Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ευρωλίγκα:Πολυτιμότερος ο Πάρκερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Warrior
Οπως ηταν αναμενομενο,ο τιτλος του MVP για την φετινη Ευρωλιγκα πηγε στον Αντονι
Παρκερ της Μακαμπι. 41.gif
Nομιζω οτι ηταν απολυτα δικαιη η επιλογη...

Ο Παρκερ ειχε αναδειχτει 5 φορες MVP της αγωνιστικης,ενω ηταν και παικτης του μηνα
τον Νοεμβριο.Τα στατιστικα του ηταν 18.4π.(57%δ.,48%τρ.,85,8%β.), 5.4ρ.,3.5ασ.,2.0κλ.
κατα μεσο ορο.

Στην ψηφοφορια συμμετειχαν 30 δημοσιογραφοι απο ολη την Ευρωπη(19 εκ των οποιων ψηφισαν τον Παρκερ),οι οποιοι εδιναν 3 ψηφους για την πρωτη επιλογη,2 για
την 2η και 1 για την 3η..

Συνολικα ο Παρκερ μαζεψε 76 ψηφους,παραπανω απο 2πλασιους απο τον δευτερο
Αντερσεν(ΤΣΣΚΑ),ενω στην 3η θεση ισοβαθμισαν οι Μπαρουν(ΤΣΣΚΑ) και ο Γιακα
Λακοβιτς(Παναθηναικος)
.

Ο Παρκερ θα παραλαβει το βραβειο του στο επισημο δειπνο του φαιναλ φορ που θα γινει στην Μοσχα στις 7 Μαιου,αναμεσα στους ημιτελικους και τον μικρο τελικο.
harris
Απιστευτος παικτης ,η χαρα του καθε προπονητη.Κατι ακουστηκε για ενδιαφερον απο ελληνικη ομαδα .Αν ειναθι ετσι ,μαλλον ειναι για τον ΠΑΟ και θα ειναι μια απιστευτη μεταγραφη .Μακαρι........Νομιζω οτι αδικηθηκε ο Σκολα και ο Τσαρλς Σμιθ (αν και η Σκαβολινι δεν εφτασε πολυ μακρια).Οσο για τον Γιακα ,ενα εχω να πω .....ας ειναι καλα ο Ζελικο.
Warrior
Ο Σμιθ ειχε βγει πολυτιμοτερος στη Β' φαση των ομιλων(των "16").

Οντως ο Σκολα αδικηθηκε! 45.gif
harris
για τον παρκερ ομως ,δεν νομιζω οτι κανενας εχει αντιρρηση.warrior αυριο θα δεις ποσο μοιαζει το παιχνιδι μου ,με αυτο του Αντονυ tongue.gif
Warrior
QUOTE (harris @ Apr 24 2005, 12:22 AM)
για τον παρκερ ομως ,δεν νομιζω οτι κανενας εχει αντιρρηση.warrior αυριο θα δεις ποσο μοιαζει το παιχνιδι μου ,με αυτο του Αντονυ tongue.gif


icon_blahblah.gif icon_blahblah.gif


24.gif
harris
καλα ντε ,μια πλακα εκανα και εγω....... sad.gif
αμεσως να με shot.gif shot.gif
εχω icon_drunk.gif λιγο ειναι η αληθεια ,γι αυτο.....

peace.gif ρε παιδια
Warrior
Εγω παντως απο σημερα δηλωνω οτι ταλαιπωρουμαι απο τραυματισμους!
Γι'αυτο η αποδοση μου θα ειναι πλασματικη!! rolleyes.gif

65.gif
harris
68.gif 68.gif 68.gif τα εχεις κανει πανω σου 68.gif 68.gif
Anxel
Απίστευτος παίκτης ο Πάρκερ..Εκρηκτικός,εντυπωσιακός,καλός σκόρερ και έχει και την ηγετική μορφή μέσα του..Δικαίως νομίζω οτι βγήκε ΜVP της Euroleague..

Warrior αυτά τα είχε δηλώσει και ο ίδιος ο Πάρκερ σε μια συνεντεύξη του στην Basket News..Οτι του χρόνου θέλει να κάνει μια αλλαγή στην καριέρα του και σκέφτεται και την Ελλάδα..Άλλωστε μόνο ο Παναθηναικός μπορεί να προσφέρει αυτά τα λεφτά που θα ζητήσει ο Πάρκερ..

Πάντως οι λόγοι που είχε τότε οτι θέλει να φύγει από την Μακάμπι είναι γιατί αυτός θέλει 2ετές συμβόλαιο και ο πρόεδρος δίνει 3ετές..Υπάρχει και διαφορά στα λεφτά..

Καλώς να έρθει στην Πανάθα μας ο Πάρκερ..Αλλά εγώ ξέρω για άλλο όνομα που θα κάνει μπάμ..Παίζει 3άρι και ο Παυλάρας θα μας τρελάνει για μια ακόμα φορά αν τον φέρει..Νομίζω όλοι ξέρετε για ποιόν μιλάω..
Warrior
Welcome Anxel! icon_wave.gif

Σιγουρα αν ειναι να ερθει στην Ελλαδα στον Παναθηναικο θα ερθει!Τον Χαρη κοροιδευα..tongue.gif

Τον Μποντιρογκα εννοεις ή εχω χασει τιποτα?? huh.gif
Anxel
Καλώς σας βρήκα Warrior(πολεμιστή!!) icon_wave.gif

Οχι..Εννοώ τον Πέτζα Στογιάκοβιτς..Ακούγονται πολλά οτι θα είναι το νέο μεγάλο όνομα του NBA που θα φέρει ο Παύλος..
Warrior
Σοβαρα μιλας?? huh.gif

Ομολογω οτι δεν περιμενα να ακουσω αυτο το ονομα... 39.gif

Σε παλια του συνεντευξη,ειχε πει οτι ηθελε να ερθει στην Ελλαδα αργοτερα,στο τελος
της καριερας του,για λογαριασμο του ΠΑΟΚ.Βεβαια αν γινει προταση ειναι πιθανο να
σκεφτει το ενδεχομενο,μιας και θα ειναι ακρως δελεαστικη φανταζομαι..αν γινει.
Anxel
Φυσικά και θα είναι φανταστικό να έρθει ο Πέτζα στην Ελλάδα και πάλι...Είναι γνωστό οτι αγαπάει τον ΠΑΟΚ αλλά μην ξεχνάμε οτι μόνο οι Αφοί Γιαννακόπουλοι μπορούν να του καλύψουν το πόσο που θα ζητήσει...Ένας λόγος ακόμα είναι οτι η Αλέκα Καμηλά είναι εγκύος και μάλλον αυτός είναι ένας ακόμα λόγος για να έρθει ο Πέτζα Ελλάδα...
Basketomania
Ως γυναικα να σας ενημερωσω οτι η Καμηλα εχει ηδη γεννησει...Απ'την αλλη δεν νομιζω οτι ο Πετζα θα αφησει το ΝΒΑ οπου παρα τους τραυματισμους εκανε αρκετα καλη χρονια για να ερθει στον ΠΑΟ...Απλα πιστευω οτι θα αλλαξει ομαδα...Απο τριποντακηδες πηξαμε στον ΠΑΟ...Φερτε πισω τον Μποντ να δουμε και κανα μπασιματακι...

Ναι Peka εγω τα λεω αυτα...Οχι οτι θα κανω ξαφνικα κι εγω απο αυριο διεισδυσεις...Στη γωνια μου θα'μαι και θα περιμενω να ερθει η μπαλα να σουταρω...Αλλα αλλο εγω αλλο ΠΑΟ!
greece4
paidia, auto me ton petza einai ligaki asteio... exei kapoia dis sumvolaio sthn amerikh kai einai 8eos ekei, einai se mia polu kalh fash ths karieras tou... poios o logos na r8ei ellada?...

oso gia ton parker einai megalos paikths! pragmatka polu kalos...
o scola dn adikeitai kat'eme giati o parker htan pio sta8eros k eixe megaluterh diarkeia...
dizzy_fingers
Τα λεφτά μην τα βάζεις στη συζήτηση, γιατί ξέρουμε ότι η εφορία στις ΗΠΑ τσιμπάει το 50%. Άσε και που οι Γιαννακόπουλοι είναι ικανοί να δώσουν όσα ζητήσει ο παίκτης.
Οπότε δεν τίθεται θέμα χρημάτων για την επιστροφή του πέτζα στην ελλάδα.

Αν κάτι θα τον κρατήσει είναι το ίδιο το ΝΒΑ...
Φέτος δεν έκανε την καλύτερη του σεζόν και ειδικά αφού είχε φτάσει στο παρελθόν σε υψηλά στάνταρ και τα είχε μάθει καλά, πιστεύω ότι του χρόνου θα δουλέψει για να τα ανακτήσει.
Ίσως σε άλλη ομάδα...αλλά δε νομίζω ότι θα γυρίσει στην ελλάδα σε αυτήν την ηλικία - και αν κάποια στιγμή το κάνει, έχω την εντύπωση πως θα προτιμήσει τη Θεσσαλονίκη.
Anxel
Ναι αλλά όμως καμία ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορεί να του καλύψει ούτε το 50% από αυτά που θα ζητήσει...Κακά τα ψέματα μόνο ο Παύλος και ο Θανάσης μπορούν να του καλύψουν τις απαιτήσεις...Ας μην ξεχνάμε και την τρέλα για την Πανάθα που κουβαλάνε στο κεφάλι( 77.gif )
Warrior
Δεν πρεπει να ξεχναμε ομως οτι και στο ελλ.μπασκετ σημερα δεν υπαρχουν τα οικονομικα
δεδομενα που υπηρχαν καποτε..
Μπορει να ειναι τρελοι με τον Παναθηναικο,αλλα δεν νομιζω οτι εμπαιναν μεσα τοσα
χρονια..Απλα ηταν τετοια η απηχηση του μπασκετ εκεινα τα χρονια που επετρεπε τετοιες
μεταγραφες(οπως του Ντομινικ). wink.gif

Γι'αυτο αλλωστε και τα τελευταια χρονια εχει περιοριστει το μπατζετ του Παναθηναικου
και εχει μεινει τα τελευταια 3 χρονια χωρις σεντερ η ομαδα σας.
Anxel
QUOTE (Warrior @ Apr 25 2005, 09:32 AM)
Γι'αυτο αλλωστε και τα τελευταια χρονια εχει περιοριστει το μπατζετ του Παναθηναικου
και εχει μεινει τα τελευταια 3 χρονια χωρις σεντερ η ομαδα σας.

To ότι περιοριστεί το μπάτζετ του Παναθηναικού είναι αποτέλεσμα του περιορισμού των μπάτζετ από τους πρόεδρους σε όλες τις ελληνικές ομάδες...Και πάλι ο Παναθηναικός έχει καταφέρει να έχει με διαφορά το πιο μεγάλο μπάτζετ και να βρίσκεται πολύ πιο πάνω από την δεύτερη...

Πάντως αυτό για τον σέντερ που λές...Είναι καθαρά θέμα επιλογών Ομπράντοβιτς...Είναι επιλογή του Ζελικό που του αρέσει να παίζει με χαμηλά σχήματα...Άλλωστε μην ξεχνάμε οτι πήραμε και τον Φέμερλινγκ το Καλοκαίρι αλλά τελικά δεν μπορεί να προσφέρει τα αναμένομενα ένας παίκτης που στερείται τεχνικής...Παρολαυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε και το ότι οι center πλέον στην Ευρώπη είναι λίγοι...

Το λάθος του Παναθηναικού είναι που 2 χρόνια πριν δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την υπογραφή του Andersen...Είναι ένας από τους καλύτερους centers που αγωνίζεται αυτή την στιγμή στην Ευρώπη...
dizzy_fingers
Αν είναι να πιάσουμε τα λάθη που έκαναν οι ελληνικές ομάδες στο παρελθόν...δε θα τελειώσει ποτέ ο κατάλογος icon_drunk.gif

biggrin.gif

Και για την περίπτωση του Andersen, αυτός θα ήταν υπερ-κατάλληλη περίπτωση σέντερ για το στυλ του Ομπράντοβιτς.
LEFTERIS733
Στο θεμα μας bball.gif Parker MVP bball.gif


Μπραβο του το αξιζε! 41.gif

Αντε και του χρονου στον παο... icon_drunk.gif
harris
ΜΑΚΑΡΙ.....
dizzy_fingers
Όχι ρε...αφού έχουμε κλείσει Πέτζα και Μποντίρογκα για του χρόνου... icon_drunk.gif
IraTmac
QUOTE (Anxel @ Apr 24 2005, 12:28 AM)
Οχι..Εννοώ τον Πέτζα Στογιάκοβιτς..Ακούγονται πολλά οτι θα είναι το νέο μεγάλο όνομα του NBA που θα φέρει ο Παύλος..

24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif

μου έπεσε ο καφές στο πληκτρολόγιο ρε, μην τα λες τόσο απότομα. tongue.gif

εκπλήσσομαι και μόνο που το συζητάτε. αλλά τώρα που το σκέφτομαι ο holic κι ο ΜΖ δεν πρόλαβαν να το δουν...

ο Πέτζα αν ερχόταν στον Πάο θα το έκανε μετά τα 30 και κόβω το χοντοκέφαλό μου γι' αυτό.
Anxel
Εγώ πολύ απλά έγραψα τι ακούγεται...Μάλιστα σε μια συνεντεύξη σε ραδιοφωνικό σταθμό που είχε δώσει ο Δημήτρης Ιτούδης τον είχανε ρωτήσει αν υπάρχει θέμα Πέτζα...Και η απάντηση του ήτανε οτι πάντα οι Αφοί Γιαννακόπουλοι κάνουνε το καλύτερο για την ομάδα και αυτό θα κάνουνε και φέτος το Καλοκαίρι...

Και εγώ νομίζω οτι σημαντικό ρόλο θα παίξει και η γνώμη της Αλέκας Καμήλα...Αν αυτή θέλει να μείνει στην Αθήνα και όχι στο Σακραμέντο λες να μην είναι και αυτός ένας λόγος στο μυαλό του Πέτζα για να γυρίσει στην Ελλάδα;

Πάντως για Μποντίρογκα ακούγεται δυνατά και αυτό...Ο Μποντίρογκα αγαπάει πάρα πολύ τον Παναθηναικό...Μάλιστα πολλές φορές έχει βρεθεί με τον γιό του Παύλου που είναι στην Βαρκελώνη και έχουνε μιλήσει για το τι γίνεται στην ομάδα...Οπότε με χίλια θέλει να γυρίσει...Όπως φυσικά τον θέλουνε και οι Αφοί αλλά και εμείς φυσικά...
IraTmac
Άλλο ο Ντέγιαν κι άλλο ο Πέτζα. Ο "Μποντ" είναι τριανταφεύγας και θα ήθελε σίγουρα να τελειώσει την καριέρα του στον Πάο, αφού αγαπά την ομάδα και καλύπτει τις προσδοκίες του (υπάρχει και η περίπτωση αργότερα να παίξει στην χώρα του, αλλά ακόμα είναι νωρίς).

Αλλά για Πέτζα μου φαίνεται αστείο και μόνο να το συζητάμε. Δεν μιλάμε για κάποιον που απλά συμπληρώνει ρόστερ ομάδας του ΝΒΑ, αλλά για άνθρωπο πάνω στον οποίο μετά την παραχώριση του Γουέμπερ, οι Κινγκς ετοιμάζονται να "χτίσουν" τη νέα τους ομάδα.
greece4
sumfwnw, ira...
NBAholic
Ρεαλιστικά, τι κίνητρο έχει ο Πέτζα να 'ρθει στην Ευρώπη; Όχι μόνο υπάρχουν οι Κινγκς, αλλά ας μην ξεχνούμε ότι τον ορέγονται κι άλλες ομάδες, μεταξύ των οποίων και οι αναγεννημένοι Μπουλς. Παρότι δεν κάνει καλά πλέι οφ (και χρονιά γενικότερα) μέχρι στιγμής για τα δεδομένα του, θα εκπλησσόμουν αν δεν παραμείνει για ακόμη 5+ χρονάκια και 35.000.000 $ (60-70 χωρίς τους φόρους) και ξαφνικά εκφράσει την επιθυμία του να γυρίσει στην "πατρίδα". Κι όπως είπε και ο Ira, ο Ντέγιαν ανήκει σε διαφορετική φάση της καριέρας του, μη έχοντας ποτέ σκεφτεί στα σοβαρά την πρόκληση του ΝΒΑ.
Anxel
Ο Πάρκερ ετοιμάζεται να υπογράψει συμβόλαιο διάρκειας 3 ετών με την Μακάμπι...Από την άλλη ο Παύλος Γιαννακόπουλος σε συνεντεύξη του στην Αθλητική Ηχώ χτές είπε οτι το Καλοκαίρι δεν αποκλείεται να γυρίσει στην ομάδα ο Ντέγιαν Μποντιρόγκα...Αφού ο Παύλος πότε δεν το έκρυψε οτι ο Ντέκι είναι από τα αγαπημένα του παιδιά...
harris
ναι αλλα σε τι κατασταση ειναι ρε παιδια?δεν κανει και καμια φοβερη σεζον.νομιζω οτι ειναι πολυ μετριος φετος.τι λετε εσεις για επιστροφη?????αντικειμενικη απαντηση θελω......... wink.gif
Anxel
Άποψη μου είναι οτι το μόνο πράγμα που φταίει είναι η κακή χρονιά της Μπάρτσα...Έπεσε λοιπόν πάνω στην γενική μετριότητα...Από την άλλη ο Ντέγιαν σίγουρα υπήρχαν ματς που ήτανε κακός αλλά στα περισσότερα ήτανε πολύ καλός...Πχ 16.3 ppg στην regular season και 12.1 ppg στο Top-16...Έπαιξε μεγάλο ρόλο και στην νίκη των Ισπανών μέσα στη Ρωσία...Μην ξεχνάμε οτι είναι η μοναδική ήττα των Ρώσων φέτος μέχρι τώρα...

Όπως και να έχει είναι ο Μποντιρόγκα...Μεγάλος παίκτης ήταν,είναι και θα είναι ο Ντέγιαν...Άρα εγώ τον θέλω με 1000 στον Παναθηναικό μας...
dizzy_fingers
Φτάνει και περισσεύει παιδιά για το ελληνικό πρωτάθλημα...μην τον απαξιώσουμε κι αυτόν.

Το παιχνίδι του δεν στηριζόταν ποτέ στη φυσική κατάσταση οπότε η ηλικία δεν παίζει μεγάλο ρόλο στη διαφορά απόδοσής του από τότε που έφυγε.
harris
τζιφος.....ο Παρκερ υπεγραψε στην Μακαμπι για δυο ακομα χρονια και οι μνηστηρες (βλεπε Μπαρτσελονα κτλ)εμειναν με την κρυαδα .Το καλυτερο τονωτικο για τον αμερικανο ενοψει του final-four ,αλλα και για την ομαδα ........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.