Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 2006 ΝΒΑ PLAYOFFS
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Alexmei
παιδιά δείτε αυτό το video και ακούστε τα λόγια! εγώ έσκασα στα γέλια!
http://www.youtube.com/watch?v=gijz0IW56Cc...h=ben%20wallace
morfi
QUOTE(Alexmei @ Jun 3 2006, 01:42 AM)
παιδιά δείτε αυτό το video και ακούστε τα λόγια! εγώ έσκασα στα γέλια!
http://www.youtube.com/watch?v=gijz0IW56Cc...h=ben%20wallace
*

Εγω δεν γελασα καθολου... το βιντεακι ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!! w00t.gif
Τα λογια ηταν απο το trailer της ταινιας "Η Τροια" για οσους δεν το καταλαβαν...
Ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!! 41.gif
dizzy_fingers
Από την Τροία και τον Μέγα Αλέξανδρο συγκεκριμένα...αλλά μικρή σημασία έχει.
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τον συνδιασμό αρχαίας ελλάδας και Big Ben...
Ωραίες φάσεις πάντως biggrin.gif.
Alexmei
μου αρέσει εκεί που λέει: "is there anyone else? is there anyone else?" ήταν το καλύτερο σημείο! laugh.gif
morfi
Ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!Πρεπει να φτιαξουν ενα γενικα για το ΝΒΑ... Οποιος βρει κανα παρομοιο το ποσταρει... cool.gif
Keyser_Soze
Αυτή είναι ομαδάρα!! Μπράβο ρε Μαιαμάρα!!! Τους τσακίσαμε τους Πίστονς όπως ακριβώς μου είχε υποσχεθεί ο Σάκαρος... Σε LIVE εμφάνιση μάλιστα. ΤΡΟΜΕΡΟΣ και ΦΟΒΕΡΟΣ ο Σάκαρος ο οποίος έβαλε 28 ποντάκια με 12/14 σουτ, 16 ριμπάουντ και 5 τάπες και πήρε και τη ρεβάνς του από τον Μπιγκ Μπεν (για την τάπα που του είχε κάνει στο προηγούμενο παιχνίδι και όχι μόνο). Ο άλλος παιχταράς ο Ντουέιν Γουέιντ αποφάσισε σ' αυτό το παιχνίδι να οργανώσει περισσότερο παρά να σκοράρει, εξ' ου και οι 14 πόντοι και οι 10 ασίστ. Η αποκάλυψη του αγώνα ήταν όμως ο Τζέισον Γουίλιαμς ο οποίος είχε 21 πόντους με 10/12 σουτ (και 6 ασίστ) θυμίζοντας τον παλιο καλό κίλερ των Σακραμέντο Κινγκς!! Στην αντίπερα όχθη, πλην του καταπληκτικού Χάμιλτον (33 πόντοι) ο οποίος έμοιαζε με όαση μέσα στην έρημο τον κακών ΚΑΙ σήμερα Πίστονς, όλοι οι υπόλοιποι έμειναν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό. Ο πολύ καλός μέχρι σήμερα Πρινς έμεινε στους 10 πόντους, ο Ρασίντ είχε κι αυτός 10 με 4/12 σουτ και η μεγάλη απογοήτευση Μπίλαπς έμεινε στους 9 με κάκιστα ποσοστά ευστοχίας, μόλις 3/14 (είχε βέβαια και 8 ασίστ). Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ μπράβο στον αρχιτέκτονα αυτης της επιτυχίας. Πατ Ράιλι. Και για όσους δεν το ξέρουν: Αυτή είναι η ΠΡΩΤΗ φορά που οι Μαιάμι Χιτ προκρίνονται στον μεγάλο τελικό του ΝΒΑ. Μπράβο και πάλι μπράβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NBAholic
Παρότι δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση στο Μαϊάμι, χαίρομαι που αποκλείστηκαν οι Πίστονς και που πέρασε και πάλι στον τελικό ομάδα του Πατ Ράιλι.

Ο Σακίλ επιτέλους έπαιξε ένα παιχνίδι που το χρωστούσε (για να δώσει τέλος στις όποιες συγκρίσεις με τον Μπεν Ουάλας). Παρότι πιστεύω πως η στατιστική υπηρεσία του "δώρισε" ένα χαμένο σουτ, μιλάμε για όργια, παρόλα τα γνωστά προβλήματα με τα φάουλ του.
Ο Γουέιντ έπαιξε με πυρετό, εξ'ου και η σχετικά φτωχή συγκομιδή του στο σκοράρισμα, με εξαίρεση εκείνο το 2λεπτο στο τέλος του Γ΄.
Κορυφαίο παιχνίδι και από τον Τζέι Γουιλ.

Τέλος, χαίρομαι επειδή ο Μπίλαπς εξετέθη σε όσους τον προόριζαν για το MVP της σεζόν (ακόμη και τώρα δεν μπορώ να το πιστέψω) και τον υπερτιμούσαν.
Alexmei
sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
Alexmei
αυτό το παλιοσήμα μας φταίει............... από τότε που το έβαλαν οι ομάδα δν πάει καλά στα playoff.......... το άλογο πρέπει να βάλουμε
Tony_K
QUOTE
Τέλος, χαίρομαι επειδή ο Μπίλαπς εξετέθη σε όσους τον προόριζαν για το MVP της σεζόν (ακόμη και τώρα δεν μπορώ να το πιστέψω) και τον υπερτιμούσαν.

Εγώ αντίθετα θα έλεγα ότι μάλλον υποτιμημένος είναι ο Μπίλαπς παρά υπερτιμημένος.Δε νομίζω ότι δίκαια ήταν ο Νας πάνω από αυτόν στην ψηφοφορία για το MVP, δύο φορές συνεχόμενες είναι μάλλον πολλές. Ας μην ισοπεδώνουμε ένα παίκτη από μία κακή εμφάνιση ή έναν αποκλεισμό και ας μη χαιρόμαστε όταν "εκτίθεται" ένας παίκτης.Είναι αθλητικό πνεύμα αυτό;;

Πάντως ο μέγιστος Ράιλι είναι ακόμα κορυφή.

QUOTE
ο Ντιρκ θεωρείτε ο καλύτερος παίχτης που υπάρχει αυτή τι στιγμή στο ΝΒΑ.

41.gif 41.gif 41.gif Για μένα είναι σίγουρα ο πιο απολαυστικός και ο μοναδικός που μπορεί να κάνει μια ολόκληρη ομάδα να δουλεύει για την πάρτη του.Είναι ο καλύτερος αλλά δυστυχώς δε θεωρείται ο καλύτερος στον αμερικανοκρατούμενο κόσμο τους.Γι'αυτό είμαι Ντάλας:για να πάρει την κούπα και να σηκώσει το MVP και να ρίξει ένα ακόμα κατεστημένο.

QUOTE
Δν λέω μόνο στα πλέι όφ. από το eurobasket φαινόταν..........

Και από το μουντομπάσκετ και από αλλού.Είναι ο μόνος που έχει αποδείξει ότι πιάνουν τα...αυγά του και εκεί που το μπάσκετ είναι πάθος και θάνατος και όχι απλώς ένα απολαυστικό πανηγύρι.

QUOTE
Οι νταλλας εφτασαν στο 24-0 αυτην την σεζον οταν βαζει 20 η περισσοτερους ποντους ο τζος χαουαρντ...

Αυτά είναι για να ασχοείται ο...Γαλάνης!Έχει μετρήσει κανείς το ρεκόρ του Ντάλας με τον Ντιρκ στη σύνθεσή του, ή τις νικες-ήττες του με τον Ντιρκ στο +20;Αφήστε το καλύτερα...
Fear of the...Dirk
Alexmei
Πιστεύω πως το Ντάλας θα περάσει σήμερα και θα δούμε θέαμα με τουλάχιστω 7 games στον τελικό με το Μαϊάμι..............
NBAholic
QUOTE
Εγώ αντίθετα θα έλεγα ότι μάλλον υποτιμημένος είναι ο Μπίλαπς παρά υπερτιμημένος.Δε νομίζω ότι δίκαια ήταν ο Νας πάνω από αυτόν στην ψηφοφορία για το MVP, δύο φορές συνεχόμενες είναι μάλλον πολλές. Ας μην ισοπεδώνουμε ένα παίκτη από μία κακή εμφάνιση ή έναν αποκλεισμό και ας μη χαιρόμαστε όταν "εκτίθεται" ένας παίκτης.Είναι αθλητικό πνεύμα αυτό;;


O Mπίλαπς είναι υποτιμημένος από όσους κοιτούν μόνο το θέαμα κι όχι την ουσία, αλλά και υπερτιμημένος από όσους πιστεύουν ειλικρινά ότι είναι πιο κυρίαρχος (με τη θετική έννοια) και αναντικατάστατος στην ομάδα του από παίχτες όπως ο Λεμπρόν, ο Κόμπι, ο Νας, κτλ. Για εμένα ο MVP πρέπει να επιδεικνύει έναν καλό συνδυασμό από νίκες και ατομική κυριαρχία, κι όχι απλώς να είναι (οριακά) ο καλύτερος παίχτης στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ. Αυτά ισχύουν για τους Τελικούς, όπου αναμετρώνται μόνο 2 ομάδες και 20-25 παίχτες.

QUOTE
Είναι ο καλύτερος αλλά δυστυχώς δε θεωρείται ο καλύτερος στον αμερικανοκρατούμενο κόσμο τους.


Τι κατά τη γνώμη σου μπορεί να κάνει καλύτερα ο Νοβίτσκι από έναν παίχτη όπως ο υγιής Ντάνκαν ή ο Λεμπρόν και τον ανεβάζει ένα σκαλί ψηλότερα;
Tony_K
QUOTE
O Mπίλαπς είναι υποτιμημένος από όσους κοιτούν μόνο το θέαμα κι όχι την ουσία, αλλά και υπερτιμημένος από όσους πιστεύουν ειλικρινά ότι είναι πιο κυρίαρχος (με τη θετική έννοια) και αναντικατάστατος στην ομάδα του από παίχτες όπως ο Λεμπρόν, ο Κόμπι, ο Νας, κτλ. Για εμένα ο MVP πρέπει να επιδεικνύει έναν καλό συνδυασμό από νίκες και ατομική κυριαρχία, κι όχι απλώς να είναι (οριακά) ο καλύτερος παίχτης στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ. Αυτά ισχύουν για τους Τελικούς, όπου αναμετρώνται μόνο 2 ομάδες και 20-25 παίχτες.

Πρόσεξε, δεν είπα ότι έπρεπε να είναι MVP ο Μπίλαπς, απλώς ότι θεωρω ότι πολλοί υποτιμούν το ταλέντο του.Επίσης ότι δεν έπρεπε να είναι και φέτος MVP ο Νας, γιατί παίκτης που βγαίνει δύο χρονιές συνεχόμενες σημαίνει ότι είναι απόλυτα κυρίαρχη μορφή στο ΝΒΑ και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.Διαφωνώ και λέω ότι φέτος έπρεπε να είναι ή ο Νοβίτσκι ή ο Κόμπι ή ο Μπραντ ή ο Λεμπρόν.Νομίζω ένας από αυτούς θα το άξιζε περισσότερο απ' ότι ο Νας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

QUOTE
Τι κατά τη γνώμη σου μπορεί να κάνει καλύτερα ο Νοβίτσκι από έναν παίχτη όπως ο υγιής Ντάνκαν ή ο Λεμπρόν και τον ανεβάζει ένα σκαλί ψηλότερα;

Θα πρέπει να αστειεύεσαι, έτσι; Καλά, αφού ρωτάς απαντάω: από τον Ντάνκαν, μπορεί να σουτάρει καλύτερα, να κάνει ντράιβ καλύτερα, να έχει επαφή με το καλάθι από περισσότερες μεριές, να σουτάρει βολές με πολύ υψηλότερα ποσοστά, να πασάρει καλύτερα, να τρέχει πιο γρήγορα, να έχει προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα ψηλών-κοντών και όχι μαν-του-μαν τον αντίπαλο σέντερ, να βάζει περισσότερο πάθος στο παιχνίδι του, να στέλνει με μεγαλύτερη ευστοχία τη μπάλα στο πλεχτό όταν αυτή καίει, να κερδίζει τις εθνικές ομάδες που οι Αμερικάνοι (που ήθελαν να πιστεύουν ότι έχουν 10 Νοβίτσκι) είδαν να τοπυς προσπερνούν σαν τρένα από πάνω τους.Θες άλλα;Μην τρελαθούμε, ο Ντάνκαν είναι παικταράς, αλλά είναι πολύ φλατ παίκτης.Επίπεδος, σε κάθε φάση ξέρεις τι θα κάνει.Άσχετα από το αν το κάνει πολύ καλά και οι αντίπαλοι δεν μπορούν να τον μαρκάρουν, δε νομίζω ότι συγκρίνεται η μπασκετική του ευφυία με του Ντιρκ. Από τον Λεμπρόν, μπορεί να σουτάρει καλύτερα, να βάλει πλάτη καλύτερα, να απειλήσει το καλάθι με περισσότερους τρόπους, να πάρει περισσότερα ριμπάουντ, να παίξει μέσα στη ρακέτα ζώνη με προσαρμογή στον αντίπαλο ψηλο, να έχει προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα ψηλών-κοντών και όχι μαν-του-μαν τον αντίπαλο γκαρντ, είναι πιο έμπειρος, πιο δοκιμασμένος σε δύσκολες καταστάσεις, μπορεί να κουβαλήσει μια ομάδα πιο μακριά απ' ότι ο Λεμπρόν τώρα.Μην ξανατρελαθούμε, ο Λεμπρόν είναι παικταράς, αλλά είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι έχει φτάσει στο επίπεδο αυτό.Ας μην εκστασιαζόμαστε με όλους τους νέους Τζόρνταν που βγάζουν οι Αμερικάνοι.Σε 5 χρόνια θα ξανασχολιάσω τον Λεμπρόν.
I rest my case...
NBAholic
QUOTE
Θα πρέπει να αστειεύεσαι, έτσι; Καλά, αφού ρωτάς απαντάω: από τον Ντάνκαν, μπορεί να σουτάρει καλύτερα, να κάνει ντράιβ καλύτερα, να έχει επαφή με το καλάθι από περισσότερες μεριές, να σουτάρει βολές με πολύ υψηλότερα ποσοστά, να πασάρει καλύτερα, να τρέχει πιο γρήγορα, να έχει προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα ψηλών-κοντών και όχι μαν-του-μαν τον αντίπαλο σέντερ, να βάζει περισσότερο πάθος στο παιχνίδι του, να στέλνει με μεγαλύτερη ευστοχία τη μπάλα στο πλεχτό όταν αυτή καίει, να κερδίζει τις εθνικές ομάδες που οι Αμερικάνοι (που ήθελαν να πιστεύουν ότι έχουν 10 Νοβίτσκι) είδαν να τοπυς προσπερνούν σαν τρένα από πάνω τους.Θες άλλα;


Ο Νοβίτσκι παραδεκτό είναι ότι είναι πιο πολυδιάστατος σκόρερ από τον Ντάνκαν, αλλά μέχρι εκεί τον βλέπω. Ο Ντάνκαν είναι πιο αποτελεσματικός σκόρερ στο ποστ, δεν μπορεί να μαρκαριστεί από ψηλά τριάρια (θυμίσου τι έκανε ο Νοβίτσκι πέρυσι, όταν τον μάρκαρε ο ΜακΓκρέιντι, που δεν είναι και αμυντικό τέρας) παίζει καλύτερη άμυνα από κάθε άποψη (αν και μερικές φορές υπερτιμάται), είναι καλύτερος μπλοκέρ (άμυνα και τάπες δε συμβαδίζουν πάντα), εκμεταλλεύεται καλύτερα τα νταμπλ τιμ (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι) και είναι καλύτερος ριμπάουντερ (μόνη εξαίρεση, τα φετινά πλέι οφ).

Υπάρχουν και μερικά σημεία όπου διαφωνώ:

QUOTE
να βάζει περισσότερο πάθος στο παιχνίδι του


Το πάθος είναι καλό, αλλά μπορεί κάλιστα να σε παρασύρει κιόλας. Το Νοβίτσκι τον έχω δει πολλές φορές να βγαίνει εκτός ρυθμού επειδή "πήρε ανάποδες" σε μερικούς αγώνες.

QUOTE
να στέλνει με μεγαλύτερη ευστοχία τη μπάλα στο πλεχτό όταν αυτή καίει,


Και πάλι προϊόν φετινών πλέι οφ μού φαίνεται. Ο Νοβίτσκι δεν ήταν και ο πιο clutch ηγέτης μέχρι πρόσφατα. Και μη δώσεις παραδείγματα όπως ο Ημιτελικός του Ευρωμπάσκετ, διότι μπορώ κι εγώ να αναφέρω αντίστοιχες του Ντάνκαν, όπως στα πλέι οφ του 2004...

QUOTE
να κερδίζει τις εθνικές ομάδες που οι Αμερικάνοι (που ήθελαν να πιστεύουν ότι έχουν 10 Νοβίτσκι) είδαν να τοπυς προσπερνούν σαν τρένα από πάνω τους.


Ποιες ομάδες που κέρδισαν τους Αμερικανούς νίκησε η Γερμανία;

QUOTE
Άσχετα από το αν το κάνει πολύ καλά και οι αντίπαλοι δεν μπορούν να τον μαρκάρουν, δε νομίζω ότι συγκρίνεται η μπασκετική του ευφυία με του Ντιρκ.


Εδώ είναι το θέμα: Ποια η σημασία του να είσαι προβλέψιμος όταν ο αντίπαλος δεν μπορεί να σε σταματήσει; Όσο για την ευφυία, είναι υποκειμενικό το θέμα. Εσύ το θεωρείς σαν την ικανότητα να παίζει κανείς πιο ολ αράουντ παιχνίδι, κάτι που βέβαια, αδικεί τους σέντερ.

QUOTE
Από τον Λεμπρόν, μπορεί να σουτάρει καλύτερα, να βάλει πλάτη καλύτερα,


Ο Λεμπρόν είναι καλύτερος στα μπασίματα και αποτελεσματικότερος σε κατάσταση αιφνιδιασμού.

QUOTE
να απειλήσει το καλάθι με περισσότερους τρόπους


Προσωπικά, θεωρώ ότι ο Λεμπρόν μπορεί να απειλήσει το καλάθι με εξίσου πολλούς τρόπους.

QUOTE
να πάρει περισσότερα ριμπάουντ


Ο Νοβίτσκι είναι 40% καλύτερος ριμπάουντερ του Λεμπρόν. Ο Λεμπρόν είναι 100%+ καλύτερος πασέρ.

QUOTE
Μην ξανατρελαθούμε, ο Λεμπρόν είναι παικταράς, αλλά είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι έχει φτάσει στο επίπεδο αυτό.Ας μην εκστασιαζόμαστε με όλους τους νέους Τζόρνταν που βγάζουν οι Αμερικάνοι.


Σε επίπεδο Τζόρνταν φυσικά δεν έφτασε ο Λεμπρόν (κι ούτε ξέρω αν θα φτάσει). Αλλά ούτε ο Νοβίτσκι έχει φτάσει σε αυτό το επίπεδο (ή του Μπερντ, με τον οποίο κυρίως συγκρίνεται λόγω στιλ και χρώματος) και ομοίως δεν ξέρω αν θα φτάσει ποτέ. Δεδομένου ότι είναι στην κορυφή της καριέρας του, αμφιβάλλω περισσότερο για τον Ντιρκ.
Anaz
Το παρελθον εχει αποδειξει οτι οι ομαδες που διαθετουν δυο all star παιχτΑΡΑΔΕΣ γράφουν ιστορία..Τί να πρωτοθυμηθώ? Ολαζουον-Ντρεξλερ.Πιπεν-Τζορνταν,Κομπε-Σακιλ,Μαλοουν-Στοκτον κ αλλοι πολλοί.. Ε τώρα ηρθε η σειρά του Σακιλ-Γουειντ!! biggrin.gif Ο δε Σακιλ εχει την "τυχη" σε οποια ομαδα επαιξε να βρεθηκε διπλα σ'εναν γκαρντ ανερχομενο μεγαλο αστερα!Πρωτα ο Πενυ μετα ο Κομπε τωρα ο Γουειντ,κ έτσι κ με τις τρεις εφτασε σε τελικό!

Αυτο με τα μεγαλα διδυμα μου'βαλε ιδέα για poll.... rolleyes.gif
NBAholic
QUOTE
Αυτο με τα μεγαλα διδυμα μου'βαλε ιδέα για poll....


Do it. wink.gif
Anaz
Your wish is my command... 77.gif
tongue.gif
Alexmei
QUOTE
Μην ξανατρελαθούμε, ο Λεμπρόν είναι παικταράς, αλλά είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι έχει φτάσει στο επίπεδο αυτό.Ας μην εκστασιαζόμαστε με όλους τους νέους Τζόρνταν που βγάζουν οι Αμερικάνοι.


o Λεμπρόν μπορεί να γίνει μεγάλος ηγέτης αλλά στους Cavaliers δν νομίζω.....χρειάζεται καλύτερη ομάδα όπως οι Spurs(ίσως δν είμαι αν θα φανεί πολύ εκεί....) ή σε κάποια άλλη που θα μπορέσει να φτάσει σε καλύτερο επίπεδο όχι μόνο από τον Λεμπρόν αλλά και από άλλα ταλέντα. όπως ο Τζόρνταν έφτασε με τον Πίππεν και με Ρόντμαν......
morfi
QUOTE(NBAholic @ Jun 3 2006, 12:06 PM)
Τέλος, χαίρομαι επειδή ο Μπίλαπς εξετέθη σε όσους τον προόριζαν για το MVP της σεζόν (ακόμη και τώρα δεν μπορώ να το πιστέψω) και τον υπερτιμούσαν.
*

Γιατι εξετεθη?επειδη αποκλειστηκε?Και ο νας περσυ αποκλειστηκε στους τελικους της δυσης και πολυ πιθανον να ξαναγινει το ιδιο και φετος... Ο μπιλλαπς δεν ξερω αν αξιζε να βγει MVP αλλα δεν μπορεις να διαφωνησεις στο οτι οργανωνει τελεια τους πιστονς τα τελευταια χρονια...

QUOTE(Tony_K @ Jun 3 2006, 02:45 PM)
41.gif  41.gif  41.gif  Για μένα είναι σίγουρα ο πιο απολαυστικός και ο μοναδικός που μπορεί να κάνει μια ολόκληρη ομάδα να δουλεύει για την πάρτη του.Είναι ο καλύτερος αλλά δυστυχώς δε θεωρείται ο καλύτερος στον αμερικανοκρατούμενο κόσμο τους.Γι'αυτό είμαι Ντάλας:για να πάρει την κούπα και να σηκώσει το MVP και να ρίξει ένα ακόμα κατεστημένο.
Fear of the...Dirk
*

Αν ο νοβιτζκι ειναι ο πιο απολαυστικος και ο μοναδικος παιχτης που μπορει να κανει ολη την αμυνα να δουλευει πανω του τοτε εχω πρεπει να παω να αυτοκτονησω... Εχετε καμμια καλη ιδεα? banana.gif
Οταν λες απολαυστικος... οσον αφορα το θεαμα υπαρχουν καμμια εκατοσταρια παιχτες που ειναι πιο απολαυστικοι...οσον αφορα την ουσια... ειναι σιγουρα απο τους λιγους αλλα οχι και ο ενας!Οπως ειπε και ο χολικ τι παραπανω εχει απο τον ντανκαν, τον γκαρνετ και τον λεμπρον... Δεχομαι οτι ο νοβιτζκι ειναι μεσα στους 10 κορυφαιους αλλα ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ οτι ειναι ο καλυτερος...

QUOTE(Tony_K @ Jun 3 2006, 05:47 PM)
Θα πρέπει να αστειεύεσαι, έτσι; Καλά, αφού ρωτάς απαντάω: από τον Ντάνκαν, μπορεί να σουτάρει καλύτερα, να κάνει ντράιβ καλύτερα, να έχει επαφή με το καλάθι από περισσότερες μεριές, να σουτάρει βολές με πολύ υψηλότερα ποσοστά, να πασάρει καλύτερα, να τρέχει πιο γρήγορα, να έχει προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα ψηλών-κοντών και όχι μαν-του-μαν τον αντίπαλο σέντερ, να βάζει περισσότερο πάθος στο παιχνίδι του, να στέλνει με μεγαλύτερη ευστοχία τη μπάλα στο πλεχτό όταν αυτή καίει, να κερδίζει τις εθνικές ομάδες που οι Αμερικάνοι (που ήθελαν να πιστεύουν ότι έχουν 10 Νοβίτσκι) είδαν να τοπυς προσπερνούν σαν τρένα από πάνω τους.
*

Μαλλον εσυ αστειευεσαι... Ο ντανκαν ειναι πολυ καλος σουτερ απο μεση αποσταση αλλα οχι καλος απο το τριποντο.Και γιατι να ειναι αλλωστε?τεσσαρι ειναι δεν του χρειαζεται... ο ντανκαν κανει πολυ καλα ντραιβ, εχει επαφες με το καλαθι απο ολες τις μεριες της ρακετας, στις βολες υστερει λιγο αλλα δεν παιζει και πολυ σημασια.Πασαρει τελεια για το υψος και την θεση του, δεν ειναι πιο γρηγορος αλλα αρκετα εκρηκτικος για να αφησει αγαλμα τον ντιρκ, δεν χρειαζεται να εχει αμυνα κοντων προσαρμοσμενη επανω του γιατι δεν βγαινει και πολυ εξω απο την ρακετα και εχει επισης πολυ παθος και το δειχνει οταν πεφτει για να μαζεψει μια χαμενη μπαλια, οταν παιζει ξυλο με τους ψηλους για να μαζεψει το ριμπαουντ... ο ντανκαν εχει ξελασπωσει πολλες φορες του σπερς στα τελευταια λεπτα κι'ας λενε οτι κρυβεται... δεν τον εχω δει ποτε να κρυβεται... και μπορει να κερδιζει ο ντιρκ τις εθνικες αλλα ουτε μεταλλιο στους ολυμπιακος πηρε ουτε τα πρωταθληματα και τα MVP του ντανκαν εχει...



QUOTE(Tony_K @ Jun 3 2006, 05:47 PM)
Θες άλλα;Μην τρελαθούμε, ο Ντάνκαν είναι παικταράς, αλλά είναι πολύ φλατ παίκτης.Επίπεδος, σε κάθε φάση ξέρεις τι θα κάνει.Άσχετα από το αν το κάνει πολύ καλά και οι αντίπαλοι δεν μπορούν να τον μαρκάρουν, δε νομίζω ότι συγκρίνεται η μπασκετική του ευφυία με του Ντιρκ.
*

Αυτην την ευφυια εσεις που την βλεπετε... τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι πιο ευφυεις?

QUOTE(Tony_K @ Jun 3 2006, 05:47 PM)
Από τον Λεμπρόν, μπορεί να σουτάρει καλύτερα, να βάλει πλάτη καλύτερα, να απειλήσει το καλάθι με περισσότερους τρόπους, να πάρει περισσότερα ριμπάουντ, να παίξει μέσα στη ρακέτα ζώνη με προσαρμογή στον αντίπαλο ψηλο, να έχει προσαρμοσμένη πάνω του άμυνα ψηλών-κοντών και όχι μαν-του-μαν τον αντίπαλο γκαρντ, είναι πιο έμπειρος, πιο δοκιμασμένος σε δύσκολες καταστάσεις, μπορεί να κουβαλήσει μια ομάδα πιο μακριά απ' ότι ο Λεμπρόν τώρα.Μην ξανατρελαθούμε, ο Λεμπρόν είναι παικταράς, αλλά είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι έχει φτάσει στο επίπεδο αυτό.Ας μην εκστασιαζόμαστε με όλους τους νέους Τζόρνταν που βγάζουν οι Αμερικάνοι.Σε 5 χρόνια θα ξανασχολιάσω τον Λεμπρόν.
I rest my case...
*

Ο λεμπρον μπορει να σουταρει το ιδιο καλα... μπορει να βαλει το ιδιο καλα πλατη γιατι ειναι πολυ δυνατος και μπορει να παρασυρει τον αντιπαλο μεχρι την ρακετα... δεν ειναι η θεση του και η καλυτερη ωστε να παιρνει ριμπαουντ αλλα τα μαζευει κι'αυτα... λογικο ο νοβιτζκι να ειναι πιο εμπειρος αφου παιζει πιο πολλα χρονια και εχει παιξει πιο πολλες φορες σε πλειοφ... και ο λεμπρον ειναι δοκιμασμενος (λιγοτερες φορες φυσικα για τον λογο που αναφερω παραπανω) αλλα τα εχει παει καλα μεχρι τωρα... και ο μοναδικος λογος που ο νοβιτζκι "κουβαλαει " την ομαδα πιο περα απο τον λεμπρον ειναι γιατι εχει εναν τερι διπλα του, εναν ντεβιν χαρις που τρεχει και δεν τον πιανουν οι καμερες, τον στακχουαζ, τον παιχταρα τζος χαουαρντ...
morfi
QUOTE(Alexmei @ Jun 4 2006, 12:18 AM)
o Λεμπρόν μπορεί να γίνει μεγάλος ηγέτης αλλά στους Cavaliers δν νομίζω.....χρειάζεται καλύτερη ομάδα όπως οι Spurs(ίσως δν είμαι αν θα φανεί πολύ εκεί....) ή σε κάποια άλλη που θα μπορέσει να φτάσει σε καλύτερο επίπεδο όχι μόνο από τον Λεμπρόν αλλά και από άλλα ταλέντα. όπως ο Τζόρνταν έφτασε με τον Πίππεν και με Ρόντμαν......
*

Kαι ο τζορνταν οταν πηγε στους μπουλς ηταν αθλια ομαδα... σιγα σιγα ομως...


Ωπ τι εγινε alexmei?Πολυ ευκολη ομαδα το μαιαμι... γελοια... banana.gif
morfi
Oι Σακραμεντο Κινγκς ανακοινωσαν οτι νεος προπονητης της ομαδας θα ειναι ο μεχρι προτινος βοηθος προπονητη στους Γκριζλις, Ερικ Μουσελμαν...
Θα ειναι αραγε αξιος αντικαταστατης του ρικ ειντελμαν?
Προσωπικα... δεν νομιζω... ηταν κακη επιλογη... μακαρι ομως να πετυχει... rolleyes.gif
Anaz
Το θεμα ειναι οτι ο Νοβιτσκι αποδεικνυεται κ πολυ ουσιαστικος,και η ομαδα του περασε ηδη στους τελικους αφου τη πηρε για αλλη μια φορα απ'το χερακι με 23 ποντους στις τρεις τελευταιες περιοδους κ 10 ριμπαουντ!

Καλα,μη βγαλουμε τωρα κ τον Νοβιτσκι καμμια μεγαλη μπασκετικη ευφυια,μη τρελαθουμε..

Ο Λεμπρον θελει απλα αλλον εναν μεγαλο παιχτη διπλα του,όπως οταν πηγε ο Πιπεν διπλα στον Τζορνταν,κ οι τελικοι θα'ναι θεμα χρονου!

Ο Τερι πραγματι ειναι ενας παρα πολυ καλος παιχτης κ υποτιμημενος,αλλα εσυ οπως πας τον κανεις υπερτιμημενο!
morfi
QUOTE(Anaz @ Jun 4 2006, 09:08 AM)
Ο Τερι πραγματι ειναι ενας παρα πολυ καλος παιχτης κ υποτιμημενος,αλλα εσυ οπως πας τον κανεις υπερτιμημενο!
*

Χωρις αυτον το νταλλας δεν νικαει... rolleyes.gif
Alexmei
QUOTE(morfi @ Jun 4 2006, 12:51 AM)
Kαι ο τζορνταν οταν πηγε στους μπουλς ηταν αθλια ομαδα... σιγα σιγα ομως...
Ωπ τι εγινε alexmei?Πολυ ευκολη ομαδα το μαιαμι... γελοια... banana.gif
*



ναι τάμαθα τα νέα................ άντε του χρόνου ίσως ναι ίσως όχι............
Anaz
Morfi οσο κ να προσπαθεις να μας πεισεις οτι ο λογος που εφτασαν εκει οι Νταλας ειναι ο Τερι,ο Χαουαρντ,ο Τερι κ δεν ξερω κ εγω ποιος αλλος,δεν πειθεις κανεναν.. tongue.gif
To μπασκετ ειναι ομαδικο αθλημα κ καθε παιχτης παιζει το ρολο του..Ιδιαιτερα δε ο Τερι ο οποιος πραγματι ειναι ενας πολυ καλος παιχτης,που η παρουσια του συμβαλλει παρα πολυ στην ομaδα κ παιζει σημαντικο ρολο.ΑΛΛΑ αν φυγει ο Τερι μπορω να σκεφτω αλλους δεκα παιχτες που να κανουν την ιδια η παρομοια δουλεια..Ο Νοβιτσκι ομως ειναι ενας..!
QUOTE
Δεχομαι οτι ο νοβιτζκι ειναι μεσα στους 10 κορυφαιους
Παλι καλα..!!Αλλα για να το δεχεσαι κ εσυ,αμεσως αμεσως τον εβαλες στο top3!!! banana.gif
Keyser_Soze
Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα του Νοβίτσκι με τον Αναζ. Τεράστια προσωπικότητα ο Γερμανός και απίστευτης ποιότητας παίχτης. Σε ενδεχόμενη απουσία του απο κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια στους τελικούς οι Μάβερικς θα ΔΙΑΣΥΡΘΟΥΝ!! Τρομερός ο Τέρι, τρομερός ο Χάουαρντ, τρομερός και ο Ντέβιν Χάρις αλλά κακά τα ψέμματα όλοι για τον Ντιρκ παίζουν.
morfi
QUOTE(Keyser_Soze @ Jun 5 2006, 04:23 PM)
Συμφωνώ απόλυτα στο θέμα του Νοβίτσκι με τον Αναζ. Τεράστια προσωπικότητα ο Γερμανός και απίστευτης ποιότητας παίχτης. Σε ενδεχόμενη απουσία του απο κάποιο από τα επόμενα παιχνίδια στους τελικούς οι Μάβερικς θα ΔΙΑΣΥΡΘΟΥΝ!! Τρομερός ο Τέρι, τρομερός ο Χάουαρντ, τρομερός και ο Ντέβιν Χάρις αλλά κακά τα ψέμματα όλοι για τον Ντιρκ παίζουν.
*

Mηπως τελικα διασυρθηκαν επειδη επαιζε ο ντιρκ?
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 11 2006, 01:54 AM)
Πλησιάζει η ώρα των τελικών εξετάσεων, οπότε να ανοίξουμε και το τόπικ των πλέι οφ.

Σε απάντηση σε προηγούμενο ερώτημα, οι πιθανότητες που δίνω για τον Τίτλο:

38% Πίστονς
35% Σπερς
8% Μαβς
7% Χιτ
5% Σανς
2% Γκρίζλις
2% Νετς
2% Κλίπερς
0,5% Κόμπις  tongue.gif
0,5% Κάποια ομάδα που μόνο με flubber έχει τύχη.
(Mιας και περνάτε από δω, κάντε και μια ευχή για τα 1500 ποστ μου-εκτός απ'το να μηδενιστούν).
*

Μεσα επεσες... tongue.gif
NBAholic
Nαι, κι εσύ. w00t.gif
basketballgirl
Hallooooo!!!!!!!!!!
O nowitzki theoritai pleon o kaliteros leykos pou perase pote apto nba meta ton Larry Bird!An den itan "basketiki efuia" opos les den tha mporouse oute kan na oneireyetai kati tetoio, giati to basket den thelei mono ikanotites alla kai mialo..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!! biggrin.gif rolleyes.gif
NBAholic
Aν αναφέρεσαι χρονολογικά, συμφωνώ.
morfi
QUOTE(basketballgirl @ Jun 28 2006, 02:55 PM)
Hallooooo!!!!!!!!!!
O nowitzki theoritai pleon o kaliteros leykos pou perase pote apto nba meta ton Larry Bird!
*

Το να συγκρινεις καποιον με τον λαρυ ειναι ιεροσυλια... καλο θα ειναι να προσεχετε τι λετε... σαν μεγαλος φαν του λαρυ μπερντ προσβαλομαι οταν τα ακουω αυτα...


QUOTE(basketballgirl @ Jun 28 2006, 02:55 PM)
An den itan "basketiki efuia" opos les den tha mporouse oute kan na oneireyetai kati tetoio, giati to basket den thelei mono ikanotites alla kai mialo..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!! biggrin.gif  rolleyes.gif
*

Ο ντιρκ ειναι ευφυια αλλα μην τα παραλεμε... ουτε η μεγαλυτερη ευφυια ειναι ουτε ο καλυτερος παικτης στο ΝΒΑ ειναι... cool.gif
Alexmei
QUOTE
Το να συγκρινεις καποιον με τον λαρυ ειναι ιεροσυλια...


δν νομίζω ότι τον συγκρίνει σαν Dirk-Bird γιατί υπάρχουν και άλλοι πολύ "λευκο" παίχτες (ρατσισμός στο ΝΒΑ)..... απλός σε μια κατάταξη ο Larry Bird(of course) είναι καλύτερος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.