Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός - 3ος Τελικός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
thrylos7
Απ' όσο μπορώ να συμπεράνω από τις δηλώσεις των παικτών, οι παίκτες του Ολυμπιακού έλαβαν με το σωστό τρόπο την ήττα.. Άρα τους περιμένω "ζωντανούς" στο ματς του ΣΕΦ (μιας και γίνεται πολύς λόγος σ' εκείνο το τόπικ για την ψυχολογία)...

Ο Στακ πάντως, ήταν πολύ θετικός στην παράταση (!!) και ήταν μάλλον το πρώτο του ματς μετά από ... τα πρώτα με τον Άρη που "βρισκόταν" στο παρκέ.

QUOTE
Επιτέλους τελικοί που δεν θα ξεχαστούν σε μια εβδομάδα μετά την λήξη τους. Κι επιτέλους θα προκύψει ένας πρωταθλητής που θα είναι υπερήφανος για το σκαλπ που θα κρατάει στα χέρια του.


Έτσι ακριβώς! 41.gif
Air Kef
Όπως ειπε και ο Νοτης,αυτο το ματς το ζεις,ειναι αδύνατον να μεινεις αμέτοχος.Το έζησα με την ψυχή μου,ειχα να νιωσω έτσι απο το ματς Ελλάδα-ΗΠΑ,αν και εκει το τελος ήταν ευτυχές για μένα!


Μου θυμησε παρα πολύ να συναισθηματα μου μετά το ματς με την Μακαμπι πέρσι για το Φ4 στο 3ο ματς του Τελ Αβιβ με παρα πολλά "αν" και "γιατί" στις σκέψεις μου.

-Η ταπα του ΔΔ στον Ακερ
-Το απιστευτο τρίποντο του Μπατίστ
-Το ριμπ του ΔΔ και το καλαθι του

ειναι φάσεις που θα θυμαμαι για παντα,αρνητικά βεβαια. biggrin.gif

- Τα υβριστικα συνθηματα των Παναθηναικών(και τα εκνευριστηκά τους "εεεεε" κτλ σε καθε φάση)
- οι κλαψες στους διαιτητές απο τον ΠΑΟ
- οι χαζές επιλογές των παικτων του Ολυμπιακού(και ιδιαιτερα του Βασιλοπουλου) στα τελευταια λεπτα της καν. περιοδου
- οι χαμενες βολες του Ολυμπιακού
- ο εκνευριστικός "πράσινος" Χατζηγεωργίου
- οι αγκώνες του Αλβέρτη
- η ΕΤ1 εβαλε 10 λεπτά διαφημησεις μολις τελειωσε το ματς,αλλα τις τελευταιες φασεις δν τις εδειξει ουτε μια φορά σε επαναληψη "λογω χρόνου"

είναι πράγματα που δν μου άρεσαν καθολου.

- ο συγκλονιστηκός Ματσιγιαουσκας(ΗΓΕΤΗΣ)
- ο Ακερ(ας μας πει καποιος τον λογο της φοβερής επαναφοράς του)
- ο Μπουρουσης
- ο Τομασεβιτς(νους αντι σώματος)
- ο Πεν(πραγματικός μοχλός)
- ο ΔΔ(τοσο κακή μερα και ομως..)
- ο Μπατιστ(απίστευτος ο Αμερικανός και παικτης με μπάλες)
- ο Ζοτς κι ο Πινι

ειναι οι κύριοι υπέυθυνοι της σημερινής παράστασης και τους αποθώνουμε.


Σαν Ολυμπιακός δν μπορώ να δεχτώ οτι χασαμε απο τον Τομασεβιτς.
Τους επαιζε με πλάτη και κολλούσαν απο πισω του σαν χάνοι.
Σε τρεις φασεις τον επαιξαν απο μπροστά,στην μια το εβαλε,στην αλλη εκανε μια αθλια προσπάθεια δινοντας μας την επίθεση.

Χαίρομαι επιτέλους για την ομάδα μου,για πρώτη φορά φέτος.
Κρίμα που εχασε μεσα απο τα χερια της μια τεράστια ευκαρία (πολλές βασικά).
james
Δε ξερω να το ειδες πριν Thrylos. Αν ειναι το ξαναλεω τα παιχνιαδια ειναι bluewhite gt smile.gif
thrylos7
Ευχαριστώ για την πληροφορία James (το είχα δει και το προηγούμενο, αλλά ξέχασα ν' απαντήσω με όλα αυτά) ! smile.gif

QUOTE
ο Ακερ(ας μας πει καποιος τον λογο της φοβερής επαναφοράς του)


Το σουτ το είχε ούτως ή άλλως (το έχει βελτιώσει αισθητά μέσα στη χρονιά), αλλά όντως, δείχνει σε πολλά σημεία ανεβασμένη διάθεση... Από δικό του λάθος δεν έγινε ο ήρωας του αγώνα.


Πάντως, δε νομίζω να έχω ζήσει άλλο ματς έτσι, όσον αφορά και τις αλλαγές στη διακύμανση του σκορ. Το Ελλάδα - ΗΠΑ ήταν εκπληκτικό, αλλά το συναίσθημα το ίδιο (μιας και θέλαμε να μείνουμε μπροστά), το Ελλάδα - Γαλλία είχε το κορυφαίο ever, instant feeling, αλλά η εναλλαγή συναισθημάτων στο σημερινό ήταν το κάτι άλλο... Η καρδιά ακόμη ν' αποκτήσει φυσιολογικό ρυθμό, χωρίς πλάκα...
spysta
QUOTE(morfi @ Jun 13 2007, 11:03 PM) *
Μετά την διαιτησία περάσαμε και σε άλλες βλακείες.
Είναι μάλλον γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΝΒΑ. Και μη μου πείς "Έχω δεί". Όχι δεν έχεις δει.
Α οκ. Δηλαδή η κανονική περίοδος του ΝΒΑ είναι καλύτερη από αυτή της Α1 αλλά πάσχουνε λίγο στους τελικούς.

"Ναί ρε, οκ"
Nα δω τι άλλο θα διαβάσω...

και ομως εχω δει!!!!!!
james
Φιλε spysta αφου σου ειχε πει να μην το πεις αυτο!!! smiley.gif smiley.gif (δε κοροιδευω λιγη πλακα κανω για να ελαφρυνει η κατασταση απο το θεμα της διαιτησιας)
spysta
QUOTE(james @ Jun 13 2007, 11:54 PM) *
Φιλε spysta αφου σου ειχε πει να μην το πεις αυτο!!! smiley.gif smiley.gif (δε κοροιδευω λιγη πλακα κανω για να ελαφρυνει η κατασταση απο το θεμα της διαιτησιας)

το ξερω smiley.gif πλακα κανουμε!!!
rchos
χαιρομαι απιστευτα πολυ που μετα το παιχνιδι αμεσως βγηκα για καφεδακι!αυτο ειναι το μο0ναδικο σχολιο που κανω για οτι επικρατησε στο τοπικ αυτο τις πρωτες ωρες μετα τον αγωνα!
εχουμε δει ματσαρα επιπεδου και αντι να γινει και συζητηση αναλογου επιπεδου αρχιζουμε τις οπαδικες κραυγες ολοι!

σισκα, μπετσι δειχνουν τελειωμενοι!θα ανεβουν στη συνεχεια?αν ναι ο παο θα νικησει και στο σεφ.αν οχι και το 5ο παιχνιδι στο οακα παλι στον ποντο θα παιχτει!
ματσε βασιλοπουλος θα κανουν και αλλο συνεχομενο σουπερ παιχνιδι?αν ναι ο ολυμπιακος μπορει να φτασει σε 5ο τελικο.παντως νομιζω οτι οι κασσανδρες που ελεγαν οτι ειναι πιθανον ο ματσε να εχει τελειωσει σαν παιχτης μετα και τον τραυματισμο του διαψευδονται ηδη και ο παιχτης ακομη δεν εχει φτασει στα γνωστα του επιπεδα(αναζ για ποιον χτυπα η καμπανα?κασσανδρα!!).δειχνει ομως οτι ειναι εδω και του χρονου θα ειναι πραγματικος ηγετης και σταρ και μεσα στο γηπεδο!

γραψανε μερικοι φιλοι για την πιεση που εχει ο παο.μηπως ο λογος που δεν αποδιδει τοσο καλα δεν ειναι η πιεση?με πιεση εχει ξαναπαιξει και εχει αποδωσει!μηπως ειναι το ψυχολογικο αδειασμα ορισμενων παιχτων επειδη ο μεγαλος στοχος εχει επιτευχθει?μηπως εχει επελθει μια αλφα χαλαροτητα σε ορισμενους που νοιαζονταν για την ευρωκουπα περισσοτερο?
masterjcy
Megalo match apopse. Apo ta kalytera tis dekaetias.

Agapitoi filoi Olympiakoi liga gia to basket dioti otan eseis to dyalisate to tmima kai vgenate 8oi o Pao kratouse psila to elliniko basket kai xaris ston Pao mporese na epofelithi kai i ethniki ellados.
rchos
QUOTE
Agapitoi filoi Olympiakoi liga gia to basket dioti otan eseis to dyalisate to tmima kai vgenate 8oi o Pao kratouse psila to elliniko basket kai xaris ston Pao mporese na epofelithi kai i ethniki ellados.


οριστε?
masterjcy
Den apefthynomai se esena rchos7 alla se aftous pou elegan oti oi Panathinaikoi pane mono sto final four kai ta match me ton olympiako kai eironevontai gia recor sto gynaikeio volley
saou
QUOTE
Ο Στακ πάντως, ήταν πολύ θετικός στην παράταση (!!) και ήταν μάλλον το πρώτο του ματς μετά από ... τα πρώτα με τον Άρη που "βρισκόταν" στο παρκέ.


Δεν πολυσυμφωνώ μαζί σου...

Το μόνο θετικό που θυμάμαι είναι το πρώτο καλάθι της παράτασης που σημείωσε. Κατά τα άλλα δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί 2 τουλάχιστον φορές την αλλαγή στα μαρκαρίσματα και το γεγονός ότι τον μάρκαρε ο Διαμαντίδης, ενώ ήταν ο παίκτης που υποτίθεται φυλούσε το Μπατίστ όταν έβαλε το τρίποντο.

Γενικά θυμάμαι και διάφορες ολιγωρίες του στην άμυνα στην κανονική διάρκεια όπως στο καλάθι-φάουλ του Μπετσίροβιτς όπου και πάλι βρισκόταν 2 βήματα πίσω, κακή προσωπική άμυνα στον Τομάσεβιτς κτλ.

Για μένα η απόδοσή του ήταν και πάλι κατώτερη των προσδοκιών. Και το χειρότερο είναι πως μοιάζει φοβισμένος, στο βλέμμα του δε διακρίνεται ίχνος τσαμπουκά, πάθους κτλ. Περιφέρεται άσκοπα και περιμένει να τον αλλάξει ο Γκέρσον (ο οποίος και πάλι φαίνεται να μην τον υπολογίζει ιδιαίτερερα, θεωρώντας ίσως ότι δεν ταιριάζει με το παιχνίδι του ΠΑΟ), εμένα αυτή την εντύπωση μου δίνει.
rchos
γενικα ο στακ του ολυμπιακου δειχνει πιο χαζος παιχτης απο τον στακ του αρη και δεν καταλαβαινω γιατι!
thrylos7
QUOTE
Το μόνο θετικό που θυμάμαι είναι το πρώτο καλάθι της παράτασης που σημείωσε. Κατά τα άλλα δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί 2 τουλάχιστον φορές την αλλαγή στα μαρκαρίσματα και το γεγονός ότι τον μάρκαρε ο Διαμαντίδης, ενώ ήταν ο παίκτης που υποτίθεται φυλούσε το Μπατίστ όταν έβαλε το τρίποντο.


Έβγαλε δυο πολύ καλές άμυνες και γενικώς έδωσε μια αμυντική ώθηση στην ομάδα. Αν δεν ήταν και ο Μπάρλος από δίπλα να κάνει κανά 2 χαζά φάουλ, ενώ ο Στακ είχε κάνει τη δουλειά του, θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Όσον αφορά την επίθεση, μια χαρά βρέθηκε μόνος με τον Διαμαντίδη (ή μήπως το μπερδεύω με τον Ζίζιτς), απλά οι συμπαίκτες του έκαναν το λάθος να μην του πασάρουν.

Έκανα αναφορά μόνο στην παράταση, στην κανονική διάρκεια ήταν και πάλι φάντασμα του εαυτού του.

Δεν του πάει η χρονιά αυτό είναι σίγουρο.. Εδώ στο προηγούμενο ματς απέτυχε να πετύχει καλάθι δις, μόνος του, κάτω από το καλάθι του ΠΑΟ, όταν το ματς έληγε... Το ένα μάλιστα ήταν χαμένο κάρφωμα! Να τον ξεματιάσει κάποιος παρακάλω... biggrin.gif
Bonzo
Για το ματς σήμερα ότι και να πούμε ήταν λίγο...

ΑΠλά για μ΄να όποιος ολυμπικαός(και είστε πολλοί)βγήκε και κλεγεται για τη διαιτισία σε ΑΥΤΟ το ματς απλά ας παίει να δει λίγο ποδόσφαιρο και να συναναστραφεί με ατομα του επιπέδου του.Αν βλέπετε μια φάση σε ένα παιχνμίδι 45 λεπτών.Κρίμα...
Εμένα προσωπικά οι κλάψες για την διαιτησιά (που έκανε μερικά πολύ χοντρά λαθη κατά του ΠΑΟ βλ.έδωσε αντιαθλιτικό σοτν Σίσκα και μετά σε 2 φάσεις του Ολυμπιακού πολυ χειρότερες δεν έδωσε τπτ και επιθετικό του Πενν σε μια φάση στο τελος) μόνο ικανοποίιση μου προσφέρουν.Συνεχίστε να κλαίτε.Η ανικανότητα της αποδοχής της ήττας δίνει χαρά στον νικητή.

morfi 77.gif 77.gif 77.gif
saou
QUOTE
Έβγαλε δυο πολύ καλές άμυνες και γενικώς έδωσε μια αμυντική ώθηση στην ομάδα. Αν δεν ήταν και ο Μπάρλος από δίπλα να κάνει κανά 2 χαζά φάουλ, ενώ ο Στακ είχε κάνει τη δουλειά του, θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Όσον αφορά την επίθεση, μια χαρά βρέθηκε μόνος με τον Διαμαντίδη (ή μήπως το μπερδεύω με τον Ζίζιτς), απλά οι συμπαίκτες του έκαναν το λάθος να μην του πασάρουν.



Μπορεί να χεις δίκιο για τις άμυνες, δεν είδα το βίντεο και ούτε πρόκειται sad.gif

Πάντως η καθυστερημένη (ή καθόλου ) κάλυψη του Μπατίστ στο τρίποντο της ισοφάρισης ήταν εκ του αποτελέσματος το μεγαλύτερο λάθος του στο ματς.
dizzy_fingers
QUOTE
ΑΠλά για μ΄να όποιος ολυμπικαός(και είστε πολλοί)βγήκε και κλεγεται για τη διαιτισία σε ΑΥΤΟ το ματς απλά ας παίει να δει λίγο ποδόσφαιρο και να συναναστραφεί με ατομα του επιπέδου του.

Κι εσύ που συνεχίζεις αυτού του επιπέδου την κουβέντα, Λευτέρη, κέρδισες ένα μονοήμερο time out στη χώρα των Μπαραμπάκων.
smiley.gif

Τί? Είμαι αυστηρός?
Όταν λέμε κάτι, δεν το λέμε για να μας γράφετε στα παλιά σας υποδήματα.
Ακόμα κι αν χρειαστεί να μείνουμε 3 να γράφουμε, θα πράττουμε ως θεωρούμε καλύτερα.

Σημείωση: Το οποιοδήποτε παράπονο του οιουδήποτε θιγόμενου μέλους, παρακαλούμε να σταλεί με πμ και να μη δημοσιευτεί, ως δηλώνεται στον κανονισμό 6.
Κανονισμοί.
spysta
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 14 2007, 01:16 AM) *
Κι εσύ που συνεχίζεις αυτού του επιπέδου την κουβέντα, Λευτέρη, κέρδισες ένα μονοήμερο time out στη χώρα των Μπαραμπάκων.
smiley.gif

Τί? Είμαι αυστηρός?
Όταν λέμε κάτι, δεν το λέμε για να μας γράφετε στα παλιά σας υποδήματα.
Ακόμα κι αν χρειαστεί να μείνουμε 3 να γράφουμε, θα πράττουμε ως θεωρούμε καλύτερα.

Σημείωση: Το οποιοδήποτε παράπονο του οιουδήποτε θιγόμενου μέλους, παρακαλούμε να σταλεί με πμ και να μη δημοσιευτεί, ως δηλώνεται στον κανονισμό 6.
Κανονισμοί.

ο χαρος βγηκε βγηκε παγανια..... smiley.gif smiley.gif smiley.gif
rchos
QUOTE
Ακόμα κι αν χρειαστεί να μείνουμε 3 να γράφουμε, θα πράττουμε ως θεωρούμε καλύτερα


ελπιζω να τα καταφερω να ειμαι ενας απο τους τρεις! 42.gif 42.gif

αν και εχω απορια πως ειναι σε αυτη την χωρα των Μπαραμπάκων. tongue.gif
spysta
ρε παιδια πως εξηγητε το γεγονος οτι ο Μητσος εκανε ενα τοσο χαζο και αψυχολογητο φαουλ στο τελος πανω στον Πενν??Ειδικα για εναν παικτη του επιπεδου του Διαμαντιδη ειναι αποριας αξιο.....οπως ακουσα απο την τρομαρα του στο τελος γυρισε κατευθειαν και εδωσε το χερι του στον διαιτητη!!!
apkat
QUOTE
ΑΠλά για μ΄να όποιος ολυμπικαός(και είστε πολλοί)βγήκε και κλεγεται για τη διαιτισία σε ΑΥΤΟ το ματς απλά ας παίει να δει λίγο ποδόσφαιρο και να συναναστραφεί με ατομα του επιπέδου του.Αν βλέπετε μια φάση σε ένα παιχνμίδι 45 λεπτών.Κρίμα...
Εμένα προσωπικά οι κλάψες για την διαιτησιά (που έκανε μερικά πολύ χοντρά λαθη κατά του ΠΑΟ βλ.έδωσε αντιαθλιτικό σοτν Σίσκα και μετά σε 2 φάσεις του Ολυμπιακού πολυ χειρότερες δεν έδωσε τπτ και επιθετικό του Πενν σε μια φάση στο τελος) μόνο ικανοποίιση μου προσφέρουν.Συνεχίστε να κλαίτε.Η ανικανότητα της αποδοχής της ήττας δίνει χαρά στον νικητή.


Μα τι λες ρε συ Μπονζο;;; blink.gif blink.gif blink.gif ..Οι πιο πολλοι απο εδω περα βγηκαν και ειπαν οτι χαρηκαν το παιχνιδι γιατι ηταν ενα απο τα καλυτερα που εχουν γινει τα τελευταια χρονια..Αλλα αυτο δεν αλλοιωνει το γεγονος οτι η διαιτησια επιρρεασε σε τεραστιο βαθμο το αποτελεσμα..Ξαναλεω δεν εχω παραπονα απο αυτην.Για καποιον που ειχε την πολυτελεια του ριπλει και δεν βρισκοταν στο γηπεδο για να κρινει τις φασεις εν θερμω η διαιτησια ηταν στο 50-50 και πολυ καλα εκανε.Με λαθη πολλα και για τις 2 πλευρες.Μπορω και γω να παραθεσω φασεις αλλα θα ηταν ανουσιο δεν νομιζεις;;

Η ανικανοτητα της παραδοχης της ηττας δινει αξια στο νικητη..Ενδιαφερον αν και δεν νομιζω οτι πολλοι αμφισβητησαν οτι νικησε ο παο.Ολοι το δεχτηκαν αυτο εστω και αν καποιοι ειχαν παραπονα.Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.και αν γενικα δεν ασχολουσουν με διαιτησια να την ψιλοκαταλαβω τη σταση σου(αλλα οχι τον τροπο σου) αλλα εσυ και στο ματς της κανονικης περιοδου στο ΟΑΚΑ ειχες παραπονα απο τη διαιτησια.Γιατι τωρα να μην εχουν οι φιλοι του Ολυμπιακου που τους στοιχησε σε πολυ πιο σημαντικο ματς;;
Τοτε πιστευεις οτι η συμπεριφορα σου θα προσφερε ικανοποιηση σε μας τους φιλους του ΟΣΦΠ;;
Δε νομιζω..
Air Kef
Ρε συ απκατ,ο μπονζο δν μπορει να σου απαντησει,ελπιζω να μην περιμενεις απαντηση!
Επισης το θεμα εχει εξαντληθεί,εχουν ειπωθει οι πιο ακραίες αποψεις και απο τις δύο πλευρές,μην το συνεχιζουμε γιατι δν σταματάει..

smile.gif
Anaz
QUOTE
αναζ για ποιον χτυπα η καμπανα?κασσανδρα!!
Φοβο εξεφρασα,δεν εκανα προβλεψη.. tongue.gif

Ντιζυ μαζι σου!Κανεις δεν σε κατηγορει για αυστηροτητα.. 41.gif

ΕDIT
Aυτο το ποστ ειναι το 666ο πανω στους τελικους!! ohmy.gif 19.gif
ΛΑΘΟΣ: Του απκατ πιο πανω ειναι!!ΜΠΟΥΑΧΑΧΑ!!! 19.gif 19.gif
apkat
Εχεις δικιο βρε Κεφ αλλα οταν εγραφα δεν ειχα δει οτι ειχε μπαν..

Μετα κατα λαθος το εσβησε ο Ντιζυ το ποστ μου(μου το εξηγησε μεσω πμ) και ειπα να το κανω κοπι αφου το χα γραψει απο πριν..

παντως ετσι και αλλιως και γω δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με το θεμα..Με κουρασε wink.gif
AZ1980
Παιδιά κατ' αρχάς λυπάμαι για τα περισσότερα από τα ποστς που διάβασα μετά από αυτό τον αγώνα, απογοητεύτηκα αφού το περιεχόμενο των περισσοτέρων ήταν μπασκετικά άχρηστο, ή (σε κάποιες περιπτώσεις) ακόμα και υποδηλωτικό πλήρους άγνοιας πάνω στο άθλημα. Θα έλεγα πως έλειψε από σχεδόν όλα όσα διάβασα η αγάπη για το μπάσκετ αυτό καθαυτό, το οποίο απόψε γιόρτασε μια από τις κορυφαίες στιγμές του σε επίπεδο δικής μας εγχώριας διασυλλογικής διοργάνωσης. Εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν, δε θα αναφέρω, ξέρουν ποιοί είναι.

Να πω ακόμη πως δεν κρίνω αναγκαίο να τοποθετηθώ όσο εκτενώς θα μπορούσα πάνω στις τεχνικές λεπτομέρειες του αγώνα, αφού όλα τα κρίσιμα τεχνικά χαρακτηριστικά του (προσπάθεια ΠΑΟ να πιέσει και τελειώσει νωρίς, αποφεύγοντας το άγχος, ψυχολογική και άρα αγωνιστική παράλυση των πρασίνων σε περίπτωση που το σκορ θα έμενε κλειστό ως την τελευταία περίοδο, αντίστροφη σε σχέση με το ΣΕΦ διαιτητική τάση, μπόνους βολών στον ΠΑΟ πριν συμπληρωθούν 3 λεπτά στην 4η περίοδο, προβλήματα Ολυμπιακού με παίκτες κλειδιά να είναι φορτωμένοι με φάουλ, νέα μεγάλη εμφάνιση Ματσιγιάσουσκας, υψηλότερα ποσοστά Ολυμπιακού στο μακρινό σουτ, ως αποτέλεσμα ιδανικής συγκυρίας από πλευράς ψυχολογίας και μομέντουμ, συνέχιση της αδυναμίας του Ολυμπιακού να εξασφαλίσει με σιγουριά το αμυντικό ριμπάουντ, λόγω κακής αμυντικής ισορροπίας την ώρα της εκδήλωσης της πράσινης επίθεσης) τα είχα αναφέρει ως αντίστοιχα ενδεχομένων με ισχυρές πιθανότητες πριν τη διεξαγωγή του. Και είχα φτάσει στο συμπέρασμα πως, σε κλειστό παιχνίδι-ντέρμπι, ο Ολυμπιακός θα είχε τον πρώτο λόγο. Και πράγματι ο Ολυμπιακός σήμερα είχε τη νίκη στα χέρια του, είχε ουσιαστικά κερδίσει! Οι αστάθμητοι (από εμένα τουλάχιστον) παράγοντες που έδωσαν το δικαίωμα στον ΠΑΟ να πετύχει αυτή την ανέλπιστη (όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα) νίκη προέκυψαν κατά πρώτον από την απίστευτη και αδικαιολόγητη αστοχία των ερυθρολεύκων στις βολές, από την συγκλονιστική προσπάθεια/κατάθεση ψυχής των Μπατίστ και Τομάσεβιτς, από τις 2 φάσεις-ξυπνήματα του στραγγαλισμένου από το άγχος και τραγικά κακού σήμερα Διαμαντίδη, καθώς και από ορισμένες τυχερές φάσεις που έδωσε ο θεός στον ΠΑΟ (πχ εκείνο το τραγελαφικό ζειμπέκικο του Μπετσίροβιτς που κατέληξε σε ...γκολ-φάουλ, κάνα δίλεπτο πριν τη λήξη, ή το εκτός πραγματικότητας τρίποντο του Μπατίστ, σουτ απελπισίας σε επίθεση που είχε πάει, όπως και οι πιο πολλές σημερινές του ΠΑΟ, θεόστραβα).

Σε αυτά τα λίγα θα ήθελα να προσθέσω επιγραμματικά κάτι που είναι απίστευτα σημαντικό και που μόνο ο Anaz δείχνει να το έχει κατανοήσει εδώ στο φόρουμ...

Το ότι ο Ολυμπιακός, όπως ΑΚΡΙΒΩΣ είχα προβλέψει, δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα στον, πολύ ανώτερό του ως σύνολο, Παναθηναικό, ΔΕΝ σημαίνει πως οι δυο ομάδες είναι τελικά ισάξιες, ή ότι απέχουν ελάχιστα... Θα πρέπει να αρχίσετε, όσοι με αγάπη και ενδιαφέρον ασχολείστε με το μπάσκετ, να υπολογίζετε με ουσιαστικό τρόπο στο σκεπτικό σας το ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ που λέγεται αθλητική ψυχολογία. Ο Παναθηναικός έπαιζε χτες το βράδι (και από τη στιγμή που δεν κατάφερε να εδραιώσει νωρίς μεγάλη διαφορά σκορ) με τον τρικυμιώδη φόβο της ήττας/απώλειας σίγουρου τίτλου/ντροπής, αντλώντας ενέργεια από την απελπισία του... Ο Ολυμπιακός έπαιζε χτες το βράδι (και από τη στιγμή που, χάρη στην συγκριτική έλλειψη άγχους του έβαλε τα μακρινά σουτ και κρατήθηκε κοντά στο σκορ) με την ενθουσιώδη προσδοκία της νίκης/κατάκτησης ανέλπιστου τίτλου/καταξίωσης, αντλώντας ενέργεια από το αγνό πάθος του. Πρέπει να καταλάβετε αυτή τη διαφορά. Είναι σειρά nineties, είναι σειρά αιωνίων, και αυτά τα πράγματα παίζουν τρομακτικά σημαντικό ρόλο για να τα αγνοείτε, και να βγάζετε συμπεράσματα ερήμην τους.

Πάμε και σε κάτι πολύ όμορφο, μπασκετικό και κάπως ...spooky, που θα αρέσει κυρίως στους παλιούς, η ζωή κύκλους κάνει... :

Το παιχνίδι φυσικά ήταν εκπληκτικό, ασύλληπτο. Είναι βέβαια ακόμη πρόσφατο, φρέσκο στη μνήμη και δεν μπορεί να αξιολογηθεί με βεβαιότητα η θέση του στην ιεράρχηση των κορυφαίων στιγμών που κατά καιρούς χαρακτήρισαν τελικούς Α1, αλλά είμαι σίγουρος πως όταν περάσει ο καιρός θα πάρει στις μνήμες όλων θέση εντονότατης ανάμνησης, μαζί με άλλα θρυλικά παιχνίδια... Έσκαψα λίγο το μυαλό μου για να θυμηθώ τελικούς Α1 με τόσο συγκλονιστική εξέλιξη, και το πρώτο παιχνίδι που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο 5ος τελικός του 1991...

O Άρης τη σεζόν 1990-1991 βρισκόταν σε μια μεταβατική περίοδο. Έχοντας ήδη κατακτήσει 6 σερί πρωταθλήματα Ελλάδας, ο Αυτοκράτορας για πρώτη φορά μετά από 7 ή 8 νομίζω χρόνια ξεκίνησε τη χρονιά χωρίς τον Γιάννη Ιωαννίδη στο τιμόνι. Αντί για τον Ιωαννίδη το ...κουπί είχε αναλάβει να τραβήξει ως head coach ο μυθικός Λάζαρος Λέσιτς, μια φιγούρα που πραγματικά έμοιαζε βγαλμένη από σελίδες ξεκαρδιστικού κόμικ... Έχοντας επιλέξει ως πρώτο ξένο τον πρώην Bull Μπραντ Σέλλερς, έναν αλτικότατο, εντυπωσιακό, αλλά μαλθακό σέντερ που πιο πολύ θύμιζε σε όγκο, κίνηση και δύναμη "ελάκι" της τότε εποχής (δηλ αναιμικό, περιφερειακό "τριάρι") και ως δεύτερο ξένο τον (πρωταθλητή Ευρώπης την προηγούμενη χρονιά, στο Παρίσι με την Γιουγκοπλάστικα) Γκόραν Σόμπιν (δικαίωμα συμμετοχής ο "δεύτερος ξένος" είχε μόνο στο Πρωταθλητριών, έτσι έλεγαν τότε την Ευρωλίγκα), και χτυπημένος από τις εσωτερικές έριδες Γκάλη-Γιαννάκη ο Άρης γρήγορα έχασε το ρυθμό του. Πήρε καθαρά λόγω φανέλας και πείρας τα 2 ματς κανονικής περιόδου από τον ΠΑΟΚ, που εκείνη τη χρονιά ήταν αξιολογότερος από ποτέ (ως τότε) με την προσθήκη του Κεν Μπάρλοου, πάουερ φόργουορντ της Μακάμπι επί σειρά ετών. Στην Ευρωλίγκα αποκλείστηκε, χάνοντας για πρώτη φορά το φ4 μετά από 3 συνεχείς συμμετοχές. Ο Λέσιτς απολύθηκε, ο ΠΑΟΚ φορμαριζόταν, και ο Άρης, τρίζοντας, έσερνε το απογοητευμένο σαρκίο του στους τελικούς, όπου όφειλε να υπερασπιστεί τον εγχώριο τίτλο του., και να κατακτήσει τον έβδομο συνεχόμενο. Τα μίντια τον έδιναν βέβαια απόλυτο φαβορί, ποτέ μην περιμένετε να ακούσετε διορατικές αναγνώσεις των τάσεων στα μίντια, δε συνέβαινε τότε, δε συμβαίνει ούτε και τώρα. Εκτός από την αίγλη του αήττητου δυνάστη ο Άρης είχε με το μέρος του και το σύστημα διεξαγωγής. Ξεκινούσε τους τελικούς με τις 2-0 νίκες της κανονικής περιόδου καβάτζα, με τη σειρά των τελικών να λήγει στις 4. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε όμως με συνοπτικές διαδικασίες τα δύο πρώτα πλέι οφ παιχνίδια, και έστειλε το σκορ στο 2-2...

Η Αυτοκρατορία μάλιστα φάνηκε να γκρεμίζεται οριστικά όταν δεκαπέντε δεύτερα πριν το τέλος του 5ου παιχνιδιού ο Κόρφας έστελνε τη διαφορά στους 4 πόντους υπέρ του "δικεφάλου".

Αμ δε...

Με ένα αστραπιαίο coast to coast ο Γιαννάκης μείωσε στους δυο... Με 9 δεύτερα να απομένουν ο έμπειρος Μπάρλοου ανέλαβε την επαναφορά της μπάλας... Και λάθεψε οικτρά, αφού ο Αγγελίδης μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα χέρια του Γκάλη. Οι έριδες και οι ανταγωνισμοί ανάμεσα στα δυο ιερά τέρατα πάντα ανήκαν στην ημερήσια διάταξη, αλλά εκείνες τις κρίσιμες στιγμές, τις στιγμές που ο Άρης, το δημιούργημά τους, κινδύνευε να γκρεμιστεί, όλα αυτά έσβησαν, και το ένστικτο της ομάδας, το ένστικτο του πρωταθλητή θριάμβευσε... Ο Νικ έκανε "μισή" διείσδυση στο ύψος του τριπόντου, σπλιτάροντας την μπάλα στον Γιαννάκη, που βρισκόταν ελάχιστα αριστερά και πίσω του, ενάμισι μέτρο περίπου από την γραμμή του τριπόντου. Ο Δράκος φυσικά δεν δίστασε... Τρίποντο με τη λήξη, αγκαλιές και χοροί, Γκα-Γιαν ένα κουβάρι, η Αυτοκρατορία δεν θα έπεφτε ποτε, ο Άρης βγήκε ανίκητος από μια ακόμη δύσκολη μάχη...

Φυσικά και η Δυναστεία του Άρη δεν ήταν παντοτινή, όπως μας φαινόταν εκείνη τη μέρα, μετά από αυτή την ανέλπιστη επιστροφή, ή, λίγες μέρες αργότερα, όταν, κερδίζοντας τον αποκαρδιωμένο ΠΑΟΚ στο 6ο παιχνίδι, κατακτούσε το 7ο συνεχόμενο τρόπαιό του. Η βραδιά εκείνη δεν αποτελούσε νέο ξεκίνημα, αλλά τον επιθανάτιο ρόγχο της πιο μεγάλης ίσως ομάδας που πέρασε ποτέ από την Α1... Την επόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ στεφόταν πρωταθλητής, νικώντας στον τελικό τον ...αναγεννημένο Ολυμπιακό του Ιωαννίδη, με την επόμενη μεγάλη δύναμη του ελληνικού μπάσκετ να παίρνει το "βάπτισμα του πυρός"... Μια ολόκληρη εποχή έκλεινε, μια νέα ξεκινούσε... Το παιχνίδι εκείνο όμως έχει μείνει στις καρδιές και τις αναμνήσεις όλων σαν ένα από τα ομορφότερα και συγκλονιστικότερα που διεξήχθησαν ποτέ σε τελικούς Α1.

Γράφτηκε στην ιστορία με τον ίδιο πιθανότατα ένδοξο τρόπο που επιφυλάσσεται από το μέλλον στη σημερινή απίστευτη μονομαχία...

Βρίσκετε να έχουν κοινά οι δυο αυτές γκραν γκινιόλ αναμετρήσεις???

Και οι δυο πάντως έληξαν με 86-85... wink.gif


http://www.youtube.com/watch?v=bGn-IOBNw2c
spysta
και ΑΖ1980 νομιζω οτι εχουμε να δουμε και αλλους πολυ συναρπαστικους τελικους τα επομενα χρονια....με παικταραδες στις συνθεσεις των ομαδων, με παθος, με ενταση και με καταμεστα γηπεδα....ο ΠΑΟ κρατησε τοσα χρονια σε συλλογικο επιπεδο το ελληνικο μπασκετ και ο Ολυμπιακος κυριως μαζι με Αρη και Πανιωνιο σε κανα δυο χρονακια θα το απογειωσουν ξανα!!!Το πιστευω ειλικρινα αυτο γιατι βλεπω καλους παραγοντες στον μπακετικο χωρο...
soz
Morfi και σια,απλά γιατί σιχαίνομαι τους ψεύτες και αυτούς που ειρωνεύονται πάνω σε ανύπαρκτα γεγονότα,ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ φέτος είχε τον μεγαλύτερο μέσο όρο εισιτηρίων σε όλη την ευρωλίγκα,αλλά και στο ελληνικό πρωτάθλημα(ελπίζω να έχετε κάνει στο σχολεί τον μέσο όρο,και να γνωρίζετε τι σημαίνει,αλλιώς μπορώ να εξηγήσω κιόλας).

Το ΠΑΝΤΟΥ αναφερόταν σε όλες τις μπασκετικές διοργανώσεις.τι κόλλημα έφαγες με το γυναικείο βολλευ βραδυάτικα ρε πστη μου,ξεκόλλα λίγο το μυαλό σου!!!

Αυτά ,και απαιτώ να ανακαλέσετε τις ειρωνίες ‘οτι είμαστε ανύπαρκτοι στο γήπεδο‘,’πάμε μόνο με το γάβρο’ κλπ.

Αυτά,γιατί αρκετά ψέμματα ακούστηκαν για το συγκεκριμένο θέμα.

Να μιλάμε με βάση τα γεγονότα,οχι τις φαντασιώσεις του καθενός.


--Αν θες σου απαντάω και για τα 4 χρόνια κυριαρχίας του ολυμπιακού στην ελλάδα,αν και εσυ θα ήσουν στο νηπιαγωγείο τότε και δεν θα θυμάσαι.Κανείς παναθηναικός (και οχι μόνο) δεν είχε παρατήσει το μπάσκετ.Ίσα ίσα,τα γήπεδα είχαν περισσότερο κόσμο απο οτι τώρα στις μέρες μας.Αυτές οι ατάκες πιάνουν σε κάποιον 13χρονο που μπορεί να μην τα έχει ζήσει,αλλά εγω σου λέω προσωπικά οτι τότε γινόταν μεγαλύτερο νταβαντούρι απο οτι τώρα.
Με τα f4,τους συναρπαστικούς τελικούς (κι ας χάναμε),ΟΛΟΙ ασχολούνταν ΚΑΙ με το μπάσκετ τότε φανατικά.
Germany96
Και με το παραπάνω μήνυμα τελειώνει το ευχάριστο διάλειμμα στο οποίο μιλήσαμε για μπάσκετ. Άντε βρε στο επόμενο ματς μπορεί να πιάσουμε και δύο σελίδες από τις δεκάξι.
soz
QUOTE(Germany96 @ Jun 14 2007, 08:31 AM) *
Και με το παραπάνω μήνυμα τελειώνει το ευχάριστο διάλειμμα στο οποίο μιλήσαμε για μπάσκετ. Άντε βρε στο επόμενο ματς μπορεί να πιάσουμε και δύο σελίδες από τις δεκάξι.

΄
Φίλε μου απλά δεν ήθελα να αφήσω αναπάντητα ερωτήματα.
Δηλαδή αν ακουστεί ενα ψέμμα,δεν θα ήθελες να το διορθώσεις ;;;;

Και ούτε για διαιτησίες μίλησα (όπως το 99% όσων συμμετείχαν στη συζήτηση) ούτε τίποτα.

Για το ματσάκι δεν σχολιάζω επίτηδες γιατί ήμουν μέσα,και γνωρίζω οτι μπορεί να έχω διαφορετική εντύπωση για το παιχνίδι απο οτι όσοι το είδαν απτην tv.

Η ομάδα μου σέρνεται ελεεινά,τελείως ντεφορμέ,αλλά και πάλι θα το σηκώσουμε,οπότε τι παραπάνω να σχολιάσω εγω biggrin.gif biggrin.gif
Germany96
OK θα διορθώσω ένα ψέμμα

QUOTE(soz @ Jun 14 2007, 08:09 AM) *
Με τα f4,τους συναρπαστικούς τελικούς (κι ας χάναμε),ΟΛΟΙ ασχολούνταν ΚΑΙ με το μπάσκετ τότε φανατικά.


Δεν ασχολούνταν με το μπάσκετ με τις ομάδες τους ασχολούνταν. Όπως κι εσύ άλλωστε...
soz
Ρε πστη μου τι πρόβλημα έχεις και εσυ μαζί μου ;;;;

Το πόσο κάποιος ασχολείται με το μπάσκετ,και κατά πόσο το αγαπάει,είναι δικό του θέμα.
Διαγωνισμό μπασκετοασχολίας θέλεις να κάνουμε;

Με ξέρεις προσωπικά και κρίνεις;;

Ή μήπως στο Τόπικ του ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ όπου βρισκόμαστε θέλεις να ασχολούμαι με κάποια άλλη ομάδα (πχ την εθνική Ουζμπεκιστάν);;;
msg
πάντως μερικοί παναθηναϊκοί λέτε για εμας ότι ασχολούμαστε με τη διαιτησία ενώ οι περισσότεροιαπό τους ολυμπιακούς είπαν μόνο για την τελευταία φάση και αυτό μονο και μόνο επειδή ήταν τρανταχτό φάουλ και στα τελευταία δεύτερα. τα σχόλια περί χαμηλού νοητικού επιπέδου είναι άτοπα εντελώς και μάλλον εσείς πέφτετε σε συζήτηση τέτοιου επιπέδου. επίσης σταματήστε πια με τη διαιτησία ότι ήταν με εμάς! έγιναν λάθη και μάλλον μοιράστηκαν αν εξαιρέσουμε το φάουλ στο τέλος. δεν ήταν οι διαιτητές που έκριναν τον αγώνα. (αυτά για κάποιους από τους φίλους του παο)

για τους φίλους ολυμπιακούς έχω να πω ότι δεν αξίζει να ασχολούμαστε με την τελευταία φάση αφού το παιχνίδι το χασαμε απο δικά μας λάθη. χωρίς αυτά θα κερδίζαμε. και κάτι τελευταίο για 1-2 : χαμηλώστε τους τόνους. ούτε παράγκα ούτε τίποτα. αυτά είναι κουβέντες καφενείου για να διακαιολογεί ο καθένας την ομάδα του. όπως κάνουν στο ποδόσφαιρο τα τελευταία 10-15 χρόνια. μην πέφτουμε τόσο χαμηλά.

επιτέλους παιδιά ας τελειώσει το θέμα διαιτησία. ας ασχοληθούμε με τις φάσεις του αγώνα ή με τον 4ο τελικό στο σχετικό τόπικ.
Germany96
QUOTE(soz @ Jun 14 2007, 08:56 AM) *
...Με ξέρεις προσωπικά και κρίνεις;;...


Δεν σε κατακρίνω πάντως αν νομίζεις ότι αυτό κάνω. Γούστο σου και καπέλο σου να ασχολείσαι με ότι σου αρέσει, απλά έχω την εντύπωση πως τα post σου (βασικά σχεδόν όλο το topic, για να μη νομίζεις ότι είναι κάτι προσωπικό) δεν είναι σύμφυτα με το πνεύμα του forum. Ενδέχεται να κάνω και λάθος βέβαια.
hagi
Ένα πολύ ωραίο και δυνατό παιχνίδι παρακολουθήσαμε εχθές..Είχε τα πάντα!!

Μπράβο και στις δύο ομάδες που έδωσαν ένα όμορφο και συναρπαστικό ματς.

Δεν περίμενα τον Ολυμπιακό έτσι και με έχει εντυπωσιάσει η αλήθεια είναι..Ο Παναθηναϊκός είναι πεσμένος αρκετά αλλά και πάλι βρίσκει τον τρόπο να παίρνει το αποτέλεσμα που θέλει..

Για την διαιτησία δεν θα πω..γιατί πιστεύω ότι άφησε το σκληρό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.Ίσως στο τέλος να έγινε φάουλ στον Πεν,αλλά είναι δύσκολη η απόφαση εκεί για τον διαιτητή..

Η ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν στο κόψιμο του Άκερ..Καλά δεν κάρφωνε με τα δύο χέρια να τελειώνε τη φάση;; blink.gif Έλεος δηλαδή τί μυαλό έχει...
Ο Διαμαντίδης έδειξε γιατί δεν πρέπει να παρατάς ποτέ μία φάση.Μπράβο του 77.gif

Γενικά ήταν περίεργο παιχνίδι.Ο Παναθηναϊκός έχασε αρκετά ελεύθερα σουτ ενώ ο Ολυμπιακός έχασε πολλές βολές.

Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε ήταν να βλέπω τον Ιτούδη αλλά κυρίως τον Αλβέρτη συνέχεια όρθιους.Ειδικά ο Αλβέρτης το παραέκανε με τις βόλτες του και την συμπεριφορά του.Εντάξει ένας σεβασμός υπάρχει στο πρόσωπό του αλλά μην το παρακάνουμε.Το θεωρώ καραγκιοζιλίκη αυτό το πράγμα. shot.gif

Επίσης είναι απαράδεκτο το φύλλο αγώνα να είναι λευκό.Τόσες φορές έβρισαν τον Ολυμπιακό,γιατί να μην γραφτεί τίποτα;;Δεν θέλω να γίνω κακός αλλά θα πρέπει να είναι ίσες όλες οι ομάδες..

Πάντως η σειρά μέχρι στιγμής είναι πολύ ωραία και νομίζω μας έχει χαρίσει όμορφα παιχνίδια που ίσως δεν περιμέναμε..
PARISINOS
Ε ενταξει τωρα, δεν προωθεις το αθλημα αν τιμωρηθει στον πιο σημαντικο αγωνα των τελικων η εδρα για υβριστικα, ειδικα αν δεν βριζουν καποιο προσωπο συγκεκριμενο.

Εγω προσωπικα θα ειχα ξενερωσει αν οποιοδηποτε απο τα 5 ματς παιζοταν κεκλεισμενων.
φαντασου να παιζοταν τετοιο ματς χθες, και να εχανε ολη τη γοητεια του, επειδη θα ηταν χωρις κοσμο.

Γενικα ειμαι εναντια στην τιμωρια της εδρας για μεμενομενα περιστατικα η συνθηματα. Μονο γενικευμενα επεισοδια θα επρεπε να τιμωρουνται με αποκλεισμο εδρας.
07macijauskas
Έχω σιχαθεί όλα αυτά τα χρόνια με τους απατεώνες τους κοντούς και τους ρουφιάνους με τα γκρι. Που μία φορά 50-50 δν έχει παίξει η διαιτησία σε αγώνα του Παναθηναϊκού. Που όταν θέλει να πάρει παίκτη ο Παναθηναϊκός ανεβάζουν 1 ευρώ κάθε φάρμακο. Αυτό που πρέπει να κάνει ο Ολυμπιακός είναι να αντιδράσει. Σκληρές ανακοινώσεις και σε περίπτωση που επαναληφθούν αυτά τα όργια στο ΣΕΦ ξύλο μέχρι θανάτου στους ρουφιάνους με τα γκρι. Θα γίνει κόλαση το ΣΕΦ. Μόνο αυτό έχω να πω...

Και μην μου πει κανείς γιατί δεν ασχολούμαι με το παιχνίδι γιατί οι Γιαννακόπουλοι και η συμμορία τους αμαύρωσαν αυτό το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ παιχνίδι.
soz
QUOTE(Germany96 @ Jun 14 2007, 09:31 AM) *
Δεν σε κατακρίνω πάντως αν νομίζεις ότι αυτό κάνω. Γούστο σου και καπέλο σου να ασχολείσαι με ότι σου αρέσει, απλά έχω την εντύπωση πως τα post σου (βασικά σχεδόν όλο το topic, για να μη νομίζεις ότι είναι κάτι προσωπικό) δεν είναι σύμφυτα με το πνεύμα του forum. Ενδέχεται να κάνω και λάθος βέβαια.


Οκ έτσι όπως το λες ίσως και να έχεις δίκιο biggrin.gif


Ρε φίλε Hagi,ο ελληνιάδης πήγε 20 φορές στην γραμματεία,ενω παραλίγο να μπει και μέσα σε κάποιες φάσεις.
Δλδ αν είναι καραγκιόζης ο ιτούδης,που στην τελική οδηγίες δίνε -περισσότερο κ απτον ομπράντοβιτς μερικές φορές αν προσέξεις-ι,ο ελληνιάδης τι είναι ;; tongue.gif tongue.gif tongue.gif
Δίκιο έχεις,δεν διαφωνώ,απλά στο συγκεκριμένο κομμάτι έχει χαθεί ο έλεγχος εδω και χρόνια δυστυχώς.
hagi
QUOTE(PARISINOS @ Jun 14 2007, 07:44 AM) *
Ε ενταξει τωρα, δεν προωθεις το αθλημα αν τιμωρηθει στον πιο σημαντικο αγωνα των τελικων η εδρα για υβριστικα, ειδικα αν δεν βριζουν καποιο προσωπο συγκεκριμενο.

Εγω προσωπικα θα ειχα ξενερωσει αν οποιοδηποτε απο τα 5 ματς παιζοταν κεκλεισμενων.
φαντασου να παιζοταν τετοιο ματς χθες, και να εχανε ολη τη γοητεια του, επειδη θα ηταν χωρις κοσμο.

Γενικα ειμαι εναντια στην τιμωρια της εδρας για μεμενομενα περιστατικα η συνθηματα. Μονο γενικευμενα επεισοδια θα επρεπε να τιμωρουνται με αποκλεισμο εδρας.

Πρόσεξε δεν είπα να τιμωρηθεί η έδρα.Είπα να γραφτεί κάτ ή έστω να υπήρχε μια διακοπή για παρατηρήσεις.:Δεν έγινε τίποτα και είναι άδικο για άλλες ομάδες..Ούτε και γω είμαι υπέρ της άδειας εξέδρας.

QUOTE(soz @ Jun 14 2007, 07:48 AM) *
Ρε φίλε Hagi,ο ελληνιάδης πήγε 20 φορές στην γραμματεία,ενω παραλίγο να μπει και μέσα σε κάποιες φάσεις.
Δλδ αν είναι καραγκιόζης ο ιτούδης,που στην τελική οδηγίες δίνε -περισσότερο κ απτον ομπράντοβιτς μερικές φορές αν προσέξεις-ι,ο ελληνιάδης τι είναι ;; tongue.gif tongue.gif tongue.gif
[/i]

Δεν το πρόσεξα αυτό.Αν έγινε είναι επίσης κατακριτέο,αλλά δεν είπα καραγκιόζη τον Ιτούδη.Είπα είναι καραγκιοζιλίκη η σκηνή του Αλβέρτη να κάνει βόλτες και να μην του μιλάει κανένας.Δεν είπα κανένα καραγκιόζη..
Warrior
QUOTE(07macijauskas @ Jun 14 2007, 06:46 AM) *
Έχω σιχαθεί όλα αυτά τα χρόνια με τους απατεώνες τους κοντούς και τους ρουφιάνους με τα γκρι. Που μία φορά 50-50 δν έχει παίξει η διαιτησία σε αγώνα του Παναθηναϊκού. Που όταν θέλει να πάρει παίκτη ο Παναθηναϊκός ανεβάζουν 1 ευρώ κάθε φάρμακο. Αυτό που πρέπει να κάνει ο Ολυμπιακός είναι να αντιδράσει. Σκληρές ανακοινώσεις και σε περίπτωση που επαναληφθούν αυτά τα όργια στο ΣΕΦ ξύλο μέχρι θανάτου στους ρουφιάνους με τα γκρι. Θα γίνει κόλαση το ΣΕΦ. Μόνο αυτό έχω να πω...

Και μην μου πει κανείς γιατί δεν ασχολούμαι με το παιχνίδι γιατί οι Γιαννακόπουλοι και η συμμορία τους αμαύρωσαν αυτό το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ παιχνίδι.


Οντως...μονο αυτο εχεις να πεις! wink.gif

Τελικα πολυ δημοφιλης προορισμος η χωρα των Μπαραμπακων.. 39.gif rolleyes.gif
peka
Εγω δεν ειδα ολο το παιχνιδι στην τηλεοραση παρα μονο το β' ημιχρονο και την παραταση. Σαν οπαδος του ΠΑΟ πρωτη φορα ειδα την ομαδα να παιζει τετοιο "αντιμπασκετ" και τον Ολυμπιακο να ειναι τοσοσ καλος! Δεν ξερω αν ειναι η κουραση των παικτων και το οτι δεν εχουν καθαρο μυαλο, αλλα πιστευω οτι δεν επιτρεπεται σε παικτες τετοιας κλασης να κανουν αιρμπολ (βλεπε Χατζηβρεττας, Ντικουδης και νομιζω και Διαμαντιδης), να μην μπορουν να κοντρολαρουν την μπαλα (προτελευταια φαση Μπατιστ με Τσαρτσαρη να χανουν τη μπαλα μεσα απο τα χερια τους και Σισκαουσκας να μην μπορει να περασει τον Ακερ).
Μπορει να υποστηριζω τον ΠΑΟ αλλα αυτο που ειδα χτες με εφτασε στο σημειο να πω οτι αν κερδιζε ο Ολυμπιακος θα κερδιζε δικαια, γιατι εμεις ημαστε αθλιοι!
Τωρα βλεπετε το αθλημα εχει πολλες εναλλαγες και γι' αυτο με εξιταρει. Εκει που ολοι εβλεπαν το Διαμαντιδη να μην μπορει να βοηθησει την ομαδα (κατω του μετριου η αποδοση του χτες), με δυο φασεις εγινε ο ηρωας του αγωνα, οπως θα μπορουσε να γινει και αυτοχειρας αφου στην τελευταια φαση οντως εκανε φαουλ. Οπως επισης (δεν προλαβα να διαβασω ολες τις προηγουμενες σελιδες για να δω εαν αναφερθηκε) μου φανηκε οτι εγινε φαουλ και στο Μπατιστ στην παραταση κατω απο το καλαθι σε μια φαση που πηγε να σηκωθει και παιρνει ριμπαουντ ο Τσαρτσαρης και πεταει τη μπαλα παλι στο "θεο" ενω βρισκοταν κατω απο το καλαθι!
Αλλα σιγουρα πιστευω οτι η διαιτησια ηταν καλη καθ΄ολη τη διαρκεια του παιχνιδιου και δεν νομιζω οτι εκρινε αυτη το παιχνιδι, αφου και οι δυο ομαδες στα τελευταια λεπτα του παιχνιδιου ειχαν λανθασμενες επιλογες (θυμαμαι καθαρα τη φαση που ο ΠΑΟ ειχε αουτ κατω απο το καλαθι με αρκετα δευτερολεπτα στη διαθεση του να εκδηλωσει οργανωμενη επιθεση και παιρνει τη μπαλα ο Σισκαουσκας απο το αουτ και σουταρει "αψυχολογητο" τριποντο απο τη γωνια!).
Τελος παντων χαρηκα φυσικα που κερδισε η ομαδα μου αλλα δε με ικανοποιησε ο τροπος παιχνιδιου. Εχω πει οτι ο ΠΑΟ θα τελειωσει τη σειρα των τελικων με 3-1. Ελπιζω την Κυριακη να δω εναν αγωνα ανταξιο στις δυνατοτητες των δυο ομαδων.
Συγχαρητηρια και στις δυο ομαδες...!
reth1
ενα από τα καλύτερα ματς που έχω τα τελευταία χρόνια! και ο γαύρος να κέρδιζα θα τον χειροκροτούσα, απίστευτες στιγμές... 77.gif 77.gif 77.gif
saniboy
Ωραιο παιχνιδι με βαση το σασπενς και τις εναλλαγες του σκορ,απο αποψη ποιοτητας ομως δεν πιστευω οτι δικαολογει τις υπερβολες τυπου'παιχνιδι της 10ετιας'κλπ.!Αξιζουν συγχαρητηρια σε παικτες και προπονητες που με την σταση τους διδασκουν ηθος τους οπαδους που μεχρι στιγμης αποδεικνυονται καλοι μαθητες(ελπιζω να συνεχισουν και την Κυριακη).
Για το αγωνιστικο κομματι τι μπορει να πει κανεις? Ολοι αλλα περιμεναμε να δουμε και αλλα βλεπουμε!Ο ΟΣΦΠ απο το 4ο παιχνιδι με τον Αρη και επειτα παρουσιαζει θεαματικη αγωνιστικη ανοδο και παρα τα τραβηγμενα σουτ και τις παρακινδυνευμενες ατομικες ενεργειες που βγαινουν η αμυνα και το παθος στο παιχνιδι του το κανουν να μοιαζει με ομαδα(καμια σχεση με τους αγωνες μεσα στη χρονια)!Ο ΠΑΟ απο την αλλη μετα την κατακτηση της Ευρωλιγκας μοιαζει κενος σε ολους τους τομεις(σωματικα και ψυχικα αποθεματα δειχνουν να τελειωνουν).Αυτο φαινεται απο τα τραβηγμενα λαθη,επιθεσεις και φαουλ που κανουν παιχτες οπως ο ΔΔ και ο Σισκαουσκας.Επισης η θεαματικη αστοχια σε ελευθερα σουτ κατα ολη την διαρκεια της σειρας μοιαζει καταδικαστικη.Αν ο ΠΑΟ δεν βελτιωσει τα ποσοστα του δυσκολα θα κανει το τρεμπλ. Διαμαντιδης, Σισκαουσκας,Ντικουδης,Χατζηβρεττας,Μπετσι
οβιτς (με εξαιρεση το 1οπαιχνιδι) παιχτες
κλειδια για αμυνα και επιθεση δειχνουν κουρασμενοι και με αισθημα επιτυχιας του κυριου στοχου!Αν οι παραπανω παιχτες και οισυνολικες αντιδρασεις της ομαδας οταν παιρνει διαφορες ασφαλειας δεν βελτιωθουν τοτε ο ΟΣΦΠ θα ειναι μεσα στο παιχνιδι με μεγαλες ελπιδες ακομα και να σηκωσει το πρωτο του πρωταθλημα μετα απο 10 χρονια
Warrior
QUOTE(soz @ Jun 14 2007, 05:37 AM) *
Για το ματσάκι δεν σχολιάζω επίτηδες γιατί ήμουν μέσα,και γνωρίζω οτι μπορεί να έχω διαφορετική εντύπωση για το παιχνίδι απο οτι όσοι το είδαν απτην tv.

Η ομάδα μου σέρνεται ελεεινά,τελείως ντεφορμέ,αλλά και πάλι θα το σηκώσουμε,οπότε τι παραπάνω να σχολιάσω εγω biggrin.gif biggrin.gif


Μηπως...τιποτα παραπανω?? rolleyes.gif

Το αντικειμενο του φορουμ ειναι συγκεκριμενο και δεν μας ενδιαφερουν οι οπαδικες κοντρες.Ουτε
αποψεις σαν την παρακατω:

QUOTE(soz @ Jun 13 2007, 08:05 PM) *
Χαίρομαι επίσης για το περίπου 70-80% των φιλάθλων του ολυμπιακού ανα την ελλάδα που για 10 χρόνια αγνοούσαν το μπάσκετ και φέτος έγιναν όλοι ειδικοί,αναλυτές απέκτησαν γνώμη κλπ.Έτσι,γιατι κατάντησε αηδία να ασχολούμαστε μόνοι μας.


Εχεις κανει καποια ερευνα μηπως?Αν κανεις...ιδιο ποσοστο θα βρεις σχεδον σε ολες τις ομαδες.Η
συντριπτικη πλειοψηφια των μελων εδω μεσα δεν ανηκουν στην κατηγορια που αναφερεις..Oποτε
σε ποιον απευθυνεσαι και γιατι το κανεις μεσα απο αυτο το φορουμ?

Οταν κανεις τετοιου ειδους σχολια,προκαλεις αναλογες αντιδρασεις.Οποτε...μηπως εσυ θα επρεπες να
ανακαλεσεις πρωτα? 39.gif wink.gif

Εχουμε πει πολλες φορες για ποιο λογο δημιουργηθηκε το φορουμ και τι σκοπους εξυπηρετει.Αν καποιον
δεν τον καλυπτει...μπορει να αναζητησει αλλου στεγη.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ρε παιδια καθε φορα
πρεπει να λεμε τα ιδια και τα ιδια,να φτανουμε σε τιμωριες και να χαλαμε τις καρδιες μας...(γενικοτερα)
dolly12
saniboy μπορει να εχεις δικιο οτι ο ΟΣΦΠ μπορει να ελπιζει αλλα οταν δεν μπορει να κερδισει εναν κακο παναθηναικο δεν εχει ελπιδα....

γιατι ο ΠΑΟ ειναι κακος απλα διαθετει μια ποιοτητα παικτων και εμπειρια ωστε να μην αφηνει κανενα δευτεροπλεπτο να παει χαμενο βλεπε τριποντο μπατιστ και επιθετικο απο το πουθενα του διαμαντιδη.
Στο γηπεδο χθες μπορουσες να δεις τον ΔΔ να βαριανασαινει, επαιρνε τη μπαλα απο αουτ ξεφυσουσε και μετα ξεκιναγε τριπλα. Μη ξεχναμε οτι εχουμε παικτες στο βασικο κοσμο οι οποιοι δεν εχουνε ξεκουραστε εδω και 4 χρονια γιατι με την εθνικη μαζι δεν εχουνε κανει καλοκαιρι.... Λογικο ειναι λοιπον, Ο ΟΣΦΠ που ολο το χειμωνα τον ........ να ειναι ξεκουραστος και να εχει αποθεματα και ενεργεια. Γιατι αυτο μονο του εμεινε....

Αλλα ακομα και ετσι ο ΠΑΟ με τη μηχανησ τη ρεζερβα κερδισε. Οσο και να πηγε η ψυχη μας στη κουλουρη. Για υατο σου λεω μην ανησυχεις. Προσωπικα πιστευω οτι θα μπορεσει να βρει τα ψυχικα αποθεματα να κερδισει στο ΣΕΦ με ενα ποντο μονο δεν εχει σημασια και να τελειωσει εκει.... Δε ξερω ποσο ακομα αντεχουνε τα παιδια για να παει σε ματς τη Τεταρτη...

Παντως ειναι αξιοθαυμαστοι και συγχαρητηρια!

Υ.Γ. Η καλυτερη ταπα ever!!!!!!!!!! Ουτε ΝΒΑ!!!!! smiley.gif
Dejan11
Τρομερό παιχνίδι και θεωρώ τα 10 ευρώ ξεφτίλα για τα εγκεφαλικά, τα καρδιακά και ότι άλλο έπαθα εκεί μέσα! 41.gif Άντε να δώσω Βυζαντινή Ιστορία στις 3 σήμερα! smiley.gif

Εκ γεννετής δεν ασχολούμαι με τη διατησία και πιστεύω ότι όλο αυτό το πράγμα που συζητιέται σμρ "Ήταν, δεν ήταν!" "Ντισκαλιφιέ κλπ κλπ" μειώνει το παιχνίδι. Εϊδα λίγο φάσεις χθες από Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα και μου φάνηκε λες και έπαιζαν φιλικό! 68.gif Όσοι αγαπάνε το μπάσκετ πραγματικά και δεν κολλάνε σε οπαδιλίκια πιστεύω ότι το χάρηκαν σε όποια μεριά και αν ήταν.

BTW ας ξυπνήσουν οι "παράγοντες" του τόπυ και να καταλάβουν ότι αν θέλουν μπορούν να κάνουν ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα...


Δυστυχώς όμως πρέπει να κάνω μια επανάληψ στο βίντεο του αγώνα... ουπς, στο ρόλο του αυτικράτορα κατά τη μεσοβυζαντινή εποχή ήθελα να πω! smiley.gif
soz
Εντάξει είπα κάτι που δεν θα έπρεπε να πω εδω στο φόρουμ (που όμως ΙΣΧΥΕΙ,είτε μας αρέσει είτε οχι),αλλά τουλάχιστον η στάση μου δεν πιστεύω οτι ήταν τόσο πια κάφρικη -τόσα και τόσα έγιναν- και μιλάω πολύ χαλαρά και σε φιλικό κλίμα -το χω ξαναπει αυτό άλλωστε-.

Και ούτε αναφέρθηκα στον αγώνα με διαθέσεις να χαλάσω το κλίμα (που άλλοι χαλάσανε).


Μπαίνει ο κάθε χουλιγκανίσκος μέσα και γράφει για θανάτους κλπ (πολύ μαγκιά τελευταία) και εγω είμαι αυτός που φταίει και τα ακούω προσωπικά.Εντάξει,καταντάει κουραστικό ρε παιδιά...
christina n10
τωρα οτι και να λεμε, και να κανουμε αναλυσεις ειναι περιττες.ηταν πραγματικα ενα πολυ καλο παιχνιδι απο αποψη ενδιαφεροντος και σασπενς .συγχαρητηρια και στις δυο ομαδες ,για τον παναθηναικο διοτι εχει την στοφα της μεγαλης ομαδας,και τους "τεραστιους"παικτες να μην παρατανε κανενα παιχνιδι και να το διεκδικουν μεχρι τελους,που ακομη και αν δεν ειναι στην καλυτερη τους μερα,θα βρουν τον τροπο,και στην ομαδα μου-που η αληθεια ειναι οτι με εξεπληξε με τις τελευταιες εμφανισεις της-γιατι πιστευα οτι τουλαχιστον στα παιχνιδια μεσα στο οακα θα εχανε το μπουσουλα,αλλα με διεψευσε ευχαριστα και εδειξε οτι σιγα σιγα βρισκει το δρομο της.ευχομαι μονο να εχει και διαρκεια.παντως οποιος και να κερδιζε χθες θα του αξιζε η νικη.


καλη συνεχεια και στις δυο ομαδες για το επομενο ματς ,και ας ελπισουμε να δουμε ενα πολυ καλο παιχνιδι για το καλο του αθληματος μας πανω απ ολα,και ανταξιο της ιστοριας των δυο ομαδων.
Pierce34
To ματς χθες ηταν κορυφη!!!!!!!!!!!!
Ο Ολυμπιακος εδειξε επιτελους οτι μπορει να διεκδικησει πρωταθλημα στα ισια και γι΄ αυτο 1000 μπραβο στην ομαδα!
Οσον αφορα τη διαιτησια η κατασταση ειναι γνωστη εδω και χρονια και δεν προκειται να αλλαξει οσο οι διαιτητες ειναι υπαλληλοι των Γιανακοπουλαιων και το Βασιλακοπουλου.

Αυτο που με προβληματιζει ομως περισσοτερο ειναι το που θα φτασει πια η ερτ.Ο Σκουντης στο πρωτο ματς μονο που δεν φωναζε συνθηματα του παναθηνα'ι'κου,ενω ολοι τους οι επαγγελματιες και πεπειραμενοι σπορτκαστερ δεν μπορουσαν να εκφερουν γνωμη για οποιαδηποτε αμφισβητουμενη φαση του ΟΣΦΠ(κυριως).
Τι φοβουνται??
Μηπως τους απολυσουν τα αφεντικα τους αν πουν οτι αδικηθηκε ο ΟΣΦΠ?????
Ελεος!!!!!!Και τους πληρωνουμε κιολας!
Dejan11
QUOTE(Pierce34 @ Jun 14 2007, 12:35 PM) *
Αυτο που με προβληματιζει ομως περισσοτερο ειναι το που θα φτασει πια η ερτ.Ο Σκουντης στο πρωτο ματς μονο που δεν φωναζε συνθηματα του παναθηνα'ι'κου,ενω ολοι τους οι επαγγελματιες και πεπειραμενοι σπορτκαστερ δεν μπορουσαν να εκφερουν γνωμη για οποιαδηποτε αμφισβητουμενη φαση του ΟΣΦΠ(κυριως).


Ε, μετά το ξυλοφόρτωμα στο ΣΕΦ είπε να αλλάξει ομάδα... smiley.gif
Alexmei
Oh yeah!

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.