Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Άρης - Playoffs 2016-2017
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
SteelGandalf
Basket League Playoffs 2017

3η Φάση (Ημιτελικοί) - 1ος Αγώνας

Τετάρτη, 10/5/2017, 19:00
(cosmotesport4HD "live")

Ολυμπιακός - Άρης

Δύο είναι τα δεδομένα του σημερινού αγώνα. Πρώτον, ο Ολυμπιακός έχει το μυαλό του στο Final Four της Euroleague, οπότε η σημερινή αναμέτρηση αποτελεί περισσότερο αγγαρεία διαδικαστικού χαρακτήρα γι' αυτόν, παρά κάτι άλλο. Δεύτερον, ο Άρης μετά από την φετινή ιδιαιτέρως δύσκολη χρονιά, "κατεβαίνει" για να αγωνιστεί χωρίς άγχος, αφού και μόνο το γεγονός πως κατάφερε να μπει στην πρώτη 4άδα του πρωταθλήματος, "σκουπίζοντας" την προημιτελική σειρά με τον Π.Α.Ο.Κ., κάνει τους παίχτες του σαφώς πιο χαλαρούς και με νοοτροπία του στυλ "δεν έχω να χάσω τίποτα".

QUOTE(www.pressaris.gr - 10/5/2017)
Τρίτη σερί χρονιά στα ημιτελικά, στο ΣΕΦ η πρώτη «μάχη» (PRESSARIS LIVE, 19:00)

Ο Άρης ρίχνεται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στην μάχη των ημιτελικών του πρωταθλήματος, φιλοξενούμενος σήμερα (19:00) του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, στον πρώτο αγώνα της σειράς.

Οι κίτρινοι απαλλαγμένοι πλέον από το άγχος της εισόδου στην πρώτη τετράδα μετά την “σκούπα” στην σειρά με τον ΠΑΟΚ, φιλοδοξούν να διεκδικήσουν όσες πιθανότητες έχουν απέναντι στον πρωταθλητή Ολυμπιακό, που προετοιμάζεται παράλληλα και για το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας.

Εννοείται ότι οι κίτρινοι είναι το αουτσάιντερ στην σειρά. Είναι ομάδα με λιγότερη ποιότητα και εμπειρία και μικρότερο βάθος στον πάγκο από τον Ολυμπιακό, όμως αυτό δεν εμποδίζει τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να τα δώσουν όλα, αρχής γενομένης από τον σημερινό αγώνα στο ΣΕΦ.

Ο Άρης στους δύο προηγούμενους ημιτελικούς που έπαιξε κέρδισε τρία παιχνίδια, ένα το 2015 και δύο το 2016. Στόχος είναι να μπορέσει να βάλει και πάλι δύσκολα σε μια πιο ποιοτική ομάδα.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να κάνει το τέλειο παιχνίδι. Για άλλη μια φορά όλα ξεκινούν από την άμυνα και την προσήλωση στο πλάνο. Οι κίτρινοι οφείλουν να δείξουν απέναντι στον Ολυμπιακό την καλή αμυντική λειτουργία τους και παράλληλα στην άμυνα των ερυθρόλευκων, από τις καλύτερες στην Ευρώπη (και) φέτος, να έχουν υπομονή, καθαρές επιλογές και όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη.

Ο πρώτος αγώνας γίνεται σήμερα στο ΣΕΦ και ακολούθως η σειρά μεταφέρεται το Σάββατο στο Αλεξάνδρειο, όπου ο Άρης θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό.
El_Cid
QUOTE(SteelGandalf @ May 10 2017, 07:52 ) *
Πρώτον, ο Ολυμπιακός έχει το μυαλό του στο Final Four της Euroleague, οπότε η σημερινή αναμέτρηση αποτελεί περισσότερο αγγαρεία διαδικαστικού χαρακτήρα γι' αυτόν, παρά κάτι άλλο. Δεύτερον, ο Άρης μετά από την φετινή ιδιαιτέρως δύσκολη χρονιά, "κατεβαίνει" για να αγωνιστεί χωρίς άγχος, αφού και μόνο το γεγονός πως κατάφερε να μπει στην πρώτη 4άδα του πρωταθλήματος, "σκουπίζοντας" την προημιτελική σειρά με τον Π.Α.Ο.Κ., κάνει τους παίχτες του σαφώς πιο χαλαρούς και με νοοτροπία του στυλ "δεν έχω να χάσω τίποτα".


Ο Ολυμπιακός θεωρώ ότι θα δει το ματς σαν μια γερή προπόνηση εν όψει final four, δεν αναμένω να είναι χαλαρός. Χαλαρός ανησυχώ ότι θα είναι ο Άρης, καθώς στο μυαλό όλων (παικτών, οπαδών, κλπ) ο βασικότατος στόχος (η 4άδα) επετεύχθη, ενώ παράλληλα δεν καίγονται να πάρουν αυτό το παιχνίδι. Η νοοτροπία "δεν έχω να χάσω τίποτε" δεν είναι καλή συνθήκη για να πάρεις τέτοια παιχνίδια. Μακάρι να μας εκπλήξει ευχάριστα η ομάδα και να παρουσιαστεί ανταγωνιστική.
SteelGandalf
QUOTE(El_Cid @ May 10 2017, 08:07 ) *
Ο Ολυμπιακός θεωρώ ότι θα δει το ματς σαν μια γερή προπόνηση εν όψει final four, δεν αναμένω να είναι χαλαρός. Χαλαρός ανησυχώ ότι θα είναι ο Άρης, καθώς στο μυαλό όλων (παικτών, οπαδών, κλπ) ο βασικότατος στόχος (η 4άδα) επετεύχθη, ενώ παράλληλα δεν καίγονται να πάρουν αυτό το παιχνίδι. Η νοοτροπία "δεν έχω να χάσω τίποτε" δεν είναι καλή συνθήκη για να πάρεις τέτοια παιχνίδια. Μακάρι να μας εκπλήξει ευχάριστα η ομάδα και να παρουσιαστεί ανταγωνιστική.


Συμφωνώ απόλυτα!

Το έχουμε ξαναδεί το έργο πολλάκις. Μια "γλυκιά" ήττα με σχετικά ελεγχόμενη διαφορά πόντων θα μας "ικανοποιήσει". Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά αυτός είναι ο κανόνας τα τελευταία χρόνια και νομίζω πως θα επαληθευτεί πάλι. Εδώ που τα λέμε, φέτος δεν έχουμε ούτε καν την αισιοδοξία να πιστεύουμε πως μπορούμε να κάνουμε κάποια έκπληξη. Στην καλύτερη περίπτωση, θα πετύχουμε μια εντός έδρας νίκη και αυτό πάλι το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο με όλα τα γνωστά φετινά δεδομένα.
Stojako
Ρε παίδες άσπρισαν τα γένια του Γιάνκοβιτς από τα 27 ; 39.gif
SteelGandalf
QUOTE(Stojako @ May 10 2017, 18:12 ) *
Ρε παίδες άσπρισαν τα γένια του Γιάνκοβιτς από τα 27 ; 39.gif


Χαχαχα, το έχω προσέξει κι εγώ. Τον τελευταίο καιρό έχει μεγάλη αλλαγή. "Τραβάει" μεγάλα ζόρια το παλικάρι για να ξαναβάλει την καριέρα του back on track!!! tongue.gif

1η Περίοδος

Ολυμπιακός - Άρης : 21-17
RipCity
Ας τα ξυρισει τουλαχιστον, λες και ετρωγε κανα πιτογυρο και του μεινε στα μουσια το τζατζικι ειναι.
pan24
Εμενα γιατι μου εχει περασει απο το μυαλο οτι τα εχει βαψει και θεωρει οτι αυτο ειναι ''στυλ''?
SteelGandalf
QUOTE(pan24 @ May 10 2017, 18:26 ) *
Εμενα γιατι μου εχει περασει απο το μυαλο οτι τα εχει βαψει και θεωρει οτι αυτο ειναι ''στυλ''?


Χαχαχα, καλό! Αλήθεια, πόσων χρόνων είσαι;

2η Περίοδος (Ημίχρονο)

Ολυμπιακός - Άρης : 44-31

Βαριέμαι αφάνταστα να παρακολουθώ (πόσο δε περισσότερο μέσω live streaming) τέτοιους αγώνες. Η μία ομάδα κάνει προπόνηση, παίζει χαλαρά και τίποτα το ιδιαίτερο, την στιγμή που η άλλη δε μπορεί να φανεί ανταγωνιστική, άσχετα από την προσπάθεια των παιχτών της.

Το παιχνίδι προφανώς θα το κερδίσει ο Ολυμπιακός, οπότε αναμένουμε το τελικό σκορ.

Halftime Game Statistics

pan24
QUOTE (SteelGandalf @ May 10 2017, 19:55 ) *
Χαχαχα, καλό! Αλήθεια, πόσων χρόνων είσαι;

Λιγο πανω απο 40
Κατα τα λοιπα δικιο ειχες για τους δικους σας οτι το βλεπουν σαν υποχρεωση το παιχνιδι και δεν πολυνοιαζονται
Το λινκ κολλαει αλλα οσο εχω δει πρεπει να κοιτανε το ρολοι στον παγκο και οι 2
RipCity
Δεν εχω δει Αρη φετος σχεδον καθολου γενικα, αλλα σε σχεση με περυσι ειναι τραγικος. Περσι ειχε δυο παικτες που ελεγεε παιζουν παντου, ειναι για παραπανω. Αυτοι οι φετινοι οι ξενοι ο ενας χειροτερος απ τον αλλο ειναι. Θελει πολυ κοπο να το πετυχεις αυτο.
pan24
QUOTE (RipCity @ May 10 2017, 20:19 ) *
Δεν εχω δει Αρη φετος σχεδον καθολου γενικα, αλλα σε σχεση με περυσι ειναι τραγικος. Περσι ειχε δυο παικτες που ελεγεε παιζουν παντου, ειναι για παραπανω. Αυτοι οι φετινοι οι ξενοι ο ενας χειροτερος απ τον αλλο ειναι. Θελει πολυ κοπο να το πετυχεις αυτο.

Καλα ναι αλλα και το περσινο ηταν το αλλο ακρο
Δεν γινεται με συμβολαια 120χιλιαδων περιπου να βρισκεις καθε χρονο ενα παικτη που να ειναι για garbage time nba(η για καλο ρολο σε καλη ομαδα ευρωλιγκας) και εναν που να μπορει να παιζει 15 λεπτα μεσο ορο σε μεσαια ομαδα ευρωλιγκας
SteveNashidis
To πως τρόμαξα με παπαπέτρου δεν λέγεται. Ευτυχώς είναι καλά.

Ο Άρης δεν φάνηκε καθόλου στο ματς και δυστυχώς είδα ένα αδιάφορο παιχνίδι. Πολύ μου άρεσε ο Καβαδάς ο οποιός lockαρε μέχρι και τον Young στην ρακέτα, σε 2-3 φάσεις. Λίγο παιχνίδι με πρόσωπο στο καλάθι να είχε και θα ήταν περιζήτητος.

Με Αγραβάνη γελούσα σε κάθε φάση. Είναι απίστευτος. Έδωσε και μια γερή στον Τολιόπουλο icon_drunk.gif
SteelGandalf
3η Περίοδος

Ολυμπιακός - Άρης : 64-38

4η Περίοδος (Τελικό Σκορ)

Ολυμπιακός - Άρης : 84-54

Αναμενόμενη η άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.

Key facts of the game



Box Score



QUOTE(www.pressaris.gr - 10/5/2017)
Χωρίς κίνητρο, διάθεση και ενέργεια και βαριά ήττα στο ΣΕΦ (84-54)

Ο Άρης σταμάτησε να παίζει με κίνητρο, με ένταση και ενέργεια μετά το 15’ και το πλήρωσε ακριβά στον πρώτο ημιτελικό, χάνοντας από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με σκορ 84-54.


Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αξιοπρεπές και ανταγωνιστικό για τον Άρη. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας που είχε ως συνέπεια τις πέντε ασίστ στα έξι εύστοχα σουτ, οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 7-11 (5’), αλλά ο Ολυμπιακός ήταν λογικό να αντιδράσει. Ο Σπανούλης περισσότερο σε ρόλο δημιουργού έβαλε προβλήματα στην άμυνα του Άρη, που δεν είχε λύσεις στο μαρκάρισμα των Πρίντεζη και Παπανικολάου. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21-14 (9’), αλλά ο Άρης μείωσε σε 21-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Περνώντας την μπάλα μέσα στην ρακέτα οι κίτρινοι διατηρήθηκαν στον αγώνα ως το 15’ όταν το σκορ ήταν 29-24, βρίσκοντας λύσεις από τον Καββαδά. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε καλύτερο ρυθμό, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας (12ασ. στο α’ μέρος) και μπόρεσε να παγιώσει μια διαφορά 9-10 πόντων (34-25 στο 16’, 37-27 στο 17’, 39-30 στο 18’) πριν ο Γκριν στο φινάλε του ημιχρόνου διαμορφώσει με τρίποντο το 44-31.

Ο Άρης… παρέδωσε πνεύμα στην τρίτη περίοδο. Δεν διαχειρίστηκε καθόλου σωστά την ενέργειά του μέσα στο παρκέ, δεν μπόρεσε να αντέξει στην ένταση και τον ρυθμό του Ολυμπιακού, αποσυντονίστηκε πλήρως σε άμυνα και επίθεση και χωρίς να έχει σε καλή μέρα βασικούς παίκτες του, το πλήρωσε ακριβά. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 20-7 στην τρίτη περίοδο έφτασαν στο +26 (64-38) και ουσιαστικά έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Ο Άρης έμοιαζε χωρίς διάθεση, χωρίς κίνητρο να παίξει μπάσκετ απέναντι στον Ολυμπιακό και αυτό είναι το βασικότερο θέμα που θα πρέπει να συζητήσει ο Πρίφτης με τους παίκτες του ενόψει της συνέχειας της ημιτελικής σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54.
airg
Στις ποσες νικες κρινεται η σειρα;

To βρηκα http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...fs.4613347.html

Οι αναμετρήσεις της ημιτελικής και της τελικής φάσης των πλέι οφ (αγώνες για τις θέσεις 1-2 και 3-4) θα κριθούν στις τρεις νίκες
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.