Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Φτάσαμε στους 8. Ποιος θα το σηκώσει???
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
122001
Το δημοψήφισμα κλείνει αύριο στις 7:15, για προφανείς λόγους... smiley.gif
aigio
Ισπανια, ξυπνανε και ειναι μακραν η καλυτερη ομαδα αν παιξει οπως πρεπει.
panos75
Για τα μπάζα είναι όλοι τους αλλά όντως η Ισπανία δείχνει να συνέρχεται.
apkat
Σερβια για μενα..Θα φτασει μεχρι τον τελικο και εκει απο κεκτημενη ταχυτητα θα το σηκωσει νικωντας την Ισπανια..

1.Σερβια
2.Ισπανια
3.Τουρκια
4.Σλοβενια

Ειναι η εκτιμηση μου με πιθανη αλλαγη στις θεσεις 2-3
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Sep 17 2009, 01:48 ) *
Σερβια για μενα..Θα φτασει μεχρι τον τελικο και εκει απο κεκτημενη ταχυτητα θα το σηκωσει νικωντας την Ισπανια..

1.Σερβια
2.Ισπανια
3.Τουρκια
4.Σλοβενια

Ειναι η εκτιμηση μου με πιθανη αλλαγη στις θεσεις 2-3


Ισπανία
Σερβία
Τουρκία
Σλοβενία
tsouras o.a.c
Λεμε εδω και ποσες μερες οτι το καλυτερο μπασκετ το παιζει η Τουρκια και η Σλοβενια, οτι η Ισπανια ανεβαινει, οτι η Γαλλια ειναι αποφασισμενη, αλλα εγω βλεπω οτι η μονη ομαδα που ξεκινησε απο καλο επιπεδο επιδοσης και ανεβαινει σε αποδοση, ειναι η Σερβια!
Οταν πιανει ρυθμο ειναι πραγματικη απολαυστικη ομαδα.Σε αμυνα και επιθεση!Μονο η αστοχια μπορει να την σταματησει(οπως στην παραταση με την τουρκια-που εβγαλε ελευθερα σουτ στην ζωνη των Τουρκων, αλλα εσπασε τα ταμπλο).
Εαν περασει αυριο σχετικα ευκολα, θα συμφωνησω με τoν apkat,οτι η Σερβια παει να κανει το break σε ολα τα παιχνιδια!

QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 17 2009, 02:01 ) *
Ισπανία
Σερβία
Τουρκία
Σλοβενία


Σερβια
Ισπανια
Σλοβενια
Ελλαδα

(χωρις ιχνος σωβινισμου)-Η Τουρκια εαν την μπλοκαρεις δυο παικτες , τοτε περνας!
Tretiak
Εγώ είδα ένα όνειρο από τα λεγόμενα "προφητικά" . Η Γαλλία θα νικήσει στον τελικό τη Ρωσία. wink.gif
Θα το παίξω στοίχημα
Air Kef
Τελευταία στιγμή προτίμησα Σλοβενία από τα "αδέλφια μας" (τους Σέρβους ντε)

ΓΙα κάποιο λόγο τους είδα αρκετά αισιόδοξους κ αποφασισμένους στα ματς + ότι λογικά θα έχουν πολύ κόσμο δίπλα τους πλέον.
Timemaster
ενστικτωδώς πιστεύω πως από το ζευγάρι των ημιτελικών ανάμεσα σε Σλοβενία και Σερβία θα βγει ο πρωταθλητής
και επειδή συναντιούνται στον ημιτελικό και όχι στον τελικό θα περάσει και θα το κατακτήσει η Σερβία!!!
icon_drunk.gif
Tretiak
Την προηγούμενη φορά το 2007 είχαμε ίδιο ζευγάρι στους τελικούς ευρωμπάσκετ ανδρών και γυναικών . Ισπανία - Ρωσία , με τον ίδιο νικητή. Πιστεύω το ίδιο θα γίνει και φέτος. Γαλλία - Ρωσία ήταν στις γυναίκες με νικήτρια τη Γαλλία wink.gif
Alexmei
Toυρκία για νομίζω θα το σηκώσει, εαν όμως όχι, του χρόνου εντός έδρας θα βγάλει μάτια.
treathitch
Θεωρώ ότι κάθε υγιής φίλαθλος, εκτίμησε το μπάσκετ του group F. Προσωπικά, είμαι ικανοποιημένος από την Εθνική Ελλάδος. Δύσκολα θα περάσει στην τετράδα, αν και έχει ελπίδες

Αν δεν περάσει, εύχομαι στη Σερβία, την Ισπανία και τη Σλοβενία καλή επιτυχία. Ελπίζω ότι θα μας κάνουν να χαρούμε τα ματς του group F και στους ημιτελικούς


Με βάση τα ως τώρα δεδομένα:


Η Ισπανία είναι άνετα το μεγάλο φαβορί και θα παραμείνει όσο μένει ζωντανή. Άλλωστε, στα δύο τελευταία παιχνίδια της έπαιξε, κατά διαστήματα, το καλύτερο μπάσκετ του τουρνουά. Νομίζω ότι δε θα αντιμετωπίσουν προβλήματα με τη Γαλλία



Η Σερβία είναι η πιο αξιόπιστη ομάδα (και η αγαπημένη μου, ακολουθούμενη από την Τουρκία), με έξοχο κοουτσάρισμα και φοβερή χημεία. Ο προημιτελικός με τη Ρωσία θα είναι και το αγαπημένο μου ματς-απ και βλέπω να κερδίζουν δύσκολα



Η Σλοβενία είναι άλλη μια overachieving ομάδα, η οποία έχει και τον ευκολότερο δρόμο για τους τέσσερις. Αν κερδίσει και το πρώτο της νοκ άουτ (έδειξε με την Τουρκία ότι παραμένει ψυχολογικά ευάλωτη), τότε θα παλέψει ακόμη και για τον τελικό



Η Τουρκία είναι overachieving, αλλά συνάμα πειστική. Αν περάσει την Ελλάδα (είναι καλύτερή μας), νομίζω ότι θα πρέπει να είναι ικανοποιημένη με τα όσα έχει καταφέρει, αλλά τουλάχιστον δίνει πάντα το 100% της και παίζει σαν ομάδα



Η Γαλλία θεωρητικά μπορεί να χτυπήσει την Ισπανία σε ένα πιο physical παιχνίδι, αλλά υστερεί σε ταλέντο τόσο στα πλάγια όσο και στο post χωρίς το Νοά. Δύσκολη έως αδύνατη η τετράδα, πιθανή μόνο η αποφυγή της συντριβής από τους Ισπανούς


Η Ελλάδα έχει μεν το ταλέντο για να κοντράρει και να κερδίσει τους Τούρκους, αλλά είναι νέα ομάδα, βασίζεται υπερβολικά σε συμπληρωματικό παίκτη, δεν εκμεταλλεύται το φροντκορτ και έχει δειλό κόουτς. Η 8άδα είναι από μόνη της επιτυχία


Η Ρωσία είναι κι αυτή από τις πετυχημένες ομάδες του τουρνουά με την 8άδα, αλλά στα close παιχνίδια (και σε αντίθεση με τους Έλληνες) έχει, λόγω Μπλατ, την πάστα του νικητή. Αν οι Σέρβοι δεν περάσουν μπροστά από νωρίς, έχουν σοβαρές ελπίδες


Η Κροατία είναι η χειρότερη από τις 8 ομάδες, αλλά από πλευράς ταλέντου είναι μία εκ των κορυφαίων. Αν, λόγω απώλειας Ντράγκιτς και Σμόντις, η Σλοβενία κλατάρει, τότε οι (δίχως Βούισιτς Κροάτες) έχουν θεωρητικά ένα 30% για τη νίκη
kakos76lukos
Δεν το πολυπιστευω αλλά έβαλα Γαλλία για τον Πάρκερ.

Πάντως οι Σλοβένοι αρκετά δυνατοί όπως και οι Τούρκοι αλλά επιτρέψε μου να έχω τις αμφιβολίες μου άν έχουν το ειδικό βάρος και την ψυχολογία για να σηκώσουν κούπα.

Η Ισπανία έίναι το μεγάλο φαβαρί αλλά έχει τα χάλια της και κυρίως ο Γκασόλ[πολύ λογικό}.Πάντως δε θα θελα να το σηκώσουν όπως βεβαίως ούτε οι Σέρβοι.
Ευμένης
QUOTE(Alexmei @ Sep 17 2009, 15:49 ) *
Toυρκία για νομίζω θα το σηκώσει, εαν όμως όχι, του χρόνου εντός έδρας θα βγάλει μάτια.

Θα κάνει μια συμπαθητική εμφάνιση, θα σπρωχτεί από τους διαιτητές και θα τερματίσει στις θέσεις 6 με 8. Ως εκεί. Και μετά θα χαθεί ξανά στην αφάνεια. Θυμήσου το! Με τους μεγάλους της Ευρώπης χωρίς απουσίες ακι την παρουσία Αμερικανών και Αργεντινών μέχρις εκεί φτάνει και πολύ της είναι!

Ευρωμπάσκετ 2009
Τελικός Ελλάδα- Σερβία
Μ.Τελικός Γαλλία -Σλοβενία
Tretiak
QUOTE(Tretiak @ Sep 17 2009, 12:09 ) *
Εγώ είδα ένα όνειρο από τα λεγόμενα "προφητικά" . Η Γαλλία θα νικήσει στον τελικό τη Ρωσία. wink.gif
Θα το παίξω στοίχημα

Κολοκύθια το όνειρο που είδα... Κάτι ξέρουν αυτοί που μου λένε να μην πιστεύω σε προλήψεις και όνειρα και "σημάδια" smiley.gif
Ευμένης
QUOTE(Ευμένης @ Sep 17 2009, 19:31 ) *
Θα κάνει μια συμπαθητική εμφάνιση, θα σπρωχτεί από τους διαιτητές και θα τερματίσει στις θέσεις 6 με 8. Ως εκεί. Και μετά θα χαθεί ξανά στην αφάνεια. Θυμήσου το! Με τους μεγάλους της Ευρώπης χωρίς απουσίες ακι την παρουσία Αμερικανών και Αργεντινών μέχρις εκεί φτάνει και πολύ της είναι!

Ευρωμπάσκετ 2009
Τελικός Ελλάδα- Σερβία
Μ.Τελικός Γαλλία -Σλοβενία


ΟΚ, έπιασα σωστά τις δύο ομάδες και μάντεψα την μία αλλά σε λάθος αγώνα. 2,5/4 Όχι κι άσχημα.

Άντε Ελλαδάρα χάλκινη αύριο!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.