Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σωκράτης Κόκκαλης & Ολυμπιακοφροσύνη(split)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3
rankin
Κάθομαι εδώ και 3 χρόνια με διαρκείας στο ίδιο κάθισμα στην 227 κερκίδα του ΣΕΦ... Έχω γνωρίσει και έχω κάνει φίλους που κάθονται μπροστά μου, πίσω μου, δίπλα μου, ανθρώπους που δεν φοράνε μπλουζάκι Καστίγιο, αλλά θυμούνται ακόμα και εκείνον τον απίθανο, τον Λαβορ Ποστέλ.. Ανθρώπους που έχουν διαρκείας 10 χρόνια και έχουν ακολουθήσει την ομάδα ακόμα και όταν έπαιζε στον Κορυδαλλό.. Σήμερα όμως ήταν μια διαφορετική ημέρα. Μαζεύτηκε ο κάθε λογής πικραμένος από τα του ποδοσφαίρου και περίμενε μια νίκη για να ξεσπάσει. Ήταν αλλιώς για αυτούς και αλλιώς για εμάς σήμερα. Εμείς περιμέναμε το μεγαλύτερο παιχνίδι της ομάδας εδώ και χρόνια. Μια μεγάλη νίκη. Μια πρόκριση σε Final 4. Μια λύτρωση για την αγάπη που δείχνουμε.
Αυτό που θέλαμε δεν ήρθε τελικά. Το πως και το γιατί δεν είμαι ακόμα σε θέση να το αναλύσω από την δική μου σκοπιά. Αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι εμείς, που καθόμαστε εκεί με τα διαρκείας, ακόμα και στις μοναχικές βραδιές της Α1, θα είμαστε πάλι εκεί και στον επόμενο αγώνα. Και το καλοκαίρι θα πάρουμε και πάλι διαρκείας. Και θα χειροκροτούμε την ομάδα στις καλές και στις κακές στιγμές της.
Όποιος πιστεύει ότι αυτή η ήττα μας σκότωσε σήμερα, κάνει μεγάλο λάθος. Αυτή η ήττα κάνει την αγάπη μας μεγαλύτερη, όπως μεγαλύτερη θα είναι και η λύτρωση μας, όταν τελικά έρθει, γιατί αργά ή γρήγορα θα έρθει. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς..
apkat
QUOTE(rankin @ Apr 4 2008, 00:45 ) *
Κάθομαι εδώ και 3 χρόνια με διαρκείας στο ίδιο κάθισμα στην 227 κερκίδα του ΣΕΦ... Έχω γνωρίσει και έχω κάνει φίλους που κάθονται μπροστά μου, πίσω μου, δίπλα μου, ανθρώπους που δεν φοράνε μπλουζάκι Καστίγιο, αλλά θυμούνται ακόμα και εκείνον τον απίθανο, τον Λαβορ Ποστέλ.. Ανθρώπους που έχουν διαρκείας 10 χρόνια και έχουν ακολουθήσει την ομάδα ακόμα και όταν έπαιζε στον Κορυδαλλό.. Σήμερα όμως ήταν μια διαφορετική ημέρα. Μαζεύτηκε ο κάθε λογής πικραμένος από τα του ποδοσφαίρου και περίμενε μια νίκη για να ξεσπάσει. Ήταν αλλιώς για αυτούς και αλλιώς για εμάς σήμερα. Εμείς περιμέναμε το μεγαλύτερο παιχνίδι της ομάδας εδώ και χρόνια. Μια μεγάλη νίκη. Μια πρόκριση σε Final 4. Μια λύτρωση για την αγάπη που δείχνουμε.
Αυτό που θέλαμε δεν ήρθε τελικά. Το πως και το γιατί δεν είμαι ακόμα σε θέση να το αναλύσω από την δική μου σκοπιά. Αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι εμείς, που καθόμαστε εκεί με τα διαρκείας, ακόμα και στις μοναχικές βραδιές της Α1, θα είμαστε πάλι εκεί και στον επόμενο αγώνα. Και το καλοκαίρι θα πάρουμε και πάλι διαρκείας. Και θα χειροκροτούμε την ομάδα στις καλές και στις κακές στιγμές της.
Όποιος πιστεύει ότι αυτή η ήττα μας σκότωσε σήμερα, κάνει μεγάλο λάθος. Αυτή η ήττα κάνει την αγάπη μας μεγαλύτερη, όπως μεγαλύτερη θα είναι και η λύτρωση μας, όταν τελικά έρθει, γιατί αργά ή γρήγορα θα έρθει. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς..


+1..

Σημερα λογω πολυ σημαντικης περιστασης εχασα αυτο το παιχνιδι κι ας ηταν το μεγαλυτερο της τελευταιας τριετιας που εχω διαρκειας..Καταλαβαινω ακριβως για τι πραγμα μιλας.Τους εχω δει και τους ξερω αυτους που οπου χαρα και πανηγυρια δεν απουσιαζουν αλλα στα δυσκολα κρατανε τις αποστασεις τους..Ομως ετσι δεν κανει και ο προεδρος τους ο Σωκρατης;;Το δευτερο ματς φετος που το μπασκετ ειχε την τιμη να τον δει.Η προηγουμενη μαντεψτε ποια ειναι..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(apkat @ Apr 4 2008, 00:52 ) *
+1..Σημερα λογω πολυ σημαντικης περιστασης εχασα αυτο το παιχνιδι κι ας ηταν το μεγαλυτερο της τελευταιας τριετιας που εχω διαρκειας..Καταλαβαινω ακριβως για τι πραγμα μιλας.Τους εχω δει και τους ξερω αυτους που οπου χαρα και πανηγυρια δεν απουσιαζουν αλλα στα δυσκολα κρατανε τις αποστασεις τους..Ομως ετσι δεν κανει και ο προεδρος τους ο Σωκρατης;;Το δευτερο ματς φετος που το μπασκετ ειχε την τιμη να τον δει.Η προηγουμενη μαντεψτε ποια ειναι..

Ο προεδρος τους ο Σωκρατης????????
Αρχισαμε να γινομαστε Παναθηναικος σιγα σιγα????????

Την επομενη φορα που θα πας στο γηπεδο,
μην ξεχασεις να φωναξεις Αγγελοπουλε θεε παρε την ΠΑΕ.
Λιγη ντροπη δεν κανει κακο.

Και να βαλουμε και πορτιερηδες στο ΣΕΦ
για να μην μπαινουν οσοι δεν ξερουν μπασκετ.
Sokos
QUOTE(rankin @ Apr 3 2008, 23:45 ) *
Κάθομαι εδώ και 3 χρόνια με διαρκείας στο ίδιο κάθισμα στην 227 κερκίδα του ΣΕΦ... Έχω γνωρίσει και έχω κάνει φίλους που κάθονται μπροστά μου, πίσω μου, δίπλα μου, ανθρώπους που δεν φοράνε μπλουζάκι Καστίγιο, αλλά θυμούνται ακόμα και εκείνον τον απίθανο, τον Λαβορ Ποστέλ.. Ανθρώπους που έχουν διαρκείας 10 χρόνια και έχουν ακολουθήσει την ομάδα ακόμα και όταν έπαιζε στον Κορυδαλλό.. Σήμερα όμως ήταν μια διαφορετική ημέρα. Μαζεύτηκε ο κάθε λογής πικραμένος από τα του ποδοσφαίρου και περίμενε μια νίκη για να ξεσπάσει. Ήταν αλλιώς για αυτούς και αλλιώς για εμάς σήμερα. Εμείς περιμέναμε το μεγαλύτερο παιχνίδι της ομάδας εδώ και χρόνια. Μια μεγάλη νίκη. Μια πρόκριση σε Final 4. Μια λύτρωση για την αγάπη που δείχνουμε.
Αυτό που θέλαμε δεν ήρθε τελικά. Το πως και το γιατί δεν είμαι ακόμα σε θέση να το αναλύσω από την δική μου σκοπιά. Αυτό που ξέρω όμως, είναι ότι εμείς, που καθόμαστε εκεί με τα διαρκείας, ακόμα και στις μοναχικές βραδιές της Α1, θα είμαστε πάλι εκεί και στον επόμενο αγώνα. Και το καλοκαίρι θα πάρουμε και πάλι διαρκείας. Και θα χειροκροτούμε την ομάδα στις καλές και στις κακές στιγμές της.
Όποιος πιστεύει ότι αυτή η ήττα μας σκότωσε σήμερα, κάνει μεγάλο λάθος. Αυτή η ήττα κάνει την αγάπη μας μεγαλύτερη, όπως μεγαλύτερη θα είναι και η λύτρωση μας, όταν τελικά έρθει, γιατί αργά ή γρήγορα θα έρθει. Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς..



+100 από μένα. Κι εγώ διαρκείας έχω και δεν το μετανιώνω. Μόνο όταν έχω υπηρεσία δεν πάω στο ΣΕΦ. Ευτυχώς που χω και γαύρο διοικητή.... biggrin.gif Δυστυχώς του χρόνου θα λείπω για σπουδές οπότε μόνο σε κανένα εκτός...

Και μεθαύριο στο ελληνικό...
rankin
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 01:06 ) *
Ο προεδρος τους ο Σωκρατης????????
Αρχισαμε να γινομαστε Παναθηναικος σιγα σιγα????????

Την επομενη φορα που θα πας στο γηπεδο,
μην ξεχασεις να φωναξεις Αγγελοπουλε θεε παρε την ΠΑΕ.
Λιγη ντροπη δεν κανει κακο.

Και να βαλουμε και πορτιερηδες στο ΣΕΦ
για να μην μπαινουν οσοι δεν ξερουν μπασκετ.


Υπάρχουν αντιλήψεις και αντιλήψεις αγαπητέ μου! Για εμένα ο Ολυμπιακός του μπάσκετ δεν αντιπροσωπεύει αυτό που αντιπροσωπεύει ο Ολυμπιακός του ποδοσφαίρου. Πειράζει; Άλλη αγάπη έχω για την μία ομάδα και άλλη για την άλλη. Για την ομάδα του μπάσκετ σήμερα έσκασα. Για την ομάδα του ποδοσφαίρου την περασμένη κυριακή -συγχωρέστε με για την έκφραση- αλλά χέστηκα!
Επίσης, "Αγγελόπουλε θεέ, πάρε την ΠΑΕ" δεν θα φωνάξω ποτέ.. Ο Αγγελόπουλος είναι μια χαρά εκεί που είναι. Πιστεύω μάλιστα ότι δεν θα άφηνε ποτέ την ομάδα μπάσκετ να ρημάξει προκειμένου να περάσει σε δημιουργία προσωπικών στρατών εκεί που μπορεί κανείς να τους μαζέψει σε αφθονία... Καταλαβαίνεις τι εννοώ! Δεν έχει και λόγους άλλωστε ο άνθρωπος για κάτι τέτοιο..

Πορτιέρηδες στο ΣΕΦ δεν είπε κανείς να μπουν, αλλά αυτοί που μαζεύονται και γκαρίζουν στα μεγάλα ματς, καλό θα ήταν να μας τιμούν με την παρουσία τους και όταν τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Τότε που πρέπει να δείχνεις την αγάπη σου περισσότερο..
apkat
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 01:06 ) *
Ο προεδρος τους ο Σωκρατης????????
Αρχισαμε να γινομαστε Παναθηναικος σιγα σιγα????????

Την επομενη φορα που θα πας στο γηπεδο,
μην ξεχασεις να φωναξεις Αγγελοπουλε θεε παρε την ΠΑΕ.
Λιγη ντροπη δεν κανει κακο.

Και να βαλουμε και πορτιερηδες στο ΣΕΦ
για να μην μπαινουν οσοι δεν ξερουν μπασκετ.


Ο προεδρος τους ο Σωκρατης ναι..Θυμιζω οτι μιλαμε για τον ιδιο ανθρωπο που αφου εκμεταλευτηκε το μπασκετικο τμημα(οταν πουλουσε ακομα) το καταντησε να παλευει για τα πλει-οφ και να τρωει πενηνταρες στην Ευρωπη.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι κανει η παε και ευχομαι ποτε να μην ασχοληθει ο Αγγελοπουλος με αυτην.Κρατηστε τον Σωκρατη και να τον χαιρεστε.Εχω ξαναπει οτι δηλωνω Ολυμπιακος μονο στο μπασκετ και αδιαφορω για οτι γινεται σε ολα τα αλλα τμηματα του.Συνεπως δεν εχω κανεναν λογο να θεωρω προεδρο της ομαδας μου τον κοκκαλη..

Ως προς το τελευταιο μονο θα διαφωνησω.Προφανως και δεν μπορει κανεις να βαλει πορτα στο ΣΕΦ.Ομως ειναι τουλαχιστον εξοργιστικο να ερχονατι ανθρωποι μια φορα τον χρονο αντε 2 και να εχουν το υφος του Παπα.Οπως εγινε με την ρεαλ που πηγα να κατσω στην θεση μου στο ΣΕΦ και ενα τυπος τολμησε να μου πει οτι αυτος ειναι απο τον πειραια και δεν σηκωνεται και να φερω τους σεκιουριτι αν θελω..Οπως και εγινε αλλωστε.. tongue.gif
B for Basketball
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 3 2008, 22:06 ) *
Ο προεδρος τους ο Σωκρατης????????
Αρχισαμε να γινομαστε Παναθηναικος σιγα σιγα????????

Την επομενη φορα που θα πας στο γηπεδο,
μην ξεχασεις να φωναξεις Αγγελοπουλε θεε παρε την ΠΑΕ.
Λιγη ντροπη δεν κανει κακο.

Και να βαλουμε και πορτιερηδες στο ΣΕΦ
για να μην μπαινουν οσοι δεν ξερουν μπασκετ.

Οσοι δεν ξερουν μπασκετ...Απλα να καθησουν στην θεση τους κ να μιν σχολιαζουν το καθε τι απλα επειδη ''νομιζουν οτι ξερουν''
Το τι ακους ωρες ωρες....Φωνες με το παραμικρο για πραγματα ασχετα.
Λες και βλεπουν ποδοσφαιρο...
Σε λιγο θα γωναζουν κ Πεναλντυ.
Μα ειναι δυνατον σε ΚΑΘΕ ΦΑΟΥΛ που δωθηκε κατα του Ολυμπιακου αυτοι να κραζουν ?
Σε καθε φαση που παιχτης της ομαδας τους επεφτε κατω...Φαουλ!
Ο Λαγκτον κανει τζαμπ σουτ αλλα τελικως δινει πασα....Βηματα!
Και δεν λεω οτι μονο στο Σεφ γινεται αυτο...Αλλα κ στο Οακα κα σε πολα γηπεδα που εχω παει.
jimol34
QUOTE(rankin @ Apr 3 2008, 22:20 ) *
Υπάρχουν αντιλήψεις και αντιλήψεις αγαπητέ μου! Για εμένα ο Ολυμπιακός του μπάσκετ δεν αντιπροσωπεύει αυτό που αντιπροσωπεύει ο Ολυμπιακός του ποδοσφαίρου. Πειράζει; Άλλη αγάπη έχω για την μία ομάδα και άλλη για την άλλη. Για την ομάδα του μπάσκετ σήμερα έσκασα. Για την ομάδα του ποδοσφαίρου την περασμένη κυριακή -συγχωρέστε με για την έκφραση- αλλά χέστηκα!
Επίσης, "Αγγελόπουλε θεέ, πάρε την ΠΑΕ" δεν θα φωνάξω ποτέ.. Ο Αγγελόπουλος είναι μια χαρά εκεί που είναι. Πιστεύω μάλιστα ότι δεν θα άφηνε ποτέ την ομάδα μπάσκετ να ρημάξει προκειμένου να περάσει σε δημιουργία προσωπικών στρατών εκεί που μπορεί κανείς να τους μαζέψει σε αφθονία... Καταλαβαίνεις τι εννοώ! Δεν έχει και λόγους άλλωστε ο άνθρωπος για κάτι τέτοιο..

Πορτιέρηδες στο ΣΕΦ δεν είπε κανείς να μπουν, αλλά αυτοί που μαζεύονται και γκαρίζουν στα μεγάλα ματς, καλό θα ήταν να μας τιμούν με την παρουσία τους και όταν τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Τότε που πρέπει να δείχνεις την αγάπη σου περισσότερο..

Φίλε Rankin και στη μπάλα και στο μπάσκετ πάντα έτσι ήταν. Γιατί στα 90'ς που η ομάδα πέταγε και το ΣΕΦ ήταν φίσκα, από φίλους του μπάσκετ γέμιζε; Δε νομίζω. Όπως και Καραϊσκάκη, Ριζούπολη και ΟΑΚΑ δεν γέμιζαν ποτέ από φίλους του ποδοσφαίρου. Και βέβαια αυτό ισχύει για όλες τις ομάδες. Να σου πω την αλήθεια δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό αυτό, αντίθετα θα ξενέρωνα αν ξαφνικά τους έβλεπα όλους να συζητούν για το σύστημα που ακολουθεί η ομάδα αντί να φωνάζουν
mpalla
QUOTE(jimol34 @ Apr 4 2008, 02:20 ) *
Φίλε Rankin και στη μπάλα και στο μπάσκετ πάντα έτσι ήταν. Γιατί στα 90'ς που η ομάδα πέταγε και το ΣΕΦ ήταν φίσκα, από φίλους του μπάσκετ γέμιζε; Δε νομίζω. Όπως και Καραϊσκάκη, Ριζούπολη και ΟΑΚΑ δεν γέμιζαν ποτέ από φίλους του ποδοσφαίρου. Και βέβαια αυτό ισχύει για όλες τις ομάδες. Να σου πω την αλήθεια δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό αυτό, αντίθετα θα ξενέρωνα αν ξαφνικά τους έβλεπα όλους να συζητούν για το σύστημα που ακολουθεί η ομάδα αντί να φωνάζουν


Sorry κιόλας που επεμβαίνω, αλλά επειδή είδα το παιχνίδι από κοντά και στις κερκίδες άκουσα ό,τι δεν μπορούσα να φανταστώ, νομίζω πως αν όλοι αυτοί οι "ειδήμονες" (η πλειάδα τους "ποδοσφαιρικοί") που φώναζαν ήξεραν γιατί φωνάζουν και δεν έκραζαν μόνο ασύστολα, τον κάθε Βασιλόπουλο, σίγουρα θα ήταν πιο χρήσιμοι. Γιατί δεν γίνεται ξαφνικά ο Βασιλόπουλος να είναι παιχτούρα την Τρίτη στη Μόσχα και σήμερα να τον γιουχάρουν έτσι. Και όσο για πουλέν η όχι, την άμυνα που παίζει το παιδί αυτό, στον Ολυμπιακό δεν την παίζει κανένας.
Και κάτι ακόμη... λίγος σεβασμός στον Παπαλουκά δεν βλάπτει...
jimol34
QUOTE(mpalla @ Apr 3 2008, 23:31 ) *
Sorry κιόλας που επεμβαίνω, αλλά επειδή είδα το παιχνίδι από κοντά και στις κερκίδες άκουσα ό,τι δεν μπορούσα να φανταστώ, νομίζω πως αν όλοι αυτοί οι "ειδήμονες" (η πλειάδα τους "ποδοσφαιρικοί") που φώναζαν ήξεραν γιατί φωνάζουν και δεν έκραζαν μόνο ασύστολα, τον κάθε Βασιλόπουλο, σίγουρα θα ήταν πιο χρήσιμοι. Γιατί δεν γίνεται ξαφνικά ο Βασιλόπουλος να είναι παιχτούρα την Τρίτη στη Μόσχα και σήμερα να τον γιουχάρουν έτσι. Και όσο για πουλέν η όχι, την άμυνα που παίζει το παιδί αυτό, στον Ολυμπιακό δεν την παίζει κανένας.
Και κάτι ακόμη... λίγος σεβασμός στον Παπαλουκά δεν βλάπτει...

Για εμένα το λάθος είναι που θεωρείς τους μπασκετικούς καλούς και τους ποδοσφαιρικούς κακούς. Και σιγά μην ακούει ο Βασιλόπουλος μέσα στη φασαρία τι μπορεί να μονολογεί ο καθένας. Σε τελική ανάλυση όλος αυτός ο κόσμος μόλις τελείωσε το παιχνίδι χειροκρότησε και την ομάδα και την ΤΣΣΚΑ.
mpalla
QUOTE(jimol34 @ Apr 4 2008, 02:39 ) *
Για εμένα το λάθος είναι που θεωρείς τους μπασκετικούς καλούς και τους ποδοσφαιρικούς κακούς. Και σιγά μην ακούει ο Βασιλόπουλος μέσα στη φασαρία τι μπορεί να μονολογεί ο καθένας. Σε τελική ανάλυση όλος αυτός ο κόσμος μόλις τελείωσε το παιχνίδι χειροκρότησε και την ομάδα και την ΤΣΣΚΑ.


Καμία σχέση, για αυτό και είπα η πλειάδα και όχι όλοι. peace.gif Και κακό δεν θεωρώ κανένα. Διακρίνω σε σχετικούς, που βλέπουν το παιχνίδι και μπορούν να συμπεράνουν 5 πράγματα και εκφράζονται ανάλογα και άσχετους που απλά ξεσπάνε φωνάζοντας ότι τραγικό μπορεί να τους κατέβει.
Και το αν ακούει ο Βασιλόπουλος ή όχι δεν έχει να κάνει, επαγγελματίας είναι. Εγώ γελάω που στη μια φάση είναι παιχτούρα και στην άλλη είναι ο άσχετος που πρέπει να διωχθεί με κλοτσιές έξω.
Και παρ' ότι ήθελα να κερδίσει ο ΟΣΦΠ, εννοείται πως κ εγώ χειροκρότησα την CSKA, γιατί για μένα έπαιξε καλύτερα και SisΚauskas και Smodis ήταν για να τους χαζεύεις απόψε.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(rankin @ Apr 4 2008, 01:20 ) *
Υπάρχουν αντιλήψεις και αντιλήψεις αγαπητέ μου! Για εμένα ο Ολυμπιακός του μπάσκετ δεν αντιπροσωπεύει αυτό που αντιπροσωπεύει ο Ολυμπιακός του ποδοσφαίρου. Πειράζει; Άλλη αγάπη έχω για την μία ομάδα και άλλη για την άλλη. Για την ομάδα του μπάσκετ σήμερα έσκασα. Για την ομάδα του ποδοσφαίρου την περασμένη κυριακή -συγχωρέστε με για την έκφραση- αλλά χέστηκα!
Επίσης, "Αγγελόπουλε θεέ, πάρε την ΠΑΕ" δεν θα φωνάξω ποτέ.. Ο Αγγελόπουλος είναι μια χαρά εκεί που είναι. Πιστεύω μάλιστα ότι δεν θα άφηνε ποτέ την ομάδα μπάσκετ να ρημάξει προκειμένου να περάσει σε δημιουργία προσωπικών στρατών εκεί που μπορεί κανείς να τους μαζέψει σε αφθονία... Καταλαβαίνεις τι εννοώ! Δεν έχει και λόγους άλλωστε ο άνθρωπος για κάτι τέτοιο..

Πορτιέρηδες στο ΣΕΦ δεν είπε κανείς να μπουν, αλλά αυτοί που μαζεύονται και γκαρίζουν στα μεγάλα ματς, καλό θα ήταν να μας τιμούν με την παρουσία τους και όταν τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Τότε που πρέπει να δείχνεις την αγάπη σου περισσότερο..

Δηλαδη θα προτιμουσες σημερα να εχει το γηπεδο 3.000-4.000
κοσμο που θα ειναι σχετικα μπασκετικος
απο τους 10.000 που ειχε????
Παντου ετσι γινεται, στα μεγαλα παιχνιδια παει ο πολυς κοσμος.

Ο συλλογος ειναι ο ιδιος και στην μπαλα και στο μπασκετ
και στο βολλευ και στο πολο και στον στιβο και παντου.
Δεν γινεται να εισαι Ολυμπιακος μονο στο μπασκετ και στα αλλα οχι.

Αν δεν ηταν ο Κοκκαλης ακομα στο Παπαστρατειο θα παιζαμε.
Η αχαριστια ειναι κακο πραγμα

QUOTE(B for Basketball @ Apr 4 2008, 01:29 ) *
Οσοι δεν ξερουν μπασκετ...Απλα να καθησουν στην θεση τους κ να μιν σχολιαζουν το καθε τι απλα επειδη ''νομιζουν οτι ξερουν''
Το τι ακους ωρες ωρες....Φωνες με το παραμικρο για πραγματα ασχετα.
Λες και βλεπουν ποδοσφαιρο...
Σε λιγο θα γωναζουν κ Πεναλντυ.
Μα ειναι δυνατον σε ΚΑΘΕ ΦΑΟΥΛ που δωθηκε κατα του Ολυμπιακου αυτοι να κραζουν ?
Σε καθε φαση που παιχτης της ομαδας τους επεφτε κατω...Φαουλ!
Ο Λαγκτον κανει τζαμπ σουτ αλλα τελικως δινει πασα....Βηματα!
Και δεν λεω οτι μονο στο Σεφ γινεται αυτο...Αλλα κ στο Οακα κα σε πολα γηπεδα που εχω παει.

Δυστυχως δεν μπορεις να εμποδισεις τον καθενα να πει αυτο που θελει.
Γιατι (οπως λεει και ο Γεωργιου)
''ο κλασσικος ο μ@λ@κας ο Ελληνας'' δεν αλλαζει.
Παντως ο Λαγκτον 2 φορες τα εκανε τα βηματα και δεν τα σφυριξαν,
σε φασεις που φαγαμε τριποντο.

QUOTE(B for Basketball @ Apr 4 2008, 03:31 ) *
Nαι οπως ειπε κ το παλικαρι πριν και ξεχασα να το αναφερψ πριν!
Λιγο σεβασμος στον Παπαλουκα!!
Ακουγα τους γυρω μου να τον βριζουν κανονικα οταν επιανε την μπαλα.
Κραξιμο οταν εχανε ενα σουτ, κραξιμο οταν εβαζε βολες!
Οτι ναναι!
Απλα λιγο σεβασμος στον καλυτερο ευρωπαιο μπασκετμολιστα δεν βλαπτει!
Μονο κ μονο ο λογος που το θελουν στον Ολυμπιακο ειναι ξεφτιλα τετοιες αντιδρασεις!

Καλος και αγιος ο Παπαλουκας, αλλα κανενας δεν ειναι πανω απο τον Ολυμπιακο.
Οταν θα παιζει αντιπαλος μας θα ακουει τα καντηλια του οπως ολοι.
Σιγα μην πανηγυριζουμε κιολας σε καθε καλαθι που μας βαζει.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(apkat @ Apr 4 2008, 01:24 ) *
Ο προεδρος τους ο Σωκρατης ναι..Θυμιζω οτι μιλαμε για τον ιδιο ανθρωπο που αφου εκμεταλευτηκε το μπασκετικο τμημα(οταν πουλουσε ακομα) το καταντησε να παλευει για τα πλει-οφ και να τρωει πενηνταρες στην Ευρωπη.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι κανει η παε και ευχομαι ποτε να μην ασχοληθει ο Αγγελοπουλος με αυτην.Κρατηστε τον Σωκρατη και να τον χαιρεστε.Εχω ξαναπει οτι δηλωνω Ολυμπιακος μονο στο μπασκετ και αδιαφορω για οτι γινεται σε ολα τα αλλα τμηματα του.Συνεπως δεν εχω κανεναν λογο να θεωρω προεδρο της ομαδας μου τον κοκκαλη..

Το χειροτερο πραγμα στον ανθρωπο ειναι η αχαριστια.
''Ο προεδρος τους ο Σωκρατης'', πηρε το μπασκετακι απο το Παπαστρατειο
και το εκανε πρωταθλητη Ευρωπης.
''Ο προεδρος τους ο Σωκρατης'' εκανε στην Ελλαδα την ομαδα ακαταμαχητη.
Εκανε μεγαλα λαθη μετα, αλλα οχι και να ξεχναμε οτι χωρις αυτον
θα παιζαμε ακομα στις αλανες.

Και επειδη μιλαμε για τον ''προεδρο τους''
να σε πληροφορησω οτι και στο μπασκετ προεδρος ο Σωκρατης ειναι ακομα.
Οι Αγγελοπουλοι ειναι αντιπροεδροι
jimol34
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 01:02 ) *
Το χειροτερο πραγμα στον ανθρωπο ειναι η αχαριστια.
''Ο προεδρος τους ο Σωκρατης'', πηρε το μπασκετακι απο το Παπαστρατειο
και το εκανε πρωταθλητη Ευρωπης.
''Ο προεδρος τους ο Σωκρατης'' εκανε στην Ελλαδα την ομαδα ακαταμαχητη.
Εκανε μεγαλα λαθη μετα, αλλα οχι και να ξεχναμε οτι χωρις αυτον
θα παιζαμε ακομα στις αλανες.

Και επειδη μιλαμε για τον ''προεδρο τους''
να σε πληροφορησω οτι και στο μπασκετ προεδρος ο Σωκρατης ειναι ακομα.
Οι Αγγελοπουλοι ειναι αντιπροεδροι

+1000

Ο Σώκρατες έκανε τεράστιες ανοησίες σε μπάσκετ και ποδόσφαιρο αλλά:οι οπαδοί της ομάδας δεν θα ασχολούνταν καν με το μπασκετικό τμήμα αν δεν υπήρχε αυτός ενώ το ποδοσφαιρικό τμήμα θα είχε βαρέσει διάλυση αν δεν το είχε αναλάβει. Απλά θυμηθείτε που ήταν ο Ολυμπιακός και στα 2 αθλήματα πριν αναλάβει αυτός.
apkat
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 04:02 ) *
Το χειροτερο πραγμα στον ανθρωπο ειναι η αχαριστια.
''Ο προεδρος τους ο Σωκρατης'', πηρε το μπασκετακι απο το Παπαστρατειο
και το εκανε πρωταθλητη Ευρωπης.
''Ο προεδρος τους ο Σωκρατης'' εκανε στην Ελλαδα την ομαδα ακαταμαχητη.
Εκανε μεγαλα λαθη μετα, αλλα οχι και να ξεχναμε οτι χωρις αυτον
θα παιζαμε ακομα στις αλανες.

Και επειδη μιλαμε για τον ''προεδρο τους''
να σε πληροφορησω οτι και στο μπασκετ προεδρος ο Σωκρατης ειναι ακομα.
Οι Αγγελοπουλοι ειναι αντιπροεδροι



O ανθρωπος εκμεταλευτηκε τις καταστασεις γιατι ετσι τον βολευε.Δεν τον κατηγορω γιαυτο.Σιγουρα βοηθησε την ομαδα υπερβολικα(υπερβολες βεβαια του τυπου ακομα θα παιζαμε στο παπαστρατειο τις θεωρω αστειες) αλλα απο κει και περα δεν εκανε απλα λαθος κινησεις.Αγνοησε επιμελως την ομαδα.Την κατεστρεφε εν γνωσει του.Την καταντησε να ειναι περιγελος στην Ευρωπη.Αυτην την ομαδα που καποτε επαιζε με τους Μπουλς.Εγω λοιπον αυτο δεν θα του το συγχωρησω ποτε.

Δεν ειμαι πικραμενος ακομα.Ευτυχως αποχωρησε(βασικα ουτε αυτο δεν ειχε το θαρρος να κανει.Σκεψου ποσο τραγικο ειναι οτι ειναι ακομα προεδρος οταν δεν εχει ουτε μια ουσιαστικη αναμιξη με την ομαδα) και εμεις συνεχιζουμε ωστε να ξαναγινουμε η υπερδυναμη που ημασταν καποτε.Απο ανθρωπους με μερακι.Χωρις κομματικα συμφεροντα, χωρις αναγκη δημιουργιας στρατων ανεγκεφαλων και Τσουκαλαδων.Απλα με τρελα για μπασκετ.Αυτους λοιπον τους ανθρωπους θελω να ειναι προεδροι της ομαδας μου.

Τελος ξαναλεω οτι προσωπικα ειμαι μονο Ολυμπιακος στο μπασκετ.Αν ο Ολυμπιακος αυτην την στιγμη βρισκοταν στην Δ' Εθνικη σε ολα τα αλλα σπορ καρφακι δεν θα μου καιγοταν.με θεωρεις ντεμεκ Ολυμπιακο η κρυφοπαναθηναικο;Αδιαφορω..

Υ.Γ:Μ'αρεσει να με αχαριστος. tongue.gif Αλλα μηπως ο Σωκαρτης υπηρξε λιγοτερο σε ολη του την ενασχοληση με τον ολυμπιακο;
Υ.Γ2:Σκεψου οτι ο αδερφος του Παναγιωτη Αγγελοπουλου(Γιωργος η κανω λαθος;;) δεν ειναι καν στο ΔΣ της ΚΑΕ.Τον κανει αυτο λιγοτερο σημαντικο απο τον Σωκρατη αυτην την στιγμη σε οτιδηποτε αφορα την ΚΑΕ;;Απλα οι ανθρωποι ειναι χαμηλων τονων και δεν εχουν την αναγκη επιδειξιομανιας,ματαιοδοξιας και αλλων κινητρων που εχει ο Κοκκαλης ο οποιος ομως σε πρωτη υποψια τιτλου θα ειναι εκει για να "στηριξει" την ομαδα
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(apkat @ Apr 4 2008, 05:03 ) *
O ανθρωπος εκμεταλευτηκε τις καταστασεις γιατι ετσι τον βολευε.Δεν τον κατηγορω γιαυτο.Σιγουρα βοηθησε την ομαδα υπερβολικα(υπερβολες βεβαια του τυπου ακομα θα παιζαμε στο παπαστρατειο τις θεωρω αστειες) αλλα απο κει και περα δεν εκανε απλα λαθος κινησεις.Αγνοησε επιμελως την ομαδα.Την κατεστρεφε εν γνωσει του.Την καταντησε να ειναι περιγελος στην Ευρωπη.Αυτην την ομαδα που καποτε επαιζε με τους Μπουλς.Εγω λοιπον αυτο δεν θα του το συγχωρησω ποτε.
Δεν ειμαι πικραμενος ακομα.Ευτυχως αποχωρησε(βασικα ουτε αυτο δεν ειχε το θαρρος να κανει.Σκεψου ποσο τραγικο ειναι οτι ειναι ακομα προεδρος οταν δεν εχει ουτε μια ουσιαστικη αναμιξη με την ομαδα) και εμεις συνεχιζουμε ωστε να ξαναγινουμε η υπερδυναμη που ημασταν καποτε.Απο ανθρωπους με μερακι.Χωρις κομματικα συμφεροντα, χωρις αναγκη δημιουργιας στρατων ανεγκεφαλων και Τσουκαλαδων.Απλα με τρελα για μπασκετ.Αυτους λοιπον τους ανθρωπους θελω να ειναι προεδροι της ομαδας μου.
Τελος ξαναλεω οτι προσωπικα ειμαι μονο Ολυμπιακος στο μπασκετ.Αν ο Ολυμπιακος αυτην την στιγμη βρισκοταν στην Δ' Εθνικη σε ολα τα αλλα σπορ καρφακι δεν θα μου καιγοταν.με θεωρεις ντεμεκ Ολυμπιακο η κρυφοπαναθηναικο;Αδιαφορω..

Υ.Γ:Μ'αρεσει να με αχαριστος. tongue.gif Αλλα μηπως ο Σωκαρτης υπηρξε λιγοτερο σε ολη του την ενασχοληση με τον ολυμπιακο;
Υ.Γ2:Σκεψου οτι ο αδερφος του Παναγιωτη Αγγελοπουλου(Γιωργος η κανω λαθος;;) δεν ειναι καν στο ΔΣ της ΚΑΕ.Τον κανει αυτο λιγοτερο σημαντικο απο τον Σωκρατη αυτην την στιγμη σε οτιδηποτε αφορα την ΚΑΕ;;Απλα οι ανθρωποι ειναι χαμηλων τονων και δεν εχουν την αναγκη επιδειξιομανιας,ματαιοδοξιας και αλλων κινητρων που εχει ο Κοκκαλης ο οποιος ομως σε πρωτη υποψια τιτλου θα ειναι εκει για να "στηριξει" την ομαδα

Εχεις αυτην την αποψη γιατι ο θειος Σωκρατης σε εμαθε στα ευκολα.

Οταν η ομαδα επαιζε στο Παπαστρατειο προφανως ακομα δεν ηξερες τι σημαινει μπασκετακι.
Ρωτα λοιπον ολους αυτους που εχουν ζησει εκεινες τις εποχες που η ομαδα ηταν
μονιμα 7-8 και θα σου πουν την γνωμη τους για τον ''προεδρο τους τον Σωκρατη''
που τους πηρε απο το μηδεν και τους πηγε σε 4 φαιναλ-4.

Για τον προεδρο που εφερε τον Πασπαλιε, τον Ταρπλει, τον Φασουλα
και ολους τους αλλους παιχταραδες.

Η ομαδα που επαιξε με τους Μπουλς ηταν η ομαδα του ''προεδρου τους του Σωκρατη''.
Τοτε ηταν καλος ο θειος. Μετα που βαρεθηκε να βλεπει στο γηπεδο 1500-2000 ατομα
εγινε ο κακος που διελυσε την ομαδα, επειδη δεν εβαλε λεφτα για 3 χρονιες.

Φυσικα και δεν σε θεωρω Ολυμπιακο, αλλα απλα καποιον
που του αρεσει το μπασκετ του Ολυμπιακου αυτο τον καιρο
και μετα μπορει να του αρεσει κατι αλλο.

QUOTE(sarounas @ Apr 4 2008, 08:22 ) *
δεν γίνεται να συμφωνήσω περισσότερο,
ένας λόγος που προσωπικά απεχθάνομαι τον Κόκκαλη είναι αυτή η δημιουργία προσωπικών στρατών, εννοείτε ότι δεν θέλω τέτοιους ανθρώπους στο μπάσκετ
η πραγματική προσφορά του Κόκκαλη ήταν τα πολλά λεφτά που διέθεσε για το τμήμα, αυτό όμως έγινε την 10ετία που το μπάσκετ ήταν μόδα εδώ στην Ελλάδα και του απέφερε προβολή και επιστροφή της επένδυσής του
εφόσον υπήρχαν άνθρωποι (όπως οι Αγγελόπουλοι) που μπορούν να βοηθήσουν οικονομικά, δεν στοχεύουν στην πόλωση του κλίματος και ενδιαφέρονται πραγματικά για το μπασκετικό τμήμα ήταν ευχής έργο που άλλαξε η ιδιοκτησία

Ασχημο πραγμα η αχαριστια παιδια.
Δεν ζησατε τα πετρινα χρονια για να μαθετε να εκτιματε καποια πραγματα.
Τα βρηκατε ολα ετοιμα απο τον Σωκρατη.
Mamuwalde
για να μην παρεξηγούμαστε :

1. όταν λέμε "οι άσχετοι που πηγαίνουν στον αγώνα για το πανυγήρι" δεν εννοούμε ότι όσοι πηγαίνουν πρέπει να έχουν βγάλει γυμναστική ακαδημία στο μπάσκετ. για να ξέρεις πότε είναι βήματα ή τι σημαίνει pick'n'roll δε χρειάζεται να είσαι επιστήμονας . για απλές έννοιες-κανονισμούς μιλάμε όχι για πυρηνική φυσική . αυτό άλλωστε είναι το μόνιμο πρόβλημα στην ελλάδα , με άσχετους σε καίριες θέσεις , από προέδρους μέχρι παράγοντες και φιλάθλους ...

ο κόκκαλης είχε αφήσει στην υσηχία του τον Ιωαννίδη και τον Ντούντα γι'αυτό και φτάσαμε τόσο ψηλά , μην τα ξεχνάμε αυτά. οι αγγελόπουλοι έχουν γνώση του αθλήματος και αυτό δε μετριέται με τα λεφτά που βάζει ο καθένας

2. όταν γουστάρεις ένα άθλημα δε χρειάζεται να γίνεσαι "στρατιώτης" της ομάδας σου απαραίτητα . προσωπικά [και πιστεύω πολλοί ακόμα εδώ μέσα] θα ήθελαν να είναι στον περσινό τελικό του F4 για να δουν το ματς κι ας μην έπαιζε ο ολυμπιακός . αυτά τα περίεργα "ολυμπιακός και στο τάβλι" είναι ελληνικές γραφικότητες . αν σε κάποιον δεν αρέσει το βόλεϊ δε θα πρέπει ασχολείται με αυτό γιατί μόνο κακό κάνει σε αυτούς που ασχολούνται [άποψη προσωπική είναι μην αρχίσετε να με αναθεματίζετε, ας κάνει ο καθένας όπως θέλει]

3. το να σέβεσαι έναν αντίπαλο δεν είναι έγκλημα [πολύ περισσότερο αν αυτός σου έχει δώσει και χαρές κατά καιρούς] . η γιούχα μέσα στο ματς είναι αυτονόητη άλλα δεν έχει σχέση με τα μπινελίκια που ρίχνει ο καθένας με το που μπαίνει στο γήπεδο. το να χειροκροτήσεις έναν ανώτερο αντίπαλο γιατί ήταν καλύτερος ή ακόμα και για μια εξαιρετική φάση που έκανε δείχνει και επίπεδο και γνώση . ούτε προδωσία κατά της ομάδας σου είναι ούτε χαλάς το κέφι των παιχτών σου ...


ο βασιλειάδης μήπως θα έπρεπε να πάρει λίγο χρόνο χτες ? ένα σουτάκι από την περιφέρεια όταν κόλλησαν βασιλο-Greer-Woods μας χρειαζότανε . απλά μια παρατήρηση ακόμα .

επειδή παραμένω συγκρατημένα αισιόδοξος [είμαι γραφικός και μ'αρέσει] δεν πιστεύω ότι παίχτες όπως ο Μάτσε ή ο Βασιλό μπορούν να παίξουν 2 παιχνίδια σερί τόσο άσχημα [ο Greer για μένα δεν ήταν τόσο κακός χτες] . άρα αν παίξουν κοντά στα στάνταρ τους την τετάρτη το παιχνίδι θα είναι πάλι στον πόντο . και σημειωτέων στις βολές είμαστε εξαιρετικοί [όταν μας τις δίνουν] κι αυτό μετράει πολύ στα ματς που κρίνονται στον πόντο



υγ: όταν ο rankin αναλύει , δίνουμε πρώτα +1 και μετά γράφουμε ότι θέλουμε tongue.gif
MaJesty23
Aν και off topic,αυτη είναι η μεγαλύτερη επιτυχία του Κόκκαλη!Οτι έχει κανει ένα προσωπικό στρατό,απο υποστηρικτές,όχι της ομαδας αυτης και μόνο αυτης,αλλα και του ιδίου!Όποισδηποτε βλάψει τον Κόκκαλη επαγγελματικά(ανακρίσεις-έρευνες για διαγωνισμούς-αναθέσεις,διασυνδέσεις του με μυστικές υπηρεσιές, και τοσο άλλα),αντιμετωπίζεται σαν εχθρος του Ολυμπιακου ,που θέλει να βλάψει την ομάδα!Δυστυχώς αυτή η αρρωστημένη ταύτιση,δεν ισχύει για τους υγιώς σκεπτόμενους αλλά για μαριοννέτες-χειροκροτητές!Κανέις δεν πρέπει να είναι στο απυρόβλητο!Οσο ευεργέτησε τον Ολυμπιακό αλλο τοσο ευεργετήθηκε και αυτος,τοσο σε επίπεδο φήμης όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο(ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ???)!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(apkat @ Apr 4 2008, 14:52 ) *
Ενα τελευταιο γενικο σχολιο.Λυκε επικεντρωνεις οπου θες με προφανη στοχο να κερδισεις τις εντυπωσεις.Ομως εξακολουθεις να γραφεις ανουσια και χωρις ουσιαστικα επιχειρηματα.Τhat's enough for me..

Επικεντρωνω στην αχαριστια καποιων που λογω ηλικιας κυριως,
εμαθαν στα ευκολα και στις κουπες.
Στα πετρινα χρονια της ομαδας ακομα δεν ειχαν παει ουτε σχολειο
και δεν ειδαν τι σημαινει να εχεις χαλια ομαδα.

Αυτα ειναι τα επιχειρηματα μου.
Εκανε πολλα λαθη τα τελευταια χρονια ο Σωκρατης
αλλα κανεις δεν εχει το δικαιωμα να ξεχναει το τι εχει προσφερει,
στο ανυπαρκτο και της πλακας τμημα του μπασκετ, μεχρι τοτε.

Οσο για το οτι ο Κοκκαλης εκμεταλλευτηκε την μοδα στο μπασκετ,
εγω θα πω οτι μοδα το μπασκετ στην Ελλαδα το εκανε ο Κοκκαλης
μαζι με τον Γιαννακοπουλο.
Αυτοι οι 2 μαζι καταφεραν οτι δεν καταφερε ουτε ο ΘΕΟΣ ΓΚΑΛΗΣ 77.gif 77.gif 77.gif .
Να βαλουν το μπασκετ για μια 5ετια πανω απο το παδοσφαιρο.
mog#4
οταν καποιος λεει οτι ειναι ολυμπιακος τοτε δεν μπορει να διαχωριζει την αγαπη του για την ομαδα που ειναι γενικη σε αθληματα....δηλαδη ειμαι ολυμπιακος μονο στο μπασκετ...αυτοι ειναι επικαιροι....τωρα ομως καθε ολυμπιακος εχει και προτιμησεις βλεπει πιο πολυ μπαλα απο μπασκετ η το αντιθετο...προσωπικα πιστευω μπαλα μπορει να δει και να παιξει ο καθενας....δε χρειαζεσαι και ιδιαιτερο μυαλο....(βλεπε γκουμας,καραγκουνης,δελλας κλπ κλπ ουτεν να μιλησουν δε μπορουν...)....το μπασκετ ειναι αλλο θεμα...ο ανθρωπος που βλεπει,ξερει και ισως παιζει μπασκετ τοτε πρεπει ν εχει λιγο νιονιο....η μπασκετικη παιδεια ειναι κατι πολυ δυσκολο και οσοι δε ξερουν το χλευαζουν....ακριβως γιατι δε μπορουν να το αποκτησουν....λοιπον σε κανεναν δε μπορουμε να πουμε μην ερθεις στο γηπεδο γιατι δε ξερεις η γιατι κραζεις σε καθε φαση....οσοι τετοιοι ηρθαν ηρθαν να βοηθησουν την ομαδα που λεγεται ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ασχετα με μπασκετ η ποδοσφαιρο....δεν εχουν γνωσεις για να καταλαβουν εννοιες και πραγματα που γραφουμε και παρατηρουμε εμεις εδω....ισως ωρες ωρες ειναι εκνευριστικοι αλλα ελατε στη θεση τους....αυτα ξερουν αυτα κανουν....μπορει να σας ενοχλει αλλα αν σε τετοια ματσ πηγαιναμε μονο εμεις που αγαπαμε και το αθλημα περα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ το γηπεδο θα ειχε εικονα α1αδειο δηλαδη.....δε μπορεις να διαχωριζεις την ομαδα σου απο μπασκετ,μπαλα .βολει η πινγ πονγκ....απλα παρακολουθεις κατι περισσοτερο....διαφορετικα δεν εισαι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ εισαι οτι ειπε ο λυκος,ενας επικαιρος που απλα του αρεσει ο ολυμπιακοσ στο μπασκετ αυτοι τη στιγμη.....εγω οτι κερδιζει ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ με κανει να χαιρομαι και οπου χανει στεναχωριεμαι....

ΥΓ.οσο για τον παπαλουκα....ημαρτον...το παιδι αξιζει παρα πολλα και μακαρι να ερθει πισω....ομως οταν παιζει αντιπαλος θα γιουχαρεται οπως ολοι οι αντιπαλοι παντα σε λογικα πλαισια...

σορι για το πρηξιμο....
dizzy_fingers
Ένας που του αρέσει διαχρονικά μόνο το μπάσκετ του Ολυμπιακού τί είναι τότε παιδιά?
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 4 2008, 15:27 ) *
Ένας που του αρέσει διαχρονικά μόνο το μπάσκετ του Ολυμπιακού τί είναι τότε παιδιά?

Administrator?????
smiley.gif smiley.gif smiley.gif
mog#4
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 13:28 ) *
Administrator?????
smiley.gif smiley.gif smiley.gif

smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
rchos
επειδη τις ιστοριες του καθενος που γραφει δεν τις ξερετε μην βιαζεσται να κρινετε ποσο ολυμπιακος ειναι ο καθενας!

Υ.Γ, τα ποστ με τα γελακια τι προσφερουν?
apkat
Ωραια μια και εχει ξεφυγει οριστικα το τοπικ ας μεταφερουν ολα τα ασχετα οι μοντς αλλου να συνεχιστει η κουβεντα..

Βλεπω το μπασκετ του Ολυμπιακου πανω απο 10 χρονια συνεπως ο χαρακτηρισμος επικαιρος δεν νομιζω οτι μου ταιριαζει ιδιατερως.Ρε παιδια απλα απλα για να καταλαβετε τι λεω.Δεν ρεωρω το ονομα Ολυμπιακος ουτε ιερο ουτε τιποτα τετοιο.Δεν πιστευω σε ειδωλολατριες και δεν θεωρω οτι πισω απο το ονομα του Ολυμπιακου βρισκεται καμια ιδεολογια.Απλα εγω μεγαλωσα βλεπωντας μπασκετ και κυριως τον ολυμπιακο.Εκ τοτε αυτο το σπορ με κολλησε και δεν σταματησα(παρα για ενα πολυ μικρο διατημα) να ασχολουμαι στενα μαζι του.Ειναι συναισθηματικο το ζητημα για μενα και αυτο με οδηγει να υποστηριζω την ομαδα.Δεν εχω ομως κανενα απολυτως συναισθηματικο δεσμο με την ομαδα του Ολυμπιακου στη μπαλα η στα αλλα σπορ ισως και γιατι ποτε δεν ασχοληθηκα..Ουτε cl ειδα φετος που πηγε καλα η ομαδα.Γενικα δεν ειμαι ευκαιριακος τυπος.
jimol34
Δεν είναι κακό να γουστάρει κάποιος μόνο μπάσκετ. Ούτε λιγότερο Ολυμπιακός είναι, ούτε τίποτα τέτοιο. Καλό όμως είναι να μην ξεχνάμε ποιος έκανε πολλούς να γίνουν Ολυμπιακοί στο μπάσκετ. Πλάκα κάνουμε; Κάποτε στον Ολυμπιακό έπαιζε ο Παπαδάκος, ο Μανιάτης, ο Καμπούρης και ο Ελληνιάδης. Και μετά στη θέση τους ήρθαν ο Ζάρκο, ο Μπέρι, ο Τάρλατς, ο Τάρπλεϊ και τόσοι άλλοι. Ούτε μπορούμε να κατηγορήσουμε το Σωκράτη που δεν έβαζε λεφτά από την τσέπη του για την ομάδα(όπως οι Γιαννακόπουλοι) απο τη στιγμή που κάποτε κρατούσε το ποδόσφαιρο, το μπάσκετ, το βόλεϊ και το πόλο ταυτόχρονα.

Μην ξεχνάμε κιόλας όταν σταμάτησε να ασχολείται με την ομάδα δεν την έδωσε στον κάθε επιχειρηματία που ήθελε να την αναλάβει, δεν την ξεφορτώθηκε. Περίμενε τους κατάλληλους και αυτοί ήταν οι Αγγελόπουλοι.
mog#4
τωρα που μας αλλαξαν και τοπικ μπορουμε να μαλλιοτραβειχτουμε καλυτερα.... smiley.gif

δεν ηθελα να αμφισβητησω κανενος την αγαπη για την ομαδα ουτε ποιος ειναι περισσοτερος ολυμπιακος απο καποιον αλλον...ειπα απλα την αποψη μου...και αν ειδες μιλησα για προτιμησεις...δεν ηθελα να θηξω κανεναν και αν το εκανα σορι....και να ξερεις οταν καποιος μ λεει βλεπω 10 χρονια μπασκετ το μονο που μπορω να πω ειναι...respect... 77.gif

YG.τα γελακια δε προσφερουν τιποτα αλλα λιγος χαβαλες δε βλαπτει οταν τα πραγματα παρα σοβαρευουν...δε νομιζω να ειναι και τοσο κακο.... icon_drunk.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(apkat @ Apr 4 2008, 15:34 ) *
Βλεπω το μπασκετ του Ολυμπιακου πανω απο 10 χρονια συνεπως ο χαρακτηρισμος επικαιρος δεν νομιζω οτι μου ταιριαζει ιδιατερως.Ρε παιδια απλα απλα για να καταλαβετε τι λεω.Δεν ρεωρω το ονομα Ολυμπιακος ουτε ιερο ουτε τιποτα τετοιο.Δεν πιστευω σε ειδωλολατριες και δεν θεωρω οτι πισω απο το ονομα του Ολυμπιακου βρισκεται καμια ιδεολογια.Απλα εγω μεγαλωσα βλεπωντας μπασκετ και κυριως τον ολυμπιακο.Εκ τοτε αυτο το σπορ με κολλησε και δεν σταματησα(παρα για ενα πολυ μικρο διατημα) να ασχολουμαι στενα μαζι του.Ειναι συναισθηματικο το ζητημα για μενα και αυτο με οδηγει να υποστηριζω την ομαδα.Δεν εχω ομως κανενα απολυτως συναισθηματικο δεσμο με την ομαδα του Ολυμπιακου στη μπαλα η στα αλλα σπορ ισως και γιατι ποτε δεν ασχοληθηκα..Ουτε cl ειδα φετος που πηγε καλα η ομαδα.Γενικα δεν ειμαι ευκαιριακος τυπος.

Αυτο ακριβως ειπα κι εγω,
οτι οταν ξεκινησες να βλεπεις τον Ολυμπιακο εβλεπες μονο κουπες και νικες.
Δεν εχει δει ασχημα χρονια για την ομαδα για να μπορεσεις να εκτιμησεις
οσα προσφερε ο Κοκκαλης στο τμημα.

Και για να μην παρεξηγηθω ουτε παιδι της θυρας7 ειμαι, ουτε επιστημονας.
Δοξα τω θεο, λογω οικονομικης ανεσης παντα ειχα διαρκειας
στην θυρα 10 στο παλιο Καραισκακη και τωρα στην 15.
Στο μπασκετ πανω απο την φυσουνα.
Δεν ειχα σχεση ποτε με συνδεσμους και ιστοριες
απλα εχω μαθει στην ζωη μου να εκτιμω.
dizzy_fingers
Οκ, έγινε το split (out) και πλόεν μπορείτε να συζητήσετε εδώ για τον Κόκκαλη αλλά και το πόσο, πώς, γιατί είναι κάποιος Ολυμπιακός.

QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 15:28 ) *
Administrator?????
smiley.gif smiley.gif smiley.gif

QUOTE(mog#4 @ Apr 4 2008, 15:33 ) *
smiley.gif X10

Αγαπητέ λύκε και lykos-mini-me (πλακίτσα mog tongue.gif, μην παρεξηγείσαι) αν ψάξετε πολύ (ή λίγο και σωστά) θα βρείτε την απάντηση.
Αλλά για να έχω κατηγορηθεί ευθέως από πολλούς ως αντι-παναθηναϊκοολυμπιακοαρειανός (όχι αεκτζής, γιατί οι φίλοι μας από εκεί ήταν ανέκαθεν σχετικά λίγοι 71.gif ) τότε μάλλον θα δυσκολευτείτε να καταλάβετε τα πραγματικά γούστα μου.
dizzy_fingers
Για να μην ξεφεύγουμε πολύ πάντως από τη συζήτηση, η ερώτηση που έκανα παραπάνω είχε να κάνει κυρίως με την περίπτωση που κάποιοι μεγαλώσανε με το μπάσκετ (ή με το ποδόσφαιρο αντίστοιχα) μίας συγκεκριμένης ομάδας που αγαπήσανε.
Αν δεν έχεις παρακολουθήσει ποτέ τα άλλα τμήματα της ομάδας σου, πώς να τα υποστηρίξεις τότε? Δεν είναι θέμα κομπλεξισμού ή απέχθειας προς άλλα τμήματα, απλά αδιαφορία ή ακόμα και άγνοια.

Άλλωστε όπως μας ενοχλεί το να έρχεται ένας με μηδέν μπασκετική παιδεία στα κλειστά, δε θα ενοχλούταν κι ένας φίλος του ποδοσφαίρου να πήγαινε στο Καραϊσκάκη ένας που δεν έχει κλωτσήσει ποτέ μπάλα?
mog#4
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 4 2008, 13:59 ) *
Για να μην ξεφεύγουμε πολύ πάντως από τη συζήτηση, η ερώτηση που έκανα παραπάνω είχε να κάνει κυρίως με την περίπτωση που κάποιοι μεγαλώσανε με το μπάσκετ (ή με το ποδόσφαιρο αντίστοιχα) μίας συγκεκριμένης ομάδας που αγαπήσανε.
Αν δεν έχεις παρακολουθήσει ποτέ τα άλλα τμήματα της ομάδας σου, πώς να τα υποστηρίξεις τότε? Δεν είναι θέμα κομπλεξισμού ή απέχθειας προς άλλα τμήματα, απλά αδιαφορία ή ακόμα και άγνοια.

Άλλωστε όπως μας ενοχλεί το να έρχεται ένας με μηδέν μπασκετική παιδεία στα κλειστά, δε θα ενοχλούταν κι ένας φίλος του ποδοσφαίρου να πήγαινε στο Καραϊσκάκη ένας που δεν έχει κλωτσήσει ποτέ μπάλα?

το θεμα δεν ειναι να ξερεις το αθλημα...ειπα οτι εχεις ποροτιμηση στο μπασκετακι οπως και εγω....αν μου χαριζαν ενα εισητητριο ηθελα να ηταν για το σεφ και βαζω πανω απο τη μπαλα το μπασκετ....απλα σε ολα τα τμηματα προσωπικα με ενδιαφερει η ομαδα...καταλαβες?????
dizzy_fingers
Εγώ σε έχω καταλάβει αλλά μιλάς για άλλη περίπτωση από αυτήν στην οποία αναφέρομαι.

Έκανα όμως μία ερώτηση την οποία επεξήγησα καλύτερα σε επόμενο ποστ, και αναρωτιέμαι αν (και γιατί) κάποιος που είναι (και φανατικός ίσως) οπαδός του Ολυμπιακού, πχ, στο μπάσκετ (επειδή μεγάλωσε με Πάσπαλι, με Τάρλατς, με Βολκώφ και και...) να μη θεωρείται Ολυμπιακός.

Το πήγα κι ένα βήμα περισσότερο, λέγοντας πως αν δεν έχει ιδέα για το ποδοσφαιρικό τμήμα, για ποιό λόγο να το υποστηρίξει? Τί είδους οπαδική "αγάπη" είναι αυτή δηλαδή? wink.gif
mog#4
QUOTE(dizzy_fingers @ Apr 4 2008, 14:15 ) *
Εγώ σε έχω καταλάβει αλλά μιλάς για άλλη περίπτωση από αυτήν στην οποία αναφέρομαι.

Έκανα όμως μία ερώτηση την οποία επεξήγησα καλύτερα σε επόμενο ποστ, και αναρωτιέμαι αν (και γιατί) κάποιος που είναι (και φανατικός ίσως) οπαδός του Ολυμπιακού, πχ, στο μπάσκετ (επειδή μεγάλωσε με Πάσπαλι, με Τάρλατς, με Βολκώφ και και...) να μη θεωρείται Ολυμπιακός.

Το πήγα κι ένα βήμα περισσότερο, λέγοντας πως αν δεν έχει ιδέα για το ποδοσφαιρικό τμήμα, για ποιό λόγο να το υποστηρίξει? Τί είδους οπαδική "αγάπη" είναι αυτή δηλαδή? wink.gif

κοιτα εγω ειμαι 18 χρονων και ειχα τη τυχη απο πιτσιρικι ο πατερας μου να με πηγαινει καραισκαικι,οακα,ριζουπολη αλλα και σεφ,κορυδαλλο κλπ κλπ.....οποτε ποναω και τα 2 τμηματα....ας πουμε βολει δε ξερω ουτε βλεπω πολυ....ομως δε θα με χαλαγε σε ενα ματσ champions league και ισα ισα να παω να δω και να φωναξω για τον ολυμπιακο...δε θα το επαιζα ιδημωνας(αν γραφετε ετσι)γιατι απλα δε ξερω θα πηγαινα για την ομαδα....ετσι και αυτοι που ερχονται στο σεφ ερχονται για την ομαδα αλλα κανουν το λαθος να λενε τοσαααα πολλαααα λες και ξερουν πολυ μπασκετ.....
rankin
Το ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο, αλλά κάπου διάβασα πως ο Jack Nicholson, γνωστός θαυμαστής των LA Lakers, είναι και θαυμαστής των NY Yankees στο baseball... Ακραίος τύπος!
Εμείς εδώ λέμε ότι δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα το ποδόσφαιρο του Ολυμπιακού-χωρίς να αδιαφορούμε πλήρως για αυτό- και έχουμε γίνει κατάπτυστοι! Φανταστείτε τι θα έπρεπε να περνάει ο Νίκολσον που υποστηρίζει ομάδες από εντελώς διαφορετικές όχθες...
B for Basketball
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 00:45 ) *
Καλος και αγιος ο Παπαλουκας, αλλα κανενας δεν ειναι πανω απο τον Ολυμπιακο.
Οταν θα παιζει αντιπαλος μας θα ακουει τα καντηλια του οπως ολοι.
Σιγα μην πανηγυριζουμε κιολας σε καθε καλαθι που μας βαζει.

41.gif
Ωραιος!!
Τα συγχαρητηρια μου!
Αφου ειναι αντιπαλος πρεπει να το βρισουμε!
Οχι η εθνικη ελλαδος δεν ειναι πανω απο τον Ολυμπιακο κ τον Παναθηναικο!
Πρεπει να παμε γηπεδο και να βρισουμε οτιδηποτε ειναι στην αντιπερα οχθη!
Αντιπαλος καλος μονο νεκρος!

Δεν ειπα να πανηγυρισουμε αλλα να δειξουμε λιγο σεβασμο σε ενα τετοιο παιχτη( και οχι μονο σε αυτον αλλα τελος παντων) που εχει προσφερει πολλα σε ελλαδα κ ευρωπη. Αλλα ναι...Κανεις δεν ειναι πανω απο τον Ολυμπιακο!

Τετοια μυαλα κουβαλαμε κ μετα λεμε γιατι τα γηπεδα δεν γεμιζουν.
Ε πως να γεμισουν ρε φιλε...Παει ο αλλος οικογενειακως να δει λιγο μπασκετ και ακουει ''Πουυυστη Βασιλακοπουλε'' και '' αχρηστε μαλακα παπαλουκα μαθε μπασκετ''(Λες και ξερουν καλυτερο μπασκετ οι ιδιοι) και μετα εχεις την απαιτηση να γεμισει το γηπεδο!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(B for Basketball @ Apr 4 2008, 16:38 ) *
41.gif
Ωραιος!!
Τα συγχαρητηρια μου!
Αφου ειναι αντιπαλος πρεπει να το βρισουμε!
Οχι η εθνικη ελλαδος δεν ειναι πανω απο τον Ολυμπιακο κ τον Παναθηναικο!
Πρεπει να παμε γηπεδο και να βρισουμε οτιδηποτε ειναι στην αντιπερα οχθη!
Αντιπαλος καλος μονο νεκρος!

Δεν ειπα να πανηγυρισουμε αλλα να δειξουμε λιγο σεβασμο σε ενα τετοιο παιχτη( και οχι μονο σε αυτον αλλα τελος παντων) που εχει προσφερει πολλα σε ελλαδα κ ευρωπη. Αλλα ναι...Κανεις δεν ειναι πανω απο τον Ολυμπιακο!

Τετοια μυαλα κουβαλαμε κ μετα λεμε γιατι τα γηπεδα δεν γεμιζουν.
Ε πως να γεμισουν ρε φιλε...Παει ο αλλος οικογενειακως να δει λιγο μπασκετ και ακουει ''Πουυυστη Βασιλακοπουλε'' και '' αχρηστε μαλακα παπαλουκα μαθε μπασκετ''(Λες και ξερουν καλυτερο μπασκετ οι ιδιοι) και μετα εχεις την απαιτηση να γεμισει το γηπεδο!

Την ωρα που εγινε η ανακοινωση των ομαδων τον χειροκροτησαμε
αλλα μεχρι εκει.
Μετα θα ακουει οτι ολοι οι αλλοι.
Το τι εχει προσφερει στην Εθνικη το ξερω, αλλα δεν επαιζε στην εθνικη χθες.
Στην ΤΣΣΚΑ επαιζε


Με την ιδια λογικη θα επρεπε να χειροκροταμε
και τους διεθνεις παιχτες του Παο οταν παιζουμε αντιπαλοι.

Οποιος νομιζει οτι δεν αντεχουν τα ευαισθητα αυτακια του
να ακουν κακες λεξουλες στο γηπεδο ας κατσει σπιτι.
Δεν λεω να παει θεατρο γιατι κι εκει πλεον
το μπινελικι παει συννεφο στους διαλογους.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(rankin @ Apr 4 2008, 16:21 ) *
Το ξέρω ότι είναι λίγο άσχετο, αλλά κάπου διάβασα πως ο Jack Nicholson, γνωστός θαυμαστής των LA Lakers, είναι και θαυμαστής των NY Yankees στο baseball... Ακραίος τύπος!
Εμείς εδώ λέμε ότι δεν μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα το ποδόσφαιρο του Ολυμπιακού-χωρίς να αδιαφορούμε πλήρως για αυτό- και έχουμε γίνει κατάπτυστοι! Φανταστείτε τι θα έπρεπε να περνάει ο Νίκολσον που υποστηρίζει ομάδες από εντελώς διαφορετικές όχθες...

Δεν εχουν baseball οι LA Lakers, γι'αυτο και υποστηριζει τους NY Yankees.
Flash
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 20:12 ) *
Δεν εχουν baseball οι LA Lakers, γι'αυτο και υποστηριζει τους NY Yankees.


Άσχετο. Έχουν τους LA Dodgers. Όπως είπε ο rankin, το να υποστηρίζει κάποιος ομάδα από την άλλη όχθη στις ΗΠΑ (όπου η κάθε πολιτεία είναι σε πολλά θέματα μια χώρα μόνη της) είναι σχεδόν casus belli.
B for Basketball
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 16:10 ) *
Την ωρα που εγινε η ανακοινωση των ομαδων τον χειροκροτησαμε
αλλα μεχρι εκει.
Μετα θα ακουει οτι ολοι οι αλλοι.
Το τι εχει προσφερει στην Εθνικη το ξερω, αλλα δεν επαιζε στην εθνικη χθες.
Στην ΤΣΣΚΑ επαιζε
Με την ιδια λογικη θα επρεπε να χειροκροταμε
και τους διεθνεις παιχτες του Παο οταν παιζουμε αντιπαλοι.

Οποιος νομιζει οτι δεν αντεχουν τα ευαισθητα αυτακια του
να ακουν κακες λεξουλες στο γηπεδο ας κατσει σπιτι.
Δεν λεω να παει θεατρο γιατι κι εκει πλεον
το μπινελικι παει συννεφο στους διαλογους.


Καλα αν πιασουμε στορι για το τι γινεται στα μεταξυ μας παιχνιδια δεν θα βγαλουμε ακρη!
Αλλα αστο...δεν προκειται να καταλαβεις..
Εσυ εχεις προφανως στο μυαλο σου να πας να βρισεις τον καθε αντιπαλο οποιος κ αν ειναι!
Η λεξη σεβασμος δεν υπαρχει στο λεξιλογιο μας.
mog#4
ρε φιλε χαλαρωσε....συζητηση κανουμε δεν κατηγορουμε κανεναν....εσυ μπορει να εισαι πιο ηρεμος φιλαθλος και να μην παρασυρεσαι..... ο αλλος φωναζει για την ομαδα του και βριζει τους αντιπαλους....τωρα αν σε αυτους παιζει ενας παιχτης της εθνικης μας και ακουει γιουχα δεν ειναι παραλογο....παραλογο θα ηταν αν ολο το σεφ για παραδειγμα εβριζε τη μανα του παπαλουκα οποως εκαναν περσυ στο οακα....τωρα αν βριζουν και λενε"γ*** η τσσκα''και περνει η μπαλα τον παπαλουκα δε νομιζω να ειναι παραλογο....ουτε ο ιδιος δε θα το θεωρει παραλογο... peace.gif
B for Basketball
QUOTE(mog#4 @ Apr 4 2008, 17:17 ) *
ρε φιλε χαλαρωσε....συζητηση κανουμε δεν κατηγορουμε κανεναν....εσυ μπορει να εισαι πιο ηρεμος φιλαθλος και να μην παρασυρεσαι..... ο αλλος φωναζει για την ομαδα του και βριζει τους αντιπαλους....τωρα αν σε αυτους παιζει ενας παιχτης της εθνικης μας και ακουει γιουχα δεν ειναι παραλογο....παραλογο θα ηταν αν ολο το σεφ για παραδειγμα εβριζε τη μανα του παπαλουκα οποως εκαναν περσυ στο οακα....τωρα αν βριζουν και λενε"γ*** η τσσκα''και περνει η μπαλα τον παπαλουκα δε νομιζω να ειναι παραλογο....ουτε ο ιδιος δε θα το θεωρει παραλογο... peace.gif

Καταρχιν δεν ειπα οτι ειμαι ο πιο ησυχος και ουτε οτι δεν βριζω.
Απλα σεβομαι καποια προσωπα!
Π.χ τον Ντεγιαν και αλλους που εχουν περασει απο τον παναθηναικο !
(Σημειωση: Δεν ειπα οτι μονο στο Σεφ γινονται αυτα αλλα παντου απλα αναφερθηκα σε αυτο με αφορμη ενα προηγουμενο ποστ που εγινε)
Και δεν αναφερθηκα στα γενικα συνθηματα αλλα σε μεμονομενες περιπτωσεις.
Παπαλουκα εισαι αχρηστος. Παπαλουκα μαθε Μπασκετ, Αι ..... παπαλουκα κτλ που ακουγα!
jimol34
Aν είναι ρε παιδιά να ασχολούμαστε με τις ατάκες που λέει ο κάθε περίεργος στο γήπεδο τότε θα χάσουμε τη μπάλα.
saou
Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα με apkat και rankin.

Λύκε, σαφώς και εμείς οι 20+ δεν προλάβαμε τα πέτρινα χρόνια και σαφώς γι αυτό έχει ολόκληρο το μερίδιο ευθύνης ο Σωκράτης. Δε με ενδιαφέρουν οι λόγοι που το έκανε, οι οποίοι ενδεχομένως και να ήταν καθαρά ιδιοτελείς , αλλά το μπάσκετ χάρη σε αυτόν γνώρισε μεγάλες δόξες. Αλλά ο τρόπος με τον οποίον 'πέταξε' την ομάδα από ένα σημείο και έπειτα ήταν απαράδεκτος. Άλλο είναι να απογοητεύεσαι από τον Α ή Β παράγοντα (μειωμένη προσέλευση-μειωμένα έσοδα κτλ) και άλλο η κατάντια που βιώσαμε από ένα σημείο και μετά και μέχρι πρόπερσι που ήρθαν οι Αγγελόπουλοι και ξαναείδαμε άσπρη μέρα.

Και τέλος χάρηκα που υπάρχουν και άλλοι που δε δίνουν δεκάρα για το ποδοσφαιρικό τμήμα. Και γω δηλώνω Ολυμπιακός στο μπάσκετ και μόνο εκεί, και γω έσκασα μετά τον τελικό κυπέλλου και μετά το χθεσινό, δεν κοιμήθηκα από την υπερένταση μετά το buzzer beater του Γκριρ προχθές, αλλά έχω βαρεθεί να με κοιτάζουν περίεργα όποτε ανοίγει αυτή η κουβέντα σε παρέες. Πως να το κάνουμε, υπήρξαν στο πρόσφατο παρελθόν καταστάσεις και γεγονότα που με χάλασαν ανεπανόρθωτα σε ότι αφορά τη μπάλα, εκτός του ότι και εγώ ουσιαστικά άρχισα να καταλαβαίνω και να ασχολούμαι με τα αθλητικά στις αρχές των 90's τότε που το μπάσκετ άρχιζε τη φρενήρη ανοδική του πορεία. Εγώ πχ θυμάμαι να τσακώνομαι με παναθηναικάκια στην πέμπτη-έκτη δημοτικού για τα final four του Τελ Αβίβ και της Σαραγόσα, δείγμα του πόσο επίκαιρο ήταν τότε το μπασκετάκι. Τι το κακό υπάρχει στο να είναι κανείς επιλεκτικός σε ότι καταπιάνεται? Αυτή τη στιγμή πχ το τμήμα μπάσκετ και η προσπάθεια των Αγγελόπουλων μου βγάζουν υγεία, τα αδέρφια δείχνουν ότι αγαπούν αυτό που κάνουν. Όταν και αν νιώσω διαφορετικά ενδεχομένως να αλλάξει η στάση μου. Όταν και αν δω τον Αγγελόπουλο να επιδεικνύει καθεστωτική συμπεριφορά μετά από χρόνια επιτυχιών όπως ο Σώκρατες στη μπάλα ή οι Γιαννακόπουλοι στο μπάσκετ μπορεί και να πάψω να ασχολούμαι. Προς το παρόν χαίρομαι που μου δίνουν κάτι να πωρώνομαι.
Air Kef
QUOTE
Οποιος νομιζει οτι δεν αντεχουν τα ευαισθητα αυτακια του
να ακουν κακες λεξουλες στο γηπεδο ας κατσει σπιτι.
Δεν λεω να παει θεατρο γιατι κι εκει πλεον
το μπινελικι παει συννεφο στους διαλογους.



Τι λες ρε Λυκε τώρα;;

Δηλαδή για να παω να δω εναν αγώνα του αθλήματος που λατρεύω,πρέπει να μάθω να ανέχομαι τα αηδιαστικά πράγματα που λέει καποιος για να βγάλει αυτά που ζει καθημερινά;;

Επειδη δλδ καποιοι τρώνε παντοφλα ή καταπιέζονται στην δουλειά απο το αφεντικό τους και έρχονται στο γήπεδο και βρίζουν την μανα των παικτών, ή τις σεξουαλικες προτιμήσεις του διαιτητή πρέπει εγώ να μαθω να τους ανέχομαι;;; Και τον γιο μου πως θα τον φέρω αύριο στο γήπεδο;
sarounas
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 14:21 ) *
Ασχημο πραγμα η αχαριστια παιδια.
Δεν ζησατε τα πετρινα χρονια για να μαθετε να εκτιματε καποια πραγματα.
Τα βρηκατε ολα ετοιμα απο τον Σωκρατη.

blink.gif αυτό τώρα τί είναι; μάθημα ζωής;
προσωπικά νομίζω ότι ξέρω να εκτιμώ αυτούς που πραγματικά αξίζουν και μπάσκετ παρακολουθώ πάνω από 20 χρόνια (από το ’86 συγκεκριμένα, ενώ θυμάμαι και δύο πολύ μεγάλα παιχνίδια του 85!!! είμαι άρρωστος το ξέρω tongue.gif ) δηλαδή πολύ πριν ασχοληθεί ο «θείος» με το μπασκετικό τμήμα, θυμάμαι πολύ καλά εκείνες τις εποχές όντως η ομάδα πέρασε μία παρακμή στην δεκαετία του ’80, που όμως ήταν πολύ φυσιολογική ελέω Άρη,
μην ξεχνάμε ότι τότε και ο Παναθηναικός για μια 5ετία δεν υπήρχε, αλλά αυτές οι ομάδες που έχουν τόσο μεγάλη δυναμική δεν μένουν για πολύ καιρό στην μετριότητα,

για το Παπαστράτειο έχω να πω ότι μια χαρά ήταν για την εποχή του, απλά αλλάζουν οι καιροί και όπως ο ΠΑΟ έφυγε από τον Τάφο του Ινδού και η ΑΕΚ από το Γεώργιος Μόσχος έτσι και ο Ολυμπιακός από το Παπαστράτειο, δεν είναι επιχείρημα αυτό
ο Κόκκαλης περισσότερα πήρε παρά έδωσε από το μπάσκετ, ακόμη και τα χρήματα του πήρε πίσω, ρίξε μια ματιά να δεις πόσο είχαν μόνο τα τηλεοπτικά συμβόλαια και οι διαφημίσεις του Ολυμπιακού τότε wink.gif


QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Apr 4 2008, 15:02 ) *
Οσο για το οτι ο Κοκκαλης εκμεταλλευτηκε την μοδα στο μπασκετ,
εγω θα πω οτι μοδα το μπασκετ στην Ελλαδα το εκανε ο Κοκκαλης
μαζι με τον Γιαννακοπουλο.
Αυτοι οι 2 μαζι καταφεραν οτι δεν καταφερε ουτε ο ΘΕΟΣ ΓΚΑΛΗΣ 77.gif 77.gif 77.gif .
Να βαλουν το μπασκετ για μια 5ετια πανω απο το παδοσφαιρο.

τς τς τς laugh.gif laugh.gif laugh.gif
ρε Λύκε πλάκα μας κάνεις; ο Κόκκαλης έκανε μόδα το μπάσκετ στην Ελλάδα; ohmy.gif

και μικρά παιδάκια ακόμη ξέρουν ότι το μπαμ στο μπάσκετ στην Ελλάδα το έκανε ο Νικ, ο Άρης και η εθνική του ’87 και όχι βέβαια κανένας Κόκκαλης...
87 με 92 όταν μεσουρανούσε ο Νικ δεν υπήρχε κανένα ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, όχι μόνο γιαγιάδες κλπ αλλά ακόμη και η κουτσή Μαρία μπάσκετ έβλεπε τότε,
αυτό που ακολούθησε από τους μεγαλοπαράγοντες με τα φράγκα που πάτησαν πάνω σ' αυτό που είχαν στήσει ο Άρης, ο ΠΑΟΚ και η εθνική ήταν μία λαίλαπα φανατισμού για 4-5 χρόνια που μπορεί να έφερε πολλούς τίτλους αλλά έδιωξε τον πολύ κόσμο από το μπάσκετ.
jimol34
QUOTE
και μικρά παιδάκια ακόμη ξέρουν ότι το μπαμ στο μπάσκετ στην Ελλάδα το έκανε ο Νικ, ο Άρης και η εθνική του ’87 και όχι βέβαια κανένας Κόκκαλης...
87 με 92 όταν μεσουρανούσε ο Νικ δεν υπήρχε κανένα ποδόσφαιρο στην Ελλάδα, όχι μόνο γιαγιάδες κλπ αλλά ακόμη και η κουτσή Μαρία μπάσκετ έβλεπε τότε,
αυτό που ακολούθησε από τους μεγαλοπαράγοντες με τα φράγκα που πάτησαν πάνω σ' αυτό που είχαν στήσει ο Άρης, ο ΠΑΟΚ και η εθνική ήταν μία λαίλαπα φανατισμού για 4-5 χρόνια που μπορεί να έφερε πολλούς τίτλους αλλά έδιωξε τον πολύ κόσμο από το μπάσκετ.


Από το 87 έως το 92 ο κόσμος έβλεπε μπάσκετ μόνο όταν έπαιζε ο Άρης στην Ευρώπη και όταν αγωνιζόταν η Εθνική ομάδα. Άντε και τα ντέρμπι Άρης- ΠΑΟΚ. Ούτε μπασκετική παιδεία υπήρχε ούτε τίποτα. Εδώ σε ματς ΟΣΦΠ - Άρης έφευγε ο Γκάλης στον αιφνιδιασμό και κάποιοι οπαδοί δικοί μας φώναζαν "οφσάιντ".

Και εννοείται ότι Κόκκαλης Γιαννακόπουλος δεν προσφέρανε αυτά που προσέφερε ο Γκάλης και ο Γιαννάκης.
Όμως το ότι το μπάσκετ έφτασε σε τέτοια επίπεδα δημοτικότητας την περίοδο 1993-99, οφείλεται κατα πολύ μεγάλο ποσοστό και στην κόντρα Κόκκαλη- Γιαννακόπουλου.

Δε λέει κανείς ότι ο Κόκκαλης δεν πήρε από τον Ολυμπιακό ή ότι έκανε το έκανε αφιλοκερδώς. Ούτε ζητάει κανείς να τον ευγνωμονείτε(στην τελική ούτε εγώ έχω τον έχω εικόνισμα, τον έχω κράξει αρκετές φορές και για τη μπάλα και για το μπάσκετ). Δεν θα φτάσουμε και στο σημείο όμως να του απαγορεύσουμε την είσοδο στο ΣΕΦ, ούτε θα ξεχάσουμε τι χαρές πήραμε από αυτόν σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ.
sarounas
QUOTE(jimol34 @ Apr 4 2008, 23:56 ) *
Από το 87 έως το 92 ο κόσμος έβλεπε μπάσκετ μόνο όταν έπαιζε ο Άρης στην Ευρώπη και όταν αγωνιζόταν η Εθνική ομάδα. Άντε και τα ντέρμπι Άρης- ΠΑΟΚ. Ούτε μπασκετική παιδεία υπήρχε ούτε τίποτα. Εδώ σε ματς ΟΣΦΠ - Άρης έφευγε ο Γκάλης στον αιφνιδιασμό και κάποιοι οπαδοί δικοί μας φώναζαν "οφσάιντ".

Και εννοείται ότι Κόκκαλης Γιαννακόπουλος δεν προσφέρανε αυτά που προσέφερε ο Γκάλης και ο Γιαννάκης.
Όμως το ότι το μπάσκετ έφτασε σε τέτοια επίπεδα δημοτικότητας την περίοδο 1993-99, οφείλεται κατα πολύ μεγάλο ποσοστό και στην κόντρα Κόκκαλη- Γιαννακόπουλου.

Δε λέει κανείς ότι ο Κόκκαλης δεν πήρε από τον Ολυμπιακό ή ότι έκανε το έκανε αφιλοκερδώς. Ούτε ζητάει κανείς να τον ευγνωμονείτε(στην τελική ούτε εγώ έχω τον έχω εικόνισμα, τον έχω κράξει αρκετές φορές και για τη μπάλα και για το μπάσκετ). Δεν θα φτάσουμε και στο σημείο όμως να του απαγορεύσουμε την είσοδο στο ΣΕΦ, ούτε θα ξεχάσουμε τι χαρές πήραμε από αυτόν σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ.

Ok αν νομίζεις ότι το μπάσκετ έγινε μόδα στην Ελλάδα ελέω Κόκκαλη δεν μπορώ να πω κάτι 39.gif
βαριέμαι να κάθομαι να κάνω αναλύσεις για να αποδεικνύω κατά την κρίση μου αυτονόητα πράγματα peace.gif
jimol34
QUOTE(sarounas @ Apr 4 2008, 21:23 ) *
Ok αν νομίζεις ότι το μπάσκετ έγινε μόδα στην Ελλάδα ελέω Κόκκαλη δεν μπορώ να πω κάτι 39.gif
βαριέμαι να κάθομαι να κάνω αναλύσεις για να αποδεικνύω κατά την κρίση μου αυτονόητα πράγματα peace.gif

Αν διάβαζες προσεκτικότερα τι γράφω θα καταλάβαινες ότι δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο. peace.gif

Αυτά που προσέφερε ο Γκάλης πρωτίστως και μετά ο Γιαννάκης, Φασούλας, Φάνης κλπ δεν πρόκειται να τα προσφέρει κανένας άλλος στο άθλημα.
Όμως... η κόντρα των 2 μεγαλύτερων συλλόγων της χώρας η οποία έλαβε μέρος ακόμα και σε επίπεδο φάιναλ φορ, έστρεψε τα φώτα της δημοσιότητας αποκλειστικά στο μπάσκετ. Και για αυτό μεγάλη ευθύνη είχαν και ο Κόκκαλης με το Γιαννακόπουλο. Δεν υποστηρίζω ότι τους οφείλει το άθλημα, απλά υπενθυμίζω μια κατάσταση.
sarounas
QUOTE(jimol34 @ Apr 5 2008, 00:34 ) *
Αν διάβαζες προσεκτικότερα τι γράφω θα καταλάβαινες ότι δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο. peace.gif

Αυτά που προσέφερε ο Γκάλης πρωτίστως και μετά ο Γιαννάκης, Φασούλας, Φάνης κλπ δεν πρόκειται να τα προσφέρει κανένας άλλος στο άθλημα.
Όμως... η κόντρα των 2 μεγαλύτερων συλλόγων της χώρας η οποία έλαβε μέρος ακόμα και σε επίπεδο φάιναλ φορ, έστρεψε τα φώτα της δημοσιότητας αποκλειστικά στο μπάσκετ. Και για αυτό μεγάλη ευθύνη είχαν και ο Κόκκαλης με το Γιαννακόπουλο. Δεν υποστηρίζω ότι τους οφείλει το άθλημα, απλά υπενθυμίζω μια κατάσταση.

η συζήτηση είχε να κάνει για το ποιος έκανε μόδα το μπάσκετ στην Ελλάδα wink.gif

για την κόντρα των δύο αιώνιων
αυτή δεν αφορούσε κανέναν άλλο παρά μόνο αυτούς τους δύο και στηρίχθηκε πάνω στο κλίμα της πόλωσης που οδήγησε βέβαια και το μπάσκετ στα ποδοσφαιρικά καραγκιοζιλίκια (εισροή χούλιγκανς, στρατών κλπ)
πριν γίνει αυτό μόνο μία φορά έγιναν σοβαρά επεισόδια στο μπάσκετ (στον τελικό του '88 ΑΡΗ-ΑΕΚ) αλλά και εκείνα δημιουργήθηκαν για λόγους άσχετους με το μπάσκετ
jimol34
QUOTE(sarounas @ Apr 4 2008, 21:47 ) *
η συζήτηση είχε να κάνει για το ποιος έκανε μόδα το μπάσκετ στην Ελλάδα wink.gif

για την κόντρα των δύο αιώνιων
αυτή δεν αφορούσε κανέναν άλλο παρά μόνο αυτούς τους δύο και στηρίχθηκε πάνω στο κλίμα της πόλωσης που οδήγησε βέβαια και το μπάσκετ στα ποδοσφαιρικά καραγκιοζιλίκια (εισροή χούλιγκανς, στρατών κλπ)
πριν γίνει αυτό μόνο μία φορά έγιναν σοβαρά επεισόδια στο μπάσκετ (στον τελικό του '88 ΑΡΗ-ΑΕΚ) αλλά και εκείνα δημιουργήθηκαν για λόγους άσχετους με το μπάσκετ

"Μόδα" και "φώτα δημοσιότητας" είναι έννοιες αλληλένδετες. Καλώς ή κακώς για να ασχοληθεί η πλειοψηφία του κόσμου με ένα άθλημα πρέπει να είναι μέσα και οι 2 αιώνιοι. Και χούλιγκανς υπήρχαν και στο μπάσκετ. Δηλαδή όταν κέρδιζε η Μακάμπι τον Άρη στο Αλεξάνδρειο, στο τέλος του αγώνα δεν έπεφταν κέρματα;(δεν κατηγορώ τον Άρη ούτε τους Αρειανούς). Όταν στα 90ς ασχολήθηκαν περισσότεροι με το μπάσκετ λογικό είναι να μαζευτούν περισσότεροι χούλιγκαν.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.