Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
il postino
ανοιγω το παρων τοπικ για να λεμε τον πονο της δουλειας που εχουμε, της δουλειας που θα θελαμε, της δουλειας που ακομα ψαχνουμε!!!

οι καιροι ειναι δυσκολοι, τα οικονομικα μας στενεψαν και θα στενεψουν ακομα περισσοτερο και το μεγαλυτερο κριμα ειναι οτι, πανω κατω, ειμαστε σε νεαρη ηλικια και βλεπουμε τους προσδοκιες μας, τους κοπους των σπουδων μας, τους κοπους των γονιων μας (που στερηθηκαν πολλα για να μας σπουδασουν ή εστω να μας βοηθησουν) να διαψευδονται!!!

ειμαι λογιστης, δουλευω γυρω στα 7 χρονια, τα 3 τελευταια σαν ελευθερος επαγγελματιας και οφειλω να ομολογησω οτι το γραφειοκρατικο συστημα στην ελλαδα σε συνδιασμο με την πολυνομια (και τη διαφορετικοτητα των ερμηνιων που δινονται σε καθε νομο/εγκυκλιο/διαταγη) αλλα και το οικονομικο αδιεξοδο στο οποιο βρισκονται πολλα μαγαζια με οδηγει στο συμπερασμα οτι τα χειροτερα επονται...
kolokotronis
Τι ψάχνεις ρε ταχυδρόμε?
Ας συγκρίνουμε το βασικό μισθό και την τιμή του βασικότερου αγαθού, της βενζίνης, τώρα και πριν 20 χρόνια.

Σήμερα με 800 ευρώ αγοράζεις περίπου 500 λίτρα βενζίνη.

Το 90' με 100.000 δραχμές που ήταν περίπου ένας μικρός μισθός, με την βενζίνη στις 50 δρχ/λίτρο (αν θυμάμαι καλά) αγόραζες 2.000 λιτρα.

Στο 1/4 η αξία των χρημάτων.

Και μιλάμε ξέρω ένα σωρό δικηγόρους, μηχανικούς κτλ, που τους έχει βγει η παναγία να βγάλουν αυτές τις σχολές, να δουλεύουν από 9 μέχρι 9 για αυτά τα 800 ευρώ, ως καινούργιοι.

Σκέψου να καπνίζουν κι όλας....

Ένα χρόνο μετά την είσοδο του ευρώ, οι εκατό δραχμές έγιναν ένα ευρώ. 3,5 φορές πάνω τα παντα (εκτός από τους μισθούς).
Και ο Σιμήτης, αντί να προσπαθήσει να ελέγξει τις τιμές (κανένα σα'ί'νη οικονομολόγος του δεν μπόρεσε να προβλέψει το πανηγύρι που ακολούθησε), πήγαινε στο ΑΤΜ να σηκώσει το πρώτο ευρώ μες στην καλή χαρά...

Α, και να μην ξεχάσω.
Πλήρωνε τα ταμεία έλληνα εργαζόμενε!!
Οι συντάξεις σου είναι γκαραντί...
greeneyes13
καλησπέρα και απο εμένα
και εγώ λογιστική έχω τελειώσει αλλά επειδή δεν έχω προυπηρεσία δεν έχω βρει δουλειά στον τομέα.τον τελευταίο χρόνο εργάζομαι part Time σε ένα μικρό βιβλιοπωλείο , δυστυχώς χωρίς ασφάλιση και με πολύ λίγα χρήματα, τα πράγματα είναι δύσκολα στην αγορά εργασίας
σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στο εξωτερικό, όμως αν δεν έχεις κάποιον γνωστό να μπορέσεις να μείνεις το πρώτο διάστημα μέχρι να βρεις δουλειά είναι δύσκολο
rchos
αχ βρε ταχυδρομε γιατι το ανοιξες το τοπικ...
ομαδικη αυτοκτονια θα κανονισουμς στο τελος του τοπικ να μου το θυμιθεις... tongue.gif
Magnus92
Τα ακουμε και εμεις που μολις εχουμε μπει στο πανεπιστημιο και απογοητευομαστε...
Και χωρις ψυχολογια δεν πας πουθενα...

Δεν αστειευομαι, μιλαω πολυ απλα και σοβαρα....
apkat
Eξωτερικο παιδες εξωτερικο....Αφου σχεδον δεν καταφερα να βρω δουλεια για πρακτικη ασκηση( με λεφτα που επιδοτει ο ΟΑΕΔ-ο εργοδοτης δηλ δεν πληρωνει καν) καταλαβα οτι ειναι ανελπιδο να ψαξω για κανονικη δουλεια..Ετσι απο του χρονου Σκωτια για μεταπτυχιακο και αν ολα πανε καλα μενω και εξω για δουλεια...!!!
greeneyes13
QUOTE(apkat @ May 18 2011, 21:29 ) *
Eξωτερικο παιδες εξωτερικο....Αφου σχεδον δεν καταφερα να βρω δουλεια για πρακτικη ασκηση( με λεφτα που επιδοτει ο ΟΑΕΔ-ο εργοδοτης δηλ δεν πληρωνει καν) καταλαβα οτι ειναι ανελπιδο να ψαξω για κανονικη δουλεια..Ετσι απο του χρονου Σκωτια για μεταπτυχιακο και αν ολα πανε καλα μενω και εξω για δουλεια...!!!


και μια φίλη μου θα πάει σκωτία για μεταπτυχιακό απ οσεπτέμβριο και σκέφτομαι να την επισκεφτώ (αλλά για καλό και για κακό λέω να μην κλείσω εισιτήριο επιστροφής smiley.gif

όχι δεν τα λέμε για να απογοητεύσουμε κανέναν απλά όσοι μπορείτε ξεκινήστε απο τώρα να μαζεύετε προυπηρεσία
ε όχι και να αυτοκτονήσουμε βρε συ....
apkat
Σε ποια πολη θα παει η φιλη σου;;
rchos
QUOTE(apkat @ May 18 2011, 22:28 ) *
Σε ποια πολη θα παει η φιλη σου;;


με πμ τα υπολοιπα tongue.gif

αυτες τιις μερες γινεται η απογραφη
επρεπε να περιμενουν 2-3 χρονια γιατι σε 2-3 χρονια θα εχει αλλαξει παρα πολυ η κατασταση δημογραφικα στην ελλαδα.
greeneyes13
QUOTE(apkat @ May 18 2011, 22:28 ) *
Σε ποια πολη θα παει η φιλη σου;;


στο εδιμβούργο

QUOTE(rchos @ May 18 2011, 22:30 ) *
με πμ τα υπολοιπα tongue.gif

αυτες τιις μερες γινεται η απογραφη
επρεπε να περιμενουν 2-3 χρονια γιατι σε 2-3 χρονια θα εχει αλλαξει παρα πολυ η κατασταση δημογραφικα στην ελλαδα.

απαγορεύεται που το έγραψα εδώ;;
apkat
Ειχα και γω προταση απο Εδιμβουργο αλλα τελικα μαλλον θα καταληξω Νταντι..80 χλμ βορεια του Εδιμβουργου μιας και το πανεπιστημιο ειναι αρκετα καλυτερο..

Αυτο που λες με την απογραφη Σταματη ειναι πολυ ευστοχο..Θα χε πλακα η απογραφη το 2014...
il postino
QUOTE(Magnus92 @ May 18 2011, 20:15 ) *
Τα ακουμε και εμεις που μολις εχουμε μπει στο πανεπιστημιο και απογοητευομαστε...
Και χωρις ψυχολογια δεν πας πουθενα...

Δεν αστειευομαι, μιλαω πολυ απλα και σοβαρα....

oταν μπηκα στο πανεπιστημιο στα πρωτα μαθηματα, αλλα και κατα τη διαρκεια του α ετους, ολοι οι καθηγητες μας ελεγαν "ειστε οι καλυτεροι, οταν βγειτε απο δω μεσα θα θα θα θα..."!!

οταν βγηκα λοιπον, εχοντας και κανα χρονο προυπηρεσια στο επαγγελμα, πηρα τα @@ μου!!!

η πρωτη δουλεια μετα το στρατιωτικο (εψαχνα δουλεια απο την αδεια απολυσης κιολας) ηταν 6ωρο (ενιοτε και 12ωρο) για 320 γιουρα!!!

πληρωθηκα τον πρωτο μισθο (τα 320 γιουρα) παραμονη χριστουγεννων, οταν λεγανε τα καλαντα τα πιτσιρικια!! σε πληροφορω οτι εκεινη τη μερα αρκετοι πιτσιρικαδες ειχαν βγαλει περισσοτερα χρηματα απο οτι ειχα βγαλει εγω δουλευοντας ενα ολοκληρο μηνα!!!

ενιωσα μαλ..ακας!!!!

υ.γ never give up ομως...
rchos
QUOTE(greeneyes13 @ May 18 2011, 22:40 ) *
στο εδιμβούργο


απαγορεύεται που το έγραψα εδώ;;



οχι βρε πλακα εκανα.
συζητηση γινεται
greeneyes13
QUOTE(rchos @ May 18 2011, 23:04 ) *
οχι βρε πλακα εκανα.
συζητηση γινεται

εντάξει smile.gif

il postino αυτά που γράφεις είναι μεγάλες αλήθειες
εγώ προτίμησα να κάνω πρακτική σε τράπεζα για να παίρνω 550 περίπου ευρώ όμως δεν απέκτησα καμία προυπηρεσία και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να με κρατήσουν μετά
γενικά στα λογιστικά γραφεία υπάρχει εκμετάλλευση, με έιχαν πάρει για 4ωρο και τελικά προτίμησαν να πάρουη παιδί απο πρακτική για να δουλέυει περισότερες ώρες και να μην το πληρώνουν καθόλου....
Magnus92
Δεν συμφωνω σε καμια περιπτωση με οσα εχουν ειπωθει παραπανω...
Για ποιο λογο να πρεπει να φυγω στο εξωτερικο ; Ρωτησε κανεις αν εχω αυτη τη δυνατοτητα... Τι θα πει δεν υπαρχει μελλον και ελπιδα ;;;
Εμεις θα καθορισουμε και το μελλον μας, και θα βρουμε τις ελπιδες μας... Δεν θα μας οδηγησει κανενα κρατος σε αυτο...
apkat
Εγω παντα ηθελα να μεινω στο εξωτερικο οποτε τωρα το ειδα και σαν μια ευκαιρια...

Μα εκτος αυτου.Αν δεν βρισκεις δηλαδη δουλεια τι θα κανεις;; Θα κατσεις ανεργος και θα παιρνουν τα χρονια;; Η θα κατσεις να βρεις μια δουλεια ασχετη με 300 ευρω ανασφαλιστος;;καποια πραγματα ειναι γεγονος οτι οταν εισαι 19 τα βλεπεις ιδεαλιστικα και λες θα παλεψω για να τα αλλαξω..Ομως οταν οντως πρεπει να βρεις δουλεια για να ζησεις τα περιθωρια ειναι πιο στενα και δεν εχεις αυτην την πολυτελεια..Εκτος των αλλων αν στο εξωτερικο σου παρεχονται αξιοπρεπεις εργασιακες συνθηκες σε ενα αντικειμενο που ο ιδιος εχεις επιλεξει και σε ενα γενικοτερα αναβαθμισμενο περιβαλλον γιατι να μην το δοκιμασεις οταν η ενναλακτικη σου πιθανοτατα ειναι το 12ωρο σε ενα ασχετο αντικειμενο με τον βασικο;;
kolokotronis
QUOTE(Magnus92 @ May 19 2011, 14:38 ) *
Δεν συμφωνω σε καμια περιπτωση με οσα εχουν ειπωθει παραπανω...
Για ποιο λογο να πρεπει να φυγω στο εξωτερικο ; Ρωτησε κανεις αν εχω αυτη τη δυνατοτητα... Τι θα πει δεν υπαρχει μελλον και ελπιδα ;;;
Εμεις θα καθορισουμε και το μελλον μας, και θα βρουμε τις ελπιδες μας... Δεν θα μας οδηγησει κανενα κρατος σε αυτο...

Φίλε μου, προφανώς εάν δεν έχεις τη δυνατότητα δεν θα φύγεις.
Ακόμα όμως και αυτοί που φεύγουν, και δεν είναι λίγοι, οι περισσότεροι δε νομίζω ότι αν είχαν τη δυνατότητα να μείνουν θα την έκαναν.
Ποιος Έλληνας θα έφευγε αν είχε μία καλή δουλειά στη χώρα μας?
Η ανάγκη τους ωθεί.

Όταν έχουμε όσους δικηγόρους πχ. έχει ολόκληρη η Γαλλία, καταλαβαίνεις πόσο εκμετάλλευση πέφτει στους νέους... (δεν είμει δικηγόρος).
Για αυτόν τον αριθμό ποιος ευθύνεται?
Εγώ η το ελληνικό κράτος?

Όπως καταλαβαίνεις δεν καθορίζουμε εμείς το μέλλον μας.
Ούτε μπορούμε να αλλάξουμε την κατάσταση και τον κόσμο.
Αυτό το πίστευαν οι πατεράδες μας τη δεκαετία του 60' και του 70', και φυσικά δεν ίσχυε.
Σήμερα ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο.
Magnus92
Κοιταξτε παιδες, προφανως γνωριζετε την αγορα εργασιας καλυτερα απο μενα, σιγουρα στην ηλικια μου βλεπω τα πραγματα καπως διαφορετικα... Δεν τα αρνουμαι αυτα. Ξερω ακριβως τι μου γινεται, πιστεψτε με !

Με οσα γνωριζω εγω ομως απο την αγορα εργασιας ( ισως να μην ειναι πολλα αυτα ), νομιζω πως (προφανως) με τα καταλληλα εφοδια, η μαχη δεν ειναι χαμενη... Πιστευω πως αν το παλεψεις, θα βρεις καποια ακρη, ακομα και σε κατι για το οποιο ενδιαφερεσαι... Δεν θα αρχισεις φυσικα εξ αρχης απο ψηλα...

Καπως ετσι το βλεπω εγω, ισως τελειως βλακωδως... Δεν ξερω...
morfi
Εγώ έχω μόνο σεξουαλικές ανησυχίες. Θα ανοίξω τόπικ για να τις μοιραστώ μαζί σας.
apkat
Ε κανεις λαθος magnus δυστυχως...Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και ατομα που θα τα καταφερουν γιατι ειναι πιο τυχεροι απο αλλους ομως ξερω ατομα με ακριβως τις ιδιες προοπτικες(και μαλιστα πολυ υψηλες) να βρισκουν δουλεια αρκετα καλη και αλλους 2 χρονια μετα το πτυχιο(με πανω απο 8 σε κορυφαια σχολη) να μην μπορουν να βρουν με τιποτα..

Οσο για το αν ειναι χαμενη η μαχη..Οχι μπορει να μην ειναι..Αλλα δεν μπορω να μην πω οτι εχει αδικο και αυτος που δεν θελει η πρωτη του δουλεια να ειναι 12 ωρες με τον βασικο και αποφασιζει να παει στο εξωτερικο για να δουλεψει με αξιοπρεπεια.

Αν καποιος φυσικα δεν θελει να φυγει μπορει να μεινει και να παλεψει στην Ελλαδα..Αλλα ρισκαρει..Ρισκαρει να χασει καποια χρονια..Ουτε αυτον τον κατηγορω..Προτεραιοτητες ειναι αυτες και ο καθενας αποφασιζει για την τυχη του. Ομως σιγουρα και αυτος που επιλεγει να φυγει δεν ειναι φυγοπονος η βολεμενος..Απλα θελει να εξασφαλισει καλυτερη ποιοτητα ζωης..Ε και αυτο δεν ειναι κατακριτεο.

ΥΓ: Παντως χαρακτηριστικο ειναι οτι απο την παρεα μου ξερω σιγουρα 7 ατομα που θα ειναι για μεταπτυχιακο εξω του χρονου..Καθηγητης φετος ελεγε οτι οσες συστατικες εδωσε φετος δεν ειχε δωσει τα τελευταια 5 χρονια..
Magnus92
Την κυνηγας την τυχη σου ρε συ apkat...

Τελος παντων, προφανεστατα (μαλλον) εχεις εσυ το δικιο οπως ειπα και παραπανω...
Απλα καποιες σκεψεις εκφραζω...

Ισως ειναι πολυ αισιοδοξες για την κοινωνια μας unsure.gif ...
apkat
Βρε καλο ειναι να εισαι αισιοδοξος..Και μακαρι οταν θα τελειωνεις εσυ την σχολη σου τα πραγματα να ειναι καλυτερα..

Αλλα για να σου μιλησω συγκεκριμενα εγω σαν πολιτικος μηχανικος πως στην Ελλαδα να βρω δουλεια οταν δεν χτιζεται πλεον ΤΙΠΟΤΑ; Ακομα και με πατερα πολιτικο μηχανικο δεν μπορω να δουλεψω και αυτο γιατι δουλεια πλεον δεν υπαρχει..

Σκεψου οτι στην πρακτικη μου ασκηση εκανα δουλειες γραφειοκρατικες σε δημοσιες υπηρεσιες(πχ ρυθμιση ημιυπαιθριων χωρων, τρεξιμο σε εφοριες κλπ) που δεν ειχαν στην ουσια καμια σχεση με την σχολη μου μιας και ο εργοδοτης μου( πολιτικος μηχανικος 30 χρονια δεν ειχε ουτε μια οικοδομη).Για λεφτα μην σου πω καλυτερα.. Οταν λοιπον τα πραγματα ειναι ετσι τι ακριβως μπορεις να κυνηγησεις;; Περιθωρια δυστυχως στην παρουσα φαση δεν υπαρχουν και το εξωτερικο ειναι μονοδρομος.
Magnus92
QUOTE(apkat @ May 19 2011, 15:52 ) *
Βρε καλο ειναι να εισαι αισιοδοξος..Και μακαρι οταν θα τελειωνεις εσυ την σχολη σου τα πραγματα να ειναι καλυτερα..

Αλλα για να σου μιλησω συγκεκριμενα εγω σαν πολιτικος μηχανικος πως στην Ελλαδα να βρω δουλεια οταν δεν χτιζεται πλεον ΤΙΠΟΤΑ; Ακομα και με πατερα πολιτικο μηχανικο δεν μπορω να δουλεψω και αυτο γιατι δουλεια πλεον δεν υπαρχει..

Σκεψου οτι στην πρακτικη μου ασκηση εκανα δουλειες γραφειοκρατικες σε δημοσιες υπηρεσιες(πχ ρυθμιση ημιυπαιθριων χωρων, τρεξιμο σε εφοριες κλπ) που δεν ειχαν στην ουσια καμια σχεση με την σχολη μου μιας και ο εργοδοτης μου( πολιτικος μηχανικος 30 χρονια δεν ειχε ουτε μια οικοδομη).Για λεφτα μην σου πω καλυτερα.. Οταν λοιπον τα πραγματα ειναι ετσι τι ακριβως μπορεις να κυνηγησεις;; Περιθωρια δυστυχως στην παρουσα φαση δεν υπαρχουν και το εξωτερικο ειναι μονοδρομος.


Οι οικοδομες μπορει να σταματανε, η εξελιξη της φυσικης δεν σταματαει tongue.gif ... Εκει ελπιζω... smiley.gif
apkat
tongue.gif
Dino Charito
Μεγάαααααλη κουβέντα παιδιά.
Ο καθένας έχει το δίκιο του.
Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κηνυγάς συνέχεια την τύχη σου.
Εγω προς το παρόν είχα την τύχη να έχω δουλειά από τότε που αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο το 2001. Με βοήθησε ότι υπήρχε η πρακτική, οπου ειχα βρεί εταιρία και με κράτησαν.
Δυστυχώς βλέπω ότι στα 33 μου, θα ήθελα να μάθω κι άλλα πράγματα, και η δουλειά που κάνω τώρα δε με βοηθά σ'αυτο.
Από την άλλη υπάρχει υπερβολική τσαπατσουλιά και τυχοδιωκτισμός, ανοργανοσιία και άγιος ο θεός...

Το χειρότερο είναι η μεμψιμοιρία και η καταστροφολογία που υπάρχει πια. Είναι το πιο ψυχοφθορο. Μας έχουν κάνει να λέμε "ευτυχως που εχουμε δουλειά", οχι "ευτυχως που έχουμε μια καλη δουλειά". Κι έτσι, πολλά αφεντικά με το "σκιαχτρο" της ανεργιας και της απόλυσης, μας εκμεταλλευονται.
Δεν το δέχομαι αυτό, αλλά θα υπάρξουν πάρα πολλοι που θα διαφωνήσουν μαζί μου.
Βέβαια και η δουλειά είναι σημαντική, οποια κι αν ειναι. Αλλα χρειάζεται η προσωπική εξέλιξη. Οπως και η προσωπική ηρεμία, πράγμα υπερβολικά δύσκολο πια.

Σαν την Ελλάδα πουθενά, έζησα 3 χρόνια στην Αγγλία και το διαπίστωσα.
Ομως ήδη ετοιμάζομαι να μεταναστεύσω με τη γυναίκα μου. Στο Raptorland wos_sport4.gif
Ειμαι στις προσπαθειες ακομα βέβαια...χρειάζεται υπομονή
Δε φοβαμαι τι θα αντιμετωπίσω εκει, τουλάχιστο το κράτος είναι οργανωμένο και κράτος πρόνοιας.
Και θα έχω και την ευκαιρία να βλέπω από κοντά το αγαπημένο μου ΝΒΑ. wav.gif

Ολοι οι μετανάστες λένε το ίδιο. Κανεις δε γυρίζει πίσω όμως... cool.gif
greeneyes13
QUOTE(Magnus92 @ May 19 2011, 15:58 ) *
Οι οικοδομες μπορει να σταματανε, η εξελιξη της φυσικης δεν σταματαει tongue.gif ... Εκει ελπιζω... smiley.gif

έυχομαι πραγματικά να τελειώσεις την σχολή σου και να ασχοληθείς με αυτό που αγαπάς....
Magnus92
QUOTE(greeneyes13 @ May 19 2011, 17:10 ) *
έυχομαι πραγματικά να τελειώσεις την σχολή σου και να ασχοληθείς με αυτό που αγαπάς....



smile.gif Σ' ευχαριστω !!! smile.gif
rchos
νομιζω οτι η αποψη του καθενος στο θεμα αυτο εχει απολυτη συναφεια και με τις προσωπικες του εμπειριες.

ο απκατ ας πουμε δυστηχως εχει πεσει στον κλαδο ο οποιος εχει πληγει περισσοτερο απο ολους στην κριση αυτη.
κυριολεκτικα δεν κουνιεται φυλλο στις κατασκευαστικες.
εδω μεγαλες εταιριες που εχουν βγαλει τα κερατα τους τις 2 τελευταιες δεκαετιες ειναι στα προθυρα χρεωκοπιας.μιλαμε για κολοσσους στην ελλαδα στον τομεα τους.

εκτος αυτου ομως και απο αλλους κλαδους αν το δεις το θεμα η κατασταση ειναι εξισου τραγικη.
μικρομεσαια επιχειρηση επικαιρδης δεν υπαρχει εδω και πανω απο ενα χρονο.
τα λουκετα που μπαινουν και οι θεσεις που χανονται ειναι τραγικα πολλες και η χωρα δεν θα το αντεξει αυτο που γινεται σε καμια περιπτωση αν δεν φυγει μεγαλος αριθμος ατομων στο εξωτερικο.
το να φυγει δηλαδη κοσμος στο εξωτερικο δεν ειναι αναγκαιο για τον καθενα ξεχωριστα μονο αλλα και για το συνολο της χωρας.

μεσα σε ολα αυτα φυσικα ακους οτι ακομη και σημερα υπαρχουν δουλειες σε δημοσιο και δημους οπου με 3 ωρες καθημερινης πενθημερης εργασιας αμοιβονται με 1200 καθαρα το μηνα και τρελενεσαι...
Flash
Όλοι όσοι φεύγετε στο εξωτερικό είστε εθνοπροδότες, ρουβαδοψινάκηδες και κατσικοκλέφτες.

Άντί να κάτσετε να βάλετε τις βάσεις για να ξημερώσει μια καλύτερη μέρα στην πατρίδα σας επιλέγετε την εύκολη λύση και την κάνετε για άλλες πολιτείες.

ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ 666!!!!

Όλα αυτά σας τα λέω επειδη βαριέμαι και είμαι κακός άνθρωπος και τα ordered probit panel regressions με maximum likelihood estimations που τρέχω στο stata στο laptop μου δεν λένε να κάνουν converge και με πάνε από iteration σε iteration εδώ και ώρες και τέλος επειδή ξέρω ότι βαθειά μέσα του (βασικά όχι και τόσο βαθειά) θα ήθελε να τα πει ο morfi.
vc15
Εγώ λέω να την κάνω σε 2-3 χρόνια για L.A., όταν θα έχει πάει και ο Howard στους Lakers, ο Kobe θα παίζει ακόμα και θα παίρνουν πρωταθλήματα οι Lakers. Εκεί να τα λέμε με το φίλο μου το Jack!!!
Πέρα από την πλάκα, θα γούσταρα τρελά να πάω 5 χρονάκια Αμερική με διπλό μισθό και να γυρίσω άρχοντας στην Ελλάδα μετά. Καλό ακούγεται, πολύ δύσκολο βέβαια.
Βέβαια, αυτό είναι ένα θέμα που διαφέρει στον καθένα μας. Η κρίση χτύπησε τόσο απότομα και μερικά επαγγέλματα και κάποιοι κλάδοι την πλήρωσαν πολύ ακριβά σε σχέση με άλλους. Πιστεύω ότι το εξωτερικό για ορισμένα επαγγέλματα (έχω και εγώ ξαδέρφια σε Αγγλία, Ισπανία κτλ) αποτελεί μονόδρομο έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα.
petrovic
QUOTE(kolokotronis @ May 19 2011, 13:05 ) *
Όπως καταλαβαίνεις δεν καθορίζουμε εμείς το μέλλον μας.
Ούτε μπορούμε να αλλάξουμε την κατάσταση και τον κόσμο.
Αυτό το πίστευαν οι πατεράδες μας τη δεκαετία του 60' και του 70', και φυσικά δεν ίσχυε.
Σήμερα ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο.


το ίδιο πράγμα με τους πατεράδες μας πίστευε και ο Κολοκοτρώνης τη δεκαετία του '20 (του 1820)

ήταν πολύ ατυχος ο Κολοκοτρωνης που γεννήθηκε τότε και δεν πρόλαβε να γνωρίσει τον "kolokotronis" που θα τον εισήγαγε στην πραγματικα μεγάλη γνωση που λεει: "οι άνθρωποι δεν μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο"
greeneyes13
QUOTE(Flash @ May 19 2011, 21:08 ) *
Όλοι όσοι φεύγετε στο εξωτερικό είστε εθνοπροδότες, ρουβαδοψινάκηδες και κατσικοκλέφτες.

Άντί να κάτσετε να βάλετε τις βάσεις για να ξημερώσει μια καλύτερη μέρα στην πατρίδα σας επιλέγετε την εύκολη λύση και την κάνετε για άλλες πολιτείες.

ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ 666!!!!

Όλα αυτά σας τα λέω επειδη βαριέμαι και είμαι κακός άνθρωπος και τα ordered probit panel regressions με maximum likelihood estimations που τρέχω στο stata στο laptop μου δεν λένε να κάνουν converge και με πάνε από iteration σε iteration εδώ και ώρες και τέλος επειδή ξέρω ότι βαθειά μέσα του (βασικά όχι και τόσο βαθειά) θα ήθελε να τα πει ο morfi.


αυτά μου φαίνονται κινέζικα ή όπως έλεγε ο τζόι στα φιλαράκια "μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα" χαχαχαχαχα

By the way μήπως είσαι η Λουκά;;; ( για το 666 το λέω ) smiley.gif
captain charisma
απκατ στο ΤΕΕ εδωσες εξετασεις για αδεια εξασκησης επαγελματος? γιατι εγω που εδωσα εξετασεις και εχω τσμεδε πληρωνω το εξαμηνο 980 ευρω και αυτα τα χρηματα δουλεψεις δεν δουλεψεις πρεπει να τα πληρωσεις.και αν σκεφτεις να σταματησεις το ταμειο για καποιο διαστημα και μετα θες να επανελθεις θα πρεπει να πληρωσεις και το διαστημα που το ειχες κοψει.δλδ ελεος... εγω απο το νοεμβριο δουλευω σε ενα τεχνικο γραφειο...τους πρωτους μηνες ειχε αρκετη δουλεια...απ τα μεσα γεναρη μεχρι τωρα απολυτως τιποτα...
il postino
QUOTE(captain charisma @ May 19 2011, 22:39 ) *
απκατ στο ΤΕΕ εδωσες εξετασεις για αδεια εξασκησης επαγελματος? γιατι εγω που εδωσα εξετασεις και εχω τσμεδε πληρωνω το εξαμηνο 980 ευρω και αυτα τα χρηματα δουλεψεις δεν δουλεψεις πρεπει να τα πληρωσεις.και αν σκεφτεις να σταματησεις το ταμειο για καποιο διαστημα και μετα θες να επανελθεις θα πρεπει να πληρωσεις και το διαστημα που το ειχες κοψει.δλδ ελεος... εγω απο το νοεμβριο δουλευω σε ενα τεχνικο γραφειο...τους πρωτους μηνες ειχε αρκετη δουλεια...απ τα μεσα γεναρη μεχρι τωρα απολυτως τιποτα...

καλα εισαι!!!

με μια τριετια μονο στην πλατη μου πληρωνω τεβε 524 το διμηνο!!

ποσα νομιζουν οι αλητες οτι βγαζει ενας νεος ελευθερος επαγγελματιας με 3 χρονια στην αγορα δηλαδη για να τους δινει τοσα χρηματα?

KingCrimson
οι Κρατησεις για ασφαλιστικα ταμεια (εργ.εισφ.+ εισφ. εργαζομενου) και ο ΦΜΥ για εναν μεσαιου εισοδηματος ιδιωτικο υπαλληλο, φτανει το 70%, επι του καθαρου ποσου των αποδοχων του, το ποσοστο αυτο ανεβαινει φυσικα οσο μεγαλυτερες ειναι οι μεικτες αποδοχες του καθε υπαλληλου
Η λογικη τους επομενως ειναι, αποκλειστικα και μονο, ποσα θελουν να βαλουν στα ταμεια τους
rchos
QUOTE(KingCrimson @ May 20 2011, 12:34 ) *
οι Κρατησεις για ασφαλιστικα ταμεια (εργ.εισφ.+ εισφ. εργαζομενου) και ο ΦΜΥ για εναν μεσαιου εισοδηματος ιδιωτικο υπαλληλο, φτανει το 70%, επι του καθαρου ποσου των αποδοχων του, το ποσοστο αυτο ανεβαινει φυσικα οσο μεγαλυτερες ειναι οι μεικτες αποδοχες του καθε υπαλληλου
Η λογικη τους επομενως ειναι, αποκλειστικα και μονο, ποσα θελουν να βαλουν στα ταμεια τους


ειναι φοβερα δυσκολο αυτη την εποχη για μικρομεσαιες επιχειρησεις να συνεχισουν να εχουν τον ιδιο αριθμο υπαλληλλων με αυτο που ειχαν πριν καποια χρονια.

ο τζιρος ειναι 50% κατω απο οτι πριν 2 χρονια.
ταυτοχρονα τα κερδη ειναι πολυ μικροτερα για δυο πολυ απλους λογους.
οι τιμες εχουν πεσει αρα το ποσοστο κερδου ς σε καθε προιον που πωλειται ειναι μικροτερο και ταυτοχρονα παραλληλα με την κριση στην ελλαδα τα τελευταια 2 χρονια σχεδον ολες οι πρωτες υλες εχουν υπερδιπλασιαστει παγκοσμιος.
αυτο εχει σαν συνεπεια ο ιδιοκτητης της μικρομεσαιας επιχειρησης να αγοραζει απο τον μεσαζοντα η τον χοντρεμπορο πολυ πιο ακριβα το προιον και αυτη την αυξηση να αδυνατει να την μετακυλισει στην τελικη τιμη πωλησης λογο της κρισης.

αν υπολογισουμε και οτι σχεδον ολοι τις 2 αυξησεις του φπα απο 19 σε 23% τις απορροφησαν και δεν αυξησαν τιμες αντιλαμβανεται κανεις σε τι τραγικη κατασταση βρισκονται πλεον οι περισσοτερες μικρομεσαιες επιχειρησεις.
γιαυτο και τα λουκετα καθημερινα πεφτουν με κατεγηστικους ρυθμους.
ταυτοχρονα ενω στην επαρχια η κατασταση αργησε να φτασει στα επιπεδα της αθηνας πλεον και εκει η κριση εχει χτυπησει κοκκινο.η κατασταση στα αστικα κεντρα φυσικα ειναι πολυ χειροτερη αφου τα εξοδα πολυ περισσοτερα.

η απολυση ενος υπαλληλου απο μονη της λογω της τρελης φορολογιας που επιβαλεται σε αυτον ειναι δυστηχως μια λυση η οποια μπορει να βοηθησει.ειναι πολυ τραγικο ο υπαλληλος να κοστιζει εξτρα 70% απο αυτα που παιρνει σαν καθαρο μισθο.
μονο να ποινικοποιησουν την εργασια εχει μεινει γιατι κατα τα αλλα το να προσληφθει καποιος σε μικρομεσαια επιχειρηση αυτη τη στιγμη ειναι απιστευτα δυσκολο εως ακατορθοτο.

ταυτοχρονα ξαναλεω υπαρχουν θεσεις δημοσιου που με 3 ωρες εργασια καθημερινα αμοιβονται με 1200 ευρο το μηνα...
KingCrimson
Δυστηχως ετσι ειναι, την υφεση θα τη πληρωσουν πρωτοι απο ολους οι μικρομεσαιοι που δεν εχουν τη δυνατοτητα αναχρηματοδοτησης. Ακομα και τωρα ομως βλεπουμε να παιζεται ενα παιχνιδι πολιτικων εντυπωσεων και να διακυβευονται τα παντα, χωρις καποιο πλανο αναπτυξης..
petrovic
QUOTE(rchos @ May 20 2011, 11:22 ) *
ταυτοχρονα ξαναλεω υπαρχουν θεσεις δημοσιου που με 3 ωρες εργασια καθημερινα αμοιβονται με 1200 ευρο το μηνα...



επίσης υπαρχουν και κατι θεσεις διευθυντών ΔΝΤ που πληρώνουν 5 χιλ. ευρω τη βραδια ξενοδοχείο.....
il postino
Οι κρατησεις υπερ ασφαλιστικων ταμειων ειναι απο τα μεγαλυτερα ψεματα που εχουν διαδραματιστει στην ελλαδα τις τελευταιες δεκαετιες!!!

να βγει και να μου πει ενας γιατι θα πρεπει να ειναι υποχρεωτικες οι κρατησεις και να μην ασφαλιζομαστε σε ιδιωτικες εταιρειες με τις απαραιτητες φυσικα εγγυησεις?

μηπως γιατι πρεπει θα πρεπει να συντηρουμε και ολους αυτους που εχουν προσληφθει στο δημοσιο και εργαζονται στο ικα, στο τεβε κοκ? οταν εγω πηγαινω στο υποκαταστημα τεβε που ανηκω και εκει μεσα υπαρχουν κοντα 15 ατομα (+ καποιοι αλλοι που δε δουλευουν καν εκει λογω δημοσιων αξιωματων), που ο καθενας τους εχει ενα γραφειο κανονικο αεροδιαδρομο και το λεω αυτο γιατι δεν υπαρχει κανενα χαρτι , κανενας φακελος, ουτε καν στυλο και ειναι τοσο καθαρο οσο ενας αεροδιαδρομος...

εγω πληρωνω εισφορες για να λυνει ο αλλος σταυρολεξο εν ωρα υπηρεσιας?

natouralistis
Βουρ για δουλεια στη Ρουμανια!!!!!!!!

'Ένα βήμα μπροστά είναι ο ασφαλιστικός κολοσσός "Munich Re", αφού για να δείξει την ευγνωμοσύνη του στους καλούς εργαζόμενους, αντί να τους προσφέρει ένα γερό μπόνους, τους παρέχει τη δυνατότητα να ζήσουν ένα ... πάρτι οργίων, με άφθονο ποτό και σεξ.

Έτσι αποφάσισε να τους χαρίσει μια νύχτα πάθους για να τους κρατήσει πάνω από όλα παραγωγικούς και να έχουν κίνητρο να επιτύχουν και άλλους στόχους της εταιρείας μόνο και μόνο για να δουν με τι άλλο θα τους ανταμείψει.

Το περιστατικό συνέβη το 2007 σε ένα σπα της Βουδαπέστης ενώ μόλις προσφάτως ήρθε στο φως της δημοσιότητας.

Στο εν λόγω πάρτι οι καλεσμένοι μπορούσαν να συνευρεθούν με ιερόδουλες, οι οποίες ήταν πρόθυμες να κάνουν ό,τι θέλει το εργαζόμενο προσωπικό.

Ωστόσο σύμφωνα με έναν εργαζόμενο αν και η είσοδος ήταν ελεύθερη και σου έδινε την εντύπωση ότι η κατάσταση ήταν εκτός ελέγχου, όλα ήταν τόσο καλά οργανωμένα που οι ιερόδουλες φορούσαν ειδικά χρωματιστά βραχιολάκια και όταν ικανοποιούσαν τον πελάτη τους έπαιρναν μια σφραγίδα, ώστε να φαινόταν κάπου ότι είχαν προσφέρει τις υπηρεσίες τους.

Ο εν λόγω εργαζόμενος, ο οποίος θέλησε να τηρήσει την ανωνυμία του, δήλωσε την εφημερίδα Handelsblatt: "Μετά από κάθε συνεύρεση οι γυναίκες "σφραγίζονταν" στο χέρι ώστε να υπάρχει αρίθμηση με πόσους είχαν πάει".

Κια συνέχισε λέγοντας ότι τα βραχιολάκια που φορούσαν ήταν κόκκινα και κίτρινα τονίζοντας ότι αυτές με το κίτρινο σου εκπλήρωναν όποια επιθυμία είχες.

Μάλιστα, υπήρχαν και γυναίκες με άσπρα βραχιολάκια οι οποίες ήταν αποκλειστικά για το διοικητικό συμβούλιο και τους καλύτερους πωλητές.

πηγη:cosmo.gr
il postino
το πραγμα παιρνει γελοιες διαστασεις με τους μαλακ@#ες του υπ.οικονομικων!!!

εκτακτη εισφορα στα εισοδηματα πανω απο 12 χιλιαρικα, τελος επιτηδευματος γι αυτους που εχουν πανω απο 5ετια στην πιατσα, τελος ακινητων μεσω των λογαριασμων δεη, μειωση αφορολογητου στα 8 χιλιαρικα (που ενδεχεται να παει στα 4 με 6), στο τεβε μας βαζουν και πληρωνουμε υπερ οαεδ κτλ κτλ

τι ειναι αυτα ρε?

χθες ακουσα οτι το αποτελεσμα της τηλεδιασκεψης οδηγει σε προσωρινη σταση πληρωμων (15-20 ημερες) απο τον ερχομενο μηνα οσον αφορα μισθους δημ.υπαλληλων και συνταξιουχων!! μακελειο θα γινει!!!!

παιδια, οσοι τελειωνετε τις σπουδες σας κοιταξτε καλυτερα για δουλεια εξω!!! πραγματικα δεν εχει νοημα να βγεις στην αγορα εργασιας σημερα...
pmam
Με σχολές κλειστές, δύσκολο να τελειώσουν οι σπουδές.
Αξίζει όμως να μένουν κλειστές? Αν μόνο (ελάχιστοι) φοιτητές ξεσηκώνονται, θα γίνει τίποτα?
rchos
ουτε οι καταληψεις οπως γινονται θα φερουν κανενα αποτελεσμα ουτε το πεταγμα των ντιβιντι θα στη βουλη θα φερει κανενα αποτελεσμα.


κατα τα λοιπα αποψη μου ειναι οτι πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του τοπικ

δεν υπαρχει πλεον καμια ανησυχια.

βαζελινη στο χερι και προχωραμε προς τα πισω με παντελονια κατω....
Magnus92
QUOTE(pmam @ Sep 21 2011, 21:19 ) *
Με σχολές κλειστές, δύσκολο να τελειώσουν οι σπουδές.
Αξίζει όμως να μένουν κλειστές? Αν μόνο (ελάχιστοι) φοιτητές ξεσηκώνονται, θα γίνει τίποτα?



Συμφωνω εν μερει με τον τυπο απο πανω ( τον αντμιν ντε tongue.gif )... Ισως τελικα αυτες οι καταληψεις να μην εχουν νοημα...
Γιατι; Γιατι οι περισσοτερες σχολες σιγα σιγα αρχιζουν να ανοιγουν... Και απο τη στιγμη που απ οτι φαινεται η πλειοψηφια δεν ειναι διαθεσιμη να θυσιασει καποια πραγματα για να αγωνιστει, χανουν ολα το νοημα τους...

Συμπερασμα; Μαζικη και συνεχομενη κοινητοποιηση. Αλλιως... καληνυχτα !!!!
pmam
Βγαίνουμε οφτόπικ, αλλά θέλω να τα πω. Αν κριθεί κατάλληλο, ας γίνει σπλιτ ή ακόμα και ντιλίτ.
Η πλειοψηφία που ψηφίζει να κλείσουν οι σχολές, ΔΕΝ το κάνουν για τον αγώνα. Δεν θα είχα (τόσο) πρόβλημα τότε, αλλά τώρα δεν μπορώ να το ανεχτώ. Βολεψάκηδες που γουστάρουν δικαιολογίες. Δικαιολογίες για να μην διαβάζουν, δικαιολογίες για να κάνουν ζωάρα, δικαιολογίες που παρασιτοζωούν. Δικαιολογίες για τον εαυτό τους πάνω απ'όλα. Στην κατάληψη πατάνε τα 15-20 άτομα που θα πατούσαν είτε ήταν κατάληψη για τη 17η Νοεμβρίου, είτε για το μεσοπρόθεσμο, είτε για τις χορεύτριες στην Κολομβία που δεν τις κολλάνε ένσημα. Αυτοί είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους τουλάχιστον, πιστεύουν ότι κάτι μπορούν να αλλάξουν. Να κάνουν τον κόσμο λίγο καλύτερο.
Το να κλείνεις τη σκ@τοσχολή όμως και να καταστρέφεις τα σχέδια (και τα οικονομικά) των άλλων παιδιών επειδή σε βολεύει... Πραγματικά δεν έχω λόγια. Φοιτητές επί πτυχίω που περιμένουν το σκ@τόχαρτο για να κάνουν μεταπτυχιακό, παιδιά από την Κύπρο που έκλεισαν αεροπλάνα και ίσως ξενοδοχεία για να έρθουν να δώσουν ΕΝΑ μάθημα και βρήκαν τη σχολή κλειστή, πολύ πιθανόν παιδιά από το στρατό που πήραν άδεια από το στρατό και τώρα θα φάνε φυλακή επειδή γύρισαν χωρίς βεβαίωση...
Κάθε αγώνας έχει κόστος. Δεκτό. ΑΝ μιλάμε για αγώνα.
Myria
Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο pmam..
Το θεμα φυσικα δεν εχει να κανει με παραταξεις κ ψηφοφοριες,εχει να κανει με το οτι καποιοι κανουν με το ετσι θελω αυτο που θελουν κ επηρεαζουν ολους τους υπολοιπους,φοιτητες,οικογενειες ολακερες,κοινωνιες ολακερες..Κ φυσικα η πλειοψηφια δεν νομιζω οτι αντιδρα για αυτα που πρεπει να αντιδρασει,αλλα για επουσιωδη,απλα για να φερει την ταραχη κ την ανομια σε μια δυσκολη περισταση για την χωρα γενικα..Αυτο παντως σιγουρα δεν την βοηθα να προχωρησει,αλλα να χωθει βαθυτερα στην ανυποληψια κ στην καταντια της...
Ακουω να λενε ολοι οτι πρεπει να ντρεπομαστε για τη δημοκρατια που εχουμε με αυτα που γινονται(στη δικη μ σχολη προσωπικα νοθειες για να μεινει η σχολη κλειστη,ξυλο,κυνηγητα για το πιστευω του αλλου),αλλα ελπιζω να καταλαβουν πως τυποις δημοκρατια δεν σημαινει πως ειναι κ ουσια...Η συγχρονη χουντα δεν θα ειχε τανκς κ βασανισμους(ακομα ελπιζω)θα εκδηλωνοταν με εναν πιο ηπιο κ εμμεσο τροπο...Ας ανοιξουμε τα ματια μας..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.