Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ray Allen VS Tracy McGrady
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
nikolas12
Λοιπον επειδη ομως εγω οπως και εσεις φανταζομαι εχετε βαρεθει να σας τους δινω τρεις τρεις θα σας δωσω οπως σε ολα τα poll αυτου του forum δυο παιχτες.Και βαζω αυτο το poll για την κοινη γνωμη απο εμπειρους σαν κι εσας,γιατι πιστευω οτι ειναι πολυ καλοι και δυο τους,ισαξιοι.Θα ψηφισω Allen ετσι απλα επειδη τον εχω δει περισσοτερο.Θελω ομως καλες αιτιολογιες για να σχηματισω μια αποψη και για τους δυο.Τελος για να καλυψω ερωτηματα του NBAer
απο προηγουμενο poll.Μιλαω γενικα για ολη τους την καριερα και συνολικα σαν αποδοση.Ειναι σαν ολα τα αλλα VS αυτου του forum.
morfi
Σαν ομαδική καριέρα, αναμφισβήτητα ο Ρέι Άλλεν αφού ήταν/είναι πρωταγωνιστικό μέλος τριών πολύ καλών ομάδων, με τη μία (Μπακς) να χάνει στις λεπτομέρειες το ταξίδι στους τελικούς το 2001, με την άλλη (Σόνικς) να κάνει μία σούπερ χρόνια και να αποκλείονται από τους μετέπειτα πρωταθλητές και με τη τρίτη (Σέλτικς) και τελευταία να είναι πρώτη και καλύτερη μέχρι τώρα στη κανονική περίοδο και όπως φαίνεται the sky is the limit.

Σαν ατομική καριέρα, αναμφισβήτητα ο Τρέισι ΜακΓκρέιντι αφού έχει προσωπικές διακρίσεις που ο Ρέι Άλλεν ακόμη και αν ξαναγινόταν νέος και έμπαινε πάλι στο ΝΒΑ, δεν θα κατάφερνε ποτέ να αποκτήσει.

Ατομική σύγκριση :
Νομίζω πως φαίνεται. O Ρέι Άλλεν είναι ένας πολύ καλός σκόρερ και σταθερά ο καλύτερος σουτέρ του κόσμου σχεδόν τη τελευταία δεκαετία. Πέρα από αυτό, έχουμε έναν ομαδικό και fearless παίκτη αλλά με περιορισμένες (αλλά όχι κακές) όλες τις υπόλοιπες δυνατότητες που έχει ένας μπασκετμπολίστας. Δηλαδή πάσα, ριμπάουντ κτλ και κυρίως ηγετικές ικανότητες.
Ο ΜακΓκρέιντι μπορεί να μην είναι καλός σουτέρ (δεν τολμώ καν να πω ότι "δεν είναι σαν το Ρέι Άλλεν") αλλά είναι σαφέστατα ανώτερος. Όχι μόνο μπορεί να σκοράρει περισσότερο, αλλά σε ότι άλλο υστερεί ο Ρέι Άλλεν, ο ΜακΓκρέιντι το καταφέρνει με χαρακτηριστική άνεση, με το all-around του παιχνίδι να είναι πλέον χαρακτηριστικό. Δηλαδή έχουμε, ένα καλύτερο σκόρερ, ένα πιο all-around παίκτη, και πάνω από όλα έναν ηγέτη. Και μη μου πείτε τώρα ότι δεν έχει περάσει ποτέ το πρωτο γύρω, γιατί ο Ρέι Άλλεν α) δεν έχει υπάρξει ποτέ το καθαρό νο1 της ομάδας του, β) ο ΜακΓκρέιντι είχε σχεδόν πάντα χειρότερη υποστήριξη από ότι ο Άλλεν στις τρείς παραπάνω ομάδες.

Με λίγα λόγια, Τρέισι ΜακΓκρέιντι.

ΥΓ1 Δεν ξέχασα πως ο Ρέι Άλλεν έχει και ένα Ολυμπιακό μετάλλιο αλλά δεν νομίζω κάτι τέτοιο να μετράει τόσο πολύ σε τέτοιες συγκρίσεις.

ΥΓ2 Όποιος πιστεύει ότι έχει σημασία το παραπάνω, τότε η απάντησή μου είναι πως ο ΜακΓκρέιντι πρωταγωνιστεί στη τρίτη σεζόν του Prison Break. banana.gif
nikolas12
QUOTE(morfi @ Feb 18 2008, 19:22 ) *
Σαν ομαδική καριέρα, αναμφισβήτητα ο Ρέι Άλλεν αφού ήταν/είναι πρωταγωνιστικό μέλος τριών πολύ καλών ομάδων, με τη μία (Μπακς) να χάνει στις λεπτομέρειες το ταξίδι στους τελικούς το 2001, με την άλλη (Σόνικς) να κάνει μία σούπερ χρόνια και να αποκλείονται από τους μετέπειτα πρωταθλητές και με τη τρίτη (Σέλτικς) και τελευταία να είναι πρώτη και καλύτερη μέχρι τώρα στη κανονική περίοδο και όπως φαίνεται the sky is the limit.

Σαν ατομική καριέρα, αναμφισβήτητα ο Τρέισι ΜακΓκρέιντι αφού έχει προσωπικές διακρίσεις που ο Ρέι Άλλεν ακόμη και αν ξαναγινόταν νέος και έμπαινε πάλι στο ΝΒΑ, δεν θα κατάφερνε ποτέ να αποκτήσει.

Ατομική σύγκριση :
Νομίζω πως φαίνεται. O Ρέι Άλλεν είναι ένας πολύ καλός σκόρερ και σταθερά ο καλύτερος σουτέρ του κόσμου σχεδόν τη τελευταία δεκαετία. Πέρα από αυτό, έχουμε έναν ομαδικό και fearless παίκτη αλλά με περιορισμένες (αλλά όχι κακές) όλες τις υπόλοιπες δυνατότητες που έχει ένας μπασκετμπολίστας. Δηλαδή πάσα, ριμπάουντ κτλ και κυρίως ηγετικές ικανότητες.
Ο ΜακΓκρέιντι μπορεί να μην είναι καλός σουτέρ (δεν τολμώ καν να πω ότι "δεν είναι σαν το Ρέι Άλλεν") αλλά είναι σαφέστατα ανώτερος. Όχι μόνο μπορεί να σκοράρει περισσότερο, αλλά σε ότι άλλο υστερεί ο Ρέι Άλλεν, ο ΜακΓκρέιντι το καταφέρνει με χαρακτηριστική άνεση, με το all-around του παιχνίδι να είναι πλέον χαρακτηριστικό. Δηλαδή έχουμε, ένα καλύτερο σκόρερ, ένα πιο all-around παίκτη, και πάνω από όλα έναν ηγέτη. Και μη μου πείτε τώρα ότι δεν έχει περάσει ποτέ το πρωτο γύρω, γιατί ο Ρέι Άλλεν α) δεν έχει υπάρξει ποτέ το καθαρό νο1 της ομάδας του, β) ο ΜακΓκρέιντι είχε σχεδόν πάντα χειρότερη υποστήριξη από ότι ο Άλλεν στις τρείς παραπάνω ομάδες.

Με λίγα λόγια, Τρέισι ΜακΓκρέιντι.

ΥΓ1 Δεν ξέχασα πως ο Ρέι Άλλεν έχει και ένα Ολυμπιακό μετάλλιο αλλά δεν νομίζω κάτι τέτοιο να μετράει τόσο πολύ σε τέτοιες συγκρίσεις.

ΥΓ2 Όποιος πιστεύει ότι έχει σημασία το παραπάνω, τότε η απάντησή μου είναι πως ο ΜακΓκρέιντι πρωταγωνιστεί στη τρίτη σεζόν του Prison Break. banana.gif


Ευχαριστω πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου.Οριστε ανθρωπος που αφιερωνει χρονο για εναν φιλο!!! smiley.gif
captain charisma
στους μιλγουοκι μπακς ηταν το πρωτο βιολι ο αλεν και απο πισω ειχε τον σαμ κασελ και τον γκλεν ρομπινσον και αλληλοσυμπληρονονταν....οποτε πως βγαζεις το συμπερασμα οτι δν ηταν το νο1 στους μπακς και στους σονικς?οκ στη βοστων ειναι το νο3 λογω γκαρνετ και πιρς
manos 13
λοιπον ο ray ray ειναι ο καλυτερος σουτερ στο nba wos_sport3.gif
αλλα ο mcgrady ειναι σαφως πιο πληρης και σιγουρα καλυτερος
Masterpiece_G4
Και οι 2 ειναι πολυ καλοι πακτες αλλα ο McGrady ειναι ενας παικτης που μπορει να κανει(σχεδον)τα παντα. Αρα νομιζω οτι ο McGrady ειναι ελαφρως καλυτερος
Rondo
QUOTE(manos 13 @ Feb 25 2008, 15:42 ) *
λοιπον ο ray ray ειναι ο καλυτερος σουτερ στο nba wos_sport3.gif
αλλα ο mcgrady ειναι σαφως πιο πληρης και σιγουρα καλυτερος

Ακριβώς αυτό... 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
red pyramid88
Δεν θα διαφωνήω με τους παραπάνω αλλά απ' την άλλη ΄χει και τα μειονεκτήματα του ο McGrady. Πέρσυ δηλαδή που έμεινε εκτός απο Utah, έχοντας Yao - Battier - Alston στην ομάδα του τι του έλειπε για να κάνει μια σπουδαία σεζόν? Αν κρίνουμε απο την ομαδική του πορεία δεν μιλάμε για ιδιαίτερα πετυχημένη καριέρα.
nikolas12
Δηλαδη την ψηφο σου που την εδωσες;
red pyramid88
Στο McGrady επειδή και καλύτερο τον θεωρώ αλλά και επειδή δεν πολυπάω τον Allen, είτε ως παίκτη είτε για την ομάδα που παίζει τώρα tongue.gif 68.gif
nikolas12
Α ενταξει τωρα καταλαβα.
morfi
QUOTE(red pyramid88 @ Apr 12 2008, 21:17 ) *
Δεν θα διαφωνήω με τους παραπάνω αλλά απ' την άλλη ΄χει και τα μειονεκτήματα του ο McGrady. Πέρσυ δηλαδή που έμεινε εκτός απο Utah, έχοντας Yao - Battier - Alston στην ομάδα του τι του έλειπε για να κάνει μια σπουδαία σεζόν? Αν κρίνουμε απο την ομαδική του πορεία δεν μιλάμε για ιδιαίτερα πετυχημένη καριέρα.

Σίγουρα έχει και ο ΜακΓκρέιντι τα μειονεκτήματα του, πχ κακό σουτ.
Για τη περσινή σειρά με τη Γιούτα, το έχω ξαναγράψει. Πέρσι οι Ρόκετς ήταν μέσα στις top-5 ομάδες της κανονικής περιόδου. Στα πλέι οφ αποκλείστηκε από έναν ισάξιο αντίπαλο, οπότε δεν τίθεται και τόσο μεγάλο θέμα αποτυχίας.
captain charisma
ο μαγκρειντι ειναι απλα λουζερ ποτε δν εχει καταφερει να περασει το πρωτο γυρο των πλειοφς και αυτο τα λεει ολα...
j-kidd13
T mac 4 ever!!!Μπορει να υστερει στο σουτ σε σχεση με τον Αλεν αλλα γενικα ειναι πληρεστερος παικτης..και πιο θεαματικος.
LynnGreer11
ο rey allen ειναι αναμφιβολα πολυ καλυτερος σουτερ αλλα ο macgrady ειναι σαφως για περισσοτερες δουλειες
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.