Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βαριά μπάλα μπάσκετ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
panoss1972
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Ασχολούμαι με το μπάσκετ τελευταία (μετά από πολλάάά χρόνια) και είμαι σε αναζήτηση βαριάς μπάλας μπάσκετ.
Ψάχνω μια να έχει βάρος γύρω στα δύο κιλά.
Σκοπός μου είναι να δυναμώσω καρπούς - χέρια.

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω αλτήρες (βαριέμαι να κάνω βαράκια) ούτε δετά βάρη (αυτά που δένουμε με ιμάντες ή βέλκρο στα χέρια ή στα πόδια).

Το θέμα είναι ότι είναι ακριβές οι μπάλες με αυξημένο βάρος ($44.99).

Οπότε σκέφτομαι να πάρω μία των 5 ευρώ και να τη γεμίσω νερό.
Αλλά μάλλον, όταν θα χτυπάει κάτω, το νερό θα την κρατάει κάτω και δεν θα αναπηδάει.

Για πείτε καμιά ιδέα ή κάποια πρόταση για φτηνή βαριά (που να αναπηδάει), κατά προτίμηση από Ελλάδα.
Conan1982
Πως σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις την μπάλα και χρειάζεσαι να αναπηδάει;
Γιατί δεν παίρνεις μια medicine ball στο βάρος που θέλεις με καμιά 10αριά ευρώ;
panoss1972
Θέλω να την χρησιμοποιήσω σαν κανονική μπάλα μπάσκετ.
Απλά να έχει 1300 γραμμάρια παραπάνω.
Οπότε η medicine ball δεν μου κάνει.
panoss1972
Έβαλα νερό σε μια μπάλα, αλλά τελικά συμπεριφέρεται όπως το περίμενα. Δεν κάνει.
Ξέρει κανείς πού θα βρώ σκασμένες μπάλες μπάσκετ μήπως κάνω καμιά πατέντα;
panoss1972
Τι έκανα τελικά:
1. πήρα μία μπάλα μεγέθους 7 και την έκοψα γύρω - γύρω από τη βαλβίδα, έναν κύκλο ακτίνας 3cm με κέντρο τη βαλβίδα.
2. πήρα μία δεύτερη μπάλα μεγέθους πάλι 7 και την ξεφούσκωσα τελείως. Καθώς την ξεφούσκωνα φρόντιζα να παίρνει το σχήμα σωλήνα (όσο γίνεται) που στο ένα άκρο του θα βρίσκεται η βαλβίδα.
3. τη δεύτερη μπάλα (που πλέον έχει σχήμα σωλήνα) την έβαλα, σιγά σιγά, μέσα στην πρώτη μπάλα, από την τρύπα που της είχα ανοίξει, εννοείται. Με τη βαλβίδα πάνω, ώστε όταν μπει τελείως μέσα στην πρώτη μπάλα, η βαλβίδα να βρίσκεται στην τρύπα της πρώτης μπάλας.
4. φούσκωσα τη δεύτερη (που πλέον είναι η 'εσωτερική' μπάλα) προσπαθώντας να 'κεντράρω' τη βαλβίδα όσο μέσα στον κύκλο της εξωτερικής μπάλας.

Δουλεύει τέλεια!!! Αναπηδάει σαν κανονική μπάλα απλώς έχει το διπλάσιο βάρος!!! Ακριβώς αυτό που έψαχνα δηλαδή!

Να σημειώσω πως πρώτα δοκίμασα ως εσωτερική μπάλα μια μεγέθους 5, αλλά 'επέπλεε' μέσα στην μεγέθους 7.
Δεν βρήκα μέγεθος 6 για να βάλω στην 7, αλλά και το 7 μέσα σε 7 μια χαρά δουλεύει!!!

Χαίρομαι που πέτυχε κι έτσι με μόλις 10 ευρώ (από τα jumbo παρακαλώ) έφτιαξα μια βαριά μπάλα!
Conan1982
Για πες εντυπώσεις με την βαριά μπάλα. Θεωρείς ότι σε βοηθάει σε αυτό που ήθελες τελικά;
panoss1972
Ναι παιδιά όντως βοηθάει, δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!
Μετά τη βαριά μπάλα η κανονική σου φαίνεται πανάλαφρη!
Δοκιμάστε το!
sarounas
ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΣΟΥ
panoss1972
Γιατί το λες αυτό;
Το έξτρα βάρος της μπάλας επιβαρύνει τη μέση;
Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια ενόχληση στη μέση.
sarounas
QUOTE(panoss1972 @ Jul 7 2017, 09:51 ) *
Γιατί το λες αυτό;
Το έξτρα βάρος της μπάλας επιβαρύνει τη μέση;
Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια ενόχληση στη μέση.

έτσι ακριβώς, θέλει προσοχή στις κινήσεις και ιδίως με ρέγουλα στην αρχή, οι ενοχλήσεις δεν είναι απαραίτητο ότι θα εμφανιστούν άμεσα wink.gif
panoss1972
Ωχ με κάνεις και ανησυχώ.
Αν παρατηρήσω τίποτα θα σας το πω και θα σταματήσω, φυσικά, την προπόνηση με τη βαριά μπάλα.
Nemesakos
QUOTE (panoss1972 @ Jul 7 2017, 12:16 ) *
Ωχ με κάνεις και ανησυχώ.
Αν παρατηρήσω τίποτα θα σας το πω και θα σταματήσω, φυσικά, την προπόνηση με τη βαριά μπάλα.


Απλά όσο πιο πολύ βάρος σηκώνεις είναι λογικό να υπάρχει καταπόνηση. Η κίνηση του σουτ προϋποθέτει άλμα, οπότε το άλμα που κάνεις αντί να το κάνεις με 700gr το κάνεις με σχεδόν 2kg.

Οπότε με ρέγουλα η βαριά μπάλα... bball.gif
Conan1982
Είναι πολύ μικρό το βάρος για να επιβαρυνθεί η μέση επιπλέον. Σαν να λέμε ότι κάποιος που έχει 2-3 κιλά παραπάνω βάρος από το κανονικό θα επιβαρυνθεί επειδή κάνει σουτ. Θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανείς κίνδυνος ούτε για την μέση, ούτε για τα γόνατα, τουλάχιστον όχι περισσότερος κίνδυνος από το να κάνει σουτ με κανονική μπάλα. Για τον καρπό και τον αγκώνα να το συζητήσουμε.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.