Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Απορία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
GreekDude13
Καλησπέρα και από εμένα. Εδώ και κάποιο καιρό πηγαίνω για σουτάκια σε ένα ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ. Κάποιες φορές κάποιοι κύριοι μου προτείνουν να παίξουμε μονό. Μαζευόμαστε λοιπόν κάμποσα άτομα (αλλά δεν γνωριζόμαστε). Οι λεγόμενοι κύριοι είναι εντελώς τυχαία συνήθως γύρω στα 40 και παχύσαρκοι (πληροφοριακά το λέω, δεν έχω κανένα σκοπό να προσβάλλω κανέναν).

Περιστατικό 1ο:
Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω ότι το ύψος μου είναι γύρω στο 1,85 και ζυγίζω 67 κιλά. Παίζουμε λοιπόν ένα μονάκι (εγώ με κάποιους άλλους ενάντια κάποιον άλλων ΚΑΙ ενός κυρίου που ταιριάζει στην περιγράφη που αναφέρω πιο πάνω). Γυρίζει η μπάλα και καταλήγω εγώ να με παίζει πλάτη ο τυπάς αυτός 1,90 και 100+ κιλά. Όπως λοιπόν καταλάβατε, έπαιξα πιο σκληρό παιχνίδι, του έκανα φάουλ για να σταματήσει η φάση και να μην βάλει εύκολο καλάθι. Οπότε, γυρίζει αυτός και μου λέει: "Ήρεμα φίλε". Εγώ του εξήγησα πως ήμουν ήρεμος και δεν είχα καμία πρόθεση να τον χτυπήσω ή οτιδήποτε άλλο και μου λέει "Εγώ είμαι 40 ετών, εσύ είσαι μικρός ακόμα, δεν καταλαβαίνεις, δεν ξέρεις" Οπότε σηκώθηκα και έφυγα για να μην κάνω κάτι που αργότερα θα το μετάνιωνα...

Περιστατικό 2ο:
Την επόμενη μέρα λοιπόν πηγαίνω στο ίδιο γήπεδο για σουτάκια και με πλησιάζει ένας άλλος τύπος που εντελώς τυχαία ήταν πάλι μεγάλος ηλικιακά και ιδιαίτερα ογκώδης (όχι αθλητικά ογκώδης προφανώς) και μου προτείνει να παίξουμε μονό. Εγώ απάντησα καταφατικά και ξεκινήσαμε το παιχνίδι. Σε κάποια φάση κάνει δυνατό drive στην μπασκέτα, εγώ ήμουν στημένος κάτω από την μπασκέτα (σε θέση να πάρω επιθετικό φάουλ, charge), πέφτει πάνω μου και παίρνω το επιθετικό. Όλα ωραία, όλα καλά μέχρι τότε (το παραδέχτηκε και ο ίδιος ότι ήταν επιθετικό). Λίγο αργότερα σε άλλη φάση κατεβάζει το ριμπάουντ, εγώ τον κηνυγάω παντού παίζοντας καθαρότατη άμυνα (χαμηλωμένος) προσπαθώντας να κλέψω την μπάλα. Θα ήθελα να σημειώσω πως δεν προέκτεινα τα χέρια μου για να κλέψω, αλλά τον κηνυγούσα παντού μπας και χάσει την μπάλα από την πίεση. Αυτός λοιπόν τσαντίζεται και με χτυπάει με πολλή δύναμη με τον ώμο του στο πρόσωπό μου, και συγκεκριμένα στα δόντια μου. Εγώ κάνω πίσω, σκύβω κάτω μπας και συνέλθω λίγο και αυτός μου λέει ότι έκανα εγώ αμυντικό. Εγώ φυσικά αρνήθηκα ότι το φάουλ ήταν αμυντικό, αλλά επιθετικό και αυτός για να αποφύγει την συζήτηση μου λέει "Άστο, δεν καταλαβαίνεις".

Περιστατικό 3ο:
Την ίδια μέρα, ένας από τους αντιπάλους μου στο μονό προσπαθούσε να κάνει drive στην μπασκέτα όντας όμως γύρω στα 40 και αργός, εγώ και οι συμπαίκτες μου του κλείναμε τον διάδρομο και αυτός με την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ επαφή ζητούσε φάουλ.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Είστε σύμφωνοι εσείς με αυτή τη στάση του Νεοέλληνα "Είμαι μεγάλος, ξέρω περισσοότερα, είσαι μικρός, δεν ξέρεις"; Επίσης, πώς μπορώ να αποφύγω τέτοιου είδους καταστάσεις;

Φιλικά πάντα,
Παναγιώτης
Zoys
Θα σου έλεγα πρωτίστως να μην πηγαίνεις πολύ δυνατά στην άμυνα απέναντι σε τέτοιους τύπους κοντά στο καλάθι γιατί μερικοί ηλίθιοι που την έχουν δει κάτι ανάμεσα σε NBAer και wrestler δεν το 'χουν σε τίποτα να τραυματίσουν τον αντίπαλο τους. Τώρα για την βλακώδη νοοτροπία των "βετεράνων" μπυροκοιλιάδων των ανοιχτών γηπέδων μπορώ να θυμηθώ κι εγώ αρκετά παραδείγματα που πάντως ήταν η εξαίρεση όταν έπαιζα με παίκτες μεταλύτερης ηλικίας. Θα έλεγα να μην ασχολείσαι πολύ με όσα λένε, δεν αξίζει να χαλάς την διάθεση σου για τέτοιους τύπους.
GreekDude13
QUOTE (Zoys @ Jun 7 2014, 22:05 ) *
Θα σου έλεγα πρωτίστως να μην πηγαίνεις πολύ δυνατά στην άμυνα απέναντι σε τέτοιους τύπους κοντά στο καλάθι γιατί μερικοί ηλίθιοι που την έχουν δει κάτι ανάμεσα σε NBAer και wrestler δεν το 'χουν σε τίποτα να τραυματίσουν τον αντίπαλο τους. Τώρα για την βλακώδη νοοτροπία των "βετεράνων" μπυροκοιλιάδων των ανοιχτών γηπέδων μπορώ να θυμηθώ κι εγώ αρκετά παραδείγματα που πάντως ήταν η εξαίρεση όταν έπαιζα με παίκτες μεταλύτερης ηλικίας. Θα έλεγα να μην ασχολείσαι πολύ με όσα λένε, δεν αξίζει να χαλάς την διάθεση σου για τέτοιους τύπους.


Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου. Μετά από το 1ο περιστατικό υπέθεσα πως δεν πρόκειται να ξανασυμβεί κάτι τέτοιο, αλλά διαψεύστηκα. Από εδώ και πέρα μόνο με γνωστούς μπασκετάκι!!!
captain charisma
δυστυχως ετσι ειναι η νοοτροπια των περισσοτερων που ειναι σε μεγαλη ηλικια..εγω παλιοτερα πηγαινα για μπασκετ με κατι 40αρηδες στο κλειστο της περιοχης μου κ επαιζα λιγο δυνατα στην αμυνα χωρις να εκβιασω φαουλ κ ολη την ωρα γκρινιαζαν για το παραμικρο αγγιγμα...ε μετα καταλαβα οτι δεν αξιζει τον κοπο κ επαιζα πιο χαλαρα μεχρι που σταματησα να πηγαινω μ αυτους γιατι μια φορα ειχα τραυματιστει σοβαρα...
Timemaster
Για να κάνω πάντως τον δικηγόρο του διαβόλου...

Μιλώντας σαν 30+ σε ηλικία 110 σε κιλά και με την κλασική μπυροκιλιά του ροκά έχω να πω πως έχω φάει πολλές φορές ξύλο (μερικές άκρως επικίνδυνο για την υγεία μου) κάτω από το καλάθι παίζοντας με πλάτη από άτομα με πολύ λιγότερα κιλά από εμένα που λογικά δε μπορούσαν να με σταματήσουν.
Το όλο θέμα οπότε στην πρώτη περίπτωση είναι πως το κάνεις το φάουλ και πόσο συχνά το κάνεις.
Μπάσκετ παίζουμε δε γίνεται σε ένα παιχνίδι μιας ώρας να σταματάς τον άλλον σε κάθε φάση.
Ούτε όμως να κάνεις σκληρό φάουλ (π.χ. σμπόξημο στη μέση, πόδια κάτω από τα δικά του στο σουτ ή κατέβασμα των χεριών στο κεφάλι). Άλλωστε και εγώ από μια τέτοια ΄φάση πριν καμιά 10ριά χρόνια ήμουν με πατερίτσες για περίπου 3 μήνες και ξαναέτρεξα μετά από ένα χρόνο.
και εδώ κολλάει το όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις του στυλ πόσο επικίνδυνο είναι κάτι τέτοιο.

Για την δεύτερη περίπτωση η συμβουλή ενάντιων τέτοιων τύπων είναι μη του κολλάς πολύ πολύ. ήρθε να παίξει λίγο να ξεσκάσει και όχι να ξεσκιστεί για να βάλει ένα καλάθι και μέσα σε 5 λεπτά να αποκτήσει ινδιανικο όνομα τύπου "Έξω Γλώσσα".
Και όπως είπε σωστά ο Zoys άστον να το βάλει μη τυχόν πάνω στα νεύρα του σου δώσει καμιά αγκωνιά και έχεις άλλα.

Η τρίτη περίπτωση είναι άσχετη με το σωματότυπο και με την ηλικία.
Έχει να κάνει με το πως έχεις μάθει να παίζεις και που.
Και πόσο πολύ θες να κερδίσεις.

Άλλος έχει μάθει να παίζει στις αλάνες και να μη παίρνει φάουλ παρά μόνο άμα βγει αίμα
και άλλος έπαιζε με τις συμμαθήτριές του και κάθε χούφτωμα ήταν και χαστούκι φάουλ.
Έτσι προσαρμόζεσαι και προσπαθείς να παίξεις με τους ίδιους κανόνες.

Το ποιο σημαντικό είναι ότι παίζεις για την πλάκα σου, και για το χαβαλέ σου οπότε ότι και να δεις ότι και να ακούσεις μη το δίνεις σημασία και προσπάθησε να το διασκεδάσεις άσχετα αν κερδίσεις ή αν χάσεις.
Mcgrady1
αυτο ακριβως συμβαινει φιλε μου παντου ακομα και στην πολη μ που παω και παιζω μονα με σαρανταρηδες . τα ιδια κανουνε αλλα εγω τουσ εχω συνηθησει με τισ παραξενιες τους επειδη παιζουμε 3-4 χρονια μαζι. αυτο με τουσ αγνωστους ισχυει και γενικα με τουσ μεγαλυτερους απο σενα και απο μενα δεν παραδεχονται οτι ισως ξερουμε καποια πραγματα καλυτερα απο αυτους smile.gif
Magnus92
QUOTE(Timemaster @ Jun 7 2014, 22:44 ) *
Για να κάνω πάντως τον δικηγόρο του διαβόλου...

Μιλώντας σαν 30+ σε ηλικία 110 σε κιλά και με την κλασική μπυροκιλιά του ροκά έχω να πω πως έχω φάει πολλές φορές ξύλο (μερικές άκρως επικίνδυνο για την υγεία μου) κάτω από το καλάθι παίζοντας με πλάτη από άτομα με πολύ λιγότερα κιλά από εμένα που λογικά δε μπορούσαν να με σταματήσουν.
Το όλο θέμα οπότε στην πρώτη περίπτωση είναι πως το κάνεις το φάουλ και πόσο συχνά το κάνεις.
Μπάσκετ παίζουμε δε γίνεται σε ένα παιχνίδι μιας ώρας να σταματάς τον άλλον σε κάθε φάση.
Ούτε όμως να κάνεις σκληρό φάουλ (π.χ. σμπόξημο στη μέση, πόδια κάτω από τα δικά του στο σουτ ή κατέβασμα των χεριών στο κεφάλι). Άλλωστε και εγώ από μια τέτοια ΄φάση πριν καμιά 10ριά χρόνια ήμουν με πατερίτσες για περίπου 3 μήνες και ξαναέτρεξα μετά από ένα χρόνο.
και εδώ κολλάει το όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις του στυλ πόσο επικίνδυνο είναι κάτι τέτοιο.

Για την δεύτερη περίπτωση η συμβουλή ενάντιων τέτοιων τύπων είναι μη του κολλάς πολύ πολύ. ήρθε να παίξει λίγο να ξεσκάσει και όχι να ξεσκιστεί για να βάλει ένα καλάθι και μέσα σε 5 λεπτά να αποκτήσει ινδιανικο όνομα τύπου "Έξω Γλώσσα".
Και όπως είπε σωστά ο Zoys άστον να το βάλει μη τυχόν πάνω στα νεύρα του σου δώσει καμιά αγκωνιά και έχεις άλλα.

Η τρίτη περίπτωση είναι άσχετη με το σωματότυπο και με την ηλικία.
Έχει να κάνει με το πως έχεις μάθει να παίζεις και που.
Και πόσο πολύ θες να κερδίσεις.

Άλλος έχει μάθει να παίζει στις αλάνες και να μη παίρνει φάουλ παρά μόνο άμα βγει αίμα
και άλλος έπαιζε με τις συμμαθήτριές του και κάθε χούφτωμα ήταν και χαστούκι φάουλ.
Έτσι προσαρμόζεσαι και προσπαθείς να παίξεις με τους ίδιους κανόνες.

Το ποιο σημαντικό είναι ότι παίζεις για την πλάκα σου, και για το χαβαλέ σου οπότε ότι και να δεις ότι και να ακούσεις μη το δίνεις σημασία και προσπάθησε να το διασκεδάσεις άσχετα αν κερδίσεις ή αν χάσεις.


Στιγμές Ποσειδωνίου
tongue.gif
Timemaster
QUOTE(Magnus92 @ Jun 7 2014, 23:36 ) *
Στιγμές Ποσειδωνίου
tongue.gif



και όχι μόνο....
άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά.
yorgos
Είμαι ο μόνος που παραξενεύεται που έχεις παίξει μονά; Εγώ σε όσα γηπεδάκια πάω είναι τίγκα στον κόσμο, παίζουν 4 vs 4, άλλοι 20 περιμένουν κοιτώντας και μονάκι πουθενά.

Πολλοί 40ρηδες πάνε να παίξουν
α) για να ιδρώσουν, είναι δύσκολη η καθιστική εργασία για τη μέση και το μπασκετάκι είναι καλή άσκηση
β) για να αποφύγουν τη γυναίκα τους στο σπίτι
γ) για να αποφύγουν τα τούρκικα της γυναίκας στο σπίτι
δ) για να αποφύγουν τις φίλες της γυναίκας στο σπίτι
ε) για να αποφύγουν την πεθερά στο σπίτι
στ) για να αποφύγουν τα σκασμένα στο σπίτι

Προσπάθησε να βρεις κάποιους που να ανήκουν στο α). Κοίτα δηλαδή αν φοράνε βέρα πριν δεχτείς να παίξεις μαζί τους.
tuareg
εγω που ειμαι 45αρης μπυροκοιλιας biggrin.gif biggrin.gif και παιζω καθε σ/κ με φιλους (4-4 και οι χαμενοι πληρωνουν τα τσιπουρα η τις μπυρες) εχω να πω οτι επεσες σε μαλακες ξερόλες που δυστυχως ειναι η πλειοψηφια.Εχω τσακωθει κι εγω με τετοιους,για το λογο οτι ηθελαν τα δικα τους δικα τους και τα δικα μας παλι δικα τους.
Γενικα ειμαι της αποψης οτι αν δε παιξω λιγο δυνατα δε το ευχαριστιεμαι.
yorgos
tuareg με απογοητεύεις. Νόμιζα ότι κλείνεις τα 32 τον άλλο μήνα, είσαι μαύρος ψ****ράς που πηδάει μέχρι το Θεό, γέννημα-θρέμα του Ντιτρόιτ (α ρε Χάτζη) και κυκλοφορείς με "μακεδονικό" διαβατήριο. Άκου μπυροκοιλιάς 45άρης...
tuareg
αν ημουν ετσι ρε θα ειχα πεταξει το τσακαλερη εκτος δωδεκαδας biggrin.gif biggrin.gif
Timemaster
QUOTE(yorgos @ Jun 8 2014, 08:31 ) *
tuareg με απογοητεύεις. Νόμιζα ότι κλείνεις τα 32 τον άλλο μήνα, είσαι μαύρος ψ****ράς που πηδάει μέχρι το Θεό, γέννημα-θρέμα του Ντιτρόιτ (α ρε Χάτζη) και κυκλοφορείς με "μακεδονικό" διαβατήριο. Άκου μπυροκοιλιάς 45άρης...


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif

QUOTE(tuareg @ Jun 8 2014, 09:46 ) *
αν ημουν ετσι ρε θα ειχα πεταξει το τσακαλερη εκτος δωδεκαδας biggrin.gif biggrin.gif


μάλλον θα είχες πετάξει έξω ακόμα και τον Μάσευ πριν μερικά χρόνια

smiley.gif
spiderP
Ως 35άρης (όχι μπιροκοιλιάς ακόμα, αλλά με τον τραυματισμό στη μέση το βλέπω να 'ρχεται) νομίζω ότι το άδικο είναι κυρίως δικό σου.

Καταρχήν, στο μπασκετάκι πρέπει να βλέπεις ποιο είναι το κλίμα και να προσαρμόζεσαι παρά να προσπαθείς εσύ να προσαρμόσεις τους άλλους. Έχω δει παλικάρια που ανήκουν στη 2η κατηγορία και μπλέκουν συνέχεια σε παρεξηγήσεις. Σημαντικό επίσης σε όλες τις εκφάνσεις της κοινωνικότητας.

Το "δεν ξέρεις ακόμα" μπορεί να είναι και σωστό. Είχα συμπαίκτη 15 χρόνια πιο μεγάλο και στις πρώτες προπονήσεις συνέχεια το θέμα ήταν αν έκανε επιθετικό ή αν έκανα αμυντικό. Αφού κατέβασα όλους τους κανόνες από την ΕΟΚ τελικά είδα πως σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις είχε δίκιο. Επίσης, είναι αυτό που ειπώθηκε πιο πριν, ότι εσύ είσαι νέος και δεν έχεις τραυματιστεί (και σου εύχομαι πάντα αίλουρος) ενώ εμείς οι πιο παλιοί έχουμε δει πολλά. Το παν τελικά είναι στο τέλος όλοι να είμαστε γεροί! Τι να το κάνω το καλό παιχνίδι αν κάποιος χτυπήσει. Δε λέω, θα ματώσουμε και θα μελανιάσουμε, αλλά...
Από τις πιο επικίνδυνες καταστάσεις είναι η απώλεια ισορροπίας. Σε έναν 40άρη με σχεδόν συγκολλημένους σπονδύλους και αντανακλαστικά τυραννόσαυρου αυτό ενδέχεται να οδηγήσει σε τραυματισμό στη μέση ή στα γόνατα, και κατά δεύτερο λόγο στους αστραγάλους. Αυτοί όταν χτυπούν τους αντιπάλους τους το κάνουν με τρόπο. Δε λέω, σπαστικό να είσαι 60 κιλά και να σου βάζει κώλο ένας διπλάσιος, αλλά τουλάχιστον δεν κινδυνεύεις.

Αναφορικά με το χτύπημα στα δόντια, πολλές φορές έχω δει παίκτες που κινούνται αφύσικα και τους χτυπώ χωρίς καν να καταλάβω πώς βρέθηκε εκεί το κεφάλι.

Τέλος, ποτέ μην κάνεις εσκεμμένο. Σε έσπρωξε, οκ, ενόχλησέ τον χωρίς να τον πονέσεις, πχ χτυπώντας λίγο μπάλα όσο την κρατά ή με επαφή γοφών, αλλά άμα σηκωθεί και χάσεις την μπάλα, άστον. Μη γίνεσαι Blake Griffin.

Είχα έναν συμπαίκτη 60 κιλά (εγώ 90). Έσπρωχνε καλά. Παίξε με πολλούς διαφορετικούς παίκτες κάθε τύπου, δες πώς σπρώχνουν, προκάλεσέ τους να σε σπρώξουν με τρόπο, θα μάθεις πολλά.
natouralistis
QUOTE (GreekDude13 @ Jun 7 2014, 21:41 ) *
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Είστε σύμφωνοι εσείς με αυτή τη στάση του Νεοέλληνα "Είμαι μεγάλος, ξέρω περισσοότερα, είσαι μικρός, δεν ξέρεις"; Επίσης, πώς μπορώ να αποφύγω τέτοιου είδους καταστάσεις;

Φιλικά πάντα,
Παναγιώτης


Η απάντηση είναι:" Είμαι πιτσιρικάς Νεοέλληνας, ξέρω περισσότερα από τους μεγαλύτερους, γενικεύω ,τσουβαλιάζω και σε αυτούς που μου λένε ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα, τους απαντάω με ένα νευριασμένο ποστ σε ένα φόρουμ.

Χωρίς να έχω διάθεση να στο παίξω έξυπνος και ακριβώς επειδή είσαι μικρός, μάθε να αντιλαμβάνεσαι το περιβάλλον στο οποίο υπάρχεις. Ξέρεις τι σημαίνει μονό σε ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ πολλώ δε μάλλον με αγνώστους; Σημαίνει ένα περιβάλλον στο οποίο πας να περάσεις την ώρα σου παίζοντας χαλαρά, αποφεύγοντας την έντονη σωματική επαφή. Έπαιξες σκληρή άμυνα για να μη σε ποστάρει και φας εύκολο καλάθι στο μονό;;Και σου είπε ήρεμα φίλε και σου φάνηκε τόσο παράξενο; Δεν συμμετέχεις στην προετοιμασία του Παο και σε βάλανε να μαρκάρεις τον Αμερικάνο, ώστε να τα δώσεις όλα για να μη φας καλάθι. Μονό παίζεις σε ανοιχτό γήπεδο με αγνώστους, δεν πειράζει να βάλει εύκολο καλάθι κάποιος, δεν θα του κατεβάσουμε τα χέρια λες κι αν το έβαζε θα κρινόταν κάτι. Από αυτά που γράφεις (χαμήλωσα στην άμυνα, πίεσα, σκληρά) συμπεραίνω ότι έπαιζες στα κόκκινα λες και δοκιμαζόσουν από καμιά ομάδα και κρινόταν το συμβόλαιό σου. Σε ανοιχτό ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ παίζατε, εξού και τα ηρέμησε δεν είναι έτσι εδώ και τα χτυπήματα από μέρους τους στη συνέχεια.
Sanand
Δεν μπορώ να βλέπω σε ανοιχτά γήπεδα, με έναν τόνο αφρικανική σκόνη, σκισμένα διχτάκια, σπασμένα ταμπλό ανθρώπους που φοράνε μανίκια, κορδέλες, περικάρπια και παίζουν άμυνα tony allen (κυνηγητό παντού, με ή χωρίς μπάλα) ή επίθεση LBJ (κάνω μπάσιμο επειδή μπορώ και θα βάλω καλάθι ή θα πάρω φάουλ σε κάθε φάση) ή άλλες χαζομέρες (χτυπήματα, αγκωνιές κτλ) σε ανθρώπους που πάνε εκεί να περάσουν μια ώρα ευχάριστα και να γυρίσουν σπίτι τους, στις οικογένειες τους με χαμόγελο...ΜΟΝΟ παίζετε, δεν περνάτε το summer camp του vegas...χαλαρώστε και απολαύστε το.....
spiderP
Ακριβώς. Ακόμα και στις περιπτώσεις που το μονό είναι δυνατό, δεν είναι όπως σε κλειστό με παρκέ. Δεν στήνεσαι για επιθετικό στα τσιμέντα. Αν τύχεις σε δυνατό μονό, πάλι κάνε λίγο κράτει για να μην χτυπήσει κανείς. Θα σπρώξεις, οκ, αλλά δεν θα ορμήξεις για μπάσιμο σαν τρελό φορτηγό για να μην βρεις γόνατα.

Έπαιζα με ενήλικες από τότε που ήμουν 55 κιλά και τώρα κοντεύω τα 100. Έχω βρεθεί σε όλες τις σχετικές θέσεις, εγώ ο νέος και ο άλλος ο παλιός, εγώ ο γρήγορος κι ο άλλος ο αργός, εγώ ο αδέξιος και ατσούμπαλος, και όλα τα αντίστροφα. Έχω χτυπήσει κόσμο και κοσμάκη με τους αγκώνες μου, έχω χτυπηθεί επίσης. Αν και τα γόνατά μου είναι γερά, παραδέχομαι ότι ίσως το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι χτύπημα στα γόνατα. Να προσέχεις ολονών τα γόνατα και κυρίως τα δικά σου, και σου εύχομαι να συμπληρώσεις όπως κι εγώ 20+ χρόνια στα γήπεδα. Αν πλι ψοφάς για ανταγωνισμό, μ΄νη λύση είναι η συμμετοχή σε ομάδα που προπονείται σε κλειστό. ΣΣτο κλειστό κάνε ό,τι γουστάρεις. Στήσου για επιθετικό, τράβα να ταπώσεις τον άλλο στο κάρφωμα, βγάλε όση ενέργεια έχεις, αλλά στα ανοιχτά πιο κουλ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.