Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΕΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ Ο ΔΡΟΣΟΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
Pages: 1, 2
Pierce
QUOTE
29 Ιουνίου 2007 17:27

Ραγδαίες εξελίξεις στην ΚΑΕ ΑΕΚ. Ο ιδιοκτήτης του Σπόρτιγκ και του Αλίμου, συναντήθηκε την Παρασκευή με τον Γιάννη Φιλίππου και ανέλαβε τη διοίκηση της ομάδας. Σε λίγο αναλυτικό ρεπορτάζ
www.sport24.gr
nikefalin
Παιδιά τι γίνεται ? Πολυιδιοκτησία δεν επιτρέπεται έτσι ? .......
Αshton , έχεις νέα ?
Pierce
QUOTE
Ραγδαίες εξελίξεις στην ΚΑΕ ΑΕΚ. Ο ιδιοκτήτης του Σπόρτιγκ και του Αλίμου, συναντήθηκε την Παρασκευή με τον Γιάννη Φιλίππου και ανέλαβε τη διοίκηση της ομάδας.

Η συνάντηση των δύο ανδρών έγινε την Παρασκευή κι έτσι επιβεβαιώθηκε η φήμη ότι νεαρός επιχειρηματίας ήθελε να αναλάβει την ΚΑΕ. Φιλίππου και Δρόσος, έδωσαν τα χέρια και πλέον αλλάζει η κατάσταση στην ΑΕΚ.

Πλέον αυτή είναι η διάδοχη κατάσταση στον "Δικέφαλο", που τα τελευταία χρόνια περνούσε δύσκολες στιγμές και κινδύνεψε μέχρι και με υποβιβασμό τη σεζόν που ολοκληρώθηκε.

Μετά την ανάληψη της ΚΑΕ ΑΕΚ, από τον Δημήτρη Δρόσο, δημιουργείται ακόμα ένα θέμα στην Α1 κι αυτό είναι το μέλλον του Σπόρτιγκ, που μένει χωρίς ιδιοκτήτη λίγους μήνες πριν την επανεμφάνισή του στη μεγάλη κατηγορία.

www.sport24.gr



QUOTE
Ο Δημήτρης Δρόσος ανέλαβε τις τύχες της ΚΑΕ ΑΕΚ. Ο πρόεδρος του Σπόρτιγκ είναι το νέο "αφεντικό" της "Ενωσης". Η φημολογία, που αναπτύχθηκε χθες -λίγο πριν από τα μεσάνυχτα- και αφορούσε σε επενδυτή, που αγόρασε (ή αγοράζει) την ΚΑΕ ΑΕΚ, δεν ήταν... φημολογία!
Ο Δημήτρης Δρόσος συμφώνησε σε όλα με τους διοικούντερς (απομένουν λεπτομέρειες τυπικού ενδιαφέροντος) και ανέλαβε την ομάδα, παίρνοντας μαζί τους όλους τους άμεσους συνεργάτες του, με πρώτο και καλύτερο τον Άγγελο Κορωνιό, ο οποίος πήγε μαζί με τον Δρόσο στον Άλιμο και πριν το καταλάβει βρίσκεται μέσω Σπόρτιγκ στην ΑΕΚ!

Η Αθήνα καίγεται από τις υψηλές θερμοκρασίες, που προκάλεσε η καταστροφική πυρκαγιά στην Πάρνηθα, αλλά "καίγονται" και όλοι όσοι αναμένουν τις εξελίξεις στην "Ένωση", οι οποίες είναι ραγδαίες. Οι διοικούντες την "κιτρινόμαυρη" εταιρία και η... "Ορίτζιναλ 21", διατηρούσαν επτασφράγιστο μυστικό το όνομα του επενδυτή, όπως επίσης και τη μορφή της συνεργασίας. Μέχρι πρότινος...
Το basketblog.gr επικοινώνησε με τον Δημήτρη Δρόσο, ο οποίος είπε αυτό που όλοι οι οπαδοί της ΑΕΚ περίμεναν να ακούσουν: "Οι μεγάλες ομάδες ήταν πάντα τρεις. Το τελευταίο διάστημα κακώς είχαν μείνει δύο. Στόχος μας είναι να παραμείνουν τρεις".
Όπερ μεθερμηνευόμενο ετοιμαστείτε για… άλλα κόλπα. Άλλωστε ο πρώην (πλέον) "ισχυρός άνδρας" του Σπόρτιγκ δεν φείδεται χρημάτων όταν πρόκειται να κάνει αυτό που θέλει και έχει αποδείξει ότι τον… τρελαίνει εύκολα η αγάπη του κόσμου. Από τη στιγμή, δε, που η "Ορίτζιναλ 21" έχει θάψει το τσεκούρι του πολέμου, το ΟΑΚΑ αναμένεται να γνωρίσει μεγάλες δόξες. basketblog.gr


διαρκειας στο ποδοσφαιρο? last year. biggrin.gif
thrylos7
Τις πληρωμές στους παίκτες που απέκτησε ο Σπόρτινγκ, ποιος θα τις κάνει;

Μόνο αυτό δεν είχαμε δει...
rchos
πολυ καλο για την αεκ αυτο το νεο.καθολου για το σπορτινγκ.
αν ισχυει θα γινουν πολυ καλες μεταγραφες υποθετω.αν με σπορτινγκ χτυπας στακ τοτε με αεκ φανταζομαι τον περνεις κιολας.μονο ενα παραδειγμα αυτο.
τα του σπορτινγκ στο αντιστοιχο τοπικ,
Anaz
Σωστος ο rchos.
Αρκει να αναφερουμε οτι εκτος απο Στακ,ο Δροσος ηθελε κ Χατσον κ συμφωνα με δημοσιευματα του προσφερε και 500.000 ευρω!!!
Μαλλον ηταν στο μυαλο του ακομα οταν εψαχνε κ εκλεινε τους παιχτες στο Σπορτινγκ η προοπτικη της Αεκ.. wink.gif
Πραγματι φαινεται θετικη κινηση για την Αεκ.Μακαρι να ζεσταθει κ ο κοσμος επιτελους..
ashton
QUOTE
Ανέλαβε την ΑΕΚ ο Δρόσος

Επιμέλεια: Στέφανος Τριαντάφυλλος
Δημοσίευση: 29 Ιουνίου 2007 17:27



Ραγδαίες εξελίξεις στην ΚΑΕ ΑΕΚ. Ο ιδιοκτήτης του Σπόρτιγκ και του Αλίμου, συναντήθηκε την Παρασκευή με τον Γιάννη Φιλίππου και ανέλαβε τη διοίκηση της ομάδας.

Η συνάντηση των δύο ανδρών έγινε την Παρασκευή κι έτσι επιβεβαιώθηκε η φήμη ότι νεαρός επιχειρηματίας ήθελε να αναλάβει την ΚΑΕ. Φιλίππου και Δρόσος, έδωσαν τα χέρια και πλέον αλλάζει η κατάσταση στην ΑΕΚ, την τεχνική ηγεσία της οποίας αναλαμβάνει ο Άγγελος Κορωνιός.

Πλέον αυτή είναι η διάδοχη κατάσταση στον "Δικέφαλο", που τα τελευταία χρόνια περνούσε δύσκολες στιγμές και κινδύνεψε μέχρι και με υποβιβασμό τη σεζόν που ολοκληρώθηκε.

Μετά την ανάληψη της ΚΑΕ ΑΕΚ, από τον Δημήτρη Δρόσο, δημιουργείται ακόμα ένα θέμα στην Α1 κι αυτό είναι το μέλλον του Σπόρτιγκ, που μένει χωρίς ιδιοκτήτη λίγους μήνες πριν την επανεμφάνισή του στη μεγάλη κατηγορία.

To πλήγμα, όμως, δεν είναι μόνο διοικητικό και προπονητικό για την ομάδα των Πατησίων, αφού εκτός του Δημήτρη Δρόσου και του Άγγελου Κορωνιού, στην ΑΕΚ θα αγωνίζονται από την επόμενη περίοδο και οι Άρθουρ Λι και Κώστας Χαρίσης, που είχαν συμβόλαια με εταιρίες που ανήκουν στον Δρόσο και όχι με την ομάδα. Αντίστοιχη είναι και η περίπτωση του Κώστα Κώτση, που επιστρέφει στην "Ένωση" πριν καλά καλά φύγει.


sport24.gr


QUOTE
"Οι μεγάλες ομάδες ήταν πάντα τρεις"!...

Του Γιώργου Νικολάου
29/06/2007 (17:10)

Sample ImageΟ Δημήτρης Δρόσος ανέλαβε τις τύχες της ΚΑΕ ΑΕΚ. Ο πρόεδρος του Σπόρτιγκ είναι το νέο "αφεντικό" της "Ενωσης". Η φημολογία, που αναπτύχθηκε χθες -λίγο πριν από τα μεσάνυχτα- και αφορούσε σε επενδυτή, που αγόρασε (ή αγοράζει) την ΚΑΕ ΑΕΚ, δεν ήταν... φημολογία!
Ο Δημήτρης Δρόσος συμφώνησε σε όλα με τους διοικούντερς (απομένουν λεπτομέρειες τυπικού ενδιαφέροντος) και ανέλαβε την ομάδα, παίρνοντας μαζί τους όλους τους άμεσους συνεργάτες του, με πρώτο και καλύτερο τον Άγγελο Κορωνιό, ο οποίος πήγε μαζί με τον Δρόσο στον Άλιμο και πριν το καταλάβει βρίσκεται μέσω Σπόρτιγκ στην ΑΕΚ!

Η Αθήνα καίγεται από τις υψηλές θερμοκρασίες, που προκάλεσε η καταστροφική πυρκαγιά στην Πάρνηθα, αλλά "καίγονται" και όλοι όσοι αναμένουν τις εξελίξεις στην "Ένωση", οι οποίες είναι ραγδαίες. Οι διοικούντες την "κιτρινόμαυρη" εταιρία και η... "Ορίτζιναλ 21", διατηρούσαν επτασφράγιστο μυστικό το όνομα του επενδυτή, όπως επίσης και τη μορφή της συνεργασίας. Μέχρι πρότινος...
Το basketblog.gr επικοινώνησε με τον Δημήτρη Δρόσο, ο οποίος είπε αυτό που όλοι οι οπαδοί της ΑΕΚ περίμεναν να ακούσουν: "Οι μεγάλες ομάδες ήταν πάντα τρεις. Το τελευταίο διάστημα κακώς είχαν μείνει δύο. Στόχος μας είναι να παραμείνουν τρεις".
Όπερ μεθερμηνευόμενο ετοιμαστείτε για… άλλα κόλπα. Άλλωστε ο πρώην (πλέον) "ισχυρός άνδρας" του Σπόρτιγκ δεν φείδεται χρημάτων όταν πρόκειται να κάνει αυτό που θέλει και έχει αποδείξει ότι τον… τρελαίνει εύκολα η αγάπη του κόσμου. Από τη στιγμή, δε, που η "Ορίτζιναλ 21" έχει θάψει το τσεκούρι του πολέμου, το ΟΑΚΑ αναμένεται να γνωρίσει μεγάλες δόξες.

"Πάνε πακέτο"

Ο Άγγελος Κορωνιός ακολουθεί (μαζί με το επιτελείο του) τον Δημήτρη Δρόσο, αλλά δεν είναι ο μοναδικός. Ο Άρθουρ Λι, ο Κώστας Χαρίσης και κατά πάσα πιθανότητα ο Γιώργος Σιγάλας, θα φορέσουν "κιτρινόμαυρα" και θα ενταχθούν στο δυναμικό της "Ένωσης". Άλλωστε οι δύο πρώτοι (που έχουν ανακοινωθεί επίσημα) είχαν υπογράψει συμβόλαιο στις εταιρίες - χορηγούς του Δημήτρη Δρόσου και όχι στον Σπόρτιγκ. Και φυσικά τα συμβόλαιά τους δεν έχουν κατατεθεί στον ΕΣΑΚΕ, άρα μπορούν να παίξουν στην ΑΕΚ. Ποιος, άλλωστε από τους δύο (ή τους τρεις) δεν θέλει να φορέσει τη φανέλα με τον "δικέφαλο".
Η πρώτη πεντάδα συμπληρώνεται από τον Ντάριλ Λιούις (του Σπόρτιγκ) και του Λιούις Σιμς (Ολυμπιάδα Πατρών).
Μεγάλη πλάκα έχει η περίπτωση του Κώστα Κώτση, ο οποίος έφυγε από την ΑΕΚ για να πάει στον Σπόρτιγκ και επιστρέφει πριν αλέκτωρ λαλήσει. Ίσα που πρόλαβε να μοιράσει την ανακοίνωση αποχώρησης…
Όσον αφορά στην εξέλιξη των πραγμάτων, οι νομικοί των δύο πλευρών συντάσσουν τα απαραίτητα συμφωνητικά και μετά από 10 ημέρες, οπότε και θα επιστρέψει ο κ. Δρόσος στην Αθήνα θα δοθεί συνέντευξη Τύπου, όπου θα παρουσιαστεί το νέο ιδιοκτησιακό καθεστώς της ΑΕΚ.


basketblog.gr

QUOTE
Ο Δρόσος πήρε την KAE!

Αλλαγή δεδομένων στο ιδιοκτησιακό καθεστώς της μπασκετικής ΑΕΚ! Σύμφωνα με πληροφορίες, ο επιχειρηματίας Δημήτρης Δρόσος που μέχρι πρότινος είχε τα ηνία του Σπόρτιγκ, συμφώνησε με τον Γιάννη Φιλίππου -οι δύο άβδρες συναντήθηκαν την Παρασκευή 29/6- για την αγορά της «κίτρινης» ΚΑΕ. Βεβαίως ο κ. Δρόσος θα αναλάβει και τα χρέη της ομάδας, τα οποία ανέρχονται στα 3.5 εκ. Ευρώ.

Να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Δρόσος είναι ο άνθρωπος που βοήθησε τα μέγιστα ώστε ο ιστορικός Σπόρτιγκ να επιστρέψει από τη σεζόν που μας έρχεται στα «μεγάλα σαλόνια». Ωστόσο όπως φαίνεται αφήνει στα ?κρύα του λουτρού τους Πατησιώτες λίγο πριν την επανεμφάνισή τους στην Α1 και αναλαμβάνει την ΑΕΚ σε μια από τις πιο δύσκολες στιγμές της ιστορίας της.

Το ποιοι θα τον πλαισιώσουν ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί, όμως η Original έχει ήδη συμφωνήσει με χορηγούς και επενδυτές, οι οποίοι είναι πρόθυμοι να ενισχύσουν την Ενωση. Παράλληλα φήμες θέλουν τον Αγγελο Κωρονιό να αφήνει επίσης τον Σπόρτιγκ, προκειμένου να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της ΑΕΚ!

Οσον αφορά την ανακοίνωση της συμφωνίας, οι πληροφορίες λένε ότι αναμένεται τις επόμενες ημέρες, όταν θα ρυθμιστούν και οι τελευταίες λεπτομέρειες από τους νομικούς εκπροσώπους των δύο πλευρών. Στη συνέχεια ο Δημήτρης Δρόσος θα παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου.


goalnews

QUOTE
Βγήκε από το αδιέξοδο η ΑΕΚ !
Διαβάστηκε 1164 φορές
Τελ. ενημ/ση: 29.06.2007 18:44

Προπονητής της ΑΕΚ ο Άγγελος Κορωνιός;

Φως στο τούνελ για το τμήμα μπάσκετ της ΑΕΚ. Ο επιχειρηματίας Δημήτρης Δρόσος είχε συνάντηση την Παρασκευή με τον Γιάννη Φιλίππου στην οποία οι δυο άνδρες έδωσαν τα χέρια. Ο πρώην ιδιοκτήτης της νεοφώτιστης ομάδας του Σπόρτινγκ, αναλαμβάνει την προεδρία της ΚΑΕ ΑΕΚ και φυσικά να φέρει εις πέρας το χρέος των 3,5 εκατ. ευρώ.

Το τμήμα μπάσκετ της «Ένωσης» τα τελευταία χρόνια πέρασε αρκετά δύσκολες στιγμές με αποκορύφωμα την περσινή σεζόν στην οποία κατέλαβε την 9η θέση, έχοντας απολογισμό 10 νίκες και 16 ήττες. Αποτέλεσμα να μείνει εκτός πλέι οφ για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια.

Η είδηση της συμφωνίας με τον νεαρό επιχειρηματία αποτέλεσε έκπληξη στο χώρο του μπάσκετ και της ΑΕΚ, αφού όπως ήταν γνωστό, η «Ένωση» αναζητούσε επενδυτές και ανθρώπους που θα μπορέσουν να βοηθήσουν οικονομικά, αλλά το συγκεκριμένο όνομα δεν ακουγόταν ως υποψήφιο να αναλάβει τις τύχες των «κιτρινόμαυρων».

Μετά την συμφωνία μεταξύ του Δημήτρη Δρόσου και του Γιάννη Φιλίππου, επικρατεί έντονη φημολογία σχετικά με τους ανθρώπους που θα πλαισιώσουν τον νέο ιδιοκτήτη της ΚΑΕ ΑΕΚ. Ένα από τα ονόματα που ακούγονται είναι του Άγγελου Κορωνιού για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία του συλλόγου. Πάντως πολλά αναμένεται να ξεκαθαρίσουν μέσα στα επόμενα 24ωρα.

Αλέξανδρος Κουλούρης


sportfm.gr
sportfm.gr
man10
Ξερεις κανεις τι θα γινει με το Σπορτιγκ τωρα?


Ωραια Η Α1 χρειαζεται μια δυνατη ΑΕΚ. Ας ελπισουμε οτι θα ερθουν καλυτερες μερες και για τις αλλες ομαδες με οικονομικα προβληματα...
Air Kef
Για τα του Σπορτινγκ.....στον Σπορτινγκ ρε μαν10. smile.gif


Αντε να δούμε και την ΑΕΚ του Δρόσου..Την χρειάζεται το μπάσκετ την ΑΕΚ οπως χρειάζεται και τον κοσμο της..Έχω μεγάλη αγωνία για την αντιμετώπιση της ΑΕΚ απο τον κοσμο της φέτος..
sporting b.c.
http://www.contra.gr


Δρόσος: "Μακάρι να πάρουμε τον Κακιούζη"
Νίκος Γιαννόπουλος
Δημοσίευση : 30/06/2007 13:45

Ο νέος ιδιοκτήτης της ΚΑΕ ΑΕΚ Δημήτρης Δρόσος έδωσε συνέντευξη στο Goal και ανέλυσε τα σχέδιά του για την ομάδα.

Αναλυτικά

Για το χρονικό των επαφών

«Οι πρώτες συζητήσεις είχαν γίνει πριν αναλάβω τον Σπόρτινγκ. Τις τελευταίες δύο ημέρες ήρθαμε σε επαφή με τη διοίκηση της ΑΕΚ. Μίλησα με τον κύριο Φιλίππου μέσω του κύριου Γρανίτσα. Μίλησα και με τα παιδιά της Ορίτζιναλ. Στη συνέχεια ενημέρωσα τους ανθρώπους του Σπόρτινκ. Και αφού μου δόθηκε η ευκαιρία την άρπαξα».

Για το όραμά του για την ΑΕΚ

«Το θέμα είναι να βάλουμε κάτω τα πράγματα, να τα οργανώσουμε σωστά, ώστε να μας δοθεί μία ευκαιρία να διεκδικήσουμε επί ίσοις όροις την επιστροφή μας στο προσκήνιο του ελληνικού μπάσκετ».

Για τον Μιχάλη Κακιούζη

«Θα ήταν καλό για τον ίδιο τον Μιχάλη να ηγηθεί της αναγέννησης της ΑΕΚ. Βεβαίως ξέρω ότι είναι παίκτης κορυφαίου επιπέδου με πολύ υψηλό κασέ. Μακάρι να τον πάρουμε. Κάθε παίκτη αυτού του βεληνέκους θα ήταν ευτυχία να τον φέρουμε κοντά μας».

Για τη συμμετοχή της ΑΕΚ σε ευρωπαϊκή διοργάνωση

«ΑΕΚ χωρίς Ευρώπη είναι κάτι κουτσό. Δεν είναι στην ευχέρειά μας να συμμετέχουμε όπου θέλουμε αλλά σίγουρα η ΑΕΚ χρειάζεται την Ευρώπη για το πρεστίζ της. Η ομάδα είναι σημαντικό μέρος όχι μόνο του ελληνικού αλλά και του ευρωπαϊκού μπάσκετ».

Για τον Αγγελο Κορωνιό

«Η ευτυχία γι’ αυτόν είναι πως είναι ΑΕΚτζής και ξέρει καλά πως η ομάδα έχει τεράστια ιστορία. Μου είπε να κάνω ότι πιστεύω καλύτερο για να βρει η ΑΕΚ μία σωστή λύση. Μπορεί να κάνει εξαιρετική δουλειά γιατί είναι κομμάτι αυτής της ομάδας».
sporting b.c.
ολη η συνεντευξη στο goal απο το www.goalday.gr του "θα κάνω υπόγειο πάρκινγκ στα Πατήσια" (20-3-07) http://www.sportingbc.gr/index.php?option=...&id=96&Itemid=1


«Οραμα κορυφής»

TOΥ ΡΗΓΑ ΔΑΡΔΑΛΗ

Η λύση βρέθηκε και έφερε... δροσιά μέσα στον καύσωνα για την ΑΕΚ. Ο Δημήτρης Δρόσος συμφώνησε με τον Γιάννη Φιλίππου να αναλάβει τα ηνία της ιστορικής, αλλά καταβασανισμένης Ενωσης και από την πρώτη στιγμή ξεκαθάρισε ότι θέλει να τη φέρει εκεί που ανήκει.

«Αν δεν είχα όραμα να δώσω στην ΑΕΚ πρωταγωνιστικό ρόλο, δεν θα είχα θέση σε αυτή» ξεκαθάρισε χθες από τα γραφεία της εταιρείας του στην οδό Συγγρού, όπου θα μεταφερθεί το στρατηγείο του «δικέφαλου», όταν ολοκληρωθεί η συμφωνία.

«Οι πρώτες συζητήσεις είχαν γίνει πριν αναλάβω τον Σπόρτιγκ, το προηγούμενο καλοκαίρι. Τότε δεν έγινε τίποτε» εξήγησε, αναφέροντας το χρονικό των επαφών.

«Τις τελευταίες δύο μέρες, μέσω κοινών γνωστών, ήρθαμε σε επαφή με τη διοίκηση της ΑΕΚ κι έγιναν κάποιες συζητήσεις. Συνειδητοποιήσαμε ότι η ομάδα βρίσκεται ένα βήμα πριν από τον γκρεμό, κάτι που δεν αρμόζει στην ιστορία της. Μίλησα με τον κύριο Φιλίππου μέσω του κυρίου Γρανίτσα και ακολούθως με τα παιδιά της Ορίτζιναλ, τα οποία προσπαθούσαν να βρουν λύση. Εκεί είδα και το πάθος και την όρεξή τους να κάνουν κάτι καλό. Το μόνο που έμενε ήταν να ταυτιστώ κι εγώ με αυτή την προσπάθεια. Είμαι φιλόδοξος άνθρωπος και είναι μια πρόκληση για μένα. Είναι τιμή να είσαι σε μια τόσο μεγάλη ομάδα. Επρεπε να συζητήσω με τους ανθρώπους του Σπόρτιγκ, γιατί πάντα σέβομαι τους συνεργάτες μου. Τους ενημέρωσα, μου είπαν να κάνω ό,τι κρίνω καλύτερο για τον εαυτό μου κι αφού μου δόθηκε η ευκαιρία, την άρπαξα».

Τα χρέη τρόμαξαν πολλούς άλλους. Εσάς όχι;

«Δεν ήταν μόνο τα χρέη που τρόμαζαν. Σαφώς τα νούμερα είναι μεγάλα, αλλά οι λύσεις που μου προτάθηκαν είναι λογικές και βρέθηκε η χρυσή τομή».

Θα μοιραστείτε τα χρέη με τον κύριο Φιλίππου;

«Ναι, σε συνεργασία με τον κύριο Φιλίππου θα εξοφληθούν. Θα πάμε πρώτα σε μια περίοδο χάριτος σε σχέση με αυτούς που έχουν να πάρουν χρήματα. Γιατί δεν σβήνουν όλα από τη μία μέρα στην άλλη. Ολοι θα βγουν κερδισμένοι. Κι αυτοί στους οποίους οφείλει η ΑΕΚ και ο κύριος Φιλίππου, ο οποίος θα κλείσει επιτέλους αυτή την πληγή. Η ΑΕΚ θα βρει το δρόμο της κι ο κόσμος θα δει μια ομάδα ανταγωνιστική. Αν η ΑΕΚ εξαφανιστεί από το χάρτη, θα χάσουν αρκετοί τα λεφτά τους και ο Φιλίππου θα χάσει μια ομάδα, την οποία πόνεσε και την έφθασε πολύ ψηλά, αλλά και ο κόσμος της ΑΕΚ θα μαραζώσει. Επίσης, το ελληνικό μπάσκετ θα χάσει μία από τις τρεις μεγάλες ομάδες. Αρα, η μόνη λύση ήταν αυτή».

Εσείς θα αγοράσετε το πακέτο των μετοχών;

«Ναι, αυτή είναι η συμφωνία. Θα πούμε, όμως, περισσότερες λεπτομέρειες όταν ολοκληρωθεί η συμφωνία, σε συνέντευξη Τύπου που θα κάνουμε».

Αν το πόρισμα των ορκωτών λογιστών δείξει ότι τα χρέη είναι μεγαλύτερα, θα αποσυρθείτε;

«Συζήτησα με δύο ανθρώπους, που -αν μη τι άλλο- είναι σοβαροί. Αρα, ούτε περνάει από το μυαλό μου ότι κάποιο από τα νούμερα που ανέφεραν θα είναι διαφορετικό. Δεν θέλω να το σκέφτομαι και δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο».

Το επιτελείο, αγωνιστικό και διοικητικό, του Σπόρτιγκ θα μεταφερθεί στην ΑΕΚ;

«Κατά 90% ναι, γιατί είναι άνθρωποι τους οποίους εμπιστεύομαι. Αλλωστε, με αυτούς ήδη έχουμε ξεκινήσει να χτίζουμε κάτι και υπάρχουν πλάνα για κάτι καλό. Και στον Σπόρτιγκ, παρότι ήμασταν λίγοι, ετοιμάζαμε μια δυνατή ομάδα με μεγάλες προοπτικές, όχι απλά παραμονής. Τώρα, με τον κόσμο και την ιστορία της ΑΕΚ αλλάζει όλο το τοπίο και η δυναμική αυτού του εγχειρήματος».

Υπάρχει συγκεκριμένο πλάνο σε ό,τι αφορά τον προϋπολογισμό;

«Σαφώς υπάρχει. Για να καταλήξουμε κάπου, έπρεπε ήδη να έχαμε κάποιο σχέδιο. Δεν είναι κάτι ανακοινώσιμο, παρά μόνο ότι πλέον η ΑΕΚ μπαίνει στο δρόμο των πρωταγωνιστών. Θα πάψει να είναι κομπάρσος, γιατί δεν άξιζε ούτε στην ιστορία της ούτε στον κόσμο της. Από σήμερα (σ.σ.: χθες) θα λειτουργούμε σε αυτή την κατεύθυνση και θα βοηθήσουν όλοι: από τους πιστωτές μέχρι και τον τελευταίο φίλαθλο».

Το όραμά σας είναι να τη φέρετε πίσω στην ελίτ του ελληνικού μπάσκετ;

«Αν δεν είχα αυτό το όραμα, δεν θα είχα καμία θέση στην ΑΕΚ. Αν δεν είχα αυτή τη φιλοδοξία, δεν θα άξιζα να γίνω πρόεδρος της ΑΕΚ. Δεν θα άξιζα να βλέπω τα πρόσωπα τα παιδιών, που πιστεύω ότι αυτό ακριβώς θέλουν. Το θέμα είναι να βάλουμε κάτω τα πράγματα, να τα οργανώσουμε σωστά, ώστε να μας δοθεί μια ευκαιρία να διεκδικήσουμε επί ίσοις όροις την επιστροφή μας στο προσκήνιο του ελληνικού μπάσκετ. Και θα το κάνουμε».

«Ο Φιλίππου ήθελενα βρεθεί λύση»

Ποια ήταν η εντύπωσή σας από τον Φιλίππου;

«Εγώ είχα εισπράξει ότι είναι ένας άνθρωπος κορεσμένος, κουρασμένος και απογοητευμένος, αλλά δεν είδα κάτι τέτοιο. Ο άνθρωπος είχε κατανοήσει ότι έπρεπε να βρεθεί μια λύση. Είναι πολύ έξυπνος και το έχει αποδείξει από την επαγγελματική του πορεία. Είδε ότι είμαστε στο σημείο μηδέν και είτε βρίσκουμε μια λύση ή τελειώνουμε. Ηταν διαφορετικός απ ό,τι περίμενα, γιατί ενδιαφέρθηκε κι ενδιαφέρεται έντονα να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση. Μόνο καλά λόγια μπορώ να πω γι αυτόν».

«Ο κόσμος είναι η μεγαλύτερη δύναμη»

Οι οργανωμένοι οπαδοί και ο Δημήτρης Χατζηχρήστος έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη συμφωνία με τον Δημήτρη Δρόσο. Τους αξίζουν συγχαρητήρια, γιατί στο πιο κρίσιμο σημείο της ιστορίας της ΑΕΚ έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους, για να βρεθεί λύση.

«Είναι το "Α" και το "Ω". Ακουγα ότι είχαν βλέψεις διοικητικές, αλλά μου εξήγησαν τα παιδιά ότι απλά προσπαθούσαν να περισώσουν ό,τι είχε απομείνει» ανέφερε σχετικά ο Δρόσος.

«Οταν τέθηκε στο τραπέζι η δική μου λύση, μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρουν τα διοικητικά, αλλά μόνο η ΑΕΚ. Εμείς θα πάμε σπίτια μας μου τόνισαν, αλλά εγώ τους είπα ότι θέλω να πάνε στο γήπεδο. Εχουμε την ευκαιρία φέτος να δείξουμε πολλά πράγματα. Γιατί υπάρχει πολύς και διψασμένος κόσμος. Τα παιδιά έχουν δεσμευθεί σε πρώτη φάση να βοηθήσουν πολύ και να δείξουν ένα καινούριο και υγιές πρόσωπο από όλες τις απόψεις».

Τόσα χρόνια, ο κόσμος είχε γυρίσει την πλάτη στο μπάσκετ. Εσείς θα τον δραστηριοποιήσετε;

«Είπα από την πρώτη στιγμή ότι, αν δεν ενεργοποιηθούν, δεν έχω κανένα λόγο να ασχοληθώ με την ΑΕΚ. Η μεγαλύτερη δύναμη της ΑΕΚ είναι ο κόσμος της. Η ομάδα εμφανίζεται με... 1002 προβλήματα, αλλά βλέπεις ότι υπάρχει τεράστιο ενδιαφέρουν, γιατί όλοι ξέρουν τι δύναμη κρύβει η ΑΕΚ. Ουαί και αλίμονο, αν δεν τα ήξερα εγώ. Το ένιωσα από την πρώτη στιγμή, γιατί είδα στα μάτια τους ότι περιμένουν κάτι να αλλάξει».

Τον Σπόρτιγκ τον εγκαταλείπετε πλήρως;

«Μόνο διοικητικά. Δεν μπορώ να έχω καμία σχέση με τη διοίκηση. Θα είμαι φίλος του Σπόρτιγκ και όπου με χρειαστεί θα είμαι δίπλα. Πλέον, χωρίς εμένα δεν έχει την οικονομική δυναμική να κάνει σπουδαία πράγματα».

Θα συνεχίσει στην Α1;

«Το πιο πιθανό είναι να παίξει στην Α2 και να είναι ένας από τους πρωταγωνιστές. Γιατί βρίσκεται στο καλύτερο οικονομικό σημείο της ιστορίας του και έχει πολύ καλό όνομα. Μπορεί να συνεχίσει έτσι κι εγώ θα βοηθήσω σε ό,τι μου ζητήσουν και όσο με ζητήσουν».

«Ο Κακιούζης να ηγηθεί της αναγέννησης»!

Ο Κορωνιός είναι ιδανική περίπτωση για προπονητής, ένεκα του παρελθόντος του στην ΑΕΚ;

«Ο Αγγελος είναι ένα παιδί φιλόδοξο, που δουλεύει πολλές ώρες. Η ευτυχία γι αυτόν είναι πως είναι ΑΕΚτζής και ξέρει καλά πως η ΑΕΚ είναι ομάδα με τεράστια ιστορία. Εχει απόλυτη γνώση και κάναμε μερικές συζητήσεις τις τελευταίες ημέρες, γιατί τον θεωρώ φίλο και σπουδαίο άνθρωπο του μπάσκετ. Ο Αγγελος σέβεται τα πάντα και μου είπε να κάνω ό,τι πιστεύω καλύτερο, για να βρει η ΑΕΚ μια σωστή λύση. Μου είπε να μη σκέφτομαι τη μεταξύ μας συμφωνία. Μπορεί να κάνει εξαιρετική δουλειά τόσο λόγω ιδιοσυγκρασίας και ικανοτήτων όσο και γιατί είναι κομμάτι της ΑΕΚ. Είπα πέρυσι ότι σε τρία χρόνια θα είναι ένα από τα καλά χαρτιά του ελληνικού μπάσκετ ως προπονητής, όπως ήταν ως παίκτης».

Χθες ο Κακιούζης σε ραδιοφωνική του συνέντευξη είπε ότι δεν θα απέκλειε το ενδεχόμενο να επιστρέψει στην ΑΕΚ. Θα αποτελούσε στόχο ή είναι άπιαστο όνειρο;

«Ξέρω καλά ότι όλος ο κόσμος περιμένει κάτι μεγάλο. Αν το όνομα ήταν Κακιούζης, εγώ θα ήμουν τρισευτυχισμένος, γιατί ξέρω καλά τι σημαίνει τόσο για το ελληνικό μπάσκετ όσο -πολύ περισσότερο- για την ΑΕΚ. Θα ήταν καλό και για τον ίδιο τον Μιχάλη να ηγηθεί της αναγέννησης της ΑΕΚ. Βέβαια, ξέρω ότι, επειδή είναι παίκτης κορυφαίου επιπέδου, έχει πολύ υψηλό κασέ. Μακάρι να μπορούσαμε να τον φέρουμε. Θεωρώ ότι έπειτα από τόσα χρόνια δεν κοιτάει τόσο πολύ το οικονομικό, έχει την πολυτέλεια να κοιτάξει κάποια άλλα πράγματα. Εχω διαβάσει μερικά κομμάτια του βιβλίου του, γιατί η έκδοσή του συνέπεσε με το ενδιαφέρον μου για την ΑΕΚ. Δεν τον ξέρω προσωπικά, αλλά καταλαβαίνω το χαρακτήρα του. Δεν θέλω να επικεντρωθώ σε αυτόν, γιατί θα του φορτώσω ένα άγχος και δεν θα είναι σωστό. Και για μένα θα είναι μεγάλο το βάρος, αφού είναι πολύ δύσκολο να τον αποκτήσουμε. Μακάρι, όμως, να τον πάρουμε! Κάθε παίκτη αυτού του βεληνεκούς, που έχει αυτό το δέσιμο με τον κόσμο της ΑΕΚ, θα ήταν ευτυχία να τον φέρουμε κοντά μας».

«Θα γίνω ο μεγαλύτερος ΑΕΚτζής»

Κάλλιστα θα μπορούσε να ισχυρισθεί ότι από μικρός ήταν ΑΕΚτζής, αλλά ο Δημήτρης Δρόσος ήταν ειλικρινής και αυτό είναι ένα από τα πολλά θετικά στοιχεία του. «Θα ήταν ψέμα να πω ότι υποστηρίζω από παιδί την ΑΕΚ. Το σίγουρο είναι πως πολλές φορές έχω χαρεί με επιτυχίες κι έχω στενοχωρηθεί με αποτυχίες της ομάδας. Είμαι ένας φίλαθλος που μου αρέσει οτιδήποτε καλό. Αρα, δεν ήταν δυνατό να μην μου αρέσει η καλή ΑΕΚ επί Μπάγεβιτς, γιατί τότε ήμουν ποδοσφαιρικός, ή να μη θαυμάζω την ΑΕΚ του Ιωαννίδη, του Κακιούζη και του Χατζή. Επίσης, όλοι οι άνθρωποι της εταιρείας μου είναι ΑΕΚτζήδες. Από σήμερα μπορώ να πω ότι λόγω του χαρακτήρα μου θα γίνω περισσότερο ΑΕΚτζής από τον καθένα. Συνηθίζω να κάνω με πάθος οτιδήποτε με το οποίο ασχολούμαι».

Εχει ολοκληρωθεί η... μετάλλαξή σας από ποδοσφαιρικό σε μπασκετικό;

«Αυτό το υπογράφω και με τα δύο χέρια! Από πέρυσι ήμουν ένας από τους πρόεδρους με πολύ... δυναμική παρουσία στις εξέδρες και το μπάσκετ έχει μπει για τα καλά στο αίμα μου».

Πολλοί αναρωτιούνται πώς σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα είχατε αυτή την ανέλιξη τόσο επαγγελματικά όσο και στο χώρο του μπάσκετ;

«Ακόμη και σήμερα δουλεύω 18 ώρες την ημέρα και το ξέρουν όσοι είναι δίπλα μου. Βέβαια, δεν σημαίνει ότι αν δουλεύεις πολύ θα κάνεις περιουσία. Μέχρι πριν από κάποια χρόνια, πίστευα ότι μέσα από τη δουλειά δεν μπορείς να αποκτήσεις πάρα πολλά. Τα τελευταία χρόνια κατάλαβα ότι υπάρχουν πολλά επίπεδα κι εξαρτάται από τη δουλειά που κάνεις και πόσο καλά την κάνεις. Εγώ στη δουλειά μου είχα την τύχη και την ικανότητα να είμαι στο υψηλότερο επίπεδο. Οι επενδύσεις μου ήταν μετρημένες και πήγαν όλες καλά. Και σήμερα έφθασα στο σημείο να μπορώ να σηκώσω το βάρος μιας τεράστιας ομάδας, όπως η ΑΕΚ».

Σε βάθος χρόνου;

«Φυσικά. Διαφορετικά, δεν θα είχε νόημα. Η ενασχόλησή μου με το μπάσκετ είναι σε βάθος χρόνου, καθώς ήδη βρίσκομαι στο τρίτο έτος. Δείγμα γραφής έχουν όλοι. Για το πώς κινούμαι τόσο ως άνθρωπος όσο και ως επιχειρηματίας. Από κει και πέρα, αν έβλεπα κάποιον άλλο, θα έλεγα ότι τα έκανε πολύ γρήγορα. Εγώ, που τα έζησα από μέσα, ξέρω καλά και πώς έγινε και πόσο μεγάλη προσπάθεια υπήρξε. Οσοι με ξέρουν γνωρίζουν πως μιλάνε οι άλλοι για μένα. Αυτό μου αρκεί. Μεγαλύτερο παράσημο δεν είναι η οικονομική μου επιφάνεια, αλλά ότι δεν έχασα από δίπλα μου ούτε φίλους ούτε ανθρώπους τους οποίους σέβομαι».

«Κουτσή η ΑΕΚ χωρίς Ευρώπη»

Θα διατηρηθούν μέλη από το αγωνιστικό ή το διοικητικό κομμάτι;

«Η συμφωνία είναι ότι ξεκινάμε από μηδενική βάση. Από αύριο αρχίζουμε το σχεδιασμό κι όταν μπουν οι υπογραφές, θα τα δούμε όλα από την αρχή. Κάθε περίπτωση θα τη δω ξεχωριστά».

Η ΑΕΚ θα μείνει στο ΟΑΚΑ;

«Αυτά θα τα συζητήσουμε από αύριο (σ.σ.: σήμερα). Μέχρι τώρα δεν είχαμε κάνει την παραμικρή συζήτηση. Εγώ δεν το έχω πει ούτε στην οικογένειά μου».

Τίθεται θέμα συμμετοχής σε ευρωπαϊκή διοργάνωση;

«ΑΕΚ χωρίς Ευρώπη είναι κάτι κουτσό. Δεν είναι στην ευχέρειά μας να συμμετέχουμε όπου θέλουμε, αλλά σίγουρα η ΑΕΚ χρειάζεται την Ευρώπη για το πρεστίζ της και για τους παίκτες που θα προσεγγίσει. Η ΑΕΚ είναι σημαντικό μέρος όχι μόνο του ελληνικού, αλλά και του ευρωπαϊκού μπάσκετ».

Θα παραμείνετε στην κυπριακή ΑΕΛ;

«Δεν ξέρω αν η συνεργασία μου θα συνεχιστεί σε επίπεδο χορηγίας, αυτό θα το αποφασίσουμε με το τμήμα μάρκετινγκ της εταιρείας μου. Δεν θα έχω εμπλοκή με τα διοικητικά. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι τους δώσω μια χορηγία, γιατί με τους ανθρώπους είχαμε άριστη και επιτυχημένη συνεργασία. Η ΑΕΛ βγήκε πρωταθλήτρια και είχε πολύ καλή πορεία στο Eurocup και πιστεύω ότι έμαθα κάποια πράγματα από τη θητεία μου».

Το Who is Who

Από ποδοσφαιριστής, ιδιοκτήτης εταιρειών και ξενοδοχείων

Ο Δημήτρης Δρόσος γεννήθηκε το 1966 στην Πάτρα και σε ηλικία εννέα ετών γράφτηκε στα τμήματα υποδομής της Παναχαϊκής. Αγωνίσθηκε στην πρώτη ομάδα τόσο στην Α1 όσο και στη Β Εθνική υπό τις οδηγίες -μεταξύ άλλων- του Ανδρέα Μιχαλόπουλου και του Νίκου Αλέφαντου.

Ξεκίνησαν μαζί με τον Χρήστο Βασιλόπουλο, ο οποίος στη συνέχεια πήγε στην ΑΕΚ, ενώ έπαιξε δίπλα στο συνομήλικό του Πάρη Γεωργακόπουλο. Επαιξε επίσης στον Εθνικό, τον Αχιλλέα και τη Θύελλα Πάτρας. Στα 30 του χρόνια υπέστη για τρίτη φορά στην καριέρα του ρήξη χιαστών και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την ενεργό δράση.

Είχε ήδη πάρει πτυχίο από το ΤΕΙ διοίκησης επιχειρήσεων στην Πάτρα και είχε ξεκινήσει να δουλεύει ως «broker». Πλέον, είναι ιδιοκτήτης της εταιρείας DTL, η οποία δραστηριοποιείται σε επένδυση οικονομικών κεφαλαίων και σε ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις.

Εχει, μάλιστα, αγοράσει συγκρότημα σε νησί των Μαλδίβων, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα ολοκλήρωσε την αγορά ξενοδοχείου στον Ορνό της Μυκόνου! Επίσης, έχει την εταιρεία στοιχήματος «Gold Victory». Είναι χωρισμένος και πατέρας δύο παιδιών.

Ο Δρόσος ανέλαβε πριν από δύο χρόνια την προεδρία του Αλίμου, πέρσι «μετακόμισε» στον Σπόρτιγκ, ενώ παράλληλα ήταν χρηματοδότης στην ΑΕΛ του κυπριακού πρωταθλήματος.
sporting b.c.
και στον sport fm μίλησε ο "θα κάνω υπόγειο πάρκινγκ στα Πατήσια" (20-3-07) http://www.sportingbc.gr/index.php?option=...&id=96&Itemid=1


http://www.sport-fm.gr
«Για μια ανταγωνιστική ΑΕΚ»
Αισιόδοξος ο νέος ιδιοκτήτης της ΚΑΕ ΑΕΚ, Δημήτρης Δρόσος.

Ο νέος ιδιοκτήτης της ΚΑΕ ΑΕΚ, Δημήτρης Δρόσος, μίλησε στον SuperΣΠΟΡFM 94,6 και επιβεβαίωσε την συμφωνία με τον Γιάννη Φιλίππου για την ανάληψη της διοίκησης της ομάδας, όπως και την πρόσληψη του Άγγελου Κορωνιού στην τεχνική ηγεσία. «Η συμφωνία είναι σίγουρη αλλά θα έχουμε το χρόνο να δούμε τι θα κάνουμε και τι πολιτική θα χαράξουμε». Ο νέος ισχυρός άνδρας της ΑΕΚ έστειλε αισιόδοξα μηνύματα στους φίλους της ομάδας… «Η ΑΕΚ θα είναι ανταγωνιστική και αυτό είναι βέβαιο», τόνισε και για τον Μιχάλη Κακιούζη αρκέστηκε να πει πως… «Θα υπάρξει επαφή».

Αναλυτικά:

Για την άποψη του κόσμου

«Είναι άκρως θετική ο κόσμος είναι ορεξάτος, δηλώνει ότι θα είναι στο πλάι της διοίκησης και τη νέας προσπάθειας αυτό μας χαροποιεί γιατί είναι η απαραίτητη προϋπόθεση για κάτι καλό».

Τι σας παρακίνησε να ασχοληθείτε με την ΚΑΕ

Τα προβλήματα είναι πολλά και θέλουν λύσεις γρήγορα και άμεσα. Θεωρώ όμως ότι όποιος ενδιαφέρεται για μια ομάδα του βεληνεκούς της ΑΕΚ, αυτά τα νούμερα είναι μέσα στο παιχνίδι όλο το μπάσκετ ξέρει ότι τα νούμερα που ακούγονται αποτελούν το 1/4 από τον προϋπολογισμό του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού

Για την ρύθμιση των χρεών

Σε γενική προσέγγιση έχουμε συμφωνήσει και από κει και πέρα οι λογιστές μου με τους αυτούς του κ .Φιλίππου έχουν πιάσει δουλειά και σε καμιά βδομάδα θα έχουμε τελειώσει με τα χρέη και τα όποια προβλήματα υπάρχουν.

Ο Άγγελος Κορωνιός θα είναι ο νέος προπονητής

«Ναι θα είναι. Σήμερα η αύριο θα οριστικοποιηθούν όλες οι επαφές με τον Σπόρτινγκ και από Δευτέρα θα ξέρω οριστικά ποια μορφή θα πάρει αυτό το πράγμα. Τα παιδιά(Χαρίσης-Λι) θα ακολουθήσουν στην ΑΕΚ»

Για το μπάτζετ…

«Αν μιλάτε για τον μπάτζετ ναι θα είναι δύσκολα. Για αυτά θα είναι καλύτερα όμως να μιλήσουμε μετά την οριστικοποίηση της συμφωνίας είναι πρόωρο ακόμη και δεν έχει νόημα να πούμε κάτι παραπάνω τώρα. Η συμφωνία είναι σίγουρη αλλά θα έχουμε το χρόνο να δούμε τι θα κάνουμε και τι πολιτική θα χαράξουμε. Η ΑΕΚ θα είναι ανταγωνιστική και αυτό είναι βέβαιο.

Για τον Μιχάλη Κακιούζη

«Οποιασδήποτε άνθρωπος της ΑΕΚ αν δεν θα είχε στην ατζέντα του Μιχάλη Κακιούζη δεν θα ήξερε τι σημαίνει ΑΕΚ. Θα υπάρξει επαφή. Θα ακολουθήσουν οι διακοπές του θα ξεκουραστεί και από κει και πέρα εύχομαι να γίνει η επαφή».

Για το διάστημα που θα χρειαστεί η ΑΕΚ για να γίνει ανταγωνιστική…

«Από φέτος. Οι μεγάλες ομάδες κάνουν μεγάλες μεταγραφές. Τώρα για το αν θα έχουμε έδρα το ΟΑΚΑ θα το δούμε από τη επόμενη εβδομάδα».
basketa
Προς οριτζιναλ: μη τα χωνεται στον κωρονιο γιατι ο δροσος την εκανε....[οπως απο σπορτινκ]
ashton
http://www.supersport.gr/default.asp?aid=127008

QUOTE
Δρόσος: "Θέλουμε και εμείς ένα Ριβάλντο"


Θέλει να πανηγυρίσει τίτλους με την ΑΕΚ ο Δημήτρης Δρόσος Αισιόδοξος ότι η νέα σελίδα, που άνοιξε ο ίδιος στην ΚΑΕ ΑΕΚ θα στεφθεί από επιτυχία εμφανίστηκε στην πρώτη τηλεοπτική συνέντευξη που παραχώρησε στο Supersport και στην εκπομπή Champions Zone, o νέος ιδιοκτήτης της Ενωσης, Δημήτρης Δρόσος. Το νέο αφεντικό του δικεφάλου μίλησε για την επόμενη μέρα, τις μεταγραφές αλλά και τον Σπόρτινγκ.

"Δεν είμαι ΑΕΚ"

Ο Δημήτρης Δρόσος δεν δίστασε να παραδεχτεί ότι δεν είναι φίλαθλος της ΑΕΚ ωστόσο τόνισε ότι πρόκειται για μια μεγάλη ομάδα, που πρέπει να πρωταγωνιστήσει ξανά.

Για τις μεταγραφές...

Πολλά είναι τα ονόματα, που σύμφωνα έχουν δει το φως της δημοσιότητας από την ημέρα που έγινε γνωστό ότι ο Δημήτρης Δρόσος αναλαμβάνει την ΑΕΚ. Το νέο αφεντικό της Ενωσης δεν θέλησε να μιλήσει για τον αριθμό του μπάτζετ ενώ παραδέχτηκε ότι έγινε μια πρώτη επαφή με τον Μιχάλη Κακιούζη κατά τη διάρκεια του φιλικού της Εθνικής μας ομάδας με την μικτή Ευρώπης: "Γνωρίζω ότι ο Μιχάλης δεν είναι σίγουρος αν θα αλλάξουν τόσο γρήγορα στην ομάδα αλλά είμαι επίσης σίγουρος ότι θα σιγουρευτεί τις επόμενες ημέρες. Είναι σίγουρα μια δύσκολη περίπτωση αλλά εμείς θα ψάξουμε για τον παίκτη που θα αποτελέσει τη σημαία της νέας προσπάθειας ακόμα και αν ο Μιχάλης δεν είναι μαζί μας.
Παράλληλα παραδέχτηκε αυτό που είναι γνωστό εδώ και ημέρες ότι δηλαδή θα τον ακολουθήσει στην ΑΕΚ ο Αγγελος Κορωνιός.

Για την έδρα της ΑΕΚ... "Εχουμε ξεκινήσει και το ψάχνουμε το θέμα και σε δέκα - δεκαπέντε ημέρες μαζί με την ανακοίνωση της οριστικής συμφωνίας θα ανακοινωθεί και ποια θα είναι η έδρα της ομάδας την επόμενη σεζόν".

Για τον Σπόρτινγκ...

"Καταλαβαίνω τους φιλάθλους του Σπόρτινγκ, οι οποίοι δεν περίμεναν αυτήν την εξέλιξη και είχαν όνειρα για μια πολύ καλή πορεία στην Α1, που μάλλον δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί. Όμως πιστεύω ότι οι άνθρωποι που απαρτίζουν το Δ.Σ της ΚΑΕ και οι οποίοι θα παραμείνουν στην ομάδα, θα κάνουν ότι είναι δυνατόν για να σταθεί όρθιος ο σύλλογος και να συνεχίσει.

Για τον Ριβάλντο... "Ηταν πολύ σωστή κίνηση η απόκτηση του Ριβάλντο από τον Ντέμη Νικολαϊδη καθώς απέκτησε ένα παγκοσμίου βεληνεκούς όνομα. Θεωρώ ότι και εμείς πρέπει να κάνουμε κάτι ανάλογο και θα προτιμούσα το μεγάλο όνομα να είναι Ελληνας.

Τέλος, αναφέρθηκε και στις επαγγελματικές δραστηριότητες πρωτού ασχοληθεί με τον αθλητισμό. Ο Δρόσος συνεργαζόταν με μεγάλες εταιρείας έχοντας αρχικά ρόλο οντ μέικερ, πριν γίνει ρισκ μάνατζερ ενώ αργότερα αναβαθμίστηκε σε τίπστερ.




(2/7 21:58)
iliaszervos
Χαιρετισμός Προέδρου ΤΑΚ Σπόρτιγκ 41.gif

Το να προκαλείς μια επιθυμία, αναφέρει μια λαϊκή ρήση, να τη θρέφεις, να την καλλιεργείς, να την μεγαλώνεις, να την κεντρίζεις και να την ικανοποιείς, είναι ένα ολόκληρο ποίημα. Ως ποίημα, λοιπόν, βλέπουμε τον Σπόρτιγκ και ως δημιουργία την ενασχόλησή μας με έναν από τους πιο ιστορικούς συλλόγους. Διαθέτουμε τον ενθουσιασμό και το μεράκι του «πρωτάρη», αλλά κυρίως την εμπειρία που μας επέτρεψε να έχουμε η ανάμιξή μας με τα κοινά σωματείου κατά το πρόσφατο παρελθόν.



Συμπαραστάτης της προσπάθειας αυτής είναι ο προπονητής Άγγελος Κορωνιός, ένας από τους κορυφαίους σύγχρονους Ευρωπαίους πλέι μέικερ, ο οποίος θα μεταδώσει όλα όσα αφομοίωσε από την πολυετή καριέρα του στον Αθλητισμό. Πρόκειται για ένα μεγάλο κεφάλαιο του ελληνικού μπάσκετ.

Στόχος της Διοίκησης του Σπόρτιγκ είναι εντός των προσεχών τριών χρόνων η ομάδα να συμπεριλαμβάνεται στις μεγάλες δυνάμεις του Ελληνικού Μπάσκετ. Μέσα στην επόμενη τριετία ο Σπόρτιγκ να διαθέτει πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας. Παράλληλα, σκοπός μας αποτελούν η αξιοπιστία του συλλόγου σε όλα τα επίπεδα, η οικονομική φερεγγυότητα, η επαγγελματική συνείδηση και οργάνωση και κυρίως, η δημιουργία ινδαλμάτων ή προτύπων τα οποία έχει τόσο ανάγκη σήμερα η νεολαία μας η οποία έχει να αντιμετωπίσει σοβαρότατους κινδύνους που οδηγούν στην απαξίωση της κοινωνίας μας. Όλοι οι πρώην και νυν αθλητές, διότι και εγώ από την μεγάλη Αθλητική Οικογένεια προέρχομαι, έχουμε την υποχρέωση να «αναζωπυρώσουμε την φλόγα» των παραπάνω αρχών και κανόνων και βέβαια, να τη μεταδώσουμε στους αυριανούς πολίτες, που δεν είναι άλλοι από τα σημερινά παιδιά. Παράλληλα, επιβάλλεται να τα διαπαιδαγωγήσουμε ενάντια στη βία και τον χουλιγκανισμό.

Αναμφισβήτητα, σʼ αυτή τη σημαντική προσπάθεια που καταβάλλουμε ευελπιστούμε ότι θα έχουμε αρωγούς την Πολιτεία, την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης και τους αρμόδιους φορείς, καθώς και τους φιλάθλους του Σπόρτιγκ οι οποίοι πρέπει να ταχθούν δίπλα μας και να πορευθούν μαζί μας. Τους χορηγούς, επίσης, οι οποίοι είμαι πεπεισμένος ότι επιθυμούν να συνδέσουν το όνομά τους με μια τέτοια προσπάθεια. Ο επαγγελματισμός δεν αποτελεί για εμάς αυτοσκοπός, αλλά θεωρούμε αυτονόητο ότι οι έννοιες της «ιδέας» και του «επαγγέλματος» έχουν τη δυνατότητα συνύπαρξης.

Η διοίκηση του ΤΑΚ Σπόρτιγκ έχει το θάρρος να οραματίζεται, άρα και τη δύναμη να αγωνιστεί με όλες τις δυνάμεις της, προκειμένου να δούμε ξανά τον ιστορικό σύλλογο να πρωταγωνιστεί στο καλύτερο ελληνικό πρωτάθλημα, αυτό της Α1 εθνικής κατηγορίας.
hellenic
as grapso kai ego tin gnomi mou meta apo kairo...
loipon..sigoura einai thetiko poy i aek exei epitelous ena kainourgio afentiko giati to xriazotan...!tha doume an telika einai fouska i an exei diarkia giati pote den ksereis stin ellada..!pisteuo pos prepei na xtistei mia nea omada pou tha exei orama kai oxi me stmboleo enous etoys ktl...!o korionios o coach pisteuo pos tha fgei kalos kai tha diksei to talento tou!
iliaszervos
Υπάρχουν και κάποιοι που όταν αναλύουν ενα θέμα προσπαθούν να το δουν αντικειμενικά...

http://ageofbasketball.blogspot.com/2007/0...og-post_30.html
epo_Arse
αλλο ενα σημειο τριτοκοσμικοτητας...ο προεδρος με ετοιμα λεφτα θα σωσει την ομαδα....ξερεται ποιος ειναι ο προδρος π.χ. των c.bulls ; αλλα εδω κανει κουμαντο ο προεδρος..βαζει τα λεφτα κ κανει οτι γουσταρει λες και ειναι σε σκυλαδικο. H omada apo8ematiko den exei?

Σημειωνω και αυτο εδω απο το προηγουμενο λινκ

"Από τον Σπόρτιγκ στην ΑΕΚ ήδη συμφώνησαν να πάνε ο Κορωνιός, ο Κώτσης (μάνατζερ που είχε μεταπηδήσει πριν ελάχιστο καιρό από την ΑΕΚ στον Σπόρτιγκ…), ο Άρθουρ Λι, ο Κώστας Χαρίσης και ο Λιούις Σιμς (σε αυτά κολλάει η διάλυση), με τον Σιμς να έχει συμφωνήσει αλλά να μην έχει υπογράψει και τους Λι και Χαρίση να έχουν υπογράψει συμβόλαιο με εταιρείες του Δρόσου και όχι με τον Σπόρτιγκ και το συμβόλαιό τους να μην έχει κατατεθεί στον ΕΣΑΚΕ άρα να μπορούν εύκολα να πάνε στην ΑΕΚ (σε αυτά κολλάει ο στυγνός επιχειρηματίας). Μάλλον δεν την σκέφτηκε χτες την κίνηση ο Δρόσος."


συμβολαιο με εταιρεια του; δηλαδη μπακαλικο εχει γινει η Α1, εχει μπει ο καθενας μεσα λες και ειναι καμια ΠΑΕ στυλ ΠΑΟΚ, Ατρομητος κλπ που ζουν απο λεφτα του κρατους και κανεις δεν ξερει ποιος τις διοικει; Τι μπακαλοδουλειες ειναι αυτες.. και στην τελικη οι ομαδες πρεπει να εχουν Δ.Σ. με στελεχη και οργανωση και οχι 'προεδρους' που ενας θεος ξερει απο που βρηκαν τα λεφτα.
sporting b.c.
http://basketblog.gr

Ο Φιλίππου τα γύρισε!

Του Τάσου Καπετανάκου
12/07/2007 (16:38)

Οι παράλογες απαιτήσεις του Γιάννη Φιλίππου στη σημερινή συνάντησή του με τον Δημήτρη Δρόσο, έφεραν πολύ πίσω το θέμα της αλλαγής του ιδιοκτησιακού καθεστώτος στην ΚΑΕ ΑΕΚ.
Ο Δρόσος είχε συμφωνήσει άλλα με τον Γιάννη Γρανίτσα στην προ ημερών συνάντηση τους, αλλά σήμερα ο Φιλίππου του ζήτησε να δώσει τα περισσότερα από τα χρέη της ΚΑΕ από τώρα και όχι σταδιακά στην πάροδο των ετών.
Ο 41χρονος επιχειρηματίας εξεπλάγην αρχικά αφού άλλα περίμενε και τελικά έκανε την δική του πρόταση για την "Ένωση" αναμένοντας την απάντηση του ιδιοκτήτη της ΦΑΓΕ μέσα σε λίγες ημέρες.
sporting b.c.
http://www.goalday.gr

Σκληρό παζάρι

ΤΟΥ ΡΗΓΑ ΔΑΡΔΑΛΗ

Δηλώνει σε όλο τον κόσμο πως θέλει να την ξεφορτωθεί, αλλά θα το κάνει με τους δικούς του όρους. Ο Γιάννης Φιλίππου θέλει από τον Δημήτρη Δρόσο να του καταβάλει άμεσα τρία εκατομμύρια ευρώ σε μετρητά για να του παραδώσει το 90% των μετοχών της ΑΕΚ, αλλά αυτή η αξίωσή του οδηγεί σε ναυάγιο τις διαπραγματεύσεις.

Ο Δρόσος από την πλευρά του βελτίωσε την προσφορά του και περιμένει απάντηση ως την Κυριακή.

Η επιφύλαξη του Φιλίππου
Τη χθεσινή μέρα συναντήθηκε με τον Γιάννη Γρανίτσα και όχι με τον Φιλίππου, όπως έγινε γνωστό. Ο νυν ιδιοκτήτης δεν τον έχει δει από κοντά κι έχουν μιλήσει μόνο τηλεφωνικώς. Οπως φαίνεται διατηρεί επιφυλάξεις για την αξιοπιστία του Πατρινού επιχειρηματία και γι αυτό του ζητάει να αποπληρώσει άμεσα την οφειλή των τριών εκατομμυρίων. Αλλωστε στο χθεσινό ραντεβού ο Γρανίτσας τον ρώτησε τι θα γίνει με τα χρέη σε περίπτωση που εγκαταλείψει την Ενωση μετά από ένα ή δύο χρόνια. Διότι ο φόβος του Φιλίππου είναι πως ακόμα κι αν δεσμευθεί εγγράφως ο Δρόσος, στην περίπτωση που διαλυθεί η εταιρεία του, τα χρέη θα επιστρέψουν στον ίδιο.

Από την πλευρά του ο Δρόσος θεωρεί τα παραπάνω αστεία. Σε αυτό που σίγουρα έχει δίκιο είναι ότι στις πρώτες επαφές που έγιναν ουδέποτε του έγινε λόγος για άμεση καταβολή των τριών εκατομμυρίων ευρώ. Η αρχική συμφωνία ανέφερε ότι την επόμενη σεζόν θα χρειαστούν 750.000 ευρώ για την αποπληρωμή των χρεών. Από αυτά, το μισό εκατομμύριο θα το έδινε ο Φιλίππου και τα υπόλοιπα 250.000 ο Δρόσος. Από κει και πέρα είχε προτείνει τον εξής διακανονισμό. Στις 30 Αυγούστου του 2008 θα έδινε μια δόση των 250.000 ευρώ, στις 30/8 του 2009 μια των 500.000 στις 30/8 του 2010 μια του ενός εκατομμυρίου και στις 30/8 του 2011 την τελευταία του ενός εκατομμυρίου.

Χθες ο 41χρονος επιχειρηματίας είπε στον Γρανίτσα ότι θα δώσει από ένα εκατομμύριο τα τρία επόμενα χρόνια και περιμένει απάντηση ως την Κυριακή.
ashton
και διέλυσε την ομαδάρα ο γιαουρτάς και θέλει και χοντρά λεφτά cash τώρα...
ashton
QUOTE
“Είμαι έτοιμος, αλλά όχι τρελός!”

13/7/2007 21:15

Για τον Δημήτρη Δρόσο έχουν ακουστεί πάρα πολλά το τελευταίο εικοσαήμερο. Σωτήρας ή τυχοδιώκτης, ρομαντικός του χώρου ή ψυχρός επιχειρηματίας, οραματιστής ή αερολόγος. Όλα τα παραπάνω και ακόμα περισσότερα έχουν ειπωθεί για τον άνθρωπο που εμφανίζεται έτοιμος να γίνει το νέο αφεντικό της ΑΕΚ, ο οποίος μία μέρα το «πάγωμα» των επαφών με τον Γιάννη Φιλίππου, μιλά στο Sportime.gr και ξεκαθαρίζει: «Εγώ είμαι έτοιμος και σήμερα ακόμα να αναλάβω την ομάδα και μέρος των χρεών της. Ο κ Φιλίππου είναι που άλλαξε γνώμη και ξαφνικά μου ζητάει άμεσα τρία εκατομμύρια ευρώ μετρητά. Ποιος είμαι για να δώσω τέτοιο ποσό και μάλιστα cash;;;»

«Πάρε την ομάδα και μετά κάνε ό,τι θέλεις»

Η ανακοίνωση της εμπλοκής του Δημήτρη Δρόσου στα διοικητικά της ΑΕΚ έφερε εν μία νυκτί τα πάνω κάτω στο ελληνικό μπάσκετ. Ο νέος ιδιοκτήτης έδειχνε έτοιμος να ξανακάνει την ΑΕΚ ανταγωνιστική, χωρίς να λογαριάζει ιδιαίτερα το κόστος. Τα ονόματα του Χατζή, του Κακιούζη, του Κουτλουάι, του Παπανικολάου, του Σιγάλα και τόσων άλλων παικτών (με μά φυσιολογική δόση υπερβολής πάντα…) προϊδέαζαν ότι τα χρόνια της μιζέριας ανήκαν στο παρελθόν. Και ξαφνικά… παγωμάρα. Ο Γιάννης Φιλίππου δεν τα βρίσκει με τον Δημήτρη Δρόσο και το… Super deal του καλοκαιριού μπαίνει σε αναστολή. «Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ξαφνιάστηκα. Ήμασταν σε πολύ καλό δρόμο με τον κ. Γραννίτσα που έχει αναλάβει τις διαπραγματεύσεις εκ μέρους του κ. Φιλίππου, όμως χθες τα πράγματα πήραν άλλη τροπή. Θέλω να ξεκαθαρίσω πώς ούτε διαφωνία στο οικονομικό υπάρχει, ούτε τα γύρισε ο Φιλίππου. Απλώς, η αξίωση που έχει να πληρώσω τρία εκατομμύρια ευρώ μετρητά και μάλιστα άμεσα είναι παράλογη και αδύνατη. Θα έπρεπε να είναι τρελός ή ψεύτης αν έλεγα ότι μπορώ να δώσω άμεσα τα χρήματα αυτά. Εξ αρχής είχαμε συμφωνήσει ότι ο κ. Φιλίππου θα καταβάλει 500.000 ευρώ και εγώ άλλα τρία εκατομμύρια, προκειμένου να καλυφθούν τα πάντα. Αυτά τα τρία εκατομμύρια είχα υποχρέωση να τα αποπληρώσω μέσα σε πέντε χρόνια, δηλαδή να δίνω 750.000 ευρώ το χρόνο. Προκειμένου να διευκολύνω την κατάσταση προσφέρθηκα να μειώσω τα χρόνο αποπληρωμής σε τρία χρόνια, όμως η χθεσινή αξίωση για άμεσα καταβολή είναι αδύνατη» υποστηρίζει ο Δημήτρης Δρόσος και συνεχίζει αναφορικά με της βλέψεις της διοίκησης Φιλίππου για το μέλλον της ΑΕΚ:

«Όταν είπα στον Γιάννη Γρανίτσα ότι δεν θέλω να έχω την ΑΕΚ δέκατη, αλλά θέλω να τη φέρω στην πρώτη τετράδα, επομένως θέλω να ξοδέψω άλλα τρία εκατομμύρια ευρώ από την τσέπη μου για μετεγγραφές και λειτουργικά έξοδα, επομένως τα έξι συνολικά εκατομμύρια είναι μυθικό ποσό που υπερβαίνει τις δυνάμεις μου, ο κ. Φιλίππου απάντησε ότι δεν τον ενδιαφέρει τι θα κάνω με την ΑΕΚ μετά. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να συμφωνήσουμε μεταξύ μας και μετά αφού την αποκτήσω ας κάνω ό,τι θέλω. Ας μου έλεγαν από την αρχή ότι θέλουν όλα τα χρήματα αμέσως και θα έκανα και εγώ τις ανάλογες κινήσεις. Δεν γίνεται δηλαδή να πάω εγώ να αγοράσω την ΑΕΚ και μετά να προκύψουν νέα χρέη που άλλοι δημιούργησαν και να τα πάρω εγώ στο κεφάλι μου. Είναι παράλογο. Να τελειώσει ο έλεγχος, να καταγραφθούν τα πάντα και τότε θα μπορούμε να προχωρήσουμε. Άντε λοιπόν και τα έδωσα τα λεφτά, αν μετά έρθουν στο φως και άλλα χρέη, εγώ τι θα κάνω; Ποιος θα τα καλύψει αυτά; Θα είμαι ειλικρινής. Με τα όσα έγινα χθες, το θέμα πάγωσε σε κάποιο βαθμό, όμως είμαι αισιόδοξος ότι θα βρούμε τη λύση μέχρι τις 18 Ιουλίου που έχει ορίσει ως καταληκτική ημερομηνία ο κ. Φιλίππου».

«Με έβλεπαν σαν πορτοφόλι που τρέχει χρήματα»

Ο Δημήτρης Δρόσος έχει εμπλακεί τα τελευταία χρόνια με τρεις ομάδες συμπεριλαμβανομένης και της ΑΕΚ. Ξεκίνησε από τον Άλιμο, από εκεί στον Σπόρτιγκ, για να «βουτήξει τέλος στα βαθιά νερά», με την προσπάθειά του να αποκτήσει την ΑΕΚ. Τι τύπος είναι τελικά αυτός ο επιχειρηματίας και με ποιος σκεπτικό άφησε τον Σπόρτιγκ μέσα σε ένα βράδυ και άρχισε να κάνει δηλώσεις ως το νέο αφεντικό του Δικεφάλου; «Αυτό το μέσα σε ένα βράδυ που είπατε, είναι απόλυτα ακριβές. Η όλη διαδικασία έγινε πραγματικά σε ένα βράδυ. Οι άνθρωποι του Σπόρτιγκ είναι αχάριστοι. Ανέλαβα την ομάδα, έβαλα ένα σωρό λεφτά από την τσέπη μου, έκανα την ομάδα πρωταθλήτρια και την ανέβασα στην Α2, χωρίς την παραμικρή συμμετοχή του Ερασιτέχνη και τελικά οι ίδιοι άνθρωποι μου έστειλαν μέχρι και εξώδικο επειδή καθυστέρησα ένα το νοίκι ενός μηνός ύψους τριών χιλιάδων ευρώ. Η όλη «διαμάχη» ξεκίνησε για τα λεφτά της επιχορήγησης που πήρε ο Σπόρτιγκ από τον ΟΠΑΠ ύψους 28.000 ευρώ, τα οποία πήρε για αποκλειστική εκμετάλλευση ο Ερασιτέχνης. Την ώρα λοιπόν που ήμουν στα γραφεία της ΕΟΚ και διαπραγματευόμουν την συμμετοχή του Σπόρτιγκ στο Fiba Cup με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι ο Ερασιτέχνης μου έχει στείλει εξώδικο και ότι απαγορεύει στους αθλητές της ομάδας να προπονηθούν στο γήπεδο, κι όλα αυτά επειδή χρωστούσα ένα νοίκι. Την ίδια στιγμή όμως αυτοί οι άνθρωποι έχουν πάρει 28.000 ευρώ τα οποία έπρεπε να διαχειριστώ εγώ, ως ιδιοκτήτης της ΚΑΕ.

Με έβλεπαν σαν πορτοφόλι γεμάτο λεφτά και το μόνο που τους ενδιέφερε είναι να ζητούν και να μου παίρνουν χρήματα. Τίποτα άλλο. Ούτε η ομάδα, ούτε οι επιτυχίες. Ε ,δεν είμαι βλάκας για να θέλω να έρχονται κάποιοι και να βάζουν χέρι στο δικό μου πορτοφόλι! Έτσι λοιπόν, σε ένα βράδυ στην κυριολεξία αποφάσισα να ασχοληθώ με την ΑΕΚ. Παντού, όπου πήγα, έβαλα λεφτά από την τσέπη μου, ξεχρέωσα χρέη και οφειλές άλλων, και δεν θα βρείτε ούτε έναν άνθρωπο να ας πει το αντίθετο. Έχω πληρώσει περισσότερους από 50 αθλητές, που δεν τους αγόρασα εγώ, ούτε τους άφησα εγώ απλήρωτους, κι όμως τους ξεχρέωσα για το καλό των ομάδων μου. Δεν είμαι κομήτης λοιπόν, όπως με χαρακτηρίζουν κάποιοι συνάδελφοί σας ούτε χθεσινός. Επειδή δεν με ξέρετε εσείς, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχω κιόλας. Γι’ αυτό σας λέω. Αν δεν τα καταφέρω με την ΑΕΚ, δεν θα ασχοληθώ ποτέ ξανά. Είτε εγώ δεν κάνω για το ελληνικό μπάσκετ, είτε το ελληνικό μπάσκετ δεν κάνει για μένα. Πάντως, με τα δικά μου χρήματα, δεν γίνεται άλλοι να επωφελούνται κι εγώ να μόνο βάζω το χέρι στην τσέπη. Το αγαπάω το μπάσκετ, τρελαίνομαι όταν βλέπω αγώνες, αλλά δεν είμαι κορόιδο… »

«Δεν μπορώ να αγοράσω την ΑΕΚ με το ζόρι»

Για να επιστρέψουμε στην ΑΕΚ που ως μέγεθος ενδιαφέρει και τον περισσότερο κόσμο, η όλη κατάσταση φαίνεται να «κολλάει» για την ώρα, όμως τόσο η βούληση του Γιάννη Φιλίππου να απεμπλακεί από την ομάδα, όσο και η σφοδρή επιθυμία του Δημήτρη Δρόσου να «κάνει την ΑΕΚ, πραγματική ΑΕΚ» όπως λέει και ίδιος, αφήνουν περιθώρια αισιοδοξίας, ότι στο τέλος θα βρεθεί η χρυσή τομή. Για την ώρα πάντως, επικρατεί στασιμότητα σε κάθε μέτωπο. «Δεν μπορώ να πάρω την ΑΕΚ με το ζόρι. Το να υπάρχει πάντως κάποια επιφυλακτικότητα δεν είναι παράλογο. Εδώ αυτοκίνητο αγοράζεις και το σκέφτεσαι, πόσο μάλλον όταν παίρνεις ολόκληρη ομάδα. Εγώ πάντως, το ξαναλέω. Είμαι έτοιμος να αναλάβω και έχω όνειρα για την ΑΕΚ. Θέλω να την κάνω μεγάλη και έχω σκοπό να ξοδέψω πολλά λεφτά για να το πετύχω. Μιλάμε για ένα μπάτζετ που θα φτάνει τα τρία με τέσσερα εκατομμύρια, θα ξεπερνά δηλαδή αυτό του Άρη που φέτος συμμετείχε και μάλιστα με επιτυχία στην Euroleague. Όσο για τις μετεγγράφηκες κινήσεις, δεν μπορώ να κάνω τίποτα όσο δεν είμαι επίσημα ο ιδιοκτήτης της ομάδας. Δεν θα ήταν σοβαρό και επαγγελματικό εκ μέρους μου. Πώς να φέρω έναν παίκτη στην ομάδα από τη στιγμή που δεν είμαι βέβαιος ότι θα είμαι εγώ ο ίδιος στην ΑΕΚ. Αν αποτύχω όμως, δεν θα με ξαναδείτε μπροστά σας. Θα εξαφανιστώ από το χώρο. Δεν βασίζω την επιτυχία μου στο μπάσκετ και δεν οφείλω στο άθλημα όσα έχω καταφέρει. Και όλα αυτά τα περί παράνομου στοιχήματος και περίεργων επιχειρήσεων είναι αστεία. Αν βρείτε έστω έναν άνθρωπο που έχει πάρει παράνομα χρήματα από μένα, τότε θα του δώσω όλη μου την περιουσία. Είμαι στο μπάσκετ επειδή το γουστάρω, όχι για να γίνω κάποιος. Δεν το έχω ανάγκη!».

Βασίλης Παπανδρέου


sportime.gr
sporting b.c.
QUOTE(ashton @ Jul 13 2007, 06:12 PM) *
και διέλυσε την ομαδάρα ο γιαουρτάς και θέλει και χοντρά λεφτά cash τώρα...


σιγουρα διέλυσε την ομάδα ο γιαουρτάς δεν το συζητάμε ! ! ! αλλά εσύ θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο ότι θα αποπλήρωνε όπως υπόσχεται ο φερέγγυος Δρόσος ;
sporting b.c.
http://www.goalday.gr

"Goal" 09:15 14/7

«Δεν ξανασχολούμαι»
ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΧΑΛΑΒΑΖΗ

Τα επόμενα εικοσιτετράωρα είναι ιδιαιτέρως κρίσιμα για την ΑΕΚ. Από την πλευρά του Δημήτρη Δρόσου υπάρχει αισιοδοξία για την ολοκλήρωση της συμφωνίας, αλλά και προβληματισμός απ την αλλαγή στη στάση του Γιάννη Φιλίππου.

Επί της ουσίας, ο 41χρονος επιχειρηματίας περιμένει την απάντηση ως την Κυριακή, αλλιώς θα αποσύρει οριστικά το ενδιαφέρον του για την αγορά της ΚΑΕ. Αυτό που ως στιγμής έχει «κολλήσει» την ολοκλήρωση της συμφωνίας, είναι η αλλαγή στάσης του Φιλίππου, ο οποίος ζήτησε από τον Δρόσο να καταβάλει άμεσα τα 3 εκατομμύρια ευρώ σε μετρητά, για να του παραδώσει το 90% των μετοχών.

«Η πρόταση που έχω κάνει βρίσκεται ακόμα σε ισχύ. Περιμένω μόνο να μου απαντήσουν. Αλλωστε αυτοί με είχαν καλέσει και μου είχαν κάνει πρόταση για να αναλάβω την ΑΕΚ. Η αρχική πρότασή τους ήταν να κατέβαλα το ποσό των 3,5 εκατομμυρίων ευρώ για τη ρύθμιση των χρεών μέσα σε μία πενταετία. Πλέον τα θέλουν άμεσα και σε μετρητά. Είναι όμως δυνατό, κάποιος να έχει εύκαιρα έξι εκατομμύρια ευρώ, για να καλύψει τα χρέη και να κάνει μεταγραφές για να τα δώσει;» ήταν η απορία του Δημήτρη Δρόσου και συνέχισε αναφορικά με την «ημερομηνία λήξεως» της προσφοράς: «Δεν έχω σκοπό να εκτίθεμαι και να πουλάω ψεύτικα όνειρα. Αν μέχρι την Κυριακή δεν μου έχουν απαντήσει, τότε δεν ξανασχολούμαι με την ΑΕΚ».

Ο Δημήτρης Δρόσος στον επίλογό του απέκλεισε -αν δεν τελεσφορήσει το θέμα ΑΕΚ- την προοπτική επιστροφής στο Σπόρτιγκ: «Δεν προτίθεμαι να γυρίσω στο Σπόρτιγκ, εκεί που κάποιοι κοιτούσαν μόνο το πορτοφόλι του Δρόσου. Αν δεν γίνει η συμφωνία ή ο κόσμος του μπάσκετ δεν ταιριάζει στον Δρόσο ή ο Δρόσος δεν ταιριάζει στον κόσμο του μπάσκετ».
losers can win
O φιλιπππου ειναι πλεον σχιζοφρενής με τη βούλα
πάρτε την καε με 1 ευρω--αλλά έχει και 3 εκατομμυρια ευρώ χρεη
τα χρέη ειναι διακανονισμένα--- αλλά η ΑΕΚ κινδυνευε για μερικες χιλιαδες ευρώ στο χατζη
3,5 εκατομμυρια σε 5 χρονια και το 51%--- 3 εκατομμυρια τώρα και 90%

Ειναι αποφασισμένος να καταστρέψει τη ΑΕΚ και προσωπικά είμαι απαισιοδοξος για την κατάληξη των συμφωνιών
sporting b.c.
http://www.contra.gr
Νίκος Γιαννόπουλος
Δημοσίευση : 14/07/2007 19:33 - Τελ. ανανέωση : 14/07/2007 19:36

Μπορεί ο Δημήτρης Δρόσος να έχει δώσει διορία μέχρι την Κυριακή στον Γιάννη Φιλίππου να απαντήσει στην πρόταση για ανάληψη της ιδιοκτησίας της ΚΑΕ, ωστόσο άνθρωποι που βρίσκονται κοντά στους δύο άνδρες λένε ότι πολύ δύσκολα θα τακτοποιηθεί το ζήτημα μέχρι τη συγκεκριμένη μέρα.

Ο Φιλίππου βρίσκεται εκτός Αθηνών, ο Γρανίτσας το ίδιο οπότε νέο ραντεβού δεν αναμένεται να γίνει πριν την Τρίτη. Ο Δρόσος από την πλευρά του επιθυμεί να κλείσει το ζήτημα πριν φύγει για το εξωτερικό αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο, τουλάχιστον την ώρα που γράφονται αυτές τις γραμμές.

Αυτό που περιμένει ο Φιλίππου από τον Δρόσο είναι να βάλει κάποια χρήματα μπροστά ως ένδειξη καλής θέλησης. Όχι φυσικά 3εκ ευρώ (είναι τεράστιο το ποσό για να δοθεί σε «κας» και σε μία δόση) αλλά πολύ λιγότερα έτσι ώστε ο όποιος σκεπτικισμός να καμφθεί. Οι έχοντες τώρα την ιδιοκτησία θέλουν επίσης να μεταβιβάσουν και μετοχές στο Δρόσο (εφόσον το θέμα των χρεών ξεπεραστεί) έτσι ώστε να έχει ο ίδιος την ευθύνη για οποιοδήποτε λάθος χειρισμό στην πορεία.

Είναι γεγονός πάντως ότι η εμπιστοσύνη μεταξύ των δύο πλευρών έχει κλονιστεί μετά τη διαφωνία της Πέμπτης. Όμως, η επικοινωνία μεταξύ Δρόσου και Γρανίτσα είναι καθημερινή και υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι, παρά τα προβλήματα, αισιοδοξούν ότι τελικά θα βρεθεί λύση και η αλλαγή σκυταλής θα γίνει μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
geosider
o Φιλίππου πρέπει να είναι μεγάλος καραγκ........
αφού δεν θέλει να ασχοληθεί άλλο γιατί δεν παίρνει τα χρήματα που ζήτησε στην αρχή για να ησυχάσει;

με την συμπεριφορά του το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει να καταστρέψει την ΑΕΚ.
μιας και δεν υπάρχει σοβαρός επιχειρηματίας που να ενδιαφέρεται, αυτό με τον Δρόσο του ήρθε σαν μάνα εξ' ουρανού

επομένως αφού δεν φεύγει και τώρα σημαίνει ότι θελει την καταστροφή της ομάδας
Pierce
QUOTE
Αν και όλα έδειχναν πως ο Δημήτρης Δρόσος βρισκόταν ένα βήμα από το να αναλάβει την διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ, όλα πήραν αρνητική τροπή και ο μέχρι πρότινος πρόεδρος του Σπόρτινγκ, απέσυρε την πρόταση του, αφού ο Γιάννης Φιλίππου δεν απάντησε…. «Αποσύρω την πρόταση που είχα θέσει για την αγορά της ΑΕΚ. Δεν υπάρχει τίποτα πλέον στο τραπέζι. Μακάρι να βρεθεί κάποιος ποιο ισχυρός από μένα και να καταφέρει να πείσει τον κ. Φιλίππου, εύχομαι η ομάδα να βρει αυτό που της αξίζει», τόνισε σε επικοινωνία που είχε η Sportday μαζί του το βράδυ της Κυριακής.

Μετά από την μονοήμερη αναμονή του Δημήτρη Δρόσου για το τηλεφώνημα-απάντηση του κυρίου Γιάννη Φιλίππου, ο μέχρι πρότινος πρόεδρος του Σπόρτινγκ τόνισε σε δηλώσεις του στην Sportday… « Αποσύρω την πρόταση που είχα θέσει για την αγορά της ΑΕΚ. Δεν υπάρχει τίποτα πλέον στο τραπέζι. Μακάρι να βρεθεί κάποιος πιο ισχυρός από μένα και να καταφέρει να πείσει τον κ. Φιλίππου, εύχομαι η ομάδα να βρει αυτό που της αξίζει».

Επίσης, επικοινώνησε και με τους παίκτες που είχε, εν αναμονή, ως μεταγραφές της ΑΕΚ και τους ενημέρωσε για την αποχώρηση του από την αγορά της ομάδας με αποτέλεσμα ο Ντάρελ Λιούις να αποχωρήσει και να ψάξει άλλες πολιτείες.

Και τώρα τι;

Μετά από την δυσάρεστη εξέλιξη για το ταλαιπωρημένο τα τελευταία χρόνια τμήμα μπάσκετ της ΑΕΚ, το μέλλον είναι αρκετά δυσοίωνο. Η «Ένωση» έχει έρθει σε συμφωνία με τον Γιώργο Σιγάλα και τους Άρθουρ Λι, Κώστα Χαρίση και Άγγελο Κορωνιό για την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας, αλλά πλέον όλα μοιάζουν να είναι σε τεντωμένο σχοινί, το οποίο κανείς δεν θέλει να κοπεί για μια ομάδα που έχει γράψει τη δική της ιστορία στο χώρο του μπάσκετ. www.sportfm.gr
Pierce
καραγκιοζη.
panos75
Τελικά ο Φιλίππου πρέπει να είναι μαζοχιστής.
Από τη μία δείχνει με κάθε τρόπο τόσα χρόνια πως θέλει να ξεφορτωθεί την ΑΕΚ και κάνει ότι μπορεί προκειμένου να την απαξιώσει.
Από την άλλη μόλις εμφανίζεται κάποιος ενδιαφερόμενος κάνει ότι περνάει από το χέρι του προκεμένου να ναυαγήσει η όποια συμφωνία.

Όποιος μπορέσει να εξηγήσει και να κατανοήσει αυτή τη συμπεριφορά, τότε μάλλον χαραμίζεται που δεν ασχολείται με την ψυχιατρική.
sporting b.c.
ΔΡΟΣΟΣ ΤΕΛΟΣ ?
Φιλίππου: πες μου ότι θα δώσεις μετρητά όλα τα χρέη, αυτο πες μου μόνο ΤΕΛΟΣ
αγαπη μου θα περάσουμε καλα...
Dwyane ''the flash'' Wade
ο φιλιππου απεδειξε για αλλη μια φορα ποσο παμμεγιστος καραγκιοζακος ειναι!!παμμεγιστος!!ο δροσος περιμενε χτες το βραδυ μια απαντηση κι ο γιαουρτας δεν μπηκε καν στο κοπο να απαντησει!!τα πραγματα τωρα ειναι παρα πολυ ασχημα για την αεκ.
EXPLOITED ARIS
Απο την αρχη ηταν ενα επικοινωνιακο τρικ.Ακουστηκε το ονομα του Δροσου και με το αζημιωτο.Τωρα τον ξερουν ολοι.Ο κυριος που ηθελε να παρει την ΑΕΚ,ειχε λεφτα αλλα δεν τον αφησε ο κακος Φιλιππου.ΤΗν εκανε μια χαρα τη δουλεια του ο τυπος.Παντως στο συγκεκριμενο θεμα δε νομιζω πως φταιει ο Φιλιππου.Ηθελε απεγνωσμενα να φυγει απο πανω του η ΑΕΚ...
Δεν πιστευω πως κολλησε αυτος την τελευταια στιγμη.Κατι αλλαξε ο Δροσος.Ο οποιος τωρα θα παραμεινει στον Σπορτινγκ;Ξερει κανεις;
sporting b.c.
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Jul 16 2007, 05:59 AM) *
Απο την αρχη ηταν ενα επικοινωνιακο τρικ.Ακουστηκε το ονομα του Δροσου και με το αζημιωτο.Τωρα τον ξερουν ολοι.Ο κυριος που ηθελε να παρει την ΑΕΚ,ειχε λεφτα αλλα δεν τον αφησε ο κακος Φιλιππου.ΤΗν εκανε μια χαρα τη δουλεια του ο τυπος.Παντως στο συγκεκριμενο θεμα δε νομιζω πως φταιει ο Φιλιππου.Ηθελε απεγνωσμενα να φυγει απο πανω του η ΑΕΚ...
Δεν πιστευω πως κολλησε αυτος την τελευταια στιγμη.Κατι αλλαξε ο Δροσος.Ο οποιος τωρα θα παραμεινει στον Σπορτινγκ;Ξερει κανεις;


όχι σε εμας τους κατα δήλωση του "αχάριστους που έβλεπαν μονο το πορτοφόλι του" δεν γυρίζει...
http://www.sportime.gr
«Με έβλεπαν σαν πορτοφόλι που τρέχει χρήματα»

Ο Δημήτρης Δρόσος έχει εμπλακεί τα τελευταία χρόνια με τρεις ομάδες συμπεριλαμβανομένης και της ΑΕΚ. Ξεκίνησε από τον Άλιμο, από εκεί στον Σπόρτιγκ, για να «βουτήξει τέλος στα βαθιά νερά», με την προσπάθειά του να αποκτήσει την ΑΕΚ. Τι τύπος είναι τελικά αυτός ο επιχειρηματίας και με ποιος σκεπτικό άφησε τον Σπόρτιγκ μέσα σε ένα βράδυ και άρχισε να κάνει δηλώσεις ως το νέο αφεντικό του Δικεφάλου; «Αυτό το μέσα σε ένα βράδυ που είπατε, είναι απόλυτα ακριβές. Η όλη διαδικασία έγινε πραγματικά σε ένα βράδυ. Οι άνθρωποι του Σπόρτιγκ είναι αχάριστοι. Ανέλαβα την ομάδα, έβαλα ένα σωρό λεφτά από την τσέπη μου, έκανα την ομάδα πρωταθλήτρια και την ανέβασα στην Α2, χωρίς την παραμικρή συμμετοχή του Ερασιτέχνη και τελικά οι ίδιοι άνθρωποι μου έστειλαν μέχρι και εξώδικο επειδή καθυστέρησα το νοίκι ενός μηνός ύψους τριών χιλιάδων ευρώ. Η όλη «διαμάχη» ξεκίνησε για τα λεφτά της επιχορήγησης που πήρε ο Σπόρτιγκ από τον ΟΠΑΠ ύψους 28.000 ευρώ, τα οποία πήρε για αποκλειστική εκμετάλλευση ο Ερασιτέχνης. Την ώρα λοιπόν που ήμουν στα γραφεία της ΕΟΚ και διαπραγματευόμουν την συμμετοχή του Σπόρτιγκ στο Fiba Cup, με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι ο Ερασιτέχνης μου έχει στείλει εξώδικο και ότι απαγορεύει στους αθλητές της ομάδας να προπονηθούν στο γήπεδο, κι όλα αυτά επειδή χρωστούσα ένα νοίκι. Την ίδια στιγμή όμως αυτοί οι άνθρωποι έχουν πάρει 28.000 ευρώ τα οποία έπρεπε να διαχειριστώ εγώ, ως ιδιοκτήτης της ΚΑΕ.

Με έβλεπαν σαν πορτοφόλι γεμάτο λεφτά και το μόνο που τους ενδιέφερε είναι να ζητούν και να μου παίρνουν χρήματα. Τίποτα άλλο. Ούτε η ομάδα, ούτε οι επιτυχίες. Ε ,δεν είμαι βλάκας για να θέλω να έρχονται κάποιοι και να βάζουν χέρι στο δικό μου πορτοφόλι! Έτσι λοιπόν, σε ένα βράδυ στην κυριολεξία αποφάσισα να ασχοληθώ με την ΑΕΚ. Παντού, όπου πήγα, έβαλα λεφτά από την τσέπη μου, ξεχρέωσα χρέη και οφειλές άλλων, και δεν θα βρείτε ούτε έναν άνθρωπο να σας πει το αντίθετο. Έχω πληρώσει περισσότερους από 50 αθλητές, που δεν τους αγόρασα εγώ, ούτε τους άφησα εγώ απλήρωτους, κι όμως τους ξεχρέωσα για το καλό των ομάδων μου. Δεν είμαι κομήτης λοιπόν, όπως με χαρακτηρίζουν κάποιοι συνάδελφοί σας ούτε χθεσινός. Επειδή δεν με ξέρετε εσείς, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχω κιόλας. Γι’ αυτό σας λέω. Αν δεν τα καταφέρω με την ΑΕΚ, δεν θα ασχοληθώ ποτέ ξανά. Είτε εγώ δεν κάνω για το ελληνικό μπάσκετ, είτε το ελληνικό μπάσκετ δεν κάνει για μένα. Πάντως, με τα δικά μου χρήματα, δεν γίνεται άλλοι να επωφελούνται κι εγώ να μόνο βάζω το χέρι στην τσέπη. Το αγαπάω το μπάσκετ, τρελαίνομαι όταν βλέπω αγώνες, αλλά δεν είμαι κορόιδο».
geosider
επειδή δεν ξέρω από αθήνα, το δαφνί στο οποίο είναι η θέση του γιαουρτά πόσο απέχει από τα γραφεία της φάγε;
Pierce
στην αλλη ακρη της αθηνας. και τα δυο παντως ειναι πανω στην εθνικη, οποτε το πολυ κανα 45 λεπτο. αλλα θα παει με ελικοπτερο λεφτα εχει. θα του εχουν κλεισει την σουιτα ,του γιαουρτη.
δυστυχως ομως απο οτι φαινεται μας εχει κλεισει δωματια και σε μας για να τον ακολουθησουμε.
Pierce
QUOTE
Κι ενώ η απογοήτευση είχε "σκεπάσει" την ΑΕΚ, τη Δευτέρα φάνηκαν... ελπίδες για συμφωνία του Δημήτρη Δρόσου με τον Γιάννη Φιλίππου στον ορίζοντα.

Ήδη το πρωί συναντήθηκε με τον 41χρονο επιχειρηματία ο Γιάννης Γρανίτσας, ο οποίος "τρέχει" το θέμα, ενώ οι διαπραγματευσεις κι οι συναλλαγές συνεχίζονται όλη την ημέρα.

Μπορεί οι δύο πλευρές να έχουν διαφωνίες (ως προς τα χρέη), αλλά είναι κοινή τους επιθυμία να τα βρουν. Το ουσιαστικό πρόβλημα είναι ότι ο Γιάννης Φιλίππου, ζητάει 1,7 εκατομμύρια ευρώ "μπροστά", ένα ποσό που σε περίπτωση "ναυαγίου" θα πρέπει να πληρώσει ο ίδιος.

Αυτό το ποσό αφορά χρέη σε παίκτες, υπαλλήλους, γήπεδο, γραφεία αλλά και τη δόση του δανείου που είχε πάρει ο ιδιοκτήτης της ΦΑΓΕ.

Στο μεταξύ το πρωί κατέπεσε η εγγυητική επιστολή της ΚΑΕ, όπως ανακοίνωση η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού, κρίνοντας υπέρ των Κιάζιτς και Κυριακίδη, που είχαν κινηθεί δικαστικά εναντίον της Ένωσης.

Οι "κιτρινόμαυροι" θα πρέπει να ξοφλήσουν τους δύο αντίδικους κι επομένως να καταβάλουν 200.000 ευρώ, ένα ποσό που ο Δημήτρης Δρόσος έχει συμφωνήσει να δώσει αν προχωρήσει η συμφωνία με τον Φιλίππου.

Κύμα... αισιοδοξίας προέρχεται από την πλευρά της ORIGINAL που κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια για την παραχώρηση των μετοχών από τα χέρια του Φιλίππου σε αυτά του Δρόσου.

Συγκεκριμένα το μήνυμα του τηλεφωνητή αναφέρει:

"Σήμερα το σύνολο του Τύπου σχεδόν, διότι υπάρχουν και ορισμένες εξαιρέσεις, μιλάει για οριστική αποχώρηση από την διεκδίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ του Δημήτρη Δρόσου. Αυτό δεν είναι απόλυτα αληθές.

Γιατί, όπως και να έχει εκτός από τα πόδια του Δέλλα και την ψυχή του Ζήκου και τα εκατομμύρια που απορρέουν και εισρέουν στα ταμεία της ΠΑΕ ΑΕΚ και καλώς κάνουν, υπάρχει και η ψυχή της ΑΕΚ. Και αυτή αντανακλά σε όλα τα φάσματα της ΑΕΚ. Και ένα από αυτά είναι και το τμήμα μπάσκετ. Γνωστό και ως Βασίλισσα, γνωστό και ως ΚΑΕ, γνωστό και ως φορολογική χ...α της ΦΑΓΕ.

Μείνετε ενωμένοι αδέρφια Ενωσίτες, ακούτε την κίτρινη φωνή της Αθήνας, την καρδιά της ΑΕΚ. Μέχρι και την τελευταία στιγμή δεν θα σταματήσει και δεν θα κάνει πίσω και με κάθε τρόπο και με κάθε δύναμη θα προσπαθήσει να εξαντλήσει κάθε περιθώριο, ώστε η ΑΕΚ να περάσει σε άλλα χέρια, νέα, φιλόδοξα και δυναμικά.

Ακούτε συνέχεια τα μηνύματα της Original γιατί τα δεδομένα όσον αφορά τις τύχες της ΚΑΕ ΑΕΚ από ώρα σε ώρα και από μέρα σε μέρα αλλάζουν. Μην μένετε και μην επηρεάζεστε από το κλίμα που απορρέει από το πίσω του Δημήτρη Δρόσου που βγαίνει σήμερα στις εφημερίδες.

Το οριστικό αντίο δεν το έχει πει ακόμα ο Δρόσος. Γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται μόνο για το τι θα κάνει σήμερα η ΑΕΚ στο φιλικό με την Στεάουα στην Ολλανδία. Ενδιαφέρονται για όλο το καράβι, όλη η ΑΕΚ να πηγαίνει καλά".
www.sport24.gr
ashton
QUOTE(geosider @ Jul 16 2007, 05:56 PM) *
επειδή δεν ξέρω από αθήνα, το δαφνί στο οποίο είναι η θέση του γιαουρτά πόσο απέχει από τα γραφεία της φάγε;


δεν είναι και πολύ μακριά..
αφού τα γραφεία της ΦΑΓΕ μεταφέρθηκαν από την Κηφησίας (στο υψος Αττικης οδου- παλιου Village) στην Ελευσίνα .
Pierce
τα γραφεια της ΦΑΓΕ δεν ειναι στην μεταμορφωση; blink.gif
sporting b.c.
http://www.goalday.gr
"Goal" 09:25 17/7
Τα βρίσκουν!

Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΧΑΛΑΒΑΖΗ

Το «μουντό» σκηνικό των τελευταίων ημερών στην ΑΕΚ έδωσε αίφνης τη θέση του στην αισιοδοξία. Η χθεσινή μέρα έριξε άπλετο «φως» στο σκοτεινό τούνελ που βάδιζε τις τελευταίες μέρες η Ενωση, καθώς ο Δημήτρης Δρόσος και ο Γιάννης Φιλίππου βρήκαν εκ νέου κοινή γραμμή πλεύσης.

Τα δεδομένα άλλαξαν, οι διαπραγματεύσεις ξεκίνησαν και πάλι και η ελπίδα για να επιτευχθεί η οριστική μεταβίβαση του πακέτου των μετοχών της ΑΕΚ στο φιλόδοξο επιχειρηματία «αναζωπυρώθηκε».

Χθες το πρωί -τη στιγμή που κατέπεφτε η εγγυητική επιστολή της ΚΑΕ (μαζί με αυτή του ΠΑΟΚ) για τις οφειλές στους Κιάτζιτς και Κυριακίδη- ο Γιάννης Γρανίτσας είχε επαφή με τον Γιάννη Φιλίππου, προσπαθώντας να τον πείσει να αλλάξει στάση και να παραδώσει τα ηνία της ΚΑΕ στον 41χρονο επιχειρηματία. Μάλιστα, ο Γρανίτσας επικοινώνησε και με τον Δρόσο, ο οποίος ματαίωσε το ταξίδι του στο εξωτερικό και κάπου εκεί άρχισε ο νέος γύρος διαβουλεύσεων, που τούτη τη φορά φέρνει αισιόδοξα μηνύματα για την επίτευξη της συμφωνίας.

Τα μηνύματα αισιοδοξίας έρχονται από άλλα μέτωπα. Αλλωστε και ο προπονητής Αγγελος Κορωνιός είχε χθες επαφές με παίκτες προσπαθώντας να βολιδοσκοπήσει τις προθέσεις τους, για να φορέσουν τη νέα σεζόν τη φανέλα της ΑΕΚ, ενώ παραμένει έντονο το ενδιαφέρον για την απόκτηση του Δημήτρη Παπανικολάου. Συν τοις άλλοις, η Original έστελνε και αυτή χαρμόσυνο μήνυμα από το «Δωματιάκι» τονίζοντας ότι «ο Δημήτρης Δρόσος δεν έχει πει το οριστικό αντίο».

Το θέμα, λοιπόν, αίφνης, απέκτησε θετική τροπή, αν και από την όλη... αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε, ο Ντάρελ Λιούις φαίνεται να είναι ο πρώτος που δεν έχει την υπομονή να περιμένει τις οριστικές εξελίξεις, καθώς πληροφορίες τον θέλουν να έχει συμφωνήσει με την ιταλική Ρίμινι.
ashton
QUOTE(pierce21 @ Jul 17 2007, 12:12 AM) *
τα γραφεια της ΦΑΓΕ δεν ειναι στην μεταμορφωση; blink.gif


όχι.
εκεί είναι το εργοστάσιο της Αττικής.
Τα γραφεία ήταν στο Ομφάλιο Μέγαρο (πίσω από το Village στην Κηφησίας) αλλά πήγαν Ελευσίνα (ή Μέγαρα) το καλοκαίρι του 2006, που η ΚΑΕ μετακόμισε στο ...σπίτι που νοίκιαζε ο Σακελλαράκης στη Δεκελείας.
sporting b.c.
http://basketblog.gr
Εσπευσμένα στην Αθήνα ο Δρόσος

Του Τάσου Καπετανάκου
19/07/2007 (00:17)


Σας είχαμε πει ότι μέχρι την Πέμπτη θα έχει ξεκαθαρίσει το ιδιοκτησιακό θέμα της ΚΑΕ ΑΕΚ και έτσι θα γίνει. Για τον λόγο αυτό ο Δημήτρης Δρόσος επέστρεψε στην Αθήνα εσπευσμένα την Τετάρτη από το εξωτερικό και συναντήθηκε από κοντά με τον Γιάννη Φιλίππου, ενώ σήμερα αναμένεται όλα να τελειώσουν οριστικά. Οι δύο πλευρές τα είπανε και όλα δείχνουν ότι η μεταβίβαση του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών της Ένωσης είναι μια… ανάσα από την ολοκλήρωση της. Όμως, η πλευρά του Δημήτρη Δρόσου δεν μιλάει, αλλά ούτε και αυτή του Γιάννη Φιλίππου δεν μιλάει και όλα αυτά δείχνουν ένοχη σιωπή. Ας είναι… Αυτό που μένει σε όλους, είναι ότι την Πέμπτη το βράδυ οι φίλοι της ΑΕΚ θα γνωρίζουν αν ο Δρόσος θα είναι οριστικά το νέο αφεντικό της. Κάτι που έχει και τις περισσότερες πιθανότητες...

http://www.contra.gr
Αισιοδοξία για θετική έκβαση των συνομιλιών
Νίκος Γιαννόπουλος
Δημοσίευση : 18/07/2007 22:02
Η αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος δεν πραγματοποιήθηκε πριν μερικές μέρες, όπως θεωρήθηκε προγραμματισμένο, ωστόσο οι τελευταίες ώρες αφήνουν αχτίδες αισιοδοξίες, όσον αφορά το κεφάλαιο ΑΕΚ.

Αυτό γιατί οι δύο πλευρές της υπόθεσης, η πλευρά του Γιάννη Φιλίππου και αυτή του Δημήτρη Δρόσου, συνεχίζουν τις συνομιλίες και υπάρχει πεποίθηση ότι ακόμα και την Πέμπτη (18/7) είναι πιθανό να υπάρξει οριστική συμφωνία.

Το "αγκάθι" ως γνωστόν είναι η αποπληρωμή των χρεών της ΚΑΕ, ωστόσο από το γεγονός ότι δεν διαρρέουν και πολλά πράγματα (εν αντιθέσει με ό,τι συνέβη την πρώτη φορά), αφήνει να εννοηθεί πως αυτό γίνεται για καλό σκοπό.

Ο κ. Δρόσος, αν και είχε προγραμματίσει ταξίδι στο εξωτερικό, παραμένει στη χώρα μας, στην προσπάθεια να βρεθεί μία λύση για το ζήτημα της αγοράς των μετοχών.

Από την πλευρά του, ο Αγγελος Κορωνιός περιμένει να δει την τελική έκβαση των εξελίξεων και να ενεργοποιήσει ξανά τις επαφές του, αφού προς το παρόν κάθεται σε… αναμμένα κάρβουνα.
Pierce
QUOTE
Μπορεί να πέρασε από σαράντα κύματα, ωστόσο, όλα συνηγορούν ότι σε λίγες μέρες, ο Δημήτρης Δρόσος θα είναι το νέο αφεντικό της ΚΑΕ ΑΕΚ. Τις τελευταίες ημέρες, ο νεαρός επιχειρηματίας, βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τον μεγαλομέτοχο της ΚΑΕ, Γιάννη Φιλίππου για να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση. Και οι δύο πλευρές έβαλαν νερό στο κρασί τους και οι διαφωνίες που υπήρχαν αρχικά, φαίνεται ότι ξεπερνιούνται με την συμφωνία να έρχεται όλο και πιο κοντά.

Ο Δημήτρης Δρόσος, αποδέχεται τις έγγραφες προτάσεις που του κατέθεσε ο Γιάννης Φιλίππου, ενώ και ο μεγαλομέτοχος της ΚΑΕ έχει κάνει πίσω από τις αρχικές τους απαιτήσεις. Η υπόθεση φαίνεται ότι μπήκε στην τελική της ευθεία και απομένει η ανακοίνωση για να ολοκληρωθεί και τυπικά η μεταβίβαση των μετοχών.

Μόλις ολοκληρωθεί η μεταβίβαση, ο Δημήτρης Δρόσος θα βάλει σε εφαρμογή το αγωνιστικό πλάνο και την ενίσχυση της ομάδας. Ο Δημήτρης Παπανικολάου, ο Νίκος Χατζής, ο Γιώργος Σιγάλας, ο Μάκης Νικολαϊδής, ο Αλέξης Κυρίτσης και ο Νέστορας Κόμματος βρίσκονται στην λίστα του Άγγελου Κορωνιού, ο οποίος θα κληθεί να δημιουργήσει μία ανταγωνιστική ομάδα.

sportime.gr



QUOTE
Η ΚΑΕ ΑΕΚ βρίσκεται πλέον μία ανάσα από το γυρίσει σελίδα στη διοικητική της ιστορία! Οι χθεσινοβραδινές εξελίξεις στέλνουν χαρμόσυνα μηνύματα, καθώς, σύμφωνα με πληροφορίες, απομένουν μόνο κάποιες λεπτομέρειες ώστε και επισήμως ο Δημήτρης Δρόσος να παραλάβει το πακέτο των μετοχών από τον Γιάννη Φιλίππου και να γίνει το νέο αφεντικό της Ενωσης.

Επειτα από 12 χρόνια στην ιδιοκτησία ο Γιάννης Φιλίππου (είχε αναλάβει το καλοκαίρι του 1995) είναι έτοιμος να παραδώσει τα «κλειδιά» της ΚΑΕ στον 41χρονο και φιλόδοξο επιχειρηματία, σε ένα χρονικό που είχε συνεχόμενες ανατροπές και μεταβολές συναισθημάτων, ωστόσο πλέον όλα τα ενδεχόμενα συνηγορούν ότι θα έχει «happy end».

Αλλωστε χθες οι δύο άνδρες είχαν συνεχόμενη επικοινωνία, με τον Δημήτρη Δρόσο να αποδέχεται τις έγγραφες προτάσεις που του κατέθεσε ο Φιλίππου, καταρρίπτοντας έτσι και την τελευταία ένσταση που θα μπορούσε να χαλάσει τη συμφωνία.

Η υπόθεση φαίνεται να μπαίνει στην τελική της ευθεία και αυτό που απομένει είναι να ρυθμιστούν κάποιες λεπτομέρειες, ώστε να γίνει η επίσημη ανακοίνωση της συμφωνίας.

«Η ΑΕΚ μπαίνει σε καινούργια τροχιά»
Και από το «Δωματιάκι» της Original τα μηνύματα που έβγαιναν προς τα έξω ήταν άκρως αισιόδοξα. Σε ηχογραφημένο μήνυμα ο ομιλητής Δημήτρης Χατζηχρήστος προανήγγειλε εκπλήξεις στην εκπομπή «Κιτρινόμαυρο μονοπάτι» και τόνισε:

«Η πιο καθοριστική μέρα βρήκε την ΑΕΚ νύχτα. Ο Δρόσος επέστρεψε από την Αυστρία και ο Φιλίππου έβαλε νερό στο κρασί του. Αν αυτοί κάνουν ένα βήμα πίσω για το καλό της, τότε η ΑΕΚ κάνει δύο βήματα μπροστά. Η καινούργια ΑΕΚ είναι έτοιμη και αυτό που απομένει είναι το μυαλό και η τσέπη του Δρόσου. Οι δικές μας τσέπες έχουν προσφέρει πολλά και είναι έτοιμες να προσφέρουν ακόμα περισσότερα. Η ΑΕΚ μπαίνει σήμερα σε νέα τροχιά».

Οταν ολοκληρωθεί και επισήμως η αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς, τότε θα μπει σε εφαρμογή το αγωνιστικό κομμάτι. Αλλωστε άνθρωποι της ομάδας βρίσκονται σε συνεχείς επαφές με υποψήφιους μεταγραφικούς στόχους, ώστε να τους πείσουν να κάνουν λίγο υπομονή, πριν πάρουν τις τελικές τους αποφάσεις, με τον Δημήτρη Παπανικολάου να αποτελεί τον διακαή πόθο των «κιτρινόμαυρων». Στα σχέδια του Αγγελου Κορωνιού παραμένουν πάντα και οι Χατζής, Σιγάλας, Μάκης Νικολαϊδης, Κυρίτσης και Κόμματος.

goal news



εχω βαρεθει να αλλαζω τον τιτλο του τοπικ laugh.gif ελπιζω να ειναι η τελευταια φορα για το καλο ολων μας(των αεκτζηδων cool.gif ). Για να δουμε λιγες ωρες μενουν, πλεον φαινεται οτι ο,τι και να γινει θα ειναι οριστικο
man10
Απο οτι φαινεται τα βρηκαν τελικα ο Φιλιπου με τον Δροσο,οποτε για ολους τους Αεκτζηδες ξημερωνει μια καλυτερη μερα... 41.gif

Απο οτι φαινεται θα δημιουργηθει μια ανταγωνιστικη ομαδα,η οποια θα χτυπησει τετραδα...
ashton


QUOTE
Απόλυτη συμφωνία

Του Τάσου Καπετανάκου
19/07/2007 (14:09)


Η μεταβίβαση του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών της ΚΑΕ ΑΕΚ στον Δημήτρη Δρόσο, μοιάζει οριστική πλέον. Αν και πέρασε από χίλια κύματα το τελευταίο διάστημα η υπόθεση αυτή με "σκοτσέζικα ντους", όλα δείχνουν πλέον ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω… Ο Γιάννης Φιλίππου εμφανίστηκε τα τελευταία 24ωρα πιο διαλλακτικός από ποτέ, αφού είδε ότι με τις παράλογες απαιτήσεις του πήγε να χαθεί η προοπτική να απεμπλακεί από την "Ένωση" μια και καλή. Έτσι προσέγγισε εκ νέου τον Δημήτρη Δρόσο και σύμφωνα με τις πληροφορίες της σημερινής ημέρας όλα κάνουν λόγο για "απόλυτη συμφωνία" ανάμεσα στους δύο επιχειρηματίες.

Ωστόσο, τις επόμενες ώρες οι δύο πλευρές επεξεργάζονται τον τρόπο που θα βγει στην δημοσιότητα η αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος, ώστε να αποφευχθούν τα λάθη που έγιναν στις αρχές Ιουλίου. Έτσι εξηγείτε και η απόλυτη σιγή από πλευράς Δρόσου και Φιλίππου τις τελευταίες ημέρες. Αυτά όμως, λίγη σημασία έχουν. Η ΑΕΚ γυρίζει οριστικά σελίδα στην ιστορία της μετά από 12 χρόνια παρουσίας του Γιάννη Φιλίππου στην προεδρία της με τον 41χρονο Δημήτρη Δρόσο να παίρνει στα χέρια του το "τιμόνι" των κιτρινόμαυρων.


basketblog.gr
sporting b.c.
http://www.aekbc.gr

Ειδήσεις / Ανακοινώσεις
«ΑΛΛΑΓΗ ΦΡΟΥΡΑΣ» ΣΤΗΝ ΚΑΕ ΑΕΚ 19/7/2007

Η διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσει την αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος και την μεταβίβαση των μετοχών στον επιχειρηματία κ. Δημήτρη Δρόσο. Η απερχόμενη διοίκηση είναι πεπεισμένη ότι ο κ. Δρόσος θα φανεί αντάξιος των προσδοκιών της και θα συμβάλει τα μέγιστα. Με αφορμή την ανάληψη της διοικητικής ηγεσίας της ΚΑΕ ΑΕΚ ο κ. Δρόσος προέβη στην ακόλουθη δήλωση: «Η ΑΕΚ αλλάζει από σήμερα σελίδα, μια νέα εποχή ανατέλλει. Η προσφορά του κ. Φιλίππου ήταν πολύτιμη και τον ευχαριστούμε γι’ αυτό. Του ευχόμαστε, δε, κάθε ευτυχία προσωπική. Από σήμερα οφείλουμε να «σηκώσουμε τα μανίκια» και να δουλέψουμε σκληρά, με αποκλειστικό σκοπό το συμφέρον της ΑΕΚ. Από την πλευρά μου, ανταποκρίθηκα στο κάλεσμα των φιλάθλων και τώρα, ήρθε η σειρά τους να αποδείξουν ότι είναι δίπλα στην ομάδα».
nikefalin
QUOTE(sporting b.c. @ Jul 19 2007, 07:25 PM) *
http://www.aekbc.gr

Ειδήσεις / Ανακοινώσεις
«ΑΛΛΑΓΗ ΦΡΟΥΡΑΣ» ΣΤΗΝ ΚΑΕ ΑΕΚ 19/7/2007

Η διοίκηση της ΚΑΕ ΑΕΚ βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσει την αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος και την μεταβίβαση των μετοχών στον επιχειρηματία κ. Δημήτρη Δρόσο. Η απερχόμενη διοίκηση είναι πεπεισμένη ότι ο κ. Δρόσος θα φανεί αντάξιος των προσδοκιών της και θα συμβάλει τα μέγιστα. Με αφορμή την ανάληψη της διοικητικής ηγεσίας της ΚΑΕ ΑΕΚ ο κ. Δρόσος προέβη στην ακόλουθη δήλωση: «Η ΑΕΚ αλλάζει από σήμερα σελίδα, μια νέα εποχή ανατέλλει. Η προσφορά του κ. Φιλίππου ήταν πολύτιμη και τον ευχαριστούμε γι’ αυτό. Του ευχόμαστε, δε, κάθε ευτυχία προσωπική. Από σήμερα οφείλουμε να «σηκώσουμε τα μανίκια» και να δουλέψουμε σκληρά, με αποκλειστικό σκοπό το συμφέρον της ΑΕΚ. Από την πλευρά μου, ανταποκρίθηκα στο κάλεσμα των φιλάθλων και τώρα, ήρθε η σειρά τους να αποδείξουν ότι είναι δίπλα στην ομάδα».

Επιτέλους τέλος ο yogurtman...να πάει σπίτι του να ηρεμήσει , να φτιάξει και τα προιόντα του να μην τρώει πρόστιμα από τον ΕΦΕΤ, να μην τρώει και πρόστιμα από την επιτροπή ανταγωνισμού για το καρτέλ στο γάλα..είναι πλέον φανερό πως για όλα αυτά έφταιγε η ΑΕΚ tongue.gif
Ειλικρινά τόσο ιανική διοίκηση δεν έχει παρουσιαστεί στα αθλητικά δρώμενα της χώρας
geosider
QUOTE(nikefalin @ Jul 19 2007, 04:50 PM) *
Επιτέλους τέλος ο yogurtman...να πάει σπίτι του να ηρεμήσει , να φτιάξει και τα προιόντα του να μην τρώει πρόστιμα από τον ΕΦΕΤ, να μην τρώει και πρόστιμα από την επιτροπή ανταγωνισμού για το καρτέλ στο γάλα..είναι πλέον φανερό πως για όλα αυτά έφταιγε η ΑΕΚ tongue.gif
Ειλικρινά τόσο ιανική διοίκηση δεν έχει παρουσιαστεί στα αθλητικά δρώμενα της χώρας

για να τρώει πρόστιμα σημαίνει ότι εκμεταλλεύεται και τους εργάτες του όπως τους αθλητές της ΑΕΚ
με περικοπές μισθών κλπ.
ένα καθήκι...
losers can win
Kαιρος ήταν!!
Την περίοδο της αναγέννησης τοτ μπασκετ δεν μπορουμε να έχουμε την ΑΕΚ διαλυμενη
Καλή επιτυχία στο δρόσο (ο οποίος δε με πείθει ως εντιμο άτομο αλλά έχει καλώς...)
Pierce
μπορω να αλλαξω το αβαταρ μου τωρα ησυχος biggrin.gif
(αντε να βρει το δρομο του και ο παοκ τωρα....)

εφυγε ο φαγε μου φαινεται σαν ψεμα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.