Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Best 5αδα Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
kobe1924
Εγω θα διαλεγα...
1. Διαμαντιδης

2. Ναβαρο (Μπαρτσα)

3. Πιτ Μαικλ (Ταου), Σισκαουσκας (ΤΣΣΚΑ)

4. Σμοντις (ΤΣΣΚΑ)

5. ..................
a bullet for your head
QUOTE(kobe1924 @ Oct 21 2008, 02:22 ) *
Εγω θα διαλεγα...
1. Διαμαντιδης

2. Ναβαρο (Μπαρτσα)

3. Πιτ Μαικλ (Ταου), Σισκαουσκας (ΤΣΣΚΑ)

4. Σμοντις (ΤΣΣΚΑ)

5. ..................

Στο 2 θα βαζα τον Σισκα,στο 3 τον Τσιλντρες και στο 5 τον Σπλιτερ..Στον ασσο κ στο τεσσερα συμφωνουμε..
B for Basketball
Παπαλουκας
Διαμαντιδης ( η το αναποδο με ΔΔ-Παπ)
Σισκαουσκας
Σμοντις
Πεκοβιτς
kobe1924
Kαι εγω πιστευω οτι ο Τσιλντρες ειναι για την καλυτερη 5αδα αλλα περιμενω να τον δω λιγο ακομα για αυτο εβαλα Μαικλ η Σισκα...διαφορετικα 3αρια αλλα πολυ καλη για καθε 5αδα...Παπαλουκας Διαμαντιδης στο 1-2 πιστευω οτι θα εχουμε λιγο προβλημα στο σκοραρισμα αλλα σιγουρα ειναι πολυ δυνατο ασσοδυο...Παντως στο 5 δεν με εχει τρελανει κανεις σε τοπ επιπεδο...Καποιος που να πω...αυτος ειναι, σαν το σμοντις στο 4...οπως θα εβαζα τον βουισιτς πριν απο 2 χρονια για παραδειγμα. Σπλιτερ παντως πολυ καλος και Πεκοβιτς πρεπει να τον δουμε φετος με τον Παναθηναικο. το πιο ευκολο απ ολα ηταν ο Σμοντις.....
treathitch
1st Team
PG- Ricky Rubio (DKV Joventut)
SG- Juan Carlos Navarro (Barcelona)
SF- Ramunas Siskauskas (CSKA Moscow)
PF- Felipe Reyes (Real Madrid)
C- Tiago Splitter (Tau Ceramica)

2nd Team
PG- Dimitris Diamantidis (Panathinaikos)
SG- Trajan Langdon (CSKA Moscow)
SF- Josh Childress (Olympiacos)
PF- Ksistof Lavrinovic (Montepaschi)
C- Nikola Pekovic (Panathinaikos)

3rd Team
PG- Terrell McIntyre (Montepaschi)
SG- Igor Rakocevic (Tau Ceramica)
SF- Milenko Tepic (Partizan)
PF- Matjaz Smodis (CSKA Moscow)
C- David Andersen (Barcelona)
j-kidd13
QUOTE(B for Basketball @ Oct 21 2008, 03:27 ) *
Παπαλουκας
Διαμαντιδης ( η το αναποδο με ΔΔ-Παπ)
Σισκαουσκας
Σμοντις
Πεκοβιτς

Συμφωνώ απόλυτα...
sacarame
Γιασικεβίτσιους
Λάνγκτον
Σισκάουσκας
Σμόντις
Σπλίτερ

Θα έβαζα και τον Τζος στο 3 αλλά θέλω να τον δω λίγο και στην Ευρωλίγκα ....
Fetisov
Πιτ Μαικλ στο ιδιο καζανι με τον Σισκα? Οχι και ετσι...
a bullet for your head
QUOTE(treathitch @ Oct 21 2008, 14:06 ) *
1st Team
PG- Ricky Rubio (DKV Joventut)
SG- Juan Carlos Navarro (Barcelona)
SF- Ramunas Siskauskas (CSKA Moscow)
PF- Felipe Reyes (Real Madrid)
C- Tiago Splitter (Tau Ceramica)

2nd Team
PG- Dimitris Diamantidis (Panathinaikos)
SG- Trajan Langdon (CSKA Moscow)
SF- Josh Childress (Olympiacos)
PF- Ksistof Lavrinovic (Montepaschi)
C- Nikola Pekovic (Panathinaikos)

3rd Team
PG- Terrell McIntyre (Montepaschi)
SG- Igor Rakocevic (Tau Ceramica)
SF- Milenko Tepic (Partizan)
PF- Matjaz Smodis (CSKA Moscow)
C- David Andersen (Barcelona)

Βλεπω εισαι θιασωτης του Ισπανικου μπασκετ.. smiley.gif .Χαιρομαι που εκτιμας τις ικανοτητες του Ρεγιες,και που διδεις ''βημα'' στον πιτσιρικα Ρουμπιο..Παιρνοντας πασα απο εσενα για την συγκροτηση 3 πενταδων,θα λεγα:2η πενταδα...1)Παπαλουκας,2)Ναβαρο,3)Ιλιασοβα,4)Ρε
γιες,5)Αντερσεν...και 3η πενταδα...1)Αρογιο,2)Σπανουλης,3)Βελς,4)Κριστοφ Λαβρινοβιτς,5)Πεκοβιτς
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 21 2008, 17:54 ) *
Βλεπω εισαι θιασωτης του Ισπανικου μπασκετ.. smiley.gif .Χαιρομαι που εκτιμας τις ικανοτητες του Ρεγιες,και που διδεις ''βημα'' στον πιτσιρικα Ρουμπιο..Παιρνοντας πασα απο εσενα για την συγκροτηση 3 πενταδων,θα λεγα:2η πενταδα...1)Παπαλουκας,2)Ναβαρο,3)Ιλιασοβα,4)Ρε
γιες,5)Αντερσεν...και 3η πενταδα...1)Αρογιο,2)Σπανουλης,3)Βελς,4)Κριστοφ Λαβρινοβιτς,5)Πεκοβιτς

Επειδη τον ειχα ξεχασει τελειως,θα κανω μια αναπροσαρμογη κ θα βαλω τον Γκιριτσεκ στην 2η πενταδα,αντι του Ιλιασοβα,και τον Ιλιασοβα στην 3η πενταδα,αντι του Βελς..
Basketikoc
1.Διαμαντιδης
2.Ναββαρο
3.Σισκα(περιμενω να δω τσιλντρες ομως)
4.Σμοντις
5.Ντερμπι μεταξυ σπλιτερ,αντερσεν
kobe1924
Διαφορετικα 3αρια ο ενας με τον αλλο(σισκα-μαικλ)...Ο Μαικλ τρομερο ποσταρισμα, ρημπαουντ, αμυνα, αξιοπιστο σουτ...πολυ καλος παικτης...τοπ στην ευρωπη.
kobe1924
Μεχρι τωρα η επικρατεστερη 5αδα ειναι

Διαμαντιδης

Ναβαρο

Σισκα

Σμοντις

Σπλιτερ
Antoine
Εγω θα διαλεγα

1η Πενταδα
1)Διαμαντιδης(Panathinaikos)
2)Navarro(Barcelona)
3)Childress(Olympiacos)
4)Smodis(CSKA Moscow)
5)Pekovic(Panathinaikos)

2η Πενταδα
1)Παπαλουκας(Olympiacos)
2)Σπανουλης(Panathinaikos)
3)Siskauskas(CSKA Moscow)
4)Φωτσης(Panathinaikos)
5)Andersen(Barcelona)
ALdaperan
διαμαντιδης
navarro
σισκα
andersen
pekovic (η batiste)
Igor
H καλυτερη πενταδα αυτης της αγωνιστηκης στην Ευρωλιγκα:

Μορντεντε: Κερδισε στο νημα τους: Μακ Ινταιρ, Αρογιο. Γιατι ο Ιταλος καταφερε να οδηγησει την ομαδα του σε μια ανελπιστη νικη κοντρα στο μεγαθηριο που λεγεται Ρεαλ Μαδριτης.
Ρακοσεβιτς: Απλα κερδισε τη Ρομα σχεδον μονος του. 31 ποντους
Μακ Ελρου: Εκανε σπουδαια εμφανιση. Οχι μονο ειχε 26 ποντους αλλα ειχε και φοβερα ποσοστα (εγω αυτο κοιταζω πιο πολυ), 0 λαθη (!!!), 5 κερδισμενα φαουλ, 3 ριμπ., 4 ασιστ και ενα κλεψιμο - Τι αλλο να κανει
Ελιγιαχου: Ο αλλος υποψηφιος, Γιαν Βεσελυ ειχε πιο ευκολο εργο κοντρα σε χειροτερους παιχτες σε μια βραδια που ολα εβγαιναν για τους Σερβους. Αντιθετα ο Ελιγιαχου εντυπωσιασε για αλλη μια φορα σε ενα μεγαλο ντερμπι
Μπατιστ: Μοναδικο του ψεγαδι τα 8 λαθη, αλλα δεν βρηκα αλλο ψηλο που να πλησιασε λιγο την εμφανιση του Μαικ Μπατιστ που κρατουσε τον ΠΑΟ στο παιχνιδι ενω για λιγο δεν του εδωσε την νικη. Εκνευριστικα απλη η συνεργασια του με τον Σαρουνας Γιασικεβιτσιους

thrylos7
Βάσει της κανονικής περιόδου...

1η πεντάδα:

1. ΜακΙντάιρ
2. Ρακόσεβιτς
3. Σισκάουσκας
4. Λαβρίνοβιτς
5. Σπλίτερ

2η πεντάδα:

1. Διαμαντίδης
2. Μπετσίροβιτς
3. Τέπιτς
4. Ιλιασόβα
5. Γουντς


Για τους πλέι μέικερ και οι δύο κάνουν φοβερή χρονιά, προτίμησα στη βασική τον Αμερικανό, καθώς το θεωρώ ακόμη σημαντικότερο κομμάτι για την ομάδα του.

Οι δύο γκαρντς είναι red-hot, μαγική χρονιά και οι δύο... Ο Μπετσίροβιτς κάνει πράγματα και θαύματα, αλλά προτίμησα τον Σέρβο, λόγω πιο σταθερής πορείας όλη τη χρονιά (ACB).

Στο τρία σκέφτηκα συντηρητικά και έβαλα Σισκάουσκας πρώτα, άσχετα αν δεν έχει δείξει κάτι το τόσο ιδιαίτερο ακόμα φέτος. Εφόσον για τη δεύτερη παρουσία ταλαντευόμουν ανάμεσα σε Τέπιτς και Χόκινς, αυτομάτως ο Τέπιτς, ο οποίος ξεπετάχτηκε φέτος, μπήκε δεύτερος.

Οι βασικοί στη frontline μπήκαν χωρίς ιδιαίτερη σκέψη. Για το αναπληρωματικό 4άρι, προτίμησα Ιλιασόβα από Άντερσεν, λόγω της εμφανέστατης βελτίωσής του και της πιο σταθερής του πορείας όλη τη χρονιά (ο Άντερσεν δεν ξεκίνησε καλά, αν και υποκειμενικά, τον προτιμώ).

Όσο για τον άλλο ψηλό, πολλά ονόματα πέρασαν από το μυαλό μου, Μπουρούσης, Ρέγιες, Χάτσον, Μπατίστ, αλλά υπερτέρησε ο Γουντς στο φώτο φίνις, κυρίως από Μπουρούση. Ο Ρέγιες, δεν είναι ιδιαίτερα σταθερός (σ' αντίθεση με την ACB), ο Χάτσον δε μου γεμίζει το μάτι, ως πρωταγωνιστής, παρ' ότι κάνει πάρα πολύ καλή χρονιά, ενώ και ο Μπατίστ, δε θα 'λεγα ότι κυριαρχεί τόσο των αντιπάλων του, αλλά περισσότερο παίζει με την εμπειρία του και τις συνεργασίες-σίγουρα πάντως είναι καλύτερος από πέρυσι. Αν δεν είχε τον τραυματισμό του ο Μπουρούσης, κατά πάσα πιθανότητα θα έμπαινε αυτός.
Τους δύο ψηλούς της Μακάμπι, περιέργως, δεν τους έχω δει καν, οπότε δεν τους υπολόγισα, αν και μάλλον θ' άξιζε να μπει ένας στους καλύτερους.

Igor
Καθως δεν παρακολουθησα καλα την τελευταια αγωνιστικη της Κανονικης Περιοδου, θα "αντιγραψω" τον απο πάνω δημιουργώντας τις 2 καλυτερες πενταδες της Regular Season.

1η πενταδα
1. McIntyre - εδωσε ρεσιταλ κυριολεκτικα στην 1η φαση. Μοναδικο του ψεγαδι οι δυο κακες εμφανισεις σε Αθηνα & Βαρκελωνη που με με κανουν να πιστευω οτι στα πολυ δυσκολα ο συγκεκριμενος παιχτης δεν θα αντεξει.
2. Rakosevic - Καμμια αμφιβολια. Πραγματικη καλαθο-μηχανη και ο ηγετης της Tau.
3. Hawkins - Ναι δεν ειναι κλασσικο τριαρι, αλλα δεν πειραζει... Επαιζε μονος του οταν οι υπολοιποι ηταν απαραδεκτοι, και οταν πλεον βελτιωθηκαν Μορντεντε και Βιταλι, οδηγησε τη Μιλανο στην επομενη φαση.
4. Eliyahu - ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ! Σκοραρισμα, ριμπαουντ, και που και που ασιστ (σ.σ. 2,3 μ.ο !!!). Σε φανταστικη φορμα ο Ισραηλινος.
5. Σπλιτερ - Παιχτης ετοιμος για ΝΒΑ. Μαζι με τον Ρακοσεβιτς, κολωνες της Tau.

2η πενταδα

1. Diamantidis
- Σε καμμια περιπτωση δεν με εντυπωσιασε, αλλα οι υπολοιποι υποψηφιοι (Αρογιο, Παπαλουκας, Πριτζιονι κτλ) ηταν ακομα χειροτερα.
2. Becirovic - Ισαξιος με τον Ρακοσεβιτς. Τυχαια η επιλογη του στη Β' πενταδα
3. ΜcElroy - Oχι οτι με "τρελενει", αλλα οδηγησε την Αλμπα μονος του στην 2η φαση.
4. Batiste - Ορισεμενες φορες κραταγε μονος του τον ΠΑΟ. Κυριαρχει στα καλαθια ο Mike.
5. Fisher - Σπουδαια μεταγραφη για την Μακαμπι με τον Αμερικανο να παιζει καλη αμυνα ενω ειναι θηριο στην επιθεση

Αξιοι Αναφορας:
Woods, Tepic, Lavrinovic, Thornton, Iliasova, Warren
thrylos7
Nα σταματήσεις τις αντιγραφές, εσύ ο "από κάτω"... tongue.gif
Igor
Επειδη δεν μου αρεσε που με κατηγορησες για αντιγραφη αυτη τη φορα θα ποσταρω εγω σε λιγακι (1ος) την καλυτερη πενταδα της αγωνιστικης..

tongue.gif
thrylos7
Εγώ την έχω ήδη έτοιμη πάντως... blech.gif
dominik
λα μπομπα ναβαρο
λανγκτον
ρακοσεβιτς
σπλιτερ
τουρκσαν



σαρας
σισκαουσκας
ελιγιαχου[?]
ιλιασοβα
χαισλιπ
giorgos alif
Στο 1 τον διαμαντιδη
στο 2 τον ναβαρο
στο 3 τον σισκαουσκας
στο 4 τον κλειζα και
στο 5 τον σπλιτερ.
colonel gomelsky
QUOTE(dominik @ Feb 5 2009, 23:28 ) *
λα μπομπα ναβαρο
λανγκτον
ρακοσεβιτς
σπλιτερ
τουρκσαν


OK, όλοι θα τα μπουμπουνάνε, αλλά ποιός θα παίζει πλέι μέικερ?
jim 3
γιασικεβιτσιους
ναβαρο 77.gif
κλειζα
βουισιτς
πεκοβιτς

και ανερχομενοι ειναι οι:
τεοντοσιτς 77.gif 77.gif 77.gif
τεπιτς
παπανικολαου 41.gif
μαριτς
σερμαντινι
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.