Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αγανακτισμένοι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
kolokotronis
-Είμαι σίγουρος οτι κανένας από τους αγανακτισμένους, που κατεβαίνει στο σύνταγμα και κράζει τους βουλευτές, δεν έχει ζητήσει ποτέ κάποια ''χάρη'' από αυτούς που κράζει για τον ίδιο ή κάποιον συγγενή-γνωστό του.

-Είμαι σίγουρος ότι κανένας τους δεν έχει χρηματήσει ή προσπαθήσει να το κάνει, κάποιο στέλεχος του δημοσίου για δικό του όφελος.

-Είμαι σίγουρος ότι κανένας τους δεν έχει ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, όχι λόγω προγράματος-ιδεών κτλ, αλλά γιατί είχε την ελπίδα (ή τη σιγουριά) ότι θα βολευτεί καλύτερα.

-Είμαι σίγουρος ότι όταν γίνουν εκλογές τα δύο μεγάλα κόμματα θα πάρουν κάτω από το 70% (ξανά).

Για όλα οι πολιτικοί φταίνε που ξεγέλασαν τον λαό που δεν είναι χαζός (αυτό δεν λένε όλοι οι πολιτικοί??).

Άλλος τη διόριζε την κυβερνηση τόσα χρόνια...
Όχι ο έλληνας.

Αυτοί είμαστε, αυτή η τύχη μας άξιζε.

Περιμέντε λίγο.
Το πραγμαστικό πανηγύρι αρχίζει σε λίγο.
Να γυρίσουμε στη δραχμή, να πάνε τα επιτόκια στο 20%, να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Αγανακτήσαμε πια...
35 χρόνια ήτανε καλά.
Τώρα αγανακτήσαμε γιατί έφαγαν τα λεφτά οι πολιτικοί που......... τους ψήφιζαν αυτοί που τώρα τους κράζουν..
Myria
QUOTE(kolokotronis @ Jun 15 2011, 22:53 ) *
-Είμαι σίγουρος οτι κανένας από τους αγανακτισμένους, που κατεβαίνει στο σύνταγμα και κράζει τους βουλευτές, δεν έχει ζητήσει ποτέ κάποια ''χάρη'' από αυτούς που κράζει για τον ίδιο ή κάποιον συγγενή-γνωστό του.

-Είμαι σίγουρος ότι κανένας τους δεν έχει χρηματήσει ή προσπαθήσει να το κάνει, κάποιο στέλεχος του δημοσίου για δικό του όφελος.

-Είμαι σίγουρος ότι κανένας τους δεν έχει ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, όχι λόγω προγράματος-ιδεών κτλ, αλλά γιατί είχε την ελπίδα (ή τη σιγουριά) ότι θα βολευτεί καλύτερα.

-Είμαι σίγουρος ότι όταν γίνουν εκλογές τα δύο μεγάλα κόμματα θα πάρουν κάτω από το 70% (ξανά).

Για όλα οι πολιτικοί φταίνε που ξεγέλασαν τον λαό που δεν είναι χαζός (αυτό δεν λένε όλοι οι πολιτικοί??).

Άλλος τη διόριζε την κυβερνηση τόσα χρόνια...
Όχι ο έλληνας.

Αυτοί είμαστε, αυτή η τύχη μας άξιζε.

Περιμέντε λίγο.
Το πραγμαστικό πανηγύρι αρχίζει σε λίγο.
Να γυρίσουμε στη δραχμή, να πάνε τα επιτόκια στο 20%, να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Αγανακτήσαμε πια...
35 χρόνια ήτανε καλά.
Τώρα αγανακτήσαμε γιατί έφαγαν τα λεφτά οι πολιτικοί που......... τους ψήφιζαν αυτοί που τώρα τους κράζουν..

Σε παρακαλω τωρα..Εγω το μονο που βλεπω τοσα χρονια ειναι αυτοθυσια..Ακομα και αυτοι που εχουν τα μεσα να βολεψουν το παιδι τους ή τους εαυτους τους,με αυταπαρνηση το αρνουνται και προωθουν την εν λογω θεση σε ανθρωπους που το αξιζουν με βαση αξιοκρατικα κριτηρια γιατι σε αυτους αξιζει..Απορω γιατι μας λενε λαμογια ωρες ωρες..Ειμαστε μια οαση δημοκρατιας!!
gallistis
QUOTE(kolokotronis @ Jun 15 2011, 22:53 ) *
-Είμαι σίγουρος οτι κανένας από τους αγανακτισμένους, που κατεβαίνει στο σύνταγμα και κράζει τους βουλευτές, δεν έχει ζητήσει ποτέ κάποια ''χάρη'' από αυτούς που κράζει για τον ίδιο ή κάποιον συγγενή-γνωστό του.

-Είμαι σίγουρος ότι κανένας τους δεν έχει χρηματήσει ή προσπαθήσει να το κάνει, κάποιο στέλεχος του δημοσίου για δικό του όφελος.

-Είμαι σίγουρος ότι κανένας τους δεν έχει ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, όχι λόγω προγράματος-ιδεών κτλ, αλλά γιατί είχε την ελπίδα (ή τη σιγουριά) ότι θα βολευτεί καλύτερα.

-Είμαι σίγουρος ότι όταν γίνουν εκλογές τα δύο μεγάλα κόμματα θα πάρουν κάτω από το 70% (ξανά).

Για όλα οι πολιτικοί φταίνε που ξεγέλασαν τον λαό που δεν είναι χαζός (αυτό δεν λένε όλοι οι πολιτικοί??).

Άλλος τη διόριζε την κυβερνηση τόσα χρόνια...
Όχι ο έλληνας.

Αυτοί είμαστε, αυτή η τύχη μας άξιζε.

Περιμέντε λίγο.
Το πραγμαστικό πανηγύρι αρχίζει σε λίγο.
Να γυρίσουμε στη δραχμή, να πάνε τα επιτόκια στο 20%, να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Αγανακτήσαμε πια...
35 χρόνια ήτανε καλά.
Τώρα αγανακτήσαμε γιατί έφαγαν τα λεφτά οι πολιτικοί που......... τους ψήφιζαν αυτοί που τώρα τους κράζουν..


δεν εχω κανει τιποτε απο αυτα που λες.αρα δικαιουμαι να καταβαινω στο συνταγμα προφανως.και προφανως δικαιουμε να μου φτιαξουν κι εκεινο το αγαλμα που ελεγε ο παγκαλος.

το οτι ο λαος,εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης,δεν υπαρχει αμφιβολια.αλλα φανταζομαι οτι ο καθενας μπροστα στο φασμα της φτωχειας,της ανεργιας και της εξαθλιωσης αρχιζει και αντιδρα.η μηπως επειδη αφησε να τον ξεγελασουν πρεπει να δεχτει και στωικα τη μοιρα του?

ο πιτσιρικος εχει γραψει το εξης-κατα τη γνωμη μου-σωστο

''Υποθέτω πως η αγωνία των Ελλήνων έχει να κάνει με το γεγονός ότι καταλαβαίνουν πως το μέλλον τους δεν είναι στα δικά τους χέρια αλλά εξαρτάται από το πώς θα συμπεριφερθούν οι αγορές, το ΔΝΤ, η Κομισιόν, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και –βέβαια- η ελληνική κυβέρνηση και τα κόμματα, στα οποία σχεδόν κανείς δεν έχει πια εμπιστοσύνη.

Άλλωστε, οι Έλληνες πολιτικοί είναι πια διακοσμητικοί και άβουλοι• δεν παίζουν κανένα ρόλο στις εξελίξεις, αφού η χώρα βρίσκεται υπό οικονομική κατοχή – με το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης να είναι δικό τους.

Όταν καταλαβαίνεις πως η ζωή σου δεν βρίσκεται στα χέρια σου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις δεν είναι να ρωτάς δεξιά και αριστερά τι πρόκειται να γίνει μετά, αλλά να προσπαθήσεις να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου.

Η μαζική έξοδος των πολιτών στις πλατείες –και οι κινητοποιήσεις- αυτό το νόημα έχουν. Οι πολίτες βλέπουν τις ζωές τους να διαλύονται, τις επιχειρήσεις και τα μαγαζιά να κλείνουν, την ανεργία να φουντώνει, τους νέους Έλληνες να μεταναστεύουν στο εξωτερικό, τα καταστροφικά σενάρια να διαδέχονται το ένα το άλλο, τους πολιτικούς να ξεπουλάνε τη χώρα και να παραμένουν ατιμώρητοι, και αποφασίζουν να ενωθούν και να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους.
''

http://pitsirikos.net/2011/06/%ce%b1%ce%b3...bd%ce%af%ce%b1/

παντως το οτι καταφερα να πεισω τη μητερα μου να κατεβει μαζι μου στο συνταγμα-κατι δειχνει

gallistis

παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ζουμε κοσμοιστορικες στιγμες.
spursforthe5
QUOTE(gallistis @ Jun 16 2011, 00:24 ) *
παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ζουμε κοσμοιστορικες στιγμες.

σιγουρα και αν το παρακρατος δεν ηταν τοσο ενεργο σημερα στα επεισοδια θα χαμε καταφερει περισσοτερα πραματα.παντως για την ιστορια σημερα υπηρχε πολυ μεγαλη συμμετοχη του κοσμου smiley.gif
Magnus92
Kolokotronis, με βρισκεις αντιθετο σχεδον σε ολα τα επιχειρηματα σου ( εκτος αυτου της ψηφου μαλλον )... Νομιζω πως ειναι σχετικα προφανες το ποιους βαραινει η ευθυνη... Η μήπως η φραση "βρισκουν και τα κανουν" δεν εχει δοση αληθειας ;;;


Στην Θεσσαλονικη δυστυχως πνιγομασταν την ωρα των πορειων... sad.gif Τοση βροχη ειχα πολυ καιρο να δω ...


Χαλαει ο κοσμος, και ο αλλος βγαινει και λεει ανασχηματισμο... Α-Ν-Α-Σ-Χ-Η-Μ-Α-Τ-Ι-Σ-Μ-Ο ρε 'σεις ...
Ποσες φαπες θελουν τελικα ;;;;
spursforthe5
QUOTE(Magnus92 @ Jun 16 2011, 02:26 ) *
Kolokotronis, με βρισκεις αντιθετο σχεδον σε ολα τα επιχειρηματα σου ( εκτος αυτου της ψηφου μαλλον )... Νομιζω πως ειναι σχετικα προφανες το ποιους βαραινει η ευθυνη... Η μήπως η φραση "βρισκουν και τα κανουν" δεν εχει δοση αληθειας ;;;


Στην Θεσσαλονικη δυστυχως πνιγομασταν την ωρα των πορειων... sad.gif Τοση βροχη ειχα πολυ καιρο να δω ...


Χαλαει ο κοσμος, και ο αλλος βγαινει και λεει ανασχηματισμο... Α-Ν-Α-Σ-Χ-Η-Μ-Α-Τ-Ι-Σ-Μ-Ο ρε 'σεις ...
Ποσες φαπες θελουν τελικα ;;;;

αμα ηθελαν μονο φαπες καλα θα ηταν smiley.gif
SoKRaM
Η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα που επι 20 χρονια ψηφιζει του ιδιους , σε αυτα τα 20 χρονια τους βριζει, διαδηλωνει να τους διωξει και αν ΑΥΡΙΟ γινοταν εκλογες ΠΑΛΙ αυτους θα ψηφιζε. Δεν ειναι μαγευτικο?

Γιατι δε δοκιμαζετε 4 χρονια ενα αλλο κομμα? Ποσο σκατα μπορει να τα κανει? Απλα λεω...

rchos
ενω εχετε δικιο σε οσα καταλογιζεται στους νεοελληνες ταυτοχρονα οταν για πρωτη φορα κανουν κατι διαφορετικο τους λοιδωρειτε.

δεν αντιλαμβανομαι την λογικη καποιον που εγραψαν εδω.


επειδη οι ελληνες ειχαν βολευτει τοσα χρονια επειδη ηταν και αυτοι μερος της διαφθορας αυτο την ωρα της καταρευσης της χωρας τους στερει το δικαιωμα να αγωνιστουν?
τους στερει το δικαιωμα να νιωσουν οτι κατι πρεπει να αλλαξει?
τους στερει το δικαιωμα να αγωνιστουν για να μην ζησουν τα παιδια τους μεσα στη φτωχια?

στην τελικη ενας 20χρονος που θα βγει στην πλατεια γιατι να μην βγει να φωναξει?τι φταιει που εγινε η χωρα σκατα απο τους μεγαλυτερους?
ενας 80χρονος που βλεπει οτι ο εγγονος του πρεπει να κυκλοφορει με βαζελινη για να μην πονα οταν τον επισκευτεται στο κρεβατι ο καθε στρος καν γιατι να μην βγει στους δρομους?

ο καθε ελληνας που τοσα χρονια βολευτηκε με το συστημα το εκανε γιατι ηθελε μια καλυτερη ζωη και ειδε οτι ετσι θα την κερδισει.εδω και εναμισι χρονο ομως βλεπει οτι του τα παιρνουν απο παντου και του ζητανε να λεει και ευχαριστω ενω δεν βλεπει απο αυτους που υποτιθεται αποφασιζουν αντιστοιχες θυσιες.

ποσο ευκολο ηταν για εναν ανθρωπο που παιρνει 1000 ευρω το μηνα να μην χρησιμοποιησει το συστημα οταν ξερει οτι ο αλλος που παιρνει 5000 το μηνα θα το χρησιμοποιησει για να του στερησει και αυτα που δικαιουτε...

οι νεοελληνες ειχαμε βολευτει πολυ με οτι γινοταν στη χωρα.τωρα που ξυπνανε οι πολλοι μονο καλο μπορει να ειναι...
Magnus92
QUOTE(SoKRaM @ Jun 16 2011, 13:32 ) *
Γιατι δε δοκιμαζετε 4 χρονια ενα αλλο κομμα? Ποσο σκατα μπορει να τα κανει? Απλα λεω...


Φιλτατε SoKRaM, υπαρχει κατα τη γνωμη σου καποιο ικανο κομμα για να το κανει, αυτη τη στιγμη ;;;

Μηπως τελικα η καλυτερη λυση θα ηταν εξωκομματικη ;;;
kolokotronis
Ακούστε και κάτι ωραίο.

Ξέρω δικηγόρο που δουλεύει στη βουλή΄, οι οποίοι παίρνουν 18 μισθούς παρακαλώ, που μόλις τελειώνει από τη δουλειά το απόγευμα, βγαίνει από τη βουλή και πάει δίπλα στο πλήθος των αγανακτησμένων και μουτζώνει το χώρο που εργάζεται...
gallistis
QUOTE(kolokotronis @ Jun 16 2011, 16:24 ) *
Ακούστε και κάτι ωραίο.

Ξέρω δικηγόρο που δουλεύει στη βουλή΄, οι οποίοι παίρνουν 18 μισθούς παρακαλώ, που μόλις τελειώνει από τη δουλειά το απόγευμα, βγαίνει από τη βουλή και πάει δίπλα στο πλήθος των αγανακτησμένων και μουτζώνει το χώρο που εργάζεται...



καταρχιν οι υπαλληλοι στη βουλη παιρνουν 16 μισθους
kolokotronis
QUOTE(gallistis @ Jun 17 2011, 00:18 ) *
καταρχιν οι υπαλληλοι στη βουλη παιρνουν 16 μισθους

Γράψε λάθος.
Και πάλι σαν πολλοί δεν είναι?

Μήπως έπαιρναν 18 και τους έκοψαν 2 όπως στους υπόλοιπους?
KingCrimson
Το οτι η πλειοψηφια του λαου, προσπαθουσε μεσα στο πανυγηρι που γινονταν να γλυψει κανα κοκαλακι, δεν εξισωνεται με το γεγονος οτι βρεθηκαν πανω απο αυτον, δεκαδες λαμογια που ληστεψαν το ελληνικο κρατος.
Μη το παμε τωρα στο αλλο ακρο, σε κλιμα Παγκαλου, οτι ολοι ειμαστε το ιδιο συνενοχοι και κατα συνεπεια, τωρα ο μονος δρομος ειναι η συγκαληψη ευθυνων και βαζελινη να στηθειτε να το απολαυσετε...
Αν μη τι αλλο, οι 'αγανακτισμενοι' δειξαν οτι εχουν φωνη, μεσα απο ειρηνικες συγκεντρωσεις, που συνεχιζει να ηχει ακομα στα αυτια τους!
Τωρα οι λυσεις και η προοπτικη για τη χωρα, πρεπει να βρεθουν απο τους αρμοδιους, δουλευοντας πανω στην ουσια και οχι πανω σε επικοινωνιακα τρικ..γιατι αυτα εχουν αρχισει να βρωμανε πλεον
nikefalin
Οι υπάλληλοι της Βουλής έπαιρναν 16 μισθούς.
μετά τα μέτρα του μνημονίου 1 έπεσαν στους 15, σχεδόν 14.5
Τωρα μπορεί να πάνε και στους 13 , 13 και κάτι.

Ολοι οι υπόλοιποι πηγαίνουν βέβαια στους 10. Οπότε έχουν ακόμα δρόμο.

Αλήθεια για ποιό λόγο η βουλευτική αποζημείωση , μαζί με τα επιδόματα επιτροπών είναι στα 10.000 μηνιαιώς και δεν κουνιέται ρούπι ? Το λαμογισιο κόλπο των επιτροπών ( κάθε εμφάνιση εκεί αποδίδει 260 καθαρά) καλύπτει κάθε ονομαστική μείωση έχει γίνει ως τώρα. Αλλάζει ο μανωλιός....
SoKRaM
QUOTE(Magnus92 @ Jun 16 2011, 15:46 ) *
Φιλτατε SoKRaM, υπαρχει κατα τη γνωμη σου καποιο ικανο κομμα για να το κανει, αυτη τη στιγμη ;;;

Μηπως τελικα η καλυτερη λυση θα ηταν εξωκομματικη ;;;


Οχι, παντα θα υπαρχει ενα κομμα που θα κυβερναει. Γιατι να μην το διαλεξεις μονος σου?
mephisto22
http://www.exandasdocumentaries.com/
Δειτε εδω "Το πειραμα της Αργεντινης".ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΕΣ οι ομοιοτητες με την Ελλαδα.
mephisto22
http://www.youtube.com/watch?v=1ZE5uDQXNow...player_embedded


...and the oscar goes to...κουκουλα και λοστος?η κρανος και γκλομπ?Ψηφιστε και αναδειξτε εσεις την καλυτερη ερμηνεια.
mephisto22
http://www.youtube.com/watch?v=V7OYdkb6MCQ

Τελικα το συμπερασμα ειναι οτι αν δεν φορας κουκουλα κινδυνευεις να σου σπασουν το κεφαλι
Magnus92
QUOTE(mephisto22 @ Jun 30 2011, 20:01 ) *
http://www.youtube.com/watch?v=V7OYdkb6MCQ

Τελικα το συμπερασμα ειναι οτι αν δεν φορας κουκουλα κινδυνευεις να σου σπασουν το κεφαλι


Αυτη η σκηνή ειναι απο τα πιο ανατριχιαστικά και εξοργιστικα πράγματα που εχω αντικρισει στη ζωή μου...

Παντα θα τα βρισκουν μπροστά τους αυτά ! Παντα ...
petrovic
QUOTE(Magnus92 @ Jul 2 2011, 12:07 ) *
Αυτη η σκηνή ειναι απο τα πιο ανατριχιαστικά και εξοργιστικα πράγματα που εχω αντικρισει στη ζωή μου...

Παντα θα τα βρισκουν μπροστά τους αυτά ! Παντα ...


η χώρα βρίσκεται στη χειρότερη στιγμή των τελευταίων 70 χρόνων, από τη λήξη (Αύγουστος 1949 ) του Εμφυλίου και μετά. έχω απελπιστεί εντελώς. όποιος μπορεί να μεταναστεύσει , να το κάνει. τα πράγματα θα γίνουν μόνο χειρότερα....
Gas8
QUOTE (petrovic @ Jul 3 2011, 10:09 ) *
η χώρα βρίσκεται στη χειρότερη στιγμή των τελευταίων 70 χρόνων, από τη λήξη (Αύγουστος 1949 ) του Εμφυλίου και μετά. έχω απελπιστεί εντελώς. όποιος μπορεί να μεταναστεύσει , να το κάνει. τα πράγματα θα γίνουν μόνο χειρότερα....


Χειρότερα μάλλον θα γίνουν τα πράγματα, όμως αυτή η εθνική κατάθλιψη μόνο κακό κάνει.
Θα υπάρξουν και ευκαιρίες για όποιον πραγματικά το θέλει και το προσπαθήσει!
petrovic
QUOTE(Gas8 @ Jul 3 2011, 10:49 ) *
Χειρότερα μάλλον θα γίνουν τα πράγματα, όμως αυτή η εθνική κατάθλιψη μόνο κακό κάνει.
Θα υπάρξουν και ευκαιρίες για όποιον πραγματικά το θέλει και το προσπαθήσει!


Σε μια χωρα υπο κατάρρευση ευκαιρίες δεν μπορεί να υπάρξουν, τουλάχιστον εάν εννοούμε ως "ευκαιρία" κάτι παραπανω από το να δουλεύει κάποιος για 600 ευρώ το μηνα, όταν ένα μέσο ενοίκιο είναι στην Αθήνα 300 ευρώ το μηνα.
η εικοσαετία που ερχεται θα είναι η εικοσαετία των μηδενικών προσδοκιών....
Myria
QUOTE(mephisto22 @ Jul 6 2011, 23:11 ) *

41.gif (φοβερος ο τυπος!)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.