Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Detroit Pistons
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
sacarame
Detroit Pistons






Περιμένοντας τον Stuckey να πασάρει....



Προηγούμενο Ρεκόρ (2011-2012): 36-30


Leaders (2011-2012):
Πόντοι: Greg Monroe 15,4
Ριμπάουντ: Greg Monroe 9,7
Ασσίστ: Rodney Stuckey (αχα καλό έ;; tongue.gif ) Brandon Knight 3,8



Πιθανή 5άδα:

PG: KnightSG: StuckeySF: Prince
PF: Villanueva C: Monroe


Πάγκος:
PG’s: Will Bynum, Johny Flynn
SG’s: Kim English, Terrence Williams
SF’s: Corey Maggette, Austin Daye,Kyle Singler,Khris Middleton
PF’s: Jonas Jerebko,Jason Maxiell,
C’s: Andre Drummond, Vyacheslav Kravtsov

Offseason moves

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Corey Maggette (trade με Bobcats), Andre Drummond (9th pick),Kris Middleton (39th pick), Kim English (44th pick)

Έφυγαν: Ben Gordon,Ben Wallace, Damien Wilkins,Walker Russell,Vernon Macklin


Προπονητής:Lawrence Frank

Η πρώτη χρονιά του Corbin στον πάγκο της Utah για κάποιο λόγο μάλλον θα πρέπει να θεωρηθεί αγωνιστικά πετυχημένη. Και ναι και όχι..

Ο νεαρός coach για δεύτερη συνεχή χρονιά στο τιμόνι των Πιστονιών, θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί το ρόστερ που δημιουργήθηκε και να τους επαναφέρει σε τροχιά play-off. Το θέμα είναι να καταφέρει να καταρτίσει σωστά τους ρόλους μέσα στην ομάδα και να μπορέσει να βάλει σε καλούπια κάποιους από τους παίκτες ώστε να βγει ενα καλό αποτέλεσμα. Σφιχτή άμυνα και εκμετάλλευση της ταχύτητας των παικτών αλλά και του επιθετικού πλουραρισμού του Monroe θα προσπαθήσει και φέτος λογικά ο Λορέντζος...

Σχόλιο:

Ρόστερ με προοπτικές δείχνουν να έχουν φέτος οι Pistons. Νεανική ομάδα με ταλέντο, καθώς και την παρέα των έμπειρων Prinve, Maggette και Charlie-V να κρατάν τα γκέμια στα αποδυτήρια. Ελαφρώς περίεργη η ανταλλαγή που έφερε τον Μακέτο στο Detroit καθώς το ρόστερ είναι υπερπλήρες στη συγκεκριμένη θέση. δεδομένο ότι επιλέχτηκε και στο ντραφτ ο Middleton. Κατανοούμε όμως τον πρόεδρο καθώς δεν άντεξε να βλέπει άλλο μπροστά του το φάντασμα του Ben Gordon. Αν πετύχει και την απομάκρυνση του Charlie θα χει μαζέψει τελείως το λάθος που πραγματοποίησε πριν μερικά χρόνια. Κατά κύριο λόγο αναμένουμε να δούμε τα 2 διδυμάκια:
i) Stuckey-Knight πέρυσι ζορίστηκαν πολύ στην αρχή, αλλά προς το τέλος κατάφεραν να βρουν τρόπο κοινής ύπαρξης στο παρκέ και
ii) Monroe- Drummond. Σίγουρα αυτοί οι δυο αποτελούν ένα από τα πιο curious to watch διδυμα νέων ψηλών σε όλο το ΝΒΑ. Ο Monroe έκανε πολύ δυνατό μπάσιμο πέρυσι και φέτος τον περιμένουμε ακόμα καλύτερο. Ο Drummond έδειξε καλά στοιχεία στα pre-draft και σίγουρα έχει συζητηθεί αρκετά. Μένει να δούμε αν μπορούν εκτός από καλό φιτάρισμα ο ένας του άλλου, να συνυπάρξουν και στο παρκέ...


Πρόβλεψη: 32-50
Conference rank: 10th
Division rank: 4th

SG3ptshooter
http://www.nba.com/playerfile/rodney_stuckey/index.html blink.gif
1/23 fg σε 3 ματς, μαγευτικό 4,3%. Ξεκίνημα της σεζόν χειρότερο ακόμα και των δικών μου εκτιμήσεων, για όλους ανεξαιρέτως.

Πρώτος scorer στο Staples center ο Jerebko, δεύτερος ο Singler και τρίτος ο Bynum. Με το καλό και Dominic Waters, που ίδιους αριθμούς με το Stuckey θα κανε, και I feel devotion στα μεγάφωνα μετά τον υποβιβασμό σε ομάδα Euroleague.

angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif angry_red.gif
reignman
Πρέπει να πάρει περισσότερο χρόνο ο Drummond. Στα λίγα λεπτά που παίζει δίνει πάρα πολλά τόσο σε ριμπάουντ όσο και σε τάπες, είμαι σίγουρος οτι μπορεί να βοηθήσει και επιθετικά.

Υ.Γ

ΔΙΩΧΤΕ ΤΟΝ ΣΤΑΚΙ!

Υ.Γ2

Ψηθήτε εκεί στο Ντιτρόιτ να μιλήσετε με τον Πάξον , ευκολάκι είναι να του τον πακετόσετε.
sarounas
η φετινή ομαδάρα των Πίστονς κατά πως φαίνεται αναμένεται να σπάσει το αρνητικό ρεκόρ των 16 νικών της σεζόν 79-80..
Murdoc
Παντος δεν ειναι ομαδα που δεν βλεπετε παλευει τα περισσοτερα παιχνιδια και οι ρουκι που εχει η ομαδα ειναι παρα πολυ καλοι, εμπειρια τους λειπει εχουν χασει 2-3 παιχνιδια στις λεπτομερειες!!!
Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι οτι δεν χρησιμοποιει παρα πολυ τον Drummond που ειναι παρα πολυ καλος και επιθετικα και αμυντικα να μου πεις εχει τον Μονροε αλλα αξιζει καποια λεπτα παραπανω!!!!
Gravedigger
QUOTE (Murdoc @ Nov 11 2012, 11:48 ) *
Παντος δεν ειναι ομαδα που δεν βλεπετε παλευει τα περισσοτερα παιχνιδια και οι ρουκι που εχει η ομαδα ειναι παρα πολυ καλοι, εμπειρια τους λειπει εχουν χασει 2-3 παιχνιδια στις λεπτομερειες!!!
Αυτο που μου προκαλει εντυπωση ειναι οτι δεν χρησιμοποιει παρα πολυ τον Drummond που ειναι παρα πολυ καλος και επιθετικα και αμυντικα να μου πεις εχει τον Μονροε αλλα αξιζει καποια λεπτα παραπανω!!!!

O Drummond προορίζεται για δίδυμο με τον Monroe,όχι η ο ένας η ο άλλος.Αυτός που θα εκτοπιστεί για να παίξει παραπάνω ο rookie είναι ο Maxiell.
SoKRaM
Περιμενω πως και πως να παιξουμε με τους Μπομπκατς για να παρουμε τη πρωτη νικη. Παντως το καλο ειναι οτι εκτος απο το παιχνιδι με τους Λεικερς σε ολα τα αλλα ημασταν μεσα στο σκορ.
jasonick
Λείπει ο Stuckey με ίωση, ξεκινά ο Singler και οι Pistons είναι μπροστά με 52-34 στο ημίχρονο με τον Singler να έχει ήδη 13 πόντους.
Ε, μετά πως να μην τον κράζει ο SG3ptshooter; laugh.gif
SoKRaM
Αφού πραγματοποίησε το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του αρχίζοντας τη σεζόν με οκτώ συνεχόμενες ήττες το Detroit κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του νίκη και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο καθώς επικράτησε εκτός έδρας των Sixers με 94-76.

Οι Pistons βρήκαν μπόσικη τη Philadelphia η οποία προερχόταν από ήττα στο γήπεδο της στην αναμέτρηση με τους Bucks και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι παίκτες του Lawrence Frank έστειλαν μια προειδοποίηση με την παρουσία τους στην πρώτη περίοδο στους Sixers και αφού αυτοί δεν την πήραν στα σοβαρά μέχρι το ημίχρονο τους είχαν βάλει από κάτω έχοντας χτίσει διαφορά 18 πόντων (52-34).

Ο Kyle Singler (16 πόντοι) πήρε τη θέση του τραυματία Rodney Stuckey στη βασική πεντάδα και τα πήγε περίφημα, αφού έκανε την μέχρι στιγμής καλύτερη του εμφάνιση στο ΝΒΑ. Μάλιστα οι δικοί του 13 πόντοι μαζί με τους 12 του Tayshaun Prince (15 πόντοι, 6 ασίστ) στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν που επέτρεψαν στο Detroit να αποκτήσει τόσο μεγάλο προβάδισμα.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και από τη στιγμή που οι μόνοι που αντιστάθηκαν από πλευράς Sixers ήταν ο Lavoy Allen (14 πόντοι) και ο Jrue Holiday (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) τα “πιστόνια” δεν συνάντησαν καμία δυσκολία στη συνέχεια. Η διαφορά μπορεί να έπεσε στους 15 πόντους (69-54) στο τρίτο δωδεκάλεπτο αλλά στο τέταρτο ανέβηκε στους 23 (86-63).

Ο Greg Monroe (19 πόντοι, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ) έκανε τα πάντα στο παρκέ, ενώ ο Brandon Knight (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) άργησε μεν αλλά βρήκε πεδίο δράσης με αποτέλεσμα οι Pistons να τελειώσουν με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι και να φτάσουν στην πρώτη φετινή τους νίκη.


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif Παμε για το 8/8 για να κρατηθουμε σε τροχια πλει οφ. tongue.gif
Gravedigger
QUOTE (SoKRaM @ Nov 15 2012, 14:16 ) *
Αφού πραγματοποίησε το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του αρχίζοντας τη σεζόν με οκτώ συνεχόμενες ήττες το Detroit κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του νίκη και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο καθώς επικράτησε εκτός έδρας των Sixers με 94-76.

Οι Pistons βρήκαν μπόσικη τη Philadelphia η οποία προερχόταν από ήττα στο γήπεδο της στην αναμέτρηση με τους Bucks και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι παίκτες του Lawrence Frank έστειλαν μια προειδοποίηση με την παρουσία τους στην πρώτη περίοδο στους Sixers και αφού αυτοί δεν την πήραν στα σοβαρά μέχρι το ημίχρονο τους είχαν βάλει από κάτω έχοντας χτίσει διαφορά 18 πόντων (52-34).

Ο Kyle Singler (16 πόντοι) πήρε τη θέση του τραυματία Rodney Stuckey στη βασική πεντάδα και τα πήγε περίφημα, αφού έκανε την μέχρι στιγμής καλύτερη του εμφάνιση στο ΝΒΑ. Μάλιστα οι δικοί του 13 πόντοι μαζί με τους 12 του Tayshaun Prince (15 πόντοι, 6 ασίστ) στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν που επέτρεψαν στο Detroit να αποκτήσει τόσο μεγάλο προβάδισμα.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και από τη στιγμή που οι μόνοι που αντιστάθηκαν από πλευράς Sixers ήταν ο Lavoy Allen (14 πόντοι) και ο Jrue Holiday (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα) τα “πιστόνια” δεν συνάντησαν καμία δυσκολία στη συνέχεια. Η διαφορά μπορεί να έπεσε στους 15 πόντους (69-54) στο τρίτο δωδεκάλεπτο αλλά στο τέταρτο ανέβηκε στους 23 (86-63).

Ο Greg Monroe (19 πόντοι, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ) έκανε τα πάντα στο παρκέ, ενώ ο Brandon Knight (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) άργησε μεν αλλά βρήκε πεδίο δράσης με αποτέλεσμα οι Pistons να τελειώσουν με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι και να φτάσουν στην πρώτη φετινή τους νίκη.


77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif Παμε για το 8/8 για να κρατηθουμε σε τροχια πλει οφ. tongue.gif

Πηγή : ΝΒΑ Hellas.
aegeansheed
QUOTE(Gravedigger @ Nov 17 2012, 04:45 ) *
Οφείλεις να το γράφεις από την στιγμή που δεν είναι δικό σου icon_wave.gif


Άσε που έχασε όλη την αξία των " tongue.gif " που έβαλες, γιατί κανείς δεν το κατάλαβε. Βασικά δεν είναι ντροπή, είναι τιμή να κάνεις τέτοια post. Ένα σχόλιο με την πηγή που να δηλώνει ότι το κείμενο είναι από την Ελληνική μισθωτική πλατφόρμα, απλά απογειώνει το feeling και σου επιβεβαιώνει την αρχική υποψία.

Η φάση αυτή είναι τρελά άρρωστη: το "nba greece" κείμενο του SoKKrat ήταν κρυμμένο και μη εμφανές (λαγός) στο ποστ, αλλα ο εκπαιδευμένος Digger (λαγωνικό) το μύρισε και το εντόπισε αμέσως!!!
Gravedigger
QUOTE (aegeansheed @ Nov 17 2012, 06:48 ) *
Άσε που έχασε όλη την αξία των " tongue.gif " που έβαλες, γιατί κανείς δεν το κατάλαβε. Βασικά δεν είναι ντροπή, είναι τιμή να κάνεις τέτοια post. Ένα σχόλιο με την πηγή που να δηλώνει ότι το κείμενο είναι από την Ελληνική μισθωτική πλατφόρμα, απλά απογειώνει το feeling και σου επιβεβαιώνει την αρχική υποψία.

Η φάση αυτή είναι τρελά άρρωστη: το "nba greece" κείμενο του SoKKrat ήταν κρυμμένο και μη εμφανές (λαγός) στο ποστ, αλλα ο εκπαιδευμένος Digger (λαγωνικό) το μύρισε και το εντόπισε αμέσως!!!

Τζάμπα διαβάζω τα άρθρα του NBA Greece?Εκτός από τα λάθη,διεκδικώ credits και από αλλού!
SoKRaM
QUOTE(Gravedigger @ Nov 17 2012, 04:45 ) *
Οφείλεις να το γράφεις από την στιγμή που δεν είναι δικό σου icon_wave.gif


Περιμενα να μη το καταλαβει κανεις και ετσι να το περασω σαν δικο μου κυριε sherlock αλλα με επιασες. Τωρα νιωθω μετανιωμενος που δεν εβαλα τη πηγη. Ορκιζομαι να μη το ξανακανω. Αλλωστε τετοιο συγγραφικο οιστρο μονο καποιος που εργαζεται στο ενμπιε'ι' χελ ας θα μπορουσε να το γραψει.

Εσυ τι ακριβως παριστανεις τελικα? Τον wannabe mod?
Pierce
Ρε σεις, ηρεμία, τι σας έπιασε από το πουθενά!
Gravedigger
QUOTE (SoKRaM @ Nov 17 2012, 16:44 ) *
Περιμενα να μη το καταλαβει κανεις και ετσι να το περασω σαν δικο μου κυριε sherlock αλλα με επιασες. Τωρα νιωθω μετανιωμενος που δεν εβαλα τη πηγη. Ορκιζομαι να μη το ξανακανω. Αλλωστε τετοιο συγγραφικο οιστρο μονο καποιος που εργαζεται στο ενμπιε'ι' χελ ας θα μπορουσε να το γραψει.

Εσυ τι ακριβως παριστανεις τελικα? Τον wannabe mod?

Σου είπα εγώ ότι προσπαθείς να το περάσεις σαν δικό σου?Έτυχε να το έχω διαβάσει και απλά έγραψα την πηγή.Και ναι με έπιασες. Δουλεύω για το ελληνικό site του NBA. Η μόνη εντολή που μου έχουν δώσει είναι :Βρες πότε ο Sokram θα μας κλέψει άρθρο.Sorry,δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς,για αυτό με πληρώνουν... unsure.gif
SoKRaM
Ουτε καν εγραψα οτι δουλευεις για το Nba Hellas. Εγω ξερω οτι ποσταρα ενα αρθρο για να κανω ουσιαστικα refresh τη σελιδα και να εχει ο κοσμος μια εικονα του που βρισκεται η ομαδα μεχρι τωρα... τωρα εσυ που θιχτηκες και γιατι επρεπε οπωσδηποτε να βαλω τη πηγη ακομη δε το εχω καταλαβει (αν και ειμαι σιγουρος οτι το 95% του κοσμου που το διαβασε καταλαβε οτι προερχεται απο το εν λογω σαιτ)
Gravedigger
QUOTE (SoKRaM @ Nov 18 2012, 02:48 ) *
Ουτε καν εγραψα οτι δουλευεις για το Nba Hellas. Εγω ξερω οτι ποσταρα ενα αρθρο για να κανω ουσιαστικα refresh τη σελιδα και να εχει ο κοσμος μια εικονα του που βρισκεται η ομαδα μεχρι τωρα... τωρα εσυ που θιχτηκες και γιατι επρεπε οπωσδηποτε να βαλω τη πηγη ακομη δε το εχω καταλαβει (αν και ειμαι σιγουρος οτι το 95% του κοσμου που το διαβασε καταλαβε οτι προερχεται απο το εν λογω σαιτ)

Δεν θίχτηκα.Ούτε καν.Απλά συνηθίζουμε όταν παίρνουμε κάποιο άρθρο από οπουδήποτε να αναφέρουμε και την πηγή.Αυτό είναι όλο.
SG3ptshooter
Πρώτο ματς που πέρασε τα 30 λεπτά ο χρόνος συμμετοχής του ντράμερ, τέταρτο DD στη σεζόν. Άντε να δούμε αν θα βγει τίποτα απ' τη φετινή τραγωδία. Το καλό pick έτσι κι αλλιώς αφού στο τέλος που θα κάθονται να χάνουν όλοι εμείς θα πηγαίνουμε τρένο μας αποχαιρετά για Charlotte.

Αυτό το σύστημα το κερδίστε χάνοντας με ενοχλεί γενικά, πρέπει να φτιαχτεί μια άλλη φόρμουλα, με περισσότερες παραμέτρους απ' την τελική κατάταξη και κάτι μπαλάκια.
Nuntius
Ημίχρονο στο Palace. Το σκορ ανάμεσα στους Indiana Pacers και Detroit Pistons είναι 42 - 38.

Δυστυχώς, ο Roy Hibbert τραυματίστηκε σε ένα drive του Greg Monroe. Ο τραυματισμός είναι κατά πάσα πιθανότητα στον μηρό. Ας ελπίσουμε να μην είναι κάτι σοβαρό.
Nuntius
63 - 60 υπέρ των Pacers στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Hibbert είναι αμφίβολος για το αν θα επιστρέψει και ο Pendergraph τον αντικαθιστά.
Nuntius
Νίκη με 88 - 77 για τους Pacers.
SG3ptshooter
Jeeesus. Ακόμα χειρότερο κι απ' τη θέση μου για το Memphis, είναι ότι πλέον αποκτήσαμε κι έναν μόνιμο κάτοικο του προσωπικού μπασκετικού hatred top10 στην ομάδα μου διάολε. Με τη σεζόν να συνεχίζει σε υποτονικό μοτίβο και στην κατάταξη να μας βλέπω ακριβώς εκεί που δε θα πρεπε αυτή τη στιγμή, είτε με το σενάριο της πρώτης "καλύτερης" χρονιάς είτε με το σενάριο του να προστατευτεί το pick σε εφαρμογή. Και περιμένετε να τρέξουν οι FA τα επόμενα 2 καλοκαίρια, ακόμη κι αν όντως υπάρχει σε κάποιους παίκτες potential, όσο είμαστε losing team.. Εκτός κι αν μπαίνουμε σε Grizzlies mode κι εδώ, με τη νέα ιδιοκτησία να μην έχει δείξει ιδιαίτερη διάθεση για ξόδεμα ως τώρα, παρότι πράγματι δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς ακόμη με δεδομένα.
SoKRaM
QUOTE(SG3ptshooter @ Jan 31 2013, 13:25 ) *
Jeeesus. Ακόμα χειρότερο κι απ' τη θέση μου για το Memphis, είναι ότι πλέον αποκτήσαμε κι έναν μόνιμο κάτοικο του προσωπικού μπασκετικού hatred top10 στην ομάδα μου διάολε. Με τη σεζόν να συνεχίζει σε υποτονικό μοτίβο και στην κατάταξη να μας βλέπω ακριβώς εκεί που δε θα πρεπε αυτή τη στιγμή, είτε με το σενάριο της πρώτης "καλύτερης" χρονιάς είτε με το σενάριο του να προστατευτεί το pick σε εφαρμογή. Και περιμένετε να τρέξουν οι FA τα επόμενα 2 καλοκαίρια, ακόμη κι αν όντως υπάρχει σε κάποιους παίκτες potential, όσο είμαστε losing team.. Εκτός κι αν μπαίνουμε σε Grizzlies mode κι εδώ, με τη νέα ιδιοκτησία να μην έχει δείξει ιδιαίτερη διάθεση για ξόδεμα ως τώρα, παρότι πράγματι δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς ακόμη με δεδομένα.


Μου εχουν δωσει την εντυπωση οτι ολα γινονται για να εχει χωρο στο σαλαρι το καλοκαιρι η ομαδα για να κινηθει. Εαν καταφερνε και εδιωχνε και το συμβολαιο του Villanueva θα ειχε σχεδον 30Μ ετησιως να μπορει να δωσει. Παντως πιστευω οτι θα ξαναπροσπαθησει να κινηθει η ομαδα τωρα για καποιο αλλο trade ισως γιατι στη θεση 3 τωρα ειμαστε κενοι.
SG3ptshooter
QUOTE(SoKRaM @ Feb 1 2013, 15:39 ) *
Μου εχουν δωσει την εντυπωση οτι ολα γινονται για να εχει χωρο στο σαλαρι το καλοκαιρι η ομαδα για να κινηθει. Εαν καταφερνε και εδιωχνε και το συμβολαιο του Villanueva θα ειχε σχεδον 30Μ ετησιως να μπορει να δωσει. Παντως πιστευω οτι θα ξαναπροσπαθησει να κινηθει η ομαδα τωρα για καποιο αλλο trade ισως γιατι στη θεση 3 τωρα ειμαστε κενοι.

http://www.hoopsworld.com/2013-nba-free-agents
http://www.hoopsworld.com/detroit-pistons-team-salary/
Το ζήτημα είναι να πείσεις τον ικανότατο FA που θες ότι υπάρχει με την προσθήκη του ικανότητα να κερδίσουμε πράγματα άμεσα. Θα είμαστε και φέτος losing team, που έχει δώσει και το pick της για τον πρώτο γύρο του draft. Με σωστή διαχείριση στο να μείνει χώρος για να παραμείνουν οι παίκτες που ακόμα βρίσκονται στο "βολικό" για τα οικονομικά μας πρώτο τους συμβόλαιο, μπορούμε να φτιάξουμε κάτι ενδιαφέρον. Βέβαια με κριτήριο τις επιλογές μας την τελευταία φορά που βγήκαμε στη γύρα για FA και πάλι δεν υπήρχε κάτι αρκετά game-changing στις θέσεις που ψάχνουμε, βάλε και τη συνήθειά μας να κρατάμε με σεβαστά συμβόλαια ρολίστες που τους εμπιστευόμαστε, κάλλιστα δικαιούται κανείς να ανησυχεί.
Gravedigger
Πάντως οι Pistons έχουν καλές βάσεις για να χτίσουν κάτι σοβαρό στα επόμενα χρόνια.Δίδυμο ψηλών με Monroe-Drummond δεν έχουν πολλές ομάδες. Βάλε και τον Knight σε αυτούς,με 2-3 καλές κινήσεις είναι κομπλέ.

BTW o Drummond στα επόμενα χρόνια θα είναι από τους καλύτερους ψηλούς του πρωταθλήματος. Πρέπει να μάθει να βάζει βολές όμως.. Με ποσοστό γύρω στο 35 % (δεν θυμάμαι ακριβώς,βαριέμαι να ψάξω) έχεις τεράστια τρύπα επιθετικά.
spysta
QUOTE(Gravedigger @ Feb 1 2013, 16:53 ) *
BTW o Drummond στα επόμενα χρόνια θα είναι από τους καλύτερους ψηλούς του πρωταθλήματος. Πρέπει να μάθει να βάζει βολές όμως.. Με ποσοστό γύρω στο 35 % (δεν θυμάμαι ακριβώς,βαριέμαι να ψάξω) έχεις τεράστια τρύπα επιθετικά.

μου λεγε ο Γιαννης οτι λενε πως ειναι τεμπελης .. κυκολοφορει οτι δεν εχει καλο work ethic
απο προσοντα ειναι ΣΟΥΠΕΡ παντως
Tobias Funke
QUOTE (spysta @ Feb 1 2013, 19:21 ) *
μου λεγε ο Γιαννης οτι λενε πως ειναι τεμπελης .. κυκολοφορει οτι δεν εχει καλο work ethic
απο προσοντα ειναι ΣΟΥΠΕΡ παντως


Πες του Γιάννη ότι ο Φρανκ διαφωνεί tongue.gif :

QUOTE
“You see the progress made and you love his effort, his spirit, his makeup. If he continues to maintain that type of approach, then he has really good things in front of him.”


Το κοπέλι έχει 23 PER στη rookie χρονιά του, τι να λέμε? Απλά δεν ξέρω πόσο μπορεί να ταιριάξει ο Monroe στο 4 κι αν μπορούν ακόμα να επιβιώσουν ομάδες με 2 τέτοιους ψηλούς έτσι όπως αλλάζει το παιχνίδι τα τελευταία χρόνια. Α κι ο Knight ακόμα δεν με έχει πείσει ότι μπορεί να γίνει παίκτης της προκοπής
benchwarmer
Για τον SG, με αγαπη:

Stuckey out of the plan in Detroit
Pistons want to trade the playmaker
morfi
Οι κακόμοιροι Πίστονς... Μόνο τα χάιλαιτς να δεις με τους Πέισερς καταλαβαίνεις την αντίδραση του Μπάινουμ... biggrin.gif
kamtha5
Φήμες λένε για Rudy Gay, άλλες φήμες λένε για Rondo και Josh Smith. Το σίγουρ έιναι πως ο Joe D θέλει να κινηθεί δυναμικά φέτος
giorgos14
Υποστηριζα φανατικα το ντιτροιτ για μεγαλο διαστημα και ειναι μια απο τις αγαπες μ ακομα στο nba.Η πορεια τα τελευταια χρονια με στεναχωρει πολυ αλλα δυστυχως δεν μπορω να χαρω για το οτι πηραν το Σμιθ.Δεν τον θεωρω ικανο να αλλαξει τη μοιρα μιας ομαδας και θα συνεχισουμε να βολοδερνουμε χαμηλα εκτος κι αν παρει και καποιο αλλο καλο ονομα ο Ντουμαρς.
Θα θελα να ακουσω τη γνωμη των γνωστων ντιτροικων συμφορουμιτων για αυτη τη κινηση γιατι κανεις δεν εχει σχολιασει ακομα
giannis_mg
QUOTE(giorgos14 @ Jul 10 2013, 16:14 ) *
Υποστηριζα φανατικα το ντιτροιτ για μεγαλο διαστημα και ειναι μια απο τις αγαπες μ ακομα στο nba.Η πορεια τα τελευταια χρονια με στεναχωρει πολυ αλλα δυστυχως δεν μπορω να χαρω για το οτι πηραν το Σμιθ.Δεν τον θεωρω ικανο να αλλαξει τη μοιρα μιας ομαδας και θα συνεχισουμε να βολοδερνουμε χαμηλα εκτος κι αν παρει και καποιο αλλο καλο ονομα ο Ντουμαρς.
Θα θελα να ακουσω τη γνωμη των γνωστων ντιτροικων συμφορουμιτων για αυτη τη κινηση γιατι κανεις δεν εχει σχολιασει ακομα

Οι Πιστονς ανεκαθεν με γοητευαν σαν ομαδα και ειναι μια απ'τις τρεις αγαπημενες μου..
Πραγματικα το να βλεπω την εποχη του Big Ben,του Sheed και των αλλων παιδιων ηταν μια μεγαλη στεναχωρια...και ποσο μαλλον να βλεπω την ομαδα των παλαι ποτε bad boys να βολοδερνει για αρκετα χρονια...

Ουσιαστικα το Ντιτροιτ τι πληρωνει??
Τις κακιστες επιλογες του Ντουμαρς κακα τα ψεματα οσον αφορα τα συμβολαια που χαρισε σε παιχτες οπως οι Γκορντον-Βιλανουεβα κ' Στακει...

Οταν καποιοι τολμουσαν να βγαινουν απ'το Ντιτροιτ και να λενε οτι πασαραν τοτε τον Τσονσι για να δωσουν χωρο και χρονο στον ''επομενο'' Μπιλαπς κοντευαν να με πιασουν τα κλαματα...

Το Ντιτροιτ αυτη τη στιγμη φυσικα κανει την αντιπεθεση του φτιαχνοντας εναν κορμο με νεους και πολυ εξελιξιμους παιχτες...

Αυτη την στιγμη η τριαδα Μονρο(Π-Α-Ι-Χ-Τ-Α-Ρ-Α),Ντραμοντ(αμα δουλεψει αυτο το παιδι θα γινει ο επομενος dominator center της επομενης 10ετιας) και Ναιτ(καλο prospect αν και κατι μου λεει οτι εχει ταβανι),ειναι μια πολυ εξελιξιμη τριαδα που μπορει να αποτελεσει την κορυφη του παγοβουνου για τα επομενα χρονια...

Σε αυτη την τριαδα λοιπον προστεθηκε ο Τζος Σμιθ...
Για μενα ο Σμιθ ηταν πραγματικα μια αψυχολογητη,χωρις καμια λογικη κινηση...
Οταν εχεις 2 τρομερα prospect Μονρο-Ντραμοντ στην front line σου δεν γινεται να μου φερνεις τον Σμιθ...
Ο Τζος ναι μεν ταιριαζει στην λογικη των bad boys αλλα εχει πολλα μειονεκτηματα και σιγουρα αν τον επελεξε ο Ντουμαρς σαν franchise player τοτε εχουμε θεμα,ειναι πολλα τα λεφτα που του εδωσε οπως π.χ ειναι υπερογκο και το ποσο για τον Ιγκυ στους Warriors...

Φυσικα κατι μου λεει βρε παιδι μου οτι ο Τσικς(εξαιρετικη επιλογη για τον παγκο)θα κανει αυτο που δεν φανταζονται πολλοι...
Θα παιξει με τον Τζος στην θεση του SF οποτε θα παιξει με τριαδα Τζος-Μονρο και Ντραμοντ...(αν γινει αυτο τοτε ισως και να δωθει λιγο...ελπιδα στον Ντουμαρς)
Αυτη η τριαδα λοιπον στα forward ειναι μια απ'τις καλυτερες...

Αυτη η σκεψη ερχεται και δενει αρμονικα με το γεγονος οτι ο Ντουμαρς εψαχνε στο ντραφτ εναν σουτερ και το βρηκε στο προσωπο του Caldwell-Pope...To Ντιτροιτ το εκανε αυτο για να μειωσει το προβλημα με τις αποστασεις στην επιθεση καθως η τριαδα που αναφεραμε παραπανω μπορει να καει και να ζεματαει κοντα στο καλαθι αλλα απ'εξω δεν το κατεουν τα παιδια cool.gif

Οποτε πιστευω οτι ο Ντουμαρς αυτη τη στιγμη θα πρεπει να ψαξει για ενα PG σε ενα πιθανο trade(ακουστηκε ο Ροντο)και μεσα σε αυτη την ανταλλαγη να συμπεριελαβει καπως και ενα αν οχι και τα δυο συμβολαια των Βιλανουεβα και Στακει...

Για μενα ο Ντουμαρς μετα τις συνεχεις κακιστες επιλογες πλεον πηρε το μαθημα του και χτιζει ενα καλο συνολο εκει στην Motor City...

Αλλες 1-2 ποιοτικες προσθηκες θελουν,το ξεπεταγμα του Ντραμοντ και πιστευω οτι τα καλυτερα θα ερθουν...

ΥΓ.Ο Τσικς δειχνει παντως στην front line οτι θελει να βαδισει στα χναρια της ομαδας του 2004...
Ο Ντραμοντ να γινει το φοβητρο στην αμυνα με το απιστευτο κορμι αλλα και δυναμη που διαθετει(Big Ben)
Ο Μονρο να ειναι κατι σαν τον Sheed(αν και πιο ντελικανατος παιχτης)
Στο τρια ο Τζος να γινει το χταποδι στην αμυνα που ηταν ο Πρινς και σαφως πιο ενεργος επιθετικα...

Απο εκει και περα Ριπ και Τσονσι δεν υπαρχουν...ακομα!!! cool.gif

Και κατι αλλο οι Πιστονς ψαρεψαν στο ντραφτ τον Payton Siva...
E, λοιπον ο συγκεκριμενος ειναι μεγαλο λαβρακι...
Εξαιρετικος παιχτης,πολυ μπασκετικο μυαλο και ''συγκρατημενος'' στον 1...
Κανει τους συμαιχτες του ευτυχισμενους,σκοραρει και με πολυ καλη αναλογια ποντων-προσπαθειων...
aegeansheed
Καλώ τον Hood για φράση προς φράση quote! Aν είχα όρεξη θα το έκανα κι εγώ, αλλά η έλλειψη υδατανθράκων μου το απαγορεύει. Αξίζει πάντως.

Συμφωνώ με την έκφραση ότι σε μια κορυφή παγόβουνου πρέπει να είναι ο Knight (φυσικά δεν πιστεύω ότι η τωρινή ομάδα θυμίζει "παγόβουνο", κάθε άλλο). Θα ήθελα Jack, δε λέω, αλλά είναι να μην πας σε αυτούς τους Cavs?

Κάποιος περισσότερο "ντελικάτος" από τον Rasheed? Φεγγάρια από Roy Tarpley, Kevin Garnett. Αδυνατώ να σχολιάσω περισσότερο
giannis_mg
QUOTE(aegeansheed @ Jul 10 2013, 20:17 ) *
Καλώ τον Hood για φράση προς φράση quote! Aν είχα όρεξη θα το έκανα κι εγώ, αλλά η έλλειψη υδατανθράκων μου το απαγορεύει. Αξίζει πάντως.

Συμφωνώ με την έκφραση ότι σε μια κορυφή παγόβουνου πρέπει να είναι ο Knight (φυσικά δεν πιστεύω ότι η τωρινή ομάδα θυμίζει "παγόβουνο", κάθε άλλο). Θα ήθελα Jack, δε λέω, αλλά είναι να μην πας σε αυτούς τους Cavs?

Κάποιος περισσότερο "ντελικάτος" από τον Rasheed? Φεγγάρια από Roy Tarpley, Kevin Garnett. Αδυνατώ να σχολιάσω περισσότερο

Την γνωμη μου εκφερω φιλε...
Μην κανεις και ετσι... rolleyes.gif

Φιλε λαθος το πιο ντελικατος δεν πηγαινε στον Sheed αλλα στον Μονρο...
Δεν τρελαθηκα ακομα...

Το οτι το εγραψα διπλα στο ονομα του δεν λεει κατι!! biggrin.gif
Μην μου παθεις και τιποτα...αν το ειχα γραψει αυτο θα επρεπε να εχω απαγορευση απ'το φορουμ.... laugh.gif
giorgos14
welcome back Chauncey smile.gif
baskethood
Μου αρέσει ο Siva αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί λαβράκι...
Παίκτης που φοίτησε τέσσερα χρόνια στο Louisville του Pittino, παίζοντας τις τρεις τελευταίες χρονιές το 73% των διαθέσιμων λεπτών. Όντας ο βασικός point της ομάδας που πήρε το πρωτάθλημα τη χρονιά που πέρασε.
Δεν είναι τυχαίο ότι τον προσπέρασαν στο draft 55 φορές, παρότι έκανε καλή σεζόν και αναδείχθηκε πρωταθλητής.

Προσπεράστηκε για δύο λόγους, βασικά:
A) Η σωματοδομή του δεν είναι καλή για ΝΒΑ. Του λείπει η δύναμη και το ύψος και οι ομάδες φοβήθηκαν ότι δεν θα μπορεί να τα βγάλει πέρα απέναντι σε δυνατότερους παίκτες (άντρες πλέον και όχι παιδιά), ψηλούς και κοντούς.
Β) Ό,τι κατάφερε, το κατάφερε παίζοντας σε ένα σύστημα που αναδείκνυε τέλεια τα προτερήματα του, και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ παράλληλα έκρυβε αρκετές από τις αδυναμίες του.

Το μπάσκετ του Louisville χαρακτηρίζεται από ατέλειωτο pressing-zone press, κάτι που του επέτρεπε να πιέζει και να "πετάγεται" ρισκάροντας το κλέψιμο, ενώ παράλληλα έπαιρνε δεκάδες πόντους στο transition (όπου ο Siva και ο Rush Smith διαπρέπουν). Όταν η αντίπαλη ομάδα πέρναγε το μισό γήπεδο, αυτόματα η άμυνα γύρναγε σε ζώνη. Έτσι ο Siva κρυβόταν καλά.
Στην επίθεση δε είχε την απόλυτη ελευθερία να χρησιμοποιεί ατέλειωτα ball screens (που είναι καλός), με συνεχή screens/re-screens, κάτι που δύσκολα μια ομάδα ΝΒΑ θα του δώσει την ευκαιρία να κάνει.

Τέλος, αυτό που δεν ξέρω είναι τι είδους μπάσκετ έχει σκοπό να λανσάρει ο Cheeks. Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα..
Θα θελήσει να ακολουθήσει το αργό, ανατολίτικο, μπάσκετ των Pistons ή θα φέρει κάποιες ιδέες από το πέρασμα του στην Οκλαχόμα;
Αν κάνει το πρώτο, θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια καλή τριάδα στη second unit, με αυτόν, τον Drummond (που τρέχει εκπληκτικά το γήπεδο) και τον Datome (έτσι άκουσα), αλλά και τον Pope. Αλλά και πάλι θα είναι δύσκολο να ξεχωρίσει ο συγκεκριμένος..

ΥΓ. Sheed, να πω την αλήθεια, δεν πολυ-διαφωνώ με τον Γιάννη στα υπόλοιπα! Διαφωνώ βέβαια ότι η τριάδα Smith-Drummond-Monroe θα είναι μια από τις καλύτερες. Με τίποτα!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.