Help - Search - Members - Calendar
Full Version: The anti-Kobe thread
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Γενικά για το ΝΒΑ
Nuntius
Μετά και την πρόταση του Anaz στο anti-Lebron thread, πιστεύω πως ήρθε η ώρα για το επίσημο anti-Kobe thread.

Εδώ θα ποστάρουμε λοιπόν όλα τα παράπονα μας για τον μεγαλύτερο gunner αυτή την στιγμή στο NBA. Let's get it rolling smiley.gif

Ας ξεκινήσω.

Αν ο Nash είχε τον έλεγχο της επιθετικής λειτουργίας του LA πιστεύω πως το ρεκόρ τους θα ήταν αρκετά καλύτερο wink.gif
επαθα λαστιχο
ποιος κομπε?ο δικος μας ο παυλογιωργης ειναι καλυτερος
morfi
QUOTE(Nuntius @ Jan 20 2013, 11:07 ) *
Αν ο Nash είχε τον έλεγχο της επιθετικής λειτουργίας του LA πιστεύω πως το ρεκόρ τους θα ήταν αρκετά καλύτερο wink.gif

Δεν μπορώ να το πω αυτό, ξέρω όμως ότι ο Νας είχε τον επιθετικό έλεγχο των Σανς αλλά το Φοίνιξ ποτέ δεν πήρε πρωτάθλημα. Μάλιστα έφευγε από τα πλέι οφ, όταν έπαιζε με καλύτερες ομάδες τύπου Σπερς, με χαρακτηριστική άνεση. Μεγάλος παίκτης, αλλά του λείπει το κάτι παραπάνω..
Nuntius
QUOTE (morfi @ Jan 20 2013, 12:21 ) *
Δεν μπορώ να το πω αυτό, ξέρω όμως ότι ο Νας είχε τον επιθετικό έλεγχο των Σανς αλλά το Φοίνιξ ποτέ δεν πήρε πρωτάθλημα. Μάλιστα έφευγε από τα πλέι οφ, όταν έπαιζε με καλύτερες ομάδες τύπου Σπερς, με χαρακτηριστική άνεση. Μεγάλος παίκτης, αλλά του λείπει το κάτι παραπάνω..


Ναι, αλλά δεν είχε το cast που έχει δίπλα του στους Lakers.

Επίσης, ο Nash όταν είχε τον επιθετικό έλεγχο των Suns αυτοί ήταν συνήθως στο .500 ή καλύτεροι. Κάτι το οποίο δεν ισχύει με τους φετινούς Lakers wink.gif
morfi
QUOTE(Nuntius @ Jan 20 2013, 13:23 ) *
Ναι, αλλά δεν είχε το cast που έχει δίπλα του στους Lakers.

Μόνο παίκτη επιπέδου του Κόμπι δεν είχε τότε.

QUOTE(Nuntius @ Jan 20 2013, 13:23 ) *
Επίσης, ο Nash όταν είχε τον επιθετικό έλεγχο των Suns αυτοί ήταν συνήθως στο .500 ή καλύτεροι. Κάτι το οποίο δεν ισχύει με τους φετινούς Lakers wink.gif

Σίγουρα, όμως το τελικό αποτέλεσμα μετράει και οι Σανς δεν έφτασαν ούτε μέχρι τους τελικούς..
Nuntius
QUOTE (morfi @ Jan 20 2013, 13:30 ) *
Μόνο παίκτη επιπέδου του Κόμπι δεν είχε τότε.


Θα προτιμήσω Gasol και Howard από Amar'e και Diaw.


QUOTE (morfi @ Jan 20 2013, 13:30 ) *
Σίγουρα, όμως το τελικό αποτέλεσμα μετράει και οι Σανς δεν έφτασαν ούτε μέχρι τους τελικούς..


Έφταναν όμως στα playoffs wink.gif
επαθα λαστιχο
QUOTE(Nuntius @ Jan 20 2013, 13:51 ) *
Θα προτιμήσω Gasol και Howard από Amar'e και Diaw.

τον τωρινο γκασολ απο τον τοτε αμαρε?you must be kiddin'
T.W.Is.M.
QUOTE(Nuntius @ Jan 20 2013, 13:51 ) *
Θα προτιμήσω Gasol και Howard από Amar'e και Diaw.




Έφταναν όμως στα playoffs wink.gif



QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 20 2013, 14:09 ) *
τον τωρινο γκασολ απο τον τοτε αμαρε?you must be kiddin'


Προφανως θα εννοει τον κανονικο Gasol, το Marc...

Ακολουθει διπλη κακια:
Αν ο Κομπι δεν ειχε παιξει μαζι με το Σακ για να του μαθει να ειναι νικητης, θα ηταν σαν το Λεμπρον.. smiley.gif
Nuntius
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Jan 20 2013, 14:09 ) *
τον τωρινο γκασολ απο τον τοτε αμαρε?you must be kiddin'


Τον τωρινό Gasol από τον τωρινό Amar'e και τον τότε Gasol από τον τότε Amar'e smiley.gif
SteveNashidis
QUOTE(morfi @ Jan 20 2013, 12:21 ) *
Δεν μπορώ να το πω αυτό, ξέρω όμως ότι ο Νας είχε τον επιθετικό έλεγχο των Σανς αλλά το Φοίνιξ ποτέ δεν πήρε πρωτάθλημα. Μάλιστα έφευγε από τα πλέι οφ, όταν έπαιζε με καλύτερες ομάδες τύπου Σπερς, με χαρακτηριστική άνεση. Μεγάλος παίκτης, αλλά του λείπει το κάτι παραπάνω..


Όσο για τις ομάδες τύπου σπερ .....Nα ναι καλά ο θείος στερν. offtopic.gif

Όσο για το τοπικ δεν νομίζω να υπάρχουν τόσοι haters για τον Κόμπε όσοι για τον Λεμπρον .Μεμπτό είναι μόνο το γεγονός ότι πολλές φορές τερματίζει το 1v1 και δεν κάνει κάτι(άμυνα,βελτιώση ομαδικής απόδοσης, συγκρότηση και συσπείρωση) όπως αρμόζει σε έναν αρχηγό και clutch player για να βελτιωθεί η τωρινή κατάσταση των Λέικερς.
Flash
QUOTE(Voyager @ Jan 20 2013, 21:50 ) *
Όσο για τις ομάδες τύπου σπερ .....Nα ναι καλά ο θείος στερν. offtopic.gif

Όσο για το τοπικ δεν νομίζω να υπάρχουν τόσοι haters για τον Κόμπε όσοι για τον Λεμπρον .Μεμπτό είναι μόνο το γεγονός ότι πολλές φορές τερματίζει το 1v1 και δεν κάνει κάτι(άμυνα,βελτιώση ομαδικής απόδοσης, συγκρότηση και συσπείρωση) όπως αρμόζει σε έναν αρχηγό και clutch player για να βελτιωθεί η τωρινή κατάσταση των Λέικερς.


Kobe hater δεν μπορείς να είσαι αν πραγματικά σου αρέσει το άθλημα.

Ωστόσο πρέπει να σημειώσω ότι πέρα από αυτό που αναφέρεις (το οποίο εν γένει είναι σωστό - όχι τόσο για τους τωρινούς Lakers κατ'εμέ), υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο το οποίο θεωρώ το πιο μεμπτό πράγμα στην καριέρα του και μου φαίνεται περίεργο που δεν το θυμάσαι.

Round 1, Game 7, Second half Vs Phoenix, 2006.
SteveNashidis
QUOTE(Flash @ Jan 21 2013, 00:05 ) *
Kobe hater δεν μπορείς να είσαι αν πραγματικά σου αρέσει το άθλημα.

Ωστόσο πρέπει να σημειώσω ότι πέρα από αυτό που αναφέρεις (το οποίο εν γένει είναι σωστό - όχι τόσο για τους τωρινούς Lakers κατ'εμέ), υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο το οποίο θεωρώ το πιο μεμπτό πράγμα στην καριέρα του και μου φαίνεται περίεργο που δεν το θυμάσαι.

Round 1, Game 7, Second half Vs Phoenix, 2006.


Περίπλοκη ιστορία αυτή που αναφέρεις και πραγματικά κρατώ επιφυλάξεις και ακόμα και τώρα δεν μπορώ να πάρω θέση...Πιο πολύ θα με πείραζε πάντως αν έφευγε ο ο σουπερσταρ της ομάδας μου χωρίς να τα δώσει όλα για την ίδια την ομάδα (όπως έκανε ο Λεμπρον) παρά αυτό που έκανε ο Κόμπε.Στην τελική ο κόμπε δεν παράτησε την ομάδα ,παράτησε έναν αγώνα( ήταν 7ο παιχνίδι playoff θα μου πεις ...και θα έχεις και δίκιο)
Για μένα μπορεί να φάνηκε ως τη πιο εγωιστική πράξη των σύγχρονων αθλημάτων (όπως διάβαζα σε ένα αρθρο) αλλά ρε διοικούντες των Λ.Α γίνεται να προχωρήσεις playoff με συμπαίκτες τους Walton, Parker και Brown ; Δεν γίνεται :Ρ
baskethood
QUOTE (Flash @ Jan 21 2013, 00:05 ) *
Kobe hater δεν μπορείς να είσαι αν πραγματικά σου αρέσει το άθλημα.

Γιατί γίνεται να σου αρέσει το άθλημα και να είσαι Lebron-Hater ; 33.gif

Νομίζω δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση αυτό, οι haters εμφανίζονται σε οτιδήποτε επιτυχημένο. Υπάρχουν μέχρι και haters της σύγχρονης ποδοσφαιρικής Μπαρτσελόνα , haters του Messi κλπ.
Δεν υπάρχει σωτηρία... biggrin.gif
SG3ptshooter
Flash και ποδοσφαιρική Barcelona, μια ιστορία αγάπης..

Το anti-Durant αργεί;
teopt13
QUOTE(morfi @ Jan 20 2013, 12:21 ) *
Δεν μπορώ να το πω αυτό, ξέρω όμως ότι ο Νας είχε τον επιθετικό έλεγχο των Σανς αλλά το Φοίνιξ ποτέ δεν πήρε πρωτάθλημα. Μάλιστα έφευγε από τα πλέι οφ, όταν έπαιζε με καλύτερες ομάδες τύπου Σπερς, με χαρακτηριστική άνεση. Μεγάλος παίκτης, αλλά του λείπει το κάτι παραπάνω..

Με τους Σπερς ειδικά πάντως έπρεπε να βάλει 2 (σχεδόν) τρίποντα ο Ντανκαν, ή να μην παίξουν οι Αμάρε Ντιό( λόγω αυτστηρών, καθαρά μη αγωνιστικών κανονισμών) για να αποκλειστεί..Συν ότι ποτέ το Φοινιξ δεν είχε την διαιτητική εύνοια που είχαν άλλες ομάδες..

P.S. Nuntius συν ένα από μένα για την δημιουργία του thead!! smiley.gif
Nuntius
QUOTE (SG3ptshooter @ Jan 22 2013, 13:32 ) *
Το anti-Durant αργεί;


Αν δώσει κάποιος την ιδέα γιατί όχι? smiley.gif
SteveNashidis
http://nba.sport24.gr/article/2097468/o-ko...-kai-to-twitter


Θεική η ατάκα "Χάνουμε με 14 πόντους, αρχίζω να ζεσταίνομαι... Σε αυτό το σημείο δεν θα πάσαρα ούτε πέτρα στο νεφρό".
και αυτή "Αναρωτιέμαι τι να σκεφτόταν ο Phil (Jackson)".

ugly8.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(baskethood @ Jan 22 2013, 11:06 ) *
Γιατί γίνεται να σου αρέσει το άθλημα και να είσαι Lebron-Hater ; 33.gif


Παρων! smile.gif
Εγω αναρωτιεμαι πως γινεται να σου αρεσει το αθλημα και να εισαι φαν του Λεμπρον... smiley.gif
Magnus92
QUOTE(Voyager @ Jan 20 2013, 23:50 ) *
Όσο για το τοπικ δεν νομίζω να υπάρχουν τόσοι haters για τον Κόμπε όσοι για τον Λεμπρον .



QUOTE(Flash @ Jan 21 2013, 00:05 ) *
Kobe hater δεν μπορείς να είσαι αν πραγματικά σου αρέσει το άθλημα.


Μικροι μου... Καιρος να μυηθειτε ...

48.gif
legend33
Εγω παλι παιδες δεν τον παω με τιποτα και ας μαρεσει το μπασκετ. Τοσο το υφος των 18 καρδιναλιων οσο και η ανωριμοτητα στο παιχνιδι του με κανουν να τον αντιπαθω οσο δεν παει. Παρολ' αυτα δεν μπορω να μην αποδεχθω την αξια του, μεχρι εκει ομως.
vonzuchter
δε παω κανεναν απο τους δυο γιατι αποδειχτηκαν και οι δυο μικροψυχοι σαν αθλητες και σαν ηγετες (σαν ανθρωποι δε θα το ελεγα ποτε γιατι ειναι βαρια κουβεντα). ο Λεμπρον με τη προδοσια του Κλιβελαντ και ο Κομπε που διελυσε την ομαδα τοτε με τον Σακ. επισης το κομπε δε τον παω και για το λογο οτι νομιζει οτι ειναι ο καλυτερος παικτης ολων των εποχων. και ο σακ ηταν αλαζονας και ο ο τζορνταν και ο μπερντ και πολλοι αλλοι αλλα ο κομπε νομιζω ειναι ανεπαναληπτος στην μπασκετικη και ισως στην αθλητικη ιστορια. ειμαι σιγουρος οτι καθε βραδυ κοιτιεται στο καθρεφτη και λεει εισαι πολυ παικταρας αγορι μου φτου σου.

edit by morfi: Το τελευταίο μέρος του ποστ αφαιρέθηκε με δική μου πρωτοβουλία. Δεν έκανες κάτι κακό αλλά επειδή όντως είμαι σε δίλημμα (39.gif ) για να ρίξω warn ή όχι, απλά το αφαίρεσα. Ότι θες, στείλε μου σε pm. Σε ευχαριστώ..
Badass
QUOTE(vonzuchter @ Jan 24 2013, 01:16 ) *
δε παω κανεναν απο τους δυο γιατι αποδειχτηκαν και οι δυο μικροψυχοι σαν αθλητες και σαν ηγετες (σαν ανθρωποι δε θα το ελεγα ποτε γιατι ειναι βαρια κουβεντα). ο Λεμπρον με τη προδοσια του Κλιβελαντ και ο Κομπε που διελυσε την ομαδα τοτε με τον Σακ. επισης το κομπε δε τον παω και για το λογο οτι νομιζει οτι ειναι ο καλυτερος παικτης ολων των εποχων. και ο σακ ηταν αλαζονας και ο ο τζορνταν και ο μπερντ και πολλοι αλλοι αλλα ο κομπε νομιζω ειναι ανεπαναληπτος στην μπασκετικη και ισως στην αθλητικη ιστορια. ειμαι σιγουρος οτι καθε βραδυ κοιτιεται στο καθρεφτη και λεει εισαι πολυ παικταρας αγορι μου φτου σου.


Τον εκτιμάς ιδιαίτερα βλέπω rolleyes.gif
morfi
QUOTE(vonzuchter @ Jan 24 2013, 01:16 ) *
ειμαι σιγουρος οτι καθε βραδυ κοιτιεται στο καθρεφτη και λεει εισαι πολυ παικταρας αγορι μου φτου σου.

Σοβαρά τώρα, οι υπόλοιποι που ανέφερες πιο πριν, τι πιστεύεις πως κάνουν;
vonzuchter
QUOTE(morfi @ Jan 24 2013, 01:57 ) *
Σοβαρά τώρα, οι υπόλοιποι που ανέφερες πιο πριν, τι πιστεύεις πως κάνουν;


δυστυχως λογοκριθηκε το τελευταιο μερος του ποστ μου για να καταλαβαινες καλυτερα τι εννοω. ειπα μπασκετικα μου αρεσει να τον βλεπω. απλα ειναι αντιπαθητικος πως να το κανουμε δηλαδη
jasonick
Το ποστ που ακολουθεί είναι hate post. Αν είστε Kobe fans, μην μπείτε στον κόπο να το διαβάσετε.

Για ποιο λογο ειμαστε Kobe hater. Χμμ, ξεκινάμε (θα μιλήσω στον πληθυντικό γιατί είμαστε δισεκατομμύρια).

5 rings

Πόσες φορές έχουμε ακούσει για τα 5 δαχτυλίδια και μας έρχετε να ξεράσουμε. Είχε την τύχη να παιξει με εναν απο τους καλυτερους center στο prime του, ο οποίος ήταν πραγματικά ασταμάτητος. Με κινητήριο μοχλό τον Shaq, οι Lakers κατέκτησαν 3 δαχτυλίδια. Στους τελικούς του '04 ο Shaq ήταν ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος των Pistons αλλά ο Kobe αποφάσισε να πάρει την κατάσταση επάνω του και.... 4-1 για τους pistons με τραγικά ποσοστά και επιλογές επιθετικά. 34-48 την επομενη χρονια χωρις τον Σακ και έξω από τα playoff.

Phil Jackson

Στο βιβλίο που έγραψε ένας από τους καλύτερους προπονητές όλων των εποχών (ίσως και ο καλύτερος) τον χαρακτήρησε σαν uncoachable.

Quiter

Με 3-1 μπροστά στη σειρά εναντίων των Suns, ο αγώνας οδηγήθηκε σε 7ο παιχνίδι. 32 ποντοι διαφορά και ο Bryant ούτε καν σούταρε στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικοί 2008 με τη σειρά στο 3-2 υπέρ των Celtics ο Bryant με 7/22 οδηγεί τους Lakers σε ήττα με 39 πόντους. Συνέντευξη μετά το 3-0 με mavs “I might be sick in the head or crazy or thrown off or something like that, but I still think we are going to win this series,” και ..36 πόντοι στην κεφάλα.

Πιστός

17+ χρόνια στο LA, θεωρητικά θα χαρακτηριζόταν σαν πιστός στην ομάδα. Αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι ήθελε να παίξει μόνο στο LA και αναγκάστηκαν να τον κάνουν trade οι Hornets. Όταν είχε βγει στο Sports Radio, κλαίγοντας "trade me, just trade me" απέδειξε το αντίθετο και ποιος ξέρει που θα πήγαινε αν δεν ερχόταν σκανδαλωδώς ο Gasol.

Αλαζονία

Δεν μιλάω για την αλαζονία στις δηλώσεις του αλλά μέσα στο παιχνίδι. Το μπασκετ 1vs5 δεν υφίσταται στο NBA, αλλά ο Kobe προτιμά τη νίκη με τον δικό του τρόπο παρά να θυσιάσει το εγώ του για την ομάδα. Δεν λέω να βλέπεις έναν παίκτη να είναι on fire είναι απόλαυση, από την άλλη να βλέπεις έναν παίκτη επί 40 λεπτά να σουτάρει ανελλιπώς είναι σίχαμα. Ίσως φταίω και εγώ που θέλω να βλέπω επιθετικά συνεχή κυκλοφορία της μπάλας, να βγαίνει η έξτρα πάσα για ελεύθερο σουτ και όχι το συνεχές isolation με 240 ντρίμπλες του Kobe, 34 fakes και την μπάλα στο.. σίδερο.



Θα ακολουθούσε μπιχτή ότι δεν θα μπορούσα να έχω συμπάθεια σε οποιοδήποτε άνθρωπο με αυτό που έκανε πριν λίγα χρόνια, αλλά δεν θα φάω ban για έναν Kobe. smiley.gif

Και μια εικόνα που ο κάθε hater πρέπει να την έχει στην συλλογή του. smiley.gif



Και στην τελική The Jet > Kobe. GET OVER IT!
morfi
QUOTE(jasonick @ Jan 25 2013, 17:52 ) *
5 rings

Πόσες φορές έχουμε ακούσει για τα 5 δαχτυλίδια και μας έρχετε να ξεράσουμε. Είχε την τύχη να παιξει με εναν απο τους καλυτερους center στο prime του, ο οποίος ήταν πραγματικά ασταμάτητος. Με κινητήριο μοχλό τον Shaq, οι Lakers κατέκτησαν 3 δαχτυλίδια.

Επίσης έχω βαρεθεί να ακούω για τον μεγάλο Σακίλ που ήταν συμπαίκτης με τον Κόμπι. Αν ο Μπράιαντ τότε δεν είχε δίπλα του τον Ο'Νιλ οι Λέικερς δεν θα έπαιρναν πρωτάθλημα. Ισχύει και το αντίστροφο.

QUOTE(jasonick @ Jan 25 2013, 17:52 ) *
Στους τελικούς του '04 ο Shaq ήταν ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος των Pistons αλλά ο Kobe αποφάσισε να πάρει την κατάσταση επάνω του και.... 4-1 για τους pistons με τραγικά ποσοστά και επιλογές επιθετικά.

Συμφωνώ, αν δεν ήταν όμως ο Κόμπι οι Λέικερς δεν θα έφταναν τότε στους τελικούς.

QUOTE(jasonick @ Jan 25 2013, 17:52 ) *
34-48 την επομενη χρονια χωρις τον Σακ και έξω από τα playoff.

Το παραπάνω επιχείρημα δεν είναι ολοκληρωμένο. Έξω από τα πλέι οφ, χωρίς τον Σακίλ και όλη την υπόλοιπη βασική πεντάδα μαζί με τον Φίσερ στο ίσως χειρότερο ρόστερ των Λέικερς στην ιστορία τους, το οποίο αργότερα οδήγησε όχι μία αλλά δύο φορές στα πλέι οφ.

QUOTE(jasonick @ Jan 25 2013, 17:52 ) *
Phil Jackson

Στο βιβλίο που έγραψε ένας από τους καλύτερους προπονητές όλων των εποχών (ίσως και ο καλύτερος) τον χαρακτήρησε σαν uncoachable.

Ο οποίος επίσης τον έχει αποθεώσει..
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE (jasonick @ Jan 25 2013, 18:52 ) *
Το ποστ που ακολουθεί είναι hate post. Αν είστε Kobe fans, μην μπείτε στον κόπο να το διαβάσετε.

Για ποιο λογο ειμαστε Kobe hater. Χμμ, ξεκινάμε (θα μιλήσω στον πληθυντικό γιατί είμαστε δισεκατομμύρια).
.
.
.


thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif
Magnus92
QUOTE(morfi @ Jan 25 2013, 18:17 ) *
Επίσης έχω βαρεθεί να ακούω για τον μεγάλο Σακίλ που ήταν συμπαίκτης με τον Κόμπι. Αν ο Μπράιαντ τότε δεν είχε δίπλα του τον Ο'Νιλ οι Λέικερς δεν θα έπαιρναν πρωτάθλημα. Ισχύει και το αντίστροφο.



Δεν , εχεις αδικο εδω ... Αν ρωτησεις ομως τον Κομπι θα σου πει: "ΕΓΩ" εχω 5 πρωταθληματα... Εκει ειναι η διαφορα , αν με πιανεις wink.gif


Κατα τ' αλλα keep hating αδερφια... Ανεβαινετε στα ματια μου ολοι σας smiley.gif
legend33
Τις σεζον 2000-01 και 2001-02 ο κομπε παιρνει περισσοτερες προσπαθεις απο τον ονιλ τοσο στην κανονικη περιοδο οσο και στα πλευ οφ. Αυτο δειχνει οτι ναι μεν ο κομπε εχει μεγαλυτερη προσφαρα στα πρωταθληματα απο οτι νομιζουμε αλλα δεχθηκε και προσωπικη ηττα απο τον σακαρο μιας και ο χοντροσ σαρωσε ολα τα βραβεια. [size="7"][/size]ΦΑΕ ΤΗΝ ΣΚΟΝΗ ΤΟΥ ΣΑΚ smiley.gif
επαθα λαστιχο
οπως ειδαμε με τους θαντερ,οι λεηκερς κατι μπορουν να κανουν οταν ο κομπε σουταρει λιγο 71.gif
GMF80


E ναι πρέπει να μισεις τέτοιον παίχτη....
SteveNashidis
QUOTE(GMF80 @ Mar 9 2013, 19:16 ) *
E ναι πρέπει να μισεις τέτοιον παίχτη....


Yπάρχουν πολλοί λόγοι για να μισείς κάποιον .
Για παράδειγμα ο Larry θα μπορούσε εάν ο Κόμπε τον περάσει σε αυτή τη λίστα icon_drunk.gif
SteveNashidis
QUOTE(GMF80 @ Mar 9 2013, 19:16 ) *
E ναι πρέπει να μισεις τέτοιον παίχτη....


Yπάρχουν πολλοί λόγοι για να μισείς κάποιον .
Για παράδειγμα ο Larry θα μπορούσε εάν ο Κόμπε τον περάσει σε αυτή τη λίστα icon_drunk.gif
jasonick
Dahntay Jones καλωσήρθες στο anti Kobe club. biggrin.gif
captain charisma
μιας και κραζω συνεχεια το τζειμς ειπα να κραξω και το κομπε τωρα... smiley.gif

http://nba.sport24.gr/article/2321886/o-kobe-antedrase

οταν θες να λεγεσαι μεγαλος παικτης δεν κανεις τετοιες μικροτητες...απλα δεν ασχολησαι...φαινεται το πειραξε πολυ το κομπε που φευγει ο χαουαρντ γτ λιγοστευουν οι πιθανοτητες του για το 6ο

βλεπω να γινεται κ ενα αντι-χαουαρντ τοπικ...ηδη οι φανς των λεικερς καινε τη φανελα του απο χτες... laugh.gif laugh.gif
carlito
QUOTE(captain charisma @ Jul 6 2013, 12:14 ) *
http://nba.sport24.gr/article/2321886/o-kobe-antedrase

οταν θες να λεγεσαι μεγαλος παικτης δεν κανεις τετοιες μικροτητες...απλα δεν ασχολησαι...



οντως φιλε, εχεις δικιο...αν καποτε κοιταμε πισω στην καριερα του Kobe το πρωτο που θα μου ερχεται στο μυαλο, τουλαχιστον εμενα, θα ειναι το unfollow στο Twitter και μια φοτο στο Instagram
HLR CENATION
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι σχεση εχει ο χαρακτηρας ενος παικτη με το ποσο μεγαλος ειναι εντος παρκε.

Οσο μικρος μπορει να ειναι καποιος σαν ανθρωπος τοσο μεγαλος μπορει να ειναι σαν παικτης η σαν προπονητης.
Rated: (en)joy
QUOTE (HLR CENATION @ Jul 7 2013, 19:54 ) *
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι σχεση εχει ο χαρακτηρας ενος παικτη με το ποσο μεγαλος ειναι εντος παρκε.

Οσο μικρος μπορει να ειναι καποιος σαν ανθρωπος τοσο μεγαλος μπορει να ειναι σαν παικτης η σαν προπονητης.

+1 biggrin.gif Και δεν πρέπει να επηρεάζει την κρίση μας για το πόσο μεγάλος ή μικρός είναι ένας παίκτης η συμπεριφορά του κ ο χαρακτήρας του εκτός παρκέ-από την στιγμή βέβαια που αυτό δεν μεταφέρεται στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας προβλήματα στην ομάδα.
klow13
http://www.youtube.com/watch?v=O1zJci8dL8E

ελα μωρη τρελα Nelly βαλε τα πραγματα στη θεση τους!
kobe bryant is the spoiled child that la has created.ΘΕΟΣ

καλα τρελαθηκαν ολοι στο πανελ μονο που δεν τον προπηλακισαν.
lakersdynasty
QUOTE(klow13 @ Jul 17 2013, 15:58 ) *
http://www.youtube.com/watch?v=O1zJci8dL8E

ελα μωρη τρελα Nelly βαλε τα πραγματα στη θεση τους!
kobe bryant is the spoiled child that la has created.ΘΕΟΣ

καλα τρελαθηκαν ολοι στο πανελ μονο που δεν τον προπηλακισαν.


Παπάρας ολκής.

Ο Kobe ήταν έτσι απο το high school και κέρδισε ότι κέρδισε και έχασε ότι έχασε ακριβώς με αυτή τη νοοτροπία.

Θες να παίξεις με έναν παίκτη που το στυλ παιχνιδιού του φωνάζει ΣΚΟΡΕΡ; Παίζεις μαζί του, Δεν θες; Φεύγεις.

Οι παίκτες που είχε ο Dwight για να πάει τελικούς ήταν "κάτι άγνωστοι" που είχαν βάλει ότι τρίποντο υπήρχε να μπει για να μπορεί να παίξει ο ίδιος στο ποστ χωρίς να έχει απέναντι του βοήθειες που 1/3 φορές θα του έκλεβαν τη μπάλα στην κίνηση. Κοινώς είχε supporting cast που του ταίριαζε.

Επίσης ως ηγέτης της ομάδας του πήγε την ομάδα στους τελικούς επειδή πέρασε του Celtics χωρίς τον Garnett στα 7 παιχνίδια και επειδή για την εποχή του και ως κορυφαίος Center στην εποχή του είχε εναν backup Center που θα τον ζήλευε όλη η λίγκα στον Gortat.

Όταν φτιάξει το παιχνίδι του επιθετικά τότε θα ξαναμιλήσουμε για τον Dwight οχι ως κορυφαίο πάικτη αλλά ως νο1 ομάδας που θα πάει την ομάδα του σε τίτλο.

Προς το παρόν το Houston έχει ελπίδες ακριβώς επειδή έχει άλλα 3-4-5 άτομα που μπορούν να δώσουν σκορ πριν απο τον Dwight μακριά απο το καλάθι.

Σαν το Orlando με το άχρηστο supporting cast ένα πράγμα.

Αν θέλει κανείς να βρεί ομάδα με Center όλα τα λεφτά επιθετικά και με το supporting cast γύρω του να κρέμεται κυριολεκτικά απο τα @@ του ας δει τον Olajuwon τη διετία που κέρδισαν τα πρωταθλήματα (94, 95)

O Kobe δεν είναι καν κοντά στο να είναι ο αγαπημένος μου Laker είναι όμως ο ηγέτης και ο σκόρερ της ομάδας. Θα ηγηθεί σκοράροντας πρώτα, μετά κάνοντας οτιδήποτε άλλο. Κάποιοι αποδέχθηκαν τον ρόλο τους δίπλα του, κάποιοι όχι.

Όποιος θέλει να μιλήσει για τον Magic ας ρωτήσει να μάθει πως συνυπήρχαν οι Magic και Nixon και γιατί το 83 έφυγε για να έρθει ο λιγότερο ball handler και περισότερο off-ball shooter Byron Scott.

Δεν ταιριάζουν ούτε όλοι οι παίκτες (εγωισμοί) μεταξύ τους ούτε τα παιχνίδια τους.

Όταν ρωτούσαν τον Pippen τι θα μείνει στην ιστορία απο τους Bulls των 90ς αυτός απάντησε πολύ σωστά "Ο Michael να κερδίζει πρωταθλήματα"

Γιατί απλούστατα και όταν δεν τα κέρδιζε, αυτός ήταν το Α και το Ω της ομάδας και με αυτός έχαναν με αυτόν κέρδισαν.

Αυτή είναι η ζωή σε μια ομάδα με ηγέτη σκόρερ ειδικά εαν δεν είσαι εσύ.

Και για να κλείσω όπως άρχισα:

Παπάρας ολκής.

Nuntius
Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Nelly biggrin.gif
Zephyr
Καλά τώρα, ο έμαθε και ο Nelly ( icon_tomato.gif ) μπάσκετ και θα μιλήσει για Κόμπε! Πάνε να γυαλίσεις καμιά ζάντα ρε κάγκουρα 71.gif !

Όπως τα λέει ο lakersdynasty είναι και πιο συντομογραφικά "άμα δεν μπορείς, γίνε κομμωτής"!
Προσωπικά χάρηκα που έφυγε ο Χάουαρντ, ποτέ δεν τον είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση και θεωρώ ότι είναι από τους πλέον υπερεκτιμημένους ψηλούς. Καλύτερα να έχουμε χώρο στο σαλαρι καπ για του χρόνου (αρκεί αν μην έρθει κανας Λεμπρόν 19.gif ).
SteveNashidis
Καλά τα λέει τα πράγματα ο άνθρωπος και απορώ πως τον έκραζαν.

Του μπασκετικό ΕΓΩ του bryant είναι αρκετά μεγάλο για να συνυπάρξει με άλλους αστέρες .
Σωστά είπε για τους τοπ σέντερ που είχε στην ομάδα του και έφυγαν όλοι . Είναι γεγονός . Και σωστά είπε η (ωραία wub.gif ) τύπισσα στην εκπομπή ότι δεν έχει να κάνει με την αμφισβήτηση της μπασκετικής ικανότητας του Κόμπε αλλά με την αμφισβήτηση του leadership . Κακά τα ψέματα δεν το έχουν όλοι οι παίκτες αλλά η μη ύπαρξη του δεύτερου (leadership ) δεν αναιρεί το πρώτο , οπότε ποιος ο λόγος να τον μαλώνουν και να τον θάψουν :Ρ
thalys
Έχει σίγουρα δίκιο σε ένα σημείο:

Αν είσαι All-Star από μόνος σου, δυσκολεύεσαι να δεχτείς να παίζεις στη σκιά κάποιου άλλου. Αν το κάνεις θα είναι για να παίξεις δίπλα σε κάποιον που μπορεί να σε οδηγήσει στο πρωτάθλημα.

Αν πας στους Λέηκερς σήμερα θα παίζεις σε ένα σύστημα που κατά πάσα πιθανότητα(βασικά αν δεν σε λένε Κέβιν Λοβ) δεν σε ευνοεί, με αποτέλεσμα τα νούμερα σου και τα μελλοντικά σου έσοδα να μειωθούν. Και θα παίζεις με έναν συμπαίχτη που πλέον το πολύ να σε πάει μόνους του στα πλέυ οφφ.

Δεν είναι παράλογο αυτό που λέει. Ο Κόμπε δεν είναι αυτός που ήταν. Μεγάλωσε. Αν θέλει να πάρει κι άλλο δαχτυλίδι θα πρέπει να δεχτεί να μειωθεί ο ρόλος του στην επίθεση. Ή ο χρόνος του. Ή τέλος πάντων να δεχτεί να αναλάβει κάποιος άλλος περισσότερες επιθετικές ευθύνες. Αν δεν το κάνει, πλέον υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.
lakersdynasty
Αν ο Kobe μεγάλωσε και πρέπει να μειωθεί ο ρόλος του θα το κάνει δίπλα σε παίκτη που να έχει τη δυνατότητα με την επιθετική του συγκομιδή να τον πάει κάπου που δεν μπορεί να πάει την ομάδα με την δίκη του συγκομιδή.

Ο Howard δεν είναι δεν ήταν δε θα γίνει αυτός ο παίκτης. Τελεία και παύλα.

Και με τον Howard στο LA πάλι το όποιο χτίσιμο της ομάδας θα περιλάμβανε πάικτες που να μπορούσαν να δώσουν σκορ και να πάρουν προσπάθειες με τον Howard να είναι 3η-4η επιλογή.

Μάλιασε η γλώσσα αρκετών μέχρι πέρσι και θα συνεχίσει. Ο Howard είναι κορυφαίος ριμπάουντερ κορυφαίος αμυντικός κορυφαίος ως screener και roller στο pick n roll αλλά δεν είναι παίκτης που θα στηρίξεις πάνω του την επίθεση σου ξεκινώντας την απο αυτόν.

Ο αντίπαλος χρειάζεται 2 πάικτες αναλώσιμους που θα ξοδέψουν 10-12 φάουλ για να σου καταστρέψουν το επιθετικό πλάνο.

Εξακολουθεί να είναι ο καλύτερος στη θέση του αλλά εξακολουθεί να είναι και αυτός που είναι επιθετικά. Σε δυνητικά πρωταθλήτρια ομάδα 3η-4η επιλογή εκτελεστικά.

Θα δουλέψει και θα βελτιωθεί; Καλώς. Θα κάνει καλό στην ομάδα του και σε αυτούς που θα πάρουν περισσότερα σουτ απο αυτόν.

Το ζήτημα είναι να φτάσει στο σημείο να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του επειδή θα έχει περισσότερα σουτ και όχι επειδή θα δέχεται πολύ περισσότερα φάουλ που θα τον στέλνουν στη γραμμή για να αφήσει 1/2 πόντους εκεί στη διαδικασία.

Μόνο αυτό μπορεί να τον οδηγήσει και στο να δημιουργήσει καλύτερα. Στις 2 κορυφαίες χρονιές των Magic (2009 2010) ήταν 6ος σε ασίστ. Φυσικό όταν η δημιουργία σου στο ποστ είναι μειωμένη και το δυνατό σου σημείο είναι η προσπάθεια μετά απο PnR.

Το επιθετικό του παιχνίδι θέλει γενικό ρεκτιφιε.

Ο Kobe θα συνεχίσει να σουτάρει και να κυριαρχεί στη μπάλα. Και θα δώσει τη μπάλα σε αυτούς που πιστεύουν ότι μπορούν επίσης να κάνουν τη δουλειά αλλά και που ξέρουν ποιος είναι αυτός που θα πάρει τις περισσότερες προσπάθειες.

Ο τελευταίος τέτοιος πάικτης ήταν ο Pau στα καλά του και ταίριαξε μια χαρά. Μόνο που είχε περισσότερες επιλογές επιθετικά και ήταν το ίδιο καλός δημιουργός στη θέση του με τον Κόμπι στη δική του αν όχι και καλύτερος.


captain charisma
When Shaq is asked about how many titles he and Kobe could have won if they stayed together, he answers "easily seven" ...

αυτο απαντησε ο σακ..αν εμενε λεικερς θα εδινε σιγα-σιγα τα ηνια στον κομπε που θα γινοταν αυτος το νουμερο 1 των λεικερς...αλλα ο κομπε ηθελε να πετυχει χωρις να εχει τον ντιζελ διπλα του...ποιος ξεχναει τα καμωματα του κομπε το καλοκαιρι του 2004....
lakersdynasty
Εαν ο Shaq έδινε σιγά σιγά τα ηνία σημαίνει ότι σιγά σιγά ο ίδιος θα έβλεπε ότι δεν μπορεί να κουβαλήσει ως νο 1 την ομάδα.

Και εαν κάθε τι που κερδίζαμε απο τον Kobe μετα το 2004 το χάναμε απο τον Shaq, θα συνεχίζαμε να είμαστε μια ομάδα διεκδικήτρια αλλά 7 πρωταθλήματα δε θα παίρναμε γιατί απλούστατα ο Shaq λιγότερα λεφτά δε θα έπαιρνε όπως δε θα πάρει και φέτος ο Kobe.

Οπότε +4 πρωταθλήματα μετά το 2004 μου φαίνεται λίγο δύσκολο να τα δω ακόμη και εαν θα συνεχίζαμε να είμαστε σοβαροί διεκδικητές μεταξύ 2004 και 2007.

Ειδικά με αυτά που αναφέρει ο Shaq στο βιβλίο του

http://deadspin.com/5854904/in-new-book-sh...oyed-the-lakers





This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.