Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κληρωση Ευρωμπασκετ 2005
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
Warrior
Το Σαββατο στο Βελιγραδι στις 13:00 θα διεξαχθει η κληρωση του Ευρωπαικου
Πρωταθληματος.
Το τουρνουα θα διεξαχθει απο 15 εως 26 Σεπτεμβριου.

Οι ομαδες εχουν χωριστει σε 4 γκρουπ δυναμικοτητας:

Α' ΓΚΡΟΥΠ
Ιταλια
Λιθουανια
ΕΛΛΑΔΑ
Ισπανια

Β' ΓΚΡΟΥΠ
Σερβια
Τουρκια
Γερμανια
Γαλλια

Γ' ΓΚΡΟΥΠ
Κροατια
Λετονια
Ρωσια
Σλοβενια

Δ' ΓΚΡΟΥΠ
Βοσνια/Ερζεγοβινη
Βουλγαρια
Ουκρανια
(ομαδα απο προκριματικα)
dizzy_fingers
Λοιπον...μύρισα τα νύχια μου και λέω πως ο όμιλός μας θα είναι ο εξής:

Ελλάδα
Τουρκία
Λεττονία
(ομαδα απο προκριματικα)

afro.gif peace.gif
Warrior
ohmy.gif


Φαινομενο Geller!!

fast.gif
24.gif

Αυτο ηθελα να γραψω και γω,μονο που ειχα "μυρισει" την Βουλγαρια..
dizzy_fingers
Είναι η 6η αίσθηση του overplay... cool.gif
Kabamaru
De thelo Tourkia (de tha antekso afta pou perasa prin 2 hronia sti Soudia.... 2 vdomades prin to mats kai de borousa na kleiso mati).

De thelo Slovenia (mia, dyo,.....efta tou klefti, afti ti fora oi slovenoi tha einai i ekpliksi tou Tournoua kai den thelo na ginoume thymata tous......)

De thelo Voulgaria (gia prosopikous logous). Kai afto giati unless tous riksoume 30ara de tha meino efharistimenos...... Kai besides, oi Voulgaroi paizontas run-n-gun me polla triponta, ean vrethoun stin imera tous boroun na mas kanoun zimia..... eks'alou tin ehoume patisei (i shedon patisei polles fores apo "mikres" omades pou paizoun me tetoio styl: Tsehia 2001, Polonia sta QF 1999, Ukrania 2003,..... Afiste pou me ton Lauderdale (pithanon) tha einai dynatoi kai kato apo to kalathi........

I Letonia einai episis epikindini...... Anerhomeni dynami, polla talenta, kai rikste kai mia matia sta apotelesmata (kai statistika) tis Ventspils to ULEB. Matia vgazoun!!!
Kabamaru
Loipon!!!!!!!!!!!!

To aima mou ehei pagosei....

Kano click kai mathaino se 10 defterolepta ta apotelesmata tis klirosis.....



Ellas, Slovenia, Gallia kai Bosnia!!!!!! sto Group C!!


Ta alla groups: A:Rossia, Germania, Italia Ukrania
B:Croatia, Lithuania, Tourkia, Bulgaria
D: Letonia, Ispania, Servia Mavrovounio kai i teleftaia Qualifier......


Sholia????
Warrior
Καλη φαινεται..

Βοσνια και Σλοβενια τις εχουμε χαλαρα..
Βεβαια με αυτα που εχουμε δει τα τελευταια χρονια,ποτε δεν ξερεις.

Οι Γαλλοι πρεπει να δουμε τι ομαδα θα κατεβασουν,αν θα ειναι ολοι οι
NBAερς κλπ.

Θα περασουμε..
IraTmac
QUOTE (Warrior @ Jan 15 2005, 10:22 PM)
Βοσνια και Σλοβενια τις εχουμε χαλαρα..

Ράντοσλαβ Νεστέροβιτς
Πρίμοσζ Μπρέζετς
Μπένο Ούντριχ
Μπόστιαν Νάχμπαρ
Γίρι Βελς
Μάρκο Μίλιτς
Γιάκα Λάκοβιτς
Ιβιτσα Γιούρκοβιτς
Μπορίς Γκόρενς
Σάνι Μπετσίροβιτς
Γκόραν Γιούρακ
Μάρκο Τούσεκ

επιμένεις? 69.gif

αν έρθουν οι ΝΒΑers την κάτσαμε...

υγ. θα αναφερθώ αναλυτικά όταν έχω χρόνο. smile.gif
Kabamaru
QUOTE (Warrior @ Jan 15 2005, 10:22 PM)
...και Σλοβενια τις εχουμε χαλαρα..

Ti egine leei? blink.gif

Ksereis posous NBAer ehei i Slovenia? Ego vasika tin slovenia tin fovamai karga. Gia mena to favori tou omilou.....

To mono provlima tis einai i itopatheia sta Evrobasket. An kai tora pistevo na ehei mathei apo ta lathi tou parelthontos..... Kai epipleon tha ehei kai poly kosmo mazi tis sta mats.... idi gnorizo gia ena terastion group ton filon tis Olimpija kai Maribor pou tha katevoun Servia... Kai poios kserei posoi alloi akoma....
Warrior
Οτι την εχουμε επιμενω..
Εγω παντα εχω υψηλους στοχους για την Εθνικη.
Αν βαλεις κατω το ροστερ μας ειναι ανωτερο σιγουρα
IraTmac
δυστυχώς δεν το νομίζω...

ο μόνος λόγος που δεν είχε ως τώρα διάκριση η Σλοβενία ήταν ο προπονητής. με σούμποτιτς κλπ δεν πας πουθενά.

μακάρι να την κερδίσουμε φυσικά...
NBAholic
Ράντοσλαβ Νεστέροβιτς
Πρίμοζ Μπρέζετς
Μπένο Ούντριχ
Μπόστιαν Νάχμπαρ
Γίρι Βελς
Μάρκο Μίλιτς
Μπορίς Γκόρενς


Όλοι αυτοί είναι/ήταν ΝΒΑερς. Και οι υπόλοιποι είναι εξίσου υπολογίσιμοι.


Όσο για τους Γάλλους, θέλω να δω τι θα κάνουν οι δικοί τους ΝΒΑερς, ιδίως ο Τόνι Παρκέ (με τη γαλλική προφορά).

Μη γελιέστε, μπορούμε να βρεθούμε προ εκπλήξεως, αλλά οι άλλοι όμιλοι είναι αντικειμενικά δυσκολότεροι.
λλο ερωτηματικό για εμένα θα είναι και το πόσο ισχυρή θα παρουσιαστεί η Σερβία σε έναν όμιλο όπου τα φαβορί ξεχωρίζουν σαν την ταραντούλα μες στο γάλα.
Germanaras
Gia sas pedia.
Pistevo oti o omilos mas ine poli diskolos. thelo na prostheso stin lista tou IRATMAC tous Smodis, Lorbek, McDonald, Vujacic(Lakers) ke na afereso ton Jiri Welsch. O Welsch ine Tsechos.
MZ13
Καλός όμιλος, δεν με φοβίζει το ότι η Σλοβενία έχει αρκετούς NBAers..... δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να πας στο ΝΒΑ τα τελευταία χρόνια ακόμα κι αν είσαι άπο το Τατζικιστάν, ενώ σίγουρα πολλοί άπο αυτοί δεν θα παίξουν στο Euro - έλεο μάνατζερ που θα φοβούνται μην τραυματιστούν και χάσουν συμβόλαια ή και δική τους απόφαση, μιας και το εθνόσημο δεν μετράει και πολύ, ειδικά όταν πρόκειται για Euro και όχι για Mundobasket ή Ολυμπιάδα..... wink.gif

Γι αυτό απαιτείται Σλοβενία και Βοσνία να τις νικήσουμε...... με Γαλλία τα βρίσκω δύσκολα τα πράγματα, έχουν πολύ καλές μονάδες - Parker, Diaw, Wahad, Moiso - άλλα σίγουρα μερικοί δεν θα αγωνιστούν - προσωπικά δεν βλέπω Parker μιας και ανεβαίνει το συμβόλαιο του στο ΝΒΑ και σιγά μην ρισκάρει, ενώ ο Wahad είναι επιρρεπής στους τραυματισμούς...... cool.gif

Ακόμα όμως και αν αγωνιστούν όλοι....... τι περιμέναμε να μας τύχει, η Μάλτα ή το Λουξεμβούργο....... για να φτάσεις ψηλά πρέπει να κερδίζεις δύσκολους αγώνες....... αν είναι να κλαιγόμαστε ή να μην πιστεύουμε στην πρόκριση, καλύτερα να μην πάμε.... wink.gif
emperor
Ωραίες οι αναλύσεις παιδιά αλλά καθίστε να δούμε με ποιον προπονητή θα κατεβούμε και μετά συζητάμε.Ο σωλήνας έχει αργήσει shot.gif
IraTmac
QUOTE (Germanaras @ Jan 17 2005, 05:56 PM)
Gia sas pedia.
Pistevo oti o omilos mas ine poli diskolos. thelo na prostheso stin lista tou IRATMAC tous Smodis, Lorbek, McDonald, Vujacic(Lakers) ke na afereso ton Jiri Welsch. O Welsch ine Tsechos.


καλώς ήρθες φίλε μου. αν μπορούσες θα ήταν καλό να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες wink.gif

έχεις δίκιο, είναι Τσέχος. τα αντέγραψα βιαστικά από το contra και κλασικά είχε λάθος...

προσωπικά βλέπω πιο δυνατή την κομπλέ Σλοβενία από την κομπλέ Γαλλία. είμαστε ανώτεροι από τη Γαλλία χωρίς Πάρκερ. Ουαχάντ, Ντιαό και Μουαζό έχουμε κι εμείς. κι ας μην είναι NBAers. ενώ αντίθετα, θέλω να δω ποιός θα σταματήσει τον Λάζο αν έχει όρεξη. 19.gif

οι προπονητές θα παίξουν μεγάλο ρόλο.

υγ. NBAholic, η Σερβία δεν νομίζω οτι ξεχωρίζει και τόσο στον όμιλό της. Η Ισπανία είναι δυνατή.
NBAholic
Σίγουρα δεν είναι η Σερβία που ξέρουμε (αν και δε νομίζω ότι θα επαναλάβει το χάλι της Ολυμπιάδας). Αλλά θα περάσει. Αν αφήσει τη Λετονία ή την όποια ???-ία που θα περάσει σαν qualifier να την ξεπεράσουν, καλύτερα να αλλάξουν εθνικότητα οι παίχτες της (ή όλοι οι άλλοι Σέρβοι, αν κρίνεται οικονομικότερο...).
Warrior
Μετα το χαλι της Ολυμπιαδας,στη Σερβια εχουν πεισμωσει και θυμαμαι οτι λεγανε
πως θα κατεβει πληρης αυτη τη φορα,αλλωστε αγωνιζονται και εντος..

Αν γινει αυτο,πιστευω οτι θα γινει αυτοματα ενα απο τα φαβορι για την κατακτηση.
Εκει που πονανε ειναι στους ψηλους..ομως στην περιφερεια ειναι πολυ δυνατοι.

Λιθουανια το αλλο μεγαλο φαβορι.
Οι Ισπανοι δεν ξερω,ειναι ψηλολουζερ αυτοι..Οι Ιταλοι παντα σκανε ενω δεν τους
περιμενεις

Αυτες παντως ειναι τα κλασικα φαβορι σε ολες τις τελευταιες διεθνης διοργανωσεις
fatboy
Στην Ολυμπιάδα είδα όλα τα παιχνίδια της Σερβίας και μπορώ με σιγουριά να πω ότι παρότι θεωρώ τον Obradovic κορυφαίο coach, στη συγκεκριμένη διοργάνωση το μερίδιο του στην αποτυχία ήταν μεγάλο.

φησε έξω ένα πολύ φορμαρισμένο και θρασύ Rakocevic σε πολλά παιχνίδια που η ομάδα είχε πρόβλημα σκοραρίσματος στο τέλος. Ενώ ο παίκτης είχε πάρει ουσιαστικά μόνος του το παιχνίδι με τους Ιταλούς οι οποίοι φτάσανε και μέχρι το δεύτερο σκαλί του βάθρου...

φησε τον Bodiroga να εκβιάζει προσπάθειες με τεράστιο ποσοστό αποτυχίας αφού έδειξε από την αρχή του τουρνουά ότι ήταν εκτός φόρμας, κλίματος και ίσως πολύ κουρασμένος, για πλάκα τον παίζανε άμυνα αφού έκανε όλη κι όλη μία συγκεκριμένη κίνηση. Αναγνωρίζω ότι πρέπει για ψυχολογικούς λόγους να υπάρχει ένας φυσικός ηγέτης με τα @@ του Bodiroga αλλά, τουλάχιστον μη τον αφήσεις να πάρει προσπάθειες στο τέλος.

Πιστεύω πως θα επανέρθουν δριμύτεροι...
MZ13
Ακόμα και τελευταίοι των τελευταίων να βγουν οι Σέρβοι σε μια διοργάνωση, οι παίκτες να κουτουλάνε μεταξύ τους και να μην υπάρχει coach στον πάγκο, είναι πάντα άπο τα πρώτα φαβορί για τον τίτλο, τουλάχιστον σε Ευρωπαϊκό επίπεδο.....

Το μόνο κακό που έχουν είναι η υπεροψία τους, που τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει σε υπερβολικό επίπεδο, κυρίως του μεγάλου αριθμού ΝΒΑers που έχουν..... αν μαζευτούν όλοι αυτοί και σοβαρευτούν, τότε κύριοι μου δεν έχουμε καμία ελπίδα....... μέχρι να γίνει αυτό θα έχουν τρανταχτές αδυναμίες....

Ομως εδώ ισχύει ένα σλόγκαν του ποδοσφαίρου που έβγαλαν για την Γερμανία: "Το ποδόσφαιρο είναι ένα ωραίο άθλημα που μαζεύονται 2 ομάδες, παίζουν και νικήτρια είναι πάντα η Γερμανία"..... wink.gif
IraTmac
QUOTE (MZ13 @ Jan 20 2005, 10:58 AM)
Το ποδόσφαιρο

wub.gif biggrin.gif
Warrior
QUOTE (emperor @ Jan 18 2005, 11:47 PM)
Ωραίες οι αναλύσεις παιδιά αλλά καθίστε να δούμε με ποιον προπονητή θα κατεβούμε και μετά συζητάμε.Ο σωλήνας έχει αργήσει shot.gif

Για τον προπονητη δηλωσε στην εκδηλωση για την κοπη πιτας της ΕΚΑΣΘ..

"Πάντα ήμουν υπέρ του Έλληνα προπονητή για τον πάγκο της εθνικής. Το θέμα είναι ότι προτιμώ έναν προπονητή σε μόνιμη βάση που θα έχει ως μοναδική απασχόληση. Θα επιλέξουμε έναν Έλληνα, όμως το πρόβλημα είναι ότι όλοι τους εργάζονται σε ομάδες. Οπότε θα επιλέξουμε με το τέλος του πρωταθλήματος. Είναι όμως πρόβλημα να επιλέγεις έναν προπονητή που εργάζεται και σε σωματείο γιατί έρχεται ο ίδιος σε δύσκολη θέση αλλά και οι παίκτες".

Βεβαια εκει ειπε και πολλα αλλα που ειναι off-topic..
IraTmac
Πεδουλάκης ή ξένος.

αυτό θα ήθελα...
Warrior
Εγω παλι δεν ξερω..
Ο Πεδουλακης καλος..χρυσος,αλλα δεν ξερω αν κανει και για την εθνικη.
Ειναι επιλογη με μεγαλο ρισκο.Ενταξει εκανε πολυ καλη δουλεια στο Περιστερι,
εβγαλε παιχτακια,δινει καλη ψυχολογια,ειναι ετσι "ψιλοτσαμπουκας"...δεν ξερω ομως
αν ειναι ετοιμος αυτην την στιγμη για την εθνικη.Ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα.

Με αλλου ειδους παιχτες εχεις να κανεις στην εθνικη και ειναι τελειως διαφορετικο το
επιπεδο.Περα απο το Περιστερι δουλευει τωρα στον Μακεδονικο..και για μενα δεν
νομιζω οτι εχει κανει τιποτα το φοβερο ως τωρα(ειναι νωρις βεβαια) και καποια λαθη
εχει κανει..μπορουσε να φτιαξει καλυτερη ομαδα με τα λεφτα που πεφτουν απο τον
Μεσσαικο.Ο Μακεδονικος δεν φαινεται να μπορει να ξεφυγει απο την μετριοτητα..

Τελοσπαντων ειναι νωρις να κριθει,αλλα σε καθε περιπτωση δεν πιστευω οτι αυτη τη
στιγμη ειναι ο καταλληλος για την εθνικη.

Ας πουμε οτι θα προτιμουσα τον Γιαννακη.Βεβαια ουτε και αυτος κανει.

Τωρα θα μου πειτε ποιος??
Δεν θα ηθελα με τιποτα να δω ξενο προπονητη στον παγκο,αλλα στην αναγκη δεν
ξερω εχω αρχισει και το σκεφτομαι..
Θα μου καθοταν ασχημα παντως..

Εγω αλλους Ελληνες δεν μπορω να σκεφτω,αυτη τη στιγμη..
Σκεφτεστε κανεναν??

Εγω ρε παιδια μονο τον Γιαννακη σκεφτομαι λογω της καλης δουλειας στο Μαρουσι
και ελπιζοντας οτι θα εχει μαθει απο τα λαθη του απ'τις προηγουμενες θητειες..
IraTmac
λοιπόν, από τη στιγμή που λέμε οτι θα είναι Έλληνας ο κόουτς οι επιλογές είναι μετρημένες στα δάχτυλα. αποκλείουμε τον Πετρόπουλο, τον Γιαννάκη και τον Ιωαννίδη για τους γνωστούς λόγους, διαφορετικούς για τον καθένα.

υπάρχει ο Μέμος Ιωάννου, που θέλω να πιστεύω οτι δεν θα αναλάβει την Εθνική, γιατί είναι λίγος. μετά έχουμε τον Κακιούση που είναι καλός προπονητής, αλλά δεν νομίζω οτι μπορεί και πρέπει να αφήσει τον Ηρακλή, ενώ δεν μπορεί να χει και τα δύο υπό τον έλεγχό του.

Μένει ο Κατσικάρης, ο οποίος είναι πολύ καλός κόουτς, αλλά άπειρος και δεν ξέρω αν θα δεχτεί αφού έχει την ΑΕΚ και πάει καλά.

Και τέλος ο Ζευγώλης, που είναι εγγύηση στο να σώζει ομάδες από τον υποβιβασμό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αρκεί για την Εθνική Ελλάδας.

Γι' αυτό λέω οτι πρέπει να επιλεγεί ο Πεδουλάκης, αλλιώς ξένος. Διαφωνώ με το "δεν είναι έτοιμος". από ποιά άποψη? είναι τόσα χρόνια προπονητής, απόλυτα πετυχημένος, ξέρει τους παίκτες του Ελληνικού πρωταθλήματος και δεν έχει ομάδα που έχει βλέψεις για τίτλο ή να παίζει στην Ευρωλίγκα κλπ.

δεν πιστεύω οτι απέτυχε στον Μακεδονικό. στα play off κάνει την επίθεσή του συνήθως ο Πεδουλάκης, αλλά έτσι κι αλλιώς ως τώρα έχει καλή πορεία. Πέρασε και στην Ευρώπη.

προσωπικά θα πρότεινα τον Πέσιτς. νομίζω οτι δεν έχει δουλειά κιόλας, ή κάνω λάθος?
dizzy_fingers
Όπως και να το κάνουμε...όσο επιτυχημένος και να είναι κάποιος προπονητής σε συλλογικό επίπεδο, όταν αναλαμβάνει την εθνική ομάδα, είναι μία υπέρβαση...
greece4
αν ο ξενο ς δουλεθει τοσο καλα οσο ο Ρεχαγκελ, δε με ενοχλει κα8ολου να ειναι ξενος... κ τοσα χρονια με τους ελληνες, θυμαμαι τουλαχιστον 3 διοργανωσεις που τις χασαμε ΚΥΡΙΩΣ λογω προπονητη... (ποτε δε φταιει μονο ενας..)
IraTmac
συμφωνώ οτι χάσαμε λόγω προπονητή πολλούς σημαντικούς αγώνες.

ήταν λανθασμένες οι επιλογές. ποιός Πετρόπουλος? ποιός Γιαννάκης?...
greece4
αυτοι οι 2 εχουν προσφερει πολλα, κ ισως μπορουν να γινουν καλοι προπονητεσ (αν κ σπανια μεγαλοι παικτες γινονται μεγαλοι προπονητες..) αλλα ισως επεσαν στα βαθια πολυ νωρις.. κ σιγουρα εκαναν πολλα λαθη.. αλλα οχι κ "ποιός Πετρόπουλος? ποιός Γιαννάκης?..."
MZ13
Δεν θα το έβρισκα κακό πάντως να πάρουμε κάποιον ξένο προπονητή...... wink.gif
IraTmac
QUOTE (greece4 @ Feb 2 2005, 01:36 AM)
αλλα οχι κ "ποιός Πετρόπουλος? ποιός Γιαννάκης?..."

σαν προπονητές τί μπορούν να προσφέρουν? ο Γιαννάκης είναι άσχετος κι ο Πετρόπουλος εφαρμόζει τα ίδια και τα ίδια από το 1990...
dizzy_fingers
Greece4, ο ισοπεδωτισμός είναι ένας από τους τρόπους του iratmac για να επιδοκιμάζει κάτι που δεν του αρέσει.

Οπότε μην παρεξηγείς τα ποστ του wink.gif.

blech.gif
Warrior
Το θεμα ειναι οτι κυλαει ο χρονος και η εθνικη ειναι χωρις προπονητη..

Ποτε υποτιθεται οτι θα παρουμε σοβαρα την προσπαθεια της.Μετα αρχιζουμε και λεμε
για μεταλλια..

Αν ειναι Ελληνας εγω ψηφιζω Γιαννακη,οχι επειδη τον θεωρω τον καταλληλο,αλλα απλα
τον καταλληλοτερο wink.gif
Και αυτο παρα το οτι με εβγαλε απο τα ρουχα μου το καλοκαιρι κυριως με τις επιλογες
του(Χατζης και απουσια ψηλων..)
Η παρουσια του στο Μαρουσι ειναι ελπιδοφορα.Δευτερη συνεχη χρονια το κρατα στα
ψηλα πατωματα,χωρις να εχει και κανα φοβερο υλικο..αν εξαιρεσεις τον Σπανουλη
και τον Μπλακνει..ολοι οι αλλοι παικτες της σειρας ειναι..

Εχει δωσει στην ομαδα του νοοτροπια μεγαλης ομαδας,εχει αρχισει και παιρνει παιχνιδια
με το ονομα του..το Μαρουσι!
Ολα αυτα ειναι και σιγουρα δουλεια του προπονητη.Εκτος των αλλων ειναι σοβαρος και με
ηθος και μου αρεσει και ως παρουσια στον παγκο.Φετος το καλοκαιρι ηταν βελτιωμενος
κατα πολυ σε σχεση με το '97(τοτε δεν ηταν?) που παραλιγο να τον "καψουν" προπονητικα.

Και πιστευω οτι θα εχει μαθει απο τα λαθη του,επειδη ειναι και τετοια φυση ανθρωπου.

Αλλος ενας που πληρει τις περισσοτερες απο τις προυποθεσεις που εγω εβαλα,ειναι
ο Κατσικαρης.Αλλα δεν εχει την προηγουμενη εμπειρια.

Αν ειναι να παρουν παντως ξενο,τι περιμενουν??
Δεν φανταζομαι να λεμε για ξενο που δουλευει παραλληλα και σε συλλογο??
huh.gif
fatboy
Συμφωνώ απολύτως... παρ' όλαυτά μακάρι να σταματούσε ο Ιωαννίδης τις μαλακίες με την πολιτική και να ερχότανε πίσω...

...στον ΑΡΗ
Warrior
Αληθεια..τι κολλημα εχεις φαει ρε Γιαννη?

Ασε την πολιτικη,δεν σου παει αγορι μου..Μου πηγες στην εθνικη να τελειωσεις την
καριερα σου??Και βγηκες και ξεπερασμενος απο το μπασκετ...
Με τοσες εμπαθειες που ειχαν δημιουργηθει πισω σου,που πας??

Και μετα πηγες στην πολιτικη,ενω σε περιμενε μια ζεστη αγκαλια.. 6.gif
smile.gif

Ισως να νομισε πως δεν εχει να προσφερει αλλα,ξερω και γω..
fatboy
Πριν μερικά χρόνια ήμουνα σίγουρος ότι ο ξανθός θα γύριζε κάποια στιγμή...
IraTmac
QUOTE (dizzy_fingers @ Feb 2 2005, 10:38 PM)
Greece4, ο ισοπεδωτισμός είναι ένας από τους τρόπους του iratmac για να επιδοκιμάζει κάτι που δεν του αρέσει.

Οπότε μην παρεξηγείς τα ποστ του wink.gif.

blech.gif

εντάξει, δεν ήθελα να το παραδεχτώ αλλά...

...έχεις δίκιο, ο Γιαννάκης είναι master της προπονητικής κι ο Πετρόπουλος στον ελεύθερο χρόνο του δίνει συμβουλές στους προπονητές των ομάδων του ΝΒΑ που τον ταράζουν στα τηλέφωνα και τις επισκέψεις. κυκλοφορεί μάλιστα η φήμη οτι ο Pat Riley, άφησε τους Heat, για να διδαχτεί από τον Πετρόπουλο και να μπορέσει να επιστρέψει έτοιμος να προσφέρει.
NBAholic
Μιας και αναφέρθηκες στο Ράιλι, πρέπει να αναφέρω ότι από Έλληνες προπονητές γνωρίζει τον Ιωαννίδη, τον οποίο και εκτιμά πολύ.

Κατά τη γνώμη μου, Έλληνες προπονητές που να εμπνέουν εμπιστοσύνη για ένα τόσο υψηλό επίπεδο δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Καλή η "νέα γενιά", αλλά η αλλαγή σκυτάλης έγινε λίγο απότομα και οι περισσότεροι από τους παλιούς δεν έχουν εμπειρία εθνικής, επίσης. Ο Κιουμουρτζόγλου θα μπορούσε, γιατί έχει εμπειρία, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος για το πόσο έτοιμος θα ήταν.

Ένας Σέρβος με κάποια εμπειρία (Τάνιεβιτς, πχ), θα ήταν προτιμότερος μάλλον...Αλλά όχι όπως γίνεται με τον Ολυμπιακό (ένας προπονητής δε φτιάχνει ομάδα ξεκινώντας από τη μέση).
greece4
2 NBAholic: συμφωνω με οσα λες...

2 dizzy_fingers: οκ, δεκτο! δεν παρεξηγω ετσι κ αλλιως!

για οσουσ λετε για ιωαννιδη, εχει κανει παρα πολλα στην καριερα του, αλλα αποδειχτηκε κ αυτοσ ξεπερασμενοσ ως προσ τα συστηματα τουλαχιστον οταν χρειαστηκε... κ επισησ δε μπορω να δεχτω οτι ενας προπονητης σε πεταει εξω (το εκανε με συγκεκριμενα ατομα) στην πρωτη βλακεια που θα κανεισ! με τι ψυχολογια να παιξει ο αλλος ετσι?... επιπλεον, εχει καποιεσ εμμονεσ, κ φυσικα υπαρχει κ το ασυμβιβαστο...
δε λατρευω το γιαννακη, κ φυσικα εκανε κ αυτοσ λαθη, ουτε ειμαι φαν του πετροπουλου.. απλα ειμαι εναντια στην ισοπεδωση...

εγω ειμαι καθαρα υπερ ξενου προπονητη... και βεβαια η λυση πρεπει να βρεθει λιαν συντομως!...
fatboy
H νέα γενιά των Ελλήνων θα είναι έτοιμη για το επόμενο Eurobasket αλλά σε μορφή προπονητικού team... Κατσικάρης, Κακιούσης έχουνε ΟΛΑ τα προσόντα πλην της εμπειρίας και της καθολικής αποδοχής (που συνεπάγεται και μη δυνατότητα επιβολής σε μεγάλους παίκτες). Μετά από μερικά χρόνια και αν συνεχίσουν με αυτή τη συνέπεια θα έχουμε τρεις (τουλάχιστον) πολύ καλούς προπονητές στην Ελλάδα.

Στην παρούσα περίπτωση είμαι εντελώς αντίθετος σε ξένο προπονητή. Δε νομίζω ότι μπορούμε να θεωρούμε την Ελλάδα, πλέον, μπασκετική δύναμη αν πηγαίνουμε στις μεγάλες διοργανώσεις και στερούμε τις εμπειρίες αυτές από τους προπονητές μας, και μάλιστα όταν είναι άξιοι να τα βγάλουν πέρα.
Warrior
Και εγω διαφωνω με τον ξενο προπονητη..

Εκτος του οτι δεν γουσταρω τη φαση με την καμια..για πειτε μου ποιον να φερουν??
Οι καλοι προπονητες πανευρωπαικα δεν ειναι παρα μετρημενοι..και ολοι εχουν ομαδα
αυτη την στιγμη..
Και ο Πεσιτς που αναφερθηκε ειναι στη Ρομα και σιγα και τον προπονητη,ενταξει καλος
ειναι αλλα δεν χρειαζεται να τους εξυψωνουμε τοσο πια.Εφαγε και αυτος μια 25αρα
στο κεφαλι εντος απο την Τεραμο blink.gif το Σαββατοκυριακο..

Και οταν λεμε οτι δεν υπαρχουν Ελληνες προπονητες..το λεμε επειδη ειχαμε τον
Ιωαννιδη που ηταν στην "ελιτ"..Ενταξει δεν εχουμε τετοιου επιπεδου,αλλα γιατι ειναι
χειροτεροι οι Ελληνες απο εναν δευτεροκλασατο ξενο??

Αν παιρναμε εναν Καζλαουσκας ας πουμε τι θα γινοταν.Ειδαμε πως του πηρε την
ταυτοτητα την Κυριακη ο Κακιουσης..
IraTmac
αδικείς τον Πέσιτς κατά τη γνώμη μου. τί λες για Ερέμιν? μια χαρά κόουτς πιστεύω.

βάλτε τον Πρέλεβιτς ρε!









24.gif 24.gif πώς τα λέω έτσι ο άτιμος tongue.gif
fatboy
Το θέμα του προπονητή είναι λεπτό και νομίζω ότι η Ελλάδα δεν είχε ποτέ κάποιο πολύ μεγάλο προπονητή πλην του Ιωαννίδη. Είναι λοιπόν δύσκολο τώρα ξαφνικά να βρούμε κάποιον ο οποίος θα μας οδηγήσει σε μεγάλη διάκριση σε κάποια από τις σημαντικότερες διοργανώσεις. Το σημαντικό για μένα είναι να κοιτάμε πάντα το μέλλον με συνέπεια και σοβαρότητα. Κάθε χρόνο που περνάει να είμαστε λίγο ετοιμότεροι από τον προηγούμενο.

Τώρα το να έρθει ο Pesic ή ο Eremin αυτό αδυνατώ να δω πως θα βοηθήσει τις επόμενες γενιές να πάρουν εμπειρίες, από τη στιγμή που και η θητεία οποιονδήποτε assistant coaches δίπλα τους θα είναι πολύ μικρή, αλλά δεν θεωρώ και την εμπειρία από την επαφή με τέτοιους προπονητές κάποιο πολύ σημαντικό γεγονός. Αν τα ονόματα αυτά ήταν του βεληνεκούς του συγχωρεμένου του Krezimir Tsosic, ή του δασκάλου Dusan Ivkovic, τότε θα άξιζε τον κόπο.
greece4
sumfwwn... alla ap'th stigmh pou oi ellhnes dn exoun empeiria, 8a kaoun analamvanontas 1os proponhths kapoios, afou malista oi ellhnes den exoume upomonh na tous afhsoume na doulepsoun.. opote gia mena enas xenos coach einai idanikh lush...

oso gia to duda, makari na erxotan... MAKARI! alla....
IraTmac
ο Ίβκοβιτς δεν νομίζω να δεχόταν, είναι πολύ παππούς για να χει 2 ομάδες. Ομπράντοβιτς δεν θα ήθελα.

Πέσιτς ή Ερέμιν, με βοηθό τον Κατσικάρη ή τον Κακιούση, είναι η τελική μου επιλογή.
fatboy
Συγγνώμη που επιμένω αλλά ο ξένος προπονητής δεν είναι λύση για τους λόγους που ανέφερα.

Συναισθηματικά όμως δε θέλω να βλέπω την Εθνική με ξένο προπονητή στον πάγκο... δεν νοιώθει το παιγνίδι με την ίδια ένταση, δε νοιώθει το ίδιο βάρος της πατρίδας. Προτιμώ να πέσουμε στο πεδίο της μάχης παλεύοντας με τις δικές μας δυνάμεις, παρά να νικήσουμε και να οφείλεται σε κάποιον ξένο. Καλύτερα να βλέπω τον Κακιούση στον πάγκο να κλαίει και να κλαίμε και εμείς μαζί, αυτό πάει να πει ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ. Το παράδειγμα της Εθνικής του ποδοσφαίρου, όσο και αν δεν κοιμηθήκαμε καθόλου εκείνες τις μέρες από την υπερένταση, δεν είναι κάτι που μου αρέσει.

Καμία Εθνική ομάδα δεν χρειάζεται το Γερμανό της...
IraTmac
εγώ πιστεύω οτι ο Ρεχάγκελ στενοχωριέται για την Ελλάδα όταν χάνει, περισσότερο από πολλούς Έλληνες παίκτες.

και μένοντας στην ομάδα ενώ μπορούσε άνετα να φύγει, μου έδειξε πάρα πολλά.
Warrior
Και εγω εξακολουθω να μην θελω ξενο προπονητη..

Εκτος των αλλων που εχουν αναφερθει..θεωρω οτι ειναι αργα να ερθει τωρα.
Ο Ρεχαγκελ ηταν δυο χρονια εδω και μετα αρχισαν να ερχονται τα αποτελεσματα..
greece4
QUOTE (IraTmac @ Feb 11 2005, 04:00 PM)
εγώ πιστεύω οτι ο Ρεχάγκελ στενοχωριέται για την Ελλάδα όταν χάνει, περισσότερο από πολλούς Έλληνες παίκτες.

και μένοντας στην ομάδα ενώ μπορούσε άνετα να φύγει, μου έδειξε πάρα πολλά.

sumfwnw..
air harry
με Γιαννάκη bball.gif στη σερβία πάμε για μετάλλιο 69.gif wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.