Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπαρτσελόνα - Παναθηναικός 3η αγωνιστική Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4
A.CAB
http://www.superbasket.gr/chani-bartselona-o-kouzmits/

Χάνει Μπαρτσελόνα ο Κούζμιτς αλλά λογικά θα είναι ο Γιάνκοβις.
Δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το πράγμα για την Πέμπτη. Έχουμε που έχουμε λίγες λύσεις ήδη, ήρθαν και οι τραυματισμοί. Ας είναι τώρα τουλάχιστον και όχι αργότερα.
Putnam
QUOTE (A.CAB @ Oct 26 2015, 16:44 ) *
http://www.superbasket.gr/chani-bartselona-o-kouzmits/

Χάνει Μπαρτσελόνα ο Κούζμιτς αλλά λογικά θα είναι ο Γιάνκοβις.
Δυσκολεύει ακόμα περισσότερο το πράγμα για την Πέμπτη. Έχουμε που έχουμε λίγες λύσεις ήδη, ήρθαν και οι τραυματισμοί. Ας είναι τώρα τουλάχιστον και όχι αργότερα.


Kαλύτερα έτσι, θα έρθει μια ήττα εντός προγράμματος και θα δούμε τον Παπαγιάννη σε βαθειά νερά τι ψάρια πιάνει, για να τελειώνουμε αν είναι με αυτό το ανέκδοτο ή να το συνεχίσουμε, αναλόγως τι θα μας δείξει.
t0ny3
Πλεον η αποστολη γινεται εξαιρετικα δυσκολη. Ο Ραντουλιτσα δεν μπορει να αντεξει μονος του ενα ματς, οποτε θα εχει ενδιαφερον η παρουσια του ανετοιμοι Παπατζον. Για αλλο ενα ματς ο Γκιστ θα φτησει αιμα και στο 4 και στο 5. Θεωριτικα Σαμιουελς, Λαβαλ και Τομιτς θα μας κανουν μια χαψια, αλλα ειναι μια ηττα στο προγραμμα.

Με μια απουσια του Βλαντο η λυση του Χαραλαμπο ειναι πιο εφικτη.

Σιδερενιος και να γυρισει γρηγορα ο γιγαντας Κουζμιτς!
AKRG
Ορίστε το ματιάσατε το παλικάρι με την γκρίνια σας smiley.gif πάντως θα έχει ενδιαφέρον τι θα σκεφτεί να παρατάξει ο Σάλε για να την "βγάλουμε καθαρή" στην Βαρκελώνη ... bball.gif bball.gif bball.gif
nvip13
Η Μπαρτσελόνα ειναι σε κακη κατάσταση ως τώρα και σε Ευρωλίγκα αλλα και σε Ισπανια. Κριμα γιατι με Κουζμιτς οι πιθανότητες θεωρώ θα ηταν υπέρ μας.

Βλέπω πολυ Γκιστ στο 5 και Πάβλοβιτς να παίρνει λεπτά στο 4, οπου ο Φωτσης θα χτυπήσει 25 χαλαρά.

Μακάρι να δούμε και Παπαγιάννη, άλλωστε η ήττα δεν θα ναι εκτός προγράμματος.
AKRG
Πολύ πιθανό επίσης να δούμε το Χαραλαμπόπουλο στο 4 δοκιμαστικά, θα μου άρεσε να δω πως ανταποκρίνεται ένα σχήμα με 3 τον Παβλοβιτς - 4 Χαραλαμπό (να εναλλάσσονται επίσης αν το απαιτούν τα μαρκαρίσματα) και Γκίστ στο 5 ! θα έχει πολύ ενδιαφέρον !
MiDi_MiLiZ
Eχετε υπερεκτιμησει την Μπαρτσελονα. Κοντεψαν να χασουν απο τους Πολωνους πριν 3 μερες μεσα στην εδρα τους, περα απο την hands down ηττα απο την Καρσιγιακα.

nvip13
QUOTE(MiDi_MiLiZ @ Oct 26 2015, 20:50 ) *
Eχετε υπερεκτιμησει την Μπαρτσελονα. Κοντεψαν να χασουν απο τους Πολωνους πριν 3 μερες μεσα στην εδρα τους, περα απο την hands down ηττα απο την Καρσιγιακα.


Ισα ισα με Κουζμιτς πιστεύω το χτυπάγαμε άνετα το ματς..
Και μιλάμε για μια εδρα που δεν εχουμε και την καλύτερη παράδοση.

Ακομα κ τωρα δεν ειναι απίθανο, εξαρτάται απο το ποσο θα αντέξουν Γκιστ, Ραντούλιτσα.
Ginobili
Ο Παναθηναικός πρέπει να έχει απαίτηση από τον εαυτό του να το πάρει οπωσδήποτε το ματς με την Μπάρτσα.Αν είναι δυνατόν....ήττα εντός προγράμματος.
Παιδιά...στην μπάλα έχουμε μικρύνει,όχι στο μπάσκετ.

Και τέτοια Μπάρτσα ειδικά...αμαρτία είναι.
shtarkws
vs

Ο Παναθηναικός μετά απο μια σχετικά εύκολη επικράτηση εναντίον της Καρσιγιακα, δοκιμάζεται στην έδρα της Μπαρτσελόνα. Στο Palau Blaugrana περιμένει μια δύσκολη αποστολή τους πράσινους, οι οποίοι μάλλον θα στερηθούν τις υπηρεσίες του Κούζμιτς. Η Μπαρτσα βέβαια δεν πείθει με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις της,τόσο σε euroleague όσο και και liga acb. Μια ενδεχόμενη νίκη του Παναθηναικού θα τον ωθούσε πάλι στις υψηλές θέσεις του ομίλου δημιουργώντας επιπλέον θέματα στην Μπαρτσελόνα, ξεκάθαρα όμως η τελευταία ειναι πάντα φαβορί στο γηπεδό της.
t0ny3
Λεγοντας ηττα εντος προγραμαμτος με την εννοια οτι δε χαθηκε και ο κοσμος αν χασουμε μεσα στην Βαρκελωνη, ποσο μαλλον οταν εχουμε τραυματιες 4 παιχτες.

Εννοειται πως πιστευω οτι την κοντραρουμε στα ισια την Μπαρτσα, γιατι και καλη εικονα δεν βγαζει και γιατι πιστευω την ομαδα μας. Απλα θα ειναι πολυ δυσκολοτερο χωρις τον Κουζμιτς και με το γνωστο προβλημα των τριων γκαρντς.
CG.
QUOTE (t0ny3 @ Oct 26 2015, 21:51 ) *
Λεγοντας ηττα εντος προγραμαμτος με την εννοια οτι δε χαθηκε και ο κοσμος αν χασουμε μεσα στην Βαρκελωνη, ποσο μαλλον οταν εχουμε τραυματιες 4 παιχτες.

Εννοειται πως πιστευω οτι την κοντραρουμε στα ισια την Μπαρτσα, γιατι και καλη εικονα δεν βγαζει και γιατι πιστευω την ομαδα μας. Απλα θα ειναι πολυ δυσκολοτερο χωρις τον Κουζμιτς και με το γνωστο προβλημα των τριων γκαρντς.

Ξεκαθαρο φαβορι η μπαρτσα.
εχουν περισσοτερες λυσεις στα γκαρντ και στους ψηλους.ειδικα στους δευτερους δεν ειναι οτι στην ουσια εχουμε εναν σεντερ εναν ακομα που καλα καλα δεν εχει οανω απο 5 λεπτα σε 5 ματς και εναν ακομα που ειναι κατα συνθηκη 5.5.το προβλημα μεγαλωνει οταν εχουν τον λαβαλ που ειναι θετικος στα πρωτα παιχνιδια και παιζεται πολυ στο pnr.
Για να χουμε τυχη ειναι πολυ βασικο ο φωτσης να κανει πολυ καλο αμυντικο παιχνιδι για να δωσει τον χρονο στον γκιστ να παιξει στο 5 περισσοτερο.απο κει και περα σιγουρα θα παρει χρονο στο 4 ο χαραλαμποπουλος μιας και δεν βγαινουν οι χρονοι.δεν θελω καν να σκεφτομαι για απουσια του γιανκοβιτς επισης.στα γκαρντ κουτσα στραβα οσο και αν μας πιεσουν θα τα καταφερουμε λογο ποιοτητας αν και το τελος του αγωνα με την κουμπαν ,που τα εφτησαν οι κοντοι,ειναι ανησυχητικο.
πιστευω οτι ειναι μεγαλη προκληση για τον σαλε να δειξει ποσο το εχει Οπως και για την ομαδα.
j-kidd13
Μας εκατσε ασχημα ο Κουζμιτς.Εχει το υψος και την ταχυτητα να παιξει τον Τομιτς,ο οποιος βεβαια δεν ειναι και κανας ευκολος αντιπαλος,αλλα ειναι διαφορετικο να εχει εναν στο υψος του,γρηγορο με μακρυα χερια.
Θελω να δω εστω και λιγο τον Παπαγιαννη σε αυτο το ματς,αν και ειναι πολυ βαρυς για τον Τομιτς.
Με τον Κουζμιτς,και την κατασταση που δειχνει η Μπαρτσελονα θα ειχα πολυ κοντα στο 50-50 το ματς.Τωρα η απουσια του Σερβου ειναι κομβικη,αλλα και παλι δεν μας εχω ξεγραμμενους.Δυσκολο ματς μεν σαφως,αλλα δεν παιζουμε και με την dream team.Η ηττα ειναι "εντος προγραμματος" αλλα δεν ειναι αυτη η νοοτροπια που πρεπει να παμε στο παιχνιδι αυτο.
Η ομαδα εχει δυνατοτητες.
Dred11
Αν η Μπάρτσα είχε 4 τραυματίες και 2 παίκτες στην ηλικία του Ναβάρο (και όχι 1 όπως τώρα) θα ήμαστε ξεκάθαρο φαβορί. Τώρα θα φάμε εικοσάρα.
MiDi_MiLiZ
Αν ο Σασα ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να χρησιμοποιησει τον Παπαγιαννη σαν 2ο 5ρι, τοτε υπαρχει ελπιδα να βγει κατι θετικο. Δεν νομιζω οτι ο Κουζμιτς θα εκανε καμια τεραστια διαφορα στο συγκεκριμενο παιχνιδι απο αυτην που θα κανει ο Παπαγιαννης αν χρησιμοποιηθει. Κοινως θα δωσουν οσα φαουλ μπορουν να δωσουν για να περιορισουν οσο γινεται τους ψηλους της Μπαρτσελονα.

Αν ομως ο Σασα, ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να μην χρησιμοποιησει ουτε και τωρα τον Παπαγιαννη και κανοντας αλχημειες με Ραντουλιτσα, Γκιστ στο 5, τοτε η ελλειψη σε ανασες και η φθορα σε φαουλ για τα 4ρια και το 5ρι μας, θα ειναι πολυ γρηγορες.
salonikatasos
θα χάσουμε με 6 έως 8 πόντους. σκορ 82-75
ethikaras2015
QUOTE (Putnam @ Oct 26 2015, 19:14 ) *
Kαλύτερα έτσι, θα έρθει μια ήττα εντός προγράμματος και θα δούμε τον Παπαγιάννη σε βαθειά νερά τι ψάρια πιάνει, για να τελειώνουμε αν είναι με αυτό το ανέκδοτο ή να το συνεχίσουμε, αναλόγως τι θα μας δείξει.

Μου αρεσει που φιλαγεσε κιολας !! λες και αν ο μικρος βγαλει ματια κατσε να γραψω νασθνεχισουμε κιολας να ειμαστε σιγουροι.Μηπως εχεις κανενα
στανταρακι να παιξουμε?

QUOTE (MiDi_MiLiZ @ Oct 26 2015, 22:56 ) *
Αν ο Σασα ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να χρησιμοποιησει τον Παπαγιαννη σαν 2ο 5ρι, τοτε υπαρχει ελπιδα να βγει κατι θετικο. Δεν νομιζω οτι ο Κουζμιτς θα εκανε καμια τεραστια διαφορα στο συγκεκριμενο παιχνιδι απο αυτην που θα κανει ο Παπαγιαννης αν χρησιμοποιηθει. Κοινως θα δωσουν οσα φαουλ μπορουν να δωσουν για να περιορισουν οσο γινεται τους ψηλους της Μπαρτσελονα.

Αν ομως ο Σασα, ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να μην χρησιμοποιησει ουτε και τωρα τον Παπαγιαννη και κανοντας αλχημειες με Ραντουλιτσα, Γκιστ στο 5, τοτε η ελλειψη σε ανασες και η φθορα σε φαουλ για τα 4ρια και το 5ρι μας, θα ειναι πολυ γρηγορες.

Σωστότατος!!!!

QUOTE (MiDi_MiLiZ @ Oct 26 2015, 22:56 ) *
Αν ο Σασα ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να χρησιμοποιησει τον Παπαγιαννη σαν 2ο 5ρι, τοτε υπαρχει ελπιδα να βγει κατι θετικο. Δεν νομιζω οτι ο Κουζμιτς θα εκανε καμια τεραστια διαφορα στο συγκεκριμενο παιχνιδι απο αυτην που θα κανει ο Παπαγιαννης αν χρησιμοποιηθει. Κοινως θα δωσουν οσα φαουλ μπορουν να δωσουν για να περιορισουν οσο γινεται τους ψηλους της Μπαρτσελονα.

Αν ομως ο Σασα, ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να μην χρησιμοποιησει ουτε και τωρα τον Παπαγιαννη και κανοντας αλχημειες με Ραντουλιτσα, Γκιστ στο 5, τοτε η ελλειψη σε ανασες και η φθορα σε φαουλ για τα 4ρια και το 5ρι μας, θα ειναι πολυ γρηγορες.

Σωστότατος!!!!
TakeshyKurosawa
Είναι ευκαιρία του ΠΑΟ να διεκδικήσει κάτι καλό ενάντια της Μπάρτσα η οποία δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση όπως δείχνει μέχρι τώρα. Ο ΠΑΟ παίζει καλό μπάσκετ και δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Αυτή θα είναι μία νίκη γοήτρου αν επιτευχθεί γιατί έχουν μαζευτεί πολλές ήττες από την Μπαρτσελόνα τον τελευταίο καιρό και πιστεύω αυτά μετράνε αρκετά για τους παίχτες! Σίγουρα η Μπάρτσα έχει πιο γεμάτο ρόστερ, απλά αυτή την περίοδο είναι τουρλουμπούκι..
Putnam
QUOTE (ethikaras2015 @ Oct 27 2015, 09:50 ) *
Μου αρεσει που φιλαγεσε κιολας !! λες και αν ο μικρος βγαλει ματια κατσε να γραψω νασθνεχισουμε κιολας να ειμαστε σιγουροι.Μηπως εχεις κανενα
στανταρακι να παιξουμε?


Δεν μπορώ να αποκλείσω ότι μπορεί να μπει στο ματς και να σταθεί αξιοπρεπώς, αν μπορέσει να παίξει άμυνα θα είναι θετικό δείγμα γραφής, σκορ δεν έχει ούτε ο Κούζμιτς έτσι κι αλλιώς. Προσωπικά δεν τον πιστεύω τον παίκτη (όπως δεν πιστεύω και τον Χαραλαμπόπουλο) αλλά πρέπει να τον δούμε και να παίζει και ο αγώνας αυτός με τις συγκυρίες του είναι ευκαιρία να δοκιμαστεί σε υψηλό επίπεδο να δούμε αν και πόσο δούλεψε το καλοκαίρι.
thanath
QUOTE (MiDi_MiLiZ @ Oct 26 2015, 22:56 ) *
Αν ο Σασα ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να χρησιμοποιησει τον Παπαγιαννη σαν 2ο 5ρι, τοτε υπαρχει ελπιδα να βγει κατι θετικο. Δεν νομιζω οτι ο Κουζμιτς θα εκανε καμια τεραστια διαφορα στο συγκεκριμενο παιχνιδι απο αυτην που θα κανει ο Παπαγιαννης αν χρησιμοποιηθει. Κοινως θα δωσουν οσα φαουλ μπορουν να δωσουν για να περιορισουν οσο γινεται τους ψηλους της Μπαρτσελονα.

Αν ομως ο Σασα, ξεκινησει το ματς αποφασισμενος να μην χρησιμοποιησει ουτε και τωρα τον Παπαγιαννη και κανοντας αλχημειες με Ραντουλιτσα, Γκιστ στο 5, τοτε η ελλειψη σε ανασες και η φθορα σε φαουλ για τα 4ρια και το 5ρι μας, θα ειναι πολυ γρηγορες.


Δηλαδή όλη η προπονητική δεινότητα του Τζορτζεβιτς θα κριθεί από το αν θα βάλει μέσα τον Παπαγιάννη? Αν τον βάλει και τον αφήσει κιόλας μέσα και τα πάει χάλια όμως θα βγει όλος ο λαός του ΠΑΟ (που μόνο να γκρινιάζει ξέρει) και θα κράξει και τον μικρό ότι δεν κάνει, ότι πρέπει να πάει δανεικός να στρώσει (λες και αν παίξει στον Αρκαδικό (τυχαίο παράδειγμα δεν θέλω να θίξω κανέναν) θα έχει γκαραντί καλύτερη εξέλιξη), ότι χαράμισε θέση στο ρόστερ και άλλα ωραία, αλλά και τον προπονητή που τον εξέθεσε και δεν είδε ότι είναι μικρός γι αυτό το επίπεδο και πάλι και άλλα ωραία.

QUOTE (TakeshyKurosawa @ Oct 27 2015, 09:56 ) *
Είναι ευκαιρία του ΠΑΟ να διεκδικήσει κάτι καλό ενάντια της Μπάρτσα η οποία δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση όπως δείχνει μέχρι τώρα. Ο ΠΑΟ παίζει καλό μπάσκετ και δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Αυτή θα είναι μία νίκη γοήτρου αν επιτευχθεί γιατί έχουν μαζευτεί πολλές ήττες από την Μπαρτσελόνα τον τελευταίο καιρό και πιστεύω αυτά μετράνε αρκετά για τους παίχτες! Σίγουρα η Μπάρτσα έχει πιο γεμάτο ρόστερ, απλά αυτή την περίοδο είναι τουρλουμπούκι..


Δε νομίζω ότι και ο Παναθηναϊκός παίζει τόσο καλά για να λέμε είναι η ευκαιρία! Ναι είναι καλό ξεκίνημα, αλλά υπάρχουν ακόμα φυσιολογικές αδυναμίες (λόγω εποχής, έλλειψη σωστής προετοιμασίας κλπ γνωστά). Άσε που υπάρχουν ελλείψεις λόγω τραυματισμών..

Είναι ένα παιχνίδι αδιάφορο! Για πολλούς λόγους! Και δεν είναι ότι έχει μικρύνει η ομάδα.. Και η Μπάρτσα ή Ρεαλ ή ο ΟΣΦΠ αυτά τα παιχνίδια τα έχουν σαν ήττες "εντός προγράμματος" γιατί είναι τέτοια η φύση του πρώτου γύρου που το μόνο που θες είναι να περάσεις.. Στους 16 φαίνονται οι καλοί από τους μέτριους ή τους φιλότιμους και εκεί μετράει η κάθε νίκη..
nvip13
Εγω θα ήθελα να δω Παπαγιάννη να ξεκινάει, ο Ραντούλιτσα δύσκολα θα αντέξει, αν και πιο πιθανό βλέπω να ξεθεώνεται ο Γκιστ με σιγουράκι τα 30'.

Τουλάχιστον ακολουθεί το ματς με κολοσσό, ας ελπίσουμε να μην τα βρούμε σκούρα οπως στο ρέθυμνο και να ξεκουράσει βασικούς.

Εαν σ αυτα τα δυο ματς και ειδικά στο δεύτερο, ο χρόνος του Παπαγιάννη ειναι ελάχιστος σίγουρα πάμε μες την χρονιά για προσθήκη.

Ελπίζω σε καλο ματς του Φελντειν, σε καθε περίπτωση ειναι πολυ πιο χρήσιμος του Σλοτερ.
Dred11
Αν ήμουν Τζώρτζεβιτς, θα έβαζα τον Παπαγιάννη και θα τον κρατούσα όσο αντίπαλός του είναι ο Τόμιτς, 40 λεπτά ο Τόμιτς 40 λεπτά ο Παπαγιάννης. Κατά τα λοιπά απέναντι σε Σάμιουελς και Λαβάλ θα μοίραζα το χρόνο ανάμεσα σε Ραντούλιτσα και Γκιστ.
Gkos
QUOTE (Putnam @ Oct 26 2015, 18:14 ) *
Kαλύτερα έτσι, θα έρθει μια ήττα εντός προγράμματος και θα δούμε τον Παπαγιάννη σε βαθειά νερά τι ψάρια πιάνει, για να τελειώνουμε αν είναι με αυτό το ανέκδοτο ή να το συνεχίσουμε, αναλόγως τι θα μας δείξει.


Excuse me...
O κύριος,λέει "ανέκδοτο" τον Παπαγιάννη;;; !!!!
Nemesakos
Αυτό που θέλω να μου εξηγήσει κάποιος όμως με ατράνταχτα επιχειρήματα είναι το από που πηγάζει αυτή η τεράστια σιγουριά για τον Παπαγιάννη ότι μπορεί να σταθεί σε τέτοιο επίπεδο... Βλέπω οι περισσότεροι να λενε ότι πρέπει να μπει στο rotation ότι είναι καλύτερος του Κούζμιτς κλπ κλπ. Η απορία μου λοιπόν είναι που ακριβώς τον έχουνε δει τον Παπαγιάννη όλοι αυτοί και λένε να μπει πάνω στον Τόμιτς, ότι θα έχουμε ελπίδες αν τον λογίζει σαν 2ο 5αρι...
Τα ματς των εφήβων τα είδε κανείς? Πρόσεξε κανείς το παιχνίδι του Παπαγιάννη? Είδε μήπως κάποιος ότι δεν μπορεί να βάλει την μπάλα στο καλάθι αν δεν καρφώσει? Είδε κανείς ότι ακόμα και παιδιά της ηλικίας του δεν μπορούσε να τα παίξει εύκολα με πλάτη παρά τον όγκο του και την υψομετρική διαφορά? Τα ριμπάουντ ναι τα κατέβαζε. Και ναι παρά τα μειονεκτήματά του ήταν σαν την μύγα σαν το γάλα στους έφηβους. Ο Παπαγιάννης έχει καλή πρώτη ύλη αλλά για το επίπεδο αυτό, όχι απλά είναι λίγος, αλλά δεν θα έπρεπε να βρίσκεται για την ώρα στο ρόστερ.
Παρόλα αυτά, φέτος έχει αναβαθμισμένο ρόλο στην ομάδα σε σχέση με πέρσι, καθώς από την εξέδρα πλέον σταθερά βρίσκεται στην 12αδα και φυσικά θα παραμείνει παίρνοντας τα 3λεπτα-5λεπτα που ΠΡΕΠΕΙ να παίρνει.

Στο ματς με την Μπάρτσα και με την έλλειψη του Κούζμιτς, πιθανά θα έχει ακόμα περισσότερο αναβαθμισμένο ρόλο. Αλλά δεν θέλω να διαβάσω ότι πολύ κακός ο Παπαγιάννης, δεν έπρεπε να μπει και λοιπά. Οι πιθανότητες να μην παει καλά είναι πολυ περισσότερες από το να κάνει καλό παιχνίδι. Μην πετάτε στα σύννεφα με τους μικρούς. ΕΪΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ πως να το κάνουμε. Και επαναλαμβάνω... Πεδουλάκης Ιβάνοβιτς, Αλβέρτης Μανωλόπουλος και Τζόρτζεβιτς τωρα δεν δίνουν τόσο μεγάλο ρόλο στους μικρούς.. Ούτε καν στον Χαραλαμπόπουλο που έχει περισσότερες εμπειρίες από τους άλλους. Δεν αναρωτιέται κανείς γιατί?

Η ομάδα γενικότερα είναι αρκετά μαχητική, αλλά παίζουμε σε δύσκολη έδρα. Με τους τραυματισμούς τα κουκιά περισσεύουν. Αν δεν μπει ο Κούζμιτς και ο Βλάντο 12αδα δεν συμπληρώνουμε. Πάντως ακόμα και έτσι για κάποιον περίεργο λόγο η ομάδα σου βγάζει μια αίσθηση υπεροχής και σιγουριάς. Φυσιολογικά και ρεαλιστικά περιμένω ήττα αλλα με τέτοιο Διαμαντίδη ποτέ δεν ξέρεις..
TakeshyKurosawa
Δεν νομίζω ότι θα πάρει χρόνο ο Παπαγιάννης εκτός κάποιου δυνατού απροόπτου. Αν μπορούσε να σταθεί στην ηλικία του και χωρίς να έχει παιχνίδια στο βιογραφικό του με τη φρόντλαιν της Μπάρτσα θα μιλούσαμε για φαινόμενο.
MaJesty23
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόταν ο Παπαγιάννης και οι γονείς του ,όταν αποφάσισαν να μεινουν ΠΑΟ και όχι να πάει σε κολλέγιο.
Ειλικρινά έχει πρώτη ύλη και στην Αμερική 7footers με βαριά κορμιά στο style Papajohn,δουλεύονται καλά(ο Κουφός άλλη ιστορία και άλλο στυλ παίχτη).
Που να βρεί χρόνο έδω?Καταρχήν πρέπει να γυμναστεί και να αποκτήσει μυικά κιλά και αυτός και ο Βασίλης.Ειδικά ο Παπαγιάννης έχει πλαδαρο σώμα εφηβου.
Ακούγομαι σκληρός αλλά όταν έχεις προδιαγραφές είναι αμαρτία να μην τις εκμεταλλεύσαι.

Όπως και να χει μεθαύριο,είναι δύσκολο να πάρει πάνω από 3-4 λεπτά.Δεν είναι ακόμα σε αυτό το επίπεδο...μακάρι να μου το βουλώσει το στόμα.Αλλα δύσκολο.
Putnam
QUOTE (Gkos @ Oct 27 2015, 13:47 ) *
Excuse me...
O κύριος,λέει "ανέκδοτο" τον Παπαγιάννη;;; !!!!


Ναι 18 χρόνων παιδί για επίπεδο ευρωλίγκας μου φαίνεται ανέκδοτο. Αλλά είπαμε μπορεί να κάνει το θαύμα του είμαι πανέτοιμος για κωλοτούμπα.
j-kidd13
QUOTE(Putnam @ Oct 27 2015, 13:51 ) *
Ναι 18 χρόνων παιδί για επίπεδο ευρωλίγκας μου φαίνεται ανέκδοτο. Αλλά είπαμε μπορεί να κάνει το θαύμα του είμαι πανέτοιμος για κωλοτούμπα.


Ο Ρουμπιο,ο Αμπρινες και ο Χεζονια,που μου ερχονται προχειρα στο μυαλο,δεν ηταν ανεκδοτα οταν στα 18 ειχαν χρονο συμμετοχης σε ολα τα ματς.Και ο Βεζενκο

Και εγω βεβαια δεν ειμαι υπερ του οτι θα κανει την καριερα που ολοι γραφουν γι αυτον,αλλα θα το δειξει η πορεια.
Σιγουρα παντως,δεν θα κρινουμε το αν μπορει η οχι να παιξει στο επιπεδο αυτο,χωρις να παρει χρονο συμμετοχης και σε τετοια παιχνιδια.

Διαβαζω οτι ο Κουζμιτς ταξιδεψε με την αποστολη και θα αποφασιστει την τελευταια στιγμη η συμμετοχη του στη 12αδα.Μακαρι να τα καταφερει.Ο Βλαντο αντιθετα δεν θα ταξιδεψει,για τον οποιο δεν ηξερα καν οτι εχει προβλημα.Απωλεια οσον αφορα το rotation,αυτο σημανει οτι θα δουμε ταυτοχρονα για αρκετη ωρα στο παρκε μαζι τους Καλαθη Διαμαντιδη Φελντειν(θα πεθανουν),και μακαρι να παρει χρονο και ο Χαραλαμποπουλος.

Με μειον 2 παικτες δυσκολευει αρκετα το παιχνιδι.
Gkos
QUOTE (Putnam @ Oct 27 2015, 13:51 ) *
Ναι 18 χρόνων παιδί για επίπεδο ευρωλίγκας μου φαίνεται ανέκδοτο. Αλλά είπαμε μπορεί να κάνει το θαύμα του είμαι πανέτοιμος για κωλοτούμπα.


Ο Παπαγιάννης δεν είναι καθόλου ανέκδοτο....
Μεθάυριο αν παίξει ,το πλέον πιθανό είναι ότι θα τον φάει λάχανο ο Τόμιτς....
Δεν νομίζω ότι αμφιβάλλει κανείς...
Αλλά άλλο το ένα , άλλο το άλλο...
Έτσι χτίζονται οι παίκτες...
Putnam

Παιδιά το να κρατάς για τρίτο ψηλό τον Παπαγιάννη 18 χρόνων, βαρύ και αδούλευτο που δεν μπορεί να ποστάρει και να σπρώξει ούτε τους συνομηλίκους του, ενώ μπροστά του έχεις τους Ραντούλιτσα και Κούζμιτς εμένα λυπάμαι δεν μου στέκεται με τίποτα. Αν σας πειράζει η λέξη ανέκδοτο την αντικαθιστώ με την λέξη αστείο. Τον λόγο που πιστεύω ότι κράτησε ο Τζόρτζεβιτς τον Παπαγιάννη τον έχω αναφέρει ξανά : ήταν μια πολύ φθηνή λύση σε ένα περιορισμένο μπάτζετ.

Εννοείται πως θα ήταν εντελώς διαφορετικά τα πράγματα για τον Παπαγιάννη αν είχε μπροστά του δίδυμο πχ Τάιους-Λάσμε ή Λάσμε-Ραντούλιτσα και με κανάν δυο μπόμπερς επιπέδου η ομάδα έπαιρνε παραμάζωμα τον αντίπαλο από το πρώτο δεκάλεπτο όπως έκανε η μπάρτσα των περασμένων ετών, εκεί μετά χαίρω πολύ χωράνε οι πάντες από λίγο.
salonikatasos
ο παπαγιάννης μπορεί στο μέλλον να γίνει καλύτερος και από τον κούζμιτς και από τον ραντούλιτσα και από τον τόμιτς. σήμερα είναι χειρότερος και από τον γλυνιαδάκη. ειδικά αμυντικά το παλικάρι δεν ξέρει που πάνε τα 4,έχει κάκιστο συγχρονισμό στο σώμα του(όπως είχε και ο διαμαντάκος,αλλά είναι μικροί ακόμα) και το μόνο που κάνει καλά στην άμυνα είναι να ρίξει καμιά τάπα σε κάποιον τάπα που πάει να κάνει μπάσιμο ενώ ο μικρός έχει κατασκηνώσει κάτω από το καλάθι.
από την άλλη επιθετικά είναι κι εκεί χειρότερος του κούζμιτς,ο οποίος ένα στοιχειώδες πικ-εν-ρολ με καλάθι και διαμαντίδη όπως έχουμε δει μέχρι στιγμής μπορεί να το κάνει. ο παπαγιάννης ούτε σκριν ξέρει να κάνει,ούτε να υποδεχθεί τη μπάλα και να ρολάρει κατευθείαν μετά από πάσα μπορεί,αν κατά τύχη πετύχει κάποιο σωστό σκριν

σίγουρα στην ελλάδα πάντως μπορεί να παίζει 15-20 λεπτά και στην ευρωλίγκα σε τελειωμένα ματσάκια στο τέλος για να πάρει εμπειρίες. ο χαραλαμπόπουλος από την άλλη νομίζω μπορεί να έχει ενεργό ρόλο σαν 11ος-12ος και στην ευρωλίγκα από τώρα ήδη
bodiroga10
QUOTE (Putnam @ Oct 27 2015, 14:51 ) *
Ναι 18 χρόνων παιδί για επίπεδο ευρωλίγκας μου φαίνεται ανέκδοτο. Αλλά είπαμε μπορεί να κάνει το θαύμα του είμαι πανέτοιμος για κωλοτούμπα.

ε τοτε κατσε δες φενερ που βαζει να παιζει ο 17χρονος γιουρτσεβεν ή την εφες που παιζει ακομα και 20λεπτα ο 18χρονος κορκμαζ
Ginobili
με Μπαρτσα...ξεκινάς το παιχνίδι στα πρώτα 4-5' με Παπαγιάννη.Αυτό λέει η μπασκετική λογική.Ώστε να προστατέψεις τον επιρρεπή σε φάουλ Ραντούλιτσα..αλλά και τον Γκιστ που θα φάει αρκετό χρόνο και στο 5.

Τον Φώτση δεν τον εμπιστεύομαι να βγάλει 30' στο 4...αμυντικά.Απλά δεν μπορεί.

Παιδιά...ο Παπαγιάννης δεν είναι κανά αδύνατο παιδάκι που δεν μπορεί να σπρώξει,ούτε αργοκίνητο καράβι είναι.Το τρέχει στην ευθεία το γήπεδο.Εγώ τον θεωρώ αρκετά καταρτισμένο και τεχνικά και σωματικά να στέκεται 5-6' σε κάθε παιχνίδι στην Ευρωλίγκα.Ο Σχορτσανίτης στην ηλικία του έκανε τα πάντα,έπαιζε όλους τους ψηλούς της Ευρώπης.
Στον επαγγελματικό αθλητισμό,τα ταλέντα που ξεχωρίζουν(και δη ο Παπαγιάννης,γιατί παίκτη 2.16 με τέτοια ισορροπία στο κορμί δεν το συναντάς συχνά)...πρέπει να τα ρίξεις στα βαθιά από μικρή ηλικία.
Putnam
QUOTE (bodiroga10 @ Oct 27 2015, 15:28 ) *
ε τοτε κατσε δες φενερ που βαζει να παιζει ο 17χρονος γιουρτσεβεν ή την εφες που παιζει ακομα και 20λεπτα ο 18χρονος κορκμαζ


Καλά οι τούρκοι έχουν γενικότερη έλλειψη ποιοτικών γηγενών γι'αυτό και όσα λεφτά και να ρίξουν σε ξένους θα συνεχίσουν να σπάνε το κεφάλι τους στο Φ4, κατά κανόνα. Οπότε λαβράκια όπως ο Κορκμάζ είναι λογικό να παίζουν παραπάνω.

Αν και δεν θέλω να πιστεύω ότι συγκρίνεις αυτήν την παικτούρα με τον άγουρο Παπαγιάννη, υπάρχουν 18χρονοι και 18χρονοι. Αυτούς τους είδαμε και τους δύο στο ευρωπαϊκό το καλοκαίρι, ο πρώτος έκανε πλάκα με το ταλέντο του ενώ ο Παπαγιάννης με το ύψος του.

Τελοσπάντων, θα δούμε μεθαύριο που λογικά θα πάρει τις ευκαιρίες του.
j-kidd13
Ο Παπαγιαννης επιβαλεται να παιξει.Και συμφωνω απολυτα με τον Τζινο οτι πρεπει να ξεκινησει.Οπως ειχε κανει ο Πεδουλαξ σε ενα εκτος εδρας ματς με την Μπαρτσα που ξεκινησε 5αδα τον Ξανθοπουλο.
Πρεπει να μπει να μονο και μονο για να εκμεταλλευτουμε τα 5 φαουλ -aka ξυλο- που μπορει να δωσει.Θα ειναι βοηθεια στην φροντ λαιν μας.
salonikatasos
QUOTE (j-kidd13 @ Oct 27 2015, 17:14 ) *
Ο Παπαγιαννης επιβαλεται να παιξει.Και συμφωνω απολυτα με τον Τζινο οτι πρεπει να ξεκινησει.Οπως ειχε κανει ο Πεδουλαξ σε ενα εκτος εδρας ματς με την Μπαρτσα που ξεκινησε 5αδα τον Ξανθοπουλο.
Πρεπει να μπει να μονο και μονο για να εκμεταλλευτουμε τα 5 φαουλ -aka ξυλο- που μπορει να δωσει.Θα ειναι βοηθεια στην φροντ λαιν μας.

και είδαμε τι κατάφερε τότε που έβαλε τον ξανθόπουλο. μας κοπάνησε 2-3 τρίποντα ο ναβάρο από την αρχή και τους κυνηγούσαμε μετά σε όλο το ματς.

ο γιουρτσεβέν μέχρι στιγμής έχει παίξει 5.52 λεπτά συνολικά στα 2 ματς. τα περισσότερα κιόλας στο τέλος του αγώνα με το στρασβούργο που έχαναν 20 πόντους και το παράτησαν. ο κορμκάζ παίζει περισσότερο από ανάγκη πιο πολύ αφού δεν έχουν και κάποιον άλλο πίσω από τους ερτέλ,γκρέιντζερ και ντίμπλερ,ειδικά τώρα που δεν παίζει ο οσμάν. ροτέισον 8 παιχτών έχει η εφές και οι άλλοι γράφουν DNP. πέρσι είχε 11 λεπτά μέσο όρο ,λίγο πάνω από χαραλαμπόπουλο που είχε 9.


για να μιλήσω και για το συγκεκριμένο παιχνίδι συγκεκριμένα αν δεν παίξει ο κούζμιτς προτιμώ 1000 φορές να παίξει περισσότερη ώρα ο χαραλαμπόπουλος στο 4 με γκιστ περισσότερη ώρα στο 5 παρά στο 4,από το να δω μέσα τον παπαγιάννη να μη μπορεί να κάνει ένα σκριν της προκοπής και να τρώει σε κάθε φάση καλάθι από τον τόμιτς
A.CAB
Υπάρχει ποσοτικό πρόβλημα όπως και να το κάνουμε. Υπήρχε ήδη στην περιφέρεια τώρα υπάρχει και στη ρακέτα. Επειδή το παιχνίδι δύσκολα θα το πάρουμε δεν βρίσκω λόγο να μην δοκιμάσουμε τους Χαραλαμπό (και στο 4 για λίγο) και Παπαγιάννη. Το να ξεκινήσουμε με Παπατζόν είναι λογικότατο και σωστό. Και όπου βγει. Δεν λέω να παίζουν 30 λεπτά αλλά είναι ευκαιρία να το παλέψουν. Αλλιώς μένουμε με 7 παίχτες όλους κι όλους.


υ.γ. Το παιχνίδι που ξεκινήσαμε με τον Ξανθόπουλο το πήραμε μες τη Βαρκελώνη αλλά το τσούξιμο δεν περνάει.
CG.
Και να που συζηταμε για αλχημειες με δυο ακομα...ελαφριους τραυματισμους.παπαγιαννης να ξεκινησει και χαραλαμποπουλος στο 4.η ομαδα δεν ξερω αν συμπληρωνει 12 στον αγωνα, αν και παντα υπαρχουν ο λουτζης ο κονιαρης κτλ...
το καλοκαιρι λεγαμε οτι η ομαδα επρεπε να ειναι φουλ καλυμενη και οχι να εχουμε κενα και σε θεσεις και αριθμητικα
Οι τραυματισμοι ειναι κομματι μιας ομαδας σε μια σεζον με 70 παιχνιδια.
ας το εκλαβουν σαν καμπανακι για την συνεχεια..
οσο αφορα το παιχνιδι...δεν βγαινουν οι χρονοι
προσωπικα θεωρω τρομερη (τουλαχιστον)επιτυχια αν φερουν νικη
Nemesakos
Γιατί να μπαίνουμε πάντα μα πάντα σε μια τέτοια διαδικασία σύγκρισης με το τι κάνει η κάθε ομάδα με τους δικούς της πιτσιρικάδες? Αντί να δούμε την πραγματικότητα στα δικά μας, αντιπαραθέτουμε, τι κάνει η Εφές με τον Κορκμάζ, η Μπαρτσελόνα με τον Χεζόνια κλπ κλπ..
Στην τελική καλά κάνουνε ρε παιδιά.. Γιατί όμως αφού το κάνουνε αυτοί να το κάνουμε και μεις...???

Ξαναρωτάω κ κανεις όμως δεν μου έχει απαντήσει.. Γιατί κανένας από τους προπονητές που είχαμε τα τελευταία 3 χρόνια δεν έβαλε κανέναν μικρό παρά μόνο ελάχιστες φορές?

@ Ginobili, συγγνώμη που θα το πω αλλά το επιχείρημα για τον Παπαγιάννη, είναι εντελώς μπακαλίστικο.. Όποιος είναι 18, 2,16 πρέπει να παίζει στα βαθιά? Εδώ ρε φίλε μου σε ματς ελληνικού πρωταθλήματος με πολύ υποδιέστερους αντιπάλους δεν τα πάει και τόσο καλά, θα μπει απέναντι στον Τόμιτς και τον Σάμουελς, που τα προηγούμενα χρόνια έκαναν πλάκα σε οποιονδήποτε ψηλό είχαμε? Δεν ξέρω πως το έχετε στο μυαλό σας, αλλά στο δικό μου τουλάχιστον μυαλό, όλα πρέπει να γίνονται σταδιακά. Εδώ καλά καλά δεν παίζει στην Ελλάδα, θα μπει τόσο βαθιά να κάνει τι? Ο ψηλός μας, έχει τρομερό ταλέντο, δεν αμφιβάλει κανείς. Αλλά την αντίληψη του παιχνιδιού ακόμα δεν την έχει. Έχουμε δει παίκτες με πολύ λιγότερο ταλέντο να κάνουν καριέρα, γιατί απλά ήξεραν το μπάσκετ. Ε πως να το κάνουμε, ένα 18χρονο παιδί όσο ταλέντο και να έχει δεν ξέρει μπάσκετ ακόμα. Συμφωνώ βέβαια ότι το 5λεπτο 6λεπτο καλό θα ήταν να το παίρνει, έτσι μόνο θα μαζέψει εμπειρίες. Σιγά σιγά και σταδιακά. Όχι με σοκ. Και ξαναλέω είναι 17-18 χρονών. Προστασία χρειάζεται...

@J-kidd Νομίζω ότι το παράδειγμα με τον Ξανθόπουλο δεν είναι και τόσο εύστοχο. Εδώ δεν μπορεί να συγκριθεί ένα 18 χρονο παιδάκι με τον 29χρονο τότε Βασίλη Ξανθόπουλο...

Εν κατακλείδι, σε τέτοιο επίπεδο ο Παπαγιάννης ακόμα δεν μπορεί να σταθεί. Ναι πρέπει να παίζει και να γεμίζει αγωνιστικές εμπειρίες. Δεν πρέπει όμως να γεμίζουμε εμείς με προσδοκίες για ένα ακόμα έφηβο παιδί που ακόμα κάνει τα πρώτα του βήματα. Γιατί αν με την Μπαρτσελόνα και σε κανα 2 ματς ακόμα είναι αρνητικός τότε θα πέσουμε όλοι πάνω του, κράζοντας και για ακόμα μια φορά ένα ταλέντο θα καεί. Αλλά και το αντίθετο να γίνει, να βγάλει μάτια δλδ, θα τον βαφτίσουμε νέο Σαμπόνις θα φουσκώσουν τα μυαλά του χαιρετίσματα. Το χουμε σαν λαός να ψάχνουμε τους νέους παλιούς μεγάλους παίκτες. Ο Μποχω ας θυμηθούμε, τον θέλαμε γιατι τον είχαμε βαφτίσει νέο ΔΔ. Τώρα που δεν εχει αποδώσει, τον έχουμε για εξιλαστήριο θύμα, δεν μας αρέσει κλπ κλπ. Ε πώς να παιξει το παιδί μπάσκετ?? Και αυτό το παιδί και το ψηλό παιδί και το κάθε νέο παιδί που έχουμε πάρει. Εδω ακούστηκαν πέρσι κουβέντες για τον Λούντζη, επειδή έπαιξε ικανοποιητικά με την ΤΣΣΚΑ. Γιαυτό λέω προστασία και όχι να σοκάρουμε τους μικρούς. Αυτό έπρεπε να μας έχει γίνει μάθημα χροόοοοοοοοοονια τώρ...
Σαφώς και στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα, πρέπει να παίξει τουλάχιστον γιαυτό που λεει ο jkidd13 για τα φάουλ αλλά και να δώσει ανάσες σε Ραντούλιτσα και Γκιστ.

Όσο για τις αλχημείες τις κάνουμε εμείς κυρίως εδώ μέσα και με τις παρέες μας. Αλλά όταν τυχαίνει να έχεις ένα ρόστερ 16 παικτών (Παππάς, ΔΔ, Καλάθης, Φελντίν, Μποχώ, Κόνιαρης, Λούντζης, Καλαιτζίδης, Βλάντο, Πάβλοβιτς, Χαραλαμπόμπουλος, Γκιστ, Φώτσης, Ραντου, Κούζμιτς, Παπαγιάννης) και οι 4 τραυματίζονται (Παππάς Βλάντο, Μποχώ Κούσμιτς και Κόνιαρης εδώ και καιρο), ε δεν είναι απολύτως λογικά να προχωρήσει και ο Σάλε σε αλχημείες?? Γιατί να είναι αρνητικό?? Ακόμα και τον ξένο να είχαμε που περισσεύει, πιθανά πάλι σε αλχημείες θα προχωρούσε ο κόουτς...
yorgos
QUOTE
Τον λόγο που πιστεύω ότι κράτησε ο Τζόρτζεβιτς τον Παπαγιάννη τον έχω αναφέρει ξανά : ήταν μια πολύ φθηνή λύση σε ένα περιορισμένο μπάτζετ.

Kι επιπλέον η συμμετοχή των μικρών ήταν προϋπόθεση για την πρόσληψη του οποιουδήποτε. Αυτό είναι το πλάνο της διοίκησης να πάρουν χρόνο οι μικροί, ορισμένοι μάλιστα μπόλικο. Θυμίζω ότι το σχέδιο είναι να πάρουμε σε 4 χρόνια Ευρωλίγκα με αρχηγό το Χαραλαμπό. Άρα έστω στη 12άδα κάποιοι εξ' αυτών θα πρέπει να είναι, ασχέτως μπάτζετ.
Ginobili
QUOTE(Nemesakos @ Oct 27 2015, 19:49 ) *
@ Ginobili, συγγνώμη που θα το πω αλλά το επιχείρημα για τον Παπαγιάννη, είναι εντελώς μπακαλίστικο.. Όποιος είναι 18, 2,16 πρέπει να παίζει στα βαθιά? Εδώ ρε φίλε μου σε ματς ελληνικού πρωταθλήματος με πολύ υποδιέστερους αντιπάλους

Αυτό έγραψα? Όποιοσδήποτε είναι 2.16 18 ετών?
Ο Παπαγιάννης δεν είναι ο οποιοσδήποτε 18χρονος στα 2.16 .Αν εσένα σου φαίνεται σαν ένας Διαμαντάκος...ή Γλυνιαδάκης πιτσιρικάς...δεν έχει νόημα η συζήτηση,και πρέπει να φύγει από την ομάδα χθες.
Υποτίθεται έχουμε δει κάποια στοιχεία στον Παπαγιάννη.Έχει χουκ...γυρνάει το κορμί του...στρίβει...είναι ευκίνητος στην ρακέτα πολύ για το ύψος του,τρέχει πολύ καλά το γήπεδο.Με το Ρέθυμνο π.χ μια χαρά έπαιξει όσο έπαιξε...και γήπεδο έτρεξε και σκόραρε,και τάπα στα ίσα έσκασε.
Δηλ τι περιμένεις να δεις από τον Παπαγιάννη στα 3λεπτα που παίζει? 10π -10 ριμπ?

όπως ξεχώρισαν Παπάς-Σλούκας-Παπανικολάου στους παλιούς μικρούς...έτσι ξεχώρισε και τώρα ο Παπαγιάννης με Χαραλαμπόπουλο.Τυχαίο δεν είναι.



Υ.Γ Αν είναι να δούμε τον Χαραλαμπόπουλο στο 4....θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.Μα καλά σοβαρά τα γράφετε αυτά? μισή σπρωξιά θα τον έχουν οι ψηλοί.Τον θυμάστε στους τελικούς με τον πρίντεζη?
Με τη Καρσίγιακα,είδατε ότι ο Τζόρτζεβιτς έβαλε σχήμα κάποια στιγμή με Χαραλαμπόπουλο στο 3 και Παύλοβιτς στο 4?
Dred11
Με δεδομένο ότι το παιχνίδι με την Μπάρτσα είναι οκ να το χάσουμε, θεωρώ επιβεβλημένο να κάνουμε κάποιους πειραματισμούς που αν πιάσουν μπορεί να χρειαστούν στη συνέχεια. Ο Παπαγιάννης πρέπει να πάρει σαφώς χρόνο πάνω από 10 λεπτά ό,τι και να γίνει γιατί ο Γκιστ δεν γίνεται να παίζει 40 λεπτά 4άρι και 5άρι και ο Ραντούλιτσα είναι max για 20 λεπτά. Επίσης αν πάρει χρόνο ο βουτυρομπεμπές ο Βεζένκοφ στο 4, μπορεί να μπει ο Χαραλαμπόπουλος να δείξει τί πουλιά πιάνει απέναντί του. Αν δεν μπορεί να μαρκάρει τον Βεζένκοφ, τί τη θέλει την ρημάδα την ενδυνάμωση. Δυστυχώς στα γκαρντς θα βγει η γλώσσα στους 3 εναπομείναντες, καθώς ο Λούντζης δεν είναι καν για Α1 το παιδί, είναι μέγιστος τουβλαδόρος και μέτριος σε όλα τα άλλα πλην σουτ κομμάτια του παιχνιδιού και γενικά απορώ τι τον τραβολογάνε από δω κι από κει. Ας μπει στην τελική ο Τζώρτζεβιτς να παίξει, καλύτερος θα είναι.
j-kidd13
QUOTE(salonikatasos @ Oct 27 2015, 17:53 ) *
και είδαμε τι κατάφερε τότε που έβαλε τον ξανθόπουλο. μας κοπάνησε 2-3 τρίποντα ο ναβάρο από την αρχή και τους κυνηγούσαμε μετά σε όλο το ματς.


Επειδη αλλιως το θυμομουν,και μπηκα και το τσεκαρα στο boxscore του αγωνα,ο Ξανθοπουλος ξεκινησε βασικος στο 2ο ματς στην Ισπανια το 2013,επαιξε ενα 5λεπτο στο οποιο ειχε και ενα ευστοχο διποντο,και στην οποια αρχη του ματς κλεισαμε το πρωτο δεκαλεπτο μπροστα στο σκορ με 11-16,και στο τελος πηραμε και τη νικη.Επομενως αυτο που εγραψες δεν εγινε ποτε... laugh.gif


QUOTE(Nemesakos @ Oct 27 2015, 20:49 ) *
@J-kidd Νομίζω ότι το παράδειγμα με τον Ξανθόπουλο δεν είναι και τόσο εύστοχο. Εδώ δεν μπορεί να συγκριθεί ένα 18 χρονο παιδάκι με τον 29χρονο τότε Βασίλη Ξανθόπουλο...


Ο ρολος του Ξανθοπουλου τοτε δεν διαφερει απο τον ρολο του Παπαγιαννη.Ο τελευταιος παικτης της 12αδας ηταν.Οκ πιο εμπειρος ο Ξανθοπουλος,αλλα το point μου ηταν πως οπως ο Ξανθοπουλος ξεκινησε αντι του Διαμαντιδη τοτε αν θυμαμαι καλα,για να μην μπει απ την αρχη ο Μητσος,να προφυλαχθει απο φαουλ κ να μπει πιο μετα ωστε να κερδισει χρονο και να ειναι οσο πιο φρεσκος μπορει στα κρισημα σημεια,το ιδιο μπορει να γινει και με τον Παπαγιαννη και τον Ραντουλιτσα.
Nemesakos
QUOTE (Ginobili @ Oct 28 2015, 01:10 ) *
Αυτό έγραψα? Όποιοσδήποτε είναι 2.16 18 ετών?
Ο Παπαγιάννης δεν είναι ο οποιοσδήποτε 18χρονος στα 2.16 .Αν εσένα σου φαίνεται σαν ένας Διαμαντάκος...ή Γλυνιαδάκης πιτσιρικάς...δεν έχει νόημα η συζήτηση,και πρέπει να φύγει από την ομάδα χθες.
Υποτίθεται έχουμε δει κάποια στοιχεία στον Παπαγιάννη.Έχει χουκ...γυρνάει το κορμί του...στρίβει...είναι ευκίνητος στην ρακέτα πολύ για το ύψος του,τρέχει πολύ καλά το γήπεδο.Με το Ρέθυμνο π.χ μια χαρά έπαιξει όσο έπαιξε...και γήπεδο έτρεξε και σκόραρε,και τάπα στα ίσα έσκασε.
Δηλ τι περιμένεις να δεις από τον Παπαγιάννη στα 3λεπτα που παίζει? 10π -10 ριμπ?

όπως ξεχώρισαν Παπάς-Σλούκας-Παπανικολάου στους παλιούς μικρούς...έτσι ξεχώρισε και τώρα ο Παπαγιάννης με Χαραλαμπόπουλο.Τυχαίο δεν είναι.



Υ.Γ Αν είναι να δούμε τον Χαραλαμπόπουλο στο 4....θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.Μα καλά σοβαρά τα γράφετε αυτά? μισή σπρωξιά θα τον έχουν οι ψηλοί.Τον θυμάστε στους τελικούς με τον πρίντεζη?
Με τη Καρσίγιακα,είδατε ότι ο Τζόρτζεβιτς έβαλε σχήμα κάποια στιγμή με Χαραλαμπόπουλο στο 3 και Παύλοβιτς στο 4?


Καλημέρα καταρχην και χρόνια πολλά..

Η αλήθεια είναι ότι είναι ένα κλικ παραπάνω από τους παίκτες που ανέφερες. Όπως έχω πει σε άλλο ποστ, αυτή τη στιγμή στον Παπαγιάννη δεν κανει καλό να μείνει στον Παναθηναϊκό. Έπρεπε έστω να πάει δανεικός σε μια ομάδα της Α1 να πάρει συμμετοχές, ή ακόμα καλύτερα να πάει σε ένα καλό κολλέγιο να μάθει τα βασικά και μεις να διατηρήσουμε τα δικαιώματά του και να τον αποκτήσουμε μετέπειτα. Δεν είπα ότι είναι κακός παίκτης. Ίσα ίσα, είπα ότι έχει εξαιρετική πρώτη ύλη και είναι ένα μεγάλο ταλέντο. Αλλά ακόμα δεν είναι για αυτό το επίπεδο... Πως να το κάνουμε ρε παιδιά...Αναφέρθηκαν ονόματα όπως ο Ρούμπιο ο Χεζόνια ο Κορκμάζ. Καταλαβαίνουμε ότι είναι οι εξαιρέσεις και όχι οι κανόνες? Καταλαβαίνουμε ότι δεν γίνεται μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό και έχει στόχους για πολύ ψηλά να δώσει πολλές ευκαιρίες σε μικρά παιδάκια?
Για τους παραπάνω λόγους φυσικά και δεν περιμένω για την ώρα τίποτα από τον Παπαγιάννη...Αν είναι δυνατόν.. Σε 3 λεπτά το πιθανότερο είναι να πάρει 2 ριμπάουντ να κάνει 2 φάουλ και ίσως να βάλει και ένα καλάθι. Για τον λόγο αυτό λοιπόν κάνω ποστ τόσες μέρες για τον Παπαγιάννη, γιατί υπάρχει μια περιρρέουσα ατμόσφαιρα, ότι επειδή είναι ταλεντάρα, θα μπει απέναντι στο Τομιτς και θα κάνςι παπάδες. Γιαυτό λοιπόν λέω ξανά και ξανά να χαμηλώσουν οι προσδοκίες για του μικρούς γιατί μόνο κακό κάνουν... Δεν είπα ότι δεν έχει ταλέντο, δεν είπα ότι είναι Διαμαντάκος ή Γλυνιαδάκης... Και επειδή έχουμε ζήσει πολλές φορές τέτοια ταλέντα (ως τετοια ταλέντα ήρθαν οι Μπόγρης Βεργίνης, Θεος, Καραμολέγκος, Τέπιτς και πόσοι ακόμα) γιαυτό λέω να έχουμε το κεφάλι χαμηλά και να ξέρουμε τι να περιμένουμε από ένα 18χρονο παιδάκι χωρίς εμπειρίες... Καλό δικό μας και καλό δικό του...

J-kidd13 κατάλαβα τι εννοείς, αλλά η διαφορά ηλικίας είναι μια μεγάλη ειδοποιός διαφορά έστω και αν έχουν τον ίδιο ρόλο.. Άλλα πράγματα θα σου δώσει ένας 29χρονος 12ος παίκτης, που έχει και 100-150 συμμετοχές σε αγώνες και άλλα ένας 18χρονος που ίσως είναι το 2ο παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα..

Για να καταλήξω και να κλείσω εδώ το θέμα του παπαγιάννη...

Ναι είναι ταλεντάρα. Έχει τεχνική, έχει ύψος, έχει δύναμη μπορεί να γίνει τρομερός εάν δουλευτεί. Φέτος έχει αναβαθμιστεί ο ρόλος του σε σχέση με πέρσι όπου από εκτός 12αδας σε μόνιμη βάση, τώρα σε μόνιμη βάση είναι στην 12αδα και παίρνει και το 3-5λεπτο που του αναλογεί. Είναι όμως ακόμα ανέτοιμος για τέτοιο επίπεδο. Θέλει πολύ δουλειά και θεωρώ ότι πεταμε στα σύννεφα αν νομίζουμε ότι μόνο και μόνο επειδή έχει ταλέντο θα μπει απέναντι στον Τόμιτς και θα τον σταματήσει. Αν τον σταματήσει έστω και σε μία φάση κέρδος είναι. Ο πήχης για τους νέους πρέπει να μεγαλώσει σιγά σιγά και όχι τόσο απότομα. Μόνο κακό κάνει.

ΥΓ: 4η φορά το ρωτάω! Γιατί κανένας από τους προπονητές που έχουμε τα τελευταία χρόνια δεν βάζει τους μικρούς?? Πεδουλακης, Αλβέρτης, Ιβάνοβιτς, Μανωλόπουλος, Τζόρτζεβιτς. Απαντώ μόνος!! Προφανώς και ξέρουν ότι αν γεμίσουν με τόσες ευθύνες τόσο μικρά παιδιά μόνο κακό μπορεί να κάνει. Προφανώς και γιατί μόνο με το ταλέντο δεν μπορούν να σταθούν σε αυτό το επίπεδο. Προφανώς γιατί ακόμα δεν ξέρουν το άθλημα. Προφανώς γιατί δεν θέλουν να καούν με 1-2-3 κακά παιχνίδια.. Όπως λέει και ο Μελάγιες και συμφωνώ απόλυτα, ο χειρότερος προπονητής ξέρει καλύτερα από τον απλό φίλαθλο, απο τον διαβασμένο φίλαθλο, από τον δημοσιογράφο!
j-kidd13
Δεν νομιζω οτι ειπε κανεις οτι περιμενει τον Παπαγιαννη να κανει παπαδες απεναντι στον Τομιτς.
Αλλα ο μικρος εχει κορμι,εχει το ταλεντο,και σιγουρα τωρα που ο Κουζμιτς χτυπησε,δικαιουται μια ευκαιρια να αγωνιστει για καποια λεπτα.Και η ομαδα το εχει αναγκη.
Και εγω δεν ειμαι τοσο αισιοδοξος για τον μικρο και την εξελιξη του οπως ακουω τους δημοσιογράφους,και σε αντιθεση με τον Τζινομπιλι τον θεωρω βαρυ και αργο κορμι,αλλα σιγουρα δεν πιστευω οτι θα ειναι και τρυπα.

Ginobili
Στην δεδομένη συγκυρία ο Παπαγιάννης πρέπει να παίξει.Αφού τον κρατήσαμε...και αφού ο 2ος ψηλός ο Κούζμιτς δεν είναι κανά τρομερό επίπεδο,είναι παράλογο να μην πάρει ευκαιρίες.

Δεν είναι το ιδανικό για μένα...έχω βαρεθεί να γράφω ότι χρειαζόμαστε αθλητικό ψηλό,και μου δίνει στα νεύρα να βλέπω τον Γκιστ να παίρνει τόσο χρόνο στο 5.Αυτό μας επηρεάζει άσχημα και στο 4,που μένει μόνος του μερικές φορές ο Φώτσης....ο οποίος πλέον δεν είναι και για πολλά πολλά στην άμυνα.Ο Φώτσης πρέπει να έχει ταβάνι τα 15'.

Αλλά ο Τζόρτζεβιτς πιο πολύ ήθελε να κρατήσει τον Παπαγιάννη γιατί δεν είχε λεφτά καλά καλά για 2ο ψηλό..που για τρίτο..Τώρα και να πει ο Γιαννακόπουλος ότι φέρνει ξένο...αφήνεις ξεκρέμαστο τον Παπαγιάννη.Τι θα τον κάνουμε? Θα τον δώσουμε δανεικό? Το παιδί υποτίθεται ότι θα πήγαινε κολλέγιο αν δεν καθόταν σε εμάς.


Υ.Γ Πλάκα πλάκα...εμένα το δίλημμα για απόκτηση γκαρντ δεν μου έχει φύγει ακόμα.Με 3 γκαρντ μέχρι τα χριστούγεννα δεν βγαίνει το πράγμα.Και τον Διαμαντίδη που βλέπω τώρα,θέλω να τον βλέπω έτσι και περισσότερο και από τον Μάρτη και μετά.Με τα 30λεπτα που παίζει...βιολογικά δεν..
SteelGandalf
Δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει πιο πάνω. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έδωσε συνέντευξη για το αυριανό παιχνίδι της Barcelona κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθήσω την αυριανή αναμέτρηση!
Dred11
O οποίος Βεζένκοφ είναι με διαφορά ο χειρότερος παίκτης της Μπάρτσα στα 2 πρώτα παιχνίδια με 10 λεπτά μέσο όρο συμμετοχής, έχοντας 0 ριμπάουντς, 25% δίποντα (1/5) και 1/2 τρίποντα συνολικά. Ο Χαραλαμπόπουλος τον έχει άνετα (βρήκα το 10λεπτο του Χαραλαμπόπουλου στο 4 + 15 λεπτά στο 3, αν δεν παίξει ο Γιιάνκοβιτς σύνολο 25 λεπτά).
SteelGandalf
Μιλάμε για έναν 20χρονο παίχτη που έκανε ένα τεράστιο βήμα στην καριέρα του. Αν περιμέναμε να είναι ήδη πρωταγωνιστής, με τόσες αλλάγες στην καθημερινότητα του, μέσα σε τόσους λίγους μήνες, ήμασταν μάλλον εκτός πραγματικότητας.
Igor
QUOTE(Dred11 @ Oct 29 2015, 14:12 ) *
O οποίος Βεζένκοφ είναι με διαφορά ο χειρότερος παίκτης της Μπάρτσα στα 2 πρώτα παιχνίδια με 10 λεπτά μέσο όρο συμμετοχής, έχοντας 0 ριμπάουντς, 25% δίποντα (1/5) και 1/2 τρίποντα συνολικά. Ο Χαραλαμπόπουλος τον έχει άνετα (βρήκα το 10λεπτο του Χαραλαμπόπουλου στο 4 + 15 λεπτά στο 3, αν δεν παίξει ο Γιιάνκοβιτς σύνολο 25 λεπτά).


Μιλάμε για μια ομάδα που κερδισε με δυσκολια τη Ζιελονα Γκορα.. Δεν εχει βρει καθολου αγωνιστικο ρυθμο και ταυτοτητα η φετινη Μπαρτσελονα. Ειναι απιστευτα δυσκολο να μπει το παιδι να παιξει, οταν μεχρι 4 μηνες ηταν παιχτης του Αρη.

Μιλαμε για ταλενταρα - που ομως μονο οταν δεσει η Μπαρτσελονα συνολικα, θα ειμαστε σε θεση να τον κρινουμε. Αυτη τη στιγμη που δεν ειναι ακομα ομαδα, μοιαζει οντως λιγο χαμενος. Αλλα αλιμονο αν τον κρινουμε τοσο σκληρα απο τωρα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.