παίχτη. Δε χρειάστηκε αυτός να πάει σε καλή ομάδα, αλλά μετέτρεψε από μόνος του μια κακή ομάδα σε καλή.

QUOTE
ο μιτς ριτσμοντ πηρε πρωταθλημα επειδη επαιξε με τους λεικερς.


Το ίδιο. Επίσης, το ότι κέρδισε το πρωτάθλημα ο Ρίτσμοντ δεν του προσθέτει σχεδόν τίποτα, γιατί δε συνέβαλε σχεδόν καθόλου.

QUOTE
Πρωτος μαγκας εγινε και στογιακοβιτς διπλα στον γουεμπερ και τον τζεισον γουιλλιαμς.Πρωτος μαγκας δεν εγινε και ο νοβιτζκι διπλα σε μαικλ φινλει?


Ο Στογιάκοβιτς ήταν σημαντικότερος απ'το Γουίλιαμς. Ο Φίνλεϊ ξεκίνησε σαν το Νο1 του Ντάλας, αλλά ο Ντιρκ τον ξεπέρασε...

QUOTE
Α, ναι.Θυμασαι τους συμπαικτες του λαρρι μπερντ και του ματζικ τζονσον?


Ο Καρίμ ήταν ήδη θρύλος και 5 φορές MVP πριν το Μάτζικ. Ο Μακχέιλ και ο Γουόρθι έπαιξαν σε υψηλό επίπεδο περισσότερο καιρό απ'τον Μπίλαπς. Ο Πάρις ήταν αναγνωρίσιμος πρωτού πάει στη Βοστώνη.

QUOTE
Μικρη διαφορα.416 ο μπιλαπς, 448 ο αιβερσον.Πολυ καλυτερος στα τριποντα ο ο μπιλαπς, 435 εναντι 329.


Τα περισσότερα σουτ τους όμως είναι δίποντα, οπότε η πρώτη σύγκριση μετρά περισσότερο.
Achilleas13
Ρε παιδια τι βρισκετε σε αυτον τον Billups 68.gif 68.gif 68.gif και τον ψηφιζετε δεν μπορω να καταλαβω.
Ο 77.gif 77.gif ΑΙ 77.gif 77.gif ειναι απο τους καλυτερους guard ολων των εποχων.Αντε επιτελους να παρει μεταγραφη,οπως ακουγεται, για καμια ομαδα που χτυπα πρωταθλημα γιατι αλλιως θα μεινει απο τους λιγους εξαιρετικους σκορερ που δεν εχει παρει το δαχτυλιδι.
Alexmei
στον billups βρίσκουμε πάθος και καλό σκοράρισμα.Επίσης βρίκαμε και πρωτάθλημα του 2004 και τελικό το 2005 ενώ αναμένεται κι άλλος ένας τελικός το 2006. Ενώ στον ΑL βρίσκουμε μόνο θέαμα και λιγοστό φέτος, κανένα πρωτάθλημα και εκτός play off φέτος.


Έμένα μου αρκούν
dizzy_fingers
Αν τους αλλάξεις θέση (ΑΙ στους Πίστονς και Μπίλαπς στους φετινούς Φιλαδέλφια) πιστεύεις πως οι Πίστονς θα έμεναν εκτός playoffs και οι Φιλαδέλφια θα έφταναν τελικό?

Ασφαλώς όχι...
Δε νομίζω πως μπορούμε να συγκρίνουμε βάσει αποτελέσματος δύο παίχτες που παίζουν σε διαφορετικού στυλ ομάδες με διαφορετικής δυναμικότητας συμπαίχτες.

Εμένα, μάλιστα, με ξάφνιασε λίγο η σύγκριση μιας και οι δύο παίχτες είναι τελείως διαφορετικοί, παρόλο που παίζουν στην ίδια θέση.
Ή μάλλον...ο Iverson μπορεί να χαρακτηριστεί point guard?
Πολλοί λένε ναι και μάλιστα θεωρούν πως η βελτίωση της απόδοσής του (πέρσι από πρόπερσι) οφείλεται στην αλλαγή της θέσης του.
Αλλά με το να βάζεις έναν παίχτη να ξεκινάει άσσος όχι για οργανώνει παιχνίδι, αλλά για να ξεκινάει και να καταλήγει σε αυτόν το σύστημα, δε μπορώ να τον θεωρήσω point guard.

Ο Μπίλαπς από την άλλη έχει πιο οργανωτικές τάσεις, παρόλο που μπορεί να αναλάβει και το σκοράρισμα.

Αν με ρωτάγατε ποιόν θα προτιμούσα, θα σας ρώταγα πρώτα ποιούς θα είχα στην ομάδα...
Eπίσης, σαν τηλεθεατής απολαμβάνω περισσότερο να βλέπω τον Άιβερσον να κινείται στο γήπεδο παρά τον Μπίλαπς.
Αυτός είναι ο μόνος λόγος που ρίχνω την ψήφο μου στον ΑΙ.

Κατά τ'άλλα είναι άτοπη η σύγκριση, κατά τη γνώμη μου.
NBAholic
Δε με πειράζει τόσο που είναι και οι 2 γκαρντ. Αλλά ο Mπίλαπς δεν ήταν ποτέ The Man (πρώτος μεταξύ ίσων, ίσως, αλλά όχι ο αδιαφιλονίκητος MVP των Πίστονς, τίτλος που θα μπορούσε εξίσου καλά να δοθεί στον Μπεν Ουάλας) σε κάποια ομάδα και είμαι σίγουρος ότι ακόμη και σε μέτριες βραδιές, οι Πίστονς μπορούν να καλύπτουν το κενό του, κάτι που συνήθως δε γίνεται με υποψήφιους MVP (πχ, οι πολύ ισχυροί Σέλτικς, το 1989, χωρίς το Λάρι Μπερντ, μόλις και με το ζόρι έφτασαν στα πλέι οφ, οι Λέικερς το 1992, χωρίς το Μάτζικ, το ίδιο).

Ο Μπίλαπς είναι πιο πολύτιμος μόνο σε πλήρεις ομάδες, που χρειάζονται συγκεκριμένους ρόλους στο παρκέ. Κάτι που σημαίνει ότι ο Άιβερσον είναι πιο πολύτιμος στις περισσότερες!
liolias
Αϊβερσον!! Ποιος Billups Ελεος
Keyser_Soze
Αυτή τη στιγμή είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ καλύτερος ο Μπίλαπς. Για μένα μαζί με τον Νας είναι οι καλύτεροι πλέι μέικερς στον κόσμο. Ο Άιβερσον μπορεί να είναι ακόμα ο ηγέτης των Φιλαδέλφια και να σκοράρει 40άρα ανά 2 παιχνίδια αλλά πάρα πολλές φορές το παρακάνει και καταστρέφει το παιχνίδι της ομάδας του και πλέον δεν οργανώνει και τόσο καλά όσο πριν 4-5 χρόνια (όταν είχαν φτάσει και στους τελικούς όπου τον/τους πήρε παραμάζωμα ο Σάκαρος).
Das Kapital
Η δικη μου παει στο Μπιλλαπς γιατι ειναι απο τους αγαπημενους μου αλλα και γενικα φετος ηταν καλυτερος του ΑΙ!!!
Gravedigger
Για μένα δν υπάρχει σύγκριση...ΑΙ all the way!
iverson
QUOTE(lebron15 @ May 25 2007, 12:10 PM) *
Η δικη μου παει στο Μπιλλαπς γιατι ειναι απο τους αγαπημενους μου αλλα και γενικα φετος ηταν καλυτερος του ΑΙ!!!

φέτος νομίζω ότι είχαν και οι δύο πολύ μέτρια χρονιά.εννοείτε η ψήφος μου πάει στον Iverson
geosider
QUOTE(Gravedigger @ May 25 2007, 03:30 PM) *
Για μένα δν υπάρχει σύγκριση...ΑΙ all the way!

ούτε για μένα Μπίλαπς φυσικά!
Das Kapital
QUOTE(iverson @ May 25 2007, 11:47 PM) *
φέτος νομίζω ότι είχαν και οι δύο πολύ μέτρια χρονιά.εννοείτε η ψήφος μου πάει στον Iverson


Ντητροιτ-Τελικοι ΝΒΑ

Ντενβερ-ουτε ενα γυρο δε περασαν

Billups- 3 καλυτερη 5αδα

ΑΙ-Nothin' absolutely nothin'
kemp
kaloi kai oi dio alla ego psifizo bowen icon_wave.gif
iverson
QUOTE(lebron15 @ May 25 2007, 10:05 PM) *
Ντητροιτ-Τελικοι ΝΒΑ

Ντενβερ-ουτε ενα γυρο δε περασαν

Billups- 3 καλυτερη 5αδα

ΑΙ-Nothin' absolutely nothin'

φέτος να σου πώ κάτι τέτοιο παρόμοιο περίμενα: δηλαδή Detroid τελικό με san antonio (που είχε denver στον πρώτο γύρο)τώρα για τις πεντάδες πικρή ιστορία αλλά πράγματι ο iverson δεν άξιζε να είναι.Ελπίζω πάντως από του χρόνου ο Iverson να βελτιωθεί μέσα από τις προπονήσεις και να πανε καλύτερα και oι Denver
k_sal_15
Αν μπορούσα θα έριχνα από μια ψήφο στον καθένα... Και οι δύο απλά φοβεροί...
nikolas12
Ο Αιβερσον!Ρε παιδια πιο ευκολη ψηφοφορια δεν υπαρχει!
B for Basketball
QUOTE(hip-hop @ Dec 31 2007, 15:46 ) *
Ο Αιβερσον!Ρε παιδια πιο ευκολη ψηφοφορια δεν υπαρχει!

E oχι...
Αν ψηφιζαμε για καλυτερο πλει μεικερ τοτε Φυσικα τον Μπιλαπς...
Αν ψηφιζαμε σουτιν Γκαρντ τοτε φυσικα ο Αιβερσον...
Αν ψηφισουμε βαση ομαδικοτητας τοτε Μπιλαπς..
Αν ψηφισουμε βαση θεαματος τοτε ΑΙβερσον...
<< << < << οργανωση τοτε Μπιλαπς
<< << << σκοραρισμα τοτε Αιβερσον...
.
.
.
.
.
.
κ παει λεγοντας...

Ο καθενας ειναι καλος στη δουλεια του....

Γενικως απορω με ποια λογικη εγινε αφτο το πολλ???

QUOTE
Την επομενη φορα να συγκρινεται τον μπεν γουαλλας με τον ερλ μποικινς. 24.gif

εδω υπαρχει λογικη...tongue.gif

(Ψηφισα ΑΙΒΕΡΣΟΝ γιατι η μουτσουνα του Μπιλαπς με τρομαζει ενα του ΑΙ ειναι πιο γλυκια εκτος οτι μου αρεσει σαν παιχτης blech.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.