Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Πυγμαχία εναντίον Πολεμικών Τεχνών
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Άλλα αθλήματα
NBAholic
Δεν είναι η πρώτη φορά που έχω δει (και έχω συμμετάσχει σε) μερικά καυτά τόπικ σχετικά με το ποιοι είναι ανώτεροι μεταξύ πυγμάχων και αθλητών καράτε, τζούντο, τε-κβον-ντο, κτλ. Η άποψή μου είναι σταθερά ότι ακόμη και στο υψηλότερο επίπεδο, ένας αθλητής πυγμαχίας (π.χ, ο Μωχάμεντ Άλι) δε θα είχε καμιά τύχη να κερδίσει ένα δάσκαλο πολεμικών τεχνών (π.χ, τον Γκόγκεν Γιαμαγκούτσι), είτε αν χρησιμοποιησει ο καθένας την τεχνική του είτε αν μονομαχούσαν χωρίς κανόνες.
Τα περισσότερα Αμερικανάκια βέβαια (που πιστεύουν ότι ο Μπρους Λι είναι ο κορυφαίος πολεμικός τεχνίτης ever) δε θέλουν να ακούν καμιά "κακή κουβέντα" για τον αυτοαποκαλούμενο "the Greatest", αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που αντιπροσωπεύει ένα άθλημα με αυστηρούς περιορισμούς, όπως η πυγμαχία να κερδίζει κάποιον ο οποίος προπονείται για να σκοτώνει και ει δυνατόν, με ένα χτύπημα!

Τι πιστεύετε όμως εσείς;
Das Kapital
Σε ενα ματσ χωρις κανονες πιστευω πως παιζει ρολο η σωματοδομη του καθε ανθρωπου και οχι τοσο η τεχνικη ή η ευφυια του!!!
dizzy_fingers
Θα εκπλαγείς από το τί μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος με μικρή σωματοδομή σε έναν κατά πολύ μεγαλύτερό του, στις περισσότερες πολεμικές τέχνες.

Εγώ δεν πιστεύω καν πως τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ πυγμαχίας-πολεμικών τεχνών. Με τις δεύτερες, κάποιος μπορεί να φτάσει πολύ ψηλότερα σε γενικότερα θέματα της ζωής του (πχ υγεία) απ'ότι μόνο με το μπόξινγκ.
Το ότι ένας φτασμένος καρατέκα can kick ass έναν αντίστοιχο μποξέρ το εκλαμβάνω ως δεδομένο.

Αλλά σε θέματα αθλητών όπως αναφέρεις...εκεί δεν ξέρω κατά πόσο είναι τόσο εύκολα τα πράγματα.
Βλέπεις, οι π.τ. σε σύγκριση με την πυγμαχία δεν είναι σπορ. Επομένως βάζοντάς τις σε καλούπι (με κανονισμούς για τη μη πρόκληση σοβαρής σωματικής ζημιάς...για ευνόητους λόγους) χάνουν ένα πολύ μεγάλο μέρος της δύναμής τους.
Εκεί πιστεύω πως είναι ανάλογα με το πόσο καλός αθλητής είναι ο καθένας.
kostasvc15
Εγω αν και ασχολιομουν για μερικα χρονια με Σοριν τζι ριου πιστευω πως οι πυγμαχοι εχουν μεγαλο προβαδισμα.Εχουν μεγαλυτερη αντοχη σε χτυπηματα ενω αν δεχτεις χτυπημα απο αυτους... icon_drunk.gif
suspect
καλοι ολοι αυτοι μεχρι να δουν τον Αλεξαντερ Καρελιν....

smile.gif

Δεν νομιζω οτι μπορουν να σταθουν τετοιοες συζητησεις.
Αυτες ειναι για αμερικανακια.

Αν μιλαμε για street fight, τοτε κανεις δεν μπορει να στοιχηματισει τιποτα. Και εγω μπορω να νικησω τον Μπρους Λι αρκει καπου εκει κοντα να υπαρχει το μαγκνουμ μου.

Αν μιλαμε για αθλητισμο, καθε αθλημα εχει διαφορετικους κανονες ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΘΛΗΜΑ, οποτε δεν μπορουν ολοι αυτοι να συναντηθουν και να αναμετρηθουν...
NBAholic
Συμφωνώ με Dizzy, Suspect. Κι όμως, αρκετοί δεν αναφέρονται καν στους συγκεκριμένους σαν αθλητές, αλλά σαν fighters και μόνο. Όταν έδειξα ένα φιλμάκι με το Γιασουτάτσου Ογιάμα να σκοτώνει έναν ταύρο, κάποιος μου είπε ότι του έδειχνα έναν Τεξανό (!!!) να σκοτώνει έναν ευνουχισμένο ταύρο! Στη συνέχεια μου έδειξε ένα φιλμάκι με έναν πεινασμένο μαύρο να βαράει ένα λευκό βόδι που δεν μπορούσε να κινηθεί το Μωχάμεντ Άλι να κερδίζει κάποιο λευκό αντίπαλο (το λογοκεκριμένο το πόσταρα εγώ εκεί!).

Κάποιος δικός μου, ο οποίος ασχολείτο νέος με τε-κβον-ντο, μου είχε αναφέρει μια staged μάχη ανάμεσα στον Άλι και κάποιον Σουζούκι, καρατέκα των 7 dan. Μη ρωτήσετε ποιος κέρδισε. Η διάρκεια του αγώνα ήταν 2''...Ευτυχώς για τον Κάσιους, το παιχνίδι δεν κινηματογραφήθηκε και δεν υπάρχει αναφορά σε αυτό στο διαδίκτυο, αλλά δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τα λεγόμενα του γνωστού μου, ο οποίος μου ανέφερε ότι το νέο είχε μπει και στις εφημερίδες της εποχής.
liolias
Μεγαλο ρολο παιζει και το μυαλο γιατι αν δωσεις στον αντιπαλο μια κλοτσια στα ευαισθητα του καθαρισε...
air
QUOTE(lebron15 @ Mar 3 2007, 09:30 PM) *
Σε ενα ματσ χωρις κανονες πιστευω πως παιζει ρολο η σωματοδομη του καθε ανθρωπου και οχι τοσο η τεχνικη ή η ευφυια του!!!




οι ανθρωποι που κανουν πολεμικες τεχνες δεν μπορουν να συγκριθουν με τους μποξερ.οπως και η σωματοδομη δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο.αντιθετως μαλιστα για οσους γνωριζουν πολεμικες τεχνες καποιος με μεγαλη σωματοδομη ειναι απο τους ευκολοτερους αντιπαλους..χωρις υπερβολη.
εξαλλου οι πολεμικες τεχνες δεν ειναι απλως αθλημα..γυμναζεις σωμα αλλα κυριως πνευμα..ειδικα στο παραδοσιακο καρατε και στο κουνγκ φου το πνευμα σου,αν το εξασκησεις σωστα,μπορει να σου ''προσφερει'' απιστευτες ικανοτητες..
αφηστε που το κυριο ''μηνυμα''και των 2 ειναι η αυτοαμυνα και ποτε το να χτυπησεις καποιον εσκεμμενα..
ειναι τροπος ζωης και φιλοσοφια..και εχω τη τυχη να τα κατεχω και τα 2..αυτα απο μενα.
a bullet for your head
QUOTE(NBAholic @ Mar 3 2007, 20:14 ) *
αλλά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που αντιπροσωπεύει ένα άθλημα με αυστηρούς περιορισμούς, όπως η πυγμαχία να κερδίζει κάποιον ο οποίος προπονείται για να σκοτώνει και ει δυνατόν, με ένα χτύπημα!

Τι πιστεύετε όμως εσείς;

Οι περιορισμοι υπαρχουν κ σε πολεμικες τεχνες,οπου πολλοι προπονουνται και στο αγωνιστικο κομματι(πχ Ταε κβο ντο,Καρατε,Τζουντο).Σιγουρα υπαρχουν πολεμικες τεχνες ''σκοτωστρα'',οπως το Νιντζιτζου,Μουει Ται,Γουινγκ Τσαν,υπαρχουν ομως κ στυλ που παρολο που δεν τους ''φαινεται'',μπορει καποιος γνωστης τους,να προκαλεσει ανεπανορθωτες ζημιες,οπως το Αικιντο και το Ται τσι..Παρολο που ανηκω στο δογμα οτι ''ολα ειναι σχετικα'',θα πω οτι καποιος μυημενος για χρονια στο χωρο των πολεμικων τεχνων,βρισκεται σε ανωτερο επιπεδο απο εναν πυγμαχο(σημειωτεον οτι θεωρω και την πυγμαχια πολεμικη τεχνη).Ειμαι λατρης κ περισσοτερο γοητευμενος,απ τις Ιαπωνεζικες πολεμικες τεχνες..
dizzy_fingers
Πού την ξέθαψες αυτή τη θεματάρα? smile.gif

Νομίζω πως η σύγκριση πυγμαχίας-πολεμικών τεχνών είναι αρκετά άδικη.
Μία πολεμική τέχνη-άθλημα η πυγμαχία, άλλες τόσες αμέτρητες από την απέναντι πλευρά.
Αν ήταν να κάναμε σύγκριση πυγμαχίας-μούι τάι, πυγμαχίας-τάε κβο ντο κοκ θα μπορούσαμε να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα.


Ασήμαντη σημείωση: Το Τάι Τσί δεν είναι πολεμική τέχνη αλλά φόρμα (ή απλά τέχνη, χωρίς το "πολεμική") η οποία είτε χρησιμοποιείτα ως "συμπλήρωμα" για το κουγκ φού (αν και ο όρος "συμπλήρωμα" είναι υπερβολικά υποτιμητικός για μία τέτοια τέχνη που ακόμα και μετά από δεκαετίες ενασχόλησης δε θα την έχεις "κατακτήσει" πλήρως) είτε ως "γυμναστική" για τη φυσική και πνευματική τόνωση, εξάσκηση, διατήρηση.
Δεν είναι τυχαίο πως οι γέροι στην Κίνα που μαζεύονται στις πλατείες από τις 5 το πρωί κάνοντας τάι τσι, βρίσκονται σε απείρως καλύτερη φυσική κ πνευματική κατάσταση από τους συνομίληκούς τους εδώ.
a bullet for your head
QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 15 2008, 22:20 ) *
Πού την ξέθαψες αυτή τη θεματάρα? smile.gif

Νομίζω πως η σύγκριση πυγμαχίας-πολεμικών τεχνών είναι αρκετά άδικη.
Μία πολεμική τέχνη-άθλημα η πυγμαχία, άλλες τόσες αμέτρητες από την απέναντι πλευρά.
Αν ήταν να κάναμε σύγκριση πυγμαχίας-μούι τάι, πυγμαχίας-τάε κβο ντο κοκ θα μπορούσαμε να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα.


Ασήμαντη σημείωση: Το Τάι Τσί δεν είναι πολεμική τέχνη αλλά φόρμα (ή απλά τέχνη, χωρίς το "πολεμική") η οποία είτε χρησιμοποιείτα ως "συμπλήρωμα" για το κουγκ φού (αν και ο όρος "συμπλήρωμα" είναι υπερβολικά υποτιμητικός για μία τέτοια τέχνη που ακόμα και μετά από δεκαετίες ενασχόλησης δε θα την έχεις "κατακτήσει" πλήρως) είτε ως "γυμναστική" για τη φυσική και πνευματική τόνωση, εξάσκηση, διατήρηση.
Δεν είναι τυχαίο πως οι γέροι στην Κίνα που μαζεύονται στις πλατείες από τις 5 το πρωί κάνοντας τάι τσι, βρίσκονται σε απείρως καλύτερη φυσική κ πνευματική κατάσταση από τους συνομίληκούς τους εδώ.

Μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα κ ειπα να την ξεθαψω.. smiley.gif .Παντως το Ται Τσι Τσουαν,αναφερεται σαν ενα απ τα 5 ειδη Κουγκ φου.Σιγουρα ειναι πολυ διαδεδομενο στην Κινα,και παρα πολλοι μεσηλικες κ ηλικιωμενοι εξασκουνται καθημερινα στα παρκα τους,με αυτες τις φορμες,μιας κ ειναι εξαιρετικη φυσικη κ αναπνευστικη ασκηση,ομως εχω δει επιδειξεις σε κατασταση μαχης,κ εχω εντυπωσιαστει..Πιστεψε με,πληρης γνωση της ''βιομηχανικης των κινησεων'' του ανθρωπινου σωματος,και πολυ αποτελεσματικη κ επικινδυνη αν χρειαστει..Εχει επικρατησει να αναφερεται ως ''απαλη-ηπια πολεμικη τεχνη''..σιγουρα δεν ειναι συμπληρωμα..Για το Μουει Ται που ανεφερες,σου συστηνω να παρεις να δεις το DVD με τον Ραμον Ντεκερ,Ολλανδο παγκοσμιο πρωταθλητη στα 64κ..δεν εχω ξαναδει τετοια ενεργεια,δυναμη κ τεχνικη..Πραγματικα αδυσωπητος..
Fetisov
Δυο λεξεις. Krav Maga.
dizzy_fingers
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 16 2008, 16:57 ) *
Μου φανηκε πολυ ενδιαφερουσα κ ειπα να την ξεθαψω.. smiley.gif .Παντως το Ται Τσι Τσουαν,αναφερεται σαν ενα απ τα 5 ειδη Κουγκ φου.Σιγουρα ειναι πολυ διαδεδομενο στην Κινα,και παρα πολλοι μεσηλικες κ ηλικιωμενοι εξασκουνται καθημερινα στα παρκα τους,με αυτες τις φορμες,μιας κ ειναι εξαιρετικη φυσικη κ αναπνευστικη ασκηση,ομως εχω δει επιδειξεις σε κατασταση μαχης,κ εχω εντυπωσιαστει..Πιστεψε με,πληρης γνωση της ''βιομηχανικης των κινησεων'' του ανθρωπινου σωματος,και πολυ αποτελεσματικη κ επικινδυνη αν χρειαστει..Εχει επικρατησει να αναφερεται ως ''απαλη-ηπια πολεμικη τεχνη''..σιγουρα δεν ειναι συμπληρωμα..Για το Μουει Ται που ανεφερες,σου συστηνω να παρεις να δεις το DVD με τον Ραμον Ντεκερ,Ολλανδο παγκοσμιο πρωταθλητη στα 64κ..δεν εχω ξαναδει τετοια ενεργεια,δυναμη κ τεχνικη..Πραγματικα αδυσωπητος..

Τον έψαξα λίγο τον Ντέκερ κι αν και δεν είμαι φαν του αθλήματος, πρέπει να παραδεχτώ πως το παλικάρι είναι brutal...απλά δε νιώθει!

Επιμένω, πάντως, πως το Τάι Τσι δε χρησιμοποιείται ως πολεμική φόρμα. Βοηθάει στη μετέπειτα (ή παράλληλη) εκπαίδευση σε κοντινές φόρμες όπως το Win Chun, ενώ νομίζω πως έχει και μερικές φόρμες με όπλα (σπάθα, σπαθί, δόρυ και δε θυμάμαι τί άλλο) αλλά σίγουρα από μόνο του ως πολεμική τέχνη δε νομίζω να διδάσκεται, τουλάχιστον από τους εδώ sifu.
Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια.
Περισσότερα θα μπορέσω να πω από Νοέμβρη όταν και με το καλό θα ξεκινήσω Τάι Τσι σε ένα κέντρο κοντά στη δουλειά...απλά αυτές οι 9 ώρες μπροστά στον υπολογιστή με έχουν τσακίσει και χρειάζομαι λίγο "κούρδισμα" biggrin.gif.


Fetisov, μία λέξω ως ανταπάντηση: Τζιχάντ! laugh.gif
Πλάκα κάνω ασφαλώς peace.gif.
Jabar
Click to view attachment
Tι θέλει να πει ο ποιητής.Καλό είναι να αυτοθαυμάζεσαι απέναντι σε ένα καθρέπτη,αλλά η πραγματική μάχη χρειάζεται καρδιά.
Η ιστορία του Μοχάμεντ Αλι και του καρατέκα είχε κυκλοφορήσει τη δεκαετία του 70, στους χώρους των υπογείων σχολών καράτε σαν είδος marketing.Δεν περιείχε δόση αληθείας και ο ήρωας της γειτονιάς με τα 70 dan, ο master του είδους που είχε πάει στο Τόκυο του νομού Αιτωλοακαρνανίας, στον πάνσοφο Γεια σου χοίρο πουλούσε ελπίδα οτι θα μπορούσε ο καθένας να δείρει τους πάντες.Διαδεδομένο γεγονός της εποχής οι εικονικές επιθέσεις μεταξύ των σχολών όπου πάντα κέρδιζε η τοπική σχολή.
Τώρα τα πράγματα είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο ,υπάρχουν γνώστες ,αλλά και πάλι προσοχή.
Σύγκριση μεταξύ πολεμικών τεχνών,λίγο δύσκολο να υπάρξει εδώ μιλάμε για πράξη και όχι θεωρία.Πρέπει να μιλάμε πάντα για αντίστοιχο επίπεδο και κατηγορία.Οι ανατολικές πολεμικές τέχνες είναι φτιαγμένες στα μέτρα μικρόσωμων ατόμων για να αντιπαρέρχονται επιθέσεις μεγαλόσωμων, αλλά όλα έχουν ένα όριο.Ο Μωχάμεντ Αλι υπήρξε θαύμα της φύσης,1,92 με έκρηξη ατόμου 1,60 τέρας δύναμης και φυσικής κατάστασης και φαρμακοιατρική υποστήριξη τέλεια για την εποχή.Η αντοχή του στα χτυπήματα ,καταπληκτική αυτά τα ερωτήματα απάντηση έχουν μόνο στο ριγκ.
Μπορεί ένα μυρμήγκι κάτοχος μαύρης ζώνης να δείρει ένα ελέφαντα, μωρό και ανεκπαίδευτο.
Dizzy περιμένω να εκπαιδευτείς να σε προκαλέσω ξέρω βαράτε.
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Oct 18 2008, 09:03 ) *
Click to view attachment
Οι ανατολικές πολεμικές τέχνες είναι φτιαγμένες στα μέτρα μικρόσωμων ατόμων για να αντιπαρέρχονται επιθέσεις μεγαλόσωμων, αλλά όλα έχουν ένα όριο.

Μαζευτηκαν δηλαδη τοτε,τα παλια χρονια,ολοι οι μικροσωμοι Ασιατες και ειπαν:''Παιδια,κατι πρεπει να κανουμε με τους μεγαλοσωμους Ασιατες,γιατι δεν παει αλλο αυτη η κατασταση..''.(Οι οποιοι μεγαλοσωμοι ηταν παρα πολλοι...)Η' μηπως οι αρχαιοι Κινεζοι,Ιαπωνες,Κορεατες,δεχονταν επιδρομες απο τιποτα Βικινγκς,Ρωσους που λογω των μεγαλων σωματικων διαστασεων τους, αναγκασαν τους ''γηγενεις'' να εντρυφησουν στις πολεμικες τεχνες για να ανταποκριθουν?Εχουν ειπωθει διαφορα,πολλα εκ των οποιων συγκλινουν στην αποψη οτι η αναγκαιοτητα της εποχης υποδεικνυε υιοθετηση μορφων παλης για στρατιωτικους σκοπους,και για λογους προστασιας των υψηλων προσωπων.Σιγουρε υπηρχε εντονο κ το θρησκευτικο,φιλοσοφικο,διαλογιστικο υποβαθρο.Για να περασουμε στην συγχρονη εποχη και να σου πω,οτι ο ''συνεπωνυμος'' σου,υψους 218 εκατοστων,πριν 40 χρονια περιπου ηταν μαθητης του Μπρους λι στο Τζετ κουν ντο..Ο Ντοναλτσον με παρομοιο υψος ειχε μαυρη ζωνη στο Καρατε,οπως ομοιως κ ο Παρις.Γνωστη και η ενασχοληση του Ροντμαν..και του Σεικελι με την πυγμαχια..και πολλων αλλων ''μη μικροσωμων''..
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Oct 18 2008, 09:03 ) *
Click to view attachment
ο ήρωας της γειτονιάς με τα 70 dan, ο master του είδους

Απο τα ελαχιστα που ειμαι σε θεση να γνωριζω,καποιος μπορει να φθασει τον βαθμο του grandmaster στα 10 dan
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Oct 18 2008, 09:03 ) *
Click to view attachment
Ο Μωχάμεντ Αλι υπήρξε θαύμα της φύσης,1,92 με έκρηξη ατόμου 1,60 τέρας δύναμης και φυσικής κατάστασης και φαρμακοιατρική υποστήριξη τέλεια για την εποχή.Η αντοχή του στα χτυπήματα ,καταπληκτική

Ο Μοχαμεντ Αλι,εμεινε στην ιστορια για πολλα πραγματα.Δεν θα σταθω στο οτι, τα εβαλε με ολο το κοινωνικο-πολιτικο κατεστημενο της εποχης.Σε αυτα που αναφερεις διακρινω μια υπερβολη.Τερας δυναμης στην τοτε κατηγορια βαρεων-βαρων δεν ηταν..τουλαχιστον μπροστα στους Φορεμαν,Νορτον,Φρειζερ..Ηταν λεπτοπτερος σε σχεση με αυτους κ πιο ευκινητος,σε καμια περιπτωση δεν ειχε την εκρηκτικοτητα που αναφερεις..Ειχε πολυ καλο καρδιακο-αναπνευστικο συστημα,πρωτοεισηγαγε μαζι τον Μπρους λι,την συνεχη κινηση(με τα γνωστα ''χορευτικα βηματα''),ειχε τρομερο στρατηγικο τροπο σκεψης,και μια μοναδικη ικανοτητα να υπομενει τα ''σφυροκοπηματα'' των αντιπαλων του.Σε αυτο το τελευταιο θα σταθω κ θα πω οτι η αντοχη αυτη,δεν ηταν αποτελεσμα τοσο του ''συμπαγους'' μυικου κ ερειστικου συστηματος που διεθετε,οσο της απιστευτα μεγαλης ''εσωτερικης δυναμης'' που τον χαρακτηριζε σε ολα τα πραγματα στην ζωη του.Μεγαλο ψυχικο σθενος,και σιδερενια-ακαμπτη θεληση,ηταν το ''μυστικο''..Για την ''φαρμακοιατρικη υποστηριξη'' που αναφερεις,τι να πω..δεν ημουν εκει να ''τσεκαρω'' τις συνταγογραφιες..

QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 17 2008, 13:12 ) *
Fetisov, μία λέξω ως ανταπάντηση: Τζιχάντ! laugh.gif

Πετυχημενο.. thumbsup.gif thumbsup.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ Oct 17 2008, 13:12 ) *
Περισσότερα θα μπορέσω να πω από Νοέμβρη όταν και με το καλό θα ξεκινήσω Τάι Τσι σε ένα κέντρο κοντά στη δουλειά...απλά αυτές οι 9 ώρες μπροστά στον υπολογιστή με έχουν τσακίσει και χρειάζομαι λίγο "κούρδισμα" biggrin.gif.

Καλα θα κανεις..Καλη αρχη.. wink.gif
captain charisma
ενα θα σας πω φεντορ εμιλιανενκο
οποιος ασχολειται με ΜΜΑ σιγουρα θα ξερει τι εστι ο ρωσος!
Jabar
1.Δεν διαφωνώ σε τίποτα για τον Μωχάμεντ Αλι ,γνωστές οι κοινωνικές ευαισθησίες και οι διώξεις που υπέστη.Επίσης δεν είπα ότι ήταν ο δυνατώτερος,αλλά δυνατός και αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν ότι τότε ήταν πλήρες πακέτο.
2.Προφανώς τα 70 νταν ήταν ευφυολόγημα.Νόμιζα ότι το ανώτερο ήταν 9.
3.Προφανώς ο Jabbar δεν ανακάλυψε το καράτε.Δεν είπα ότι το καράτε είναι απαγορευτικό για τους ψηλούς.Το αντίθετο μάλιστα.Πιθανή προέλευση η Ινδία.Και για να κάνω τον Λιακόπουλο,το μετέφερε ο Μέγας Αλέξανδρος και είναι κακή αντιγραφή του παγκράτιου.
a bullet for your head
για οποιον ενδιαφερεται,συστηνω να κοιταξει τον σενσει Masaaki Hatsumi, Μπουτσικαν-Νιντζιτσου,Τον grand master Yoon Sae Kwon,Χαπκιντο και τον master Steven Seagal,αικιντο
bodyfreaks
ενας μποξερ ισως μπορει να κερδισει εναν αθλητη taekwondo και για αυτο ειμαι σιγουρος,αλλα με τιποτα εναν αθλητη Κ1
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Oct 21 2008, 19:02 ) *
για οποιον ενδιαφερεται,συστηνω να κοιταξει τον σενσει Masaaki Hatsumi, Μπουτσικαν-Νιντζιτσου,Τον grand master Yoon Sae Kwon,Χαπκιντο και τον master Steven Seagal,αικιντο

To αικιντο ειναι μια οχι τοσο γνωστη πολεμικη τεχνη στην Ελλαδα αλλα εχει τρομερες κινησεις.Ο δε "πατριαρχης" του Αικιντο Στιβεν Σιγκαλ εχει εφτα νταν και εχει και δικες του σχολες Αικιντο στην Αμερικη και Ιαπωνια.Τρομερη τεχνη αλλα στην Ελλαδα ελαχηστα εξαπλωμενη.
Air and King
Hθελα να πω για πυγμαχια μιας και πιο παλια για δυο χρονια εκανα το συγκεκρημενο αθλημα οτι θεωρω το μεγαλυτερο ταλεντο ολων των εποχων τον Μαικ Ταισον.Ξερω οτι οι περισσοτεροι θεωρουν κορυφαιο ολων των εποχων τον θρυλικο Μωχαμεντ Αλι(εγω προτημουσα το αντιπαλο του δεος τον Τζο "Σμοκιν" Φρειζερ) αλλα οποιος εχει δει (που φανταζομαι αρκετοι απο εσας)τον Ταισον σε νεαρη ηληκια και το ποσο "killer" ηταν πηστευω οτι θα συμφωνει οτι αν δεν εκανε στην "εξω" του ζωη αυτα τα λαθη θα τον ξεπερναγε τον Αλι.Να ξεκαθαρησω κιολας οτι δεν τρελαινομαι για πυγμαχους τυπου Αλι και Λενοξ Λουις που εχουν καλυτερη τεχνικη αλλα "περημενουν" και δεν επιτηθονται.
hagi
Γνώμη μου είναι ότι όλα είναι σχετικά.Οι πυγμάχοι είναι πολύ δυνατοί και ξέρουν πολύ καλά ότι έχει σχέσει με τα χέρια στις βασικές βέβαια κινήσεις.Από κει και πέρα άλλο είναι οι πολεμικές τέχνες που εξασκούν όλο το σώμα και μπορούν να κάνουν τα πάντα.Σε έναν αγώνα ίσως να έχει μεγάλο πλεονέκτημα αυτός με τις πολεμικές τέχνες αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει και ο πυγμάχος.Φυσικά το ότι παίζουν και τα πόδια κάνουν πολλοί δύσκολοι την ζωή των πυγμάχων.Και αυτό φαίνεται σε όσους παρακολουθούν Κ-1 που οι πυγμάχοι συνήθως δεν τα καταφέρνουν.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή η πυγμαχία.
Γενικά οι πολεμικές τέχνες είναι τρομερές και μπορούν να σε κάνουν πολύ καλύτερο άνθρωπο.Υπάρχει και το kick-boxing που είναι πολύ άμεσο αλλά και αυτό δυστυχώς δεν είναι πολεμική τέχνη και δεν έχει φιλοσοφία.Και το ξέρω από πρώτο χέρι.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ οι καθεαυτού πολεμικές τέχνες διδάσκουν το καλό (θέλω να πιστεύω) στο kick-boxing μαζεύονται όποιοι να΄ναι.Και επειδή είναι εύκολο σχετικά να το μάθει κάποιος ο σκοπός τους είναι να κάνουν το μάγκα.Εκεί πρέπει ο δάσκαλος να ξέρει τί πρεπει να κάνει..

Θα προτιμούσα όμως πάντα τις πολεμικές τέχνες από την πυγμαχία κυρίως γιατί μου αρέσει να χρησιμοποιείς και τα πόδια.
Air and King
QUOTE(hagi @ Nov 9 2008, 12:59 ) *
Γνώμη μου είναι ότι όλα είναι σχετικά.Οι πυγμάχοι είναι πολύ δυνατοί και ξέρουν πολύ καλά ότι έχει σχέσει με τα χέρια στις βασικές βέβαια κινήσεις.Από κει και πέρα άλλο είναι οι πολεμικές τέχνες που εξασκούν όλο το σώμα και μπορούν να κάνουν τα πάντα.Σε έναν αγώνα ίσως να έχει μεγάλο πλεονέκτημα αυτός με τις πολεμικές τέχνες αλλά ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει και ο πυγμάχος.Φυσικά το ότι παίζουν και τα πόδια κάνουν πολλοί δύσκολοι την ζωή των πυγμάχων.Και αυτό φαίνεται σε όσους παρακολουθούν Κ-1 που οι πυγμάχοι συνήθως δεν τα καταφέρνουν.Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή η πυγμαχία.
Γενικά οι πολεμικές τέχνες είναι τρομερές και μπορούν να σε κάνουν πολύ καλύτερο άνθρωπο.Υπάρχει και το kick-boxing που είναι πολύ άμεσο αλλά και αυτό δυστυχώς δεν είναι πολεμική τέχνη και δεν έχει φιλοσοφία.Και το ξέρω από πρώτο χέρι.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ οι καθεαυτού πολεμικές τέχνες διδάσκουν το καλό (θέλω να πιστεύω) στο kick-boxing μαζεύονται όποιοι να΄ναι.Και επειδή είναι εύκολο σχετικά να το μάθει κάποιος ο σκοπός τους είναι να κάνουν το μάγκα.Εκεί πρέπει ο δάσκαλος να ξέρει τί πρεπει να κάνει..

Θα προτιμούσα όμως πάντα τις πολεμικές τέχνες από την πυγμαχία κυρίως γιατί μου αρέσει να χρησιμοποιείς και τα πόδια.

Ξερεις τι γινεται ολοι πενευουν "το σπιτι τους" δηλαδη με οποια πολεμικη τεχνη ασχολουνται την θεωρουν και την καλυτερη.Εγω παρολο που εχω ασχοληθει με πυγμαχια δεν θα πω οτι ειναι η καλυτερη τεχνη αλλα νομιζω παιζει ρολο και ο αθλητης.Aν αναγκαστηκα πρεπει να πω μια τεχνη που την θεωρω την καλυτερη αυτη ειναι το Αικιντο.Αλλα και παλι αλλος θα πει το ταυλανδεζικο Μαι-Ται κ.τ.λ
Bikerboy
εγω πιστευω οτι ενας που παιζει kick boxing μπορει να κερδισει ανετα εναν του tae kwo do διοτη επαιζα 7 χρονια tkd και το αθλημα αυτο ειναι καθαρα αγωνιστικο...δν μαθαινεις να χτυπας τν αλλον και γι'αυτο το λογο οι αθλητες του tkd δν μαχονται τοσο σκληρα οσο οι kick boxer...και μια απο τις ποιο βαρβαρες μεν αλλα με πολυ τεχνικη και εντυπωσιακη τεχνη ειναι το mai tai
Air and King
QUOTE(Air and King @ Nov 9 2008, 11:14 ) *
Hθελα να πω για πυγμαχια μιας και πιο παλια για δυο χρονια εκανα το συγκεκρημενο αθλημα οτι θεωρω το μεγαλυτερο ταλεντο ολων των εποχων τον Μαικ Ταισον.Ξερω οτι οι περισσοτεροι θεωρουν κορυφαιο ολων των εποχων τον θρυλικο Μωχαμεντ Αλι(εγω προτημουσα το αντιπαλο του δεος τον Τζο "Σμοκιν" Φρειζερ) αλλα οποιος εχει δει (που φανταζομαι αρκετοι απο εσας)τον Ταισον σε νεαρη ηληκια και το ποσο "killer" ηταν πηστευω οτι θα συμφωνει οτι αν δεν εκανε στην "εξω" του ζωη αυτα τα λαθη θα τον ξεπερναγε τον Αλι.Να ξεκαθαρησω κιολας οτι δεν τρελαινομαι για πυγμαχους τυπου Αλι και Λενοξ Λουις που εχουν καλυτερη τεχνικη αλλα "περημενουν" και δεν επιτηθονται.

Nα προσθεσω σε αυτα που ειπα για τον Ταισον κ.τ.λ οτι δεν ξερω ποσοι απο αυτους που παιζουν αλλες πολεμηκες τεχνες για παραδειγμα αυτος ο φοβερος Ολλανδος του Μαι Ται θα ειχαν κοτσια να μπουν με τον Ταισον σε ρινγκ οταν αυτος ηταν στο prime του ακομα και αν οι πυγμαχοι δεν χρησημοποιουν ποδια για να χτυπησουν.
Air and King
Eνα μικρο αφιερωμα στο "φαινομενο" που αδικησε τον ευατο του.Αν δεν το εκανε ειμαι βεβαιος οτι αυτος θα ηταν ο κορυφαιος πυγμαχος ολων των εποχων και οχι ο Μοχαμεντ Αλι.
Το μεγαλυτερο ταλεντο κατα την αποψη μου που ειδε ποτε η πυγμαχια "Iron" Μαικ Ταισον.
http://www.youtube.com/watch?v=sUmjMWj7RSQ

Ασε που προσωπηκα μου αρεσε παντα πιο πολυ το αντηπαλο δεος του Αλι ο Τζο "Σμοκιν" Φρειζερ.
Marciulionis
Το θέμα δεν είναι θεωρητικό καθώς υπάρχουν οι λεγόμενοι MMA (Mixed Martial Arts) αγώνες στους οποίους συμμετέχουν αθλητές γνώστες διαφορετικών πολεμικών τεχνών. Το πιο χαρακτηριστικό είναι το Κ1 και Κ1Max που γίνονται στην Ιαπωνία και είναι αρκετά "εκπολιτισμένα" και τα 2 με μεγάλη έμφαση στο θέαμα σε σχέση με τους πραγματικούς MMA αγώνες που γίνονται με "ελάχιστους" κανόνες και χωρίς γάντια. Αυτοί είναι το pride(κυρίως!) και το ufc και αγωνίζονται από καλούς γνώστες του παραδοσιακού ελληνικού "βαράτε" μέχρι τζουντόκα και καρατέκα.

Έχοντας παρακολουθήσει αρκετά τέτοιους αγώνες μπορώ με σιγουριά να πώ 2 πράγματα.

1) Το σημαντικότερο ρόλο παίζουν η ικανότητα, η δύναμη, τα αντανακλαστικά, το μέγεθος και το "νεύρο" ενός αθλητή.

2) Πρέπει να ξέρει να χρησιμοποιεί χέρια, πόδια και τεχνικές πιασίματος οπότε η πυγμαχία τίθεται άμεσα εκτός μάχης! Ακόμα κι ένας πολύ καλός παλαιστής έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες από ένα πυγμάχο καθώς η πλειοψηφία των μαχών κρίνονται στο πάτωμα.

3) Ο καλύτερος συνδυασμός πολεμικών τεχνών είναι μια μίξη μουάι-τάι (kick-boxing + αγκώνες-γόνατα) και brasilian ziou-zitsou (grappling - μορφή πάλης) ή τζούντο.

Ένας απόλυτα εξειδικευμένος σε ένα είδος αθλητής δεν έχει καμία τύχη σε τέτοιους αγώνες.
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Jan 7 2009, 02:51 ) *
Nα προσθεσω σε αυτα που ειπα για τον Ταισον κ.τ.λ οτι δεν ξερω ποσοι απο αυτους που παιζουν αλλες πολεμηκες τεχνες για παραδειγμα αυτος ο φοβερος Ολλανδος του Μαι Ται θα ειχαν κοτσια να μπουν με τον Ταισον σε ρινγκ οταν αυτος ηταν στο prime του ακομα και αν οι πυγμαχοι δεν χρησημοποιουν ποδια για να χτυπησουν.

Καιρο ειχα να διαβασω αυτη τη θεματαρα και ειπα να την ξεθαψω.. smiley.gif
Θα συμφωνησω σ'ολα οσα αναφερεις για τον Ταισον..και μενα μ'αρεσε παρα πολυ.
Για τον Ολλανδο που λες,αν εννοεις τον Ραμον Ντεκερ που ειχα αναφερει σε παλιοτερο ποστ,αυτος ηταν στη κατηγορια των 64κ στο prime του,οποτε ισως να μην ''κολλαγε'' απο αποψη κιλων.
Ο Ντεκερ παντως ειναι ενας θρυλος του αθληματος του μουει-ται,8 φορες παγκοσμιος πρωταθλητης και ο 1ος ξενος(δεν ξερω αν ειναι και ο μοναδικος..),που ανακηρυχτηκε καλυτερος αθλητης της χρονιας στην Ταιλανδη!Οι 186 νικες στη καριερα του,ειναι ενας αριθμος ιλιγγιωδης!
Νομιζω οτι ειχε αρκετα κοτσια,το να κατεβαινει να παιξει στην Ταιλανδη,με τους δικους τους κανονες παλης,κοντρα στους κορυφαιους Ταιλανδεζους αθλητες & να τους κερδιζει.

http://www.youtube.com/watch?v=1kUWV6Z0z8U
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Jul 12 2009, 03:36 ) *
Καιρο ειχα να διαβασω αυτη τη θεματαρα και ειπα να την ξεθαψω.. smiley.gif
Θα συμφωνησω σ'ολα οσα αναφερεις για τον Ταισον..και μενα μ'αρεσε παρα πολυ.
Για τον Ολλανδο που λες,αν εννοεις τον Ραμον Ντεκερ που ειχα αναφερει σε παλιοτερο ποστ,αυτος ηταν στη κατηγορια των 64κ στο prime του,οποτε ισως να μην ''κολλαγε'' απο αποψη κιλων.

Εχεις δικιο ο Ταισον επαιζε βαρεων βαρων οποτε οντως δεν κολλαει.
Παντως προσωπικα εχω ασχοληθει με πυγμαχια για 2 χρονια και νομιζω οτι τα χερια ενος καλου πυγμαχου ειναι πιο θανατηφορα απο ενος που παιζει Μαι Ται ακομα και αν χρησιμοποιει και αγκωνες.
Αν και για να λεμε την αληθεια με τι ασχολειται/ασχοληθηκε ο καθενας αυτο πενευει.Παντως παρολο που εκανα 2 χρονια πυγμαχια η ελλειψη χτυπηματος με τα ποδια στο Μποξ ειναι οπως και να το κανουμε ντισαβανταζ σε μια υποθετικη μαχη με ενα Κικ Μποξερ η ενα που ασχολεται με Μαι Ται.

Οσο για Πυγμαχια παω αντιθετα στο ρευμα(του Αλι The Greatest),ειμαι μεγαλος φαν του Μαικ Ταισον(θεωρω οτι αν δεν ηταν "Κακο παιδι" θα ξεπερνουσε τον Μωχαμεντ Αλι και ας μην ειχε την τεχνικη του) και του αντιπαλου δεος του Αλι του Τζο "Σμοκιν" Φρειζερ.
Tretiak
Λίγες μέρες μείνανε (1η Αυγούστου) για την επόμενη μάχη του κορυφαίου των κορυφαίων . Του Τελευταίου Αυτοκράτορα , όπως είναι το παρατσούκλι του, Φεντόρ Εμελιανένκο παγκόσμιου heavyweight πρωταθλητή MMA. Αντίπαλός του κάποιος δύσμοιρος αμερικανός, αγνώστων λοιπών στοιχείων... Ε, ρε αμερικανάκι πας να τα βάλεις με τον ρώσο αυτοκράτορα!!!
Το ξέρει η μάνα σου βρε??? smiley.gif
captain charisma
ενταξει ο μπαρνετ δεν ειναι και κανας αμπαλος...24-5 ρεκορ εχει εναντι 30-1 του φεντορ..
επισης να υπενθυμισουμε οτι ειναι το τελευταιο ματς του ρωσου στη διοργανωση διοτι τελειωνει το συμβολαιο του και παιζει να παρει μετεγραφη στο ufc
Tretiak
Eν τω μεταξύ στις 12 Σεπτέμβρη κανονίστηκε στο στάδιο της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης ο αγώνας για τον παγκόσμιο τίτλο heavyweight στο επαγγελματικό μποξ , ανάμεσα στον παγκόσμιο πρωταθλητή ουκρανό Βιτάλι Κλίτσκο και στον βρετανό Ντέιβιντ Χέι (Haye). Ο Χέι σάρωνε στην κατηγορία cruiserweight κατακτόντας νομίζω και τις 4 ζώνες παγκόσμιου πρωταθλητή από όλους τους οργανισμούς, και αποφάσισε να δοκιμάσει την τύχη του και στην heavyweight
Ο αγώνας είναι υπό την αιγίδα της WBC, του ενός από τους 4 οργανισμούς που διοργανώνουν παγκόσμια πρωταθλήματα . Οι άλλοι 3 είναι WBA ( με παγκόσμιο πρωταθλητή τον ρώσο γίγαντα Νικολάι Βαλούιεφ) και οι IBF , WBO (όπου τον παγκόσμιο τίτλο κατέχει ο ουκρανός Βλαντιμίρ Κλίτσκο νεότερος αδερφός του Βιτάλι ).
Ο αγώνας αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς κατά πάσα πιθανότητα και τα 55.000 εισιτήρια θα εξαντληθούν...
Γνώμες??
Ασχολείται κανείς ?
Tretiak
Βλέπω υπήρχε μαζική ανταπόκριση στο θέμα που έθεσα... laugh.gif laugh.gif
Tretiak
Έκλασε μέντες ο Μπαρνέτ μπροστά στον Τελευταίο Αυτοκράτορα , Φεντόρ !!! Δεν θα γίνει ο αγώνας , λόγω κωλύματος του αμερικανού και τώρα ψάχνουν αντίπαλο για να τις φάει από τον Τσάρο!!!
gallistis
QUOTE(Tretiak @ Jul 23 2009, 21:42 ) *
Έκλασε μέντες ο Μπαρνέτ μπροστά στον Τελευταίο Αυτοκράτορα , Φεντόρ !!! Δεν θα γίνει ο αγώνας , λόγω κωλύματος του αμερικανού και τώρα ψάχνουν αντίπαλο για να τις φάει από τον Τσάρο!!!



να παει ο ροκυ μπαλμποα να μοιρασει μερικες οπως εκανε και στον ιβαν ντραγκο.(θαρρω μπερδεψα τα θρεντ)
Tretiak
QUOTE(gallistis @ Jul 23 2009, 21:47 ) *
να παει ο ροκυ μπαλμποα να μοιρασει μερικες οπως εκανε και στον ιβαν ντραγκο.(θαρρω μπερδεψα τα θρεντ)

Όντως τα μπέρδεψες... στις κωμωδίες πήγαινε smiley.gif
captain charisma
δεν θα παλεψει επειδη εχει κανει κριση απαγορευμενων ουσιων απο οτι διαβασα...
επισης στους πιθανους αντιπαλους του ακουστηκε ο πρωην παλεστης bobby lashley ο οποιος ασχολειται τωρα με τα μμα..
morrison
Aς παρω ενα παραδειγμα..Απ'την μια εχουμε εναν boxing,kick boxing,muai tai fighter..Aυτος θα επιδιωξει να επιβαλει stand-up fight,να αποφυγει να βρεθει στο εδαφος παιζοντας καλη take-down defence και να αντεξει στο grappling...Aπ'την αλλη εχουμε wrestling,brasilian jiu-jitsu,grappling fighter ο οποιος ειναι λογικο να προσπαθησει να μειωσει την αποσταση στο stand-up και να παει στον αγωνα στο εδαφος οπου πχ ο brazilian jiu jitsu θα επιδιωξει να βγαλει καποιο submission ενω ο wrestler με τις καλες θεσεις που θα εχει να τελειωσει με ko...
Το Ultimate Fighter ειναι το reality που διεξαγει το UFC με στοχο την αναδειξη νεων ταλεντων..Εκει οι fighters ειναι σχετικα αγουροι χωρις μεγαλες γνωσεις για ολα τα στυλ...Προσφατα εγινε το παρακατω ματς...Ο Kimbo Slice(με το μουσι)ειναι θρυλος του streetfight,παλευε χρονια εναντι αμοιβης σε αυλες σπιτιων και δρομους εναντιον οποιου τον καλουσε...Καλος striker στο stand-up,ανυπαρκτος τεχνικα στο εδαφος..Ο Roy Nelson ειναι πρωην πρωταθλητης μικροτερων διοργανωσεων,κακος στο boxing-αρκετα καλος στο εδαφος..

http://www.myvideofight.com/TV-Shows/Kimbo...e-3-Fight-Video

Μπορει φαινομενικα ο Nelson να κερδιζει ευκολα βγαζοντας δυο φορες στο εδαφος crucifix position αλλα το κλειδι του ματς ειναι οτι καταφερνει να ριξει κατω τον Kimbo και να παιξει στο παιχνιδι του...Αν ο Κimbo εβρισκε τον τροπο να κρατησει το παιχνιδι στο stand-up θα το ειχε κερδισει και ανετα..
Συμπερασματικα εχω την αισθηση οτι οι στυλ vs στυλ αγωνες κρινονται κυριως απο το ποιος θα επιβαλει το παιχνιδι του...Δεν υπαρχει καποιο αξιωμα που να λεει οτι σε wrestler vs puncher match θα κερδισει ο ενας η ο αλλος...Πλεονεκτημα εχει παντα αυτος που θα παει το ματς πιο κοντα στο στυλ του...
playmaker raketas
QUOTE(Tretiak @ Jul 23 2009, 21:42 ) *
Έκλασε μέντες ο Μπαρνέτ μπροστά στον Τελευταίο Αυτοκράτορα , Φεντόρ !!! Δεν θα γίνει ο αγώνας , λόγω κωλύματος του αμερικανού και τώρα ψάχνουν αντίπαλο για να τις φάει από τον Τσάρο!!!


Μιλάμε για τον Φεντόρ που αρνήθηκε να πάει στο UFC με μεγαλύτερο συμβόλαιο και προτίμησε το σαφώς κατώτερο Strikeforce και με μικρότερο συμβόλαιο, προφανώς από φόβο μη ξεφτιλιστεί? Δεν είναι τόσο τρομερός όσο παρουσιάζεται ο Εμιλιανένκο. Πολύ υπερεκτιμημένος. Το UFC έχει πολύ καλύτερους αθλητές πλέον και αμφιβάλλω αν θα έβγαζε ένα γύρο απέναντι στο Lesnar ή τον Carwin.

Σε αυτό που λές morisson θα συμφωνήσω με μία σημείωση. Είναι πολύ πιο εύκολο για έναν αθλητή να πάει τη μάχη στο έδαφος από ότι είναι να τη κρατήσει σε stnd-up fight. Γι αυτό νομίζω οι ικανοί wrestlers έχουν ένα μικρό αβαντάζ.
morrison
QUOTE(playmaker raketas @ Apr 8 2010, 12:50 ) *
Μιλάμε για τον Φεντόρ που αρνήθηκε να πάει στο UFC με μεγαλύτερο συμβόλαιο και προτίμησε το σαφώς κατώτερο Strikeforce και με μικρότερο συμβόλαιο, προφανώς από φόβο μη ξεφτιλιστεί? Δεν είναι τόσο τρομερός όσο παρουσιάζεται ο Εμιλιανένκο. Πολύ υπερεκτιμημένος. Το UFC έχει πολύ καλύτερους αθλητές πλέον και αμφιβάλλω αν θα έβγαζε ένα γύρο απέναντι στο Lesnar ή τον Carwin.

Δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...Τα δικαιωματα του Φεντορ ειναι πολυ μπλεγμενη ιστορια με πολλους παραγοντες αναμεμειγμενους ενω ναι,ισως και να δισταζει στο φοβο καποιας ηττας...Οχι να ξεφτιλιστει,δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.
Ακομα και να χασει καποιον αγωνα ολοι ξερουμε ποιος ειναι ο Φεντορ.
Και μπορει τελευταια να εμφανιζεται πεσμενος για Εμιλιανενκο(με Αρλοβσκι και Ροτζερς κυριως)αλλα οταν ηταν στο prime του πιστευεις οτι ειχε τυχη απεναντι του ο Καργουιν ή ο Λεσναρ;
Yπερεκτιμημενος δεν μπορει να ειναι με τιποτα οταν εχει κερδισει 4 πρωην heavyweight πρωταθλητες του UFC,Κολεμαν,Ραντλεμαν,Σιλβια και Αρλοβσκι.Και οταν ειναι αηττητος απο ιερα τερατα σαν τον Κροκοπ και τον Νογκειρα.
QUOTE(playmaker raketas @ Apr 8 2010, 12:50 ) *
Σε αυτό που λές morisson θα συμφωνήσω με μία σημείωση. Είναι πολύ πιο εύκολο για έναν αθλητή να πάει τη μάχη στο έδαφος από ότι είναι να τη κρατήσει σε stnd-up fight. Γι αυτό νομίζω οι ικανοί wrestlers έχουν ένα μικρό αβαντάζ.

Ναι εχεις ενα δικιο αν και με καλη take-down defence γινεται να το κρατησεις στο ορθιο...
n1kos_gr
Λοιπών, από που να αρχίσω και από που να τελειώσω. Εδώ και 2 χρόνια παίζω box στον Ηρακλή σε αγωνιστικό επίπεδο μαζί με τον κολλητό μου. Έχω δοκιμάσει αρκετές πολεμικές τέχνες, είμαι 19 και μαζί με τον φίλο μου μετά από πολύωρη συζήτηση καταλήξαμε στο εξής συμπέρασμα: Αν ξεκινήσεις μια τέχνη από 8 χρονών (όπως karate,tae-kwon-do,wing chun,και δεν συμμαζεύεται...), Δεδομένο ότι πας σε καλή σχολή και έχεις έναν καλό δάσκαλο που δεν θέλει μόνο να σου παίρνει τα λεφτά(το πιο βασικό) στα 18 σου, θα μαμάς και θα δέρνεις. Αυτό γιατί, για να μάθεις μια από αυτές τις τέχνες και να φτάσεις σε κάποιο επίπεδο Dan,Kyu etc. θες καμιά δεκαριά χρόνια. αν πάλι είσαι 15 και θες να μάθεις μια τέχνη μέχρι τα 18, τότε θα γραφτείς σε μια σχολή boxing-kickboxing (πάλι δεδομένο ότι πας σε καλή σχολή και έχεις έναν καλό δάσκαλο).

Συμπέρασμα:
1. Όλες οι πολεμικές τέχνες πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο για αυτοάμυνα σε μια δύσκολη κατάσταση.
2. Τεράστιο ρόλο παίζει η σχολή και ο δάσκαλος. (κυκλοφορούν πολοί κλεφταράδες)
3. Τεράστιο ρόλο παίζει ο αθλητής.
4. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε δύο πολεμικές τέχνες τόσο εύκολα για ευνοήτους λόγους.
5. Πιστεύω ακράδαντα ότι ένας boxer σε φασαρία, στήνετε, σου καρφώνει ένα μπουνίδι και πέφτεις ξερός χωρίς καν να καταλάβεις τι σε χτύπησε. (μας πιάσανε ένα βράδυ 3 σκατόφατσες τούμπανα εμένα και τον κολλητό μου στα σφαγεία, εγώ 67 κιλά αυτός 71, Εμείς φύγαμε περπατώντας...)

Με λένε Νίκο Αποστολέλη, βρίσκομαι στο γυμναστήριο του Ηρακλή στης Συκιές Θεσσαλονίκης δίπλα στο ανοιχτό κολυμβητήριο κάτω από τις κερκίδες του γηπέδου, Ευχαριστώ.
Zephyr
QUOTE(n1kos_gr @ Sep 4 2011, 16:34 ) *
[size=2][b]Λοιπών, από που να αρχίσω και από που να τελειώσω. Εδώ και 2 χρόνια παίζω box στον Ηρακλή σε αγωνιστικό επίπεδο μαζί με τον κολλητό μου. Έχω δοκιμάσει αρκετές πολεμικές τέχνες, είμαι 19 και μαζί με τον φίλο μου μετά από πολύωρη συζήτηση καταλήξαμε στο εξής συμπέρασμα: Αν ξεκινήσεις μια τέχνη από 8 χρονών (όπως karate,tae-kwon-do,wing chun,και δεν συμμαζεύεται...), Δεδομένο ότι πας σε καλή σχολή και έχεις έναν καλό δάσκαλο που δεν θέλει μόνο να σου παίρνει τα λεφτά(το πιο βασικό) στα 18 σου, θα μαμάς και θα δέρνεις. Αυτό γιατί, για να μάθεις μια από αυτές τις τέχνες και να φτάσεις σε κάποιο επίπεδο Dan,Kyu etc. θες καμιά δεκαριά χρόνια. αν πάλι είσαι 15 και θες να μάθεις μια τέχνη μέχρι τα 18, τότε θα γραφτείς σε μια σχολή boxing-kickboxing (πάλι δεδομένο ότι πας σε καλή σχολή και έχεις έναν καλό δάσκαλο).

Συμπέρασμα:
1. Όλες οι πολεμικές τέχνες πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο για αυτοάμυνα σε μια δύσκολη κατάσταση.
2. Τεράστιο ρόλο παίζει η σχολή και ο δάσκαλος. (κυκλοφορούν πολοί κλεφταράδες)
3. Τεράστιο ρόλο παίζει ο αθλητής.
4. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε δύο πολεμικές τέχνες τόσο εύκολα για ευνοήτους λόγους.
5. Πιστεύω ακράδαντα ότι ένας boxer σε φασαρία, στήνετε, σου καρφώνει ένα μπουνίδι και πέφτεις ξερός χωρίς καν να καταλάβεις τι σε χτύπησε. (μας πιάσανε ένα βράδυ 3 σκατόφατσες τούμπανα εμένα και τον κολλητό μου στα σφαγεία, εγώ 67 κιλά αυτός 71, Εμείς φύγαμε περπατώντας...)


Έχει δίκιο σε όσα λέει ο φίλος nikos_gr. Οι ανατολίτικες πολεμικές τέχνες έχουν το μειονέκτημα του χρόνου εκπαίδευσης: αρκετά χρόνια και συστηματική εκπαίδευση ώστε να δει κανείς αποτελέσματα (όχι να γίνει Βαν Νταμ αλλά για να μπορεί απλά να πει ότι νιώθει από αυτοάμυνα).
Στον αντίποδα, πυγμαχία και kickboxing, όντας απλούστερα στην φιλοσοφία τους, μαθαίνονται ευκολότερα, πιο γρήγορα και φέρνουν αποτέλεσμα. Δεν είναι τυχαίο ότι το "κίνημα" ΜΜΑ στηρίχθηκε κατά το ήμισυ σε αυτά (κατά το άλλο ήμισυ στα στυλ πάλης) και όχι σε κάποιο σύστημα karate ή kung fu. Η πυγμαχία πάντως τα τελευταία χρόνια θεωρείται μπανάλ και απαξιώνεται, άδικα κατ' εμέ, γιατί ακόμη και σαν μέσο αυτοάμυνας είναι πολύ πιο αποτελεσματική από αρκετές πολεμικές τέχνες. Είναι το all time classic, πως να το κάνουμε?
frenchman7
Πέθανε ο Tommy Gunn του Rocky 5
HLR CENATION
QUOTE(frenchman7 @ Sep 3 2013, 20:05 ) *

Ναι κριμα... sad.gif Ηταν πυγμαχος και στην πραγματικοτητα,δεν το γνωριζα αυτο.
frenchman7
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.