Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-Μεταγραφές volume 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
redleg7
Δεν παιζει τον παραμικρο ρολο του τι ομαδα υποστηριζε καποτε καποιος αθλητης.
Ζουμε στο 2014 και οχι στην εποχη που επαιζε ο Γιατζογλου.

Ο Σπανουλης ειναι μια θεματικη ενοτητα πολυ πολυ διαφορετικη και δεν εχει την παραμικρη σχεση με αυτη του Μαντζαρη.
Επειδη ηταν αχαριστος ο Σπανουλης ειναι ανυπαρκτος στο Οακα?

Στο αγωνιστικο κομματι στο δευτερο ματς της σειρας ο Σπανουλης εκανε το πιο μεστο του ματς και αμυντικα ηταν εξαιρετικος.

Οφ τοπικ τελειως ομως .
D-Wade
QUOTE(HackerBaby @ May 31 2014, 21:49 ) *
Καλα ανεξαρτητα τι ομαδα ειναι ο Μαντζαρης ας μην ξεχναμε ποσα παιρνει στον Ολυμπιακο....Ψιχουλα παιρνει.Αμα του τα σκασει ο παο μια χαρα ερχεται.Οπως ειπες επαγγελματιας ειναι αρα αυτα για τις ευρωλιγκες και ποιος τον καθιερωσε ειναι λογια να αγαπιομαστε...

Ναι ρε παιδιά οκ αλλά θα πρέπει να είναι free agent για να μπει σε διαδικασία να επιλέξει. Τώρα έχει συμβόλαιο μέχρι το 2015.Και αν ανανεώσει φέτος το καλοκαίρι δε θα γίνει ποτέ free agent . . .
redleg7
QUOTE (HackerBaby @ May 31 2014, 21:49 ) *
Καλα ανεξαρτητα τι ομαδα ειναι ο Μαντζαρης ας μην ξεχναμε ποσα παιρνει στον Ολυμπιακο....Ψιχουλα παιρνει.Αμα του τα σκασει ο παο μια χαρα ερχεται.Οπως ειπες επαγγελματιας ειναι αρα αυτα για τις ευρωλιγκες και ποιος τον καθιερωσε ειναι λογια να αγαπιομαστε...
Θα υπογραψει με ενα ποσο κοντα στα 450 χιλιαρικα τα οποια τμηματικα θα ξεπερασουν και τα 500 και θα ανεβαινουν σταδιακα.Το συμβολαιο του το υπεγραψε στα 20 του.Φυσιολογικο να υπογραψει με τοσα(120 χιλιαδες ευρω την πρωτη σεζον).Αν οπως λεει και ο D Wade υπογραψει απο φετος τοτε σταματαει η οποια φημολογια η οποια ξεκινησε απο οπαδους του Παο.
nikosGreen
QUOTE (redleg7 @ May 31 2014, 21:50 ) *
Δεν παιζει τον παραμικρο ρολο του τι ομαδα υποστηριζε καποτε καποιος αθλητης.
Ζουμε στο 2014 και οχι στην εποχη που επαιζε ο Γιατζογλου.

Ο Σπανουλης ειναι μια θεματικη ενοτητα πολυ πολυ διαφορετικη και δεν εχει την παραμικρη σχεση με αυτη του Μαντζαρη.
Επειδη ηταν αχαριστος ο Σπανουλης ειναι ανυπαρκτος στο Οακα?

Στο αγωνιστικο κομματι στο δευτερο ματς της σειρας ο Σπανουλης εκανε το πιο μεστο του ματς και αμυντικα ηταν εξαιρετικος.

Οφ τοπικ τελειως ομως .



μαλλον αλλα ματς εβλεπες εσυ μου φαινεται
οπως ειπα αν ειδες οτι μονο στον 3ο τελικο επαιξε καλα δεν ειπα κατι αλλο

τελος παντων το θεμα μας ειναι οπως λεει ο τιτλος ΠΑΟ-μεταγραφες
ας μιλησουμε γι αυτο και ας αφησουμε την ιστορια να δειξει τι θα γινει με τον βαγγελη
redleg7
QUOTE (nikosGreen @ May 31 2014, 21:56 ) *
μαλλον αλλα ματς εβλεπες εσυ μου φαινεται
οπως ειπα αν ειδες οτι μονο στον 3ο τελικο επαιξε καλα δεν ειπα κατι αλλο

τελος παντων το θεμα μας ειναι οπως λεει ο τιτλος ΠΑΟ-μεταγραφες
ας μιλησουμε γι αυτο και ας αφησουμε την ιστορια να δειξει τι θα γινει με τον βαγγελη

Φουριοζος μπηκες αδερφε.

Στο δευτερο ματς στο Σεφ θες να πεις οτι ηταν κακος ο Σπανουλης ή οτι αμυντικα δεν ηταν πολυ καλος?

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειδα αλλο ματς γιατι το εβλεπα και λαιβ(ΚΑΙ τα 40 λεπτα wink.gif ).
nikosGreen
QUOTE (redleg7 @ May 31 2014, 21:58 ) *
Φουριοζος μπηκες αδερφε.

Στο δευτερο ματς στο Σεφ θες να πεις οτι ηταν κακος ο Σπανουλης ή οτι αμυντικα δεν ηταν πολυ καλος?

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειδα αλλο ματς γιατι το εβλεπα και λαιβ(ΚΑΙ τα 40 λεπτα wink.gif ).


φιλε γι αυτο σου λεω αλλα λεμε και αλλα καταλαβαινουμε εγω μιλαει για το 2ο ματς στο οακα οχι μεσα στο σεφ
τελος παντων δεν με ενδιαφερει ο σπανουλης αλλαξε θεμα σε παρακαλω πολυ ή ασχολησου με την ομαδα σου

καλη αγορα και εκει πρεπει να κοιταξει ο παναθηναικος αλλα και ο ολυμπιακος ειναι η ιταλικη αγορα να θυμισω ντανστον στον ολυμπιακο υπαρχουν πολλοι καλοι παιχτες που μπορουν να δει το σταφ μας
j-kidd13
QUOTE(bbplayer @ May 31 2014, 20:48 ) *
ξέρω κι εγώ? δεν έχουμε λες ε? ότι στέλνουν οι μανατζαραίοι μάλλον



QUOTE(SG3ptshooter @ May 31 2014, 20:57 ) *
Σίγουρα δεν έχουμε επίσημο scouter. Έχουμε 3 βοηθούς προπονητή και ο "του προέδρου" είναι ο Μανωλόπουλος. Λογικά αυτός εξετάζει τις περιπτώσεις που μας απασχολούν αυτή τη στιγμή, αν είμαστε σε τέτοια διαδικασία.


Κατ αρχην τι πακτες εχουμε παρει απο τα...αζητητα?Να πεις οτι ηταν προιον σκαουτινγκ?
Ο Χαραλαμποπουλος και ο Διαμαντακος,ηταν γνωστοι απο τις μικρες εθνικες,οποτε σε οσους ειναι στο κυκλωμα δεν θεωρουντε ανακαλυψεις...
Ο,τι παιρνουμε ειναι γνωστο σε ολους πανω κατω...

Ομαδα για του χρονου...

Ερτελ-ΔΔ-Μποχωριδης
Μπογκντανοβιτς-Ντιλεινι
Μασιουλις-Βλαντο
Γκιστ-Λαταβιους(για παρτυ σου sg)
Λασμε-Βουγιουκας-Μαυρος

Παππας-και οι 2 μικροι...
bbplayer
QUOTE (j-kidd13 @ May 31 2014, 22:06 ) *
Ομαδα για του χρονου...

Ερτελ-ΔΔ-Μποχωριδης
Μπογκντανοβιτς-Ντιλεινι
Μασιουλις-Βλαντο
Γκιστ-Λαταβιους(για παρτυ σου sg)
Λασμε-Βουγιουκας-Μαυρος

Παππας-και οι 2 μικροι...


Απ ότι βλέπω, επιτέλους, ο αγώνας που δίνω από πέρσι το καλοκαίρι, σηκώνοντας βασικά μόνος μου όλη την "αντι-Παππά" εκστρατεία, αρχίζει και πιάνει τόπο. icon_joy.gif

μόνο για τον Γκιστ έχω κάποιες επιφυλάξεις. "Χαζεύει" λίγο φέτος νομίζω
HackerBaby
Δεν νομιζω να χωρανε στο μπατζετ και ερτελ και μπογκντα και ντιλεινι.Στη θεση του ντιλεινι ενα φθηο 1-2 και εισαι καλα.
j-kidd13
QUOTE(HackerBaby @ May 31 2014, 22:12 ) *
Δεν νομιζω να χωρανε στο μπατζετ και ερτελ και μπογκντα και ντιλεινι.Στη θεση του ντιλεινι ενα φθηο 1-2 και εισαι καλα.


Οπως τα υπολογιζω χωρις να ξερω ποσα παιρνουν...Ερτελ και Μπογκντα απο 1 και ο Διλεινης μια 700-800αρα...
nikosGreen
QUOTE (bbplayer @ May 31 2014, 22:11 ) *
Απ ότι βλέπω, επιτέλους, ο αγώνας που δίνω από πέρσι το καλοκαίρι, σηκώνοντας βασικά μόνος μου όλη την "αντι-Παππά" εκστρατεία, αρχίζει και πιάνει τόπο. icon_joy.gif

μόνο για τον Γκιστ έχω κάποιες επιφυλάξεις. "Χαζεύει" λίγο φέτος νομίζω


απο εδω και περα εχεις και εναν συμμαχο στην εκστρατεια ''αντι-Παππα''

και εγω πιστευω πως το παιδι ειναι παιχτουρα αλλα δεν εχει παρει τις καταλληλες ευκαιριες στην αρχη αρχισε καλα με ενα καταπληκτικο ματς μεσα στο βελιγραδι με 20 ποντους και μετα ουτε που τον ξαναειδαμε

λαθη του πεδουλακη αυτα μικρο ροτεισον με 7 παιχτες και αποπομπη του σοφο για εμενα καλα εκανε και τον εδιωξε αλλα επρεπε να μπει ο πριφτης πρωτος ο ο αλβερτης
SkyFall
QUOTE (tuareg @ May 31 2014, 21:29 ) *
κι ο πριφτης μαλλον ερχεται σε εμας...


Ε όχι!!! μόνο αν δώσεις Μποχώ και Βεζένκοφ smiley.gif
SG3ptshooter
QUOTE(j-kidd13 @ May 31 2014, 22:06 ) *
Κατ αρχην τι πακτες εχουμε παρει απο τα...αζητητα?

Ο πιο... αζήτητος ήταν ο Kitchen. Οι Curry και Guinn υπήρχαν περισσότερο στο χάρτη, αλλά περισσότερο κιόλας ήρθαν επειδή είχε τελειώσει το πρωτάθλημά τους πολύ νωρίς. Aλλά το θέμα είναι να ξέρεις και αν σου κάνουν, γιατί και ο Panko πρώτος scorer βγήκε στην Ισπανία φέτος, αλλά με λευκό undersized 4αρι χωρίς άλμα και με mid-range που δεν το βγάζει σε κανέναν μπροστά, ταμπούρι και μόνο pick n roll δεν παίζεται.
QUOTE(j-kidd13 @ May 31 2014, 22:06 ) *
Λαταβιους(για παρτυ σου sg)

Χιαστοί επί χιαστών, τετέλεσται. sad.gif
j-kidd13
QUOTE(SG3ptshooter @ May 31 2014, 22:23 ) *
Χιαστοί επί χιαστών, τετέλεσται. sad.gif

Σοβαρα?Δεν το ξερα.....
louie
QUOTE (tuareg @ May 31 2014, 21:29 ) *
κι ο πριφτης μαλλον ερχεται σε εμας...


αντε και κανα ευχαριστο νεο. αυτο σημανει οτι θα σπασει το προπονητικο τιμ αλβερτη και αυξανει τις πιθανοτητες να παρουμε κανονικο προπονητη
doctorjekil
QUOTE(redleg7 @ May 31 2014, 21:30 ) *
O Mαντζαρης εχει ηδη συμφωνησει προφορικα για νεο τριετες συμβολαιο μαζι με τον Σλουκα (τα οποια θα υπογραφουν στην ωρα τους του χρονου ).
Δεν ειναι τοσο αφελης ωστε να μην εκτιμησει την ομαδα με την οποια ανδρωθηκε και του εδωσε την ευκαιρια να γινει δις Πρωταθλητης Ευρωπης και περισσοτερο να μην σεβαστει την ολη στηριξη που του παρειχε η διοικηση περσι κατα την διαρκεια του σοβαροτατου τραυματισμου του.
Αν υπηρχε εστω και μια πιθανοτητα να γινει κατι τετοιο εξανεμιστηκε με τις τελευταιες δηλωσεις του ΔΓ.
Εκτος αν πιστευεις οτι θα αφηνε οτι εχει τωρα για να εχει εργοδοτη τον συγκεκριμενο.

Τα περι οπαδισμου τωρα οκ ειχε βγει καποτε οταν ηταν 19 μια φωτο με φανελα του Παο στο φαιναλ 4.Απο τοτε μεσολαβησαν παρα παρα πολλα.Το κυριοτερο καταλαβε τι εστι επαγγελματισμος και πως εχουν τα πραγματα.

Και ο Καιμακογλου ειχε διαρκειας χρονια στο Καραισκακης αλλα στον Ολυμπιακο δεν αγωνιστηκε ποτε(μεχρι στιγμης).
Αυτα με τα οπαδιλικια πρεπει να τα αποβαλλουμε μια και καλη.

Συμφωνω οτι δεν παιζει ρολο τι ομαδα ειναι ο καθε παιχτης και οτι ειναι απιθανο να ρθει ο μαντζαρης σε μας αλλα γιατι εξανεμιστηκαν οι οποιες ελπιδες μετα τις δηλωσεις του τρακη?επειδη ειπε οτι μας εσφαξε η διαιτησια?(χωρις φυσικα να εχει δικο)...κι οι αγγελοπουλαιοι 10 χρονια τωρα κλαινε και χαλανε τον κοσμο για την διαιτησια χωρις να εχουν δικιο...η μηπως τον πειραξε που ειπε ο τρακης οτι δεν του αρεσει να τον @@ μεσα στο γηπεδο?του κατηχιτικου ειναι ο βαγγελακης?

ΥΓ Με τον μαντζαρη καθομασταν διπλα διπλα στπ φ4 της βαρκελωνης και ηταν(κι αυτος και η κοπελα του)με φανελα του παο και φωναζαν σαν τρελοι κι δυο...φυσικα δεν παιζει ρολο αυτο,ο καθενας ειναι επαγγελματιας και κοιταζει το συμφερον του
Nostradamus
Μιας και σε όλους μας αρέσει να κάνουμε κουμάντο με τα χρήματα των άλλων (το αγαπημένο μου χόμπι αφού εγώ δεν έχω ποτέ smiley.gif ) ας παραθέσω και εγώ τη δική μου γνώμη για το ρόστερ του Παναθηναϊκού της επόμενης σεζόν συνοψίζοντας στην αρχή 2-3 πραγματάκια.

Σχεδόν σε όλες τις 12άδες που έχω δει σε αυτό το τόπικ υπάρχουν 3 πλέϊ μέϊκερ εγνωσμένης ή έστω κάποιας αξίας (Διαμαντίδης, Κούπερ, Ερτέλ ή Ρόουλαντ ή Ντιλέίνι κλπ) και μόνο ένα πραγματικό δυάρι με έφεση στο σκοράρισμα να πλαισιώνει τον Παππά (ο επικρατέστερος από ότι έχω δει είναι ο Χίκμαν ανάμεσα σε άλλους). Μην ξεχνάμε ότι ο μιλάμε για μία θέση που ο ΠΑΟ πονάει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη.

Αυτό τρία πράγματα μπορεί να σημαίνει:

1) Ότι ο Χίκμαν (ή ο κάθε Χίκμαν) θα παίζει 35 λεπτά με κίνδυνο να πάθει κάτι και να ψαχνόμαστε πάλι.
2) Ότι ο Παππάς του χρόνου θα έχει ενεργό ρόλο και θα παίζει τουλάχιστον 15 λεπτά μ.ο (Δεν καταλαβαίνω από που αντλείται αυτή η αισιοδοξία τη στιγμή που το παιδί φέτος ουσιαστικά βρίσκεται εκτός ομάδας).
3) Ότι θα υπάρξουν σχήματα με 2 point guards για αρκετά λεπτά στο παιχνίδι.

Ότι και να ισχύει από τα 3 για εμένα δεν αποτελεί βήμα προς την σωστή καεύθυνση και σε ότι αφορά το 3ο κάτι τέτοιο έγινε και φέτος με Ούκιτς κ Διαμαντίδη (εκτός αν ένας από τα γκαρντ μπορεί να πάιξει και off the ball που λένε και στο χωριό μου 69.gif )

Με αυτά τα δεδομένα έχουμε:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ: Εδώ δν χωράει πολύ κουβέντα. Έχει συμβόλαιο 1,5 εκ ευρώ και οδεύει στα 35 του. Ο νέος προπονητής θα πρέπει να αφαιρέσει βάρος από πάνω του και να πλαισιώσει δίπλα του ένα γκαρντ ώστε να πάιζει 20 λεπτά ο ένας και 20 ο άλλος (χοντρικά πάντα).
ΖΑΚ ΡΑΙΤ:Αποχωρεί. Δυστυχώς το κακό του σουτ δεν του επιτρέπει να σταθεί στο υψηλότερο επίπεδο αφού η σύγχρονη προπονητική βρίσκει την αχίλλειο πτέρνα σου και σε βαράει αλύπητα εκεί. Με αυτόν στο παρκέ οι αποστάσεις στην επίθεση του ΠΑΟ εκμηδενίζονται και αυτό έχει αντίκτυπο και στους συμπαίκτες του που τους κάνει να φαίνονται κακοί αφού όλοι οι αντίπαλοι μπορούν να δώσουν βοήθεια από αυτόν και να μην τιμωρηθούν...
ΡΟΚΟ ΛΕΝΙ ΟΥΚΙΤΣ:Επίσης αποχωρεί. Κάκιστη σεζόν (πιθανότατα για ιατρικούς λόγους αλλά τι σημασία έχει) από έναν παίκτη μου παίρνει 1 εκ. ευρώ. (800 χιλ. ήταν η αρχική συμφωνία η οποία αυξήθηκε στο 1 μετά τους περσινούς τελικούς). Δόξα τον θεό γκαρντ υπάρχουν αρκετά εκεί έξω, ελεύθερα και στα μισά χρήματα.
ΡΑΜΕΛ ΚΑΡΙ:Στα 35 του πλεόν δεν μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο εχοντας μοναδικό όπλο ένα σουτ. Στα συν ότι δεν είχε μεγάλο συμβόλαιο. Φεύγει.
ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ:Από τις πιο ιδιάζουσες περιπτώσεις του φετινού ρόστερ. Δεν νομίζω να λήγει το συμβόλαιό του και οι Έλληνες είναι λίγοι στην αγορά. Περισσότερη σημασία έχει ο τρόπος που θα αξιοποιηθεί αν μείνει, παρά η μεταγραφική φιλολογία γύρω από το όνομά του.
ΓΙΟΝΑΣ ΜΑΣΙΟΥΛΙΣ: Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φυγής του. Η ομάδα χρειάζεται 2 κοινοτικούς και ο Λιθουανός θα είναι ο ένας. Δεν πρέπει να έχει και μεγάλο κασέ (κοντά στα 500 νομίζω).Καλό τριάρι που δημιουργεί προβλήματα με τον όγκο του και κατεβάζει πολλά ριμπάουντ. Αν είχε και λίγο πιο αξιόπιστο σουτ... Άτιμο spacing!
MAIK ΜΠΡΑΜΟΣ:Μακράν η πιο περίεργη περίπτωση για φέτος. Με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του και με ένα συμβόλαιο που έχει δικαίωμα να κάνει opt out στο τέλος της σεζόν. Η αλήθεια είναι ότι έχει γίνει κόκκινο πανί στο δεύτερο μισό της σεζόν, αλλά όπως είπα παραπάνω οι Έλληνες μετριούνται στα δάχτυλα...
ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ ΓΙΑΝΚΟΒΙΤΣ:Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο να ειπωθεί. Η χρησιμοποίησή του εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την έκβαση στο θέμα Μπράμος. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.
ΤΖΕΙΜΣ ΓΚΙΣΤ:Έχει συμβόλαιο και το σύγχρονο μπάσκετ επιτάσσει τέτοιους ψηλούς. Αμύνεται πολύ καλά και στο 4 και στο 5 και μπορεί να ακολουθήσει αντίπαλα γκαρντ σε καταστάσεις switch στ αντίπαλα pick n roll. Για μένα ο καλύτερος πάικτης του Παναθηναϊκού για φέτος. Εννοείται μένει.
ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ:Εδώ ο ΠΑΟ τα έκανε μαντάρα. Ο Φώτσης υπέγραψε πέρσι τριετές έναντι 1 εκ. το χρόνο. Και αν φέτος αυτό φαίνεται ως κακό συμβόλαιο, τρέμω να δω πόσο κακό θα φαίνεται το 2015-2016... Βαρύ συμβόλαιο, μικρή προσφορά, και δεμένος για πολύ καιρό...Πονοκέφαλος
ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ:Μπορεί να ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς και να μην ήταν σταθερός όμως είναι ο καλύτερος αμυντικός του ΠΑΟ και η ραχοκοκαλιά της αμυνάς του. Αρκεί κάποιος να δει το plus-minus (+/-) του και πόσο κερδίζει η ομάδα όταν ο Γκαμπονέζος είναι στο παρκέ και όχι στον πάγκο.
ΛΟΥΚΑΣ ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ:Αν αληθεύουν οι φήμες περί Ιβάνοβιτς περιμένω τον Λουκά να έχει μεγαλύτερο ρόλο του χρόνου (δεδομένου ότι ο Μαυροβούνιος αρέσκεται σε τέτοιος ψηλούς, βλ. Σπλίτερ, Μπάρατς και σια). Δεν είναι τόσο κακός όσο προσπάθησε να τον παρουσιάσει ο Πεδουλάκης και η επίθεση από το low block είναι πάντα ένα στοιχειο plus για κάθε ομάδα (αρκεί να μην είναι ο μοναδικός τρόπος εκδήλωσης επίθεσης icon_drunk.gif ).
ΜΑΙΚ ΜΠΑΤΙΣΤ:Μεγάλη συνεισφορά αλλά ο χρόνος υπήρξε αμείλικτος και με πολύ μεγαλύτερους παίκτες παγκοσμίως. Προφανώς και χαιρετάει με αγάλματα, ανδριάντες, ύμνους, ψαλμωδίες κλπ. Για μένα κάνεις την ύστατη προσπάθεια να τους δώσεις ρόλο σκάουτερ στις ΗΠΑ (NBDL, κολλεγιακό κλπ), δίνοντάς του την ευκαιρία να εργαστεί για την ομάδα που αγαπά στη χώρα του (Dream job, right?).

Με αυτά και με αυτά καταλήγουμε ότι αποχωρούν οι Ούκιτς, Ράϊτ, Κάρι, Μπατίστ και με ερωτηματικό ο Μπράμος, εξοικονομώντας έτσι 1+50χιλ.+200χιλ+200χιλ= χοντρά 1.5 εκ.
Η πρώτη μεταγραφή πρέπει να είναι ο πλεί μέίκερ που θα μοιράζεται το χρόνο με τον Διαμαντίδη. Ενός πάικτη πρωταρχικά δημιουργού, καλού αμυντικού και με ένα αξιόπιστο σουτ. Ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Αντουάν Ντιό της Στρασμπούρ που έχει όλα αυτά τα στοιχεία (και αμυντικός, και σουτέρ και οργανωτής αλλά και γνώστης του Ευρωπαϊκού μπάσκετ). Ο Ερτέλ που έχει προταθεί και πιο πάνω από τα παιδιά συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες και λόγω Ιβάνοβιτς και ο Κούπερ ώς τρίτη λύση. Και οι τρεις κοινοτικοί (αν υποτεθεί ότι ο τελευταίος θα γίνει Βόσνιος). Δεν νομίζω ότι κανείς από αυτούς θα ζητήσει συμβόλαιο άνωθεν των 500 χιλ.

Δεύτερη επιλογή πρέπει να είναι η απότηση ενός combo γκαρντ που θα μπορεί να σκοράρει και να απειλήσει τόσο από μακριά όσο και με διείσδυση αναγκάζοντας τις άμυνες να κλείσουν στα drive για να βρεθούν ανοικτά σουτ έξω (ένα από τα μεγάλα προβλήματα της ομάδας φέτος ότι δεν υπήρχε παίκτης να δημιουργήσει ρήγμα από ντρίμπλα). Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Spysta στο ότι ο Νόλαν Σμιθ είναι ο καταλληλότερος και μπορεί να έρθει με ένα πόσο κοντά στις 600 χιλ. Πρόκειται επίσης για πολύ καλό αμυντικό και δημιουργό που έχει μαθητεύσει στο Duke δίπλα στον Krzyzewski και νομιζω έχει κατακτήσει κολλεγιακό μαζί του το 2010 ενώ παράλληλα βρίσκεται και σε πολύ καλή ηλικία. Αν δεν πάει ΝΒΑ...

Δυάρια καθαρά δεν υπάρχουν πολλά η αλήθεια είναι και σε καλές τιμές, αλλά πιστέυω ότι αξίζει να αναφερθεί η περίπτωση του Reggie Redding της Άλμπα, αν και δεν γνωρίζω το status του συμβολαίου του ούτε το κασέ του. Εξαιρετικός πάικτης πάντως και πολυδιάστατος. Σκόρερ και δημιουργός από το φτερό, αν και όχι τόσο αθλητικός. Αμερικανός μόνο κατ ευφημισμό αφού τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν σε Ευρωπαίο.

Τέλος για την αντικατάσταση του Μπατίστ, υπάρχουν αρκετοί ΜΑΠ εκεί έξω με χαμηλό κασέ. Ενδεικτικά θα αναφέρω κάποια ονόματα όπως: Mbakwe, Anosike, Jajuan Johnson, Palacios κλπ.

Αν ο Μπράμος αποχωρήσει τότε υπάρχει πρόβλημα καθώς χρειαζόμαστε έναν Έλληνα ακόμα στη θέση αυτή. Το ξέρω ότι πολύ θα με βρισετε 68.gif αλλά αναρωτιέμαι αυτές τις μέρες τι θα γίνει με τον Βασιλειάδη που έμεινε ελεύθερος από Εφές. Καλός σουτέρ και το spacing είναι μονάκριβο στοιχείο αν αποκτήθουν και καναδυό μπουκαδόροι που είπαμε πιο πάνω. Μην ξεχνάμε ότι ο ΠΑΟ ήταν η 21η ομάδα στην Ευρωλίγκα σε ευστοχία από τα 6,75 φέτος και η χειρότερη αν δεν κάνω λάθος από αυτές που πέρασαν στο ΤΟΠ 16.

Συνοψίζοντας:
Διαμαντίδης-Ντιό (Ερτέλ ή Κούπερ)- Μποχωρίδης (ή κάτι άλλο εγχώριο δν ξέρω)
Νόλαν Σμιθ-Ρέντινγκ-Παππάς
Μασιούλις-Μπράμος (ή Βασιλειάδης)-Γιάνκοβιτς
Γκιστ-Φώτσης
Λάσμε-Μαυροκεφαλίδης-Μπάκουε (Ανοσίκε-Τζόνσον-Παλάσιος)


Αυτά τα ολίγα blink.gif και συγνώμμη για το τεράστιο ποστ peace.gif
SG3ptshooter
QUOTE(SkyFall @ May 31 2014, 23:20 ) *
Αθηναίοι?

Πρέπει να κάνει ένα βήμα ακόμα ο Satoransky στο παιχνίδι του, θα άξιζε τον κόπο αλλά δεν ξέρω ποιος θα τον βοηθούσε και πως στα πλαίσια του κλίματος του ΠΑΟ να ανεβάσει level μετά και τη φετινή "αξιοποίηση" των δικών μας 90αρηδων, που ήταν και οι τελευταίοι μουράτοι της γενιάς τους. Δεν ξέρω βέβαια και κατά πόσο θα ήσουν η καλύτερη οικονομικά πρόταση που θα βρει μπροστά του, υπάρχουν και οι Wizards στη μέση, είναι πολλά.

QUOTE(SG3ptshooter @ May 31 2014, 22:23 ) *
Χιαστοί επί χιαστών, τετέλεσται. sad.gif

Για να είμαι σωστός, την πρώτη φορά ήταν οστικό οίδημα στο γόνατο που όταν έψαξα το συγκεκριμένο Ισπανικό story εμφάνισε μια φωτογραφία του Brandon Roy (ποτέ καλά νέα). Και μετά έχει κάταγμα με ζημιά και στους συνδέσμους και κάτι άλλα πακέτο που δεν κατάλαβα στα Ισπανοιατρικά. Τεσπά, λεπουλέ βραχυπρόθεσμα στην καλύτερη, πιθανότατα γενικά για το επίπεδο που θέλουμε.
Dred11
Ενδιαφέρουσες οι προτάσεις του Nostradamus. Με Diot, Nolan Smith, Mbakwe η ομάδα προσθέτει αρκετή fire power σε σχέση με φέτος. Μακάρι να γίνουν τέτοιες ή ανάλογες κινήσεις.
shtarkws
QUOTE(Nostradamus @ Jun 1 2014, 08:28 ) *
Μιας και σε όλους μας αρέσει να κάνουμε κουμάντο με τα χρήματα των άλλων (το αγαπημένο μου χόμπι αφού εγώ δεν έχω ποτέ smiley.gif ) ας παραθέσω και εγώ τη δική μου γνώμη για το ρόστερ του Παναθηναϊκού της επόμενης σεζόν συνοψίζοντας στην αρχή 2-3 πραγματάκια.

Σχεδόν σε όλες τις 12άδες που έχω δει σε αυτό το τόπικ υπάρχουν 3 πλέϊ μέϊκερ εγνωσμένης ή έστω κάποιας αξίας (Διαμαντίδης, Κούπερ, Ερτέλ ή Ρόουλαντ ή Ντιλέίνι κλπ) και μόνο ένα πραγματικό δυάρι με έφεση στο σκοράρισμα να πλαισιώνει τον Παππά (ο επικρατέστερος από ότι έχω δει είναι ο Χίκμαν ανάμεσα σε άλλους). Μην ξεχνάμε ότι ο μιλάμε για μία θέση που ο ΠΑΟ πονάει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη.

Αυτό τρία πράγματα μπορεί να σημαίνει:

1) Ότι ο Χίκμαν (ή ο κάθε Χίκμαν) θα παίζει 35 λεπτά με κίνδυνο να πάθει κάτι και να ψαχνόμαστε πάλι.
2) Ότι ο Παππάς του χρόνου θα έχει ενεργό ρόλο και θα παίζει τουλάχιστον 15 λεπτά μ.ο (Δεν καταλαβαίνω από που αντλείται αυτή η αισιοδοξία τη στιγμή που το παιδί φέτος ουσιαστικά βρίσκεται εκτός ομάδας).
3) Ότι θα υπάρξουν σχήματα με 2 point guards για αρκετά λεπτά στο παιχνίδι.

Ότι και να ισχύει από τα 3 για εμένα δεν αποτελεί βήμα προς την σωστή καεύθυνση και σε ότι αφορά το 3ο κάτι τέτοιο έγινε και φέτος με Ούκιτς κ Διαμαντίδη (εκτός αν ένας από τα γκαρντ μπορεί να πάιξει και off the ball που λένε και στο χωριό μου 69.gif )

Με αυτά τα δεδομένα έχουμε:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ: Εδώ δν χωράει πολύ κουβέντα. Έχει συμβόλαιο 1,5 εκ ευρώ και οδεύει στα 35 του. Ο νέος προπονητής θα πρέπει να αφαιρέσει βάρος από πάνω του και να πλαισιώσει δίπλα του ένα γκαρντ ώστε να πάιζει 20 λεπτά ο ένας και 20 ο άλλος (χοντρικά πάντα).
ΖΑΚ ΡΑΙΤ:Αποχωρεί. Δυστυχώς το κακό του σουτ δεν του επιτρέπει να σταθεί στο υψηλότερο επίπεδο αφού η σύγχρονη προπονητική βρίσκει την αχίλλειο πτέρνα σου και σε βαράει αλύπητα εκεί. Με αυτόν στο παρκέ οι αποστάσεις στην επίθεση του ΠΑΟ εκμηδενίζονται και αυτό έχει αντίκτυπο και στους συμπαίκτες του που τους κάνει να φαίνονται κακοί αφού όλοι οι αντίπαλοι μπορούν να δώσουν βοήθεια από αυτόν και να μην τιμωρηθούν...
ΡΟΚΟ ΛΕΝΙ ΟΥΚΙΤΣ:Επίσης αποχωρεί. Κάκιστη σεζόν (πιθανότατα για ιατρικούς λόγους αλλά τι σημασία έχει) από έναν παίκτη μου παίρνει 1 εκ. ευρώ. (800 χιλ. ήταν η αρχική συμφωνία η οποία αυξήθηκε στο 1 μετά τους περσινούς τελικούς). Δόξα τον θεό γκαρντ υπάρχουν αρκετά εκεί έξω, ελεύθερα και στα μισά χρήματα.
ΡΑΜΕΛ ΚΑΡΙ:Στα 35 του πλεόν δεν μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο εχοντας μοναδικό όπλο ένα σουτ. Στα συν ότι δεν είχε μεγάλο συμβόλαιο. Φεύγει.
ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ:Από τις πιο ιδιάζουσες περιπτώσεις του φετινού ρόστερ. Δεν νομίζω να λήγει το συμβόλαιό του και οι Έλληνες είναι λίγοι στην αγορά. Περισσότερη σημασία έχει ο τρόπος που θα αξιοποιηθεί αν μείνει, παρά η μεταγραφική φιλολογία γύρω από το όνομά του.
ΓΙΟΝΑΣ ΜΑΣΙΟΥΛΙΣ: Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φυγής του. Η ομάδα χρειάζεται 2 κοινοτικούς και ο Λιθουανός θα είναι ο ένας. Δεν πρέπει να έχει και μεγάλο κασέ (κοντά στα 500 νομίζω).Καλό τριάρι που δημιουργεί προβλήματα με τον όγκο του και κατεβάζει πολλά ριμπάουντ. Αν είχε και λίγο πιο αξιόπιστο σουτ... Άτιμο spacing!
MAIK ΜΠΡΑΜΟΣ:Μακράν η πιο περίεργη περίπτωση για φέτος. Με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του και με ένα συμβόλαιο που έχει δικαίωμα να κάνει opt out στο τέλος της σεζόν. Η αλήθεια είναι ότι έχει γίνει κόκκινο πανί στο δεύτερο μισό της σεζόν, αλλά όπως είπα παραπάνω οι Έλληνες μετριούνται στα δάχτυλα...
ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ ΓΙΑΝΚΟΒΙΤΣ:Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο να ειπωθεί. Η χρησιμοποίησή του εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την έκβαση στο θέμα Μπράμος. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.
ΤΖΕΙΜΣ ΓΚΙΣΤ:Έχει συμβόλαιο και το σύγχρονο μπάσκετ επιτάσσει τέτοιους ψηλούς. Αμύνεται πολύ καλά και στο 4 και στο 5 και μπορεί να ακολουθήσει αντίπαλα γκαρντ σε καταστάσεις switch στ αντίπαλα pick n roll. Για μένα ο καλύτερος πάικτης του Παναθηναϊκού για φέτος. Εννοείται μένει.
ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ:Εδώ ο ΠΑΟ τα έκανε μαντάρα. Ο Φώτσης υπέγραψε πέρσι τριετές έναντι 1 εκ. το χρόνο. Και αν φέτος αυτό φαίνεται ως κακό συμβόλαιο, τρέμω να δω πόσο κακό θα φαίνεται το 2015-2016... Βαρύ συμβόλαιο, μικρή προσφορά, και δεμένος για πολύ καιρό...Πονοκέφαλος
ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ:Μπορεί να ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς και να μην ήταν σταθερός όμως είναι ο καλύτερος αμυντικός του ΠΑΟ και η ραχοκοκαλιά της αμυνάς του. Αρκεί κάποιος να δει το plus-minus (+/-) του και πόσο κερδίζει η ομάδα όταν ο Γκαμπονέζος είναι στο παρκέ και όχι στον πάγκο.
ΛΟΥΚΑΣ ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ:Αν αληθεύουν οι φήμες περί Ιβάνοβιτς περιμένω τον Λουκά να έχει μεγαλύτερο ρόλο του χρόνου (δεδομένου ότι ο Μαυροβούνιος αρέσκεται σε τέτοιος ψηλούς, βλ. Σπλίτερ, Μπάρατς και σια). Δεν είναι τόσο κακός όσο προσπάθησε να τον παρουσιάσει ο Πεδουλάκης και η επίθεση από το low block είναι πάντα ένα στοιχειο plus για κάθε ομάδα (αρκεί να μην είναι ο μοναδικός τρόπος εκδήλωσης επίθεσης icon_drunk.gif ).
ΜΑΙΚ ΜΠΑΤΙΣΤ:Μεγάλη συνεισφορά αλλά ο χρόνος υπήρξε αμείλικτος και με πολύ μεγαλύτερους παίκτες παγκοσμίως. Προφανώς και χαιρετάει με αγάλματα, ανδριάντες, ύμνους, ψαλμωδίες κλπ. Για μένα κάνεις την ύστατη προσπάθεια να τους δώσεις ρόλο σκάουτερ στις ΗΠΑ (NBDL, κολλεγιακό κλπ), δίνοντάς του την ευκαιρία να εργαστεί για την ομάδα που αγαπά στη χώρα του (Dream job, right?).

Με αυτά και με αυτά καταλήγουμε ότι αποχωρούν οι Ούκιτς, Ράϊτ, Κάρι, Μπατίστ και με ερωτηματικό ο Μπράμος, εξοικονομώντας έτσι 1+50χιλ.+200χιλ+200χιλ= χοντρά 1.5 εκ.
Η πρώτη μεταγραφή πρέπει να είναι ο πλεί μέίκερ που θα μοιράζεται το χρόνο με τον Διαμαντίδη. Ενός πάικτη πρωταρχικά δημιουργού, καλού αμυντικού και με ένα αξιόπιστο σουτ. Ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Αντουάν Ντιό της Στρασμπούρ που έχει όλα αυτά τα στοιχεία (και αμυντικός, και σουτέρ και οργανωτής αλλά και γνώστης του Ευρωπαϊκού μπάσκετ). Ο Ερτέλ που έχει προταθεί και πιο πάνω από τα παιδιά συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες και λόγω Ιβάνοβιτς και ο Κούπερ ώς τρίτη λύση. Και οι τρεις κοινοτικοί (αν υποτεθεί ότι ο τελευταίος θα γίνει Βόσνιος). Δεν νομίζω ότι κανείς από αυτούς θα ζητήσει συμβόλαιο άνωθεν των 500 χιλ.

Δεύτερη επιλογή πρέπει να είναι η απότηση ενός combo γκαρντ που θα μπορεί να σκοράρει και να απειλήσει τόσο από μακριά όσο και με διείσδυση αναγκάζοντας τις άμυνες να κλείσουν στα drive για να βρεθούν ανοικτά σουτ έξω (ένα από τα μεγάλα προβλήματα της ομάδας φέτος ότι δεν υπήρχε παίκτης να δημιουργήσει ρήγμα από ντρίμπλα). Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Spysta στο ότι ο Νόλαν Σμιθ είναι ο καταλληλότερος και μπορεί να έρθει με ένα πόσο κοντά στις 600 χιλ. Πρόκειται επίσης για πολύ καλό αμυντικό και δημιουργό που έχει μαθητεύσει στο Duke δίπλα στον Krzyzewski και νομιζω έχει κατακτήσει κολλεγιακό μαζί του το 2010 ενώ παράλληλα βρίσκεται και σε πολύ καλή ηλικία. Αν δεν πάει ΝΒΑ...

Δυάρια καθαρά δεν υπάρχουν πολλά η αλήθεια είναι και σε καλές τιμές, αλλά πιστέυω ότι αξίζει να αναφερθεί η περίπτωση του Reggie Redding της Άλμπα, αν και δεν γνωρίζω το status του συμβολαίου του ούτε το κασέ του. Εξαιρετικός πάικτης πάντως και πολυδιάστατος. Σκόρερ και δημιουργός από το φτερό, αν και όχι τόσο αθλητικός. Αμερικανός μόνο κατ ευφημισμό αφού τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν σε Ευρωπαίο.

Τέλος για την αντικατάσταση του Μπατίστ, υπάρχουν αρκετοί ΜΑΠ εκεί έξω με χαμηλό κασέ. Ενδεικτικά θα αναφέρω κάποια ονόματα όπως: Mbakwe, Anosike, Jajuan Johnson, Palacios κλπ.

Αν ο Μπράμος αποχωρήσει τότε υπάρχει πρόβλημα καθώς χρειαζόμαστε έναν Έλληνα ακόμα στη θέση αυτή. Το ξέρω ότι πολύ θα με βρισετε 68.gif αλλά αναρωτιέμαι αυτές τις μέρες τι θα γίνει με τον Βασιλειάδη που έμεινε ελεύθερος από Εφές. Καλός σουτέρ και το spacing είναι μονάκριβο στοιχείο αν αποκτήθουν και καναδυό μπουκαδόροι που είπαμε πιο πάνω. Μην ξεχνάμε ότι ο ΠΑΟ ήταν η 21η ομάδα στην Ευρωλίγκα σε ευστοχία από τα 6,75 φέτος και η χειρότερη αν δεν κάνω λάθος από αυτές που πέρασαν στο ΤΟΠ 16.

Συνοψίζοντας:
Διαμαντίδης-Ντιό (Ερτέλ ή Κούπερ)- Μποχωρίδης (ή κάτι άλλο εγχώριο δν ξέρω)
Νόλαν Σμιθ-Ρέντινγκ-Παππάς
Μασιούλις-Μπράμος (ή Βασιλειάδης)-Γιάνκοβιτς
Γκιστ-Φώτσης
Λάσμε-Μαυροκεφαλίδης-Μπάκουε (Ανοσίκε-Τζόνσον-Παλάσιος)


Αυτά τα ολίγα blink.gif και συγνώμμη για το τεράστιο ποστ peace.gif


Πάρα πολύ ωραίο ποστ 41.gif
Nostradamus
QUOTE(shtarkws @ Jun 1 2014, 10:50 ) *
Πάρα πολύ ωραίο ποστ 41.gif

Κανονικά εγώ πρέπει να σε χειροκροτάω. Εσένα και όσους άντεξαν να το διαβάσουν... 77.gif
tuareg
μου αρεσει που φτιαχνεται με 14 πρωτοκλασατους και το μποχω στο τριτο ασο.
Ποιος απ'ολους αυτους θα μενει εξω?
Επισης ο μποχω προς το παρον δεν ειναι ασος,δεν επαιξε ασος σε εμας ποτε δυο χρονια τωρα.
Δυο παιζει το παιδι,μονο ο μισσας το βαζει στη νεων που δεν εχει αλλο
doctorjekil
QUOTE(Nostradamus @ Jun 1 2014, 08:28 ) *
Μιας και σε όλους μας αρέσει να κάνουμε κουμάντο με τα χρήματα των άλλων (το αγαπημένο μου χόμπι αφού εγώ δεν έχω ποτέ smiley.gif ) ας παραθέσω και εγώ τη δική μου γνώμη για το ρόστερ του Παναθηναϊκού της επόμενης σεζόν συνοψίζοντας στην αρχή 2-3 πραγματάκια.

Σχεδόν σε όλες τις 12άδες που έχω δει σε αυτό το τόπικ υπάρχουν 3 πλέϊ μέϊκερ εγνωσμένης ή έστω κάποιας αξίας (Διαμαντίδης, Κούπερ, Ερτέλ ή Ρόουλαντ ή Ντιλέίνι κλπ) και μόνο ένα πραγματικό δυάρι με έφεση στο σκοράρισμα να πλαισιώνει τον Παππά (ο επικρατέστερος από ότι έχω δει είναι ο Χίκμαν ανάμεσα σε άλλους). Μην ξεχνάμε ότι ο μιλάμε για μία θέση που ο ΠΑΟ πονάει περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη.

Αυτό τρία πράγματα μπορεί να σημαίνει:

1) Ότι ο Χίκμαν (ή ο κάθε Χίκμαν) θα παίζει 35 λεπτά με κίνδυνο να πάθει κάτι και να ψαχνόμαστε πάλι.
2) Ότι ο Παππάς του χρόνου θα έχει ενεργό ρόλο και θα παίζει τουλάχιστον 15 λεπτά μ.ο (Δεν καταλαβαίνω από που αντλείται αυτή η αισιοδοξία τη στιγμή που το παιδί φέτος ουσιαστικά βρίσκεται εκτός ομάδας).
3) Ότι θα υπάρξουν σχήματα με 2 point guards για αρκετά λεπτά στο παιχνίδι.

Ότι και να ισχύει από τα 3 για εμένα δεν αποτελεί βήμα προς την σωστή καεύθυνση και σε ότι αφορά το 3ο κάτι τέτοιο έγινε και φέτος με Ούκιτς κ Διαμαντίδη (εκτός αν ένας από τα γκαρντ μπορεί να πάιξει και off the ball που λένε και στο χωριό μου 69.gif )

Με αυτά τα δεδομένα έχουμε:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ: Εδώ δν χωράει πολύ κουβέντα. Έχει συμβόλαιο 1,5 εκ ευρώ και οδεύει στα 35 του. Ο νέος προπονητής θα πρέπει να αφαιρέσει βάρος από πάνω του και να πλαισιώσει δίπλα του ένα γκαρντ ώστε να πάιζει 20 λεπτά ο ένας και 20 ο άλλος (χοντρικά πάντα).
ΖΑΚ ΡΑΙΤ:Αποχωρεί. Δυστυχώς το κακό του σουτ δεν του επιτρέπει να σταθεί στο υψηλότερο επίπεδο αφού η σύγχρονη προπονητική βρίσκει την αχίλλειο πτέρνα σου και σε βαράει αλύπητα εκεί. Με αυτόν στο παρκέ οι αποστάσεις στην επίθεση του ΠΑΟ εκμηδενίζονται και αυτό έχει αντίκτυπο και στους συμπαίκτες του που τους κάνει να φαίνονται κακοί αφού όλοι οι αντίπαλοι μπορούν να δώσουν βοήθεια από αυτόν και να μην τιμωρηθούν...
ΡΟΚΟ ΛΕΝΙ ΟΥΚΙΤΣ:Επίσης αποχωρεί. Κάκιστη σεζόν (πιθανότατα για ιατρικούς λόγους αλλά τι σημασία έχει) από έναν παίκτη μου παίρνει 1 εκ. ευρώ. (800 χιλ. ήταν η αρχική συμφωνία η οποία αυξήθηκε στο 1 μετά τους περσινούς τελικούς). Δόξα τον θεό γκαρντ υπάρχουν αρκετά εκεί έξω, ελεύθερα και στα μισά χρήματα.
ΡΑΜΕΛ ΚΑΡΙ:Στα 35 του πλεόν δεν μπορεί να σταθεί σε αυτό το επίπεδο εχοντας μοναδικό όπλο ένα σουτ. Στα συν ότι δεν είχε μεγάλο συμβόλαιο. Φεύγει.
ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ:Από τις πιο ιδιάζουσες περιπτώσεις του φετινού ρόστερ. Δεν νομίζω να λήγει το συμβόλαιό του και οι Έλληνες είναι λίγοι στην αγορά. Περισσότερη σημασία έχει ο τρόπος που θα αξιοποιηθεί αν μείνει, παρά η μεταγραφική φιλολογία γύρω από το όνομά του.
ΓΙΟΝΑΣ ΜΑΣΙΟΥΛΙΣ: Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φυγής του. Η ομάδα χρειάζεται 2 κοινοτικούς και ο Λιθουανός θα είναι ο ένας. Δεν πρέπει να έχει και μεγάλο κασέ (κοντά στα 500 νομίζω).Καλό τριάρι που δημιουργεί προβλήματα με τον όγκο του και κατεβάζει πολλά ριμπάουντ. Αν είχε και λίγο πιο αξιόπιστο σουτ... Άτιμο spacing!
MAIK ΜΠΡΑΜΟΣ:Μακράν η πιο περίεργη περίπτωση για φέτος. Με σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του και με ένα συμβόλαιο που έχει δικαίωμα να κάνει opt out στο τέλος της σεζόν. Η αλήθεια είναι ότι έχει γίνει κόκκινο πανί στο δεύτερο μισό της σεζόν, αλλά όπως είπα παραπάνω οι Έλληνες μετριούνται στα δάχτυλα...
ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ ΓΙΑΝΚΟΒΙΤΣ:Δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο να ειπωθεί. Η χρησιμοποίησή του εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την έκβαση στο θέμα Μπράμος. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.
ΤΖΕΙΜΣ ΓΚΙΣΤ:Έχει συμβόλαιο και το σύγχρονο μπάσκετ επιτάσσει τέτοιους ψηλούς. Αμύνεται πολύ καλά και στο 4 και στο 5 και μπορεί να ακολουθήσει αντίπαλα γκαρντ σε καταστάσεις switch στ αντίπαλα pick n roll. Για μένα ο καλύτερος πάικτης του Παναθηναϊκού για φέτος. Εννοείται μένει.
ΑΝΤΩΝΗΣ ΦΩΤΣΗΣ:Εδώ ο ΠΑΟ τα έκανε μαντάρα. Ο Φώτσης υπέγραψε πέρσι τριετές έναντι 1 εκ. το χρόνο. Και αν φέτος αυτό φαίνεται ως κακό συμβόλαιο, τρέμω να δω πόσο κακό θα φαίνεται το 2015-2016... Βαρύ συμβόλαιο, μικρή προσφορά, και δεμένος για πολύ καιρό...Πονοκέφαλος
ΣΤΕΦΑΝ ΛΑΣΜΕ:Μπορεί να ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς και να μην ήταν σταθερός όμως είναι ο καλύτερος αμυντικός του ΠΑΟ και η ραχοκοκαλιά της αμυνάς του. Αρκεί κάποιος να δει το plus-minus (+/-) του και πόσο κερδίζει η ομάδα όταν ο Γκαμπονέζος είναι στο παρκέ και όχι στον πάγκο.
ΛΟΥΚΑΣ ΜΑΥΡΟΚΕΦΑΛΙΔΗΣ:Αν αληθεύουν οι φήμες περί Ιβάνοβιτς περιμένω τον Λουκά να έχει μεγαλύτερο ρόλο του χρόνου (δεδομένου ότι ο Μαυροβούνιος αρέσκεται σε τέτοιος ψηλούς, βλ. Σπλίτερ, Μπάρατς και σια). Δεν είναι τόσο κακός όσο προσπάθησε να τον παρουσιάσει ο Πεδουλάκης και η επίθεση από το low block είναι πάντα ένα στοιχειο plus για κάθε ομάδα (αρκεί να μην είναι ο μοναδικός τρόπος εκδήλωσης επίθεσης icon_drunk.gif ).
ΜΑΙΚ ΜΠΑΤΙΣΤ:Μεγάλη συνεισφορά αλλά ο χρόνος υπήρξε αμείλικτος και με πολύ μεγαλύτερους παίκτες παγκοσμίως. Προφανώς και χαιρετάει με αγάλματα, ανδριάντες, ύμνους, ψαλμωδίες κλπ. Για μένα κάνεις την ύστατη προσπάθεια να τους δώσεις ρόλο σκάουτερ στις ΗΠΑ (NBDL, κολλεγιακό κλπ), δίνοντάς του την ευκαιρία να εργαστεί για την ομάδα που αγαπά στη χώρα του (Dream job, right?).

Με αυτά και με αυτά καταλήγουμε ότι αποχωρούν οι Ούκιτς, Ράϊτ, Κάρι, Μπατίστ και με ερωτηματικό ο Μπράμος, εξοικονομώντας έτσι 1+50χιλ.+200χιλ+200χιλ= χοντρά 1.5 εκ.
Η πρώτη μεταγραφή πρέπει να είναι ο πλεί μέίκερ που θα μοιράζεται το χρόνο με τον Διαμαντίδη. Ενός πάικτη πρωταρχικά δημιουργού, καλού αμυντικού και με ένα αξιόπιστο σουτ. Ο πρώτος που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Αντουάν Ντιό της Στρασμπούρ που έχει όλα αυτά τα στοιχεία (και αμυντικός, και σουτέρ και οργανωτής αλλά και γνώστης του Ευρωπαϊκού μπάσκετ). Ο Ερτέλ που έχει προταθεί και πιο πάνω από τα παιδιά συγκεντρώνει αρκετές πιθανότητες και λόγω Ιβάνοβιτς και ο Κούπερ ώς τρίτη λύση. Και οι τρεις κοινοτικοί (αν υποτεθεί ότι ο τελευταίος θα γίνει Βόσνιος). Δεν νομίζω ότι κανείς από αυτούς θα ζητήσει συμβόλαιο άνωθεν των 500 χιλ.

Δεύτερη επιλογή πρέπει να είναι η απότηση ενός combo γκαρντ που θα μπορεί να σκοράρει και να απειλήσει τόσο από μακριά όσο και με διείσδυση αναγκάζοντας τις άμυνες να κλείσουν στα drive για να βρεθούν ανοικτά σουτ έξω (ένα από τα μεγάλα προβλήματα της ομάδας φέτος ότι δεν υπήρχε παίκτης να δημιουργήσει ρήγμα από ντρίμπλα). Νομίζω ότι θα συμφωνήσω με τον Spysta στο ότι ο Νόλαν Σμιθ είναι ο καταλληλότερος και μπορεί να έρθει με ένα πόσο κοντά στις 600 χιλ. Πρόκειται επίσης για πολύ καλό αμυντικό και δημιουργό που έχει μαθητεύσει στο Duke δίπλα στον Krzyzewski και νομιζω έχει κατακτήσει κολλεγιακό μαζί του το 2010 ενώ παράλληλα βρίσκεται και σε πολύ καλή ηλικία. Αν δεν πάει ΝΒΑ...

Δυάρια καθαρά δεν υπάρχουν πολλά η αλήθεια είναι και σε καλές τιμές, αλλά πιστέυω ότι αξίζει να αναφερθεί η περίπτωση του Reggie Redding της Άλμπα, αν και δεν γνωρίζω το status του συμβολαίου του ούτε το κασέ του. Εξαιρετικός πάικτης πάντως και πολυδιάστατος. Σκόρερ και δημιουργός από το φτερό, αν και όχι τόσο αθλητικός. Αμερικανός μόνο κατ ευφημισμό αφού τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν σε Ευρωπαίο.

Τέλος για την αντικατάσταση του Μπατίστ, υπάρχουν αρκετοί ΜΑΠ εκεί έξω με χαμηλό κασέ. Ενδεικτικά θα αναφέρω κάποια ονόματα όπως: Mbakwe, Anosike, Jajuan Johnson, Palacios κλπ.

Αν ο Μπράμος αποχωρήσει τότε υπάρχει πρόβλημα καθώς χρειαζόμαστε έναν Έλληνα ακόμα στη θέση αυτή. Το ξέρω ότι πολύ θα με βρισετε 68.gif αλλά αναρωτιέμαι αυτές τις μέρες τι θα γίνει με τον Βασιλειάδη που έμεινε ελεύθερος από Εφές. Καλός σουτέρ και το spacing είναι μονάκριβο στοιχείο αν αποκτήθουν και καναδυό μπουκαδόροι που είπαμε πιο πάνω. Μην ξεχνάμε ότι ο ΠΑΟ ήταν η 21η ομάδα στην Ευρωλίγκα σε ευστοχία από τα 6,75 φέτος και η χειρότερη αν δεν κάνω λάθος από αυτές που πέρασαν στο ΤΟΠ 16.

Συνοψίζοντας:
Διαμαντίδης-Ντιό (Ερτέλ ή Κούπερ)- Μποχωρίδης (ή κάτι άλλο εγχώριο δν ξέρω)
Νόλαν Σμιθ-Ρέντινγκ-Παππάς
Μασιούλις-Μπράμος (ή Βασιλειάδης)-Γιάνκοβιτς
Γκιστ-Φώτσης
Λάσμε-Μαυροκεφαλίδης-Μπάκουε (Ανοσίκε-Τζόνσον-Παλάσιος)


Αυτά τα ολίγα blink.gif και συγνώμμη για το τεράστιο ποστ peace.gif

Συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτα που λες για την θεση 2,στο συγχρονο μπασκετ οι πιο πολλες ομαδες παιζουν με 2 π.γκαρντ,οποτε θεωρω δεδιμενο οτι κ εμεις πρεπει να κανουμε το ιδιο και ειναι περιτο να εχουμε 3 2αρια,επισης δεν συμφωνω για τον ρεντινγκ,τον εχω δει σε καμια 10αρια ματς φετος κ δεν νομιζω οτι μπορει να σταθει σε ομαδα επιπεδου παο
Nostradamus
QUOTE(doctorjekil @ Jun 1 2014, 12:46 ) *
Συμφωνω σε ολα εκτος απο αυτα που λες για την θεση 2,στο συγχρονο μπασκετ οι πιο πολλες ομαδες παιζουν με 2 π.γκαρντ,οποτε θεωρω δεδιμενο οτι κ εμεις πρεπει να κανουμε το ιδιο και ειναι περιτο να εχουμε 3 2αρια,επισης δεν συμφωνω για τον ρεντινγκ,τον εχω δει σε καμια 10αρια ματς φετος κ δεν νομιζω οτι μπορει να σταθει σε ομαδα επιπεδου παο

Μα αυτό λέω ότι δεν είναι 3 τα δυάρια γιατί ο Παππάς δν ξέρω κατά πόσο υπολογίζεται. Αν πάρει ρόλο τότε εντάξει.

Συμφωνώ ότι πολλά σχήματα είναι με 2 γκαρντ, επαυξάνω κιόλας (βλ. Μακάμπι κλπ) αλλά όχι 2 δημιουργούς. Αυτό εννούσα. Ότι δεν υπάρχει σκορ από τα γκαρντ. Τώρα αν βρεις κάποιον ποιντ που να έχει και έφεση στο σκορ (πχ. Delaney, Rowland, Ragland, Dentmon και εγώ δεν ξέρω τι) τότε ναι μπορείς να έχεις 3 "point". Αλλά όχι κάτι ρόστερ που βλέπω και Διαμαντίδη και Κούπερ και 3ο οργανώτη και μόνο Χίκμαν στο 2. Πέφτει βαρύ το φορτίο. Θυμίσου πόσο ασύμβατοι ήταν φέτος η Εφές με τον Μαχμούτι να πλαισιώνει δίπλα στον Λούκας, τον Πλάνινιτς και όχι κάποιον σκόρερ που να παίζει μακριά από τη μπάλα. Πιστεύω γίνομαι αντιληπτός.

Για Redding μπορεί να έχεις και δίκιο. Αλλά έχω αδυναμία στους σκόρερ (όσο μπορεί ο καθένας, δεν είναι ο Carmelo Anthony) που ταυτόχρονα μπορούν να δημιουργήσουν από το φτερό.
Maximos 13 Athens
Οι φίλτατοι Αρειανοί γιατί συγχύζονται τόσο πολύ όταν βλέπουν τον Μποχωρίδη σε προτεινόμενες δωδεκάδες του Παναθηναϊκού και αμέσως κάνουν πικρόχολα σχόλια; Έχουν την ελπίδα ότι για κάποιο απίθανο λόγο θα κάτσει στη Θεσσαλονίκη να παίζει με τον Χαρτ και τον Ασημακόπουλο; Εφόσον δοθεί ένα σοβαρό ποσό, ο παίκτης θα κάνει το επόμενο βήμα είτε στους αιώνιους είτε στο εξωτερικό. Δεν ζούμε πια σε εποχές ερασιτεχνισμού, οι αθλητές θέλουν να πληρώνονται και να διακρίνονται: στον Άρη δεν μπορεί να πετύχει κάποιος ούτε το ένα ούτε το άλλο. Και πριν πείτε ότι το πρωτάθλημα δεν είναι ανταγωνιστικό και οι αιώνιοι είναι υπαίτιοι για αυτό, σκεφτείτε πώς θα ήταν το ελληνικό μπάσκετ χωρίς τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό (ή μάλλον τον Ζοτς και τον Ντούντα): ένα πρωτάθλημα ξυλοκόπων όπου θα πρωταγωνιστούσαν όλες οι cult φιγούρες του στυλ Καλλινικίδη, Δορκοφίκη και Κουμπούρα μέσα σε άθλια γήπεδα χωρίς τουαλέτες, υπό τις οδηγίες κομπλεξικών προπονητάκων. Ο Μποχωρίδης και ο κάθε Μποχωρίδης έχει το απόλυτο δικαίωμα να ξεφύγει από τη μιζέρια και να διαχειριστεί, όπως γουστάρει, την επαγγελματική του καριέρα. Το πρόβλημα των ομάδων της Θεσσαλονίκης δεν είναι μόνο τα λεφτά, αλλά και οι οπαδοί τους, οι οποίοι αρέσκονται στο να ζουν στο παρελθόν και να ηρωοποιούν τους Λυπηρίδηδες και τους Φιλίππου. Ο μέγιστος Γκάλης ήταν ένας και μοναδικός με απαράμιλλο ταλέντο και work ethic, αλλά δεν ξαναγυρίζει η εποχή του (να μην σχολιάσω πόσο άσχημα του φέρθηκαν οι σύγχρονοί του).
Υ.Γ. Το ότι ο Μποχωρίδης παίζει στο 2 δεν είναι να το λες με καμάρι, πρόκειται για προπονητικό έγκλημα. Το παλικάρι πρέπει να μάθει να οργανώνει και να οδηγεί την ομάδα του, διαφορετικά πάνε χαμένα τα σωματικά του προσόντα. Είναι τεμπέλικη λύση να του αφαιρείς ευθύνες και να τον ανεβάζεις στο 2, όταν μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι μακράν καλύτερο. Δυάρια στο σύγχρονο μπάσκετ υπάρχουν ελάχιστα και επιτελούν συγκεκριμένο ρόλο. Θα είναι waste of potential αν ο Μποχωρίδης βολευτεί σε ένα τέτοιο ρόλο, χωρίς μάλιστα να είναι και ο μεγάλος σουτέρ.
Υ.Γ.2. Ξέρω ότι μάλλον θα πάρω φάουλ, αλλά κάποιος έπρεπε να τα πει, και μάλιστα καλοπροαίρετα για να μην ξεκινήσει flame war.
Υ.Γ.3. Εξαιρετικό post, φίλε Nostradamus.


peace.gif
Dred11
Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά το πιθανότερο είναι ο Μποχωρίδης όπου και να πάει (ή να κάτσει) να μείνει αιώνιο ταλέντο. Αυτό δείχνουν τα δύο τελευταία χρόνια που η πρόοδός του ήταν κοντά στο μηδέν. Βέβαια ελλείψει άλλων prospects για την θέση κάποιος πρέπει να του δώσει μια τελευταία ευκαιρία πριν μπει στην κατηγορία "Παππάς".
nikosGreen
για εμενα θα πρεπει να αποκτηθει ο μποχωριδης εχει τα προσωντα που μπορουν να τον κανουν να πρωταγωνιστισει σε μια ομαδα και τι καλυτερο να εχει ως μεντορα τον μεγαλο αρχηγο μας μπορει να μαθει πολλα διπλα σε αυτον

δεν λεω να παιρνει 30 λεπτα χρονο συμμετοχης αλλα ενα καθαρο 10 λεπτακι στην ευρωπη και και ενα καθαρο 25 λεπτακι στην Α1 θα ηταν πολυ καλα για να προχωρισει η εξελιξη του για αρχη

εαν δεν δωσουμε ευκαιριες στα νεα ταλεντα ποτε δεν θα μπορεσουμε να μαθουμε την εξλιξη τους
πιστευω οτι εαν ο παναθηναικος ενταξει τους παππα και γιανκοβιτς στο παιχνιδι του κατι μου λεει οτι δεν θα χασει απο αυτο

να ρωτησω κατι αλλο καπου διαβασα οτι ο παππας τσακωθηκε με τον διαμαντιδη αληθευει? και γι αυτο δεν παιζει
j-kidd13
QUOTE(Maximos 13 Athens @ Jun 1 2014, 13:16 ) *
Οι φίλτατοι Αρειανοί γιατί συγχύζονται τόσο πολύ όταν βλέπουν τον Μποχωρίδη σε προτεινόμενες δωδεκάδες του Παναθηναϊκού και αμέσως κάνουν πικρόχολα σχόλια; Έχουν την ελπίδα ότι για κάποιο απίθανο λόγο θα κάτσει στη Θεσσαλονίκη να παίζει με τον Χαρτ και τον Ασημακόπουλο; Εφόσον δοθεί ένα σοβαρό ποσό, ο παίκτης θα κάνει το επόμενο βήμα είτε στους αιώνιους είτε στο εξωτερικό. Δεν ζούμε πια σε εποχές ερασιτεχνισμού, οι αθλητές θέλουν να πληρώνονται και να διακρίνονται: στον Άρη δεν μπορεί να πετύχει κάποιος ούτε το ένα ούτε το άλλο. Και πριν πείτε ότι το πρωτάθλημα δεν είναι ανταγωνιστικό και οι αιώνιοι είναι υπαίτιοι για αυτό, σκεφτείτε πώς θα ήταν το ελληνικό μπάσκετ χωρίς τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό (ή μάλλον τον Ζοτς και τον Ντούντα): ένα πρωτάθλημα ξυλοκόπων όπου θα πρωταγωνιστούσαν όλες οι cult φιγούρες του στυλ Καλλινικίδη, Δορκοφίκη και Κουμπούρα μέσα σε άθλια γήπεδα χωρίς τουαλέτες, υπό τις οδηγίες κομπλεξικών προπονητάκων. Ο Μποχωρίδης και ο κάθε Μποχωρίδης έχει το απόλυτο δικαίωμα να ξεφύγει από τη μιζέρια και να διαχειριστεί, όπως γουστάρει, την επαγγελματική του καριέρα. Το πρόβλημα των ομάδων της Θεσσαλονίκης δεν είναι μόνο τα λεφτά, αλλά και οι οπαδοί τους, οι οποίοι αρέσκονται στο να ζουν στο παρελθόν και να ηρωοποιούν τους Λυπηρίδηδες και τους Φιλίππου. Ο μέγιστος Γκάλης ήταν ένας και μοναδικός με απαράμιλλο ταλέντο και work ethic, αλλά δεν ξαναγυρίζει η εποχή του (να μην σχολιάσω πόσο άσχημα του φέρθηκαν οι σύγχρονοί του).
Υ.Γ. Το ότι ο Μποχωρίδης παίζει στο 2 δεν είναι να το λες με καμάρι, πρόκειται για προπονητικό έγκλημα. Το παλικάρι πρέπει να μάθει να οργανώνει και να οδηγεί την ομάδα του, διαφορετικά πάνε χαμένα τα σωματικά του προσόντα. Είναι τεμπέλικη λύση να του αφαιρείς ευθύνες και να τον ανεβάζεις στο 2, όταν μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι μακράν καλύτερο. Δυάρια στο σύγχρονο μπάσκετ υπάρχουν ελάχιστα και επιτελούν συγκεκριμένο ρόλο. Θα είναι waste of potential αν ο Μποχωρίδης βολευτεί σε ένα τέτοιο ρόλο, χωρίς μάλιστα να είναι και ο μεγάλος σουτέρ.
Υ.Γ.2. Ξέρω ότι μάλλον θα πάρω φάουλ, αλλά κάποιος έπρεπε να τα πει, και μάλιστα καλοπροαίρετα για να μην ξεκινήσει flame war.
Υ.Γ.3. Εξαιρετικό post, φίλε Nostradamus.


peace.gif


Δεν θα φας φαουλ,αλλα μπορεις να πεις αυτο που θες χωρις να χρησιμοποιεις εκφρασεις που "ανεβαζουν τους τονους" και μπορει να προκαλεσουν.
sni79per
οπως τα λεει ο Dred11,επειδη ειναι ζερβοχερης κ κοψια ΔΔ εχουν λυσσαξει οτι πρεπει να βγει ο ''1'' του μελλοντος.
να τον παρει η φενερ κανα 2 χρονια που εχει προπονητη (να του αλλαξει θεση) κ φραγκα για μην ''κλαινε'' κ οι οπαδοι οτι πηγε στον καταραμενο νοτο κ μετα ερχονται πακετο.
κ μετα ξυπνησα...
bbplayer
QUOTE (nikosGreen @ Jun 1 2014, 13:59 ) *
να ρωτησω κατι αλλο καπου διαβασα οτι ο παππας τσακωθηκε με τον διαμαντιδη αληθευει? και γι αυτο δεν παιζει


με τα "αν" δεν μπορούμε να κάνουμε κουβέντα, είναι το μόνο σίγουρο. Αλλά ΑΝ ισχύει αυτό, τότε υπάρχει θεός .&-


Las Plagas
QUOTE (nikosGreen @ Jun 1 2014, 13:59 ) *
για εμενα θα πρεπει να αποκτηθει ο μποχωριδης εχει τα προσωντα που μπορουν να τον κανουν να πρωταγωνιστισει σε μια ομαδα και τι καλυτερο να εχει ως μεντορα τον μεγαλο αρχηγο μας μπορει να μαθει πολλα διπλα σε αυτον

δεν λεω να παιρνει 30 λεπτα χρονο συμμετοχης αλλα ενα καθαρο 10 λεπτακι στην ευρωπη και και ενα καθαρο 25 λεπτακι στην Α1 θα ηταν πολυ καλα για να προχωρισει η εξελιξη του για αρχη

εαν δεν δωσουμε ευκαιριες στα νεα ταλεντα ποτε δεν θα μπορεσουμε να μαθουμε την εξλιξη τους
πιστευω οτι εαν ο παναθηναικος ενταξει τους παππα και γιανκοβιτς στο παιχνιδι του κατι μου λεει οτι δεν θα χασει απο αυτο

να ρωτησω κατι αλλο καπου διαβασα οτι ο παππας τσακωθηκε με τον διαμαντιδη αληθευει? και γι αυτο δεν παιζει

και ειπε ο μητσαρας στον πεδουλακη και μετα τον αλβερτη τσακωθηκα με τον παππα και μην τον βαζεις να παιζει?
louie
QUOTE (nikosGreen @ Jun 1 2014, 13:59 ) *
να ρωτησω κατι αλλο καπου διαβασα οτι ο παππας τσακωθηκε με τον διαμαντιδη αληθευει? και γι αυτο δεν παιζει


οχι δεν ισχυει, βασικα παιζει να ειναι ο καλυτερος του φιλος μαζι με τον γιανκοβιτς. εγω συνεχεια μαζι τους βλεπω στο γηπεδο και στην προθερμανση. και ολως τυχαιως το διαβασα κι εγω αυτο που λες, το εγραφε ενας εξυπνακιας στα σχολια του γκαζετα ως inside info. σε ενα αλλο σαιτ τα trifyllaki(ή οπως γραφεται τεσπα), το οποιο δεν εμπιστευομαι και ιδιαιτερα αλλα κουβεντα να γινεται, ελεγαν οτι εχασε προπονησεις και ειχε κακη εξωγηπεδικη ζωη και τιμωρειται γι αυτο.
tuareg
@dred μιλας για 19χρονο που αρχιζε να παιζει περσυ...μια χαρα εξελιξη εχει,τι συγκρινεις με τον 24χρονο παππα?

@μαξιμος
Κανεναν πικροχολο σχολιο,η πραγματικοτητα ειναι.
Απλα το παιδι θελει να παιζει και να εξελιχθει και στο ΠΑΟ δε προκειται να γινει αυτο υπο τις παρουσες συνθηκες.(Ακομα και φετος που υπηρχαν ευκαιριες οι Βλαντο και Παππας πανε για καψιμο)
Τωρα σιγουρα αν ερθει μια προταση με καλο ποσο ασφαλως και θα φυγει (το θεμα ειναι τι θεωρεις εσυ καλο ποσο και τι ο Αρβανιτης)
Οσο για τα υπολοιπα που λες εισαι οφφτοπικ αστο γιατι δε προκειται να συμφωνησουμε...
louie
δεν καταλαβαινω τον λογο ο παναθηναικος να δωσει χρηματα στον αρη για τον μποχωριδη. ο μποχωριδης φετος δεν επεισε καθολου και φανηκε να μενει εντελως στασιμος ενω πηρε ευκαιριες. αλλα οκ δεν εχασε και το τρενο μπορει να εξελιχθει αλλα σε εμας δεν προκειται να παιζει, οποτε τον αφηνουμε στον αρη να δουμε ΑΝ θα εξελιχθει και μετα τον παιρνουμε ελευθερο. δηλαδη για να τον καβατζωσουμε πριν τον ολυμπιακο θα παμε να τον χρυσοπληρωσουμε με πολυ μεγαλο και ρεαλιστικο ρισκο να μην εξελιχθει και θα χαλασουμε λεφτα απο το μπατζετ για ενα παιδι που δεν θα παιζει ουτε στην α1;
tuareg
QUOTE (louie @ Jun 1 2014, 15:57 ) *
δεν καταλαβαινω τον λογο ο παναθηναικος να δωσει χρηματα στον αρη για τον μποχωριδη. ο μποχωριδης φετος δεν επεισε καθολου και φανηκε να μενει εντελως στασιμος ενω πηρε ευκαιριες. αλλα οκ δεν εχασε και το τρενο μπορει να εξελιχθει αλλα σε εμας δεν προκειται να παιζει, οποτε τον αφηνουμε στον αρη να δουμε ΑΝ θα εξελιχθει και μετα τον παιρνουμε ελευθερο. δηλαδη για να τον καβατζωσουμε πριν τον ολυμπιακο θα παμε να τον χρυσοπληρωσουμε με πολυ μεγαλο και ρεαλιστικο ρισκο να μην εξελιχθει και θα χαλασουμε λεφτα απο το μπατζετ για ενα παιδι που δεν θα παιζει ουτε στην α1;


αυτο ειναι οτι πιο ωριμο εχει γραφτει...απλα ο δγ θελει να φτιαξει ελληνικο κορμο και λογικα χτυπαει οτι κινειται.
Βαση του πρωταθληματος που εκανε δε δικαιολογειται μεταγραφη και ειδικα δε δικαιολογειται με τα λεφτα που θελουμε.Ο ιδιος παντως δε θελει να φυγει.
Βεβαια δε θα γινει τπτ μεχρι τα παιχνιδια της νεων....εκει αν βγαλει ματια αλλαζουν οι συσχετισμοι και οι οροι των διαπραγματευσεων.
EXASFAIROS
Μπορει ο Μητσαρας να παιξει αψογα ενα 10λεπτο στο "3" ?
Μπορει ο Παππας να παιξει ενα 10λεπτο στον "ασσο"?...αν ναι


bbplayer
QUOTE (EXASFAIROS @ Jun 1 2014, 16:17 ) *
Μπορει ο Μητσαρας να παιξει αψογα ενα 10λεπτο στο "3" ?


Ο Μήτσος αποδίδει ακόμα επειδή μπορεί να δημιουργεί και εν μέρει να εκτελεί. Σαν sf δε θα μπορεί να τα κάνει αυτά. Εχουν περάσει τα χρόνια,δε μπορεί να παίξει "3" πια . Στην άμυνα ακόμα χειρότερα


QUOTE (EXASFAIROS @ Jun 1 2014, 16:17 ) *
Μπορει ο Παππας να παιξει ενα 10λεπτο στον "ασσο"?...αν ναι


αυτός δε μπορεί να παίξει μπάσκετ γενικά
michalex
QUOTE (bbplayer @ Jun 1 2014, 17:10 ) *
αυτός δε μπορεί να παίξει μπάσκετ γενικά


Μεγάλη αγάπη ο παππάς ε; smiley.gif Πέρα απ'την πλάκα μέτα το μέγαλο ματς που έκανε στον πρώτο γύρο της ευρωλίγκας πίστεψα ότι όντως μπορεί να βοηθήσει, μετά είχε τον τραυματισμό και εξαφανίστηκε...
bbplayer
QUOTE (michalex @ Jun 1 2014, 17:46 ) *
Μεγάλη αγάπη ο παππάς ε; smiley.gif Πέρα απ'την πλάκα μέτα το μέγαλο ματς που έκανε στον πρώτο γύρο της ευρωλίγκας πίστεψα ότι όντως μπορεί να βοηθήσει, μετά είχε τον τραυματισμό και εξαφανίστηκε...


Θα δούμε. Μακάρι να συνέλθει, να σοβαρευτεί να δούμε και τι θέλει και εάν περιμένει κάτι από αυτόν ο νέος προπονητής και επιτέλους να βοηθήσει την ομάδα.
Δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε "καμένους" με τον έναν ή τον άλλον τρόπο στην ομάδα, δε μας περισσεύουν
doctorjekil
QUOTE(bbplayer @ Jun 1 2014, 17:10 ) *
Ο Μήτσος αποδίδει ακόμα επειδή μπορεί να δημιουργεί και εν μέρει να εκτελεί. Σαν sf δε θα μπορεί να τα κάνει αυτά. Εχουν περάσει τα χρόνια,δε μπορεί να παίξει "3" πια . Στην άμυνα ακόμα χειρότερα

Ισα ισα νομιζω πως οσο περνανε τα χρονια ειναι καλυτερα να παιζει περισσοτερο 3αρι ο δδ,θα αποδισει καλυτερα...και φυσικα και στην αμυνα θα του ειναι πιο ευκολα να παιζει τα 3αρια παρα γρηγορα και κοντα 1-2
doctorjekil
QUOTE(redleg7 @ May 31 2014, 21:30 ) *
O Mαντζαρης εχει ηδη συμφωνησει προφορικα για νεο τριετες συμβολαιο μαζι με τον Σλουκα (τα οποια θα υπογραφουν στην ωρα τους του χρονου ).
Δεν ειναι τοσο αφελης ωστε να μην εκτιμησει την ομαδα με την οποια ανδρωθηκε και του εδωσε την ευκαιρια να γινει δις Πρωταθλητης Ευρωπης και περισσοτερο να μην σεβαστει την ολη στηριξη που του παρειχε η διοικηση περσι κατα την διαρκεια του σοβαροτατου τραυματισμου του.
Αν υπηρχε εστω και μια πιθανοτητα να γινει κατι τετοιο εξανεμιστηκε με τις τελευταιες δηλωσεις του ΔΓ.
Εκτος αν πιστευεις οτι θα αφηνε οτι εχει τωρα για να εχει εργοδοτη τον συγκεκριμενο.


Τα περι οπαδισμου τωρα οκ ειχε βγει καποτε οταν ηταν 19 μια φωτο με φανελα του Παο στο φαιναλ 4.Απο τοτε μεσολαβησαν παρα παρα πολλα.Το κυριοτερο καταλαβε τι εστι επαγγελματισμος και πως εχουν τα πραγματα.

Και ο Καιμακογλου ειχε διαρκειας χρονια στο Καραισκακης αλλα στον Ολυμπιακο δεν αγωνιστηκε ποτε(μεχρι στιγμης).
Αυτα με τα οπαδιλικια πρεπει να τα αποβαλλουμε μια και καλη.

Τοτε μετα τις σημερινες δηλωσεις των αγγελοπουλαιων θα πρεπει να ναι πολυ υπερηφανος ο βαγγελακης για τ αφεντικα του...
bbplayer
Ούκιτς για Τσεβεντιτα (δεν μπορώ να το προφέρω angry_red.gif ) και Πεδουλάκης για Κούμπαν. Αντε ν' αραιώνουμε σιγα σιγά tongue.gif
Dred11
Έχω τεράστια εκτίμηση και σεβασμό στον Πεδουλάκη, αλλά ως προπονητής σε ξένη ομάδα θα πρέπει να βρει έναν σούπερ γαμάτο διερμηνέα πρώτα, ο οποίος να καταλαβαίνει πεδουλάκεια μπασκετικά ελληνικά. Δύσκολο.
bbplayer
QUOTE (Dred11 @ Jun 2 2014, 12:42 ) *
Έχω τεράστια εκτίμηση και σεβασμό στον Πεδουλάκη, αλλά ως προπονητής σε ξένη ομάδα θα πρέπει να βρει έναν σούπερ γαμάτο διερμηνέα πρώτα, ο οποίος να καταλαβαίνει πεδουλάκεια μπασκετικά ελληνικά. Δύσκολο.


aaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxa θεός laugh.gif laugh.gif laugh.gif
tzagasdog
Harris Stavrou
Η @karmaback λέει πως η @lokobasket κοιτάζει τον Πεδουλάκη. Εγώ λέω ότι ο Πασούτιν μπορεί να πάει προς νότια Ευρώπη. Για να δούμε...

από twitter
A.CAB
Το βλέπω δύσκολο αλλά μακάρι να του κάτσει του Άρτζι η Λοκομοτίβ.

Εμείς έχουμε Αλβέρτη-Πρίφτη-Τράκη στον πάγκο και δε χαμπαριάζουμε. Θα πάμε για το 7ο του χρόνου. smiley.gif
j-kidd13
Εγω να πω οτι πρεπει να προσεξουν τον Διαμαντιδη του χρονου,να δουν τα τελευταια 2 ματς που υπερβαλλει εαυτον,και να του φερουν 2-3 παικταραδες στο 1-2 να τον αποφορτισουν,και να τον δουμε να παιζει τη μπασκεταρα του και του χρονου,αλλα για ενα 20λεπτακι μαξ...
AKRG
QUOTE (j-kidd13 @ Jun 2 2014, 14:23 ) *
Εγω να πω οτι πρεπει να προσεξουν τον Διαμαντιδη του χρονου,να δουν τα τελευταια 2 ματς που υπερβαλλει εαυτον,και να του φερουν 2-3 παικταραδες στο 1-2 να τον αποφορτισουν,και να τον δουμε να παιζει τη μπασκεταρα του και του χρονου,αλλα για ενα 20λεπτακι μαξ...


Όλοι αυτό προσευχόμαστε , μέρα-νύχτα , χωρίς πλάκα ..
mpam
QUOTE (j-kidd13 @ Jun 2 2014, 14:23 ) *
Εγω να πω οτι πρεπει να προσεξουν τον Διαμαντιδη του χρονου,να δουν τα τελευταια 2 ματς που υπερβαλλει εαυτον,και να του φερουν 2-3 παικταραδες στο 1-2 να τον αποφορτισουν,και να τον δουμε να παιζει τη μπασκεταρα του και του χρονου,αλλα για ενα 20λεπτακι μαξ...

Με αφορμη το τελευταιο ποστ στο τοπικ του παιχνιδιου ηθελα να σε ρωτησω...Μηπως εχει παρει Μαρντικολινι......??? smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
EXASFAIROS
Να ναι καλα ο Νοστραδαμος (ειχα αγρια μεσανυχτα με Νολαν Σμιθ....)

Αρχιζει και μου αρεσει δυδιμο Τζεκινς-Σμιθ για περισσοτερη αμυνα...αλλα δεν μπορουν να χωρεσουν Ντιλεινι,Κουπερ,Διαμαντιδης rolleyes.gif

Νοστραδαμε βρες μας και ενα δυαρι εκτος απο τον Σμιθ με αμυνα και τριποντο ,οχι μπουκαρισματα στην ρακετα.....και οσο το δυνατο λιγοτερα λαθη....


....βγαινει απο το καβουκι του ο Βλαντο!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.