Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Ολύμπια Λάρισας
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
EXPLOITED ARIS
Χωρις Τσαλδαρη αλλα και Ραιτ θα παραταχθουμε αυριο στο Παλε και με τη γνωστη απουσια του Γκαβελ.
Ηλιαδης ανετοιμος...
Η Ολυμπια βαρεσε λουκετο αλλα οπως διαδιδει ο Μαλακος αυτα ειναι μονο φημες...
Πραγματικα δεν ξερω τι να περιμενω απο αυτο το παιχνιδι.
Αυτο που πρεπει να κανουμε εμεις σαν Αρης ειναι να μπουμε μεσα και να δειξουμε οτι περασαμε την κακη παρενθεση και μπαινουμε και παλι δυναμικα στο κυνηγι της τριτης θεσης.
Go Aris
Ο Ράιτ γιατί δεν παίζει?
celtic_pride
Ο Ματσόν τον θεωρεί "ανέτοιμο" (εξάλλου έχει να πάιξει από τις 13 Δεκ.). Επιπλέον, φοβάται μην πάθει κάποιον τραυματισμό και λείπει από το σημαντικότατο παιχνιδι της Πεμπτης με τον Παοκ....Το θέμα είναι ότι χωρίς Τσαλδάρη (μάλλον) ,Ραιτ και με Ηλιάδη να είναι ο πρώτος του αγώνας μετά τον τραυματισμό του δεν θα έχουμε και την πιο δυνατή περιφέρεια σήμερα...Παρ'όλα αυτά επιβάλλεται η νίκη για να συνεχιστεί το "come back"...
Go Aris
Ανέτοιμος? Πφφφφφ.....τέσπα, μακάρι να μην χρειαστεί καν η συνδρομή του στο συγκεκριμένο παιχνίδι και όλα να κυλήσουν ομαλά..
weirdo1977
laugh.gif ο Μπέτς από ποτε είχε να παίξει ? biggrin.gif κάτι άλλο παίζει, εύκαιρα για τον μικρό τον παπανικολαου όπως και να χει... αίντε να ετοιμαζόμαστε για το γήπεδο να χειροκροτήσουμε k τον "τερελακο" 41.gif
scales84
Ευτυχως με τις απωλειες στην περιφερεια που οπως ηταν λογικο δεν θα χαμε σκορ η αμυνα επαιξε αποτο 10 και μετα εκπληκτικη αμυνα και κερδισε υκολα με 62-46...εχει ανεβει πολυ ο νελσον απο οτι καταλαβα...

καλοδεχουμενο και το δωρο της αεκ...παμε για το διπλο στην πυλαια...
thrylos7
Το αρχικό σχήμα με Μπετς - Μπάρλο - Νέλσον - Παπανικολάου - Κλαρκ όλα τα λεφτά! Ήταν βέβαια στο διάστημα που η Ολύμπια ήταν μπροστά και μετά διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά της (με άλλο σχήμα πλέον).

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι και τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Άρης ήταν τόσο κακός που έκανε την Ολύμπια να φαίνεται θεαματική!! Ακολούθως βρήκε τα πατήματά του στην άμυνα κι έτσι πήρε τον έλεγχο του αγώνα, δημιουργώντας σταδιακά και μια διαφορά. Στο τέλος μάλιστα, όπου οι παίκτες ήταν πιο χαλαροί και η ομάδα έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, είδαμε και λίγο μπάσκετ παραπάνω... biggrin.gif

Ο Νέλσον επέστρεψε στις κυρίαρχες εμφανίσεις του προηγούμενου έτους, ο Μπετς αποτελεί σημαντική προσθήκη, όπως προφανώς θ' αποτελέσει και ο Ράιτ. Ήρθε και η νίκη της ΑΕΚ στον Πανελλήνιο, οπότε ο στόχος της 3ης θέσης, έχει ξαναζωντανέψει για τα καλά...

O Παπανικολάου πήρε αρκετό χρόνο, λόγω των απουσιών, αλλά δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, δεδομένων των ικανοτήτων του. Εμφανής η έλλειψη εμπειριών σ' αυτό το επίπεδο.

Όσο για την Ολύμπια, Κινγκ και Καστλ έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά, με τον πρώτο να πραγματοποιεί πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από εκεί και πέρα, η ομάδα δεν παρουσίασε κάτι αξιόλογο.

Γύρω στις 2000 κόσμος, χαλαρό το απόγευμα στο Παλέ.
Go Aris
Μπράβο στα παιδιά. Επιτέλους άρχισαν πάλι να θυμίζουν ομάδα και να παίζουν την καλή άμυνα που μας είχαν συνηθίσει. Παρόλο που τον τελευταίο καιρό θυμίζει νοσοκομείο, η ομάδα δείχνει σημάδια ανάκαμψης (αγωνιστικής και ψυχολογικής, ειδικά μετά το ανέλπιστο δώρο που μας έκανε απόψε ο Πανελλήνιος) smiley.gif
weirdo1977
απίστευτα άσχημη η ομάδα επιθετικά .. ειλικρινά δεν βλέπετε ελπίζω να διορθωθεί με την προσθήκη του ράιτ αλλα έχω την εντύπωση πως χρειάζεται άσσος, ούτε ο κλάρκ ούτε ο αργυρόπουλος δεν οργάνωσαν σε καμια φάση του παιχνιδιού την επίθεση
celtic_pride
QUOTE(thrylos7 @ Feb 14 2009, 20:01 ) *
O Παπανικολάου πήρε αρκετό χρόνο, λόγω των απουσιών, αλλά δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, δεδομένων των ικανοτήτων του. Εμφανής η έλλειψη εμπειριών σ' αυτό το επίπεδο.


Kαταρχήν, ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα... 41.gif 41.gif Αν εξαιρέσουμε την αρχική "κρυάδα" , η ομάδα (δεδομένων των απουσιών) έδειξε πολύ καλά στοιχεία...Για το quote με τον Παπανικολάου. Φίλε thrylos , διαφωνώ σε ένα κομμάτι μαζί σου. Πράγματι ο Κώστας επιθετικά ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτος (δεν ξέρω αν είχε κακή ψυχολογία εξαιτίας του πρώτου άστοχου 3πόντου) παρ'όλα αυτά, αμυντικά ήταν παρά πολύ καλός (βλ. τα κλεψίματα που έκανε) και για αυτό νομίζω πήρε τα 21λεπτά συμμετοχής....

Περιμένουμε το καθιερωμένο φωτορεπορτάζ απο την θύρα 10 (ή 9.. δεν έχω καταλάβει ακόμα από πού είναι laugh.gif laugh.gif )
thrylos7
Το φωτορεπορτάζ αύριο, αν και ο αγώνας δεν προσφερόταν ιδιαίτερα... biggrin.gif

QUOTE
παρ'όλα αυτά, αμυντικά ήταν παρά πολύ καλός (βλ. τα κλεψίματα που έκανε) και για αυτό νομίζω πήρε τα 21λεπτά συμμετοχής....


Κι όμως, αν πρόσεξες, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, πάντα έχανε τον αντίπαλό του, όταν αυτός υποστηριζόταν από σκριν κάποιου συμπαίκτη του κι έτσι βρισκόταν 1-2 βήματα πίσω. Ασφαλώς, αθλητικός είναι, άρα αυτό μάλλον οφείλεται στην έλλειψη εμπειρίας, πως να διαβάσει δηλαδή τη φάση και ν' ανταποκριθεί ανάλογα. Ο Κινγκ εκμεταλλεύτηκε 4-5 φάσεις έτσι.

weirdo1977
άσχετο.... τι πάσες ήταν αυτές που έβγαλε ο air Αγαδάκος ? blink.gif
EXPLOITED ARIS
QUOTE(weirdo1977 @ Feb 14 2009, 22:10 ) *
απίστευτα άσχημη η ομάδα επιθετικά .. ειλικρινά δεν βλέπετε ελπίζω να διορθωθεί με την προσθήκη του ράιτ αλλα έχω την εντύπωση πως χρειάζεται άσσος, ούτε ο κλάρκ ούτε ο αργυρόπουλος δεν οργάνωσαν σε καμια φάση του παιχνιδιού την επίθεση

Δε νομιζω πως ειναι ο ασσος το προβλημα.Απλα δεν υπαρχουν σωστα συστηματα να εκμεταλλευτουμε τους παικτες.Ενα δυο σκριν και σουτ η διεισδυση...
Πρεπει καποια στιγμη να βγαλει ο Ματσον ενα συτημα που να βγαινουν δυο-τρεις επιλογες για εκτελεση.
Ειμαστε μονοδιαστατοι στην επιθεση ειναι γεγονος...
SteelGandalf
Και πότε δεν ήμασταν μονοδιάστατοι στην επίθεση ρε παιδιά; Αλήθεια, θυμάται κανείς; Θα μου πείτε, για να είσαι πολυδιάστατος, πρέπει να έχεις και τους ανάλογους παίχτες. Εγώ πάντως πιστεύω πως, εδώ και πολλά χρόνια, η ομάδα στην επίθεση δεν έχει ουσιαστικό σύστημα και εννοώ παίζοντας με αντίπαλο μια δυνατή ομάδα (π.χ. Παναθηναϊκό) προσπαθούμε κυρίως ατομικά να επιτύχουμε πόντους (γι' αυτό και πάντα χάνουμε το παιχνίδι, αφού και ατομικά και ομαδικά ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος μας). Τέτοιους αντιπάλους, έχεις ελπίδα να τους κερδίσεις, μόνο παίζοντας ομαδικά κι εκμεταλλευόμενος στο μέγιστο βαθμό τα επιθετικά ατού σου (όποια κι αν είναι αυτά). Η εμπειρία και η ημέρα, φυσικά παίζουν το ρόλο τους, καθώς και, εννοείται, η καλή άμυνα. Πάντως, ειλικρινά, δε θυμάμαι από πότε ο Άρης έχει να παίξει "ορθόδοξα" και "ψαγμένα" συστήματα στον επιθετικό τομέα. Είναι και θέμα πως θα επιβάλλει ο εκάστοτε κόουτς στους παίχτες του να μη παίζουν σα να είμαστε "σκορποχώρι".
hagi
QUOTE(SteelGandalf @ Feb 15 2009, 18:52 ) *
Και πότε δεν ήμασταν μονοδιάστατοι στην επίθεση ρε παιδιά; Αλήθεια, θυμάται κανείς; Θα μου πείτε, για να είσαι πολυδιάστατος, πρέπει να έχεις και τους ανάλογους παίχτες. Εγώ πάντως πιστεύω πως, εδώ και πολλά χρόνια, η ομάδα στην επίθεση δεν έχει ουσιαστικό σύστημα και εννοώ παίζοντας με αντίπαλο μια δυνατή ομάδα (π.χ. Παναθηναϊκό) προσπαθούμε κυρίως ατομικά να επιτύχουμε πόντους (γι' αυτό και πάντα χάνουμε το παιχνίδι, αφού και ατομικά και ομαδικά ο Παναθηναϊκός είναι καλύτερος μας). Τέτοιους αντιπάλους, έχεις ελπίδα να τους κερδίσεις, μόνο παίζοντας ομαδικά κι εκμεταλλευόμενος στο μέγιστο βαθμό τα επιθετικά ατού σου (όποια κι αν είναι αυτά). Η εμπειρία και η ημέρα, φυσικά παίζουν το ρόλο τους, καθώς και, εννοείται, η καλή άμυνα. Πάντως, ειλικρινά, δε θυμάμαι από πότε ο Άρης έχει να παίξει "ορθόδοξα" και "ψαγμένα" συστήματα στον επιθετικό τομέα. Είναι και θέμα πως θα επιβάλλει ο εκάστοτε κόουτς στους παίχτες του να μη παίζουν σα να είμαστε "σκορποχώρι".


Ακριβώς έτσι είναι ..Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.Με καλύπτεις 100%..Δεν ξέρω όμως γιατί συμβαίνει αυτό..

Συγχαρητήρια για τη νίκη,αν και δεν είδα το ματς αφού δεν τον έδειχνε η τηλεόραση.Σημασία έχει τώρα να παίξουμε πλήρης με τον ΠΑΟΚ και να κερδίσουμε και σε συνδιασμό με την πιθανή νίκη του ΠΑΟ απέναντι στον Πανελλήνιο να πάρουμε και πάλι την τρίτη θέση..
weirdo1977
μα γιατί άλλο ρε παιδιά ? γιατί σοβαρό playmaker έχουμε να δούμε από την εποχή του gary grant, οργανωμένη επίθεση χωρίς σοβαρό playmaker δεν μπορεί να υπάρξει k μην μου πείτε για τον solomon... μονο άσσος δεν ήταν

ΑΡΗΣ - Ολύμπια Λάρισας Ερασιτεχνική Λήψη
EXPLOITED ARIS
Γιατι;Δεν καναμε οργανωμενες επιθεσεις με Μπρουερ; 24.gif 24.gif hammer.gif
Ο τελευταιος που πηγε καπως να διορθωσει την κατασταση ηταν ο Καλαιτζης...Απο Αμερικανους...
Δεν θυμαμαι ποτε ηταν...
Go Aris
Ντάξει ρε παιδιά, μην ξεχνάτε ότι το να έχεις Αμερικάνο άσσο συνεπάγεται άναρχο παιχνίδι...ειδικά εάν πρόκειται για άτομο νεαρό. Άμα δεν έχεις έναν καλό Έλληνα άσσο, γαλουχημένο στο Ευρωπαικό μπάσκετ, δεν μπορείς να βγάλεις εύκολα άκρη με τους τρελο-Αμερικάνους. Έχετε δει ποτέ οργανωμένη επίθεση στο ΝΒΑ?
Gravedigger
QUOTE (Go Aris @ Feb 16 2009, 19:19 ) *
Έχετε δει ποτέ οργανωμένη επίθεση στο ΝΒΑ?

Άπειρες φορές.
SteelGandalf
QUOTE(weirdo1977 @ Feb 16 2009, 14:06 ) *
k μην μου πείτε για τον solomon... μονο άσσος δεν ήταν


Γιατί, ήταν σοβαρός; smiley.gif

Εμένα δε μου αρέσουν παίχτες τύπου "μπαμ-μπουμ". Καλό είναι να μπορεί κάποιος (ο play-maker) να μπουμπουνάει και κανένα σουτ (ειδικά τρίποντο), αλλά η δουλειά του μέσα στο γήπεδο είναι άλλη.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.