Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τραυματισμοί
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
COOLMAN
Καλησπερα.Θα μπω κατευθειαν στο θεμα.Εχω 1-2 βδομαδες που μπηκα σε ομαδα μπασκετ.Θα ηθελα καποιος/οι να μου απαντησουν τα παρακατω.

1)Τοσο καιρο παιζω με παππουτσια για τρεξιμο και γενικα για αθληση.Θα χρειαστει να αγορασω παππουτσια του μπασκετ για αυτο θελω οποιος μπορει να μου δωσει ενα θεμα σχετικα με αυτο(δεν προλαβαινω να ψαξω με διαβασμα και προπονησεις αλλα καποτε κατι ειχα διαβασει καπου εδω στο φορουμ).Αν δεν υπαρχει θα ηθελα μερικες προτασεις.

2)Υπαρχει τπτ που να μπορω να κανω οπως να φοραω διπλη καλτσα για να αποφυγω τραυματισμους?

3)Οταν εχεις μια ενοχληση στο ποδι σου τοτε να πας προπονηση ή να το αφησεις?(Το λεω γτ θελω να ξερω γενικοτερα και γτ σημερα το πρωι που επαιξα μπασκετ στο σχολειο αφου πηδηξα οπως επεσα στηριχτηκα πρωτα στο ενα μ ποδι το οποιο στραμπουλιξα και νιωθω μια μικρη ενοχληση τωρα).

Ευχαριστω εκ των προτερων.
panos75
Παρακαλώ να διορθωθεί ο τίτλος του παρόντος νήματος γιατί μου γύρισαν τα μάτια μόλις τον είδα. shot.gif
Alexmei
γιατί ρε τι έχει; 24.gif 24.gif Μου θύμισε το Τραβ**τι χαχαχαα


Δεν καταλαβαίνω προς τι η πρώτη σου ερώτηση. Δηλαδή ρωτάς αν πρέπει να φας για να μην πεινάσεις; Εννοείτε για να αποφύγεις τυχόν στραμπούλιγματα που μόλις έπαθες.
COOLMAN
QUOTE(Alexmei @ Oct 13 2009, 15:31 ) *
Δεν καταλαβαίνω προς τι η πρώτη σου ερώτηση. Δηλαδή ρωτάς αν πρέπει να φας για να μην πεινάσεις; Εννοείτε για να αποφύγεις τυχόν στραμπούλιγματα που μόλις έπαθες.


Δεν ρωτησα αν πρεπει να αποφυγω τα στραμπουλιγματα σε καμια ερωτηση.Η πρωτη ερωτηση ηταν σχετικα με την επιλογη παππουτσιων.

QUOTE
Παρακαλώ να διορθωθεί ο τίτλος του παρόντος νήματος γιατί μου γύρισαν τα μάτια μόλις τον είδα



Με συνχωρειται για την ορθογραφια του τιτλου αλλα βιαζομουν παρα πολυ γτ επρεπε να προλαβω να τελειωσω το διαβασμα για να παω προπονηση(που τελικα δεν πηγα γτ με δυσκολια το πατουσα το ποδι).

Μηπως ομως γινεται να γινει και κανενα ποστ πανω στο θεμα και οχι πανω στην ορθογραφια του τιτλου.

Υ.Γ.Δεν διορθωσα τον τιτλο αλλα ευχαριστω τον Admin/Moderator που το εκανε.
COOLMAN
Δεν χρειαζομαι απαντηση για την πρωτη ερωτηση,βρηκα το θεμα Παπουτσια για Basket
KobeNBA
απο διαστρεματα ξερεις τπτ???αμα θες παρε καμια επιστραγαλιδα που ειναι για προληψη και επισης παντα να δενεις τα παπουτσια σου πριν παιξεις!ΠΑΝΤΑ να μην βαριεσε ποτε! εχω παθει 3 διαστρεματα φετος και πηρα κατι μικρες επιστραγαλιδες των 25ευρω που μπορο να πω κανουν πλ καλη δουλεια...τωρα δν ειναι και πολλα που μπορω να σου πω....πριν 1μηνα ρωτουσα τα ιδια
COOLMAN
QUOTE(KobeNBA @ Oct 15 2009, 02:06 ) *
απο διαστρεματα ξερεις τπτ???αμα θες παρε καμια επιστραγαλιδα που ειναι για προληψη και επισης παντα να δενεις τα παπουτσια σου πριν παιξεις!ΠΑΝΤΑ να μην βαριεσε ποτε! εχω παθει 3 διαστρεματα φετος και πηρα κατι μικρες επιστραγαλιδες των 25ευρω που μπορο να πω κανουν πλ καλη δουλεια...τωρα δν ειναι και πολλα που μπορω να σου πω....πριν 1μηνα ρωτουσα τα ιδια


Οκ μαν,ευχαριστω πολυ.Ρε παιδια ομως εχει περασει σχεδον μια βδομαδα και μονο ενα χρησιμο ποστ εχει γραφτει.Ολοι δουλειες εχετε και διαβασματα.Το καλοκαιρι ενα καινουργιο θεμα γεμιζε 10ποστ σε μια μερα.Τεπσα,δεν με πειραζει και τοσο να περιμενω απλως θα ηθελα να μαθω πως να προστατευτω απο τραυματισμους πριν την πατησω!!!
KobeNBA
θα σου κατι ακομα γιατι βλεπω δεν μιλανε πολυ και θες απαντηση γρηγορα....αν εισαι αλτικος τυπος να προσεχεις πως προσγειωνεσε(εγω πατισα το ποδι αντιπαλου μ στην προσγειωση μετα απο καρφωμα και το γυρισα)...επισης να γυμνασεις τα ποδια σου!!!ρωτα εναν γυμναστη η προπονητη στην ομαδα σου και θα σου πει τι ασκησεισ να κανεις...κιαλλο να αθλησε συστηματικα οχι 2φορεσ την βδομαδα αυτην μετα την αλλη μια μονο και την αλλι 4φορες...θα πιεσεις πολυ το σωμα σου..επισης (καλα εχω πει το επισης 23423φορες χαχα)οταν νιωσεις μια ενοχληση καπου μην διστασεις να ζητησεις αλλαγη σε αγωνα η σε προπονηση να βγεις ....υπαρχει και το αυριο!!τα υπολοιπα πρεπει να τα βρεις μονος σου...να δεις που κινδυνευεις εσυ ο καθε παιχτης εχει τα δικα του σημεια π χτυπαει...αυτα !!!!!
koutsou10
QUOTE(COOLMAN @ Oct 20 2009, 01:04 ) *
Οκ μαν,ευχαριστω πολυ.Ρε παιδια ομως εχει περασει σχεδον μια βδομαδα και μονο ενα χρησιμο ποστ εχει γραφτει.Ολοι δουλειες εχετε και διαβασματα.Το καλοκαιρι ενα καινουργιο θεμα γεμιζε 10ποστ σε μια μερα.Τεπσα,δεν με πειραζει και τοσο να περιμενω απλως θα ηθελα να μαθω πως να προστατευτω απο τραυματισμους πριν την πατησω!!!

φιλε μου ειναι δυσκολο θεμα αυτο,η προληψη των τραυματισμων...
απλα πρεπει να γυμναζεσαι σωστα σε ολα τα μερη του σωματος κ ειδικα σε ανταγωνιστες μυς...πραγμα παρα πολυ δυσκολο...
δυστυχως ειναι αναποφευκτο καποια στιγμη να τραυματιστει ενας αθλητης...
τελος για τις ενοχλησεις πρεπει εσυ ο ιδιος να καταλαβαινεις αν προκειται για απλα τσιμπηματακια που πολλες φορες ειναι η προειδοποιηση για καποια θλαση κ πρεπει να διατυνεις καλυτερα τον μυ κ να βαζεις ισως κ counterpain η αν προκειται για κατευθειαν θλαση,τοτε πρεπει να σταματησεις αμεσως την προπονηση κ να πας σε καποιον φυσικοθεραπευτη...

COOLMAN
Ευχαριστω παιδια,θα εφαρμοσω οσα αναφεραται και πιστευω δεν θα εχω προβλημα.Προς το παρων με καλυψατε αλλα αν καποιος αλλος εχει να προσθεσει κατι ακομα ειναι ευπροσδεκτος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.