Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Oρλάντο Μάτζικ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2
Pierce
Oρλαντο Ματζικ


θα κρατησει η μαγεια μεχρι τον Μαιο;




Πιθανή βασική πεντάδα:

PG: Τζαμιερ Νελσον
SG: Κιθ Μπογκανς
SF: Ρασαρντ Λιουις
PF: Χεντο Τουρκογλου
C: Ντουαιτ Χαουαρντ

Υπόλοιπο ρόστερ: Τονι Μπατι, Τζει Τζει Ρεντικ, Πιετρους, Κορτνει Λι, Αντονι Τζονσον , Μαρτσιν Γκορτατ, Αντοναλ Φοιλ, Μπριαν Κουκ, Μπο Αουτλο, Ντουειν Τζοουνς, Τζερεμι Ριτσαρντσον, Μαικ Γουιλκς


Offseason Moves:

Ήρθαν ή ανανέωσαν: Κορτνει Λι (ντραφτ), Μικαελ Πιετρους, Αντονι Τζονσον, Αντοναλ Φοιλ (ανανεωση),Τζει Τζει Ρεντικ(ανανεωση), Ντουειν Τζοουνς, Τζερεμι Ριτσαρντσον, Μαικ Γουιλκς

Έφυγαν: Καρλος Αρογιο (μακαμπι τελ αβιβ), Κειον Ντουλινγκ (Νετς) ,Πατ Γκαριτι (αποσυρθηκε), Μορις Εβανς (χωκς), Τζειμς Αγκουστιν

Σχολιο:

Ο βασικος κορμος παρεμεινε ο ιδιος με την περσινο. Στη Ντισνειγουορλντ ειναι στην αναμονη ωστε το βαρυ συμβολαιο της ομαδας ο ρασαρντ, να αρχισει επιτελους να δικαιολογει τα χρηματα που παιρνει, ενω θα εχει ενδιαφερον αν ο Χεντο Τουρκογλου θα διατηρησει την απιστευτη φορμα του. Οπως και να εχει δυσκολα θα προχωρησουν περα απο τα ημιτελικα της περιφερειας.

μαγικα....καρφωματα απο την σεζον που περασε


benchwarmer
Παντως δεν εχουν ξεκινησει καθολου καλα, με 0-2 (χανοντας ΚΑΙ απο τους Γκριζλις), και πιστευω πολυ δυσκολα θα επαναλαβουν την περσινη 3η θεση στην Ανατολη... Το Κλιβελαντ θα ειναι πιο δυνατο, η Ατλαντα το ιδιο, Τοροντο και Φιλαδελφια ερχονται.. Μου αρεσει παρα πολυ (και) η ανατολη φετος παντως..
vince carter #15
εχουν πλουσιο και γεματο παγκο κα ισως στο τελος..να αρπαξουν τις ευκαιριες!!
active21
QUOTE(vince carter #15 @ Nov 4 2008, 03:31 ) *
εχουν πλουσιο και γεματο παγκο κα ισως στο τελος..να αρπαξουν τις ευκαιριες!!


ειναι η αγαπημενη που ομαδα απο ανατολη αλλά δε βλέπω φέτος κανένα πλουσιο πάγκο .
αντιθετως έφυγαν ντουλινγκ κ εβανς που πέρυσι προσφεραν παρα πολλά
vince carter #15
σπανιο τριμπλ νταμπλ εκανε ο χαουαρντ με οκλαχομα!
τελειωσε το ματσ με 30 ποντους 19ριμπ και 10 κοψιμματα!;ασταματητος!! shot.gif
a bullet for your head
QUOTE(vince carter #15 @ Nov 13 2008, 13:32 ) *
σπανιο τριμπλ νταμπλ εκανε ο χαουαρντ με οκλαχομα!
τελειωσε το ματσ με 30 ποντους 19ριμπ και 10 κοψιμματα!;ασταματητος!! shot.gif

Εχει ξεκινησει εκπληκτικα το πρωταθλημα εχοντας 23.9π,15ρ,4.4κοψ!
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 14 2008, 05:29 ) *
Εχει ξεκινησει εκπληκτικα το πρωταθλημα εχοντας 23.9π,15ρ,4.4κοψ!

Αυτοματως μπαινει και σε ενα ατυπο τοπ-5 MVP Candidates μαζι με Λεμπρον,Κομπι ,Κρις Πολ και Γουειντ καθως ο Γκαρνετ θεωρω οτι φετος δεν θα διεκδηκησει το MVP.Πολυ καλο ξεκινημα οντως για τον Χαουαρντ.
koutsou10
παιδια ειδα το παιχνιδι στο sport + κ μου φανηκε οτι οποτε ηθελαν το κερδιζαν το παιχνιδι(δεν ξεφυγαν πολυ ποτε οι μαβσ),εκτοσ απο καποιεσ στιγμεσ που επαιξαν πολυ καλα οι μαβσ.ηταν πισω σε ολο το ματσ κ την καταλληλη στιγμη περασαν μπροστα οι ματζικ με τον πολυ καλο μ.πιετρουσ 5-7 τριποντα,20 ποντουσ,9 ρημπαουντ,πολυ καλοσ κ ο ρασαρντ λιουισ με 23 ποντουσ κ 9 ριμπαουντ,ο νελσον πολυ καλοσ στο 3 δεκαλεπτο αλλα στο τελευταιο τα εχασε λιγο κ επαιρνε βεβιασμενεσ επιθεσεισ,μετριοι οι ντουαιτ χαουαρντ 18 ποντουσ κ 13 ρημπαουντ (ασχημα ποσοστα κ κυριωσ λαθοσ επιλογεσ στο 1 δεκαλεπτο) κ ο τουρκογλου με 12 ποντουσ κ 5 ρημπαουντ...
η 1 νικη μεσα στο νταλλασ στα τελευταια 10 παιχνιδια!!!
Gravedigger
QUOTE (koutsou10 @ Nov 15 2008, 18:09 ) *
παιδια ειδα το παιχνιδι στο sport + κ μου φανηκε οτι οποτε ηθελαν το κερδιζαν το παιχνιδι(δεν ξεφυγαν πολυ ποτε οι μαβσ),εκτοσ απο καποιεσ στιγμεσ που επαιξαν πολυ καλα οι μαβσ

'Εχω την εντύπωση ότι αυτό δεν βγάζει και τόσο νόημα. rolleyes.gif
captain charisma
οι μαβς προηγηθηκαν μεχρι και 15π αλλα στη τελευταια περιοδο καναν χοντρα λαθη κυριως στο τελος με τον χαουαρντ που εδωσε λαθος πασα.
koutsou10
QUOTE(Gravedigger @ Nov 15 2008, 22:13 ) *
'Εχω την εντύπωση ότι αυτό δεν βγάζει και τόσο νόημα. rolleyes.gif


εννοω πωσ παιζανε με σβυστεσ τισ μηχανεσ (ματζικ)δειχνανε πιο σταθερη,πιο καλη κ πιο ολοκληρωμενη ομαδα...
επισησ στο νταλασ ειχανε καποια πολυ καλα ξεσπασματα(το πολυ 5 λεπτων) κ γιαυτο ηταν κ μπροστα...
οι μαβσ παιζανε ΜΟΝΟ με προσωπικεσ προσπαθειεσ ενω οι μαγοι γυρναγανε καπωσ την μπαλα...
a bullet for your head
Ο τζενεραλ μανατζερ Οτις Σμιθ,δηλωσε οτι οι Κινγκς ενδιαφερονται για τον Τουρκογλου,ο οποιος το καλοκαιρι μπορει να γινει free agent,διατηρωντας την οψιον στο συμβολαιο του.
vince carter #15
σε πολυ καλη φορμα βρησκοντε οι ματζικ αφου νικησαν και το τοροντο
και συνεχιζουν με το 0-4 σκαρφαλωνοντας στην τριτη θεση τις ανατολης!!! 69.gif
Air and King
Στην ανατολη "τα φωτα" εχουν πεσει πανω στην Βοστωνη και στο Κληβελαντ αλλα και το Ορλαντο κανει πολυ καλη χρονια.Ενα "μεγαλο διπλο" χθες μεσα στο Πορτλαντ απο το Ορλαντο με τον Τουρκογλου να πετυχαινει ενα ακομα νικητηριο καλαθι.Ο Τουρκος εχει μια σημαντικη καριερα στο ΝΒΑ παρολα αυτα τον περνανε "στο ντουκου" και δεν παινει την δοξα που του αναλογει απο τα μιντια κυριως στον ευρωπαικο χωρο(στην Αμερικη τις περισσοτερες φορες αναγνωρηζεται "η δουλεια" ενος παιχτη)
captain charisma
αυτο με το τουρκογλου γινεται γιατι πολυ απλα για λογους μαρκεντινγκ αλλωστε μπροστα του εχει τον ντουαιντ χαουαρντ το σεντερ της τρεχουσας 10ετιας ο οποιος παιρνει σε μεγαλο βαθμο τη δοξα απ τους υπολοιπους...και επισης ο τουρκογλου δεν εχει την αιγλη του νοβιτσκι....
Air and King
QUOTE(big dirk @ Dec 10 2008, 22:17 ) *
αυτο με το τουρκογλου γινεται γιατι πολυ απλα για λογους μαρκεντινγκ αλλωστε μπροστα του εχει τον ντουαιντ χαουαρντ το σεντερ της τρεχουσας 10ετιας ο οποιος παιρνει σε μεγαλο βαθμο τη δοξα απ τους υπολοιπους...και επισης ο τουρκογλου δεν εχει την αιγλη του νοβιτσκι....

Δεν χρειαζεται να εχει την αιγλη του Νοβιτσκι(εδω για μενα ουτε ο Γκασολ δεν την εχει) για να παρει καποιος οτι του αξηζει.Αναγνωρηση ομως επρεπε να ειχε περισσοτερη.Τον προτημουσα στην ομαδα μου (για παραδειγμα) απο τον Στογιακοβιτς (που εχει τις γνωστες συμπαθειες στην χωρα μας) που ειναι "πιο σταρ" ας το πουμε χωρις δευτερη σκεψη.
Hayate
Στις 9/1 και έχοντας πάρει το εκτός έδρας ματς με την Atlanta δυό μέρες πριν με 4 πόντους τους υποδέχθηκαν στο γήπεδο τους και τους κέρδισαν με 121-87 (71-33 ημίχρονο και ευτύχως που κόψανε στο 4ο δεκάλεπτο) με 16/28 τρίποντα και χτές πάλι όργια απέναντι στους Kings 139 - 107 με ρεκόρ τριπόντων 23/37;;;

Ακούω σχόλια..
Air and King
QUOTE(Hayate @ Jan 14 2009, 23:01 ) *
Στις 9/1 και έχοντας πάρει το εκτός έδρας ματς με την Atlanta δυό μέρες πριν με 4 πόντους τους υποδέχθηκαν στο γήπεδο τους και τους κέρδισαν με 121-87 (71-33 ημίχρονο και ευτύχως που κόψανε στο 4ο δεκάλεπτο) με 16/28 τρίποντα και χτές πάλι όργια απέναντι στους Kings 139 - 107 με ρεκόρ τριπόντων 23/37;;;

Ακούω σχόλια..

Τα σχολια οσον αφορα τους αρηθμους ειναι περιττα.Ειναι εκπληκτικοι.
Αυτο που παιρνω ως εναυσμα απο τις εμφανησεις του Ορλαντο ειναι το ποσο εχει ανεβει το επιπεδο στις ανατοληκες ομαδες σε σχεση με τις δυτηκες κατι που για παραδειγμα πριν απο δυο χρονια δεν υπηρχε και η διαφορα Δυσης Ανατολης ηταν χαοτικη ενω τωρα πολυ κοντα.Μαληστα η Ανατολη εχει τις τρεις καλυτερες ομαδες βαση ρεκορ ενω η Δυση μια.Το Ορλαντο εχει αλλωσει ουκ οληγες εδρες στην Δυση.
sacarame
Πραγματικά το Ορλάντο είναι σε τρομερή κατάσταση...Δεν είναι μόνο τα τελευταία 2 παιχνίδια αλλά η γενικότερη παρουσία του μέχρι τώρα...Δεν το περίμενα στην αρχή της σεζόν ότι θα είναι τόσο δυνατοί φέτος καθώς δεν έκαναν και τρομερές αλλαγές στο ρόστερ τους....
Για τα 2 τελευταία τους παιχνίδια,πραγματικά έπιασαν απίστευτη απόδοση....Κι αν το ματς με το Σακραμέντο δεν δέχεται μεγάλη κριτική λόγω της χαμηλής δυναμικής του αντιπάλου,στο ματς με την Ατλάντα έπαιζε ο τρίτος με τον τέταρτο της Ανατολής εκείνη τη στιγμή..Κι αν δεν σβήναν τις μηχανές στο 4ο δωδεκάλεπτο,δεν ξέρουμε πόσο ψηλά θα πήγαινε και το σκορ και η διαφορά...
Flash
QUOTE(sacarame @ Jan 15 2009, 02:08 ) *
Πραγματικά το Ορλάντο είναι σε τρομερή κατάσταση...Δεν είναι μόνο τα τελευταία 2 παιχνίδια αλλά η γενικότερη παρουσία του μέχρι τώρα...Δεν το περίμενα στην αρχή της σεζόν ότι θα είναι τόσο δυνατοί φέτος καθώς δεν έκαναν και τρομερές αλλαγές στο ρόστερ τους....
Για τα 2 τελευταία τους παιχνίδια,πραγματικά έπιασαν απίστευτη απόδοση....Κι αν το ματς με το Σακραμέντο δεν δέχεται μεγάλη κριτική λόγω της χαμηλής δυναμικής του αντιπάλου,στο ματς με την Ατλάντα έπαιζε ο τρίτος με τον τέταρτο της Ανατολής εκείνη τη στιγμή..Κι αν δεν σβήναν τις μηχανές στο 4ο δωδεκάλεπτο,δεν ξέρουμε πόσο ψηλά θα πήγαινε και το σκορ και η διαφορά...


Και τώρα 2 συνεχόμενα εκτός έδρας διπλά με 2 από τις καλύτερες ομάδες της Δύσης (L.A., Denver). blink.gif
Βρε λέτε ;
Hayate
Να ένα ενδιαφέρον στατιστικό:

Ο Dwight Howard έχει επιχειρήσει μέχρι στιγμής 610 σούτ εντός πεδιάς και βρίσκεται στην 50η θέση και 513 βολές και βρίσκεται στην 1η..
pmam
Χμμμμ... Θα ήταν μακριά από την πραγματικότητα αν υπέθετα ότι πρόκειται για Hack-a-Dwight?? rolleyes.gif
Ειδικά αν σκεφτούμε ότι το ποσοστό του στις βολές είναι ελάχιστα καλύτερο από το ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (58,9% έναντι 56,4%). Παρόλα αυτά, παραμένει ασταμάτητος με πάνω από 20 πόντους μ.ο. σε περίπου 36 λεπτά συμμετοχής.
Hayate
QUOTE(pmam @ Feb 10 2009, 18:19 ) *
Χμμμμ... Θα ήταν μακριά από την πραγματικότητα αν υπέθετα ότι πρόκειται για Hack-a-Dwight?? rolleyes.gif
Ειδικά αν σκεφτούμε ότι το ποσοστό του στις βολές είναι ελάχιστα καλύτερο από το ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (58,9% έναντι 56,4%). Παρόλα αυτά, παραμένει ασταμάτητος με πάνω από 20 πόντους μ.ο. σε περίπου 36 λεπτά συμμετοχής.


Χαχα... Ναι παίζει.. Σε αγώνα με τους Spurs θα το δούμε σίγουρα!!! Γενικά έχει πέσει το ποσοστό του στα δίποντα..
Η αλήθεια είναι οτι όταν παίρνει την μπάλα κοντά στο καλάθι είναι ασταμάτητος..
AirNick7
παιδια δεν ξερω τι λετε παντως το orlando παιζει πολυ ωραιο μπασκετ....και δεν θα μου εκανε καθολου εντηπωση αν ανταγωνιζοντουσαν ακομα και για το πρωταθλημα αν και ειναι δισκολο+δεν υπαρχουν βοηθειες απο τον παγκο αλλα δεν πειραζει...θα δουμε στο μελλον smiley.gif smiley.gif
AirNick7
QUOTE(nick1993 @ Feb 26 2009, 19:05 ) *
παιδια δεν ξερω τι λετε παντως το orlando παιζει πολυ ωραιο μπασκετ....και δεν θα μου εκανε καθολου εντηπωση αν ανταγωνιζοντουσαν ακομα και για το πρωταθλημα αν και ειναι δισκολο+δεν υπαρχουν βοηθειες απο τον παγκο αλλα δεν πειραζει...θα δουμε στο μελλον smiley.gif smiley.gif

εγω παντως το ψηλο πιστευα...
φετος ομως που εχουμε ακομα καλυτερη ομαδα ειμαι σιγουρος για την επιτυχια χωρις καμια επιφυλαξη!!!! 69.gif 69.gif
il postino
ΕΞΩ ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ ΜΕΣΑ Ο ΚΑΡΤΕΡ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΣΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜAGIC , ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟΝ ΜΠΑΡΝΣ ΚΑΙ ΕΣΩΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ!!!
Pierce
καλως ηρθες και καλα ποστς να εχεις, θα σε παρακαλουσα να μη χρησιμοποιεις τα κεφαλαια smile.gif
AirNick7
QUOTE(ilpostino @ Jul 28 2009, 20:38 ) *
ΕΞΩ ΤΟΥΡΚΟΓΛΟΥ ΜΕΣΑ Ο ΚΑΡΤΕΡ! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΣΟΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜAGIC , ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΤΟΝ ΜΠΑΡΝΣ ΚΑΙ ΕΣΩΣΑΝ ΤΑ ΠΡΟΣΧΗΜΑΤΑ!!!

δεν ειναι μονο αυτοι....ειναι και ο Μπας,ειναι και ο Αντερσον και τελευταια ακουγεται και το ονομα το cj watson...αρα κατα την γνςμην μου ειναι καλυτεροι απο περσι
il postino
QUOTE(nick1993 @ Jul 29 2009, 10:34 ) *
δεν ειναι μονο αυτοι....ειναι και ο Μπας,ειναι και ο Αντερσον και τελευταια ακουγεται και το ονομα το cj watson...αρα κατα την γνςμην μου ειναι καλυτεροι απο περσι

εννοούσα τους παίκτες που θα σηκώσουν το βάρος. για τον Μπας κάτι άκουσα και γω αλλα στο ρόστερ τους δεν το βλέπω , ενω για τον αντερσον δεν το ήξερα.
φίλε μου , έχασαν ένα παίκτη που τον ήξεραν και τους ήξερε χρόνια , είχε πολύ καλές σερί χρονιές , ενώ όταν η μπάλα έκαιγε ήξερες που θα πάει. ο κάρτερ στα 32 του δε μου λέει τίποτα , και μάλιστα σε σύγκριση με τον χέντο χάνει πολύ!
Gravedigger
QUOTE (ilpostino @ Jul 30 2009, 19:00 ) *
φίλε μου , έχασαν ένα παίκτη που τον ήξεραν και τους ήξερε χρόνια , είχε πολύ καλές σερί χρονιές , ενώ όταν η μπάλα έκαιγε ήξερες που θα πάει. ο κάρτερ στα 32 του δε μου λέει τίποτα , και μάλιστα σε σύγκριση με τον χέντο χάνει πολύ!

Σε τι ακριβώς χάνει ο Carter από τον Turkoglu?Όσο καλός και να ήταν ο Τούρκος ο Carter είναι καλύτερος σαν παίχτης.Τώρα το πως θα ταιριάξει στο Orlando είναι άλλο θέμα.
il postino
QUOTE(Gravedigger @ Jul 30 2009, 19:39 ) *
Σε τι ακριβώς χάνει ο Carter από τον Turkoglu?Όσο καλός και να ήταν ο Τούρκος ο Carter είναι καλύτερος σαν παίχτης.Τώρα το πως θα ταιριάξει στο Orlando είναι άλλο θέμα.

ΗΤΑΝ καλυτερος παικτης ο καρτερ! εχει να παιξει μπασκετ απο τις πρωτες χρονιες στον καναδα!!!!! αν θεωρεις οτι ειναι μπασκετ αυτο που παιζει ο καρτερ τουλαχιστον τα τελευταια 5 χρονια λαμβανοντας υποψιν τις προοπτικες που ειχε , τοτε παω πασο! το να βαλεις 20 ποντακια στο ΝΒΑ σε μια παρηκμασμενη ομαδα δε σημαινει οτι εισαι αστερι! ο τουρκος διεπρεψε και στην καλιφορνια αλλα και στο ορλαντο γαζωσε! παιζει τα τελευταια χρονια σε πολυ υψηλοτερο επιπεδο , ειναι δυο χρονια μικροτερος ,ενω τα νουμερα του απο τοτε που πηγε αμερικη εχουν ανοδικη πορεια , ενω του καρτερ καθοδικη (με εξαιρεση τη α ή τη β χρονια στο νιου τζερσευ που ειχε 27-28 ποντους μ.ο). αλλωστε δεν ειναι πολλοι παικτες στην αμερικη που τους ψαχνεις οταν η μπαλα καιει!!!! και ενας απο αυτους ειναι και ο χεντο! μεγα λαθος που δεν του εκαναν συμβολαιο!!!! απο κει και μετα , αν δεις φετος τον καρτερ να προσπαθει να κανει νεα αρχη στο ορλαντο με την προοπτικη να προσπαθησει για τον α τιτλο στην καριερα του και ο χεντο να επαναπαυτει στο πλουσιοπαροχο συμβολαιο του , αυτο ειναι μια πιθανοτητα!
koutsou10
QUOTE(ilpostino @ Jul 30 2009, 21:38 ) *
ΗΤΑΝ καλυτερος παικτης ο καρτερ! εχει να παιξει μπασκετ απο τις πρωτες χρονιες στον καναδα!!!!! αν θεωρεις οτι ειναι μπασκετ αυτο που παιζει ο καρτερ τουλαχιστον τα τελευταια 5 χρονια λαμβανοντας υποψιν τις προοπτικες που ειχε , τοτε παω πασο! το να βαλεις 20 ποντακια στο ΝΒΑ σε μια παρηκμασμενη ομαδα δε σημαινει οτι εισαι αστερι! ο τουρκος διεπρεψε και στην καλιφορνια αλλα και στο ορλαντο γαζωσε! παιζει τα τελευταια χρονια σε πολυ υψηλοτερο επιπεδο , ειναι δυο χρονια μικροτερος ,ενω τα νουμερα του απο τοτε που πηγε αμερικη εχουν ανοδικη πορεια , ενω του καρτερ καθοδικη (με εξαιρεση τη α ή τη β χρονια στο νιου τζερσευ που ειχε 27-28 ποντους μ.ο). αλλωστε δεν ειναι πολλοι παικτες στην αμερικη που τους ψαχνεις οταν η μπαλα καιει!!!! και ενας απο αυτους ειναι και ο χεντο! μεγα λαθος που δεν του εκαναν συμβολαιο!!!! απο κει και μετα , αν δεις φετος τον καρτερ να προσπαθει να κανει νεα αρχη στο ορλαντο με την προοπτικη να προσπαθησει για τον α τιτλο στην καριερα του και ο χεντο να επαναπαυτει στο πλουσιοπαροχο συμβολαιο του , αυτο ειναι μια πιθανοτητα!

μα τι λες φιλε μου,απο που κ εως που ο τουρκος καλυτερος απο καρτερ?σε καμια περιπτωση μα σε καμια ομως!!!
τις καλες χρονιες που τις ειδες ακριβως?στην τελευταια χρονια εκανε καλους τελικους απλα,στην 1 σειρα των play-off ηταν τραγικος...(νομιζω οτι ειναι πολυ υπερεκτιμημενος ο παιχτης αυτος)απο ποτε ειναι ανοδικη η πορεια του?απλα οσο παιζει στο ορλαντο ειναι κ οργανωτης κ τον εχει βελτιωσει πολυ αυτο μαζι με την εμπειρια του...ο καρτερ απλα ειναι τελειως διαφορετικος παιχτης αλλα κ πολυ μεγαλυτερου επιπεδου παιχτης...

παντα φιλικα κ με εκτιμηση...
il postino
QUOTE(koutsou10 @ Jul 31 2009, 02:13 ) *
μα τι λες φιλε μου,απο που κ εως που ο τουρκος καλυτερος απο καρτερ?σε καμια περιπτωση μα σε καμια ομως!!!
τις καλες χρονιες που τις ειδες ακριβως?στην τελευταια χρονια εκανε καλους τελικους απλα,στην 1 σειρα των play-off ηταν τραγικος...(νομιζω οτι ειναι πολυ υπερεκτιμημενος ο παιχτης αυτος)απο ποτε ειναι ανοδικη η πορεια του?απλα οσο παιζει στο ορλαντο ειναι κ οργανωτης κ τον εχει βελτιωσει πολυ αυτο μαζι με την εμπειρια του...ο καρτερ απλα ειναι τελειως διαφορετικος παιχτης αλλα κ πολυ μεγαλυτερου επιπεδου παιχτης...

παντα φιλικα κ με εκτιμηση...

αυτη ειναι η γνωμη μου φιλε μου. αν θεωρεις οτι ο καρτερ βοηθησε περισσοτερο τους νετς απο οτι ο χεντο τους ματζικ τοτε παιζουμε και βλεπουμε διαφορετικο αθλημα. το ποιος ηταν καλυτερος παλιοτερα δεν εχει σχεση με το τωρα.
Air Kef
Το μπάσκετ που έπαιξε φέτος ο Χέντο, ο Βινς δεν το έπαιξε ποτέ στην ζωή του. Μπορεί ατομικά ο Βινς να είναι ακόμα και τώρα καλύτερος, ωστόσο τόσο ώριμο και ολοκληρωμένο μπάσκετ που οδηγεί την ομάδα σου στους τελικούς, δεν κατάφερε, και δεν νομίζω να καταφέρει ποτέ ο Βινς. smile.gif
sn3
Ο hedo εχει κανει καλυτερες εμφανισεις απο τον carter ειδικα φετος.αυτο δεν τον κανει καλυτερο παιχτη απο τον air canada.απλα αυτη τη χρονικη περιοδο ο τουρκος θα βοηθουσε πιο πολυ τους magic βασει της καταστασης του.Παντως ο carter βρισκεται σε αλλο επιπεδο.ειναι σουπερσταρ.εχει αλλη αυρα.οσοι εχουν δει τα καλα παιχνιδια του ξερουν για τι μιλαω.δεν τιθεται συγκριση.ο Vc ειναι αλλου.τεραστιος παιχτης
il postino
QUOTE(Air Kef @ Jul 31 2009, 09:33 ) *
Το μπάσκετ που έπαιξε φέτος ο Χέντο, ο Βινς δεν το έπαιξε ποτέ στην ζωή του. Μπορεί ατομικά ο Βινς να είναι ακόμα και τώρα καλύτερος, ωστόσο τόσο ώριμο και ολοκληρωμένο μπάσκετ που οδηγεί την ομάδα σου στους τελικούς, δεν κατάφερε, και δεν νομίζω να καταφέρει ποτέ ο Βινς. smile.gif

απλα νομιζω οτι μετα τη β , γ του χρονια στο τοροντο καπου επαναπαυθηκε καπου χαλαρωσε και αυτη η χαλαροτητα του πλεον τον συνοδευει σε ολη του την καριερα. το λεω αυτο γιατι οι προοπτικες του ηταν τρομακτικες ωσ παικτης και αυτο που καταφερε στο τελος ηταν μια τρυπα στο νερο (αγωνιστικα παντα). απο την αλλη ο τουρκος , με εξαιρεση κανα δυο χρονιες , εχει τα νουμερα του με ανοδικη πορεια , δεν εχει σημασια αν ειναι χαμηλοτερα του καρτερ. φετος τελειωσε με 17-18 ποντους σε μια ομαδα που εχει και αλλα αστερια και εκανε πρωταθλητισμο! Δεν αρκει αυτο?
koutsou10
QUOTE(ilpostino @ Jul 31 2009, 09:27 ) *
αυτη ειναι η γνωμη μου φιλε μου. αν θεωρεις οτι ο καρτερ βοηθησε περισσοτερο τους νετς απο οτι ο χεντο τους ματζικ τοτε παιζουμε και βλεπουμε διαφορετικο αθλημα. το ποιος ηταν καλυτερος παλιοτερα δεν εχει σχεση με το τωρα.


σεβαστη η γνωμη σου φιλε μου αλλα μαλλον βλεπουμε διαφορετικο αθλημα οπως λες κ εσυ,γιατι?
ειναι απλο γιατι 1)στο ορλαντο ο νουμερο 1 παιχτης δεν ηταν ο τουρκος αλλα ο σουπερμαν...
2)μηπως συγκρινεις τους συμπαιχτες που ειχε ο καρτερ με αυτους του τουρκογλου?ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΟΙ ΣΥΜΠΑΙΧΤΕς ΤΟΥ ΤΟΥΡΚΟΥ!!!
3)αν ο τουρκογλου ηταν μονος του σε μια ομαδα,μαζι με ενα σουπερ ταλεντο ως τωρα(ντεβιν χαρις) που θα την εφτανε?ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ περιπτωση εκει που την εφτασε την ομαδα ο καρτερ...

υ.γ εγω απλα λεω οτι ειναι αρκετα καλος παιχτης ο χεντο αλλα ξαφνικα εγινε (κυριως απο τους δημοσιογραφους)παιχταρας...
το ξαναειπα οτι ειναι υπερεκτημιμενος κ σουπερ σταρ δεν ειναι ουτε προκειται να γινει...(οπως ειναι ο βινς)
il postino
παιδια , μη μπερδευετε ποιος ειναι καλυτερος ατομικα παικτης με το ποιος παιζει καλυτερα και πιο ανταγωνιστικα! μερικες φορες αυτα τα 2 δεν συμπιπτουν! σαφως και ο καρτερ ειχε καλυτερα prospects αλλα καριερα αναλογη δεν εκανε! το αν εχει μ.ο καριερας 23-24 ποντους , στις ομαδες που επαιξε εμενα δε μου λεει τιποτα! καλυτερος παικτης ναι , καλυτερη αυρα ναι , μεγαλυτερη ουσια ομως οχι! ο τουρκος απο οταν μπηκε ΝΒΑ επεσε στα βαθια με τους φοβερους kings και με εξαιρεση 2-3 χρονιες , το παιδι κανει πρωταθλητισμο , ενω ο καρτερ δε ξερει τι παει να πει πρωταθλητισμος ως επαγγελματιας!
sn3
παιδια ολα στο γηπεδο φαινονται.σε 3 μηνες θα μαθουμε.μπορει κ ο hedo να την αραζε με τα εκατομυρια απο το καινουριο συμβολαιο κ να επεφτε κατακορυφα η αποδοση του.μπορει ο vc με τετοιους συμπαικτες να κανει μια νεα αρχη κ να πανε ξανα για πρωταθλημα.θα δειξει.προσωπικα αν ειχα μια ομαδα κ ειχα να διαλεξω μεταξυ tourkoglοu κ carter τον δευτερο θα διαλεγα.ειναι σα να εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε iverson και devin harris π.χ.ξερεισ οτι ο δευτερος θα βοηθησει πιο πολυ,ομως τον πρωτο θα διαλεγες.ετσι το βλεπω εγω
red pyramid88
Θα συμφωνήσω με τον φίλο koutsou. Ο Tourkoglou είναι όντως πολύ καλός παίκτης αλλά όχι στο βαθμό που παρουσιάζεται. Όσο αφορά τη φετινή χρονιά του στο Orlando, μάλλον ξεχνάμε εύκολα ότι 1) υπήρχε και κάποιο γομάρι να τραβάει 2 αμυντικούς να τον μαρκάρουν στο καλάθι και έτσι έμενε ελεύθερος ότι μόνο ο τούρκος αλλά και η υπόλοιπη περιφέρια 2) έχεσε επίσης πολλές προσπάθειες και έκανε αρκετά φριχτά μάτς, ειδικά με τη Philadelphia. Δε νομίζω ότι θα κάνει τρομερή ζημιά με τους Raptors φέτος.

Όσο για τον Carter, ο άνθρωπος λογικό είναι να μην έχει αποδώσει όσο μπορεί αφού έχει βρεθεί μόνο σε μετριότατες ομάδες. Φέτος είναι ερωτηματικό, μην ξαφνιαστήτε αν τον δείτε να θερίζει όμως tongue.gif
il postino
QUOTE(red pyramid88 @ Jul 31 2009, 11:09 ) *
Θα συμφωνήσω με τον φίλο koutsou. Ο Tourkoglou είναι όντως πολύ καλός παίκτης αλλά όχι στο βαθμό που παρουσιάζεται. Όσο αφορά τη φετινή χρονιά του στο Orlando, μάλλον ξεχνάμε εύκολα ότι 1) υπήρχε και κάποιο γομάρι να τραβάει 2 αμυντικούς να τον μαρκάρουν στο καλάθι και έτσι έμενε ελεύθερος ότι μόνο ο τούρκος αλλά και η υπόλοιπη περιφέρια 2) έχεσε επίσης πολλές προσπάθειες και έκανε αρκετά φριχτά μάτς, ειδικά με τη Philadelphia. Δε νομίζω ότι θα κάνει τρομερή ζημιά με τους Raptors φέτος.

Όσο για τον Carter, ο άνθρωπος λογικό είναι να μην έχει αποδώσει όσο μπορεί αφού έχει βρεθεί μόνο σε μετριότατες ομάδες. Φέτος είναι ερωτηματικό, μην ξαφνιαστήτε αν τον δείτε να θερίζει όμως tongue.gif

δε θα ξαφνιαστω καθολου αν τον δω να σπερνει γιατι θα ναι η πρωτη φορα που θα βρεθει σε καλη ομαδα. απλα υποστηριξα οτι μπορει ο καρτερ σαν μοναδα να ειναι καλυτερος αλλα πιο αποδοτικος ειναι ο τουρκος!
Gravedigger
QUOTE (ilpostino @ Jul 30 2009, 21:38 ) *
ΗΤΑΝ καλυτερος παικτης ο καρτερ! εχει να παιξει μπασκετ απο τις πρωτες χρονιες στον καναδα!!!!! αν θεωρεις οτι ειναι μπασκετ αυτο που παιζει ο καρτερ τουλαχιστον τα τελευταια 5 χρονια λαμβανοντας υποψιν τις προοπτικες που ειχε , τοτε παω πασο! το να βαλεις 20 ποντακια στο ΝΒΑ σε μια παρηκμασμενη ομαδα δε σημαινει οτι εισαι αστερι! ο τουρκος διεπρεψε και στην καλιφορνια αλλα και στο ορλαντο γαζωσε! παιζει τα τελευταια χρονια σε πολυ υψηλοτερο επιπεδο , ειναι δυο χρονια μικροτερος ,ενω τα νουμερα του απο τοτε που πηγε αμερικη εχουν ανοδικη πορεια , ενω του καρτερ καθοδικη (με εξαιρεση τη α ή τη β χρονια στο νιου τζερσευ που ειχε 27-28 ποντους μ.ο). αλλωστε δεν ειναι πολλοι παικτες στην αμερικη που τους ψαχνεις οταν η μπαλα καιει!!!! και ενας απο αυτους ειναι και ο χεντο! μεγα λαθος που δεν του εκαναν συμβολαιο!!!! απο κει και μετα , αν δεις φετος τον καρτερ να προσπαθει να κανει νεα αρχη στο ορλαντο με την προοπτικη να προσπαθησει για τον α τιτλο στην καριερα του και ο χεντο να επαναπαυτει στο πλουσιοπαροχο συμβολαιο του , αυτο ειναι μια πιθανοτητα!

O Carter δεν ήταν καλύτερος.Είναι καλύτερος.Το ότι είχε προοπτικές για περισσότερα δεν σημαίνει ότι αυτά που κάνει είναι λίγα.Τα νούμερα του Carter ακόμα και με καθοδική πορεία είναι καλύτερα του Hedo όπως και αυτά που είχε στο Toronto είναι άπιαστα για τον Τούρκο.

ΥΓ.Στο Sacramento ο Turkoglu διέπρεψε στον πάγκο.Δεν είναι επιχείρημα αυτό.

QUOTE (ilpostino @ Jul 31 2009, 09:27 ) *
αυτη ειναι η γνωμη μου φιλε μου. αν θεωρεις οτι ο καρτερ βοηθησε περισσοτερο τους νετς απο οτι ο χεντο τους ματζικ τοτε παιζουμε και βλεπουμε διαφορετικο αθλημα. το ποιος ηταν καλυτερος παλιοτερα δεν εχει σχεση με το τωρα.

Θα δούμε φέτος ποιος βοηθάει περισσότερο.Αυτό δεν το ξέρεις από πριν.Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο ο Turkoglu απλά να ταίριαζε περισσότερο στο παιχνίδι των Magic.Αν ήταν ο Hedo στους Nets θα ήταν μια ομάδα όπως οι Knicks.Της σφαλιάρας.Το παρελθόν με το παρόν όπως λες δεν έχει σχέση και συμφωνώ.Στο παρελθόν ο VC όμως ήταν πολύ καλύτερος,τώρα είναι απλά καλύτερος.

QUOTE (Air Kef @ Jul 31 2009, 09:33 ) *
Το μπάσκετ που έπαιξε φέτος ο Χέντο, ο Βινς δεν το έπαιξε ποτέ στην ζωή του. Μπορεί ατομικά ο Βινς να είναι ακόμα και τώρα καλύτερος, ωστόσο τόσο ώριμο και ολοκληρωμένο μπάσκετ που οδηγεί την ομάδα σου στους τελικούς, δεν κατάφερε, και δεν νομίζω να καταφέρει ποτέ ο Βινς. smile.gif

Στην πρώτη πρόταση διαφωνώ, στα υπόλοιπα συμφωνώ εν μέρη..Η άποψη για τον Turkoglu έχει μείνει από τις τελευταίες εμφανίσεις του στους τελικούς οι οποίες πράγματι ήταν καταπληκτικές.Δεν έκανε όμως και καμιά τρελή χρονιά συνολικά.Σαφώς και ήταν πιο ώριμος παίχτης από τον VC αλλά αυτό απαιτούσε και η ομάδα του.Τι σοβαρότητα να δείξει ο Carter όταν ξέρει ότι η ομάδα του δεν πάει πουθενά?Φέτος που θα κάνει πρωταθλητισμό θα μπορούμε να συγκρίνουμε καλύτερα.
Τέλος,ο Carter έφτασε ολομόναχος το Toronto 1 σουτ μακριά από τα τελικά της Ανατολής το 2001.Ο Hedo φέτος ήταν συνήθως το 2ο βιολί της ομάδας (άλλες 1ο,άλλες 3ο).
il postino
QUOTE(Gravedigger @ Jul 31 2009, 14:41 ) *
O Carter δεν ήταν καλύτερος.Είναι καλύτερος.Το ότι είχε προοπτικές για περισσότερα δεν σημαίνει ότι αυτά που κάνει είναι λίγα.Τα νούμερα του Carter ακόμα και με καθοδική πορεία είναι καλύτερα του Hedo όπως και αυτά που είχε στο Toronto είναι άπιαστα για τον Τούρκο.

ΥΓ.Στο Sacramento ο Turkoglu διέπρεψε στον πάγκο.Δεν είναι επιχείρημα αυτό.


Θα δούμε φέτος ποιος βοηθάει περισσότερο.Αυτό δεν το ξέρεις από πριν.Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο ο Turkoglu απλά να ταίριαζε περισσότερο στο παιχνίδι των Magic.Αν ήταν ο Hedo στους Nets θα ήταν μια ομάδα όπως οι Knicks.Της σφαλιάρας.Το παρελθόν με το παρόν όπως λες δεν έχει σχέση και συμφωνώ.Στο παρελθόν ο VC όμως ήταν πολύ καλύτερος,τώρα είναι απλά καλύτερος.


Στην πρώτη πρόταση διαφωνώ, στα υπόλοιπα συμφωνώ εν μέρη..Η άποψη για τον Turkoglu έχει μείνει από τις τελευταίες εμφανίσεις του στους τελικούς οι οποίες πράγματι ήταν καταπληκτικές.Δεν έκανε όμως και καμιά τρελή χρονιά συνολικά.Σαφώς και ήταν πιο ώριμος παίχτης από τον VC αλλά αυτό απαιτούσε και η ομάδα του.Τι σοβαρότητα να δείξει ο Carter όταν ξέρει ότι η ομάδα του δεν πάει πουθενά?Φέτος που θα κάνει πρωταθλητισμό θα μπορούμε να συγκρίνουμε καλύτερα.
Τέλος,ο Carter έφτασε ολομόναχος το Toronto 1 σουτ μακριά από τα τελικά της Ανατολής το 2001.Ο Hedo φέτος ήταν συνήθως το 2ο βιολί της ομάδας (άλλες 1ο,άλλες 3ο).


με τα "αν" δε γινεται κουβεντα. η ιστορια εδειξε οτι ο ενας κανει πρωταθλητισμο και ο αλλος δε ξερει τι σημαινει η λεξη αυτη! σαν παικτες , ο καρτερ ηταν καλυτερος , τωρα ομως οχι. βαλτε και το γεγονος οτι ειναι 32 , ενω ο αλλος 30. ανακεφαλαιωνοντας , πιστευω οτι στην παρουσα φαση ο τουρκος επρεπε να συνεχισει στο ορλαντο , απεδειξε περιτρανα οτι θα ταν πιο χρησιμος. τωρα αλλαζουν τα δεδομενα , ο ενας υπεγραψε ενα μεγαλο συμβολαιο σε μια μετρια ομαδα , οποτε εγκυμονει ο κινδυνος να αραξει , ενω ο αλλος παει για α φορα σε μεγαλη ομαδα , οποτε μπορει να δουμε αλλα πραγματα απο αυτα που εχουμε συνηθησει τα τελευταια χρονια.

p.s δε διεπρεπε φιλε μου σε κανεναν παγκο ο τουρκος στο σακραμεντο! αν εννοεις οτι αυτος που δεν ειναι starter γυαλιζει τον παγκο , παω πασο.
Air Kef
QUOTE
ΥΓ.Στο Sacramento ο Turkoglu διέπρεψε στον πάγκο.Δεν είναι επιχείρημα αυτό.


Γκουχ, γκουχ ρε Κυριάκε, στους θρυλικούς τελικούς της Δύσης 2002, βασικός επαιζε λογω τραυματία Πέτζα, όπου μετά τα 2 πρώτα ματς έδειχνε δείγματα τεράστιου παίκτη..

Γενικώς, κριτήριο για το ποσο καλός ειναι ένας παίκτης έχω σχεδόν αποκλειστικά τα πλέι οφ, η RS μου περνάει σχεδόν απαρατήρητη. Ας παίξει ο Βινς πολύ πλέι οφ, να τον δούμε. smile.gif
ntelakos
Εγω παλι πιστευω οτι ολα θα φανουν στα παρκε.....δεν μπορει να κριθει ο all-star carter χειροτερος του τουρκογλου αν δεν δουμε τι μπορει να κανει ο carter σε μια μεγαλη ομαδα!!!Επισης ενω συμπαθουσα τον τουρκο μου εκανε κακη εντυπωση το γεγονος του οτι προτιμησε τα περισσοτερα λεφτα αντι για μια πιο ανταγωνιστικη ομαδα οπως οι blazers!!
il postino
QUOTE(Air Kef @ Jul 31 2009, 15:02 ) *
Γκουχ, γκουχ ρε Κυριάκε, στους θρυλικούς τελικούς της Δύσης 2002, βασικός επαιζε λογω τραυματία Πέτζα, όπου μετά τα 2 πρώτα ματς έδειχνε δείγματα τεράστιου παίκτη..

Γενικώς, κριτήριο για το ποσο καλός ειναι ένας παίκτης έχω σχεδόν αποκλειστικά τα πλέι οφ, η RS μου περνάει σχεδόν απαρατήρητη. Ας παίξει ο Βινς πολύ πλέι οφ, να τον δούμε. smile.gif

Πες τα ρε φιλε.....
Gravedigger
QUOTE (ilpostino @ Jul 31 2009, 15:00 ) *
ανακεφαλαιωνοντας , πιστευω οτι στην παρουσα φαση ο τουρκος επρεπε να συνεχισει στο ορλαντο , απεδειξε περιτρανα οτι θα ταν πιο χρησιμος.

Πως το απέδειξε?Έχεις δει τον Carter στο Orlando?Απέδειξε ότι ήταν χρήσιμος,όχι πιο χρήσιμος του Carter.Μπορεί με τον Carter να πάρουν πρωτάθλημα,μπορεί και να μην μπουν στα play-off.Δεν το ξέρεις ακόμα αυτό.

+Στο Sacramento έκατσε 3 χρόνια.Μόνο την 2η χρονιά του ήταν καλός.Τις άλλες 2 έπαιζε περίπου 17 λεπτά και σκόραρε 5,3 και 6,7 πόντους.Τον ίδιο ρόλο είχε φέτος είχε ο Donte Greene.Μπορεί να μην γυάλιζε πάγκο αλλά δεν ήταν και ο παίχτης που θα στηριχθεί η ομάδα.
Air and King
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καν θεμα μιας τετοιας συγκρισης.Παρολου που συμπαθω τον Τουρκογλου δεν εφτασε ποτε σε επιπεδο τετοιο που να μπαινει σε μια διαδηκασια συγκρισης με τον Καρτερ.
Μιλαμε για εναν Hair του Τζορνταν εναν παιχτη που και ιστορικα να το δει καποιος ειναι σαν επιπεδο διπλα σε παιχτες οπως ο Αλεξ Ινγκλις και ο Ντομινικ και μαλιστα καλυτερος τους κανοντας μια γρηγορη αναδρομη.Ο Τουρκογλου εχει ταβανι να συγκρινεται με παιχτες τυπου Κουκοτς.Ως εκει!
Το επιχειρημα τι εκανε ο Τουρκογλου στο Ορλαντο και τι ο Καρτερ στο Νιου Τζερσει ειναι τελειως ατοπο.Απλα ειναι τα πραγματα αν εβγαζε καποιος τον Καρτερ απο το Νιου Τζερσει και εβαζε τον Τουρκογλου στην περσυνη ομαδα των Νετς θα εκαναν πανω απο 20 νικες??Εγω λεω ουτε 15.Oπως επισης μια χαρα παρουσια ειχε στους Νετς οσο ειχε Κιντ-Τζεφερσον ενω και την προηγουμενη χρονια τα πηγε καλα σε μια κακηστη ομαδα ομως!
Ουτε θα αποδειχτει τιποτα αν το Ορλαντο φετος παει Τελικο η οχι.Εχει δυναμωσει η ανατολη και δεν εγγυαται κανεις τιποτα.
Παιχτικα ο Καρτερ εχει καλυτερη ντριμπλα ειναι πολυ καλος πασερ εξησου ενω εχει βαλει και αυτος μεγαλα καλαθια στην καριερα του ενω εχει ανωτρερες παρουσιες στα πλειοφ ατομικα απο τον Τουρκογλου.Απλα να γυρισει το χρονο καποιος οχι πολυ πισω το 2001 και τις επικες του αναμετρησεις με τον Αιβερσον στους Ημιτελικους της Ανατολης το 2001.

Δεν υπαρχει καν τετοια συγκριση οσο και να συμπαθω παιχτικα τον Τουρκογλου.Ο Καρτερ ειναι Future Hall of Famer!
il postino
QUOTE(Gravedigger @ Jul 31 2009, 19:42 ) *
Πως το απέδειξε?Έχεις δει τον Carter στο Orlando?Απέδειξε ότι ήταν χρήσιμος,όχι πιο χρήσιμος του Carter.Μπορεί με τον Carter να πάρουν πρωτάθλημα,μπορεί και να μην μπουν στα play-off.Δεν το ξέρεις ακόμα αυτό.

+Στο Sacramento έκατσε 3 χρόνια.Μόνο την 2η χρονιά του ήταν καλός.Τις άλλες 2 έπαιζε περίπου 17 λεπτά και σκόραρε 5,3 και 6,7 πόντους.Τον ίδιο ρόλο είχε φέτος είχε ο Donte Greene.Μπορεί να μην γυάλιζε πάγκο αλλά δεν ήταν και ο παίχτης που θα στηριχθεί η ομάδα.

αποψη δικη μου ειναι οτι το απεδειξε! σου το ξαναπα , με τα "αν" δε γινεται δουλεια! αν επαιζε ο καρτερ στο ορλαντο και αν επαιζε ο τουρκος στο ν.τζερσευ......

οσο για τα στατιστικα του στο σακραμεντο , ριξε μια ακομα ματια , δεν ειναι οπως τα λες ακριβως.

τελικα γυαλιζε ή οχι τον παγκο στην καλιφορνια?

ο ενας ειναι παικτης βιτρινα ,πριμαντονα , all-star αν θελετε στους αριθμους ομως (αυτα εχει αποδειξει τα τελευταια χρονια-δε μιλαω για τις πρωτες του χρονιες στον καναδα) και ο αλλος ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο για μια ομαδα που θελει να κανει πρωταθλητισμο και μαλιστα εργαλειο που μπορει και δε φοβαται να παρει πρωταγωνιστικο ρολο και αυτο το εχει αποδειξει επισης , κατ'εμε παντα!
Air and King
QUOTE(Air and King @ Jul 31 2009, 20:01 ) *
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καν θεμα μιας τετοιας συγκρισης.Παρολου που συμπαθω τον Τουρκογλου δεν εφτασε ποτε σε επιπεδο τετοιο που να μπαινει σε μια διαδηκασια συγκρισης με τον Καρτερ.
Μιλαμε για εναν Hair του Τζορνταν εναν παιχτη που και ιστορικα να το δει καποιος ειναι σαν επιπεδο διπλα σε παιχτες οπως ο Αλεξ Ινγκλις και ο Ντομινικ και μαλιστα καλυτερος τους κανοντας μια γρηγορη αναδρομη.Ο Τουρκογλου εχει ταβανι να συγκρινεται με παιχτες τυπου Κουκοτς.Ως εκει!
Το επιχειρημα τι εκανε ο Τουρκογλου στο Ορλαντο και τι ο Καρτερ στο Νιου Τζερσει ειναι τελειως ατοπο.Απλα ειναι τα πραγματα αν εβγαζε καποιος τον Καρτερ απο το Νιου Τζερσει και εβαζε τον Τουρκογλου στην περσυνη ομαδα των Νετς θα εκαναν πανω απο 20 νικες??Εγω λεω ουτε 15.Oπως επισης μια χαρα παρουσια ειχε στους Νετς οσο ειχε Κιντ-Τζεφερσον ενω και την προηγουμενη χρονια τα πηγε καλα σε μια κακηστη ομαδα ομως!
Ουτε θα αποδειχτει τιποτα αν το Ορλαντο φετος παει Τελικο η οχι.Εχει δυναμωσει η ανατολη και δεν εγγυαται κανεις τιποτα.
Παιχτικα ο Καρτερ εχει καλυτερη ντριμπλα ειναι πολυ καλος πασερ εξησου ενω εχει βαλει και αυτος μεγαλα καλαθια στην καριερα του ενω εχει ανωτρερες παρουσιες στα πλειοφ ατομικα απο τον Τουρκογλου.Απλα να γυρισει το χρονο καποιος οχι πολυ πισω το 2001 και τις επικες του αναμετρησεις με τον Αιβερσον στους Ημιτελικους της Ανατολης το 2001.

Δεν υπαρχει καν τετοια συγκριση οσο και να συμπαθω παιχτικα τον Τουρκογλου.Ο Καρτερ ειναι Future Hall of Famer!

Eπισης εχω ξαναπει καλο θα ειναι οταν παραθετει καποιος κατι να κοιταει και την διαδρομη του καθε παιχτη και οχι να ενθουσιαζεται με μια καλη χρονια καποιου αλλου.Στο ΝΒΑ υπαρχουν πολλες παραμετροι για να κριθει ενας παιχτης και με γνωμονα παντα την Ιστορια!

Ενδεικτικα οι αριθμοι του Καρτερ με μεσους ορους σε Πλειοφ σε βαθος χρονου στις 3 απο τις 4 με τους Νετς!

2001 Πλειοφ:27.3 ποντοι/6.5 ριμπαουντ/4.7 ασσιστ

2005 Πλειοφ:26.8 πντοι/8.5 ριμπαουντ/5.8 ασσιστ

2006 Πλειοφ:29.6 ποντοι/7.0 ριμπαουντ/5.3 ασσιστ

2007 Πλειοφ:22.3 ποντοι/6.8 ριμπαουντ/5.3 ασσιστ


Καλο θα ειναι οταν κρινουμαι παιχτες να ειμαστε πιο ενημερωμενοι!
Ενθουσιασμος με μια χρονια ειναι λαθος.
Τουρκογλου με Καρτερ δεν υφησταται συγκριση.Ο Καρτερ ειναι μακραν καλυτερος παιχτης σε οποιαδηποτε παραμετρο!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.