Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός vs Lokomotiv Kuban
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3
sbonats
QUOTE (bbplayer @ Nov 8 2013, 00:32 ) *
Eγώ πάντως παρά τη δεδομένη "αρρώστια" μου για το Μήτσο (όπως και όλοι μας άλλωστε) θα συμφωνήσω με αυτούς που υποστηρίζουν ότι με αυτή την (κατα)χρηση, εκτίθεται και μάλιστα πολύ.

Αν θες 37λεπτα (από τα οποία 30 είναι περίπου αόρατος) του ΔΔ για πάρεις τον Ερ. Αστέρα και να χάσεις από την Κούμπαν και την Ρίτας κάτι δεν πάει καλά




¨οντως αυτό μου φαίνεται λάθος κίνηση γιατί φαίνεται σαν να καίγεσαι για τη νίκη και μόνο.. ΑΝ τον χειαστείς τόσο στους 8 ή πιο μετά καλώς αλλά όχι τώρα.... Και κουράζεται και ρισκάρεις τραυματισμό και εκτίθεσαι... Αλλά ακόμα δυστυχώς δεν έχει ο Αρτζι το αλάθητο του Ζοτς και φοβάται οτι με μια ήττα θα τον κράξουν. Πρέπει να το αποβάλλει αυτό και να κοουτσάρει όπως πιστεύει.....
redleg7
QUOTE (louie @ Nov 7 2013, 23:40 ) *
τεσπα δεν ηθελα να σου πουλησω ειρωνεια, για πλακα τα ειπα αυτα για το ευρωμπασκετ. μην αρπαζεσαι τοσο ευκολα.

δεν εγινε τιποτα αδερφε.ενταξει θυμομουν λαθος.να εισαι καλα για την απαντηση και τν διευκρινηση!
louie
σοβαρα τωρα ρε παιδια λετε να αγχωθουμε για την προκριση; περιεργη κατασταση στον ομιλο
thanath
QUOTE (bbplayer @ Nov 8 2013, 01:38 ) *
o Oυκιτς για να βελτιωθεί πρέπει να πέσει για ύπνο απόψε και να ξυπνησει τα Χριστούγεννα . είναι "καμμένος" και φαίνεται. δεν πατάει στο γήπεδο


Δυστυχώς φαίνεται κ ο Παναθηναικός να συνεχίζει στα χνάρια της Κροατίας και επειδή δεν έχει αρκετά guard τον χρησιμοποιεί ενώ δεν πρέπει! Έχουμε μεγάλη ανάγκη για παίχτη τύπου ΔΔ για να τον ξεκουράζει! Ό,τι και να κάνει η ομάδα κ ο Πεδουλάλκης, ακόμα και να αποτύχει παταγωδώς, πιστεύω ότι το μεγάλο λάθος θα ναι ότι δεν πήρε έναν καθαρό άσσο! Ας θυσιάζε κάποιον! Τέλος πάντων... Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρο και κουτσά στραβά στην επόμενη φάση θα περάσουμε.... Απο κει και πέρα βλέπουμε!
louie
QUOTE (thanath @ Nov 7 2013, 23:51 ) *
Δυστυχώς φαίνεται κ ο Παναθηναικός να συνεχίζει στα χνάρια της Κροατίας και επειδή δεν έχει αρκετά guard τον χρησιμοποιεί ενώ δεν πρέπει! Έχουμε μεγάλη ανάγκη για παίχτη τύπου ΔΔ για να τον ξεκουράζει! Ό,τι και να κάνει η ομάδα κ ο Πεδουλάλκης, ακόμα και να αποτύχει παταγωδώς, πιστεύω ότι το μεγάλο λάθος θα ναι ότι δεν πήρε έναν καθαρό άσσο! Ας θυσιάζε κάποιον! Τέλος πάντων... Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρο και κουτσά στραβά στην επόμενη φάση θα περάσουμε.... Απο κει και πέρα βλέπουμε!


ο μαρκοβιτς που εχει παει; ξερει κανενας; αλλα και ποιον να διωξεις τωρα;
bbplayer
QUOTE (louie @ Nov 7 2013, 23:46 ) *
σοβαρα τωρα ρε παιδια λετε να αγχωθουμε για την προκριση; περιεργη κατασταση στον ομιλο


είναι σε υψηλό επίπεδο όλες οι ομάδες. όλοι κερδίζουν όλους μέσα έξω laugh.gif laugh.gif
D-Wade
QUOTE(louie @ Nov 7 2013, 23:53 ) *
ο μαρκοβιτς που εχει παει; ξερει κανενας; αλλα και ποιον να διωξεις τωρα;

Ο Μήτσος ο Ιτούδης τον πήρε
louie
QUOTE (D-Wade @ Nov 7 2013, 23:54 ) *
Ο Μήτσος ο Ιτούδης τον πήρε


αα ναι ο ιτουδης που κανει μεταγραφες απο το hoopfellas
TakeshyKurosawa
Σήμερα το ήξερα ότι η Κούμπαν θα είναι δύσκολος αντίπαλος.. Έβλεπα στα αθλητικά σάιτς σχόλια ατόμων που νόμιζαν ότι είναι ομάδα της πλάκας.. Μόνο το ρόστερ να δεις καταλαβαίνεις αν και ο ΠΑΟ είναι ανώτερος.. Η ομάδα νοσεί χωρίς το Διαμαντίδη μέσα και η πίεση τον επηρεάζει πολύ εκτελεστικά. Αυτός αναλαμβάνει όλη τη δημιουργία και στην άμυνα είναι ο κινητήριος μοχλός..

Κάτι άσχετο ακούγεται συχνά από πολλούς φέτος ότι αυτή η ομάδα είναι καλύτερη όλων των εποχών μετά από αυτή του 2009. Προσωπικά πιστεύω ότι θα έχανε σχετικά εύκολα από τις ομάδες των 2005-2006, 2006-2007.
Marciulionis
Εμένα πάντως το πρόβλημα μου φαίνεται ότι είναι στη ρακέτα κι όχι στη περιφέρεια. ΔΔ-Παππάς-Κάρυ-Μασιούλης-Μπράμος τα πάνε αρκετά καλά ενώ κι ο Ούκιτς σίγουρα θα ανέβει. Ο Λάσμε δεν αποδίδει κι είναι ακρογωνιαίος λίθος για το αμυντικό μας παιχνίδι. Όταν ανέβει αυτός θα ανέβει κι όλη η ομάδα.

Ο Μαύρος κι ο Μπατίστ πως να παίξουν πάνω από 5λεπτο όταν τους κάνουν άλογα όλοι οι στοιχειωδώς αθλητικοί ψηλοί?
Ο Φώτσης είναι απλός παρατηρητής όσο παίζει... Όπως και στην εθνική το καλοκαίρι...

Ο πιο σταθερός μας παίκτης ως τώρα είναι ο Μασιούλης πάντως. Καλά που τον κρατήσαμε!
katharop
Ολο το καλοκαιρι σκεφτομουν αν αξιζε που πηραμε το πρωταθλημα.Αρχιζω να πιστευω οτι ηταν οτι χειροτερο.
paodynasty
Αυτός ο Πασούτιν πρέπει να μας έχει ξανακάνει χουνέρι ugly1.gif
doctorjekil
QUOTE(paodynasty @ Nov 8 2013, 00:02 ) *
Αυτός ο Πασούτιν πρέπει να μας έχει ξανακάνει χουνέρι ugly1.gif

Ναι,το 11-12 με την ουνικς στο οακα,αλλα εκεινη την χρονια πηγαμε φ4...λές να το καναμε για γουρι?
Quincy
QUOTE(katharop @ Nov 7 2013, 22:00 ) *
Ολο το καλοκαιρι σκεφτομουν αν αξιζε που πηραμε το πρωταθλημα.Αρχιζω να πιστευω οτι ηταν οτι χειροτερο.



Nτάξ.. σα να υπερβάλεις λίιιιιιιιιγο, για μια ήττα στο καλάθι, Νοέμβρη μήνα και από μια όχι πολύ κατώτερη ομάδα... rolleyes.gif
AZ1980
Παιδιά μην παίρνετε έτσι φόρα, έχει πολύ δρόμο, και το υλικό είναι καλό.

Το βασικό πρόβλημα που παρατηρώ, πέραν των προφανών ατομικών ντεφορμαρισμάτων που έχουν πλήξει συγκεκριμένους παίκτες, δεν είναι άλλο από την έλλειψη εγρήγορσης. Η ομάδα ως τώρα πρέπει να νιώσει πως χάνει τελείως τον έλεγχο του παιχνιδιού για να "τσιτώσει" πραγματικά. Αυτή η κατάσταση, φανερή και στην άμυνα και στην εκτέλεση, είναι εν μέρει θέμα ενέργειας (τα προαναφερθέντα ντεφορμαρίσματα αναγκάζουν αρκετούς παίκτες να αντιμετωπίσουν τη συμμετοχή τους στα παιχνίδια με το μισό μυαλό στην οικονομία δυνάμεων και την αποφυγή υποτροπών), αλλά νομίζω πως οφείλεται σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό στο πνευματικό κομμάτι. Η πληρότητα και οι πολλές λύσεις που έχει φέτος η ομάδα σε αυτή τη φάση της σεζόν έχω την αίσθηση πως έχουν δημιουργήσει έναν κάποιο εφησυχασμό.

Παρ' όλα αυτά επιμένω πως υπάρχουν δυνατότητες μεγάλες σε αυτό το σύνολο, και, με δεδομένη αυτή την έλλειψη συγκέντρωσης και εγρήγορσης, θεωρώ πως πιθανότατα είναι πολύ νωρίς για να τις δούμε στο παρκέ.

Αν δω τέτοια αρνητικά στοιχεία σε ένα πραγματικά do or die παιχνίδι, ή έστω σε κάποιο που να νιώσω πως αντιμετωπίζεται από την ομάδα ως τέτοιο, τότε θα αρχίσω να ανησυχώ έντονα και να δίνω δίκιο στην όποια τωρινή καταστροφολογία.

Μέχρι τότε υπομονή, και άφθονο χαμόγελο με τα απίστευτα που κάνει ο ΔΔ όταν γκαζώσει γιατί βλέπει πως δε γίνεται αλλιώς wink.gif


bball.gif
thanath
QUOTE (Marciulionis @ Nov 8 2013, 02:00 ) *
Εμένα πάντως το πρόβλημα μου φαίνεται ότι είναι στη ρακέτα κι όχι στη περιφέρεια. ΔΔ-Παππάς-Κάρυ-Μασιούλης-Μπράμος τα πάνε αρκετά καλά ενώ κι ο Ούκιτς σίγουρα θα ανέβει. Ο Λάσμε δεν αποδίδει κι είναι ακρογωνιαίος λίθος για το αμυντικό μας παιχνίδι. Όταν ανέβει αυτός θα ανέβει κι όλη η ομάδα.

Ο Μαύρος κι ο Μπατίστ πως να παίξουν πάνω από 5λεπτο όταν τους κάνουν άλογα όλοι οι στοιχειωδώς αθλητικοί ψηλοί?
Ο Φώτσης είναι απλός παρατηρητής όσο παίζει... Όπως και στην εθνική το καλοκαίρι...

Ο πιο σταθερός μας παίκτης ως τώρα είναι ο Μασιούλης πάντως. Καλά που τον κρατήσαμε!


Και στην περιφέρεια υπάρχει κενό... Αν δεν παίζει ο Μήτσος δεν υπάρχει κάποιος να οργανώσει... Και οι άλλοι 3 guard είναι καλύτεροι στο να οργανώνουν προσωπικές φάσεις και όχι φάσεις για άλλους! Αν στην ρακέτα πάρει μπρος ο Λάσμε θα βελτιωθούμε πολύ! Και ο Μαυρό με τον Μπατίστ πρέπει να παίζουν ζευγάρι με τον Γκιστ που γενικά είναι ταύρος στην άμυνα! Ο Φώτσης πρέπει να βρει ρυθμό! Ούτε στην Ιταλία έπαιζε και με την εθνική δεν φταίει κ τόσο αυτός! Ελπίζω μέσα από τους αγώνες να βελτιωθούν.... Όμως το κενό στην οργάνωση μόνο με την έλευση καινούργιου παίχτη θα κλείσει. Και αυτός δεν είναι σίγουρα ο Αποστολίδης!
katharop
QUOTE (Quincy @ Nov 8 2013, 00:08 ) *
Nτάξ.. σα να υπερβάλεις λίιιιιιιιιγο, για μια ήττα στο καλάθι, Νοέμβρη μήνα και από μια όχι πολύ κατώτερη ομάδα... rolleyes.gif

η ομαδα αυτη ειναι πολυ κατωτερη σε υλικο απο τον παναθηναικο πρωτον.2 χρονια ενα συστημα της προκοπης στην επιθεση δεν εχω δει απο τον αργυρη.Δεν περιμενα να δω τωρα προφανως ουτε κατι θα αλλαξει.Πηραμε το πρωταθλημα και απεκτησε ασυλια ο αργυρης.Μεγα λαθος.Ο ανθρωπος ειναι 10 φορες χειροτερος απο περυσι επειδη δεν εχιε ιδεα πως να διαχειριστει ενα πληρες ροστερ.Περυσι ζουσε και πεθαινε με 7 παιχτες.Φετος εχει πελαγωσει.Δεν ειμαι υπερβολικος αληθεια το σκεφτομουνα πολυ το συγκεκριμενο θεμα.Για μενα ο ανθρωπος αυτος δεν αξιζει να καθεται στον παγκο της ομαδας μου
Dancing Madly Backwards
Αίσχος το αντιαθλητικό του Λάσμε (από όλες τις απόψεις) αλλά τα χοροπηδητά που γύρισαν το χρονόμετρο σε φουλ 14άρι ήταν ακόμα χειρότερο για τον ΠΑΟ. Απορώ πάντως με τον Λάσμε, δεν είχε δείξει δείγματα τέτοιου παίκτη και η κίνησή του ήταν πολύ αψυχολόγητη.
thanath
QUOTE (katharop @ Nov 8 2013, 02:11 ) *
η ομαδα αυτη ειναι πολυ κατωτερη σε υλικο απο τον παναθηναικο πρωτον.2 χρονια ενα συστημα της προκοπης στην επιθεση δεν εχω δει απο τον αργυρη.Δεν περιμενα να δω τωρα προφανως ουτε κατι θα αλλαξει.Πηραμε το πρωταθλημα και απεκτησε ασυλια ο αργυρης.Μεγα λαθος.Ο ανθρωπος ειναι 10 φορες χειροτερος απο περυσι επειδη δεν εχιε ιδεα πως να διαχειριστει ενα πληρες ροστερ.Περυσι ζουσε και πεθαινε με 7 παιχτες.Φετος εχει πελαγωσει.Δεν ειμαι υπερβολικος αληθεια το σκεφτομουνα πολυ το συγκεκριμενο θεμα.Για μενα ο ανθρωπος αυτος δεν αξιζει να καθεται στον παγκο της ομαδας μου


Καλά δε νομίζω ότι έχει αποκτήσει ασυλία όπως είχε ο Ζοτς πχ όταν αποκλείστηκε 2 φορές στους 16. Αν η ομάδα πάει έτσι μέχρι το τέλος πιστεύω, επειδή από αυτά που λέει δείχνει λογικός, θα παραιτηθεί μόνος του αν δεν τον διώξει ο ΔΓ...
Marciulionis
QUOTE(thanath @ Nov 8 2013, 00:10 ) *
Και στην περιφέρεια υπάρχει κενό... Αν δεν παίζει ο Μήτσος δεν υπάρχει κάποιος να οργανώσει... Και οι άλλοι 3 guard είναι καλύτεροι στο να οργανώνουν προσωπικές φάσεις και όχι φάσεις για άλλους! Αν στην ρακέτα πάρει μπρος ο Λάσμε θα βελτιωθούμε πολύ! Και ο Μαυρό με τον Μπατίστ πρέπει να παίζουν ζευγάρι με τον Γκιστ που γενικά είναι ταύρος στην άμυνα! Ο Φώτσης πρέπει να βρει ρυθμό! Ούτε στην Ιταλία έπαιζε και με την εθνική δεν φταίει κ τόσο αυτός! Ελπίζω μέσα από τους αγώνες να βελτιωθούν.... Όμως το κενό στην οργάνωση μόνο με την έλευση καινούργιου παίχτη θα κλείσει. Και αυτός δεν είναι σίγουρα ο Αποστολίδης!



Δηλαδή και στην Ιταλία και στην εθνική και στα πρώτα παιχνίδια φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από αυτόν που δε παίζει? Μήπως κάνει κάτι λάθος κι έχει 2 χρόνια να παίξει?
apkat
Ρε παιδες ο Διαμαντιδης δεν παταει εμφανως γραμμη στο τριποντο της ισοφαρισης;

Συν οτι νομιζω οτι κανει και βηματα αλλα αυτο πες ειναι non-call..Δεν το δα το ματς και δεν κανω κανενα σχολιο για διαιτησια απλα ειδα τωρα τις τελευταιες φασεις και μου χτυπησε καπως στο ματι..Φοβερο σουτ κατα τα αλλα..
Quincy
QUOTE(katharop @ Nov 7 2013, 22:11 ) *
η ομαδα αυτη ειναι πολυ κατωτερη σε υλικο απο τον παναθηναικο πρωτον.2 χρονια ενα συστημα της προκοπης στην επιθεση δεν εχω δει απο τον αργυρη.Δεν περιμενα να δω τωρα προφανως ουτε κατι θα αλλαξει.Πηραμε το πρωταθλημα και απεκτησε ασυλια ο αργυρης.Μεγα λαθος.Ο ανθρωπος ειναι 10 φορες χειροτερος απο περυσι επειδη δεν εχιε ιδεα πως να διαχειριστει ενα πληρες ροστερ.Περυσι ζουσε και πεθαινε με 7 παιχτες.Φετος εχει πελαγωσει.Δεν ειμαι υπερβολικος αληθεια το σκεφτομουνα πολυ το συγκεκριμενο θεμα.Για μενα ο ανθρωπος αυτος δεν αξιζει να καθεται στον παγκο της ομαδας μου



Οκ. Μετά από την μεγαλύτερη αλλαγή στην ιστορία του σύγχρονου ΠΑΟ (δοίκηση, κόουτς, παίκτες), με λίγα χρήματα για ξόδεμα και ακόμα λιγότερο χρόνο για χάσιμο πήρε το double κι έχασε 3-2 στους 8 με μειονέκτημα έδρας απ' τη Μπάρτσα στα σημεία.
Και κατα άλλα δεν υπερβάλεις όταν λές ότι δεν αξίζει να κάθεται στον πάγκο. Άλλο να πεις ότι δεν σου αρέσει η νοοτροπία του, κι άλλο να ακυρώνεις ότι πετύχε επειδή έχει κάνει 5-10 λάθη κατά τη γνώμη σου.
Dancing Madly Backwards
QUOTE (apkat @ Nov 8 2013, 00:25 ) *
Ρε παιδες ο Διαμαντιδης δεν παταει εμφανως γραμμη στο τριποντο της ισοφαρισης;

Ισχύει, το έδειξαν στη Νόβα.
louie
QUOTE (Marciulionis @ Nov 8 2013, 00:22 ) *
Δηλαδή και στην Ιταλία και στην εθνική και στα πρώτα παιχνίδια φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από αυτόν που δε παίζει? Μήπως κάνει κάτι λάθος κι έχει 2 χρόνια να παίξει?


ενταξει ειναι ξεκαθαρο οτι ο φωτσης ειναι εκτος τοπου και χρονου. βασικα μακαρι να επαιζε οπως στην αρμανι. δεν ηταν τοσο χαλια εκει. τωρα σε εμας δεν βοηθαει πουθενα. οχι οτι δεν εχει την ποιοτητα να το κανει αν φορμαριστει αλλα μεχρι τωρα ειναι χειροτερος απο οτι ο τσαρτσαρης περσι(που λεγαμε οτι με φωτση αντι για τσαρτσα βελτιωνομαστε)
thanath
QUOTE (Marciulionis @ Nov 8 2013, 02:22 ) *
Δηλαδή και στην Ιταλία και στην εθνική και στα πρώτα παιχνίδια φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από αυτόν που δε παίζει? Μήπως κάνει κάτι λάθος κι έχει 2 χρόνια να παίξει?


Στην Ιταλία ήταν το γνωστό τσίρκο του Σκαριόλο! Στην εθνική μέχρι και 5ρι τον έβαλε ενώ γενικά δεν είχε χρόνο συμμετοχής για να βρει ρυθμό! Γι αυτό του δίνω το benefit of the doubt για τώρα στην αρχή, και επίσης έχει υπάρξει μεγάλος παίχτης! Αν πάλι δεν βελτιωθεί τότε θα συμφωνήσω μαζί σου!
shtarkws
- Η ομαδα μεχρι τωρα δεν παίζει καθόλου καλα, πρεπει ο Πεδουλακης να στιψει το μυαλό του και να βρει την λυση, εχει ποιοτικοτατο υλικό στα χερια του

- Ο Διαμαντιδης δεν πρέπει να εκτίθεται τοσο πολυ τοσο νωρις στην σεζον, η θα τραυματιστεί η την ανοιξη δεν θα υπάρχει. Υπαρχει τεραστια τρυπα στον ασσο

- Φωτσης, μπατιστ, γιανκοβιτς, μαυρος δεν εχουν βρει ρυθμο.Ουκιτς ανυπαρκτος Λασμε ντεφορμέ

- Αμυνα σε σχεση με περισυ 2 επιπεδα κατω

- Επιθεση τουρλουμπουκι για 15-20 λεπτα καθε σαρανταλεπτου


Υγ:το καλαθι του ΔΔ ειναι απείρως πιο κλατς.Αλλο το βαζω η χανω αλλο το βαζω η παραταση

Υγ1 Ζοτς μου λειπεις πολυ
Stefanos T.
Καλά ναί, μην πυροβολείτε shot.gif τον Πεδουλάκη, αλλά είστε ευχαριστημένοι αυτοί που λέτε για ντεφορμαρίσματα?
Δηλαδή αν μερικοί παίχτες ήταν φορμαρισμένοι θα είσασταν ικανοποιημένοι?
Για να ρίχνεις τόσα πολλά τρίποντα ή έχεις Ray Allen και Larry Bird στην περιφέρεια ή είσαι η ομάδα που ανέβηκε φέτος από την Α2.


Το clutchness του Διαμαντίδη εξηγείται πολύ εύκολα, απλά ο ίδιος έχει πάρει χαμπάρι ότι δεν αντέχει τόσα λεπτά, δεν μπορεί να το πεί όμως στον προπονητή, και έτσι παίζει καλά μόνο στο τέλος που κρίνονται όλα. icon_drunk.gif
Ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους μ.ο. στην Α1 δεν είναι αρκετά καλός για να παίξει στην Ευρωλίγκα?
Ο Ούκιτς είναι έτοιμος σωματικά από τον τραυματισμό του, ή θα μάθουμε στο τέλος της σεζόν ότι έπαιζε με ενέσεις και ξύλινο πόδι?


QUOTE (TakeshyKurosawa @ Nov 7 2013, 23:58 ) *
Κάτι άσχετο ακούγεται συχνά από πολλούς φέτος ότι αυτή η ομάδα είναι καλύτερη όλων των εποχών μετά από αυτή του 2009. Προσωπικά πιστεύω ότι θα έχανε σχετικά εύκολα από τις ομάδες των 2005-2006, 2006-2007.


Γιατί τί είχε η ομάδα του 2007? (πέρα από τυφλά συστήματα καί ένα σχετικά εύκολο triple crown wub.gif )
Εδώ αναπολώ εποχές Ζούζα και Μπιούφορντ (ή μπάφο-ρντ ?).
qspock
Αυτο που λειπει απο τον ΠΑΟ ειναι ενα σεντερ να μπορει να παιξει με πλατη στην επιθεση (θα κλεισει ετσι και την αντιπαλη αμυνα) για να μπει μεσα η μπαλα κι απο εκει εξω για 3 με καλες προυποθεσεις.
Και στην αμυνα να παρει τα ριμπαουντ που σημερα δεν επαιρνε κανενας.

Σας θυμιζει κανεναν που ειχε περσυ η ομαδα? Ναι για τον Σχορτσιανιτη λεω. Για δειτε ποιος ειναι πρωτος στον ομιλο...
Για να μη πω και για τον Τσαρτσαρη που επαιζε κι αυτος με πλατη και στο 5. Αρα 2 οι απωλεις στο 5. Και ο Μπατιστ με τον Μαυροκεφαλιδη δεν τις αναπληρωσαν επουδενι!

Αυτα τα μαρκαρισματα στην πιεση που εβγαζαν τον Παππα να μαρκαρει το αντιπαλο σεντερ (κι οχι μια και δυο) θα τα βλεπουμε σε καθημερινη βαση αραγε? Εβγαινε ο Γκιστ (4ρι) να πιεσει εξω κι εμπαινε ο Παππας να σκουντηξει το σεντερ. Σε αρκετα ματσαπ. Το αξιολυπητο ειναι πως τα καταφερνε σχεδον το ιδιο με τους λοιπους ψηλους...

Ειχε μαλλιασει η γλωσσα μου να λεει πως ο φετινος ΠΑΟ εχει μεγαλες προσθηκες συγκριτικα με τον περσυνο αλλα και ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κενο στο 5... Τωρα τα αποτελεσματα φαινονται στο γηπεδο. Κι Ζελικο που τον λησμονουνε καποιο εδω μεσα ειχε χρονιες που εκανε τα ιδια, πηγαινε να τη βγαλει χωρις σεντερ, κι εφτανε μεχρι τους 8 στην Ευρωλιγκα... Χαρακτηριστικοτερος εκεινος ο αποκλεισμος του 2006 απο την ΤΑΟΥ με τον Σκολα και τους ψηλους της Ταου να οργιαζουν με τα επιθετικα.

Λεγεται πως το μπασκετ πλεον ειναι το αθλημα των κοντων. Αυτο δεν το πιστευω και δε στεκει, οσο γρηγορο κι αν εχει γινει το αθλημα. Απλα δε κανει για τους δεινοσαυρους. Αλλα υπαρχουν και γρηγοροι ψηλοι. Αρκει να παιζουν στο 5! Ο Λασμε τι κινησεις εχει απο κατω? Σημερα ηταν για λυπηση, αμπαλος μεχρι τερμα. Ριμπαουν δεν επαιρνε ουτε με αιτηση. Ο Μπατιστ δεν μπορουσε γιατι τα χρονια περασανε και εμφανως υστερει στην αμυνα, και απο κει και περα υπαρχει ο Φωτσης και τον τελειως βουτυρενιος εως τωρα Μαυροκεφαλιδης. Στο 5!

Καλυτερα να εμαινε ο Σκορδιλης.

Ωραια...
ssoulliss
Αρκετά μπασκετική ομάδα η Λοκομοτίβ. Με καλό προπονητή,καλούς αμερικανούς.

Ο Παναθηναικός προβληματίζει διότι δεν έχει παιχνίδι με πλάτη στην επίθεση( και ούτε πρόκειται να βρει με αυτούς τους παίκτες) αλλά κυρίως δεν πατάει καλά στην άμυνα(Κυρίωςς ο Λάσμε).

Ο Διαμαντίδης κάνει αυτό που προστάζει το μυαλό του. Δεν πρέπει να ζορίζεται-κουράζεται παραπάνω τώρα.

Και εγώ συμφωνώ ότι ο Πεδουλάκης δεν είναι ο Φιλ Τζάκσον για να στήσει μια επίθεση, αλλά είναι πετυχημένος με τα λάθη του φυσικά.

Ο χρόνος θα λειτουργήσει υπέρ του Παναθηναικού γιατί παραμένει μια σκληρή ομάδα.
doctor_dru
QUOTE (qspock @ Nov 8 2013, 01:29 ) *
Αυτο που λειπει απο τον ΠΑΟ ειναι ενα σεντερ να μπορει να παιξει με πλατη στην επιθεση (θα κλεισει ετσι και την αντιπαλη αμυνα) για να μπει μεσα η μπαλα κι απο εκει εξω για 3 με καλες προυποθεσεις.
Και στην αμυνα να παρει τα ριμπαουντ που σημερα δεν επαιρνε κανενας.

Σας θυμιζει κανεναν που ειχε περσυ η ομαδα? Ναι για τον Σχορτσιανιτη λεω. Για δειτε ποιος ειναι πρωτος στον ομιλο...
Για να μη πω και για τον Τσαρτσαρη που επαιζε κι αυτος με πλατη και στο 5. Αρα 2 οι απωλεις στο 5. Και ο Μπατιστ με τον Μαυροκεφαλιδη δεν τις αναπληρωσαν επουδενι!

Ειχε μαλλιασει η γλωσσα μου να λεει πως ο φετινος ΠΑΟ εχει μεγαλες προσθηκες συγκριτικα με τον περσυνο αλλα και ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κενο στο 5... Τωρα τα αποτελεσματα φαινονται στο γηπεδο. Κι Ζελικο που τον λησμονουνε καποιο εδω μεσα ειχε χρονιες που εκανε τα ιδια, πηγαινε να τη βγαλει χωρις σεντερ, κι εφτανε μεχρι τους 8 στην Ευρωλιγκα... Χαρακτηριστικοτερος εκεινος ο αποκλεισμος του 2006 απο την ΤΑΟΥ με τον Σκολα και τους ψηλους της Ταου να οργιαζουν με τα επιθετικα.

Συμφωνούμε απόλυτα για το κενό που παρουσιάζεται στο 5 και φαίνεται ακόμα μεγαλύτερο λόγω της πολύ κακής κατάστασης του Λάσμε.Αλλά μην αναπολούμε τον Σοφο και λέμε ότι αυτό μας λείπει από την φετινή ομάδα.5-6 καλά ματς όλα κι όλα έκανε σε ολόκληρη σεζόν και σε πολλά ήταν αρνητικός.Και όσο για τα ριμπάουντ δεν νομίζω ότι προσέφερε ιδιαίτερα σε αυτόν τον τομέα(μέσο όρο στην Ευρωλίγκα έχει 3!!!)
j-kidd13
Βαριεμαι να ψαχνω τα ποστ πριν το τελος της περασμενης χρονιας...Για να τα αντιπαραθεσω με μερικα πραγματα που διαβαζω εδω...
Πως ο Λασμε απο φοβος και τρομος περσυ,εχει γινει αμπαλος φετος,πως ο Πεδουλακης απο επιτυχημενος περσυ,δεν αξιζει να καθεται στον παγκο του Παναθηναικου φετος,κλπ κλπ κλπ.
Να θυμισω οτι και περσυ καποιοι κλαιγονταν,αλλα στο τελος τα πραγματα ηρθαν λιγο διαφορετικα απο οτι εκτιμουσαν.
Μην προτρεχουμε...Και εγω παρατηρω μια ομαδα που ειναι τραγικη(και παρ ολα αυτα ειναι ανταγωνιστικη,δηλαδη που να στρωσει κι ολας),αλλα εχουμε ενα μηνα που εχει αρχισει η σεζον,ειχαμε ευρωμπασκετ,ειχαμε τραυματισμους βασικων παικτων...Στο τελος της σεζον αν εχουμε αποτυχει,μπορουμε να τα μηδενισουμε ολα...Ακομα καλα καλα δεν εχουμε αρχισει...

Και για τον φιλο που ειπε οτι ο Παο προβληματιζει επειδη δεν εχει παιχνιδι με πλατη στην επιθεση,να πω πως ουτε και περσυ ειχε(ειχε τον Σοφο αλλα στα κρισιμα επαιζε ελαχιστα) αλλα πηρε νταμπλ και εφτασε μια ανασα απο το f4.

Δυστυχως το ματς δεν το ειδα,αλλα απο οτι ακουω παλι εκανε καλο παιχνιδι ο Παππας,και χαιρομαι για τον πιστευα και τον πιστευω παρα πολυ.
AZ1980
QUOTE(j-kidd13 @ Nov 8 2013, 00:06 ) *
Δυστυχως το ματς δεν το ειδα,αλλα απο οτι ακουω παλι εκανε καλο παιχνιδι ο Παππας,και χαιρομαι για τον πιστευα και τον πιστευω παρα πολυ.


Eγώ πάλι δε τον πίστευα καθόλου, λόγω όσων ήξερα για το χαρακτήρα του, που με είχαν οδηγήσει στο συμπέρασμα πως μάλλον δε θα μπορέσει να σοβερευτεί αυτό το μυαλό ποτέ... Ωστόσο με έχει εντυπωσιάσει. Θρασύς, με πολύ δυναμωμένο κορμί, πειστικός στην άμυνα, όπου μάλιστα βγάζει και πολλή ενέργεια, ωραίος και ως δημιουργός σε κάποιες στιγμές! Μακάρι να συνεχίσει έτσι, γιατί παίκτη με τέτοια ικανότητα στο προσωπικό σκοράρισμα τον έχει ανάγκη το ελληνικό μπάσκετ. Μακάρι.


bball.gif
Neondreamer
QUOTE (Stefanos T. @ Nov 8 2013, 01:28 ) *
Γιατί τί είχε η ομάδα του 2007? (πέρα από τυφλά συστήματα καί ένα σχετικά εύκολο triple crown wub.gif )
Εδώ αναπολώ εποχές Ζούζα και Μπιούφορντ (ή μπάφο-ρντ ?).


Δεν έχω δει ξανά τον ΠΑΟ να παίζει ποιοτικότερο, πειστικότερο και πιο ολοκληρωμένο μπάσκετ στην Ευρώπη απ΄ότι εκείνη τη σεζόν. Και συγκριτικά με άλλα ρόστερ, του 2008-09 για παράδειγμα, υπολειπόταν σε ταλέντο. Υπήρχε μεν ο μεγάλος Σισκάουσκας, δεν υπήρχε όμως Σπανούλης, δεν υπήρχε Γιασικεβίτσιους, δεν υπήρχε Νίκολας, δεν υπήρχε Φώτσης, δεν υπήρχε Πέκοβιτς. Ειδικά στο F4, με Ταού & ΤΣΣΚΑ, ήταν ισοπεδωτικός, και είχα χαρεί πραγματικά εκείνη τη χρονιά που τη σήκωσε την Ευρωλίγκα.
A.CAB
Εγώ σήμερα είδα την ομάδα σε δύο διαφορετικά ματς. Ένα στα πρώτα 30 λεπτά και ένα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Αυτό που είδα στο τελευταίο δεκάλεπτο με άφησε ικανοποιημένο(κι ας χάσαμε κι ας είχαμε κακές στιγμές - όχι τόσο το αντιαθλητικό του Λάσμε όσο ο ύπνος του Ούκιτς όταν ξαναπερνάνε μπροστά στο καπάκι ενώ έχουμε μόλις προηγηθεί για πρώτη φορά στο 66-65). Είχε στοιχεία από την περσινή ομάδα. Είχε σκληρή άμυνα και μεγάλα σουτ. Παληκαρίσια φτάσανε μια ανάσα από τν παράταση σε ένα χαμένο παιχνίδι.
Τελικά βέβαια πήραμε αυτό που αξίζαμε γιατί στην ουσία πήγαμε να κλέψουμε το ματς. Και κυρίως γιατί στα 30 λεπτά που προηγήθηκαν ήμασταν μαύρα χάλια. Σε άμυνα και επίθεση αλλά κυρίως μπροστά.
Όχι μόνο και πάλι δεν ήμασταν καλοί τακτικά αλλά ούτε σε επίπεδο ετοιμότητας και πάθους. Ένα κλικ τουλάχιστον πιο αργοί σε σχέση με τους Ρώσους.

Το πρόβλημα για μένα εντοπίζεται στο ξεζούμισμα του Διαμαντίδη. Ο οποίος κάνει πολύ μεστό ξεκίνημα κατά τη γνώμη μου αλλά του ζητούνται περισσότερα απ' όσα μπορεί σε αυτή την ηλικία. Καταρχήν το 30αρι το έχει για πλάκα. Έστω κι έτσι βέβαια όταν σφίγγουν τα γάλατα μπαίνει σε killer mode. Πρωτοφανής στόφα παίχτη.
Δυστυχώς πέραν του Παππά (που ήταν πολύ καλός και σήμερα κι ας έκανε τη σαχλαμάρα να πάει να καρφώσει στην καρδιά της αεράμυνας της Κουμπάν) οι άλλοι δύο που έχουμε στην περιφέρεια είναι ανύπαρκτοι. Ο Κάρι δεν έχει βρει ρυθμό λόγω των ασθενειών αλλά και γενικά δεν δείχνει την περσινή σταθερότητα και δεν την παλεύει στον άσσο. Ενώ ο Ούκιτς δεν ξέρω αν πρέπει να παίζει καν. Δείχνει πραγματικά σε πολύ κακή κατάσταση. Φοβερά αργός και μπλοκαρισμένος.
Με την περιφέρεια μας στηριγμένη όλη στο Μήτσο δυστυχώς θα έχουμε πρόβλημα μέχρι να επανέλθουν οι δύο σε νορμάλ επίπεδα.
Εμφανώς επιρεασμένος απ' τον πυρετο ο Μπράμος αν και την πάλεψε αμυντικά. Ο Γιόνας πάλι ανέβηκε πολύ στο φινάλε και ήταν σταθερά καλός.
Εξαιρετικός ο Γκιστ. Απών και πάλι ο Φώτσης που εξελήσσετε σε ΡΤ Γκουίν χωρίς το καλό τρίποντο.
Ο Λάσμε δεν πιστεύω ότι ήταν όσο κακός γράφετε εδώ. Σίγουρα έκανε απαράδεκτα λάθη αλλά συνολικά είχε καλή εικόνα στην άμυνα. Και το λέω αυτό γιατί ίσως έχει δοθεί η εικόνα σε κάποιους πως είναι κανά επιθετικό υπερόπλο αλλά δεν πολυστέκει. Το Λάσμε τον κρίνεις απ' την άμυνα. Και σήμερα είχε αρκετές καλές αντιδράσεις και έκοψε τον τσαμπουκά σε διάφορους μπουκαδώρους. Εννοείτε πως απέχει πολύ ακόμα από τα περσινά στάνταρ αλλά σε σχέση με τις αρχές της σεζόν δείχνει πολύ πιο ενεργητικός. Η ενέργεια του στο αντιαθλητικό αστεία.
Ο Μπατίστ ξεχάστηκε αν και στην άμυνα εκτέθηκε άνετα κι ας έπαιξε 5 λεπτά.
Ο Μαυροκεφαλίδης χάλια μαύρα. Πονόματος και πάλι.

Τέλως πάντων αρχή είναι ακόμα. Το ταλέντο υπάρχει όπως και η εμπειρία. Πιστεύω ότι θα συμμαζευτεί η κατάσταση αλλά νομίζω πως θέλει πολύ και σκληρή δουλειά ακόμα. Θα δούμε.
kseplenhs
το θέμα νομίζω είναι στους χρόνους συμμετοχής.Ίσως ο πεδουλάκης να είναι λίγο άπειρος στην διαχείρηση ρόστερ 10 ετοιμοπόλεμων παιχτών και άνω.Τα 5λεπτα σε μπατίστ και μαυροκεφαλίδη όταν έχεις σ'αυτή τη θέση έναν κινέζο που ήρθε γιατί έχει μεγάλο σόι και τον λάσμε απο τραυματισμό,βγάζουν λίγο μια αίσθηση "δεν μπορώ να σε βλέπω άλλο" στον λουκά και "μιας και έκανες προθέρμανση,μπες και λίγο" στον μπατίστ.

Είναι μεγάλη η χρονιά και 2 μόνο δρόμοι υπάρχουν.Ή που θα ακολουθήσει ο αργύρης τις γνωστές συνήθειες (κλειστό ροτέισον,συσπείρωση όσων έμειναν,πάμε να πάρουμε την μπόλη με side effect πιθανές κόντρες με όσους μείνουν στην απ'έξω) ή θα μάθει σιγά σιγά να το διαχειρίζεται.Χρόνο έχει και όπως φαίνεται η νίκη στο βελιγράδι τον έσωσε.Όχι οτι θα αποκλειόταν(μόνο ομάδες της πλάκας αποκλείονται απο την πρώτη φάση) αλλά τώρα δεν νομίζω πως θα χάσει καλό πλασάρισμα στην τελική βαθμολογία.
bbplayer
QUOTE (Stefanos T. @ Nov 8 2013, 01:28 ) *
Ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους μ.ο. στην Α1 δεν είναι αρκετά καλός για να παίξει στην Ευρωλίγκα?



Mάλλον για να παίξει ο Γιάνκοβιτς πρέπει να υπόλοιπα 3άρια μας να τα απαγάγουν οι εξωγήινοι. Προσωπικά δε μπορώ να εξηγήσω γιατί παρά το χθεσινό χάλι του Μπράμου δεν πήρε ευκαιρία ο Βλάντο. Ο άλλος δηλαδή είναι μ@λ@κ@ς που ξεκίνησε με τον Αγραβάνη μες στην Γαλατά? Κάπως έτσι θα φτιάξει χαρακτήρα ο παίχτης. Αν κάνει . Εάν όχι σπίτι του. Αλλά δώστου μια ευκαιρία. Τι άλλο πρέπει να γίνει για να παίξει. Με τη Λοκομοτιβ στην έδρα μας παίζουμε όχι μες ...στη Φενέρ 69.gif 69.gif 69.gif Επίσης εκείνο το πυροτεχνημα με τη δοκιμή του στο PG δεν τον πολυκατάλαβα. Τι έγινε προχώρησε ή όχι?

θέμα Πεδουλάκη δε νομίζω να έβαλε κανείς. αρκεί ν' αφήσει τις ξεροκεφαλιές και τους ξερολισμούς , που δεν είναι και σπάνιοι σε τέτοιο επίπεδο) και να κοιτάξει να βρει εναλλακτικές.

Τα μπουκαρίσματα των περιφερειακών και τα σπλιτ για σουτ είναι το μόνο που χαρακτηρίζει το παιχνίδι μας. Και το άλλο είναι οι προσωπικές ενέργειες. Μας ξελάσπωσαν στο Βελιγράδι αλλά όχι και χθες.
Βαρετό μέχρι αηδίας και εύκολα αντιμετωπίσιμο από τον αντίπαλο.Προσήλωση στο , και καλά, σετ παιχνίδι και όπου το πει. Αφού έχεις και σε αυτό το είδος του παιχνιδιού πρόβλημα γιατί δεν τους τρέχεις?
Δεν ξέρω αλλά αυτό το πράμα να κοιτάζουμε μονίμως το 3ποντο εμένα μου φαίνεται πολύ σπαστικό.
Δηλαδή η Λοκομοτιβ τι παραπάνω έχει από μας που έφτανε στο καλάθι με δυο και τρεις πάσες?

Εχει δίκιο ο kidd για τα περσινά . Εγιναν αυτά που ακριβώς περιγράφει. Αλλά προσωπικά σκούζω από πέρσι ότι πρέπει να παίξουμε μπάσκετ. Πέρσι δεν το κάναμε αλλά είχαμε αποτελέσματα. Αλλά δε μπορεί να γίνεται συνέχεια αυτό. Οι άλλοι δεν είναι ηλίθιοι . Σε βλέπουν σε διαβάζουν σε αντιμετωπίζουν. Και άντε πέρσι είχαμε και άλλοθι. Φέτος? Και καλύτερο ρόστερ εχουμε και ξεκινάμε και από σαφώς καλύτερη αφετηρία.
paodynasty
Λοιπόν, έχουμε κ λέμε:
Χάσαμε ένα ματς "εντός έδρας" από μια ομάδα με ποιοτικό ρόστερ και ικανότατο προπονητή. Φυσικά κι εγώ θα ήθελα να τα κερδίζουμε όλα αλλά δε γίνεται. Σ'ένα παιχνίδι με ελλιπέστατη περιφέρεια λόγω προβλημάτων (κάρυ στην ουσία εκτός, Μπράμος φανερά επηρεασμένος από την αρρώστια του, Ούκιτς με τα γνωστά θέματα κούρασης και τραυματισμού) και δεδομένης της ανετοιμότητας λόγω εποχής η ήττα δεν είναι και αναπάντεχη.

Οι γκρίνιες τέτοια εποχή (για μένα πάντα) είναι αβάσιμες και στην περίπτωση της συγκεκριμένης ομάδας είναι τουλάχιστον αστείες για ένα προπονητή και μία ομάδα που απέδειξαν πέρσυ ότι, αν μη τι άλλο, δικαιούνται μία πίστωση χρόνου.

Ομάδα με ίδιο κορμό με τον περσινό και πολλές προσθήκες έχει εκ των πραγμάτων θέμα με τη διαχείριση του ρόστερ. Αυτό όμως είναι ένα "ευχάριστο"πρόβλημα για κάθε προπονητή και πιστεύω είναι και το στοίχημα για τον πολύ πετυχημένο έως τώρα coach Πεδουλάκη. Αν θα το κερδίσει ή όχι θα φανεί την Ανοιξη και όχι τώρα.

Απλά με δείγμα με δείγμα αυτά που κατάφεραν πέρσυ η ομάδα και ο προπονητής θα έπρεπε να μη συζητιέται καν η "πίστωση χρόνου"

Όσον αφορά το Διαμαντίδη διαβάστε ένα άρθρο και προσθέστε (από χθες) 8 ασίστ και 0 λάθη !!!!! Τι να πω, δεν υπάρχουν λόγια γι'αυτόν τον παίκτη

Ο Διαμαντίδης γράφει ιστορία - Euroleague Greece | SPORT 24
http://euroleague.sport24.gr/article/24910...ei_istoria.html

vastravoud
Και ο Ζοτς έκλεινε πολύ το rotation, όμως το έκανε μόνο από Γενάρη κι έπειτα.
giotis1985
η ομαδα θα ρολαρει σιγουρα ο διαμαντιδης δεν θα ειναι ο παικτης που ηταν πριν τρια τεσσερα χρονια και θα πρεπει να το καταλαβουμε. τωρα αν ο ολυμπιακος βρηκε τοσο ευκολα ταλεντα οπως ο σλουκας ο μαντζαρης ο παπαπετρου και ο αγραβανης αυτο θα πρεπει καποια στιγμη να μας προβληματισει. Μπορει και σε εμας καποια στιγμη να βγει ξανα ενα μεγαλο ταλεντο οπως ο μητσος αλλα αν δεν συμβει αυτο θα πρεπει να γινονται μεταγραφες απο το πανω ραφι για παραμενουμε σε τοπ επιπεδο
bbplayer
QUOTE (vastravoud @ Nov 8 2013, 11:15 ) *
Και ο Ζοτς έκλεινε πολύ το rotation, όμως το έκανε μόνο από Γενάρη κι έπειτα.



δε φτιάχνετε ένα forum μόνο για πάρτη του? 69.gif tongue.gif
vastravoud
Απλώς ανέφερα ότι δεν είναι αποκλειστικότητα του Πεδουλάκη αυτό!
Germany96
QUOTE(PARISINOS @ Nov 8 2013, 00:27 ) *
Καλα αυτα που κανει ο ΔΔ εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι τα εχω ξαναδει.

Εχει βαλει 6-7 τριποντα στην ευρωλιγκα (βαριεμαι να ψαξω ακριβως ) σε 30 τοσες προσπαθειες, εκ των οποιων 3 ειναι μπαζερ μπιτερ.

Δηλαδη εχει σουταρει σε κανονικα τριποντα περιπου 15 τις εκατο (3-4 στα 26 περιπου) και στα μπαζερ εχει 100.

Ασε που αν μετρησω, το 70 % του ρανκινγ του πρεπει να το εχει στο 4ο δεκαλεπτο. Οτι ναναι...

Το 70% του ranking του μπορεί να μην είναι στο κλείσιμο των αγώνων (γιατί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα μοιράζει την πλειοψηφία των assists του που του boostάρουν κυρίως το ranking) αλλά όντως αυτό που συμβαίνει με τον Διαμαντίδη μέχρις στιγμής είναι εντυπωσιακό. Για τρία δεκάλεπτα τουβλάρει ασυστόλως και μοιράζει συνεχώς assists μοιάζοντας ελαφρώς με τον Παπαλουκά στα τελειώματά του (αν ο Θοδωρής έπαιρνε ποτέ του τόσες προσπάθειες τριών πόντων) και στο τέλος των αγώνων μοιάζει άχαστος.

katharop
QUOTE (j-kidd13 @ Nov 8 2013, 02:06 ) *
Βαριεμαι να ψαχνω τα ποστ πριν το τελος της περασμενης χρονιας...Για να τα αντιπαραθεσω με μερικα πραγματα που διαβαζω εδω...
Πως ο Λασμε απο φοβος και τρομος περσυ,εχει γινει αμπαλος φετος,πως ο Πεδουλακης απο επιτυχημενος περσυ,δεν αξιζει να καθεται στον παγκο του Παναθηναικου φετος,κλπ κλπ κλπ.
Να θυμισω οτι και περσυ καποιοι κλαιγονταν,αλλα στο τελος τα πραγματα ηρθαν λιγο διαφορετικα απο οτι εκτιμουσαν.
Μην προτρεχουμε...Και εγω παρατηρω μια ομαδα που ειναι τραγικη(και παρ ολα αυτα ειναι ανταγωνιστικη,δηλαδη που να στρωσει κι ολας),αλλα εχουμε ενα μηνα που εχει αρχισει η σεζον,ειχαμε ευρωμπασκετ,ειχαμε τραυματισμους βασικων παικτων...Στο τελος της σεζον αν εχουμε αποτυχει,μπορουμε να τα μηδενισουμε ολα...Ακομα καλα καλα δεν εχουμε αρχισει...

Και για τον φιλο που ειπε οτι ο Παο προβληματιζει επειδη δεν εχει παιχνιδι με πλατη στην επιθεση,να πω πως ουτε και περσυ ειχε(ειχε τον Σοφο αλλα στα κρισιμα επαιζε ελαχιστα) αλλα πηρε νταμπλ και εφτασε μια ανασα απο το f4.

Δυστυχως το ματς δεν το ειδα,αλλα απο οτι ακουω παλι εκανε καλο παιχνιδι ο Παππας,και χαιρομαι για τον πιστευα και τον πιστευω παρα πολυ.

πριν το πεις ομως γυρνα πριν το τελος της χρονιας περυσι να δεις τι ελεγα για τον πεδουλακη και μετα πες οτι θες.Μην ισχυριζεσαι κατι ομως χωρις να εχεις κοιταξει πισω,
j-kidd13
QUOTE(katharop @ Nov 8 2013, 19:08 ) *
πριν το πεις ομως γυρνα πριν το τελος της χρονιας περυσι να δεις τι ελεγα για τον πεδουλακη και μετα πες οτι θες.Μην ισχυριζεσαι κατι ομως χωρις να εχεις κοιταξει πισω,


Καλα δεν το ειπα συγκεκριμενα για σενα,απλα πηρα αφορμη απο το δικο σου σχολιο.
Που αποψη σαν και τη δικη σου την ακουω απο πολλους.
Marciulionis
Το ότι είναι αρχή της σεζόν είναι δεδομένο. Το ότι είναι ντεφορμέ ή μετά από τραυματισμούς ορισμένοι παίκτες μας επίσης είναι δεδομένο. Το ότι θα βελτιωθούμε κι ότι θα ανέβουν ορισμένοι παίκτες συμπαρασύροντας και τους υπόλοιπους (Λάσμε - Ούκιτς Παππάς, ΝΑΙ ο Παππάς έχει πολύ περισσότερα να δώσει ακόμα και σε σκορ και οργάνοση κι είναι εμφανώς κομπλαρισμένος ως τώρα) το θεωρώ επίσης δεδομένο.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η παρουσία και ο τρόπος που παίζει ο Μαύρος που θεωρητικά είναι το 2ο 5άρι μας. Το είχα γράψει και παλιά πως ξέρει πολύ μπάσκετ, άλλα είναι ένα 4άρι σε σώμα 5ριού με ταχύτητα βαριού 5ριού και το αποτέλεσμα είναι πως στη τελική δεν είναι καλός ούτε στο 4 ούτε στο 5... Είναι πολύ δύσκολη η σωστή αξιοποίησή του.

Ένα δεύτερο είναι η ηλικία του Μπατίστ και η σωματική του κατάσταση. Στην άμυνα δε μοιάζει ικανός να ακολουθήσει, να μαρκάρει και να πάρει ριμπάουντ από αθλητικούς ψηλούς.

Κι ένα τρίτο είναι η εικόνα του Φώτση. Αυτός πιστεύω ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να βρει ρόλο, άλλα μόνο σε μένα φαίνεται ρε παιδιά ότι έχει χάσει πολύ σε άλμα-ταχύτητα κι αυτό το "αέρινο" που τον χαρακτήριζε σα παίκτη? Φώτσης που δε ρίχνει τάπες - σκιάζει τη στεφάνη - παίρνει ριμπάουντ δεν υφίσταται σα παίκτης...

Ο Γιάνκοβιτς θα προσφέρει στο μέλλον, πρς το παρόν ο Μασιούλις είναι ακλώνητος κι ο σταθερότερος παίκτης της ομάδας σε άμυνα-επίθεση. Η θέση του Βλάντο είναι πολύ πιο δύσκολη κι απαιτητική για ένα νεαρό παίκτη από ότι ενός γκαρντ πχ.

Με λίγα λόγια με προβληματίζει η κατάσταση των αποκτηθέντων παικτών, το πόσο μπορούν να προσαρμοστούν στο παιχνίδι της ομάδας και το αν μπορεί ή πρέπει ο Πεδουλάκης να προσαρμόσει την ομάδα σε αυτούς χαλόντας μια επιτυχημένη συνταγή.

Α και το πιο σημαντικό ξέχασα... Η τρύπα στο 5... Μας βλέπω χριστουγενιάτικα να βγαίνουμε στη γύρα για 5άρι κι όλη τη χρονιά να προσευχόμαστε να είναι καλά ο Λάσμε... (που δεν είναι και κάνα παιδαρέλι εδώ που τα λέμε) Εκτός αν ξεπεταχτεί ο Πινγκ από πουθενά, τον ξέχασα αυτόν.
yorgos
QUOTE
Κι ένα τρίτο είναι η εικόνα του Φώτση. Αυτός πιστεύω ότι έχει περισσότερες πιθανότητες να βρει ρόλο, άλλα μόνο σε μένα φαίνεται ρε παιδιά ότι έχει χάσει πολύ σε άλμα-ταχύτητα κι αυτό το "αέρινο" που τον χαρακτήριζε σα παίκτη? Φώτσης που δε ρίχνει τάπες - σκιάζει τη στεφάνη - παίρνει ριμπάουντ δεν υφίσταται σα παίκτης...


QUOTE
Αυτό που με προβληματίζει είναι η παρουσία και ο τρόπος που παίζει ο Μαύρος που θεωρητικά είναι το 2ο 5άρι μας. Το είχα γράψει και παλιά πως ξέρει πολύ μπάσκετ, άλλα είναι ένα 4άρι σε σώμα 5ριού με ταχύτητα βαριού 5ριού και το αποτέλεσμα είναι πως στη τελική δεν είναι καλός ούτε στο 4 ούτε στο 5... Είναι πολύ δύσκολη η σωστή αξιοποίησή του.


Έτσι ακριβώς. Ο Μαύρος έχει περιθώρια να παίξει πολύ καλύτερα. Ο Φώτσης δυστυχώς δεν νομίζω μακάρι να με διαψεύσει.

Τον ΠΕδουλάκη το θεωρώ εξαιρετικό προπονητή. Είχε πει ότι φέτος θα δουλέψουμε περισσότερο την επίθεση, την οποία σχετικά "αμέλησε" πέρσι, στηριζόμενος στην άμυνα και ορθώς. Αλλά η επίθεση θέλει περισσότερο χρόνο. Υπομονή, δε χάθηκε και τίποτε. Αν κερδίσει ο Παναθηναϊκός μέσα στην Μακάμπι πάντως, ο όμιλος γίνεται μούτι...
sni79per
doctorjekil
Αποσπασμα απο το hoopfellas
Μιλώντας για λειτουργικότητα.. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε ένα κακό παιχνίδι μέχρι την ανάσταση της 4ης περιόδου που ηλέκτρισε το γήπεδο (σκεφτείτε τι αναμονή υπήρχε..) Έγραψε πάνω από 31’ σε ένα τέτοιο κακό βράδυ, με την ομάδα να τον ζητά ελλείψει άλλου δημιουργού στο μισό γήπεδο. Είναι φανερό ότι ο Διαμαντίδης -σε αυτή τη φάση της καριέρας του- θα ήταν πιο λειτουργικό και παραγωγικό (για τον ίδιο και την ομάδα πάνω από όλα) να βγαίνει ως 6ος παίκτης στο ροτέησιον, σε ένα ρόλο π.χ. όπως του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στη Ρεάλ, παραμένοντας ο ηγέτης και το Νο1 της ομάδας και κλείνοντας στο παρκέ τα «κλειστά» ματς (με το execution στο μισό γήπεδο και την clutch ικανότητα που τείνει να γίνει θρυλική όπως είδαμε προχθές πάλι), στα 22-25 λεπτά που θα ήταν ενεργός στο παρκέ. Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Όμως το πράσινο μπακόρτ δε προσφέρει αυτή τη πολυτέλεια στον αρχηγό του. Δεν έχει ούτε τον quarterback ούτε τον πικ εν ρολ δημιουργό με έφεση στο σουτ (σαν τον Κουίν που λέγαμε πέρυσι) ο οποίος θα τον αντικαταστήσει. Εδώ λοιπόν καλείται ο Αργύρης Πεδουλάκης να βρεί λύση. Δεν είναι εύκολο και θέλει χρόνο.

Αυτο ακριβως γραφω απο το καλοκαιρι για τον διαμαντιδη και εχετε πεσει ολοι να με φατε
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.