Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (u20)
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Gravedigger
QUOTE (lamar @ Jul 26 2009, 22:37 ) *
Καλα τα πηγαν οι "αντικειμενικοι καλυτεροι".
Ειχαμε μονο 7 παικτες με 10+ ποντους αλλα ελα μωρε τωρα με τους αμπαλους τους Ελληνες!!!!!

Στα σοβαρα τωρα, μπραβο στους ΜΑΓΚΕΣ που εδειξαν ποσα κιλα τα εχουν καθως σημερα στο κρισιμο ματς εβαζαν τα σουτ και ειχαν καθαρο μυαλο σε ολο το 40 λεπτο και ιδιαιτερα στο 50 - 59 που αντεπεξηλθαν τελεια.

Και επειδή είχαν 7 παίχτες με 10+?Έχει ξαναγίνει αυτό?Όχι.Αυτό σημαίνει πως τα παιδιά ξεπέρασαν τα στάνταρ τους και μπράβο τους.Αλλά σαν ομάδα εμένα οι Γάλλοι μου άρεσαν πιο πολύ.
aegeansheed
Ποιος πήρε τα 2 μετάλλια που χάθηκαν?????????????? ph34r.gif
Koan
Συμφωνω με digger εν μερη .. Πολυ καλύτερη η ομάδα μας πολύ μπροστά αλλα και η συμπεριφορά ορισμένων παικτων βγηκε προς τα έξω το λιγότερο κακή (δε ξερω γιατι ξεσπαγανε ετσι αν υπήρχε αφορμη η οχι αλλα φανηκε ασχημα) και προκαλούσαμε πολυ ( λαθος και του Μίσσα που δεν εβαλε φρένο σε κανεναν αγωνα στους πανηγιρισμους σε ολη τη διαρκεια των ματς) ακόμα και οι σπικερ (πλην χατζηγεωργίου) τα φουσκωνανε λίγο .. πολυ ελληνοφρενίτιδα...
Ωστοσο αξια το πήραμε και μαζι με ισπανία ήμασταν οι δυο ομάδες με δυο σκαλες πανω απο όλους και εμας στην κορυφή (αξια!). Συγχαριτήρια σε όλους!
gallistis
ωραιο παιχνιδι ομως.τριποντα,τρεξιμο,κοψιματα.χορτασα μπασκετ.οι γαλλοι ειχαν αυτα τα 2 παιχτακια που το ηξεραν το αθλημα πολυ .μεχρι το τελος τριποντα εμπαιναν.κι εμεις πολυ μεγαλη προσπαθεια(εστω και αν μας μπηκαν ολα τα σουτ).και εχω μια απορια.λεμε εμεις οι αρειανοι για τον παπανικολαου που δε πηρε ευκαιριες.οι ολυμπιακοι θα λενε το ιδιο για τον γιαννοπουλο?η πηγαινει η γκρινια αναλογα με τη δυναμικοτητα της ομαδας?
Kanzler
Συγχαρητηρια στα παιδια! Ηταν οι καλυτεροι!

Πολυ ωραιος αγωνας.
celtic_pride
MΠΡΑΒΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!! Μεγάλη επιτυχία...!! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif

Και ειδικότερα στο μεγάλο Αρειανάκι τον Παπανικολάου...!! 41.gif


P.S. ... Antrea, Ξύπνα!!!!
a.n.r00u *n-e*
smilie_schal1.gif ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!! 77.gif 41.gif smilie_schal1.gif
ΑΓΑΠΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ.....( blove.gif ) happy.gif

wav.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif
sporting b.c.
ΜΠΡΑΒΟ ρε παιδιά... Η καλύτερη απάντηση στους προπονητές που σας ξεχνάνε στον πάγκο και στα ρόστερ με τόσους ξένους !
Μεγάλη ματσάρα, πάθος, ταλέντο...
papaki_PAO
Σγχαρητήρια στα παιδιά. Παίξανε καταπληκτικά. Εμφανώς καλύτεροι από τους Γάλλους.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΞΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!!!
ΜΠΡΑΒΟ!!!!! 41.gif 41.gif 41.gif 41.gif
petrovic
Μπράβο στα παιδιά! Συγχαρητήρια!! Αλλά αυτό ήταν μόνο η αρχή. Τα κεφάλια μέσα και ΔΟΥΛΕΙΑ,ΔΟΥΛΕΙΑ και πάλι ΔΟΥΛΕΙΑ. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου λίγα τα ταλέντα που πήγαν χαμένα για το ελληνικό μπάσκετ. Προσοχή λοιπόν για να μην έχουμε πάλι τα ίδια
PAKMAN
Συχαρητηρια στα παιδιά. Ελπίζω μόνο να μην παρουν τα μυαλά τους αέρα.ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΠ...Να μην γίνει ο επόμενος Ταπούτος που από νέος Κούκοτς ειχε μυαλό Κουκούτσι ugly1.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(PAKMAN @ Jul 26 2009, 23:55 ) *
Συχαρητηρια στα παιδιά. Ελπίζω μόνο να μην παρουν τα μυαλά τους αέρα.ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΠ...Να μην γίνει ο επόμενος Ταπούτος που από νέος Κούκοτς ειχε μυαλό Κουκούτσι ugly1.gif


Θα γραψω μονο αυτο που ειχα γραψει σε αλλο φορουμ για την αποκτηση(ενδεχομενη) του Ταπουτου απο τον Αρη.
Πρεπει να αποκτησει ο Αρης τον Ταπουτο, οχι μονο για τη βοηθεια που θα του προσφερει, αλλα για να τον χρησιμοποιησουν ως παραδειγμα προς αποφυγη στον Παπανικολαου. "Αν δε δουλεψεις για να βελτιωθεις, ετσι θα γινεις κι εσυ, αιωνιο ταλεντο που θα ψαχνει συμβολαιο καθε χρονο σε διαφορετικη ομαδα", ας του πουν.

QUOTE(Gravedigger @ Jul 26 2009, 22:41 ) *
Και επειδή είχαν 7 παίχτες με 10+?Έχει ξαναγίνει αυτό?Όχι.Αυτό σημαίνει πως τα παιδιά ξεπέρασαν τα στάνταρ τους και μπράβο τους.Αλλά σαν ομάδα εμένα οι Γάλλοι μου άρεσαν πιο πολύ.


Οι Γαλλοι ειχαν 2-3 παιχτες που αξιζαν και κυριως τον Τζακσον, που μου εκανε μεγαλη εντυπωση απ την αρχη, γιατι ειναι αλτικος, καλος σουτερ και σουταρει απο ψηλα, γεγονος που εξισορροπει το μικρο του υψος(1,91 δεν ειναι?). Οι υπολοιποι ομως ηταν αξιοι διαδοχοι του Ζελ-αμπαλ! smiley.gif


QUOTE(gallistis @ Jul 26 2009, 22:48 ) *
ωραιο παιχνιδι ομως.τριποντα,τρεξιμο,κοψιματα.χορτασα μπασκετ.οι γαλλοι ειχαν αυτα τα 2 παιχτακια που το ηξεραν το αθλημα πολυ .μεχρι το τελος τριποντα εμπαιναν.κι εμεις πολυ μεγαλη προσπαθεια(εστω και αν μας μπηκαν ολα τα σουτ).και εχω μια απορια.λεμε εμεις οι αρειανοι για τον παπανικολαου που δε πηρε ευκαιριες.οι ολυμπιακοι θα λενε το ιδιο για τον γιαννοπουλο?η πηγαινει η γκρινια αναλογα με τη δυναμικοτητα της ομαδας?


Οχι, εμεις γκρινιαζουμε περισσοτερο για το Σλουκα που του ετρωγε το χρονο ο Μιλοσεβιτς. Ο Γιαννοπουλος τουλαχιστον ειχε μπροστα του Τσιλντρες, Βασιλοπουλο, Πελεκανο.
roditiss
παιδιά ήμουν στο γήπεδο...καταπληκτική ατμόσφαιρα...συγχαρητήρια στα παιδιά...ο αρχηγός της ομάδας μας χάρης γιαννοπουλος αξίζει πολλά συγχαρητήρια γιατί βοήθησε σε όλα τα παιχνίδια την εθνική...και ο παπανικολάου μεγάλη ψυχάρα...όσο για τον τζάκσον όπως και στον προηγούμενο αγώνα στους ομίλους ήταν ασταμάτητος μέχρι την τρίτη περίοδο που τον εγκλώβισαν ο γιαννόπουλος ο παπανικολάου και ο βλαδίμηρος γιάνκοβιτς.....απίστευτος παίχτης ο τζάκσον....σίγουρα θα συζητάμε για αυτόν σε λίγα χρόνια
stefan

Πολλα συγχαρητηρια στα παιδια.Μας κανανε για αλλη μια φορα περηφανους.
Αποδειξανε οτι ειναι στην ελιτ της Ευρωπης στην ηλικια τους και οτι αδικα δεν παιζουν οσο πρεπει
στις ομαδες τους.Αλλα αυτο θελει μεγαλη κουβεντα.
Πολυ ωραιος αγωνας.Καποια στιγμη εψαχνα να βρω με τι μπορει να σταματηθει ο Τζακσον.
Μπορουσε να μας παρει μονος του σε καποιο σημειο.
PARISINOS
QUOTE(stefan @ Jul 26 2009, 22:43 ) *
Πολλα συγχαρητηρια στα παιδια.Μας κανανε για αλλη μια φορα περηφανους.
Αποδειξανε οτι ειναι στην ελιτ της Ευρωπης στην ηλικια τους και οτι αδικα δεν παιζουν οσο πρεπει
στις ομαδες τους.Αλλα αυτο θελει μεγαλη κουβεντα.
Πολυ ωραιος αγωνας.Καποια στιγμη εψαχνα να βρω με τι μπορει να σταματηθει ο Τζακσον.
Μπορουσε να μας παρει μονος του σε καποιο σημειο.


ο τζακσον παντως εμεινε αποντος απο το 27 και μετα...

Οσο καλη εμφανιση και να ειχε κανει ως το 27, αν στα κρισιμα , σιγησεις ...

γενικα ειναι καλος παιχτης αλλα παιχτης για ΝΒΑ , οχι για ευρωπη...

Στο ΝΒΑ μπορει να κανει παντως μεγαλη καριερα...

Τωρα η εθνικη μας ηταν απλα καλυτερη...Λιγο καλυτερη σε ταλεντο και ΠΟΛΥ καλυτερη σε τακτικη. Οχι οτι ειμασταν τιποτα το ιδιαιτερο αλλα σε αυτο το τομεα οι γαλλοι ηταν ανυπαρκτοι...
aegeansheed
QUOTE(PARISINOS @ Jul 27 2009, 00:50 ) *
ο τζακσον παντως εμεινε αποντος απο το 27 και μετα...

Οσο καλη εμφανιση και να ειχε κανει ως το 27, αν στα κρισιμα , σιγησεις ...


Ξεχνάς το τελευταίο buzzer beater τρίποντο με τον παίκτη που τον μάρκαρε κρεμασμένο από πάνω του και όλο τον ελληνικό πάγκο όρθιο να φωνάζει από πίσω του και σχεδόν μέσα στο παρκέ!!!! Η καλύτερή του φάση χτες μαζί με το φοβερό πάτημά του από τη δεξιά baseline και την προσπάθεια για κάρφωμα που σταμάτησε με φάουλ του Παπανικολάου (!!!) στο δεξί χέρι του Jackson πάνω από τη στεφάνη!!! ohmy.gif
Live strong
QUOTE(aegeansheed @ Jul 27 2009, 07:58 ) *
Ξεχνάς το τελευταίο buzzer beater τρίποντο με τον παίκτη που τον μάρκαρε κρεμασμένο από πάνω του και όλο τον ελληνικό πάγκο όρθιο να φωνάζει από πίσω του και σχεδόν μέσα στο παρκέ!!!! Η καλύτερή του φάση χτες μαζί με το φοβερό πάτημά του από τη δεξιά baseline και την προσπάθεια για κάρφωμα που σταμάτησε με φάουλ του Παπανικολάου (!!!) στο δεξί χέρι του Jackson πάνω από τη στεφάνη!!! ohmy.gif



Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά κρίνοντας και από άλλο ποστ βγαίνει μια εμπάθεια για την ελληνική ομάδα; Μια πικρία ίσως;;;;; για κάποιο λόγο;;;;; rolleyes.gif
PanosIlio
Μπράβο στα παιδιά για τα εκπληκτικά τους παιχνίδια και για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Και το Σάββατο αλλά πολύ περισσότερο χθες απέδειξαν ότι άξια κατέκτησαν την πρώτη θέση σε αυτό το τουρνουά.

Συγχαρητήρια!!

Αλλά επειδή από τη φύση μου είμαι έτσι πάρτε και ένα άρθρο του Μαγουλά με το οποίο συμφωνώ 100%, έτσι για να δούμε και λίγο την άλλη πλευρά έστω και αν δεν συμφωνούμε με αυτή. http://www.contra.gr/Basketball/Europe/245867.html

ΥΓ1: Απαράδεκτος ο Παππάς το Σάββατο, ότι και να του είπε ο Ισπανός παίκτης δεν είχε κανένα δικαίωμα να τον φτύσει. Αδικαιολόγητος και σίγουρα η ηλικία του δεν είναι άλλοθι, δεν είναι μωρό παιδί, νέος άνδρας είναι.

ΥΓ2: Απαράδεκτοι οι φίλαθλοι το Σάββατο, ότι και να έκαναν αυτοί οι 20 (δεν ξέρω αν ήταν τόσοι, το νούμερο το αναφέρω γιατί το διάβασα κάπου) Ισπανοί στην κερκίδα, όσο και να έβρισαν ότι χειρονομίες έκαναν οι Ισπανοί παίκτες δεν μπορεί ένα γήπεδο να βρίζει έτσι χυδαία. Ωραίοι οικοδεσπότες...

ΥΓ3: Κάπου διάβασα την Κυριακή το πρωί πως στον αθλητισμό δεν πρέπει να ξέρεις μόνο να κερδίζεις αλλά πρέπει να ξέρεις και να χάνεις, με αφορμή τα όσα έκαναν οι Ισπανοί παίκτες μετά το τέλος του αγώνα το Σάββατο. Ε δυστυχώς εμείς με τη συμπεριφορά Παππά και φιλάθλων το Σάββατο αλλά και με τις απαράδεκτους πανηγυρισμούς του Μπόγρη (δεν ξέρω αν και άλλοι πανηγύριζαν ανάλογα, η κάμερα τυχαία έπιασε τον Μπόγρη) μετά από ένα καλάθι του όταν η διαφορά ήταν μεγάλη υπέρ μας στο τέλος δείξαμε ότι δεν ξέρουμε να κερδίζουμε. Απλά πράγματα. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν, ηλικιακό άλλοθι δεν υπάρχει. Σε τουρνουά μπάσκετ ήταν όχι στον πόλεμο.

Μαγκιά είναι να δείχνεις ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση στα δύσκολα και σεβασμό στον αντίπαλο ακόμα και όταν αυτός δεν σε σέβεται. Αυτή είναι ανωτερότητα, όλα τα άλλα είναι γελοιότητες.
paris13
φιλε αυτοι οι πιτσιρικαδες αμα δεν δειξουν τσαμπουκα κ ..... δεν θα προχωρισουν ποτε κ αμα θυμαε οι ισπανοι απο το πρωτο λεπτο ηταν προκλιτικοι κ μην ξεχνας ειναι αντρες οχι παιδια........
rankin
Να κάνω μια ερώτηση;
θυμάται κανείς ποιος ήταν ο πρωτεργάτης της "ανταρσίας" στην περσινή εθνική νέων, με προπονητή τον Σιγάλα, τότε που είχαν ψηφίσει οι πάιχτες να μην δεχτούν τον Κουφό στην ομάδα;;;
nikefalin
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Jul 27 2009, 09:54 ) *
Δικαιολογίες δεν υπάρχουν, ηλικιακό άλλοθι δεν υπάρχει. Σε τουρνουά μπάσκετ ήταν όχι στον πόλεμο.

Μαγκιά είναι να δείχνεις ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση στα δύσκολα και σεβασμό στον αντίπαλο ακόμα και όταν αυτός δεν σε σέβεται. Αυτή είναι ανωτερότητα, όλα τα άλλα είναι γελοιότητες.


Συμφωνούμε στα περισσότερα εκτός το θέμα της ηλικίας.
Δεν επικροτούμε και είμαι της γνώμης πως μιας μορφής συγγνώμης θα ήταν καλό να υπάρξει , όπως έστω και μιας υποτυπώδους τιμωρίας από την ΕΟΚ.

Αλλά αλίμονο αν νέους άνδρες των 19 ετών δεν τους δίνεις ένα άλλοθι ηλικίας στην πρώτη τους παρεκτροπή. Ακόμα και στα ποινικά δικαστήρια δίνεται ελαφρυντικό, μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο.

edit : μόλις διάβασα το άρθρο του Τάσου Μαγουλά, έχει σωστους προβληματισμούς στο θέμα της υπερχρησιμοποιήσης, της ανάδειξης του ταλέντου και του χρόνου για ατομική βελτίωση. Επίσης καλά λέει γιατα περίφημα γεροντάκια. Αλλά για το "αμυντικό" παιχνίδι δεν έχει και τόσο δίκιο. 90 στη Γαλλία, 87 στην Ισπανία, 88 στην Κροατία, αν μη τι άλλο τα παιδιά αποτίναξαν το περυσινό 57 - 50. Το οτί θέλουν δουλειά είναι κάτι που όλοι , ακόμα και οι ίδιοι ( δείτε πιο πάνω τις δηλώσεις του Μπόγρη) ομολογούν.

red pyramid88
Θα συμφωνήσω γενικότερα με τον Gravedigger. Ως ομάδα η Γαλλία ήταν πολύ πιο κοντά στα γούστα μου, έτρεχε περισσότερο και την συμπάθησα αρκετά. Απο την άλλη ήταν λιγότερο δεμένοι απο την ελληνική ομάδα και αυτό πληρώσαν. Επίσης κατά τη γνώμη μου το παιχνίδι το κέρδισε η Ελλάδα πιο πολύ χάρη στη ψυχολογία των παικτών όταν απο το 59-50 έγινε το σκορ 59-62 και οι Γάλλοι δε μπορέσαν να ηρεμήσουν. Ο Γιάνκοβιτς ήταν η δική μου συμπάθεια απο την ελληνική ομάδα. Μπράβο τους που κερδίσαν, με το καλό να συνεχίσουν να δουλεύουν ώστε να εξελιχθούν.

υ.γ. στα περί συμπεριφοράς τόσο των παικτών όσο και του κοινού-σχολιαστών, δε νομίζω πως χρειάζεται πάνω απο μία λέξη: απαράδεκτοι. Τα υπόλοιπα περί μαγκιάς/ανδροσύνης/κτλ είναι φτηνότατες δικαιολογίες και θέλω πολύ να δώ αν πράξουν αντίστοιχα άλλες ομάδες στο Ευρομπάσκετ των Ανδρών τι σχόλια θα διαβάσουμε/ακούσουμε.
PanosIlio
QUOTE(nikefalin @ Jul 27 2009, 12:51 ) *
Αλλά αλίμονο αν νέους άνδρες των 19 ετών δεν τους δίνεις ένα άλλοθι ηλικίας στην πρώτη τους παρεκτροπή. Ακόμα και στα ποινικά δικαστήρια δίνεται ελαφρυντικό, μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο.


Σύμφωνοι μόνο που για να φτάσεις σε σημείο να πας στο δικαστήριο για κάτι που έκανες κάποιος σε κατήγγειλε και κάποιος σε συνέλαβε... wink.gif Ελπίζω να με κατάλαβες.

Τώρα για την άμυνα έχεις απόλυτο δίκιο αν και πιθανολογώ πως επειδή ο Μαγουλάς είναι πιο πολύ ΝΒΑ σχολή έχει κάτι άλλο στο μυαλό του.

Όσο για την Γαλλία μπορεί η ομάδα να ήταν πολύ πιο ωραία να τη βλέπεις, επιθετική, τρέχανε, με καλά άλματα κτλ όμως ουσιαστικά είχαν 4 καλούς παίχτες, Τζάκσον (ο οποίος ήταν και ο καλύτερος του τουρνουά), Ντιό, Ερτέλ και Σεραφίν. Όλοι οι άλλοι Γάλλοι ήταν καλοί αθλητές όχι καλοί μπασκετμπολίστες.

Ενώ η δικιά μας ομάδα είχε 9 καλούς παίκτες, τους 7 της Εφήβων (ακόμα και ο Σαρικόπουλος μπάσκετ ξέρει αθλητικό δεν τον λες smiley.gif ) και τους 2 89άρηδες, Μπόγρη και Γιαννόπουλο.

Γι'αυτό κερδίσαμε χθες, γιατί μπορεί ο Τζάκσον να έκανε ματσάρα, αλλά μόλις τον παίξαμε καλή άμυνα εμείς βρήκαμε λύσεις από τον πάγκο, Γιαννόπουλος, Γιάνκοβιτς, Μάντζαρης. Οι Ερτέλ, Ντιό και Σεραφίν (λόγω φάουλ αυτός από το 1ο δεκάλεπτο) ήταν εκτός παιχνιδιού οπότε δεν μπορούσαμε να χάσουμε από έναν παίκτη σε ματς μέσα στην έδρα μας και με τόσο καλή απόδοση.
AirNick7
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Jul 27 2009, 13:33 ) *
Τζάκσον (ο οποίος ήταν και ο καλύτερος του τουρνουά

και εγω πιστευω οτι ηταν ο καλυτερος του τουρνουα αλλα δεν μπηκε ουτε στην καλυτερη πενταδα....απορω..........
benchwarmer
Λοιπον, εχουμε και λεμε.
Θα συμφωνησω απο λιγο με ολους...

Καταρχας, συμφωνω απολυτα με το αρθρο του Μαγουλα στα περι Βασιλακοπουλου. Τα εχουμε ξαναπει εξαλλου. Εχει προσφερει τα μεγιστα κι αυτος στο ελληνικο μπασκετ με πολλους και διαφορους τροπους, αλλα ο τροπος που αναφερεται στον εαυτο του ειναι, το λιγοτερο, εκνευριστικος. Και δεν θα πρεπει να ξεχναει οτι οι επιτυχιες της Εθνικης τον εκαναν αυτο που ειναι σημερα, και οχι το αντιθετο.
Για το θεμα των πολλων τουρνουα στις μικρες ηλικιες, δεν εχω συγκεκριμενη αποψη. Εχω ακουσει και τις δυο πλευρες και εχουν και οι 2 τα δικια τους. Παντως ολοι εχουμε καταλαβει οτι ενας απο τους λογους για τους ολο και περισσοτερους αγωνες σε ολα τα επιπεδα, ειναι και τα χρηματα.
Για το θεμα περι "κυνικου" μπασκετ, θα διαφωνησω ομως με τον Μαγουλα και μαλλον με τους περισσοτερους. Ωραια ολα αυτα περι χαρας του παιχνιδιου, παιδιων που πρεπει να παιξουν κλπ (και εδω θα προσθεσω και αυτο που εχω ακουσει αλλου, οτι ειναι δηλαδη "απαραδεκτο" να μην βαζει ολα τα παιδια να παιξουν!). Και ο Μισσας (και στις γυναικες και τωρα) και ο Βλασσοπουλος εκαναν την τελεια διαχειριση των ομαδων τους, μικρο ροτεισιον δηλαδη και αριστο κλιμα. Δεν ειναι αυτοι υπευθυνοι για το μπασκετ που μαθαινουν τα παιδια τους υπολοιπους 11 μηνες. Οταν εχεις ενα τουρνουα μπροστα σου, το μονο που κανεις ειναι να κοιτας να το κερδισεις, με καθε (μπασκετικο) μεσο. Και σιγα σιγα, εχει διαμορφωθει ενα στυλ παιχνιδιου, που μπορουμε να το χαρακτηρισουμε ως "ελληνικο" μπασκετ, σχολη αν θελετε, με εφεση στην αμυνα, στα φυσικα προσοντα των παικτων και την τακτικη.
Σχετικα τωρα με τη συμπεριφορα των παικτων, με βαρια καρδια λεω οτι δυστυχως το επιπεδο (οχι το μπασκετικο) του μεσου νεου που ασχολειται σοβαρα με το μπασκετ σημερα, δεν ειναι ιδιαιτερα υψηλο, και ελπιζω να μην προσβαλλω κανεναν με αυτο. Γενικη διαπιστωση ειναι. Συγκεκριμενα για τα παιδια αυτα σιγουρα δεν θα πρεπει ομως να βγαζουμε τετοια ευκολα συμπερασματα. Ειναι τετοια η ενταση, που αν αρχισει κατι, πολυ δυσκολα μπορεις να το σταματησεις, ειτε εισαι αντρας, ειτε "νεος", ειτε παιδι, ειτε οτιδηποτε..

Τελος παντων, τερμα με αυτα. Αργοτερα θα πω και για τα καθαρα μπασκετικα, και καλυτερα να μεινουμε και εκει...

*Το σημαντικο ειναι οτι ειναι μεχρι στιγμης ισως το καλυτερο καλοκαιρι στην ιστορια του ελληνικου μπασκετ. Καταπληκτικη εμφανιση των γυναικων και πρωτογνωρη 5η θεση, χρυσο σε ευρωπαικο και ασημενιο σε παγκοσμιο για τους εφηβους/νεους (καλυτερα να αρχισουμε να τους λεμε U19, U20 κλπ παντως..), και μακαρι να καταφερουν παρομοια πραγματα και οι αντρες στην Πολωνια..

**Α, ξεχασα τους σχολιαστες.. Οκ, καταλαβαινω για ποιο λογο γινονται τοσο αντιπαθητικοι, και συμφωνω εν μερει. Συνεχιζω παντως να προτιμω το γενικοτερο κλιμα των μεταδοσεων της ΕΡΤ, απο ΑΝΤ1 η ΣΚΑΙ.. Οκ, κυριως με Σκουντη ομως. Παντως ο Λημνιατης αντικειμενικα με τις γνωσεις του, ανεβαζε το ολο σκηνικο ενα επιπεδο.
Flash
Η καλύτερη ομάδα κέρδισε το τουρνουά. Απλά τα πράγματα. Τώρα αυτή η μπασκετική συμπάθεια στη Γαλλία είναι για μένα ανεξήγητη. Τι έκαναν δηλαδή; Όπως προαναφέρθηκε, 3 παίχτες είχε (ο Ερτέλ εμένα δε με έπεισε καθόλου) και 8 άλτες/δρομείς. Συνολικά, τεχνική έπαιρνε βάση και τακτική έμενε μεταξεταστέα, σε τσαγανό δεν άγγιζε εμάς και τους Ισπανούς ουτε κατα διάννοια (και δεν εννοώ τους τσογλανισμούς μας wink.gif ). Anyway, γούστα είναι αυτά απλά για εμένα είναι δυσερμήνευτα.

Νομίζω ότι λόγω της τρομερής μέρας του Τζάκσον υποτιμάται η αξία του Ντιό. Αυτός βγήκε PG του τουρνουά και χωρίς να δω τα στατιστικά του δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο. Ήταν εξαιρετικός οργανωτικά, πραγματικά τετραπέρατος. Ακούσατε τι είπώθηκε κάποια στιγμή; Ήταν πριν την αρχή του αγώνα ο πρώτος ριμπάουντερ της Γαλλίας έχοντας 1 περισσότερο από τον Σεραφεν !!! (λογικά παρέμεινε πρώτος γιατί μάζεψε άλλα 7 "σκουπίδια"). Λεύκος ύψους 1.90, πρώτος ριμπάουντερ τς Εθνικής Γαλλίας !!!!!!!!!!!!!!!! Παίρνει απίστευτες τοποθετήσεις. Και από τεχνική να αναφέρω μόνο την τελευταία φάση του α ημιχρόνου:

Επιλέγει να κάνει μπάσιμο και με μια αλλαγή κατεύθυνσης αφήνει 1 σώμα πίσω του τον προσωπικό του αντίπαλο, Παπανικολάου. Γνωρίζει την έφεση του Παπ στα κοψίματα, γνωρίζει ότι ο ίδιος δεν έχει τα αθλητικά προσόντα του Τζάκσον οπότε εφόσον δε θέλει να ρισκάρει τι κάνει ; Στέλνει την μπάλα τόσο ψηλά στο ταμπλό που μόνο ο ...Γκαρνέτ θα μπορούσε να την κόψει και με ένα γλυκό spin αυτή μπαίνει στο καλάθι.

Για εμάς λίγο πολύ τα είπα όλα τόσο αγωνιστικά όσο και "ηθικά" από το προηγούμενο παιχνίδι. Δεν καταδικάζω κανέναν αλλά δεν μου αρέσει και να χαϊδεύω αυτιά. Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση την αγκωνιά του Μπογρη δεν έγινε και τίποτε επιλήψιμο στον τελικό.

Η ευχή μου είναι η ίδια με αυτή του petrovic: Να συνεχίσουν να δουλεύουν αυτά τα παιδιά και να βρουν χρόνο συμμετοχής. Ταλέντο έχουν οπότε αν συμβουν τα 2 προηγούμενα οι επιτυχίες θα συνεχιστούν.
CHE
Τα συγχαρητήρια του απηύθυνε ο ΣΕΠΚ προς την Εθνική ομάδα των Νέων, και παράλληλα ευχήθηκε να υπάρχει ανάλογη πορεία και στα επόμενα χρόνια και αρκετές ευκαιρίες για να πανηγυρίσουμε εκ νέου.
Αναλυτικά:

"Για μια ακόμα φορά το ελληνικό μπάσκετ, ανέβασε επίπεδο τον ελληνικό αθλητισμό. Τον έφερε στην κορυφή της Ευρώπης και απέδειξε ότι το άθλημα που όλοι μας υπηρετούμε και αγαπάμε, έχει μπροστά του ένδοξες μέρες. Πολλά συγχαρητήρια στον ομοσπονδιακό προπονητή Κώστα Μίσσα και στα παιδιά του, σε όλο το τεχνικό επιτελείο της Εθνικής Νέων Ανδρών, καθώς και σε όλους όσους εργάστηκαν προκειμένου αυτή η ομάδα να κατακτήσει την κορυφή.

Ο ΣΕΠΚ συγχαίρει όλους όσους συνέθεσαν τη συγκεκριμένη ομάδα γιατί πάνω από όλα έδειξαν τι σημαίνει "ΟΜΑΔΑ". Τα παιδιά αυτά για μια ακόμα φορά έκαναν ξεκάθαρο ότι είναι εθισμένα στις νίκες και μακάρι στο μέλλον να προκύψουν ανάλογες επιτυχίες και ανάλογες ευκαιρίες να πανηγυρίσουμε και να αισθανθούμε περήφανοι για την ελληνική καλαθοσφαίριση.

Το πιο ξεκάθαρο ωστόσο είναι ότι οι συγκεκριμένοι παίκτες απέδειξαν, ότι αξίζουν αν μη τι άλλο την εμπιστοσύνη του ίδιου του ελληνικού μπάσκετ".

Την οποία εμπιστοσύνη δεν τους τη δείχνουν ούτε οι προπονητές που σχεδόν πάντα προτιμάνε την "εύκολη" λύση που λέγεται μεταγραφή ξένου παίκτη ή Έλληνα "έτοιμου" παίκτη από το να κάτσουν να δουλέψουν με τους μικρούς...
Βέβαια, τη μεγάλη ευθύνη την έχουν οι διοικήσεις που τρώνε τα παραμύθια κάποιων, οι οποίοι θησαυρίζουν στις πλάτες των παιδιών...
Live strong
QUOTE(Flash @ Jul 27 2009, 15:03 ) *
Η καλύτερη ομάδα κέρδισε το τουρνουά. Απλά τα πράγματα. Τώρα αυτή η μπασκετική συμπάθεια στη Γαλλία είναι για μένα ανεξήγητη. Τι έκαναν δηλαδή; Όπως προαναφέρθηκε, 3 παίχτες είχε (ο Ερτέλ εμένα δε με έπεισε καθόλου) και 8 άλτες/δρομείς. Συνολικά, τεχνική έπαιρνε βάση και τακτική έμενε μεταξεταστέα, σε τσαγανό δεν άγγιζε εμάς και τους Ισπανούς ουτε κατα διάννοια (και δεν εννοώ τους τσογλανισμούς μας wink.gif ). Anyway, γούστα είναι αυτά απλά για εμένα είναι δυσερμήνευτα.

Νομίζω ότι λόγω της τρομερής μέρας του Τζάκσον υποτιμάται η αξία του Ντιό. Αυτός βγήκε PG του τουρνουά και χωρίς να δω τα στατιστικά του δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο. Ήταν εξαιρετικός οργανωτικά, πραγματικά τετραπέρατος. Ακούσατε τι είπώθηκε κάποια στιγμή; Ήταν πριν την αρχή του αγώνα ο πρώτος ριμπάουντερ της Γαλλίας έχοντας 1 περισσότερο από τον Σεραφεν !!! (λογικά παρέμεινε πρώτος γιατί μάζεψε άλλα 7 "σκουπίδια"). Λεύκος ύψους 1.90, πρώτος ριμπάουντερ τς Εθνικής Γαλλίας !!!!!!!!!!!!!!!! Παίρνει απίστευτες τοποθετήσεις. Και από τεχνική να αναφέρω μόνο την τελευταία φάση του α ημιχρόνου:

Επιλέγει να κάνει μπάσιμο και με μια αλλαγή κατεύθυνσης αφήνει 1 σώμα πίσω του τον προσωπικό του αντίπαλο, Παπανικολάου. Γνωρίζει την έφεση του Παπ στα κοψίματα, γνωρίζει ότι ο ίδιος δεν έχει τα αθλητικά προσόντα του Τζάκσον οπότε εφόσον δε θέλει να ρισκάρει τι κάνει ; Στέλνει την μπάλα τόσο ψηλά στο ταμπλό που μόνο ο ...Γκαρνέτ θα μπορούσε να την κόψει και με ένα γλυκό spin αυτή μπαίνει στο καλάθι.

Για εμάς λίγο πολύ τα είπα όλα τόσο αγωνιστικά όσο και "ηθικά" από το προηγούμενο παιχνίδι. Δεν καταδικάζω κανέναν αλλά δεν μου αρέσει και να χαϊδεύω αυτιά. Η αλήθεια είναι πως με εξαίρεση την αγκωνιά του Μπογρη δεν έγινε και τίποτε επιλήψιμο στον τελικό.

Η ευχή μου είναι η ίδια με αυτή του petrovic: Να συνεχίσουν να δουλεύουν αυτά τα παιδιά και να βρουν χρόνο συμμετοχής. Ταλέντο έχουν οπότε αν συμβουν τα 2 προηγούμενα οι επιτυχίες θα συνεχιστούν.



wav.gif
Anaz
QUOTE(rankin @ Jul 27 2009, 12:48 ) *
Να κάνω μια ερώτηση;
θυμάται κανείς ποιος ήταν ο πρωτεργάτης της "ανταρσίας" στην περσινή εθνική νέων, με προπονητή τον Σιγάλα, τότε που είχαν ψηφίσει οι πάιχτες να μην δεχτούν τον Κουφό στην ομάδα;;;
Noμιζω ο Μπογρης??

Συμφωνω στα περισσοτερα με τον Flash.
Στα μελανα σημεια του τουρνουα η συμπεριφορα καποιων παιδων της Εθνικης μας που ουτε εμενα μου αρεσε αλλα δικαιολογειται εν μερει και απο την (αθλια) πολεμικη ατμοσφαιρα της εξεδρας.
Οπως και -κλασσικα- η μεταδοση της Ερτ με εξαιρεση τον Λημνιατη που οπως εχω ξαναπει τον θεωρω οτι καλυτερο εχει βγαλει η Ερτ σε σχολιαστη τα τελευταια χρονια! Σοβαρος και μετρημενος χωρις να γινεται ομως βαρετος, και με πολυ καλη μπασκετικη αντιληψη και ευστοχα σχολια χωρις να το παιζει ξερολας! ο δε Ιωανου(?ο χοντρουλης..) κοντευει να γινει πιο γραφικος κι απ'τον Χατζηγεωργιου.

Στα αγωνιστικα πιστευω κι εγω οτι ειχαμε ξεκαθαρα την καλυτερη ομαδα. Δεν ειχαμε τους πιο ταλαντουχους παιχτες, αλλα αθροιστικα ημαστε η ομαδα με το περισσοτερο ταλεντο καθως υπαρχει ενα βαθος 8 πολυ ταλαντουχων παιχτων, τη στιγμη που οι υπολοιπες ομαδες στηριζονταν κατα βαση σε 3-4.

Τεραστιο respect στον Μισσα για την εξαιρετικη δουλεια σε προετοιμασια, τακτικη, και scouting τοσο σε αγωνιστικο οσο και ψυχολογικο επιπεδο!

Δεν μπορω να καταλαβω τις "ενστασεις" καποιων για το μπασκετ που επαιξε η Εθνικη. οπως δεν μπορω να καταλαβω και τι το ελκυστικο ειδατε στη Γαλλια, περα απ'το ταλεντο των 2 περιφερειακων της.
Εγω ειδα μια ομαδα πολυ ισορροπημενη σε αμυνα και επιθεση, που οποτε εβρισκε ευκαιρια επιδιωκε συνεχεια να τρεξει, και παραλληλα διαβαζε πολυ καλα την αντιπαλη αμυνα κι αναλογα προσαρμοζε και μοιραζε το παιχνιδι της αναμεσα σε περιφερεια και ψηλους.και αιφνιδιασμους ειδαμε, και isolation των κοντων ειδαμε, και γρηγορες επιθεσεις, και παιζνιδι με τους ψηλους, και καλη κυκλοφορια και περιφερειακα σουτ απεναντι σε ζωνη.
Το σχολιο του Μαγουλα δεν το'χω διαβασει αλλα ειμαι σιγουρος ηδη οτι θα λεει τα κλασσικα στερεοτυπα περι αμυντικου μπασκετ με υπερβολικη εμφαση στην τακτικη που δεν αφηνει τα παιδια να ξεδιπλωσουν το ταλεντο τους,και δεν ειναι ελκυστικο και μπλα μπλα. Ε αν δεν σ'αρεσει και αυτη η Εθνικη οπως επαιζε, τοτε καλυτερα σταματα να βλεπεις Ευρωπαικο μπασκετ κ μη μας ζαλιζεις καθε φορα με τα ιδια.
benchwarmer
Και παμε τωρα και στα μπασκετικα..

Τα παρακατω φυσικα και ειναι προσωπικες εκτιμησεις, και βεβαια τα παιδια εχουν ολο το χρονο μπροστα τους ακομα να βελτιωσουν πραγματα και στοιχεια του παιχνιδιου τους, οπως επισης βεβαια μπορουν πολυ ευκολα και να εξαφανιστουν. Περα απο τα λογια για χρονο συμμετοχης κλπ, στο χερι τους ειναι ολα και στην δουλεια που θα κανουν.

Σλουκας: Οργανωτικα μου θυμιζει σε πολλα τον Παπαλουκα. Πολλες ασιστ/πολλα λαθη, και το γεγονος οτι σε καποια σημεια δειχνει οτι το σωμα του λειτουργει λιγο ανεξαρτητα απο το μυαλο του, κουτουλωντας σε αντιπαλους κλπ. Σιγουρα παντως μπορει να σκοραρει κιολας, εχει καλο σουτ, ουτε αμυντικα ειναι κακος. Θελει εννοειται πολυ δουλεια ακομα, αλλα ειναι απο τα πολυ καλα prospects αυτης της ομαδας. Φετος λογικα θα παρει και περισσοτερο χρονο απο περυσι, ποσο ακριβως ουτε που μπορω να προβλεψω με αυτο το τουρλουμπουκι ροστερ που εχουμε καταφερει να φτιαξουμε εκει στο ΣΕΦ...

Γιαννοπουλος: Εχει πολυ καλο σουτ, αυτο ειναι σιγουρο. Και μαλιστα στα τελευταια ματς σε πολυ κρισιμες στιγμες. Εχει ομως παραλληλα και καποιες χτυπητες αδυναμιες, που τουλαχιστον αυτη τη στιγμη δεν προκειται να του επιτρεψουν να παιξει στον Ολυμπιακο. Πρεπει κυριως να δυναμωσει, να αποκτησει και καλυτερη επαφη με την μπαλα στη ντριμπλα κλπ κλπ. Εαν βρεθει ομαδα που να μπορει να του δωσει στην Α1 εστω 5-10 λεπτα συμμετοχη, καλυτερα να δωθει δανεικος για φετος.

Παππας: Τεραστιο ταλεντο. Κατι μεταξυ Διαμαντοπουλου και Σπανουλη, και μακαρι να ακολουθησει τον δευτερο και οχι τον πρωτο. Ηταν ο επιθετικος ηγετης αυτης της ομαδας, αλλα σε υψηλο ανδρικο επιπεδο δεν ξερω κατα ποσον θα μπορεσει να σταθει αμεσα, και αγωνιστικα, και ψυχολογικα, να βαλει δηλαδη τον εαυτο του κατω απο την ομαδα. Αν βελτιωθει αμυντικα και οργανωτικα θα μιλαμε για ενα πολυ σπουδαιο combo guard στο μελλον. Κακα τα ψεματα, 2αρια "καλλιτεχνες" δεν ξερω κατα ποσον μπορουν να επιβιωσουν στο υψηλοτερο επιπεδο σημερα, και δεν εχει να κανει αυτο με το "κακο ελληνικο μπασκετ". Α, και θα πρεπει να ωριμασει και πνευματικα/ψυχολογικα περισσοτερο.

Γιανκοβιτς: Προσοντα και ταλεντο εχει, αλλα δεν ειδαμε το περιφημο σουτ του οταν επρεπε.. Και φοβαμαι ειναι κ αυτος ακομα "αδυναμος" για να σταθει σε ανδρικο επιπεδο. Θελει ακομα δουλεια. Παντως για να μην φανω αρνητικος, σε 1-2 φασεις φανηκε και ποσο πολυ μπασκετ ξερει, περα απο το σουτ.

Παπανικολαου: Ο πιο ετοιμος απο ολους αυτη τη στιγμη. Πιο πολυ παντως μου θυμιζει τον Βασιλοπουλο, παρα τον Φωτση που εχει αναφερθει. Νομιζω ειναι ετοιμος να μπει και στο αντρικο επιπεδο, να σπρωξει κλπ κλπ. Πρεπει ομως να προσεχτει, και αλιμονο, φετος πρεπει να παρει τουλαχιστον 10 λεπτα μεσο ορο στον Αρη για αρχη.. Εχει βεβαια κ αυτος καποια πραγματα που θα πρεπει να βελτιωσει (επιθετικα κυριως). Και σιγουρα τον βοηθα πολυ και στις δυο ακρες του παρκε οτι ειναι αριστεροχειρας, αν μαθει να το διαχειριζεται σωστα.

Κασελακης: Πιθανοτατα πρωτο βιολι δεν θα γινει ποτε. Ειναι παντως υπερπολυτιμο εργαλειο, που μπορει ακομα και αμεσα να μπει σε οποιαδηποτε ομαδα (ακομα και στις μεγαλυτερες) για 5 λεπτα και να τα δωσει ολα. Αν αποκτησει και πιο αξιοπιστο σουτ (που εχει ωρες ωρες), με τη σωστη καθοδηγηση, μπορει να αποτελεσει υπερπολυτιμο εργαλειο για μια ομαδα. Το υψος δεν παιζει τοσο σπουδαιο ρολο για την θεση του, 4αρι ειναι, και μαλλον εκει θα μεινει, υπαρχουν παραδειγματα εξαιρεσεων και μπορει να ειναι μια απο αυτες. Περιμενω με αγωνια να τον δω φετος.

Μπογρης: Επιθετικα πολυ λιγοι μπορουσαν να τον σταματησουν στο επιπεδο των Νεων. Εαν τελικα παραμεινει στον Παναθηναικο, δεν ξερω ποσο θα παιζει, αλλα σιγουρα θα βελτιωσει και τα τελειωματα του (ομολογω οτι σε καποιες φασεις, οχι πολλες παντως, βλεποντας τον επιασα τον εαυτο μου να σκεφτεται τον Λαζο), και πολλα αλλα πραγματα που χρειαζεται να βελτιωσει. 4αρι δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει παντως. Νομιζω ειχε και ενα θεματακι με τα φαουλ, θα πρεπει να το κοιταξει και αυτο στο μελλον, που λογικα αποκτωντας και περισσοτερη εμπειρια θα το κανει.

Σαρικοπουλος: Κακα τα ψεματα, επιθετικα δεν μου εκανε και μεγαλη εντυπωση. Εχει ομως ολα τα υπολοιπα προσοντα, να σταθει σε αντρικο επιπεδο, και στη μια ακρη του Ατλαντικου, και στην αλλη, εαν βεβαια αξιοποιηθει κ αυτος με τροπο που να μην βγαινουν στο παιχνιδι οι αδυναμιες του (τις οποιες παντως σιγουρα θα δουλεψει εκει που βρισκεται..).

Μαντζαρης: Τον αφησα τελευταιο γιατι ειναι περιεργη περιπτωση. Το πιθανοτερο ειναι να μεινει ενας παικτης του 10λεπτου στην Α1, αλλα εχει καποια στοιχεια που για καποιο λογο μου εδωσαν την εντυπωση οτι μπορει να κανει το μπαμ καποια στιγμη στην πορεια.. Μετα την φετινη χρονια με το Περιστερι (οπου και ελπιζω να εχει ρολο) θα μπορουμε να πουμε περισσοτερα.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα βρεθουνε και αλλα παιδια αυτης της ηλικιας που θα κανουν αντιστοιχες και ισως μεγαλυτερες καριερες. Παντα συνεβαινε, και παντα θα συμβαινει..
PanosIlio
QUOTE(Anaz @ Jul 27 2009, 17:07 ) *
Το σχολιο του Μαγουλα δεν το'χω διαβασει αλλα ειμαι σιγουρος ηδη οτι θα λεει τα κλασσικα στερεοτυπα περι αμυντικου μπασκετ με υπερβολικη εμφαση στην τακτικη που δεν αφηνει τα παιδια να ξεδιπλωσουν το ταλεντο τους,και δεν ειναι ελκυστικο και μπλα μπλα. Ε αν δεν σ'αρεσει και αυτη η Εθνικη οπως επαιζε, τοτε καλυτερα σταματα να βλεπεις Ευρωπαικο μπασκετ κ μη μας ζαλιζεις καθε φορα με τα ιδια.


QUOTE(http://contra.gr/Columns/Comment/245867.html)
Το κακό είναι, και αυτό το αντιμετώπισε ο Κώστας Μίσσας, ότι αυτοί οι νεαροί δουλεύουν σε ένα μπάσκετ σκοπιμότητας από τις μικρές εθνικές, ξεχνώντας την παράμετρο του ταλέντου.

Βλέπουμε σύνολο υπερβολικά κυνικό για την ηλικία του. Σκληρή, πολύ σκληρή άμυνα (γηπεδούχοι είμαστε και αυτό κάποια στιγμή δεν θα μας βγει σε καλό), αργός ρυθμός, λέι απ ή τρίποντα. Τίποτε άλλο.



Anaz respect 77.gif 77.gif
sir-elric
QUOTE(john morisson @ Jul 26 2009, 21:46 ) *
Δεν εχω ξαναδει τους Γαλλους και εχω παθει πλακα.Τι παιχτης αυτος ο Τζακσον;Moυ θυμιζει εντονα Καρλτον Μαγιερς.


αυτο επαθα και εγω, απιστευτος


QUOTE(rankin @ Jul 27 2009, 12:48 ) *
Να κάνω μια ερώτηση;
θυμάται κανείς ποιος ήταν ο πρωτεργάτης της "ανταρσίας" στην περσινή εθνική νέων, με προπονητή τον Σιγάλα, τότε που είχαν ψηφίσει οι πάιχτες να μην δεχτούν τον Κουφό στην ομάδα;;;

ποιο καλοπαιδο ηταν?


στο χθεσινο παιχνιδι τα θεμελια τα εβαλε ο παπανικολαου, γιαννοπουλος εβαλε τα μπετα και σλουκας και ο τρελος κρητικος τα τελειωματα

γενικα ειχαμε την καλητερη ομαδα! ηταν μια σοβαρη ομαδα που επαιζε με πιτσιρικαδες. αυτο ειχε σαν συνεπεια να φαινονται καποιοι καλητεροι απο ειναι στην πραγματικοτητα.

απο την αλλη σπαω το κεφαλι μου ποιο 3ρι ειχε ο αρης και παπανικολαου επαιξε τοσο λιγο

και γιατι δεν εδωσαν τους πιτσιρικαδες απο τον ολυμπιακο στην κερκυρα που ηταν ο σφαιροπουλος!. ο γιανκοβιτσ ειναι ο ποιο μπασκετικος απο ολους! εχει τρομερη αντιληψη του παιχνιδιου.
Air Kef
Μόλις είδα το ματς, εκτός από το σπρώξιμο με το στήθος του Μπόγρη στον Γάλλο σέντερ, ο ίδιος παίκτης με το που πετυχαίνει καλάθι που ουσιαστικά τελειώνει το ματς, κατευθυνόμενος προς τον πάγκο μας για ταιμ αουτ, φώναζε "εδω τους γράφω, στον που.σο μου" κάνοντας και την γνωστή κίνηση, αρκετά εμφατικά. rolleyes.gif


Ο Γιαννόπουλος μου άφησε τρομερά δείγματα παίκτη και χαρακτήρα, αφού τόσο μέσα στο παιχνίδι του, όσο και στις δηλώσεις του, φαίνεται πολύ προσγειωμένος και μετρημένος, θεωρώ ότι θα κάνει σίγουρα καριέρα, αν όχι σε κορυφαίο επίπεδο, σε κάποια ομάδα Α1 σίγουρα.

Από κει και πέρα, Παππάς-Παπανικολάου-Σλούκας και Κασελάκης, επίσης έχουν τρομερό ταλέντο και μπορούν με αρκετή δουλειά να φτάσουν στο επίπεδο του Σπανούλη, του Ζήση ή του Φώτση, πραγματικά, παίκτες που πρέπει να περιμενουμε στο μέλλον.


Πολύ καλή ομάδα πάντως, μπράβο στον Μίσσα, αρκετά ωραίο και γρηγορο μπάσκετ, που εκμεταλευόταν στο έπακρο τα πλεονεκτήματα του κάθε παίκτη. smile.gif

aegeansheed
QUOTE(Anaz @ Jul 27 2009, 15:07 ) *
ο δε Ιωανου(?ο χοντρουλης..) κοντευει να γινει πιο γραφικος κι απ'τον Χατζηγεωργιου.


smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif Δίπλα δίπλα με τον Βερνίκο του Euro ποιος κερδίζει στις Κραυγές ??? smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif smilie_schal1.gif
nikefalin
αρκετά καλή ανασκόπηση από τον benchwarmer!

ένα πράγμα που δεν είδα να το αναλύουμε είναι η κατάσταση του Σαρικόπουλου. Το παιδί μετά το οργιαστικό περυσινό Ευρωμπάσκετ γύρισε στο Αμέρικα, άλλαξε πανεπιστήμιο και βάση κανονισμών έμεινε ένα χρόνο εκτός αγώνων. Πράγμα που φάνηκε σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του στην Αυστραλία. Ελπίζω φέτος στο Οχάιο να δουλέψει πολύ , να παίξει και να βελτιωθεί κι άλλο, αυτός κι άν έχει Potential...

Επίσης , κάτι που δεν αναφέρεται είναι οτί είναι η 3η σερί χρονιά για κάποια παιδιά σε αυτό επίπεδο που δείχνουν συνέπεια και μεγάλη ομοιογένια. Η αρχή ήταν στο Ευρωπαικό της Μαδρίτης το 2007 με τον Κουφό παρόντα και τους Γιαννόπουλο, Μπόγρη , Σαρικόπουλο, Παππά, Σλούκα και Παπανικολάου. Τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά είχαν συμμετοχές και ως παίδες στις διοργανώσεις του 2005 και του 2006, μιλάμε για μια παρέα που εδώ και 4 χρόνια περνά το καλοκαίρι μαζί.

Πιθανόν να δώσουν και μια ακόμα παράσταση μαζί στην επόμενη διοργάνωση Νέων (όχι όλοι βέβαια) και από κει και πέρα αρχίζει η άβυσσος των Ανδρων. Κάπου θα χαθεί η παρέα , αν όμως σε βάθος 3-4 χρόνων οι μισοί καταφέρουν να παίξουν στη μεγάλη Εθνική θα μιλάμε για μεγάλη επιτυχία
Flash
Εν τω μεταξύ, για όσους δεν έχουν ενημερωθεί, ο Παπανικολάου κλήθηκε και στην Εθνική ανδρών και δηλώνει ότι σίγουρα θα συμμετέχει στην προετοιμασία ! Duracel το παλικάρι και έτσι πρέπει.

http://www.sport24.gr/html/ent/679/ent.306679.asp
man10
Πραγματικα θελω να μου πουν οσοι υποστηριζουν οτι η Γαλλια ειναι καλυτερη ομαδα,που το στηριζουν και πως το δικαιολογουν.Να αναφερθω με τη σειρα μου στη συμπεριφορα των Ελληνων παικτων.Απαραδεκτη η χειρονομια του Μπογρη(πλακα πλακα παρατηρησατε οτι οποτε γινεται φασαρια στο γηπεδο,τρεχει πρωτος?),αλλα και ο Παππας που εφτυσε τον Ισπανο.Δεν ημουν στο γηπεδο για να ξερω τι εχει προηγηθει,αλλα σαν εικονα δεν μου αρεσε.


Παντως δεν θα αρκεστω σε 1-2 εικονες και μαλιστα απο την τηλεοραση,σε αγωνες τοσο κρισιμους και με τοσα νευρα,οταν παιζουν παιδια 19-20 χρονων για να βγαλω συμπερασματα για τον χαρακτηρα των παιδιων.Αντιθετα θα εμπιστευτω των Μισσα που ειπε οτι ηταν εξαιρετικα παιδια,αυτους τους εζησε αρκετες μερες απο κοντα,αυτος ξερει καλυτερα.
Στα αγωνιστικα τωρα,αν επρεπε να πω καποια γενικα πραγματα για την ομαδα θα λεγα τα εξης:

Oμοιογενεια(παρα τον μηδενικο χρονο προετοιμασιας)
Εξαιρετικα ταλαντουχα ομαδα τοσο στην αμυνα οσο και στην επιθεση
Ομαδα ψηλη με πολυ καλα σωματικα και αθλητικα προσοντα
Φοβερα guard και πολυσυνθετοι forwards.
Οι κοντοι και οι ημιψηλοι ειχαν τρομερη εφεση στα ριμπαουν και στα κλεψιματα.
Μπογρης-Σαρικ-Κασελ-Παπα τρομεροι μπλοκερ.
Σουτερ καλοι αλλα ασταθεις,στηριζαν πολλα στην ψυχολογια.
Ειδαμε απο τον Μισσα rotation 7-9 παικτων αυστηρα.
Παιδια τσαμπουκαλεμενα,παιδια παθιασμενα.
Ομαδα εξαιρετικα εξυπνη.Ισως η καλυτερη στον τομεα αυτο μικρη Εθνικη που εχω δει ποτε.

ΣΛΟΥΚΑΣ:Οργανωνει,σκοραρει εξαιρετικα και με πολλους τροπους(τριποντα,απιστευτα drive,σουτ απο μεση αποσταση),εχει εξαιρετικο χειρισμο,στα δυσκολα μιλαει παντα και παιζει και αρκετα καλη αμυνα.Τρομερο μπασκετικο μυαλο,και αρεκτα αθλητικος αν και η σωματοδομη του αρχικα δεν σε προιδεαζει για κατι τετοιο.Κανει βεβαια αρκετα λαθη,αλλα αυτο δεν αλλαζει την αποψη μου.Ο πιο σιγουρος οτι θα κανει μεγαλη καριερα απο αυτα τα παιδια ΙΜΟ.O Γιαννακης εδειξε να τον εμπιστευεται,ελπιζω(αν και δυσκολο το κοβω) να παρει περισσοτερα λεπτα φετος ως τριτος play maker,διαφορετικα να δωθει δανεικος ετσι ωστε να παιξει το παιδι.Για μενα αξιζε οσο και ο Παπανικολαου τον τιτλο του MVP.


ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ:Κανει πολλες δουλειες μεσα στο γηπεδο,παιζει αμυνα,παιρνει ριμπαουντ,κλεβει,οργανωνει,και σκοραρει οταν χρειαστει.Μου κανε ιδιαιτερη εντυπωση οτι εκανε πολυ μεστο παιχνιδι,πολυ ωριμος δηλαδη,ηξερε ποτε να τρεξει,ποτε να σταματησει.Ψηλο Guard,με εφεση στο drive,σουτ μαλλον μετριο,αλλα αξιοπιστο..Σιγουρα στον επιθετικο τομεα χρειαζεται βελτιωση.Το καλο ειναι οτι στο Περιστερι τον πιστευουν,παιζει ηδη,μακαρι να παιζει και του χρονου Α1.Παντως δειχνει να εχει αρκετες προοπτικες.


ΠΑΠΠΑΣ:Πολυ καλος σκορερ,καλος σουτερ αλλα ασταθης..Οι ποντοι του δεν ειναι νομιζω τοσο πολυ αποτελεσμα της καλης επαφης που εχει με το καλαθι,αλλα περισσοτερο οτι εχει καλες κινησεις και μπορει να φτασει με ανεση σε θεση οπου εχει καλες πιθανοτητες για να σκοραρει..Δεν μπορεις να του παρεις την μπαλα πραγματικα με τιποτα οταν τρεχει στον αιφνιδιασμο.Τα αθλητικα του προσοντα ειναι ενα ερωτηματικο για το επομενο επιπεδπ,αν και εκλεισε πολλα στοματα με το καρφωμα στην μουρη του Σαμπ νομιζω.Βελτιωθηκε στην αμυνα πολυ,εξαιρετικος ριμπαουντερ,στην Ισπανια παιζει play maker κυριως,μαλλον παντως για combo τον κοβω.Βλεπει καλα γηπεδο.Σκορερ και Ελληνας μου μοιαζει σχημα οξυμωρο για να πω την αληθεια,ελπιζω οτι αυτος τουλαχιστον θα τα καταφερει!

ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ:Πολυ καλος σουτερ,καλος στα ριμπαουντ,συμπαθητικος αμυντικος,και γενικα καλος συμπαικτης.Πρεπει να βελτιωσει ολους τους τους τομεις του παιχνιδιου του και ειδικα στην ντριπλα και στο drive για να σταθει στον Ολυμπιακο,παντως μια καλη καριερα στην Α1 νομιζω οτι τον περιμενει.(Ο ΠΑΟΚ δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ περηφανος που τον εχασε για 1000Ευρω)
Α,και μου φανηκε εξαιρετικος χαρακτηρας(και ο Σλουκας)

ΓΙΑΝΚΟΒΙΤΣ:Εξαιρετικα σωματικα και αθλητικα προσοντα,καλη αντιληψη του παιχνιδιου,καλο σουτ,πολυ καλος ριμπαουντερ και αυτος ειδικα στα αμυντικα και καλος εως πολυ καλος αμυντικος.Ακομη κατι του λειπει,νομιζω οτι δεν παιζει οσο θα μπορουσε αλλα το potential ειναι εκει και περιμενει.Βελτιωση στον χειρισμο χρειαζεται και αυτος,πολλες φορες δυσκολευοταν να βαλει την μπαλα στο παρκε.Mενει να παρει και χρονο στον Πανιωνιο.

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ:Ο πιο προικισμενος,χαρισματικος,ταλαντουχος παικτης της Εθνικης.Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν τον εβαζε ο Ματζον.Προσφερει σε ολους πραγματικα τους τομεις του παιχνιδιου,βγαζει τρομακτικη ενεργεια και παθος.Μεγαλος τσαμπουκας!Απο πλευρας σωματοδομης τι να πω,το απολυτο μπασκετικο κορμι,με απιστευτο frame...Η ικανοτητα του στις ταπες ειναι τουλαχιστον μνημειωσης,καθε φορα που τον εβλεπα να ετοιμαζεται για κοψιμο πραγματικα ειχα απιστευτα συναιθηματα.Πολυ καλος και στα κλεψιματα..Σε αντιθεση με Γιανκοβιτς και Γιαννοπουλο μπορει να βαλει την μπαλα στο παρκε.Παιρνει επισης πολλα ριμπαουντ.Επιθετικα εχει ακομη δρομο...To σουτ που καποιος το ανεφερε παραπανω το εχει βελτιωσει παρα πολυ τα τελευταια χρονια.Ακομη και σε σχεση με περυσι εχω δει οτι εχει προσθαισει και καινουριες κινησεις,οπως σουτ μετα απο ντιπλα απο μεση αποσταση.Στον αιφνιδιασμο ειναι αλογο πραγματικο.
Νομιζω οτι στο 3 ειναι πολυ καλυτερος απο οτι στο 4.Ειναι κριμα να τον περιοριζουν σε αυτην την θεση,Στο Ευρωπαικο που υπηρχε και ο Μπογρης και λιγο και ο Σαρικοπουλος και δεν ηταν αναγκη να κανει χαμαλικι στο 4,ηταν ακομη καλυτερος.Μεγαλο πλεονεκτημα το αριστερο χερι.Πολλες φορες παντως δειχνει να μην παιρνει τις καταλληλες αποφασεις.

ΚΑΣΕΛΑΚΗΣ:Exω βαρεθει να ακουω οτι ειναι κοντος...Ε ναι λοιπον ειναι!Ε,και??Ειναι μεγαλος μαγκας ομως,σουταρει πολυ καλα,εχει καλη επαφη με το καλαθι,παλυει σε αμυνα και ριμπαουντ και μπλοκαρει ικανοποιητικα.Το υψος ισως τελικα παιξει καποιον ρολο στην καριερα του,μικρο ΙΜΟ.Απιθανο να γυρισει στο 3.Λογικα θα παρει χρονο φετος στον Ηλυσιακο.Οχι τρομερo potential,αλλα αυτοι οι παικτες συνηθως διαψευδουν τις προσδοκιες και τους ειδικους και κανουν πολυ καλη καριερα.


ΜΠΟΓΡΗΣ:Καλη επαφη με το καλαθι,με καλες κινησεις κοντα στη ρακετα.Εξελιχθηκε σε εναν low post scorer.Εχει αναπτυξει(η προσπαθει μαλλον) και ενα υποτυπωδες προς το παρον σουτακι απο τα 3 μετρα αντιγραφοντας τον Ντανκαν και πιθανοτατα τον Κουφο.Εργατης μεσα στο γηπεδο,παιζει με παθος.Καλος μπλοκερ,αλλα κακος ριμπαουντερ..Θελει δουλεια σε πολλουε τομεις,αλλα για αυτο υπαρχει ο ΖΟΤΣ και οι συνεργατες του!


ΣΑΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ:Toν ειδαμε ελαχιστα φετος,παντως δειχνει βελτιωμενος σε σχεση με περυσι.Σκοραρει ευκολοτερα απο περυσι.Καλος ριμπαουντερ,καλος μπλοκερ,με πολυ γρηγορα χερια..Απο πλευρας αθλητικοτητας δεν ειναι δα και τοσο χαλια,χωρια που η παρουσια του στην Αμερικη λογικα θα τον βοηθησει στον τομεα αυτο!Προπονηση και παλι προπονηση για τον Ζηση..(ειδικα στις βολες!)
Παντως ΙΜΟ εχει περισσοτερες προοπτικες απο τον Μπογρη.

Σακελλαριου,Τσακαρελης και Μουρτος επαιξαν ελαχιστα,δεν θελω να εκφρασω αποψη απο τις φορε που τους εχω δει με αλλες ομαδες.Καλες προοπτικες παντως και οι 3 εχουν.

Κλεινωντας να ρωτησω τα εξης 2 πραγματα...


1)Ποσο καλυτερη θα ηταν δηλαδη αυτη η ομαδα αν υπηρχαν και οι Καλαθης,Κουφος?
2)Αν φετος οι 90 ειχαν αυτην την υπεροχη με παιδια ενα χρονο μεγαλυτερα του χρονου στο Ευρωπαικο τι θα κανουν?

Anaz
QUOTE
Απαραδεκτη η χειρονομια του Μπογρη(πλακα πλακα παρατηρησατε οτι οποτε γινεται φασαρια στο γηπεδο,τρεχει πρωτος?
Αναφερεσαι στις χειρονομιες που εκανε (και αυτος) δειχνοντας τα γεννητικα του οργανα ή στη σπρωξια-αγκωνια στον Γαλλο?
Προσωπικα με χαλασε περισσοτερο η κινηση του μετα την προκριση στον τελικο να κυκλοφορει και να πανηγυριζει με τη φανελα του Παο! Οκ,χαρηκε που πηρε μεταγγραφη αλλα δεν ειναι κακο να σκεφτομαστε και λιγο πριν πραττουμε.20 χρονων μαντραχαλοι ειναι!Δεν ειναι 14!! Ειδικα οταν φορας τη φανελα της Εθνικης πρεπει να σκεφτεσαι και να προσεχεις διπλα και τριπλα τις πραξεις σου!
PanosIlio
QUOTE(man10 @ Jul 28 2009, 02:11 ) *
1)Ποσο καλυτερη θα ηταν δηλαδη αυτη η ομαδα αν υπηρχαν και οι Καλαθης,Κουφος?


Δύσκολη ερώτηση με ακόμα πιο δύσκολη απάντηση και αυτό γιατί δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου τα έξω-αγωνιστικά προβλήματα που δημιουργήθηκαν πέρσι. Βέβαια φέτος υπήρχε Μίσσας και όχι .........Σιγάλας. Αν μείνουμε καθαρά στα αγωνιστικά τότε θα μιλάγαμε για μια διαστημική ομάδα.

QUOTE(man10 @ Jul 28 2009, 02:11 ) *
2)Αν φετος οι 90 ειχαν αυτην την υπεροχη με παιδια ενα χρονο μεγαλυτερα του χρονου στο Ευρωπαικο τι θα κανουν?


Θα το πάρουν και πάλι smiley.gif

mrproedros
&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />

Εθνική Νέων U20 - Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2009 - Highlights από όλους τους αγώνες


&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />

Εθνική Νέων U20 - Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2009 - MVP Κώστας Παπανικολάου - Highlights

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />

Εθνική Νέων U20 - Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2009 - Κώστας Παπανικολάου - Best

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />

Εθνική Νέων U20 - Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2009 - Το τρομερό slalom του Νίκου Παππά
Spyros91
πολλα μπραβο σε αυτον που εκανε τοσο καλη δουλεια!
GMlls
.
sreder
http://www.basket.gr/press/article.asp?id=6288

Φαίνεται μάλλον πάμε για ένα χρυσό ακόμη smile.gif
Ίσως Παππάς και Παπανικολάου και στην προετοιμασία της εθνικής.Αν και ο Παπανικολάου μου φάνηκε ότι βάρυνε στο πρωτάθλημα.
petrovic
Για να είμαι ειλικρινής πολύ λίγη σημασία δίνω στο τι θα γίνει φέτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων. Είτε πρώτοι βγούμε και πάλι είτε όγδοοι , το ίδιο πράγμα μου φαίνεται. Τα συμπεράσματά μας για αυτούς τους παίκτες τα έχουμε βγάλει από παλιά και είναι ότι πρόκειται για ταλαντούχα παιδιά με προοπτική.Τους έχουμε δει ήδη δύο χρονιές στα μικρά Ευρωπαικά Πρωταθλήματα (Εφήβων 2008, Νέων 2009) θα τους δούμε και φέτος....Εγώ προσωπικά έχω κουραστεί από όλη αυτή τη φάση.
Αυτό που τώρα έχει ενδιαφέρον και σημασία είναι το επόμενο βήμα και τίποτα άλλο: Να πάρουν χρόνο και ρόλους στην Α1,κάτι που δυστυχώς δεν το βλέπουμε.Απέναντι στους συνομιλίκους τους δεν έχουν να αποδείξουν τίποτα άλλο πλέον.Θα με ξενερώσει απίστευτα εάν βγουν πάλι πρώτοι και προσποιηθούμε υποκριτικά ότι όλα πάνε καλά στην αξιοποίηση αυτών των παιχτών.
Α, και δεν πιστεύω καθόλου ότι είμαι "ανυπόμονος", "απαιτητικός" κτλ. Αυτά τα λένε όσοι θέλουν να υπεκφεύγουν. Η Εθνική Εφήβων Ισπανίας που πήρε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 1999 (μιλάμε δηλαδή για παίκτες γεννημένους το 1980-1981) ήταν η ΒΑΣΗ (Γκασόλ, Ναβάρο,Φ.Ρέγιες) της Εθνικής Ανδρών που πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ του 2001, και τη συνέχεια βέβαια την ξέρουμε όλοι....

Καληνύχτα
GMlls
σήμερα αρχίζει το πρωτάθλημα
εδώ το σαιτ της fiba under20 με live στατιστικά
Spyros91
QUOTE(GMlls @ Jul 8 2010, 10:26 ) *
σήμερα αρχίζει το πρωτάθλημα
εδώ το σαιτ της fiba under20 με live στατιστικά


tha to deixei kanena kanali?
polykos
QUOTE(Spyros91 @ Jul 8 2010, 16:08 ) *
tha to deixei kanena kanali?



Πήγαινε στο fiba.tv.com
κάνε μια απλή εγγραφή
και θα έχεις ελευθερη πρόσβαση
στους ημιτελικούς και τελικό.

Spyros91
gia tous ypoloipous?
GMlls
τσεχια - ελλαδα 67-92...στατιστικά

ο παπανικολάου φαντάζομαι οτι θα μπορούσε να λέγεται και λεμπρόν με τα στατιστικά που βλέπω
GMlls
Ελλάδα - Ουκρανία 88-76

και νικολάου σάρωσαν και σήμερα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.