Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός-Επικαιρότητα 2014-2015
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
irving
τον μοργκαν πως τον βλεπετε? εβαλε και τριποντο ειδα!
o_theioulis
QUOTE (irving @ May 19 2015, 16:02 ) *
τον μοργκαν πως τον βλεπετε? εβαλε και τριποντο ειδα!

τα παιχνιδια με τον κολοσσο δεν ειναι δειγμα
ολοι θα κριθουν στους τελικους
με τον κολοσσο οποιον και να βαλεις θα βγαλει φασεις
silversurfer
δεν μου έχει γεμίσει το μάτι.. τι λέτε εσείς?
καλά νωρίς είναι ακόμα δεν θέλω να βγάλω συμπέρασμα..
irving
για μενα το πρωταθλημα ειναι χαμενο! το θεμα ειναι να δουμε ποιοι αξιζουν ωστε να μεινουν του χρονου
silversurfer
δεν θα μου κάνει εντύπωση αν μείνουν 5-6 (ΔΔ, Φώτσης, Παππάς, Βλάντο, Γκιστ σίγουροι)
ΑΝ ισχύουν τα νέα πλάνα ΔΓ για Βερολίνο όλοι οι μικροί θα πρέπει να πάνε δανεικοί και να έρθουν παίκτες που να μπορούν να μας πάνε μέχρι εκεί. Αλλιώς θα μπορούσαν να μείνουν και άλλοι..
nvip13
Αυτος ο Παπαγιαννης να μπορούσε να μείνει, θα αφήσει εποχή!
Ελπίζω να ανέβουν highlights.
mephisto22
Πως επαιξε ο Κουπερ?
Coach Periklis
Παπαγιάννης και Παπαπέτρου εκτιμώ οτι δεν ήρθαν για πολύ στας Ευρωπας....Θα κυνηγήσουν τις τύχες τους στους "απέναντι" . Ελλάδα ήρθαν για την εμπειρία/ψήσιμο σε υψηλότερο επίπεδο σε σχέση με το κολλεγιακό
RipCity
ειδικά ο Παπαγιάννης λόγω ύψους είναι δεδομένο πως θα πάει απέναντι και πολύ γρήγορα μάλιστα.
bodiroga10
απιστευτος παπαγιαννης σε αμυνα και επιθεση...το παιδι αυτο θα παιξει nba σιγουρα και σχετικα γρηγορα. στην καλυτερη ο παναθηναικος μπορει να τον δελεασει χρηματικα να μην παει σε κολλεγιο και να του βαλει μια υψηλη ρητρα για nba....

επισης ο τσαμπουκας που βγαζει ο 16χρονος λουντζης ειναι απιστευτος δεν φοβαται να κανει μπασιματα μεσα στα θηρια οταν ο νελσον και μποχωριδης δεν ξερουν τι να κανουν την μπαλα.
doctorjekil
QUOTE(bodiroga10 @ May 19 2015, 19:12 ) *
απιστευτος παπαγιαννης σε αμυνα και επιθεση...το παιδι αυτο θα παιξει nba σιγουρα και σχετικα γρηγορα. στην καλυτερη ο παναθηναικος μπορει να τον δελεασει χρηματικα να μην παει σε κολλεγιο και να του βαλει μια υψηλη ρητρα για nba....

επισης ο τσαμπουκας που βγαζει ο 16χρονος λουντζης ειναι απιστευτος δεν φοβαται να κανει μπασιματα μεσα στα θηρια οταν ο νελσον και μποχωριδης δεν ξερουν τι να κανουν την μπαλα.

Οταν λες θηρια εννοεις τον λιντεν και τον μανωλοπουλο?η μηπως τον λαρεντζακη που επαιξε 4αρι σημερα
yorgos
Ο Παπαπέτρου είναι μακριά από το να θεωρείται ΝΒΑ material: αργός, βαρύς, μέτριος χειρισμός, θέλει πολλή δουλειά, ως τριάρι δε στέκεται εκεί, θα είναι σα slow motion, για τεσσάρι πολύ κοντός και του λείπει όγκος. Θα πρέπει να βελτιώσει την τεχνική του απίστευτα για να ισοφαρίσει τα σωματικά του μειονεκτήματα.

Ο Παπαγιάννης έχει τα σωματικά προσόντα και μπορεί να μάθει μπασκετάκι, φαίνεται ότι τα παίρνει. Είναι πολύ πιο "ύποπτος" για φευγιό, δυστυχώς για μας. Για μένα είναι λάθος του που βρίσκεται εδώ.
bodiroga10
QUOTE (doctorjekil @ May 19 2015, 19:25 ) *
Οταν λες θηρια εννοεις τον λιντεν και τον μανωλοπουλο?η μηπως τον λαρεντζακη που επαιξε 4αρι σημερα

λεω τον λιντεν και τον σκοτ και μην ξεχνας οτι μιλαμε για ενα 16χρονο παιδι.. ο νελσον που φημιζεται για την δυναμη στην μονη φαση που εκανε μπασιμο εφαγε μια ταπα ξεγυρισμενη...
nvip13
https://www.youtube.com/watch?v=ZacQUr7C82g

8:34

Εντάξει με κολοσσό παίζαμε, αλλά νομίζω αυτοί οι δύο έπρεπε να πάρουν πολύ περισσότερο χρόνο στην Α1 φέτος.
Dred11
Toν Papajohn τον βλέπω Σακίλ σε καμιά 5ετία. Θα τον θαυμάζουμε στα playoffs του ΝΒΑ.
AKRG
Ο μικρός έχει λαμπρό μέλλον , και έχει φανεί από πέρσι με την εθνική , δουλειά πολύ χρειάζεται και μπορεί να αφήσει εποχή ...
Dred11
Είναι ξεκάθαρο για μένα ότι αυτό που έχει να εισφέρει στο παιχνίδι ο Παπαγιάννης είναι το ύψος και η ωμή δύναμη. Πιστεύω για την περίπτωσή του το καλύτερο είναι να κάτσει καμιά διετία στον Παναθηναικό μέχρι τα 20-21 και στη συνέχεια να πάει κατευθείαν στο ΝΒΑ να δουλευτεί στη δύναμη. Ούτε college basketball ούτε τίποτα. Βάρη και post κινήσεις όλη τη μέρα. Και στη συνέχεια πολλά σπασίματα μπασκέτας.
Skonokinis

είδα τα στιγμιότυπα με κολοσσό, δεν μπορώ με το ύψος του μόργκαν μου γυρνάει το μάτι blink.gif

το καλό είναι ότι οι ολυμπιακοί δεν έχουν ντερέκια, το κακό είναι πως είναι δυνατοί και πολύ αμφιβάλλω αν θα μπορεί να τους βάζει προς τα μέσα, φάνηκε όμως να έχει γρήγορο γύρισμα με εκρηκτικότητα, από άλμα τα λίγα που διέκρινα δεν μ'εντυπωσίασαν

ο γκιστ νομίζω πόσταρε σχετικά μονοκόμματα και βασιζόταν στη δύναμη, αυτός εδώ στηρίζεται σε ταχύτητα-έκρηξη, στην άμυνα δεν έχω εικόνα αλλά δεν πρέπει να τον βοηθάει και πολύ το κορμί του


κούπερ παστέλωσε μερικά 3ποντα, απόντος του παππά λογικά θα δούμε πάρα πολύ το δίδυμο διαμαντίδης-κούπερ στο ασσόδυο, όχι και άσχημα αφού ο κούπερ πέρα από το σουτ θα βοηθάει στην κυκλοφορία , εκεί που φέτος είχαμε πρόβλημα και ειδικά σε τόσο καλά στημένες άμυνες, τώρα δεν θα ψάχνει μόνος του ο διαμαντίδης να βρει τον μπατίστα θα τον ψάχνει και ο κούπερ biggrin.gif

ο ΔΔ τι κουλαμάρα έκανε στην φάση που έφτασε κάτω από στεφάνι, σηκώθηκε εξ επαφής και τελευταία στιγμή ενώ φαινόταν ότι θα τελείωνε μόνος του τν έσπασε απέναντι σε ελεύθερο παίκτη για τρίποντο?? πρόπερσι είχε πει ο πέδουλας νομίζω μετά τη ληξη της χρονιάς ότι έπαιζε με ψιλοτραυματισμό και γι'αυτό δεν έμπαινε ρακέτα, γενικά συνέχισε και τις επόμενες χρονιές να μην μπουκάρει, σήμερα που έτυχε να μπει την πέταξε έξω, περίεργα πράματα


μποχωρίδης σας θυμίζει καθόλου σε φάτσα τον βαρουφάκη ή μόνο εμένα?
Manolis2510
http://prasinanea.gr/basket/a1/article3479704.ece
Καταρες εριξε ο Ιβανοβιτς φευγοντας,δεν εξηγειται αλλιως...
Αμα συμπληρωνουμε 5αδα οταν φτασουν οι τελικοι,θα μαι ικανοποιημενος..
irving
QUOTE (Skonokinis @ May 19 2015, 22:54 ) *
μποχωρίδης σας θυμίζει καθόλου σε φάτσα τον βαρουφάκη ή μόνο εμένα?


χαχαχα ισχυει του φερνει λιγο! με παππα και γκιστ θα ειχα ελπιδες για το πρωταθλημα μιας και εχουμε κερδισει τον ολυμπιακο με καθε τροπο αλλα προς το παρων φοβαμαι τον παοκ! ενα ματς εκτος πιστευω θα το χασουμε, μας ειχε δυσκολεψει στον ημιτελικο και στο πρωταθλημα ειχαμε χασει
lakersdynasty
Χωρίς τον Μπατίστα έχουμε μεγάλο θέμα στο αμυντικό ριμπάουντ.

Κι αυτό μπορεί να μεταφραστεί σε πολλές δεύτερες ευκαιρίες για τον αντίπαλο ή αν δεν συνεχίσουμε να πιέζουμε το ίδιο στη περιφέρεια, σε πολλά καλά περιφερειακά σουτ για τον αντίπαλο στη προσπάθεια μας να καλύψουμε τη ρακέτα.

Ο Μπατίστα είναι ο καλύτερος μας ριμπάουντερ και στην επίθεση. Αλλά το να καλυφθεί η άμυνα και να μείνει ο ΠΑΟΚ μακριά απο δεύτερες ευκαιρίες είναι το πρώτο ζητούμενο.

t0ny3
QUOTE(Skonokinis @ May 19 2015, 22:54 ) *
είδα τα στιγμιότυπα με κολοσσό, δεν μπορώ με το ύψος του μόργκαν μου γυρνάει το μάτι blink.gif

ο ΔΔ τι κουλαμάρα έκανε στην φάση που έφτασε κάτω από στεφάνι, σηκώθηκε εξ επαφής και τελευταία στιγμή ενώ φαινόταν ότι θα τελείωνε μόνος του τν έσπασε απέναντι σε ελεύθερο παίκτη για τρίποντο?? πρόπερσι είχε πει ο πέδουλας νομίζω μετά τη ληξη της χρονιάς ότι έπαιζε με ψιλοτραυματισμό και γι'αυτό δεν έμπαινε ρακέτα, γενικά συνέχισε και τις επόμενες χρονιές να μην μπουκάρει, σήμερα που έτυχε να μπει την πέταξε έξω, περίεργα πράματα


Καλα αυτος ο Μοργκαν ιδιο μποι με τον Νελσον εχει;

Κι αυτο με τον ΔΔ μου εκανε φοβερα μεγαλη εντυπωση. Ο Μητσος το συνηθιζει να μη τελειωνει φασεις που φαινομενικα ειναι δικες του, αλλα στη συγκεκριμενη εφτασε κατω απο το καλαθι μονος του και εβγαλε πασα στο τριποντο!

Ωραιος ο Παπαγιαννης, το παιδι εχει μελλον αρκει να δουλεψει σκληρα. Χρειαζεται να γινει πιο γρηγορος και πιο εκρηκτικος, αλλα ολα διορθωνονται, μικρος ειναι.

Υ.Γ. Μην αποκλειεται το γεγονος οι παικτες μας να τραυματιζονται απο συνηθεια κι ας εχει αποχωρησει ο Ντουσκο. smiley.gif
Ginobili
QUOTE(t0ny3 @ May 19 2015, 23:59 ) *
Υ.Γ. Μην αποκλειεται το γεγονος οι παικτες μας να τραυματιζονται απο συνηθεια κι ας εχει αποχωρησει ο Ντουσκο. smiley.gif

Πιστεύεις ότι έγινε σωστή προετοιμασία το καλοκαίρι? Για ένα πράγμα υποτίθεται ήταν σίγουρα ικανός ο Λοχίας...και στην προετοιμασία τους ξεπάστρεψε όλους,συνέχεια μυικούς τραυματισμούς είχαν.Πως να βγει μετά σωστά η χρονιά χωρίς τραυματισμούς?Ήταν μαθηματικά δεδομένο ότι και ο Μπατίστα θα την πάθαινε..

Υ.Γ Ο Παπαγιάννης θα πρέπει να είναι ο 5ος ψηλός μας στο ρόστερ την νέα χρονιά.Στο κλασσικό δηλαδή 7 περιφερειακοί+5ψηλοί στην 12αδα.

Frontline π.χ με
Φώτση-Γκιστ(ή άλλον αμερικανό στυλ Γκιστ)
Μπατίστα-Λάσμε-Παπαγιάννης
Δεν ξέρω αν έρθει κανάς Βενζέκοφ ή Καιμακόγλου απλά.
Lazeras
Ντάξει ντάξει...Παιδιά. Ας μην λέμε μεγάλα λόγια.Μια χαρά παίχτης είναι ο Παπαγιάννης.Αλλά για να πας ΝΒΑ θέλεις πάρα πολλά.Ας χτίσει πρώτα μια καριέρα εδώ και μετά βλέπουμε.Πολύ καλύτεροι ψηλοί και στο ΝΒΑ δεν ακούμπησαν.Ο στόχος του ο ρεαλιστικός πρέπει να είναι να χτίσει το όνομα του στον ΠΑΟ.Και μετά βλέπει για το άλμα.Αυτή την στιγμή ούτε προπόνηση δεν μπορεί να κάνει ΝΒΑ.Το παιδί είναι χοντρό καταρχάς.Έχει κιλά.Δείτε τα πόδια του και θα καταλάβετε.Μην καταντήσει Primoz Brezec και αυτός στο ΝΒΑ.Βήμα βήμα θέλει.Και για αυτούς που λέτε ότι έκανε όργια στην Εθνική..ΕΛΕΟΣ! Είδατε ένα ματς;Έστω ένα.Αυτοί που έπαιζαν καλά πραγματικά ήταν ο Χαραλαμπόπουλος,ο Σταμάτης.Οι άλλοι θέλουν δουλειά πολύ.Ακόμα και ο Μποχωρίδης.


Επίσης συμβουλή.Μην φτιάχνετε 12άδες.Όλα εξαρτώνται από τον προπονητή.
PanosIlio
QUOTE(yorgos @ May 19 2015, 19:35 ) *
Ο Παπαπέτρου είναι μακριά από το να θεωρείται ΝΒΑ material: αργός, βαρύς, μέτριος χειρισμός, θέλει πολλή δουλειά, ως τριάρι δε στέκεται εκεί, θα είναι σα slow motion, για τεσσάρι πολύ κοντός και του λείπει όγκος. Θα πρέπει να βελτιώσει την τεχνική του απίστευτα για να ισοφαρίσει τα σωματικά του μειονεκτήματα.


Για τον Παπαπέτρου του Ολυμπιακού λες??? Που είναι πιο ψηλός από τον Πρίντεζη? Που πόσταρε τον 36 μεν Κιριλένκο δε στον ημιτελικό και είναι από τους πιο χτιστούς παίκτες που έχουμε???? Και να μην παρεξηγούμε, σίγουρε δεν είναι ακόμα για NBA, απέχει πολύ μάλιστα, αλλά αν συγκρίνουμε Παπανικολάου και Παπαπέτρου, στην τωρινή ηλικία του Παπαπέτρου, ο Ιωάννης είναι 1-2 βήματα μπροστά, ειδικά στο τεχνικό κομμάτι.

Για τον Παπαγιάννη ήθελα να πω, εμένα μου αρέσει πολύ, μακρύς με σωστές τοποθετήσεις, παίζει καλά το pick n roll (ντάξει του πάσαρε ο ΔΔ αλλά και πάλι), καλός finisher και φαίνεται να ξέρει μπάσκετ, σίγουρα αδικήθηκε, παρότι πιο νέος του Διαμαντάκου είναι καλύτερο prospect, που δεν ήταν το τρίτο πεντάρι του ΠΑΟ φέτος, έστω στο πρωτάθλημα, μην πω στην Ευρωλίγκα.

Αν όντως φύγει για το κολέγιο θα είναι κρίμα για τον ΠΑΟ.
MaJesty23
QUOTE(PanosIlio @ May 20 2015, 11:13 ) *
Για τον Παπαπέτρου του Ολυμπιακού λες??? Που είναι πιο ψηλός από τον Πρίντεζη? Που πόσταρε τον 36 μεν Κιριλένκο δε στον ημιτελικό και είναι από τους πιο χτιστούς παίκτες που έχουμε???? Και να μην παρεξηγούμε, σίγουρε δεν είναι ακόμα για NBA, απέχει πολύ μάλιστα, αλλά αν συγκρίνουμε Παπανικολάου και Παπαπέτρου, στην τωρινή ηλικία του Παπαπέτρου, ο Ιωάννης είναι 1-2 βήματα μπροστά, ειδικά στο τεχνικό κομμάτι.

Για τον Παπαγιάννη ήθελα να πω, εμένα μου αρέσει πολύ, μακρύς με σωστές τοποθετήσεις, παίζει καλά το pick n roll (ντάξει του πάσαρε ο ΔΔ αλλά και πάλι), καλός finisher και φαίνεται να ξέρει μπάσκετ, σίγουρα αδικήθηκε, παρότι πιο νέος του Διαμαντάκου είναι καλύτερο prospect, που δεν ήταν το τρίτο πεντάρι του ΠΑΟ φέτος, έστω στο πρωτάθλημα, μην πω στην Ευρωλίγκα.

Αν όντως φύγει για το κολέγιο θα είναι κρίμα για τον ΠΑΟ.



Ε όχι τεχνικά καλύτερος ο Παπαπέτρου ,απο τον Παπανικολάου(ακόμα και στην ίδια ηλικία)...Ο Παπαπέτρου έχει φορτώσει πολύ βάρη και λίαν συντόμως μόνο θα ποστάρει.Έχασε σε πλαστικότητα σε σχέση με όταν ήρθε.Τον βλέπω να εδραιώνεται στο 4 ,γιατί ούτε τρίπλα έχει...my honest opinion,Παπαπέτρου στο 3 δεν παίζει.

Ο Παπαγιάννης ,είναι prospect αλλά σε παιχνίδι με Κολοσσο,που ο ψηλότερος ήταν 15 πόντους πιο κοντός,και δεν πόσταρε καθόλου υπάρχει θέμα.Όλα τα καλάθια ,είναι απο pick and roll και alley hoop.Θέλει δουλειά ο μικρός....και καλύτερα για τον ίδιο να πάει κολλεγιακό.Να χάσει και κάνα κιλό,να μάθει ακόμα καλύτερα το fundamentals.Πάντως έχει καλά πόδια,γρήγορα για το ύψος του.
yorgos

QUOTE
Για τον Παπαπέτρου του Ολυμπιακού λες??? Που είναι πιο ψηλός από τον Πρίντεζη?

Γιατί ο Πρίντεζης στέκεται σαν 4ρι στο ΝΒΑ;

QUOTE
Που πόσταρε τον 36 μεν Κιριλένκο δε στον ημιτελικό και είναι από τους πιο χτιστούς παίκτες που έχουμε????

Αν δεν μπορείς να ποστάρεις τον πιο σκελετωμένο παίκτη της Ευρώπης λίγους μήνες πριν τη σύνταξη, ποιον θα ποστάρεις; Για 4ρι δεν μπορεί να σταθεί στο ΝΒΑ γιατί για τόσο αργός που είναι του λείπει όγκος ή ύψος, δεν έχει κάτι από τα 2. Και για 3ρι θα είναι ανέκδοτο διότι είναι πάρα πολύ αργός και ο χειρισμός του δεν του επιτρέπει να σταθεί, θα τον περνάνε σαν κώνο. Οποιοδήποτε από τα δύο θα μπορούσε να το ισοφαρίσει αν είχε καμιά εξωπραγματική τεχνική, που δεν έχει και δύσκολα θα αποκτήσει. Για μένα το παιδάκι είναι φτιαγμένο για Ευρώπη, όπου η σωματοδομή του είναι μια χαρά.
QUOTE
Και να μην παρεξηγούμε, σίγουρε δεν είναι ακόμα για NBA, απέχει πολύ μάλιστα, αλλά αν συγκρίνουμε Παπανικολάου και Παπαπέτρου, στην τωρινή ηλικία του Παπαπέτρου, ο Ιωάννης είναι 1-2 βήματα μπροστά, ειδικά στο τεχνικό κομμάτι.

Ο Παπανικολάου είχε ταχύτητα, έκρηξη και σουτ. Καμία φοβερή ταχύτητα, μέτρια έκρηξη για ΝΒΑ και σουτ υποφερτό. Θα μπορεί να κάνει έναν υποφερτό παγκίτη, αν βελτιώσει το range του ίσως κι ένα μέτριο ρολίστα σε μια καλούτσικη ομάδα. Ο Παπαπέτρου όχι, εκτός κι αν παρουσιάσει διαστημική βελτίωση. Αυτή τη στιγμή δε δείχνει ότι "το έχει" για ΝΒΑ.
RipCity
στην αντίστοιχη ηλικία ο Παπανικολάου ήταν πολύ πίσω. ιδιαίτερα τεχνικά. βασικά το λέει κι ο Μίσσας που τους είχε και τους δύο.

το να πάει κανείς ΝΒΑ είναι πλέον και συγκυρίες οπότε δεν είναι απόλυτο κριτήριο.

για Ευρωπαϊκό μπάσκετ πάντως προτιμώ Παπαπέτρου για ΝΒΑ Παπανικολάου.

βασικά νομίζω ο Παπαπέτρου μπορεί να γίνει βελτιωμένη έκδοση Περπέρογλου αν δουλευτεί σωστά.
PanosIlio
Καλά βασικά δεν κατάλαβα γιατί συζητάμε για τον Παπαπέτρου εδώ αλλά προφανώς διαφωνούμε αλλά no worries απόψεις είναι αυτές
more stars
QUOTE (Skonokinis @ May 19 2015, 22:54 ) *
μποχωρίδης σας θυμίζει καθόλου σε φάτσα τον βαρουφάκη ή μόνο εμένα?


Kαι ο Παπάς στον j.statham, αλλά ο statham είναι καλύτερος ηθοποιός, απ'ότι ο Βαρουφάκης. smiley.gif

+++
Παπαγιάννης
Τον έχω παρακολουθήσει αρκετά με την εθνική και σχεδόν όλα τα στιγμιότυπα και αγώνες της χρονιάς.
Έχει σαφή εξέλιξη στον έλεγχο του σώματός του αλλά και στην αντίληψη του παιγνιδιού (κυρίως στο pnr και blocks)
Πέρσι έμοιαζε λίγο χαμένος, σχεδόν να φοβάται μην χτυπήσει τον αντίπαλο!

Έχει άριστο σώμα και αθλητικά προσόντα, τρέχει πηδάει καλά. Λίγο στα blocks και τα σπρωξίματα για τη θέση υποφέρει το οποίο αν μη τι άλλο μοιάζει να έχει τη διάθεση και δουλεύεται.
Το σώμα του δεν είναι διαμορφωμένο, είναι εμφανές ότι σηκώνει πολύ βελτίωση (τα πόδια που προανέφερε ένας φίλος είναι χαρακτηριστικό, ειδικά αν δεις πχ του Λούντζη).
Το θεωρώ όμως φυσιολογικό για την ηλικία και το ύψος του και θα φτιάξει.
Ταχύτητα πιστεύω ότι έχει και μάλιστα πάνω απο αυτό που περιμένει κανείς λόγω ύψους. Τρέχει το γήπεδο πολύ καλά και εκτελεί ταχύτατα σαν 4άρι.

Δεν έχω αρκετή γνώση της δουλειάς στα κολέγια απέναντι, πιστεύω όμως ότι μπορεί να εξελιχθεί καλά και στην ευρώπη για 3-4 χρόνια και αν δουλέψει και τα καταφέρει να πάει έτοιμος απέναντι.

Πρόβλεψη: θα είναι μέσα στα πρώτα 14 draft peaks, σε 2-3 χρόνια. Απο εκεί και πέρα άγνωστον.

ΥΓ. Όποιος μας γκαντέμιασε με τους τραυματισμούς να του πέσουν και τα υπόλοιπα. smiley.gif
Dred11
Ο Παπαπέτρου έχει ελπίδες για ΝΒΑ αν εξελίξει πολύ το σουτ του. Αυτό θα τον σώσει. Ο Μίροτιτς, ο Καπόνο και άλλοι παρόμοιοι παίκτες με το σουτ έκαναν/κάνουν καριέρες στο ΝΒΑ.
yorgos
QUOTE
Ο Παπαπέτρου έχει ελπίδες για ΝΒΑ αν εξελίξει πολύ το σουτ του. Αυτό θα τον σώσει. Ο Μίροτιτς, ο Καπόνο και άλλοι παρόμοιοι παίκτες με το σουτ έκαναν/κάνουν καριέρες στο ΝΒΑ.

Αν το εξελίξει πάρα πολύ, ίσως. Ο Μίροτιτς έχει τεχνική, αντίληψη και σχετικά γρήγορα πόδια. Ο Καπόνο έχει εκπληκτικό σουτ, ταχύτητα στο να βγαίνει από τα σκριν και -κυρίως- πολύ γρήγορη εκτέλεση, ο μηχανισμός του Παπαπέτρου τελείως καμία σχέση.

Για μένα ο Παπαπέτρου μπορεί να γίνει ένα βαρύ τριάρι που θα στηρίζεται στο ότι απειλεί απέξω αλλά και ποστάρει. Κάτι σαν το Ματσιούλις στο πιο τεχνικό. Θέλει πολλή δουλειά και στο ποστάρισμα, αλλά ακόμη πιο δύσκολο είναι να μάθει να βάζει τη μπάλα κάτω, αυτό θα του δώσει πλεονέκτημα κι ας είναι λίγο χοντροκώλης σαν τον πατέρα του. Το βασικότερο πάντως είναι ότι έχει τσαγανό και οπωσδήποτε πνευματική δύναμη, έχει ήδη ξεπεράσει πολλές ατυχίες, ας ελπίσουμε να είναι καλά το παιδί και για την εθνική ομάδα. Από κει και πέρα εγώ θα επένδυα πολύ πάνω του, ακριβώς επειδή πολύ δύσκολα θα πάει στο ΝΒΑ. Το ακριβώς αντίθετο είναι ο Παπαγιάννης, χαμένη υπόθεση, δε βλέπω να μένει εδώ, τζάμπα το συζητάμε/παλεύουμε.
doctorjekil
QUOTE(MaJesty23 @ May 20 2015, 11:25 ) *
Ε όχι τεχνικά καλύτερος ο Παπαπέτρου ,απο τον Παπανικολάου(ακόμα και στην ίδια ηλικία)...Ο Παπαπέτρου έχει φορτώσει πολύ βάρη και λίαν συντόμως μόνο θα ποστάρει.Έχασε σε πλαστικότητα σε σχέση με όταν ήρθε.Τον βλέπω να εδραιώνεται στο 4 ,γιατί ούτε τρίπλα έχει...my honest opinion,Παπαπέτρου στο 3 δεν παίζει.

Ο Παπαγιάννης ,είναι prospect αλλά σε παιχνίδι με Κολοσσο,που ο ψηλότερος ήταν 15 πόντους πιο κοντός,και δεν πόσταρε καθόλου υπάρχει θέμα.Όλα τα καλάθια ,είναι απο pick and roll και alley hoop.Θέλει δουλειά ο μικρός....και καλύτερα για τον ίδιο να πάει κολλεγιακό.Να χάσει και κάνα κιλό,να μάθει ακόμα καλύτερα το fundamentals.Πάντως έχει καλά πόδια,γρήγορα για το ύψος του.

Ο παπανικολαου στην ηλικια του παπαπετρου ηταν μονο γρηγορος και αθλητικος,μετριος τεχνικα και με κακο σουτ...ακομα και τωρα παιζει στο νβα λογω του παθους και της ενεργειας που βγαζει,της αθλητικοτητας του και επειδη δουλεψε λιγο το σουτ...ο παπαπετρου εχει πολυ καλη τεχνικη,καλο σουτ,ποσταρει,καλη σωματοδομη και σιγουρα ειναι καλυτερος του παπ...οσο για το αν ειναι αργος για 3αρι(για μενα δεν ειναι καθολου,ισα ισα),ο ματσιουλις ειναι πιο γρηγορος?το παιδι θα παιξει στο νβα και εννοειται σαν 3αρι
yorgos

QUOTE
Ο παπανικολαου στην ηλικια του παπαπετρου ηταν μονο γρηγορος και αθλητικος

Αυτά μετράνε στο ΝΒΑ. Αν δείξεις ότι έχεις και μια τάση να βελτιώνεσαι τεχνικά, έχεις πιθανότητες. Αλλά τα φυσικά προσόντα δε μαθαίνονται και χωρίς αυτά ελάχιστοι τα καταφέρνουν "στο μαγικό κόσμο του ΝΒΑ" προκειμένου να μας χαρίζουν "φάσεις βγαλμένες" από κει.

QUOTE
οσο για το αν ειναι αργος για 3αρι(για μενα δεν ειναι καθολου,ισα ισα),ο ματσιουλις ειναι πιο γρηγορος?

Όχι βέβαια. Γι αυτό κι ο Ματσιούλις δε θα περνούσε ούτε απέξω από το ΝΒΑ, παρά τη δύναμή του και τα πολλά μικρά αλλά χρήσιμα που κάνει.




j-kidd13
Να κανω και εγω μια ερωτηση,διοτι το εχω απορια...

Τι σχεση εχει η κουβεντα/συγκριση του Παπανικολαου με τον Παπαπετρου,και το αν μπορει ο Παπαπετρου να παει nba,στο τοπικ Παναθηναικος Επικαιροτητα??? blink.gif blink.gif blink.gif


Nα σταματησει και να μεινουμε on topic.Αμα θελετε πιαστε την κουβεντα στα τοπικ του Ολυμπιακου.
SG3ptshooter
QUOTE(j-kidd13 @ May 20 2015, 14:01 ) *
Τι σχεση εχει η κουβεντα/συγκριση του Παπανικολαου με τον Παπαπετρου,και το αν μπορει ο Παπαπετρου να παει nba,στο τοπικ Παναθηναικος Επικαιροτητα??? blink.gif blink.gif blink.gif

Mα πήγε καλά ο Παπαπέτρου με CSKA, έχει και μια freshman σεζόν στο ΝCAA πολύ καλή στους Longhorns που τον έβαζε σε τροχιά draft πριν προτιμήσει το συμβόλαιο του Ολυμπιακού και πρέπει να τον μειώσουμε λίγο να πούμε στον Παπαγιάννη να μη φύγει και σηκώσει κανά βάρος και γίνει υπερβολικά αθλητικός....

=Μια χαρά Παναθηναϊκή συζήτηση είναι. tongue.gif
nvip13
Ματσιούλης NBA καμία σχέση. Θα ειναι μεγάλη επιτυχία αν καταφέρουμε να κρατήσουμε Παπαγιάννη 2-3 χρόνια.Ο Παπαπέτρου μόνο για 3 στο NBA και για να γίνει αυτο, πρεπει να δουλέψει πολύ σουτ, έκρηξη, τρίπλα.

Τρομερό potential Λούντζης! Το παλικάρι θα βγάζει μάτια σε λιγα χρόνια, πρέπει να τον δέσουμε!
salonikatasos
για τον παπαγιάννη όλα θα κριθούν το φετινό καλοκαίρι. είτε θα πάει κολλέγιο φέτος(γι αυτό και δεν υπέγραψε συμβόλαιο πέρσι,αλλά ιδιωιτικό συμφωνητικό,αφού δεν θα είχε τη δυνατότητα να πάει κολλέγιο στη συνέχεια),είτε θα μείνει στον παναθηναϊκό υπογράφοντας συμβόλαιο για 5 χρόνια και θα φύγει κατευθείαν για νβα όταν πάει 21-22 χρονών σε 3-4 χρόνια δηλαδή. λόγω ύψους πιστεύω ότι μπορεί να έχει ρόλο για λίγα λεπτά ακόμα και στην ευρωλίγκα από του χρόνου,ενώ στο πρωτάθλημα κάλλιστα μπορεί να είναι και ο βασικός μας σέντερ,αφού τα σέντερ των πιο πολλών ομάδων του πρωταθλήματος είναι τραγικά
Dinkins
Στα κολλέγια μαθαίνουν fundamentals; Γιατί εγώ βλεπω παίκτες σαν τον Τζόρνταν και τον Χαουαρντ που δεν μπορούν να πετύχουν βολή ούτε κατά τύχη και έχουν ξεφτιλίσει το άθλημα, οι βολές δεν είναι στα φανταμενταλς; Κοιτάξτε τι έκαναν στον Κουφό και πόσο περιζήτητοι έχουν γίνει οι Ευρωπαίοι ψηλοί που έχουν μαθει μπάσκετ στην Ευρώπη. Αν λοιπόν ο Παπαγιάννης δεν θέλει να καταλήξει σαν τον Κουφό, να ρίχνει ξύλο και να παίρνει κανα ριμπάουντ, τότε πρεπει να μείνει εδώ και να μάθει μπασκετ. Σουτάκι από μεση απόσταση, κινήσεις στο ποστ, πλαστικότητα, πικνρολ και τότε θα καθαρίζει 10εκ+ για πλάκα εκεί.
Quincy
Ο Χάουαρντ κι ο Τζόρνταν είναι μια εικόνα. Ο Γκρίφιν είναι μια άλλη.

Με τέτοια προσόντα οι παραπάνω θα έβρισκαν μαξ συμβόλαιο όπως και να χει. Στο χέρι του παίκτη είναι να μάθει και μπάσκετ από κει και πέρα, ή να μείνει στα καρφώματα και τις τάπες. Μια χαρά μπορεί να μάθει μπάσκετ απέναντι ο Παπαγιάννης, αν όντως το θέλει και το δουλέψει.

Ίσως τον βοηθούσε περισσότερο το κολέγιο σε ότι απόφαση και να πάρει μετά από αυτό (Ευρώπη-ΝΒΑ), από το να παίζει ελάχιστα στον Παναθηναικό
phoenix_93
Ο Dwight Howard δεν έχει πάει κολλέγιο.
Quincy
Δεν έχει να κάνει. Ούτε ο Αντετοκουνμπο πήγε αλλά βελτιώνεται διαρκώς. Θέμα του παίκτη είναι, παρά το κατά πόσο "θα σε μάθουν οι Αμερικανοί". Μια χαρά μπορεί να εξελιχθεί και να βελτιωθεί στην άλλη όχθη ο οποιοσδήποτε. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Skonokinis
QUOTE (Dinkins @ May 20 2015, 17:12 ) *
Στα κολλέγια μαθαίνουν fundamentals; Γιατί εγώ βλεπω παίκτες σαν τον Τζόρνταν και τον Χαουαρντ που δεν μπορούν να πετύχουν βολή ούτε κατά τύχη και έχουν ξεφτιλίσει το άθλημα, οι βολές δεν είναι στα φανταμενταλς; Κοιτάξτε τι έκαναν στον Κουφό και πόσο περιζήτητοι έχουν γίνει οι Ευρωπαίοι ψηλοί που έχουν μαθει μπάσκετ στην Ευρώπη. Αν λοιπόν ο Παπαγιάννης δεν θέλει να καταλήξει σαν τον Κουφό, να ρίχνει ξύλο και να παίρνει κανα ριμπάουντ, τότε πρεπει να μείνει εδώ και να μάθει μπασκετ. Σουτάκι από μεση απόσταση, κινήσεις στο ποστ, πλαστικότητα, πικνρολ και τότε θα καθαρίζει 10εκ+ για πλάκα εκεί.


+1 για Κουφό αναρρωτιέμαι πόσο άσχετοι και τσαρλατάνοι ήταν αυτοί που τον κατάντησαν έτσι
SG3ptshooter
Noμίζω είναι μια συζήτηση που έχει μια αρκετά χρωματισμένη χροιά με βάση την αφορμή που έχει. Οπότε δε θα βγουν και μέγιστα συμπεράσματα όσο και να τραβήξει. Δε μπορώ να θέλω το κακό του Παναθηναϊκού για δεύτερη σερί μέρα στο κάτω κάτω.

Δε θεωρώ απαραίτητο να πάει ο Παπαγιάννης ή ο Χαραλαμπόπουλος NCAA για να φτάσουν στο μέγιστο δυνατό σημείο της εξέλιξής τους. Kι ο Βουγιούκας απ' το Saint Louis ήρθε, soft ήρθε, soft έμεινε. Και ο μη καλλιτέχνης ή πρωταγωνιστής παραγωγικής διαδικασίας κάποιας χώρας Tavares ατομικά δουλεύει, έγινε draft, έφτασε τελικούς Eurocup, περνάει τον Ατλαντικό όπου να ναι.

Πάντως τα παραδείγματα του Dinkins είναι ατυχή, όταν μιλάμε για 3 παίκτες με 2 χρονιές στο ΝCAA... συνολικά μεταξύ τους και τουλάχιστον για τους 2 -η περίπτωση Κουφού επιδέχεται διάφορες ερμηνείες- κανένα ιδιαίτερο ταλέντο τεχνικά δεν υπήρξε ποτέ, μόνο σωματικά προσόντα.
pistol_pete#44
για μενα το ιδανικο θα ηταν, να επερνε την ιδια αποφαση με Ρουμπιο ο Παπατζον.
Που οι Τιμπεργουλβς τον ζητησαν/αγορασαν απο την Μπανταλονα, αλλα αυτος πηγε στην Μπαρτσελονα, και ακομα και οταν εγινε Ντραφτ,εκατσε αλλες 2 χρονιες στην Ευρωπη.

ομως για να παρει μια τετοια αποφαση ο μικρος, θα πρεπει να του εγγυηθουν 15-18' λεπτα ανα αγωνα,σε Ελλαδα κ Ευρωπη,
και να αρχισει να μαζευει εμπειριες!
bodiroga10
Marc Gasol $15,829,688
Nikola Pekovic, $12,100,000
Andrea Bargnani $11,500,000
Marcin Gortat $10,434,782
Anderson Varejao $9,704,545
Tiago Splitter $9,250,000
Omer Asik $8,374,646

νομιζω κανενας απ τους παραπανω δεν πηγε κολλεγιο και φυσικα δεν νομιζω να το μετανιωσε....
και μαλιστα οι περισσοτεροι καναν τον βημα για το nba σε ηλικια 23-24.
SG3ptshooter
Προφανώς και ισχύει πως μπορείς να τα καταφέρεις μένοντας εδώ, αυτό κάνει και ο Tavares που ανέφερα πριν πχ. Εδώ μας έχουν πάρει όχι μόνο ξεχωριστούς αλλά και κακούς παίκτες από κει πλέον.

Σε αυτό για τα fundamentals όμως, χωρίς να επανέλθω στο ποιοι απ' αυτούς που παραθέτει ο bodiroga10 είχαν Αμερικάνικη εμπειρία ή δε διακρίνονται για το σουτ τους απ' τη μέση απόσταση ή τις βολές, ο φόβος μου του να μένει κάποιος στην Ευρώπη είναι ο αντίστροφος. Fundamental = βασικότατο είναι και να σπρώχνεις και να πηδάς και να τρέχεις. Ο Παπαγιάννης οφείλει να γίνει πολύ πιο δυναμικός του κάθε Ante Tomic ή Miro Bilan. Μια χαρά νούμερα είναι αυτά θεωρητικά και μπαλίτσα ξέρει αλλά ο τύπος σε 10 αγώνες της φθίνουσας σε μέσο όρο ποιότητας Euroleague δεν έκοψε ΜΙΑ τάπα. Αυτό είναι το worst case scenario. Όταν έχεις την επαφή που έχει ο Παπαγιάννης αυτή τη στιγμή με τη μπάλα δε γίνεσαι DeAndre Jordan, το άλλο γίνεσαι αν δεν φροντίσεις να είναι πλήρες το παιχνίδι σου. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
j-kidd13
O Παπαγιαννης ηδη φετος εχει αρχισει να παιρνει καποια λεπτα.Εχει μπει σε διαδικασιες επαγγελματικης προπονησης,και σιγουρα αυτα τα λεπτα στα ματς της Α1 του κανουν καλο.Πιστευω πως του χρονου,με αλλον εναν χρονο σκληρης προπονησης,και εχοντας περασει την κρυαδα της πρωτης χρονιας,μπορει να ανεβει ενα σκαλι στο rotation της ομαδας.
Ειναι κορμαρα,μπορει ευκολα να αποτελεσει τον 3ο σεντερ.
Κι εγω ειμαι της αποψης οτι το παιδι ειναι καλυτερο να μεινει στην ευρωπη και να δουλεψει,να συμμετασχει σε συνθηκες πρωταθλητισμου,να αντιμετωπισει επαγγελματιες παικτες,ωστε στα 20-21 του να παει στο Nba.
Αν συνεχισει ομαλα την εξελιξη του,και δουλεψει,δεν βλεπω πως δεν θα ειναι φουλ ενεργος παικτης του rotation την μεθεπομενη σεζον.

bodiroga10
Ο παπαγιαννης για να πειστει να μεινει στον παναθηναικο θεωρω δεδομενο οτι θα ζητησει να εχει θεση στην 12αδα και στους αγωνες της ευρωλιγκας. Δεν θεωρω οτι θα προτιμησει μονο να καθισει και να παιζει στην α1 κοντρα στον σκορδιλη και τον πανος τοτε θεωρω δεδομενο οτι θα παει σε κολλεγιο για να εξελιχθει.
Απο κει και περα ειναι και θεμα του παναθηναικου αν λογικα στους 5 ψηλους της 12αδας στην ευρωλιγκα δωσει την μια θεση στον παπαγιαννη εστω και με ρολο οπως ειχε φετος ο αγραβανης στον ολυμπιακο.
Οποτε αν θεωρητικα συμβει αυτο τοτε η τριαδα βεζενκοβ-φωτσης-γκιστ ειναι μη υλοποιησιμη εκτος αν δεν αποκτηθει αθλητικο 5αρι και μετακινηθει εκει ο γκιστ...
salonikatasos
ο παπαγιάννης ούτε αργός φαίνεται να είναι,ούτε φαίνεται να δυσκολεύεται να πηδήξει ή να τρέξει στο γήπεδο.
το μόνο που είχα δει πέρσι με την εθνική ήταν ο φόβος του να κάνει δυναμικά το σκριν και να κόψει κατευθείαν μέσα. απλά προχωρούσε προς τον αντίπαλο,χωρίς να προσφέρει σκριν ουσιαστικά σε αυτόν που είχε τη μπάλα. φέτος όσες φορές έπαιξε τον είδα να έχει βελτιωθεί σε αυτόν το τομέα. ακόμα ανήλικος είναι,οπότε δε νομίζω να περιμένει κανείς να δει κράμα χακίμ ολάζουον με ντέιβιντ ρόμπινσον από τον μικρό. είτε μείνει εδώ,είτε πάει αμερική για κολλέγιο(άλλη κουβέντα είναι πχ ο αντετοκούμπο που πήγε κατευθείαν νβα από τη β εθνική) μόνο βελτίωση μπορεί να έχει εφόσον δουλέψει και ο ίδιος βέβαια. και μόνο οι εμπειρίες που θα μαζεύει τα 3-4 χρόνια που θα μείνει ευρώπη αν τελικά δε φύγει φέτος,είναι υπεραρκετές για να τον βοηθήσουν να σταθεί στο νβα. γιατί με τέτοιο ύψος και με τη φυσιολογική ανάπτυξη του κορμού και του σώματός του είναι σχεδόν βέβαιο ότι μόλις μπει στο νβα θα μπορεί να σταθεί σχετικά γρήγορα σε μια ομάδα σαν συμπληρωματικός αρχικά και στη συνέχεια γιατί όχι και σαν βασικός

για τους άλλους μικρούς το μεγαλύτερο ταλέντο πιστεύω είναι ο λούντζης και όχι ο χαραλαμπόπουλος.απλά ο τελευταίος είναι φανερά πιο έτοιμος(είναι 3 χρόνια στην ομάδα και όπως βλέπετε και μόνο οι εμπειρίες που έχει αποκτήσει τον έχουν κάνει 3 φορές καλύτερο παίχτη από ότι ήταν όταν ήρθε στην ομάδα). ο λούντζης παρότι 17χρονών πλέον,δείχνει να μη φοβάται καθόλου να πάρει πρωτοβουλίες,έχει σώμα που ήδη είναι αρκετά πιο μπροστά από την ηλικία του και γενικά δείχνει να μην αγχώνεται από το γεγονός πώς παίζει στον παναθηναϊκό(όπως πχ ο μποχωρίδης). του χρόνου εγώ θα τον έδινα δανεικό τον λούντζη σε μια ομάδα σαν τον κόροιβο ή την κηφισιά για να πάρει ακόμα περισσότερες εμπειρίες. αν και μόνο και με τις προπονήσεις με την ομάδα και τα παιχνίδια στην Α1 σε σταθερή βάση 10-12 λεπτών η βελτίωσή του θα είναι παρόμοια με του χαραλαμπόπουλου. θεωρώ πάντως ότι η προοπτική του λούντζη είναι μεγαλύτερη από του χαραλαμπόπουλου και γενικά οποιουδήποτε έλληνα μετά τη γενιά των 90αρηδων
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.