Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΗΠΑ - Τουρκία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3
Pierce
Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου 21:30
captain charisma
αν παιξουν σοβαρα απ την αρχη οι αμερικανοι χωρις λαθη τοτε θα εχουν ευκολο εργο,αλλιως θα δυσκολευτουν πολυ...περιμενω αλλη μια επικη εμφανιση του κεβιν ντουραντ..
pitto
ποιος θα μου το'λεγε πως θα δω αγώνα και θα είμαι υπέρ των Αμερικανών......
Green Warrior
QUOTE(pitto @ Sep 11 2010, 22:51 ) *
ποιος θα μου το'λεγε πως θα δω αγώνα και θα είμαι υπέρ των Αμερικανών......



+1

God Bless the United States of America icon_drunk.gif
6-0
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το σημερινό σπρώξιμο της Τουρκίας να μην είναι και το τελευταίο που θα δούμε.
Δεν είναι μόνο ότι πρέπει να είναι τα γήπεδα γεμάτα μέχρι τον τελικό. Αν ήταν μόνο αυτό τότε με τα σημερινά πανηγύρια θα μπορούσαμε να πούμε ότι "αποστολή εξετελέσθη".
Είναι όμως και πολύ σημαντική η Τουρκία για τη FIBA τόσο σαν αγορά όσο και σαν μπασκετική δύναμη και μια μεγάλη επιτυχία είναι αυτό που χρειάζεται για να κάνει το μπαμ, όπως έγινε και με μας στο παρελθόν
Andre_Iguodala
Οι Αμερικανοι ειναι σαφως ανωτεροι.Το θεμα ειναι αν θα παιξουν οπως πρεπει με μεγαλυτερο αντιπαλο το Τουρκικο κοινο...

Οπως και να χει θα ειναι ωραιος τελικος...
AZ1980
Δε νομίζω πως θα έχουμε νέο "χειρουργείο" αύριο... Σημαντική η Τουρκία για την ΦΙΜΠΑ, αυτό το είδαμε σε όλο του παρακμιακό μεγαλείο αυτές τις μέρες, αλλά, νομίζω, ακόμα πιο σημαντική η σχέση της με το ΝΒΑ. Δε νομίζω να την "παίρνει" να γίνουν τέτοιες "μαγκιές" εις βάρος και των Αμερικανών. Επίσης οι Αμερικανοί δύσκολα θα αποπροσανατολιστούν από το ξύλο, ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που αυτό επιτραπεί στους Τούρκους, όπως ως τώρα. Είναι πολύ δυνατοί σωματικά και δεν έχουν πρόβλημα σε οποιαδήποτε μορφή physical game, ίσα ίσα, παίρνουν πλεονέκτημα αν τους "κοπανάς" όλη την ώρα, μιας και εσύ χάνεις την ισορροπία σου πολύ ευκολότερα από αυτούς. Επίσης ο ψηλός ρυθμός παιχνιδιού, που ευνοεί τους Τούρκους (καθώς έτσι "μασκάρουν" την μεγάλη τους αδυναμία στο δημιουργικό κομμάτι της περιφερειακής τους λειτουργίας), ευνοεί τους Αμερικανούς ασύγκριτα περισσότερο.

Οι Τούρκοι θα χουν πλεονέκτημα μέσα στη ρακέτα βέβαια, ενώ επίσης πρέπει να δούμε πως θα αντιδράσουν οι άπειροι σχετικά παίκτες του Σιζέφσκι στην ατμόσφαιρα - "καμίνι" που θα αντιμετωπίσουν αύριο.

Θα το πάρουν οι ΗΠΑ πιστεύω, και μάλλον εύκολα. Ίδωμεν.




bball.gif
droulis
Απαξιωσαν οι ιδιοι της fiba την διοργανωση για να παιξει για πρωτη φορα ασιατικη ομαδα στον τελικο !!! Ας προωθουσαν τοτε τους κινεζους που ειναι και περισσοτεροι . Τι να πω .

Επειδη μαγκιες στον στερν δεν περνανε βλεπω μια ανετη νικη των αμερικανων χωρις παρατραγουδα οπως αυτα με τους σερβους . Το κομματι τους το κανανε οι ευρωμογγολοι οποτε ας κοιταξουν τουλαχιστον να μην ξεφτιλιστουν με καμια τριανταρα γιατι αρκετα γελοιοποιηθηκε ο θεσμος φετος .
6-0
QUOTE(droulis @ Sep 12 2010, 02:54 ) *
Απαξιωσαν οι ιδιοι της fiba την διοργανωση για να παιξει για πρωτη φορα ασιατικη ομαδα στον τελικο !!! Ας προωθουσαν τοτε την κινεζους που ειναι και περισσοτεροι . Τι να πω .


Μην ανησυχείς, θα γίνει κι αυτό!
Anaz
Συμφωνω απολυτα με ΑΖ. Απο και κλειεται να δουμε τετοιο χειρουργιο σαν το σημερινο αυριο!!
Κατ'εμε 3 ειναι τα σημεια που μπορει να εκμετταλευτει η Τουρκια κι αναλογα πως θα ανταπεξελθουν σε αυτα οι Αμερικανοι θα κρινει κ το αν θα καθαρισουν ευκολα το ματς. Η φροντ λαιν, η ζωνη, και η εξεδρα.
Κατα τ'αλλα οπως τα'πε ο ΑΖ. Το γρηγορο τεμπο βολευει τους Αμερικανους στους οποιους δεν περνα το physical game, ουτε τα ψηλα σχηματα των Τουρκων, κι επιπλεον αναμενεται να ασκησουν πολυ πιεση στα γκαρντ της Τουρκιας που δεν θελει και πολυ για να εκτεθουν.
Tretiak
Τυπική διαδικασία. Οι Αμερικάνοι θα το καθαρίσουν . Προλάβετέ το στο 1,2 όσο είναι καιρός... icon_drunk.gif
red pyramid88
Ώρα για το χρυσό ύστερα από το 1994. Η χρυσή ευκαιρεία και για εμένα πέρα από τον Durant, μεγάλη σημασία έχει το πως θα ανταποκριθεί ο Iguodala που χθές σάρωσε τους πάντες στην άμυνα, αλλά και το πόσο μπορούν να βοηθήσουν οι ψηλοί απέναντι σε μία τέτοια ομάδα. Έχω μεγάλη περιέγεια να δώ αν ο Σιζέφσκι θα επιμείνει να χρησιμοποιήσει 5-6 συγκεκριμένους παίκτες ή θα έχουμε ομαδική προσπάθεια. Πιστεύω στο σημερινό μάτς σίγουρα υπάρχει ρόλος και για τους Gordon, Love και ακόμη και τον Chandler (ως σάκος του μπόξ περισσότερο ο τελευταίος).

Πάμε ρε USA!!!
ios
Διατησία σαν την χθεσινή δύσκολο το βλέπω, αλλά ρε παιδιά εξίσου δύσκολα βλέπω και την άνετη επικράτηση.

Καταρχάς στα γκαρντ δεν το συζητώ οι Αμερικάνοι υπερτερούν με χαρακτηριστική διαφορά - άλλη τάξη μεγέθους ρε παιδί μου. Από την άλλη ομως ο Ντουράντ θα έχει καλύτερη προσωπική άμυνα (νομίζω για 1η φορά στο τουρνουά), οπότε λογικό να πέσουν τα νουμερά του και να μην είναι ο killer που ήταν χθες.
Τέλευταίο και πιο σημαντικό όμως (για την εξέλιξη του αγώνα) είναι το γεγονός πως για πρώτη δεύτερη φορά οι Αμερικάνοι θα αντιμετωπίσουν μια σοβαρή φροντλάιν.

Βάσει των παραπάνω μου φαίνεται ολίγον τι ντερμπάκι το παιχνίδι - με κύριους παράγοντες τα ματσαρίσματα του Durant, αλλά και την λειτουργία της frontline της TEAM USA.

PS. btw σιγά μην μασήσουν από το κοινό οι Αμερικάνοι, τι στην Utah δεν κατεβαίνουν να παίξουνε;
Air Kef
Δεν θα αντέξω 4 χρόνια να αναφέρεται η Τουρκία ως "Παγκόσμιοι Πρωταθλητές".
Δηλαδή ΟΧΙ!

Κι εγώ λοιπόν, φανατικά με ΗΠΑ.!
Green Warrior
Εύχομαι να κάνουν το καθήκον τους οι Αμερικανοί απέναντι στην αστερόεσσα και να πάρουν το κύπελλο πίσω στις ΗΠΑ μετά το '94. Παρειπτόντως θα γίνουν και οι πολυνίκες και σε αυτό τον θεσμό μετά τις ολυμπιάδες και τα παναμερικανικά (ας όψεται η διάλυση της ΕΣΣΔ και της ενωμένης Γιουγκοσλαβίας το '91).

Από κει και πέρα να τελιώσει το κωλοτουρνουά που πραγματικά είχε τη χειρότερη δυνατή εξέλιξη, από την παρουσία της εθνικής μέχρι το χθεσινό χειρουργείο για πάνε τελικό οι μογγολο-ούνοι.








Air Kef: προσοχή στους χαρακτηρισμούς ρε παιδιά, +20%.
ios
QUOTE(Air Kef @ Sep 12 2010, 13:42 ) *
Δεν θα αντέξω 4 χρόνια να αναφέρεται η Τουρκία ως "Παγκόσμιοι Πρωταθλητές".
Δηλαδή ΟΧΙ!

Κι εγώ λοιπόν, φανατικά με ΗΠΑ.!


Όχι τίποτε άλλο, αλλά μέχρι το τέλος του τουρνουά η Τουρκία στα νοκάουτ θα έχει αντιμετωπίσει 2 σοβαρές ομάδες - χμμ.. τώρα που το σκέφτομαι το ίδιο ισχύει και για τους Αμερικάνους.

Ποιος λέτε να αναλάβει Durant, ο Τurkoglu ή ο Ilyasova?
ALdaperan
χιλιες φορες καλυτερα η τουρκια παρα οι αλαζόνες αμερικανοι

στο κατω κατω επαιξαν πολυ καλα οι τουρκοι και πρεπει να τους το αναγνωρισουμε εστω και με μια μικρη ανοχη απο τη διατησια smile.gif ...βγαζουν πολυ ενεργεια παντως!!

οχι τιποτα αλλο αλλα θα εχουν να λενε οι αμερικανοι οτι και με τα δευτεροτριτα τους πηραν παγκοσμιο tongue.gif

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ με το φαβορι wink.gif

ps: στο κατω κατω δε τιθεμαι θεμα συγκρισης του τουρκικου με το ελληνικο μπασκετ...εχουμε μακραν ποιοτικοτερο και σε εθνικο και σε συλλογικο επιπεδο wink.gif
joi
Κοίτα δίλημμα που μας επιφύλαξε το τουρνουά για το τέλος (αν και δεν ήταν και τελείως απρόσμενο το σενάριο).
Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιον να υποστηρίξω. Οπότε πάμε ως εξής:

Α. Υποστηρίζουμε νίκη των Αμερικάνων με 20++ πόντους. Έτσι, για να ξεβρακωθούν λίγο οι οικοδεσπότες και να τους κοπεί λίγο η φόρα.

Β. Αν το παιχνίδι είναι τσίμα τσίμα είμαστε με Τουρκία, ώστε να δούμε για μια φορά ακόμα τα βλέμματα απορίας των invincibles για την ήττα.

Από την άλλη, το ιδανικό (αλλά εν γένει απίθανο) σενάριο θα ήταν ένας αγώνας με την διαιτησία 80-20 υπέρ των Τούρκων, όπου τα Αμερικανά σταματάνε να είναι arrogant, παίζουν το μπάσκετ που ξέρουν και καταφέρνουν να το γυρίσουν/νικήσουν με τα @@ τους. Έτσι για να ξεπλύνουν λίγο την ντροπή για το στημένο πρόγραμμα του τουρνουά.

ΥΓ. Ονειρεύομαι να δω να σφυρίζουν fiba-βήματα σε κάθε προσποίηση-εν-στάση και διείσδυση στους Αμερικάνους.
ΥΓ2. Ονειρεύομαι να δω να σφυρίζουν αμυντικό φάουλ σε κάθε "σφαλιαρίτσα" του Τούρκου αμυντικού πάνω στα χέρια του επιθετικού που φυλάει.
ios
QUOTE(ALdaperan @ Sep 12 2010, 13:55 ) *
χιλιες φορες καλυτερα η τουρκια παρα οι αλαζόνες αμερικανοι

στο κατω κατω επαιξαν πολυ καλα οι τουρκοι και πρεπει να τους το αναγνωρισουμε εστω και με μια μικρη ανοχη απο τη διατησια smile.gif ...βγαζουν πολυ ενεργεια παντως!!

οχι τιποτα αλλο αλλα θα εχουν να λενε οι αμερικανοι οτι και με τα δευτεροτριτα τους πηραν παγκοσμιο tongue.gif

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ με το φαβορι wink.gif

E αφού το επίπεδο των δευτεροτρίτων τους είναι ανώτερο από το επίπεδο των άλλων ομάδων γιατί να μην το πάρουν;

Όσο αυτό με την ενέργεια των Τούρκων, θέλω πολύ να τους δω και απόψε να πιέζουν το ίδιο, εκτός του οτι θα είναι εντελώς αναποτελεσματικοί (imo πάντα, σιγά μην πιεστούν οι Αμερικάνοι), θα τα φτύσουν κιόλας.
T.W.Is.M.
QUOTE(joi @ Sep 12 2010, 14:00 ) *
Β. Αν το παιχνίδι είναι τσίμα τσίμα είμαστε με Τουρκία, ώστε να δούμε για μια φορά ακόμα τα βλέμματα απορίας των invincibles για την ήττα.


Μπα, αν παει στον ποντο το ματς, θα δωσουν τη μπαλα στον Μπιλαπς που θα εχει μεχρι τοτε 1/8 σουτ κι αυτος θα το βαλει απ τα 8 μετρα με κρεμασμενο τον Τουντσερι πανω του. Υστερα θα παρει την επιθεση ο Τουρκογλου, που θα κλειστει, θα πασαρει στον Ασικ κατω απ το καλαθι, θα τον κοψει καθαρα ο Γουεστμπρουκ, αλλα οι διαιτητες θα δωσουν ανυπαρκτο φαουλ, ο Ασικ θα κανει παλι τον ψοφιο, θα τον κανουν αλλαγη και στη θεση του θα μπει κανενας Γκιουλερ που θα χασει ομως και τις 2 βολες απο το αγχος του! smiley.gif
ALdaperan
QUOTE(ios @ Sep 12 2010, 14:03 ) *
E αφού το επίπεδο των δευτεροτρίτων τους είναι ανώτερο από το επίπεδο των άλλων ομάδων γιατί να μην το πάρουν;

Όσο αυτό με την ενέργεια των Τούρκων, θέλω πολύ να τους δω και απόψε να πιέζουν το ίδιο, εκτός του οτι θα είναι εντελώς αναποτελεσματικοί (imo πάντα, σιγά μην πιεστούν οι Αμερικάνοι), θα τα φτύσουν κιόλας.

μα αυτο ειναι το θεμα επειδη ειναι να μη το παρουν tongue.gif

γτ σε καθε διοργανωση τους βλέπεις να κατεβαίνουν με τον αερα του φαβορι ...εμενα δε μαρεσει αυτο tongue.gif

ειτε ειναι ειτε οχι φαβορι
a.car
QUOTE(ALdaperan @ Sep 12 2010, 13:55 ) *
χιλιες φορες καλυτερα η τουρκια παρα οι αλαζόνες αμερικανοι

στο κατω κατω επαιξαν πολυ καλα οι τουρκοι και πρεπει να τους το αναγνωρισουμε εστω και με μια μικρη ανοχη απο τη διατησια smile.gif ...βγαζουν πολυ ενεργεια παντως!!

οχι τιποτα αλλο αλλα θα εχουν να λενε οι αμερικανοι οτι και με τα δευτεροτριτα τους πηραν παγκοσμιο tongue.gif

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ με το φαβορι wink.gif

ps: στο κατω κατω δε τιθεμαι θεμα συγκρισης του τουρκικου με το ελληνικο μπασκετ...εχουμε μακραν ποιοτικοτερο και σε εθνικο και σε συλλογικο επιπεδο wink.gif

Sυμφωνω και επαυξανω
cryptic
Οι Τούρκοι έχουν πολλά κορμιά να δώσουν στη ρακέτα και πάνω στον Κέβιν.
Το θέμα όμως είναι πώς θα φτάσει η μπάλα στη ρακέτα στην επίθεση τους με αυτά τα γκάρντ που έχουν και αυτή την άμυνα που παίζουν οι Αμερικάνοι. Αν οι διαιτητές δεν αρχίσουν να σφυρίζουν φάουλ κάθε φορά που κλέβουν την μπάλα οι παίχτες της Αμερικής δε νομίζω ότι υπάρχει καμία περίπτωση να μην κερδίσουν και μάλιστα άνετα.
ALdaperan
μολις θυμηθηκα και εναν επιπλεον λογο να μην υποστηριξει κανεις ηπα
Αρνουνται να περασουν αντι-ντοπινκγ

blink.gif blink.gif
McRae
Φυσικα και ΔΕΝ αρνουνται να περασουν αντι ντοπιγκ.Αστικος μυθος ειναι αυτος.Τωρα αν κατεβαινουν με τον αερα του φαβορι,ναι ειναι αξιοπεριεργο πως μια ομαδα που εχει σερι καμια 50αρια νικες απο το 2006 σε φιλικα και επισημα και που οι αντιπαλοι της καθονται και χανουν επιτηδες για να μην την αντιμετωπισουν νωρις δεν κατεβαινει με την νοοτροπια της Ιορδανιας η του Λιβανου.
Leon_cp3
Δε θέλω να πω και πολλά καθώς θα βγάλω πίκρα για τη 2η ομάδα που μάθαμε χθες,οπότε και εφ'όσον εξ αρχής ήμουν με τους Αμερικανούς αναμένω το τελευταίο βήμα της team USA προς την κορυφή.
Αν η διαιτησία είναι έστω 60-40 υπέρ των Τούρκων το απόγευμα θα είναι εύκολο.Επίσης αν όλοι παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητες τους κανονικά από το πρώτο δεκάλεπτο το ματς πρέπει να έχει τελειώσει.Αλλά αυτό είναι αρκετά δύσκολο.Επίσης είναι τρομερά δύσκολο να παίξει τόσο χάλια όσο χθες ο Ιλιασόβα.Σήμερα θα βοηθήσει αρκετά,όπως και ο Χέντο που τους γνωρίζουν κιόλας.Από αυτούς θα περιμένουν οι Ευρωπαιοασιάτες και θα είναι πάλι τα βαρόμετρα.Κάτι Αρσλάν και Γκιουλέρ το πιθανότερο είναι να γίνουν λεία.Όσο για τη φροντ λάιν που θεωρητικά πρέπει να χτυπήσει η Τουρκία,αν αφήσουν οι διαιτητές το ξύλο εκατέρωθεν οι ψηλοί των Τούρκων θα φτύσουν το πνευμόνι.Αλλιώς...πάμε σαν άλλοτε. Πρόσφατο "άλλοτε"...
paralis77
QUOTE(McRae @ Sep 12 2010, 14:25 ) *
Φυσικα και ΔΕΝ αρνουνται να περασουν αντι ντοπιγκ.Αστικος μυθος ειναι αυτος.Τωρα αν κατεβαινουν με τον αερα του φαβορι,ναι ειναι αξιοπεριεργο πως μια ομαδα που εχει σερι καμια 50αρια νικες απο το 2006 σε φιλικα και επισημα και που οι αντιπαλοι της καθονται και χανουν επιτηδες για να μην την αντιμετωπισουν νωρις δεν κατεβαινει με την νοοτροπια της Ιορδανιας η του Λιβανου.

Δυστηχως , εχεις δικιο !
greeneyes13
QUOTE(6-0 @ Sep 12 2010, 01:46 ) *
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το σημερινό σπρώξιμο της Τουρκίας να μην είναι και το τελευταίο που θα δούμε.
Δεν είναι μόνο ότι πρέπει να είναι τα γήπεδα γεμάτα μέχρι τον τελικό. Αν ήταν μόνο αυτό τότε με τα σημερινά πανηγύρια θα μπορούσαμε να πούμε ότι "αποστολή εξετελέσθη".
Είναι όμως και πολύ σημαντική η Τουρκία για τη FIBA τόσο σαν αγορά όσο και σαν μπασκετική δύναμη και μια μεγάλη επιτυχία είναι αυτό που χρειάζεται για να κάνει το μπαμ, όπως έγινε και με μας στο παρελθόν



Θα συμφωνήσω, αν εξαιρέσει κανείς τους αγώνες που έπιζε η τουρκία, το γήπεδο ήταν άδειο...
χτες βλέποντας τον αγώνα σκέφτηκα πως αν δεν κέρδιζε η τουρκία το γήπεδο σήμερα που είναι ο τελικος δεν θα γέμιζε... 68.gif

αν οι αμερικάνοι δεν πάρουν προβάδισμα και η τουρκία ευνοηθεί από την διαιτησία δεν αποκλέιεται να το πάρει σε ένα γήπεδο γεμάτο κόσμο που θα την υποστηρίζει
kolokotronis
Αν πάει πάνω από 75 πόντους το ματς οι ΗΠΑ θα χάσουν πολύ δύσκολα.

Αν οι τούρκοι ισορροπήσουν τα ριμπάουντ, όπου οι αμερικάνοι κάνουν θραύση, μπορεί να έχουν τύχη.

Υποστηρίζω τουρκία.
Να πάρουν και αυτοί κάτι ρε παιδιά.
Μόνο εμείς δηλαδή?
Green Warrior
QUOTE(kolokotronis @ Sep 12 2010, 15:22 ) *
Αν πάει πάνω από 75 πόντους το ματς οι ΗΠΑ θα χάσουν πολύ δύσκολα.

Αν οι τούρκοι ισορροπήσουν τα ριμπάουντ, όπου οι αμερικάνοι κάνουν θραύση, μπορεί να έχουν τύχη.

Υποστηρίζω τουρκία.
Να πάρουν και αυτοί κάτι ρε παιδιά.
Μόνο εμείς δηλαδή?



πολύ πονόψυχοι γίναμε ξαφνικά με δαύτους....

Να φανταστώ δηλαδή ότι αυτοί πανηγύρισαν με την καρδιά τους το '87 και το ΄05 έτσι;
kolokotronis
QUOTE(Green Warrior @ Sep 12 2010, 17:42 ) *
πολύ πονόψυχοι γίναμε ξαφνικά με δαύτους....

Να φανταστώ δηλαδή ότι αυτοί πανηγύρισαν με την καρδιά τους το '87 και το ΄05 έτσι;

Ρε γουόριορ, δεν έγινα πονόψυχος, ούτε χάρηκαν οι τούρκοι για εμάς.
Υποστηρίζω το αουτσάιντερ.
επαθα λαστιχο
QUOTE(Green Warrior @ Sep 12 2010, 17:42 ) *
πολύ πονόψυχοι γίναμε ξαφνικά με δαύτους....

Να φανταστώ δηλαδή ότι αυτοί πανηγύρισαν με την καρδιά τους το '87 και το ΄05 έτσι;

οχι,αλλα εγω οταν πηγα τουρκια παντου μου εδιναν συγχαρητηρια για τα πρωταθληματα ευρωπης σε μπαλα και μπασκετ.
γενικη συμπεριφορα αψογη,αν εξαιρεσεις εναν μακακα ταξιτζη που μας εκλεψε(το οποιο φυσικα οι ελληνες ταξιτζηδες ΠΟΤΕ
δεν το κανουν)
μπερδευετε τον απλο κοσμο με τον στρατο και τις κυβερνησεις.ναι,εγω τους υποστηριζω σημερα απεναντι στην πρωταθλητρια
των φαρμακων.
δεν ειναι αστικος μυθος,οντως αρνουνται να περασουν απο αντιντοπινγκ κοντρολ.και αυτα που εχουν κανει οι αμερικανοι σε ολον τον πλανητη δεν εχουν προηγουμενο.

kseplenhs
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 12 2010, 17:53 ) *
δεν ειναι αστικος μυθος,οντως αρνουνται να περασουν απο αντιντοπινγκ κοντρολ.και αυτα που εχουν κανει οι αμερικανοι σε ολον τον πλανητη δεν εχουν προηγουμενο.



για τα οποία φυσικά φταίει πως...αρνουνται να περάσουν απο ντοπινγκ κοντρόλ tongue.gif

φαντάζομαι πως η μόνη διαφορά του διαμαντίδη απο τον λεμπρόν τζέιμς είναι πως ο λεμπρόν δεν περνάει απο ντοπινγκ κοντρόλ...
επαθα λαστιχο
QUOTE(kseplenhs @ Sep 12 2010, 18:02 ) *
για τα οποία φυσικά φταίει πως...αρνουνται να περάσουν απο ντοπινγκ κοντρόλ tongue.gif

φαντάζομαι πως η μόνη διαφορά του διαμαντίδη απο τον λεμπρόν τζέιμς είναι πως ο λεμπρόν δεν περνάει απο ντοπινγκ κοντρόλ...

δεν μιλουσα για αθλητικα.και το οτι ο λεμπρον ειναι καλυτερος παικτης απο τον διαμαντιδη δεν τον εμποδισε να ριξει ττην μουρη του στο χωμα πριν απο 4 χρονια.με την λατρεια που εχετε για τους αμερικανους,δεν αποκλειω να υποστηριζατε και τοτε
στην ιαπωνια αυτους εναντι της εθνικης μας
witch king
Εγω Υποστηρίζω Αμερικανους πολυ απλα επειδη θελω να δω θεαμα αυτο μου αρεσει στο μπασκετ.
Επισης δε παω με την καμια τους τουρκους.




υγ. ουτε τους Αμερικανους σαν λαο.
69.gif
kseplenhs
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Sep 12 2010, 18:13 ) *
δεν μιλουσα για αθλητικα.και το οτι ο λεμπρον ειναι καλυτερος παικτης απο τον διαμαντιδη δεν τον εμποδισε να ριξει ττην μουρη του στο χωμα πριν απο 4 χρονια.με την λατρεια που εχετε για τους αμερικανους,δεν αποκλειω να υποστηριζατε και τοτε
στην ιαπωνια αυτους εναντι της εθνικης μας



ωραία και ο ποσειδών μηχανιώνας κάποτε που έπαιζε δ' εθνική απέκλεισε την άεκ στο κύπελο.λες στα καφενεία της μηχανιώνας να συζητούν ακόμα για το πως έριξε τη μουρη του ο ντέμης στο χώμα?

συμβαίνουν αυτά τα αποτελέσματα.εξαιρετικά σπάνια μεν αλλά συμβαίνουν.γι΄αυτό παίρνουν την έκταση που πήρε και το συγκεκριμένο γεγονός στην ιαπωνία.

το θέμα είναι πως αντί να συνειδητοποιήσουμε πως όντως αυτά τα παιχνίδια είναι εκπλήξεις και να παραδεχτούμε πως οι αμερικάνοι είναι κάτι 10ετίες μπροστά στο μπάσκετ,τους έχουμε βγάλει μαιμούδες που πηδάνε και συν τοις άλλοις...δεν περνάνε και απο ντοπινγκ κοντρόλ.

Marciulionis
QUOTE(witch king @ Sep 12 2010, 18:13 ) *
Εγω Υποστηρίζω Αμερικανους πολυ απλα επειδη θελω να δω θεαμα αυτο μου αρεσει στο μπασκετ.
Επισης δε παω με την καμια τους τουρκους.




υγ. ουτε τους Αμερικανους σαν λαο.
69.gif


Εγώ πάλι είμαι με τους Τούρκους γιατί μου αρέσουν πάντα οι Ιστορίες με το Δαυίδ να νικάει το Γολιάθ.
Λογικά όμως θα κερδίσουν οι Αμερικάνοι σχετικά εύκολα κιόλας.

Σα λαό πάντως τους πάω τους Αμερικάνους. Όσοι έχω γνωρίσει είναι συμπαθέστατοι και ευγενέστατοι.

ΥΓ: Την εξωτερική τους πολιτική δεν πάω 69.gif

QUOTE(kseplenhs @ Sep 12 2010, 18:29 ) *
ωραία και ο ποσειδών μηχανιώνας κάποτε που έπαιζε δ' εθνική απέκλεισε την άεκ στο κύπελο.λες στα καφενεία της μηχανιώνας να συζητούν ακόμα για το πως έριξε τη μουρη του ο ντέμης στο χώμα?

συμβαίνουν αυτά τα αποτελέσματα.εξαιρετικά σπάνια μεν αλλά συμβαίνουν.γι΄αυτό παίρνουν την έκταση που πήρε και το συγκεκριμένο γεγονός στην ιαπωνία.

το θέμα είναι πως αντί να συνειδητοποιήσουμε πως όντως αυτά τα παιχνίδια είναι εκπλήξεις και να παραδεχτούμε πως οι αμερικάνοι είναι κάτι 10ετίες μπροστά στο μπάσκετ,τους έχουμε βγάλει μαιμούδες που πηδάνε και συν τοις άλλοις...δεν περνάνε και απο ντοπινγκ κοντρόλ.


Ότι στα καφενεία της Μηχανιώνς θα το συζητάνε ακόμα είναι το μόνο σίγουρο.

Όλοι ξέρουμε και βλέπουμε ότι οι Αμερικάνοι είναι οι καλύτεροι. Εδώ οι "απόβλητοί" τους κάνουν τη διαφορά παίζοντας στην Ευρώπη (Μπατίστ, Χόλντεν, ΜακΙντάιρ, Λάνγκτον κλπ) κι οι καλύτεροι μας πάνε στο ΝΒΑ.

Ποιός δεν παραδέχεται ότι σε ένα παιχνίδι με την Αμερική θα είμαστε το αουτσάιντερ εσαεί? Άλλο αυτό κι άλλο να μη σου αρέσει ο απέναντι τρόπος παιχνιδιού, που όσο να είναι τείνει να ευνοεί τον παίκτη-αθλητή φτιάχνοντας τους κανονισμούς έτσι ώστε να του δίνουν ακόμα μεγαλύτερο πλεονέκτημα, από όσο του δίνουν έτσι κι αλλιώς τα υπερφυσικά του προσόντα, έναντι των λιγότερο φυσικά προικισμένων άλλα με πλούσιο μπασκετικό ταλέντο παικτών.

Πάντως το αντι-ντόπινγκ είναι μια άλλη ιστορία κι από τη στιγμή που γίνεται θα έπρεπε να περνάνε όλοι για λόγους ισονομίας κι όχι τίποτα άλλο.
Leon_cp3
QUOTE(kseplenhs @ Sep 12 2010, 18:29 ) *
ωραία και ο ποσειδών μηχανιώνας κάποτε που έπαιζε δ' εθνική απέκλεισε την άεκ στο κύπελο.λες στα καφενεία της μηχανιώνας να συζητούν ακόμα για το πως έριξε τη μουρη του ο ντέμης στο χώμα?

συμβαίνουν αυτά τα αποτελέσματα.εξαιρετικά σπάνια μεν αλλά συμβαίνουν.γι΄αυτό παίρνουν την έκταση που πήρε και το συγκεκριμένο γεγονός στην ιαπωνία.

το θέμα είναι πως αντί να συνειδητοποιήσουμε πως όντως αυτά τα παιχνίδια είναι εκπλήξεις και να παραδεχτούμε πως οι αμερικάνοι είναι κάτι 10ετίες μπροστά στο μπάσκετ,τους έχουμε βγάλει μαιμούδες που πηδάνε και συν τοις άλλοις...δεν περνάνε και απο ντοπινγκ κοντρόλ.


Μα δεν έχουν σημασία αυτά που λες αδερφέ. Σου είπε καθαρά ο φίλος,αυτά στα οποία αναφέρεται δεν είναι αγωνιστικά.Αναφέρεται σε αυτά που έχουν κάνει οι κυβερνήσεις και οι μυστικές υπηρεσίες της Αμερικής. Λογικό.Ο Μπους έσφαξε κόσμο και κοσμάκη τα 8 χρόνια της κυβέρνησης του,που είναι και πρόσφατα σχετικά,οπότε λογικό να μην υποστηρίζουμε Αμερική,γιατί ποιος είναι πίσω από τον κόουτς Σιζέφσκι; Μα ο Λευκός Οίκος και η CIA φυσικά... Σιγά που τρώμε οι Ελληνάρες κουτόχορτο...
Ρε είμαστε στα καλά μας;
Φίλε "έπαθα λάστιχο" για μπάσκετ μιλάμε,αν θες να πεις ότι δεν πας τους Αμερικάνους γιατί έχει διαρρεύσει πως δε δέχονται να περνάνε από αντι ντόπινγκ ή επειδή αντιπαθείς την αλαζονεία τους,ή επειδή δε μπορείς να πας με το φαβορί,it's OK.
Το να μπερδεύεις όμως (και γενικά όσοι τα μπερδεύουν,όχι μόνο εσύ,απλά έτυχε να το αναφέρεις τελευταίος) την πολιτική με τον αθλητισμό είναι fail. Αν το πάμε έτσι αυτά που έχουν κάνει οι ίδιοι οι Τούρκοι στους Έλληνες κάποτε,δε τα έχει κάνει κανείς άλλος.Αλλά δε θα υποστηρίξω αυτό για να σε κάνω να πεις ότι πρέπει να είσαι με τους Αμερικανούς.Θα σου πω απλά ότι πάντα,απ'τους αιώνες τους αιώνων μέχρι σήμερα οι Η.Π.Α προσφέρουν υπερθέαμα.Ακόμα και όταν κατέβαιναν με κολλεγιόπαιδα και έτρωγαν φάπες από παντού.Αυτό μου αρέσει,γι'αυτό τους στηρίζω.Και δε προσπαθώ καν να πείσω κανέναν,απλά μην είστε επιθετικοί με μία ομάδα μόνο και μόνο επειδή κάποιοι -ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ- σας έχουν δημιουργήσει στερεότυπα στο κεφάλι σας.
Η Τουρκία ακόμα και φέτος που έφτασε τελικό δεν έδειξε στοιχεία όμοια ούτε με αυτά των Αμερικανών,ούτε με των Βραζιλιάνων,ούτε με των Αργεντινών,ούτε με των Ισπανών...
Έδειξε απλά πάθος,μπασκετικό νεύρο και είχαν και μία κάποια εύνοια από όλο το σύστημα,είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι όλοι το ξέρουμε.Δε νομίζω λοιπόν ότι μου είναι απαραίτητο να υποστηρίξω μία τέτοια ομάδα.
επαθα λαστιχο
QUOTE(kseplenhs @ Sep 12 2010, 18:29 ) *
ωραία και ο ποσειδών μηχανιώνας κάποτε που έπαιζε δ' εθνική απέκλεισε την άεκ στο κύπελο.λες στα καφενεία της μηχανιώνας να συζητούν ακόμα για το πως έριξε τη μουρη του ο ντέμης στο χώμα?

συμβαίνουν αυτά τα αποτελέσματα.εξαιρετικά σπάνια μεν αλλά συμβαίνουν.γι΄αυτό παίρνουν την έκταση που πήρε και το συγκεκριμένο γεγονός στην ιαπωνία.

το θέμα είναι πως αντί να συνειδητοποιήσουμε πως όντως αυτά τα παιχνίδια είναι εκπλήξεις και να παραδεχτούμε πως οι αμερικάνοι είναι κάτι 10ετίες μπροστά στο μπάσκετ,τους έχουμε βγάλει μαιμούδες που πηδάνε και συν τοις άλλοις...δεν περνάνε και απο ντοπινγκ κοντρόλ.

γ εθνικη ηταν τοτε ο ποσειδων μηχανιωνας.σακης πριττας ο σκορερ!
Gidovoskos
Εγώ προσωπικά πάνω από όλα θέλω να δω ένα μεγάλο παιχνίδι και ας κερδίσει ο οποίος νάνε., θέλω να δω ανταγωνισμό και από τις δυο ομάδες , εναλλαγές στο σκορ μεγάλες φάσεις σε άμυνα και επίθεση.
Να κερδίσει πάνω από όλα το Μπασκετ . bball.gif

Tην συμπάθια μου προς το αουτσάιντερ την έχω. rolleyes.gif
kseplenhs
QUOTE(Marciulionis @ Sep 12 2010, 18:40 ) *
Πάντως το αντι-ντόπινγκ είναι μια άλλη ιστορία κι από τη στιγμή που γίνεται θα έπρεπε να περνάνε όλοι για λόγους ισονομίας κι όχι τίποτα άλλο.


ναι ρε παιδί μου αυτονόητο.αλλά που το ξέρεις οτι ισχύει η έλλειψη ισονομίας?

και εγώ εχω ακούσει πως στους τελικούς της α1 δεν περνάνε ντοπινγκ κοντρόλ αλλα είναι μια φήμη.στην ίδια περίπτωση που αφορά τους αμερικάνους την φήμη την μετατρέψαμε σε άλλοθι είτε για να τους μειώσουμε και για να μπορέσουμε να ανεβάσουμε εμάς.

και στην τελική έχω βαρεθεί να το λέω.είστε όλοι τόσο σίγουροι πως το ευρωπαικό μπάσκετ στο υψηλότερο επίπεδο είναι καθαρό σαν γάργαρο νεράκι σε σχέση με ντοπινγκ?
εγώ περισσότερο τείνω στην άποψη πως όλοι λιγο έως πολύ χρησιμοποιούν για να αντέξουν την κατάσταση παρά στο οτι δεν παίρνουν ουτε οι μεν ουτε οι δε.το να θεωρούμε πως παίρνουν μόνο οι απο εκεί μου φαίνεται κωμικό...
vassn
Η Τουρκία δεν μου αρέσει...
Αυτή η ομάδα δεν έχει μέλλον και αυτή η θέση στον τελικό είναι μαγική εικόνα.
Τουντσερί, Σαβάς, Γκονλούμ, Αρσλάν είναι παίκτες πολύ χαμηλού επιπέδου, περιορισμένων ικανοτήτων και η θετική εικόνα που εμφανίζουν σε συγκεκριμένα σημεία αυτού του μουντομπάσκετ είναι αποκύημα του γενικότερου κλίματος αισιοδοξίας και του απίστευτου σπρωξίματος από τη διαιτησία σε όλα αναιξερέτως τα παιχνίδια
Ο Ονάν είναι ένας ικανότατος γκαρντ αλλά σε σχέση με τον σπουδαίο Ερντογάν του 2006 είναι λίγος, ο Γκιουλέρ έχει καλό ντράιβ αλλά ο Χαρούν Ερντενάι υπήρξε μεγαλύτερη κλάση, ο Τούρκογλου είναι εντελώς αφερέγγυος και μπορεί να καταστρέψει το παιχνίδι της ομάδας του σε δευτερόλεπτα και ο Ασίκ θέλει πολλή δουλειά ακόμα για να αποδώσει καλό μπάσκετ.
Μας μένουν Ερντέν και Ιλιάσοβα, οι μόνοι μοντέρνοι και εξαιρετικοί παίκτες της ομάδας αυτής που μπορούν να παίξουν σε οποιαδήποτε ομάδα της Ευρώπης. Συγκυριακά, οι Τούρκοι βρίσκονται στον τελικό χωρίς να έχουν το ειδικό βάρος...πιστεύω ότι σε μελλοντικά τουρνουά θα επιστρέψουν στα μέτρια επίπεδα των προηγούμενων χρόνων εκτοόγδοες θέσεις στην καλύτερη.
Επίσης μου τη δίνει αυτό το σπρώξιμο από τη διαιτησία...στο καλάθι του Βελίτσκοβιτς στο 82-81 έγινε και φάουλ ενώ στην τελευταία φάση, ο Ερντέν κόβει τον Βελίτσκοβιτς με φάουλ. Λίγο νωρίτερα δώσανε ανύπαρκτο καλάθι και φάουλ στον Ερντέν (ο οποίος έχασε τη βολή). Τρεις διαιτητικές μπαρούφες μέσα σε τριάντα δεύτερα...
Εν κατακλείδει η ομάδα του τελικού του 2001 ήταν πολύ πιο ταλαντούχα και μπορεί κι αυτοί να σπρώχτηκαν μέχρι τον τελικό αλλά είχαν Ίμπο, Οκούρ, Τουρκτσάν, Ερντογάν, Μπεσόκ, Ερντενάι και τον Τούρκογλου νεώτερο και πολύ πιο επιπόλαιο...θυμάστε το μέλλον τους??
Ετοιμαστείτε για το ευρωμπάσκετ του 2011, για να δούμε τι θα γίνει και ελπίζω τότε να μπορούμε να δούμε την πορεία τους παρέα...
Das Kapital
Παμε ρε ομαδαρα να το σηκωσουμε,γουσταρω οργια Ντουραντ και σημερα!
Hakeem Olajuwon
Ο Σιζεφσκι ξεχασε την πιεστικη αμυνα των ΗΠΑ και ετσι το παιχνιδι δεν θα ειναι ευκολο για τις ΗΠΑ
il postino
ο χατζη αρχισε τα δικα του!!

με γκονλουμ , με ασικ και σικαγο .......

ατυχια με τουρκογλου
NBAholic
Πάλι με έναν παίκτη στην επίθεση οι ΗΠΑ (επιτέλους τώρα βλέπω τον πολύ καλό σουτέρ Κάρι να παίρνει ένα σουτ).

Τι μανία αυτή του Όντομ να ντριμπλάρει μέσα σε αμυντικό τείχος...Αφού δεν το έχεις ρε Λαμάρ...
Razorblade Fish
Τι αμυνα ηταν αυτη του Γκορντον,φοβερο παθος!
T.W.Is.M.
Ειδα καλα? Πενταδα Καρι-Ουεστμπρουκ-Γκορντον-Ντουραντ-Γκει? Το smallball σ ολο του το μεγαλειο...
kseplenhs
οι επιθέσεις των αμερικάνων είναι αστείες

αν δεν σουτάρουν μετά την πρώτη πάσα...απλά δεν γίνεται πρώτη πάσα...
Pierce
Παντως και σημερα στις 4 επαφες των τουρκων θα σφυριξουν την 1, αυτο δεν το περιμενα να πω την αληθεια. Εκπληκτικος Ντουραντουλα μεχρι στιγμης
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.