Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Site με στατιστικά;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
ascent
Καλησπέρα, γνωρίζετε κάποιο σαιτ με στατιστικά των ομάδων Α1, Α2 περιόδων '90-'95? Το μόνο που μπόρεσα να βρώ ήταν το σαιτ του Γαλάνη που όμως έχει από τη σεζόν '99-'00 και ύστερα. Γενικότερα το ίδιο ερώτημα και για ξένα ευρωπαικά πρωταθλήματα. Υπάρχει το http://www.basketstat.com/index.php αλλά και εκεί μετά το 2000.
Air Kef
Δοκιμασες στου ΕΣΑΚΕ;;

Νομιζω απο το 98 και μετά εχει τα boxscores ολων των αγώνων.



Ανοιγεις βεβαια ενα μεγάλο θεμα για την τεράστια πληγή των μη πηγών στατιστικων στοιχειων για την Α1 κτλ.
Ελπιζω καποιος να ξερει κατι περισσοτερο.
NBAholic
Φίλε ascent, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι, όσο υποτιμητικό κι αν είναι, δεν υπάρχει σάιτ με τα στατιστικά πριν απ'αυτή τη δεκαετία. Όχι ότι δεν έχουν στοιχεία οι τύποι, αλλά ουδείς έχει την όρεξη/διάθεση να ασχοληθεί περαιτέρω.

Είναι ένας τομέας που το μπάσκετ γενικότερα πονάει και μιλάμε για το κατεξοχήν άθλημα των στατιστικών. Ακόμη και στο ΝΒΑ, όπου υπάρχει πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον γενικότερα, δεν υπάρχουν boxscores πριν το '87, αν και έχω ενημερωθεί ότι ο "ιδιοκτήτης" του basketball-reference ετοιμάζει μερικά ωραία πράγματα για το μέλλον.


Υπήρχε ένα παλιό (καμιάς δεκαετίας) CD-ROM για το ελληνικό μπάσκετ, με τα boxscores της Α1 από το 1988 ως το 1997. Για τα υπόλοιπα, ε, γι'αυτό βασικά αγοράζω την BasketWeek.
morfi
QUOTE(NBAholic @ Jun 19 2007, 02:24 PM) *
αν και έχω ενημερωθεί ότι ο "ιδιοκτήτης" του basketball-reference ετοιμάζει μερικά ωραία πράγματα για το μέλλον.

Δεν μας ενημερώνεις και εμάς ? biggrin.gif
NBAholic
Ως γνωστόν, υπάρχουν τα NBA boxscores ως το 1987.

Αλλά, χάρη στη συνδρομή του στο σάιτ του περίφημου περιοδικού Sporting News, έχει πάρει αρχειακό υλικό και από προηγούμενες σεζόν και τώρα ψάχνει εθελοντές για να τα περάσει. Λέει ότι έχει ήδη ετοιμάσει τη ρέγκιουλαρ σίζον του 1970.

ΥΓ. Θα γινόμουν κι εγώ συνδρομητής στο σάιτ της Sporting News, αλλά θέλει ευαίσθητα δεδομένα (όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο) και δεν είμαι διατεθειμένος να τα δώσω.

ΥΓ2. Δεν ξέρω πότε θα είναι έτοιμη η σεζόν, αλλά αν θες hint για να σε παραπέμψω στα φύλλα των εφημερίδων της σεζόν εκείνης, πες το. wink.gif
morfi
QUOTE(NBAholic @ Jun 23 2007, 03:01 AM) *
YΓ. Θα γινόμουν κι εγώ συνδρομητής στο σάιτ της Sporting News, αλλά θέλει ευαίσθητα δεδομένα (όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο) και δεν είμαι διατεθειμένος να τα δώσω.

Δεν το έχεις κάνει ποτέ να βάλεις ψεύτικα στοιχεία ? wink.gif

QUOTE(NBAholic @ Jun 23 2007, 03:01 AM) *
ΥΓ2. Δεν ξέρω πότε θα είναι έτοιμη η σεζόν, αλλά αν θες hint για να σε παραπέμψω στα φύλλα των εφημερίδων της σεζόν εκείνης, πες το. wink.gif

Ρίξε πράμα Πορφήλιε. banana.gif
NBAholic
QUOTE
Δεν το έχεις κάνει ποτέ να βάλεις ψεύτικα στοιχεία ?


Όχι, δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχε κάτι τέτοιο. Σκοπεύεις να το κάνεις εσύ;

QUOTE
Ρίξε πράμα Πορφήλιε.


Τα box, είπε, από Δευτέρα.
Μέχρι τότε, τσέκαρε εδώ: http://www.basketball-reference.com/data/
morfi
QUOTE(NBAholic @ Jun 24 2007, 07:52 PM) *
Όχι, δεν ξέρω τι συνέπειες θα είχε κάτι τέτοιο.

Δεν νομίζω να υπάρχουν συνέπειες αφού όπως ξέρω δεν κάνουν κάποιον έλεγχο.

QUOTE(NBAholic @ Jun 24 2007, 07:52 PM) *
Σκοπεύεις να το κάνεις εσύ;

Το έχω κάνει ήδη στο yahoo.com. Έχω τουλάχιστον 30 e-mail (τα χρειάστηκα για να σπαμάρω σε ένα άλλο φόρουμ banana.gif ).

QUOTE(NBAholic @ Jun 24 2007, 07:52 PM) *
Τα box, είπε, από Δευτέρα.
Μέχρι τότε, τσέκαρε εδώ: http://www.basketball-reference.com/data/

w00t.gif
Έχουν να πέσουν τρελές εκτυπώσεις. Σε ευχαριστώ που θα με κλείσεις όλο το καλοκαίρι σπίτι μου. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.