Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2
hagi
Τελείωσαν οι ημιτελικοί και ήρθε η ώρα για την τελική σειρά...

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν για την θέση του πρωταθλητή Ελλάδος και σίγουρα τα παιχνίδια αναμένονται "καυτά" peace.gif

Όλοι ευχόμαστε βέβαια να είναι "καυτά" μόνο μέσα στο γήπεδο και τις "μάχες" των παιχτών και όχι στις κερκίδες.. 68.gif

Φαβορί θεωρήτε ο Παναθηναϊκός αλλά ο Ολυμπιακός σίγουρα θα θέλει να αποδείξει το αντίθετο..

Εύχομαι να δούμε ωραίους αγώνες με κόσμο και δυνατές αναμετρήσεις χωρίς βανδαλισμούς και έκτροπα εκτός αγωνιστικού χώρου..

Ο καλύτερος ας κερδίσει!!! 41.gif
thrylos7
Θα ποστάρω αναλυτικά αύριο μεθαύριο...

Εγώ πάντως φοβάμαι μην τελειώσει η χρονιά όπως άρχισε...

Γιατί στο ενδεχόμενο 5ο ματς έχουμε τους οπαδούς και των δύο ομάδων...

Πώρωση όμως αν μη τι άλλο....
morfi
Εγω θα ηθελα να πω οτι η ολυμπιακαρα θα κερδισει ανετα αλλα ολοι ξερουμε οτι το μπασκετ στην ελλαδα το ελεγχει ο παναθηναικος.Να ειναι καλα ο βασιλακοπουλος που ετσι και τον βρισουμε θα παιξουμε με αδειο γηπεδο στους τελικους.Αν η σειρα μεινει στο 50-50 τοτε οι πιθανοτητες ειναι μοιρασμενες και κατα την γνωμη μου γερνουν υπερ του θρυλου.Αν μεινει 50-50...
Και οσο για τις φασαριες... Αν "τα καλα παιδια" του ΠΑΟ αρχισουν να μπαινουν παλι μεσα στο γηπεδο και αν οι γιαννακοπουλαιοι (και ηρθε η στιγμη να βρισω αλλα εχω μια κιτρινη καρτα...) τους φανατισουν τοτε ο... ολυμπιακος θα την πληρωσει παλι...

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣΥΝΗ!!!!!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ!!!!!!!


ΘΡΥΛΕ ΘΥΜΗΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Α2 ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!!
ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΖΟΥΜΕ!!!!!!
Air Kef
Ήρεμο σε βρίσκω Μορφή!

Ύστερα από το 2001 λοιπόν,ΠΑΟ και ΟΣΦΠ θα ξανααναμετρηθούν σε μια σειρά τελικών για τον τίτλο του Πρωταθλητή!

Ο ΠΑΟ μπαίνει σαν το φαβορί αφού έχει και το πλεονέκτημα της έδρας με τον Ολυμπιακό να ψάχνει την υπέρβασή του για δεύτερη φορά φέτος,σε μία ούτως ή άλλος επιτυχημένη χρονιά.

Επεισόδεια πιστεύω δεν θα έχουμε εκτός από κάτι μολότωφ στα τραίνα! smile.gif

Ευκαιρία για το μπάσκετ να ξαναμπεί στα πρωτοσέλιδα για 2 βδομάδες και όλοι να ασχολούνται με τους τελικούς αυτούς,μιας και θα μεταδοθουν εξ' ολοκλήρου από την ΕΡΤ,κάτι πολύ θετικό για όλους.


Καλή διασκεδαση! wink.gif
^PaNoS^
Μια χαρά θα ναι τα ματσάκια... Με τον morfi συμφωνώ στη πλειοψηφιά των όσων λέει. Πάμε ρε ΘΡΥΛΕ cool.gif ! shot.gif ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΑΚΑ. Θα πάρει το πρώτο ματς ο παο, θα χάσει το δεύτερο στην έδρα του και θα το πάρουμε γιατί θα κρατήσουμε την έδρα μας αήτητη 3-1. Θέλω να δω ματσάκια χωρίς διαιτητικό χειρουργίο με φόρτωμα φάουλ και χωρίς καραγκιοζηλίκια... Και όλα καλά. Πρωτάθλημα ξανά. morfi θα βγούμε να το κάψουμε αν γίνει wink.gif .
dizzy_fingers
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι τί γυρεύεις σε αυτό το φόρουμ, ρε morfi...
Και μετά σκέφτομαι ότι το 90% αυτών που λες, δεν το εννοείς...ελπίζω.

Σχετικά με την ΕΡΤ....το μουντιάλ πότε αρχίζει? 42.gif
Λέτε να φτάσουμε 5ο τελικό και να τον λήξουν ισόπαλο, όπως με το all star game, για να προλάβουμε να δούμε το Καμερούν-Βέλγιο??? laugh.gif
42.gif
Anaz
Eγω πιστευω οτι ο Παο ειναι σιγουρα φαβορι κυρίως λογω εδρας!Κατι το αγωνιστικό,κατι το ψιλοσπρώξιμο απ'τη διαιτησια,κατι κ ο κόσμος..το βρισκω εξαιρετικα δυσκολο να κερδισει ο Ολυμπιακός μεσα στο Οακα! Πιο πιθανο θεωρώ ο Παο να παρει διπλό στο Σεφ!
Παντως για μενα το παιχνιδι κλειδι για τον Ολυμπιακο αν θελει να το παρει είναι το πρώτο!!

Ολη αυτη η προβολή που λετε ελπίζω να'ναι για το καλό του αθληματος, γιατι δεν τα βλεπω κ πολυ καλα τα πραγματα!!Ειδικα αν πάμε σε 5ο τελικό...
Air Kef
24.gif


Σωστός!!

9 Ιούνη αρχίζει..Νομίζω πως οι αγώνες του Μουντιάλ γίνονται πάντα ένας-ενας,ποτέ 2 μαζί,εκτός από τους τρίτους αγώνες της φάσης των ομίλων.

Έτσι τουλάχιστον ένα από τα 2 καναλια θα είναι ελεύθερο!Αν όχι,μπορούν να βάλουν έναν αγώνα στις 12 το μεσημέρι!
Warrior
Καλους τελικους να χουμε και πανω απο ολα ηρεμους...

Γιατι εγω τρεμω στην ιδεα να φτασουμε σε 5ο τελικο.Ξερετε απο ποτε εχουν
να ξανασυναντηθουν οι οποδοι των δυο ομαδων,ετσι??

Αγωνιστικα το προβαδισμα και γω θα το δωσω στον ΠΑΟ.Βεβαια πρπει να
δουμε κατα ποσον θα εχει επηρρεαστει απο την αγωνιστικη απραξια ο ΠΑΟ
την ωρα που ειχε βρει πολυ καλο ρυθμο,κατι που σε κατι τετοιες φασεις ειναι
δικοπο μαχαιρι.

QUOTE
Σχετικά με την ΕΡΤ....το μουντιάλ πότε αρχίζει?
Λέτε να φτάσουμε 5ο τελικό και να τον λήξουν ισόπαλο, όπως με το all star game, για να προλάβουμε να δούμε το Καμερούν-Βέλγιο???


laugh.gif laugh.gif

77.gif
V@Roxe##13
Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να το παρει ο Ολυμπιακος αν παιξει οπως επαιξε στα ματς εκτος εδρας με το Μαρουσι. Εκτος απο αυτο θα παιξει ρολο η προσωπικοτητα των παικτων του ΠΑΟ καθως ο Ολυμπιακος εχει μονο τον Ταιρους και τον Χατζη που να εχουν εμπειριες απο τοσο σημαντικα ματς...
morfi
Αir Kef μερικες φορες δεν σε αναγνωριζω... tongue.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2006, 04:42 AM)
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι τί γυρεύεις σε αυτό το φόρουμ, ρε morfi...
*

Ειμαι η μοναδικη διεξοδος στην αθλια πραγματικoτητα στην οποια ζειτε... blech.gif

QUOTE(^PaNoS^ @ May 28 2006, 04:39 AM)
morfi θα βγούμε να το κάψουμε αν γίνει wink.gif .
*

Θα βγουμε να το καψουμε και αν δεν γινει... banana.gif

QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2006, 04:42 AM)
Και μετά σκέφτομαι ότι το 90% αυτών που λες, δεν το εννοείς...ελπίζω.
*

To 100% αυτων που λεω τα εννοω και τα πιστευω... αλλιως δεν θα τα εγραφα...
Air Kef
Αχ ρε μορφή!
Κι εγώ ώρες ώρες μου φαίνεται πως παραείμαι ήρεμος.!


QUOTE(V@Roxe##13)
Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να το παρει ο Ολυμπιακος αν παιξει οπως επαιξε στα ματς εκτος εδρας με το Μαρουσι. Εκτος απο αυτο θα παιξει ρολο η προσωπικοτητα των παικτων του ΠΑΟ καθως ο Ολυμπιακος εχει μονο τον Ταιρους και τον Χατζη που να εχουν εμπειριες απο τοσο σημαντικα ματς...


Έχει επίσης τους Σειμπούτις,Βασιλόπουλο που έχουν παίξει σε τελικό Παγκοσμίου κάτω των 21,τον Ζίζιτς.Επίσης όλοι πήραν μέρος στους προημιτελικούς με την Μακάμπι που έγινε σφαγή!

Ο Ολυμπιακός χρειαζεται εμφανίσεις Μάλαγα μέσα στο ΟΑΚΑ.Με μετριο μπάσκετ δεν έχει ελπιδα.
thrylos7
Εγώ πάλι γουστάρω τρελά που όλοι θεωρούν τον ΠΑΟ το μεγάλο φαβορί αλλά "ο Ολυμπιακός μπορεί να την κάνει τη ζημιά"...

QUOTE
ετσι και τον βρισουμε θα παιξουμε με αδειο γηπεδο στους τελικους

Γενικά δεν έχω τη νοοτροπία του μηνύματός σου αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο(γενικά βρίσιμο) θα γίνει εξέγερση...! Και δε θα μπορούν να σε διαψεύσουν και πολλά πράγματα..

QUOTE
Ευκαιρία για το μπάσκετ να ξαναμπεί στα πρωτοσέλιδα για 2 βδομάδες και όλοι να ασχολούνται με τους τελικούς αυτούς

Για το Μουντιάλ..
την ΕΡΤ δεν τη φοβάμαι... Τελικοί είναι αυτοί και τους δείχνει μετά από τόσα χρόνια...
Αλλά αν δείτε στα πρωτοσέλιδα την 4άρα της Βραζιλίας μην παραξενευτείτε... Μόνο τα επεισόδια μας σώζουν πλάκα πλάκα από άποψη προβολής...! icon_drunk.gif

Αν φάμε καμιά 3άρα θα είναι απογοήτευση... αλλά κάτι μου λέει ότι έχουμε να δούμε πολύ καιρό αγώνες σαν κι αυτούς που πρόκειται να παρακολουθήσουμε.
nash
Προβλέπω ΠΑΟ με 3-1. Δεν πιστεύω οτι ο Ολυμπιακός μπορεί να κερδίσει μέσα στο ΟΑΚΑ. Ολα εξαρτώνται από τον ΠΑΟ. Αν είναι σε καλή κατάσταση (που είναι όπως φαίνεται) δεν πρόκειται να το χασει το πρωτάθλημα
Anaz
Εγω πιστευω οτι ο Παο στο μπασκετ ειναι κατι σαν τον Ολυμπιακο στην μπαλα!Οταν κ αν χρειαστει ακομα κ χωρις να παίξουν πολύ καλυτερα θα το παρουν!Γιατι οι παιχτες του ειναι σφυρηλατημενοι απ'τα πολλα πρωταθληματα!
dizzy_fingers
QUOTE(AirKef)
Ο Ολυμπιακός χρειαζεται εμφανίσεις Μάλαγα μέσα στο ΟΑΚΑ.Με μετριο μπάσκετ δεν έχει ελπιδα.

Ή με Μπάρτσα πρώτο ημίχρονο...ακόμα είμαι κουρασμένος από την προσπάθεια να τους ακολουθήσω σε εκείνον τον ξέφρενο ρυθμό. blink.gif

Όσον αφορά τα αποτελέσματα...
Όποιος πιστεύει ότι θα δούμε 5 τελικούς με τον ΠΑΟ νικητή 3-2 να σηκώσει το χέρι του icon_wave.gif.
Σιγά μην σπάσει καμιά έδρα...ούτε στο ΣΕΦ, ούτε στο ΟΑΚΑ.
Όντως, θα είναι τελικοί από τα παλιά!!!! biggrin.gif icon_drunk.gif
Warrior
69.gif

Μονο με το παραπανω μπορουσα να σηκωσω το χερι...! laugh.gif tongue.gif

Eγω πιστευω πως θα σπασει εδρα...τωρα ποια,δεν σας λεω...για να εχετε αγωνια!!
hagi
Ο πρώτος αγώνας είναι Τετάρτη 19:00 ΟΑΚΑ και θα μεταδοθεί από τη ΝΕΤ.
HOULIGAN76
Εγώ ελπίζω να το πάρει ο ΘΡΥΛΟΣ αλλά...
ο μπαγκς μπάνυ{ο κουνέλος} έχει καλύτερες διασυνδέσεις.Αμα κάτι του πάει στραβά θα καθαρίσει ο....Ζαβλανός και οι ομοίοι του.Επίσης έχει παίκτες που είναι πολύ περισσότερο καιρό μαζί με συνέπεια να έχει καλύτερους αυτοματισμούς στο παιχνίδι του.Επιπλέον ο Εντνι είναι το αδύνατο σημείο του Ολυμπιακού.Αν θέλει ο Ολυμπιακός να είναι πιο ανταγωνιστικός οφείλει να πάρει ενα σοβαρό παίκτη στην θέση του 1.
Πάντως προβλέπω μια αμφίροπη σειρά.
thrylos7
Ωχ! Μάλλον θα συμβεί αυτό που φοβόμαστε όλοι μας... sad.gif

Στα αγωνιστικά... ο Ολυμπιακός θα πρέπει να μην αφήσει πολλά ελεύθερα τρίποντα στον Παναθηναϊκό και κάτι μου λέει ότι τώρα δε θα ρισκάρει όπως σε προηγούμενο αγώνα ο Καζλάουσκας.. ΟΑΚΑ είναι αυτό...
Αν γίνει αυτό η περιφερειακή γραμμή αρχίζει να μπλοκάρει, ειδικά ο Λάκοβιτς... και είδαμε τι συνέβη όταν δεν έπαιζε καλά η περιφέρεια.. Ο Διαμαντίδης βέβαια δεν έχει ανάγκη.. Θα πέσει πάνω του ο Έντνι ή ο Χατζής.. blink.gif εε ο Λιούις ρε παιδιά.

Απ την άλλη ο ΠΑΟ, όσο κι αν προτιμά κι αυτός να αξιοποιεί αιφνιδιασμούς δε τον πολυσυμφέρει το γρήγορο τέμπο.. κυρίως λόγω των μικρών του Ολυμπιακού. Πλέον, ακούγεται κλισέ αλλά αυτή η ενέργεια που βγάζουν δεν είναι αντιμετωπίσιμη από κανένα σύστημα και από καμιά τακτική. Το θέμα είναι να μην αρχίσει...

Οι Διαμαντίδης και Σπανούλης-Λάκοβιτς(κυρίως) έχουν βρει τον καλό τους εαυτό και σε συνδυασμό με το "μούδιασμα" του Έντνι ίσως καθορίσουν τη σειρά.

Από πλευράς ευστοχίας πάντως δεν είναι μόνο ο ΠΑΟ που τα πάει καλά...
Ώρα να χρησιμεύσει ο Λιούις; Είναι αρκετά εύστοχος στα πλέι οφ, όπως και ο Χατζής άλλωστε... Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Αν και νομίζω ότι ο Χατζής δεν έχει καλή παράδοση με τον ΠΑΟ.

Ο Ολυμπιακός ίσως έχει αβαντάζ στους ψηλούς, στον επιθετικό τομέα αλλά αμυντικά δεν τα πάει εξίσου καλά... (τρόμαξε το μάτι μου με τον Ζίζιτς στον τελευταίο μεταξύ τους αγώνα). Γι' αυτό θα χρειαστούν βοήθειες από Μπάρλο και Βασιλόπουλο.
Απ' την άλλη Τσαρτσαρής, Μπατίστ και Τομάσεβιτς στο σύνολό τους είναι ισορροπήμένοι επιθετικά - αμυντικά.

Ακόμα να γίνει το sold out;
thrylos7
Ας προσέχουμε τις εκφράσεις μας...

Για τον Έντνι διαφωνώ...
Εξάλλου πήραμε και πιο σοβαρό παίκτη.. τον Κόλιεβιτς!
Tony_K
Ο Ολυμπιακός είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει μέσα στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναικός είναι πολύ δύσκολο να κερδίσει μέσα στο ΣΕΦ. Οπότε θα δούμε ποιος έχει μεγαλύτερες αντοχές..
Προχωρώ σε αντιπαράθεση προσώπων...
Ηγέτης του Παναθηναικού ο Διαμαντίδης, του Ολυμπιακού ο Έντνι. Παίκτες-κλειδιά για τον ΠΑΟ ο Λάκοβιτς και ο Μπατίστ, για τον ΟΣΦΠ ο Χατζής και ο Σχορτσιανίτης. Λογικά, ανεξάρτητα ροής των αγώνων, θα κάνουν καλά τη δουλειά τους οι Τσαρτσαρής και Παπαμακάριος. Θα μετρήσει επιπλέον στο σκοράρισμα οι επιδόσεις Σπανούλη και Λιούις. Αν δε λειτουργήσουν όλα τα παραπάνω, την πλάστιγγα θα γείρουν από πλευράς ΠΑΟ οι Χατζηβρέττας-Τομάσεβιτς, από Ολυμπιακού οι Σειμπούτις-Βασιλόπουλος. Ομπράντοβιτς και Καζλάουσκας μεγάλοι και πολύ έμπειροι προπονητές με τεράστιες διαφορές στο στυλ παιχνιδιού και στη νοοτροπία, αναμένεται να δώσουν προπονητικό ρεσιτάλ.Οι επίδοξοι κόουτς σπεύσατε!
Μακάρι να μείνουμε μακριά από επεισόδια και βαρβαρότητες. Μετά από καιρό η Α1 έχει δύο τόσο καλές ομάδες.Οι τελικοί μεταξύ τους ΠΡΕΠΕΙ να είναι απόλαυση του παιχνιδιού.Εύχομαι οι διαιτητές να περάσουν απαρατήρητοι...
QUOTE
Επιπλέον ο Εντνι είναι το αδύνατο σημείο του Ολυμπιακού.

Ας προσέχουμε τι λέμε...(thrylos7..ορθώς ομίλησες!)
QUOTE
Σχετικά με την ΕΡΤ....το μουντιάλ πότε αρχίζει?
Λέτε να φτάσουμε 5ο τελικό και να τον λήξουν ισόπαλο, όπως με το all star game, για να προλάβουμε να δούμε το Καμερούν-Βέλγιο???

Ωραίος!
Dromeas7
QUOTE(Anaz @ May 29 2006, 01:58 AM)
Εγω πιστευω οτι ο Παο στο μπασκετ ειναι κατι σαν τον Ολυμπιακο στην μπαλα!Οταν κ αν χρειαστει ακομα κ χωρις να παίξουν πολύ καλυτερα θα το παρουν!Γιατι οι παιχτες του ειναι σφυρηλατημενοι απ'τα πολλα πρωταθληματα!
*



Σωστός ο Αναζ.Έτσι το βλέπω και εγώ...Αν κα Ολυμπιακός νομίζω ότι ο ΠΑΟ θα είναι ο τελικός νικητής .
thrylos7
Μετά όμως μην ακούσω κανέναν να λέει ότι στο ποδόσφαιρο ο Ολυμπιακός το παίρνει με διαιτησία... tongue.gif

Εγώ πάλι βλέπω(πού ρε μάγκα; ) 2 διπλά... Δύσκολο ε; Ας ξεκινήσουμε από το πρώτο παιχνίδι λοιπόν...
Αυτό που φοβάμαι είναι τα τρίποντα.. τα άλλα μπορεί να τα ελέγξει ο Ολυμπιακός.
hellenic
O Olympiakos an kanei emfaniseis tipoy Agioy Thoma(Honda Center tongue.gif ) den tha exei kamia tuxi enantion toy PAO!Sigoura i edres tha peksoyn megalo rolo kai nomizo pos tha thimizoyn apo ta palia ta gipeda...!O OSFP mporei pantos na xtipisei me Sofokli kai Zizic!O Edney miazei kourasmenos ,mallon kourastike afoy paizei parapano apo kathe allo paikti toy OSFP kai den einai kai neos o Tyus!An eixe kai deutero kalo play maker o Olympiakos tha eixe kai stin periferia diskolies o PAO etsi omos...
morfi
QUOTE(HOULIGAN76 @ May 29 2006, 03:14 PM)
Εγώ ελπίζω να το πάρει ο ΘΡΥΛΟΣ αλλά...
ο μπαγκς μπάνυ{ο κουνέλος} έχει καλύτερες διασυνδέσεις.Αμα κάτι του πάει στραβά θα καθαρίσει ο....Ζαβλανός και οι ομοίοι του.
*

Ωραιος... Πεσ'τα... 41.gif

QUOTE(HOULIGAN76 @ May 29 2006, 03:14 PM)
Επιπλέον ο Εντνι είναι το αδύνατο σημείο του Ολυμπιακού.Αν θέλει ο Ολυμπιακός να είναι πιο ανταγωνιστικός οφείλει να πάρει ενα σοβαρό παίκτη στην θέση του 1.
Πάντως προβλέπω μια αμφίροπη σειρά.
*

Ο εντνι ειναι το αδυνατο σημειο του ολυμπιακου?! Αν δεν παιξει αυτος χαθηκαμε!!!!
qspock
Αν μιλουσαμε για πληρης ομαδες με τα ροστερ που ειχαν οταν ξεκινουσε η χρονια, θα εδινα ενα προβαδισμα στον Ολυμπιακο λογω τεραστιας υπεροχης στους ψηλους.
Πλεον ομως: Δεν υπαρχει ουτε υπηρξε ο Ρατσικ, ο Ζουκαουσκας ειναι οριστικα παρελθον.
Αυτα σε συνδιασμο με την ανοδο της front line του ΠΑΟ, και το πλεονεκτημα εδρας, το ατρανταχτο φαβορι ειναι ο ΠΑΟ.

Παρολλα αυτα, ο ΠΑΟ εχει αδυναμιες τις οποιες μπορει να εκμεταλευτει μια οποιαδηποτε ομαδα κλασης, οπως ειναι ο Ολυμπιακος. Μενει να δουμε αν ειναι ετοιμος να κανει το break.
Για μενα αυτοι οι τελικοι ειναι κυριως θεμα ψυχολογιας και μετα ολα τα αλλα.

Το σιγουρο ειναι οτι θα εχουμε μετα απο πολυ καιρο τιτανομαχια στον τελικο. Ευχομαι, αν παμε στα 5 ματς, στα επειδοδια που ΘΑ γινουν τοτε, να μην ανοιξουν κεφαλια και να τελειωσει το ματς ομαλα. Και αν ειναι να μην πατε σε ενα ματς, μην πατε στο τελευταιο...
peace.gif
Papaloukas 4 ever
QUOTE(morfi @ May 30 2006, 12:32 AM)
Ωραιος...  Πεσ'τα...  41.gif
*


Και αρχίσαμε ήδη από το πρώτο παιχνίδι (Ζαβλανός διαιτητής) ενώ συνεχίζουμε και στο τρίτο (Βορεάδης). Για να δούμε θα δώσει καμμία επίπληξη; Έτσι για να έχει και δουλειά και ο αθλητικός δικαστής μετά, για να τη διαγράψει, βεβαίως βεβαίως. wink.gif
tsops
Καλημέρα. Μυρίστηκα τελικό και ήρθα και εγώ! Λοιπόν, σήμερα θα ποστάρω κάτι που το έβαλα και στο δικό μου topic και έχει να κάνει με τον τρόπο ανάπτυξης παιχνιδιού Ολυμπιακού - Παναθηναϊκού. Θεωρώ ότι έχει άμεση σχέση με τον τρόπο που δρουν και σκέφτοναι οι 2 coach, Ομπράντοβιτς και Καζλάουσκας καθ'όλη τη χρονιά, οι οποίοι εμφανίζουν αντίθετα και συνάμα κοινά χαρακτηριστικά.

Για να δούμε λοιπόν τι έχουμε να εξετάσουμε :

bball.gif Analysis of the day : Αντιμετώπιση Καμπύλης Απόδοσης αγωνιστικής περιόδου και συμβολή στα Playoffs

Εξεταζόμενοι : Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Τρόποι αντιμετώπισης : Rotation παικτών και Hi-Low ανάπτυξη

Ανάπτυξη Παναθηναϊκού : (χωρίς να μπω σε πολλές λεπτομέρειες γιατί μάλλον θα σας κουράσω laugh.gif ) το rotation του Ομπράντοβιτς με τους παίκτες κατά την αγωνιστική περίοδο πολύ γνωστό και αποτελεσματικότατο. Στους Forwards ο Παπανικολάου ξεκινά στα 27 λεπτά Μ.Ο., σιγά σιγά μέσα στη χρονιά τον διαδέχεται ο Χατζηβρέττας με τον Σάκοτα, "ανεβάζει λεπτά" ο Αλβέρτης και τέλος ξεσκονίζεται ο Στσεπάνοβιτς. Όλοι τους από 18-25 παιχνίδια και τα λεπτά συμμετοχής τους να είναι πάνω από 200-220 όλοι τους. Στα guard όμως τι γίνεται? μα και εκεί το ίδιο : ξεκινάμε με Διαμαντίδη, εμβόλιμα ο Λάκοβιτς αρχίζει να παίρνει χρόνο μετά το παιχνίδι με τον Πανιώνιο, ο Σπανούλης ανεβαίνει σταθερά σε χρόνους στο 2ο γύρο και ο Καλαϊτζής στο γνωστό του ρόλο, τις "ανάσες". Τα λεπτά? γύρα στα 680 σε περίπου Μ.Ο. 23 παιχνίδια. Η Front Line πως πάει? για να δούμε : Μπατίστ και Τσαρτσαρής έφαγαν το λούκι των 580 λεπτών και 23 παιχνιδιών με τον Τομάσεβιτς και τον Φέμερλινγκ να δίνουν πιο πολύ ανάσες στα 250. Γιατί όμως? μα γιατί και οι 2 έχασαν πολλά παιχνίδια όντας τραυματισμένοι. Είμαι σίγουρος ότι σε άλλη περίπτωση, θα κινούνταν και εκείνοι σε υψηλότερα stats.

Συμπέρασμα : ένας coach που "προσέχει για να έχει". Συχνό rotation, συχνή συνεργασία κοντών ψηλών σε pick n roll και hi-low. Τι θα δούμε στα playoffs? τη μπάλα να περνά συχνά μέσα για να φθείρει τη ρακέτα των κόκκινων, σκληρή άμυνα και τρέξιμο στον αιφνιδιασμό. Το σουτ έξω από τα 6,25 ούτε καν το αναφέρω, το θεωρώ δεδομένο...

Ανάπτυξη Ολυμπιακού : Ο Καζλάουσκας υιοθετεί την ίδια φιλοσοφία, με μία παραλλαγή. Αλλάζει και το στυλ παιχνιδιού μεσα στη χρονιά (για άλλους λόγους). Θα αναπτύξουμε αυτό λοιπόν : ξεκινά με μία ομάδα η οποία από τον Οκτώβριο τρέχει ασταμάτητα : Σειμπούτις και Λιούϊς τρέχουν στο ρυθμό του Έντνι και τα τρέϊλερ ακολουθούν. Σιγά σιγά βλέπει ότι το σχήμα αυτό δεν είναι ακόμα ώριμο και δεν γνωρίζεται καλά για να βγει αυτή η ανάπτυξη. Οι χαμένοι αιφνιδιασμοί τον οδηγούν σε πιο αργές επιθέσεις, αλλά πιο ώριμη ανάπτυξη. Σε αυτό συμβάλλουν η εμπειρία του Χατζή και του Παπαμακάριου, αλλά και το ώριμο παιχνίδι του Αργυρόπουλου. Και ένα ενδιαφέρον γεγονός : βλέπουμε τον Ολυμπιακό να μεταφέρει το παιχνίδι του χαμηλά. Ο Ζίζιτς συμβάλλει από μέση απόσταση, ο Σχορτσιανίτης ανεβαίνει σταθερά, ο Πρίντεζης με τον Μπάρλο αποτελούν ευχάριστες εκπλήξεις σε rebound αλλά και πόντους από μακρινή απόσταση και ο Αγαδάκος όπως πάντα σε ρόλο "Καλαϊτζή". Ο Βασιλόπουλος, ως σημαντικότατο μπαλαντέρ στα χέρια του, καλύπτει κενά "αλά Αλβέρτη" παντού, βελτιώνοντας κατακόρυφα το παιχνίδι του φέτος. Ζουκάουσκας στους τραυματίες - απόντες και ο Κόλιεβιτς με ασταθή απόδοση τα μόνα μελανά σημεία.

Συμπέρασμα : ένας coach που "έχει και προσέχει". Όχι τόσο συχνό rotation με τον Ομπράντοβιτς αλλά το ίδιο αποτελεσματικό, ολοκληρωμένες επιθέσεις και hi-low παιχνίδι. Τι θα δούμε στα playoffs? τη μπάλα να γυρνά υπομονετικά μέχρι να γίνει το γνωστό 3 Play των κόκκινων, προσεκτικές επιθέσεις και ακολουθία στο σκορ. Θα τρέξει, αλλά...προσεκτικά, γιατί οι "μικροί" πρέπει να σκεφτούν σαν μεγάλοι ήτοι ώριμα bball.gif

Tips
Παναθηναϊκός : μην τον αφήσετε να σουτάρει!
Ολυμπιακός : μην τον παίξετε ζώνη!

Ελπίζω να μην σας κούρασα, αλλά πραγματικά κόπιασα για να το κρατήσω τόσο λιτό biggrin.gif Καλή επιτυχία και στους 2 και ο σχολιασμός μου εάν επιθυμείτε, θα γίνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι wink.gif
V@Roxe##13
Αν συγκρινουμε τις δυο ομαδες ανα θεση θα παρατηρησουμε μια ανωτεροτητα του Παναθηναικου. Οι Διαμαντιδης-Λακοβιτς-Σπανουλης ειναι πολυ καλυτεροι απο τους Εντνι-Κολιεβιτς-Αργυροπουλο. (Βασικα ακομα και ο Καλαιτζης ειναι καλυτερος απο τον Αργυροπουλο. ΧΕ,ΧΕ,ΧΕ). Τωρα στην περιφερεια ο Χατζης ο Σειμπουτις και ο Λιουις εχουν ενα σαφες προβαδισμ απεναντι στον Χατζηβρεττα και τον Τσεπανοβιτς. Στους ψηλους επικρατει μαλλον ο Παναθηναικος. Προβλεπω οτι θα δουμε πολλες φορες τον Διαμαντιδη να ποσταρει τους κοντυτερους παικτες του Ολυμπιακου που πιθανοτατα θα τον μαρκαρουν.
HOULIGAN76
Επειδή κάποιοι με παρεξήγησαν θα ήθελα να τονίσω οτι ο Εντνι είναι ενας καλός παίκτης και αμα δεν παίξει καλά τότε ο Ολυμπιακός δύσκολα θα πάρει το πρωτάθλημα.Αλλά οφείλετε να παραδεχτείτε οτι δεν είναι και ο πιο σταθερός παίκτης.Είναι εκρηκτικός και μπορεί να πάρει πάνω του κρίσιμες επιθέσεις και να τις διεκπαιρεώσει με επιτυχία αλλά πολύ μέτριος αμυντικός και παράλληλα κάνει πολλά λάθη στην οργάνωση του παιχνιδιού.Αναμφίβολα ο Θρύλος χρωστά πολλά στον Εντνι σε οτι αφορά κυρίως την δυναμική του επανεμφάνιση στην Ευρώπη αλλά αμα θέλει να γίνει πιο ανταγωνιστικός οφείλει να πάρει εναν πιο σταθερό παίκτη στην θέση 1.
Ο tsops διατύπωσε πολύ καλές απόψεις αλλά ελπίζω να μου επιτρέψει να διαφωνήσω στην δυναμική του Παο στο σουτ.Η εμμονη του Ομπράντοβιτς στο μακρινό σουτ πολλές φορές είναι δίκοπο μαχαίρι.Στην δευτερη φάση της ευρωλίγκας τα σουτ δεν μπαίνανε ούτε με αίτηση αλλά ο κουνελος δεν την πλήρωσε όπως έγινε στο ματς με την ταου.Με τον Αρη ειδικά στο τρίτο ματς που ήταν πολύ άστοχος θα την πλήρωνε ακριβά αμα οι Σαλονικείς ήταν πιο αποφασισμένοι.
Υ.Γ.1 Ο λατρείας πότε θα πάει να σαλτάρει απο τον Λυκαβητό?Θέλω να πάω να κλείσω θέση.
Υ.Γ.2Θυμίζω οτι ο γίγαντας ο Παυλος είπε οτι αμα δεν πάνε στην Πράγα θα πηδήξουμε απο τον λόφο.Αντί αυτού για την ώρα ολο στα εστιατόρια πολυτελείας της Κηφισιάς τρώει.
tsops
QUOTE(HOULIGAN76 @ May 30 2006, 12:45 PM)
Ο  tsops διατύπωσε πολύ καλές απόψεις αλλά ελπίζω να μου επιτρέψει να διαφωνήσω στην δυναμική του Παο στο σουτ.Η εμμονη του Ομπράντοβιτς στο μακρινό σουτ πολλές φορές είναι δίκοπο μαχαίρι.Στην δευτερη φάση της ευρωλίγκας τα σουτ δεν μπαίνανε ούτε με αίτηση αλλά ο κουνελος δεν την πλήρωσε όπως έγινε στο ματς με την ταου.Με τον Αρη ειδικά στο τρίτο ματς που ήταν πολύ άστοχος θα την πλήρωνε ακριβά αμα οι Σαλονικείς ήταν πιο αποφασισμένοι.
Υ.Γ.1 Ο λατρείας πότε θα πάει να σαλτάρει απο τον Λυκαβητό?Θέλω να πάω να κλείσω θέση.
*


Χμμμ, τα στατιστικά λένε ότι σούταρε με 40% στην κανονική περίοδο και 41% στα playoffs. 250 τρίποντα σε ένα πρωτάθλημα δεν είναι λίγα! biggrin.gif

Νομίζω ότι δεν πρέπει να κρίνουμε τέτοιου είδους πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα με φάσεις μίας περιόδου, αλλά με το "trend" της περιόδου. Όπως είπα, ο Γκαστόνε γνωρίζει πως να μανιπιουλάρει μία κοιλιά στο χρονικό διάστημα που εκείνος επιθυμεί, όπως και ο Λιθουανός άλλωστε. Το ότι είναι δίκοπο μαχαίρι, σαφώς και συμφωνώ, αλλά αυτή είναι και η μαγεία του coaching biggrin.gif

Το επίσης ειρωνικό είναι ότι ο γαύρος δεν υστερεί καθόλου σε αυτόν τον τομέα! 36 και 41% αντίστοιχα με περίπου 250 τρίποντα και εκείνος και είναι πίσω από την ουρά του βάζελου σα βδέλα! laugh.gif
Tony_K
QUOTE
Βασικα ακομα και ο Καλαιτζης ειναι καλυτερος απο τον Αργυροπουλο.

Δε θα ήθελα να θίξω το θέμα Καλαιτζή. Προσωπικά δεν ξέρω πολλούς πλέι-μέικερ από τους οποίους να είναι καλύτερος. Τώρα,γιατί έμεινε τόσα χρόνια στον Παναθηναικό, είναι ένα ερώτημα που θα περάσει στα τεράστια αναπάντητα ερωτήματα της ιστορίας, δίπλα στα "γιατί κανείς Πάπας δεν βγήκε στη σύνταξη;", "τα είχε ο Χριστός με τη Μαγδαληνή;", "υπάρχει το άγιο δισκοπότηρο;", "υπάρχει η κιβωτός στο Αραράτ;", "πότε έγινε ο Τρωικός πόλεμος;" και άλλα τέτοια καθοριστικά... 69.gif
QUOTE
Στους ψηλους επικρατει μαλλον ο Παναθηναικος.

Είναι το τελευταίο σημείο που θα έλεγα ότι μπορεί να υπερέχει ο Παναθηναικός. Με ποιους υπερέχει;τον (καλό βέβαια αλλά ελαφρύ για ψηλό)Τσαρτσαρή; τον (δυνατό αλλά μέτριο μπασκετικό ταλέντο)Μπατίστ; τον (πολύ έμπειρο αλλά αδύναμο πλέον σωματικά)Τομάσεβιτς; μήπως τον Φέμερλινγκ(ουδέν σχόλιο);;;;;;τον Αλβέρτη(που βαφτίστηκε ψηλός για να καλυφθεί το τεράστιο κενό του Πναθηναικού);;;; Προσωπικά, θεωρώ ότι ο Παναθηναικός έχει τεράστιο κενό στη ρακέτα το οποίο ο Ολυμπιακός πρέπει να εκμεταλλευτεί αν θέλει να κάνει μπρέικ. Αντίθετα δεν αρνούμαι την υπεροχή του Παναθηναικού στην περιφέρεια.
thrylos7
QUOTE
Πλεον ομως: Δεν υπαρχει ουτε υπηρξε ο Ρατσικ, ο Ζουκαουσκας ειναι οριστικα παρελθον.
Αυτα σε συνδιασμο με την ανοδο της front line του ΠΑΟ, και το πλεονεκτημα εδρας, το ατρανταχτο φαβορι ειναι ο ΠΑΟ.

Μα δεν υπήρξαν ποτέ αυτοί ούτως ή άλλως... Απ' τον ΠΑΟ ο Τομάσεβιτς ήταν που ανέβηκε.. οι άλλοι κάνουν καλή χρονιά γενικώς. Ο πρώτος αντιμετωπίζει ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού.

QUOTE
Και αρχίσαμε ήδη από το πρώτο παιχνίδι (Ζαβλανός διαιτητής) ενώ συνεχίζουμε και στο τρίτο (Βορεάδης). Για να δούμε θα δώσει καμμία επίπληξη; Έτσι για να έχει και δουλειά και ο αθλητικός δικαστής μετά, για να τη διαγράψει, βεβαίως βεβαίως.

Οι επιπλήξεις είναι το λιγότερο που μπορεί να συμβεί... Ας μην είμαστε προκατειλλημένοι όμως.
Αλήθεια, αν ο ΠΑΟ δεχθεί τιμωρία για το 5ο παιχνίδι, αυτό θα έχει μόνο οπαδούς του Ολυμπιακού ή δε θα έχει καθόλου;

Να κι ένα (χρειάζεται να πω ενδιαφέρον ή είναι πλεονασμός; ) κείμενο του Σκουντή.
QUOTE
Όσο πλησιάζει η ώρα του τζάμπολ των τελικών της Αι τόσο ανεβαίνει η αδρεναλίνη. Κι όσο ανεβαίνει η αδρεναλίνη τόσο ποτίζονται και ευδοκιμούν οι θεωρίες συνωμοσίας, οι κουβέντες για το παρασκήνιο και τα σενάρια για τη διαιτησία... Από το μεσημέρι κιόλας, πριν από την κλήρωση, είχαν αρχίσει να βαράνε τα τέλια, με τα μπλοκ που άρχισαν να σχηματίζονται στις προτιμήσεις των μεν και των δε. Προσέξτε, δεν εννοώ τον Μάνο Παπαδόπουλο και τον Σταύρο Ελληνιάδη (οι οποίοι, άλλωστε, αμείβονται και γι' αυτήν τη δουλειά), αλλά τους υποτιθέμενους αγνούς και ανυποψίαστους ακροατές του Sportime 89,2!

Λόγω τιμής, σιχαίνομαι όλη αυτήν τη σπέκουλα (κυρίως όταν η δίκη προηγείται του... εγκλήματος), αλλά δυστυχώς είναι μέρος της δουλειάς. Και κάτι ακόμη χειρότερο: είναι μέρος των τελικών και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό!
Στα χρόνια της μεγάλης κόντρας που αναβιώνει τώρα, ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός ασχολούνταν με τη διαιτησία ακριβώς όσο με το scuting. Μπορεί και περισσότερο! Θυμάμαι μια ανακοίνωση που ο Παναθηναϊκός εξέδωσε δύο φορές, με διαφορά ενός χρόνου!

Να τι έλεγε ο νομικός, άριστος χειριστής του λόγου και οπαδός της σπαρτιατικής λιτότητας Τάκης Μπαλτάκος μετά τον τρίτο τελικό του ΐ995: «Ο γνωστός Πιτσίλκας και ο γνωστός Μπακάλης εργάστηκαν επαξίως και δικαιολόγησαν απολύτως την αμοιβή τους για τις υπηρεσίες που προσέφεραν». Και να τι είπε μετά τον πρώτο τελικό του 1996: «Ο Πιτσίλκας και ο Μπακάλης έκαναν ό,τι έκαναν, γνωρίζοντας ότι η καριέρα τους έχει τελειώσει». Εκείνη την εποχή ο Ολυμπιακός ήταν άρχοντας (και) στη διαιτησία, αλλά προϊόντος του χρόνου τα κόζα άλλαξαν και το κουμάντο πέρασε στον Παναθηναϊκό! Εστω κι αν οι προπονητές φωνάζουν πάντοτε για το επόμενο ματς, η δήλωση του Ιωαννίδη περί του γάτου που σκούζει όταν είναι από πάνω, δεν απέχει από την πραγματικότητα!

Το 1993 ο Παύλος Γιαννακόπουλος ικέτευε τον «τίμιο άνθρωπο και ευσυνείδητο εκπαιδευτικό Νίκο Παπαδημητρίου »(ο οποίος κατά σύμπτωση κληρώθηκε για τον αυριανό πρώτο τελικό) να πει την αλήθεια για την επιπεφυκίτιδα και τη διπλωπία, που επικαλέστηκε ανήμερα του τρίτου τελικού.

Το 1995. μετά τ° δεύτερο τελικό, ο «ξανθός» είπε ότι «σήμερα ξεπληρώθηκαν μερικά γραμμάτια, αλλά εγώ δεν έχω χαζέψει» και δύο χρόνια αργότερα όταν ανέλαβε την ΑΕΚ ο (φίλος του) Γιώργος Σαλονίκης στηλίτευσε τον Βορεάδη ως μέλος της «Ιωαννιδικής μαφίας»!

Το έργο, λοιπόν, είναι déjà vu! Χθες ο Ολυμπιακός ζήτησε την εξαίρεση του Κορομηλά, ο Ρήγας τους το ξέκοψε για να μην ανοίξει φάμπρικα και ο Παναθηναϊκός έμεινε με την απορία πώς τις προάλλες οι «ερυθρόλευκοι» ήξεραν ότι ένας άλλος διαιτητής, αν και έλειπε, θα μπορούσε να «σφυρίξει»... Οι τελικοί αρχίζουν, και είναι κρίμα να παίξουν οι διαιτητές και όχι οι φυσικοί πρωταγωνιστές. Ας είναι μονάχα οι... λαθρεπιβάτες σε τρία, τέσσερα ή πέντε ταξίδια, χωρίς Μποφόρ!


Ο Παύλος θα χρειαστεί στο ενδεχόμενο 5ο παιχνίδι...

QUOTE
Το επίσης ειρωνικό είναι ότι ο γαύρος δεν υστερεί καθόλου σε αυτόν τον τομέα! 36 και 41% αντίστοιχα με περίπου 250 τρίποντα και εκείνος και είναι πίσω από την ουρά του βάζελου σα βδέλα!

Όντως τελευταία βλέπω το έχουμε παρακάνει... αν και δε φαίνεται σαν εμμονή...
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 30 2006, 01:40 PM)
Όντως τελευταία βλέπω το έχουμε παρακάνει... αν και δε φαίνεται σαν εμμονή...
*


Σαφώς και όχι. Ο Λιθουανός δεν δουλεύει με εμμονές. Καθαρά μεθοδική τη βλέπω τη κίνηση του, ειδικά όταν τραβάει το Μπάρλο και τον Πρίντεζη στο τρίποντο για να αδειάσει τη μπογιά...
tsops
QUOTE(Tony_K @ May 30 2006, 01:39 PM)
Είναι το τελευταίο σημείο που θα έλεγα ότι μπορεί να υπερέχει ο Παναθηναικός. Με ποιους υπερέχει;τον (καλό βέβαια αλλά ελαφρύ για ψηλό)Τσαρτσαρή; τον (δυνατό αλλά μέτριο μπασκετικό ταλέντο)Μπατίστ; τον (πολύ έμπειρο αλλά αδύναμο πλέον σωματικά)Τομάσεβιτς; μήπως τον Φέμερλινγκ(ουδέν σχόλιο);;;;;;τον Αλβέρτη(που βαφτίστηκε ψηλός για να καλυφθεί το τεράστιο κενό του Πναθηναικού);;;; Προσωπικά, θεωρώ ότι ο Παναθηναικός έχει τεράστιο κενό στη ρακέτα το οποίο ο Ολυμπιακός πρέπει να εκμεταλλευτεί αν θέλει να κάνει μπρέικ. Αντίθετα δεν αρνούμαι την υπεροχή του Παναθηναικού στην περιφέρεια.
*


Βρε παιδιά, πρέπει να μάθουμε να μην μιλάμε με "αισθήματα" όταν κάνουμε ανάλυση παιχνιδιού. Ξεκινώ με τον Τσαρτσαρή που αποκαλείς "ελαφρύ για ψηλό". Ο Τσαρτσαρής είναι 2.09, είναι Power Fwd και έχει τον ιδανικότατο σωματότυπο για την εν λόγω θέση, όπως πχ. ο Ζίζιτς. Ο "ελαφρύς" είναι ο ιδανικός για 4άρι εν έτει 2006 και ιδιαίτερα για το παρόν σχήμα τελικών που βλέπουμε (2 ιδιαίτερα φυσικά αγωνιστικές, γρήγορες ομάδες).

Μέτριο μπασκετικό ταλέντο ο Μπατίστ. Το δέχομαι, για τα δεδομένα του ΝΒΑ ίσως. Το παλληκάρι σουτάρει με 70% στις βολές, 65% στα δίποντα (5ος στο πρωτάθλημα) και 40% στα τρίποντα, όσο δηλαδή ο Μ.Ο. όλου του ΠΑΟ! 7ος στα rebound (ο Ζίζιτς είναι 19ος και ο Σόφο ούτε καν στους 25 πρώτους), και πάντα πάνω από τους 10 πόντους. Δηλαδή, το καλό μπασκετικό ταλέντο στην Ελλάδα έχει καλύτερα νούμερα? Για τον Τομάσεβιτς σαφώς και συμφωνώ ότι έχει πρόβλημα πλέον με το σώμα του και για τον Φέμερλινγκ γιατί ουδέν σχόλιο? Ο Αγαδάκος έχει προσφέρει παραπάνω φέτος?

Δεν θέλω να σχολιάσω άλλο γιατί θα χάσω την αντικειμενικότητά μου. Τα κενά του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ ταιριάζουν απίστευτα. Όποιος τα εκμεταλευτεί καλύτερα, θα έχει το προβάδισμα. Όταν όμως σχολιάζετε, να τεκμηριώνετε τις απόψεις σας, είτε βάζελοι είτε γαύροι για να γίνονται και ουσιαστικές οι συζητήσεις. Μη βάφουμε τα posts μας με το χρώμα της ομάδας μας

Tony, έχω δει τα Posts σου και στηρίζεις τις απόψεις σου τεκμηριωμένα. Μη με παρεξηγήσεις, απλώς μου αρέσει η λογική πέραν του συναισθήματος peace.gif
dizzy_fingers
Στο συγκεκριμένο θέμα, δε νομίζω να επηρεάστηκε τόσο από το συναίσθημα, ο TonyK, όσο από το "hype" και τα στερεότυπα που επικρατούν φέτος για τους ψηλούς των δύο ομάδων.

Από τη μία ακούμε και διαβάζουμε παντού για την "έλλειψη ψηλού" στον Παναθηναϊκό και το "κοντό σχήμα" του Ομπράντοβιτς και από την άλλη, για τη "φοβερή μεταμόρφωση" του Σόφο και την "ισχυρή front line" του Ολυμπιακού που θα γίνει ακόμη ισχυρότερη με την επιστροφή του Ζούκι (η οποία δεν ήρθε ποτέ, αλλά ακόμα τον περιμένουμε...)...
Λογικό είναι, λοιπόν, 8 στους 10 να παραφράζουν το "ο ολυμπιακός έχει ως ισχυρό όπλο την front line και ο ΠΑΟ τους κοντούς" σε "ο Ολυμπιακός έχει ισχυρότερη front line από τον ΠΑΟ".

QUOTE(HOOLIGAN76)
Επειδή κάποιοι με παρεξήγησαν θα ήθελα να τονίσω οτι ο Εντνι είναι ενας καλός παίκτης και αμα δεν παίξει καλά τότε ο Ολυμπιακός δύσκολα θα πάρει το πρωτάθλημα.Αλλά οφείλετε να παραδεχτείτε οτι δεν είναι και ο πιο σταθερός παίκτης.Είναι εκρηκτικός και μπορεί να πάρει πάνω του κρίσιμες επιθέσεις και να τις διεκπαιρεώσει με επιτυχία αλλά πολύ μέτριος αμυντικός και παράλληλα κάνει πολλά λάθη στην οργάνωση του παιχνιδιού.Αναμφίβολα ο Θρύλος χρωστά πολλά στον Εντνι σε οτι αφορά κυρίως την δυναμική του επανεμφάνιση στην Ευρώπη αλλά αμα θέλει να γίνει πιο ανταγωνιστικός οφείλει να πάρει εναν πιο σταθερό παίκτη στην θέση 1.

Επίσης, να προσθέσω ότι σε αρκετές κρίσιμες φάσεις φέτος τα έκανε θάλασσα, είτε απλά αστοχώντας σε κάποια προσπάθεια, είτε κάνοντας κάποιες απέλπιδες ατομιστικές προσπάθειες.
Ασφαλώς δε βγάζουμε loser τον παίχτη και οι νίκες που ήρθαν με σωστές του εμφανίσεις ήταν περισσότερες από τις ήττες που έγιναν από λάθη του, αλλά σε παιχνίδια που κρίνονται στις λεπτομέρειες, όπως αυτοί οι τελικοί, αυτό είναι ένα στοιχείο που καλό θα είναι να γνωρίζουν οι προπονητές.


Και κάτι ακόμα...
Θα σας παρακαλούσα τα οποιαδήποτε σχόλια περί των διαιτητών να γίνουν μετά τους αγώνες.
Μην φτιάχνουμε κλίμα από πριν την έναρξή τους. Αυτά...αλλού.
Όχι στο basketforum.
Anaz
QUOTE
Αλήθεια, αν ο ΠΑΟ δεχθεί τιμωρία για το 5ο παιχνίδι, αυτό θα έχει μόνο οπαδούς του Ολυμπιακού ή δε θα έχει καθόλου;
Δεν προκειται να δεχθει τιμωρια!Οπως γλιτωσε κ την παρατηρηση στο παιχνιδι με τον Αρη!ΑΝ παντως τιμωρηθει,οχι δεν πάνε φιλαθλοι του Ολυμπιακού!Βασικά εγω δεν νομίζω ετσι κ αλλιως να πάνε φιλαθλοι του Ολυμπιακού μετα απο αυτα που εγιναν στο κύπελλο αν εχουμε 5ο παιχνιδι!

QUOTE
Σαφώς και όχι. Ο Λιθουανός δεν δουλεύει με εμμονές. Καθαρά μεθοδική τη βλέπω τη κίνηση του, ειδικά όταν τραβάει το Μπάρλο και τον Πρίντεζη στο τρίποντο για να αδειάσει τη μπογιά...
Κ όμως αν εχεις δει τα τελευταια παιχνιδια του Ολυμπιακού τα περιττά τριποντα δεν ερχονται καθολου απ'τον Μπαρλο κ τον Πριντεζη(ποιόν??)!!Απ'την περιφερεια ερχονται κ αυτό οφειλεται στις περιορισμένες επιθετικές λύσεις της ομαδας σε κλειστο γήπεδο..Αν η μπάλα δεν περασει μεσα,πλην του Εντνι ο Ολυμπιακός δεν εχει καποια σταθερη λύση!Κανεις παιχτης δεν έχει το drive..

Y.Γ: Συμφωνώ απολυτα με το τελευταιο ποστ του dizzy σε όλα τα σημεία που εθιξε!
tsops
QUOTE(Anaz @ May 30 2006, 03:45 PM)
Κ όμως αν εχεις δει τα τελευταια παιχνιδια του Ολυμπιακού τα περιττά τριποντα δεν ερχονται καθολου απ'τον Μπαρλο κ τον Πριντεζη(ποιόν??)!!Απ'την περιφερεια ερχονται κ αυτό οφειλεται στις περιορισμένες επιθετικές λύσεις της ομαδας σε κλειστο γήπεδο..Αν η μπάλα δεν περασει μεσα,πλην του Εντνι ο Ολυμπιακός δεν εχει καποια σταθερη λύση!Κανεις παιχτης δεν έχει το drive..
*


Δεν αναφέρθηκα αγαπητέ σε "περιττά τρίποντα". Αντιθέτως, κάλυψα τη μεθοδικότητα που διαθέτει ο Λιθουανός να "βγάζει στο τρίποντο" τον Μπάρλο και τον Πρίντεζη (αν σου κάνει εντύπωσή, έχουν σουτάρει και οι 2 90 τρίποντα φέτος!), για να καθαρίζει τη ρακέττα. Αν θες να μιλήσουμε για περιττά τρίποντα, πρέπει να αναφέρουμε ότι οι ως άνω παίκτες έχουν...24 στα 90 τρίποντα! blink.gif Τα συμπεράσματα δικά σου

QUOTE(Anaz @ May 30 2006, 03:45 PM)
Αν η μπάλα δεν περασει μεσα,πλην του Εντνι ο Ολυμπιακός δεν εχει καποια σταθερη λύση!Κανεις παιχτης δεν έχει το drive..


Ο Χατζής με τον Παπαμακάριο και τον Σεϊμπούτις δηλαδή, θεωρείς ότι δεν έχουν drive? bball.gif
thrylos7
QUOTE
Επίσης, να προσθέσω ότι σε αρκετές κρίσιμες φάσεις φέτος τα έκανε θάλασσα, είτε απλά αστοχώντας σε κάποια προσπάθεια, είτε κάνοντας κάποιες απέλπιδες ατομιστικές προσπάθειες.
Ασφαλώς δε βγάζουμε loser τον παίχτη και οι νίκες που ήρθαν με σωστές του εμφανίσεις ήταν περισσότερες από τις ήττες που έγιναν από λάθη του, αλλά σε παιχνίδια που κρίνονται στις λεπτομέρειες, όπως αυτοί οι τελικοί, αυτό είναι ένα στοιχείο που καλό θα είναι να γνωρίζουν οι προπονητές.

Αν η οδηγία του Καζλάουσκας ήταν να πάρει αυτός την τελευταία επίθεση δε νομίζω ότι αξίζει να τον κατηγορούμε. Οι όποιες ήττες που ήρθαν τελευταία στιγμή από λάθος του Έντνι δε νομίζω ότι αξίζει να τις χρεώνουμε σ' αυτόν. Άλλο αν συνέβαλε...

Ο Σειμπούτις έχει φοβερό drive από δεξιά... αν δεν κοπεί από το πρώτο βήμα μετά... μόνο ο Διαμαντίδης μπορεί να το σταματήσει. "Θανατηφόρο".

Δεν πιστεύω ότι οι ομάδες έχουν τόσο μεγάλη διαφορά είτε στους ψηλούς, είτε στους περιφερειακούς... Με Παπαμακάριο και Χατζή σε τόσο καλή κατάσταση αμφιβάλλω αν ο Παναθηναϊκός έχει το προβάδισμα...
thrylos7
QUOTE
Μέτριο μπασκετικό ταλέντο ο Μπατίστ. Το δέχομαι, για τα δεδομένα του ΝΒΑ ίσως. Το παλληκάρι σουτάρει με 70% στις βολές, 65% στα δίποντα (5ος στο πρωτάθλημα) και 40% στα τρίποντα, όσο δηλαδή ο Μ.Ο. όλου του ΠΑΟ! 7ος στα rebound (ο Ζίζιτς είναι 19ος και ο Σόφο ούτε καν στους 25 πρώτους), και πάντα πάνω από τους 10 πόντους. Δηλαδή, το καλό μπασκετικό ταλέντο στην Ελλάδα έχει καλύτερα νούμερα?

Απλά να πω, πως σε 40 λεπτά οι παραπάνω παίκτες έχουν συνολικά:

Μπατίστ: 507 πόντοι, 291 ρημπάουντ
Σχορτσιανίτης: 576 πόντοι, 239 ρημπάουντ
Ζίζιτς: 392 πόντοι, 248 ρημπάουν.

Ο Μπατίστ είναι πιο "ευέλικτος" ψηλός... Έχει κάποια έφεση στο ρημπάουντ αλλά δεν τα "καθαρίζει" κιόλας.
Έχει επίσης το καλύτερο σουτ στην Ελλάδα, για ψηλό από τα 4-5 μέτρα(μαζί με Στακ), και ειδικά από τις πλάγιες θέσεις έχω την εντύπωση ότι είναι ο καλύτερος στην Ευρώπη. Ο Ζίζιτς έχει επίσης καλό σουτ. Ο Σχορτσιανίτης.. δε θα το' λεγα.. Μόνο τρίποντο!
Παρεπιπτόντως ο Μπατίστ είναι από τους ελάχιστους παίκτες γενικώς, και μάλλον ο μοναδικός του ΠΑΟ, που όταν σουτάρει χρησιμοποιεί και τα 2 χέρια στην "εκτόξευση" του σουτ.
Anaz
QUOTE
Δεν αναφέρθηκα αγαπητέ σε "περιττά τρίποντα". Αντιθέτως, κάλυψα τη μεθοδικότητα που διαθέτει ο Λιθουανός να "βγάζει στο τρίποντο" τον Μπάρλο και τον Πρίντεζη (αν σου κάνει εντύπωσή, έχουν σουτάρει και οι 2 90 τρίποντα φέτος!)
Ναι,αυτο ισχύει για τον Μπαρλο όχι όμως κ για τον Πριντεζη!
QUOTE
Ο Χατζής με τον Παπαμακάριο και τον Σεϊμπούτις δηλαδή, θεωρείς ότι δεν έχουν drive?
Καλα για τους πρώτους δυο μου φαινεται αστειο!!Ναι,έχουν σε sloοοw motion που καταλήγει σε σουτακι απ'τη ρακετα!Οπως κ ο Λιουις αλλα αυτος υπερεχει τουλαχιστον σωματικά!
Ο Σειμπουτις το'χει αλλα είναι αδυναμος ακόμα..Κ σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να τον θεωρησω σταθερη λυση!Ποσα drive έχει πάρει φετος?Ελάχιστα!

Ο Κολιεβιτς ψιλοεχει αλλα ειναι ασταθης και.."τρελος"!! tongue.gif
Air Kef
Ξεκολάτε ρε παλικάρια με την διαιτησία όλοι σας.Ακόμα δεν άρχισαν οι τελικοί τους στήσαμε 1 προς 1 στον τοίχο.Που να γίνει κανενα φάλτσο σφύριγμα τι έχει να γίνει.Αν ο Ολυμπιακός χάσει επειδή ο Βορεάδης δεν γράφει στο φύλο αγώνος ότι οι Παναθηναικοί βρίζουν την μάνα του Σοφο ας το χάσει.


Θέτω ένα ερώτημα:

Ο καλός Ολυμπιακός,μπορεί να κερδίσει τον μέτριο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ;
Anaz
Πολύ ωραια η ερωτηση σου!!
Και μπορει να επαναδιατυπωθει κ αλλιώς:
Ο μετριος Ολυμπιακός μπορει να κερδισει τον κακό Παο στο Οακα??

Την απάντηση μου εγώ την έχω δώσει πιο πάνω κ αφορά την εμπειρια των παιχτων του Παο,ή καλύτερα..τον "αερα", απ'τα πρωταθλήματα!

Παντως το πιο πιθανο διπλο για τον Ολυμπιακό κατ'εμέ είναι το αυριανό!

Γενικα παντως θεωρω οτι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυσκολο ο Παο να χασει το πρωτάθλημα!
tsops
QUOTE(Anaz @ May 30 2006, 04:40 PM)
Ναι,αυτο ισχύει για τον Μπαρλο όχι όμως κ για τον Πριντεζη!


Και για τους 2 ισχύει το 3 play σύστημα του Λιθουανού να τους βγάζει στα 6,26. Στο ότι ο Πρίντεζης δεν σουτάρει όσο ο Νίκος, συμφωνούμε απόλυτα smile.gif


QUOTE
Καλα για τους πρώτους δυο μου φαινεται αστειο!!Ναι,έχουν σε sloοοw motion που καταλήγει σε σουτακι απ'τη ρακετα!Οπως κ ο Λιουις αλλα αυτος υπερεχει τουλαχιστον σωματικά!
Ο Σειμπουτις το'χει αλλα είναι αδυναμος ακόμα..Κ σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να τον θεωρησω σταθερη λυση!Ποσα drive έχει πάρει φετος?Ελάχιστα! Ο Κολιεβιτς ψιλοεχει αλλα ειναι ασταθης και.."τρελος"!! tongue.gif
*


Εγώ όπως είπα δεν το βλέπω ως φίλαθλος, αλλά τεχνικά όπως εσύ. Πιστεύω ότι και οι 3 τους (εξαιρώ τον Κόλιεβιτς) έχουν ικανό drive, το οποίο ΔΕΝ συγκρίνω με τους αντίστοιχους του Παναθηναϊκού (Χατζηβρέττα, Παπανικολάου, Αλβέρτη, Στσέπα), αλλά ως εγγενή λύση για να σπάσει το σκληρό κλειστό man2man των πρασίνων bball.gif
tsops
QUOTE(thrylos7 @ May 30 2006, 04:24 PM)
Απλά να πω, πως σε 40 λεπτά οι παραπάνω παίκτες έχουν συνολικά:

Μπατίστ: 507 πόντοι, 291 ρημπάουντ
Σχορτσιανίτης: 576 πόντοι, 239 ρημπάουντ
Ζίζιτς: 392 πόντοι, 248 ρημπάουν.

Ο Μπατίστ είναι πιο "ευέλικτος" ψηλός... Έχει κάποια έφεση στο ρημπάουντ αλλά δεν τα "καθαρίζει" κιόλας.
Έχει επίσης το καλύτερο σουτ στην Ελλάδα, για ψηλό από τα 4-5 μέτρα(μαζί με Στακ), και ειδικά από τις πλάγιες θέσεις έχω την εντύπωση ότι είναι ο καλύτερος στην Ευρώπη. Ο Ζίζιτς έχει επίσης καλό σουτ. Ο Σχορτσιανίτης.. δε θα το' λεγα.. Μόνο τρίποντο!
Παρεπιπτόντως ο Μπατίστ είναι από τους ελάχιστους παίκτες γενικώς, και μάλλον ο μοναδικός του ΠΑΟ, που όταν σουτάρει χρησιμοποιεί και τα 2 χέρια στην "εκτόξευση" του σουτ.
*


Nuff said, τεχνικότατη ανάλυση! 41.gif Δώσε όμως λίγο credit παραπάνω στον Σόφο, δεν έχει μόνο καλό τρίποντο, αλλά και κινήσεις πλάτης biggrin.gif
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ May 30 2006, 05:43 PM)
Θα σας παρακαλούσα τα οποιαδήποτε σχόλια περί των διαιτητών να γίνουν μετά τους αγώνες.
Μην φτιάχνουμε κλίμα από πριν την έναρξή τους. Αυτά...αλλού.
Όχι στο basketforum.
*

Dizzy καλο ειναι να φτιαχνουμε κλιμα πριν τους αγωνες αλλα με την προυποθεση να μην ξεφευγουμε και πολυ... (ποιος μιλαει...)
Και ξεκιναω εγω... Οι οπαδοι θα μπουνε παλι μεσα, ο εκφωνητης θα μιλαει παλι για το τρομερο και φοβερο πασιγκ γκειμ του παο ενω το μονο που θα κανουν θα ειναι να αλλαζουν πασες χωρις να βρισκουν χωρο για σουτ γιατι ο ολυμπιακος θα παιζει καλη αμυνα, ο γιαννακοπουλος (ο χοντρος με τα γυαλια) θα φοραει παλι μπλουζακια που θα γραφουν οτι οι γαυροι ειναι ρουφιανοι και τα παιχνιδια στο ΣΕΦ πολυ πιθανον να ειναι κεκλυσμενων γιατι βρισαμε... την λεωφορο... Στο τελος θα μας πουνε και πελατες μια λεξη που την ακουσανε απο εμας...


QUOTE(Air Kef @ May 30 2006, 09:28 PM)
Ξεκολάτε ρε παλικάρια με την διαιτησία όλοι σας.Ακόμα δεν άρχισαν οι τελικοί τους στήσαμε 1 προς 1 στον τοίχο.Που να γίνει κανενα φάλτσο σφύριγμα τι έχει να γίνει.Αν  ο Ολυμπιακός χάσει επειδή ο Βορεάδης δεν γράφει στο φύλο αγώνος ότι οι Παναθηναικοί βρίζουν την μάνα του Σοφο ας το χάσει.
*

Ολοι ξερουμε οτι οι γιανακοπουλαιοι θα βαλουν παλι το χερακι τους...


QUOTE(Air Kef @ May 30 2006, 09:28 PM)
Θέτω ένα ερώτημα:

Ο καλός Ολυμπιακός,μπορεί να κερδίσει τον μέτριο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ;
*

Θετω και εγω ενα ερωτημα:
Τα παιχνιδια θα ειναι 50-50?
Και απανταω... οχι...
dizzy_fingers
QUOTE
Dizzy καλο ειναι να φτιαχνουμε κλιμα πριν τους αγωνες αλλα με την προυποθεση να μην ξεφευγουμε και πολυ... (ποιος μιλαει...)

Όχι, δεν είναι καλό και σίγουρα δεν είναι απαραίτητο από τη στιγμή που έχουμε να συζητάμε.
Έγινα κατανοητός?
Δε σας εμποδίζει κανείς να λέτε ότι θέλετε για τη διαιτησία μετά τον αγώνα, αλλά από πριν, χωρίς στοιχεία και χωρίς πεπραγμένα, δε θα φτιάχνετε κλίμα.


QUOTE(thrylos7)
Αν η οδηγία του Καζλάουσκας ήταν να πάρει αυτός την τελευταία επίθεση δε νομίζω ότι αξίζει να τον κατηγορούμε. Οι όποιες ήττες που ήρθαν τελευταία στιγμή από λάθος του Έντνι δε νομίζω ότι αξίζει να τις χρεώνουμε σ' αυτόν. Άλλο αν συνέβαλε...

Δεν τον κατακρίνω που έχασε τις φάσεις ούτε τον κατηγορώ για τις ήττες.
Αυτό, όμως, είναι ένα αναμφισβήτητο γεγονός που συνέβη δύο φορές τουλάχιστον στην Ευρωλίγκα, με Εφές και Μπάρτσα (πρώτο γύρο) και σε 1-2 ήττες στην Α1, τις οποίες δε θυμάμαι τώρα.
Απλά, το ανέφερα ως ένα (στατιστικό?) στοιχείο που ίσως χρειαστεί να κρίνει τον νικητή σε ένα από αυτά τα παιχνίδια.
morfi
Εγινες απολυτα κατανοητος... peace.gif
Εγω παντως για προετοιμασια θα φτιαξω 10 στοιφαδα με καροτο... banana.gif 24.gif
Anaz
Aυτη ειναι παντως η ΜΕΓΑΛΗ διαφορα της περιφερειας του Παο με του Ολυμπιακού!Κ όχι τα τριποντα όπως πολλοί λανθασμενα κ βιαστικα συμπεραινουν!(το ειπες κ εσυ) Το τριποντο του Παο ειναι αποτελεσμα του πολυ καλού passing game! Δεν νομιζω οτι οι Χατζης, Σειμπουτις, Παπαμακαριος υστερουν τοσο σε σουτ!Σε drive όμως δεν συγκρινονται με Σπανουλη,Λακοβιτς,Χατζηβρεττα,Διαμαντιδη!Εκει ειναι κ η δυναμη του Παο σε συνεργασια με τους ευελικτους ψηλούς γι'αυτο παιζει κ τοσο με πικ ν ρολ!

Κ όμως ο Κολιεβιτς το'χει αρκετα το ντραιβ κ το σπλιτ!Απλα δεν μπορει να κοντρολαρει τον ρυθμό!

Ο Ολυμπιακος στο 5 εναντιον 5 αν δεν παει η μπαλα στη ρακετα κ δεν υπαρχει ο Εντνι εχει προβλημα!
Δεν ξερω ποσα παιχνιδια του Ολυμπιακού εχεις δει φετος αλλα μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι ΣΠΑΝΙΑ εχω δει τον Χατζη κ τον Παπαμακαριο να δινει λυση με ντραιβ!!Ειδικα ο Παπαμακαριος ουτε κατα διανοια!Για να καταλαβεις εχει διπλασιες προσπαθειες για τριποντο απ'ότι για διποντο!
Στο παιχνιδι με το Μαρουσι εγιναν τοσα τρίποντα όπως ανεφερε κ ενας φιλος πιο πανω γιατι πολύ απλα δεν περνουσε η μπαλα χαμηλα κ οι περιφερειακοι δεν ειχαν αλλη λυση..

Απεναντι λοιπόν σε μια σκληρη αμυνα οπως του Παο που μοιαζει με αυτη του Αμαρουσιου,βλεπω τον Ολυμπιακό να στερειται λύσεων..Ισως αν τρεξει στον αιφνιδιασμο κ ανοιξει το παιχνιδι να'χει περισσοτερες ελπίδες.. 39.gif
Σημειο ΚΛΕΙΔΙ ειναι η αποδοση του Εντνι!
Στο Σεφ κ με 10000 κοσμο να φωναζει αλλαζει καπως το πραγμα..Θα κανεις κ κανα ηρωικο μπασιμο θα βαλεις κ κανα σουτ παραπανω,θα παιξεις κ με περισσοτερη ενεργεια σε επιθεση κ αμυνα!! Στο ΟΑΚΑ όμως...

Υ.Γ:Πωπω τι μου θυμισες ρε μορφη!!!δεν ξερω αν θα αντεξω παλι τη μεταδοση του "παλομπαρινι"!!! ugly1.gif angry_red.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.