Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μπράντον Χάντερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Warrior
QUOTE(sportime.gr)
Σέντερ με ύψος 2μ01; Με τον όγκο, τη δύναμη και την αγωνιστικότητα που διακρίνουν τον Μπράντον Χάντερ, γίνεται. Πολύ περισσότερο στην Ευρωλίγκα και στην Ελλάδα, όπου αγωνίζεται ο Παναθηναϊκός. Ο 24χρονος Αμερικάνος είναι ο Νο1 υποψήφιος για να γίνει ο εκλεκτός του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς για τη θέση του δεύτερου ξένου.


Ο Χάντερ είναι ένας μικρός… Μπάρκλεϊ. Αγωνιστής, εξαιρετικός ριμπάουντερ, πολύ δυνατός αλλά με χαμηλά ποσοστά από μέση απόσταση (53% στις βολές). Στο κολέγιο του, το Οχάϊο, τη σεζόν 2002-03 σε κάθε αγώνα είχε διψήφιο αριθμό πόντων και ριμπάουντ (μ.ο 21,5π και 12,6ρ) και μάλιστα στην περιφέρεια του ήταν ο τρίτος παίκτης στην ιστορία που πέρασε τους 2.000 πόντους και τα 1.000 ριμπάουντ. Επιλέχθηκε στο δεύτερο γύρο του ντραφτ του 2003 από τους Μπόστον Σέλτικς (3,5π 3,3ρ σε 36 αγώνες με 11’ μ.ο συμμετοχής), στο νούμερο 56 και για αυτό επέλεξε το συγκεκριμένο αριθμό στη φανέλα του.

Την επόμενη σεζόν, δηλαδή πέρυσι, αγωνίστηκε στο Ορλάντο (3,1π. 2,2ρ σε 31 αγώνες με 7’ μ.ο. συμμετοχής). Εφέτος δεν βρήκε συμβόλαιο στο ΝΒΑ και για αυτό αγωνίζεται στο CBA έχοντας στην ομάδα του συμπαίκτη τον Ρόντεϊ Μπιούφορντ (ο οποίος παρεμπιπτόντως επιστρέφει στην Ευρώπη για λογαριασμό της Τζιρόνα)!

Ο Παναθηναϊκός θα καλύψει την αποζημίωση του CBA προκειμένου να αποκτήσει την ελευθέρας του παίκτη, ενώ θα του καταβάλει μέχρι το τέλος της σεζόν περί τα 300.000 δολάρια. Αν δεν συμβεί κάτι απρόοπτο ο 25χρονος Χάντερ (24/11/1980), που έχει πέντε αδέλφια και του αρέσει το μποξ(!), θα έρθει ως το τέλος της εβδομάδας (μπορεί και νωρίτερα) στην Αθήνα για να ενταχθεί στους «πράσινους».


Και το betsmart λεει οτι εκλεισε...
Μαλλον βρεθηκε ο 2ος ξενος του ΠΑΟ.
Bonzo
Όντως ο Χάντερ υπέγραψε...
Για να δούμε τι έιναι?
Άξιζε η αναμονή?
Από sportime.gr:

"Η πρωτοχρονιάτικη πίτα της ομάδας μπάσκετ του Παναθηναϊκού, η οποία κόπηκε το μεσημέρι της Κυριακής (15/01) στο Εκάλη club, δεν είχε φλουρί, αλλά... παίκτη! Ο Μπράντον Χάντερ είναι πλέον και επίσημα παίκτης του Παναθηναϊκού, με τον μεγαλομέτοχο των πρασίνων, Θανάση Γιαννακόπουλο, να υπογράφει τα χαρτιά του συμβολαίου του Αμερικανού παρουσία και των δημοσιογράφων!"
dizzy_fingers
Όντως...για να δούμε 38.gif.
kop-13
Έιναι σαφές οτι ο Ομπράντοβιτς θέλει έναν 2ρο Midleton.
Για να δούμε...
dizzy_fingers
Ενδιαφέρουσα συνέντευξη από το sportime.gr:


-Καλά, με τον Μπιούφορντ ήταν λογικό να συζητήσετε σχετικά με την πρόταση που δέχτηκες από τον Παναθηναϊκό, υπό την έννοια ότι ο Ρόντνι είχε αναδειχτεί πρωταθλητής Ελλάδος το 2003 με τους Πράσινους και εφέτος για 22 αγώνες μοιραστήκατε τα ίδια αποδυτήρια στους Σιου Φολς Σκάιφορς στο CBA. Με τον Πάτερσον, όμως, πως προέκυψε το... φροντιστήριο;


«Τον ήξερα από παλιά. Φοίτησε στο Πανεπιστήμιο της πόλης μου, στο Σινσινάτι, οπότε είχαμε ανέκαθεν σχέσεις, ακόμη και τώρα που εξακολουθεί να αγωνίζεται στους Μπλέιζερς. Μου είπε, λοιπόν, ότι είχε κάνει το υπερατλαντικό ταξίδι για να παίξει στην Ελλάδα (ΑΕΚ) τη χρονιά του λοκ άουτ στο ΝΒΑ. Η συνεργασία του, όμως, δεν ήταν γραφτό να διαρκέσει πολύ καιρό»...

-Ποιες εντυπώσεις αποκόμισες από τα λεγόμενα των δύο φίλων σου και εν πάση περιπτώσει τι περιμένεις να αντικρίσεις στην Ελλάδα;

«Μου είπαν ότι όλα θα πάνε καλά, ότι θα συναντήσω εξαιρετικό περιβάλλον και ότι η ομάδα που με επέλεξε είναι η κορυφαία της χώρας. Ειδικά, ο Ρόντνι, ο οποίος είχε αγωνιστεί στον Παναθηναϊκό κατακτώντας και τίτλο, με διαβεβαίωσε ότι οι άνθρωποι του συλλόγου, οι προπονητές και οι συμπαίκτες μου θα με αγκαλιάσουν από την πρώτη στιγμή και θα με κάνουν να αισθανθώ άνετα. Δεν είναι και μικρό πράγμα να γνωρίζεις πάνω κάτω σε ποιο σύλλογο πηγαίνεις και να έχεις ακούσει τόσο θετικά πράγματα».

-Στο ΝΒΑ τι δεν πήγε καλά στην καριέρα σου; 36 αγώνες στους Μπόστον Σέλτικς την περίοδο 2003-04 και 31 στους Ορλάντο Μάτζικ την επόμενη χρονιά. Αισθάνεσαι ότι έγινε κάτι λάθος ή απλώς δεν είχες τις ανάλογες ευκαιρίες;


«Θα έλεγα ότι ήμουν λίγο άτυχος. Την πρώτη χρονιά μου στο ΝΒΑ είχα ευκαιρίες για να δείξω τι αξίζω. Αλλωστε, με είχε επιλέξει στο ντραφτ ο Ντάνι Εϊντζ, ο οποίος πίστευε πολύ στις δυνατότητές μου. Αποδείχθηκε, όμως, ότι δεν ήμουν έτοιμος να αγωνιστώ σε αυτό το πρωτάθλημα. Αντιμετώπισα δυσκολίες. Ισως να φταίει ότι άργησα να ασχοληθώ συστηματικά με το άθλημα. Η πρώτη ουσιαστική επαφή, με την έννοια της ομάδας, ήλθε πολύ καθυστερημένα. Σχεδόν στην πρώτη χρονιά μου στο Κολέγιο! Οταν πήγα στο Ορλάντο, απλώς δεν μου δόθηκαν ευκαιρίες, θα έλεγα ούτε καν προσοχή»...

-Γνωρίζεις το μέγεθος του συλλόγου, στον οποίο έρχεσαι;

«Ναι, με πληροφόρησαν ότι ο Παναθηναϊκός έχει το καλύτερο ρεκόρ στο ελληνικό πρωτάθλημα και στην Ευρωλίγκα και ότι διαθέτει πλούσια τροπαιοθήκη. Οτι διαθέτει πολύ ταλαντούχους παίκτες, ότι εκεί παίζει ο Μάικ Μπατίστ, τον οποίο δεν γνωρίζω προσωπικά, αλλά ξέρω ότι αποφοίτησε από το Αριζόνα Στέιτ και έπαιξε στους Μέμφις Γκρίζλις. Και ότι διαχειρίζονται το υλικό καταπληκτικοί προπονητές. Α... γνωρίζω επίσης ότι ο προκάτοχός μου ήταν ο Λόνι Μπάξτερ»...

-Γιατί το λες αυτό με τόση έμφαση;

«Γιατί γνωρίζοντας ότι ο Μπάξτερ αγωνίσθηκε στον Παναθηναϊκό πριν από μένα, ήταν εύκολο να συνειδητοποιήσω τι είδους παίκτη ψάχνει η ομάδα. Μπορώ να σας πω ότι σε ένα ποσοστό μοιάζω με τον Μπάξτερ. Και στη σωματοδομή και στη μαχητικότητα. Προσωπικά, θα προτιμήσω να κατεβάσω όσο περισσότερα ριμπάουντ μπορώ, παρά να πετύχω πόντους. Αλλωστε, η συγκεκριμένη ομάδα διαθέτει πολύ ποιοτικούς παίκτες με επιθετικό ταλέντο, οπότε πρέπει να υπάρχει και κάποιος που να παίρνει τα ριμπάουντ. Και στο σκοράρισμα, όμως, θα προσφέρω εφόσον μου ζητηθεί. Γενικά, δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσω πρόβλημα προσαρμογής».

-Στο ΝΒΑ χαρακτηρίζεσαι ως «undersized», τουτέστιν... μέτριο ύψος για τη θέση του πάουερ φόργουορντ. Θεωρείς ότι αυτό το μικρό ελάττωμα απέτρεψε την καθιέρωσή σου στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου; Αν και ομολογώ ότι τα 16 ριμπάουντ που μάζεψες εναντίον των Τορόντο Ράπτορς τον Φεβρουάριο του 2004 είναι εντυπωσιακός αριθμός για αθλητή του ύψους σου!

«Δεν θα το χαρακτήριζα ελάττωμα. Και ο Μπάρκλεϊ ήταν 'undersized ', αλλά δεν υπήρξε πιο κυρίαρχος και πιο μαχητικός παίκτης από αυτόν. Με ύψος 6,4 πόδια (1,94 μ.), μπορούσε να κατεδαφίσει έναν κατά είκοσι πόντους ψηλότερο αθλητή, ενώ στην καριέρα του είχε 11,7 ριμπάουντ κατά μέσον όρο! Αλλωστε, ο Μπάρκλεϊ είναι ο παίκτης που θαυμάζω και για να είμαι ειλικρινής αυτό είναι και το μεγαλύτερο κομπλιμέντο, που έχω ακούσει ποτέ. Κάποτε με αποκάλεσαν... μικρό Μπάρκλεϊ. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ...».

Κ. Σωτηρίου




Μου άρεσε η προτελευταία του απάντηση. Ότι θα προσπαθήσει περισσότερο για τα ριμπάουντ, παρά για τους πόντους, καθώς έχει ήδη αρκετά επιθετικά όπλα η ομάδα...
Όλα αυτά είναι ασφαλώς λόγια ακόμα, αλλά η πρώτη εντύπωση, σε εμένα τουλάχιστον, είναι θετική.
qspock
Καλο ειναι να εχουμε ελπιδες οτι θα βγει παιχταρα.

Απο την αλλη:

"Στο ΝΒΑ χαρακτηρίζεσαι ως «undersized», τουτέστιν... μέτριο ύψος για τη θέση του πάουερ φοργουορντ" Και του small f. πλεον τη σημερον ημερα να προσθεσω εγω. Τι εψαχνε ο ΠΑΟ? Σεντερ (??) blink.gif 24.gif

"Κάποτε με αποκάλεσαν... μικρό Μπάρκλεϊ!"
Οριστε? Παιδια αυτος ειναι πιο κοντος κι απο μας! sad-smiley-009.gif

Εμενα δε μου φερνει σε Μιντλετον αλλα σε Λολις μεχρι στιγμης. Αντε να τον δουμε... Αλλα αυτος τον Βουισιτς δε τον φτανει ουτε στο πηγουνι. Α, ξεχασα, υπαρχει και ο Πατρικ! w00t.gif

ΥΓ: Ο τιτλος του αρθρου του sportime πρεπει να αλλαξει: "Αντι για Πιάσαμε τον... κυνηγό" να γινει "Πιάσαμε τον... κοντό" tongue.gif
dizzy_fingers
Απ'ότι φαίνεται, η διοίκηση του Παναθηναϊκού δεν αφήνει την περίπτωση Χάντερ να πάει χαμένη:

QUOTE(sportime.gr)
Ο Παναθηναϊκός και ο Μπράντον Χάντερ θα προσπαθήσουν να εξαντλήσουν κάθε περιθώριο για να συνεχίσουν τη συνεργασία τους. Ο Αμερικάνος, σύμφωνα με πληροφορίες του Sportime.gr, όπως αποφασίστηκε τα μεσάνυχτα της Πέμπτης δε θα υποβληθεί το πρωί της Παρασκευής σε χειρουργική επέμβαση και θα αναχωρήσει για τις ΗΠΑ, αλλά μεσκοπό να επιστρέψει! Διαβάστε στη συνέντευξη της ημέρας τι δηλώνει ο Αμερικανός.

Την απόφαση έλαβαν από κοινού ο παίκτης και ο Παναθηναϊκός, κατόπιν συνεννοήσεως του ορθοπεδικού γιατρού των «πρασίνων», κ.Θανάση Κονίδη και των Αμερικάνων γιατρών που ο Μπράντον Χάντερ γνωρίζει –και προφανώς εμπιστεύεται- στην πατρίδα του. Οι Αμερικάνοι, χωρίς να έχουν δει τις μαγνητικές ακτινογραφίες στις οποίες υποβλήθηκε ο παίκτης του Παναθηναϊκού, εξέφρασαν  ενστάσεις για την αναγκαιότητα χειρουργικής επέμβασης, αλλά και την αισιοδοξία τους για συρρίκνωση του διαστήματος που θα απουσιάσει ο άτυχος παίκτης.

Ύστερα από διαβουλεύσεις, οι δύο πλευρές αποφάσισαν από κοινού (άλλωστε η αποστολή των ακτινογραφιών στις ΗΠΑ θα καθυστερούσε την υπόθεση), να αναχωρήσει νωρίς το πρωί  ο Χάντερ για την πατρίδα του. Αυτό υποδηλώνει ότι οι «πράσινοι», οι οποίοι επί ημερών Ομπράντοβιτς δεν προχωρούν εύκολα σε αλλαγές ή προσθήκες παικτών στο ρόστερ, θέλουν να εξαντλήσουν κάθε περιθώριο πριν αποφασίσουν να «σπάσουν» το συμβόλαιο με τον «κυνηγό».


Για να δούμε τις εξελίξεις... 39.gif
hellenic
O Hunter pigei telika stin Napoli tis Italias mexri telos tis periodoy!Krima poy traumatistike kai efige giati nomizo pos aksize kai tha mporouse na boitheisei ton PAO kato apo ta kalathia!
qspock
Το ευλογο ερωτημα ειναι γιατι τον αποδεσμευσαν αφου δεν εχουν σκοπο να παρουν αλλο! Ας τον περιμεναν να γυρισει. Τι ειχαν στο μυαλο τους? Μπερδεμενα πραγματα...
Alexmei
έχεις δίκιο γιατί όταν έμαθα ότι δν τον θέλουν ξαφνιάστηκα. ήταν πολύ καλός sport-smiley-017.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.