Help - Search - Members - Calendar
Full Version: σπανουλης....τελος??
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
mula4
Ο Σπανούλης πήρε την απόφαση… ρουκέτα

19/7/2006 19:27



Ο Βασίλης Σπανούλης αποφάσισε, αλλά δεν το ανακοίνωσε. Φεύγει! Σύμφωνα με πληροφορίες του Sportime.gr, ο διεθνής άσος ενημέρωσε τους δικούς του ανθρώπους ότι αποχωρεί από τον Παναθηναϊκό για να αρπάξει την «ευκαιρία της ζωής μου», όπως χαρακτηρίζει το συμβόλαιο που του προσφέρουν οι Χιούστον Ρόκετς. Φοβερές προσπάθειες καταβάλλουν στον Παναθηναϊκό να του αλλάξουν γνώμη, προσφέροντάς του γη και ύδωρ. Τηλεφώνημα του Θ. Γιαννακόπουλου στον παίκτη.


Οτιδήποτε άλλο συμβεί τις επόμενες ώρες θα συνιστά έκπληξη πρώτου μεγέθους. Ο Βασίλης Σπανούλης αποφάσισε ότι δεν πρέπει να αναβάλλει ούτε στιγμή την είσοδό του στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ. Οι μεγαλομέτοχοι του τριφυλλιού, αλλά και άνθρωποι της ομάδας καταβάλλουν συγκλονιστικές προσπάθειες τις τελευταίες ώρες να μεταπείσουν τον 24χρονο άσο, όμως εκείνος φαίνεται πως έχει ζυγίσει μέσα του όλες τις παραμέτρους πριν καταλήξει στην επιλογή των Ρόκετς.

Την τελική απόφασή του γνωστοποίησε ήδη στο στενό του περιβάλλον, αλλά όχι και σε εκείνους που περιμένουν με αγωνία, δηλαδή στους ανθρώπους του Παναθηναϊκού. Κι αυτό ίσως αφήνει ένα μικρό παράθυρο αισιοδοξίας, αφού ο Θανάσης Γιαννακόπουλος έχει πάρει προσωπικά το θέμα και επιχειρεί την απέλπιδα προσπάθεια να πείσει τον Σπανούλη (με τρόπο οικονομικό και συναισθηματικό) ότι δεν πρέπει να φύγει τώρα, αφήνοντας τους πράσινους στα κρύα του λουτρού. Το τηλεφώνημα που έγινε απ’ τον μεγαλομέτοχο του τριφυλλιού στον παίκτη ήταν ενδεικτικό, αφού ο Γιαννακόπουλος δεν θέλει με κανέναν τρόπο να χάσει τον παίκτη.

Το συμβόλαιο που του προσφέρουν οι Ρόκετς δεν είναι συμβόλαιο ζωής, διότι είναι πολύ πιθανό ο Παναθηναϊκός να έχει ήδη υπερκαλύψει την συγκεκριμένη πρόταση. Παρ’ όλα αυτά, ο Σπανούλης έχει στο μυαλό του ότι η τρύπα στο ρόστερ των Ρόκετς μπορεί μέχρι τη νέα σεζόν να έχει καλυφθεί κι εκείνος του χρόνου να πάει ως τρίτη λύση, εν αντιθέσει με τη φετινή σεζόν που του υποσχέθηκαν μίνιμουμ χρόνο συμμετοχής.

Η πρόσφατη ιστορία έχει αποδείξει πως το χρήμα τις περισσότερες φορές είναι εκείνο που κατατροπώνει την δόξα. Οι Γιαννακόπουλοι προσφέρουν στον Σπανούλη ένα... φορτηγό λεφτά προκειμένου να τον κρατήσουν στον Παναθηναϊκό, αλλά ο διεθνής άσος είναι έτοιμος να ανακοινώσει ότι τη συμμετοχή του στο ΝΒΑ. Την απόφασή του Σπανούλη δημοσιοποίησε και εφημερίδα του Χιούστον, η οποία όμως βασίζεται σε ελληνικές πηγές. Το δημοσίευμα αναφέρει ότι η αμοιβή του παίκτη για το τριετές συμβόλαιο θα είναι πέντε εκ. δολάρια.

Το ραντεβού με τους μάνατζερ του παίκτη

Την Τετάρτη (19/07) οι μεγαλομέτοχοι των πρωταθλητών Ελλάδος, συναντήθηκαν με τον Σέρβο μάνατζερ του διεθνή γκαρντ, Μίσκο Ραντμάνοβιτς και τον Έλληνα εκπρόσωπό του (Νίκος Λότσος), όχι, όμως, και με τον ίδιο τον παίκτη. Στο ραντεβού αυτό, λοιπόν, πρότειναν σύμφωνα με πληροφορίες στον Βασίλη Σπανούλη… όση αύξηση θέλει, τη στιγμή που βάσει συμβολαίου, θα έπρεπε να λάβει φέτος το ποσό των 550.000 ευρώ. Το ποσό, μάλιστα, που σκοπεύουν να του προσφέρουν ίσως φτάσει και το 1 εκ. ευρώ. Η θέση του Παναθηναϊκού, πάντως, στη συνάντηση ήταν ξεκάθαρη: "Αν θες να μείνεις, θα πάρεις όσα χρήματα θες. Ξεκαθάρισέ μας, όμως πρώτα, ποια είναι η απόφασή σου".

Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού, μάλιστα, φρόντισαν νωρίτερα να τσεκάρουν από δικούς τους ανθρώπους στο ΝΒΑ ότι η πρόταση του Χιούστον είναι αληθινή και όχι τέχνασμα, όπως αυτό που σκαρφίστηκε ο μάνατζερ του Λάκοβιτς. Ο Σπανούλης διαμήνυσε στο ραντεβού, μέσω του ατζέντη του, στους Γιαννακόπουλους ότι "αυτή ίσως είναι η ευκαιρία της ζωής μου" και έπειτα ζήτησε λίγες ώρες διορία, πριν δώσει στην διοίκηση του Παναθηναϊκού την οριστική απάντηση. Αυτό πιθανότατα θα γίνει σήμερα αρά το βράδυ ή το πρωί της Πέμπτης. Και αν τελικά δεν αλλάξει δραματικά, θα… αλλάξει δραματικά ο σχεδιασμός του Παναθηναϊκού που βρέθηκε ξαφνικά από την καλύτερη περιφέρεια της Ευρώπης να τρέχει και να μην φτάνει…

απο sportime.gr
Anaz
Καλη τυχη στο παλικαρι!!Πολυ το χαρηκα!Ευκαιρια να δουμε επιτελους κ εναν Ελληνα να κανει καριερα στο ΝΒΑ κ ο Σπανουλης εχει τα φοντα,αν οχι να πρωταγωνιστησει ,να εχει μια πολυ αξιολογη πορεια! Εγω βασικα περιμενα να κατσει αλλη μια χρονια να παρει κ περισσοτερες εμπειρες Ευρωλιγκας κ να παιξει κ πιο πολυ πλευ! Λογικα θα "κατεβει" στον ασσο ε..?Εχει την δυναμη κ την ταχυτητα που χρειαζεται,και ψηλο κ γερο κορμι για ασσος-για δυο ισως εινα..λιγος.Αν δουλεψει πολυ λοιπον εχει το ταλεντο κ κυριως το θρασος κ το μυαλο να πετυχει.. 41.gif
Ελπιζω μονο μην εχουμε τιποτα.."τράβαλα" με την Εθνικη!Γιατι οι ομαδες στο ΝΒΑ ειναι πολυ απαιτητικες!
qspock
Τι εγινε ρε παιδια, καλυφτηκε το κενο κατω απο το καλαθι για να δημιουργηθει νεο στην περιφερεια? Παντως αν ο Ζελικο ηξερε οτι ο Σπανουλης θα την κανει, θα κρατουσε τουλαχιστον τον Καλαιτζη και ισως και τον Λακοβιτς.

Εγω θα παρω μια αρνητικη θεση στο ολο θεμα. Αρνητικη προς τον παιχτη και το NBA.
Μηπως ρε παιδια αυτες οι ρητρες για το NBA πρεπει σιγα σιγα να εκλειψουν? Τι παει να πει σπαμε οποτε γουσταρουμε τα συμβολαια και φευγουμε? Και μιλαμε για μεγαλες ομαδες της Ευρωλιγκας. Αυτες οι ρητρες ειναι ενα πληγμα για την Ευρωπη και κατι πρεπει να γινει γιατι αυτοματα υποβαθμιζει τις ευρωπαικες ομαδες εναντι των αμερικανικων.

Σημερα ειναι ο Σπανουλης, αυριο ο Σοφο μεθαυριο καποιος αλλος. Γιατι να χανουμε ολα τα ταλεντα? Και δε μιλαω μονο για τη χωρα μας αλλα γενικοτερα για την Ευρωπη και την Ευρωλιγκα, που οσον αφορα την κανονικη περιοδο τουλαχιστον, εχει μεγαλυτερη ανταγωνιστικοτητα και ενδιαφερον ως διοργανωση.
Anaz
Iδια σκεψη εχω κανει κ εγω,αλλα καπου ισως φταινε κ οι ομαδες μας..δηλαδη πως η Μπαρτσα εχει "δεσει" τον Ναβαρο με 7εκ. € μπαι αουτ?Τουλαχιστον αν φυγει παιρνει οχι εναν αλλα ολοκληρη 5αδα!! Κ εμεις εδω βαζουμε στον Σοφο κ τον Σπανουλη, που ειναι γνωστο οτι θα υπαρξει ενδιαφερον απο ΝΒΑ, ρητρα 300-350 χιλλιαρικα!!(ιδια εχει κ ο Σοφο 68.gif )Βαλ'του τουλαχιστον 1-2εκ να βγαλεις κατι απ'την απωλεια, κ να μη μπορει να στον αρπαζει τοσο ευκολα οποιαδηποτε ομαδα του ΝΒΑ!Βεβαια υπαρχει κ η πλευρα του παιχτη,που δεν θα θελει να βαλει εμποδια στο ονειρο του για το ΝΒΑ,αλλα η Μπαρτσα(κ οχι μονο) πως το καταφερε?Εξαλλου αν υπαρχει ενας κοινος παρονομαστης απ'όλες τις (μεγαλες) ομαδες της Ευρωπης,θα "αναγκαστει" να το δεχτει!Κ αν θελει πραγματικα η ομαδα του ΝΒΑ να τον παρει,ας τα σκασει! Κ οχι να παιρνει με ψιχουλα οποιο ταλεντο κυκλοφορει στην Ευρωλιγκα!Εξαλλου ετσι πως θα ανταγωνιστεις,οπως λενε οτι θελουν?ΝΒDL θα'μαστε?
morfi
Tελικα αυτοι στο ΝΒΑ εχουν πολυ χιουμορ... ΜΑΥΡΟ ΧΙΟΥΜΟΡ!
morfi
:bananes: :pollesbananes:
Air Kef
Οριστικά και με την βούλα για 3 χρόνια στους Ρόκετς!
Συγχαρητήρια στον Βασίλη,αν και ποτέ δεν τον συμπάθησα ως παίκτη,ελπίζω να τα καταφέρει και να μην γυρίσει του χρόνου.Και να μην ξεχνάει ότι είναι κι αυτό μια ευκαιρία να ασχοληθούν τα ελληνικά ΜΜΕ με το μπάσκετ περισσότερο!Κάθε καλό αγώνα που θα κάνει,μικρά(έστω) ρεπορτάζ θα κάνουν όλα τα κανάλια.
hagi
Μπράβο στο παιδί για την μεγάλη προσπάθεια που έχει κάνει και την εξέλιξη που έχει.
Ελπίζω και γω να κάνει καριέρα και να γίνει γνωστός παντού.Οι Έλληνες παίχτες είναι πολύ καλοί και πρέπει έστω και ένας να δείξει κάτι και στον υπόλοιπο κόσμο..
Νομίζω κάνει σωστή κίνηση και φεύγει τώρα που τον ζητάνε.Σίγουρα θα ήταν δύσκολη απόφαση αλλά όποιος και να ήταν στη θέση του το ίδιο θα έκανε..
Νομίζω ότι σε σχέσει με τους άλλους Έλληνες που πήγαν και απλώς πέρασαν ο Βασίλης έχει τα φόντα να κάνει κάτι καλύτερο..

Θα του ευχηθώ καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου και ελπίζω να κάνει όλους εμάς τους Έλληνες υπερήφανους με την παρουσία του στα γήπεδα του ΝΒΑ...
weirdo1977
QUOTE(Anaz @ Jul 20 2006, 04:52 AM)
Iδια σκεψη εχω κανει κ εγω,αλλα καπου ισως φταινε κ οι ομαδες μας..δηλαδη πως η Μπαρτσα εχει "δεσει" τον Ναβαρο με 7εκ. € μπαι αουτ?Τουλαχιστον αν φυγει παιρνει οχι εναν αλλα ολοκληρη 5αδα!! Κ εμεις εδω βαζουμε στον Σοφο κ τον Σπανουλη, που ειναι γνωστο οτι θα υπαρξει ενδιαφερον απο ΝΒΑ, ρητρα 300-350 χιλλιαρικα!!(ιδια εχει κ ο Σοφο 68.gif )Βαλ'του τουλαχιστον 1-2εκ να βγαλεις κατι απ'την απωλεια, κ να μη μπορει να στον αρπαζει τοσο ευκολα οποιαδηποτε ομαδα του ΝΒΑ!Βεβαια υπαρχει κ η πλευρα του παιχτη,που δεν θα θελει να βαλει εμποδια στο ονειρο του για το ΝΒΑ,αλλα η Μπαρτσα(κ οχι μονο) πως το καταφερε?Εξαλλου αν υπαρχει ενας κοινος παρονομαστης απ'όλες τις (μεγαλες) ομαδες της Ευρωπης,θα "αναγκαστει" να το δεχτει!Κ αν θελει πραγματικα η ομαδα του ΝΒΑ να τον παρει,ας τα σκασει! Κ οχι να παιρνει με ψιχουλα οποιο ταλεντο κυκλοφορει στην Ευρωλιγκα!Εξαλλου ετσι πως θα ανταγωνιστεις,οπως λενε οτι θελουν?ΝΒDL θα'μαστε?
*


καλή επιτυχία φυσικά στον βασίλη... θα γίνω λίγο κακός όμως... χρονια περίμενα αυτό το πράμα... να νιώσετε δηλ. εκεί κάτω πως είναι να σας ΑΡΠAΖΟΥΝ τους καλους παίχτες, welcome το the club λοιπόν wink.gif
Papaloukas 4 ever
Η μεγάλη πλάκα είναι που το Derby (καθαρά φιλοβαζελική εφημερίδα δηλαδή) τον ανακοινώνει ότι πηγαίνει στους Spers. Είναι εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή.
tsops
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Jul 20 2006, 10:26 AM)
Η μεγάλη πλάκα είναι που το Derby (καθαρά φιλοβαζελική εφημερίδα δηλαδή) τον ανακοινώνει ότι πηγαίνει στους Spers. Είναι εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή.
*


Έλα ρα υπερβολικέ....Ρουκέτα Σπανούλη λέει στο πρωτοσέλιδο, αφού το είδα το πρωϊ.
tsops
QUOTE(Papaloukas 4 ever @ Jul 20 2006, 10:26 AM)
Η μεγάλη πλάκα είναι που το Derby (καθαρά φιλοβαζελική εφημερίδα δηλαδή) τον ανακοινώνει ότι πηγαίνει στους Spers. Είναι εκτός τόπου και χρόνου δηλαδή.
*


Η Αθήτική Ηχώ όμως, το λέει!!! laugh.gif Ρε τους χαβαλέδες... tongue.gif
sarounas
QUOTE(tsops @ Jul 20 2006, 10:31 AM)
Η Αθήτική Ηχώ όμως, το λέει!!! laugh.gif Ρε τους χαβαλέδες... tongue.gif
*

θεωρείτε σωστή την απόφασή του να πάει τώρα ΝΒΑ; πολύ μεγάλο θέμα αυτό, μακάρι να μην την πατήσει το παιδί. Πάντως δεν τον φοβάμαι αυτόν γιατί έχει πολύ τσαγανό και δεν θα τα παρατήσει εύκολα όπως ο Φώτσης.
yellow madness
Καλη τυχη στον σπανουλη αν και δεν νομιζω πως θα τα καταφερει. Δεν μπορω επισης να καταλαβω με ποια λογικη δεν εχει ενδιαφερθει καμια ομαδα του nba για τον διαμαντιδη.
NBAholic
QUOTE
Δεν μπορω επισης να καταλαβω με ποια λογικη δεν εχει ενδιαφερθει καμια ομαδα του nba για τον διαμαντιδη.


Ο ίδιος ο Διαμαντίδης αδιαφορεί για το ΝΒΑ...Το λέει όπου βρεθεί.

QUOTE
Κάθε καλό αγώνα που θα κάνει,μικρά(έστω) ρεπορτάζ θα κάνουν όλα τα κανάλια.


Χε! Είναι επειδή δεν τους ξέρεις καλά. Όσο είπαν για την Κωστάκη άλλο τόσο θα λένε και για το Σπανούλη...
morfi
QUOTE(tsops @ Jul 20 2006, 12:31 PM)
Η Αθήτική Ηχώ όμως, το λέει!!! laugh.gif Ρε τους χαβαλέδες... tongue.gif
*

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif (πρωτος εμετος) 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif (δευτερος εμετος) 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif (τριτος εμετος) 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif (τωρα με επιασε διαρροια... τα λεμε σε λιγο...)
morfi
Εγω του ευχομαι ολοψυχα να ΑΠΟΤΥΧΕΙΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ!
Αυτααααααααααααα ε τι, θελετε κι'αλλα?
NBAholic
QUOTE
Η Αθήτική Ηχώ όμως, το λέει!!!  Ρε τους χαβαλέδες...


Aμ το άλλο; "αιτία υπερηφάνειας για τον Παναθηναϊκό που αποδεικνύει και εμπράκτως ότι διαθέτει έμψυχο δυναμικό εφάμιλλο του αμερικάνικου επαγγελματικού Πρωταθλήματος".

Πού να πάει και ο Μαυροκεφαλίδης, δηλαδή. Θα μιλούν τα Σπορ του Βορρά για "ΠΑΟΚ made in NBA"...Για να μη μιλήσουμε για το Νο1 του φετινού ντραφτ.
tsops
QUOTE(morfi @ Jul 20 2006, 11:41 AM)
Εγω του ευχομαι ολοψυχα να ΑΠΟΤΥΧΕΙΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ!
Αυτααααααααααααα ε τι, θελετε κι'αλλα?
*


Τώρα γίνεσαι εριστικός χωρίς κανέναν απολύτως λόγο και δεν μου αρέσει ούτε εμένα. Έχουμε πει ότι δεν χρειάζεται να δημιουργούμε εντάσεις ρεσυ, εντάξει θα κάνουμε τη πλάκα μας, θα πειραχτούμε, αλλά δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός με τον Σπανούλη τώρα.

Ειδικά εσύ... smile.gif
morfi
QUOTE(NBAholic @ Jul 20 2006, 01:47 PM)
Aμ το άλλο; "αιτία υπερηφάνειας για τον Παναθηναϊκό που αποδεικνύει και εμπράκτως ότι διαθέτει έμψυχο δυναμικό εφάμιλλο του αμερικάνικου επαγγελματικού Πρωταθλήματος".

Πού να πάει και ο Μαυροκεφαλίδης, δηλαδή. Θα μιλούν τα Σπορ του Βορρά για "ΠΑΟΚ made in NBA"...Για να μη μιλήσουμε για το Νο1 του φετινού ντραφτ.
*

E-Λ-Ε-Ο-Σ Δεν με λυπαστε καθολου?
24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif (τεταρτος εμετος) 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif (σκεφτομαι σοβαρα να κανω αποτριχωση στον σβερκο μου...)
morfi
QUOTE(tsops @ Jul 20 2006, 01:49 PM)
Τώρα γίνεσαι εριστικός χωρίς κανέναν απολύτως λόγο και δεν μου αρέσει ούτε εμένα. Έχουμε πει ότι δεν χρειάζεται να δημιουργούμε εντάσεις ρεσυ, εντάξει θα κάνουμε τη πλάκα μας, θα πειραχτούμε, αλλά δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός με τον Σπανούλη τώρα.

Ειδικά εσύ... smile.gif
*

ΤΙ?Εγω δεν το εγραψα ποτε αυτο!
tsops
QUOTE(morfi @ Jul 20 2006, 11:53 AM)
ΤΙ?Εγω δεν το εγραψα ποτε αυτο!
*


Χαχαχαχαχα, μουρλοκομείοοοοοοοοοοοοοο!!!! laugh.gif
Air Kef
Έχω γελάσει κι έχω γελάσει με τον μορφή,αλλά αυτή η ευχή ήταν όλα τα λεφτά!! 24.gif

QUOTE
Aμ το άλλο; "αιτία υπερηφάνειας για τον Παναθηναϊκό που αποδεικνύει και εμπράκτως ότι διαθέτει έμψυχο δυναμικό εφάμιλλο του αμερικάνικου επαγγελματικού Πρωταθλήματος".


Η ίδια εφημερίδα έλεγε πριν μια βδομάδα πως "ούτε οι Σπερς δεν μπορούν να κοντράρουν τον ΠΑΟ που δίνει τα περισσότερα χρήματα στον Γιαφτόκας" όπως και που παρουσίαζε αρχές της θητείας του Μπάκε για την ποδοσφαιρική ομάδα τα πλάνα του Δανού με 12(!) παίκτες μέσα στο γήπεδο,αν δεν το πιστεύετε να την ανεβάσω την φώτο...Τι ασχολείστε τώρα..

QUOTE
Χε! Είναι επειδή δεν τους ξέρεις καλά. Όσο είπαν για την Κωστάκη άλλο τόσο θα λένε και για το Σπανούλη...


Χόλικ το λέω εμπνευσμένος από τον Μανού( 77.gif ) που πήγε ΝΒΑ και κοντεύει να αλλάξει την αθλητική ιστορία της Αργεντινής.

Χαρακτηριστηκά θυμάμαι πως πέρσι πριν την αρχή των τελικών έπαιζαν Μπόκα-Ρίβερ(αν δεν γνωρίζεις είναι πιο ψηλά από το ΟΣΦΠ-ΠΑΟ) και πρώτο θέμα στις ειδήσεις έπαιζε ο Τζινόμπιλι που ξεκινούσε τους τελικούς εναντίον του Ντιτρόιτ.Θυμάμαι που έδειχναν στην ΝΕΤ(νομίζω) καφετέριες στην Αργεντινή με τους μισούς να φοράνε την φανέλα που απεγνωσμένα ψάχνω εδώ και 2 χρόνια.Ούτε στο "Fast-First-Best" δεν την βρήκα και αρχίζω να απογοητεύομαι. sad.gif
peka
*info απο sport24.gr

Σπανούλης: "Παιδικό μου όνειρο"
Τιμή του και καμάρι του! Ο Βασίλης Σπανούλης αποδέχθηκε την πρόταση των Χιούστον Ρόκετς αποστέλλοντας υπογεγραμμένο το τριετές συμβόλαιο και το SPORT 24 έσπευσε να τον συναντήσει για να του ευχηθεί καλή επιτυχία!
Η συνάντηση με τον «Kill Bill » έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά, όπου η εθνική ομάδα πραγματοποίησε την τελευταία προπόνησή της πριν από τη σημερινή (20/7) αναχώρηση με προορισμό το Μπόρμιο της Ιταλίας με σκοπό να δώσει τρεις φιλικούς αγώνες.

Το SPORT 24, το οποίο είχε αποκαλύψει πρώτο τη μεταγραφική βόμβα του καλοκαιριού, είδε έναν έναν τους διεθνείς παίκτες να αποχωρούν από την έδρα του Αμαρουσίου έχοντας να πουν μια καλή κουβέντα για τον... τυχερό συμπαίκτη τους, ο οποίος από τους χρόνου θα αγωνίζεται πλάι στον Τρέισι Μακ Γκρέιντι και τον Γιάο Μινγκ!

Τελευταίος από τα αποδυτήρια βγήκε ο 24χρονος άσος (πρώην πια του Παναθηναϊκού), ο οποίος αργότερα η μοίρα του τον έφερνε να υπογράψει το συμβόλαιό του με τους δις πρωταθλητές (1994-95) του ΝΒΑ. Με ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά, ο ταλαντούχος γκαρντ δεν αρνήθηκε να μας μιλήσει για την πρόταση των Ρόκετς και για το παιδικό όνειρό του: Να αντιμετωπίσει ορισμένους από τους παίκτες που είχε σε... αφίσα στο πατρικό του στη Λάρισα!

«Το ενδιαφέρον των Χιούστον Ρόκετς ήταν πολύ μεγάλο. Μπορώ να πω ότι άργησαν λίγο να δράσουν και αυτό με είχε κάνει να πάρω την απόφασή μου να μείνω στον Παναθηναϊκό. Ξαφνικά, πριν από 4-5 ημέρες κατέθεσαν μια πάρα πολύ τιμητική πρόταση, η οποία κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να κάνει υπερήφανους όχι μόνο για μένα, αλλά όλους τους Ελληνες μπασκετμπολίστες και ολόκληρο το ελληνικό μπάσκετ», εξομολογήθηκε ο « Kill Bill», προσωνύμιο το οποίο θα... καλαρέσει στα λαγωνικά του ΝΒΑ, που τρελαίνονται να συμμετέχουν και να προάγουν το « star system».

Όταν το ρίσκο συμβαδίζει με το όνειρο

«Από μικρός είχα το όνειρο να αγωνιστώ στο ΝΒΑ, γιατί θεωρούσα ότι για να γίνεις καλύτερος, πρέπει να παίξεις και να συναγωνίζεσαι με τους καλύτερους. Και αυτό είναι η φιλοσοφία που με ακολουθεί στην καριέρα μου και τη ζωή μου. Ειδικά, από τη στιγμή που μια ομάδα όπως το Χιούστον δείχνει να με πιστεύει πολύ, κρίνοντας ότι στο ΝΒΑ μπορώ να κάνω σπουδαία καριέρα, δεν είχα και πολλά περιθώρια», σχολίασε ο διεθνής γκαρντ, ο οποίος αποδέχτηκε το ρίσκο που κρύβει μια τέτοιου είδους απόφαση.

«Ο,τι και αν κάνεις στη ζωή σου, εμπεριέχει ρίσκο. Και πέρυσι, όταν υπέγραφα στον Παναθηναϊκό, κανείς δεν ήξερε τι θα γίνει, κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει το αποτέλεσμα. Ετσι και τώρα πηγαίνω εκεί με μεγάλη αυτοπεποίθηση και ακόμη περισσότερα όνειρα. Μακάρι να αποδειχθώ άξιος εκπρόσωπος του ελληνικού μπάσκετ στο ΝΒΑ. Αυτό θα είναι το καλύτερο δυνατό σενάριο», ευχήθηκε και αμέσως άρχισε τα ειλικρινή ευχαριστήριά του προς... άπαντες, όπως τη βραδιά της Ακαδημίας των Οσκαρ που οι νικητές κρατούν στα χέρια τους το χρυσό αγαλματάκι.

Τα "thank you" του Σπανούλη

«Αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού, τη διοίκηση, τον κύριο Ομπράντοβιτς, ο οποίος με βοήθησε πάρα πολύ να αλλάξω επίπεδο στην καριέρα μου σε μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός, που για μένα είναι η καλύτερη στην Ευρώπη. Και φυσικά όλους τους συνεργάτες του, οι οποίοι ασχολήθηκαν με τις ώρες μαζί μου. Τους συμπαίκτες μου, τους οποίους ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου και θέλω να τους ευχηθώ καλή συνέχεια στην καριέρα τους, αν και θα τα λέμε καθημερινά και έχουμε και το παγκόσμιο της Ιαπωνίας για να ασχοληθούμε», δήλωσε στο SPORT 24 ο «Kill Bill».

Τα καλύτερα...

Είχε, όμως, να πει τα καλύτερα και για τη διοίκηση των πρωταθλητών Ελλάδος, η οποία δεν τον είδε ως... προϊόν για να δημοπρατήσει μαζί του, αλλά ως προσωπικότητα που επιζητούσε το κάτι παραπάνω στην καριέρα του. «Ο μάνατζέρ μου εντυπωσιάστηκε από τη στάση των αδελφών Γιαννακόπουλων. Πραγματικά, αν δεν υπήρχε αυτή η τόσο καλή προσφορά από τους Ρόκετς, δεν θα το συζητούσα για καμία άλλη ομάδα της Ευρώπης. Τις δύο τρεις τελευταίες ημέρες, ειλικρινά το σκεφτόμουν μέρα νύκτα.

Αλλα παιδιά στη θέση μου δεν θα το διαπραγματεύονταν καν στο μυαλό τους και θα αποφάσιζαν χωρίς δεύτερη κουβέντα να φύγουν για το ΝΒΑ. Το σκέφτηκα, όμως, επί ατελείωτες ώρες, γιατί στη μέση ήταν ο Παναθηναϊκός και το Φάιναλ Φορ της Αθήνας. Και αυτοί οι άνθρωποι, που μου στάθηκαν από την πρώτη στιγμή», κατέληξε ο 24χρονος γκαρντ.

Επίσημη ανακοίνωση από Ρόκετς

Όπως ανακοίνωσαν οι "ρουκέτες" στην επίσημη ιστοσελίδα τους, ο Σπανούλης υπέγραψε πριν τα μεσάνυχτα τριετές συμβόλαιo συνεργασίας. Όσοι επισκέπτονται την επίσημη σελίδα (δείτε και σχετικό link στις περισσότερες ιστοσελίδες, στο πλάι της σελίδας) της νέας ομάδας του Έλληνα παίκτη, μπορούν να τον δουν να κοσμεί την κεντρική σελίδα, μαζί με κολακευτικά λόγια του τζένεραλ μάνατζερ της ομάδας.

Αναφέρεται επίσης ότι οι Ρόκετς έψαχναν έναν παίκτη να προσφέρει λύσεις από τον πάγκο και τον βρήκαν πέρα από τον Ατλαντικό, προσδίδοντας βάθος στο ρόστερ, στις θέσεις του πόιντ γκαρντ και σούτινγκ γκαρντ.

Στη συνέχεια, ο τζένεραλ μάνατζερ των Ρόκετς, Κάρολ Ντόουσον δηλώνει: "Ο Σπανούλης είναι εξαιρετικός χειριστής της μπάλας, και πολύ καλός στα τελειώματα των φάσεων. Είναι πολύ καλή προοπτική για το μέλλον Θέλει να γίνει μεγάλος παίκτης. Έχουμε παρακολουθήσει πάρα πολύ την εξέλιξή του. Σίγουρα είναι μια μεγάλη αλλαγή για αυτόν που θα έρθει στο ΝΒΑ από την Ευρώπη αλλά είναι δουλευταράς".
masterjcy
Kaly epityxia Spanouli! Tou xronou ego tha ypostirizo Rockets!!
NBAholic
QUOTE
Χόλικ το λέω εμπνευσμένος από τον Μανού(  ) που πήγε ΝΒΑ και κοντεύει να αλλάξει την αθλητική ιστορία της Αργεντινής.


Aκόμη και Μανού να γίνει, δε νομίζω να αλλάξει τα έθιμα των δικών μας ΜΜΕ. Τι απέγινε με την προβολή του Πέτζα, πχ, όταν έγινε φίρμα; Απολύτως τίποτα. Εντάξει, ο Πέτζα δεν είναι Έλληνας...αλλά δε νομίζω ότι έχει τόση διαφορά για αυτούς. Το ΝΒΑ αντιμετωπίζεται με την παλαιολιθική λογική: Σαν ένα ακόμη "αμερικάνικο πρωτάθλημα με ιδιαίτερα περιορισμένο κύκλο θαυμαστών στη χώρα μας". Κι ακόμη κι αν δεν είναι αυτό το σκεπτικό, οι πράξεις αυτό δείχνουν. Και είναι οι πράξεις που μετράνε.

QUOTE
Kaly epityxia Spanouli! Tou xronou ego tha ypostirizo Rockets!!


Εγώ Λέικερς. shot.gif
dizzy_fingers
QUOTE(Air_Kef)
Έχω γελάσει κι έχω γελάσει με τον μορφή,αλλά αυτή η ευχή ήταν όλα τα λεφτά!!

Όλα τα λεφτά? Δεν νομίζω...σε άλλα φόρουμ ίσως.
Anyways, θα κάνει λίγο καιρό να γράψει στο φόρουμ των ελληνικών ομάδων...
Warrior
QUOTE(NBAholic @ Jul 20 2006, 11:36 AM)
Χε! Είναι επειδή δεν τους ξέρεις καλά. Όσο είπαν για την Κωστάκη άλλο τόσο θα λένε και για το Σπανούλη...
*


Απαραδεκτη η προβολη που εχει η συμμετοχη της Κωστακη στα ΜΜΕ!! 45.gif

strike.gif strike.gif


Να ευχηθω και γω καλη επιτυχια στον Σπανουλη!! 41.gif

(Εγω μολις ανακαλυψα το συγκεκριμενο τοπικ! icon_drunk.gif biggrin.gif )
Anaz
E,eνταξει..Οπως κ να το κανουμε αλλο ΝΒΑ κ αλλο WNBA.. wink.gif
sihainas
Ναι ρε παιδιά εδω δεν δείχνουν γυναικείο ποδόσφαιρο θα δείξουν Μπάσκετ?
V@Roxe##13
Ο Σπανουλης θα τα καταφερι. Ο Διαμαντιδης το εχει δηλωσει οτι δεν θελει να παει. Εγω εψαχνα να βρω ποια ομαδα θα υποστηριζω του χρονου καθως μετα την φυγη του Πετζα απο τους ΚΙΝΓΚΣ δεν μου καθοταν ν αυποστηριζω ουτε ΙΝΤΙΝΑ ουτε ΧΟΡΝΕΤΣ. GO V-SPAN GO ROCKETS
Papaloukas 4 ever
QUOTE(tsops @ Jul 20 2006, 12:31 PM)
Η Αθήτική Ηχώ όμως, το λέει!!! laugh.gif Ρε τους χαβαλέδες... tongue.gif
*


Καλά, ρε μεγάλε στον τίτλο της εφημερίδας σε πείραξε; Η πλάκα είναι που ούτως ή άλλως είναι βαζελική εφημερίδα.
thrylos7
QUOTE
καλή επιτυχία φυσικά στον βασίλη... θα γίνω λίγο κακός όμως... χρονια περίμενα αυτό το πράμα... να νιώσετε δηλ. εκεί κάτω πως είναι να σας ΑΡΠAΖΟΥΝ τους καλους παίχτες, welcome το the club λοιπόν

Η διαφορά όμως είναι ότι τώρα ο παίκτης δεν έφυγε για τα λεφτά σε αντίθεση με τις περιπτώσεις της Θεσσαλονίκης(όχι ότι αυτοί έφυγαν για τα λεφτά, απλά τέτοιες "κατηγορίες" τους προσάπτουν οι περισσότεροι οπαδοί)...
Απλά οι κάποιοι οπαδοί του ΠΑΟ πειράχτηκαν επειδή πίστευαν ότι αυτοί έχουν την πιο δυνατή ομάδα στο γαλαξία και ότι αυτή αποτελεί το ανώτερο σκαλοπάτι για έναν καλαθοσφαιριστή.

Καλή επιτυχία στον Βασίλη... Το σίγουρο είναι ότι δε θα το βάλει κάτω ότι δυσκολίες κι αν βρει... Αν δε βρει, μπορεί να κάνει καριέρα.
suspect
Μεγαλος παικτης ο Σπανουλης και περαν του ταλεντου του, δουλευει πολυ στην προπονηση.

Αυτη τη στιγμη ειναι ο πλεον θρασσυς Ελληνας παικτης και αυτος με το καλυτερο drive.

Δεν τον φοβαμαι, πιστευω οτι θα πετυχει ασχετα αν χρειαστει να φαει μεταθεση στο 1.

Μπραβο στο παλικαρι, καλη του επιτυχια.

Αυτο που με κανει να χαιρομαι με το ελληνικο μπασκετ ειναι πως μετα την κριση 8 ετων, βγηκε μια φουρνια αξιολογων παικτων που κανουν σπουδαια καριερα. Μπορει να μην ειναι πολλοι με ταλεντο αλλα εστω 13-14 παικτες ειναι αυτοι που δινουν παρον και μελλον στο αθλημα.
kolossos
Να ευχηθώ και εγλω καλή τύχη στον Billara Δεν νομίζω κανείς Παναθηαναϊκός να είναι θυμωμένος μαζί του. Πιστεύω ότι έχε τα γόντα να παίξει στο ΝΒΑ. Δεν λέω α πρωταγωνιστήσει, αλλά να παίζει πιστεύω ότι μπορεί άνετα. Εγώ προωπικά μετά τι φανέλα του Μπάρκλει που έχω τον Ρόκετς, θα πάρω και του Σπανούλη biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.