Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Βοήθεια στην επιλογή σχολής.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Mr_Cadwell
Παιδιά καταρχάς καλησπέρα.

Πάει καιρός που έχω να μπω στο fοrum και ο λόγος είναι ένας και απλός:Πανελλήνιες.
Η δοκιμάσια αυτή ευτυχώς τελείωσε για εμένα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο,ώστε τα όνειρα μου να αρχίζουν -εως ένα σημείο- να πραγματοποιούνται.
Έβγαλα 15.678 μόρια και η σχολή που ήθελα εξαρχής (Μαθηματικό Αθήνας ή ΣΕΜΦΕ) είναι πιο κοντά από ποτέ.(Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω tongue.gif)
Επειδή όμως στην ζωή τα πράγματα δεν έρχονται σχεδόν πότε έτσι όπως τα περιμένουμε,θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την τρίτη σχολή την οποία σκέφτομαι να συμπεριαλάβω στο μηχανογραφικό μου δελτίο.

Είμαι ανάμεσα στους Τοπογράφους Μηχανικούς ή Πολιτικούς Μηχανικούς-πάντα με γνώμονα τα μόρια μου- συγκλίνοντας προς το πρώτο διότι το δεύτερο γνωρίζω πως αποτελεί ένα κορεσμένο επάγγελμα στην Ελλάδα.
Βέβαια για τους Τοπογράφους δεν έχω καμία ιδέα όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση που έχουν.
Ελπίζω να μπορείτε να μου δώσετε τα φόντα σας πάνω στο θέμα,φυσικά την γνώμη σας και καμία σχολή Αθήνας η οποία αξίζει και δεν γνωρίζω! (ΑΕΙ)

ΥΓ: Σημειωτέον πως θα δηλώσω και Μαθηματικό στην επαρχία αλλά μόνο στην Πάτρα και αυτό ως δευτερεύουσα επιλογή αφού εξαντλήσω τις επιλογές μου στην Αθήνα!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία στα παιδιά του '99 για του χρόνου!
Nemesakos
Καλησπέρα φίλε μου.

Θα σου μιλήσω ως παθών και όχι ως μεγαλύτερος. Εσύ αν κατάλαβα καλά είσαι του 98'.. Εγώ του 83'.

Κάποτε έλεγαν οι γονείς για Ιατρικές, για Νομικές, για Οικονομικές σχολές. Εγώ άσχετο που δεν πλησίασα τα μόρια για τις σχολές αυτές, γούσταρα άλλα πράγματα, άλλες σχολές. Anyway πέρασα σε μια σχολή, όπου δεν μου άρεσε καθόλου και αφού έχασα 5 χρόνια από την ζωή μου, την παράτησα και τελικά πήγα να σπουδάσω αυτό που ήθελα από μικρός. Μάλιστα τελείωσα κ πρώτος την σχολή. Που δουλεύω τώρα? Καμία σχέση με αυτό που σπούδασα.

Πρώτο και κύριο. Σπούδασε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Την βρίσκεις με τα μαθηματικά? Σπούδασε το και γίνε ο καλύτερος. Κατευθύνσεις υπάρχουν πολλές στον κλάδο. Δεν θα σου πω τίποτα για τοπογράφους και πολιτικούς μηχανικούς. Το θέμα είναι να σκεφτείς αν σαρέσει. Αυτό είναι το απλό κομμάτι.

Δεύτερον και πιο δύσκολο. Κάνε να έρευνα αγοράς.Δες τι ζητάει αυτή τη στιγμή η αγορά. Μπες στα skywalker, στο linkedin ή όπου αλλού θες και δεν τι έχει ζήτηση. Κακά τα ψέμματα αν κάνεις εντέλει αυτό που σου αρέσει και δεν σου δίνει τίποτα τι να το κάνεις? Δες τι ζητάει ο κόσμος, οι επιχειρήσεις.

Από προσωπική εμπειρία και με βάση τον ιδιωτικό τομέα που εργάζομαι εγώ, όλοι ζητούν κυρίως προγραμματιστές, διαχειριστές συστημάτων, ανθρώπους με γνώσεις σε γλώσσες προγραμματισμού, τεχνικούς. Δεν σαρέσει? Μην το κάνεις.

Πάντα ήμουν άνθρωπος του ρίσκου και ακόμα και σήμερα θα διάλεγα να μάθω να σπουδάσω αυτό που πραγματικά μου αρέσει. Φυσικά δεν μπορώ να σου δώσω καμία συμβουλή γιατί δεν χρειάζεται. Το μόνο που μπορώ να πω, είναι ρώτα του γύρω σου, τους λίγο μεγαλύτερούς σου., τους φίλους των γονιών σου. Ρώτα τους για τις εμπειρίες τους στις δουλειές που βρίσκονται. Ρώτα τους τι ζητάει η αγορά τι ζητάει το αφεντικό. Και επειδή εγώ όπως σου πα γουστάρω το ρίσκο, φυσικά και δεν το προτείνω. Αν είχα άλλα μυαλά, θα κοίταζα που έχει το περισσότερο χρήμα. Όπως και να έχει κανείς δεν είναι καλύτερος για συμβουλές πέρα από τον εαυτό σου. Αρκεί να ξέρεις τι σαρέσει.
priest
QUOTE(Mr_Cadwell @ Jun 22 2016, 15:20 ) *
Παιδιά καταρχάς καλησπέρα.

Πάει καιρός που έχω να μπω στο fοrum και ο λόγος είναι ένας και απλός:Πανελλήνιες.
Η δοκιμάσια αυτή ευτυχώς τελείωσε για εμένα και μάλιστα με τέτοιο τρόπο,ώστε τα όνειρα μου να αρχίζουν -εως ένα σημείο- να πραγματοποιούνται.
Έβγαλα 15.678 μόρια και η σχολή που ήθελα εξαρχής (Μαθηματικό Αθήνας ή ΣΕΜΦΕ) είναι πιο κοντά από ποτέ.(Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω tongue.gif)
Επειδή όμως στην ζωή τα πράγματα δεν έρχονται σχεδόν πότε έτσι όπως τα περιμένουμε,θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την τρίτη σχολή την οποία σκέφτομαι να συμπεριαλάβω στο μηχανογραφικό μου δελτίο.

Είμαι ανάμεσα στους Τοπογράφους Μηχανικούς ή Πολιτικούς Μηχανικούς-πάντα με γνώμονα τα μόρια μου- συγκλίνοντας προς το πρώτο διότι το δεύτερο γνωρίζω πως αποτελεί ένα κορεσμένο επάγγελμα στην Ελλάδα.
Βέβαια για τους Τοπογράφους δεν έχω καμία ιδέα όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση που έχουν.
Ελπίζω να μπορείτε να μου δώσετε τα φόντα σας πάνω στο θέμα,φυσικά την γνώμη σας και καμία σχολή Αθήνας η οποία αξίζει και δεν γνωρίζω! (ΑΕΙ)

ΥΓ: Σημειωτέον πως θα δηλώσω και Μαθηματικό στην επαρχία αλλά μόνο στην Πάτρα και αυτό ως δευτερεύουσα επιλογή αφού εξαντλήσω τις επιλογές μου στην Αθήνα!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και καλή επιτυχία στα παιδιά του '99 για του χρόνου!

Καταρχας συγχαρητηρια για το αποτελεσμα των παννελαδικων εξετασεων. Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαφοροποιηθω πολυ απο οσα σου ειπε ο Νεμεσακος αλλα θα ηθελα να σε αποτρεψω απο το να πας στο Μαθηματικο της Πατρας. Οι εξωτερικες αξιολογησεις τον εχουν θαψει και απο αυτα μου εχουν πει εχουν απολυτα δικιο.

Απο εκει και επειτα οι σχολες που εχουν μεγαλη περαση ειναι η πληροφορικη και η οι ηλεκτρολογοι μηχανολογοι. Γενικα η γνωση γλωσσων προγραμματισμου ειναι ενα μεγαλο εφοδιο οπως ειπε και ο Νεμεσακος.

Επισης καλο ειναι να ψαξεις το καθε τμημα ξεχωριστα και προσεκτικα. Κοιτα τι μαθηματα εχουν ανα εξαμηνο, τους καθηγητες και τι ερευνα κανουν, τον αριθμο δημοσιευσεων του καθενος, τις εσωτερικες και εξωτερικες αξιολογησεις.

Επισης μην ξεχνας πως μετα το περας του προπτυχιακου προγραμματος μπορεις να συνεχισεις για μεταπτυχιακο, συνεπως τσεκαρε το και αυτο.

Τελος υπαρχει και η λυση του εξωτερικου για το μελλον. Η Ελλαδα δεν ειναι και το πιο ιδανικο μερος για να εργαστεις αυτην την εποχη.


pk13
Συγχαρητηρια φιλε για την επιτυχια σου...Δεν θα διαφοροποιηθω απο τον Νεμεσακο και τον Priest...Εγω ημουν του 97...Εδωσα περσυ δηλαδη...
Το βασικοτερο ολων ειναι να διαλεξεις μια σχολη που να σου αρεσει και να γουσταρεις να την παρακολουθεις...Το να διαλεξεις κατι απλα για τα ματια του κοσμου ή επειδη εχει καλυτερο "ονομα" σαν σχολη ειναι ανουσιο...Και στο λεω εγω σαν παθων που δεν διαλεξα μια σχολη που μου αρεσε πραγματικα επειδη ειχε βαση 1000 μορια λιγοτερα απο αυτα που εβγαλα αλλα διαλεξα μια σχολη που δεν μου αρεσε επειδη εβγαλα πολλα μορια και την εφτανα και επειδη γονεις,καθηγητες,φιλοι μου ελεγαν πως θα ειμαι βλακας να διαλεξω μια σχολη 1000 μορια πιο κατω απο αυτα που συγκεντρωσα...Τελικα οπως περιμενα η σχολη αυτη δεν μου ταιριαζει καθολου και αναγκαζομαι να παρακολουθω ενα αντικειμενο που δεν μου αρεσει...Μην κανεις το ιδιο λαθος...

Απο την αλλη κοιτα οπως λεει ο Νεμεσακος τι εχει ζητηση και βαλτο στο μυαλο σου...Απο οτι καταλαβα εισαι της Τεχνολογικης κατευθυνσης...Αυτη η κατευθυνση εχει σχολες με αρκετο μελλον,δεν ειναι σαν τις σχολες της θεωρητικης που ημουν εγω που το80% δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση...

Εν κατακλειδι καλυτερα να ασχοληθεις με κατι που το θες και σου αρεσει και να γινεις καλος σε αυτο παρα με κατι που δεν σου αρεσει και να γινεις μετριος σε αυτο...

Αα για την σχολη Τοπογραφων που αναφερεις δεν θα σε προετρεπα να την ακολουθησεις...Ειχε περασει εκει ο ξαδερφος μου και οι πιθανοτητες ευρεσης εργασιας ειναι ψιλοελαχιστες...
benchwarmer
QUOTE(pk13 @ Jun 22 2016, 19:49 ) *
Εν κατακλειδι καλυτερα να ασχοληθεις με κατι που το θες και σου αρεσει και να γινεις καλος σε αυτο παρα με κατι που δεν σου αρεσει και να γινεις μετριος σε αυτο...


Αυτή νομίζω είναι η πιο σωστή συμβουλή. Από τη στιγμή ειδικά που τίποτα δεν εγγυάται καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Ρωτήστε και μένα τον απόφοιτο ΗΜΜΥ.

Οπότε ναι, πήγαινε εκεί που σου αρέσει, γίνε (πολύ) καλός σε αυτό (και για αυτό είναι απαραίτητη προυπόθεση να σου αρέσει το αντικείμενο) και θα τον βρεις τον δρόμο σου. Εδώ, έξω, άμεσα, έμμεσα, με σπόντες, κάπως θα τον βρεις smile.gif

* Ίσως επανέλθω κάποια στιγμή με περισσότερη ανάλυση γιατί είναι πολύ ωραίο θέμα.
** Για Μαθηματικό συγκεκριμένα είναι ειδικός ο παμμέγιστος admin μας να απαντήσει.
yorgos
Προσυπογράφω ό,τι είπαν οι παραπάνω. Το τι ζητάει η ΕΛΛΗΝΙΚΗ αγορά δε θα ήταν σοβαρός παράγοντας επιλογής για μένα. Είσαι σε μια γενιά που όχι απλά μπορεί αλλά μάλλον πρέπει κιόλας να ψάξει το μέλλον της έξω. Σπούδασε αυτό που γουστάρεις και νομίζεις ότι θα είσαι καλύτερος και μετά ευκαιρίες θα βρεθούν, ειδικά έξω, η Ελλάδα είναι για κλάμματα πια, τα περισσότερα ταλέντα στη χώρα πάνε χαμένα, πληρώνονται ελάχιστα ή απλά την κάνουν.
Mr_Cadwell
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση ,δεν το περίμενα!

Τα λόγια σας μετράνε και ελπίζω να με βοηθήσουν να επιλέξω την σωστή κατεύθυνση καθώς και τα περιθώρια στενεύουν πλέον.
Να 'στε όλοι καλά!

ΥΓ: Η σχολη Αγρονόμων Τοπογράφων αρχίζει να απομακρύνεται καθώς δεν με ενδιαφέρει και τρελά!
priest
QUOTE(Mr_Cadwell @ Jun 24 2016, 01:46 ) *
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση ,δεν το περίμενα!

Τα λόγια σας μετράνε και ελπίζω να με βοηθήσουν να επιλέξω την σωστή κατεύθυνση καθώς και τα περιθώρια στενεύουν πλέον.
Να 'στε όλοι καλά!

ΥΓ: Η σχολη Αγρονόμων Τοπογράφων αρχίζει να απομακρύνεται καθώς δεν με ενδιαφέρει και τρελά!


Φιλτατε Cadwell κατι πολυ σημαντικο που θα ηθελα να προσθεσω. Οτι και να επιλεξεις φροντισε να το κανεις σωστα και να εισαι σιγουρος οτι θα ανταμειφθεις.

Δυστυχως υπαρχει τοση πιεση στους μαθητες για τον καλο βαθμο στις πανελλαδικες* που πολλοι ξεχνουν πως οι πανελλαδικες ειναι μονο η αρχη απο μια σειρα απο συνεχομενες και πολυ σημαντικες εξετασεις.

*Διορθωνω τον εαυτο μου αφου στο προηγουμενο ποστ μου την σκοτωσα την λεξη.
thanath
Δεν θα διαφοροποιηθώ με τα υπόλοιπα παιδιά.. Εγώ προσωπικά είμαι απόφοιτος ΗΜΤΥ (ηλεκτρολόγος μηχανικός Πάτρας) με ειδικότητα προγραμματιστής.. Όπως σου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά επαγγελματική αποκατάσταση υπάρχει μεγάλη, όμως δεν με ενδιαφέρει ο κλάδος και ψάχνω να βρω προς ποια κατεύθυνση να πορευθώ ώστε να κάνω κάτι που θα με ικανοποιεί ταυτόχρονα.. Ούτε η σχολή σαν πρόγραμμα σπουδών με ενδιέφερε και με κούρασε πάρα πολύ μέχρι να την τελειώσω.. Τί θέλω να πω με όλα αυτά? Ψάξε όσο μπορείς να βρεις αυτό που σου αρέσει.. Είναι δύσκολο σε αυτή την ηλικία, αλλά αφού έτσι έχει η κατάσταση, προσπάθησε να βρεις και να κάνεις αυτό που πραγματικά θες.. Αν αγαπάς τα μαθηματικά κυνήγα τα μαθηματικά! Το παν στην ζωή μας είναι να κάνουμε πράγματα που μας κάνουν χαρούμενους! Και στην επαγγελματική αποκατάσταση είναι σημαντικό αυτό! Απλά να προσέξεις να μην επιλέξεις μια σχολή που δεν έχει ούτε εδώ μέλλον, αλλά δεν σε βοηθάει ούτε να άμα θες να φύγεις για έξω όπως για παράδειγμα το παιδαγωγικό...

Εγώ στην Πάτρα έχω σπουδάσει και ξέρω αρκετούς μαθηματικούς.. Σαν σχολή δεν είναι τόσο καλή με πολύ δύσκολο και απαιτητικό πρόγραμμα σπουδών. Όμως αν νομίζεις ότι είναι αυτό που αγαπάς και υπάρχει η δυνατότητα να σπουδάσεις σε άλλη πόλη τότε θα σου έλεγα να πας εκεί.. Να είσαι υποψιασμένος. Να βρεις από την πρώτη μέρα παλιούς που θα σου δώσουν συμβουλές για το πως να αντιμετωπίσεις τα μαθήματα και να μην κάνεις το λάθος να αποδιοργανωθείς τελείως! Να κάνεις και την λεγόμενη φοιτητική ζωή, αλλά και να μην αφήσεις πολλά μαθήματα πίσω!
kotzito
Ίσως η πιο βασική παράμετρος είναι και το πως βλέπεις τον εαυτό σου σε 4-5-6 χρόνια. Βέβαια στα 18 μετά από μια απαιτητική χρονιά και χωρίς να έχεις και μια γνώση της αγοράς εργασίας ή κατασταλάξει ακριβώς στο τι θες να γίνεις, σίγουρα είναι δύσκολο, αλλά θα σου έλεγα να έχεις και κατά νου να σπουδάσεις κάτι που θα σου αρέσει και θα ξέρεις οτι δεν θα το βαρεθείς μετά από λίγο, αλλά θα είναι πάνω ή έστω πολύ κοντα στα ενδιαφέροντα σου και στο οποίο θα μπορείς να συνεχίσεις μετά και δεν πήγες με την προοπτική "βλέποντας και κάνοντας". Κάνε μια καλή έρευνα όπως είπαν και τα παιδιά, ψάξε τα προγράμματα σπουδών κάθε τμήματος, δες τι ζήτηση υπάρχει για κάθε ειδικότητα και σκέψου (έστω και λίγο) και πιο μακροπρόθεσμα.

Για ΣΕΜΦΕ πάντως από φιλαράκι που είναι εκεί έχω ακούσει ότι ναι μεν είναι ενδιαφέρουσα σχολή που διαφέρει κάπως από τις πιο κλασσικές πολυτεχνικές (κάνεις λίγο απ'όλα θεωρητικά, από Μαθηματικά και Φυσική μέχρι Μηχανική και Προγραμματισμό), αλλά βγαίνεις κάτι αρκετά "γενικό", οπότε μετά θες σίγουρα ένα master προκειμένου να είσαι πιο εξειδικευμένος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.