Help - Search - Members - Calendar
Full Version: αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5 εως 8
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Timemaster
Μιας και μάλλον δε θα έχουν πολύ ενδιαφέρον είπα να ανοίξω ένα θέμα και για τους 6 αγώνες που θα γίνουν!!!
Αν κάποιος από τους διαχειριστές έχει αντίθετη άποψη ας το σβήσει και ας ανοίξει ξεχωριστά!!!
rolleyes.gif


Παρακολουθώ τώρα τον πρώτο αγώνα και βλέπω μια Τουρκία που παρόλο πως πριν μερικές ώρες έδωσε ματς και έχασε στην παράταση....
να έχει περισσότερες δυνάμεις και να είναι ποιο ψυχωμένη.

Αντίθετα οι Γάλλοι μάλλον έχουν μείνει στο τελευταίο σουτ με την εθνική Ελλάδος και παράτησαν του τουρνουά...
αν αυτό δεν είναι ηττοπάθεια τότε τι δεν είναι;

Έτσι οι 16 πόντοι διαφορά μερικά λεπτά πριν το ημίχρονο είναι η εικόνα της διάθεσης των δύο ομάδων!!!
rolleyes.gif

Υ.Γ. Η Πέμπτη θέση νομίζω πως δίκαια θα πάει στους γείτονες.
kobe #24
Πεμπτη θα βγει η Γαλλια ειναι καλυτερη απο τς υπολοιπες ομαδες και εχει κερδισει την Τουρκια με σκορ 80-68. Ο Παρκερ εβαλε 28 ποντους ενω για την Τουρκια δεν αγωνιστηκαν οι Ιλιασοβα και Αρσλαν.
Alexmei
μια παρατήρηση: Η Τουρκία έφτασε προημιτελικά με μία ήττα, και θα παίξει για την 7η θέση και η Γαλλία με μία ήττα σε όλη την διοργάνωση θα παίξει για την 5η θέση. Μου θυμίζει την Ελλάδα το 03 που με μία ήττα βγήκαμε 5οι. Πάντως η "μαγεία" των χιαστί δείχνει τελικά ποια ομάδα είναι καλύτερη, κάτι που δεν φαίνεται στους ομίλους.
Timemaster
πριν λίγο έφτασα σπίτι και είδα τα αποτελέσματα (πρόλαβα μόνο το πρώτο ημίχρονο του Τουρκία-Γαλλία)
και βάση την εικόνα του παιχνιδιού δε πίστευα να υπάρξει τέτοια διαφορά στο σκορ!!!

από ότι διαβάζω και φαντάζομαι η Γαλλία σφράγισε το εισιτήριο για το παγκόσμιο
εξαιτίας της κούρασης των Τούρκων και του υπερκινητικού Πάρκερ που είπε να παίξει μόνος του!!!


στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Οι Κροάτες νίκησαν δύσκολα τους Ρώσους (76-69) στο τέλος
και πήραν το τελευταίο εισιτήριο από την Ευρώπη για το παγκόσμιο...

σε αυτό το τουρνουά δύο ομάδες με απογοήτευσαν σαν παρουσίες και σαν απουσίες.
η μία είναι αυτή των Ρώσων και η άλλη των Λιθουανών!!!
που μάλλον και οι δύο ελπίζουν και πιθανότατα θα πάρουν τις δύο από τις 4 άγριες κάρτες της FIBA.

Για να είμαι ειλικρινείς ξενερώνω έτσι που είναι το σύστημα με τους διπλούς ομίλους
μιας και μπορεί μια ομάδα να περάσει με πέντε νίκες και τέσσερις ήττες να πάρει μετάλλιο...
ενώ μια άλλη με μόνο μια ήττα να βγει πέμπτη.
rolleyes.gif
Green Warrior
Δεύτερη παρουσία της Κροατίας σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μετά το 1994 και το χάλκινο μετάλλιο όταν είχε παικταράδες στην σύνθεσή της (Κούκοτς, Ράτζα, Κόμαζετς, Βράνκοβιτς, Περάσοβιτς). Πέρσυ Ολυμπιάδα τώρα Παγκόμιο δεν είναι σίγουρα η ομάδα των αρχών του '90 αλλά έχει ανέβει σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια
benchwarmer
Γαλλια και Κροατια πηραν τα εισιτηρια (η Τουρκια το εχει ηδη ως διοργανωτρια), και πλεον μπορει να αρχισει η ολη κουβεντα για τις wild cards.. 4 νομιζω ειναι διαθεσιμες, και νομιζω πως οι 3 θα πανε σε Ευρωπαικες ομαδες. Ρωσια-Λιθουανια το βρισκω παρα πολυ δυσκολο να μεινουν εκτος ενος παγκοσμιου παντως, ενω η τριτη ισως παει στην Γερμανια, με την ελπιδα να κατεβει η ατραξιον-Νοβιτσκι..
Razorblade Fish
QUOTE(Timemaster @ Sep 19 2009, 19:46 ) *
σε αυτό το τουρνουά δύο ομάδες με απογοήτευσαν σαν παρουσίες και σαν απουσίες.
η μία είναι αυτή των Ρώσων και η άλλη των Λιθουανών!!!
που μάλλον και οι δύο ελπίζουν και πιθανότατα θα πάρουν τις δύο από τις 4 άγριες κάρτες της FIBA.

Για να είμαι ειλικρινείς ξενερώνω έτσι που είναι το σύστημα με τους διπλούς ομίλους
μιας και μπορεί μια ομάδα να περάσει με πέντε νίκες και τέσσερις ήττες να πάρει μετάλλιο...
ενώ μια άλλη με μόνο μια ήττα να βγει πέμπτη.
rolleyes.gif


Για τους Λιθουανους θα συμφωνησω,αλλα οι Ρωσοι σε απογοητευσαν?Εμενα το αντιθετο,τους περιμενα με το ζορι στους 8 και ισως ουτε καν ως εκει...Με το υπαρχον υλικο μια χαρα νομιζω τα πηγαν.

Για το συστημα που λες συμφωνω...Και αυτο στο βολει αλλα και αυτο στο πολο τα θεωρω πολυ πιο δικαια
Timemaster
QUOTE(Razorblade Fish @ Sep 19 2009, 20:12 ) *
Για τους Λιθουανους θα συμφωνησω,αλλα οι Ρωσοι σε απογοητευσαν?Εμενα το αντιθετο,τους περιμενα με το ζορι στους 8 και ισως ουτε καν ως εκει...Με το υπαρχον υλικο μια χαρα νομιζω τα πηγαν.

Για το συστημα που λες συμφωνω...Και αυτο στο βολει αλλα και αυτο στο πολο τα θεωρω πολυ πιο δικαια



η απογοήτευσή μου από τους Ρώσους έχει να κάνει με δύο τομείς...
α. Με τους παίχτες που απαρτίζουν την ομάδα και που είναι οι εκλεκτοί να φοράνε αυτή την βαριά φανέλα
β. Για την παρουσία της που την περίμενα ποιο δυνατή και μαχητική και ποιο δεμένη σαν ομάδα κάτι σαν την Σερβία.
rolleyes.gif

για να είμαι ειλικρινείς δε ξέρω τι σύστημα έχει στο βόλευ αλλά θα προτημούσα να αυξηθούν οι ομάδες σε 24 και να παίξουν ένα παραπάνω νοκ άουτ γύρω αντί για ομίλους.
Ενώ βρίσκω απαράδεκτο την μια μέρα να παίζει ομάδα εως τις 9 το βράδυ και το επόμενο μεσημέρι στις μία να έχει πάλι αγώνα.
Ευμένης
Νομίζω απλά θα μπορούσε το Ευρωμπάσκετ να αρχίσει Κυριακή και όχι Δευτέρα και να υπάρχει κενή μέρα ανάμεσα στους προημιτελικούς και τους ημιτελικούς. Είναι χαζό όπως γίνεται τώρα.Επίσης κάτι πρέπει να γίνει με την δεύτερη φάση των ομίλων. Για τις μεγάλες ομάδες είναι μια κουραστική και βαρετή διαδικασία. Ουσιαστικά το μόνο που κρίνεται (και αν) είναι η τέταρτη ομάδα που θα περάσει από κάθε όμιλο.

Ίσως θα έπρεπε οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου να παίζουν κατ' ευθείαν ημιτελικούς και οι τριτοτέταρτοι για τις θέσεις 5-8. Έτσι για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Τώρα το να γίνου 24 οι ομάδες δεν το βρίσκω εφικτό. Θα πέσει το επίπεδο. Ίσως θα ήταν καλύτερο να πέρναγαν οι δύο πρώτοι από τους αρχικούς ομίλους των τεσσάρων και να πηγαίναμε σε νοκ-άουτ προημιτελικούς κατ' ευθείαν. Ή να γυρίζαμε στο σύστημα που ίσχυε ως το 2005. Αυτοί οι όμιλοι της β΄ φάσης είναι παντελώς βαρετοί, καθώς, όπως αποδεικνύεται συνέχεια, τα πάντα κρίνονται στα χιααστί των προημιτελικών.

Μια άλλη πρόταση θα ήταν να ισχύει το σύστημα ως τώρα αλλά, για να ανταμοίβονται οι πρωτοδεύτεροι της β'φάσης των ομίλων να γίνεται το εξής:
1. Ο πρώτος του κάθε ομίλου να παίζει με τον δεύτερο του άλλου και οι νικήτες να προκρίνονται στα ημιτελικά
2. Ο τρίτος κάθιε ομίλου να παίζει με τον τέταρτο του άλλου και οι χαμένοι να παίζουν για τις θέσεις 7-8
3. Οι ηττημένοι του 1 να παίζουν με τους νικητές του 2 σε νοκ-άουτ (πχ ηττημένος 1ος Α ομίλου - 2ος Β ομίλου να παίζει με τον νικητή του 3ος Β ομίλου - 4ος Α ομίλου) και οι νικητές να προκρίνονται στα ημιτελικά, ενώ οι χαμένοι να παίζουν για τις θέσεις 5-6.

Έτσι, οι πρωτοδεύτεροι των δύο ομίλων θα έχουν ΔΥΟ ευκαιρίες να περάσουν στα ημιτελικά και οι τριτοτέταρτοι θα ξέρουν ότι πρέπει να περάσουν ΔΥΟ προημιτελικούς για να πετύχουν το ίδιο.
Τί λέτε;

ΥΓ. Μάλλον είναι οφ-τόπικ, αλλά δεν ξέρω που αλλού κολλάει. Αν θέλουν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν όπου νομίζουν καλύτερα
benchwarmer
Ολα αυτα γινονται για λογους χρηματων και μονο...
Σε ορισμενες περιπτωσεις το πιο απλο ειναι παντα και το καλυτερο. 4 ομιλοι των 4αρων, και οι δυο πρωτοι πανε προημιτελικα. Τοσο απλα...
Αλλα απο οτι ακουω σκεφτονται μαλιστα να αυξησουν και τις ομαδες απο 16 σε 24 σε καποια χρονια...
Ευμένης
QUOTE(benchwarmer @ Sep 19 2009, 23:44 ) *
Ολα αυτα γινονται για λογους χρηματων και μονο...
Σε ορισμενες περιπτωσεις το πιο απλο ειναι παντα και το καλυτερο. 4 ομιλοι των 4αρων, και οι δυο πρωτοι πανε προημιτελικα. Τοσο απλα...
Αλλα απο οτι ακουω σκεφτονται μαλιστα να αυξησουν και τις ομαδες απο 16 σε 24 σε καποια χρονια...


24; Ωραία και θα έχουμε Ευρωμπάσκετ με Βέλγια, Φινλανδίες και Ρουμανίες*!! Μιλάμε θα γίνονται μεγάλα ματς!!

*Προφανώς αναφέρω ενδεικτικά κάποιες "μεγάλες" δυνάμεις του σήμερα που δεν χώρεσαν στους 16! Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτές τις ομάδες. Μάλιστα οι Ρουμάνοι είχαν συμπαθητική ομάδα στο παρελθόν.
Timemaster
QUOTE(Ευμένης @ Sep 19 2009, 22:51 ) *
Νομίζω απλά θα μπορούσε το Ευρωμπάσκετ να αρχίσει Κυριακή και όχι Δευτέρα και να υπάρχει κενή μέρα ανάμεσα στους προημιτελικούς και τους ημιτελικούς. Είναι χαζό όπως γίνεται τώρα.Επίσης κάτι πρέπει να γίνει με την δεύτερη φάση των ομίλων. Για τις μεγάλες ομάδες είναι μια κουραστική και βαρετή διαδικασία. Ουσιαστικά το μόνο που κρίνεται (και αν) είναι η τέταρτη ομάδα που θα περάσει από κάθε όμιλο.

Ίσως θα έπρεπε οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου να παίζουν κατ' ευθείαν ημιτελικούς και οι τριτοτέταρτοι για τις θέσεις 5-8. Έτσι για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Τώρα το να γίνου 24 οι ομάδες δεν το βρίσκω εφικτό. Θα πέσει το επίπεδο. Ίσως θα ήταν καλύτερο να πέρναγαν οι δύο πρώτοι από τους αρχικούς ομίλους των τεσσάρων και να πηγαίναμε σε νοκ-άουτ προημιτελικούς κατ' ευθείαν. Ή να γυρίζαμε στο σύστημα που ίσχυε ως το 2005. Αυτοί οι όμιλοι της β΄ φάσης είναι παντελώς βαρετοί, καθώς, όπως αποδεικνύεται συνέχεια, τα πάντα κρίνονται στα χιααστί των προημιτελικών.

Μια άλλη πρόταση θα ήταν να ισχύει το σύστημα ως τώρα αλλά, για να ανταμοίβονται οι πρωτοδεύτεροι της β'φάσης των ομίλων να γίνεται το εξής:
1. Ο πρώτος του κάθε ομίλου να παίζει με τον δεύτερο του άλλου και οι νικήτες να προκρίνονται στα ημιτελικά
2. Ο τρίτος κάθιε ομίλου να παίζει με τον τέταρτο του άλλου και οι χαμένοι να παίζουν για τις θέσεις 7-8
3. Οι ηττημένοι του 1 να παίζουν με τους νικητές του 2 σε νοκ-άουτ (πχ ηττημένος 1ος Α ομίλου - 2ος Β ομίλου να παίζει με τον νικητή του 3ος Β ομίλου - 4ος Α ομίλου) και οι νικητές να προκρίνονται στα ημιτελικά, ενώ οι χαμένοι να παίζουν για τις θέσεις 5-6.

Έτσι, οι πρωτοδεύτεροι των δύο ομίλων θα έχουν ΔΥΟ ευκαιρίες να περάσουν στα ημιτελικά και οι τριτοτέταρτοι θα ξέρουν ότι πρέπει να περάσουν ΔΥΟ προημιτελικούς για να πετύχουν το ίδιο.
Τί λέτε;

ΥΓ. Μάλλον είναι οφ-τόπικ, αλλά δεν ξέρω που αλλού κολλάει. Αν θέλουν οι διαχειριστές ας το μεταφέρουν όπου νομίζουν καλύτερα


Λίγο πολύπλοκο το σύστημα αλλά μου αρέσει πολύ...
και το βρίσκω αρκετά δίκαιο και θα κρατάει ανέπαφο το ενδιαφέρον!!!


Υπάρχει όμως ένα αρνητικό αυξάνονται κατά πολύ τα παιχνίδια των ομάδων.
που για εμένα είναι και τώρα πολλά παιχνίδια!!!
Οπότε ή θα έπρεπε οι ομάδες να δίνουν κάθε μέρα παιχνίδια ή το τουρνουά να πάει αρκετά πίσω.


QUOTE(Ευμένης @ Sep 20 2009, 01:46 ) *
24; Ωραία και θα έχουμε Ευρωμπάσκετ με Βέλγια, Φινλανδίες και Ρουμανίες*!! Μιλάμε θα γίνονται μεγάλα ματς!!

*Προφανώς αναφέρω ενδεικτικά κάποιες "μεγάλες" δυνάμεις του σήμερα που δεν χώρεσαν στους 16! Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτές τις ομάδες. Μάλιστα οι Ρουμάνοι είχαν συμπαθητική ομάδα στο παρελθόν.


και θα ήταν και άλλες ομάδες που σίγουρα είναι χειρότερες...
μιας και 24 είναι μεγάλος αριθμός....
όπως η Σουηδία, η Τσεχία, η Βοσνία, Πορτογαλία, Ουκρανία κ.λ.π.
Όμως θα έδινε ένα κίνητρο στις αδύναμες χώρες να βελτιωθούν σταδιακά... ώστε να μην είναι οι σάκοι του μποξ
θα έφερνε λεφτά στην fiba μιας και θα άνοιγε η αγορά
ενώ θα βοηθούσε τις μεγάλες ομάδες ώστε να μη πάθουν κάποιο σοκ αποκλεισμού στην πρώτη φάση των ομίλων.




στα του θέματος τώρα...

η Έυα παρακολούθησε τον αγώνα του αγαπημένου της Πάρκερ αλλά τον ίδιο τον είδε μόνο να κάθεται στον πάγκο...
κάτι που έγινε και με τον Ντιάο
από την άλλη πλευρά οι Κροάτες έπαιξαν χωρίς τους Ούκιτς, Πλάνινιτς και Στόιτς

η νίκη ήρθε σχετικά εύκολα στους τρικολόρ που πήραν την τρίτη θέση
μιας και οι αναπληρωματικοί τους έδειξαν λίγο μεγαλύτερο κέφι από αυτούς των Κροατών.


Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο άλλο παιχνίδι όπου οι Τούρκοι απογοητευμένοι και κουρασμένοι
το παράτησαν μετά από τα πρώτα λεπτά...

έτσι η κατάταξη λέει πέμπτη την Γαλλία με μόλις μια ήττα στην διοργάνωση
έκτη την Κροατία με τέσσερις νίκες και πέντε ήττες
έβδομη την Ρωσία με πέντε νίκες και τέσσερις ήττες
και όγδοη την Τουρκία που μετά από ένα σερί πέντε νικών έκανε τέσσερις ήττες.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.