Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ψηφιστε Τον Καλυτερο 6ο Παικτη
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Versus & Polls
a bullet for your head
Θελησα να εστιασω στην τελευταια 30ετια,μιας & το βραβειο για τον καλυτερο 6ο παικτη,αρχισε να δινεται απ την σεζον 1982-83 & μετα.
Τοποθετησα 20 επιλογες + το ''Αλλος'' & η ψηφοφορια ειναι πολλαπλης επιλογης.
Με παικτες που καλυπτουν το ολο χρονικο φασμα & που ειτε κερδισαν το συγκεκριμμενο βραβειο,ειτε οχι.
berry
bob macadoo

ειχε βγει και mvp μια χρονια αν θυμαμαι καλα
a bullet for your head
QUOTE(berry @ Apr 10 2011, 13:42 ) *
bob macadoo

ειχε βγει και mvp μια χρονια αν θυμαμαι καλα

Ανεξαρτητα το background του καθε παιχτη,σ'αυτη την ψηφοφορια,θα πρεπει να τους αξιολογησουμε αναλογα με την συνεισφορα & το impact που ειχαν,ερχομενοι απ τον παγκο.
Καποιοι σταδιοδρομησαν ως bench players,ενω καποιοι αλλοι,σε καποια φαση της καριερας τους προσεφεραν ως bench players.

ΥΓ:ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ............. rolleyes.gif
colonel gomelsky
O Τζινόμπιλι γιατί λογίζεται ως έκτος παίχτης?
Leon_cp3
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 16:01 ) *
O Τζινόμπιλι γιατί λογίζεται ως έκτος παίχτης?


http://www.nba.com/playerfile/emanuel_gino...reer_stats.html
Ε δε τον λες και πενταδάτο...Τουλάχιστον 6 σεζόν από τις 9 ήταν ουσιαστικά 6ος.
baskethood
QUOTE (colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 16:01 ) *
O Τζινόμπιλι γιατί λογίζεται ως έκτος παίχτης?

To 2007-08 κατεκτησε αυτο το βραβειο,αν θυμαμαι καλα
colonel gomelsky
QUOTE(Leon_cp3 @ Apr 10 2011, 16:04 ) *
http://www.nba.com/playerfile/emanuel_gino...reer_stats.html
Ε δε τον λες και πενταδάτο...Τουλάχιστον 6 σεζόν από τις 9 ήταν ουσιαστικά 6ος.


Πάντως βλέπω ότι έχει μέσο όρο συμμετοχής (στην καριέρα του) 28.2 λεπτά στην ρέγκιουλαρ σίζον και 31.2 στα πλέι οφ! Αν είναι νούμερα 6ου οκ.

υγ. ίδια νούμερα έχει ο Ναβάρο...
Hakeem Olajuwon
Ο Τζινομπιλι ειναι ο καλυτερος απο τους παικτες της λιστας.Ειναι βεβαια ενα ερωτημα αν ειναι εκτος παικτης....
Ο μακαντου ειχε την ακμη του την δεκαετια του 70 το 80 οταν ηταν εκτος παικτης στους λεηκερς ειχε ξεθυμανει αρκετα
Δεν ηταν κατι το φοβερο.Ο κεβιν μακχεηλ ενδεχομενως επισης να ηταν καλυτερος του τζινομπιλι βεβαια και αυτος μετα το 85 ηταν βασικος.Ο τζεισον τερι ο καλυτερος αυτης της δεκαετιας θα ελεγα.
Ο μαικλ κουπερ επισης ο κορυφαιος αμυντικος της δεκαετιας του 80 και απο τους πρωτους τριποντακιες του ΝΒΑ
Leon_cp3
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 16:07 ) *
Πάντως βλέπω ότι έχει μέσο όρο συμμετοχής (στην καριέρα του) 28.2 λεπτά στην ρέγκιουλαρ σίζον και 31.2 στα πλέι οφ! Αν είναι νούμερα 6ου οκ.

υγ. ίδια νούμερα έχει ο Ναβάρο...


Καλά ναι τα βραβεία τoυ 6ου παίχτη στην Αμερική λογίζονται έτσι απλά και μόνο λόγω "ονόματος". Πολλοί ουσιαστικά το παίρνουν ενώ έχουν λεπτά 5άδας και ίσως παραπάνω από βασικούς. Ανωμαλία...

ps. Οι ψήφοι μου πήγαν σε Κούκοτς,Μακ Χέιλ,Τζινόμπιλι και Μπόμπι Τζάκσον.
baskethood
QUOTE (colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 16:07 ) *
Πάντως βλέπω ότι έχει μέσο όρο συμμετοχής (στην καριέρα του) 28.2 λεπτά στην ρέγκιουλαρ σίζον και 31.2 στα πλέι οφ! Αν είναι νούμερα 6ου οκ.

υγ. ίδια νούμερα έχει ο Ναβάρο...

Και ο Terry εχει mpg πανω απο 30 λεπτα αλλα προπερσυ πηρε το sixth player award, απ οτι καταλαβαινω σημασια εχει αν εισαι starter η οχι και οχι ποσα λεπτα αγωνιζεσαι.Το 2008 ο Ginobili δεν ηταν starter.Συγκεκριμενα απ οτι ξερω ο Manu ειχε συμφωνησει με τον Popovic να ερχεται απ τον παγκο και να φερνει την ενεργεια του στο παιχνιδι καθως οι Spurs δεν ειχαν βαθος στο παγκο.
colonel gomelsky
QUOTE(baskethood @ Apr 10 2011, 16:17 ) *
Και ο Terry εχει mpg πανω απο 30 λεπτα αλλα προπερσυ πηρε το sixth player award, απ οτι καταλαβαινω σημασια εχει αν εισαι starter η οχι και οχι ποσα λεπτα αγωνιζεσαι.Το 2008 ο Ginobili δεν ηταν starter.Συγκεκριμενα απ οτι ξερω ο Manu ειχε συμφωνησει με τον Popovic να ερχεται απ τον παγκο και να φερνει την ενεργεια του στο παιχνιδι καθως οι Spurs δεν ειχαν βαθος στο παγκο.


Πάντως δεν το καταλαβαίνω αυτό: Μπορεί κάποιος να είναι σταρτερ και να παίξει 10 λεπτά. Ο παπαλουκάς στην ΤΣΣΚΑ και ο Σάρας στον ΠΑΟ σχεδόν ποτέ δεν ήταν σταρτερς αλλά δεν τους έλεγες και 6ους πάιχτες. Αυτό θέλω να πω και για τον Τζινόμπιλι.
baskethood
QUOTE (colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 16:29 ) *
Πάντως δεν το καταλαβαίνω αυτό: Μπορεί κάποιος να είναι σταρτερ και να παίξει 10 λεπτά. Ο παπαλουκάς στην ΤΣΣΚΑ και ο Σάρας στον ΠΑΟ σχεδόν ποτέ δεν ήταν σταρτερς αλλά δεν τους έλεγες και 6ους πάιχτες. Αυτό θέλω να πω και για τον Τζινόμπιλι.

Το καταλαβαινω ,συνηθως starters ειναι οι καλυτεροι παικτες των ομαδων και αυτοι που παιζουν περισσοτερο,αλλα για την περιπτωση του Ginobili o Popovic πιστευε οτι ηταν πιο χρησιμος οταν ερχοταν απ τον παγκο.Ετσι ξεκινουσε τον Finley ο οποιος επαιζε καλυτερα ως βασικος, και αργοτερα εβαζε μεσα τον Manu o οποιος εφερνε την ενεργεια που χρειαζοταν απ τον παγκο.
colonel gomelsky
QUOTE(baskethood @ Apr 10 2011, 16:37 ) *
Το καταλαβαινω ,συνηθως starters ειναι οι καλυτεροι παικτες των ομαδων και αυτοι που παιζουν περισσοτερο,αλλα για την περιπτωση του Ginobili o Popovic πιστευε οτι ηταν πιο χρησιμος οταν ερχοταν απ τον παγκο.Ετσι ξεκινουσε τον Finley ο οποιος επαιζε καλυτερα ως βασικος, και αργοτερα εβαζε μεσα τον Manu o οποιος εφερνε την ενεργεια που χρειαζοταν απ τον παγκο.


Όπως ακριβώς με τον Παπαλουκά στην ΤΣΣΚΑ δηλαδή. Οκ, κατάλαβα. Απλά στο μυαλό μου ο 6ος παίχτης έχει υποβοηθητικό ρόλο. Κάτι τέτοιο μπορείς να το πεις για τον Κούκοτς πχ. αλλά όχι για τον Τζινόμπιλι. Τεσπα μπορεί να έχουν άλλα στανταρτς οι αμερικάνοι του στυλ: αν δεν ξεκινάς, άσχετα με το πόσο παίζεις, είσαι έκτος.

ΥΓ. Τζινόμπιλι, Μακχεηλ, Κούκοτς και φυσικά Σαρούνας Μαρτσουλιόνις.
baskethood
QUOTE (colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 16:40 ) *
Όπως ακριβώς με τον Παπαλουκά στην ΤΣΣΚΑ δηλαδή. Οκ, κατάλαβα. Απλά στο μυαλό μου ο 6ος παίχτης έχει υποβοηθητικό ρόλο. Κάτι τέτοιο μπορείς να το πεις για τον Κούκοτς πχ. αλλά όχι για τον Τζινόμπιλι. Τεσπα μπορεί να έχουν άλλα στανταρτς οι αμερικάνοι του στυλ: αν δεν ξεκινάς, άσχετα με το πόσο παίζεις, είσαι έκτος.

ΥΓ. Τζινόμπιλι, Μακχεηλ, Κούκοτς και φυσικά Σαρούνας Μαρτσουλιόνις.

Ακριβως αυτο που λες στο τελος πιστευω και εγω.Οσα ειπα για τον Ginobilli τα ειπα μονο για το 2007-08 γτ τοτε ο Popovic αποφασισε να του δωσει αυτο το ρολο,αλλες χρονιες (οπως η φετινη για παραδειγμα)ηταν ξεκαθαρα βασικος.
a bullet for your head
QUOTE(Hakeem Olajuwon @ Apr 10 2011, 16:11 ) *
Ο μακαντου ειχε την ακμη του την δεκαετια του 70 το 80 οταν ηταν εκτος παικτης στους λεηκερς ειχε ξεθυμανει αρκετα
Δεν ηταν κατι το φοβερο.Ο κεβιν μακχεηλ ενδεχομενως επισης να ηταν καλυτερος του τζινομπιλι βεβαια και αυτος μετα το 85 ηταν βασικος.Ο τζεισον τερι ο καλυτερος αυτης της δεκαετιας θα ελεγα.
Ο μαικλ κουπερ επισης ο κορυφαιος αμυντικος της δεκαετιας του 80 και απο τους πρωτους τριποντακιες του ΝΒΑ

Νομιζω οτι ηταν πολυτελεια για μια ομαδα που εκανε πρωταθλητισμο,οπως οι Λεικερς των αρχων 80',να εχει ως 6ο παικτη εναν παικτη της αξιας του Μακαντου.
Ειναι λογικο οταν τα χρονια περνανε & οταν υπαρχουν & αλλοι μεγαλοι παικτες,οι προσπαθειες & η συνολικη παραγωγικοτητα,να αρχιζουν να μειωνονται-εται.
Την σεζον 1982-83 που πρωτοδημιουργηθηκε & ο συγκεκριμμενος θεσμος,ο Μακαντου ειχε σιγουρα πολυ καλυτερα νουμερα απ τον Μπομπι Τζοουνς των Σιξερς.
Ο ΜακΧεηλ,ως ονομα & ''ειδικο βαρος'',ηταν μεγαλυτερο απ τον Τζινομπιλι.
Για τον Τερι θα συμφωνησω & εγω,τουλαχιστον για το 2ο μισο της περασμενης δεκαετιας.
Ο Κουπερ ηταν απ τους καλυτερους ρολιστες πολυτελειας,εχοντας & ενα περασμα απο Ευρωπη στα γεραματα.

Κανοντας τις προαλλες μια μικρη αναπροσαρμογη στους αγαπημενους μου παικτες,εβαλα & τον Βινι Τζονσον των Πιστονς..(ειναι μια δυσκολη υποθεση τελικα,οταν εχεις παρα πολλους αγαπημενους παικτες,ολα αυτα τα χρονια.. rolleyes.gif )..
Δεν κατεκτησε ποτε το βραβειο του 6ου παικτη,ομως η συνεισφορα του,ολα αυτα τα χρονια που αγωνιστηκε στα ''κακα παιδια'',ηταν σημαντικη.
Πολυ υποτιμημενος παικτης...
Θα μπορουσα να πω πως ηταν ενας ''προγονος'' του Τερι,υπο την εννοια οτι ηταν ενας undersized scoring combo G,ο οποιος ερχομενος απ τον παγκο,προσεφερε αμεσα επιθετικες λυσεις.
Βεβαια ειχε μπροστα του τους Τομας-Ντουμαρς,ομως σε καποια αλλη μικρομεσαια ομαδα,θα ηταν βασικος..
Οπως βασικος & σκορερ ολκης,ηταν & ο Μαρκ Αγκουαιρ στους Μαβς,ομως ερχομενος στο Ντητροιτ,αποδεχθηκε εναν διαφορετικο-μικροτερο ρολο,ανταποκριθηκε & κερδισε απ'αυτην την ιστορια..





ΥΓ:Αρκετα ριγμενοι ως τωρα οι Ρικι Πιρς & Ντεντλεφ Σρεμπφ...
a bullet for your head
QUOTE(colonel gomelsky @ Apr 10 2011, 16:07 ) *
Πάντως βλέπω ότι έχει μέσο όρο συμμετοχής (στην καριέρα του) 28.2 λεπτά στην ρέγκιουλαρ σίζον και 31.2 στα πλέι οφ! Αν είναι νούμερα 6ου οκ.

υγ. ίδια νούμερα έχει ο Ναβάρο...

Σε 48' συμμετοχης... rolleyes.gif
Υπαρχουν σκεπτικα & σκεπτικα,οσον αφορα την χρησιμοποιηση καποιων παικτων απ τον παγκο.
Καποιοι προπονητες θελουν καποιους παικτες απ τον παγκο,για να βγαζουν ενεργεια,να αλλαζουν τον ρυθμο,να προσφερουν αμεσα επιθετικες η' αμυντικες λυσεις,να βαζουν στο mix εμπειρια,να δυναμωνουν την λεγομενη second unit,κ.τ.λ.

Επισης καποιοι παικτες αισθανονται πιο ανετα & οικεια,με το ερχονται απ τον παγκο.

colonel gomelsky
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 10 2011, 19:56 ) *
Σε 48' συμμετοχης... rolleyes.gif
Υπαρχουν σκεπτικα & σκεπτικα,οσον αφορα την χρησιμοποιηση καποιων παικτων απ τον παγκο.
Καποιοι προπονητες θελουν καποιους παικτες απ τον παγκο,για να βγαζουν ενεργεια,να αλλαζουν τον ρυθμο,να προσφερουν αμεσα επιθετικες η' αμυντικες λυσεις,να βαζουν στο mix εμπειρια,να δυναμωνουν την λεγομενη second unit,κ.τ.λ.

Επισης καποιοι παικτες αισθανονται πιο ανετα & οικεια,με το ερχονται απ τον παγκο.


Ωπ. Σωστός! Απροσεξία! rolleyes.gif

Ο Τζινόμπιλι πάντως σίγουρα δεν ανήκει στην δεύτερη περίπτωση. Πάντως μπουλετ έγραψες τόσα πολλά αλλά δεν ξεκαθάρισες ακόμα: Είναι ή δεν είναι 6ος παίκτης ο Μανού;
T.W.Is.M.
Αν και με τον Τζινομπιλι υπαρχει ενα θεμα, γιατι τις μισες σεζον του τον θυμομαστε να ξεκιναει και τις περισσοτερες να παιζει λεπτα βασικου παιχτη, τον εβαλα αφου εχει κερδισει και βραβειο 6ου παιχτη. Επισης εβαλα και τον Κουκοτς, γιατι ηταν ο 6ος παιχτης μιας απ τις καλυτερες ομαδες ολων των εποχων και πολυ σημαντικο κομματι της(χωρις αυτον ισως να μη γινοταν το 72-10). Αποφασισα να βαλω και τον Οντομ, που κερδισε στη συγκριση τους συγχρονους του Τερι και Κροφορντ γιατι ειναι το στοιχειο που δινει στους Λεικερς συνεχως υπεροπλια στους ψηλους(τους επιτρεπει να εχουν 2 πρωτοκλασατους παιχτες στις θεσεις 4-5 επι 48' και γιατι εχει προσφερει οχι μονο καλη ατομικη παρουσια, αλλα και βοηθεια σε 2 ως τωρα τιτλους. Με αυτο το σκεπτικο δε θα μπορουσα να αφησω εξω το Χορι. Οχι γιατι ηταν καλυτερος παιχτης ατομικα απο καποιους αλλους, αλλα γιατι εδινε το κατι παραπανω στην ομαδα του για να κερδιζει τιτλους. Στο κατω κατω γι αυτο παιζουν ολοι κι οχι για τα ατομικα βραβεια... Τελος, επειδη ειχα ριξει πολυ τους γκαρντ, εδωσα μια ψηφο στο Ρικι Πιρς, γιατι ηταν απ τις σπανιες περιπτωσεις παιχτων που ερχονταν απ τον παγκο και σκοραραν σαν βασικοι(νομιζω απ τα νουμερα που ειδα οτι ειχε βγει και πρωτος σκορερ της ομαδας του καποια χρονια στο Μιλγουοκι).
Θα μπορουσα να βαλω κι αλλους, οπως Σρεμπφ και Κουπερ, αλλα και Τζεισον Τερι(παλιοτερους οπως ΜακΑντου και Μπομπι Τζοουνς δεν τους εχω προλαβει και δεν εχω αποψη για τις συγκρισεις), αλλα προτιμησα να περιοριστω σε μια πενταδα.
a bullet for your head
Αλλος ενας ''προγονος'' του Τερι,μπορει να θεωρηθει & ο αρκετα υποτιμημενος Μπομπι Τζακσον.
Πολλοι θυμομαστε την πολυ καλη ομαδα των Κινγκς με τους Μπιμπι-Κριστι-Πετζα-Ουεμπερ-Ντιβατς,ομως κατα περιεργο τροπο μας διαφευγει ο Μπομπι Τζακσον... rolleyes.gif
Ο οποιος πηρε & την 1η του ψηφο..






QUOTE(T.W.Is.M. @ Apr 10 2011, 22:52 ) *
Τελος, επειδη ειχα ριξει πολυ τους γκαρντ, εδωσα μια ψηφο στο Ρικι Πιρς, γιατι ηταν απ τις σπανιες περιπτωσεις παιχτων που ερχονταν απ τον παγκο και σκοραραν σαν βασικοι(νομιζω απ τα νουμερα που ειδα οτι ειχε βγει και πρωτος σκορερ της ομαδας του καποια χρονια στο Μιλγουοκι).

O οποιος επαιξε & στην ΑΕΚ..
Leon_cp3
Ποιος μπορεί να ξεχάσει τον Μπόμπι; ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ. Καλός ο Τέρι αλλά Μπόμπι δεν είναι. laugh.gif Εκπληκτικά σκιλς ο άνθρωπος. Όποιος του χώσει 2η ψήφο να μου πει να μπει αυτόματα στην friend list. tongue.gif
GGEO7
Μα κανεις να μην εχει ψηφισει Κλιφ Ρομπινσον??? 1η ψηφος απο εμενα...
SG3ptshooter
Εγώ πάλι είμαι η μόνη ψήφος του Κορλίς Γουίλιαμσον, που είναι τα πιστόνια του φόρουμ; rolleyes.gif
a bullet for your head
Κορλις...σωστος...τωρα το προσεξα... biggrin.gif
Παιδια καλα κανατε & τους ψηφισατε..
Εγω εριξα 10 ψηφους....ποσους ακομα να εριχνα??... rolleyes.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(a bullet for your head @ Apr 11 2011, 17:39 ) *
O οποιος επαιξε & στην ΑΕΚ..


Φυσικα και επαιξε στην ΑΕΚ για λιγους μηνες, αλλα με χαρακτηριστικη αποτυχια. Δεν μπορεσε να προσαρμοστει και αντικατασταθηκε απο το Γουιλι Αντερσον, ενω μεσα στα πιθανα ονοματα για αντικαταστατη του ειχε ακουστει αυτο του 18χρονου τοτε Λαμαρ Οντομ!
Germany96
Σαν καλύτερους έκτους παίκτες πάντα είχα στο μυαλό μου τους McHale και Havlicek, οπότε αφού μιλάμε για την εποχή από την θέσπιση του αντίστοιχου βραβείου κι έπειτα, η ψήφος μου θα πάει στον McHale.

Η δεύτερη θέση στην κατάταξη για τον Horry μου προκαλεί εντύπωση, κατ' εμέ δεν θα έπρεπε να βρίσκεται καν στη δεκάδα. Μιας και ποτέ δεν ψηφίζω πολλαπλά, θα αρκεστώ στο να τον πετάξω από την δεύτερη θέση με την ψήφο μου 19.gif

T.W.Is.M.
QUOTE(Germany96 @ Apr 14 2011, 04:39 ) *
Σαν καλύτερους έκτους παίκτες πάντα είχα στο μυαλό μου τους McHale και Havlicek, οπότε αφού μιλάμε για την εποχή από την θέσπιση του αντίστοιχου βραβείου κι έπειτα, η ψήφος μου θα πάει στον McHale.

Η δεύτερη θέση στην κατάταξη για τον Horry μου προκαλεί εντύπωση, κατ' εμέ δεν θα έπρεπε να βρίσκεται καν στη δεκάδα. Μιας και ποτέ δεν ψηφίζω πολλαπλά, θα αρκεστώ στο να τον πετάξω από την δεύτερη θέση με την ψήφο μου 19.gif


Η δευτερη(και τωρα τριτη) θεση του Horry εξηγειται απλα.
Εχει 7 πρωταθληματα, τα περισσοτερα ως 6ος παιχτης, επειδη βρισκοταν στην ιδια ομαδα με το Χακιμ(2), το Σακιλ(3) και τον Ντανκαν(2). Ο Σακ και ο Τιμ εχουν 1 και 2 πρωταθληματα ακομα χωρις αυτον σαν συμπαιχτη, αρα απο 4 ο καθενας. Αν δεν υπηρχε αυτος στην ομαδα, μπορει ο Χακιμ να ειχε 1, ο Σακ 2 και ο Ντανκαν 3 πρωταθληματα.
Δεν ηταν της κλασης ουτε του Τζινομπιλι ουτε του Κουκοτς ουτε του ΜακΧειλ και σαν απολυτη αξια παιχτη δεν ηταν μεσα στους 10 καλυτερους αυτης της ψηφοφοριας. Αυτα που πετυχε ομως(με τη δικη του συμβολη παντα) δεν τα καταφερε κανενας απ τους υπολοιπους αυτης της ψηφοφοριας.
Germany96
Χωρίς να θεωρώ σε καμία περίπτωση τα πρωταθλήματα ως κάποιο απόλυτο κριτήριο, ειδικά σε τέτοιου είδους ψηφοφορία, ο Havlicek και περισσότερα έχει (8) και με χαοτικά μεγαλύτερη συνεισφορά σε αυτά. Τα μεγάλα σουτ του Horry όντως έχουν μείνει στην μνήμη αλλά μήπως ο Havlicek ήταν λιγότερο clutch player; Βέβαια θα μου πεις ο Havlicek δεν συμμετέχει καν στην ψηφοφορία και θα’ χεις και δίκιο.

Χωρίς τον McHale κι ο Bird ενδέχεται να έμενε άτιτλος, όπως όλες οι ομάδες των παικτών που αναφέρονται βελτιώθηκαν (μιας και δεν ήταν επιπέδου δαχτυλιδιού όλες τους) χάρις την συνεισφορά τους και στην περίπτωση του Horry, την συνεισφορά του δεν την θεωρώ κάτι το τόσο εξαιρετικό.

Στα πρωταθλήματα των Rockets ήταν βασικός (κι αυτό βέβαια από μόνο του δεν του αφαιρεί κάτι σε σχέση με τους άλλους παίκτες της λίστας, αφού οι περισσότεροι για μεγάλα διαστήματα της καριέρας τους υπήρξαν βασικοί), κι ήταν ο λιγότερο σημαντικός παίκτης της πεντάδας τους μαζί με τον Kenny Smith.

Πραγματικός έκτος παίκτης υπήρξε στα πρωταθλήματα του 2002 και του 2005 ενώ σε αυτά των 2001 και 2007 αν υπήρχε βραβείο καλύτερου ογδοοενατοδέκατου παίκτη θα τον ψήφιζα hands down. Βασικά ίσως να είναι ο καλύτερος τέτοιου τύπου παίκτης όλων των εποχών, αφού ερχόμενος από την άκρη του πάγκου όντως προσέφερε, τρομερά δυσανάλογα του γενικότερα περιορισμένου ρόλου του, στα κρίσιμα.

Το ότι όμως είχε περιορισμένο ρόλο δεν ήταν κάτι τυχαίο, έλαμπε στα κρίσιμα αλλά ως εκεί έφτανε μάλλον ως λαθρεπιβάτης. Εντυπωσιακές οι clutch επιδόσεις του αλλά με πολύ μικρή βοήθεια στα υπόλοιπα σημεία. Ίσως αν οι ομάδες του είχαν κάποιον καλύτερο παίκτη στην θέση του (μιλώντας πάντα συγκριτικά με τους άλλους παίκτες της λίστας και χωρίς φυσικά να τον θεωρώ κακό παίκτη τον ίδιο) να μην γεννιόταν η ανάγκη για ηρωικά.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι πως κάποιοι από τους άλλους παίκτες του poll ανέβαζαν πραγματικά το επίπεδο των ομάδων τους, ενώ ο Big Shot Bob θα μείνει στην ιστορία ως ένας κατά συρροήν ήρωας από το πουθενά. Αυτό εν μέρει τον αδικεί αφού συνολικά στην καριέρα του υπήρξε ένας παίκτης αξιοπρεπούς τουλάχιστον επιπέδου και όχι"πουθενάς" αλλά από την άλλη πλευρά λαμβάνει πολύ μεγαλύτερο μερίδιο δόξας από αυτό που πραγματικά του αναλογεί και φτάνει όχι μόνο να συγκρίνεται με παίκτες πολύ μεγαλύτερης αξίας της δική του αλλά και να τους προσπερνά στις συνειδήσεις αρκετού κόσμου.
morfi
Κέβιν Μακχέιλ. Μιλάμε για ίσως το καλύτερο τεσσάρι της δεκαετίας του 80 και έναν από τους 50 καλύτερους παίκτες όλων των εποχών. Μέχρι το 85 ερχόταν από το πάγκο δίνοντας λύσεις κάτω από τη ρακέτα των Σέλτικς όντας μάλιστα και δεύτερος σκόρερ της ομάδας του. Είναι απορίας άξιο που με τέτοια δεδομένα ο Τζινόμπιλι είναι πρώτος.
NBAholic
Ξέρω ότι ο Μπούλετ έκανε το poll, ωστόσο δυσκολεύομαι να ψηφίσω περισσότερους απ'τον εξής έναν: ΜακΧέιλ.

Κάποιος ανέφερε το Χάβλιτσεκ, ωστόσο το τόπικ μιλά μόνο για τα τελευταία 30 χρόνια. Αν ήθελε όλων των εποχών, θα ήταν η επιλογή μου, παρότι χρειάζεται λίγη έρευνα για τον κάθε παίκτη για να βρεθεί πότε ήταν 6ος παίκτης και πότε βασικός. Γιατί ούτε φυσικά και ο Χάβλιτσεκ έπαιζε πλέον αναπληρωματικός στα 70'ς.
Ο ΜακΧέιλ ήταν κυρίως αναπληρωματικός στα 9 από τα 13 χρόνια της καριέρας του. Δεν ήταν μόνο την περίοδο 1985-1989, η οποία φυσικά ήταν και η παραγωγικότερη της καριέρας του.
a bullet for your head
Επιβραβευτηκε επιτελους & ο Λαμαρ Οντομ..
http://sports.espn.go.com/los-angeles/nba/...tory?id=6389586

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.